Kara Üzüm Çekirdeğinin Yararları

Kara Üzüm Çekirdeği

Gün geçmiyor ki gazete ya da dergilerde mucize yiyeceklerden bahsedilmesin. Gerçekten de doğal yolla üre(til)miş meyveler, sebzeler ve otlar sağlığımız için son derece yararlıdır. Üzüm çekirdeği de bunlardan biridir.

Fakat beslenme bir bütündür. Sadece üzüm çekirdeği, yeşil çay, kuş burnu gibi iki üç gıdayı yemek, buna karşılık beslenmenin diğer unsurlarına dikkat etmemek ile kendinizi kurtaramazsınız.

Sağlıklı bir yaşam için her mevsimin meyve, sebze ve otunu dönüşümlü olarak yiyin, un ve şekerden mamul gıdaları diğer rafine ya da paketlenmiş yiyecekleri iyice azaltın. Suni yemle beslenmemiş hayvanların et, süt ve yumurtasını yiyin.

Bu yazımızda kara üzüm çekirdeğinin özelliklerinden bahsedilecektir.

Üzüm çekirdeği hülasası (özütü) nedir?

Kara üzüm çekirdeğinden elde edilir. Üzüm çekirdeği hülasası flavonoid denilen vitamin benzeri grubun içine girer; oligomerik protoantosiyanidin kompleksleri içerir.

Üzüm çekirdeğinin temel görevi antioksidan olmasıdır. Vücudu, kendi içinde oluşan ya da dış kaynaklı serbest oksijen radikallerinden ve diğer radikallerden korur. Üzüm çekirdeğinin antioksidan özellikleri çok tanınmış antioksidan vitaminler olan C vitamininden 20 kat ve E vitamininden ise 50 kat daha üstündür.

Üzüm çekirdeği tableti

Üzüm çekirdeğinin faydaları nelerdir?

Üzüm çekirdeği damar yozlaşmasını önler ve damarlarınızı sağlamlaştırır. Hipertansiyon, kalp krizi ve felç olasılığını minimale indirir. Diabetli ve varisli kişilere son derece yararlıdır. Gözü maküler dejenerasyon ve kataraktan korur. Üzüm çekirdeği sürekli bilgisayarın başında olan kişilerin göz sağlığının korunmasında da önemlidir.

Üzüm çekirdeği DNA hasarını azaltarak kanser oluşum riskini de minimale indirir.
Üzüm çekirdeği cildin bağdokusunda bulunan kollajeni sağlamlaştırır. Deriyi dinçleştirdiği için kozmetik sanayinde merhem olarak da kullanılır.

Üzüm çekirdeği damarların kollajen dokusunu da sağlamlaştırdığı için damar sertliği ve damar sertliği ile ilgili çok sayıda hastalığı önler.

Üzüm çekirdeği histamin salgısını azaltarak alerjiyi önler. Üzüm çekirdeği iltihabi prostaglandinlerin sentezini azaltarak romatizmal hastalıklar, ağrı ve endometrioz gibi durumlarda yararlı olurlar.

Ne kadar üzüm çekirdeği ekstresi kullanılmalı?

Üzüm çekirdeği ekstresinin 100 mg’lık kapsülleri mevcut. Hastalıklardan korunmak için günde 1-2 kapsül yutunuz. Bir hastalığınız varsa dozu iki katına çıkartın. Şimdiye kadar üzüm çekirdeği ekstresinin fazla alınması ile ilgili bir yan etki bildirilmemiştir.

Kapsül yerine 1 avuç ya da fincan kara üzüm kurusu da yiyebilirsiniz. Piyasada kilosu 6-8 milyona satılıyor. Ayrıca aktarlarda kilosu 30 YTL’den üzüm çekirdeği de satılmakta.

Kara üzümü ya da kurusunu yerken çekirdeklerini çiğneyiniz, böylece etkisi de artmış olacaktır. Üzüm çekirdeği gibi kabuğu da proanthosiyanidin içerir. Yaban mersini (çay üzümü, çoban üzümü) ve şarap da proantosiyanidin bakımından zengindir.

Bu yazıda kullanılan telif haklarıyla korunan görseller: zest-pk, kuk2009 ve angelocesare Creative Commons lisanslarına uygun olarak kullanılmıştır.

loading...
 1. Gökhan says

  Hocam çok teşekkürler öncelikle…bu üzüm çekirdeği özütü ile ilgili aktarcılarda satılan kapsüller hakkında bişey söylemek isterim….bunlardan birini labaratuar da test etmişler ve kapsülün içinden nişasta çıkmış : )))))

  Yani 3 kağıtçı esnaf özellikle bizim ülkemizde çok olduğundan ben güvenmiyorum hiçbirine…Ayrıca metal değdiği zaman tüm özelliği ölüyor diyenler var…

  Ancak öğrendiğime göre amerikan NOW markasının GMP sertifikası almış grape seed denilen üzüm çekirdeği özütünün en iyi seçenek olduğu.Siz ne dersiniz?

 2. havin says

  Merhaba grape seed bu ürüne yaskasık 5 gün önce basladım acıkcası iştahsızlık halsizlik sorunum oldugundan dolayı internetten yaptıgım arastırma sonucunda kara üzüm cekirdeginin hiç bir zararı olmadığı gibi bır cok faylarını yazmıslar acaba bu kullanacagım hapının herhangi bir zararı vaRmı lütfen beni bilgilendirin şimdiden tskler…

  • says

   Havin hanım merhaba,
   Açıkçası, sizin bahsettiğiniz üründen haberim yok. Güvenilir olmak kaydıyla elbette üzüm çekirdeği ekstratı içeren hapları kullanabilirsiniz. Doğalını da alın. Şu an kara üzüm mevsimindeyiz, alıp alıp yiyin… Öğütülmüşleri de var ama güvenilir bir marka varsa haplarını da kullanabilirsiniz, gerçekten büyük kolaylık.

 3. Necla says

  Kara üzüm bir çok şeye iyi geliyor özellikle cilde cildinizi güzelleştiriyor bunun için bu ara piyasada çok talep gören ve karışımdan oluşan ürün çok moda her firmada var benim saşlarımda çok işe yaradı Damla Sakızlı Duş Jeli Kara üzümlü deneyebilirsiniz cild için

 4. İLHAMİ says

  Siyah Üzüm çekirdeği antioksidandır. Vücudu, iç ve dış kaynaklı serbest oksijen radikallerinden ve diğer radikallerden korur.Üzüm çekirdeği özütü flavonoid denilen vitamin benzeri grupta, oligomerik protoantosiyanidin maddelerini içerir. Siyah Üzüm çekirdeğinin antioksidan özellikleri, antioksidan vitaminler olan C vitamininden 20 kat ve E vitamininden ise 50 kat daha fazladır.
  İnsan Sağlığına Faydaları:
  1-Gözü maküler dejenerasyon ve kataraktan korur.
  2-Damarları sağlamlaştırır, bu nedenle diabetli ve varisli kişilere son derece yararlıdır.
  3-Hipertansiyon, kalp krizi ve felç olasılığını en aza indirir.
  4-DNA bozulmasını önleyerek, Kanser riskini en aza indirir.
  5-Damar sertliğini önler
  6-Derimizin temel taşı olan “kollajeni” sağlamlaştırır bu nedenle deri sarkması dolayısı ile yüz kırışıklığına karşı çok etkilidir.
  7-Romatizma, Allerji, iltihabi eklem romatizma ağrılarına karşı çok etkilidir.
  Ve daha birçok bilimsel faydaları ıspatlanan bu mucuzevi şeyi isteyene ücreti karşılığı temin edebilirim, ulaşmak isteyenler 0546 26 46 555 nodan bana ulaşabilirler
  Sıgaraya aylık 400 – 500 tl arası harcayanlar, bu aylık zehire verdikleri ücret karşılığında, bir aileye en az 6 ay gidecek üzüm çekirdeğini temin edebilirler, fazla örneğe gerek yok sanırım. Hoşçakalın…

 5. Kemal Siren says

  Antioksidant haplarının veya antioksidant içerem sebzelerin faydalı olduğunun hiç bir kanıtı yok. Hatta tam aksine, yapılan bir dev meta analizde (230,000 kişi) antioksidan kullanmanın hayat beklentisini arttırmadığı görülmüş. Beta karoten, vitamin E ve A kullanımının hayat beklentisini azalttığı görülmüş.
  http://jama.jamanetwork.com/article.aspx?articleid=205797

  Zaten oksidanlar arttıkça vucutta üretilen antioksidan seviyesi de artıyor. Dışarıdan alınan ahaplar vs bu doğal defansın yanında çok daha zayıf. Bir de üstüne oksidanların bağışıklık sisteminin bir silahı olduğunu da unutmayalım. Bakteri-virüs ve kanserojen hücreleri yok edici etkileri var. 
  http://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1111/j.1753-4887.2012.00476.x/abstract;jsessionid=05E275FC69A120E9B7EED553189144A5.d04t04

  Sebze yemek sağlığımıza faydalı ama bunu içerdiği antioksidanlara bağlamak için hiç bir kanıtımız yok. 

 6. cagdas446 says

  Bildiğime göre kadınlar kara üzüm çekirdeğini göğüs büyütmek için kullanıyorlar, östrojeni artırdığından dolayımı kadınlar bundan yarar sağlıyor yoksa başka nedenle mi?
  Sporcuların kullanmasında herhangi bir problem olur mu testosteronu düşürme gibi ? Ben idman sonrasında idmandan dolayı oluşan oksidasyonu azaltmak amacıyla kullanıyorum.

Bir Cevap Yazın