Serkan Yimsel'le Ayın Vücut Geliştirme Sorusu

serkan-yimsel

Vücut geliştirme hakkında kaliteli, özgün ve bir Türk tarafından yazılmış makale bulmak zordur. Bu makalenin bilimsel olmasını istiyorsanız, hele bir de bu makalenin güncel sorulara güncel yanıtlar içermesini bekliyorsanız işiniz iyice zorlaşır. Burada bizim sitemiz devreye giriyor, siz de vücut geliştirme hakkında merak ettiklerinize uzmanından dört başı mamur bir makale şeklinde yanıt verilmesini istemez miydiniz?

Türkiye’de İlk

Vücut geliştirme hakkında insanlara yardımcı olmak için çok şey yapıldı. Ancak daha önce hiçbir yerde bizim yaptığımız bu uygulama yapılmadı. Hiçbir soruya bir egzersiz uzmanı tarafından bilimsel makale biçiminde bir yanıt verilmedi. Bazı ortamlarda uzmanlar tarafından ya çok kısa yanıtlar verildi ya da daha önce yazmış oldukları makalelere yönlendirme yapıldı. Burada ise önceden yazılmış bir makale olmayacak, siz soracaksınız, uzmanı yanıtlayacak. Yabancı dil bilmediğim için yabancı siteler de böyle bir uygulama var mı bilmiyorum, belki onlarda da yoktur.

Egzersiz ve beslenme uzmanı Serkan Yimsel bundan böyle sitemizde her ay bir soruyu bir makale yazarak yanıtlayacak. Bu sayede vücut geliştirme hakkında kafamızdaki soru işaretleri bir bir azalacak ve daha bilimsel, daha etkili çalışabileceğiz. Spora gönül vermiş, güncel bilgileri en iyi şekilde öğrenebilmek için, günümüzde spor biliminin geliştiği belli başlı bir ülke olan Amerika’ya gitmiş deneyimli egzersiz uzmanı Serkan Yimsel, amatör ve profesyonel sporculara vereceği bu bilimsel destek için sitemizi seçti. Kendisine buradan bir kez daha teşekkür ediyorum.

Hangi Vücut Geliştirme Soruları Sorulabilecek?

Vücut geliştirme hakkında aklınıza takılan her türlü soruyu sorabilirsiniz yani hiçbir kısıtlama yok, zaten herhangi bir soru kısıtlaması olsa bu sayfanın bir anlamı olmazdı. Ancak tabii ki “1 aydır dambılla çalışıyorum, kaslarım gelişir mi?” gibi çok basit sorular, ya da özen gösterilmemiş sorular bu sayfada yayınlanmayacak. Bunların dışında bütün sorular yayınlanacak.

Sorularınızı yazımızın sonundaki “yorum ekle” kısmından sorabilirsiniz. Yazının altına her türlü yorumu yapabilirsiniz. Ancak Serkan Yimsel’e sormak istediğiniz soruları belirtin. Daha sonra ben kurallara uygun olan sorulara birer numara vereceğim ve bu numaralar arasında kura çekeceğim.

Hangi Vücut Geliştirme Soruları Yanıtlanacak?

Sorduğunuz soru, içerisinde 3’den fazla soruyu barındırırsa yanıtlanmayacak. Zaten tek bir soruya bile verilecek bilimsel bir yanıt kendi içinde onlarca soru-cevabı barındıracaktır. Yani tutup da 10 tane soru sorulması çok uzun makaleler çıkmasına neden olacağından, böyle sorular kura sistemine dahil edilmeyecek.

Daha önce sitemizde yanıtlanmış sorular da kuraya dahil edilmeyecek ve seçim şansını yitirecek. Böyle soruları, gerekli yanıtı veren yazının bağlantısını vererek ben yanıtlayacağım.

Her ay sadece bir soru seçilecek ve bu soru Serkan Yimsel tarafından bir makale yazılarak yanıtlanacak. Amacımız, soruyu soran kişide, sorduğu konuyla ilgili hiçbir soru işareti bırakmamak.

Peki bu soru seçimi nasıl olacak? Herkesin soru gönderebileceği bu sayfada “Ayın Vücut Geliştirme Sorusu” seçilecek. Bu seçimde tamamen adil olacak, yani kura çekilecek. Kurayı ben evimde çekeceğim, her soruya bir numara vereceğim ve sonra… Tombala! Ancak daha şeffaf bir seçim sistemi getirebilecek olan varsa yeni ve işe yarayan önerilere her zaman açığım. Çünkü ben de seçimin şeffaf olmasını istiyorum ama şu an bu mümkün değil, bilen varsa bana yardımcı olsun.

Bu yazıda kullanılan telif haklarıyla korunan görseller: 23hq.com/ciberado Creative Commons lisansına uygun olarak kullanılmıştır.

Vücut geliştirme salonlarında boşa vakit geçiriyorsanız... Bodytr sitesini takip edin ve bundan kurtulun!

Neden Her Ay Sadece 1 Soru?

Neden her ay bir soruya yanıt verileceğini merak edenler olabilir. Bunun ana nedenlerini saymam gerekirse; öncelikle ciddi ve bilimsel geçerliliği olabilecek bir makale yazmanın zorluğunu, yazanlar bilirler. Yani bir soruya ayaküstü yanıt vermekle, makale yazmak arasında uçurum vardır. Zaten biz de site olarak “nicelik değil, nitelik” ilkesine bağlı kalacağımızı daha önce de duyurmuştuk. Eften püften 1.000 tane yanıt olacağına, 1 tane tam ama nitelikli yanıt olmasını yeğliyoruz. Bir diğer neden ise Serkan Yimsel’in gönüllü olarak yaptığı bu destek, sporseverler ve sporculara yardımcı olmak amacıyla sitemizden hiçbir maddi karşılık beklemeden yapılıyor. Doğal olarak Serkan Yimsel diğer işleri gereği bu sitede sorulan her soruya yanıt verecek kadar boş zamana sahip değil.

Örnek Vücut Geliştirme Soruları

Daha önce Serkan Yimsel’e başka ortamlarda sorulmuş olan iki adet soruyu ve bunlara Serkan Yimsel tarafından makale yazılarak verilen yanıtlara örnek olması için aşağıdaki iki yazıya göz atabilirsiniz.

Doğal ve Orantılı Vücut Geliştirme
Vücut Geliştirme: Bacak Egzersizlerinin Büyümeye Etkisi

Yukarıdaki sorulara bakarak nasıl sorular sorulabildiği ve nasıl yanıtlar alınacağı konusunda düşünce edinebilirsiniz.

Bu yazı kanunen tescillenmiştir.

loading...

Yorumlar

14 Yorum - "Serkan Yimsel'le Ayın Vücut Geliştirme Sorusu"

Bildir

Sıralama:   En Yeniler | Eskiler | Beğenilenler
Hakan Yılmaz
7 yıl 4 ay önce

Merhabalar Serkan Bey;

Kifoz hastasıyım. Kifozumu düzeltmek için body building yapabilir miyim? Kifoz hastalarına vücut geliştirmeyi tavsiye eder misiniz. İyi çalışmalar.

okan
6 yıl 7 ay önce

Kardeş öncelikle geçmiş olsun,serkan hoca cevap verene kadar şimdilik şu aşağıdaki linke bir bak merak ettiğin çok sorunun cevabı var kifoz hastalığı için antrenman programlarıda var kendine iyi bak kardeşim..http://www.tugev.net/forum/index.php?topic=1902.0

Tebriz
7 yıl 4 ay önce

Salam doktor. Ben Azerbaycandan yaziram. Ben 2.5 yildir bodybildingle mesqul oluram. İndi bende varikosel gelisme vardir. Ben bunu amaliyat eletdirsem sonra yene bu sporla mesqul ola bilmem mumkun mu?

okan
6 yıl 7 ay önce

Öncelikle geçmiş olsun hamınıza(hepinize demek) selam.Ameliyattan sonra kot, dar pantolon,dar iç çamaşırı giymemen lazım ayrıca ağır spor ve egzersizler yapma yük kaldırmaktan kaçın fazla ayakta durma..Zaten doktor gerekli açıklamayı ayrıntısıyla yapar..Uzman tv de bu konuyla ilgili videolar var google’de de arat..Azerbaycanlılar bizim kardeşimizdir hepinizi sevirem..:) Geçmiş olsun..Bu arada Gənirə Paşayeva’ya selam söyle.:)

Ağustos ayının sorusu biraz geç de olsa kura sonucu seçildi. Vücut geliştirme hakkında bildiklerimizi arttırmaya başlıyoruz, seçilen ilk soruysa Hakan Yılmaz Bey’in sorusu oldu.

volkan
7 yıl 2 ay önce

iyi günler şınav çekerken kolar vucun yüzde kaçını taşıyor.bu ağırlığı kolları geliştirmek için dambılla çalışsak etkili olurmu teşekkürler
efevolkan1987@hotmail.com

Volkan Bey merhaba,

Serkan Yimsel bir süredir BodyTR’ye vakit ayıramıyor ve daha ne kadar ayıramaz belli değil. Gecikme için özür dileriz. Ayın Serkan Yimsel’le VG sorusu girişimimiz sekteye uğradı. Forumumuza katılarak sorularınızı yineleyebilirsiniz.

djan
6 yıl 8 ay önce

177cm boy

84kilo 6aydır body building le ugraşıyorum.ve 8 kilo fazlam var.iki arada bir derede kaldım. kilo vermem gerektiği kadar kas da yapmaya çalışıyorum. bu sebepten amino asit creatine ve L carnitine kullanıyorum. eğer yanlış kullandıgım yada gerekli konuda beni bilgilendirirseniz sevinirim

Djan merhaba,

Serkan Yimsel bir süredir BodyTR’ye vakit ayıramıyor ve daha ne kadar ayıramaz belli değil. Gecikme için özür dileriz. Ayın Serkan Yimsel’le VG sorusu girişimimiz sekteye uğradı. Forumumuza katılarak sorularınızı yineleyebilirsiniz.

murat er
4 yıl 8 ay önce

Yaa  arkadaşlar   Serkan Yimsel ‘e    5 aylık bodycinin  cevap vereceği düzeyde sorular sorarsanız adam tabiki     foruma gelip  soruları cevaplamaz!    admin böyle  yorumları nasıl onaylıyor anlamıyorum..   yok kollar  şnavda  yüzde kaçını taşır, yok 6 ay  body yaptım  şukadar fazlam var ! sorulara bak.

Murat selam,
Biz sansür uygulamadığımız için hakaret vb. içermedikçe her türlü yorumu yayınladık, yayınlıyoruz, yayınlayacağız. Zaman zaman kötü niyetli kişiler bu durumu istismar etseler de uygulamamız değişmeyecek.

Orhun
6 yıl 6 ay önce

acaba triceps kasları ile ilgili bir yazı yazmanız mümkünmüdür? 3 başını hangi hareketlerle çalıştırırız, nasıl tutmak neleri değiştirir? bench press için hangisi etkilidir? ne zaman çalıştırılmalı… gibi birçok soru cevaplanacaktır ve kolumuzun yarısından fazlasını oluşturan bu kas ile ilgili geniş bir yazı olacaktır

alattin
6 yıl 26 gün önce

40 yaşımdayım buna göre egzersiz yaparken maksimal ağırlığın yüzde kaçı ile yükllenme yapmalıyım teşekkürler

Mücahit
3 ay 13 gün önce

Serkan beyin doğru beslenmeyle ilgili yanlış bildiklerimiz kitabına Nasıl ulaşırım

wpDiscuz