Türkçe Vücut Geliştirme, Fitness ve Diğer Spor Siteleri


Spor Siteleri (Türkçe Olanlar)

Yazan: İlşad Özkan

Vücut geliştirme ve fitness siteleri hakkında birer önbakış yazısı yazarak siz okuyucularımı bilgilendirmek ve diğer sitelerdeki güzelliklerin farkında olmanızı sağlamak istedim.

Bu yazının ana konusu: Türkçe vücut geliştirme ve fitness siteleri. Sadece vücut geliştirme ve fitness sitelerinden bahsetmeyecek, sizlere sağlıklı egzersizle ilgili yararlı olabilecek diğer güzel siteleri de tanıtacağım. Elbette bazı sitelerle aramızda anlaşmazlıklar olmadı değil, ancak bu olumsuzluklar –aşağıda bahsedeceğim bir olumsuzluk hariç- o sitelerle benim aramda kalacak şeyler, amacım anlamsız ve boş tartışmalar yaratmak değil siz okuyucularımı bilgilendirmek.

Bu yazıda kullanılan telif haklarıyla korunan görseller: mafleen, tim caynes ve Noah Sussman Creative Commons lisanslarına uygun olarak kullanılmıştır.

Türk Egzersiz Sitelerini Okuyun

Gerçek olan şu ki, Türkçe olup da “mükemmel” denilebilecek bir vücut geliştirme ve fitness sitemiz yok, zaten biz BodyTR’yi bu eksikliği gidermek için kurduk ve er ya da geç amacımıza ulaşacağız. Ancak mevcut sitelerimize baktığımızda mükemmel olamasalar bile bizlere fayda sağlayacak bilgiler ve bölümler olduğunu görüyoruz. İşte bu yazımda ben sizlere başta vücut geliştirme ve fitness siteleri olmak üzere sağlıklı egzersiz ve sağlıklı yaşam sitelerini kısaca tanıtacağım. Yazılarımda ifade ettiklerim benim kendi görüşümdür bu nedenle siz başka türlü düşünüyorsanız yorumlar kısmından bizlerle paylaşabilirsiniz. Bildiğiniz başka siteler varsa yine bana haber verebilirsiniz.

Bahsettiğim alanda hizmet veren bazı sitelerin ortak bir özelliği var; kendilerinin tek olmasını dilemek, bunun için de diğer sitelerin adını bile anmıyorlar. Sanıyorlar ki kendilerine gelen ziyaretçilerin gözleri kör, kulakları sağır. Böyle sitelerde rakip (onlar rakip olarak görüyorlar çünkü) sitelerin adını vermek, bağlantısını (linkini) yayınlamak hatta neredeyse onlardan bahsetmek bile bir tabu. Yöneticiler üç maymunu oynuyor, diğer siteleri görmemiş, duymamış ve bilmiyor gibiler. Tabii ki onlar okuyucularından çok daha iyi biliyorlar ama bunu gizlemeyi ve diğer siteleri “yok saymayı” tercih ediyorlar. Bütün siteleri suizan altında bırakmamak için bu medeni olmayan uygulamayı yapan sitelerin adını vermek zorundayım; bodyforumtr.com ve vucutcu.com siteleri BodyTR’yi ilk açtığımda forumlarına eklediğim duyuruları silmişlerdir, bodyforumtr’ye ise duyuru bile bırakamadan red cevabı aldık. Gurelozgur.com sitesiyse duyurumu (bana haber bile vermeden) silmesine sildi ama yeri geldiğinde bir açıklama yaptılar ve üyeliğimi silmek gibi bir uygulamada bulunmadılar, uyarı bile yapmadılar, sadece yayınlamak istemediklerini söylediler onun için bu siteyi asla vucutcu.com ya da bodyforumtr.com ile bir tutamam. Peki, bu siteler benim duyurumu yayınlamayı neden reddettiler? Sanırım benim duyurumdan bir çıkarları yoktu, ya da “rakip” bir sitenin reklamını yapmak kocaman bir hataydı onlara göre. Neden ilanlarımı yayınlamadılar bilmiyorum ve artık merak da etmiyorum. Tek dileğim bundan sonra bu davranışı tekrar etmemeleri ve yeni sitelere destek olmalarıdır. Eğer yeni bir site açılır da o sitenin editörü bana ulaşırsa ben sitesini inceleyecek ve güzel yönler görürsem herkesten önce tanıtacağım.

Yaşadığım bu olumsuzluklara karşın çok güzel yanıt aldığım siteler de oldu, bu sitelerin editörleriyle kısa ya da uzun bir iletişimim oldu ve birbirimize iyi niyetlerimizi ilettik, Spor Stüdyosu, Sportif Hareketler Acrorun Parkour Türkiye ve BodyFitness-TR bu sitelerden birkaçı. Editör arkadaşlara tekrar teşekkür ediyorum ve aşağıya alfabetik olarak göz attığım siteler için yazdığım yazıların bağlantısını koyuyorum, alfabetik olarak koyuyorum ki yanlış anlaşılmalara meydan vermeyeyim.


Türkçe Vücut Geliştirme, Fitness, Pilates, Sağlıklı Yaşam ve Egzersiz Siteleri

Liste alfabetiktir ve bilmediği siteler haliyle henüz listeye dahil edilmemiştir, bilmediğim bir site varsa bana ulaşın ve listeye ekleyeyim.

İnternette aradığınız siteleri bulma konusunda size yardım ediyoruz.

Acrorun
BodyFitnessTR
BodyForumTR.com
BodyBuildingTR
EuroStarGym.com
GürelÖzgür.com
Gym-Center
OlympicSpor.com
Pazucu.com
SportifHareketler.com
SportsMillenium.com
Sportmeniz.Biz
SporMerkezim.com
Türk Karate (http://www.turkkarate.com)
VücutAkademi.com
VucutBilim.com
Vücutçu.com
VücutGeliştirme.Net
Vücutlog.blogspot.com
Vücut-Geliştirme.Net
VücutGeliştirme.Org
VücutGeliştirmeMerkezi

Bu yazı kanunen tescillenmiştir.

loading...

Yorumlar

18 Yorum - "Türkçe Vücut Geliştirme, Fitness ve Diğer Spor Siteleri"

Bildir

Sıralama:   En Yeniler | Eskiler | Beğenilenler
osman can
6 yıl 8 ay önce

bir de bildiğim kadarı ile çok kaliteli hocaların kurduğu bir site var.
vucutbilim.com

Osman Bey merhaba,

Bu yazıyı yazdığım tarihte bu siteden haberim yoktu çünkü henüz kurulmamıştı 🙂 Bahsettiğiniz siteyle iletişime geçerek kendilerini davet etmiştim ancak olumlu ya da olumsuz bir cevap vermediler. Sanıyorum ciddi hedefleri olan bir site, Allah yollarını açık etsin. İçerik olarak ve görsel tasarım olarak başarılılar, böyle devam ederlerse gelecekleri parlak.

Bu yazıya onları da ekliyorum. Bildiğiniz başka siteler varsa lütfen paylaşın. İlginize teşekkürler.

okan
6 yıl 7 ay önce

Dostum, tavsiye linkler arasına bodytr.com’uda koymuşlar dikkatini çekti…Çeşitli spor sitelerinin olması zaten spor severlere daha geniş imkanlar sunar o yüzden Allah yollarını açık etsin bütün spor sitelerinin…Mesela yabancı sitelere bakıyorum bir sitede bulamadığınız bilgiyi öbür sitede bulabiliyorsunuz ucu bucağı yok bulunamayacak bilgi yok..İnşallah ileride ülkemiz içinde böyle olur aradığımızı görüş ve karşıt görüşleriyle bulabilelim…..Siteler arasında yardımlaşma olsun sadece iyi bilgi sunma üzerine tatlı bir rekabet olsun bundan kazançlı çıkacak olanlar yine kullanıcılar olacaktır….

okan
6 yıl 7 ay önce

sakintaekwondo.com

hyperboxing.com

guresdosyasi.com

bu sitelerde iyidir hyperboxing.com sitesinin adminleri de çok yardımseverdir tavsiye ederim…

Bu konuyla iligli bi çalışlma yapacağım Okan, bahsettiğin siteleri biliyorum. Güreş Dosyası sitesini de şahsen çok tutarım.

Fakat bizim konularımızla benzer yayın yapmadıkları için bu listeye almadım, bu siteler için başka bir çalışma yapacağız inşallah.

Okan bu arada teknik konualrı pek bilmiyorum ama birileri sitendeki linkleri kaldır dedi ve onun için başlarındaki “www”leri kaldırdım, isteyen adres şubuğuna yapsın. Konuyu net bir şekilde öğrenince yorumlardaki linkleri kaldırmama gerek yoksa hepsini tekrar eklerim.

Şimdi girdim ve baktım. Sağolsunlar bizi tavsiye etmişler, biz de onları henüz görünür bir şekilde tavsiye edemedik ama bu yorumlarımız da şimdilik tavsiye ediyoruz. Tasarımlarını değiştirmişler, daha güzel olmuş. Eskiden kullandıkları koyu ton bence iyi değildi. Hep siyah hep siyah, içim kararıyordu. Şimdi beyaz hâkim ve bu bence daha iyi, göz yormaz. Bu arkadaşları bizim çatımız altında görmeyi çok isterdim, ama kendileri yeni bir site oluşturmakta karalılar ve günden güne de yükseliyorlar. Yolları açık olsun. Ayrıca senin de dediğin gibi okan 🙂 aramızda rekabet olursa ne mutlu bize. Şahsen bizim site özgünlüğünde ve kalitesinde şu ana kadar bir rakibimiz olmadığı… Read more »
okan
6 yıl 7 ay önce

İlşad zaten kıyaslama olarak bakarsan o zaman bu site gerçekten çok farklı, kuruluş hikayesinden tut, bünyesinde barındırdığı yazarlara, yazar kadrosunun bilinçli herkese açık olmasına kadar yazıların tecillenmesine daha farklı bir çok konuda Türk sitelerinde ilklere imza atmış bir site. o yüzden temeller sağlam atıldı..yolunuz açık olsun..

BMS
6 yıl 7 ay önce
Ben listede yer alan 5-6 adresi biliyordum ve digerlerinide buradan gördüm. Girdim baktim. 2010 senesine geldik. spora istek ve calisma azmi beni memnun etti. Sunu da gördüm. bu isin ehlileri site acmamis. Etrafda tayfalardan site acanlar olmus 🙂 Yahu, önüne gelen site acmaktansa neden birlesipte beraber is yapilmiyor? Ayni soruyu bodytr adminine de sorayim. Mesela bu siteyi acmadan önce herhangi bir siteye gidipte teklifde bulundunuz mu? gel beraber is yapalim diye. Bence yapilmaliydi. Bol bol makale var yazilar eklenmis felan ama söyle bakince insanin gercekten giripte okuyasi gelmiyor be abi! Siteler arasinda bir sizi begendim birde vucutbilimi begendim. Digerlerinden bir… Read more »
BMS Bey merhaba, “İşin ehilleri site açmamış” tespitinize katılıyorum, aynı tespiti ben de yaparak bu siteyi açmıştım -kendime “ehil” diyerek değil, “iyi bir site olmalı” diyerek. İnşallah da bu gerçekleşecek. “Neden birleşip beraber iş yapılmıyor?” sorunuzu ben de sormak istiyorum. Cevabı ararken “insanların egoları, egemenlik hisleri vb.” anlamsız şeylerle karşılaşıyorum. Şunu bilin, Bodytr olarak ilk kurulduğumuz günlerde büyük sitelere teklifler götürdük. Ancak 3 büyük sitede de bizi görmezden geldi, ikisinden atıldık, bir diğeri ise bizi atmadıysa da ilanlarımızı falan sildi. Kimse ortak çalışmak falan istemedi. Yani “teklif etmek” yetmiyor. Vucutbilim’e gelirsek de: Ben o siteyi Bodytr’ye rakip olacak siteler arasında… Read more »
okan
6 yıl 7 ay önce
Vücutbilim ve hyperboxing aynı kişilere ait deniliyor emin değiliz tabi. Bir vatandaş olarak görüşlerim; Şu cevap vermeme huyunu bende sevmiyorum, dediğin gibi reddet ama cevap ver. Ortaklık kurmakta bence en önemli nokta site sahiplerinin karakterleri olabilir çünkü bugün yapılan ortaklık yarın daha büyük sorunlara yok açabilir. Benim kişisel fikrim; bu saatten sonra kurulacak hiçbir spor sitesi bodytr.com kadar etkili olacağını düşünmüyorum. Vücutbilim sitesi cevap vermedi ya, bende mesela bir soğuma meydana geldi, çünkü burada amacın sporseverlere hizmet olup olmadığı tartışılır durumda, çünkü sonuçta size önemli bir spor sitesinin sahibi bir teklifte bulunuyor ,ben o sitenin sahibi olsaydım eğer kabul etmediğimi,”üzgünüz… Read more »
Oğuzhan
6 yıl 7 ay önce
Yorumları okudum,arkadaşlar bir tezatlık yokmu sizce? Hem site sizi tanıtmış diyorsunuz,hemde bizi kaale almadılar diyorsunuz? E-posta sisteminde bazen spam klasörüne atmak gibi pis bir illet vardır.İlgili arkadaşlara attığınız mesajları görmemiş olabilirler.Yargısız infaz pek yakışmıyor ve görüntü olarak ta bodyforumtr yöneticilerindeki herşeyi ben bilirim havası estiriliyor.Halbuki gördüğüm kadarı ile sizde o tarz bir güvensizlik mevcut değil.Özgüven sorununuz olmadığı gibi komplekslerinizde yok. Bir web sitesinin sahibi kim olursa olsun sitenin webmaster ide aynı kişi olacak diye bir kaide yok.Mükemmel site sahibi ama bilgisayarı zar zor kullanan birçok insan var.Site yetkilisinin attığınız mailleri bizzat almamış olabileceği ve hatta eline bile geçmemiş olabileceği gibi… Read more »
Oğuzhan Bey merhaba, Evet biraz tezat görüntüsü oluşmuş, ama ben şahsen Vucutbilim’i takdir ettiğimi defaatle söyledim ve yine yineliyorum. Şahsen bir sitenin “iletişim” e-postasının spam filtresinin çok gaddar olabileceğini ya da “webmaster”a ulaşan e-postaların siteden sorumlu yazar arkadaşa ulaşamayacağını dikkate almamışım. Eğer böyle bir durum varsa senin yorumlarına katılırım ama eğer maillerin ilgililerine ulaştıysa bu sefer benim bir önceki eleştirim yerinde olur. Neyse, Vucutbilim en kısa sürede iletişim e-posta sorununa bir çözüm getirir umarım. “Diğer siteleri hakimiyet altına almak” gibi bir niyetimiz yok. Ben özellikle şahıslara ve unutulup gitme tehlikesi olan sitelere ulaşıyorum. Vucutbilim’i de ilk açıldığında böyle sandığımı fakat… Read more »
okan
6 yıl 7 ay önce

oğuzhan bey, haklısınız iletişim aksaklığını düşünemedim, konuya istinaden yazdım yani bilinçli olarak cevap verilmediğini düşündüm, onun için özür diliyorum gerçekten düşüncesizce konuştum…..

Oğuzhan
6 yıl 7 ay önce
🙂 Sevgili editör arkadaşım. Yazımı dikkatli okursanız; “..Ama diğer siteleride hakimiyet altına almak istermiş görüntüsünden kaçınmak gerek.” Diyorum. Bunu sizin yapmayı niyetlendiğiniz bir fiil değil,dışarıya verebileceğiniz bir görüntü algısı olarak düşünmeniz temennisi ile. İnternet bir derya olarak görülüyor,”ne ararsan var” diye düşünülüyor. Halbuki bir çok site işin kolaycılığında,arama motorlarını kullanarak ilgili oldukları konuları başka başka sitelerden kopyalayıp kullanan site sayısı hiçte azımsanmayacak kadar fazla. Hal böyle olunca,ve birçok yerde aynı yazılar çıkınca,yazı içeriği yanlış veya hatalı olsa bile doğru olarak algılanıyor. Bu sebeple doğru bilgiye ulaşabilecek kaynak sayısıın fazla olması çok önemli.Benim kastettiğim buydu. Site belki zamanla gelişir,gelecek vaad eder… Read more »
6 yıl 4 ay önce
Merhaba arkadaşlar, Ben Emre Kılıçaslan vucutbilim.com sitesinin kurucularındanım ve kimse bize gelin beraber olalım gibisinden bir mail yollamadı. Eğer yollasaydı o maile tabikide cevap verirdik. İşlerinde gayet profesyonel olimpik ve müsabık sporculara hizmet veren yurtdışı ve yurtiçinde faaliyet gösteren özel bir training firmamız var. Olabildiğince ülkemizde ki yurttaşlarımıza ücretsiz spor bilinci ve ahlakı aşılamaya çalışıyoruz. Ayrıca işlerimizin yoğunluğundan dolayı gelen yüzlerce maili özenle cevaplamaya çalışıyoruz. Aramızda türkçesi bozuk olan arkadaşlarımız var. Herkes her maili cevaplayamıyor ama bize bodytr sitesinden bir mail gelmedi ! İstersek gün içinde yararlı yada yararsız onlarca makale yazarız ama bunu istemiyoruz. Hyper Boxing siteside bize ait… Read more »

Emre Bey merhaba,
Ben e-postanın ulaşıp ulaşmadığını bilemem, yolladığımı biliyorum o kadar 🙂
Site olarak sizi beğeniyle takip ediyorum, fırsat buldukça bakıyorum sitenize. Şu an mevcut siteler arasında Bodytr’ye tek rakip VucutBilim.com’dur, bunu daha önce de söyledim.

Ancak bu konulardaki siteleri yakından tanıyan biri olarak -kendimce- eksiklik olarak gördüğüm yönlerinizi de dile getireceğim. Kısmet olursa bir gün siteniz hakkında da fikirlerimi yazacağım.

En iyi dileklerimle ve tanışmak umuduyla (elbette her iki taraf için de musait olan bir zamanda tanışırız ve belki ortak bir projeye bile imza atarız).

İlşad Özkan

Sitenize yapılan saldırıyı ve sonrasında yapılan açıklamayı gördüm. İlk açıldığımız dönemlerde biz de saldırı aldık (hack değil, DDOS) ve sizi iyi anlıyorum.

Bu saldırıyı yapan ve yaptıran herkesi kınıyor, geçmiş olsun diyorum.

wpDiscuz