Barfiks

Barfiks

barfiks-cocuk

Barfiks artistik cimnastik sporundaki aletlerden birinin adıdır. Yani barfiks bir hareket adı değil, özel bir aracın adıdır. Jimnastikte kullanılan barfiks aracının belirli standartları vardır.

Ancak toplumumuzda, artistik cimnastikteki alet akla getirilmeden, herhangi bir çubuğa, dala ya da başka bir şeye asılarak barfikste vücudu çekme hareketi için "barfiks çekme" denilmektedir.

Hatta kimilerince barfiks başlı başına bir hareket adı gibi algılanmakta ve "barfiks yapma" gibi yanlış kullanımlar görülmektedir.

Biz bu yazımızda artistik jimnastiğin detaylarına girmeden, herhangi bir yere asılarak yapılabilen vücudu çekme hareketinden bahsedeceğiz. Barfiks çeşitleri yazıma da göz atmanız yararlı olur.

Barfiks çekme bir yere asılarak (genelde çubuklara -bar kelimesi ingilizce çubuk anlamına gelmektedir-) vücudu en az çene hizasına kadar, tutunulan yere kadar çekmeye verilen addır. Barfikste vücudu çekme hareketi kuvvet gerektiren ve kuvvet gelişiminde kullanılan bir harekettir.

Bu hareket maalesef az tercih edilen bir harekettir. Hareket özellikle alışmamış olanlar için zor olduğundan bu hareketten kaçınılır, bir süre sonra yapılmaz olur. Az yapılmasına rağmen barfiks kadar etkili sırt hareketi yok gibidir. Bu harekette kullanmak zorunda kaldığımız kas sayısı fazla olduğu için yaktığınız kalori miktarı da doğru orantılı yüksektir.

Barfiks boy uzatma etkisine sahip midir ? bu sorunun cevabı kesin olarak verilmedi ama barfiks çektiğiniz dönemlerde 1-3 cm daha uzun göründüğünüz bir gerçek.

Barfiks hareketi esnasında asıl yük sırt kasları ve pazularda olmasına rağmen vücudumuzu yukarıya çekebilmek için alt trapez, teres majör, arka omuz başları gibi kasları da çalıştırmak zorunda kalırız.

Latismus dorsi denilen kanat kaslarını kuvvetlendirmek ve hacim kazandırmak için çok etkili bir hareket olan barfiks, ellerin açıklığı kavrama şekli gibi birçok varyasyona sahiptir. Halk arasında “bel vurmaktan” bahsedildiğini hepimiz duymuşuzdur, bu aslında hareketi kolaylaştırıyor gibi görünse de hareketin etkisini ve hareketten alınan verimi azalttığı için yapılmaması gerekir.

Önemli olan nicelik değil niteliktir, çok çekilen hileli barfisk yerine az çekilen doğru barfiks çok daha yararlı olacaktır.

Bu hareketi yapamıyorum diyorsanız önceleri sadece ellerinizden asılı kalın, başaramasanızda kendinizi yukarıya çekmeye çalışın, çekemezsenizde çubuğu bırakmayın.

Yavaş yavaş kanat kaslarınız kuvvetlendikçe adet sayısını arttırabileceğinize inanın. Ellerinizin barfiks demiri üzerindeki aralığı dar olursa kanat kaslarınızın alt kısımları çalışacaktır, aralık açıldıkça kanatlar üzerindeki yük yukarıya doğru çıkacak, kanat kaslarınızın üstü de gelişecektir.

* Nadir olmakla birlikte dikkatsiz ve düzensiz yapılması bel açılmasına neden olabilmektedir.
* Avuç içiniz size bakarak (ters tutuş) yaparsanız, pazularınız, dışarı bakarak (düz tutuş) yaparsanız sırtınız daha çok çalışacaktır. (Detaylı bilgi için Barfiks Çeşitleri başlıklı yazımıza bakınız.)
* Her iki türlü barfiks hareketinde de, kolların geniş tutulması daha fazla kas gelişimine olanak sağlayacaktır.
* Bele ağırlık bağlanarak veya ayağa ağırlık koyularak yapılırsa, hareketin kuvvetlendirici etkisi daha da artar.
* Hareketin yapımı esnasında acele edilmemeli, yavaş yavaş ve düzenli çekilmelidir.

barfiks-parkta

Barfiks çekemiyorsanız ya da az çekiyorsanız , geliştirmek için yukarıda söylediğimiz asılı kalmanın yanısıra :
*Omuzdan biraz geniş tut baş parmaksız olarak ve dirseklerinden yukarısının kesilip atılmış gibi düşün. Dirseklerine bağlı bir kancanın demiri tuttuğunu düşün. Böyle yaparak yükü, zorlanmayı pazulara (bicepslere) değil direk koltuk altına verirsiniz.

* Tamamen kanatlara değil de yükü pazulara kanatlara paylaştırmalısınız.

* Çekmeden önce tüm kaslarınızı karin ve kalça kasları dahil sıkın ve tüm gücünüzle kendinizi yukarı çekin. Bunun amacı kasların üzerinde en yüksek gerilimi elde etmektir. Aşağı doğru inerken de bu gerilimi kaybetme. Kollarınızı ve kanatlarınızı maksimum noktaya esneyen kalın bir kauçuk bant gibi düşünün. Barfiksin negatif bölümü iniş kısmıdır, iniş kısmı doğru yapılmadan asla istenilen gelişim elde edilemez.

* Tekrar sayısını arttırmak için vücut ağırlığınızla belirli bir tekrar yapabilme seviyesine geldikten sonra vücudunuza ağırlık bağlayıp / takarak barfiks çalışırsanız, ağırlıksız barfiksi çok daha kolay yapabilirsiniz.

Son söz olarak başta söylediğimizi yineleyeceğiz, aletsiz egzersizlerden biri olan barfiksin olmadığı antrenmanlar kesinlikle eksik kalacaktır

loading...

Yorumlar

41 Yorum - "Barfiks"

Bildir

Sıralama:   En Yeniler | Eskiler | Beğenilenler
ali
7 yıl 6 ay önce

barfiks için gerekli şey iyi bir spor salonuna gidip durumu anlatıp yardım istemektir.Unutmadan hiç barfiks çekemeyen kişi ancak 1 ay sonunda ya 2 yada 3 barfiksi ancak çekebilir

(Bundan sonraki yorumlarınız onay beklemeden yayınlanacaktır. Editör.)

okan
7 yıl 2 ay önce

Hocam merak ettiğim bir soru bara tutunurken başparmağımızla kavramalımıyız yoksa başparmağımızı bara sarmamalımıyız çok farkedermi yoksa okadar da farketmez mi?
Hocam bir de testlerde barfiks’in değeri vücut ağırlığı x sayı olduğunu okudum..ayrıca alttaki linkte hocam çok güzel bir barfiks programı var isterseniz türkçesini sonra yayınlayabilirsiniz bayağ etkili..herkese iyi çalışmalar hayırlı ramazanlar.. http://www.twentypullups.com

bu programın amacı 20 barfiks çekmek

Çok önemli değil ama başparmağınızla çubuğu kavramazsanız (yani çubuğun üstüne koyarsanız) sırtınıza, kavramazsanız diğer tutuşa göre kollarınıza daha çok yüklenmiş olursunuz ancak arada büyük bir fark olmaz. İkisini de yapın, bir set kavrayın diğer set kavramayın, bu konuda çeşitliliğin yararı var.

Barfiks değeri derken, çekilen barfiksin zorluğu demek olur bu, çekilen ağırlık (vücut ağırlığı ya da ağırlık eklenmiş vücut) ve tekrar sayısı bütün hareketlerde olduğu gibi barfiks çekmede de performansı ölçmede kullanılır.

Linkinize baktım ama ingilizcem pek yok 🙂 Sizin ki yeterli düzeydeyse siz çevirin, ben yayınlamak için yazarıyla iletişime geçerim, izin verirse yayınlarız.

baki
5 yıl 9 ay önce

şerce tutuş teknigini dene sen

Mikail
6 yıl 11 ay önce

Ben sizin bu yazınızı okuduktan sonra tavana barfiks yeri yaptırdım ama çalışıorum 1 haftadır kaldıramıorum kendimi abim dedi savurarak çek öle 1 kaçtane çekiorum savurarak çekmemim faydası olrmu??

Vahid Sinap
6 yıl 11 ay önce

Hareketi dogru ve nizami yapmak önemlidir. Ama eger 1 tane bile yapamıyorsanız alısması bakımından savurarak yapabilirsiniz. Ama alışıp, güçlendikçe doğru şekilde yapmaya çalışın. Şimdilik bir süre bel vurarak çekebilirsiniz.

izzet
6 yıl 6 ay önce

Yaklaşık 10 aydır mynetten okuduğum bir yazıyla hiç aksatmadan haftada 1 kez olmak kaydıyla barfiks çekiyorum.Başladığımda birazcık altyapım olduğundan 4-5 ile başladım şu an 20-25 i zorluyorum.Arkadaşlarımla beden derslerinde bahse girmek çok zevkli oluyor.

————————————————————————-
-hadi barfiks yarışı yapalım.3’ünüzsünüz ben tekim.
-hakaret mi ediyorsun bize arkadaşım.
-yok ben ciddiyim.
-hadi şuna gösterelim.
-3+5+4
-17

————————————————
Şınavı da aynı şekilde geliştirdim bir yıl önce 3 taneyi çekememiştim.
Şimdi 40 tan geriye sayarak çalışıyorum 0 olmadan bırakmaya dikkat ediyorum tabi.

Sakın dediklerim yanlış anlaşılmasın övünmek için değildir bu söylediklerim asla.
Bu spora olan bağlılığımı anlatmak için söylüyorum.Umarım size de motivasyon olur..

Merhaba,
Yaklaşık 1 haftadır herhangi bir bilgisayardan ve internete girme imkanından yoksun olduğum için yorumunuz geç onaylanmıştır. Bu duruma anlayış göstereceğinizi umuyorum.

selenay
6 yıl 5 ay önce

malmısınızsiz çok saçma olmuş

Selenaycığım, saçma sapan bir site işte, boş ver. Ne diye yorulup da yazıyorsun ki…

engin
6 yıl 3 ay önce

izzet bey okuduğunuz yazının linkini veya kendisini paylaşırsanız sevinirim

dogan
6 yıl 24 gün önce

merhabalar, ben 15 yaşındayım aralıksız 20 barfix çekebiliyorum fakat daha sırt kaslarım ağrımadan yoruluyorum 20 de bırakıyorum. hani ağrıyan kas zorlanmıştır, gelişmeye başıyodur diye bi kanı vardır, acaba bişeyleri yanlış mı yapıyorum ?

Ayhan ÇAPAN
6 yıl 16 gün önce

Kendini bara çekerken yavaş yavaş çek. Bardan aşağı salarken de yavaş yavaş bırak. Vücut ağırlığın az geliyorsa, önce ayak ağırlığı tak ayaklarına. Olmadı içi kum dolu bir sırt çantasını sırtına değil de önüne doğru gelecek şekilde tak. Kumu yavaş yavaş arttır. Çanta en fazla 20kg taşıyor. Bu kadar yeter 🙂

dogan
6 yıl 8 gün önce

saolun dediğinizi uygulicam 🙂 birde avuç içinin karşıya bakarak mı çekmeliyim yoksa kendime doğrumu? ben avuç içi kendime bakacak şekilde çekiyorum fakat askerde avuç içinin karşıya bakarak çekiliyormuş. boy:1.65 kilo:58

Askerde öyledir.
Fakat pazular için, avuıç içi kendinize bakarka çekmek daha faydalıdır. Her iki varyasyonu da çekmenizi öneririm.

Tikky
4 yıl 10 ay önce

bende çekişom askerden gelir gelmez başladım  acele etme yoksa sırtın çok arır ve günde 10 tane çek    

ramazan
5 yıl 6 ay önce

mrb lararkadşalar.ben suan için 1 barfiks zor çekiyorum 1 ay içersinde 3 tane çekmem gerek alışmam için ne yapmam gerek yardımcı olurmusunuz lütfen.

Ramazan selam,
Şimdi iyi dinle: Kafana koy, o üç barfiksi çekebilirsin ve çekeceksin. Bu bir.
Bir gün antrenman, 2 gün dinlenme yapacaksın sonra yine antrenman yine 2 gün dinlenme. Bu iki.
Antrenman günlerinde gidip bara asılacaksın ve kendini çekmeye çalışacaksın, sonra ikinciyi, sonra yine zorlayacaksın, çekemesen bile. Başlangıçta böyle böyle 10 kere yapacaksın yani 10 tane çekecek ve her seferinde ikincisi için zorlayacaksın.
Dinlenme günlerinde çok iyi besleneceksin.

Sonucu da buraya yazacaksın. 🙂

ramazan
5 yıl 5 ay önce

tşk edrim bilader bugünden itibaren başladım deneyecem.bi programınz varmı acaba.şimdi kas yapıyom etkisi olur değilmi

Olur.

ramazan
5 yıl 5 ay önce

bu ayın sonuna kadar 3 tane çekmem gerek bi program verebilirmisiniz bana acaba

Yukarıda verdiğim bir programdı.

recep enes parlak
5 yıl 1 ay önce

bn 1.72 boyundayım.55 kiloyum. yağ oranım yüzde 11. hayatımda hiç kas çalışmadım ama çok kaslı gözüküyom yapım gereği. Herkes şu üçgene bak diyo. 4 baklavam var. deve kuşu yumurtası kadar pazu ama sert değil. ben ilk çekişte 5 tam barfiks yaptım. ilerleterek şuan günde 100 tane çekiyom 2 haftada yaptım bunu ve ben dinlenmeyi sevmem . hep çalışıyorum. yurtçuyum banyoda barfiks demirleri var sizce 6 baklava ve daha çok kas için ne yapmalıyım.

Tikky
4 yıl 10 ay önce

iyi …. ama daha iyi olmalı

naci
4 yıl 10 ay önce

hergün sabah ve ögleden sonra setler halinde barfiks çalışıyorum.elim nasırlaşmaya başladı ama bir tane dahi çekemiyorum asılı kalmaya devam ediyorum.sizce ne yapmalıyım.teşekürler

Naci, çekmeye çalışıyorsan gelişme kat etmen gerekirdi eğer beslenme konusunda bariz bir zaafiyetin yoksa. Yani asılı kalmak en en düşük şey, çekmeye çalış. eğer yine olmazsa biceps ve sırtını güçlendirmek için özel bir program uygula ve bu programa daha sonra barfiksi de ekle.

Boxer
4 yıl 9 ay önce
İlk Başlarda Biraz Zor Gelebilir Kas Kitlenizin Pek Alakası Yoktur Aslında Önemli Olan Barfiks Çekerek Yaptınız Hareketi Kas Hafızanıza Alabilmektir 1-2 Ay Çektikten Sonra Basit Gelicektir..Onu Dışında Ergenlik Dönemide Yapılırsa Muazzam Boy Uzatır..Muazzamdan Kastım Diger Sporlara Göre Boy Uzamasında Etkilidir..Eger İyi Beslenip Uyuyarakda Destek Verirseniz Boy Uzaması Söz Konusu Olabilir..Onun Dışında Çok Mükemmel Bi Faydası Yoktur İp Atlamak.Yüzmek,Koşmak Ve Bisiklet Sürmeyi Hiç Bişeye Degişmem Tabiki Bu Benim Görüşüm..Yoksa Barfiks Faydasızdır Demiyorum Hatta Vucudunuzu Dik Bi Hale Sokan En İyi Spordur…Günlük Hayattada Çok Fazla İşinize Yarıyacak Bi Spordur Piknikte Agaça Cıkmak Gibi Yada Yüzerken Hiç Yorulmayacak Kollarınız Olur..Cigerleride Cok İyi Açar… Read more »
emre
4 yıl 9 ay önce

barfikste üst göğüsleri geliştiren bir bir tutuş tarzı veya vücut duruş şekli var mıdır??

Emre merhaba, barfiks bir göğüs hareketi değildir, sadece göğüs kasları da harekete katılır, o kadar. Göğüs geliştirmek için gereken hareketler vardır, onları yapmalısın. Onun dışında, dar tutuş üst göğsün daha çok çalışmasını sağlar o kadar.

ayse
4 yıl 5 ay önce
merhaba ben 39 yasnda bayanm ıkı yıldr sırt agrısı ve dık duramama sankı ben dık durmaya calıştıkca sırtm bana one doğru egerek bı kuvvut uyguluyr gıbı gıtmedgm doktr kalmadı mr lar fılan sonuç yok en son paraya kıyıp ıyılesmedgm için korkumdan florans nıghıtgel de omurga cerrahı uzmanı prf dr ahmet alanaya gttm bana olene kadar yuz barfıks cek pilates yap mekık sınav duvara dogru gbı hıc ılgım olmayn seyler soyledı yoksa ıkı bukluk olabılrsn sırt kasların cok zayıf ve kıfozn var dedi ben de olr dedm ama daha baslayamadm tembelm benm durumummda kımse yokmu nasıl calişcm bı fıkrm yok tesadufn… Read more »

Ayşe selam,
Kifoz konusunda detaylı bir yayın yapmayı arzuluyoruz, kifoz hastaları için uygun egzersizleri içeren. Takipte kal.

Onun dışıonda bahsedilen hareketlerle iligli yazılarımız var lütfen onları oku ve tembellik yapma! 🙂 Bilinçli pilates yapma imkânın varsa yap lütfen. Motivasyon için forumumuza üye olup günlük tutmanı öneririm.

efekan
4 yıl 3 ay önce

barfixi evde kapımın arasına sıkıstırdım orda çekiyorum en fazla 10 tane cekebiliyorum yasım 16 galiba doğru cekemiyorum çekerken avuc içleri bana doğru bakıyor.boruyu gıdığımın altın kadar ve kafamın üstüne kadar indiriyom doğrumu yapıyorum bilmiyorum ? bide karın kası için kaç tane mekik çekmeliyim ?

Selam Efekan,
Tutuş şeklin yanlış değil, avuçiçlerin sana veya karşıya bakabilir, ikisi de farklı etki yapar ama ikisi de doğrudur, yanlış değil. Ancak kafanın üstüne kadar inmemeli, kollarını tamamen serbest bırakacak şekilde inmelisin. Boruyu boynuna kadar çekmen ise doğru. Kolay gelsin.

avni
4 yıl 3 ay önce

hocam bende 14 yaşındayım avuç içi ban bakarak dar tutuş barfiks çekiyorum sizce kol kası yapabilirmiyim.bide ben barfiks demirine zıplayıp bir tane çekiyoyırum .hergün çalışmalımıyım yoksa 2günde bir mi

Avni selam,
1) Bar yüksekte değilse ve normal tutabiliyorsan zıplamadan tut. Zıplayarak tutarsan da zıplar zıplamaz kendini çekme, önce kendini tamamen sal ve sonra çek, zıplamanın hızıyla çekmen hareketin faydasını çok azaltır.
2) Bu şekilde 3 günde bir çalış.

Taha Albayrak
3 yıl 11 ay önce

Ben daha vücut yapmayı yeni kafama koydum. Yani yeni başlıcam . Evimde dumble – okçu mekanızması ( Pazulara iyi geldiğini duydum) – barfıks cubugu war. Fit bir vücut yapıp sonradan vücudumu korumak istiyorum. Süresi önemli değil ama çokda uzun sürmesini istemiyorum. Ama  kısa bir zamana yayılırsa sevinirim.Okulda barfiks çekerken 5-6 tane felan çekiyorum.(Avucum bana dönükken).Ama avucum dışarıya dönükken en fazla 2-3 tane yapıyorum. 
Düzenli bir program önerirseniz sevinirim. (Boy : 1.73 – Kilo : 67)

Taha selam, forumumuzdan destek alabilirsin.

ali aksaç
3 yıl 6 ay önce

Bar fix denenmesi zor ve güç gerektiren bir spordur arkdaşlar düzenli bar fix çekebilmeniz için eğer hiç çekemiyorsanız yarım bar fix ve asılı duruşla kollarınızı forma katıp sonradan çoğaltabilirsiniz

Ve çeşitli araştırmalar yaparsanız hızlı ve pratik olarak kollarınızı geliştirebilirsiniz
herkese iyi çalısmalar

çiğdem
3 yıl 5 ay önce

merhabalar evde kullanılan kapı barfiksinden aldım ama alma sebebim kol ve sırtımda olan kilolarımdan kurtulmak. çok ugrastım ama zorlanıyorum ne zaman tam anlamıyla cekebilirim bilemedim birde bi kac santim boyum uzun görünür diye de merak saldım bi yararı olur mu ???

Boyu uzatmaz. Kol ve sırtınızda yağ fazlası varsa sadece barfiksle yağ yakmanız zor olur, sitemizde yağ yakımıyla ilgili yazılarımızı okuyup bilgilenmelisiniz.

SK
3 yıl 2 ay önce

Selamlar.
Evvelce yurtdışında kullandığım kemerlerden arıyorum, ön tarafındaki zincire standart flanşlardan takıp belde o ağırlıkla barfiks çekmek için. Fakat hiç bir yerde bulamıyorum. Önerebileceğiniz bir yer var mı?

wpDiscuz