Kas Gelişimi Nasıl Olur ?

Kas Gelişimi Nasıl Olur

Kas gelişimi nasıl olur ? şimdi üç adım da kas gelişiminin nasıl olduğunu anlatacağız:

Kas Gelişimine odaklanmış yegane branş olan Body Building dilimize "vücut geliştirme" olarak geçirilmiştir ancak kelimenin ingilizce anlamına baktığımızda "building" yani "inşa etmek" anlamını da taşıdığı görülür.

Kas Gelişimi İçin 1. Adım:

Boy, kilo, yaş, cinsiyet ve ulaşılmak istenilen hedefe göre edinilen antrenman programı ile (planlı, programlı, düzenli egzersizler) ilk adımı atmış oluruz. Söz konusu adale içinde kan basıncı ile kasların dolumudur. Bu da antrenmanın şiddetiyle doğru orantılıdır. Bir patlama bir yok oluş söz konusudur ki neticesinde onarım (hücre içerisinde tedavi) gerektirir.

vucut-insa-etmek

Bir mantığa göre de antrenman adale oluşumu için gerekli ama bir o kadar da gerilme, negatif bir olaydır. Yani ilk adımda kas yıkımı nedeniyle hedeften uzaklaşmış görünürüz.

Kas gelişimi için ilk adım bir yıkım etkisi oluşturmaktır, ikinci ve üçüncü adımlar ise bir onarım, bir inşa adımıdır.

Kas Gelişimi İçin 2. Adım:

İlk adımda elde etmiş olduğumuz hücrelerdeki hasarı giderebilmek için kaslar bir takım biyolojik maddelere gereksinim duyar bu da gıdadır. Gerekli olan onarımın oluşabilmesi proteinli gıdalarla sağlanır.

Kendi arasında bitkisel ve hayvansal olarak ikiye ayrılan proteinler, onarım için gerekli olan Aminoasitleri içerir. Bilindiği üzere proteinler sindirimi gerçekleştikten sonra Aminoasitlere dönüşür ki Aminoasitler vücudumuzda bulunan kasların yapı taşı olan hücrelerin oluşumu, gelişimi için gereklidir.

İkinci adım olarak nitelendirdiğimiz protein alımı (Aminoasitler) kas gelişimi için pozitif bir olaydır. Yani hedefe ulaşmak için ileri bir adımdır.

Kas Gelişimi İçin 3. Adım:

Şimdi kas gelişiminin gerçekleştiği adımı açıklayalım. Uyku,


Evet, uyku metabolizmanın yavaşladığı, hormon seviyelerinin en yüksek seviyeye ulaştığı andır. Bu da vücudumuza oluşturduğumuz hasarın onarımı için gerekli sürecin başladığı andır. Hummalı bir çalışma ile kas içi hücrelerin aminoasitlerle birlikte onarıldığı andır ki bu da kasın oluşumu kasın gelişimi anlamına gelir.

Üçüncü adım olarak nitelendirdiğimiz uyku (dinlenme günleri sonundaki uyku da buna dâhil olarak) yine hedefe ulaşmak için pozitif bir olaydır. Yani yine ileri bir adım anlamına gelir.

Kas gelişimi bu üç ana başlıkta özetlenir. Birinci adım antrenman, ikinci adım beslenme, üçüncü adım dinlenmedir.

İlgili Yazılar :
Kas Geliştirmenin 10 Altın Kuralı !
Kas Geliştirmeyi Önleyen 10 Etken !
Kas Güçlendirmek İçin En İyi Yol

loading...
 1. burak says

  hocam bi süredir optimum casein proteini kullanıyorum ve çokda verim aldım sabah kalktığımda resmen adalelerin gece kendine geldiğini anlıyorum..fkat pahalı bi portein ve bitti şimdi naopıcam yerine ne yesem yada içsem aynı etkiyi alırım uzun bi süre alamicam elimde wheyde var aynı markanın ama o çabuk siniyormuş o yüzden kullanamam zannedersem..bide aklıma şöle bi tabu girmiş casein proteinini çok sevdiğimden olsa gerek şimdi bitince ne yesem onun etksini vermez gibi geliyor:D:D cevabınız için teşekkürler

 2. burak says

  Hocam yine aklıma takılan kısa cevap gerektiren bi kaç sorum var Spordan sonra whey proteini sütle mi içmeliyim yoksa üzüm suyuylamı..spordan hemen sonra süt içmenin çok iyi olduğunu okumuştum o yüzden bunu mreak ettim…

  Sabah kalkar kalkmaz içilen whey proteini sütle mi içsem daha faydalı olur yoksa üzüm suyula mu elimde yüzde yüz saf üzüm suyu var o yüzden onu örnek veriyorm..

  Sporu akşam 6 civarı yapıp 7.30 gibi bitiryorum 61 kiloyum vucüt yağ oranım baya düşük ki baklalar ortada yağsız kas gelişmi için çaba sarfediyorum spordan sonra ne kadar kompleks karbonhidrat alırsam kaybettiğim enerjiyi geri getimeme yardımcı olur.bazı sitelrde saat başı 50 gram fln diyor..

  OKula erken gittiğim için sabah kahvaltılarında sütle karıştırıp ballı mısır gevreği yiyorum..mısır gevreği kompleks bi karbonhirdartmı sabah kahvaltısı içn ideal mi.. cevbınız için teşekürler

 3. SÜLEYMAN YETKİN says

  hocam iyi günler.izninizle birşey sormak istiyorum.omuz genişliğimin ve gövde genişliğimin artmasını,gövdemin iri durmasını istiyorum.Acaba vücut geliştirme bu isteğimi karşılarmı ?

  ŞİMDİDEN TEŞEKKÜRLER …:)

 4. SAHIN885 says

  salam benim problemim adale ile baglidir men 4il bundan evvel her gun 8saat fiziki mesq etmekden adale sistemim quruyub yani yanib ondan beri inkisaf dayanib xususile kol kaslarini nece aktivlesdire bilerem?bunun ucun bir elac derman varmi?
  her gun o qeder beden partlayacaq sekilde idman edirdim ondan inkisaf dayanib gumanki lifler zedelenib minnetdaram birdaha.tessekkurler

  • says

   Hasancığım merhaba,
   Sorunun cevabı şu: Allah bilir.

   Fitness’i biz bir spor olarka algılıyoruz ama sağlıklı yaşamı ifade eden bir kelimedir aslında. Ben senin ne demek istediğini anladım ama. Neyse. Senin ne kadar gelişim göstereceğin pek çok şeye bağlı, sen sitemizdeki yazıları oku ve bilinçli bir şekilde spor yaptığın güzel bir üç ay geçir. Tavsiyem, o üç aydan sonra da spora devam et. Gelişim göstereceğin neredeyse garantidir, miktarını kimse bilemez. Sana ilk verdiğim cevap doğru yani.

 5. Kas Herşeydir. says

  merhabalar…
  Hocam 6 aydır düzenli şekilde body yapıyorum.başladıgımda 75 kiloydum.Şimdi 70 kg’yim.Sorun şu ki biraz zayıflamış olsamda , vücudumda istedigim degişikligi göremiyorum. halen o yaglı tabaka duruyor.yaklaşık 3 ay koştum spora ilk başladıgımda.sonra geri koşuyu bıraktım  ağırlık antrenmanlarına dewam etttim.Hemen hemen hergün saatlerce mekik çekiyorum. ama ginede o karın kaslarına sahip olamadım.Sadece adonis dedigimiz bölge çok güzel gelişti beni sadece  o tatmin ediyor.ama ben vücudumun diger bölgelerininde gelişmesini istiyorum ama olmuyor. acaba yeterli besin alamıyorum ondanmı. nolur bana yardım edin. (Bu durum benim moralimi ciddi derecede bozuyor.)
  Ayrıca siteniz çok güzel Teşekkürler şimdiden…

  • says

   Merhaba,
   Çalıştığın yerdeki eğitmenin ilgilenmesi gerekirdi bu durumunla ama ilgilenmiyor sanırım?

   Kas gelişimin genel olarak ne düzeyde, altı ay çok bir zaman değil ama gelişimi görmek için yeterli bir zaman. Kuvvet artışı ne durumda? Beslenme ve dinlenme konusunda yeterince doğru davranıyor musun?

   Saatlerce mekik çekmeyi kes, bunun karın kaslarına dayanıklılık kazandırmaktan başka bir faydası olmaz; ne yağ yaktırır ne de karın kaslarını fazla geliştirir. Alternatif karın hareketleri yap (asılarak bacak uzatma, karna bacak çekme, vb.) ve çok tavsiye etmesem de crunch makinesinde ağırlıkla çalış.

   İyi bir antrenman ve yeterli ve doğru beslenme – dinlenme ile genetik yapına uygun gelişimi göstermen gerekir. Beslenme vb. durumundan biraz bahsedebilirsen belki yararlı bir şey söyleyebilirim.

   • Kas Herşeydir says

    Hocamız Para alıyor saadece her ay. başka yaptıgı bişi yok sadece agırlık çalışırken yardım ediyor işte biraz.
    Kas gelişimim şöyle diyeyim eskiden hiç bi halt olmazdı ama biraz toparlandı vücudum.kaslanma var vücudumda ama yeteri kadar degil ve YAGLI…beni tatmin etmiyor.kuvvet artışı iyi onda bi sorun yok haftadan haftaya agırlıgı arttırıyorum.mesela ilk basladıgımda 30 kg beanch ppress zorla yapıyordum şimdi 90 Kg kaldırabiliyorum(Yardımla beraber).
     1 gün antrenman yapıp diger gün dinleniyorum. AMA Çogunlukla dinlenme günlerinde mekik çekiyorum.
    Beslenme düzensiz… gün oluyor yumurta tavuk süt muz gibi şeyler yiyiorum. gün oluyor 2 ögün yiyorum sabah öglen normal ev yemeklerini.
    Bu işi çok ciddiye alıyorum acaba bende bi sorunmu var fln diye düşünmeye başladım.
    Olayı çok önemsedigimden morelim bozuluyor!!!!!!

 6. can says

  herkese selam hocam ben 13 yaşındayım ve pazı kası çalışmaya daha yeni başladım ve kas çalışmak hakkında hiç bir bilgim yok acaba ne yemem ve içmem gerekir ve bana pazı kasımın gösterişli gözükmesi için bir haraket önerirmisiniz şimdiden çok teşekkürler

 7. memduh says

  hocam ben 42 yaşındayım cocugumda 12 yasında 2mizde aynı rahatsızlıktan şikayetcıyız bizde kas yıkımı diye bir olay var doktorlar bunun caresini olamdıgını soyediler kas yıkımı dolayısıyla calısamıyacagımı calsıtıgım takdırde bana sıkıntı verecegini solediler.Ama gercekdende calıstıgım zaman sıkıntı yaratmakta zamanla bunlar yasandıgı zaman bobreklere zarar vercegini solediler sizden buna uygun bir care bulmanızı istıyorum.

 8. fukara says

  hocam öncelikle merhabalar hayırlı akşamlar size bir sorum olacak kıt kanaat vücut geliştirmeye yazıldım devam ediyorum istekliyim fakat maddi yetersizlikten dolayı her yiyecekten yeme durumumda yok bu durumda boşa çalışmış olabilirmiyim şimdiden teşekkürler.

  bu arada boy 1.82 kilo 70 yaş 18 (:

  • says

   Fukara selam,
   Kendine bu adı seçmen beni hem üzdü hem de kendinle dalga geçebilmen beni gülümsetti. Ülkemiz genel anlamıyla fakir bir ülke de değil, zengin bir ülke de değil. Çok şükür, geçinip gidiyoruz ve elbette ki daha iyi olmalı ve yine elbetteki yoksulluğun önüne geçebilmek için yolsuzlukların önüne geçilmeli. Nutuk atmak istemiyorum ama özetle şunu demek isterim ki: Hâline şükret ve her zaman daha iyisi için dürüstlük dairesinde çalışmalarına devam et. Unutma ki bugün dünyada açlık yüzünden canını yitiren insanlar var. Biz onlarla aynı dünyada yaşıyoruz. Bugün elli kuruşluk bir aşıyı olamadığı için ölen yüz binlerce insan var. Her zaman şükretmek gerekir. Eminim sen de bunu yapıyorsundur.

   Sana cevabıma gelince, sana cevabı bizzat ben vermeyeceğim ama birkaç gün içinde sitemize tekrar girip bak, bir Edward Ekşi röportajı yaptım, onu oku. Orada cevaplarını bulacaksın.

 9. genc15 says

  hocam ben gecen yıldan beri vücut geliştiriorum 15yaşındayım
  gecen yıl düzensiz fazla ve yeterli protein almadan bilincsiz calısıordum taki 2.5 ay önce sine kadar 1.5 ayda düzenli spor ve günlük 1litre sütle (25gr protein verio) bide aldiğim diger besinlerle birlikte bayağı kas yapmıştım şınav mekik barfix yay ve vücut geliş. makası çalışıyordum ama 1 aydır yapmıyorum ve %75i eridi bana yay ve makas ene gitmeni sağlar boyun uzamaz 18 yaşına kadar bırak dediler bende 18 yaşıma gelene kadar bırakıcaktım ama hocam yayımı gördüğüm zaman spor yapasım geliyor . barfix yanlızca haftasonu az çalışa biliyorum vaktim olmuo çünkü ama diğerlerini çalışıyorum yay ve v.geliştirme makası boyumun uzamasını engellermi lütfen acil cevap verin hocam kafam çok karışık

 10. çaylak says

  İyi günler hocam.Ben 4 tane 2 kg lik 8 tane 1 kg lik 2 barlı dumbell seti aldım ve evde çalışarak sağlıklı ve sportmen bir vücudumun olmasını istiyorum ve çalışmakta kararlıyım lise öğrencisi olduğum için okul yakında başlayacak fakat okul var diye çalışmamazlık etmicem.Ancak evde çalışmam için bi programım yok boyum 1.90 kilom 75 kollarım ve bacaklarım zayıf fakat karın bölgemde hafif bir yağlanma var yani göbek. Bu göbeğin yerine 6 pack abs bu zayıf kollar yerine de adeleli kaslı kollar istiyorum bacak kasına gerek yok. .Kararımı verdim okul zamanında günlük max 3 saat spor yapıcam fakat sizin gibi tecrübeli bir kişiden yardım almak istedim lütfen bana günde kaç saat çalışmam gerektiğini neler yemem gerektiğini haftada kaç gün çalışmam gerektiğini kısaca her şeyi yazabilirmisiniz kısmen özel kurs gibi yani 😀 evet biraz fazla şey istiyorum ama lütfen yardım edin..Şimdiden herşey için teşekkürler..

 11. onur says

  benım yasım 14 ve 5 kg agırlık ve 100 şınav cekıorm 100 şınavı 40 40 20 30 30 30 10 veya 50 50 olarak yapıorm ve 2 dk arayla yapıorm her perıyodu 5 kg lık agırlıgtan 20-30 kez kaldırabılıyorum rahatlıkla sızce ılerde sorun yaparmı ben suphe edıorm karın kasımda var baya
  ancak kılom 43 boyum 1.62 sızce tehlıkelımı

 12. Mehmet Arısoy says

  vücut geliştirme sporu kolay bir spor değildir öncelikle bu sporu yaşam ve hayat felsefesi haline getirip geçici bir heves gibi görmeyip devamlı severek ve en önemlisi sabırla yapmalısınız duvardaki resimlere bakıp bakıp özenip spor salonuna kaydolduktan bi sene sonra kaslarım çok büyümedi deyip sıkılıp bırakırsanız bir sene boyunca üstüne para verip hammallık yapmışsınız demektir o zaman gidin inşaatta çalışın hem para kazanırsınız daha iyidir vücut geliştirme çok sabır isteyen bir spordur o duvardaki resimlere baktığınız profesyonel sporcular vücut geliştirmeye yıllarını vermiş sporculardır.ayrıca vücut geliştirme ye başlama yaşı en erken 14-15 yaş olarak önce kendi vücut ağırlını kaldırarak yapılan temel hareketler ve kol kası çalışmaları ile önce güç kazanmaya yönelik olarak çalışmalarla başlanabilir (her zaman sölemişimdir vücut geliştirmenin temeli olacak 5-6 yaşlarında başlanacak en güzel spor jimnastiktir) çok geç yaşlarda vücut geliştirmeye başlayan insanların çoğunun bu spordan çabuk sıkıldıklarını da gözlemlemiş bulunmaktayım birde eğer bu sporu yapıyosanız bir arkadaş grubuyla çalışmanız ve en az bi partnerinizle (arkadaşınızla) beraber (mesela setleri değişimli olarak) çalışmanız hem kaslarınızın daha verimli gelişimine yardımcı olup,düzenli çalışmanıza,hemde bu spordan sıkılmayıp sizi bu sporu sevmenize yaparken de daha keyifli ve eğlenceli hale gelmesine yardımcı olacaktır.

 13. ramin says

  iyi gunler hocam! sitenizi yeni buldum, epey zahmet etmissiniz. Allah yardimciniz olsun. bir sorum olacakti ilgilenirseniz sevinirim. agirlikla ugrasmayi seviyorum ama  belimde kac senedir agrilar var. MR a girmedim ama fitig oldugunu dusunuyorum.kesinlikle yapmamam  gereken haraket varmi? veya yapmam gereken ozel bir haraket varmi? 
  Azerbaycandan saygilar1

  • says

   Ramin merhaba,
   Fıtığın türü, konumu, durumu önemli. Bu netleşmeden verilen öneriler gerçekçi değil ve riskli. Bununla birlikte bel fıtığı rahatsızlığı olan birçok insanın düzenli ve doğru ağırlık antrenmanları sonucu bel ağrılarından kurtulduğunu gözlemledim. Bu insanlardan biri olmanı diliyorum. Lütfen sana en yakın güvenilir hekim ve spor uzmanlarına danış.

   Türkiye’den saygılar ve sevgiler,

 14. çetin says

  Merhaba hocam.14 yaşındayım mekik ve şınav çekiyorum . Duyduğum bir şey aklıma takıldı ve size danışmak istedim. Yağlı yiyecekler tükettiğimizde bu yiyeceklerdeki yağı spor yaparak kasa mı dönüştürüyoruz? 

  Şimdiden teşekkürler hocam .

 15. nihat says

  Hocam iyi günler . Siteniz gerçekten harika sorulan soruların hemen hepsine cevap vermişsiniz . Benim de size bir sorum olucaktı . Ben 17 yaşındayım , boyum 1.62 ve 53 kiloyum . 14 yaşından beri kas çalışıyorum dambıl , şınav , mekik , barfiks vs. O yüzden boyum uzamamış olabilir mi . Geçen sene 1.50 idim . 1 yılda 12 cm civarı uzadım . Bayağı da kas yaptım. Fakat 3-4 aydır uzamıyorum . Ve çok yememe rağmen kiloda alamıyorum . Yardım ederseniz çok sevinirim . Şimdiden teşekkür ederim …

 16. can says

  Merhaba iyi günler ,sitenizi çok beğeniyorum.
  Ben 15 yaşındayım.Boyum 172   kilom 48
  ben evde mekik, şinav çekiyorum. 3 kglık 2 tane dambıllada çalışıyorum.
  Baklava desenli karın kaslarım var .
  Ama kollarım çok ince .kilom almam için ne önerirsiniz.

 17. murat sezer says

  mrb hocam ben 2.5 aydır evde calıısyom elımde 10kglık tane dambıl var bıde 20 kıloluk z bar var nekadar yapabılırım bunlarla evde calısrkende proteın tozu almama gerek varmı gercı bıraz gogus oluyor gıbı arka kollarda bıraz oldu daha cok yapmam için setlerımı artırayım agırlık artırma sansım yok boyum 1,78 kılom76 cok yemek yıyeyımmı ycok yemek yersem yaglanır kılo alırım dıye korkuyom lutfen bana yardımcı olurmusunuz saygılarımla..

 18. Cuneyt says

  Selam Hocam ben 19 Yaşındadım 2 ay boyun ca kick boks yaptım şimdi 1 aydır bdoy yapuyorum . Amino asit kullanmak istiyorum çünkü iyi belenmdiğimi düşünüyorum . en önemli sorumda şu olucak . Ben alçı boya işi yapuyorum işim biraz ağı diyelim . bunun kaslanmın gelişmesinde ne gibi bir etkisi olur ? haftada 4 gün yapuyorum çarşamba cumarte tesi pazar idmana gitmiyorum kilo 70 boy 69 .. şimdiden tş ler hocam site çok güzel .

 19. metin okay says

  hocam kolay gelsin öncelikle iyi çalışmalkar diliyorum ve sorumu sotuyorum müsadenizle bende yaklaşık 4 aydrr spora gidioram haftanın 6 günü salondayım 2 gün sadece kardio yapıyorum dier günler ağarlık çalışıyorum fakat şimdilik sadece bicepslerde ve göğüsde kayde değer değişklikler var fakat ben yeterli olduğunu düşünmüyorum yaptğm sporn  gerçekten yarar sağladığını nasıl anlaya bilirim teşşkr edrem

 20. Muhammed says

  HOCAM BEN KARIN KASI ÇALIŞMAYA YENİ BAŞLADIM.YAKLAŞIK BİR BUÇUK HAFTA OLDU.BEN 16 YAŞINDAYIM VE ŞUNU MERAK EDİYORUM.KARIN KASI ÇALIŞMAM BOYUMUN UZAMASINA ENGEL OLUR MU ? MALUM GELİŞME ÇAĞINDAYIM.KAS ÇALIŞIRSAN BOYUN UZAMAZ DİYORLAR DOĞRU MU ? BİRDE BEN HERGÜN GECE YATMADAN ÖNCE 250-300 TANE MEKİK ÇEKİYORUM.YAĞLI BESİNLERİ DE TÜKETMEMEYE ÇALIŞIYORUM.KARIN KASLARIMIN SERTLEŞTİĞİNİ HİSSEDİYORUM.KARIN KASLARIM NE KADAR SÜREDE BELİRGİNLEŞİR ?
  ŞİMDİDEN TEŞEKKÜRLER…

 21. Muhammed says

  MERHABA HOCAM.
  BEN KARIN KASI ÇALIŞIYORUM.MEKİK ÇEKİYORUM.HEP AYNI HAREKETLERİ DE YAPMIYORUM.SİZE SORUM ŞU OLACAK.
  BEN GENELDE GECE YATMADAN ÖNCE KAS ÇALIŞIYORUM.AMA UZMANLAR SABAH SAAT 6-9 ARASI KAS ÇALIŞMAYI UYGUN GÖRÜYOR.SİZ BU KONUDA NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ.?
  BEN GECE KAS ÇALIŞIRSAM AYNI VERİMİ ALIR MIYIM ?
  YOKSA SABAH MI KAS ÇALIŞMAM GEREKİR ?
  ŞİMDİDEN TEŞEKKÜR EDERİM…

 22. Mesut says

  Hocam öncelikler Merhaba. Ben bu yaz body ye gitmeyi düşünüyorum önümüzdeki senede muhtemelen üniversiteli olucam 3 aylık sürede gözle görülür kas gelişimi görülür mü ?
  Boy uzunluğunda herhangi biri oynama olur mu ?  1-2 cm kısalsa iyi olur 🙂
  Şimdiden teşekkürler iyi çalışmalar.

 23. doğan says

  hocam ben 15 yaşındayım 1,84 boyum  95 kiloyum evde düzenli olarak sağ sol mekik çekiyorum ğünde 400 tane karın kaslarım çıktı  herkez evde yapamıyor amabe 2 ayda oldu acba bende olupta ddiğer arkadaşlarda olmuyo

 24. Mesut says

  Hocam benim çevremde bi arkadaşta body den sonra 1-2 cm kısalma görüldü, doktora danıştılar üstten yapılan baskı omurilikler arasındaki mesafeyi kısaltmış buda kısalmanıza neden olmuş demiş. Böyle bişey gerçekten mümkün mü ve hocam evde dumbell ile çalışsam üç ayda nasıl bir katkısı olur veya sizin önerebileceğiniz evde çalışabileceğimiz spor aletleri var mıdır?
  Şimdidien teşekkürler..   İyi çalışmalar..

 25. Eren says

  Merhaba formunuzu begeniyle takip ediyorum ben bi spor salonuna yazıldım ve daha yeniyim spor salonunda 2.haftam boyum 1.76 kilom 63 benim için bi yemek programı ve antreman programı yaparsanız çok makbule geçersiniz şimdiden teşekkürler

 26. mert says

  Hocam selamlar.Evde uyguladıgım karın hareketleri var bunları yapıyorum hergün  http://www.youtube.com/watch?v=vkKCVCZe474   ayrıca 20şer taneden 4 set halinde bacaklarımı kaldırıp indiriyorum yere değdirmeden.  yasım 17 kilom 60 boy 180den biraz az karın kaslarım belirginleşmeye basladı  kemiklerimde belli oluyo kilo nasıl alabilirim karbonhidrat ve protein tozu almam şart mı ayrıca adonis kası çalısmasını nasıl yapmalıyım ? şimdiden tesekkürler

 27. ahmet says

  hocam slm ben 22 yaşında 1.65 boyundayım kilom 49.7  ve  çok zayıf olgumu düşünüyorum kg alamıyorum iştahımın gayet yerinde oldugun düşünüyorum kas yapmak istiyorum ve bunun için çalışmalara başladım daha çok yemeye çalışıyorum önerdiginiz gıdaları whey protein tozu sipariş verdim ona da başlıcam işallah benim asıl sorum zayıf olgumu düşünüyorum ve evde dambıl mekik şınav yaparak biraz vücudum şekil alırsa hemen bir spor merkezine yazılmayı düşünüyorum sizce ince kg alıp öylemi vücut geliştirmeye başlamalıyım yoksa dogru mu yapıyorum bu şekilde vücudumda 0 yağ var desem yerinde yani cevabınız benim için önemli gerçekten

 28. Ufuk says

      Gerçekten açıklayıcı ve özetleyici bir yazı olmuş tebrik ederim. Ben de yaklaşık bir yıldır düzenli spor yapıyorum. Ekim-Ocak döneminde haftada 4 gün yüzme, 2 gün de modern dans egzersizlerim vardı. Ocak-Mayıs döneminde 3 gün dans, 3 gün VG salonuna gittim. Mayıstan beridir de evde kendi vücut ağırlığımla, zaman zaman da yaylarla çalışıyorum. Evde çalışmaktan da çok memnunum, eğer profesyonel bir vücut geliştirmeci olmayı düşünmüyorsanız gayet orantılı ve emin bir biçimde ilerliyorsunuz. Sadece sabır ve disiplin istiyor.
      Size bir sorum olacak eğer bir mahsuru olmazsa. Programım şuan aşağıda belirteceğim gibi ve birer gün arayla çalışıyorum. Sizde çalıştığım günlerde egzersiz sonrası protein tozu kullanmanın bir sakıncası var mı ? Kilo almak istiyorum fakat bunu kas kütlesi olarak sağlamak hedefim. Boyum 173 kilom 62

  – Üst karın için ayaklar yüksekte mekik 3*50
  – Akabinde ayaklar ters V biçimde mekik 3*30
  – Alt karın için çakı hareketi 3*35
  – Eller birbirine yakın şınav 3*25
  – Eller omuz genişliğinden açık, ayaklar yüksekte şınav 3*30
  – Eller yakın ters tutuş barfiks 3*3
  – Eller uzak düz tutuş barfiks 3*3
  – Tripceps için iki sandalyeyi karşılıklı yerleştirip birine ayakları birine elleri koyarak kendimi yerden kaldırıp indiriyorum bu da 3*15
  – Sonrasında da bacak için squat vb egzersizler. 

  • says

   Ufuk selam,
   Örnek evde spor düzeninin hayat bıyu devam etmesini diler ve seni tebrik ederim.

   Protein tozları konusunda yeni bir şey söylemiyoruz, bilinen bir zararları yok biliyorsun ancak tamamen doğal beslenme taraftarları zararlı olabileceğini iddia etmektedirler (bunlar şimdilik ispatlanmadı). Yağsız kas kütlesini daha kısa sürede kazanmakta protein tozları yararlı olmaktadır.

   Karın hareketlerini çeşitlendirebilirsin, asılarak bacak uzatmalar, çekmeler vb.
   Şınav durumun iyi ve bu da arkakol ve göğsünün iyi durumda olduğunu gösteriyor ancak pazu ve sırt kasların zayıf ve belki omuzların da. Pazular için ayrıca çalışman sorunu çözmek için ilk adım olacaktır. Pazularının güçlenmesi çekiş harketlerini daha kolay yapmanı sağlayarak sırt kaslarının da gelişiminin ön şartının yerine gelmesi demektir. Omuzları da ihmal etme. Bacak konusunda da düzenini sürdür ve boşlama. Kolay gelsin.

   • Ufuk says

        Açıklamanız için çok teşekkür ederim. Zarardan kastım bu antremanın yeterli olup olmayacağıydı toz kullanımı için 🙂 Çünkü yoğun bir gıda ve atabilecek bünyeye sahip değilsek eğer böbrekleri yorabilir diye biliyorum. Modern dansla ilgilendiğim için haftada hemen hemen 10 saat egzersiz yapıyoruz ve burada  sarf ettiğimiz enerjiyi tahmin edersiniz. Kilo almak yerine kilo kaybı bile yaşadım ama şükür yağdan gidiyordu 🙂 Sadece yediğim yemek de yetmiyor kas kazanımı da yaşamıyordum. Ondan dolayı protein tozu almayı düşündüm. Düzenli spor ve egzersize başlayalı bir yıl olacak ekimde. 
        İşin erbabı olduğunuz buradan anlaşılıyor çünkü tahminleriniz çok doğru 🙂 Pazu ve omuz için de en yakın zamanda birer ağırlık alıp çalışacağım. 

 29. Çağdaş says

  Merhaba hocam 🙂 benim tek isteğim herkes gibi Adonis, six pack ve göğüs kasları şuan 80 kg’yum .  Bu iş için 9 ayımı vereceğim . Ne derece bir gelişim olur istediğim hale gelebilir miyim ? protein tozu aminoasit ve yağ yakıcı da alacağım bunlarla beraber haftada 4 gün 1:30 saat çalışacağım 2 ay gittim her hangi bir değişim fark edemedim sadece arka kol dediğimiz kısımda biraz sertleşmeyle beraber kol kaslarımda bir güçlenme hissediyorum. Bunun dışında bir hareketlenme olmadı. 9 ay da istediğim gibi olabilecek miyim? teşekkürler hocam 🙂

 30. ibrahim says

  hocam iyi gunler ben yaklasık 2 aydır spor yapıyorum amacım kaya tırmanıslarında beni zorlamayacak kadar bi kas yapsına sahip olmak 22 yasındayım elektrik tesisatcısıyım insaatlarda bol bol barfiks ve evdede karın kası hareketlerimi yapıyorum barfiks gunde 100 ile 150 arası cekebilyorum ama beslenmede protein destegi almalımıyım body ciler gibi asırı bi kas istemiyorum bazen tek tol 1.5 – 2 metre uzaga cekmek gerekiyor vucudu buna yetecek kadar ne yapmam gerek fikirlerinizi bekliyorum

 31. Engin Serhan says

  Hocam iyi gunler ,
  Ben 36 yasindayim yaklasik 3 yilldir vg ile ugrasiyorum bu 3 yil boyuncaki amacim iri gorunmekten ziyade define gorunmekti yag oranimi %6 ya kadar indirmistim ama 7 ay once 2 yerden bel fitigi ameliyati geirdim simdi yavas yavas kardio antremanlarina basladim yaglanma var su an vucudta. Bel fitigi gecirmsi olan birisi icin neler tavsiye ediyorsunuz? Omuz hareketleri? Kanat harekeetleri, asilarak yapilan hareketler yapilabilirmsi? Doktorumua gore yuzmek yeter diyor da yuzerek eski vucucduma gelemem yuzme uzerine neler ekleyebilirim?
  Cevabiniz icin Tesekkurler

  • says

   Doktorlarımızın çok büyük bir kısmı spor konusunda kulaktan dolma bilgiye sahip ve yetersiz; bu doğrudan onların değil, eğitim sisteminin bir suçu. Spor olsun deniliyorsa yüzmek yeter ama bu fitness’in estetik etkisinden farklı olur, istediğin vücut olmaz tabii. Ne var ki iki yerden birden ameliyat çok ciddi bir durum, doktor tavsiyeleri öncelikli ve sana bazı hareketleri yasakladıysa bunları yapmaman lazım, ne kadar spordan anlamaz desek de doktor senin sağlığından birinci derecede bilgi sahibi olan kişi. Bu durumda sana tavsiyem başka bir hekimin görüşünü alman olur, eminim sana uygun hareketler olabilir, sormalısın.

   Belde birçok omur var, ayrıca fıtık da çeşit çeşit; bunlara göre bazı hareketleri yapıp yapmaman da sakıncalar söz konusu olacaktır. Yani genel anlamıyla bel fıtığı olanlar için hareketler yok, biri için tehlikesiz olan diğeri için tehlikeli olabilir.

 32. Payne says

  Hocam ben 1.85 boyundayim bu yaz siki bi rejimle 78 kilodan 68 e düştüm. Boyuma oranla iyi bi kilo 68 ama karın bölgesinde yaglanma epey var. Tam olarak göbek denemez ama var yani. Verirken düzenli kosu yaptım sadece. Kas geliştirme amaçlı da mekik dumbell calistim. Protein tozu da kullanmadım. Acaba ne yaparsam bu yaglanmadan kurtulabilirim. Simdiden cevap icin teşekkürler. 

 33. slmgenc1 says

  hocam ben 14 yaşındayım boyum: 1.63 kilom: 50 kol kası yapmak istiyorum 2 aydır 5kg dambıllarla çalışıyorum sadece pazu 12×3 ve şınav çekiyorum yapıyorum sabah öğle akşam yatmadan önce . Protein alıyorum öğle yemeğinnde et yiyorum sabah yumurta sucuk vb akşamda sebze ama daha kolumda 0.5 cm gelişme anca olabildi napıcam bana önerebileceğiniz bir program varmı lütfen cevap verin amacım sadece pazu yapmak

 34. mert says

  Hocam merhaba. Ben21 yasindayim 1.87 boyunda 102 kiloyum 3aydir agrlik calisiyorum vucudumda baya gelisme gordum spor oncesi meyveli sut iciyorum. hocam protein tozu kullanmak istiyorum sma kilo lmaktan korkuyorum kilo alirmiyim? hocam birde 20 gundur her un 100 mekik cekiyorum garkini kac gunde gorurum.onerileriniz icin simdiden cok tesekkur ederim.

  • says

   Selam Mert,
   Spor öncesi derken kast ettiğin süre tam olarak ne? Spor öncesi öğünde ise sorun yok hatta iyi ama antrenmandan kısa süre önce içmen doğru değil derim. Protein tozu kullanabilirsin istiyorsan ama şart değil, kullanırsan yağlanma anlamında kilo aldırmaz, kaslarının gelişiminde ihtiyaç duyan besin öğelerini alabileceğin bir ek besindir o.

 35. tatlı says

  iyi çalışmalar hocam yorum yazmadan öncre bi hayli yorumlarınızı okudum çok duyarlı ve faydalı oldunuza inanıyorum bende amatörce fitnees yapmaktayım bi sorunum oldu vakit ilk size başvuram  görüşmek üzere:))

 36. mehmet ali says

  hocam benim yaşım 14 kilom 52 boyum 1.60 5 kiloluk 2 aydır dambıl ile çalışıyorudum 4×12 günde iki kez sadece kol çalışıyordum  haftanın iki günü dinleniyordim ama  hiç gelişme olmuyordu tekrar sayım 32 nin yukarısına çıkmıyordu bende 7 kilo dambıl ile çalışmaya başladım haftanın 2 günü ilk başta 6 tekrar yapabilir ken şimdi 13 tekrar yapabiliyorum sizce :                                        5 kilo ile mi çalışayım yoksa 7 ilemi 
  kaç ayda gelişme görürüm 7 kilo ile
  haftanın iki günü azmı gün sayısını arttırayımmı 7 ile çalışırsam 
  lütfen cevap verin

 37. gravatar says

  hocam merhaba. 20 yaşında 1.80 boyunda ve 78 kiloyum benim sorunum göğüs bölgem biraz fazla yağlı dolayısıyla şişkin duruyor ve kıyafetlerde rahatsız ediyor nasıl bi egzersizle daha sıkı bir görünüme kavusabilirim? şimdiden teşekürler..

 38. berkcan says

  hocam adım berkcan ığdırdan yazıyorum yaş 16 boy 1,75 kilo 81,65 bodye başlaylı 1 ay oldu.spora ilk geldiğimde 86 kilo idim şimdi çşükür 81 kiloyum body + fzayıflama hocam bu kilonun bodye tam başlamama sorun olmadığını düşünüyo sizce 75 yada 70 kiloya düşüpmü bodye tam çalşym yoksa bu kilo idealmi szin görüşlerinize göre bşlycğm (yeni porgrmmda hoam % 35 gibi zyflama kısmnda %65 bodye yönlik diyor eski programım &75 zayıflama %30 body sizce hangi pogrm benm için iyi olck ?

 39. Ali says

  Hocam benim yaş 21 boy 2.02 kilo 70 zayıf olduğumdan dolayı ne kadar sınav mekik çekersem çekeyim vücudum güzel bir görüntü almıyor kuvvet var ama vücutta hiç kas belli olmuyor bu da beni bunalıma sokuyor kilo almaya çalışıyorum akşam yemek yiyip yatıyorum yine de olmuyor ne yapmalıyım yardımcı olursanız sevinirim saygılar

 40. mehmet ali says

  hocam merhaba 
  14 yaşndayım boyum 1.60 kilom 51 ben 5 kilo ile calsıodum sonra 7 ye gectim simdi 10 kg ile calışıyorum 14 tekrar yapabiliyorum en fazla 5kg ile ise rahat 120 tkrr yapabiliorum ama kaslarım ii bi görünüme sahip değil çünkü kolumda yağ var nasıl eritebilirim tam 6 aydır sadece kol calışıyorum (5gün) kolumda kas var ama yağlardan pek belli olmuyor nasıl eritebilirim ?
  (lütfen cevap verin)

 41. noyan says

  hocam 180 boyunda 73 kiloyum ama yağ oranim fazla gobekte ve goğüslerimde yag var ama bos değil altında kasımda var kollarım balık etli kalin aynı sekilde omuzlarimda ben salona gidiyorum ama tam olarak ne yapacagımı bilmiyorum aslında 5 kilo verip sonra yaglarimi yakmak istiyorum suan ben ne yapmaliyim toz felan almıyorum nereden baslasam ki? 

 42. anıl says

  hocam 20 yaşındayım 172 boy 60 kiloyum kaslı bir vücut yapmak istiyorum  açıkcası bu yaştan sonra olur mu ben spora protein tozu + creatın alarak başlamayı düşünüyorum sizce karbonhidrata gerek var mı karbonu pek iyi duymadım açıkcası pek faydasını  gören görmedim ben cevabınız için şimdiden teşekkür ederim .

 43. serkan says

  hocam meraba. Ben kas çalışıyorum uzun süredir kol kaslarım baya şişti. Fakat iki elimde de bilekten başlayıp omzuma kadar damar çok bariz gözüküyo baya dışarda. Ailem zararlı hasta olursun falan bırak diyolar zararı var midir ,

 44. ferhat says

  merhaba;
  sitenizi çok begendim ve soru soran herkeze ılımlı yaklaşımınız ve yönlendirmeniz çok güzel, ben de kas yapmak istiyorum boyum 1.77 kilo 86, yaş 28 spor salonuna ne gidecek vaktim neden açıkçası paramda yok, ama çok azimli bir çekilde spor yapabiliyorum evde şınav ve mekik dışarda 1 saat bazen bir buçuk saat hafif tempodan tempoluya koşu bire bunları basin takviyeleri ve önereceğiniz kas yapıcı takviyelerle desteklemek istiyorum. vereceğiniz bilgiler için şimdiden tşk ederim. iyi günler

 45. gürkan murat says

  tekrardan merhaba hocam bir kas grubunu ne kadar zorlayabiliriz maximun buna karsın ne kadar dinlendirmemiz lazım misal ben karın kaslarına abanmak ıstıyorum ama misal diyolarki 45 dakikadan fazla calıstırma kas erir bu 45 dakika tek seferde gecerlimi yoksa tum gun boyunca okadarmı calıstırabılırız ara ara calıstırsam 45 er dakika gun boyu 3 4 saat calıstırsam 2 gün dinlendirsem olmazmı?

 46. endişe says

  hocam eşim karın kası yapacağım diye çok inat ediyor. 6 ay salona gitti .sonra evde de çalıştı. 10 kilo verdi.boy 180 kilo 81 önemlisi  yaş 45. altta kasların hazır olduğunu sadece yağ eritmesi gerektiğini ve bunun için mezoterapi düşünüyor. vazgeçeçek gibi durmuyor. kas yapma ihtimali çokzayıfsa boşa heveslenmesin. sizce yapabilir mi?

  • says

   Merhaba,
   Eşinizi kararlılığı ve hedefine olan ısrarı için tebrik etmek lazım ancak ben mezoterapi uygulamasının bu amaçla kullanıldığını ilk kez sizden işittim. Uygulamaların neticesi hakkında bilgim yok ama işe yarar bir uygulama olsa sanırım çoktan duymuştum… Yine de net bir şey söyleyemiyorum, konuyu araştırmadım.

   Kendisinin vücut yağ oranı hâlen yüksek kabul edilen seviyedeyse yağ yakmaya devam etme yoluna gidebilir ancak yaşı itibariyle bir miktar dezavantajı olduğu da ortadadır. Hekim kontrolünde bir spor profesyonelinden destek alması en ideal yol olacaktır.

 47. Burak says

  Hocam merhaba ben spora başlamayı düşünüyorum ancak boyuma göre kilom cok az ve bundan çok rahatsız oluyorum 59 kiloyun kilo problemim var ne yaparsam yapayım alamıyorum son çare body gibi görünüyor tavsiyeleriniz neler rica etsem ???

 48. raşit says

  hocam. külom 68 boyum 175.yaşım 17.kas calışıyorum dedim gibi gelişcegine eriyo görümüü kaybedio yaklaşık evde 1 yıl kadar calışdım.bady salonunda 3 ay kadar caşıltım devam da ediyorum fakat gelişim verim alamıyorum cok kuvettledim ama görünüş fazla alamadım yardımcı olursanız sevinirim .teşekkürler

 49. bodyci says

  ben 1.5 aydır body yapıyorum son 4 gündür gaspari nutrition 2000 kullanıyorum erken mi başlamışım bi etkisi olur mu sizce birde zararı varmıdır? bu arada 187 boyum 73 kiloyum gögüs 90 kol 31 omuz 106

 50. ihsan says

  benim yaşıtlarım çok kaslı ve yaşına göre kiloları tam ben 18 yaşındayım ve kilom 51 boyum 1.75 nasıl kendimi geliştirebilirim lütfen yardımcı olun ayrıntılı bilgi istiyorum protein tozları alsam sonra sorun yaşarmıyım bu konuda da bilgi istiyorum şimdiden teşekkürler

 51. Anıl Berk says

  Merhaba Hocam,
  Ben yaklaşık 4,5 ay civarı triseps,biseps göğüs kası karın ve adonis çalıştım bundan 1 2 haftaya kadar pek de önemseyerek yapmıyordum boyum uzamaz diye benim boyum 1,77 idi kilomda 85 ben azmettim ve 73 kiloya düştüm boyumda 1.80 oldu Basketbol oynayarak ve koşarak. Fakat karın kaslarımı elimle sayıyorum ama üstünü hemen hemen 1,5 cm civarı yağ kaplamış aynı şekilde göğüslerimde öyle benim isteğim bu yağları eritmek  sonrası benim için kolay ne kadar kilo verdiysem gitmiyor yağlarım vücut kitle indeksimede baktım oradaki ideal kilom 75 olmasına rağmen ben hala kilolu gibiyim sadece triseps ve bisepslerim oldu başkada hiç bir şey.

  Şimdiden Teşekkürler…

 52. kaan altuntaş says

  Hocam merhaba 14 yaşındayım 1.70 boyum 60 kiloyum biraz fazla kamburum var mekik çekerken kemiğim yere batıyor bide tam çekmemişim gibi oluyor bide bu çektiğim mekiğin bana Bi faydası olmuyor boş yere çekiyorum karın kasım var ama hep aynı çok yok

 53. sezai says

  merhaba hocam ben 17 yaşımdayım başlayalı 1 ay 1 hafta oldu önceden 3 ay lık bir geçmişim var ama 1 ayda 15 kilo verip 63 kilo düşmemden dolayı ve ani kilo kaybının getirdiği hastalıklardan dolayı bıraktım 5 ay sonra yeniden başladım ve şimdi 1 ay 1 hafta oldu kilo aldım şuan 71 kiloyum boyum 1.78 8 kg lık dambıllarla çalışıyom haftada 3 gün yaptığım hareketler biceps 20*3 set omuz 20*3 sırt-kanat 20*3 şınav 20*3 mekik 20*3 alt karın 20*3 göğüs için YUKARI MEĞİLLİ DAMBIL PRESİ 20*3 sguat 12*3 size sorum bu hareketler adetleri fazlamı bu birinci sorum 2. olarak yağ oranım %20 yemek konusunda günlük kilo başına 1.5grm protein ihtiyaçı mı alıyorum ama kilo vermemek için günde 1 ekmek bitirdim oluyor bazen sizce bu konuda yanlış mı yapıyorum bide son sorum boyum uzamasına engel olur mu bu yaptıklarım yada kısalır mı boyum lütfen beni aydınlartırsanız sevinirim hocam 😀

 54. mehmet ali says

  hocam merhaba
  ben vücut gelistirmeye baslamayı düsünüorm 6 ay haftada 3 gün 1.5 saat civarı.yaşım 15 kilom 60 boyum 1.65. sizce baslamalımıym. boyumu etkilermi ve verim alabilrmym ?
  cevabınızı bekliorm.

 55. says

  Hocam Ben 16 yaşındayım boyum 1.70 kilom 55 Kasımı geliştirmek istiyorum günde ne kadar şınaw ve mekik çekmem gerekir beni bilgilendirirseniz çok sevinirim Bide Biraz zayıf gözüküyom hergün çokta yemek yiyiyorum hep aynıyım ne yapmam gerekir Saygılar…..

 56. ahmet says

  Hocam haftada iki gün fitnessa gidiorm cuma cumartesi gögüs kanat pazu triceps çalışıorm.
  4 ay gitmeyi düsünüorm sizce faydası olurmu ? Beslenmem ise pek iyi degil okulda oldugum icin genelde fast food besleniorm.

 57. Ahmet says

  Ben 3 ay yazlığa gidiyorum hocam yazlıkta 3 ay boyunca boşum yani geziyorum hep ama bu yaz vücut geliştirmek istiyorum fitness ve muay thai yapmak istiyorum ve haftada 7 gün yapacağım yüzme,bisiklet sürme,koşma gibi sporlar dahil bu tempoyla 3 ayda iyi bir vücut çıkarabilirmiyim ? Kendimi zorlamaya razıyım yani 10 saatim varsa 10 saatimide vücut geliştirmeye verebilirim.

 58. sporcugenc says

  hocam kolay gelsin ben düzenli spor yapıyorum yaşım 22 boyum 1.79 kilom 63-64 ayda 1 veya 2 kere fast food ile beslenmek veya aynı şekilde 1 2 gün içki içmek sıkıntı yaratır mı ? özellikle ben uzun zamandır çalışmama rağmen karın kasım belirginleşmedi hala. bana önerileriniz neler protein tozu vs. kullanmıyorum.

Bir Cevap Yazın