Türkiye'nin Evde Spor Sayfasını Açıyoruz

evde-spor-mekik-bayan


Evde Egzersiz Yaparak Form Kazanma

Yazan: İlşad Özkan

Evde Vücut Geliştirme, evde spor yapma konusunda bulunduğum çeşitli web ortamlarında oldukça soru aldım ve bir kaç istisna hariç herkesle ilgilenerek yardımcı olmaya çalıştım. Ama bu site açıldığından beri evde vücut geliştirme, evde kas yapma, evde form kazanma hakkında merak ettiklerini e-posta yoluyla soranlar arttı. Bende artık bu konuya ciddi olarak eğilmek üzere ilk adımı atmaya karar verdim ve bu taslak sayfayı oluşturmaya başladım. Bu sayfayı zaman buldukça geliştirilecek ve sizlerden gelen soruların da yardımıyla ihtiyaçlar doğrultusunda güncelleyeceğim. Bu sayfanın amacı Türkçe olarak en iyi evde vücut geliştirme evde spor ve evde egzersiz sayfasını oluşturmak.

[sc:glink]

Evde Spor Yapılır mı?

Evde Spor yapılır mı? Bu sorununun yanıtı kesinlikle “Evet” yeter ki isteyin ve işin mantığını yeterince iyi kavrayın. Bunu yaptıktan sonra herhangi bir spor salonuna gerek duymadan büyük oranda form kazanabilir ve bu formu koruyabilirsiniz. Elinizdeki genetik kodları en iyi şekilde değerlendirmek tamamen sizin elinizde. İnanın bana eğer daha önce spor yapmadıysanız evde spor yaparak vücudunuzu geliştirebilir ve sağlığınızı koruyabilirsiniz.

Kimler Evde Spor Yapabilir?

Evde egzersiz yapmanın emin olun ki yaşı yoktur, ister çocuk olun, ister genç isterseniz 70 yaşında olun mutlaka size uygun egzersizler vardır. Tabii ki bu sayfada önerilenleri uygulamak isterseniz önce doktorunuza danışmanız gerektiğini hatırlatırım. Sonuçta her insanın tıbbi özellikleri farklıdır ve herkese birebir aynı egzersiz programını vermek herkeste aynı derecede işe yaramaz. Kaldı ki bazı insanlar sağlık sorunları nedeniyle her egzersizi yapmamalıdır.

Evde vücut geliştirmek isteyen genç erkeklerin bu sayfayı yakından takip edeceğini biliyorum ama buradan bayanlara sesleniyorum “spor sizi daha sağlıklı, daha zinde ve daha güzel yapar”. Evde spor yapmak isteyen bayanlar da bu sayfayı takip etmeliler çünkü spor sadece erkeklere gerekli bir “erkek işi” değildir, olamaz. Kim demiş bayanlar şınav çekemez, çekmemelidir diye?

kalp-grafik

İnternette gezinirken bir kaç gün de bir mutlaka uğradığım bir site olan Ekşi Duyuru‘da cikrikci adlı bir üyenin şu sorusunu gördüm, ona oradan cevap yazacakken aklıma bu konuda eksik bir sayfam olduğu geldi ve yanıtım uzun olduğu için buraya taşıdım. Soru şöyleydi:

Şimdi arkadaşlar artık bu body denilen merete gitme zamanınım geldiğini düşünüyorum ergenliği falan atlattık büyüme de bitti..Şimdi İstanbul’da salonların fiyatları 70 – 100 lira civarında ee tabi öğrenci bünyesi pek kaldırmıyor.Şimdi diyorum ki bir ay gideyim adama derdimi anlatayım bana taktikleri öğretsin öyle ahım şahım kas yapma derdim de yok vücudun şekle girmesini istiyorum o yüzden eve de 2 tane dambıl bir tane yay falan alayım takılayım diyorum. Ancak kafama takılan bir sürü soru var sırayla yazayım

1) Dediğim mantıklı bir şey mi yani bir ayda kendime yetecek kadar öğrenip dambıllarla mekiklerle bu işi kotarabilir miyim?

[sc:glink]

2)Ev için hangi aletleri tavsiye edersiniz?Dambıl olarak bir 5’lik bir de 8’lik alayım diyorum ne dersiniz?Dambıl ve yaydan başka şunu da al dediğiniz alet var mı?Böyle portatif barfiks aletleri varmış dediler doğru mudur?

3)Aletleri ucuza alabileceğim bir yer var mı bildiğiniz?

Ben de şu şekilde yanıtlıyorum:

Merhaba cikrikci,

Bu site artık sürekli ziyaret ettiğim siteler arasında ve ben burayı çok yararlı buluyorum. Başlığını gördüm ve sana bir kaç söylemek istedim. Bu arada sevgili #surtunme kuvvetinin benim editörlüğünü yaptığım bodytr.com’un adresini vermesi beni gerçekten mutlu etti. Umarım insanlara daha çok yararım dokunabilir, daha yolun başında çünkü bu site.

Öncelikle semtini bildirmeni isterdim, eğer Kadıköy altıyol, bahariye ve moda civarındaysan sana çok uygun fiyatlı bir yer söyleyebilirim; 3 aylık 100 lira gibi mükemmel bir fiyata (2008’de öğrenciye 3 aylık 80 liraydı) ve mükemmel bir antrenöre sahip. İnan seninle aylığı 200 milyon olan salondaki antrenörlerden çok daha fazla ve içten ilgilenecektir.

1-) Evde spor yapmak var, yapmak var. En dandik salonun bile evdeki çalışmadan daha iyi olduğunu söyleyenlere kulak asma. Elbette bu iş için özel yapılan salonlar daha iyidir ama evde çalışmakta sanıldığı kadar kötü değildir. Ancak salona giden arkadaşlar yaşadıkları hipertrofiyi gözlerinde fazla büyütüyorlar. Gelişmenin sadece hipertrofi olmadığını öğrenmelerini dilerim.

Salona başlamadan önce eğer gerçekten kendini motive edebilecekken evde kendini salona hazırlayabilirsin bu da seni 1-2 aylık salon masrafından kurtarır. Ancak “ben de para çok, hiç gelemem evde çalışmaya, giderim salona babalar gibi” dersen o da senin bileceğin iş. Evde aletsiz olarak şınav, mekik. squat, lunge, dips gibi hareketleri yapabileceğin gibi eğer dambıl ya da bar ve plaka alırsan bir çok hareketi daha evinde yapma şansın olur, hatta bir de ağırlık sehpası alırsan yapabileceğin hareketler artar ama tabii ki bu kadarcık alet evinde salondaki imkanları oluşturmaz. Ayrıca 15-30 lira arasında fiyat aralığında satılan sağlam bir kapı arası-koridor barfiksi satın alarak mükemmel bir hareket olan barfikste kol çekme hareketini evinde yapabilirsin. Tüm bunlar seni, salondaki daha izole hareketler, daha ağır kaldırışlar için çok iyi hazırlar. Ancak unutma ki evde çalışmak gerçekten kararlı bir kişinin yapabileceği bir iştir. Ben disiplinli biriyim diyorsan ev çalışmaları sana uyar. Ayrıca haftanın belirli günleri yapacağın açık hava koşularını da ev çalışmana dahil edebilirsin. Bu imkanı da sana hiç bir salon veremez unutma.

2-) Ev için alınabilecek aletlerden kısaca yukarıda bahsettim, ilerde bunları detaylı olarak inceleyeceğim.

3-) Ağırlık ve aletleri büyük marketlerden almanı önermem oralarda fiyatları uygun değil. Aynı şekilde her spor mağazasında fiyatlar değişiyor. Eminönü’nü çok tavsiye ederler ama gidip inceleme şansım olmadı. İzmir’de ikiçeşmelikte bir yer gördüm 50 kilo ağırlığı 60 lira gibi çok uygun bir fiyatla satıyordu, belki İstanbul’da da böyle uygun yerler vardır. Ancak dediğim gibi eğer ağırlık çalışmak istiyorsan salondaki imkanları evinde yaratamazsın, ya da çok ciddi bir yatırım yapman gerekir. Ancak evde aletsiz egzersizler yaparak üzerindeki ölü toprağını biraz silkelemen hiç te zor değil.

Bu yazı kanunen tescillenmiştir.

Güncellenecektir…..

loading...

Yorumlar

33 Yorum - "Türkiye'nin Evde Spor Sayfasını Açıyoruz"

Bildir

Sıralama:   En Yeniler | Eskiler | Beğenilenler
H. Dag
7 yıl 4 ay önce
Merhaba. Bu ilgi çekici ve spor yapmak konusunda teşvik edici başlık için teşekkürler. “Kim demiş bayanlar şınav çekemez diye” demişsiniz fakat devamı gelmemiş. İzninizle benim birkaç sorum olacak. Öncelikle bildiğimiz anlamda vücut geliştirmek gibi bir amacım yok ama benim gibi masa başı bir işte çalışan, boş zamanlarında da yine masa başında oturmayı seven insanların ileride bel ağrısı vs. gibi sorunlarla karşılaşacağı kesin. Ayrıca kendimizi zinde hissetmek ve fazla kilolardan şikayet edecek hale gelmemek için de spor yapmalıyız sanırım. Bu yüzden egzersiz yapmanın gerekliliğine inanıyorum. Fakat bu egzersizleri düzenli bir şekilde yapmaya başlarsak ve bir süre sonra egzersiz yapmayı bırakırsak ne… Read more »
Sayın H. Dağ, Öncelikle güzel sorunuz için teşekkür ederim. Bu yazı taslak bir yazı aslında, normalde taslak yazıları yayınlamam ancak bu yazının okuyuculardan gelecek sorularla şekillenmesini arzuluyorum, bu nedenle yayınladım. Şimdi yanıtlarıma geçeyim. 1-) Masa başı işlerde çalışan pek çok insan hareketsiz bir yaşantı sürmektedir. Bunun bel ağrısından tutun, metabolik sorunlara kadar birçok zararı söz konusu. Çok oturan insanlar her şeyden önce doğru bir oturuş pozisyonunu tercih etmelidirler. Çünkü daha rahat olduğu zannedilen bozuk duruşlar, omurlara daha dengesiz ve daha yüksek bir yük bindirmektedir. Burada esas tehlike yükün dengesizliğidir. Bunun için doğru biçimlerde oturulmalı ve uzun süre oturanlar bir kaç… Read more »
H. Dağ
7 yıl 4 ay önce
Merhaba. Bu sayfaya biraz önce ikinci kez yorum yazdım(ilkini birkaç gün önce yazmıştım) ve yorum ekle butonuna bastım fakat geçen günkü yazım kaybolduğu gibi o da kayboldu sanırım. Bu defa sizin yazınıza yanıt olarak yazmayı deniyorum. Eğer yazdıklarım kaybolmadıysa tekrar yazmış olmak istemem. Yayınlanması için onaylamanız gerekiyor olabilir tabii ama önceki yazının üzürerinden birkaç gün geçti. Oysa siz oldukça hızlı yanıt veren bir editörsünüz. Neyse; bu yazı yayınlanacak mı bilmem ama size yanıtlarınız ve açıklamalarınız için çok teşekkür ederim. Muğlak kaldığını belirttiğiniz sorularım var ama onlara da yanıt vermişsiniz zaten, özellikle son cümlede bu belirsiz sorularımın yanıtı net olarak duruyor.… Read more »
Merhaba Sayın Dağ, Bugüne kadar yorumlarla ilgili bir sıkıntı bize bildirilmemişti, daha önce sorun yaşayanlar bildirmedi ya da sizin yaşadığınız sorun anlık bir sorundu ve belki de bağlantıdan kaynaklanıyordu. Bilemiyorum. Keşke önceki yazınıza ulaşabilsek ama ben bizim sistemimizde yorumunuzu göremedim. Egzersiz önerisi yapmam için getirdiğiniz öneriyi çok yerinde buluyorum, zaten böyle bir niyetim vardı. Ben de bir yazı ve örnek bir program hazırlayabilirim ama sitemize destek veren egzersiz uzmanı Serkan Yimsel varken bunu yapmak bana düşmez diye düşünüyorum, onun önerilerinden sonra ben de çeşitli yazılar hazırlayabilirim. Ancak özellikle siz bayanların da kolaylıkla, evdeki ve eldeki imkanlarla uygulayabileceği örnek bir program… Read more »
H. Dağ
7 yıl 4 ay önce
Tekrar Merhaba. Yanıtlarınız ve açıklamalarınız için çok teşekkür ederim. Egzersiz yapmaya başladım ve siteyi takip etmeye de devam ediyorum. Öncelikle üstteki yazımda “bıraktığımızda en az zararlı olacak egzersizler nelerdir” derken neyi kastettiğimi yazayım. Gerçi hem bu sorum için hem de egzersiz art(t)ırmak ile ilgili sorum için şu cümlenizle yanıt vermişsiniz: “Onun için ideal ve bütün vücut kaslarını çalıştıran bir egzersiz programını düzenli olarak uygulamaya başlamak ve uygun bir artış yaptıktan sonra formunuzu bu şekilde korumak bir çok insan için yeterlidir.” Fakat evde spor yapmayı devam ettirmek konusunda insanın kendine güvenmesi kolay değil. Ayrıca “ileride bırakacaksan hiç başlama spor yapmaya” denir… Read more »
Merhaba, Sitemizin “spam” mesaj koruma programının bazı okuyucularımızın da yorumlarını bu şekilde değerlendirdiğini oldukça geç fark ettim. Sizin yazınız da bu yorumlar arasına girmiştir, bu teknik sorun için çok özür dilerim, bir daha tekrarlanmaması için gerekli önlemleri almaya çalışacağım ancak sistemin iki filtresi var ve sizinkiler denetleyebildiğim filtrede olduğu için görür görmez yayınladım. Umarım denetlenemeyen filtrede hiç mesaj yoktur gerçi bu ikinci filtre spam olduğu %100 olan mesajları engellemek üzere tasarlanmıştır yine de içime kurt düştü. Gecikme için tekrar özür dilerim, sizlere önerim sitemize üye olmanız, bu şekilde yorumlarınız asla spam muamelesi görmeyecek ve filtreye takılmayacaktır. Yaşadığımız bu sorun için… Read more »
H.Dag
7 yıl 2 ay önce
Merhaba. Yazıları bulup tekrar yanıt yazdığınız için teşekkürler. Ben de spor yapmaya devam ediyorum hala ama pek düzenli değil. Evde Pilates ile ilgili bir yazı yayımlarsanız biz bayanların işine gerçekten yarar sanırım; arkadaşlarım genellikle Pilates’e gitmekten bahsedip yerlerinde sayıyorlar çünkü (Sizin siteniz ise hiç de yerinde saymıyor:)). Ben koca bir Pilates topu edinmek isteyeceğimi sanmıyorum aslında ama Pilates egzersizleri topla yapılanlardan ibaret değilse deneyebilirim. Bu konudaki bilgileri tarayarak ya da uzmanlara sorarak doğruları sunacağınıza inandığım için buradaki yazıyı bekleyeceğim. Bu arada vücudu gerdirme hareketleri oldukça önemli sanırım. Boyun ve sırt ağrıları için fizik tedavi uzmanına giden anneme, gerdirme hareketlerinden oluşan… Read more »
Merhaba, İkinci yazıyı sildim (aslında tam olarak silmedim, onayını kaldırarak görünmez yaptım.). Sporu aksatmamanıza çok sevindim, tam bir düzene oturmamış olması kötü ama iyinin kötüsü, hiç yapmamaktan daha iyidir. Gelişim yavaş ilerleyen bir sürecin sonunda geliyor ayrıca spor sürekli yapıldığı zaman faydalı oluyor, düzenli sporun faydaları apayrı bir yazının konusudur ve deyim yerindeyse “saymakla bitmez…”. Metabolizmanıza yapacağınız en güzel şeylerden biri düzenli egzersiz yapmaktır. Lütfen sporu hayatınıza sokun ve bir kaç sene sonra değişimi kendiniz görün, ha tabi “uyarı insanı” olarak yine “süregelen bir sağlık sorununuz var mıymış?” bir baktırın derim. İnanın kendim için göstermediğim hassasiyeti başkalarına söz söylerken gösteriyorum… Read more »
piyon
7 yıl 3 ay önce

öncelikle insanlar icin yararlı olan bu wep sayfasını actıgınız icin size tşk ederim ben 25 yasındayım 1.75 boy cok zayıfım ne kadar yersem yiyeyim kılo alamıyorum bende dedim evde biraz calısırsam kas yaparım die acaba bu mumkunmudur kılo alamadıgım icin calışmalarım işe yaramassa diyorum cevaplarsanız sevinirim şimdiden cevap icin tşkr

abcabcddd
7 yıl 2 ay önce
Öncelikle yazılarınızı çok yararlı buluyorum, çok teşekkür ederim. Ben kilo vermeye çalışıyorum, 5-6 kilo kadar fazlam var ve geneli karın ve sırt bölgesinde toplanmış. Evde mekik çekiyorum her gün 150-200 kadar, 10 dk da bel hareketi yapıyorum. Ayrıca sağlıklı besleniyorum. Açıkcası biraz da karın kası yapmak istiyorum ama öncelikli amacım kilo vermek. Benim merak ettiğim sey, günde 200 mekik + 10 dk’lık bel hareketi yeterli mi arttırmalı mıyım? Bu sporu gün içine dağıtıp sabah 50, öğlen 50, aksam 50 mekik vs şeklinde mi yapmalıyım yoksa gün içinde belli bi zaman hepsini ardarda mı yapmalıyım? Ayrıca herhangi baska bi öneriniz var… Read more »
Merhaba, Sitemizdeki http://www.bodytr.com/2009/03/yag-yakma-icin-10-ipucu.html gibi yazıları okuyun. Bölgesel yağ yakımınız tamamen sizin genetik kodlarınızla alakalıdır ve bir bölgeyi çalıştırarak oradaki yağları yakacaksınız diye bir şey yok. Bir bölgedeki kasları çalıştırmak, geliştirmek ayrı, yağ yakma apayrıdır. Siz yağ yaktıkça sizin genetiğinize göre vücudunuz depoladığı yağları yakar ama belinizden yakar ama bacağınızdan… Sıradan bir mekik hareketi karın kası için en iyi hareket değildir, pek iyi bile değildir. Size asılarak bacakları ileri uzatma, yerde bisiklet mekiğini falan öneririm çok çok daha etkili olacaktır. Bunun için “Sen Bir Enkazsın” programımdaki mekikleri inceleyin. Yapmış olduklarınız sizin için yeterli mi bilemem ama etkili değil, başka hareketleri içeren… Read more »
darkbluen
7 yıl 2 ay önce
merhabalar… ben bu kisa süre icinde son derece kararli bir sekilde evde spor yapmaya basladim. ve üyesi oldugum bir bayan dergisinin arada verdigi egzersizlerle kendime 6 aylik bir program hazirladim.. suanda daha cok karin, bacak, kol agirlikli calisiyorum ve gayet farkliliklar görüyorum…… size bir kac sorum olacak, haftada 6 gün calisiyorum hareketlerimi ve 800 tane yapiyorum 5 farkli hareketi.. ve her ayda bir baska hareket yapmayi hedefliyorum.. acaba bu süre yeterlimidir, hani biliyoruz vucüt bi zaman sonra aliskanlik kazandigi biseye tepki vermiyor!!! ve baska bir sorum bu egzersizleri yapmamin en uygun saati nedir.. ve nasil beslenmem gerekir… evet kaslarimi hissetmeye… Read more »
Merhaba, 800 tekrar bütün hareket ve setlerin toplamındaki sonuç mu? Vücudun tepki vermemesi olayından anlamanız gereken şeyi size söyleyebiliridm ama hedefinizi söylememişsiniz ama bahsettiğiniz gibi “amacınızın fit zayıf ve yağsız bir görünüm” kazanmak olduğunu varsayıyorum. Örneğin kas büyütmek konusunda vücut bir yerden sonra tepki vermeyecektir ancak egzersizlere devam edildiği takdirde formunu koruyacaktır yani kası büyütmek için tepki vermese de sonuçta bir tepki verecektir. Aynı şekilde yağ yakım antrenmanlarında da tepki vermemek söz konusu olmayacaktır, daha az yağ yakılabilir bazı sebeplerden ötürü ama tepkisizlik söz konusu değil. Antrenmanınız hakkında bilgi sahibi olmadığım için 6 ay boyunca aynı etkide bulunup bulunamaycağı hakkında… Read more »
Emre Alioğlu
7 yıl 1 ay önce
Merhabalar . öncelikle sitenizin çok başarılı ve çok bilgilendirici olmasından dolayı siteyi kuranlara editör-admin her ne deniyorsa o abilerime çok çok teşekkürü borç bilirim . Öğrenmek istediğim konuya gelince. Yaşım 16 172cm boya 65 kiloya sahibim orta düzey basketbol oynarım ve bununda vermiş olduğu etkiyle özellikle bacak kaslarım biraz ” vücuda ” sahip. İstediğim doğrultusunda bu kasları biraz daha şişirmek dışarıdan bakıldığında dahada belirgin hale getirmek amacım . tabi vücudumu basketbolumdada kullanmak bir başka gayem. Herhangi bir salona gitmedim düşünmüyorumda evde mekik şınav gibi temel hareketler yapıyorum ayrıca 5 kiloluk dumble var ( artık çok hafif gelmeye başlasada ) çalışıyorum… Read more »
Emre Bey Merhaba, Beğeninizi dile getirdiğiniz ve iyi dilekleriniz için teşekkür ederim. Öncelikle yaşınız dolayısıyla yüksek ağırlık idmanlarına girmenin kemik uçlarındaki epifiz plakalarını kemikleştirebileceği riski var, bu da uzamanızı durdurabilir, ihtimaller arasında. Bu nedenle yüksek ağırlıklarla çalışmamanızı öneririm. Ayrıca basketbol gibi bir spor dalında sadece kassal kuvvet değil, diğer motor özellikler de çok önemlidir. Bu nedenle -uzunca bir zaman istese de- bazı kaslarınızı fazla büyütmeniz sonucu isabet oranınızda düşme bile olabilir. Bu nedenle kendi sporunuza yönelik idmanlar daha önemlidir. Bunların dışında bacak kaslarınızın ve başta arkakol olmak üzere kol kaslarınızın bir noktaya kadar gelişmiş olması size bu sporda artı bir… Read more »
Mahir
7 yıl 1 ay önce

Hocam merhaba ben 2 yıldır vücut geliştirme yapıyorum.
Mekik:4*25 tekrar Dizleri karına çekiş:4*25 tekrar Twist:1*100 tekrar yapıyorum koşuyorum ama baklavadan eser yok sizce tekrar sayılarımı az mekiği kaç set ve kaç tekrar yapmalıyım yardımcı olurmusunuz lütfen…!

Mahir Bey Merhaba,

Asılarak bacakları ileri uzatma, bisiklet mekiği ve ağırlıklı crunch gibi hareketleri de yapın, tekrar sayıları önemli değil önemli olan yağsız bir vücudunuzun olması. Çok ya da az mekik çekmek değil yağlı ya da yağsız olmak önemli karın kaslarının görünürlüğü söz konusu olduğunda.

mahir
7 yıl 1 ay önce
Hocam merhaba nasılsınız bakın hocam ben 2 yıldır bu sporu yapıyorum 2 salona gittim 1.salonda hocam bana:4*25 yap yeter artırma 2.salonda hocam bana:4*30 yap 4*40 yap artır dedi hocam siz benim yerimde olsanız ne yaparsınız ben hangisini yapayım şimdi…

Mahir Bey ben iyiyim umarım siz de iyisinizdir.
Size söylediklerimi yapmanızı öneririm. Aynı yarım mekik hareketleri yerine karın kaslarınızı değişik biçimlerde zorlayacak daha etkili hareketleri yapın ve yağ oranınızı düşürmeye bakın. Yani iki hocanızın da dediğini değil, benim dediğimi yapın. Örneğin:
2×25 yarım mekik
3×20 bisiklet mekiği
3×15 asılarak bacakları ileri uzatma yapın, bu hareketlerin nasıl yapıldığını sen bir enkazsın yazımdan öğrenebilirsiniz.

Ya da hocalarınızın söylediği gibi çalışmaya devam edin ve yarım mekik hareketinde tek bir setteki tekrar sayınızı 300-500e getirin, sonucun değişeceğini sanmıyorum. Siz önerilerimi değerlendirin derim ben. Yağ yakmadan dediğiniz görüntü zaten olamaz, yağ yakmak için haftada 2-3 defa 45 dakika koşabilirsiniz.

mahir
7 yıl 1 ay önce

Hocam biz salona 6 gün gidiyoruz ve ben 5 dk koşuyorum.

mahir
7 yıl 1 ay önce
Merhaba hocam peki bu program nasıl MEKİK:4*35 KARINA ÇEKİŞ:3*20 TWİST:3*100 5 DK KOŞU

Mahir Bey,
Yorumlarınızda büyük harf kullanmamanızı rica ederim. Ben sizin sorunuz doğrultusunda önerimi yaptım gerisi size kalmış.
Sevgiler.

mahir
7 yıl 1 ay önce

merhaba hocam dumbell mı hacim yapar bar mı hangisi hacim yapar acaba…!

Dambıl ve barlar kendilerine ağırlıklarına göre hacim yapmada kullanılır. İkisi de hacim yapmada kullanılabilir.

mahir
7 yıl 1 ay önce

Hocam ben erol uğurun bodybuilding kitabını aldım orda dumbell şekil için bar ise hacim için dir diyor ama

Mahir Bey Merhaba,

Yukarıdaki büyük harfle yinelediğiniz yorumunuzu ve bu yorumla aynı şeyi söylediğiniz 6 yorumu sildim. Lütfen siteye böyle birer cümlelik aynı yorumlardan yollamayın. Bu şekilde devam etmenize izin veremem.

Erol Uğur’ Bey’in kitabındaki bölümü olduğu gibi yazar mısınız? Mümkünse taratın ve bana fotoğraf olarak yollayın ilgili sayfayı.

Yorum konusunda yorumlarınızın onaylanmadan yayınlanması hakkınızı bu şekilde kullanmaya devam ederseniz artık yorum yollayamayacaksınız.

Kolay gelsin.

berk
7 yıl 1 ay önce

merhaba hocam arnold 200 tekrar mekik çekiyormuş bizde kaç set ve kaç tekrar yapalım

Berk Bey, Merhaba. Ben bahsettiğiniz şeyi duymadım. Siz de Arnold gibi 200 mekik çekmek istiyorsanız ister tek bir sette isterseniz bir kaç sette yapın. Siz bilirsiniz.

dervis
6 yıl 10 ay önce
Güzel site forumun daha etkin olasını dilerim. Koşulların elvermemesi üzerine evde spor yapıyorum .Tm bir body sporu olmasa bile yapmaya çalışıyorum,yorumdan ziyade bir sorum alacaktı yanıtlarsanız cok sevinirim. 27 yasında 1.74 boyunda ,84 kişlodayım egzersizleri 1 haftaya yaydım şöyle ki ; pztsi: gögüs ,biceps salı : off çrşb : bacak,mide prşb :off cuma :omuz,triceps ctesi : off pazar :kanat,mide her kas grubunda 4-5 hareket var.tekrarlar genelde 3×12 düzeyimde(mide hariç) set aralığı dinlenme 1.30 dakika ve bir kas grubundan diğerine geçerkende 10 dk dinlenme . 10 kg dambıllarla çalışıyorum genel olarak ölçülerse şu şekilde . pazu 37 cm,, omuz 124 cm,,göğüs:104cm… Read more »
Derviş Bey Merhaba, “Off” çektiğiniz günler kas ağrısından ötürü mü? 🙂 Tabii şaka yapıyorum, ama bu tabiri bilmeyenler varsa yorumunuzdan bir şey anlamayabilirler diye böyle söyledim. Bu okurlarımız için kısa bir açıklama yapalım, off: “kapalı, izinli” anlamlarına gelen ve antrenman yapılmayıp, dinlenme yapılan günleri ifade eden bir terim olarak kullanılıyor. Göğüsle pazu, omuzla arkakol çalışmak yaygın bir tercihdir. Yeni başlayanlar için çeşitli avantajları vardır bu tercihin. Ancak ben sizin biraz yol aldığınızı düşünerek bir değişiklik önereceğim, değişikliğin nedenini yazının sonunda yazacağım, değişiklikler: Göğüs gününe arkakol (önce göğüs sonra kol), omuz gününe pazu koymanızı (önce omuz sonra kol). Bu değişikliği önerdim… Read more »
dervis
6 yıl 10 ay önce

Çok teşekkür ederim ilginiz için,tavsiyelerine uyacağım bakalım gelişme nasıl olacak. İyi çalışmalar diliyorum.Değişiklik yapıp gelişmeleri bildirip tekrar tecrübelerinizden yararlanmak isterim . şimdilik hoşcakalın.

DUYURU: KONU YENİ YORUMLARA KAPATILMIŞTIR. KONUYLA İLGİLİ SORU VE GÖRÜŞLERİNİZ İÇİN FORUMU KULLANABİLİRSİNİZ.

wpDiscuz