Yağ Yakma İçin 10 İpucu

Yağ yakma ve zayıflama hakkında bilgiler içeren bu çeviri, Türkiye'nin en eski ve kalabalık vücut geliştirme platformlarından olan Body Forum TR'nin izniyle yayınlanmıştır.
Yazıyı Türkçeye çeviren BodyForumTR yazarı (takma adıyla): MT
Yazının ilk kez yayınlandığı orijinal adres: http://www.bodyforumtr.com/vbforum/ya-yakma-hakk-nda-bilmeniz-t13555.html

Yağ Yakma Hakkında Bilmeniz Gereken 10 Şey

Yağ yakma için Etrafta birçok diyet programı varken insanların neden giderek daha şişman olduğunu hiç merak ettiniz mi? Moda ve tekrarlayıcı diyetlerin işe yaramadığını biliyoruz, peki o zaman ne işe yarıyor? 10 adet yağ yakma ipucunu bir araya getirip aşağıda sundum. Bu ipuçları takip edildiğinde yağ yakma yolunuzdaki işler çok daha kolaylaşacak.

yag-yakma-cift

2 sene boyunca kontrollü ve başarılı bir biçimde yağ yakan amerikalı bir çift, bu yazının içeriğinden biraz farklı olarak yağ yakma sürecine önce yağ aldırma ameliyatıyla başlamıştır. Ancak yağ aldırmaa ameliyatı ileri obezite durumlarında tercih edilmelidir. Zaten bu çiftin başarısının sebebi yağ yakma ameliyatı değil 2 sene sürdürdükleri doğal ve sağlıklı yağ yakma sürecidir.

Yağ yakma 1: Ağırlık kaldırmak

Kaslar metabolizmanızın hızını belirleyici en önemli unsurlardan biridir. Erkeklerin kadınlardan daha hızlı yağ yakmasının sebebi de budur… Erkeklerin kas kütlesi daha fazladır. Eğer kadınlar da daha fazla kas kütlesine sahip olsaydı, onlarda daha hızlı yağ yakabilirlerdi.

Kadınlar büyük kaslara sahip olacaklarını sandıklarından ağırlık kaldırmaktan korkarlar. Kadınların büyük kaslar inşa edecek kadar yüksek hormon seviyeleri yoktur, bununla birlikte kadınlar çılgın diyetlerle, düzensiz beslenme alışkanlıklarıyla ve yaşlanmayla birlikte kas kütlelerinin azalmasına neden olabilirler.

Bayanlar Zayıflarken Kas Yapmaktan Korkmayın yazımızı okuyarak konuyla ilgili detaylı bilgi edinin.

Evet, herkes yaşlandıkça kas kaybediyor, fakat sadece yaşlandıkça kaslarının yok olmasına izin verenler yavaş bir metabolizmaya sahip oluyorlar. Yaşlılıkta ağırlık kaldırmanın faydalarını öğrenin. Yağ yakma makineniz olan kaslarınızı koruyun! Bunu yapmanın yolu ise güçlenmek ve güçlü kalmak.

Yağ yakma 2: Tartılardan kurtulun

Tartılar size vücudunuz hakkında bilmek isteyeceğiniz şeylerden hiç birini göstermez. Tartılar size derinizin altında ne kadar yağ olduğunu, vücudunuzda ne kadar sıvı olduğunu söyleyemez. Bunu yaptığı iddia eden tartılar da yalan söyler, bilimsel bir tahlili yaptırmadan sadece ağırlığınız ölçebilecek bir makine sizin yağ ve sıvı ağırlığınızı uydurmaktan öteye gidemez.

Kemiklerinizin ağırlığı ne kadar ve daha da önemlisi ne kadar kasa sahipsiniz? Bununla birlikte kendinizi tartmak mükemmel bir günü berbat bir güne çevirebilir. Sıkıcı bir ev eşyasının nasıl bir gün geçireceğinizi belirlemesine izin vermeyin. Madem tartılar doğru değil o zaman onlardan kurtulun.

kilolu-bayan-zayiflamis-hali

Yağ yakma 3: Kas vs. Yağ
Kaslar yağların kapladığı alanın yarısı kadar bir alanda yağların 2 katı kadar ağırlığa sahiptirler. Kaslar yağları yakmakla sorumludurlar, yağlara oranla küçüktürler ve asla yağlar gibi çirkin topaklar halinde vücudunuzda asılı durmazlar.

Kaslar sıkı, güçlü ve ince görünürler. Sert ve ağırdırlar. Yağlar ise top top, gevşek ve yumuşaktırlar. Yağlar çok yer kaplarlar, sarkarlar ve hafiftirler.

Yağ yakma 4: Her zaman kahvaltı yapın

Yapılan araştırmalar kahvaltının metabolizmanın güne başlamasının kontağı olduğunu göstermiştir. Uyurken metabolizma hızı düşerek, yavaşlar. Sabahları vücudu günün geri kalanı için uyarmanın ilk yolu beslenmedir.

Ayrıca bu süre içinde lifli besinler tüketin. Lifli besinler sindirim sisteminin daha etkin çalışmasını ve kan şekeri seviyesinin gün boyunca sürekli olmasını sağlar.

Yağ yakma 5: Kaloriler üzerinde azaltma yapmayın

Besinlerin vücut üzerinde ısıtma etkisi vardır, metabolik hızı yükseltirler. Günlük en az 1200 kalorilik besin tüketin. Bu değerin altına düşmek vücudunuzu açlık moduna sokacaktır ve metabolizmanız aldığınız kalorileri korumak için yavaşlayacaktır. Moda diyetlerden elinizden geldiğince uzak durmaya çalışın.

Şok diyetlerin zararları yazımızı okumak size fikir verecektir. Bu diyetler vücuda giren besleyici gıdaları sınırlar ve bu da sonunda metabolik hızı düşürür. Verdiğiniz kiloları çok daha büyük bir hızla geri alabilirsiniz.

Yağ yakma 6: Düzenli küçük öğünler yapın

Günde 5 ya da 6 küçük öğün yapın. Böylece vücudunuz yemek bolluğu olduğunu sanacaktır. Metabolizmanızın yavaşlamasını engelleyecek ve kan şekeri seviyesini normal seviyede tutacaktır.

Bu da fazla yemek yemenizi engelleyecektir. Öğünlerinizi çoğunu günün erken saatlerinde yapmaya çalışın. Böylece aldığınız çoğu kalori vücudunuz uyanık ve hareketliyken yakılacaktır.

Yağ yakma 7: Kalorileri sayın

Kilo vermeyi devam ettirmenin yolu bir kalori sayacı alıp 1 hafta boyunca günlük kalori alımlarını kaydetmektir. Bir gün için ortalama kalori değerini hesaplayıp aldığınız kalori miktarını 300–500 (daha çok değil) kalori azaltın ve ne olduğunu görün. Günlük kalori alımınızı bu miktarda düşürmek kilo vermeye başlamanızı sağlayacaktır. Daha aşağıya inmeyin, ilerleyişinizi görmek için aynalardan faydalanın.

Yağ yakma 8: Diyet tekrarı yapmayın

Araştırmalar tekrarlayıcı diyetlerin kilo vermeyi zorlaştırırken kilo alımını kolaylaştırdığını göstermekte. Diyeti bırakıp normal beslenme alışkanlıklarınıza döndüğünüzde aldığınız besinlerin miktarı diyet sırasında düşmüş olan metabolik hızınızın yakabileceğinden daha fazla olacaktır.

Sadece erittiğiniz kiloları geri almakla kalmayıp ekstradan daha fazla kilo alabilirsiniz. Eğer kilo verme hızınızın belirli bir süre sonra yavaşladığını ya da durduğunu fark ederseniz, adımlarınızı biraz hızlandırın ya da rotanıza birkaç tepe ekleyin.

Yağ yakma 9: Yağların izini kaybetmeyin

Bunu yapmak zor gözükebilir, fakat değil. Neredeyse tüm ambalajlı gıda ürünlerinde her 100gr için yağ indeksini gösteren etiketler var. Size uygun olan miktar ise 10gr ile 5gr arasında bir değer olmalı. Bu yağ oranındaki besinleri satın alıp tüketmek kilo verme hedefinizi korumanızı sağlayacaktır.

Yağ yakma 10: Yağ hücrelerinin miktarı

Yağlar yağ hücrelerinde depolanır. Ortalama bir insan için tahmini yağ hücresi sayısı 50 milyardır. Obez kişilerde bu sayı 100 milyarı bulabilir. Yağ hücreleri daha sonra harcanmak için kullanılan enerji depolama tanklarına benzer. Araştırmalar obez kişilerin yemek alemi yapmasının bebek yağ hücrelerinin filizlenmesine sebep olabileceğini göstermekte. Böylece toplam yağ hücresi sayısı artmakta.

yag-yakma

İnanın bana, yukarıdaki 10 adet ipucunu günlük diyetlerinize uyguladığınızda değişimi kısa sürede fark edeceksiniz. Bütün bunlara ek olarak, yağ yakarken bazı  besin destekleri kullanmak kilo vermenizi hızlandırabilir.. Bunlar asla ilaç değil. Sadece besin desteği ve vücuda herhangi bir zararları yok.

 • Karnitin supplementleri yağın enerji olarak kullanımını hızlandırır;
 • CLA supplementleri yağın enerji olarak kullanımını kolaylaştırır ve;
 • Yağ yakıcılar da metabolizmanızı hızlandırarak yağlarınızı daha hızlı eritmenizi sağlayabilir.

Bu yazının orjinalini (İngilizce) görmek istiyorsanız mavi renkli bağlantı yazısına tıklayınız: IronMagazine.com

loading...
 1. baldur says

  malesef göbeği olan herkesin ortak arzusudur bölgesel yağ yakmak ama bu mümkün değildir, mekik çekerek insanlar göbeği eriteceklerini düşünüyorlar ama yanılıyorlar tabii. yağ yakmanın en önemli koşulu kardiyo yapmak ve yağsız, basit şekersiz beslenmektir. yoksa makarnanın patatesin siz hareket etmedikçe kilo aldırması çok zordur.

 2. CihanD says

  Merhabalar ,
  Sitenizi yeni keşfetmiş bulunmaktayım 2 gündür takip ediyorum. Ve cok beğendim. Benmde tam bu konuda bir sorum olucaktı. Benm boyum 1.70 ve kilom 73 boyuma göre göbek ve baldır bölgesinde yağlanma biraz fazla gözüküyor. Şu sıralar kendimce bişey geliştirdim okula 2 vesait ile gidiyordum Gültepe- Zincirlikuyu Oradan da metrobüs le gidiordum. Levente kadar yürüyorum yaklasık 22 dakika sürüor tempolu bir şekilde ardından otobüs ile zincirlikuyu sonra inince 10 dakika daha tempolu yürüme mesafem var toplamda 32 ve dönüşüde sayarsak 64 dakika yürümüş oluyorum. Yemekte azaltma yapmadım kac tür varsa yiyorum fakat yararlı olabileceğini düşündüklerimi mesela pilav yemiyorum nohut yiyorum. birde ekmeği kestim sadece kahvaltıda az alıyorum. Okulda ise meyvesuyu alıyorum 330ml. fark etmior bazen meyve koyuyorum onu yiyorum meyve dısında bişey yemiorm ve bol bol su içiyorum 1.5 litre fln Eve gelmem zaten aksam yemeği saatine denk gelior. Dediğim gibi hiç birşeyi eksik etmiorm karbonhidratlı ve yağlı şeyler dısında az da olsa herşeyi yiyorum benm sormak istediğimse bu acaba doğru bir yöntemmi 64 dk tempolu yürüyüş kilo vermemi sağlayabilirmi yanlıs yaptıgım bişey varmı birde önerebileceğiniz başka birşey varmı mekik şinav gibi yanlız egzersiz konusunda disiplin sağlayamıyorum yani kas geliştirici hareketler konusunda. bir yazınızda okumustum yapıp tekrar bırakıldıgında vücut daha fazla depolar diye o yüzden yürüyüş biçimi bana daha uygun gelior önereceğiz ve tavsiyeleriniz yapmamam gerekenler varsa can kulağıyla dinliorum teşekkür ediyorum

  • says

   Cihan Bey Merhaba,
   Öncelikle övücü sözleriniz için teşekkür ederim, umarım sizlere yararlı olabiliriz.
   Verdiğiniz bilgiler de yaş ve cinsiyeti de vermeniz daha kapsamlı fikir bildirmeme olanak verirdi, keşke ekleseydiniz.

   Beslenmeyi çok çeşitli gıdalardan yaptığınızı söylemişsiniz ki bu her durumda iyi bir şeydir çünkü meyve, sebze, et ve süt ürünleri gibi gıdaları barındıran geniş yelpazeli bir beslenmenin ihtiyaçlarımızı daha iyi ve doğru karşılayacağını düşünüyorum. Bu arada konuyla ilgili sitemizde yayınlanan taş devri diyeti yazısına göz atın.

   Şimdi söylediklerinize geleyim: Siz beslenmeyi azaltmamışsınız, ancak arttırmayın da ve bu şekilde tempolu yürüyüşe devam edin. Bu durumda tempolu yürümeden önce yediğiniz kadar yemek yer yani aynı kaloriyi alırsanız, tempolu yürüyüş yaptığınız sürede daha çok kalori harcarsınız. Sonuç olarak kilo vermeye başlar ve denge durumuna gelene kadar kilo vermeye devam edersiniz.

   Bir yazımızda bizim “…yapıp tekrar bırakıldıgında vücut daha fazla depolar…” dediğimizi söylemişsiniz ki ben böyle bir yazı yazmadım, yazmadığım gibi yayımladığımı da hatırlamıyorum. Bu bahsettiğiniz olay, böyle iki kelimeyle açıklanabilecek kadar basit değil çünkü.

   Son olarak eğer bir kuvvet egzersizi yapmak istiyorsanız yapın, istemiyorsanız tempolu yürüyüşe devam edin. Ancak şunu unutmayın ki tempolu yürüyüş gibi aerobik egzersizlerin yapılış süreleri önemlidir. Bu nedenle sizin 22 dakika tempolu yürüdükten sonra ara vermeden 10 dakika daha yürümenizle, ara verip 10 dakika yürümeniz aynı etkide olmaz. Yine de hiç yoktan iyidir diyerek devam edin, imkanınız olsa günde iki defa 40’ar dakika hızlı tempolu yürüyüş yapmanız daha iyi olurdu.

   Kolay gelsin.

   • CihanD says

    Hocam tekrar merhaba dediğiniz gibi öncelikle yaş ve cinsiyet sormuşsunuz Erkek ve 19 yaşındayım. Dediğiniz gibi taşdevri diyeti yazısına baktım ve baya etkilendim diyebilirim kızartma yiyordum sabahları , kesinlikle bırakıyorum sonra pastörize süt içiyordum bu haberi ilk defa okudum onu hemen bırakıyorum ve yoğurda dönüyorum ( bu konuda şanslı oldugumu düşünüyorum çünkü suyunu bırakan ekşiyen ve tamamen günlük sütten yoğurt yapan bi yer var burada gerçekten cok güzel yapıyorlar , artık bol bol yerim 🙂 ) Beslenmedeki yanlıslarım bunlar sanırım tuzlu ve şekerli olmadıgı müddetçe bir sorunum yok önceki yazımda beslenme düzenimi belirtmiştim.

    ” Bu durumda tempolu yürümeden önce yediğiniz kadar yemek yer yani aynı kaloriyi alırsanız, tempolu yürüyüş yaptığınız sürede daha çok kalori harcarsınız ” demişsiniz burda tam olarak ne demek istediğinizi anlayamadım, yemeği yedikten sonra yürüyüş yapmak daha cok kalori harcatır mı demek istediniz? 🙁

    Yürüyüşü 22 + 10 dememin sebebi metrobüsten indikten sonra okulla olan mesafe böyle oldugundan yazdım fakat siz 40 dakika olursa daha iyi olur demişsiniz benm onu uygulamam evden metrobüse kadar yürümem demek 🙂 gözümde büyümüyor değil açıkçası gerçi leventten orası fazla birşey deil ama bi denerim eğer öyle olursa 40+10+40+10 oluyor günün yarısı yürüyüş 🙂

    Egzersiz ile ilgili söylediğim sözün yorum yapan arkadaslar tarafından mı yoksa sizin tarafınızdan mı oldugunu hatırlayamadım kaynağıda bulamadım bu konuda özür diliyorum , eğer böyle bir şeyin olasılıgı yok ise mekik ve şınav a başlayabilirim. Şınav nedir nasıl çekilir başlıklı konuda şınavla ilgili anlatılmamış hiçbirşey yok 🙂 oradaki arkadaslara sıfırdan baslayan arkadaslara set önerileri yapmıssınız sanırım öyle başlamam iyi olur tabi sizin yorumunuz doğrultusunda.

    Son bir sorum daha bunların hepsini yaptıgımı var sayarsak yani egzersiz ve yürüyüş benm ideal kiloya gelmem yani suan 73 üm 65 olmam ne kadar sürer acaba?

    Tekrar teşekkür ediyorum yorumlarınız için.

    • says

     Cihan Bey Merhaba,

     ” Bu durumda tempolu yürümeden önce yediğiniz kadar yemek yer yani aynı kaloriyi alırsanız, tempolu yürüyüş yaptığınız sürede daha çok kalori harcarsınız ” bu cümlede kullandığım “önce” kelimesiyle kastettiğim; yürümediğiniz günlerdi yani yürümeye başlamadan önce. Hatalı bir cümle kurmuşum, tekrar sorarak düzelttirdiğiniz için teşekkürler. Yemekten hemen sonra yürümenizde bir mahsur yok hatta yararı bile var ancak yemekten hemen sonra ağır antrenmanlara girmek doğru değildir en az 2-3 saat sonra ağır antrenmanlar yapılabilir ağır dediğimde aslında normal bir antrenman. Ancak sıradan bir hızlı yürüme ciddi bir antrenman sayılamaz. Herneyse, biz esas konumuza dönerek cümleyi düzeltelim:

     ” Bu durumda tempolu düzenli olarak hızlı tempolu yürüme yapmadığınız zaman yediğiniz kadar yemek yer yani aynı kaloriyi alırsanız, tempolu yürüyüş yaptığınız sürede daha çok kalori harcarsınız ”

     Demek istiyorum ki, eğer siz hızlı yürüme alışkanlığı edinmeden önce, her gün hızlı yürümeden önce günde 2500 kalori alıyordunuz ve bu kalori alımıyla kilonuz ne artıyor ne de azalıyordu; düzenli olarak hızlı yürümeye başlayınca da günde 2500 kalori alıyorsunuz ancak bu sefer hergün fazladan kalori harcadığınız için kilonuz azalmaya başlar.

     Son sorunuz için de şunu diyebilirim, ne kadar sürede 8-10 kilogram vereceğiniz (ki biz bu kiloları yağ kütlesini azaltarak vermeliyiz) tamamen size bağlı, haftada kaç kilo verdiğinizi tespit etmeye çalışın, ancak bir noktadan sonra vücut denge durumuna gelerek daha fazla kilo vermeyebilir. Sonuç olarak bir süre söyleyemem, siz egzersize devam edin. Egzersizin yararlarını hissetmek fazlasıyla güzel değil mi zaten?

     • CihanD says

      Hocam herşey için teşekkür ediyorum baska forumlarda veya sitelerde yazmıs olsam 1 aydan fazla beklerdim cevap verilen cevap ta doğruluğu şüphelidir iyiki bu siteyi bulmusum anında cevaplandırdınız teşekkürler.

      Durmak yok yola devam 🙂

 3. Tugce222 says

  Merhaba. Verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim. Bİlgileriniz bizim için çok değerli. Size bir sorum olucak. Ben 1 aydır tam anlamıyla spora başladım. haftanın 3 günü pilatese gidiyorum geri kalan 3 günüde evde 6.5 km/h hızıyla 1 saat yürüyüş yapıyorum. Birazda yediklerime dikkat ediyorum her nekadar kaçamak yapsamda. Acaba diyorum, pilates yaptığım günlerdemi 1 saat yürüyüş yapsam, etkisini dahamı çabuk görürüm? Açıkcası kilo veriyim derken, kas kaybetmekten korkuyorum. Birde çok acıktığım zamanlar leblebi yiyorum, miğdeyi biraz tok tutuyo, sizde bu yöntemi önerirmisiniz?
  ve birde hocam, çikolatayı çok seviyorum, sizce onu tamamen hayatımdan çıkarmam mı gerekiyor?

  şimdiden çok teşekkür ederim cevabınız için.

  kolay gelsin

  saygılar

  • says

   Tuğçe hanım merhaba,
   1) Pilates yaptığınız günlerde fazladan bir yürüyüş yapmanızı tavsiye etmem. Zaten çalışan kaslarınıza toparlanması için fırsat verin. Henüz başlangıç seviyesindesiniz ve vites büyütmek için aceleci olmayın.
   2) Leblebi konusunda bir bilgim yok açıkçası fakat açlığınızın bastırdığı zamanlarda düşük kalorili ve glisemik indeksi düşük gıdaları tercih etmeniz yararlı olur.
   3) Çikolota hakkında yayınladığımız son yazımızı okuyun, anasayfadan görebilirsiniz.
   4) Sitemizde biraz daha gezinin, isterseniz forumumuza üye oalrak kendinize bir spor günlüğü açın. Sitemizi arkadaşlarınıza da tavsiye edin.

   İlginize teşekkürler, görüşmek üzere.

 4. biri says

  merhaba yazılarınızı okudum 20 yaşında bir erkeğim ve bolgesel yag yakmak istiyorum karnımda ve basenlerimde ozellikle de basenlerde fazla yaglara sahibim okulumuz bir spor salonuna ssahip .spor yapacagım ama bir yonlendirmeye ihtiyecım var nasıl bir uygulama yapacağım konusunda kiloyu her nedense orantılı olarak alamıyorun vucudumun üst bölgesi normal ve fit ama basenler icin aynı şeyleri soyleyemeceğim  lütfen bu konuda bana yardım edin. yürümeye cok ozen gösteriyorum fakat neden orantılı kilo alamadıgımı anlayamıyorum ne yapmam gerektiği konusunda yardım ederseniz cook  sevinirim şimdiden teşekürler.

 5. nazlı says

  mrb.herkesin sorusu bu kadr cabuk yanıtlanıyor madem ben de bir soru sormak isterim.belediyelerin acmış oldugu spor salonuna gidiyorum bodrum katta tek camı açılıyor camı acıp havalandırmaya calışıyoruz günde 1 saat yapıyorum cok fazla zararı olur mu?bunun dışında ordan daha iyi bir yere de gidiyorum sadece haftada 1 gün orası cok güzel ve alet cok fazla 1 saati aşıyor bitirmek.bacaklarımı inceltmek isterken sanki kalınlaştı gibi geliiyor bu mümkün mü aşırı yemiyorm.önceden çok kısıyordum yemegi ve 1 ayda 5-6 kilo verip sonra sabrım bitiyor ve her seyii eskisi gibi yeyip hızlı bir sekilde tüm kiloalrı alıyorum .şimdi dahadikkatliyi.her seyi yiyorum fakat ölçüsünü abartmadan.çok kilo versemde kollarım sanki incelmiyor .kol hareketleriyle  kas olup kalınlaşcak die korkuyorum.bacak bölgesine baktıgımda sanki sıkılaştıda kalınlığına ragmen yakılacak yağ kalmamışda sertleşmiş gibi geliyor 5 günde .acaba bana mı öle geliyor.incelme olur mu yoksa kasmı yapıyorum acaba.şimdiden tesekkürler

  • says

   Nazlı hanım merhaba,
   İyi havalandırmayan ve hava kalitesi düşük ortamlarda spor yapmak -bildiğim kadarıyla- zararlı değildir, sadece daha az yararlıdır fakat ortamda bir de hijyen sorunu varsa sağlık açısından risk oluşturabilir zira pek çok virüs hava yoluyla insanlara bulaşabilmektedir. Ne kadar kaliteli bir havada spor yapabilirseniz o kadar iyi olur.

   Diyet kelimesi toplumumuzda yanlış anlaşılıyor, diyetin gelip geçici bir yeme düzeni olduğunu düşünüyorlar. Hâlbuki diyet demek beslenme düzeni demektir, yani sizin şu andaki “normal” beslenmeniz de bir diyettir. Bu sebeple diyetinizin sağlıklı olmasına dikkat edin, sitemizdeki Taş Devri Diyeti yazısını ve bu yazının yazarı Prof. Dr. Ahmet Aydın’ın diğer yazılarını size tavsiye ederim.

   Sporu kilo kontrolü için yapmayın, yani tek amacınız bu olmasın en azından, sporu sağlıklı bir yaşamın ayrılmaz bir parçası olarak görün. Spor salonlarına gitmeseniz bile evde yeterince egzersiz yapabilirsiniz, bu konuyla ilgili yazılarımız mevcut, örneğin Dr. Murat Kınıkoğlu’nun sitemizdeki yazılarına bir göz atın.

   Spor yaptığınız dönemlerde kaslarınızda normalden fazla bir şişkinlik olur, pazu çalışması yapanların kısa vadede kaslarının şiştiğini hatırlayın ve durumu oradan anlayın. Ayrıca kısa vadeli kas şişmesinin yanı sıra pump etkisi de dediğimiz bir durum vardır ve bu spor yapan bir insanda genelde olur. Bu etki altındayken gerçek değerlere ulaşamazsınız. Yani aslında yağ yakıp zayıflamaya başlamışken kilo vermediğinizi ve incelmediğinizi düşünüp sporu bırakırsanız bence hata yaparsınız.

   Ayrıca lütfen sitemizdeki “Bayanlar, Zayıflarken Kas Yapmaktan Korkmayın” başlıklı yazımızı okuyun.

   Sağlıklı günler dilerim.

 6. hotrod says

  ÖNCELİKLE BÖYLE BİR SİTE AÇTIĞINIZ İÇİN VE BİZLERİ BİLGİLENDİRDİĞİNİZ İÇİN TŞK EDERİM. 22 YAŞINDA BİR ERKEĞİM ŞU ANDA YENİ SPORA YAZILDIM GÖĞÜS BÖLGEMDE YAĞLANMA VE SARKMA VAR DAHA ÖNCE KENDİ İMKANLARIMLA DÜZENSİZ BİR ŞEKİLDE EVDE ÇALIŞMIŞTIM DAHA DOĞRUSU EVDE ÇALIŞMAYA ÇALIŞMIŞTIM TABİKİ İSTEDİĞİM PERFORMANSI ALAMADIM. ANLADIĞIM KADARIYLA BÖLGESEL OLARAK YAĞ YAKMA DİYE BİR ŞEY İMKANSIZ PEKİ BEN GÖĞÜS LERİMDEKİ YAĞLARDAN VE SARKMADAN NASIL KURTULABİLİRİM NASIL YAĞLARI YAĞLARI YAKABİLİRİM VE MEME GÖRÜNÜMÜNDEN ÇIKABİLİRİM ? BENİM AMACIM GÖĞÜS KASLARIMI GELİŞTİRİP HANTAL OLMAK DEĞİL SADECE KENDİ VUCUDUMUN ŞEKLİNİ ALMASI VE SARKMAYI VE ŞİŞKİNLİĞİN GİTMESİ TABİ DÜZGÜN BİR BİÇİMDE OLMASI 1.77 BOY 75 KİLO CEVAPLARSANIZ SEVİNİRİM

  • says

   Hotrod selam,
   Daha önce evde ne kadar süreyle ve ne şekilde çalıştınız ve nasıl bir beslenmeyle bu programı desteklediniz?

   Bölgesel olarak yağ yakma büsbütün yok değil, var ama dikkate değer bir şey olamıyor, “eser miktar” dersek abartmış olmayız. Sonuç olarak yok saymak yanlış olmaz.

   Kendi genetiğinizi değiştiremezsiniz, “olabileceğinizin” en iyisi olabilirsiniz ki bu da zaman, sabır ve disiplinli çalışma ister. Beslenme konusunda sitemizde yazan Taş Devri Diyeti’ni okuyun ve diğer yazılarımızı da inceleyin.

   Yağ yakımı bilgi, bilinç, emek ve zaman isteyen bir iştir. Haydi bilgiyi biz verip sizi bilinçlendirelim ama emek vermek ve zaman ayırmak sizin yapmanız gereken bir şeydir. Bunu yapamayacaksanız bu işin kısa yolunun olmadığının da farkında olarak yağ yakmaktan vazgeçmelisiniz.

   Yazıldığınız salonda size nasıl bir program verdiler, onu da paylaşın isterseniz.

   Bu arada, bundan sonraki yorumlarınız da önceki yorumunuz gibi tamamı büyük harflerle yazılırsa yayınlanmayacaktır.

 7. hotrod says

  evde dumbell press, şınav ve mekik çekmiştim ama tabi düzensiz olarak yani kafama göreydi zaten bir sonucunuda görmedim.
  hırslıyım yağlarımı yakmak istiyorum. verilen programa gelince aşağıda belirttim;

  1.tıarster Max.
  2.Dumbell side bend Max.
  3.sopa çevirme Max.
  4.situp Max.
  5.knee up Max.
  6.çakı Max.

  7. Benc press 4×15
  8.dumbell fly ( yana açma ) 4×15
  9. poloris 4×15
  10.pull down 4×10
  11.roving machine 3×12
  12.barbel curl 4×12
  13.dumbell floris 4×12
  ve kardiyo 🙂

  evet liste yukarıda siz ne düşünüyosunuz peki bilir kişi olarak ekleyebilceğiniz veya tavsiye edebileceğiniz hareketler varmı? sizce bu yağlar bu hareketlerle gidermi ?şimdiden teşekkürler

  • zeki ayvaz says

   hotrod arkadaşım

   arkadaşım amacın yağ yakımı işe ağırlığa fazla girmemelisin kardiyoyu fazla yap mesela koçu bandında 30 dk giger bisiklet ve diğer aletlerde 10 dk mekiğe gelirsen aynı mekikte yani aynı sehpada aynı hareketi yapma vücudu şaşırt deve boynuzu dediğimiz alet mekiğinde 1 set yap diğer mekik sehbalarındada birer set yap ayn ı haraketi 3 set yap yalnız mekik yaparken delicesine yapma yavaş haraketlerle göbeğinin yanmasını sağla 1,5 saat kardiyo ve 45 dk ağırlık arttırarak yap fazla kg girme yağ yakmanın temel pirensibi hafif kğ yavaş yap biz de tabir şu şekilde köpek sikişi yapma derim hareketi sindire sindire yap ki kasların çalışsın kas gelişimi istersende ağırlığa 1 gün arayla yaparsan daha iyi gelişir. teşekkürler

 8. kerem says

  5 ay oldu dogum yapalı 1,55 boyundayım 58 kiloyum 30 yaşındayım göbek bölgemde kilo var diyet yapıyorum bunun yanında mekik çeksen göbegim erirmi yoksa kas olurmu ne yapacagımı bilmiyorum emzirdigim icnde cok fazla birşey yapamıyorum

 9. Orhan says

  Merhabalar.
  Benimde bir sorum olacak.Ben işimden dolayı spora pek zaman ayıramıyorum ve işim masa başı olduğu için sürekli olarak hareketsiz duruyorum ve bu benim kilo almama sebep oluyor.Boyum 1.90 ve 99 kiloyum.Değerlendirmelerime göre 10 kiloluk bi fazlam var.Evden işe işten eve olduğu için ve evimde spor yapabileceğim alet veya herhangi bir faaliyet olmadığı için bu durumdan hoşnut değilim.Evde bana önerebileceğiniz ve ev imkanlarıyla yapabileceğim herhangi yağ yakma egzersizleri varmıdır acaba?Bana neler tavsiye edebilirsiniz?Lütfen bu soruma cevap verin sayın hocam.Bekliyorum.Saygılar.

 10. Ahmet says

  Vücut geliştirip plajlarda hava atmaktan ziyade sağlıklı yaşamı düstur edinenlere yönelik bir site hazırlamışsınız. Tebrik ediyorum.

  Yaş 23, boy 184, kilo 85. Yaygın olan kıstaslara göre kilo fazlam bulunmuyor ancak göbek ve göğüs bölgemde fazla yağlar var. Genelde yağ içeriği yüksek olan, glikoz/fruktoz şurubu veya tatlandırıcı içeren yiyeceklerden uzak duruyorum ancak bir dönem abur cubura fazla sarıldım.
  Güneşin doğuşuyla yürüyüşe çıkıyorum. Vakit çok erken olduğu için kahvaltı etmiyorum. Sadece su ile idare ediyorum ancak inanılmaz yorgun düşüyorum. Yağ yakımı için kahvaltıdan sonra yürüyüş yapmanın bir sakıncası olur mu?
  Dinlenme halinde nabzım 60. Hesaplamalara göre kardiyo için nabzımın 140-185 aralığında olması gerekiyor ancak tempolu yürüyüşte dahi nabzım 120’yi geçmiyor. Koşunca da hemen tıkanıyorum. Nabzın yükselmesi yağ yakımı için şart mı?

  • Resul says

   Ahmet, aç karnına spor yapmak doğru değil. Önclikle çabuk yorulduğundan zaten günün geri kalanında fazla aktif olamazsın, ikincisi baş dönmesi vb. sorunlar yaşayabilirsin, üçüncüsü zaten iyice yorgun ve aç olacağından kahvaltıda normalde yiyeceğinden fazla yersin. Kilo vermek için de nabzını illa o seviyede tutmana gerek yok. Fakat nabzı yükseltmek için hafif tempoyla çok az koş, sonra biraz yürü yorulunca, sonra hafif tempoyla yeniden koş. Böyle yaparsan zamanla zaten kondüsyon da kazanırsın ve koşu süren gittikçe uzar.

   • Ahmet says

    Cevap için teşekkürler. Peki kahvaltı için özel bir menü belirlemeli miyim? Şu anda kafamda haşlanmış yumurta ile bir adet altın ekmek yemek ve bir bardak elma suyu(şeker ilavesiz) içmek geçiyor. Spor öncesi yeterli olur mu? Spordan sonra normal kahvaltı zamanına denk geliyorum. Orda da peynir, zeytin tarzı bir kahvaltı yapabilirim.

 11. yıldız says

  ben 23 yaşında 170 boyunda 86 kiloyum..liseye gitiğim dönemlerde 68 kiloydum fakat daha sonra polikistik sendromu teşhisi konuldu buna bağlı olarak ilaç kullandım…ilaçlar çok killo yaptı…bu ilaçları bırakıp tedavim bittikten sonra 96 kilo civarındaydım..daha sonra spor salonuna yazıldım ve burda 89 kiloya düşdüm yazın yürüyüşlerle bunu dahada düşürdüm…1 senedir çayımı şekersiz içiyorum çikolata cips ıvır zıvır vs tüketmiyorum makarna pirinç hamur işi tüketmiyorum…spora 8 ay aradan sonra tekrar başladım…sproa başladığım ilk zamanlar yağım 40 civarıydı şimdi 34 e düştü…günde 2 bazen 3 litre su içiyorum ama sanki bi yerde bir yanlış yapıyormuşum gibi hissediyorum çünkü spor yaparken daha doğrusu kardiyo harektlerinde dengemi sağlayamıyorum çok cabuk bozuluyor dengem her seferinde son anda tutuyorum kendimi yere düşmemek için…bunun sebebi beslenme alışkalığımın yanlış olması olabilirmi…ayrıca metobolizmam çok yavaş…ağır ağır veriyorum kiloları…ne yapmam gerek kilo vermemi hızlandırıcak…tabi buna bağlı olarak streste çok….68 kiloma hatta 65 kiloya düşmek istiyorum..kendimle barışıktım fakat bu kilolar takını oldu bende kendimi inanılmaz derece rahatsız hissediyorum ….şimdiden teşekkürler önerileriniz için .yardımcı olursanız sevinirim iyi günler.

  • says

   Yıldız selam,
   Öncelikle geçmiş olsun ve tedavi omlana sevindim.

   Hastalığın, kullandığın ilaçlar dolayısıyla kilo vermekliğin üzerined kalıcı etkisi olan bir metabolik sorunun var mı? Bu konuyu hekimine sormanı öneririm.

   Bilinçli beslenme alışkanlığını ve düzenli egzersizi devame ttirmen en doğru ve etkili yol ama denge konusunu biraz açalım, kardiyo hareketlerinden kastın nedir, dengen hangi hareketlerde nasıl bozulmaktadır?

   Stres kilo vermeni olumsuz etkiler, zaten bir yola girmişsin artık stres yapma. Metaolizma konusunda da kalıtımsal özelliklerini değiştirme şansımız yok, canını sıkma, sonuca geç ulaşırsın ama ulaşırsnı sonuçta. Hepimiz şanslı doğmuyoruz ve buna da hayat adını veriyoruz.

   Sevgiler,
   İlşad

 12. Yunus Emre says

  Merhaba ben 15 yaşındayım ve uzakdoğu sporları yapıyorum haftada üçgün 2/2,5 saat yapıyorum antremanlarda koşu , tekme , yumruk , torba çalışması, torba kaldırma indirme taşıma , esneme , şınav , mekik yani full yükleme yapıyoruz yemeklerden biraz kıstığım zaman kilo veriyorum ama bir iki gün eski düzenime geri döniyim tekrar alıyorum kilo verirken evde antremanı arttırsam mı daha iyi olur daha hızlı sonuç verir yoksa yemeği kısmak mı şimdiden teşekkürler.

 13. Selin says

  Merhaba hocam. Ben 16 yaşındayım 1.58 boyundayım 48 kiloyum. Ancak selülitim var bunun nedeni önceden yüzücülük yapıyordum ve bıraktım bundan olabilir mi? Ve selülitlerden kurtulmak için ne yapabilirim? son olarak hafif göbeğim var görünümünü düzeltmek için sıkılaştırıcı önerileriniz ve tavsiyeleriniz olursa çok sevinirim. Teşekkürler.

 14. büşra says

  merhaba ben 13 yaşındayım 172 cmim ve 75 kiloyum…dış görünüşümde kimse kilolu olduğumu sölemiyo ama tartıda çok ağır çıkıyorum ..ve göbeğim var göbeğimi eritmem lazım…ve günlük 500 kalori değerinde besleniyorum …hergün yarım saat yürüyü yapıyorum…daha ne yapmalıyım?

 15. tattoo murat says

  hocam yasım 38 … 1.92 boyundayım genel olrak hayatımda hep hıper aktıv bı adamdım ancak son senelrde gobek bolgesınde yaglanmlar olustu fıtnese basladım ama saglıklı bı program bulamdım yag yakma konusnda yardıumlarınzı beklıyorum saygılar

 16. BIRDY40 says

  Hocam merhaba ,
  Güzel siteniz ve paylaşımlarınız için çok teşekkürler.
  Ben 40 yaşında , (sadece:) 1.50m boyunda ve 43.5 kg ağırlığında bir bayanım.Düzenli olarak fitnesse gidiyorum (haftada 3-4) ve güzel havalarda 1-1.5 saat kadar tenis oynuyorum.Elimden geldiğince kaliteli ve düzgün besleniyorum.Basit karbonhidratlardan ve yağlardan uzak yaşıyorum.Çok nadir kaçamaklarım oluyor.Evdeki tartıda yağ-su ölçümü yapıyorum ve sonuçlar yaklaşık ; %19.5 – %55 civarında çıkıyor.Araştırdığım kadarıyla %19.5 yağ oranı oldukça iyi ancak benim sorunum şu ki ; bu %19.5 luk yağın %18.5 luk kısmı karın bölgemde ikamet etmekte 🙂 Bunun haricinde yağlı hiçbir bölgem yok. Hayatımın uzunca bir kısmını 40kg olarak yaşadım ancak bu karın yağları hep benimleydi.Sizin uzman görüşünüz nedir?Bu yağlardan kurtulmanın bir yolu var mıdır? Beslenmem çok dengeli , gıdamı azalttığım zaman çok halsizlik oluyor.Acaba bir tavsiyeniz olabilir mi?
  Şimdiden çok teşekkürler & Sevgiler
  Birdy4

  • says

   Birdy selam,
   Öncelikle %55’lik bir su oranı bana inandırıc gelmiyor, zaten bir tartının da yağ ve suyu ölçebileceğine inanmıyorum aslında. Sanırım vücuda elektrik vererek ölçük yaptığı iddia edilen cihazlardan ama bunlarla ilgili bir araştırma yazısı yayınlayalım bak sen de buna sebep olmuş oldun.

   Yağlanma ve yağ yakımıyla iligli diğer yazılarımız vücudundaki yağlanmanın sebeplerini açıklayacaktır. Bu konunun üzerine baya gittik zira, yazdık, çevirdik, yayınladık…

   Yağlar konusuna gelince, yağ olacak öncelikle insanın fazla olmamak kaydıyla bir miktar yağlı olmasının gerektiğini kabul etmek gerekiyor. Fitness yarışmacıları gibi bir vücut içinse profesyonel çaba gerektiğini hatırda tutmak lazım. Sonuç olarak bence sen sandığından çok daha harika görünüyorsun, hele de yaşına göre. Biliyor musun, bakımlarına yüz binlerce dolar harcayabilen dünya çapında ünlü pek çok kadının durumu seninle ıyaslanamayacak kadar kötü, eğer bazı şeylerin çözümü olsaydı inan ki o insanlar bu çözümleri satın alırdı. Fakat bazı şeyleri kabul etmek gerekiyor, herkes 50’sinde bir Uschi Obermaier olacak diye bir şey yok ve olamaz 🙂 Kaldı ki Uschi de 25 yaşında bir kadın gibi olamaz… Örnekler uzatılabilir.

   Çoğu zaman bedeniyle ilgili eksiklik duygusun akapılan insanlarda kuruntu görüyorum, o insanı 50 kişiye göstersen kimsenin aklına gelmeyecekl bir şeyden o kişi şikâyet ediyor. Kendi durumuunu abartıyor ya da daha kötü ve yanlış bir biçimde algılayıp kafasında kurup büyütüyor. Bence senin gibi kendine dikkat eden bir insanın düşüncelerini gözden geçirmesi lazım, çünkü sen üzerine düşeni yapıyorsun.

   Sonuç olarak bazen kendimizi değil, bakış açımızı değiştirmemiz gerekir. (Bu arada doğal yağları tüketmeni tavsiye ederim, bununla ilgili yazılarımızı oku. Halsizliğine sebep bu olabilir?)

   Sevgiler,
   İlşad

 17. Ela says

  Merhaba,

  Bu siteyi az önce tesadüfen gördüm daha tam inceleyemedim ama 10 ayda kendi uğraşlarıyla 37 kilo vermiş birisi olarak yağ yakmak isteyenlere benim de naçizane bir tavsiyem var. Akşam tv izlerken bile yapabilirler bunu, bacak ve karın kasları ile ritm tutmak diyorum ben buna. Aklınıza gelince başlayın kasıp bırakmaya kaslarınızı, yanmayı hissedip canınız hafif acıyınca bırakabilirsiniz. Zamanla canınızın acıması bile gecikecek kaslarınız varlıklarını hatırlayıp hayata dönecekler.

 18. hakan says

  slm hocam çok güzel bir site bende yeni üyelerdenim bir sorum olacak yardımcı olabilirseniz sevinirim. boyum 1.80 kilom 83 bana göre 6 kilo fazlam var bunu vermek istiyorum aynı zamanda salona da gidiyorum 2 aydır bu kiloyu nasıl veririm verirkende kas kaybetmek istemiyorum tam tersi kas yapımı artırmak istiyorum bana yarımcı olabilrsen sevinirim bildikleriniz olabilir,bir makale olabilir veya bir kitap olabilir…tşk…

 19. Fatih says

  merhaba hocam.sitenizi yeni keşfettim güzel bir siten gerçekten.şimdi hocam yaşım 14 boyum 1.75 kilom 83.sixpack çıkartmak istiyorum ve bunun için yağların erimesi gerektiğini biliyorum.her gün düzenli olarak 4 5 km %70 %60 tempoda koşu yapıyorum ve 60 a yakın tam mekik çekiyorum ve yediklerime olabildiğince dikkat ediyorum.sizce bunlar doğrumu yada nasıl eritebilrim bu yağları sizin fikirleriniz nelerdir ? şimdeden teşekkür ederim 🙂

 20. Oguz says

  Merhaba ben 1.84 boyunda ve 115 kiloyum amerikan futbolu oynuyorum ve koçum bana ağırlık çalıstırıyor bende bu durumdan şikayetçiyim çünkü çevremdeki kisiler yagların direk kas olacagını ve cok kotu bir vucut a sahip olcagımı dusunuyorlar acaba siz ne önerirsiniz?Hergun 20 dk kardiyo yapıyorum ve ondan sonra agırlık calısmaya baslıyorum acaba dusunceniz nedir ?

  • says

   Oğuz selam,
   Amerikan futbolu antrenmanlarında güç ve kondisyon çalışmalarında ağırlık antrenmanı artık rutin bir uygulamadır. Bu noktada koçunun tercihi gayet yerinde. Ek olarak, yağlar direkt veya endirekt olarak kasa dönüşmez, için rahat olsun. Ayrıca Facebook sayfamızda aynı ağırlıkta vücut yağı ve iskelet kası dokularının hacimlerinin ne kadar farklı olduğunu gösteren çarpıcı bir fotoğraf var, ona bakmanı öneririm.

   Kardiyolarını ağırlık çalışmasından sonraya almanı önerir, dergimizi düzenli takip etmen konusunda ısrar eder, küçüklerimin gözlerinden büyüklerimin ellerinden öperim 🙂

 21. İNCİ says

  SELAM : BEN YAKLAŞIK 6 AYDIR SPOR SALONUNA GİDİYORUM ,GİTMEDEN ÖNCE 71 KİLOYDUM ,ŞİMDİ 75 KİLOYUM YANİ KİLO ALDIM VE ÜST BACAKLARIM KALINLAŞTI ,İLK ZAMANLARDA NASILSA KİLO VERİRİM DİYEREK KARBONHİDRAT AGIRLIKLI BESLENDİM ,ŞİMDİ DİKKAT ETMEYE ÇALIŞIYORUM ,,,TÜM KARDİYO ALETLERİNİ YAPIYORUM ,AYRICA ARAD PLATES YAPIYORUM ,,,fakat 6 gram vermedim ….hiç bir sağlık sorunum yok ,,,,çok fazla sıkıntı oldu bende acaba stres mi şişiriyo anlayamıyorum ……yardımcı olursanız sevinirim …şimdiden teşekkürler …bu arada 31  yaşındayım bunun bir etkisi varmı ? kilo vermememde 🙁

 22. pınar says

  merhaba!ben 32 yaşında üç doğum yapmış bir bayanım .boyum 158 kilomsa 55 .kg olarak çok fazla olmasamda görüntüde en az 62 kg gösteriyorum.bunun nedeni ne olabilir.el ayak bileklerim,omuzlarım ince iken oldukça göbeğim var.birkaçgündür dengeli ve düzenli besleniyorum ve bunu hayat boyunca sürdürmeye kararlıyım.size sorum bu şekilde zaman içinde göbeğimden kurtulabilirmiyim….

 23. ykmz says

  merhaba. vücut yağ yakımı için illaki 20 dk nın geçmesimi gerekiyor… genelde öyle bir söylenti var spora başladıktan 20 dk sonra vücut yağ yakmaya başlar deniliyor bu doğru mu? yoksa normalde yağ yakımı yapmıyor mu? 

  • says

   Bilgi karmaşası ve yanlış anlaşılma omuş o muhabbetler nerede geçti ise.

   Yağ yakımı fizyolojik bir olay ve çeşitli sebeplerle oluyor. Aerobik antrenmanlar esnasında olanlar ise, kaslardaki glikojen depoları boşaldıktan sorna egzersize devam edilirse gerçekleşiyor. Bu şekilde yağ yakımında, yani aerobikle, antrenman sürerken yağları yakarak enerji elde etmek konusunda bahsedilen eşiği aşmak gerekmektedir. 20 dakika ortalama bir zaman değeri olarak verilmekle birlikte kişiden kişiye bu eşik çok değişiklik gösterebilir ve ayrıca kişinin antrenelik seviyesine göre de değişiklik söz konusu olacaktır.

 24. Fıratcan says

  merabalar ben vucut geliştirmeye başladım ama biraz göbek yogı we baldır yagı war acaba nasıl eritebilirim bana bi program sunarmısınız acaba rica etsem nasıl besleneegim hakkında bilgi werebilirmisiniz 10 ipucunu okudum ama pek fazla bişey anlamadım nasıl yapacagımı anlatabilirmisiniz rica etsem

 25. emre says

  Merhabalar, fitness sporuna yeni başladım. Yemek saatleri konusunda endişelerim var. Spordan önce ve sonra neler ile beslenmeliyiz? Ben sabah kahvaltıda 2 haşlanmış yumurta, yağsız peynir, bir dilim kepek ekmek ve salatalık vs., öğlen yemekte ızgara tavuk, pilav yada yağsız makarna, idmandan 1bucuk saat önce ufak bir sandvic yada meyve türü beleniyorum, spordan sonra ise 1 saat içinde karbonhidrat tüketiyorum, günde 2 litreden fazla su tüketirim, abur cubur tarzı yemem, 26 yaşında 186 cm ve 83 kg’ ım. beslenme yada sporda yanlış yaptığım bir şey varmı, tecrübelerinizden yararlanmak istiyorum? Haftada 4 kez fitness ağırlıklı program uyguluyorum. ilk başta 15 dk hızlı tempo yürüyüş+15 dk hafif tempo koşu+15 dk bisiklet+ Triceps Push Down+ butterfly+ Arm Curl Machine+ Seated Cable Rowing+ Pulldown Behind Neck+ standing cable push down+ seated dumbell press+ dumbell shrug+ incline dumbell press+ bacak+ mekik şeklinde programımı bitiriyorum(her hareketten 3 set). bütün kas gruplarını aynı anda çalıştırmam zararlı olurmu? ben sadece fit bir görüntüye ulaşmak istiyorum. profesyonel body sporu yapanlar gibi değilde bir futbolcu fiziği şeklinde program uygulamak istiyorum. yardımcı olabilirmsiniz. teşekkürler.

 26. ahmet says

  Hocam ben 106 kılodayım badiye başladım 103.4   düştüm benim zayıplamam gerek kemik lerim kalın bunda dolayı kalıplı görünüyorum bide kilo var tabi yedikçe yiyesim geliyor bana her sabah içeceğim bitki çayı veya başka bişey tarifi verebilirmisiniz.  bu arada badiye fazla gidemiyorum işten dolayı.

 27. ceren says

  hocam bilgileriniz için çok teşekkür ederiz. benim bi sorum olucaktı. tüm vucud olarak etlerim çok yumuşak onları sıkılaştırmak için ve basenlerimi eritmek için diyetlere bakıyorum her öğün farklı bişey yazılmış. bundan ziyade günde 1-2 kere içebileceğim yağ yakıcı etkili bir çay yada içecek önerebilirmisiniz? benim vermem gereken 5-6 kilo. şimdiden çok teşekkr ediyorum.

 28. Abdullah says

  hocam merhaba öncelikle vermiş olduğunuz bilgiler için tşkler çok faydalı bilgiler olduğuna inanıyorum …
  Zayıflama konusunda çok çeşit tavsiyeler var, insan hangisine uyması gerektiği konusunda zorlanıyor tereddüte düşüyor..
  27 yaşındayım cinsiyetim erkek, 75 kiloyum boyum 1.78 biraz zayıf bir kemik yapım var dış görünüş olarak zayıfım ancak biradan olsa gerek göbek ve yanlarda fazlam var ayrıca kollarım ve bacaklarım zayıf 1 ay kadar zamandır spora başladım kondisyon bisikleti ile 30-60 dakika arası spor yapıyorum ve düzenli olarak ağırlık da kaldırıyorum vücutta bulunan yağlardan kurtulmak istiyorum ancak aynı zamanda zayıf olan bölgelerimde bulunan kaslarımı da geliştirmek istiyorum hedefim bu.
  size sorum diyet yapmalı mıyım? toz halinde sıvı ile karıştırılıp tüketilen protein, karbonhidrat desteği almalı mıyım yağ kırıcı olarak tabir edilen enerji de verdiği iddia edilen carnitine ve taurin içeren takviyeler almalı mıyım bunlar vücuda, metabolizmaya zararlı mıdır veya faydasını görür müyüm bunları çok merak ediyorum yardımcı olursanız çok sevinirim şimdiden tşkler…

 29. şenay says

  merhaba ben 27 yaşında 1.65 boyundayım ve 2 yaşında bir oglum var hamilelikden önce 55 kiloydum ama malesef doguma nedeyse 75 kiloya yükseldim ilk 6 ay hiçbirşey yapmadım daha sonra bunalıma girmeye başladım ve adler mb 307 kondüsyon bisikletini aldım düzenli olarak çalışıtım ve şuanki kilom 60 . 6 yada 7 aydır hiçbi şekilde çalışma yapmıyorum ve tekrar başlamak istiyorum sormak istedigim kondüsyon bisikleti basenve bacak için incelme saglarmı ben çalışma planı olarak günde 30 dk kondüsyon bisikleti arkasından pilates çalışmak istiyorum sizce bu ikisi bi arada nasıl olur bana önere biliceginiz çalışma şekli nedir biraz karışık oldu ama kuusra bakmayın bu arada yazılarınızı okudum ve böyle faydalı bilgileriniz için tşk ediyorum

 30. merve says

  hocam merhaba çok sıkıntım var 20 yaşındayım 155 boyum 43 kilodayım kilo alamama gibi bir problemim var ne yaptıysam olmuyor ağırlık çalışıyorum evde 2 hafta oldu ama  alışamadım her tarafım ağrıyor özellikle bacak kısmı ve omuzlarım ne yapcağımı bilmiyorum

  • dearstar says

   Bu kilo alamıyorum diyenleri anlamıyorum.Yemeğin ucundan iki alıp çekilirsiniz. Akşamları ye bakalım önce yemeğini ye karnını doyur. Sonra bir çay yap. çay öyle kuru kuruya gitmez. Yanında pasta, börek, kek, galeta, açma, ay çöreği, tahinli çörek, ekler, fındık, fıstık, ceviz bunları hergun bu şekilde tuketirsin. Bunları yiyince zaten şekerin yükselir saat 12-01 e dogru karnınız yılır. Bir sandeviç iyi gider ya. Ye yat bakalım. Sabahları ekmek 🙂 peynir, reçel, bal, kaymak, zeytin, yumurta. Ögle yemeği 5 çayında yine kuru kuruya gitmez bisküvi hiç bir şey bulamıyorsan ye bakalım nasıl kilo alıyorsun. Ben çok severim bunları tüketmesini yemesini gel gelelim ki kilo yapıyor hareket etmezsen şişersin. Böyle bir beslenme şekli dogru hayır. Bunlardan biraz tüket zaten kilo alırsın. Yaşın henuz genç bunları yeme zaten bir kaç yaş sonrasında kiloyu otomatikman alacaksın. Daha 20 yaşındasın. Kilolar bundan sonra başlıyor.

 31. samet tand says

  hocam merhaba,

  174 boyunda 108 kiloydum. Günde 2000 kalori tükettim  ve bir stadın çevresini sabahları 2 elma yedikten sonra (aç karna yapabileceğime gözüm kesmiyo 50 + 50 =100 kalori ile başladım işe:)) 10 defa turladım. Kilom hemen 1 haftada 103 oldu. 2. haftam bitiyor fakat hala 103’üm hiç değişmedi. Bu arada yürüyüş tempom biraz hızlandırdım ama gene olmadı. Motivasyon “0”a indi.

  Başka ne yapmam lazım. Bir de yağ yakmak amacıyla bir defada 30 dakikadan fazla mı yürümem gerekli.

 32. saadet says

  Merhaba hocam bende bu bir haftadan Berli spora basladim spor soluna gidiyorum ama vücudum şişmeye başladı bu normalmi ve hamilelik döneminde spor aletleriye çalışmak sakincalimi cevap verirseniz sevinirim şimdiden teşekkürler 

 33. Onur says

  hocam merhaba .. 28 yaşındayım 1 76 boy kilo 69 . işim masa başı olduğu için kilo almaya başladım. evde 8 dk lık karın kası ve göbek eritme egzersizi var onu yapıyorum şimdilik. faydası olur mu? bir de bi alet var pull up pump diye tam adını bilmesemde spor aletiymiş. önerir misiniz ?
  ya da ben ne yapmalıyım.. yapmakk istediğimse fit bi vücut yeterli abartıyı sevmiyorum..
  cevap vermenizi bekliyorum..
  saygılar sunarım..

 34. eren says

  1 74 boyunda 99 kiloyum göbeğimde fazla ve kilo vermek istiyorum sigarayı bıraktıgım için aşırı kilo aldım sımdı bıraz diyete başladım 3 ana 2 ara öğun olarak diyetisyenden ama bir hafta oldu tık yok kiloda bende aynı ilk olarak spor yapma kendini zorlama dedı ama bölede canım cok sıkılmaya basladı yardımcı olursanız sevinirim

 35. İpek says

  İyi günler.Bende 2010 yılında  düzenli yürüyüş ve sağlıklı beslenerek yaklaşık 8 ayda 12 kilo kadar verdim.65 Kilodan 52 kiloya indim.2  sene içinde yine aynı beslenme ve hergün olmasa da yine haftada 50-60 dakika tempolu yürüyüş yapan biriyim.Havalar ısınında bunu haftada 6 güne çıkarıyorum.Ancak kafama takılan şu şu an 54,5 kiloyum.Ancak hiç kilo vermiyorum.Yemek düzenim de aynı hatta şeker,hamurişi yüm kilo yapıcı ürünlerden uzak duruyorum ama yine kilo veremiyorum.Amacım  53 kiloya inmek ama olmuyor.Beden ölçülerim aynı 52 kilodayken ne giyiyorsam aynı şeyleri giyiyorum.Sanırım takıntı oldu.Bilen biri olarak size sormak istedim.Yanlış bir düşünceyemi sahibim.

 36. nilsu says

  hocam merhabalar size sorum olucak boyum 166  kilom 75 ilaçlar yüzünden kilo aldım evde yapabilceğim hareketleri bana önerir misiniz? (üst karın,alt karın,kalça,bacak hareketleri) bana yardımcı olursanız çok sevinirim

 37. gürkan says

  merhabalar.. sorulara vüerdiğiniz cevaplardan ve ilginizden güvenilir bir site olduğu kanısına vardım.benim 1 sorum olacak.ben 20 yaşndayım liseye başladığım zamanlarda fazlasıyla kiloluydum.Şimdi üniversitedeyim ve aslında ii bi kilodayım 186 boyum var ve 78 kiloyum. yalnız lise zamanında yaptığım bilinçsiz diyettenmidir nedir göbek bölgem biraz yağlı ve kahrolası memelerim.Şimdi spor yapmaya başlarsam eğer memedeki yağları yakabilirmiiim.Kimisi bunun mümkün olmadığını yalnızca ameliyatla gideceğini sölüyor.Ordaki yağları yakmayıp kas yapsam emnm ii durmayacak dışarı doğru fırlamış gibi duracak.Acaba ameliyatmı olmalıyım ne yapıcamı şaşırdm bu memelere ve bel ve göbekteki yağlara.

 38. aliberk says

  Merhaba hocam 
  ilk olarak 14 yaşında bir erkeğim 
  ben 4-5 ay vücud çalıştım ve gayet yerindeydi fakat okullar başlayınca bu bana bir engel oldu okula servisle git servisle gel ..
  Sabahlar kepekli ekmek ile labne peynir yiyorum öğlenleri ise her çeşit yemek cıkıyor  evde ise de dengeli besleniyorum fakat ben bir spor bir yürüyüs yapmıyorum :S 
  acaba sadece dengeli beslenmem yeyerli midir ?
  Ve sabah öğle akşam ne yemeliyim (14 yaşındayım)
  Soruma cevap veirseniz cok sevinirim…
  Şimdiden teşşekür ederim….

  • Alpdeniz Şarköylü says

   Aliberk
   Sana birkaç tavsiye vermek istedim.
   Zaten spor yaptığın icin kas kütlen vardır ve buna bağlı olarak metabolizman hızlıdır.
   Sadece yediklerine dikkat ederek formda kalabilirsin.Yağlı ve şekerli şeylerden uzak durmaya çalış.En yakın zamandada spora tekrardan başla 🙂
   Ne yemen gerektiğine gelince gelişme çağındasın bol kalsiyum bol protein örn(yumurta,süt) seni güçlü kılar. sadece şekerli ve yağlı şeylerden uzak dur.

   Hayatında başarılar dilerim.

 39. alp says

  Selamlar, 30 yaşında 183 boyunda ve dün tartıldığıma göre 96 kiloyum. Tam 8 yıldır bu civarda kilodayım 90 100 arası gittim geldim.  7 yıldır sabah okul öğlenden sonra dershanede çalışıyorum. Son dönemde arkadaşlar çaya şeker atma zayıflarsın dedi, çayı 6 aydır şekersiz içiyorum kahvede öyle, Sonra yağlı yiyorsun poaça yeme dediler yemiyorum ama milim oynamıyor ne yukarı ne aşağı, bugüne kadar ne diyet nede zayıflama amaçlı spor yapmadım. Araştırıyorum araştırıyorum ben ne yapayım bilemiyorum, en son zayıflamak için 25 30 dakika hızlı koşu ve ardından ağır mekik çalışması yaptım resmen göbeğim daha çok şişti pantolon olmadı, gerçekten mekik zayıflatmıyor yani göbeği eritmiyor, şimdilerde anladığım kadarıyla koşmak iş yapacak gibi duruyor ne dersiniz haftada 3 gün koşsam yeterli olur mu. yada tavsiyeniz var mı, bu arada sabahları müsli ürünü ile kahvaltı ediyorum 1 bardaktan az sütlü müsli yiyorum öğlene kadar acıkmıyorum,öğlen kahvaltı yada müsli akşamda ızgara fırında pişmiş yada haşlama et türevleri yiyorum. 

  • recep says

   ÜStad ben 18 yaşındayım bundan 3 ay önce bel bölgesindeki yağlar almış başını gidiyordu. spor salonuna yazıldım haftada 3 gün gidiyordum bu antremanda 1 saat ter idmanı 1 saatte ağırlık çalışıyorum. 3 ay sonunda şuanda yani 16 kilo verdim ve yağlardan kurtuldum… bunu sade idmanla yapmadım beslenme coook onemli günde 2 öğün yemek yiyorum genellikle kahvaltı oluyor..

 40. kemaltahir says

  Hocam merhaba listede yer alan birkaç öneri ile bilinmesi gereken şeyler var
  1-Az ve sık yiyin artık efsane oldu, 3 ana öğün yeterli, ama diyete ilk başlarken uyum sürecinde ara öğünler konulabilir. ama kesinlikle az ve sık yemek artık geçerli değil.
  2-Kalori hesabı yapılarak kilo verilmesi güç olur, tavsiye etmiyorum.
  3-Akşam 8’den sonra hiçbir şey yenilmemesi lazım, sadece şekersiz çay ve su içilebilir. Yani kaloriyi ne zaman aldığınız önemli değil diye bir cümle vardı burda başka bir makalede bence yanlış.
  4-Eğer kilo vermek isteniliyorsa karatay ya da taş devri diyeti gibi bir diyetle yola çıkılmalı ki yolda kalmayalım:))

  • says

   Merhaba, bu yazının kaynağını yazdık, yazarlarımızdan birine ait değil amma yine de söylediklerinize karşılık yazmam gerekenler var.
   1) Efsane olmadı, bununla ilgili detaylı yazılarımız var. Efsane oldu demek sanki çok yanlışmış da tamamen tedavülden kalkmış gibi demek oluyor ki doğru değil, halihazırda başka hedefleri olan ve buna göre ara öğün yaptırdığım öğrencilerim var.
   2) Bunu anlamadım işte. Ben kalori hesabı yapmadan kimseye beslenme programı yazmadım, yazmam. Kalori hesabı işe yaramaz söylemleri yapanları pek dikkate alamıyorum, temelleri yok. Sonra millet 3000 kalori alıp kilo vermeye çalışıyor.
   3) Toplam kalori hesabı için yazıdaki cümleye katılıyorum. Zamanlama ikincil mesele.
   4) Bu diyetler spora uygun değildir, modifiye edilmelidirler, bununla ilgili bugün yazacağım artık yeter.

   İlginize teşekkürler.

 41. inci says

  merhabalar , ben 20 yaşında 1.57 boyunda 60 kiloyum :(((((((((((( önceden belim inceydi şimdi oda kalınlaştı çok hızlı bir şekilde kilo aldım çok fazla yemek yiyorum kendime bir sınır koyamıyorum diyete en çok 3 gün dayanıyorum hızla da kilo alıyorum ve depresyona girdim diyet yapıyorum farkı göremiyorum bırakıyorum lütfen bana yardımcı olun ne yapacağımı bilmiyorum bacaklarım çok kalın giydiğim hiç bir etek güzel durmuyor :(((( çok üzgünümmmmmmm

  • mechul genc says

   inci senin sorunun zayıflama falan değil. irade problemin var. yaptığın herşeyi bilinçli ve sabırla yapman gerekiyor. şu an ergen dönemini bitirmek üzeresin ve zamanla vücudun eskisi kadar hareketli ve hızlı çalışmayacak. dolayısıyla yemeklerini yerken iki kere düşünmen gerekiyor. şu an çok kötü, geri dönülemeyecek bir durumun yok. moral bozmak sadece sana daha fazla kilo aldırır ve seni hayattan soğutur. tek yapman gereken düzenli 6-12 ay spor yapmak fakat severek ve isteyerek yapmak. yeme alışkanlığını değiştirir ve düzenli spora başlarsan çok kısa sürede ideal kilona ulaşabilirsin. internette yüzlerce kaynak var ve hepsini okuyup kendin için doğruyu bulman gerekiyor. benim kendim için tek kuralım var. 3 beyaz(şeker, tuz, un) kesinlikle günlük öğünlerimde kullanmıyorum. haftada 1 veya 2 defa nadiren.. yediklerinin işlenmemiş, pakete girmemiş, toz haline getirilmemiş yani ağza alındığı andan itibaren kana geçen(meyve suları gibi..) vücutta öğütülmeyen veya öğütüldüğünde zararlı maddeler geçiren(patetes cipsi gibi..) besinlerden olması gerekiyor. her insanın bünyesi bir değil. kendini başkalarıyla kesinlikle kıyaslama. bazıları oturup 2 büyük pizza yedikleri halde hiç kilo almadan yoluna devam edebiliyor. bizim gibi kolay kilo alan insanların kendilerine dikkat etmesi gerekiyor. hem fiziksel sağlığın hem de genç yaşta ruh sağlığın için bu çok önemli. kolay gelsin.
   Not: Canan Karatay’ın bütün kitaplarını alıp mutlaka hepsini satır satır oku. Kilonun nasıl neden oluştuğunu tam olarak anlarsın. Bana çok büyük faydası oldu. Okuduktan sonra uygulayacaklarına uygulamayacaklarına yine kendin karar verirsin.

 42. burcu says

  selamlar..
  36 yaşındayım ve çocukluğumdan beri kilo problemleri yaşıyorum. şu anda diyetisyenlerin hesaplarına göre ve BMIımın normale inmesi için yaklaşık 35 kilo vermem gerekiyor. bu zamana kadar defalarca 25 kilolara kadar kilo verip geri aldım ama hiçbirinde sporla desteklememiştim. bu kez diyet yanına spor da ekleyeceğim. sadece yürüyüş yapmak istemiyorum ancak bu kadar kilo fazlasıyla fitness çalışmak da sağlıklı bir karar mı bilemiyorum. okuduğum yazılarda cardio nun daha çok yağ yakacağını ancak kas geliştirmenin de buna destek olacğını gördüm. sizce ne tür bir fitness programı takip etmeliyim? 35 kilo fazlam varken nasıl bir yol izlemeliyim? haftada kaç gün ne tür egzersizler yapmalıyım?teşekkürler

 43. dearstar says

  Merhabalar hocam,

  34 Yaşındayım 1.75 boyundayım 73 kiloyum. 3 kilo kadar ideal kilomdan fazlalık var. Malum bu kilolar bel bölgesinde toplanmış durumda. Hergün işe gidiş geliş 3 erden 6 KM yol yürümekteyim. Bununla birlikte haftanın 3 günü 7 şer KM. Koşu yapmaktayım. Beslenme olarak şeker, un, tuz mamulleri kullanmıyorum. Protein agırlıklı besleniyorum. sabahları peynir, yumurta, et mamulleri, zeytin, tavuk, köfte v.s. Öglenleri bir cup şekersiz sütlü kahve, Aksamları bakliyat türü yiyecekler corba salata gibi yiyecekler tüketmekteyim. Su olarak net 2 Litre + çay + sıkılmış portakal suyu veya greyfourt yarım litre akşam yemekten sonra. 3 kiloyu veremedim. Zımba gibi takıldım. Dinlenirken 54 Nabızım atar. Kondisyon durumu iyi 7KM parkuru rahat tamamlamaktayım. Koşu programında tek tempo 8,5-9 KM/s hızla koşmak mı iyidir? Yoksa İnvertal koşu programı 6,5-8,5-10 KM/s Üç aşamalı bir program önerir misiniz? Amacım yağdan kurtulmak. Fit fit müfit birisi olmak. 🙂

  • says

   Vucudumuzun oturmus bir kilosu vardir bu kilonun uzerine cikildiginda bu kadar sporla hizki b
   ir sekilde ezki kilona donebilirsin vucut buna direnmez ancak oturmus kilo nun altina inmek cok zordur cunku vucut direnir ancak bu direncin kirilmayacagi anlamina gelmez sabirla bir kac ay daha ayni spor ve diyete devam ederseniz direncin kirilip istediginiz kiloya dustugunuzu goreceksiniz. Sabir kardiyo su asla birakma

 44. Birisi says

  ben 32 yasında erkek 183 cm 85 kg biraz gobekli biriyim kilomdan memnunum ama iş arkdslarım gobeğin davul gibi olmuş erit diyolar ozellikle gomlek gıyınce gobegım acıga cıkıomus ama bence gobeğim o kadar cok degil son 1 yılda 9 kg aldım(76 idim) sizce de kilo vermelimiyim işim de masabaşı eger vermek istemezsem kilo alıp 90-100 kg olursam korkuyorum aşırı yemek yiyen birisi degilim vermek de ıstemıorum kilomun aynı kalmasını istiyorum simdiden tskkr:)

 45. Yildiz says

  Merhaba..
  ben 24 yasinda bir bayanim.. benimde bir sorum olacakti.. boyum 1.65 kilom 68 yani nrden bakarsaniz 10 kilo fazlam var..
  ben cumadan beri yedigime ictigime dikkat ediyorum, cerez veya sekerli icecekler vs. yemiyorum icmiyorum, bol su tüketiyorum en az 2 litre ve yesil kahve hapi siparis etmistim onuda kullaniyorum cumadan beri.. spor yapmiyordum onada bgn basladim.. size sorum ise su yönde aksam yemeginden 1 saat sonra günlük 20 ila 30 dk göbek eritme egzersizleri yapsam bu 10 kiloyu ne kadar sürede verebilirim.. sizce bu uygunmu yoksa baska birsey önerirmisiniz.. simdiden tesekkürler
  iyi aksamlar

Bir Cevap Yazın