İncline Bench Press

incline bench press hareketi yapmak için özel olarak yapılmış bir ağırlık kaldırma sehpası.


Incline Bench Press / Yukarı Eğimli Sehpada Göğüsten İtiş

Yazan: İlşad Özkan

Incline Bench Press hareketi özel ayarlanmış açılı sehpalarda, vücudun alt tarafı üste göre daha aşağıda kalmışken halterin göğse indirip kaldırıldığı bir harekettir. Bu hareketin amacı göğsün üst bölümlerine yoğunlaşmaktır. Bu hareketle üst göğüs bölgesi daha şiddetli bir biçimde uyarılabildiğinden daha etkin bir geliştirme söz konusu olur.

Bu harekette kullanılan incline kelimesi “eğim gösteren” anlamına gelir. Sehpa yukarıya doğru eğim gösterdiği için bu isim verilmiştir.

incline bench press hareketinin yapılışını gösteren fotoğraf.

incline bench press hareketinin yapılışı.

İncline Bench Press Uygulaması :
Özel olarak düzenlenmiş “Incline Bench” adı verilen sıra üzerinde uygulanır. Bu sıra üzerine uzanılır. Ancak sıranın üst kısmının özel donanımı ve ayarlama mekanizması sayesinde, baş ve gövde yukarıda, bacaklar ise aşağıdadır. İncline bench press yapılan Sehpanın eğimi yaklaşık 35 – 45 derece kadardır. Halter, arkada duran ve halteri veren bir partner veya özel donanımlı askılardan alınarak yukarıda başlangıç konumuna gelinir. Omuz genişliğinden biraz daha geniş açıklıkla kavranan halter, nefes alınarak köprücük kemiğine doğru yavaş ve kontrollü olarak indirilir. Sonra nefes verilerek, dirsekler gergin hale gelinceye kadar kaldırılır.

Üst göğüs kasları için en verimli hareketlerden biri olan incline bench press göğsünün üst tarafını doldurmak ve geliştirmek isteyenlerin mutlaka başvurması gereken bir harekettir.

İlgili Yazılar :
Bench Press Nedir, Nasıl Yapılır ve Çeşitleri Nelerdir ?
Bench Pressi Arttırmak İçin 20 Tavsiye
Sık Yapılan 7 Bench Press Hatası
Daha Fazla Bench Pres Basmak İçin increase bench presses

loading...

Yorumlar

1 Yorum - "İncline Bench Press"

Bildir

Sıralama:   En Yeniler | Eskiler | Beğenilenler
emre ciris
2 yıl 1 gün önce

Yukari benc press nolrmal bench pressten daha zor ve daha can yakici ama daha buyuk faydasi var

wpDiscuz