bodyforumtr.com

Yazan: İlşad Özkan

BodyForumTR sitesinin ilgili bölümüne baktığımızda 2004 yılında temellerinin atıldığını görürüz. BodyForumTR adına bir kazanım olan beş senelik geçmişi onu vücut geliştirme ve fitness ile ilgili internet arama sorgularında hatrı sayılır bir yere çıkarmıştır, bu sitenin eski başlıklarında buram buram amatörlük ve nostalji kokar, bu tozlanmış eski başlıkları ziyaret ettiğinizde bir zamanlar bu forumun bir avuç insandan ibaret olduğunu görürsünüz. Bugün ise BodyForumTR Türkiye’nin en çok ziyaret edilen vücut geliştirme ve fitness sitesi olma özelliğini taşıyor.

Bu yazıda kullanılan telif haklarıyla korunan fotoğraflar: ntenny ve Cayusa Creative Commons lisanslarına uygun olarak kullanılmıştır. Aşağıdaki banner görseli ise BodyForumTR sitesine aittir ve bilgilendirme amacıyla kullanılmıştır.

BodyForumTR web sitesinin bannerı.

Bir Site Değil Bir Forum

BodyForumTR adı üstünde bir forum sitesi ve bütün gücü forumlarında, sitenin forum dışındaki bölümlerinde arada sırada yöneticilerin siteye eklediği makaleler (ki bu makaleler sitenin kendi forum bölümünden alınmaktadır.) dışında siteye yeni giren kullanıcıların bıraktığı birkaç mesaj ve fotoğraf dışında bir hareketlilik yok.

Neden Bu Kadar Çok Ziyaret Ediliyor

Kartopu etkisi diyebiliriz, BodyForumTR bir forum sitesi ve her forumda olduğu gibi başlık açmak, açılan başlıklara yanıt yazmak yöneticilerden çok forumdaki üyelerin kendiliğinden yaptığı bir iştir. Zaten bir kullanıcı hatrı sayılır miktarda iyi başlık açıp iyi ve yönlendirici yazılar yazıyorsa, gerekli zamanı geçirip kıdemlendikçe yönetici ya da “özel üye” oluverir. Benzer forumların BodyForumTR kadar tutulmamasının nedeni başarısız forum yönetimi ve BofyForumTR kadar iyi olmayan tasarımlarıdır. BodyForumTR sitesinde aradığınızı kolayca bulabilirsiniz, bu sayede kullanıcılar öncelikle bu forumu tercih ediyorlar.

BodyForumTR’de eski bir site olduğu için arama motorlarından çok sayıda ziyaretçi geldi ve gelen ziyaretçiler yeni yeni başlıklar ve yazılar oluşturarak yeni okuyucuların gelmesini sağladılar. Bugün vücut geliştirme siteleri arasında Google üzerinde en fazla indekslenmiş sayfaya sahip site BodyForumTR’dir ve onbinlerce sayfası indekslidir. Bu sayede pek çok internet aratmasında karşınıza bu site çıkar, bunun sonucunda sitenin trafiği yöneticiler bir şey yapmasa bile çok yoğundur. Ancak bu trafiğe rağmen sitede aktif kullanıcı göreceli olarak çok azdır.

BodyForumTR bazı sık ziyaret edilen forumlar gibi yöneticilerin kendi haline bıraktığı başıboş bir forum değildir. Forumun Admin, Co-Admin, Moderatör ve Co-Moderatörlerden oluşan yönetici kadrosu forumda sürekli denetim halindedir ve forumun kirlenmesini önlerler, ancak açılan başlıkları silmezler, sadece “çöp kutusu” adını verdikleri bölüme taşıyarak bu başlıkları yeni mesajlara kilitlerler. Bu sayede arama motorları açısından “taze” içerik olarak görülen bu başlıklar da siteye yeni ziyaretçiler getirir.

Vefasızlık mı?

BodyForumTR kendini var eden kullanıcılarına karşı anlayışsız ve acımasız olmak gibi bir özelliğe de sahip. İşin aslı hiçbir kimse vazgeçilmez değildir, olmamalıdır da. Ancak bütün aklı başında oluşumlarda “vefa” olmalıdır. BodyForumTR ise bu çok doğal özellikten mahrum olduğundan site açısından yararlı olan pek çok üyesini kaybetmiş görünüyor, yönetim bir şey yapmasa bile üyeler yönetimin tavrı yüzünden forumdan soğuyorlar, bunu mesajlarda bile görmek mümkün.

Havucu Göster Eşeği Yürüt

Bu doğru mu?

Teşbihte hata olmaz demişler, elbette hiç kimse “eşek” değil, ama bu forumda bu benzetmeme uyan bir bölüm var; BodyForumTR ELIT (yazılışı bile Elit değil, büyük harflerle ELİT olarak yazılmıştır.) Bu bölüm nedir ne değildir bilemiyorsunuz, altında yazan açıklama şu: “BodyForumTR Sitesi için özel çalışmalarımızın yer aldığı özel forum. Bu foruma sadece davetiye alan üyeler katılabilecek.”

Her sitenin özel çalışmaları olabilir ve kişiler yüz yüze görüşme, telefon, anlık mesajlaşma programları gibi iletişim olanakları yerine bir forum sistemini tercih edebilirler. Bunun avantajları da vardır. Buraya kimsenin bir itirazı olamaz, peki böyle bir bölüm neden herkesin görebileceği ama giremeyeceği bir biçimdedir? Forumun sahipleri ne düşünmüşlerdir bilemem ama bana kalırsa bu bölümün içerdiği mesajlardan biri şu “çok çalışıp akıllı biri olursanız siz de ELİT bölümümüze davet edilebilir ve yönetimde söz sahibi olabilirsiniz” aklıma Şirinler çizgi filminin başlangıcındaki “Uslu bir çocuk olursanız belki bir gün şirinleri bile görebilirsiniz…” vaadi geldi ister istemez.

Forumun oturtulduğu vBulletin sisteminde herhangi bir bölümü, başlığı ya da alt forumu sadece yöneticilerin ya da istenen üyelerin görebilmesini sağlamak mümkünken belirli kişiler hariç kimsenin giremediği bir bölümü herkesin gözünün içine sokmak bazı çocukların çalışma iştahını kamçılayabilir. Ne de olsa birilerine forumun başlığındaki V.I.P. damgası çekici gelecektir, birileri “içerde neler olduğunu” merak edecektir, merak etmeseniz bile eğer bu forumu takip ediyorsanız her girdiğinizde içerisini göremediğiniz bir bölümü ister istemez görüp kapısında “özel” yazısını görürsünüz.

Bilgiler Güvenilir mi?

BodyForumTR sitesinde yayınlanan çeviri makalelerin kaynağı bellidir ve bu makaleler ciddi makalelerse sorgulanabilmektedir. Ancak forum içerisindeki mesajlarda yargıda bulunanlara her zaman güvenmemek gerekir. Elbette forumda mesleği itibariyle beslenme ve spor gibi konular hakkında donanımlı üyeler var, ancak bu kişiler aldıkları küçük ve haksız tepkiler yüzünden forumdan soğuyorlar, örneğin bir beslenme uzmanının bu siteye katılıp uzaklaştığını gördüm, benzeri olaylar da var. Ayrıca İTÜSözlük adlı bir sitede bodyforumtr.com sitesi hakkında yapılan bir yorumu sizlerle paylaşmak istiyorum, orijinal adresi buradan ziyaret edebilirsiniz. Bu yorumdaki “gerizekalı” lafını kesinlikle tasvip etmemekle birlikte sizlere fikir vermek açısından bu yorumu aşağıya alıyorum:
“zamanında tıbbi bir konuda 20 sene transplantasyon servisinde başhemşirelik yapan teyzemden yardım alarak bir konuyu açıklamıştım. modlardan anında, "o kadar yanlış şeyler yazmışsın ki", "bilmediğin konuda neden yazıyorsun" gibi şeyler gelmişti. teyzeme gösterdim, "bunun ameliyatını kaç kere kendim yaptım, bırak gerizekalıları" demişti. o gün bugündür yabancı forum takip etmeye çalışırım. Mesajı yazan üye ve tarih: transistör kazancı, 30.09.2008 17:33

En Büyük Biziz En İyi Biziz

BodyForumTR platformunun konusunda en büyük Türkçe platform olduğuna şimdilik kuşku yok. Kendileri de bunun bilincinde olarak yerli yersiz “en büyük biziz, en iyi biziz, biz şöyleyiz biz böyleyiz” diyorlar. Peki, büyük olmakla “iyi olmak” aynı şey midir? Tabii ki değildir. BodyForumTR’nin neden en iyi olmadığının çeşitli nedenleri arasında sayabileceklerim:

- Kullanıcı dostu diye tabir edilen bir anlayışı bırakın, böyle bir üslubun da hakim olmadığı bir yönetici anlayışı var. Şimdi bu foruma giren bir insan forumu araştırmayarak daha önce açılmış bir başlığı açabilir. Ama daha sonra başlığına baktığında “Lütfen önce forumu araştırınız !!! konu kilit+çöp” yazısını ve bir ihtimal konunun tartışıldığı eski başlığın bağlantısını görecektir. Elbette bu uyarma tarzı ve yazıdaki ünlem işaretleri aklı başında pek çok insanı forumdan soğutuyor hatta eski üyeler bile yeni üyelere böyle davranıldığını görünce forumdan soğuyabiliyor. Çünkü insanlar kendilerini o başlığı açan kişinin yerine koyduklarında kendilerini kötü hissediyorlar, “o insan bunu hak etmedi” diyorlar. Birkaç istisna dışında bu forumda pek çok başlığın bu şekilde kapatılıp “çöpe” yollandığını görebilirsiniz, tabii ki bu şekilde bir uyarmayı hak eden tek tük yazılar da var. Ama ne olursa olsun aşağıdaki fotoğrafta da göstermek istediğim gibi, hak etmediği halde karşısındakine değer vermeyen sadece kendini değersizleştirir.

Yeni üyeleri adeta azarlayan yöneticiler aslında kendilerini azarlıyorlar ama farkında değiller.

- “En büyük kaynak BodyForumTR’dir” diyerek çalımla yazılar yazılan bir forum sitesinin “kaynak” işlevi lafta kalmıştır. Kaynak olmak demek, bir bilginin “sizden çıkmış olmasını” gerektirir. Ancak bu forumun lokomotif makaleleleri, sürekli kullanıcıların yönlendirildiği makaleler forumdakilere ait değildir, ya bir yabancı siteden çevrilmiştir ya da bir başkasının yazısıdır. Bu durumda forum yöneticilerinin iddiaları gerçek dışı oluyor, siz de bunu gördüğünüzde “gerçek dışı söz söyleyenlere güvenebilir miyim?” diye bir soruyu kendinize soruyorsunuz.

- Forum bir süre sonra bilgi açısından (yeni bilgi üretilemediği için) size “temcit pilavı” gibi geliyor, sürekli aynı ve eski başlıklara yapılan yönlendirmeler var.

- Forumda tam anlamıyla özgürlük yok, forum yöneticileri “ayrı” insanüstüler gibi ortaya çıkıp “biz hata yapmayız” pozuyla takılıyorlar. Birkaç co-moderatörün dışında bu tutumu adminlerde hissetmek mümkün. Özgürlüğü kısıtlayan nedenlerden bir diğeri de bu forumda diğer Türkçe sitelerden bahsedip onların linkini vermek bir “tabu”, yabancı sitelerse serbest. Eğer bir başka sitenin linkini verirseniz mesajınızdaki bu kısmın silindiğini görürsünüz. Çünkü BodyForumTR o kadar büyüktür ki kendi konularında yayın yapan bir başka siteden bahsederlerse o sitenin reklamını yapmış olurlar, çok şükür ki bunu hiç yapmıyorlar(!)

- Forumdaki hareketliliğe baktığınızda genellikle hep aynı kişilerin söz aldığını görürsünüz, çünkü yeni kişiler foruma yukarda saydığımız nedenlerden ve başka nedenlerden ötürü katılım göstermiyorlar, bu forumdan “uzman sayılabilecek” ya da gerçekten uzman olan pek çok insanın uzaklaştığını üzülerek gördüm.

- Telif konusunda meşruiyeti kendilerinden menkul bir hakka sahip olduğunu iddia ederek üyelerinin çevirdiği yazıları kuvvetle sahiplenen bu forumun gerçekte telif haklarına hiç saygılı olmadıklarını e-kitap bölümlerindeki korsan dvd filmler gibi pek çok başlıklarında görebiliyoruz. Bana kalırsa bir site istediği korsanlığı yapabilir bu noktada kişisel bir itirazım olur ya da olmaz, ama aynı site çıkıp da “korsana karşıyız ! yazılarımızı izinsiz alıyorlar, buna izin vermeyiz!” feryadı yaparsa o site kendi içinde bile tutarsızdır. BodyForumTR ya kendilerinden alınan (ve zaten kendilerine ait olmayan yazıları) sahiplenmeyecek ya da bu yazıları sahiplenip de korsan film indirtmeyecek.

- Supplementler.com gibi bir beslenme desteği satış sitesinin sponsorluğunda yola devam eden BodyForumTR ister istemez kullanıcılarının daha ucuza ek besin almasının yolunu kapatabilir. Yarın öbür gün birisi “arkadaşlar falanca sitede ya da filanca yerde şu fiyata şu orijinal ürünleri buldum” diye ortaya çıkarsa, yönetim bu duruma tepkisiz kalamayacaktır ve açılan konuyu sessizliğe gömebilecektir.

İyi Yönler

Göze ilk çarpan bu olumsuzluklardan sonra Sezar’ın hakkını Sezar’a vermek üzere BodyForumTR’deki bazı güzel yönlerden de bahsedeyim.

- BodyForumTR aktif bir forumdur ve forumun işleyişini ve eğilimlerini anladığınızda açacağınız her başlık iyi ya da kötü boş ya da dolu karşılık alacaktır, ıssız değildir. Forumun yaşadığı kan kaybına rağmen forumda nitelikli insanlar vardır, onlar da gitse yenisi gelmiş olabilir. Yani foruma hergün onlarca yeni mesaj girilmekte bu özelliğiyle de kendini takip ettirebilmektedir.

- Ahmet Enünlü röportajı gibi güzel bir işe imza atan bu forum, yine Flexor gibi genel geçer örnek programlar yazabilen işin içinden gelme hem alaylı hem mektepli moderatörlere, yine Flex-Point (Flexor’un eşi) gibi örnek programlar yazabilen bayan çalıştırıcılara sahip. Bu programları evinde uygulayıp bu siteye teşekkür eden çok sayıda kişi vardır.

- Forumun şimdilik co-moderatörü konumunda olan yöneticiler adminlerin yukarıda saydığımız olumsuz özelliklerine sahip değiller, onların mesajını okuduğumuzda “bizden biri” hissine kapılıyor ve kendinize yakın hissediyorsunuz. Ayrıca forumun eskiden moderatörlüğünü yapan ya da foruma ciddi katkıları olan “Özel Üyeleri” forumdaki üst düzey niteliği koruyor.

- Tüm olumsuzluklarına rağmen BodyForumTR beş senelik bir geçmişi, devasa başlık sayısıyla özellikle vücut geliştirme konusunda pek çok sporcuya iyi kötü rehberlik etmekte, pek çok bilinçsiz insanı belirli bir bilgi ve bilinç seviyesine ulaştırmaktadır. Sadece internetten vücut geliştirmeyi öğrenen bir insan büyük olasılıkla bu site sayesinde öğrenmiştir.

- BodyForumTR nadiren yapılan birkaç çalışmasını saymazsak kaynak bir site değildir demiştik, ancak kaynak bir site olamasa da BodyForumTR halen aktif bir çeviri kadrosuna sahiptir ve güzel makaleleri çevirerek yayınlamaya devam ederler.

BodyForumTR sitesini ziyaret etmek isteyenler, adres çubuklarına www.bodyforumtr.com yazarak onaylamalı.

Bu yazı kanunen tescillenmiştir.