evde-spor-mekik-bayan

Evde Egzersiz Yaparak Form Kazanma

Yazan: İlşad Özkan

Evde Vücut Geliştirme, evde spor yapma konusunda bulunduğum çeşitli web ortamlarında oldukça soru aldım ve bir kaç istisna hariç herkesle ilgilenerek yardımcı olmaya çalıştım. Ama bu site açıldığından beri evde vücut geliştirme, evde kas yapma, evde form kazanma hakkında merak ettiklerini e-posta yoluyla soranlar arttı. Bende artık bu konuya ciddi olarak eğilmek üzere ilk adımı atmaya karar verdim ve bu taslak sayfayı oluşturmaya başladım. Bu sayfayı zaman buldukça geliştirilecek ve sizlerden gelen soruların da yardımıyla ihtiyaçlar doğrultusunda güncelleyeceğim. Bu sayfanın amacı Türkçe olarak en iyi evde vücut geliştirme evde spor ve evde egzersiz sayfasını oluşturmak.

Evde Spor Yapılır mı?

Evde Spor yapılır mı? Bu sorununun yanıtı kesinlikle "Evet" yeter ki isteyin ve işin mantığını yeterince iyi kavrayın. Bunu yaptıktan sonra herhangi bir spor salonuna gerek duymadan büyük oranda form kazanabilir ve bu formu koruyabilirsiniz. Elinizdeki genetik kodları en iyi şekilde değerlendirmek tamamen sizin elinizde. İnanın bana eğer daha önce spor yapmadıysanız evde spor yaparak vücudunuzu geliştirebilir ve sağlığınızı koruyabilirsiniz.

Kimler Evde Spor Yapabilir?

Evde egzersiz yapmanın emin olun ki yaşı yoktur, ister çocuk olun, ister genç isterseniz 70 yaşında olun mutlaka size uygun egzersizler vardır. Tabii ki bu sayfada önerilenleri uygulamak isterseniz önce doktorunuza danışmanız gerektiğini hatırlatırım. Sonuçta her insanın tıbbi özellikleri farklıdır ve herkese birebir aynı egzersiz programını vermek herkeste aynı derecede işe yaramaz. Kaldı ki bazı insanlar sağlık sorunları nedeniyle her egzersizi yapmamalıdır.

Evde vücut geliştirmek isteyen genç erkeklerin bu sayfayı yakından takip edeceğini biliyorum ama buradan bayanlara sesleniyorum “spor sizi daha sağlıklı, daha zinde ve daha güzel yapar”. Evde spor yapmak isteyen bayanlar da bu sayfayı takip etmeliler çünkü spor sadece erkeklere gerekli bir “erkek işi” değildir, olamaz. Kim demiş bayanlar şınav çekemez, çekmemelidir diye?


kalp-grafik

İnternette gezinirken bir kaç gün de bir mutlaka uğradığım bir site olan Ekşi Duyuru'da cikrikci adlı bir üyenin şu sorusunu gördüm, ona oradan cevap yazacakken aklıma bu konuda eksik bir sayfam olduğu geldi ve yanıtım uzun olduğu için buraya taşıdım. Soru şöyleydi:

Şimdi arkadaşlar artık bu body denilen merete gitme zamanınım geldiğini düşünüyorum ergenliği falan atlattık büyüme de bitti..Şimdi İstanbul'da salonların fiyatları 70 - 100 lira civarında ee tabi öğrenci bünyesi pek kaldırmıyor.Şimdi diyorum ki bir ay gideyim adama derdimi anlatayım bana taktikleri öğretsin öyle ahım şahım kas yapma derdim de yok vücudun şekle girmesini istiyorum o yüzden eve de 2 tane dambıl bir tane yay falan alayım takılayım diyorum. Ancak kafama takılan bir sürü soru var sırayla yazayım

1) Dediğim mantıklı bir şey mi yani bir ayda kendime yetecek kadar öğrenip dambıllarla mekiklerle bu işi kotarabilir miyim?

2)Ev için hangi aletleri tavsiye edersiniz?Dambıl olarak bir 5'lik bir de 8'lik alayım diyorum ne dersiniz?Dambıl ve yaydan başka şunu da al dediğiniz alet var mı?Böyle portatif barfiks aletleri varmış dediler doğru mudur?

3)Aletleri ucuza alabileceğim bir yer var mı bildiğiniz?

Ben de şu şekilde yanıtlıyorum:

Merhaba cikrikci,
Bu site artık sürekli ziyaret ettiğim siteler arasında ve ben burayı çok yararlı buluyorum. Başlığını gördüm ve sana bir kaç söylemek istedim. Bu arada sevgili #surtunme kuvvetinin benim editörlüğünü yaptığım bodytr.com'un adresini vermesi beni gerçekten mutlu etti. Umarım insanlara daha çok yararım dokunabilir, daha yolun başında çünkü bu site.

Öncelikle semtini bildirmeni isterdim, eğer Kadıköy altıyol, bahariye ve moda civarındaysan sana çok uygun fiyatlı bir yer söyleyebilirim; 3 aylık 100 lira gibi mükemmel bir fiyata (2008'de öğrenciye 3 aylık 80 liraydı) ve mükemmel bir antrenöre sahip. İnan seninle aylığı 200 milyon olan salondaki antrenörlerden çok daha fazla ve içten ilgilenecektir.

1-) Evde spor yapmak var, yapmak var. En dandik salonun bile evdeki çalışmadan daha iyi olduğunu söyleyenlere kulak asma. Elbette bu iş için özel yapılan salonlar daha iyidir ama evde çalışmakta sanıldığı kadar kötü değildir. Ancak salona giden arkadaşlar yaşadıkları hipertrofiyi gözlerinde fazla büyütüyorlar. Gelişmenin sadece hipertrofi olmadığını öğrenmelerini dilerim.

Salona başlamadan önce eğer gerçekten kendini motive edebilecekken evde kendini salona hazırlayabilirsin bu da seni 1-2 aylık salon masrafından kurtarır. Ancak "ben de para çok, hiç gelemem evde çalışmaya, giderim salona babalar gibi" dersen o da senin bileceğin iş. Evde aletsiz olarak şınav, mekik. squat, lunge, dips gibi hareketleri yapabileceğin gibi eğer dambıl ya da bar ve plaka alırsan bir çok hareketi daha evinde yapma şansın olur, hatta bir de ağırlık sehpası alırsan yapabileceğin hareketler artar ama tabii ki bu kadarcık alet evinde salondaki imkanları oluşturmaz. Ayrıca 15-30 lira arasında fiyat aralığında satılan sağlam bir kapı arası-koridor barfiksi satın alarak mükemmel bir hareket olan barfikste kol çekme hareketini evinde yapabilirsin. Tüm bunlar seni, salondaki daha izole hareketler, daha ağır kaldırışlar için çok iyi hazırlar. Ancak unutma ki evde çalışmak gerçekten kararlı bir kişinin yapabileceği bir iştir. Ben disiplinli biriyim diyorsan ev çalışmaları sana uyar. Ayrıca haftanın belirli günleri yapacağın açık hava koşularını da ev çalışmana dahil edebilirsin. Bu imkanı da sana hiç bir salon veremez unutma.

2-) Ev için alınabilecek aletlerden kısaca yukarıda bahsettim, ilerde bunları detaylı olarak inceleyeceğim.

3-) Ağırlık ve aletleri büyük marketlerden almanı önermem oralarda fiyatları uygun değil. Aynı şekilde her spor mağazasında fiyatlar değişiyor. Eminönü'nü çok tavsiye ederler ama gidip inceleme şansım olmadı. İzmir'de ikiçeşmelikte bir yer gördüm 50 kilo ağırlığı 60 lira gibi çok uygun bir fiyatla satıyordu, belki İstanbul'da da böyle uygun yerler vardır. Ancak dediğim gibi eğer ağırlık çalışmak istiyorsan salondaki imkanları evinde yaratamazsın, ya da çok ciddi bir yatırım yapman gerekir. Ancak evde aletsiz egzersizler yaparak üzerindeki ölü toprağını biraz silkelemen hiç te zor değil.

Bu yazı kanunen tescillenmiştir.

Güncellenecektir…..