Yağ Yakma İçin 10 İpucu

Yağ yakma ve zayıflama hakkında bilgiler içeren bu çeviri, Türkiye'nin en eski ve kalabalık vücut geliştirme platformlarından olan Body Forum TR'nin izniyle yayınlanmıştır.
Yazıyı Türkçeye çeviren BodyForumTR yazarı (takma adıyla): MT
Yazının ilk kez yayınlandığı orijinal adres: http://www.bodyforumtr.com/vbforum/ya-yakma-hakk-nda-bilmeniz-t13555.html

Yağ Yakma Hakkında Bilmeniz Gereken 10 Şey

Yağ yakma için Etrafta birçok diyet programı varken insanların neden giderek daha şişman olduğunu hiç merak ettiniz mi? Moda ve tekrarlayıcı diyetlerin işe yaramadığını biliyoruz, peki o zaman ne işe yarıyor? 10 adet yağ yakma ipucunu bir araya getirip aşağıda sundum. Bu ipuçları takip edildiğinde yağ yakma yolunuzdaki işler çok daha kolaylaşacak.

yag-yakma-cift

2 sene boyunca kontrollü ve başarılı bir biçimde yağ yakan amerikalı bir çift, bu yazının içeriğinden biraz farklı olarak yağ yakma sürecine önce yağ aldırma ameliyatıyla başlamıştır. Ancak yağ aldırmaa ameliyatı ileri obezite durumlarında tercih edilmelidir. Zaten bu çiftin başarısının sebebi yağ yakma ameliyatı değil 2 sene sürdürdükleri doğal ve sağlıklı yağ yakma sürecidir.

Yağ yakma 1: Ağırlık kaldırmak

Kaslar metabolizmanızın hızını belirleyici en önemli unsurlardan biridir. Erkeklerin kadınlardan daha hızlı yağ yakmasının sebebi de budur… Erkeklerin kas kütlesi daha fazladır. Eğer kadınlar da daha fazla kas kütlesine sahip olsaydı, onlarda daha hızlı yağ yakabilirlerdi.

Kadınlar büyük kaslara sahip olacaklarını sandıklarından ağırlık kaldırmaktan korkarlar. Kadınların büyük kaslar inşa edecek kadar yüksek hormon seviyeleri yoktur, bununla birlikte kadınlar çılgın diyetlerle, düzensiz beslenme alışkanlıklarıyla ve yaşlanmayla birlikte kas kütlelerinin azalmasına neden olabilirler.

Bayanlar Zayıflarken Kas Yapmaktan Korkmayın yazımızı okuyarak konuyla ilgili detaylı bilgi edinin.

Evet, herkes yaşlandıkça kas kaybediyor, fakat sadece yaşlandıkça kaslarının yok olmasına izin verenler yavaş bir metabolizmaya sahip oluyorlar. Yaşlılıkta ağırlık kaldırmanın faydalarını öğrenin. Yağ yakma makineniz olan kaslarınızı koruyun! Bunu yapmanın yolu ise güçlenmek ve güçlü kalmak.

Yağ yakma 2: Tartılardan kurtulun

Tartılar size vücudunuz hakkında bilmek isteyeceğiniz şeylerden hiç birini göstermez. Tartılar size derinizin altında ne kadar yağ olduğunu, vücudunuzda ne kadar sıvı olduğunu söyleyemez. Bunu yaptığı iddia eden tartılar da yalan söyler, bilimsel bir tahlili yaptırmadan sadece ağırlığınız ölçebilecek bir makine sizin yağ ve sıvı ağırlığınızı uydurmaktan öteye gidemez.

Kemiklerinizin ağırlığı ne kadar ve daha da önemlisi ne kadar kasa sahipsiniz? Bununla birlikte kendinizi tartmak mükemmel bir günü berbat bir güne çevirebilir. Sıkıcı bir ev eşyasının nasıl bir gün geçireceğinizi belirlemesine izin vermeyin. Madem tartılar doğru değil o zaman onlardan kurtulun.

kilolu-bayan-zayiflamis-hali

Yağ yakma 3: Kas vs. Yağ
Kaslar yağların kapladığı alanın yarısı kadar bir alanda yağların 2 katı kadar ağırlığa sahiptirler. Kaslar yağları yakmakla sorumludurlar, yağlara oranla küçüktürler ve asla yağlar gibi çirkin topaklar halinde vücudunuzda asılı durmazlar.

Kaslar sıkı, güçlü ve ince görünürler. Sert ve ağırdırlar. Yağlar ise top top, gevşek ve yumuşaktırlar. Yağlar çok yer kaplarlar, sarkarlar ve hafiftirler.

Yağ yakma 4: Her zaman kahvaltı yapın

Yapılan araştırmalar kahvaltının metabolizmanın güne başlamasının kontağı olduğunu göstermiştir. Uyurken metabolizma hızı düşerek, yavaşlar. Sabahları vücudu günün geri kalanı için uyarmanın ilk yolu beslenmedir.

Ayrıca bu süre içinde lifli besinler tüketin. Lifli besinler sindirim sisteminin daha etkin çalışmasını ve kan şekeri seviyesinin gün boyunca sürekli olmasını sağlar.

Yağ yakma 5: Kaloriler üzerinde azaltma yapmayın

Besinlerin vücut üzerinde ısıtma etkisi vardır, metabolik hızı yükseltirler. Günlük en az 1200 kalorilik besin tüketin. Bu değerin altına düşmek vücudunuzu açlık moduna sokacaktır ve metabolizmanız aldığınız kalorileri korumak için yavaşlayacaktır. Moda diyetlerden elinizden geldiğince uzak durmaya çalışın.

Şok diyetlerin zararları yazımızı okumak size fikir verecektir. Bu diyetler vücuda giren besleyici gıdaları sınırlar ve bu da sonunda metabolik hızı düşürür. Verdiğiniz kiloları çok daha büyük bir hızla geri alabilirsiniz.

Yağ yakma 6: Düzenli küçük öğünler yapın

Günde 5 ya da 6 küçük öğün yapın. Böylece vücudunuz yemek bolluğu olduğunu sanacaktır. Metabolizmanızın yavaşlamasını engelleyecek ve kan şekeri seviyesini normal seviyede tutacaktır.

Bu da fazla yemek yemenizi engelleyecektir. Öğünlerinizi çoğunu günün erken saatlerinde yapmaya çalışın. Böylece aldığınız çoğu kalori vücudunuz uyanık ve hareketliyken yakılacaktır.

Yağ yakma 7: Kalorileri sayın

Kilo vermeyi devam ettirmenin yolu bir kalori sayacı alıp 1 hafta boyunca günlük kalori alımlarını kaydetmektir. Bir gün için ortalama kalori değerini hesaplayıp aldığınız kalori miktarını 300–500 (daha çok değil) kalori azaltın ve ne olduğunu görün. Günlük kalori alımınızı bu miktarda düşürmek kilo vermeye başlamanızı sağlayacaktır. Daha aşağıya inmeyin, ilerleyişinizi görmek için aynalardan faydalanın.

Yağ yakma 8: Diyet tekrarı yapmayın

Araştırmalar tekrarlayıcı diyetlerin kilo vermeyi zorlaştırırken kilo alımını kolaylaştırdığını göstermekte. Diyeti bırakıp normal beslenme alışkanlıklarınıza döndüğünüzde aldığınız besinlerin miktarı diyet sırasında düşmüş olan metabolik hızınızın yakabileceğinden daha fazla olacaktır.

Sadece erittiğiniz kiloları geri almakla kalmayıp ekstradan daha fazla kilo alabilirsiniz. Eğer kilo verme hızınızın belirli bir süre sonra yavaşladığını ya da durduğunu fark ederseniz, adımlarınızı biraz hızlandırın ya da rotanıza birkaç tepe ekleyin.

Yağ yakma 9: Yağların izini kaybetmeyin

Bunu yapmak zor gözükebilir, fakat değil. Neredeyse tüm ambalajlı gıda ürünlerinde her 100gr için yağ indeksini gösteren etiketler var. Size uygun olan miktar ise 10gr ile 5gr arasında bir değer olmalı. Bu yağ oranındaki besinleri satın alıp tüketmek kilo verme hedefinizi korumanızı sağlayacaktır.

Yağ yakma 10: Yağ hücrelerinin miktarı

Yağlar yağ hücrelerinde depolanır. Ortalama bir insan için tahmini yağ hücresi sayısı 50 milyardır. Obez kişilerde bu sayı 100 milyarı bulabilir. Yağ hücreleri daha sonra harcanmak için kullanılan enerji depolama tanklarına benzer. Araştırmalar obez kişilerin yemek alemi yapmasının bebek yağ hücrelerinin filizlenmesine sebep olabileceğini göstermekte. Böylece toplam yağ hücresi sayısı artmakta.

yag-yakma

İnanın bana, yukarıdaki 10 adet ipucunu günlük diyetlerinize uyguladığınızda değişimi kısa sürede fark edeceksiniz. Bütün bunlara ek olarak, yağ yakarken bazı  besin destekleri kullanmak kilo vermenizi hızlandırabilir.. Bunlar asla ilaç değil. Sadece besin desteği ve vücuda herhangi bir zararları yok.

  • Karnitin supplementleri yağın enerji olarak kullanımını hızlandırır;
  • CLA supplementleri yağın enerji olarak kullanımını kolaylaştırır ve;
  • Yağ yakıcılar da metabolizmanızı hızlandırarak yağlarınızı daha hızlı eritmenizi sağlayabilir.

Bu yazının orjinalini (İngilizce) görmek istiyorsanız mavi renkli bağlantı yazısına tıklayınız: IronMagazine.com

loading...

Yorumlar

116 Yorum - "Yağ Yakma İçin 10 İpucu"

Bildir

Sıralama:   En Yeniler | Eskiler | Beğenilenler
guzelbilen
7 yıl 8 ay önce

Makaleyi hazırlayan ve sunana teşekkür ederim. Okumaktan ziyade bu bilgileri ve kıssaları özümsemek de önemli. İbret anılası bir durum….

Ahmet Mermerci
7 yıl 5 ay önce

hocam benim yağdan bir sıkıntım yok yalnızca sadece göbek ve yanlarda biraz var sadece ordaki yağları eritmek istiyorum bu yapcağım diyette sadece göbek ve yanlarda erime gerçekleşirmi

Yağ yakımı tüm vücutta gerçekleşir. Sadece belirli bir bölgeden yağ yakmak mümkün değildir. Ancak kişilerin yağlanma bölgeleri, dolayısıyla yağ yakma bölgeleri değişiklik gösteriyor. Yine de iç kimse sadece bir bölgeden yağ yakamaz. En azından doğal yollarla bunu yapamaz.

baldur
7 yıl 5 ay önce

malesef göbeği olan herkesin ortak arzusudur bölgesel yağ yakmak ama bu mümkün değildir, mekik çekerek insanlar göbeği eriteceklerini düşünüyorlar ama yanılıyorlar tabii. yağ yakmanın en önemli koşulu kardiyo yapmak ve yağsız, basit şekersiz beslenmektir. yoksa makarnanın patatesin siz hareket etmedikçe kilo aldırması çok zordur.

CihanD
7 yıl 26 gün önce
Merhabalar , Sitenizi yeni keşfetmiş bulunmaktayım 2 gündür takip ediyorum. Ve cok beğendim. Benmde tam bu konuda bir sorum olucaktı. Benm boyum 1.70 ve kilom 73 boyuma göre göbek ve baldır bölgesinde yağlanma biraz fazla gözüküyor. Şu sıralar kendimce bişey geliştirdim okula 2 vesait ile gidiyordum Gültepe- Zincirlikuyu Oradan da metrobüs le gidiordum. Levente kadar yürüyorum yaklasık 22 dakika sürüor tempolu bir şekilde ardından otobüs ile zincirlikuyu sonra inince 10 dakika daha tempolu yürüme mesafem var toplamda 32 ve dönüşüde sayarsak 64 dakika yürümüş oluyorum. Yemekte azaltma yapmadım kac tür varsa yiyorum fakat yararlı olabileceğini düşündüklerimi mesela pilav yemiyorum nohut… Read more »
Cihan Bey Merhaba, Öncelikle övücü sözleriniz için teşekkür ederim, umarım sizlere yararlı olabiliriz. Verdiğiniz bilgiler de yaş ve cinsiyeti de vermeniz daha kapsamlı fikir bildirmeme olanak verirdi, keşke ekleseydiniz. Beslenmeyi çok çeşitli gıdalardan yaptığınızı söylemişsiniz ki bu her durumda iyi bir şeydir çünkü meyve, sebze, et ve süt ürünleri gibi gıdaları barındıran geniş yelpazeli bir beslenmenin ihtiyaçlarımızı daha iyi ve doğru karşılayacağını düşünüyorum. Bu arada konuyla ilgili sitemizde yayınlanan taş devri diyeti yazısına göz atın. Şimdi söylediklerinize geleyim: Siz beslenmeyi azaltmamışsınız, ancak arttırmayın da ve bu şekilde tempolu yürüyüşe devam edin. Bu durumda tempolu yürümeden önce yediğiniz kadar yemek yer… Read more »
CihanD
7 yıl 25 gün önce
Hocam tekrar merhaba dediğiniz gibi öncelikle yaş ve cinsiyet sormuşsunuz Erkek ve 19 yaşındayım. Dediğiniz gibi taşdevri diyeti yazısına baktım ve baya etkilendim diyebilirim kızartma yiyordum sabahları , kesinlikle bırakıyorum sonra pastörize süt içiyordum bu haberi ilk defa okudum onu hemen bırakıyorum ve yoğurda dönüyorum ( bu konuda şanslı oldugumu düşünüyorum çünkü suyunu bırakan ekşiyen ve tamamen günlük sütten yoğurt yapan bi yer var burada gerçekten cok güzel yapıyorlar , artık bol bol yerim 🙂 ) Beslenmedeki yanlıslarım bunlar sanırım tuzlu ve şekerli olmadıgı müddetçe bir sorunum yok önceki yazımda beslenme düzenimi belirtmiştim. ” Bu durumda tempolu yürümeden önce yediğiniz… Read more »
Cihan Bey Merhaba, ” Bu durumda tempolu yürümeden önce yediğiniz kadar yemek yer yani aynı kaloriyi alırsanız, tempolu yürüyüş yaptığınız sürede daha çok kalori harcarsınız ” bu cümlede kullandığım “önce” kelimesiyle kastettiğim; yürümediğiniz günlerdi yani yürümeye başlamadan önce. Hatalı bir cümle kurmuşum, tekrar sorarak düzelttirdiğiniz için teşekkürler. Yemekten hemen sonra yürümenizde bir mahsur yok hatta yararı bile var ancak yemekten hemen sonra ağır antrenmanlara girmek doğru değildir en az 2-3 saat sonra ağır antrenmanlar yapılabilir ağır dediğimde aslında normal bir antrenman. Ancak sıradan bir hızlı yürüme ciddi bir antrenman sayılamaz. Herneyse, biz esas konumuza dönerek cümleyi düzeltelim: ” Bu durumda… Read more »
CihanD
7 yıl 23 gün önce

Hocam herşey için teşekkür ediyorum baska forumlarda veya sitelerde yazmıs olsam 1 aydan fazla beklerdim cevap verilen cevap ta doğruluğu şüphelidir iyiki bu siteyi bulmusum anında cevaplandırdınız teşekkürler.

Durmak yok yola devam 🙂

Tugce222
6 yıl 2 gün önce

Merhaba. Verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim. Bİlgileriniz bizim için çok değerli. Size bir sorum olucak. Ben 1 aydır tam anlamıyla spora başladım. haftanın 3 günü pilatese gidiyorum geri kalan 3 günüde evde 6.5 km/h hızıyla 1 saat yürüyüş yapıyorum. Birazda yediklerime dikkat ediyorum her nekadar kaçamak yapsamda. Acaba diyorum, pilates yaptığım günlerdemi 1 saat yürüyüş yapsam, etkisini dahamı çabuk görürüm? Açıkcası kilo veriyim derken, kas kaybetmekten korkuyorum. Birde çok acıktığım zamanlar leblebi yiyorum, miğdeyi biraz tok tutuyo, sizde bu yöntemi önerirmisiniz?
ve birde hocam, çikolatayı çok seviyorum, sizce onu tamamen hayatımdan çıkarmam mı gerekiyor?

şimdiden çok teşekkür ederim cevabınız için.

kolay gelsin

saygılar

Tuğçe hanım merhaba,
1) Pilates yaptığınız günlerde fazladan bir yürüyüş yapmanızı tavsiye etmem. Zaten çalışan kaslarınıza toparlanması için fırsat verin. Henüz başlangıç seviyesindesiniz ve vites büyütmek için aceleci olmayın.
2) Leblebi konusunda bir bilgim yok açıkçası fakat açlığınızın bastırdığı zamanlarda düşük kalorili ve glisemik indeksi düşük gıdaları tercih etmeniz yararlı olur.
3) Çikolota hakkında yayınladığımız son yazımızı okuyun, anasayfadan görebilirsiniz.
4) Sitemizde biraz daha gezinin, isterseniz forumumuza üye oalrak kendinize bir spor günlüğü açın. Sitemizi arkadaşlarınıza da tavsiye edin.

İlginize teşekkürler, görüşmek üzere.

ayşe
5 yıl 10 ay önce

ben 18 yaşındayım 15 kilo fazlam var çok yemek yemiyorum ama sürekli kilo alıyorum önüne de geçemiyorum rejim de yap mıyorum bitkisel ilaçlarda yaramadı ne yapmalıyım genetik heralde

Ayşe selam,
Taş Devri Diyeti: http://www.bodytr.com/2009/04/tas-devri-diyeti.html
Yazısına göz at. Bu diyet gerçekten sağlıklı bir şekilde kilo verdiriyor. Hamur, şeker vb.lerini kes. Mümkünse de biraz spor yap.

Gelişmelerden bizi haberdar et ve istersen forumumuza da başvur.

sadettin
5 yıl 3 ay önce

oğlum yeni bir kitap okudum .sanada tavsiye ederim.zira bu gibi sitelerde çok zaman bizlere yanliş bilgiler verdiler kitabın yazarı prof dr CANAN EFENDİLİĞİL KARATAY kitabı adı KARATAY DİYETİ şu an 15. baskıyı yaptı herkesin her yaşta insanın okuyup kolayca anlıyacagı gibi yazılmış bir kitap.İNSAN HAYRETLER İÇİNDE KALIYOR NEKADAR YANLIŞ ŞEYLER TAHSİYE EDERİMÖĞRETMİŞLER BİZE.

biri
5 yıl 8 ay önce

merhaba yazılarınızı okudum 20 yaşında bir erkeğim ve bolgesel yag yakmak istiyorum karnımda ve basenlerimde ozellikle de basenlerde fazla yaglara sahibim okulumuz bir spor salonuna ssahip .spor yapacagım ama bir yonlendirmeye ihtiyecım var nasıl bir uygulama yapacağım konusunda kiloyu her nedense orantılı olarak alamıyorun vucudumun üst bölgesi normal ve fit ama basenler icin aynı şeyleri soyleyemeceğim  lütfen bu konuda bana yardım edin. yürümeye cok ozen gösteriyorum fakat neden orantılı kilo alamadıgımı anlayamıyorum ne yapmam gerektiği konusunda yardım ederseniz cook  sevinirim şimdiden teşekürler.

Biri selam,
Düzenli, sağlıklı ve dengeli beslenerek düzenli egzersiz yapmak tek çözümdür. Kimsede farklı bir reçete olamaz, olsa da yalandır. Sitemizdeki yazıları okuyarak bu konular hakkındaki bilgilerini arttırabilirsin.

biri
5 yıl 8 ay önce

cevabınız için teşekküeler spor yapınca basen bolgelerinde artış olurmu peki genellikle kosu ve yurüyüş yapıyorum bu bacaklarımın kalınlaşmasına yol acar mı bilgilendirirseniz cok memnun olurum

Normal koşu ve yürüyüş antrenmanları bacaklarda kalınlaşmaya yol açmaz. Çok kas büyütmediği için kalınlaşma da olmaz. Yağ yakarsanız incelebilir hatta.

nazlı
5 yıl 6 ay önce
mrb.herkesin sorusu bu kadr cabuk yanıtlanıyor madem ben de bir soru sormak isterim.belediyelerin acmış oldugu spor salonuna gidiyorum bodrum katta tek camı açılıyor camı acıp havalandırmaya calışıyoruz günde 1 saat yapıyorum cok fazla zararı olur mu?bunun dışında ordan daha iyi bir yere de gidiyorum sadece haftada 1 gün orası cok güzel ve alet cok fazla 1 saati aşıyor bitirmek.bacaklarımı inceltmek isterken sanki kalınlaştı gibi geliiyor bu mümkün mü aşırı yemiyorm.önceden çok kısıyordum yemegi ve 1 ayda 5-6 kilo verip sonra sabrım bitiyor ve her seyii eskisi gibi yeyip hızlı bir sekilde tüm kiloalrı alıyorum .şimdi dahadikkatliyi.her seyi yiyorum fakat ölçüsünü… Read more »
Nazlı hanım merhaba, İyi havalandırmayan ve hava kalitesi düşük ortamlarda spor yapmak -bildiğim kadarıyla- zararlı değildir, sadece daha az yararlıdır fakat ortamda bir de hijyen sorunu varsa sağlık açısından risk oluşturabilir zira pek çok virüs hava yoluyla insanlara bulaşabilmektedir. Ne kadar kaliteli bir havada spor yapabilirseniz o kadar iyi olur. Diyet kelimesi toplumumuzda yanlış anlaşılıyor, diyetin gelip geçici bir yeme düzeni olduğunu düşünüyorlar. Hâlbuki diyet demek beslenme düzeni demektir, yani sizin şu andaki “normal” beslenmeniz de bir diyettir. Bu sebeple diyetinizin sağlıklı olmasına dikkat edin, sitemizdeki Taş Devri Diyeti yazısını ve bu yazının yazarı Prof. Dr. Ahmet Aydın’ın diğer yazılarını… Read more »
hotrod
5 yıl 6 ay önce
ÖNCELİKLE BÖYLE BİR SİTE AÇTIĞINIZ İÇİN VE BİZLERİ BİLGİLENDİRDİĞİNİZ İÇİN TŞK EDERİM. 22 YAŞINDA BİR ERKEĞİM ŞU ANDA YENİ SPORA YAZILDIM GÖĞÜS BÖLGEMDE YAĞLANMA VE SARKMA VAR DAHA ÖNCE KENDİ İMKANLARIMLA DÜZENSİZ BİR ŞEKİLDE EVDE ÇALIŞMIŞTIM DAHA DOĞRUSU EVDE ÇALIŞMAYA ÇALIŞMIŞTIM TABİKİ İSTEDİĞİM PERFORMANSI ALAMADIM. ANLADIĞIM KADARIYLA BÖLGESEL OLARAK YAĞ YAKMA DİYE BİR ŞEY İMKANSIZ PEKİ BEN GÖĞÜS LERİMDEKİ YAĞLARDAN VE SARKMADAN NASIL KURTULABİLİRİM NASIL YAĞLARI YAĞLARI YAKABİLİRİM VE MEME GÖRÜNÜMÜNDEN ÇIKABİLİRİM ? BENİM AMACIM GÖĞÜS KASLARIMI GELİŞTİRİP HANTAL OLMAK DEĞİL SADECE KENDİ VUCUDUMUN ŞEKLİNİ ALMASI VE SARKMAYI VE ŞİŞKİNLİĞİN GİTMESİ TABİ DÜZGÜN BİR BİÇİMDE OLMASI 1.77 BOY 75 KİLO… Read more »
Hotrod selam, Daha önce evde ne kadar süreyle ve ne şekilde çalıştınız ve nasıl bir beslenmeyle bu programı desteklediniz? Bölgesel olarak yağ yakma büsbütün yok değil, var ama dikkate değer bir şey olamıyor, “eser miktar” dersek abartmış olmayız. Sonuç olarak yok saymak yanlış olmaz. Kendi genetiğinizi değiştiremezsiniz, “olabileceğinizin” en iyisi olabilirsiniz ki bu da zaman, sabır ve disiplinli çalışma ister. Beslenme konusunda sitemizde yazan Taş Devri Diyeti’ni okuyun ve diğer yazılarımızı da inceleyin. Yağ yakımı bilgi, bilinç, emek ve zaman isteyen bir iştir. Haydi bilgiyi biz verip sizi bilinçlendirelim ama emek vermek ve zaman ayırmak sizin yapmanız gereken bir şeydir.… Read more »
nadide
5 yıl 6 ay önce

merhabalar benim kalçam ve basenlerim büyük kurtulmak için ne yapmam lazım lütfen yardım edin bir an önce kurtulmak istiyorum

“Bir an önce kurtulmak” diye bir şey yoktur, bu gerçeği kabul edip en az bir senenizi gözden çıkartacaksınız kayda değer bir yağ yakımı için ve sonra da düzeninizi bozmayacaksınız.

Bu gerçeği kabullenemeden sağlıklı ve gerçekten etkili bir çözüm bulmanız olanaksızdır.

hotrod
5 yıl 6 ay önce

evde dumbell press, şınav ve mekik çekmiştim ama tabi düzensiz olarak yani kafama göreydi zaten bir sonucunuda görmedim.
hırslıyım yağlarımı yakmak istiyorum. verilen programa gelince aşağıda belirttim;

1.tıarster Max.
2.Dumbell side bend Max.
3.sopa çevirme Max.
4.situp Max.
5.knee up Max.
6.çakı Max.

7. Benc press 4×15
8.dumbell fly ( yana açma ) 4×15
9. poloris 4×15
10.pull down 4×10
11.roving machine 3×12
12.barbel curl 4×12
13.dumbell floris 4×12
ve kardiyo 🙂

evet liste yukarıda siz ne düşünüyosunuz peki bilir kişi olarak ekleyebilceğiniz veya tavsiye edebileceğiniz hareketler varmı? sizce bu yağlar bu hareketlerle gidermi ?şimdiden teşekkürler

zeki ayvaz
2 yıl 10 ay önce
hotrod arkadaşım arkadaşım amacın yağ yakımı işe ağırlığa fazla girmemelisin kardiyoyu fazla yap mesela koçu bandında 30 dk giger bisiklet ve diğer aletlerde 10 dk mekiğe gelirsen aynı mekikte yani aynı sehpada aynı hareketi yapma vücudu şaşırt deve boynuzu dediğimiz alet mekiğinde 1 set yap diğer mekik sehbalarındada birer set yap ayn ı haraketi 3 set yap yalnız mekik yaparken delicesine yapma yavaş haraketlerle göbeğinin yanmasını sağla 1,5 saat kardiyo ve 45 dk ağırlık arttırarak yap fazla kg girme yağ yakmanın temel pirensibi hafif kğ yavaş yap biz de tabir şu şekilde köpek sikişi yapma derim hareketi sindire sindire yap… Read more »
elif
5 yıl 4 ay önce

meraba bende kalça ve bacaklarımdan şikayetçiyim yediklerime dikkat ediyorum spor yapmayada başladım acaba bana ne önerirsiniz şimdiden teşekürler

Elif hanım merhaba,
Sağlıklı ve formu bozmayan doğal yiyecekler yemenizi,
Spora devam etmenizi
ve bir de forumumuza üye olarak bir günlük tutmanızı öneririm.

kerem
5 yıl 3 ay önce

5 ay oldu dogum yapalı 1,55 boyundayım 58 kiloyum 30 yaşındayım göbek bölgemde kilo var diyet yapıyorum bunun yanında mekik çeksen göbegim erirmi yoksa kas olurmu ne yapacagımı bilmiyorum emzirdigim icnde cok fazla birşey yapamıyorum

Selam,
Mekik çekmek göbek eritmeyecektir. Detaylı bilgi için pek çok yazımız var fakat şu ikisini okuyarak başlamanızı öneriyorum:
http://www.bodytr.com/2011/07/bolgesel-zayiflamak-bolgesel-olarak-yag-yakmak-mumkun-mudur.html
http://www.bodytr.com/2011/07/karin-gobek-eritme.html

Elif Asil
5 yıl 2 ay önce

baldır ve göğüslerimi çok gevşek ve yağ birikimi var. Ne yapmalıyım ? 17 yaşındayım ve şınav çekmeyi beceremiyorum

Sitemizde gezinerek yağ yakımıyla ilgili yazılarımızı önermekten başka yapabileceğim bir şey yok. Biz ezbere yazı hazırlamıyoruz, bunu bilin ve başka sitelerde gezinmektense yazılarımızı okuyun derim ben.

Sevgiler,

Orhan
4 yıl 11 ay önce

Merhabalar.
Benimde bir sorum olacak.Ben işimden dolayı spora pek zaman ayıramıyorum ve işim masa başı olduğu için sürekli olarak hareketsiz duruyorum ve bu benim kilo almama sebep oluyor.Boyum 1.90 ve 99 kiloyum.Değerlendirmelerime göre 10 kiloluk bi fazlam var.Evden işe işten eve olduğu için ve evimde spor yapabileceğim alet veya herhangi bir faaliyet olmadığı için bu durumdan hoşnut değilim.Evde bana önerebileceğiniz ve ev imkanlarıyla yapabileceğim herhangi yağ yakma egzersizleri varmıdır acaba?Bana neler tavsiye edebilirsiniz?Lütfen bu soruma cevap verin sayın hocam.Bekliyorum.Saygılar.

Evde spor için hazırladığımız yazılar var, onları okuma şansınız oldu mu? Bir de işyerinizde spor yapma imkânı hiç mi yoktur?

4 yıl 11 ay önce

Evet.Zaten işyerimde böyle bi imkanım olsa bu tür bi sorunum olmazdı ama ne yazıkki masa başı olduğu için sürekli olarak hareketsizsiniz.O yüzden neler önerebileceğinizi sormak istedim.Yazılarını görmedim şimdi girip daha detaylı bakarım.İşte durumum böyle.

Evde spor yazılarımıza göz attıktan sonra forumumuza üye olursanız oradan detaylı paylaşım ve yardımlar yapılabilir Orhan Bey.

papatya
4 yıl 11 ay önce

ben göbeğimi,kalçalarımı ve basenlerimi inceltmek istiyorum bu konuda neler yapmam gerekiyor bana yardımcı olursanız sevinirim.şimdiden teşekkürler……

Zinde Türkiye okumaya devame din, programınızı belirleyin, hekim kontrolünden geçin ve motivasyonunuzu yitirmeden iradeli bir biçimde programınıza uyun. Gerisi kendiliğinden geliyor. Forumumuza da bekleriz süreci paylaşmak isterseniz.

Ahmet
4 yıl 11 ay önce
Vücut geliştirip plajlarda hava atmaktan ziyade sağlıklı yaşamı düstur edinenlere yönelik bir site hazırlamışsınız. Tebrik ediyorum. Yaş 23, boy 184, kilo 85. Yaygın olan kıstaslara göre kilo fazlam bulunmuyor ancak göbek ve göğüs bölgemde fazla yağlar var. Genelde yağ içeriği yüksek olan, glikoz/fruktoz şurubu veya tatlandırıcı içeren yiyeceklerden uzak duruyorum ancak bir dönem abur cubura fazla sarıldım. Güneşin doğuşuyla yürüyüşe çıkıyorum. Vakit çok erken olduğu için kahvaltı etmiyorum. Sadece su ile idare ediyorum ancak inanılmaz yorgun düşüyorum. Yağ yakımı için kahvaltıdan sonra yürüyüş yapmanın bir sakıncası olur mu? Dinlenme halinde nabzım 60. Hesaplamalara göre kardiyo için nabzımın 140-185 aralığında olması… Read more »
Resul
4 yıl 11 ay önce

Ahmet, aç karnına spor yapmak doğru değil. Önclikle çabuk yorulduğundan zaten günün geri kalanında fazla aktif olamazsın, ikincisi baş dönmesi vb. sorunlar yaşayabilirsin, üçüncüsü zaten iyice yorgun ve aç olacağından kahvaltıda normalde yiyeceğinden fazla yersin. Kilo vermek için de nabzını illa o seviyede tutmana gerek yok. Fakat nabzı yükseltmek için hafif tempoyla çok az koş, sonra biraz yürü yorulunca, sonra hafif tempoyla yeniden koş. Böyle yaparsan zamanla zaten kondüsyon da kazanırsın ve koşu süren gittikçe uzar.

Ahmet
4 yıl 11 ay önce

Cevap için teşekkürler. Peki kahvaltı için özel bir menü belirlemeli miyim? Şu anda kafamda haşlanmış yumurta ile bir adet altın ekmek yemek ve bir bardak elma suyu(şeker ilavesiz) içmek geçiyor. Spor öncesi yeterli olur mu? Spordan sonra normal kahvaltı zamanına denk geliyorum. Orda da peynir, zeytin tarzı bir kahvaltı yapabilirim.

yıldız
4 yıl 10 ay önce
ben 23 yaşında 170 boyunda 86 kiloyum..liseye gitiğim dönemlerde 68 kiloydum fakat daha sonra polikistik sendromu teşhisi konuldu buna bağlı olarak ilaç kullandım…ilaçlar çok killo yaptı…bu ilaçları bırakıp tedavim bittikten sonra 96 kilo civarındaydım..daha sonra spor salonuna yazıldım ve burda 89 kiloya düşdüm yazın yürüyüşlerle bunu dahada düşürdüm…1 senedir çayımı şekersiz içiyorum çikolata cips ıvır zıvır vs tüketmiyorum makarna pirinç hamur işi tüketmiyorum…spora 8 ay aradan sonra tekrar başladım…sproa başladığım ilk zamanlar yağım 40 civarıydı şimdi 34 e düştü…günde 2 bazen 3 litre su içiyorum ama sanki bi yerde bir yanlış yapıyormuşum gibi hissediyorum çünkü spor yaparken daha doğrusu kardiyo… Read more »

Yıldız selam,
Öncelikle geçmiş olsun ve tedavi omlana sevindim.

Hastalığın, kullandığın ilaçlar dolayısıyla kilo vermekliğin üzerined kalıcı etkisi olan bir metabolik sorunun var mı? Bu konuyu hekimine sormanı öneririm.

Bilinçli beslenme alışkanlığını ve düzenli egzersizi devame ttirmen en doğru ve etkili yol ama denge konusunu biraz açalım, kardiyo hareketlerinden kastın nedir, dengen hangi hareketlerde nasıl bozulmaktadır?

Stres kilo vermeni olumsuz etkiler, zaten bir yola girmişsin artık stres yapma. Metaolizma konusunda da kalıtımsal özelliklerini değiştirme şansımız yok, canını sıkma, sonuca geç ulaşırsın ama ulaşırsnı sonuçta. Hepimiz şanslı doğmuyoruz ve buna da hayat adını veriyoruz.

Sevgiler,
İlşad

Yunus Emre
4 yıl 10 ay önce

Merhaba ben 15 yaşındayım ve uzakdoğu sporları yapıyorum haftada üçgün 2/2,5 saat yapıyorum antremanlarda koşu , tekme , yumruk , torba çalışması, torba kaldırma indirme taşıma , esneme , şınav , mekik yani full yükleme yapıyoruz yemeklerden biraz kıstığım zaman kilo veriyorum ama bir iki gün eski düzenime geri döniyim tekrar alıyorum kilo verirken evde antremanı arttırsam mı daha iyi olur daha hızlı sonuç verir yoksa yemeği kısmak mı şimdiden teşekkürler.

Yunus Emre merhaba,
Antrenmanın sağlam görünüyor. Benim önerim içinde bulunduğun gelişme döneminde yemeni azaltmaman. Ancak kalitesiz yani doğal olmayan, sağlıksız gıdalar yiyorsan bunlar yerine daha doğallarını tercih et ve de protein miktarını gözden geçir, az ise yükselt.

Yunus Emre
4 yıl 10 ay önce

İlgilendiğiniz için teşekkürler dikkate alacağım.

Selin
4 yıl 9 ay önce

Merhaba hocam. Ben 16 yaşındayım 1.58 boyundayım 48 kiloyum. Ancak selülitim var bunun nedeni önceden yüzücülük yapıyordum ve bıraktım bundan olabilir mi? Ve selülitlerden kurtulmak için ne yapabilirim? son olarak hafif göbeğim var görünümünü düzeltmek için sıkılaştırıcı önerileriniz ve tavsiyeleriniz olursa çok sevinirim. Teşekkürler.

Selin selam,
Selülitlerle ilgili yazımız mevcut, sitede arama yaptırarak bulabilirsin.

büşra
4 yıl 9 ay önce

merhaba ben 13 yaşındayım 172 cmim ve 75 kiloyum…dış görünüşümde kimse kilolu olduğumu sölemiyo ama tartıda çok ağır çıkıyorum ..ve göbeğim var göbeğimi eritmem lazım…ve günlük 500 kalori değerinde besleniyorum …hergün yarım saat yürüyü yapıyorum…daha ne yapmalıyım?

Büşracım merhaba, ailenin gözetiminde uzman bir hekime görünmek en iyi yol. Bu yaşlarda tecrübemiz çok az olduğu için doğru akıl yürütemiyoruz, onun için ailene danışmadan hiçbir şey yapmamalısın.

tattoo murat
4 yıl 8 ay önce

hocam yasım 38 … 1.92 boyundayım genel olrak hayatımda hep hıper aktıv bı adamdım ancak son senelrde gobek bolgesınde yaglanmlar olustu fıtnese basladım ama saglıklı bı program bulamdım yag yakma konusnda yardıumlarınzı beklıyorum saygılar

4 yıl 8 ay önce

bıde yazmayı unutum 94 kıloyum

Murat selam,
Herkes baklava karın kaslarına sahip olmalıdır veya olabilir gibi bir durum yok ne yazık ki ama elinden gelenin en iyisi için disiplinli ve etkili bir program şart. Önerim ağırlık antrenmanlarını brakmaman fakat kardiyo çalışmalarını arttırman. En iyi yağ o şekilde yakılır. Bir de tabii ki diyet.

BIRDY40
4 yıl 8 ay önce
Hocam merhaba , Güzel siteniz ve paylaşımlarınız için çok teşekkürler. Ben 40 yaşında , (sadece:) 1.50m boyunda ve 43.5 kg ağırlığında bir bayanım.Düzenli olarak fitnesse gidiyorum (haftada 3-4) ve güzel havalarda 1-1.5 saat kadar tenis oynuyorum.Elimden geldiğince kaliteli ve düzgün besleniyorum.Basit karbonhidratlardan ve yağlardan uzak yaşıyorum.Çok nadir kaçamaklarım oluyor.Evdeki tartıda yağ-su ölçümü yapıyorum ve sonuçlar yaklaşık ; %19.5 – %55 civarında çıkıyor.Araştırdığım kadarıyla %19.5 yağ oranı oldukça iyi ancak benim sorunum şu ki ; bu %19.5 luk yağın %18.5 luk kısmı karın bölgemde ikamet etmekte 🙂 Bunun haricinde yağlı hiçbir bölgem yok. Hayatımın uzunca bir kısmını 40kg olarak yaşadım ancak… Read more »
Birdy selam, Öncelikle %55’lik bir su oranı bana inandırıc gelmiyor, zaten bir tartının da yağ ve suyu ölçebileceğine inanmıyorum aslında. Sanırım vücuda elektrik vererek ölçük yaptığı iddia edilen cihazlardan ama bunlarla ilgili bir araştırma yazısı yayınlayalım bak sen de buna sebep olmuş oldun. Yağlanma ve yağ yakımıyla iligli diğer yazılarımız vücudundaki yağlanmanın sebeplerini açıklayacaktır. Bu konunun üzerine baya gittik zira, yazdık, çevirdik, yayınladık… Yağlar konusuna gelince, yağ olacak öncelikle insanın fazla olmamak kaydıyla bir miktar yağlı olmasının gerektiğini kabul etmek gerekiyor. Fitness yarışmacıları gibi bir vücut içinse profesyonel çaba gerektiğini hatırda tutmak lazım. Sonuç olarak bence sen sandığından çok daha… Read more »
Ela
4 yıl 8 ay önce

Merhaba,

Bu siteyi az önce tesadüfen gördüm daha tam inceleyemedim ama 10 ayda kendi uğraşlarıyla 37 kilo vermiş birisi olarak yağ yakmak isteyenlere benim de naçizane bir tavsiyem var. Akşam tv izlerken bile yapabilirler bunu, bacak ve karın kasları ile ritm tutmak diyorum ben buna. Aklınıza gelince başlayın kasıp bırakmaya kaslarınızı, yanmayı hissedip canınız hafif acıyınca bırakabilirsiniz. Zamanla canınızın acıması bile gecikecek kaslarınız varlıklarını hatırlayıp hayata dönecekler.

hakan
4 yıl 7 ay önce

slm hocam çok güzel bir site bende yeni üyelerdenim bir sorum olacak yardımcı olabilirseniz sevinirim. boyum 1.80 kilom 83 bana göre 6 kilo fazlam var bunu vermek istiyorum aynı zamanda salona da gidiyorum 2 aydır bu kiloyu nasıl veririm verirkende kas kaybetmek istemiyorum tam tersi kas yapımı artırmak istiyorum bana yarımcı olabilrsen sevinirim bildikleriniz olabilir,bir makale olabilir veya bir kitap olabilir…tşk…

Kas gelişimiyle ilgili yazılarımızı okudun mu?

ali
4 yıl 7 ay önce

hocam merhaba ben ergenlik çağındayım yaş 13 boy 1-61 kilo 55 fakat göbek ve bacaklarda biraz yağ var bunları ergenlikte nasıl eritebilirim

Senin yaş ve kilondaki tüm gençler hekim tavsiyesi olmadan kafalarına göre diyet vb. yapmamalı, yağ eritmeye çalışmamalılar Aliciğim. Ailenin gözetim ve denetiminde bir spor kulübüne yazılabilirsin.

Fatih
4 yıl 6 ay önce

merhaba hocam.sitenizi yeni keşfettim güzel bir siten gerçekten.şimdi hocam yaşım 14 boyum 1.75 kilom 83.sixpack çıkartmak istiyorum ve bunun için yağların erimesi gerektiğini biliyorum.her gün düzenli olarak 4 5 km %70 %60 tempoda koşu yapıyorum ve 60 a yakın tam mekik çekiyorum ve yediklerime olabildiğince dikkat ediyorum.sizce bunlar doğrumu yada nasıl eritebilrim bu yağları sizin fikirleriniz nelerdir ? şimdeden teşekkür ederim 🙂

Selam Fatih,
Mekik sayını artırmanı ve mekiklerini çeşitlendirmeni öneririm. Tek set 60 mekik yeterli gelmez bana göre zira gelişim genelde son setlerde ateşlenir. Koşu sie yağ yakımını sağlayarak gelişen karın kaslarının görünmesini sağlar. Yani, doğru yoldasın fakat mekik konusunda ilerlemen daha iyi olur.

Sadece mekik sonuca ulaşmanı zorlaştırır, mümkünse şınav ve barfiks de çekmeni öneririm. Kolay gelsin.

fatih
4 yıl 5 ay önce

hocam şınav ve barfiks de başladım faydasını yavaş yavaş görüyorum şekillenmeye başladı gibi ama yağ olduğu için üzerinde belli değil şu anda 81 e düştüm ve ayrıca bir spor salonuna yazılmam benim için zararları ne olur çünkü herkes bir şey söylüyor hem kas hemde yağ yakımı için sizin fikriniz nelerdir ? teşekkür ederim 🙂

Cevabını öteki yoruma yazdım.

fatih
4 yıl 5 ay önce

hocam şimdi söylediklerinizi dikkate alıcağım ve ben 14 yaşındayım ya bir spor salonuna yazılsam benim için zararları ne olur sizce yazılmalımıyım hem yağ erimesi için hem kas çalışmak için ? şimdiden teşekkür ederim 🙂

Selam Fatih,
Şu dönemde, başında bilgili, deneyimli ve gençleri ilaç kullanmak gibi kolay yollara yönlendirmeyen bir salona gitmen çok faydalı olacaktır. Salon seçimini aile büyüklerinle yap. Başarılar dilerim.

Oguz
4 yıl 6 ay önce

Merhaba ben 1.84 boyunda ve 115 kiloyum amerikan futbolu oynuyorum ve koçum bana ağırlık çalıstırıyor bende bu durumdan şikayetçiyim çünkü çevremdeki kisiler yagların direk kas olacagını ve cok kotu bir vucut a sahip olcagımı dusunuyorlar acaba siz ne önerirsiniz?Hergun 20 dk kardiyo yapıyorum ve ondan sonra agırlık calısmaya baslıyorum acaba dusunceniz nedir ?

Oğuz selam,
Amerikan futbolu antrenmanlarında güç ve kondisyon çalışmalarında ağırlık antrenmanı artık rutin bir uygulamadır. Bu noktada koçunun tercihi gayet yerinde. Ek olarak, yağlar direkt veya endirekt olarak kasa dönüşmez, için rahat olsun. Ayrıca Facebook sayfamızda aynı ağırlıkta vücut yağı ve iskelet kası dokularının hacimlerinin ne kadar farklı olduğunu gösteren çarpıcı bir fotoğraf var, ona bakmanı öneririm.

Kardiyolarını ağırlık çalışmasından sonraya almanı önerir, dergimizi düzenli takip etmen konusunda ısrar eder, küçüklerimin gözlerinden büyüklerimin ellerinden öperim 🙂

İNCİ
4 yıl 6 ay önce

SELAM : BEN YAKLAŞIK 6 AYDIR SPOR SALONUNA GİDİYORUM ,GİTMEDEN ÖNCE 71 KİLOYDUM ,ŞİMDİ 75 KİLOYUM YANİ KİLO ALDIM VE ÜST BACAKLARIM KALINLAŞTI ,İLK ZAMANLARDA NASILSA KİLO VERİRİM DİYEREK KARBONHİDRAT AGIRLIKLI BESLENDİM ,ŞİMDİ DİKKAT ETMEYE ÇALIŞIYORUM ,,,TÜM KARDİYO ALETLERİNİ YAPIYORUM ,AYRICA ARAD PLATES YAPIYORUM ,,,fakat 6 gram vermedim ….hiç bir sağlık sorunum yok ,,,,çok fazla sıkıntı oldu bende acaba stres mi şişiriyo anlayamıyorum ……yardımcı olursanız sevinirim …şimdiden teşekkürler …bu arada 31  yaşındayım bunun bir etkisi varmı ? kilo vermememde 🙁

İnci elam,
Mümkünse (özellikle bel bölgene dikkat etmek şartıyla) ağırlık egzersizlerine de başlamanı öneririm. Kadınların ağırlık çalışmasıyla ilgili Samime Ünlü Sonugüler’in pek çok yazısı var, onları mutlaka okumanı öneririm.

pınar
4 yıl 6 ay önce

merhaba!ben 32 yaşında üç doğum yapmış bir bayanım .boyum 158 kilomsa 55 .kg olarak çok fazla olmasamda görüntüde en az 62 kg gösteriyorum.bunun nedeni ne olabilir.el ayak bileklerim,omuzlarım ince iken oldukça göbeğim var.birkaçgündür dengeli ve düzenli besleniyorum ve bunu hayat boyunca sürdürmeye kararlıyım.size sorum bu şekilde zaman içinde göbeğimden kurtulabilirmiyim….

Pınar selam,
Vücutta yağ fazla olucna görünüş daha şişkin olur. Bunun ilgili olarak şu resme bakmanı önerir:
http://www.facebook.com/photo.php?fbid=10150895120652784&set=a.438782262783.230304.151506902783&type=3

Şu yazımızı okumanı tavsiye ederim:
http://www.bodytr.com/2009/02/zayiflamak-kas-yapmak.html

fatih
4 yıl 6 ay önce

hocam soruların hepsine cevap verebilrisen mutlu oluruz

Fatihciğim, Zinde Türkiye geçen ay maaşımı eksik yatırdığından protesto amaçlı bazı yorumlara cevap vermemiştim, ondan olmuş. Şimdi kontrol ettim, cevap vermediğim sorulara cevap verdim.

ykmz
4 yıl 6 ay önce

merhaba. vücut yağ yakımı için illaki 20 dk nın geçmesimi gerekiyor… genelde öyle bir söylenti var spora başladıktan 20 dk sonra vücut yağ yakmaya başlar deniliyor bu doğru mu? yoksa normalde yağ yakımı yapmıyor mu? 

Bilgi karmaşası ve yanlış anlaşılma omuş o muhabbetler nerede geçti ise.

Yağ yakımı fizyolojik bir olay ve çeşitli sebeplerle oluyor. Aerobik antrenmanlar esnasında olanlar ise, kaslardaki glikojen depoları boşaldıktan sorna egzersize devam edilirse gerçekleşiyor. Bu şekilde yağ yakımında, yani aerobikle, antrenman sürerken yağları yakarak enerji elde etmek konusunda bahsedilen eşiği aşmak gerekmektedir. 20 dakika ortalama bir zaman değeri olarak verilmekle birlikte kişiden kişiye bu eşik çok değişiklik gösterebilir ve ayrıca kişinin antrenelik seviyesine göre de değişiklik söz konusu olacaktır.

Fıratcan
4 yıl 5 ay önce

merabalar ben vucut geliştirmeye başladım ama biraz göbek yogı we baldır yagı war acaba nasıl eritebilirim bana bi program sunarmısınız acaba rica etsem nasıl besleneegim hakkında bilgi werebilirmisiniz 10 ipucunu okudum ama pek fazla bişey anlamadım nasıl yapacagımı anlatabilirmisiniz rica etsem

Fırsatcan, yorumlarda program vermiyoruz ne yazık ki.

Protein ağırlıklı beslendiğin ve sıkı antrenmanlı bir süreç geçirmen yağ yakımını artırır. Yağ yakımıyla ilgili yazılarımızı okumanı öneririm. Beslenme destekli spor çözüm anahtarıdır.

emre
4 yıl 5 ay önce
Merhabalar, fitness sporuna yeni başladım. Yemek saatleri konusunda endişelerim var. Spordan önce ve sonra neler ile beslenmeliyiz? Ben sabah kahvaltıda 2 haşlanmış yumurta, yağsız peynir, bir dilim kepek ekmek ve salatalık vs., öğlen yemekte ızgara tavuk, pilav yada yağsız makarna, idmandan 1bucuk saat önce ufak bir sandvic yada meyve türü beleniyorum, spordan sonra ise 1 saat içinde karbonhidrat tüketiyorum, günde 2 litreden fazla su tüketirim, abur cubur tarzı yemem, 26 yaşında 186 cm ve 83 kg’ ım. beslenme yada sporda yanlış yaptığım bir şey varmı, tecrübelerinizden yararlanmak istiyorum? Haftada 4 kez fitness ağırlıklı program uyguluyorum. ilk başta 15 dk hızlı tempo… Read more »

Emre selam,
Sorun yazıyla doğrudan alakalı değil ve detaylı, forumumuza üye olarak aynı soruyu göndermeni öneririm. Başarılar.

ahmet
4 yıl 4 ay önce

Hocam ben 106 kılodayım badiye başladım 103.4   düştüm benim zayıplamam gerek kemik lerim kalın bunda dolayı kalıplı görünüyorum bide kilo var tabi yedikçe yiyesim geliyor bana her sabah içeceğim bitki çayı veya başka bişey tarifi verebilirmisiniz.  bu arada badiye fazla gidemiyorum işten dolayı.

ceren
4 yıl 3 ay önce

hocam bilgileriniz için çok teşekkür ederiz. benim bi sorum olucaktı. tüm vucud olarak etlerim çok yumuşak onları sıkılaştırmak için ve basenlerimi eritmek için diyetlere bakıyorum her öğün farklı bişey yazılmış. bundan ziyade günde 1-2 kere içebileceğim yağ yakıcı etkili bir çay yada içecek önerebilirmisiniz? benim vermem gereken 5-6 kilo. şimdiden çok teşekkr ediyorum.

berda
4 yıl 2 ay önce

hocam bi sorum olcak % 18 yağ var vücudumda günde tempolu 40 dakika koşarak 2 ayda yüzdde kaça indirebilrim  tahmini olarak  acaba çok merak ediyorum yardımcı olursanız sevinirm teşekkürler 

Abdullah
4 yıl 2 ay önce
hocam merhaba öncelikle vermiş olduğunuz bilgiler için tşkler çok faydalı bilgiler olduğuna inanıyorum … Zayıflama konusunda çok çeşit tavsiyeler var, insan hangisine uyması gerektiği konusunda zorlanıyor tereddüte düşüyor.. 27 yaşındayım cinsiyetim erkek, 75 kiloyum boyum 1.78 biraz zayıf bir kemik yapım var dış görünüş olarak zayıfım ancak biradan olsa gerek göbek ve yanlarda fazlam var ayrıca kollarım ve bacaklarım zayıf 1 ay kadar zamandır spora başladım kondisyon bisikleti ile 30-60 dakika arası spor yapıyorum ve düzenli olarak ağırlık da kaldırıyorum vücutta bulunan yağlardan kurtulmak istiyorum ancak aynı zamanda zayıf olan bölgelerimde bulunan kaslarımı da geliştirmek istiyorum hedefim bu. size sorum… Read more »
şenay
4 yıl 2 ay önce
merhaba ben 27 yaşında 1.65 boyundayım ve 2 yaşında bir oglum var hamilelikden önce 55 kiloydum ama malesef doguma nedeyse 75 kiloya yükseldim ilk 6 ay hiçbirşey yapmadım daha sonra bunalıma girmeye başladım ve adler mb 307 kondüsyon bisikletini aldım düzenli olarak çalışıtım ve şuanki kilom 60 . 6 yada 7 aydır hiçbi şekilde çalışma yapmıyorum ve tekrar başlamak istiyorum sormak istedigim kondüsyon bisikleti basenve bacak için incelme saglarmı ben çalışma planı olarak günde 30 dk kondüsyon bisikleti arkasından pilates çalışmak istiyorum sizce bu ikisi bi arada nasıl olur bana önere biliceginiz çalışma şekli nedir biraz karışık oldu ama kuusra… Read more »
merve
4 yıl 27 gün önce

hocam merhaba çok sıkıntım var 20 yaşındayım 155 boyum 43 kilodayım kilo alamama gibi bir problemim var ne yaptıysam olmuyor ağırlık çalışıyorum evde 2 hafta oldu ama  alışamadım her tarafım ağrıyor özellikle bacak kısmı ve omuzlarım ne yapcağımı bilmiyorum

dearstar
2 yıl 6 ay önce
Bu kilo alamıyorum diyenleri anlamıyorum.Yemeğin ucundan iki alıp çekilirsiniz. Akşamları ye bakalım önce yemeğini ye karnını doyur. Sonra bir çay yap. çay öyle kuru kuruya gitmez. Yanında pasta, börek, kek, galeta, açma, ay çöreği, tahinli çörek, ekler, fındık, fıstık, ceviz bunları hergun bu şekilde tuketirsin. Bunları yiyince zaten şekerin yükselir saat 12-01 e dogru karnınız yılır. Bir sandeviç iyi gider ya. Ye yat bakalım. Sabahları ekmek 🙂 peynir, reçel, bal, kaymak, zeytin, yumurta. Ögle yemeği 5 çayında yine kuru kuruya gitmez bisküvi hiç bir şey bulamıyorsan ye bakalım nasıl kilo alıyorsun. Ben çok severim bunları tüketmesini yemesini gel gelelim ki… Read more »
samet tand
4 yıl 13 gün önce

hocam merhaba,

174 boyunda 108 kiloydum. Günde 2000 kalori tükettim  ve bir stadın çevresini sabahları 2 elma yedikten sonra (aç karna yapabileceğime gözüm kesmiyo 50 + 50 =100 kalori ile başladım işe:)) 10 defa turladım. Kilom hemen 1 haftada 103 oldu. 2. haftam bitiyor fakat hala 103’üm hiç değişmedi. Bu arada yürüyüş tempom biraz hızlandırdım ama gene olmadı. Motivasyon “0”a indi.

Başka ne yapmam lazım. Bir de yağ yakmak amacıyla bir defada 30 dakikadan fazla mı yürümem gerekli.

saadet
4 yıl 11 gün önce

Merhaba hocam bende bu bir haftadan Berli spora basladim spor soluna gidiyorum ama vücudum şişmeye başladı bu normalmi ve hamilelik döneminde spor aletleriye çalışmak sakincalimi cevap verirseniz sevinirim şimdiden teşekkürler 

Onur
3 yıl 8 ay önce

hocam merhaba .. 28 yaşındayım 1 76 boy kilo 69 . işim masa başı olduğu için kilo almaya başladım. evde 8 dk lık karın kası ve göbek eritme egzersizi var onu yapıyorum şimdilik. faydası olur mu? bir de bi alet var pull up pump diye tam adını bilmesemde spor aletiymiş. önerir misiniz ?
ya da ben ne yapmalıyım.. yapmakk istediğimse fit bi vücut yeterli abartıyı sevmiyorum..
cevap vermenizi bekliyorum..
saygılar sunarım..

eren
3 yıl 7 ay önce

1 74 boyunda 99 kiloyum göbeğimde fazla ve kilo vermek istiyorum sigarayı bıraktıgım için aşırı kilo aldım sımdı bıraz diyete başladım 3 ana 2 ara öğun olarak diyetisyenden ama bir hafta oldu tık yok kiloda bende aynı ilk olarak spor yapma kendini zorlama dedı ama bölede canım cok sıkılmaya basladı yardımcı olursanız sevinirim

Özgür
2 yıl 9 ay önce

sigaraya devam :DD

İpek
3 yıl 6 ay önce

İyi günler.Bende 2010 yılında  düzenli yürüyüş ve sağlıklı beslenerek yaklaşık 8 ayda 12 kilo kadar verdim.65 Kilodan 52 kiloya indim.2  sene içinde yine aynı beslenme ve hergün olmasa da yine haftada 50-60 dakika tempolu yürüyüş yapan biriyim.Havalar ısınında bunu haftada 6 güne çıkarıyorum.Ancak kafama takılan şu şu an 54,5 kiloyum.Ancak hiç kilo vermiyorum.Yemek düzenim de aynı hatta şeker,hamurişi yüm kilo yapıcı ürünlerden uzak duruyorum ama yine kilo veremiyorum.Amacım  53 kiloya inmek ama olmuyor.Beden ölçülerim aynı 52 kilodayken ne giyiyorsam aynı şeyleri giyiyorum.Sanırım takıntı oldu.Bilen biri olarak size sormak istedim.Yanlış bir düşünceyemi sahibim.

miray
3 yıl 6 ay önce

iyi akşamlar hocam size bir sorum olucak yarım mekik yapıyorum bütün karın kaslarını çalıştırır mı? alt karın haretide yapmak istiyorum ama yapamıyorum zorlanıyorum

Hayır, yarım mekik daha çok üst karın kasları içindir. Asılarak dizleri karna çekme ya da yattığınız yerde dizleri çekme hareketini yapabilirsiniz.

miray
3 yıl 6 ay önce

çok teşekkür ederim…günde 2 defa yapsam yeterlimidir??? göbeğimden nefret ediyorummmm…..bişey daha sormak istiyorum  yan bacaklar için ne önerirsiniz??

Yan bacaklar için bir yazımız yok ama bunun için lying leg abduction hareketleri yapabilirsiniz, bu kelimeleri Youtube’da aratırsanız video çıkar sanırım. Bacak ve kalçalar içinse yazılarımız var, okuyabilirsiniz (Evde kalça hareketleri vs.)

nilsu
3 yıl 6 ay önce

hocam merhabalar size sorum olucak boyum 166  kilom 75 ilaçlar yüzünden kilo aldım evde yapabilceğim hareketleri bana önerir misiniz? (üst karın,alt karın,kalça,bacak hareketleri) bana yardımcı olursanız çok sevinirim

lala12
3 yıl 5 ay önce

hocam benim mide kalça göğüs kısmımda yağlanma fazla erkeğim yaş 15 boy 1.83 kilo 80 ne yapmamı önerirsiniz?

3 yıl 3 ay önce

Hocam ben 29 yaşındayım. Boy 178 cm kilo 67. Zayıf olmama rağmen oldukça büyük bir göbeğe sahibim.
Bu yağları yakmam gerekiyor.
Ne yapmalıyım?
teşekkürler.

wpDiscuz