BodyForumTR


bodyforumtr.com

Yazan: İlşad Özkan

BodyForumTR sitesinin ilgili bölümüne baktığımızda 2004 yılında temellerinin atıldığını görürüz. BodyForumTR adına bir kazanım olan beş senelik geçmişi onu vücut geliştirme ve fitness ile ilgili internet arama sorgularında hatrı sayılır bir yere çıkarmıştır, bu sitenin eski başlıklarında buram buram amatörlük ve nostalji kokar, bu tozlanmış eski başlıkları ziyaret ettiğinizde bir zamanlar bu forumun bir avuç insandan ibaret olduğunu görürsünüz. Bugün ise BodyForumTR Türkiye’nin en çok ziyaret edilen vücut geliştirme ve fitness sitesi olma özelliğini taşıyor.

Bu yazıda kullanılan telif haklarıyla korunan fotoğraflar: ntenny ve Cayusa Creative Commons lisanslarına uygun olarak kullanılmıştır. Aşağıdaki banner görseli ise BodyForumTR sitesine aittir ve bilgilendirme amacıyla kullanılmıştır.

BodyForumTR web sitesinin bannerı.

Bir Site Değil Bir Forum

BodyForumTR adı üstünde bir forum sitesi ve bütün gücü forumlarında, sitenin forum dışındaki bölümlerinde arada sırada yöneticilerin siteye eklediği makaleler (ki bu makaleler sitenin kendi forum bölümünden alınmaktadır.) dışında siteye yeni giren kullanıcıların bıraktığı birkaç mesaj ve fotoğraf dışında bir hareketlilik yok.

Neden Bu Kadar Çok Ziyaret Ediliyor

Kartopu etkisi diyebiliriz, BodyForumTR bir forum sitesi ve her forumda olduğu gibi başlık açmak, açılan başlıklara yanıt yazmak yöneticilerden çok forumdaki üyelerin kendiliğinden yaptığı bir iştir. Zaten bir kullanıcı hatrı sayılır miktarda iyi başlık açıp iyi ve yönlendirici yazılar yazıyorsa, gerekli zamanı geçirip kıdemlendikçe yönetici ya da “özel üye” oluverir. Benzer forumların BodyForumTR kadar tutulmamasının nedeni başarısız forum yönetimi ve BofyForumTR kadar iyi olmayan tasarımlarıdır. BodyForumTR sitesinde aradığınızı kolayca bulabilirsiniz, bu sayede kullanıcılar öncelikle bu forumu tercih ediyorlar.

BodyForumTR’de eski bir site olduğu için arama motorlarından çok sayıda ziyaretçi geldi ve gelen ziyaretçiler yeni yeni başlıklar ve yazılar oluşturarak yeni okuyucuların gelmesini sağladılar. Bugün vücut geliştirme siteleri arasında Google üzerinde en fazla indekslenmiş sayfaya sahip site BodyForumTR’dir ve onbinlerce sayfası indekslidir. Bu sayede pek çok internet aratmasında karşınıza bu site çıkar, bunun sonucunda sitenin trafiği yöneticiler bir şey yapmasa bile çok yoğundur. Ancak bu trafiğe rağmen sitede aktif kullanıcı göreceli olarak çok azdır.

BodyForumTR bazı sık ziyaret edilen forumlar gibi yöneticilerin kendi haline bıraktığı başıboş bir forum değildir. Forumun Admin, Co-Admin, Moderatör ve Co-Moderatörlerden oluşan yönetici kadrosu forumda sürekli denetim halindedir ve forumun kirlenmesini önlerler, ancak açılan başlıkları silmezler, sadece “çöp kutusu” adını verdikleri bölüme taşıyarak bu başlıkları yeni mesajlara kilitlerler. Bu sayede arama motorları açısından “taze” içerik olarak görülen bu başlıklar da siteye yeni ziyaretçiler getirir.

Vefasızlık mı?

BodyForumTR kendini var eden kullanıcılarına karşı anlayışsız ve acımasız olmak gibi bir özelliğe de sahip. İşin aslı hiçbir kimse vazgeçilmez değildir, olmamalıdır da. Ancak bütün aklı başında oluşumlarda “vefa” olmalıdır. BodyForumTR ise bu çok doğal özellikten mahrum olduğundan site açısından yararlı olan pek çok üyesini kaybetmiş görünüyor, yönetim bir şey yapmasa bile üyeler yönetimin tavrı yüzünden forumdan soğuyorlar, bunu mesajlarda bile görmek mümkün.


Havucu Göster Eşeği Yürüt

Bu doğru mu?

Teşbihte hata olmaz demişler, elbette hiç kimse “eşek” değil, ama bu forumda bu benzetmeme uyan bir bölüm var; BodyForumTR ELIT (yazılışı bile Elit değil, büyük harflerle ELİT olarak yazılmıştır.) Bu bölüm nedir ne değildir bilemiyorsunuz, altında yazan açıklama şu: “BodyForumTR Sitesi için özel çalışmalarımızın yer aldığı özel forum. Bu foruma sadece davetiye alan üyeler katılabilecek.”

Her sitenin özel çalışmaları olabilir ve kişiler yüz yüze görüşme, telefon, anlık mesajlaşma programları gibi iletişim olanakları yerine bir forum sistemini tercih edebilirler. Bunun avantajları da vardır. Buraya kimsenin bir itirazı olamaz, peki böyle bir bölüm neden herkesin görebileceği ama giremeyeceği bir biçimdedir? Forumun sahipleri ne düşünmüşlerdir bilemem ama bana kalırsa bu bölümün içerdiği mesajlardan biri şu “çok çalışıp akıllı biri olursanız siz de ELİT bölümümüze davet edilebilir ve yönetimde söz sahibi olabilirsiniz” aklıma Şirinler çizgi filminin başlangıcındaki “Uslu bir çocuk olursanız belki bir gün şirinleri bile görebilirsiniz…” vaadi geldi ister istemez.

Forumun oturtulduğu vBulletin sisteminde herhangi bir bölümü, başlığı ya da alt forumu sadece yöneticilerin ya da istenen üyelerin görebilmesini sağlamak mümkünken belirli kişiler hariç kimsenin giremediği bir bölümü herkesin gözünün içine sokmak bazı çocukların çalışma iştahını kamçılayabilir. Ne de olsa birilerine forumun başlığındaki V.I.P. damgası çekici gelecektir, birileri “içerde neler olduğunu” merak edecektir, merak etmeseniz bile eğer bu forumu takip ediyorsanız her girdiğinizde içerisini göremediğiniz bir bölümü ister istemez görüp kapısında “özel” yazısını görürsünüz.

Bilgiler Güvenilir mi?

BodyForumTR sitesinde yayınlanan çeviri makalelerin kaynağı bellidir ve bu makaleler ciddi makalelerse sorgulanabilmektedir. Ancak forum içerisindeki mesajlarda yargıda bulunanlara her zaman güvenmemek gerekir. Elbette forumda mesleği itibariyle beslenme ve spor gibi konular hakkında donanımlı üyeler var, ancak bu kişiler aldıkları küçük ve haksız tepkiler yüzünden forumdan soğuyorlar, örneğin bir beslenme uzmanının bu siteye katılıp uzaklaştığını gördüm, benzeri olaylar da var. Ayrıca İTÜSözlük adlı bir sitede bodyforumtr.com sitesi hakkında yapılan bir yorumu sizlerle paylaşmak istiyorum, orijinal adresi buradan ziyaret edebilirsiniz. Bu yorumdaki “gerizekalı” lafını kesinlikle tasvip etmemekle birlikte sizlere fikir vermek açısından bu yorumu aşağıya alıyorum:
“zamanında tıbbi bir konuda 20 sene transplantasyon servisinde başhemşirelik yapan teyzemden yardım alarak bir konuyu açıklamıştım. modlardan anında, “o kadar yanlış şeyler yazmışsın ki”, “bilmediğin konuda neden yazıyorsun” gibi şeyler gelmişti. teyzeme gösterdim, “bunun ameliyatını kaç kere kendim yaptım, bırak gerizekalıları” demişti. o gün bugündür yabancı forum takip etmeye çalışırım. Mesajı yazan üye ve tarih: transistör kazancı, 30.09.2008 17:33

En Büyük Biziz En İyi Biziz

BodyForumTR platformunun konusunda en büyük Türkçe platform olduğuna şimdilik kuşku yok. Kendileri de bunun bilincinde olarak yerli yersiz “en büyük biziz, en iyi biziz, biz şöyleyiz biz böyleyiz” diyorlar. Peki, büyük olmakla “iyi olmak” aynı şey midir? Tabii ki değildir. BodyForumTR’nin neden en iyi olmadığının çeşitli nedenleri arasında sayabileceklerim:

- Kullanıcı dostu diye tabir edilen bir anlayışı bırakın, böyle bir üslubun da hakim olmadığı bir yönetici anlayışı var. Şimdi bu foruma giren bir insan forumu araştırmayarak daha önce açılmış bir başlığı açabilir. Ama daha sonra başlığına baktığında “Lütfen önce forumu araştırınız !!! konu kilit+çöp” yazısını ve bir ihtimal konunun tartışıldığı eski başlığın bağlantısını görecektir. Elbette bu uyarma tarzı ve yazıdaki ünlem işaretleri aklı başında pek çok insanı forumdan soğutuyor hatta eski üyeler bile yeni üyelere böyle davranıldığını görünce forumdan soğuyabiliyor. Çünkü insanlar kendilerini o başlığı açan kişinin yerine koyduklarında kendilerini kötü hissediyorlar, “o insan bunu hak etmedi” diyorlar. Birkaç istisna dışında bu forumda pek çok başlığın bu şekilde kapatılıp “çöpe” yollandığını görebilirsiniz, tabii ki bu şekilde bir uyarmayı hak eden tek tük yazılar da var. Ama ne olursa olsun aşağıdaki fotoğrafta da göstermek istediğim gibi, hak etmediği halde karşısındakine değer vermeyen sadece kendini değersizleştirir.

Yeni üyeleri adeta azarlayan yöneticiler aslında kendilerini azarlıyorlar ama farkında değiller.

- “En büyük kaynak BodyForumTR’dir” diyerek çalımla yazılar yazılan bir forum sitesinin “kaynak” işlevi lafta kalmıştır. Kaynak olmak demek, bir bilginin “sizden çıkmış olmasını” gerektirir. Ancak bu forumun lokomotif makaleleleri, sürekli kullanıcıların yönlendirildiği makaleler forumdakilere ait değildir, ya bir yabancı siteden çevrilmiştir ya da bir başkasının yazısıdır. Bu durumda forum yöneticilerinin iddiaları gerçek dışı oluyor, siz de bunu gördüğünüzde “gerçek dışı söz söyleyenlere güvenebilir miyim?” diye bir soruyu kendinize soruyorsunuz.

- Forum bir süre sonra bilgi açısından (yeni bilgi üretilemediği için) size “temcit pilavı” gibi geliyor, sürekli aynı ve eski başlıklara yapılan yönlendirmeler var.

- Forumda tam anlamıyla özgürlük yok, forum yöneticileri “ayrı” insanüstüler gibi ortaya çıkıp “biz hata yapmayız” pozuyla takılıyorlar. Birkaç co-moderatörün dışında bu tutumu adminlerde hissetmek mümkün. Özgürlüğü kısıtlayan nedenlerden bir diğeri de bu forumda diğer Türkçe sitelerden bahsedip onların linkini vermek bir “tabu”, yabancı sitelerse serbest. Eğer bir başka sitenin linkini verirseniz mesajınızdaki bu kısmın silindiğini görürsünüz. Çünkü BodyForumTR o kadar büyüktür ki kendi konularında yayın yapan bir başka siteden bahsederlerse o sitenin reklamını yapmış olurlar, çok şükür ki bunu hiç yapmıyorlar(!)

- Forumdaki hareketliliğe baktığınızda genellikle hep aynı kişilerin söz aldığını görürsünüz, çünkü yeni kişiler foruma yukarda saydığımız nedenlerden ve başka nedenlerden ötürü katılım göstermiyorlar, bu forumdan “uzman sayılabilecek” ya da gerçekten uzman olan pek çok insanın uzaklaştığını üzülerek gördüm.

- Telif konusunda meşruiyeti kendilerinden menkul bir hakka sahip olduğunu iddia ederek üyelerinin çevirdiği yazıları kuvvetle sahiplenen bu forumun gerçekte telif haklarına hiç saygılı olmadıklarını e-kitap bölümlerindeki korsan dvd filmler gibi pek çok başlıklarında görebiliyoruz. Bana kalırsa bir site istediği korsanlığı yapabilir bu noktada kişisel bir itirazım olur ya da olmaz, ama aynı site çıkıp da “korsana karşıyız ! yazılarımızı izinsiz alıyorlar, buna izin vermeyiz!” feryadı yaparsa o site kendi içinde bile tutarsızdır. BodyForumTR ya kendilerinden alınan (ve zaten kendilerine ait olmayan yazıları) sahiplenmeyecek ya da bu yazıları sahiplenip de korsan film indirtmeyecek.

- Supplementler.com gibi bir beslenme desteği satış sitesinin sponsorluğunda yola devam eden BodyForumTR ister istemez kullanıcılarının daha ucuza ek besin almasının yolunu kapatabilir. Yarın öbür gün birisi “arkadaşlar falanca sitede ya da filanca yerde şu fiyata şu orijinal ürünleri buldum” diye ortaya çıkarsa, yönetim bu duruma tepkisiz kalamayacaktır ve açılan konuyu sessizliğe gömebilecektir.

İyi Yönler

Göze ilk çarpan bu olumsuzluklardan sonra Sezar’ın hakkını Sezar’a vermek üzere BodyForumTR’deki bazı güzel yönlerden de bahsedeyim.

- BodyForumTR aktif bir forumdur ve forumun işleyişini ve eğilimlerini anladığınızda açacağınız her başlık iyi ya da kötü boş ya da dolu karşılık alacaktır, ıssız değildir. Forumun yaşadığı kan kaybına rağmen forumda nitelikli insanlar vardır, onlar da gitse yenisi gelmiş olabilir. Yani foruma hergün onlarca yeni mesaj girilmekte bu özelliğiyle de kendini takip ettirebilmektedir.

- Ahmet Enünlü röportajı gibi güzel bir işe imza atan bu forum, yine Flexor gibi genel geçer örnek programlar yazabilen işin içinden gelme hem alaylı hem mektepli moderatörlere, yine Flex-Point (Flexor’un eşi) gibi örnek programlar yazabilen bayan çalıştırıcılara sahip. Bu programları evinde uygulayıp bu siteye teşekkür eden çok sayıda kişi vardır.

- Forumun şimdilik co-moderatörü konumunda olan yöneticiler adminlerin yukarıda saydığımız olumsuz özelliklerine sahip değiller, onların mesajını okuduğumuzda “bizden biri” hissine kapılıyor ve kendinize yakın hissediyorsunuz. Ayrıca forumun eskiden moderatörlüğünü yapan ya da foruma ciddi katkıları olan “Özel Üyeleri” forumdaki üst düzey niteliği koruyor.

- Tüm olumsuzluklarına rağmen BodyForumTR beş senelik bir geçmişi, devasa başlık sayısıyla özellikle vücut geliştirme konusunda pek çok sporcuya iyi kötü rehberlik etmekte, pek çok bilinçsiz insanı belirli bir bilgi ve bilinç seviyesine ulaştırmaktadır. Sadece internetten vücut geliştirmeyi öğrenen bir insan büyük olasılıkla bu site sayesinde öğrenmiştir.

- BodyForumTR nadiren yapılan birkaç çalışmasını saymazsak kaynak bir site değildir demiştik, ancak kaynak bir site olamasa da BodyForumTR halen aktif bir çeviri kadrosuna sahiptir ve güzel makaleleri çevirerek yayınlamaya devam ederler.

BodyForumTR sitesini ziyaret etmek isteyenler, adres çubuklarına www.bodyforumtr.com yazarak onaylamalı.

Bu yazı kanunen tescillenmiştir.

loading...
 1. ferit ekmel says

  bence biraz haksızlık etmişsiniz.sonuçta tüm forumlar 3-5 üye ile başlarlar, googledan arayanlar forumda başlık açarlar.forumlar sözleşmelerinde belirtmek kaydı ile paylaşılanları kendi malları ilan edebilirler bu doğaldır.

  ayrıca türkiyede kaçtane forumda ya da sitenin üyeleri kendi bilimsel makalelerini yazabiliyorlar.vücutgeliştirme hakkındaki neredeyse tüm kaynaklar zaten ingilizce kökenlidir.
  asıl mesele doğru kaynağı ihtiyaç olduğunda doğru çevirerek paylaşmaktır diye düşünüyorum.
  bugün özer baysaling , zülküf turan kitaplar yazıyorlarsa yabancı kaynaklardan alıntılar yaparak çeviriyorlardır.

  son olarak forumlar google ya da vikipedi değildir.sabit bilgi kaynaklarının , bilgileri üyeler tarafından sorgulanamadığı için kendilerini sorgulamaları gerekir bence ,forumları değil..

  • says

   Ferit Bey Merhaba,
   Kişisel görüşlerime katılmayanlar, doğru bulmayanlar olabilir. Ama bence getirdiğim eleştirileri yanlış anlamışsınız.

   Ben bu forumu 3-5 kişiyle kurulduğu için eleştirmedim, tam aksine bir avuç insanla kurulduğunu söyledikten sonra bugün ülkemizdeki konusunda en kalabalık ortam haline geldiğini söyleyerek bir başarıya vurgu yaptığımı düşünüyorum. Bir diğer nokta da, evet, bir site yazılanları kendi malı kabul edebilir ancak yazılanlar zaten yazılmadan önce “başkasının malıysa” bu durumda ne olur?

   Yine tekrar ediyorum ki “aracılık” eden bir site neden sürekli “kaynak biziz” der? Ben bu noktaya eleştiri getirdim yoksa zaten yapılan çevirilerin öneminin farkındayım ama “kaynak olmak” farklıdır diye düşünüyorum. Kelime olarak da “kaynak” bir şeyin çıktığı yer değil midir zaten?

 2. sendos says

  ben bu yazıyı negatif yönden eleştiri olarak az bile buluyorum.
  yöneticilerin bir çoğu kişilik bakımından kendını sanalda tatmin eden halk tabırıyle ezik kişilerden oluşuyor inanılmaz bir egoları var.
  siz eğer onları haklı görmüyorsanız kuralları çiğniyorsunuz demektir veya siz onlarla tartışırsanız yazdığınız mesaj bilinki editlenicektir bazı şeyler çıkartılıcaktır.
  büyük bir yalanları var en iyisiyiz forum olarak en iyi site vücutçu.com dur
  yaptıgı organızasyonları unutmamak gerek
  veya yazılan makalelerini ve çevirdikleri makaleleri
  bodyforum ise vücutçunun çevirdiği yazdığı bir çok makaleyi sitesine yazıp kaynağa alıntıdır diye geçiştiriyor.

  • Resul says

   Sayın Sendos,
   Keşke dediğinizle kalsalar. Aynı zamanda bu sitenin sahibi tam bir ruh hastası; fitnessci.com diye bir site açmışlar bodytr’ın fotoğraflar ve resimlere kadar içeriğini çalıyorlar.

  • says

   Sendos, vucutcuyu da yazacağım fırsatını bulursam. Vucutcu da güzel makale araklar sizin haberiniz yok :-)

   Daha geçen gün benim iki yazımı kaynak ya da isim belirtmeden almışlardı. Ayrıca Serkan Yimsel’in de iki adet yazısı sanki o sitenin üyelerinden birine aitmiş gibi yayınlanıyor. Keza Orhan Tezişçi’nin de makaleleri izinsiz yayınlanıyor. Ben kendi yazılarım için gerekli uyarı ve açıklamayı yaptım, önce anlayışlı bir moderatör düzeltti ve isim adres verdi, link verdi. Ama sonra sitenin üst moderatör ya da sahipleri tarafından hem benim yazılarım hem de bağlantılar falan silindi. Forumdan da attılar beni. Gülüyorum ama aslında ağlanacak bir durum :-)

 3. okan says

  Öncelikle aşırı derecede vefa yoksunu bir sitedir..Bir ton makale, bilgi vb paylaşırsınız bir teşekkür bile etmeden banı basarlar….Yöneticilerden biri hata yapsa bile diğer yöneticiler ona destek olurlar ve haklı olan kişi haksız duruma düşer…Yöneticiler üyeler arasındaki tartışmalarda taraf tutarlar… .Bazı başarılı kişilere fazla saygı gösterilmeye başlandığında bunu tehdit unsuru olarak algılayıp bahane bulup banlarlar..Yabancı sitelerden çeviri yaparlar bir de utanmadan makaleyi sahiplenirler…..Ucuz ürün satan bir yerin isminin paylaşılmasına izin vermezler……..Üyeleri aşırı derecede sömürürler şimdi yeni birşey çıkarmışlar gelişim takımı üyeleri insanları kullanmaya çalışıyorlar ve diyorlar ki foruma değer veren kendi forumu gibi gören paylaşım yapan herkes bu takıma girebiilir..:) sadece yöneticiler değil yönetime yalakalık yapan üyelerde garip bir durumdur onlarea hiç girmeyelim……

  Kısacası arkadaşlar bugüne kadar sağlam bir rakipleri yoktu onun rahatlığını yaşadılar ama şimdi çok farklı vede gerçekten yardımsever adminlerin olduğu ve ileride iyi yerlere geleceğine inandığım bodytr sitesi var……

  Bu arada eğer boksla ilgilenen arkadaşlar varsa hyperboxing.com a girsin asıl iyi yerleri hakeden bir site……………Bu arada bodyforumtr sitesi yakında bu site ile ilgili açıklamalar yapacakmış kaale bile almıyorum o daha önce banladığımız gerizekalının biri dedi bu lafı Despo dedi gerçekten bu oluşumdan rahatsızlık duyuyorlar……………….Bu arada sitenizde bodyforumtr de adminlerin deyişiyle gelecek vaadeden ama banlanmış bazı üyeler gördüm hakikaten çok değerli üyeler inşallah hep beraber bu siteyi iyi yerlere getirirsiniz saygılar……..

  • says

   Okan Merhaba,

   Henüz foruma üye olmadığını görüyorum, foruma da bekleriz.
   Sitemizin saldırı aldığı zamanlarda olayı Savcılık kanalıyla polise taşıdığımda bunda Bodyforumtr’nin parmağı olduğunu düşünerek onların forumuna bir başlık açmıştım. Daha sonra da telif haklarını ihlal ettikleri için yine Bodyforumtr’ye ait fitnessci.com sitesinin sahibi hakkında suç duyurusunda bulunacaktım. Bunun üzerine Despo benimle iletişime geçmişti ve onunla MSN üzerinden konuşmuştuk. O zaman bana da “Sen bizim eski bir üyemizmişsin ama atılmışsın” falan dedi, ben de “pek çok foruma üye olduğumu” belirterek geçiştirmiştim. Şimdi hangi eski üyeye beni layık görecekler merakla bekliyorum.

   Ancak bu oluşumdan çıkan haberlere inanmadan önce iki değil üç kere düşünmek lazım çünkü o kadar çok üçkâğıtları var ki… :)
   Forumun onların elinde olduğunu düşünürsen, orada banlanan bütün üyelere istediklerini yaptırabilir, tarihlerle oynayabilir, kısacası istedikleri gibi bir senaryoyu gerçekmiş gibi sunabilirler. Bunlar benim için sadece gülüp geçilecek “eğlence konuları” olur. Kendileri sadece telif hakları konusuna dikkat etsinler, zira artık Despo bana “gerizekalı” dedikten sonra, kendi ya da yan sitelerinde bizim yazılarımızı yayınlarlarsa polisin bulduğu bütün isimlerin kapılarına dayanırım. Kanunlara saygılı oldukları müddetçe benim için söylediklerinin pek önemi yok.

   Vefa konusuna gelirsek, vefa, ahlaki ve insani yönden belirli bir olgunluğa erişmiş kişilerde bulunan bir erdemdir. Bizim kültürümüzde “bir fincan kahvenin kırk yıl hatırı” varken, senin gibi üyeleri apar topar forumdan atmaları, o insanların değerini gösterir. Buna karşı çıkmayan diğer üyeler ise yöneticilerin utancını (henüz hiç utandıklarını gduymadıysak da) paylaşmak zorundadırlar zira bir yerdeki adaletsizliğe ses çıkarmayanlar, o adaletsizliğe ortaktırlar. Ayrıca bugün ses çıkarmayanlar, yarın mağdur olduklarında boşuna diğer üyelerden “ses çıkmasını” beklemesin.

   Bbenim kendi sitemizi tanıtmak için yazdığım yazılarımı, Yazarlar > Yazar Listesi > İlşad Özkan bölümünde bulup okuyabilir ve sitemizi daha iyi tanıyabilirsin. Biz bir hizmet kaygısındayız. Sitemizi korumak konusunda ise sadece kanunlara güveniyoruz ve yazarlarımızın yazılarını bile Genelkurmay’la bile çalışan çok iyi bir firmaya tescilletiyorum. Bu sayede yazarlarımız kendi yazılarını sağda solda yazar ismi kaldırılmış olarak görürlerse ilgili site hakkında suç duyurusunda bulunuyoruz. Bu yönümüzle, Türk internetinde de küçük ama önemli bir yerimiz var ve hatta konuyla ilgili tez yazan bir arkadaşımız sitemizi ödevinde örnek olarak kullandı diye biliyorum, emin değilim.

   Bodyforumtr bana ve sitemize hakaret edeceğine teşekkür etmeli. Bu syaafadaki yazım sayesinde kendilerini düzelttiklerini biliyoruz.

   Bu arada söylemek istiyorum: Yeni logoları bizimkini andırıyor, bizden çok etkilenmişler, belli :)

 4. okan says

  Bir eleştiri daha yeni başlayanlar resim koyduğunda üyeler dalga geçip eleştiriyor burası tamam asıl inanılmaz olan yöneticilerde eleştiriyor hatta dalga geçiyorlar yav kardeşim site yetkilisi sen değilmisin istesen o resmi silemezmisin çocuğun birine sen obezsin bile demişler…….En salaklarda yalakalar yani neyin yalakalığı bu kardeşim para mı veriyorlar anlamak mümkün değil….Birde profesörde olsan göster vücudunuda görelim diye garip tepkileri var yani vücutlu olmak bilgili olmak sanıyorlar bütün kıstas bu…Sadece şunu biilsinler ki o sitedeki en aktif ve paylaşımcı üye kimse emin olsun ufak bir hata demiyorum tartışmasında banı yiycektir hemde süresiz ve diyecektir ki forumu sahiplenin diyen siz değilmiydiniz…….Dediğim gibi aslında forum forum olmaktan çıkmış diyeceksin ki banı yedindemi böyle konuşuyorsun hayır mesajlarıma bakarsanız kendimi biraz bile ezdirmediğimi yönetici dahi olsa tepkimi koyduğumu görebilirsiniz incelemek serbest……………Adamı banlarlar hatta çok önemli bir adamı ve o adamın yazılarını sitelerinde kullanmaya devam ederler açılan konular konuyu açan banlanmış ama devam eder……Bütün banlananların paylaşımlarını çıkartın siteden yazı kalmaz………Eğer bir forumun rakibi yoksa yöneticileride kendilerini başbakan sanıyorlarsa rakipsiz olmanın vermiş oduğu avantajla banlananlarında gidecek yeri olmadığını bilmenin verdiği dayanılmaz mutlulukla üye kişiyi banlarlar kim olursa olsun….Aslında bu siteyi herkes farkediyor ama vefalı olanlar kötüde olsa sitelerini bırakmıyor banı yiyince vefasızlığın karşıda olduğunu anlayarak aynen magmayla tanışıyor:)…Oradan buraya gelince Guantanamo’dan Avrupaya gelmiş gibi oluyorsunuz….neyse son eleştirim olsun eleştiri bobbardımanı oldu:)…….

  Siteyi kurarken ki yaşadığınız zorluklar ve sonrasında hızla yükselişe geçmeniz gerçekten etkileyici…Bu arada ilşad bey foruma tabi ki üye olacağım sınav stresi dorukta o yüzden internete pek girmeyeceğim sonra forumda görüşürüz iyi çalışmalar…….

  • Resul says

   Yalnız “oradan buraya gelince Guantanamo’dan Avrupa’ya gelmiş gibi oluyorsunuz” kısmında koptum. :)) Umarım foruma yakında üye olursun, sınavlarında başarılar…

  • demir says

   Okan yorumlarını okudum. O kadar sene BodyForumTR’de yazarken fark edemediklerini ban yedikten sonra fark ettin demek. Keske ban yemene neden olan mesajını da buraya yazsaydın. Bodytr forumlarında da o sekilde yazı yazsan burada da seni banlarlar dert etme :) Bakalım o zaman Bodytr forumunu hangi ortamda karalayacaksın…

   • okan says

    Benim yasaklanma sebebim forumda ısrarlara tartışma ortamı yaratmak, kurallara uymamak ve Yöneticilere emir vermek istersen bak…..Sebebi aslında sadece flexörle olan tartışmam…….Zaten benim disiplinsiz davranışalarımın çıkış noktası Türk olmak diye bir başlık vardı ve orada konuyu kapattılar ve bir grup üye isyan çıkardı ve forumdan ihrac edildiler.. daha sonra bir hocamızı banladılar…Yani sen buzdağının görünen kısmıyla ilgileniyorsun anlaşılan, özelden yaptığımız tartışmalardan silinen başlıklardan haberin var mı senin? Flexöre cevap yazıyorum yönetim siliyor o bana yazıyor silinmiyor,forum yönetimini eleştiren başlık açıyorum tartışalım diye kötü anlamda değil anında siliniyor……Senin dünyadan haberin yok kardeşim tabi ki alternatifi olmadığı arkadaşlar olduğu için takılyorduk bu forumun işleyişini beğendiğimiz anlamına mı gelir? Bu arada bazı şeyler başına gelince anlarsın bunun yanlış bir tarafı mı var? Bu arada bütün yöneticileride kastetmedim….. yukarıda bahsettiğim gibi banlanmam benim istememle oldu çünkü başkaları gibi altta kalmadım, yönetime 10 kere üyeliğimi silin diyorum silmiyorlar anximendosa mesaj attım dedim üyelik silme nasıl oluyor üyelik silme yeri yok ısrar ettim ettim flexörlede tartıştım banlandım….Aynı şekilde uğur arkadaşımızda msnde bende banlanacağım dedi tartışma falan çıkardı banlandı…….Tekrar ediyorm forumun geneline laf söylemiyorum iyi insanlar var iyi yöneticiler var……yöneticinin birine yazdım dedim ki sizinle ilgili önemli iddiaları var bodytr sitesinin haberiniz olsun bir açıklama falan gerekli açıklamayı yapacağız kaale almıyorum o gerizekalıyı dedi…….Ben konu açtım bodyforumtr.com ile ilgili iddialar diye sor bakalım ne oldu silindi….Yani o forumda yazılanlar hiiiiiiç önemli değil asıl tartışmalardan haberin yok bu arada nickini bağışlarsan memnun oluruz…….Eğer haklılığına güveniyorlarsa iddiaları kendi sitelerinde cevaplarlar…….tekrar ediyorum sitede çook iyi insanlar var şu anda en büyük site iyi yöneticileri var herkes alınmasın…..Bu arada seni burada banlarlar demişsin bende diyorum ki oradaki son zamanlarımdaki bilinçli olarak yaptığım abuk subuk yazıları burada göremeiyeceksin uğur içinde geçerli bu….Eğer haksızlığa uğrarsam hiç farketmez buradanda banlanırım gider başka sitedede burayı eleştiririm….Ben önemsizim sen bana bakma bende sitede eskiden takılan karasanlar ve daha niceleri neden artık yoklar dedikleri zaman anlamıyordum ama şimdi anlıyordum bu arada onlarla ilgili başlığıda sildiler yani biraz dik kafalıysan işin zor olabilir…..smtrc sezer heavy duty skirful kanmevsimi bunlarla ilgili açtığım konuyuda sildiler demek istediğim bazende oylama yapmayı öğrenmeleri lazım bu kişilerle ilgil bir oylama olamazmıydı kim karar verdi bu kişilerin atılmasına 3-4 kişi eeee hani forumda üyelerin etkisi…..Bu konuları sen göremezsin çünkü zaten konuyu sildiler tartışmaları göremezsin çünkü özelden gerçekleştirildiler…

    KISACASI SEN BU SİTEYEDE ÜYE OLMUŞSUN BAK ÖZGÜRCE SAVUNUYORSUN VE BODYTR YÖNETİMİ KÜFÜR FALAN OLMADIĞI SÜRECE SENİ ENGELLEMİYOR DEĞİL Mİ?SANA BİR FIRSAT VE TEST ETME OLANAĞI GİT ORAYA BÖYLE BİR SİTE VAR DE HADİ DE DİYEMEZSİN SAVUN BAKALIM BURAYI HADİ YAP KARDEŞİM:….

    • says

     Açıkçası forumumuzda gerekli yazıları yazdım ve “küfretmek” bir uyarı ya da geçici yasaklanma sebebi. Tabii burada küfrün içeriği de önemli, şimdi tutup da birine ya da o kişinin şahsına ya da yakınlarına sinkafla konuşuluyorsa ancak o zaman tamamen banlayabiliriz. Bunun dışında kalan küfürleri silip uyarıyla geçiştirebilir yahut geçici olarak uzaklaştırabiliriz, yani her küfür olayını kendi içinde değerlendiririz. Herhangi bir üyemiz şu veya bu sebepten aşırı sinirli olup bir anlık yanlışlığa düşerek -yukardaki gibi olmamak şartıyla- küfrettiyse bu forum için dert değil, hemen o mesajları siler ve üyeyle iletişime geçeriz. Yapıcı ve çözümcül olmak önemli.

     Ek: BFTR’deki mesajlarından tanıdığım karasan da bizim forumumuza üye oldu. Kendisi foruma hiç girmediği için geçen günkü yaptığım üyelik dondurma sürecinde onun da üyeliğini dondurdum ve ne zaman yazmak isterse üyeliğini tekrar açarız. Yani herhangi bir yasak söz konusu değil, sadece foruma giriş yapmayan ve hiç yazı yazmayan bütün üyekler gibi onun da üyeliğini dondurdum. Siteye üye olduktan sonra hesabı dondurulan bütün üyeler gibi o da ne zaman isterse forumda yazar. Ama sanırım bu aralar bu konulara pek zaman ayıramıyor. Şimdi merak ediyorum, bir forum nasıl olur da bu kadar tanınmış bir üyesi hakkında açılan başlıkları kapatıp herkesi susturur? Nasıl olur da yasaklanan üyelerle aralarına bu kadar keskin çizgiler çizebilir? Bunlar beni ilgilendirmez ama benim benimseyebileceğim davranışlar değil. BFTR yöneticisi bana “gerizekâlı” demiş ya, bunun da nedenlerini açıklasınlar. Ben gerizekâlı olabilirim, ama en azından bunun nedenini sizlere anlatsınlar. Neden zekâ geriliğim varmış? Bodyforumtr’nin vücut geliştirme konusunda interneti doldurup kurduğu sultayı sarsacağımız için mi?

     Tüm bu tartışmalar boş, rekabet yapıyorsak temiz yapalım, internet okurları kazansın. İsteyen istediği sitede yazar çizer… Ama bize kötü şeyler söyleyerek de dürtüklemezlerse memnun olurum, o zaman cevap vermemiz gerekiyor. Gerilimin kimseye faydası yok. Biz ne zaman istersek o zaman BFTR’yi eleştiririz, onlar da bizi eleştirsin. Hükûmeti bile eleştiriyoruz, eleştiri özgürlüğü, diye bir şey var. Bize hakaret etmelerine gerek yoktu çünkü biz kimseye iftira atmadık. Bizi de iftira atmayıp gerçeklere dayanarak istedikleri kadar eleştirebilirler. Ama buradaki eleştiri yazımda “gerçek dışı” tek bir nokta bile yok, değil mi?

    • demir says

     Benim tabiki senin yonetim ile aranda gecenlerden haberim yok. Ama yazdıgın o son 2 yazı da sana yakısmamıstı. Sen forumun eski ve aktif uyelerindendin. Ben senin yazdıklarını okuyup ciddiye alanlardandım. Eger amac forumdan ayrılmak ise, uslubu da bu olmamalıydı. Neyse spor hayatında basarılar dilerim.

    • bodyforumtrdenbirajan says

     okan, genel olarak yazdığın yazılara cevap vereceğim ve sorular soracağım.

     Öncelikle, “beni siz işten çıkarmıyorsunuz, ben istifa ediyorum” tadında fakür ama gururlu genç ayaklarını geçelim lütfen;)
     Forumda kayda değer hiçbir katkın yoktu. Gereksiz ve saçma yorumlardan başka birşey yapmadın. Bilakis, senin gibi üyeler yüzünden forumdan soğuyup aktifliğinde düşüş olan üyeler de mevcut.
     Forumdaki ilk çıkış noktası dediğin Türklük başlığındaki “Türkler dünyaya hakim olsalardı tecavüzler artırdı hehehe” tarzındaki zeka yoksunu yorumunu hatırlatırım.
     Tecavüz Türklükle alakalı has genetikten gelen bir sorun mudur ki Türklükle bağdaşlaştırılıyor?
     Yoksa bu insanlık suçu mudur?
     BURADAKİ CÜMLE BODYTR EDİTÖRÜ TARAFINDAN AŞAĞIDAKİ GEREKÇELERLE KALDIRILMIŞTIR, HALKA AÇIK YAZILDIĞI İSPATLANIRSA YENİDEN EKLENECEKTİR.
     Mitokondrinin başlığında suyun ısınınca nasıl çark ettiğini de gördük;)
     Bunlarda sonra bir de ben kendimi sildirmek istemedim ama kabul etmedilr gibi yorumlar yapman komik oluyor.
     Kendini çok değerli üst düzey bir üye olarak görüyordun herhalde ki “ben istememe rağmen üyeliğimi silmediler” diyebiliyorsun:)))))

     Hepsinin dışında herkes, her oluşum eleştirilebilir, ki bu sayede yanlışlarını düzeltip doğru yolda ilerleme şansını elde etmiş olur. Ancak buradaki yorumlara bakıyorum da atılanlar kendilerini haklı gösterip ha bire alttan vurmaya çalışmışlar.
     Bunu görünce, yönetimin sizleri üyelikten atarak ne kadar isabetli kararlar verdiğini görüyorum.
     Son sözüm de sitenin adminine,
     atılanlar olsun siz olun sürekli değerli üyelerini tutumundan dolayı kaybettiğini küstürdüğünü yazmışsınız:
     Madem bunu bu kadar açık bir şekilde dile getirebiliyorsunuz
     o zaman kanıtlarınızı da gösteriniz
     örneğin, “bftr özel üye blitz” ile sanaldan telefondan ya da canlı olarak görüşme imkanım oldu, forumu bırakma sebebinin vefasızlık olduğu, adminlerin tutumlarının olduğu vs bir yorum yazın görelim.

     • says

      Yorumunuzdaki bir cümleyi ilk önce yayınladım fakat daha sonra özel hayatı ihlal ettiği gerekçesiyle ve buradaki konuyla hiçbir ilgisi olmadığından dolayı kaldırdım. Bahsettiğiniz noktayı Okan Bodyforumtr’de halka açık bir şekilde yazmadıysa size özel mesajla bildirmiş demektir. Size yazılan özel mesajları ifşa etmeniz ayıptır ayrıca da bahsettiğiniz notun buradaki konuyla hiçbir ilgisi yoktur. Ancak ilgili mesajın halka açık yazıldığını ispatlarsanız yeniden eklerim.

      Sizin gibi “bel altı vuran” ve bir zamanlar kendilerine güvenen insanları sonradan bu şekilde hançerleyen insanlarla bir arada olmadığı için Okan adına sevindim.

     • bodyforumtrdenbirajan says

      Birincisi bu yorum açık bir şekilde okan tarafında forumda yazılmıştır.
      İkincisi, “Sizin gibi “bel altı vuran” ve bir zamanlar kendilerine güvenen insanları sonradan bu şekilde hançerleyen insanlarla bir arada olmadığı için Okan adına sevindim”
      bu yorumu yapabilmeniz için ifade ettiğiniz gibi okanın bana bu enteresan mesajı özelden atmış olduğundan emin olmanız gerekmektedir. Başta “eğer bu halka çık bir şekilde belirtildiyse tekrar koyarım, özelden yazılmış ise bunu burda paylaşmak ayıp olur” yazarken iş eleştirmeye gelince bu yazışmanın özelden olduğuna karar verip! buna göre yorum yapmanız da hoş olmuş. Eleştirimden pek hoşlanmayıp bu tip bir karalama yolunu seçtiniz herhalde.
      Daha önceki mesajımda da sizden bazı kanıtlar talep etmiştim.
      Her şey açık ve net.

     • says

      Okan’ın lisede yaptıklarının bu yazıyla alakası nedir? Sizin lisede yaptıklarınızı bilen birisi çıkıp yazıyor mu? Burada insanların lisede neler yaptıklarından mı bahsediyoruz? Ben, açıkçası, öyle bir yazının ancak özel mesaj yoluyla yazılabileceğine kani idim. Ama değilse de bana ilgili linki gönderin, yorumunuzdaki cümleyi de tekrar yazın ve yayınlayayım.

      Tutturmuşsunuz bir “karalama”, karalama nedir biliyor musunuz? Karalamanın özünde iftira atmak vardır, siz benim bu sayfada yayınladığım yazıda bir iftira gördünüz mü? Forumdan atılan herkese ben nasıl ulaşayım ayrıca her atılan için mi geçerlidir bahsettiğim durum? Karalama kelimesinin anlamı hakkında bir fikriniz var mı? Ben kimseyi veya hiçbir oluşumu karalamadım ve delillere dayanarak yazımı yazdım. Buradaki yorumlara gelirsek de kendi yaptığım yorumlar dışındaki yorumlar beni bağlamaz ancak sizinkiler gibi olanlara müdahale ederim, aynı şeyi Okan bir başkası için yapsaydı tutumum yine değişmezdi.

      Sürekli “karalama” ve “herşey açık ve net” benzeri kelimeler kullanarak bizim sizi karaladığımız izlenimini vermeye çalışıyorsunuz ancak herkes zaten her şeyi görecektir. Suyu bulandırarak gerçekleri örtemezsiniz.

     • okan says

      Sen o kadar akısız birisin ki Forumu çok takmadığım için lay lay lom yazılar yazdığımı anlayamıyorsun Ben lisede senin gibi çekingen bir tip değildim fırlamanın biriydim anladınmı pasifin tekisin Lisedeyken sınıfta master yapardım kızlarda hayran hayran beni izlerlerdi ve aşırı derecede ilgi gösterirlerdi bunu mu öğrenmek istediniz:)…. öyle yazılar yazmam forumu takmadığımdandır salak değilsen anlarsın…..Türk olmak zordur çetindir diye meşhur bilinen bir yazıyı yazdım konu hiçbiriniz görmeden kapatıldı….Bundan haberin yok mesela çıksınlar silmedi desinler.. senden bir duyarlılık bekliyorum böyle bir konu silinmiş de gerçekten rica ediyorum senden bakalım bana gösterdiğin tepkiyi onlara gösterebilecekmisin onlarada hain desene…..Neden bize 3 günlüğüne siteye giriş izni vermiyorsunuz gelelim tartışalım…….bak orada burayı savunan yok ama siz burada savunuyorsunuz bakıyorum………Artık çok kişiyi forumu chat yeri olarak kullanıyor dolayısıyla benimde katkım o kadar olacak tabi……..Bu arada ben yötetime üyeliğimi silin diye 50 kere mesaj çektim flexöre yazdığım cevapları sildiler……..Ben en az 10 kere üyeliğimi silin yadığıma YEMİN EDERİM aynı yemini yöneticilerdende bekliyorum……Ben istememe rağmen üyeliğimi silmemelerinin sebebi önemli üye olmam değil kafan hiç basmıyor be kardeşim bizim üye olarak görünmemis sitenin üye sayısını yukarıda tutar buda reklam demek o kadar akılsızsın………..3 ay önce siteden banlanan bir arkadaşla msnde konuştum dedim ki çok sıkıcı burası siz olmadan çekilmiyor yakında banı yerim ve bu kişilerin geri alınması için konu açtım silindi özel mesaj çektim cevapsız kaldı kişleri tanıyosun zaten ama sen sadece buzdağının görünen kısmıyla ilgilisin…….Eğer önemsiz bir üyeysem şu ana kadar yaptığım bütün paylaşımlarımın siteden kaldırılmasını istiyorum…….Ve sanada kızmıyorum çünkü ne kadar haberin olabilir ki sadece forumda yazdığımız abuk subuk şeylerle tanırsın bizi….Şahsen sen bu sitenin adminiyle ilgili eleştiti yazsan ben bu kadar hararetli savunamam çünkü bilemem aranızda neler geçmiş…….ama sen çok net savunuyorsun anlayamıyorum yani nasıl eminsin……..Bana 2 hafta önceden malum bir yönetici tarafından baskılar yapıldı siteden gitmem için hatta onu diğer bir yöneticiye bildirdim ondan sonra baskı devam etti hani siteye girmeyecektinb falan düşün bunları yönetici yapıyor bende dedim ki yav kardeşim silin üyeliğimi gideyim yok silmiyorlar ama git diyorlar bende mücadele ederek üyeliğimi sildirdim yoksa önemli üye olmamla ilgisi yok ki bunun….eski mesajlarımdan alıntı yaparak bu yüzden banlandın deiyerek hemen yargıya varırsan hata yaparsın………..Bence site hakkındaki iddiaları sitenin yöneticileri savunmalı bir açıklama yapmalı ki konu netleşsin……………

      İlşad bak kardeşim, Şu anda o sitede burası hakkında konuşuyorlar ve cevap hakkımız yok ama onlar burada üye olup burayı eleştirebiliyorlar yani şu anda oraya üye olup kendimizi savunmamıza izin yok burada adaletsizlik var bende karşılık olarak bu kişilerin sürekli buraya yazmalarına karşıyım sonuçta bu şekilde olursa yarın öbür gün forumda karşıt görüşlü kişilerle aramamız bozulacak……Aşırı derecede tartışmalarla gündeme gelmek istemiyorum, çünkü burada oradaki gibi abuk subuk disiplinsiz mesajlar yazmayacağım çünkü burası iyi bir site…………Şu anda orada herkes fikir birliği etmiş birbirlerini savunurken burada bir tartışma ortamı oluşmakta yani burada zarara uğrayan bu site oluyor…………Kısacası bu kişilere cevap hakkı verebilmek için bizimde orada yazmamız gerekir herşeyi bir tarafa bırakıp burada yeni bir sayfa açmak istiyoruz ben mitokondri uğur vb…….

      Aksi halde siteden üyeliğimin silinmesini rica ediyorum iyi çalışmalar diliyorum…..anlayışla karşılayacağını düşünüyorum……..

      Yukarıdaki arkadaşa cevap olsun bu bak kardeşim var mı banlanma gibi bir korkum ne kadar önemli ya alın formunuzu be kardeşim hem belki iyi çalışırsan özel üye bile olursun ve yöneticilerin para kazanmasına vesile olursun oradaki her bir üye site sahiplerinin ceabine giren bir paradır seninde değerin o kadardır buna emin olabilirsin…………………….

      İlşad kardeşim bak koca adminle ne kadar rahat konuşuyorum değil mi?kardeşim falan çünkü o bir başbakan değil, Uzatmadan yukarıda yazdım ilşat burada onlara cevap vermekle uğraşamam yoksa yukarıdaki isteğim yerine getirilsin..sevgiler…sende kusura bakma ilşad böyle olmasını istemezdim senide karıştırdık tartışmaya iyi çalışmalar….

     • says

      Okan bana kalırsa Bodyforumtr de seninle aynı şeyi isterdi. Burası Bodyforumtr hakkındaki olumlu ya da olumsuz yazıların özgürce yayınlanabildiği bir sayfa. Onlar bu özgürlüğü vermiyorlar diye onlara benzemenin bir anlamı yok bence.

      Şu an kendine “bodyforumtrajanı” diyen arkadaş da farkında olarak ya da olmayarak hedef saptırıyor. Hedef saptırıyor ki esas konular görmezden gelinsin ve sayfa “kişilerin tartışıldığı” bir yere dönsün, esas konular unutulsun, su bulansın. Seni tahrik ederek hem suyu bulandırmış hem de seni safdışı bırakmış olurlar, bu şekilde gideceksen.

      Bırakalım buraya “gerçekten vaki olmak” kaydıyla istediklerini yazsınlar, hatamızla sevabımızla hepimiz insanız ve bir zamanlar söylediklerimizin sorumluluğunu taşırız. Bu söylediklerimizi yanlış yorumlayanlar olabilir, bunun ceremesini çekeriz. Bence bu sayfaya gelip “Bodyforumtr’nin ne kadar harika bir yer” olduğunu yazanlar, yazmaya devam etsinler. Benim bu sayfadan “hit” denilen tıklanma elde etmek gibi bir hedefim yok, öyle küçük hesapların peşinde değilim ama bu sayfayı yorumlara kapatmak bizi Bodyforumtr’ye benzetecektir. Bırakalım isterse hepsi buraya üşüşüp bizi kötülesinler (neyle kötüleyecekelrse?) ve kendi sitelerini övsünler.

      Bizim hakkımızda “ilginç” iddialar ortaya atarlarsa ben cevap hakkımı kullanırım. Şu an Bodyforumtr bizi “Bodyforumtr’yi karalamaya çalışan ‘öteki’ site” konumuna sokmuş durumda. Ama ben bu yazıyı ilk yayınladığımda nesnel bir eleştiri getirdiğimi düşünüyorum. Sonra bir başkası gelip bodyforumtr’yi övmüş, bir diğeri gelmiş eleştirmiş, bunlar kişilerin kendi fikridir. Amacımız kimseyi “karalamak” değildi ve bunu yapmıyoruz. Senin anlattıkların senin kişisel görüşlerini içerir, insanlar bunu ayırt edebilecek kapasitede. Aynı şekilde diğer siteyi fanatikçe övenlerin de yazdıkları kendi fikirleridir.

      BodyTR olarak hizmet kaygısındayız ve bunu şu ana kadar bizimle aynı konularda yayın yapan hiçbir Türk sitesinin yapamadığı bir hızla yaptık. İnternetimizde bu konularda bu kadar özgün makale hiç olmadı. Yakında yabancı sitelerle de yapacağımız anlkaşmalar sonucu “etik çevirinin” nasıl olduğunu diğer sitelere göstereceğiz ve o yazıları da sahipleneceğiz çünkü çeviriler de telif haklarıyla korunuyor.

      Bodyforumtr bizimle hizmette yarışsın, yoksa özgür bir ortam olmak konusunda bizim elimize su bile dökemezler. Bırakalım Bodyforumtr üyeleri içinde bulundukları yanılsamada yaşamaya ve bizi “kötü ve karalayıcı site” olarak görmeye devam etsinler. Aklı başında olan herkes neyin ne olduğunu görüyor bence.

   • says

    Şunu söyleyeyim: Bizi eleştirmek isteyen bütün eski üyelerimiz için forumda bölüm açtım ve kurallar kısmına da gerekli açıklamayı yaptım. Küfür yüzünden yasaklanan üyelerimiz bile “son sözlerini” forumdakilerin ve diğer herkesin görebileceği şekilde yayınlatabilir. Biz eleştirilmekten korkmuyoruz, çünkü hata yapabiliriz. Önemli olan iyi niyetli ve özgürlükçü olmak. Burada bodyforumtr’den o kadar bahsedilmiş, ben bunları kaldırıyor muyum? Benim hiçbir siteden korkum yok, çünkü şu anda bulunduğun sitenin kalitesine güveniyorum. Bizim kalitemiz lafta değil, özdedir. Bu sebeple kendimize güveniyoruz ve üyelerimizi banlarsak bile onlara sonuna kadar söz hakkı veririz.

    O siteler aylarca “iran iksiri” gibi ürünlerin reklamını yayınlarken ben aynı reklamları yayınlamamak için sitemden Google reklamlarını kaldırdım, daha sonra iksirciler siteye saldırdı sitemiz kapalı kaldı, mahkemelere savcılara polislere gittim de olayı ancak öyle çözebildim. Ben yaptığım işin sorumluluğunun farkındayım ve burada kendi ismimle “özgür bir ortam” oluşturmaya çalışıyorum. Benim kimseden ve de hiçbir sitenin adından korkum yok. Yapsın bakalım BFTR bizim hakkımızda ne açıklayacakmış, iş kirli çamaşırları dökmeye gelirse, merak etmesinler benim elimde çok done var onların aleyhine. Ayrıca benim hiçbir kirli çamaşırım da yok. Merak ediyorum acaba hakkımızda ne açıklama yapacaklarmış. Ben yine bazı şeyleri açıklamıyorsam o da -istemeden de olsa- sanal alemde Türk sporuna ettikleri hizmetin yüzü suyu hürmetinedir. Ben, uzun süre tek başıma ve daha sonra da sitemize katılan yazarların desteğiyle ve bütün dürüstlüğümle bu oluşumu bi yerlere taşıdım, hep beraber daha da ileri taşıyacağız. Onlar beş senedir baskı ve örtbas etmekten başka ne yapmışlar.

    Tüm bunları yapmak da Güven, Özveri ve Tecrübe ister. Biz bütün ahlakımızla, bütün mertliğimizle buradayız, her zaman da burada olacağız. Bizi örnek alsınlar, başka bi şey yapmalarına gerek yok.

    • demir says

     Bodyforumtr ile aranıza tam neler gecti bilmiyorum, isin aslı ilgilenmiyorum da. Anlasılan surada tek basına ayakta durup insanlara bir hizmet vermeye calısıyorsun. Tebrik ederim. Baska soze de gerek yok. Kolay gelsin.

     • says

      Aynen öyle. Teşekkür ederim.

      Ayrıca Bodyforumtr’de açtığını bugün gördüğüm başlıktaki gibi kimseyi “karalamadım”, karalamak “iftira etmek” demektir, ben kimseye iftira atmadım. O başlığa da cevap yazacağım ama yöneticilerin IP numaramı engellemişler… Schwarz XXL adındaki üye de iyi “sıkmış”, ben aynı başlığa cevap yazacağım ve büyük ihtimalle kabullenemeyip silecekler.

     • okan says

      Bu aradamitokondrinin başlığında suyun ısınınca tırstın falan yazmışsın http://www.bodyforumtr.com/vbforum/mitokondri-menshealth-mart-2010-say-t25517p3.html
      tarafsız olarak okuyun………..ayrıca schrwarzxxl adlı özel üyeyle çoğu kişi tartışamaz bile……Ayrıca kendisiyle bir tartışmamız daha olmuş ve o bana cevap yazmış ve ben ona sert bir cevap yazdığım anda konuyu silmişlerdi kendiside şahittir zaten körmüsün dedi bende doğru konuş terbiyesizlik yapma dedim uyarıyıda ben aldım:).. . buna rağmen üstteki konuda tartışmaktan çekinmedim yani ban korkusu olan adamın yapacağı şeymidir bunlar………Bu arada ajan yazmışsın gerçek üye ismini söylersen tarafsızlığına olan güveninimiz artacaktır sevgili dostum……..Bu arada ilşad yukarıda yazdığım teklif halen geçerli…..

 5. cıddırık says

  10 kere üyeliğimi silin diyorum silmiyorlar anximendosa mesaj attım dedim üyelik silme nasıl oluyor üyelik silme yeri yok ısrar ettim ettim flexörlede tartıştım banlandım

  AYNEN BENDE BU SEBEB DEN BANLANDIM VALLA :))) İSMİ LAZIM DEĞİL YÖNETİCİ ARKADAŞA
  3 MSJ ATTIĞIM HALDE CEVAP VERMEYINCE CEVAP YAZSANAA diye attığım msj banlanma sebebim + bir konu daha var kızın birisi soru sormuş sankı orda herkez kadın doğum uzmanı sordugu soru neden regll olamıyorum :) BU KONUYA YAPTIĞIM YORUMDA BANLANMA SEBEBİM yakında birisi çıkıp doğum sancım tuttu ne yapmam lazım diye konu açarsa şaşırmam :) İnsanlar keşke kas yapmaya çalışırken beyinlerinin yağlanmasına izin vermeseler.

  BİRDE YASAKLANMA YAZIMIN ALTINA TEŞEKKÜR EDENLER VAR :) :))) Seviyorum sizi

  • okan says

   Aynen cıddırık giriş var çıkış yok sanırım üye potansiyelini yüksek tutmak için, birde girme o zaman diyorlar yav kardeşim girmeyeceksem neden üye gibi gösterilelim……Bak cıddırk kardeşimde aynı meseleyi yaşamış…….demir; O haksız bu haksız herkez haksız sadece onlar mı haklı yani biraz objektif bakın lütfen ne doktorları banladılar oradan fikir ayrılığı yüzünden tekrar ediyorum cıddırık, mjacson, ben falan belki önemli olmayabiliriz ama ya diğerleri hepsi haksız o zaman…..Bir insan neden bir forum sitesi kurar kendiside o hobinin içindedir muhabbet eder bilgi paylaşır ama sen orayı sadece yönetim amaçlı kurmuşsan o zaman orada Sadece Ticari kaygılar vardır………..

   Eğer ben bir spor sitesinde ucuza bir suplement satılan yeri yada yeni açılan sporseverlere faydalı olacağını düşündüğümüz bir siteyi üyelerle paylaşamıyorsam eğer bu yasaksa demek ki o sitenin amacı sporseverlerle yardımlaşma değil………Yeniden söylüyorum sevgili dost burada malum siteyi savundun, eğer biraz güveniyorsan sitenin demokrat olduğuna oz aman gir siteye ve orada burayı savunan yazılar yaz hakkınızda iddialar var yaz önce konunu silerler bir daha açarsan banlarlar…..Hodri meydan sevgili dostum buyur aç eğer biraz objektifsen farkı anlayacaksın…..Artık birbirimizi kırmaya gerek yok başka yazacak bir durum yok bizleri bir yönetici ile fikir ayrılığına düştüğünde anlayacaksın…….Artık tartışmanın içinde bulunmak istemiyorum paylaşıcak konularımız kurulacak dostluklarımız var İyi çalışmalar sevgiler dostum…

 6. Çıddırık says

  Arkadaşların sitede in.cin diez,despo top oynadığı için canları sıkılıyor sanırım. Polemik yaratıyorlar, zaten size laf yetiştirebilecek seviyeye inebilseydik “NALET olsun tek siz haklı olun deyip” çekip gitmezdik.Bugün ,tayların yorumlarını gördüm gül gül öldüm. :))) Ata sözüzlerin den verdiginiz örnekler de çok hoşdu Evet haklısınız Siz konuştukça siteniz yürür .(İt ürür kervan yürür)
  Yapılan Eleştiriye muhatabı cevap vereceği yerde, muhatap bile alamayacağımız insanların atladığını görünce aklıma gelen atasözünü paylaşmadan gecemeyecegim “ATLAR DEPİŞİR ARADA EŞŞEKLER EZİLİR” Bu olayda Olimpiyat bazında sidik yarıştırmaya dönmesin iki site arasında. Ben konunun yorumlara kapanmasını istiyorum.Alayınıza BAN benden :)))

 7. deli333 says

  siteyi 2004 te canlandırmaya çalışmıştık, zamanla iyi yere geldi ama işte görmemişin forumu olmuş hesabı , saçma sapan kurallar koymaya çalıştılar. anabolik steroidler ve yağ yakıcılar kısmı sayesinde ayakta duran, orayı zamanında canlandıran kişilerinde üyeliklerini silicek kadar şaşırmış insanlarla dolu. (panzehirden bahsediyorum, ben değil) kaldıki benim üyeliğimide bir mesaja alıntı yapıp güldüm diye banlamışlardır. saçma sapan bir yer. ingilizce forumları takip etmek daha gerçekçi ve güncel bilgilere sizi ulaştırır. ayrıca sitedeki online üye sayacında da “çocuk kandırması” taktiği uygulanmaktadır. siteden çıkın ama 1 saat halen online gözükürsünüz. heh şaka gibi..ben bunu türkiyenin hiç bir forumunda görmedim.

 8. okan says

  Buradan bir açıklama yapmak istiyorum ki yanlış anlaşılmayayım;

  1.Öncelikle bodyforumtr.com adresinden çok şey öğrendik bunu sanırım kabul etmeyen yok.
  2.Bodyforumtr.com üyelerinin hiçbirisiyle sorunum yok en çok bu duruma üzüldüm zaten..
  Onlara sadece diyorum ki ileride sizde bir sebebten siteden uzaklaştırılırsanız aynı bu durumda olursunuz..sadece biraz empati yapın durumun tek taraflı olmadığını sadece bu tarafın haksız olduğunu düşünmeyin…Neticede söylediğim gibi siz bodyforumtr.com a minnetinizden dolayı bize karşı kırıcı konuşuyorsunuz…ne zaman benimle konuşmak istedinizde konuşmadım hiç sordunuz mu konu hakkında buyrun gelin oturalım kahvemizi içip muhabbetimizi edelim…Sonuçta burası da sizin siteniz,orasıda, orayada üye olun burayada..
  O yüzden biz onları muhatap almıyoruz açıklama yapmıyoruz diye direteceklerine yapmaları gereken sadece kendi üyelerine saygıları varsa size açıklamak bu kadar basit…Şimdi kafanızda bir kuşku var ve size açıklamaları gerekmez mi sadece onlara cevap verme gereği duymuyoruz iki laf çevirme bukadar..Sadece sayın üyelerden beklediğim biraz objekrif olun arkadaşlar lütfen.. size her zaman bizim dostumuzsunuz şahsen siz buranın adminiyle sorun yaşasanız ben karışmam ve burayıda savunmam çünkü bilemem aranızda neler geçti sorun neydi……Beni ve bu sitedeki kişileri çıkartalım peki bundan önce banlanan herkes mi suçlu sadece bunu soruyorum sizlere evet yönetiminde hataları olabilir demenizi bekleyorum sadece objektif olarak benim 10 hatam varsa yönetimde diyecek ki bizimde 1 hatamız olmuştur…Bugün eski üyelere bakın önemli kişilere 2006 dan beri yok mesela kimse vakitleri yok demesin arkadaşlar bu kadar düz mantık olunmaz…Oradan bugüne kadar yaptığım bütün iyi kötü veya berbat paylaşımlarımın silinmesini rica ediyorum bütün istediğim….eğer bu talebi yerine getirmiyorlarsa beni bir günlüğüne siteye davet etsinler hepinizin önünde tartışalım benimde ortaya koyacaklarım olacaktır elbet..Bu iyi kötü paylaşımlarımı silme fikri sadece bodyforumtr.com’a özel birşey değildir bu sadece işin adalatidir her sitede böyle olmalıdır..yoksa sevgili üye dostlarımla ve bazı adminlerle hiçbir sorunum yok basit bir ban meselesi olmadığına emin olun kardeşlerim……Dediğim gibi bu siteyi düşman bellemeyin orayada üye olun burayada üye olun ayrıca yanlış bildiğiniz bir şeyide eklemek istiyorum banlanıpta buraya sığınmadım ben bu siteye neredeyse ilk zamanlarından beri üyeyim sadece forumu sonradan açılmış…Dediğim gibi çok sevdiğim muabbet ettiğimiz yeri geldi tartıştığımız arkadaşlar var o sitede buyrun burayada gelin oradada kalın…Bunu istememin sebebi sadece sizleri özlememdir sizlerle muabbet etmeyi özledim o kadar kendinize iyi bakın kişisel görüşümdür sadece beni bağlar bu açıklamalar… sadece objektif olun çünkü herşey umduğunuz gibi olmayabilir kardeşlerim sevgiler…

 9. gaddarkemal says

  BODYFORUMTR SİTESİNİN “KURALLAR” KISMINDAN YAZANLARIN YALAN DOLAN OLDUĞUNUN İSPATI AŞAĞIDADIR. TARTIŞMAYA GEREK YOKTUR, BU KADAR YAZDIĞINIZA DEĞMEZ ARKADAŞLAR… AŞAĞIDAKİ YAZIMI YİNELİYORUM.

  Değerli ziyaretçiler. Beni bodyforumtr.com denilen sitede yazdığım doğru yanlış yorumlarla tanıyanlarınız olabilir. Ben vücut geliştirmeyi yürekten seven biriyim. Zamanında malum foruma kaydolup hem kendimi geliştirmiş hem de yorumlar yapmıştım. Denebilir ki o foruma girmeme en büyük sebep yorum yapmaktı.

  Daha sonra o forumdaki üyeliğim aniden yasaklandı, ilginçtir ki benim yasaklanmamdan çok kısa bir süre önce “ceza alan üyeler” başlığıyla yeni bir konu açıldı, sanki özellikle beni rezil etmek niyetiyle açılmış gibi geliyor bugün bana. Bugün arkadaşlarımın söylediğine bakılırsa o başlık kaldırılmış, ama yeterince asılı kalmıştı.

  O başlıkta benim zumurrud isimli bir başka üyelik hesabıyla, gaddarkemal hesabıma 11 adet teşekkür ettiğimin tespit edildiğinden bahsedilerek üyeliğime son veriliyordu. Üyelik sonlandırılmasına neden olarak forum kurallarından :

  1.2. Forumda birden fazla üyelik hesabı almak yasaktır. Aynı ip adresinde ya da aynı bilgisayarda farklı üyelikler kullanarak siteye giriş yapmak yasaktır. Birden fazla üyelik fark edilmesi durumunda ilk üyelik dışında diğer üyelikler silinecektir. Bu üyeliklerin birbirlerini destekler biçimde kullanılması ise tüm bu üyeliklerin siteden uzaklaştırılmasına sebep olur.

  Maddesi gösteriliyordu, halbuki aynı forum kurallarının bir başka maddesi şöyle diyordu:

  24- Yukarıda bahsi geçen yasakları ihlal eden üyelere istisnai durumlar haricinde uygulanacak ilk işlem “Özel Mesaj” ile kendisine 1.uyarıda bulunulması ve ilgili mesajın silinmesidir. Tekrar eden durumda kullanıcı forum içerisinde 2. kez uyarılır ve ısrar durumunda üyeliği süresiz iptal edilir.

  Bu kurala tabi ki uyulmadı ve ben sorgusuz sualsiz forumdan uzaklaştırıldım, hatta uzaklaştırılmadan saniyeler önce yeni bir başlık açıyordum. Başlığı açamayıp üyeliğimin yasaklandığı görünce çok şaşırdım. Benim o sitenin teşekkür sistemi içerisinde 620 küsur teşekkürüm varken 11 teşekküre tamah ediyor gösterilmeme üzülmedim, bende bir insan olarak yanlış yapabilirdim. Yapmadım ama böyle düşünülmesi normaldi. Üzüldüğüm nokta benim saygı gösterdiğim forumun adaletsizliği ve barbarlığıydı. Nasıl da aylarca aldanmışım !

  Aşağıdaki mesaj 3 Şubat 2009’da tarafımdan foruma yollanmıştı ancak birkaç saat sonra (yöneticiler tarafından okunur okunmaz) anında kalıcı olarak silinmişti: Beni seven de sevmeyen de olabilir, ama bu forum bana kendi kurallarında yazdığı gibi tek bir uyarı bile yapmadan doğrudan ve uyarısız olarak, süresiz banladı. Çok da iyi ettiler, iç yüzlerini görememiştim. Ben kimseye özelden bir şey demedim, küfür müfür kimseye etmedim, etmem. Neden banlandığımın cevabını veremezler, çünkü esas sebep yöneticilerin ego sorunudur. Küçük insanların büyük gölgesidir, batan güneşin ispatıdır… İşte bundan aylar öcne gönderilen ve o gün yayınlanmayan mesaj, dönüp dolaşıyor ve bugün özgür bir ortamda yayınlanıyor: Konuyu derinlemesine araştırınca Bodyforumtr’nin eski üyelerinden çok daha başka şeyler de öğrendim ama onları yazmayacağım, artık onları da başkaları yazsın… Ben “yeni sayılan” bir üye oalrak gördüklerimle yetineyim, eski pislikleri de eski üyeler ifşa etsin. her neyse, işte o siteye yolladığım ve anında silinen son mesajım aşağıdadır:

  Sevgili arkadaşlar (bu lafımdan gocunmayanları kastediyorum)

  Ben yasaklandım, olabilir, herkes her türlü cezayı hakettiyse alır, almalıdır. Ancak ben hak etmedim burada bir adaletsizlik var.

  Kaldı ki yasaklanma sebebim de yanlıştı, beni üzdü. zumurrud kullanıcısına açıklama yaptırdım arayıp, zahmet verdirdim. O benim kız arkadaşımdı, buraya üye olup bilgilenmesini, beni daha iyi anlamasını istedim. Bana teşekkür etmesini de istemedim, ben izmirdeyken etmiş, olabilir, etmese daha doğru olurdu ama etmiş, bu beni olsa olsa mutlu eder. Onun bilgisayarından giriş yaptığım olmuştur, onu da kendi bilgisayarından kaydettiğim için ip adresleri aynıdır. Ama teşekkürleri bu da beni üzecek değil.ben izmirdeyken beni özleyip etmiş herhalde

  zumurrud’un 3 mesajı var, biri arıtlıkız isimli üyenin başlığındaydı, ona destek veriyordu atta sonunu “öpüyorum” diye bitiriyordu, o mesaj neden silinmiş ? O mesajı yazmakla zumurrud bir yerde kız olduğunu belli etmiş sayılırdı. Böyle şeyler yaparak gerçeklerin üzerini örtmeye çalışmak kimseye yakışmaz. Ben insanları kandırmak küçüklüğüne düşecek bir insan değilim çok şükür. Bir başka üyelik alıp sonra kendime teşekkür edeceğim, o da kız olacak, onun ağzından da mesaj yazacağım… Benim üye yaptığım 4-5 kişi daha var, onlara da teşekkür etmeyin dedim, hoş zaten onlar etmedi, foruma bile girmediler, ben girip bilgilenmeleirni istemiştim. Olsun en azından bir sorunları olduğunda girecekleri sanal mekanın yerini biliyorlar, bu da bana yeter.

  Neyse, ben anlamadan dinlemeden, kurallar bahane edilerek küçük düşürülmek istendiğim bir ortamda askıntı olacak değilim. Burası güzel bir forumdur, herkesin bolca faydalanmasını dilerim, belki bende arada sırada girer bakarım. Yönetime de daha ince bir adalet anlayışı yerleştirmelerini öneririm.

  Bahane edilen kurallara uyulmaması ve sorgusuz sualsiz uyarısız atılmamsa ayrı bir rezalettir.

  Benim bu forumdan tanıdığım 2 tane genç arkadaşımız sağolsunlar, varolsunlar, benim için veryansın etmişler. Onlar da ceza almışlar. Sanalda olsa arkadaşım diyebildiklerimizin arkasında durmak bir insanlık göstergesidir bence, onlara da teşekkür ediyorum. Onlar benim böyle bayağı şeylerle uğraşmayacağıma inanmışlardır, tekrar sağolsunlar.

  Bir kemal gider, bir kemal gelir, ben engellendimse engellendim, kalsam daha iyi olurdu, ben okuyup yazmayı, düşüncelerini paylaşmayı seven biriyim ya olsun bundan sonra bir yer de yazacaksam da orası burası olmaz.

  Şu da unutulmasın, bir forum gider, bir forum gelir onun için adaletli olun. Bu arada birisi var, sanal da olsa arkadaşlığımız vardı, ben engellenince arkadaşlığımızı bozmuş, olabilir, umarım ilerde daha mert bir insan olur da arkadaşım diyebildiği insanlara sırtını dönecekse bile bir de onlara olayı sorma zahmetinde bulunur.

  Diğer arkadaşlarımın hepsine de manevi destekleri için teşekkürler, belki bu mesajda silinir, silinmeden önce görmelerini isterdim, kendimi karalanmış hissediyorum birazcık.

  Neyse, ben böyle şeylerle çok uğraşamam, çünkü hakkımı aradım, üzerinde durulmadı. Bitmiştir benim için, tutupta gırtlağını sıkamam insanların.

  Herkese iyi paylaşımlar, başarılar diliyorum.
  3 Şubat 2009

  Evet gördüğünüz gibi yukarıdaki gayet ılımlı tepkimi de silen malum forum adil ve özgür bir ortam değildi. Yöneticilerin istediği gibi ali kıran baş kesen pozunda at koşturduğu bir yerde huzurlu paylaşımlar yapılması mümkün olmamaktadır.

  Yediği herzelerin üstünü örten, kapatan, insanları yok sayan ve görmezden gelerek suçlarını gizleyen iğrenç bir ortam. Kendini var eden, kendini yaratan kullanıcıları kişisel hırsları yüzünden yasaklayan yöneticiler…. Nasıl da o foruma aldanmışım ilk zamanlar, şimdi tüm iyi niyetlerimden ötürü pişmanım…

  İnsana ve insan düşüncesine önem vermeyen tek sesli, tek düşünceli, insanları barbarca susturan ve sadece kendi çıkarını düşünüp adaleti hiç umursamayan ortamların yöneticileri gibi az gelişmiş insanlarla dolup taşmasını, o forumlarda bulunan her düzgün insanın Bodytr gibi adil ve uygar sitelere kaydolmasını dilerim.

  Sözlerimi Hürriyet Şairi Namık Kemal’in ünlü dizeleriyle bitirmek istiyorum:

  Ne mümkün zulm ile bî-dâd ile imhâ-yı hürriyet
  Çalış idrâki kaldır muktedirsen âdemiyetten

  Günümüz diliyle :
  Ne mümkün zulüm ile işkenceyle özgürlüğü yok etmek!
  Çabalayıp idraki kaldır, gücün yetiyorsa insanlıktan.

  Zamanında o siteye dediğim gibi bir forum gider, bir forum gelir önemli olan doğru düzgün olmaktır. Bunu da başaran Bodyforumtr değil, gördüğüm kadarıyla Bodytr’dir. Ayrıca “teşekkür sistemi” gibi saçmalıkları ve yönetici kaprisleri de yoktur.

  Ben forumlara falan giremiyorum artık, ama internete girip de şu iki siteye baktığımda aylar önce söylediğim sözlerimdeki isabeti görüyorum. Şimdi de diyorum ki “Bodyforumtr, Bodytr tarafından bitirilecektir” bunu da buraya yazıyorum, birkaç sene sonra gelip onu da kontrol ederim, yanılmayacağıma eminim.

  • okan says

   Ooo gaddar kemal çok sevdiğim bir insandın sen ya çok sevindim gelmene…Unutma ki bizi ancak Yüce Allah ve biz biliriz sonuçta forum onların yöneticiler istediği gibi şunu yaptın bunu yaptın der elimizden birşey gelmez ancak biz birbirimizi anlarız kardeş….Bizzat yönetici şöyle bir yazı yazmış birisi 999tane doğru yazar 2 tane yanış yazar o üyeyi banlarız işte üyelerin değeri bu kadar peki siz yanlışlarınızda kime hesap vereceksiniz dediğim gibi her yasaklanan kişi forumdaki bütün paylaşımlarının silinmesini taleb edebilse o zaman değeri olur ama banane diyorlar banlarız açılan konularına devam ederiz….Halbuki üyeliğimizi silin diyorum silmiyorlar bilmeyen arkadaşlarda bilmeden haklı olarak yanlış yorum yapıyorlar çok mu değerlisin diye ne alakası var değerle sadece şunu diyeceklerde ”üyeliğiniz sonlanmıştır teşekkür ederiz” bu kadar mı insanlığınız yok insanı banlanmaya teşvik ediyorsunuz yöneticilere emir vermek çete kurmak suçlamalara bak…zaten benim cezamın altına bakarsan yönetici teşekkür etmiş düşün demek ki kişisel sorunu varmış…….Tekrar ediyorum banlanmam haklı sebebledir çünkü ısrar ettim insan gibi üyeliğimi silip gidebilirdim onlarda teşekkür ederlerdi eyvallah başım gözüm üstüne..Madem hiç bir değerimiz yok yaptığım bütün iyi kötü paylaşımlarımı silin sanırım bu sözüme katılmayan olamaz bu sadece orası için değil bütün siteler için geçerli..Halbuki dostça ayrılabilirdik zaten denemesi bedava girin bakalım üyeliğinizi silme bölümü var mı buyrun bakın..sonra üyeliğimi silin diye rica edin bakalım geri dönüş olacak mı diyecekler ki defol git ee silin gideyim yok silinmeden git ki üye miktarı yüksek gözüksün sonra bastırırsın banlanırsın sonrada sebeb o son yazdığın şeyler olur dik kfalılık olur yöneticilere emir vermek olur ya öncesi ya özeller..zaten yöneticilerin çoğunun adı bile belli değil bunu kötü niyetle söylemiyorum ama site sahiplerinin bir tanıtımı falan olmalı değil mi? Savunan üyelerde arkadaşlar lütfen ayrıntılardan haberiniz olmadan birbirimizi kırmayalım sizinle yarın öbür gün burada buluşma ihtimalimiz olabilir aynı sorunları yaşayabilirsiniz o zaman boş yere vicdan azabı çekmeyin bunu unutmatın…iyi geceler….

 10. Sedat says

  Bodyforumtr forumlarındaki yöneticilik yaptığını zanneden arkadaşların anlamak yada araştırmak istemedikleri birçok yasal sorun var aslında. Site sahibi yurtdışında yaşadığı için rahat hareket edebiliyor yada öyle zannediyor.Ancak en önemliside maalesef üye arkadaşlarımız nette saatlerini geçirmelerine rağmen Haklarını bilemiyorlar.Bilmiyorlar ve araştırmıyorlar.

  Birçok olgun ve yetişkin insanın hakaretlere uğrayarak forumdan uzaklaştırıldığına tanık oldum.Bir kesim bunları ayıplar ve kendi üsluplarınca engel olmaya çalışırken bu yöneticilik yaptığını zannedenlere yaranmak maksadı ile etrafta dolaşan ve benim şahsi düşünceme görede çakma hesap olduklarını düşündüğüm bazı kişilerde acımasızca eleştiriler yağdırdılar bu tarz olaylara herkesin tanık olduğunu düşünüyorum.

  İnternet ve forum üzerinde yapılan iletişimlerde yapılan hakaretlerin Türk yasaları ve kanunlarına göre “aleniyet veya basın yayın yoluyla işlenmiş hakaret suçu ” sayıldığını bilmek gerek.Ve basın yolu ile işlenen suçlarda cezalar 3 te bir oranında artırılmaktadır.

  MADDE 125. – (1) Bir kimseye onur, şeref ve saygınlığını rencide edebilecek nitelikte somut bir fiil veya olgu isnat eden ya da yakıştırmalarda bulunmak veya sövmek suretiyle bir kimsenin onur, şeref ve saygınlığına saldıran kişi, üç aydan iki yıla kadar hapis veya adlî para cezası ile cezalandırılır. Mağdurun gıyabında hakaretin cezalandırılabilmesi için fiilin en az üç kişiyle ihtilât ederek işlenmesi gerekir. …………

  (2) Fiilin, mağduru muhatap alan sesli, yazılı veya görüntülü bir iletiyle işlenmesi hâlinde, yukarıdaki fıkrada belirtilen cezaya hükmolunur.
  ………………..
  (4) Ceza, hakaretin alenen işlenmesi hâlinde, altıda biri; basın ve yayın yoluyla işlenmesi hâlinde, üçte biri oranında artırılır

  Tüm bunlara ilaveten, 1 Haziran 2005 tarihinde yürürlüğe giren Yeni Türk Ceza Kanunu,internet ortamındaki suçlar için de bir takım hüküm ve yaptırımlar öngörüyor.

  Kanunları bilmemek yargı önünde mazeret değildir. Her Türk vatandaşı bu kanunları bilmek ve uygulamak zorundadır.Yani bir konuda suçlandığınızda valla bilmiyordum deme gibi bir savunma kanunen geçersizdir.

  http://bilisimsuclari.iem.gov.tr/kanun.html

  Lütfen herkes verdiğim linkte bir göz atarak İNTERNET ORTAMINDA YAPILAN YAYINLARIN DÜZENLENMESİ VE BU YAYINLAR YOLUYLA İŞLENEN SUÇLARLA MÜCADELE EDİLMESİ HAKKINDA KANUN hakkında bilgi sahibi olsun.

  Ve bir hatırlatma daha. Web sitesinin sahibi yurt dışında olabilir.Ancak Türk vatandaşı ise Türkiye ye geldiğinde yasalarca karşılanır.Yani bir suç işledi ise ve ceza alırsa bu bilgisayar kayıtlarına geçecektir. Yurtdışından Türkiyeye geldiğinde pasaportunu polis memuruna verdiği anda yakalanıp Yasalarca belirtilen cezayı çekecektir. :) Yani ben Türkiyede değilim bana kimse dokunamaz düşüncesi kimsede olmamalı.Ömür boyu Türkiye ye gelmeyecekse tabi.

  Hakkınızı her zaman arayın arkadaşlar. Bir dilekçe yazıp kanıtları ile birlikte savcılıklara bildirmek hiçbir zaman o kadar zor değildir.Savcılar kendilerine verilen dilekçeleri takip etmek zorundadır.Sonrasında Polis tutuklar,savcı sorgular.

  bodytr deki arkadaşların olgun ve yasalara saygılı bireyler olduğunuda görebiliyorum. Lütfen bu siteye sahip çıkalım.

  Sevgiler.

  • says

   Sedat Bey merhaba,
   Bilgilendirici yazınız için teşekkürler. Eğer Bodyforumtr’de bu tip olaylar yaşanıyorsa elbette insanlar haklarını aramalı, bu, diğer bütün siteler için de geçerli.

   Ancak umarım yöneticiler bu tip olayların faili değillerdir ve başkalarının yazdığı bu tip yazılar da silerek yazanı forumdan atıyorlardır.

   Bodytr için söylediklerinize ise teşekkürler. Her yurttaşın yapması gerektiği gibi huzurumuzun teminatı olan yasalara uyuyoruz ve bunu sitemize de yansıtıyoruz, örnek bir site olmak arzusundayız.

   Sevgiler.

   • Sedat says

    Tekrar merhaba.
    Söz konusu sitede Yöneticilerin bu tarz olayların faili ve hatta kışkırtıcısı pozisyonunda bulunduğunu birçok örnekte görmek mümkündür.

    Ve bunada forum kuralları bahane edilir.Üyeler azarlanır,susturulmaya,sindirilmeye çalışılır,ince imalarla yada alenen rencide edilir.

    Halbuki forum kurallarının yasalar karşısında bir önemi bulunmamaktadır.Hiçbir forum kuralı bir insanın diğerini azarlamasını,birçok insanın bulunduğu bir ortamda rencide etmesini haklı gösteremez. Site benim,keyif benim düşüncesi bireylerde hakim olabilir, ancak yasalarda böyle bir düşünceyi destekleyecek bir uygulama mevcut değildir.

    Silah benim keyif benim deyip,sağa sola kurşun yağdıran bir insan düşünebiliyormusunuz? Halbuki o silahı almak için bazı yasal mevzuatın yerine getirilmesi kadar,silahın bulundurulması ve taşınması içinde yine yasal bazı zorunluluklar mevcuttur değilmi? Aynı şekilde bir web sitesi sahibi olunca da uymanız ve takip etmeniz gereken yasal zorunluluklar vardır.

    Ülkemizde yavaş yavaş internet bilinci oluşmaya başlıyor.Arama motorlarından faydalanırsanız göreceksiniz ki benzer durumlarla karşılaşan bir çok insan artık haklarını yasal yollardan aramaktadır.Msn ve Mail üzerinden olsun,forular üzerinden olsun artık insanlar rahatsız oldukları konularda durumları sineye çekmemekte ve Kanuni haklarını kullanarak,yasal yaptırımlar talep etmektedirler.

    • okan says

     Sedat bey, öncelikle çok bilinçli bir insansınız, herkes sizin gibi olsa sorun kalmazdı tebrik ederim..Kişilerin anlamadıkları olay, siteyi savunurken şunu yaptın da ondan diyerek çok basite indirgemeleri tabi kınamıyorum bende öyleydim zamanın da hepsi iyi insanlar bence…

     Mesela en son açılan, bodyforumtr.com hakkında karalama kampanyası adlı konu, önce devam etti, çünkü herkes sitesini savunuyordu, aradan iki tane mualefet çıkınca buyrun bakın konu kapandı, bence bir kişinin açtığı ve birçok üyenin katıldığı bir konu kapatılmamalı, eğer ki üyelerden birisi kurallara aykırı konuşmuşsa, o kişinin mesajını silin, koca konuyu bir kişinin yanlışı için kapatmak konuyu açan ve katılım gösteren üyelere saygısızlıktır, sonuçta o konunun açılmasına izin verende sizdiniz öyle değil mi?

     Kişilerin yanlışlarını söylemek kolay, ya yöneticilerin yanlışlarını kim sorgulayacak, mesela; üyelere nickleri dışında hitap etmek yasaktır, sana yöneticilerinde nick dışında bir çok kez hitap ettiğini kanıtlarım burada, peki neden diğer yönetici onuda uyarmıyor………..

     En son yasaklanan bir üyenin yasaklanma sebebi altına yönetici yazmış ki BOY TAKINTISI VAR GALİBA şimdi bunun yasaklanma sebebiyle ne ilgisi var kişisel görüşününü soran mı oldu? Silinmeden bakınınız kerem 52 adlı üye; http://www.bodyforumtr.com/vbforum/yasaklanan-yeler-listesi-t21715p3.html ……..

     Ayrıca şu anda en ufak bir şeyde süresiz uzaklaştırılıyor ama hem çift üyelik hemde küfürden yasaklanmış bir üye sırf bunların sevmediği kişiye küfür ettiği için aynı resim ve kullanıcı ismiyle siteye yeniden üye oluyor ve buna göz yumuluyor başkası olsa hemen farkeden yönetim bunu bilerek göz ardı ediyor, elimde ekran görüntüleri var isteyene msn’den atarım…..Eğer bir kişi bir siteye üye ise o kişi yasaklanırken teşekkür ederiz üyeliğiniz sonlandırılmıştır denmesi kafidir diye düşünüyorum…Çünkü sitede onlarca bilimsel makale paylaşmış kişiyi rahatça banlamak çok nankörce olur eğer o kişi paylaşımlarını geri talep etse bak bakalım değeri nasıl artacak…. Bir de site hakkında yanlışlık iddia edenlere karşın, cevabı üyelerin vermeside garip, sitenin sahibi Danimarka’da ve başka siteleri daha var falan diye idda atılıyor, buna sadece hiçbir şeyden haberi olmayan üye cevap veriyor ve savunmak için kanıt ortaya koymaya çalışıyor ,hayır diyor site sahibinin başka sitesi yoktur falan yav kardeşim bırakta hakkındaki iddiaları sitrenin sahibi yanıtlasın……Site kurallarına uymakla site yöneticiyle iyi geçinmek aynı şey.. .Kısacası üyeleri sömüren ve hiçbir minnet duymayan bir site ve 999’tane güzel paylaşım yapar 1 tane hata yapar banlarız diyen ve bunu site yöneticisi söylüyor yani mecaz yapmıyorum Eğer ki biz nasıl ki diyorsak siteden çok şey öğrendik sağolun üyeliğimin silinmesini talep ediyor iyi çalışmalar diliyorum sizdende tek bir şey bekleriz üyeliğiniz silinmiştir teşekkür ederiz bu kadar………….

     He bu arada meşhur savunma hep şu lafı derler ya; banlanınca mı aklınıza geldi o zaman terside geçerli eskiden o kadar paylaşım yapan üyeler vardı onların kötü olduğu 5 yıl sonra mı ortaya çıktı……

     Bu arada eğer merak eden üyeler varsa sitenize konu açın ve iddialar hakkında yetkilelerden cevap talep edin ne olacağını söyleyeyim 1. konu kapanır- 2.ısrar ederseniz banlanırsınız….
     Onun dışında bizzat bodyforumtr.com’daki nickini kullanmayan kişilere cevap verilmeyecektir çünkü hiç bir siteye üye olmayıp ortalığı karıştırmaya çalışanlarla uğraşamayız herkese iyi çalışmalar dilerim..bye

     • Sedat says

      Merhabalar tekrardan.

      Sevgili okan yukarıda da bazı konulara değinmiştim. Hani bazı nickler alakasız yerde ortaya atılıp konuya dahil oluyorlar ya bence onlar çakma nicktir. Bak senin yazdığın yazıdada dikkat çekmişsin site sahibine sorulan soruya üye cevap veriyor diye. :) aslında cevabı bence site sahibi vermiştir sana yoksa üye danimarkada ki insanın neyi ne yaptığını nereden bilebilir? kendisi de orada yaşamıyor ve her aynaya baktığında site sahibini görmüyorsa tabi. :)

      Yukarıdaki yorumlara yani geçmiş yorumlara da dikkat ederseniz başka başka yorumcularda bu tarz olaylara değiniyorlar.

      Söz konusu platformu kurmuşlar ve birçok konuda faydalı bilgiyi ve birçok bilgili insanı zaman içerisinde burada misafir etmişler,birçok faydalı bilgi ve dökümanı toplu halde bir alanda derleyebilmişler..Allah razı olsun gerçekten bu konuda emekleri yadsınamaz. Ancak siteye olan genel tepkinin asıl sebebi forumda yetkilendirilenlerin tavırlarıdır. Yani kimse içeriğe falan itiraz etmiyor, edemezde zaten.Zaman içerisinde evet aynı konular temcit pilavı gibi döner dolaşır ama geçmişte yaptıklarıda inkar edilemez.

      Bir konu hatırlıyorum Gündemde şehit cenazeleri var,ulusal duyarlılık tavan yapmış herkes duygusal,gazetelerde tv lerde yaşadığımız yerlerde bayraklar asılı,bu gündemden etkilenen bazı arkadaşlar foruma ulusal duyarlılığında etksi ile siyasetle alakasız sadece milli duyguları galeyana getiren bazı yazılar ekliyorlar. Vay senmisin bunu ekleyen? anında banlanıyorlar,yazıları siliniyor ve yukarıda linkini verdiğin yazıda üye ile dalga geçen aynı zat ortamın,sinirlerin gerildiği tam bu sırada atlıyor ortaya diyorki “tanıdığım……(ismi aklıma gelmedi) ermeni bile sizden daha vatansever onu sizin topunuza değişmem” vs.vs… Üyeleri banlıyor yanıt haklarını ellerinden alıyor ve arkalarından destan yazarcasına üyeleri rencide edici imalarda bulunuyor sonrada ekliyor, yok forum kuralları siyaseti ve böyle şeyleri yasaklamış falan filan. Türkiyede ve adının başında tr ibaresi bulunan bir forumda üstelikte Türkçe olarak Türklük hakkında yazı yazmak yasak….Ancak Ermenileri ne kadar sevdiğinizi söylemek ve tüm Türklerin topuna değişmeyeceğinizi haykırmak gibi kışkırtıcı ve Siyasi bir tavıra girmek yönetici arkadaşlara serbest.

      Bakın bugün 23 nisan buyrun internette dolaşın karşılaştığınız her forumda Atatürk ve Türk bayraklı kutlama mesajları içeren bir bannerle karşı karşıya geleceksiniz. Ancak 100 üyesinden 90 ını banlamış olduğu halde üye sayısını sabit tutan ve bu sayede Türkiyenin bu branşta en kalabalık ! platformu olarak kalan bu ortamda Türk bayrağı ya da kutlama mesajı göremezsiniz.Şimdiye dek görende çıkmamıştır.

      Neden?

      Bir bodyci hele hele bodyforumtr ci için,Milli duygulara yer yoktur(!) Bodyforumtr ci dediğin taş gibi olur,sayar söver, kırar döker bayrak-din-iman dinlemez-ruhsuzdur herşeyi sineye çeker! amaaaa bir yönetici gördümü hemen hazırola geçer,yöneticilere biat etmemek suçtur.Bir yönetici ile en ufak bir şekilde zıt düştünüzmü hemen bir-birkaç özel üye atlar ortaya,önce ufaktan katılmıyorum tarzı nazik yazılar başlar ve hemen arkasından salvolar gelir,haklıyken haksız duruma getirilmeniz ve tüm forum önünde küçük düşürülmeniz için gereken her türlü küçümseme ve hakaretvari smileyden,noktalama işaretine,benzetmeye kadar herşey kullanılır. Kısacası sanırım bu arkadaşların hayallerinde var olan ve gerçeğe çevirmeyi başardıkları forum ortamını kısaca özetleyebildim.

      Bu nasıl mantık ve mantalitedir anlamak mümkün değil.Ancak yukarıda da belirttiğim gibi hakkınızı arayınız. Kimse sizi rencide edemez.Kimsede böyle bir hak yada yetki yoktur.Kimse başkasının terbiyesizlik ve saygısızlığını yutkunarak geçiştirmek zorunda değildir. Adi makamlar bunun içindir.

      Son olarak,Sportif alanda tecrübeli ve bilgili olmak,maalesef insan olarak kusursuz olmak anlamına gelmiyor.Bu site ile ilgili gerek burda olsun,gerekse kendi içerilerindeki halen aktif üyeler tarafından olsun,Tartışılan ve eleştirilen herşey bilgi değil insani zaaflar üzerine ise ,ve hep insani hatalar eleştiriliyorsa artık birilerinin düşünme vakti gelmiş demektir.

      Hayırlı akşamlar.

 11. BMS says

  Bodyforumtr, bir site degil. Bende 2 yildir Türkiye’deki sitelere ve forumlara göz atiyorum ve tatmin edici bir bilgi ve paylasim bulamadim. Bodyforum konusunu actiginız icin bende elestirilerin %95’ini hakli buluyorum.
  Yalniz bu baslik üzerine kafa yorupta uzun uzun yazi yazan arkadasim biraz bosuna zaman harcamis. Ne gerek varda cocuk yuvasi bir forum icin bu kadar ugrasiyorsun? Ah be güzel kardesim burada madem hizmet vereceksin, düsmancil gözlügünü atip direk bilgi yuvasina döneceksin.
  Kendimi kisaca tanitayim. 23 yildir Almanya’da Fitness ve VG sporu yapiyorum. Müsabaka tecrübem cok. Yasim 40’i gecti ve Türkiyede az veya cok taniniyorum. Bir agbi veya bir kardes gibi burada fikrimi sizlere sunmak istedim.

 12. Turgut ünal says

  ben BodyforumTr ye 2005 tarihinde üye oldum forumda bilgi küpü. Panzehir, Serkan yimsel benzeri kişilerin atıldığı ve bir çok ess you, blitz, karasan, pumpforever benzeri üyelerin soğuyarak foruma geri dönmediklerini… hatta mod iken forumdan atılan centaur’ un nekadar haksızlığa uğradığı. gene bir örnek HSD mod iken forumdan nasıl dışlandığını, soğutulduğunu… daha yüzlerce binlerce üye gibi foruma geri dönmediğini ama forumda üye olrak gözüktüğünü. ve bu rakamlar çok fazla bunlar bir kaç örnek.

  Forum kurucusu despo dur. hatta ben uye olduğumda ancak 50 kişi kadardık.
  despo forumda üye olan saydam’ı hemşerisi yani sivaslı olduğu için Admin yapmıştır :))
  şöyle düşünün adam yorum yapma becerisinden ve eksik. anlama noksanlığı çeken bir afedersiniz ama bir gerizekalı kütük.
  hatta forumda ”’ ben bu forumun modu olduğum gibi bulunduğum salonunda adminiyim”’ gibi ezik lafları ile antrenman yapılacağı salonun seçilmesi gibi bir topıc’te yazdıkları..

  sözüm despoya madem böyle bir ezik şahsiyeti foruma admin yaparsın yazdıklarınada göz yumman ayrı bir hatadır..

  düzgün yazan bilgilerini paylaşan üyelere salça olan forum, üyeleri kıskanan ağz dalaşına giren. hattta şahit olduğum, şu an aklıma gelen. üeyeye laf atıp, üye ile dalga geçip, aldığı cevabı karşılığında ”insan ol öyle gel” diyip üyeyi banlayan konuşma özürlü, dış dünayada insanlarla iletişime geçememiş, psikolojik sorunları olan iki lafı üst üste koyamayan. sadece sivaslı olsuğu için admin olmuş ezik bir şahsiyettir diyemeyeceğim kütüktür..

  forumda açtığı başlıklara dikkat ederseniz ” splementler, proteinler, aminolar: optımum wheyprotein tozu besindeğerleri, ultımate amino asit içeriği kopyala yapıştır resim ekle başlık aç bunun dışında birşey yoktur !!…
  ve buna benzer vucutgeliştirme forumdan bir adminin daha önemli konulara değinmesi gerekirken ” Selülit tedavisi, güzel bir cilt, botoks, güzel ve bakımlı ellere sahip olmak ”
  ::))) gibi konular açması.. sonrada admin sıfatıyla yer alması..
  ha birde açtığı başlık şu çok istedikleri kaynak belirtin mevzunun yerinde yeller esiyor..

 13. cem says

  eleştiriler az bile kalmış.maalisef bende bir arkadaşın baskısıyla üye olmak ve yine onun etkileriyle fotoğraf koyma hatasına düşmüştüm.hayatımda yaptığım en büyük hatalardan biridir.neymiş fotoğraflar tamamen çıplak olacakmış,zorunlu pozlar verilmeliymiş yahu burası forummu yoksa yarışmayamı katılıyoruz forumdaki fotoğraflarla arkadaş.bırak millet gönlünce koysun ne koyacaksa.sonrasında özel üye beyefendiler benim başlığımla 2-3 sayfa dalga geçmişler.cevapta kabul etmiyorlar özürde.benzer şekilde hatalı başlık açan olur ama tuttukları adamdır başlıkğada adamada laf etmezler.itiraz edersiniz nafile.herzaman bir bahane vardır.bu tavırlar toplum içinde yer edinememiş insan tavırlarıdır kanaatimce.malum böyle insanlar kazara bir yer edinecek olurlarsa insanların burnundan getirirler.bu tür örneklere askerde çok rastlanır.adam dışarıda işsizdir eğitimsizdir ama askerde çavuş olur millete çektirir birşey olmuş gibi.aynı olay.
  forumda arkadaşlık, samimiyet ,seviye hak getire.kapris tavan.

 14. engın says

  BodyforumTr burada yazılanlardan sonra umarım kendilerine çeki düzen verir. bir tane admin yada mod burdakı konuya dahil olup kendilerini savunamıyorlar yazılanların hepsi dogru forum ile ilgili bir öz eleştiri göremessiniz konu hemen kilitlenir yada o üye bastırılır diğer yalaka uyeler tarafından kişi haklıyken haksız duruma getirilir bir şekilde banlanır sonrada yok efendim bize kufur etti ondan banladık yazarlar :)) banlanan uyeleirn yazıları kalır nitekim bu tam bir saçmalıktır madem türkiyenın en büyük forumuyuz naraları atıyorsunuz forumdan atılan uyenın yazılarınıda silin !!

  hele saydam nıcli bir admin var forumda akıllara zarar, onu sadece 2-3 kelime kurabilen bilgisayar programı zannedersiniz :) forumda yetki verilicek en son kişidir kendisi, hani bir laf vardır
  hırsıza kasa teslim etmişler işte aynen öyle :) yorum yapma durumları analiz etme özürlüdür kendisi..

 15. kontraa says

  bodyforumTR nin büyümesinin en önemli nedeni bir kaç degerli hocanın ve bu sporu bilen arkadaşların vucut geliştirme hakkında bilgisi olmayan gençlere yardımcı olmalarındandır.
  iyi bir hocayla çalışmış bu spor hakkında dergiler, kitaplar okumuşsanız forumda işinize yarıyacak çok fazla birşeyy bulamazsınız.daha çok bu forumun yeni başlayanlara veya bilgi eksikligi olanlara yararı dokunuyor. siz orda nekadar insanlara yardımcıda olsanızzda bi konudan tartışma doğduğunda inanılmaz komik bi açıklamayla yasaklanabiliyorsunuz( …adlı üyeyi ölümle tehtit etti gibi) böylede bir durum var.hala üyeliğim yasaklı değil ama olan bitenin farkında oldugumu söyliyebilirim.hakedene hakkını vermeyen. nasıl olsa dönüyor ve dönmeyede devam edicek bu çark diyen vurdum duymazların,, bugünlerde sadece yasaklamak için üye avına çıktıkları saçma sapan kuralları olan bi yer işte…

 16. Bombacı Mülayim says

  Yıllardır bilirim bftr`yi; 3 4 yıl önce işibilenlerle konuları tartışıp yorumlarken şimdi daha yolun başında olan “Ergenlerin” tereciye tere satması şeklinde gelişen diyaloglarından kurulu bir forum oldu. Bir diğer olay adamlar üyeye doymuş, neredeyse 6 ay oldu yöneticilere onca mesaj gönderdim hala üyeliğimi aktif etmediler zaten etselerde artık girecek değilim. Dürüst olmak gerekirse bftr nin artık bir numarası yok, eskiden gym-center vardı üyeleri aşırı bilgili ve seviyeliydi, o da başka vg sitelerinin saldırıları sonucu defalarca database ini yitirdi forumunda kimse kalmadı.
  Dileğim bodytr nin bu iki sitenin eski günlerini harmanlayarak bize ulaşması.

 17. X says

  Vay be olaya bak! Romanın yıkılışı gibi orta Asyadan bir topluluk gelecek ezilmektense onurluca savaşmayı seçecek, ilerdikçe kavimler göçünün Avrupayı şekillendirmesi gibi Türk spor sitelerinin çehresini değiştirecek, en sonunda Romanın sınırına dayanacak, Romadan kastımı anladınız zaten ve inanılmaz olacak ve malum site bir zamanlar kaile bile almıyoruz dediği bodytr.com sitesini resmen ve kesin olarak taklit edecek, siteyi açıp bakarsanız hemen anlayacaksınız ne demek istediğimi…….ne diyelim kazanan Türkiye oldu sporseverler oldu…iyi çalışmalar….

 18. bodyci says

  http://www.bodyforumtr.com/vbforum/densizlik-p498796.html

  Yine hakaretler, yine uygulanmayan kurallar, yine kayırılan eskinin modu şimdinin özel üyeleri…
  Daha önce bir üyeye edilen hakarete karşı çıktığı için arkasından iftiralar atılıp banlanan bir üye olduktan sonra şimdi diğer üyelerde korkularından hakarete göz yumuyor, olabilir diyorlar. Bu durumda hakaret edilen üyenin kişiliği zedeleyen ayrıca bir tutumdur.
  Ve göreceksiniz ki olan kişilik saldırısına uğrayan o üyeye olacak, bu hakaretleri yediğiyle kalacaktır.

  Keşke hakarete karşı çıktığı için banlanan üyeler gibi başka adam gibi adam forum çatısı altında bulunsaydı da bu çifte standartlara, bu haksızlıklara, bu kayırmalara sesini yükseltebilseydi.

  Ama ne yazıkki üstte bazı kişilerinde belirttiği gibi artık adam gibi adam bulmak çok zor o ortamda. Çoğu kendilerine her mesajlarında karşılıklı teşekkür basıp forumda üst bir konumda görünen bir grup oluşturma çabasındaki ergenler. Bu sayede egolarını okşuyorlar sanırım, kendilerini dünyanın en önemli antrenörleri zannediyorlar.

  Velhasıl, gerçekler için linklere bakmanızı tavsiye ederim.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>