Kum Torbası

Kum Torbası

Kum torbası dövüş sanatlarının vazgeçilmez aleti… Kum torbası deyince benim aklıma iki şey geliyor. Birincisi başta boks olmak üzere pek çok dövüş sanatında kullanılan kum torbaları.

Bunlar farklı boylarda, değişik kalitelerde, gerçek kum ya da başka malzemelerle içi doldurularak yapılan kum torbaları. Bunların birinci işlevi sporcuların vuruş çalışması için hedef işlevi görmesidir.

Bu yazıda kullanılan telif haklarıyla korunan görseller: matneym, CRUSTINA! ve USACEpublicaffairs Creative Commons lisanslarına uygun olarak kullanılmıştır.

Kum torbasına yapılan bir vuruşlar, rakibe yapılacak darbeler için oldukça iyi bir alıştırmadır. Tekme, yumruk, diz, dirsek ve bunların değişik türlerini havada boşluğa savurmakla, kum torbasına vurmak arasında büyük fark vardır.

Kum torbaları, dövüş sanatları antrenmanlarında, neredeyse vazgeçilmez bir unsurdur.

Kum torbası dövüş sanatlarının neredeyse vazgeçilmez bir unsurudur.

Kum torbası yüksek bir yere asılarak kullanılır ve çeşitli boyutları vardır. Evinize bir kum torbası almak isterseniz, sağlam bir askı oluşturmak için tavanınızı delmeyi göze almalı ve buraya çelik bir askı yerleştirmelisiniz. Kum torbasını bağlayacağınız halat ya da zincir de sağlam olmalıdır.

Neredeyse her renkte, değişik boyutlarda kum torbasını (boş ya da dolu halde) spor malzemesi satan yerlerden satın alabilirsiniz. Ama kendi imkanlarınızla kum torbası yapmak isterseniz bir çuvalın içine kum doldurup, tepesine yuvarlak bir demir koyarak (yuvarlaklığı sağlamak için) ağzını kapatabilirsiniz, yuvarlaklık vermek zor olacağından isterseniz yuvarlak olmayan bir kum torbası da yapabilirsiniz..

Daha sonra kalın ipli sağlam bir balık ağı ile sarmak, daha sonra da dandik deriler ya da başka (plastik vb.) kaplama malzemeleriyle kaplamak ve en az 3 yerden bu çuvalı bir yere asmak size kum torbası antrenmanlarını yapma fırsatı verir.

Mevzideki Torbalar…

Kum torbası deyince aklıma gelen ikinci kum torbasıysa askerlikteki mevzilere, nöbet yerlerine konulan, mermilerden korunma amacıyla yerleştirilen. Ya da spor alanlarındaki kum havuzlarının etrafına yerleştirilen kum torbaları aklıma geliyor.

Bahsettiğim kum torbaları yumruklamak için falan yapılmıyor. Bu ağzı bağlanabilen kum torbaları her askerin savaş çantasında standart olarak 2 adet bulunur.

Evde Kum Torbası Yapalım

Biz bu kum torbalarını bazı egzersizlerimizde ağırlık olarak kullanabiliriz ve bunlarla kaslarımızı geliştirebiliriz. Bu kum torbaları için minik çuvalları doldurmak en iyisi.

Bu çuvalları bulamıyorsak eski bir kumaşı, kum torbası şeklinde dikerek içine kum doldurabiliriz. Yalnız kumaş toz zerreciklerini geçireceği için, bu kumaşımızı önce bir streç film, ardından da başka bir naylonla sarmak, daha sonra tekrar bir kumaş kılıfa geçirmek iyi olacaktır.

Çünkü evimizde kullanacağımız bu kum torbalarının temiz olması gerekiyor. Hatta titiz olanlar tüm bu kaplamalardan sonra son bir kat daha kumaş kılıf yaparak, bu kılıfı kirlendikçe yıkayıp tekrar kum torbalarına takabilirler. Becerebilenler kum torbasının üstüne ve yanına ufak bir halatla tutma yerleri yaparlarsa çok iyi olur.

Bazı hareketlerde kum torbasını ağırlık olarak kullanırken bu tutma yerleri çok işine yarar.

Atacağınız, hiç bir işe yaramayan eski bir pantolonunuzu keserek, altını ve üstünü dikerek bir pantolondan en az 2, en çok 4 ya da boyutuna göre daha fazla sayıda kum torbası hazırlayabilirsiniz. Askeriyede eski kamuflaj kıyafetleri bu yöntemle kum torbası olarak değerlendirilmektedir.

Bu şekilde yapılan bir kum torbası başka hiçbir şeye gerek duyulmaksızın; şınav, diz bükme hareketlerinin bir çoğu (çömelme vb.), gövde kasları için yapılan dönüş (rotasyon) ve bükülme (fleksiyon) hareketlerinde, kol kaldırma (neredeyse tüm elevasyon hareketlerinde) ağırlık olarak kullanılarak evde yapacağımız kuvvet antrenmanlarını daha verimli bir hale getirir.

Aynı kum torbasını bir sırt çantasına koyarak bu sefer ağırlıklı barfiks çekebiliriz. Yani bu küçük dostumuzu kullanmasını bilirsek çok, ama çok işimize yarayacaktır.

Bu yazıyı okuyup geçmek yerine, kendinize hemen bir kum torbası yapın ve sen bir enkazsın programına katılın, çünkü bu programın ilk otuz gününden sonra bu kum torbasıyla uzun bir birlikteliğiniz olacak…

28 Mayıs 2012 Tarihli Ekleme

Konuyla ilgili olarak bilgili bir okurumuz yorum kısmında beni bilgilendirmiştir. Bu bilgileri güvenilir, önemli ve yararlı bulduğumdan sizlerle de paylaşmak istedim. Okurumuz Hakan Işıldar şu notları kaydetmiştir:

İlşad Bey merhabalar, Everlast ve Excalibur Boks markalarının Türkiye mümessiliyim. Everlast torbalar Manchester'dan boş olarak geliyor, dolum işlemini biz burada yapıyoruz. Excalibur torbaların ise bir kısmını biz burada imal ediyoruz bir kısmı ise Pakistan'dan boş olarak geliyor, burada dolduruluyor. Dolum işlemi çok önemli, detaylı bir konu. Yani aslında torbayı torba yapan şey dolumdur. Çok yumuşak gevşek veya çok sert olmaması gerekir. Dolum için en doğru materyal hakiki deridir. Biz tüm torbalarımızı yumuşak hakiki kuzu derisi parçaları ile doldurmaktayız. Bir torba iki kişi tarafından yaklaşık 20 dakikada dolduruluyor. Sıkıştırma işi yorucu ve zahmetli bir iştir. Tüm Türkiye'de pek çok spor salonuna torba vermekteyiz. Ayrıca onlarca web sitesinde torbalarımız satılmakta. Sanılanın aksine torbalar oldukça ekonomik fiyatlardan satılmakta. Çin'den gelen ucuz mallar ile rekabet etmenin başka bir yolu da yok açıkçası. Çalışmalarınızda başarılar dilerim. Dövüş sporları ile ilgili malzeme konusunda her zaman yardıma hazırım. İyi çalışmalar, başarılar…

loading...
  • says

   Merhaba,
   Vücut geliştirme egzersizi yapanlar isterlerse boks çalışabilirler. Ancak boks başlı başına bir branştır. Bir boksörün performansı: kuvvet, sürat, dayanıklılık ve bunların alt bölümleri olan; patlayıcı güç, sürat ve kuvvette dayanıklılığa bağlıdır. Onun için boks yeteneğinin arttırılması özel idmanlara bağlıdır. Ama ciddi olarak boks düşünmüyorsanız hobi olarak boks yapabilirsiniz. Spor dalları genelde birbirleriyle kardeştirler.

   Sorunuza kesin yanıtı da şu şekilde vereyim: Vücut geliştirmeden maksat kasları büyütmekse; boks çalışmaları vücut geliştirme yapanların daha iyi kas büyütmesini sağlamaz. Kas büyütmek için vücut geliştirme ilkeleri en idealidir. Ancak vücut geliştirme yapanlar kardiyo yapıyorlarsa, kardiyo egzersizi yerine boks çalışması yapabilirler.

   • Hüseyin says

    Teşekkürler Hocam. Benım vucut çalışmamdaki amaç : irileşmek ve güç kazanmak için. birazda kilo sıkıntm var boy 1.75 kilo 70 biraz kilo almamı önerdiler. ama alamıyorum Boksta ter çok altıgı için erime,kilo kaybı gibi sıkıntıların olacagını söylediler. zaten boksu tam olarak değil kendimi savunmada yardımcı olsun diye yapmak istiyorm.

 1. Bünyamin says

  merhaba hocam size 3 sorum olucaktı daha hızlı yumruk atmak için ne yapmalıyım. Birde benim sadece 5 kiloluk tek dambılım var, mesela omuz egzersizi için 2 elinede dambıl alıp açıp kapıyosun kollarını, ben onu önce bir sonra diğer kolumla yapsam gene omuzlarım gelişirmi ve son olarak hocam kolum daha ince olsa daha hızlı yumruk atabilirmiyim bu arada önceki sorumu cevapladığınız için teşekkür ederim hocam

  • says

   Bünyamin Bey Merhaba,

   1) Hızlı yumruk atmak boks ve karate gibi çeşitli dövüş sanatlarının konusudur. Bu konuda özel bir araştırmam olmadı ancak şahsen zaman zaman yumruk çalışması yapıyorum, tek yaptığım doğru tekniklerde daha hızlı hep daha hızlı yumruk atmaya çalışmak.

   2) Bahsettiğiniz hareketi tek dambılla yapabilirsiniz sırasıyla bir o kol bir diğer kol, ama bu size vakit kaybettirecektir. Ayrıca yüksek ağırlıklarda tek tarafa binen yüksek yük az da olsa bir risk oluşturacaktır, diğer tarafta da bir ağırlıkla dengelemek daha iyidir. Onun için 5-10 litrelik 2 su bidonuyla çalışabilirsiniz.

   3) Dediğim gibi yumruk konusu ilgili dövüş sanatlarının konusudur, ancak kolun ince ya da kalın olmasından çok koldaki motor özelliklerin ve gerekli kasların gerektiği gibi gelişmiş olmasının önemli olduğunu söyleyebilirim.

 2. okan says

  Hocam genelde Türk sitelerinde dikkat ediyorum en büyük eksik bilimsel bir boks vb antrenman sistemleri hakkında bilgilere ulaşamıyor olmamız…Mesela bugün internete body yazan bir sürü kanıtlanmış vede bilimsel program bulur ancak muay tai boks yok hatta bu işle ilgilenen forumlarda bile yok yabancı sitelerde çok var ama………

  Sizden ricam şu anda gerçekten çok farklı ve çok güvenilir bir site durumundasınız, İleride olur mesela boks muay tai vb antrenörlerle konuşma fırsatınız olursa programlar yazarmısınız emin olun çok rağbet olur ve büyük bi fark yaratır bu……yumruk atmak ve koşu dışında .
  Mesela ringe çıkamak amaçlı program değilde mesela 3 dakika boyunca sokakta kendimizi savunma amaçlı mücadele edecek güç hız dayanıklılık vede kondüsyonu sağlayacak gerçekten kanıtlanmış bir program elinize geçerse payşaşırsanız çok mutlu oluruz…..Saygılar iyi çalışmalar…

  • says

   Okan Bey Merhaba,

   Biz henüz ana konularımız olan vücut geliştirme üzerine bile yeterli seviyeye gelemedik. Durum böyleyken, dövüş sanatları konusuna ilgi ayırmamız doğru olmayacaktır düşüncesindeyim. Elbette öneriniz yerinde ve güzel fakat bizim de yazı yazma sıklığımızı, ne kadar az yazabildiğimizi görüyorsunuz. 

   Ancak, eğer eli kalem tutan ve sitemizin ilkelerini benimseyen bir dövüş sanatları eğiticisi ya da sporcusu bize başvurursa onu geri çevirmeyiz.

   Yine, sizin dediğiniz gibi, ileride (sitenin ana konularını yeterince işlediğimizde) dövüş sanatları çalıştırıcılarıyla fikir alışverişi yaparak bu sporlara yönelik programlar yazabilirim. Bu güzel öneriniz için tekrar teşekkür ederim.

   Sitemizi uzun bir zamandan beri aktif bir yorumcu olarak takip ettiğiniz için özellikle teşekkürler,
   Saygılar.

 3. hasan emre says

  merhabalar ben öncelikle karaedenizliyim ve burda kumas 80 kg ve naylon 50 kglik fındık cuvalları var bunlardan olurmu acaba cuvalları doldursam bu agrılıgı kaldrısa bile kancadan yırtarmı simdiden tesekkürler..

  • says

   Hasan Emre Bey Merhaba,

   50 kilo fındık konulabilen bir çuval, kum doldurulduğu takdirde rahatlıkla 100 kilodan daha ağır olur. Bu çuvallar yerine “şeker çuvalı” gibi daha ufak çuvalları kullanmanızı öneririm. Ayrıca çuvalları kancaya takmak yerine, çuvalı tutan ipi kancaya asmanızı öneririm.

   Sitmize gösterdiğiniz ilgiye teşekkürler.

 4. Hakan engin says

  Merhaba hocam ege unv. Beden egtm ogrencisiyim ve bu ara baya bir formsuZluk sorunum var. Evimde spor alet olarak kosu bandim kum torbam ve 50kg lik agirlik setim ve barlarim var. 1.86 boyunda ve suan 97 kiloyum ama kas agirligim oldukca fazla hayli iri bir sporcuyum 🙂 sormak istedigim bu spor aletleriyle nasil bir antrenman yapmaliyim ki cok faZla diyet gerekmeden hacim olarak buyuyebileyim. Definasyonlu kas kutlesi degil amacim,amacim fazla olan 10 kilomdan kurtulup hacim olarak da daha buyuk kas kutlelerune ulasmak.
  BirdeYumruk patlayici kuvvetimi arttirmak. Ilginize cok tesekkur ederim

  • says

   Hakan Bey merhaba,

   Siz de istedi mi tam istiyormuşsunuz 🙂 Sizin durumunuz sadece kilo almak ya da sadece kilo vermek isteyenlere göre biraz daha farklı bir yol izlemenizi gerekli kılıyor. Bu sebeple mutlaka aerobik çalışmalarla birlikte ağırlık çalışması yapmanızı öneririm, farklı günlerde olabilir (Haftada 3 gün ağırlık 3 gün aerobik gibi).

   Elinizdeki spor aletlerinin herhangi bir aerobik çalışmada kullanılması pek mümkün değil. Yapmanız gereken herhangi bir aerobik spordur ve bunu en az yarım saat yapmanızdır. Yüzme, koşu, bisiklet vb. aerobik sporlar…

   Definisyonlu kas kütlesi istemediğinizi söylemişsiniz ancak istediğiniz şey tamamen bir definisyon. Sanıyorum kastettiğiniz “lif lif sayılabilen bir vücut istememek”ti, ama zaten bu da sandığınız kadar kolay değil, böyle bir vücut için uygun genetik yapı, antrenmanlılık ve diyet gerekir.

   Hem yağ yakıp hem kas kütlesi almak için bahsettiğim gibi aerobik çalışmalara yer verilen bir antrenman programı izleyeceksiniz. Aerobik çalışmalar, kas kazanımını göreceli olarak azaltsa da yağ yakmak için birebirdir. Sonuç olarak aerobikle yağ yakacak ve ağırlıklarla kas kazanacaksınız.

   Sitemize gösterdiğiniz ilgiye teşekkürler, sizi ve arkadaşlarınızı, bilgilerinizden faydalanmak üzere forumumuza davet ediyorum, geri çevirmezseniz sevinirim.

  • says

   Mertcan Bey merhaba,
   Kum torbalarının içine neler koyduklarını doğrusu pek bilmiyorum. Dış yüzeyi ise bir çeşit plastik ama sanırım suni deri ve gerçek deri de kullanılıyor ve deri kaplamaların fiyatı daha pahalı. Ayrıca, amaca göre değişik kaplamalar da kullanılabilir yani tamamen bize kalmış bir şey bu.

   Kas geliştirmek için kum torbası kullanılmak istenirse benim yazımda açıkladığım gibi kullanılabilir ancak vuruş çalışmaları için kullanılan kum torbalarıyla doğrudan kas geliştirmek pek mümkün değil, zaten bu çeşit kum torbalarının da amacı bu değil.

   Kas gelişimi için düzenli ve bilinçli antrenman yapmanızı öneririm.

   • says

    Sevgili arkadaşlar. Boks torbası, lapa, darbe yaztığı gibi spor malzemeleri ithalat ve imalatı yapan biri olarak bir kaç bilgi paylaşmak istedim. Boks torbaları PU olarak tabir edilen dayanıklı sentetik deriden imal edilir. Dikişte kullanılan ipin sağlamlığı da torbanın dış materyalinin sağlamlığı kadar önem taşır. Kopmaz 6 yada 9 kat polyester ip olması uygun olur. Bir boks torbası için en doğru dolum malzemesi hakiki deridir. Deri atölyelerinin kesim parçaları alınıp daha ufak parçalara bölünmesi şeklinde hazırlanır maliyetlidir ama en iyi malzemedir. Torbaya ayrıca ağırlık kazandıracak ilave yapmaya gerek kalmaz. 100 x 35 cm lik orta boy bir boks torbasının içine komple kum koyayım derseniz torbanın ağırlığı 120 kiloyu geçer. Dileyen deneyebilir. Ve torbayı kaldırıp asmak yoğun çabalarla mümkün olsa bile taşıyıcı kulaklar kısa sürede kopar. Torbanın içini tekstil penye kumaş parçaları ile dolduran arkadaşlar yeterli ağırlığı elde edemedikleri için gülle büyüklüğünde kum paketleri hazırlayıp torbanın çeşitli seviyelerine toplamda 3 yafa 5 adet koyabilirler. ancak bu paketlerin etrafını iyice doldurmak beslemek gerekir. Yumruk vurulan dış yüzeye yakın olursa sertlikten dolayı sakatlanmaya yol açabilir. Herkese sağlıklı ve bol sporlu günler dilerim…

 5. osman çabas says

  Hocam ben 1.73 boyun da 76 kiloyum göbeğim biras var şırnaklı olduğum için koşamıyorum deli sanıyorlar evde 40 şınav çekiyorum ve o ağırlıklardan kaldırıyorum ellerim ve omuzlarım gelişiyor ama göbek tarafım aynı ne öneriyorsunuz…

 6. DOGUKAN says

  hocam ben 1 95 boyunda 16 yaşında 1 yıldır profösyonel lisanslı king box yapan biriyim ders yoğunluğumdan dolayı antremanlarımı bazen kaçırıyorum acaba eve kum torbası alsam fiyatları ne kadar dır ve ayrıca ankaradan yazıyorum

  • says

   Doğukan Bey merhaba,
   Kum torbası fiyatları için interneti detaylıca araştırmanız size bir fikir vermeye yetecektir. Ayrıca İstanbul’da olsaydınız Sirkeci’deki spor malzemesi satıcılarından da fiyatlar alabilirdiniz. Ankara’da ise spor malzemelerini Sirkeci gibi satan yer var mı bilmiyorum.

   Kum torbalarının fiyatları; boyutlarına, içinde ve dışında kullanılan malzemelere göre değişir. Boyut büyüdükçe fiyat artar, iç ve dış malzemenin kalitesi arttıkça da öyle. Fiyatı belirleyen temel iki unsur budur.

   Spor hayatınızda başarılar dilerim. Hayırlı bayramlar.

  • Serhat says

   cimri[.]com  bu web sitede kum torbalarının ne kadar olduğu yazıyor ama ev  tipi yada bireyesel istiyosun sen onun için sana 500 milyon gibi bişe patlar ama kendinde yapabilirsin un tçuvalına normal kumu koyup üstüne kumaş sonra sitreç flim sonra gene kuma koyup dikersen çok da güel olur 🙂 … 

  • says

   Mertcim merhaba,
   12 yaşında kendi başına kum torbasıyla çalışmanı yasaklıyorum sana 🙂
   Ailenin yönlendirme ve denetiminde, işi bilen bir spor öğretmeniyle ne istersen çalışabilirsin. Fakat bir kum torbasını kafana göre yumruklaman doğru değil, onlar sandığından çok daha serttir ve bileklerin için tehlikelidir eğer tekniğini bilmezsen.

   Önce ailene sonra da tekvando hocana danış. İyi günler.

 7. Uğurkan says

  hocam 15 yaşındayım boyum 165 kilom ise 60-62 arası 8 kiloluk dumbell aletim var ve onunla çalışıyorum şınav ve mekikleri eskiden çekiyordum ama şimdi bir tek dumbell ve egzersiz hareketleri yapıyorum  acaba kas yapmak boy uzamasını engellermi ? dumbell aletiyle çalışdığımda sonradan kolum halsizleşiyor ve ağrıyor ve kaldıramıyorum zorlanıyorum eskiden 5 kilolukla çalışırdım arka kol kaslarımı geliştirirdim onunla ama hafif gelince 8 kiloluk aldım ve çalışmaya başladım ilk aldığım zaman baya bir ağır gelmişti ama çalışa çalışa alıştım we kaldırabiliyorum ama şöle bir sorunum oluyor bir süre kaldırdığım zaman dumbell aletini  kollarım halsizleşiyor ve ağrıyor biraz zorlanma geliyor ve bir sorum daha olucak kum torbası alamıcam çünkü pahalı bir alet.. Evde nasıl yapılır..  Spor yapmak istiyorum ter atmak istiyorum hocam kum torbası konusunda bir yardımcı olurmusunuz…

  • says

   Uğurkan selam,
   Henüz yaşın çok genç ve ter atmak için en doğru tercih ağırlıklar olmayabilir. Aletsiz egzersizler yap: şınav, barfiks, walking lunge vb.

   Ter atmak içinse bulunduğun şehirdeki ücretsiz imkânları araştır, örneğin İstanbul’da belediye bu tip hizmetleri ücretsiz sunuyor. Ailene ve büyüklerine de danışarak bir yerden bir spora başlayarak ter atarsın. Kum torbasını ise boşver, alsan bile, tekniğini falan bilmeden sert falan vurarak bileğini sakatlayabilirsin, ki böyle yapan çok kişi var.

 8. ömer says

  Hocam ben 8 e gidiyorum ama kavga etmesını bılmıorum kasım fazla yok nasıl kas ve kavgayı ogrenecegım ama dıkkat ettıgım sey kum torbası yaptım kendıme talastan cok guzel ama yararları nedir kavga nasıl edicem ufak ozet anlatırsanız sewınirim şimdiden tesekkurler

 9. osman says

  (bundan önce uzun bir yazı yazmıştım, hata verdi :@:@ kısaca özetlemeye uğraşayım) sayın Bünyamin; hız için havada,güç için kum torbasında çalış. Öneririm,kum torası kemik ve kas için çok iyidir ancak vuruşları hantallaştırır bu yüzden hız çalışmanızı ve kum torbası çalışmalarınızı dengeli yapmanızı öneririm.şınav rüzgar gibi yumruklar için iyidir,çakı gibi olmasını sağlar.Yumruk kasları daha çok; tricepc,sırt ve kanat kaslarıdır.fazla pazu bizim işimize yaramaz,yumruğu hantallaştırır.kuroşe yerine düz yumruğunuzu sağlamlaştırıp hız keskinlik ve güç kazandırırsanız rakibiniz bir kroşe atmaya çalışana kadar 50 ejder yumruğu yediğinde o pazuları hiç bi işe yaramayacaktır ve muhtemelen ikinci bir hamle gerekmeksizin nakavt olacaktır. Diz,dirsek,yumruk,tekme gelişimi açısından kum torbası,ağaca,tabelalara geçerken vurmak,tabi doğru vurmak, çok iyidir zaten kemik gelişimi için çok iyi olan bu çalışma dışında başka türlü de gelişmez denebilir.içinde kol olan kas çalışmalarından sonra,örneğin halter için kullanılan aletle vb ile oturarak fln tricepc sırt kanar çalışması yaptınız,kaldırdıktan sonra yani bırakınca,kasları yoklayıp esnemelerinizi yapıp Yumruk Çalışabilirsiniz,ister havada,ister kum torbasında ya da her ikisinde (kendinizi bilirsiniz zaten) ihtiyacınıza göre çalışabilirsiniz.esneklik her zaman için daha önemlidir,güç vs. Ondan sonra gelir,unutmayın… Soğuma egzersizlerini de netten ya da spor salonlarından sorarak öğrenin ve antrem. Sonrasında yapın,doğru yaparsanız kuş gibi çıkarsınız… 🙂 Bruce lee,jeet kune do ,Sijo Yüksel Yılmaz, Kulelkavi do bunları araştırınız,facebooktan yüksel yılmazı ekleyebilirsiniz ben Osman Ercan site de http://www.icyol.com iyi çalışmalar, jkd’yi bulamazsanız whing tsun, whing chunu da önerebilirim… A.e.olunuz

 10. jorge says

  taşıt iç lastiğinin vuruş esnasında insan bedenine en yakın hissi verdiğini ve spor yaralanmalarına en az sebep olabilecek materyal olduğunu düşünebiliriz. sn editörün dediği gibi kendi yapacağımız torbaya yada satın alacağımız torbaya şeritler halinde farklı ebatlarda keseceğiniz( kabaca el büyüklüğü kadar) iç lastik parçalarını basa basa doldurmanızı öneririm.
  maliyeti ucuz ama el işçiliğinin hayli yüksek bir torba olacağını bilmenizi isterim 🙂

 11. Mustafa Derin says

  15 yaşındayım. 1.80 boyunda ve 72kilogramım. 2aydır ağırlıkla uğraşıyorum.Vücuttaki yağ oranımdan şikayetçiyim başkaları her ne kadar kilolu değilsin dese de.Amacım hem kilo verip hem de kas yapmak.Spor salonuna sadece agırlık için gidiyorum koşu bandını kullanmıyorum.Abur cuburu keserek ve bol lifli & yağ yakıcı gıdalar tüketerek zayıflamak istiyorum.Sizce doğru mu yapıyorum ? 1haftadır yedıklerıme dıkkat edıyorum etkısını ne zaman görürüm ? Aynı zamanda son zamanlarda dövüş sporlarına merak saldım bu yüzden yumruklarımın seri ve kuvvetli olmasını istiyorum.Sizce boksa mı kick boksa mı gitmeliyim yani neler önerirsiniz ?

  • says

   Mustafa selam,
   Boy kilo oranına bakacak olursak fazla kilolu olmadığın gibi, başkaları da değilsin diyorsa bence bunu dikkate almalı ve kafanda durduk yerde bir sorun yaratmaktan kaçınmalısın derim ben.

   Şurası kesin ki, düzenli koşman, hele aralıklı ve şiddeti arttırılmış kardiyo / koşu antrenmanları yapman hem yağ yakımını arttıracak, hem de genel kondisyonun durumunu büyük oranda yükseltecektir.

   Abur cuburu kesmen tamamen doğru ve hayatın boyu bu şekilde devam etmeni öneririm. Şu yaşlarda sana gıda seçmeni çok önermiyorum, doğal gıdalardan yeterli miktarda almalısın bence ve ek olarak, “yağ yakıcı gıdalar” lafı karmaşık, yanıltıcı bir ifade aslında; yani yağ yakıcı gıda yoktur diyebiliriz aslında -konu karışık, başka zaman detaylandırırız.

   Sert yumruklar atmayı önemsiyorsan ve istiyorsan elbette en doğru yer bir spor salonu fakat unutma ki -boks ve kikboksu pek bilmem ama- çoğu yakın dövüş sanatı bir “savunma sporudur”. Seçim tamamen sana kalmış fakat elbette iyi ve yetkili bir antrenörün öğrencisi olman ve ailenin onayını, denetimini alman şart.

   Hayatın boyunca, yumruklarını kullanmak zorunda kalmamanı dilerim. İyi sporlar,

 12. tarsus says

  18 yasındayım  83 kıloyum  ewe boks torbası alcam  nasıl ascam ben 100 lıra fıyat ayırdım sence 100 lıra ıyımı hocam yani kalitelı olması ıcın yetermı cok ıstıyorum boks yapmayı ben . bide nasıl ascam ben bunu falan ustası falan nerden bulcam herhangı bırı yaparmı nasıl olcak

  • says

   Bence 100 liraya kaliteli bir hazır kum torbası almak zor ama siz yine de bir araştırın. Ürünü de nalbur / hırdavatçı / fayansçı ya da benzeri meslek grubundan birisine uygun bir fiyata yaptırabilirsiniz fakat gerek kalmayabilir. Çünkü bu tip ürünler kendi monte aparatlarıyla birlikte satılırlar ve tavana nasıl monte edeceğinizi anlatatan bir kurulum / kullanım kılavuzları bulunur. Bulunmuyorsa üretici firma ile irtibata geçmelisiniz.

 13. merve says

  hocam bende kum torbası almayı dusunuyordum ama sızın anlatdıklarınızı duyunca vaz gecdım ılk ısım dedıgınızı yapmak olcak kum torbaları baya pahalı bıde guvenıpde alamıyordum ama elde ımkan varken nıye gıdıp o kadar para vereyım
  ben boks yapmayı severım ama hep spor salonlarına gıttım sımdı zamanım olmuyor evde sızın dedıgınız sekılde uygulama yapcam tsk bılgılerınız ıcın devamını beklerız

  • says

   Mervecim, ben herhangi bir sebepten kum torbası temin edemeyenler için çözüm önerileri getirmeye çalıştım. Mümkünse elbette bu iş için özel üretilmiş kum torbalarını almakta fayda var. Yanlış anlamamışsındır umarım burasını 🙂

   Onun dışında, yumruk atmayı eviyor olabilirsin ama lütfen çevrende bu işten gerçekten anlayan birine sor ve çok sert vurma, özellikle de el bileklerine dikkat et, mümkünse de bir antrenman sargısıyla falan sar, faydası olur.

   Sağlıklı ve keyifli sporlar dilerim.

 14. Ahmet says

  Merhaba,ben 20 yaşımdayım 1.77 boyum var ve 81 kiloyum,zayıflamak istiyorum o yuzden,vücüt geliştirmeye yazıldım,korktugum şey bu sporu yapıp kilo verdikten sonra sporu brakacam ve yine kilo alacam,mesela başlarken 81 dim ,çalıştım 75 oldum braktıktan sonra 90 falan olurum diye korkuyorum.braktıktan sonra formu korumak için evde dambıllarla çalışmam yeterli olur mu ?Teşekkürler…

 15. Taha says

  Öncelikle herşeyi çok güzel açıklıyorsunuz hocam.Şimdi benim size birkaç sorum olacak konunun başındada belirtmişsiniz kot pantolondan kesilip yapılabilir diye bence çok mantıklı bir fikir bende şöyle düşündüm 1 kotpantolondan 2  kum torbası yapmaktansa kot pantolonun ilk bacak bölümünü dikip içine kum doldurup sonra streç filmle üstünden geçip sonra diğer kot pantolon bacağını dikip onuda diğerinin üstüne geçirsek bu daha sağlam yapmaz mı?Birde yalnızca kum koymakla hem kum hemde talaş koymak arasında ne fark var?Eğer fark varsa kumu hangi oranda talaşı hangi oranda koymalıyız hocam.Açıklarsanız memnun kalacağım şimdiden teşekkür ederim.

  • says

   Taha merhaba,
   Kum torbası konusunda benim önerimin, senin de önerin gibi pek çok alternatifi var ki burada seçim kullanıcıya kalmış.

   Diğer konuda ise. Kum çok sert bir materyal ve çalışması zor, talaş bir derece yumuşatacaktır, keza strafor partikülleri vs bile konulabilir. Oranlama tamamen sana kalmış, talaş da sıkışınca çok yumuşak olmayacaktır çünkü.

   • Taha says

    Peki hocam sizin kot pantolondan başka fikriniz var mı kot en bakımından biraz ufak kalıyor.Benim günlerim biraz stresli geçiyor ben 11 sınıfa gidiyorum bi yandan ygs bi yandan lys sınavına hazırlanıyoruz 1 sene sonra sınavlar başlayacak e malum bazen bazı şeylere insanın kafası atabiliyor işte o anda ulan şurda bir kum torbası olsada yumruklasam diyorum.Bende birazda öfke sorunu var yani şöyle kum torbasını 2 dakika yumruklasam sanki 10 günün stresini atarım gibi geliyor.Neyse hocam sizin kum torbası yapımı hakkında başka fikriniz var mı varsa paylaşırsanız memnun olurum.Şimdiden teşekkür ederim.

 16. recep says

  hocam ben  17 yaşında 1.90 84 kiloyum sandaya gidiyorum tekniklri öğrendim torba yaptım branda bez sağlam oldu ama nasıl asılcak bilemiyorum tavanda eskiden kalma sağlam halka şeklinde asma aparatı var 

  • says

   Recep merhaba,
   Emin değilim ama torbayı üstünden delip zincir ya da halatı buradan geçirip asabilirsin sonra da yukarı. Ancak olabildiğince az döküntü olması için halatların geçtiği her iki yandaki delikleri bir şekilde contalaman gerekir. Sonuç olarak benim önerim evde kullanıma uygun değil, bahçede falan olabilir.

   Şu an aklıma daha iyi bir şey gelmiyor. Mühendis arkadaşlar varsa onlar cevaplasın ya da bu işlere kafası basan başkası 🙂

   Sanda’yı da ilk kez senden duydum, bilgi için teşekkürler.

   • yasin says

    ömer kardeşim eğer iştahının açılmasını istiyorsan bitkisel tedavi dene aktar lar bu işlevi rahatlıkla görebilirler eminimki kilo pıroblemin çözülücektir omuz kaslarına gelicek olursak iki tane ağırlık al eline belini eğ ve kollarını kır ağırlıkları omuz seviyesinde kaldır yalnız bunu yapmadan önce biraz internetten araştırma yap belki şuan anlattıklarımı anlamamış olabilirsin yanlış birşeye sebebiyet vermeyelim eminimki bununda faydasını görüceksin (ben çok faydasını gördüm )

 17. EDA TUNCER says

  Sayin yetkili,

  Evde ve tamamen amatorce ve form tutmak icin kum torbasinda calismak istiyorum. Ne tur ve ne marka / model almami onerirsiniz? Ve tabii eldiven markasi ve modeli de gerek. 9 yasindan beri spor yapan biriyim. Haftada 3 gun de spor salonuna gidiyorum. Ama orada kum torbasi yok.

  Yardimci olursaniz, sevinirim.

  Saygilarimla…

    • says

     İlşad Bey merhabalar, Everlast ve Excalibur Boks markalarının Türkiye mümessiliyim. Everlast torbalar Manchester dan boş olarak geliyor, Dolum işlemini biz burada yapıyoruz. Excalibur Torbaların ise bir kısmını biz burada imal ediyoruz bir kısmı ise pakistandan boş olarak geliyor. Burada dolduruluyor. Dolum işlemi çok önemli detaylı bir konu. Yani aslında torbayı torba yapan şey dolumdur. Çok yumuşak gevşek veya çok sert olmaması gerekir. Dolum için en doğru materyal hakiki deridir. Biz tüm torbalarımızı yumuşak hakiki kuzu derisi parçaları ile doldurmaktayız. Bir torba iki kişi tarafından yaklaşık 20 dakikada dolduruluyor. Sıkıştırma işi yorucu ve zahmetli bir iştir. Tüm Türkiyede pek çok spor salonuna torba vermekteyiz. Ayrıca onlarca web sitesinde torbalarımız satılmakta. Sanılanın aksine torbalar oldukça ekonomik fiyatlardan satılmakta. Çinden gelen ucuz mallar ile rekabet etmenin başka bir yolu da yok açıkçası. Çalışmalarınızda başarılar dilerim. Dövüş sporları ile ilgili malzeme konusunda her zaman yardıma hazırım. İyi çalışmalar, Başarılar…

     • says

      Hakan Bey,
      Yorumunuzu yazıma taşımaya karar verdim ki daha çok insan istifade edebilsin. Ayrıca ileride bir dükkân açarsak sizinle drop-shipping şeklinde çalışmayı isteriz. Ek olarak, kum torbaları hakkında detaylı bir yazınız olursa sizin adınızla ayrıca yayınlayabilirim ve buradaki görselde de temsilcisi olduğunuz markanın görselini kullanabiliriz.

      İlginize teşekkürler

 18. Emircan says

  Hocam Saygılar Öncelikle ,
  5 Sene önce aktif Spor Hayatımı bıraktım tabii bu bana çok fazla kilo olarak yansıdı..boyum 1.77 73 olan kilom bugün itibari ile 105 e kadar çıktı..Sitelerden çeşitli araştırmalar Yapıyorum ancak tatmin edici bir diyet programı bulamadım hala.Kardiyo ile uğraşıcam bu dönemde..Bana uygun bir diyet programı önerebilirmisiniz…?

 19. Ecem says

  Merhaba;
  Ben internette gezindim fakar hiç bir açıklama bulamadım.Kum torbası almak istiyorum amacım stres atmak fakat bunu yaparken kollarım kalınlaşsın ve kaslar büyüsün istemiyorum.Sizce kum torbası kol kaslarını şişirirmi.Ben 19 yaşında 178 boyunda 45 kiloyum eğer böyle bir etki yaparsa kollarım sanki başka birininmiş gibi olucak.

  Cevap verirseniz çok sevinirim şimdiden teşekkürler.:)

  • says

   Merhaba Ecem,
   Korkun yersiz, bu olsa bile çok az olur çünkü yumruklama pek de öyle hipertrofik bir hareket değil aslında, hele de stres atma seviyesinde yapıldığında. Ancak bilmelisin ki kum torbaları çok sert, yıpratıcı ve hatta yanlış ve ssert vuruşlarda başta el bileği bölgesini olmak üzere sakatlayıcıdır. Bunları dikkate almalısın. İyi yumruklamalar.

 20. yasin says

  arkadaşlar bir tavsiyede benden olsun (yıllarını spora vermiş biri olarak söylüyorum ) spor iyidir hele devamlı yapmak daha iyidir ama arkadaşlar ısınmadan sakın ama sakın yumruk veya tekme atmayın çok az dahi olsa ısının ve şimdiki gençlerde yeni özenti sopalara sağa sola kaval atıyorlar arkadaşlar sakın eğitimini almadan böyle birşey denemeyin eğer kavalınız kırılırsa ömür boyu sakat kalırsınız lütfen ama lütfen sporda aşırıya kaçmayalım herşeyi yerinde yapalım tüm spor severlere selamlarımla

  • Oguzhan says

   sofi; Kum torbasına illa kum koymak gerekmiyor. Kum koyma tercihi deneyime ve torbayı asacağınız yere göre değişir. En mantıklısı paçavra doldurmak. Yani eski hırtı pırtı bezleri torbaya sıkıştırarak dolduracak,bastıracaksınız. içinde boşluk kalmayacak şekilde dolduracaksınız.

   Bir başka yöntemde torbanın içinde bir tüp yapılır, o tüpe kum doldurulur ve tüpün etrafı yine paçavra ile sıkıştırtılarak torba doldurulur.

 21. Ali Alkan says

  Merhaba,

  Ben eve stres atma amaçlı kum torbası aldım.Doğru yumruk atma teknikleri konusunda da henüz 1 haftadır çalışıyorum.Yalnız etrafımda daha önce kum torbasıyla çalışıp, bırakmış arkadaşlar bana zamanla ellerimin ve parmaklarımın irileşeceğini ve hatta nasır tutacağını söylüyorlar.Mesleğimden dolayı estetik kaygıları olan bir adam olduğum için bu söylenenler beni rahatsız ediyor.Profesyonel olarak boksla ilgilenmiyorum.Bandaj ve boks eldiveni kullanarak, haftada 2-3 gun toplam en fazla 2 saat stres atmanın sonucunda böyle bir hadisenin vuku bulması mümkün müdür? Teşekkürler…

  • Oguzhan says

   Ali bey; Ellerin nasırlaşması ve irileşmesi olayı öyle kelimeleri gözünüzde canlandırdığınız şekli ile olmuyor. 🙂

   Nasır dediğimiz şey yumuşak derinin daha bir sertleşmesinden ibaret, öyle kalın,kaba,pul pul nasır olmuyor. Bu da zaten gerekli. Ellerin parmakların irileşmesi ise biraz abartılmış. Çalıştıreılan her kasta olduğu gibi el ve parmak kaslarında da gelişme olması doğal ama öyle devasa irileşecek gibi bir şey yok.

   Bandaj kullanarak ellerinizi nasırdan koruyabilirsiniz. Yani endişe edeceğiniz bir durum yok. Keyifli çalışmalar dilerim.

 22. şahin says

  iyi günler hocam yardımınıza ihtiyacım var. 18 yaşındayım bi 3 ay kadar amatör olarak kick boks yaptım ve eve kum torbası almaya karar verdim yalnız aylardır bunu düşünüyordum ölçüleri kafamı karıstırdı 120*35 çok mu büyük olur acaba yoksa tam yerinde daha mı rahat çalısır ve güzel olur .. teşekkürler

  • Oguzhan says

   Şahin,

   Eve kum torbası almadan evvel ev ortamını gözden geçirmen lazım. Torbanın boyu makul, neticede kick boks altyapın var, tekme çalışması da yapabilmen için uzun torba iyidir. Aama uzun torba demek daha ağır torba demektir daha çok gürültü demektir. 🙂 evde bunu kaldıracak ortamın varsa al. Yani sorun torbada değil ev ortamında.

 23. Barış Kolcu says

  Ben içi boş kum torbası aldım içini doldurmam gerekiyor kumla rica etsem bana nasıl dolduracağım hakkında biligler werebilirmisiniz. … ”’ RESİMLİ OLURSA ÇOK İYİ OLUR ŞİMDİDEN TEŞEKKÜRLER..”’

 24. Ahmtyzc says

  Merhaba. Ben 16 yaşında 1.85 boyunda ve 70 kiloyum. Boyuma göre kilom çok az , ve bunu artırmak için bu sene 3 ay filan düzenli olarak Vücut geliştirme-kilo alma’ya gittim. Bıraktığım zamanlarda çok güzeldi hem vücudum şekillenmişti hemde 77 kiloya çıkmıştım. Fakat bıraktıktan 1 ay kadar sonra vücudum hemen eski haline döndü. Aslında evde yine ufak ufak antrenmanlarımı yapıyodum ve beslenme açısındanda protein ağırlıklı gidiyodum , ama neden böyle olduğunu anlayamadım. Kum torbası konusunda ise , evime bi kum torbası ve dumbel set almayı düşünüyorum. acaba bu şekilde tekrardan vücut şekillendirmeye başlayabilirmiyim? Salona gitmeye pek vaktim olmuyo evdeki zamanda spor yapmak istiyorum. Şimdiden teşekkürler.

  • says

   Yeterince kas geliştirmeden, vücuttaki ağırlığın çoğunun kaynağı yağ ve şişkinlikler de çoğunluk sıvıdan kaynaklı iken bırakmış olabilirsin. Kum torbası darbeli sporlar içindir, kas gelişimi için ideal ürünler değillerdir, kardiyo yerine kullanılabilirler. Ağırlık seti daha doğru seçim olur. Evde sıkı çalışabilirsen elbette gelişirsin.

 25. Muhammet nakip says

  Hocam ben 14 yasındayım kas yapmak ıstıyorm karın kası ve kol kası ve vucut gelıstırmek ıstıyorum hıc bır spor salonuna gıtmeden bu nasıl mumkun olur sölermısınız 🙂
   hocam en cok ıstedığmde aralarından yumruğumu sertlestırmek bu nasıl mumkun olur 🙂

 26. Çakal says

  Hocam mrb. 1.80 boy 64 kiloyum. Oldukça zayıfım yani. Üst grubu geliştirmek, kas yapmak ve fit bir vücut için vücut geliştirmeye yeni başladım. Sorum şu: vücut geliştirme hareketlerinden sonra kum torbasında çalışmanın vücut geliştirmeyi engelleyen bi yönü varmı? Yok ise ağırlıklardan öncemi yoksa sonramı kum torbasına girmek gerekir? ( maksadım kas yapmak)

  • says

   Kum torbasına vurulmasından gaye kas yapmak ise bence yanlış olur, kum torbası egzersizleri kas büyütebileceğin egzersizler denemez. İlla çalışmak istiyorsan ve en az 15 dakikalık bir çalışmayı kast ediyorsan ağırlıktan sonra çalışmalısın. Ama ölçülerine bakılırsa henüz pek sportif değilsin ev formun elvermez, yorulan kas ve tendonlarını kum torbasında yaralama olasılığın artar. Bence ciddi kum torbası çalışması yapacaksan şimdilik ayrı günlerde çalış.

 27. arda says

  Ben bana 15 yıldır hemen her gün gerek okulda gerekse stajda ayrıca evdede bazen sadece babamla uğraştım,,ve bu kadar haraç isteyip,aynı gün içinde de babasıyla ve çevredekilerle uğraştıktan sonra sabahta stajdakilerle uğraşan başka insan yoktur,stajı sadece lisede yaptım 3 sene,neyse bana yapılanların hesabını sormak istiyorum eğer ileridede böyle kişiler çıkınca bu kadar sabırlı olmayacağım için dövmekten başka yol kalmayacak,bu yüzden muay thai,teakwondo ve karate yapmaya çalışıyorum ama spor salonuna gitmedim koşu yapıyorum,muay thai ve boran hareketeri yapıyorum ama tabi salonda yapmak başka ve bunun için KUM TORBASI bakıyorum,,evde kendim yapıcam

 28. enis says

  merhaba , 13 yıl boyunca profesyonel basketbol oynadım fakat 2 3 yıldır hiç spor yapmıyorum denebilir. 1.90 boyunda ve 94 kiloyum eve boks torbası almak istiyorum ama boks torbasıyla çalışmak hangi bölgeleri çalıştırıyor? karın bölgemde hafif bir yaglanma mevcut istediğim çok yogun kaslanma degil sadece formda olmak ve şekilli vücuduma geri dönmek istiyorum boks torbasıyla çalışmam bunu sağlar mı? tabi ki de yanında şınav mekik olucak.

 29. Muhammet Kekeç says

  hocam ben 6 aydır bodybuilding (vücut geliştirmeye) gidiyorum boyum 1.80 kilom 72 18 yaşındayım fiziki yapım fena değil kick boxa merak saldım biraz. Eve kum torbası almayı düşünüyorum ama biraz araştırma yapınca vruş teknikleri bilek omuz sakatlanmaları gibi konuları görünce tedirgin oldum.kick box salonuna gidecek vaktim yok haftanın 4 günü body’e gidiyorum ama yorumları okuyunca kafam karıştı sizce eve kum torbası almamda sakınca varmı gerekirse herhangi bir kick box salonunu ziyaret edip hocayla konuşup vuruş tekniklerini sakatlanmalara karşı ne gibi önlemler alınmalı nasıl çalışılmalı gibi sorular sorarım hatta yarın gidip konuçacağım.. 🙂 şimdi cvp olarak bana diğeceksinizki sorduğunuz sorulara cvp vermişsiniz zaten diyecek birşey kalmıyo fazla 🙂 ama yinede yorumlarınızı bekliyorum…

 30. Eren says

  Merhaba hocam.. 
   Hocam ben dövüş sanatlarını çok seviyorum. 3-4 yıl önce tekvando yapmıştım.
  tekniklerim hala var tekme üzerinde. Şimdi yaşım 17, yaklaşık 20 gün önce Bady’e gidiyordum 3 ay gittim ve bıraktım şimdi kick box’a başladım. Dövüş sanatlarımda düşüncem hep önde olur vakat bazen değerlendiremiyorum tekniğim çok iyi yumruk çalışmam ve zamanında kapanmam gerek. Rakipe baskı yapıp ne yapacağımı öğrenmem gerek. Daha kick box’a başlayalı 1 hafta oldu. Hocamız iyi olduğumu söyledi daha 1 hafta geçti fakat bunu tekniğimi dışarıya çok çabuk gösterdim. Sadece Rakibime uygulamalıyım.
  2 gün önce bileğim sakatlandı bir ağrı giriyor. şişlik yada morarıklık yok fakat yumruk atarken çok zorlanıyorum.
  Size asıl sorum şu olacakdı.
  Kick box yaptığım halde ağırlık yani göğüs felan çalışırsam bir zararı olurmu beni yavaşlatırmı ?
  Veya kick box’da hızlanmam için ve güç toplayım dengemi sağlamam için ne yapmam gerek ?
  2 tane Dumbell Alıp ağırlıkmı çalışmalıyım ?
  Dengeli beslenmek mesela ? Neler yapmalıyım ?
  Ayak tekniğim çok iyi fakat esnemede sorum var sanırım esnemeyide zamanla yapacam.
  Hocam sizden istedim tek şey
  – Dengeli olabilmem
  – Hız
  – Güç
   bunları nasıl elde edebilirim nasıl çalışmalıyım ?
  Ve sorunum şu.
  Rakibime zamanında indiyiorum. Fakat geriye çok geç kapanıyorum üstüme sol ile geliyor sağ vuruyor, bu durumda bende tekme ile uzaklaştırıyorum fakat yüzümü korumada zorlanıyorum.
  Sizce Nasıl bir antrenman ve düzenli aralıklarda çalışmam gerek ?
  Yardımcı olursanız sevnirim … Bu arada kilom 50 , boy 1.64-67 civarında yaş 17

 31. mert says

  merabalar hocam. 15 gün önce netten kum torbası getirttim. 15 gün geçti sağ elim pert oldu. serçe parmağımla yanındaki şişti , derim yırtıldı, kuvvetle ihtimal etler ezildi. düzenli barfiks çekiyorum 175 boy 73 kiloyum. 1 er gün arayla 70 dkkada 110 barfiks çekiyorum. kanatlarım falan epey belirginleşti . kum torbasını; barfiks çok fazla kas ağrısı yaptığı için ısınmadan yapıyrm diye ısınma amaçlı aldım. sağ elim sebebiyle 3 5 gün barfiksimi de çekemicem. pirince giderken bulgurdan oldum resmen yani. bi de yürüyüş yapmaya spor salonuna gitmeye vaktim yok, kamu çalışanıyım tek kalıyrm istda. göbeği eritemiyrm ekmeği de azalttım ama. napacaz hocam yardım ederseniz sevinirim. kolay gelsin.

  • mert says

   ben de diğerleri gibi soruma cevap verileceğini zannederek yorum yapmıştım ama boşuna bi beklenti içine giriyoruz. bu site boş beleş bi site ilgilenen cevap veren yok, cevap verecek olan da bilgili mi yeterli mi onu da bilmiyorz , yalnız tecrübemdn yola çıkarak sana tavsiyem ; 60 kiloym 1.80 boyum var diyosun, kum torbasıyla işin olmaz senin. yumruk atarken zayıf oldğn için bileklerin çat diye kırılıverir mazallah. ağırlık çalış kilo almaya bak derim.

   • Oguzhan says

    Benzer sorular yukarıda onlarca defa sorulmuş ve hepsi yanıtlanmış. Arkadaşlar kendilerine özel bir cevap bekliyorlar. Cevap alamayınca da “boş beleş” oluyor. E tabi beleş. Salona gidip hocaya para vermektense beleş beleş burada soru sorarken iyi ama yüzsüzlüğün arsızlığın bir başka şekli işte. Madem boş beleş ne işin var burda arkadaş?

 32. SELİM says

  Merhabalar, 
  kum torbası satın aldım ancak 2 sorum var,
  1-) kum torbasının boyu 120cm yerden yüksekliği ideal olarak kaç cm olması gerekiyor ona göre tavandan zincir eklemesi yapmam gerek sanırım çünkü korbayla birlikte gelen zincirler 30-40cm kadar uzunlukta.
  2-)1 adet çelik dübel 35 kg taşımaya yeterli olurmu?
  Cevaplarsanız sevinirim.

  • Oguzhan says

   1- Olayın mantığı şu: Önemli olan torbanın boyu değil, torbayla çalışacak kişinin boyu: Torbanın boyunu kızaltmak mümkün olmadığına göre, zinciri boyunuza göre ayarlayarak asacaksınız. Size gelen zincirin boyu önemli değil, boyunuza göre ayarlayın.

   2- Çelik dubel evet kaldırır. Burada ağırlığı çeken şey dubel değil, dubelin çakıldığı yer. Dubeli zayıf bir yere çakarsanız 3-5 kilo bile çekemeyebilir. Yani olaya ters taraftan bakıyorsunuz. Adı üzerine çelik demir zincirden daha sağlamdır yani. Ama bunu çakacağınız yer sağklammı?

 33. Kadir says

  12,5 yaşındayım tekwondo salonuna gidiyorum ve eve kum torbası almayı düşünüyorum sizce kum torbasına çalışmamın bir problemi olur mu bilek sakatlanması felan ilginiz için şimdiden teşekkürler.

  • Oguzhan says

   Evde kum torbasını nereye asmayı düşünüyorsunuz? gürültüye karşı tedbiriniz var mı? gibi daha önemli soruları düşünün bence. Torba sizin bileğinize vurmayacak siz torbaya vuracaksınız. Burada önemli olan torbaya vuruş şekliniz. Yanlıoş şekilde vurursanız elbette sakatlık olur bu torbanın suçu olamaz.

 34. Engin says

  Hocam merhaba.Bu kadar insanı önemseyip hepsini teker teker okuyup uzun uzun cevaplar vermişsiniz.Tebrik ederim gerçekten anlıyorsunuz.Soruma gelince , 17 yaşındayım. evimde kendi yapımım 8.5 kilo TEK dumble , 23 kiloluk halter ve kum torbası var.hem vucudumu geliştirmek hemde daha seri olmak istiyorum.özellikle göğüs ve kol geliştirmek istiyorum.elimdeki ekipmanlarla nasıl bir çalısma önerirsiniz ? şimdiden teşekkür ederim.iyi günler

 35. Alpaslan says

  Merhabalar, Size 2 adet sorum olucak, birincisi 6 ay once kasik fitigi ameliyati oldum, uzun sure once sporu biraktim ve hareketsiz bor iste calisiyorum, ameliyat olmadan once apor yapamadim futigim daha cok buyumesin diye, ama simdi yarim mekik cekmeyi deniyorum 10 tane kadar, ama sonrasinda agrim oluyor, gobegimi eritmek istiyorum ve evde yapmam gerekiyor maddiyattan dolayi, bana ne onerebilirsiniz? Ikinci soruma gelirsek gene karin kaslarini calistirmak icin kum torbasi almak istiyorum yumruk ve tekme calismak icin, orta derece bilgim var lise yillarinda karate ve capoeira sporlariyla ugrastim.bos bir kum torbasi alsam icine ne doldurmam gerekir mesela pirinc olabilirmi? Ve kac kilo olmasi gerekiyor? Sitelere bakiyorum en fazla 35 kilo var ve bu bana sanki cok hafifmis gibi geliyor

  • Oguzhan says

   Göbek eritmenin yolu mekikten geçmez. Mekik göbek eritici bir çalışma şekli değildir. Göbeği eritmek için yürüyüş koşu bisiklet gibi tüm vücudu çalıştıran aktiviteler yapmalı ve beslenmenizi düzene sokmalısınız.

   Karın kaslarını çalıştırmak için kum torbasına gerek yok aslında. Yani torbayı yumruklayınca karın kası çıkmıyor. Torbaya ne dolduracağınız konusuna gelince, kum torbaları bilinenin aksine kumla doldurulmaz. Torbaya genelde paçavra yani eski tekstil parçaları sıkıştırılır. Deri parçalarıda olur. Torbanın ağırlığına takılmamak lazım, torbayı sırtınıza almayacaksınız. Hafif olması torbanın sizi sakatlamasına engel değil.

Bir Cevap Yazın