Spor Siteleri (Türkçe Olanlar)

Yazan: İlşad Özkan

Vücut geliştirme ve fitness siteleri hakkında birer önbakış yazısı yazarak siz okuyucularımı bilgilendirmek ve diğer sitelerdeki güzelliklerin farkında olmanızı sağlamak istedim.

Bu yazının ana konusu: Türkçe vücut geliştirme ve fitness siteleri. Sadece vücut geliştirme ve fitness sitelerinden bahsetmeyecek, sizlere sağlıklı egzersizle ilgili yararlı olabilecek diğer güzel siteleri de tanıtacağım. Elbette bazı sitelerle aramızda anlaşmazlıklar olmadı değil, ancak bu olumsuzluklar –aşağıda bahsedeceğim bir olumsuzluk hariç- o sitelerle benim aramda kalacak şeyler, amacım anlamsız ve boş tartışmalar yaratmak değil siz okuyucularımı bilgilendirmek.

Bu yazıda kullanılan telif haklarıyla korunan görseller: mafleen, tim caynes ve Noah Sussman Creative Commons lisanslarına uygun olarak kullanılmıştır.

Türk Egzersiz Sitelerini Okuyun

Gerçek olan şu ki, Türkçe olup da “mükemmel” denilebilecek bir vücut geliştirme ve fitness sitemiz yok, zaten biz BodyTR’yi bu eksikliği gidermek için kurduk ve er ya da geç amacımıza ulaşacağız. Ancak mevcut sitelerimize baktığımızda mükemmel olamasalar bile bizlere fayda sağlayacak bilgiler ve bölümler olduğunu görüyoruz. İşte bu yazımda ben sizlere başta vücut geliştirme ve fitness siteleri olmak üzere sağlıklı egzersiz ve sağlıklı yaşam sitelerini kısaca tanıtacağım. Yazılarımda ifade ettiklerim benim kendi görüşümdür bu nedenle siz başka türlü düşünüyorsanız yorumlar kısmından bizlerle paylaşabilirsiniz. Bildiğiniz başka siteler varsa yine bana haber verebilirsiniz.

Bahsettiğim alanda hizmet veren bazı sitelerin ortak bir özelliği var; kendilerinin tek olmasını dilemek, bunun için de diğer sitelerin adını bile anmıyorlar. Sanıyorlar ki kendilerine gelen ziyaretçilerin gözleri kör, kulakları sağır. Böyle sitelerde rakip (onlar rakip olarak görüyorlar çünkü) sitelerin adını vermek, bağlantısını (linkini) yayınlamak hatta neredeyse onlardan bahsetmek bile bir tabu. Yöneticiler üç maymunu oynuyor, diğer siteleri görmemiş, duymamış ve bilmiyor gibiler. Tabii ki onlar okuyucularından çok daha iyi biliyorlar ama bunu gizlemeyi ve diğer siteleri “yok saymayı” tercih ediyorlar. Bütün siteleri suizan altında bırakmamak için bu medeni olmayan uygulamayı yapan sitelerin adını vermek zorundayım; bodyforumtr.com ve vucutcu.com siteleri BodyTR’yi ilk açtığımda forumlarına eklediğim duyuruları silmişlerdir, bodyforumtr’ye ise duyuru bile bırakamadan red cevabı aldık. Gurelozgur.com sitesiyse duyurumu (bana haber bile vermeden) silmesine sildi ama yeri geldiğinde bir açıklama yaptılar ve üyeliğimi silmek gibi bir uygulamada bulunmadılar, uyarı bile yapmadılar, sadece yayınlamak istemediklerini söylediler onun için bu siteyi asla vucutcu.com ya da bodyforumtr.com ile bir tutamam. Peki, bu siteler benim duyurumu yayınlamayı neden reddettiler? Sanırım benim duyurumdan bir çıkarları yoktu, ya da “rakip” bir sitenin reklamını yapmak kocaman bir hataydı onlara göre. Neden ilanlarımı yayınlamadılar bilmiyorum ve artık merak da etmiyorum. Tek dileğim bundan sonra bu davranışı tekrar etmemeleri ve yeni sitelere destek olmalarıdır. Eğer yeni bir site açılır da o sitenin editörü bana ulaşırsa ben sitesini inceleyecek ve güzel yönler görürsem herkesten önce tanıtacağım.

Yaşadığım bu olumsuzluklara karşın çok güzel yanıt aldığım siteler de oldu, bu sitelerin editörleriyle kısa ya da uzun bir iletişimim oldu ve birbirimize iyi niyetlerimizi ilettik, Spor Stüdyosu, Sportif Hareketler Acrorun Parkour Türkiye ve BodyFitness-TR bu sitelerden birkaçı. Editör arkadaşlara tekrar teşekkür ediyorum ve aşağıya alfabetik olarak göz attığım siteler için yazdığım yazıların bağlantısını koyuyorum, alfabetik olarak koyuyorum ki yanlış anlaşılmalara meydan vermeyeyim.

Türkçe Vücut Geliştirme, Fitness, Pilates, Sağlıklı Yaşam ve Egzersiz Siteleri

Liste alfabetiktir ve bilmediği siteler haliyle henüz listeye dahil edilmemiştir, bilmediğim bir site varsa bana ulaşın ve listeye ekleyeyim.
İnternette aradığınız siteleri bulma konusunda size yardım ediyoruz. Acrorun
BodyFitnessTR
BodyForumTR.com
BodyBuildingTR
EuroStarGym.com
GürelÖzgür.com
Gym-Center
OlympicSpor.com
Pazucu.com
SportifHareketler.com
SportsMillenium.com
Sportmeniz.Biz
SporMerkezim.com
Türk Karate (http://www.turkkarate.com)
VücutAkademi.com
VucutBilim.com
Vücutçu.com
VücutGeliştirme.Net
Vücutlog.blogspot.com
Vücut-Geliştirme.Net
VücutGeliştirme.Org
VücutGeliştirmeMerkezi

Bu yazı kanunen tescillenmiştir.