Kol Kası Geliştirme


Kol Kası Geliştirme Programı

Kol kası geliştirme ve vücut geliştirme hakkında bilgiler içeren bu çeviri, Türkiye’nin en eski ve kalabalık vücut geliştirme platformlarından olan Body Forum TR‘nin izniyle yayınlanmıştır.
Yazıyı Türkçeye çeviren BodyForumTR yazarı (takma adıyla): Despo
Yazının ilk kez yayınlandığı orijinal adres: http://www.bodyforumtr.com/vbforum/3-ayda-adaleli-kollara-nas-t2432.html

Kol kası geliştirmek bayanlar için de önemlidir ama kimi kandırıyorum ki bayanların umurunda bile değil! bu konuya takan biz erkekleriz. Bodytr.com kol kası geliştirmek için 90’ların en tanınan vücutçularından olan Mike Matarazzo’nun önerisi olarak yayınlanan yazının çevirisini sizlere sunuyor. Kol kaslarını geliştirmek isteyen herkese armağan olsun

mike-matarazzo

3 Ayda Adaleli Kollara Nasıl Sahip Olabilirim?
Mike Matarazzo’dan Öneriler

HATIRLATMA: Evde Kol Kası Geliştirme yazımızı okudunuz mu? okumadıysanız tıklayın!

Bana sorarsanız yaz aylarında yapılabilecek en güzel şey kollarınıza bayram ettirmektir. Kış aylarına nispeten vücudun üst kısmı ve kollar açıkta ve gösterişe açık olacağından, tembelce tatil yapmayı bırakıp en yakın Fitness-Body salonlarından birine uğrayınız.

[sc:glink]

Kol Kası Geliştirme Kolları Kontrol Etmek:

Herkes güçlü ve gösterişli kollara sahip olmak istiyor, fakat bu istek kontrolsüz egzersizler sonucunda ters tepiyor… Gereğinden fazla kollara pazılara yüklenmek, pazıların gelişmesi yerine onların çok kullanılmaları, aşındırılmaları sonucu küçülebiliyor veya büyümüyor… Çünkü yapabildiğimiz diğer birçok alıştırmada da kollara, pazılara yükleniyoruz.

Ben haftada en fazla iki seans kol çalışmayı tavsiye ederim ve bunu arka ve ön kol pazılarının çalışmasıyla kombine etmeyi öneririm… Önerimde iddialı olmak istemem, herkesin kendine uygun bir egzersiz usulü-tekniği olur, olabilir… Ben çok kişinin sırtına yüklenerek kol çalışırken gördüm. Olabilir, belki öyle çalışanlar kendilerince iyi netice alabilirler, fakat o türden çalışma bana göre değil.

Size önerdiğim bu üç aylık genel kol çalışmasında evvela işe ön kol pazı egzersiziyle başlamanızı tavsiye ederim… Ve ön kol pazısı (Biceps) ile arka kol pazısı (triceps) kombine ederek çalışacağız.

Üç aylık çalışmamızda kollara-pazılara öncelik vermek vücudun diğer kısımları için yapacağımız alıştırmalardan azda olsa feragat etmemizi gerektirecek. Aşağıda vereceğim çalışma programında vücudun nerelerini hangi sıklıkla çalıştırabileceğimizi gösterdim. Üç aylık kol-pazı programım vücudun diğer kesimleri içinde yaratıcılık içeriyor… Mesela setler arasında 30 saniyelik dinlenmeyi öneririm, çünkü kasların hep sıcak kalmasını isterim ve birçok bodybuildingcinin daha uzun süre dinlendirdiklerini de biliyorum… Ama dediğim gibi ben nasıl terliyorsam, adaleleriminde hep sıcak kalmaları ve soğumamalarını isterim.

kol-kasi

Önerim, farklı alıştırmalar yapın ve adalelerinizi şoke edin, göreceksiniz adalelerinizin pozitif değişime girecek. Farklı egzersizlerle, farklı kilolarla yapacağınız tekrarlar pazıları geliştirecektir; ama hep aynı egzersiz ve kilolarla yapacağınız tekrarlar gelişime engeldir. Konsantrenizi bozup teknik ve kontrolünüzü kaybetmeyiniz.

İlk bir buçuk aylık programda 3 temel alıştırma var. 1. ayakta barla yapılan, 2. oturarak dambıllarla yapılan, 3. SZ barla dayanılarak yapılan hareketler… Bana göre bu üç temel hareket en iyi kas yapma egzersizleridir… Kolay egzersizler değildirler fakat pazıdaki en ince kasları bile geliştirir, çalıştırırlar.

İlk bir buçuk ay bahsettiğim bu 3 temel alıştırmayla çalışın. Her alıştırmadan 4–5 set çalışın ve her sette en az 12 tekrar yapın. Ağırlıkları yeterince yerleştirin ve son iki sette pazılarınızın yandığını hissedin, her antrenmanda dönüşümlü olarak temel programları uygulayın.

Kol Kası Geliştirme Bar’la Ayakta Çalışma:

Elinize bir bar alın, ayaklarınızı 18 cm açın, omuz genişliğinde iki elinizle barı tutun, barı göğsünüzün üstüne kadar kaldırın ve yavaş yavaş tam olarak indirin. Dinlenmeden tekrar göğüs hizasına çıkın. Dirsekler vücudun 2 cm önünde olsun ve hiçbir tekrarda kaslarınızın dinlenmesine müsaade etmeyin. Omuzlar dik, sırt kasları gergin olmalı. Eğer sırt kaslarınız gergin değil de, bel kaslarınız gerginse hareketi yanlış yapıyorsunuz demektir.

Öne doğru eğilmeyiniz, dizlerinizi kırmayınız, kafanızı sağa sola çevirmeyiniz ve egzersize konsantre olunuz… Tersi durumlarda vücudunuzu gereksiz yorar, bir şeyler yaptığınızı zannedersiniz ama kendinizi kandırırsınız.

Kol Kası Geliştirme Oturarak Dambılla Çalışma:

Bu pozisyonda mühim olan iki kolla birlikte çalışmaktır. Bir birini, bir ötekini değiştirerek çalışmayınız. Göreceksiniz eğer usulünce yapılırsa bu hareket kolları, pazıları en çok yakan alıştırmadır. Yeter ki doğru yapılsın.

90 derecelik bir banka oturunuz, yerleşerek pozisyon alın ki sadece dirsekten aşağısı hareketli kalabilsin. Vücudunuzdan kuvvet alarak dambel kaldırmayın, kendinizi kandırmayın… Kilolarla oynayıp ta, bankta dans edercesine hareketli olmayın. Kaldırabileceğiniz kilolarla çalışın, etrafınızdakilerin bakışları konsantrenizi bozmasın, kilolarda da fazla cimri olmayın ki pazılarınız yansın, ama omuzları da yırtmasın.

Ellerinizde dambıllarla bankta oturuyorsanız, her iki elinizle aynı zamanda çalışın, kendinizi kilolara konsantre edin, yalnız dirsek altından itibaren kollarınız hareketli olsun, dirsekler göğsünüzde olsun fakat oynatmayın. Dirseklerinizi vücudunuzdan 5 cm ileri çıkarın ve omuz hizasının dışına çıkartmamaya çalışın.

Dambılı aşağı indirirken, tam aşağıya indirin ve hiç dinlenmeden tekrar kaldırın. Dambılları aşağıda sarkıtıp bırakmayın, kontrollü ve yavaşça indirin. Eğer kontrolle indiremiyorsanız, hafif kilo ile çalışın.

Dambılları kontrollü ve aynı zamanda kaldırıp indirmeye çalışın, eğer kollar birbirleriyle uyumsuz çalışırlarsa vücut çalışan kola doğru meyleder ve egzersizden istenilen verim alınamaz.

Kol Kası Geliştirme SZ-Barla Çalışma:

bayan-preacher-curl

SZ barla yapılacak alıştırmalar en çok yanlışın pratik edildiği egzersizlerden birisidir. İnsanlar banklarda pozisyon almak için döner dururlar. En iyisi az kilolardan yavaş yavaş artırarak başlayın ve bilinci pazı geliştirmek için en ideal aletlerden biriyle çalışıyorsunuz. Ben eskiden düz barla çalışırdım ama şimdi SZ barla çalışıyorum. Barların farklılığı önemlidir. Çünkü farklı tutuş ve kavramalar, bilekleri farklı oranlarda zorlar.

[sc:glink]

Örneğin SZ barla yaptığınız çalışmalarda bilekleriniz dışa çevrilmeye meyillidir ve pazıyı izole eder. Düz barla ve geniş bir kavrayışla yapılan alıştırma pazının bütününe, bilekten yukarısına ve omuzlara da girer. Barın genişçe kavranması genelde adalenin bütününün gelişmesi için iyidir. Aynı etki dambıllarla yapılan çalışmalarla da görülür… Diğer iki temel egzersizde geniş tutuş yaptığımız için SZ Barda dar kavrama yapılmasını öneririm…

SZ Barla yapacağınız çalışmayı oturarak yapınız, ayakta yapılan durumlarda genellikle bele yüklenilir ve bu alıştırma zarar vericidir. Hafif kilolarla SZ-Barla çalışmayı iyice pekiştirene kadar çalışın… Koltuk altlarınızla banka iyice yaslanın. SZ-Barı kullanırken omuzlarınızdan kuvvet almamağa çalışın. Yalnızca pazı kuvvetiyle ağırlıkları indirip kaldırmağa konsantre olun, yalnızca alt kol kısmı çalışsın… Barı tam indirmeyin, gerginlik hep kalsın.

Kol Kası Geliştirme Makaralı Halatla Çalışma:

İlk bir buçuk ay yukarıdaki 3 temel egzersizi yaptıktan sonra ikinci bir buçuk aya makaralı halatla tek kol alıştırmayı ekleyin.

Bu alıştırma benim sevdiğim ve enteresan olabilecek bir tekniğe sahiptir. Makaralı bir halatın yanında durun, tek elle çalışacağınız aleti takın, başparmağınız dışarıda kalmayacak şekilde tutun ve halatı hafif yana çekin… Makaralıdan bir adım geri çekilin, kollarınızı diğer alıştırmalarda olduğu gibi bir kaç cm öne çıkarın ve katiyen makarayı tam bırakmayın, ellerinizi makaralı halatın devamıymış gibi farz edin…

Hafif kilolarla başlayın, tekniği tam olarak kavradıktan sonra kiloları artırabilirsiniz…. Daha önceki temel alıştırmaları karıştırarak uygulayabilirsiniz demiştim ama, tek kolla yapacağınız son alıştırmayı lütfen daima en sona bırakın. Çünkü bu alıştırma adalede ne var ne yoksa hepsini gün yüzüne çıkarır ve yorar ve hakikaten damarlarınızı hisseder, pazınızın irileştiğini görürsünüz.

Kol Kası Geliştirme Basitlik Verimlilik Demektir:

Biliyorum benim programımı okuyanlar, “Pöh 3 ayda 4 alıştırma bu çok kolay ve basit” diyeceklerdir. Verimlilik için böyle sınırlı çalışmak olmazda diyebilirler. Evet kağıt üzerinde kolay görünüyor ama salona girip yüzde yüzlük bir irade ile uygularsanız ne kadar zor, verimli ve faydalı olduğunu çok kısa zamanda göreceksiniz…

İnsanların benim kolay (!) uygulanabilir programımı hafife almalarını da normal karşılıyorum. Çünkü, bodybuilding’cilerin gereksiz şekilde egzersizleri çoğaltmaları, zorlaştırmaları maalesef bu sporu komplike bir hale getiriyor. Bu komplike programların verimsizliğini birçok cihetten ispatlayabilirim. Eski şampiyon bodybuilding’cilerin (en ünlüler dahil) öyle komplike aletlerle değil, berbat ağırlık hatta beton dökülmüş demirlerle çalışmışlardır… Onlarda komplike metotlar, programlar, aletler yoktu ama içten, yoğun, sıkı ve disiplinli çalışma-antrenman tempoları vardı.

Vücudunuzun görüntüsünü dahilden harice değiştirmek kolay bir uğraş değildir. Kendinize acı vermeli, kendi kendinizi yormalısınız. Kendi kendini zorlamak ve kendine acı vermek insanın en hoşuna gitmeyen şeylerin başında gelir. Daha da ileri gideyim; savaşa gidiyormuş gibi girin stüdyoya. Kendinizi bir savaşa, çok yoğun bir işe hazırlamalısınız…

Bu irade ve istekle girdiğiniz stüdyodan, işinizi yapıp çıktıktan sonra size garanti veriyorum, müthiş hafifleyerek ve vazifesini yapmış bir insanın rahatlığını hissedeceksiniz.

Evinize gidin dinlenin, sağlıklı besinlerle beslenin ve ertesi gün programa devam edin… Değişikliği göreceksiniz.

Cesaretinizi kaybetmeyin, eğer pazılarınız zayıfsa bu değişebilir. Her insanın yapısı farklıdır, farklı egzersizlerde yapabilirsiniz ama zikrettiğim 4 alıştırmayı ihmal etmeyin. İçtenlikle yoğun ve sıkı çalışın. Üzülmeyin bir gün sizde daha büyük gömlekler satın almak mecburiyetinde kalacaksınız.

Kol Kası Geliştirme Mike Matarazzo’nun Antrenman Programı:

1. Gün: Karın, Sırt, Omuz
2. Gün: Biseps (ön pazı), Triseps (arka pazı)
3. Gün: Dinlenme
4. Gün: Diz altı, Bacak ve Göğüs
5. Gün: Bizeps (ön pazı), Triceps (arka pazı)
6. Gün: Dinlenme
7. Gün: Dinlenme

12 Haftalık Yoğun Pazu Programı:

Kol Kası Geliştirme 1-6.Hafta:
Egzersiz———————————Set——Tekrar
Ayakta düz barla————————4-5——-10-12
Oturarak dambıl————————4-5——-10-12
Dar tutuş SZ-Bar————————4-5——-10-12

mike-matarazzo-2

Kol Kası Geliştirme 7-12 Hafta:
Egzersiz———————————Set——Tekrar
Ayakta düz barla————————4-5——-10-12
Oturarak dambıl————————4-5——-10-12
Dar tutuşla SZ-Barla——————–4-5——-10-12
Tek kolla makaralı halatta, ayakta——-3——–10-12

loading...

Yorumlar

66 Yorum - "Kol Kası Geliştirme"

Bildir

Sıralama:   En Yeniler | Eskiler | Beğenilenler
krn
7 yıl 8 ay önce

bu konuda olduğu gibi sitedeki diğer konularda da laf kalabalığına düşülmeden en etkili biçimde düzenlemişiniz..emeği geçenlere teşk.ler…

Ergün
7 yıl 8 ay önce

Mike Matarazzo’nun yoğun kol kası programını ilk defa okudum. E tabi zevk meselesi ama favorim omuzdur; keşke bunun yerine yoğun omuz programı yapan bir sporcu çıksa :))

semih
5 yıl 7 ay önce

Dwight Howard Öneririm o zaman sana 🙂

emre
7 yıl 7 ay önce

sizin bunları yaparken faydalandıgınız imkanların hiçbirisine sahip degilim. elden gelen imkanlarla nasıl yapabılırım bunu onuda anlatırsanız cok iyi olur

deniz
5 yıl 4 ay önce

Barfiks çekebilirsin, dar ve geniş tutuş, dar olan daha etkilidir ama. Ayrıca şınavla da arka kolları geliştirebilirsin. Plank ve ayakta şınavla da omuzları ya da dips.

7 yıl 7 ay önce

emre,
Kas geliştirmek ve form kazanmak için imkanlardan daha önemli olan şey kararlılığın olacaktır.

Kol kası geliştirmek için yukarıdaki programı uygulamak, bir spor salonuna gitmek zorunda değilsin. Evde vücut ağırlığınla yapabileceğin şınav gibi egzersizlerle de kol kaslarını geliştirmen mümkün. Bu egzersizlerin hipertrofiye (kas büyümesine) yetmediği zaman da yine evde ağırlık kullanarak kol kaslarını geliştirebilirsin. Konuyla ilgili detaylı bilgiler için taslak aşamasındaki Evde Spor yazımıza bakmanı öneririm, bu yazı henüz tamamlanmadı. Ayrıca istersen sen bir enkazsın programını uygulayabilirsin.

İyi sporlar.

alkan
7 yıl 5 ay önce

katılıyorum arkadaşa

tolga
7 yıl 5 ay önce

2 tane 10 kg.lık dumble var..kol kaslarımın oluşması için program önerebilecek varmı ??

Madem istiyorsunuz sizin evde bu ağırlıklarla uygulayabilecağiniz bir programı bu haftaiçinde sitede yayınlayacağım.

Programı hazırlamaya başladım ancak iyi bir program olması için uğraştıkça yayınlama tarihi uzuyor. Yakın zamanda bitirip yayınlayacağım.

Emre
6 yıl 1 ay önce
Siz profesyonelmisiniz? Fitness eğitmenimisiniz.çeşitli programlar yazmışsınız. yazdığınız programlar her vicutta yazdığınız ve olacak dediğiniz gibi olmayabilir.birde arkadaşa istediği gibi bir program hazırlıyormuşsunuz ve iyi bir program olması için uğraştıgınızı ve bunun zaman aldıgını yazmışsınızda komikti,ben olsam 10 kg ile çok iyi bir programı 10 dk da söyleyi verirdim ama o arkadaşı görmedende bu programı uygulayıp uygulayamayacagına karar vermezdim. ya arkdaşın kalbi fala varsa 😀 ve yazdıgınız kol programı size göre,işin mantığını anlayabildiginiz kadar bir program.. hareketler hep aynı.. setler fazla.. set fazla olacagına set sayısını 3 e düşürelim agırlık artsın. yada set araları olmasın sette tekrar sayısı kademeli şekilde azalsın… Read more »

Yukarıdaki yorumuma cevap yazmışsınız: O yorumdan sonra, o bahsettiğim yazıyı hazırlayıp yayınlamıştım. Buradan okuyabilirsiniz: http://www.bodytr.com/2009/10/evde-kol-kasi-gelistirme.html

Yorumunuzu gözden geçirip eğer hâlâ çeşitli eleştirileriniz varsa bağlantısını verdiğim yazıya yazabilirsiniz.

necmi
7 yıl 4 ay önce

aga ben 5×5 yapıyorum kuvvet ve kas artışı manyak oldu şimdi boğalar gibi ağırlık basıyorum bende şaşırmaya başladım

140 benc yapıyorum

kollarım 42 cm

proteinlere dikkat etmiyorum işim olmaz zaten ne varsa onu yiyoruz yinede ilerleme oluyor

(Lütfen üst üste 4 yorum yollamak yerine, aynı anda tek bir yorumda bulununuz, daha iyi olacaktır. Spor hayatınızda başarılarınızın devamını dilerim.Editör.)

cüneyt
7 yıl 1 ay önce

necmi ağa ayrıntılı verirmisin bilgiyi sönük kaldık

caglar
7 yıl 3 ay önce

vıdeoda paylasabılırmıyız lutfen sıte cok guzel

Çağlar Bey,
Ne amaçla ne tür bir video istiyorsunuz? Yazıdaki hareketlerin yapıldığı videoalrı eklemek kolay ama kastettiğiniz bizim video çekmemizse henüz kendi videolarımızı çekmeye başlamadık.

Siteyi beğenmenize sevindim 🙂

özcan aksu
7 yıl 2 ay önce

benim bu konuda bir sorum var acaba bu kol programaı her günmü uygulanacak yani her gün tekrar mı tam anlayamadım

Özcan Bey Merhaba,
Öncelikle bu bir profesyonel vücut geliştirme sporcusunun örnek antrenmanıdır ve kendisi kol kası geliştirmek için bunu önermiş gözüküyor.

Yazıda verilen programa bakarsak kendisinin haftada 2 kere kol kası geliştirme antrenmanı yaptığını görürsünüz. Yani her gün değil 2 gün kol çalışıyor haftada.

İkinci olarak hangi hareketleri kaç set kaç tekrar yaptığını yazmış, size de bunu önermiş. 6 Hafta boyunca kol çalıştırdıınız günler bu antrenmana uyabilirsiniz.

özcan aksu
7 yıl 2 ay önce

üstteki programın çalışma şekli ile ilgili bir soru sordum fakat cvp veren yok neden kimse cvplamıyor sorumu bu programların ikisi bütünmü yoksa ayrı ayrı mı nasıl çalışacağız 2. gün için biseps ve triseps diyor biseps çalışırkenmi alttaki kol programını uygulayacağız yoksa sadece altta verilen 12 haftalık programı tek başına hergünmü çalışacağız lütfen bir cvp verin teşekkürler saygılar.

Merhaba, Sitemizin “spam” mesaj koruma programının bazı okuyucularımızın da yorumlarını bu şekilde değerlendirdiğini oldukça geç fark ettim. Sizin yazınız da bu yorumlar arasına girmiştir, bu teknik sorun için çok özür dilerim, bir daha tekrarlanmaması için gerekli önlemleri almaya çalışacağım ancak sistemin iki filtresi var ve sizinkiler denetleyebildiğim filtrede olduğu için görür görmez yayınladım. Umarım denetlenemeyen filtrede hiç mesaj yoktur gerçi bu ikinci filtre spam olduğu %100 olan mesajları engellemek üzere tasarlanmıştır yine de içime kurt düştü. Gecikme için tekrar özür dilerim, sizlere önerim sitemize üye olmanız, bu şekilde yorumlarınız asla spam muamelesi görmeyecek ve filtreye takılmayacaktır. Yaşadığımız bu sorun için… Read more »
Sezai Özdemir
7 yıl 2 ay önce

Merhabalar ben dambıl seti aldım 28 kglık ve bununla calışabilecegim ne önerirsiniz kollarım gercekten cok zayıf ve kassız yani vücut kalıbım o kadar kötü deil ama kollarıma baktığımda bu kollar bu vücudunmu diyebiliyorum..öneriniz nasıl bir programdır ve ne kadar sürede verim alırım ?

Sezai Bey Merhaba,

Şu an sitemizde sizin sorunuza yanıt verecek bir yazı ne yazık ki bulunmamaktadır. Umarım yakında yayınlarız. Şimdi size evde yapabileceğiniz belli başlı kol kası egzersizlerini yazıyorum bunları internetten öğrenmeniz kolay olur.

Standing Dumbbell Curl
Seated Alternate Dumbbell Curl
Standing Hammer Curl
Standing Triceps Extansion
Kickback (Triceps)
Preacher Curl
Concentraion Curl
Dumbbell Bench Press
Lying Triceps Extansion

Bu hareketleri sizi zorlayan ağırlıklarla (önce kendinizi ısıtın ve ilk setleri daha düşük ağırlıkla yapın.) 3’er set yapın, iyi beslenin ve sıkı bir antrenmandan sonraki gün dinlenin. Her gün 4 ya da 5 hareket yapın, fazla değil.

Ancak vücudun geri kalanını boşverip tek başına kol çalışmasını kimseye önermem yine de uygulayabilirsiniz, zararı yok.

Sezai Özdemir
7 yıl 2 ay önce

teşekkürler editör verdiginiz bilgiler icin denemeye calışcam inş yararını görürüm

nasip büke
7 yıl 1 ay önce

Merhabalar…Anlayamadığım husus Mike Matatrazzo’nun programında 3 aylık periyod boyunca her hafta için 2 gün biceps-trizeps çalışmasına yer vermesine rağmen ilk 6 hafta ‘için barla ayakta,2 dambılla,sz barla ve 6.haftadan sonrada ilave makarayla çalışmayı ‘öneriyor…Bu konuda beni bilgilendirebilirmisiniz…bicepsi anladımda,trizeps programın neresinde?

Nasip Bey Merhaba,
Sorunuz gözümden kaçmış, gecikme için kusura bakmayın. Cevap vereyim;
Yazıyı dikkatlice okursanız hareket listesinin “yoğun pazu programı” adıyla yayınlandığını görebilirsiniz. Verilen hareketler pazu içindir arkakol için değil, yazıda arkakol ve diğer bölgelerin hareketleri verilmemiştir.

Oğuzhan
7 yıl 1 ay önce

ABİCİM BENDE BU DEDİKLERİNİN HİÇ BİRİ YOK!!!

BENDE SADECE 2 TANE 5KG,3KG,2KG ‘LİK DUMBELL’LAR VAR BUNLARLA NE YAPABİLİRİM BİRAAZ YAPTIM BİARZ KAS ÇIKTI AMA DAHA DA ARTAR MI YOKSA YAŞA GÖRE BÜYÜDÜKÇE Mİ İLERLER LÜTFEN ACİL CVP YAZIN BU KONUDA BİLGİSİ OLANLAR YAZSIN LÜTFEN!!!

Oğuzhan Bey,
Evde kol kası geliştirme yazıma bakın, bu yazıdan evde dambıllarla yapabileceğiniz hareketleri öğrenebilirsiniz. Bu arada bundan sonra siteye yorum yaparken bu yorumunuzda yaptığınız:

-Tamamen büyük harf kullanma
-Acil cevap isteme
-Gereksiz yere fazla noktalama işareti kullanma

gibi özensizlikleri yinelemeyin aksi takdirde yorumlarınızı tekrar onaylayamam.

Oğuzhan
7 yıl 1 ay önce

bilgi verdiğiniz için çok teşekkür ederim bir daha bu yanlışlarıda yapmam kusura bakmayın

ahmet
7 yıl 27 gün önce

Bır ara cıddı bır sekılde evde kol kası calıstırmıstım.48.5 cm e kadar cıkmıstım sonra bıraktım sımdı yenıden baslayacagım.Bana gore en onemlı krıter disiplindir sonrasında dogru program(bilimsellık gelır).Dsipiln=hareketlerı savsaklamadan dogru yapmak,dogru beslenmek,yeterınce dınlenmektir.Blimsellik=İnsan oldugunu unutmadan hergun aynı yerı calıstıracagım dıye ugrasmamak kesfedılenı yenıden kesfetmemek ustaları dınlemektır.Bu sıtede megı gecen herkese saygılarımı sunar ogrenmenın sonu olmadıgı gercegı ıle herkesın fıkrını saygıla takıp edecegım.ıyı calısmalar.

7 yıl 23 gün önce

abi bende 3 ve 6 kiloluk dumbell var sadece kol kaslarımı geliştirmek istiyorum yukarda ki verdiğin ekzersizleri hergun yapmayı düşünüyorum sana asıl sorum acaba kaç günde gözle görülür şekilde pazuların şişmesinde artış olur. .. tesekkürler iyi calısmalar

Resul
7 yıl 22 gün önce

Utku kardeş yaşın kaç bilmiyorum, 16 yaşından küçüksen fazla uğraşma derim, onun dışında salt dambıl antrenmanları ve şınavla kol kaslarında 2 ay içinde gözle görülür bir gelişme görebilirsin. Tabii bu biraz da bünyeye bağlı.

7 yıl 22 gün önce

Resul kardes 17 yasındayım onerilerin icin tesekkür ederim..

Utku Bey Merhaba,

Resul Bey’in yazdıklarına aynen katılıyorum. Bu arada kaç günde gelişme göreceğinizi neden bana sormak istediniz anlamadım? Siz çalışın ve bize kaç günde gelişme gördüğünüzü söyleyin.

Görüşmek üzere.

Uğur
6 yıl 9 ay önce

Hocam 16 yaşındayım fitness a başlayalı 1 hafta oldu.boyum 1.74 , boyuma kötü etki etmesinden korkuyorum. halter yada dumble kullanmıyorum . shoulder press , arm curl , leg curl , leg raise tarzı hareketler yapıyorum . bu çeşit hareketlerin bi zararı olurmu ..
teşekkürler

Uğur
6 yıl 9 ay önce

düzeltmek istiyorum : ilk 20 dakika koşu
sonra :
shoulder press , chest press , arm curl , arm extension , leg curl , leg extension (hepsinden 3×15)
sorum yukarıda
teşekkürler ..

Uğur Bey Merhaba,

Henüz gelişme çağındasınız ve boyunuzun uzamasının devam edeceği tahmin edilir. Ağırlık çalışmalarının eklemlerdeki büyüme plakalarını daha erken kapattığına yönelik iddialar ve çeşitli araştırmalar mevcut. Bu sebeple yüksek ağırlıklarla çalışmamanızı öneririm, yoksa yaptığınız hareketlerde bir sıkıntı yok, kullandığınız ağırlıkları çok yükseltmeyin. Makul ağırlıklarda gönül rahatlığıyla çalışarak hem kas geliştirmiş hem de boy uzamasını riske etmemiş olursunuz.

Uğur
6 yıl 9 ay önce

makul ağırlık derken maksimum kaç önerirsiniz

Harekete göre değişir, spor salonunuzdaki çalıştırıcınıza “eklemlerimi fazla zorlamadan kaslarımı geliştirmek istiyorum, ağırlıkları ayarlayalım” deyiniz.

DUYURU: (08 ŞUBAT 2010) KONU YENİ YORUMLARA KAPATILMIŞTIR. KONUYLA İLGİLİ SORU VE GÖRÜŞLERİNİZ İÇİN FORUMU KULLANABİLİRSİNİZ.

YAZIMIZ, YORUMLARA YENİDEN AÇILMIŞTIR. (01 EKİM 2010)

koray
5 yıl 7 ay önce

zor işler ama bu söylediklerinizde yüzde bir milyon haklısınız kendimize işkence etmek faydasız gerekli olan hareketlerle kendimizi yormak daha mantıklı ve daha amaca yönelik profesyönelce hazırlanmış bi rehber tebrikler…

Doğukan
5 yıl 7 ay önce

MRB BEN 11 YAŞINDAYIM KOL KASIMİ GÜÇLÜ VE KASLI YAPMAK YAPMAK İSTİYORUM ANCAK BENİM EVDE DUMLE ÇALIŞMAM BANA ZARAR VERİRMİ

mert
5 yıl 5 ay önce

Hocam haftada en fazla 2 defa kol kası çalıştırmak az deil mi yha 

Sercan
5 yıl 4 ay önce
merhabalar ben 2 sene spor salonuna gıttım . işim gereği full aralıksız çalışamadım ara vere vere calıştım ilk gitmemde 60 kilo ile başladım proteın tozu ılaç destekleyıcı vb. almadan sureklı ve duzenlı beslenerek 1 aylık sure ıcerısınde 70 kıloya ulaştım vucudum tam ıstedıqım olcuye gelmişti normal olarak jimnastik klubundeydım . şu an 62 kiloyum boyum 1.68 . ben bır ay duzenlı çalıştığımda kazandığım kitleyi kası 2 ay ara verdıkten sonra kaybedıyorum bu duruma canım cok sıkılıyor.güreşçi arkadaşlarım antrenman yapmasalar bıle aylarca hatta yıllarca vucudu erıtmıyorlar benımkı neden erıyor onu merak edıyorum . birde CREATİN diye birşey varmış onu kullanmam dogru… Read more »

Sercan selam,
http://www.bodytr.com/2011/07/kreatin-creatine-nedir-nasil-kullanilir.html Kreatin hakkındaki bu yazımızı okumanı öneririm.

Tugay
4 yıl 11 ay önce

16 yaşındayım ailem spor salonuna gidip çalışmam için küçük olduğumu fiziksel gelişimimi engelleyeceğini söylüyor bende bunların sonunda 3 Kglik bir çift dambıl aldım oturarak 3 set 15 tekrar çalışıyorum fakat kol arka hareketlerini doğru şekilde sadece 1 sette bırakıyorum 2.setti başaramıyorum ağırlığı 3tende düşürmek açıkcası komik geliyor bu şekilde devam mı etmeliyim yoksa benden adammı olmaz?boyum 1.71 kilom 59.

Tugaycığım merhaba,
Durumun komik değil, kendinle barışık ve de gerçekçi olmalısın. Unutma ki zaten spor yapmanın bir sebebi de kuvvetini arttırmak, zaman içerisinde o ağırlıklar seni zorlamayacaktır.

Ağırlığı 2 kiloya indir ve set aralarında 3 dakikadan fazla dinlenme. 15 tekrar yapma, 11 tekrar yap. Bir böyle yap ve sonra aynı şekilde çalışarak 2,5 kg.ye geç. Çalışmaların mutlaka ailenin bilgisi ve denetimi dâhilinde olsun.

Başarılar kardeşim.

Tugay
4 yıl 10 ay önce

Aksatmadan çalıştım şuan hala 3kg ile devam ediyorum fakat 12 tekrar 2 set(her ne kadar zorlansamda 🙂 ) tüm bölge kaslarını edindiğim bilgilere göre çalıştırıyorum  kollarda problem kalmadı 3 set 12 tekrarı başarabiliyorum 10-15 gün sonra salona yazılacağım bilgiler çok işe yarıyor teşekkürler sizce ne zaman kilogramı arttırayim? 

Tugaycığım bir ay geçmiş ve söylediğine bakılırsa 3 kilo da seni zorlamıyor yeterince. Kol ve diğer kuvvetli kas grupları için ağırlığı 4 kilo yapmanı öneririm şimdi.

tansel
4 yıl 8 ay önce

ya iyi hoş her şey güzel tüm bunları gösteren video koymak çok mu zordu.oku oku oku nereye kadar ricamız güzel akıcı açıklayıcı bi kaç video koymanız.

Videolar burada: http://www.bodytr.com/2009/10/evde-kol-kasi-gelistirme.html
Önce biraz daha dikkatli okusaydınız keşke.

anıl
4 yıl 8 ay önce

merhaba ben 16 yaşındayım 10 gündür biraz agır geliyo fakat hergün 3×10 8kg ile bu harketin adını hatırlamıyorum fakat bel hizasında tutup omuz hizasına çekilen hareketi yapıyorum olabildiginde estetik düzgün yapmaya çalışıyorum gelişme oluyor gibi fakat çok zorluyorumya küçülme olabilirmi??

mahmut
4 yıl 7 ay önce

Merhaba

Antremandan 2 saat önce karbonhidrat makarna pilav gibi anterendan sonra protein aliyorum ve bazilari antremdan sonra protein alma filan diyorlar doğrumu sizce ?

Birde çok hizli kosuyorum ve haziranda seçmelere katilcam bunun için çalismam lazim bugunden itrabaren nelere dikkat edim hangi kaslarimin üzerinde daha çok durim ilgilersiniz teşekkürler

Antrenmandan hemen sonra (ilk 15 dakika içinde) basit karbonhidrat, sonrasında da (ilk iki saat içinde) yeterli protein içeren bir öğün yemen önemlidir. O bazılarına kulak asma, kolay gelsin.

Ali
3 yıl 2 ay önce

Kolay gelsin 7-12. haftalar arası makaralı halatla çalışma konulmuş ama ben buna dair hiç birşey bulamadım, yazıda da okuduklarım pek bilgilendirmedi bu konuda. Makaralı halatları nereden bulabilirim ? Şimdiden teşekkürler, tekrar kolay gelsin.

Salonlardaki kablolu sistemler kast ediliyor. Cable crossover istasyonu olarak geçer.

ahmet
2 yıl 7 ay önce

merhaba hocam
boyum 1.71 kilom 58
kol yağlarım erimiyor napmalıyım 4 ay falan dambılla çok tekrarlı setler yaptım 5 kilo 100 2 set gibi şınav çektim el yayı falan pazu geliştirdim ayrıca ama bu yağlar bir türlü gitmedi napabilrm ?

Selam Ahmet Bey, yaş vs. bilgiler nedir yazsaydınız daha iyiydi ama size tavsiyem sizi biraz daha zorlayacak ağırlıklarla 12-15 tekrar çalışmanız. Ayrıca bölgesel yağ yakımıyla ilgili yazılarımızı okumanızı öneririm.

musa
2 yıl 4 ay önce

tekrardan merhaba hocam yine ben. bisey soracam beslenmeyle ilgili bizim fazla durumumuz olmadığı için fazla tavuk et gibi ürünler tüketemiyorum. Ama evde bol miktarda sebze , meyve , bakliyat süt gibi ürünler fazla tüketiyorum. Yani tavuk ve et tüketemediğimiz için kas oluşumu geçmi olur yoksa benim tükettiğim bunlara eş değermidir.

Tavuk o kadar ucuz ki, sebze-meyveden daha ucuz genelde. Diğer nokta, tek et tavuk veya sığırlar da mı? Mevsimine göre yeri gelince kilosu 3 liraya inen nice balıklarımız var, hamsiler, sardalyalar… Tükettiğiniz bitkisel ağırlıklı besinler ise (sütten yapılan peynir ve yoğurt hariç), protein açısından pek ideal kaynaklar değildir ama hiç olmamasından iyidir.

musa
2 yıl 4 ay önce

yani hocam benim şuan en çok ne tüketmem gerekiyor

Normal beslenmeye devam ama biraz daha çok yemeye çalışarak. Günde de en az 300 gram et türü bir şey tüket.

musa
2 yıl 4 ay önce

tm hocam dediğiniz gibi yapacam aynı zamanda 1 gün ant. yapıp 2 gün dinlenme yapacam inş. iyi sonuçlar alırım. iyi günler

musa
2 yıl 4 ay önce

merhaba kandiliniz mübarek olsun.

ilşad hocam hani ben size liste vermiştim. onu bugün yaptım ve çok yoruldum. ant bittiği zaman hemen yemek yedim. bu normal mi. çünkü her tarafımı çalıştırdım.

Normal. Başarılar.

Musa
2 yıl 3 ay önce

sa ilşad hocam bir sorum olacak ben 2 gün yerine 3 gün dinlendim işim olduğu için bir sorun olur mu acaba

Olmaz.

wpDiscuz