Kilo Almak ve Kilo Almak İçin Önerilerim

Kilo Almak

Kilo almak nedir, kilo alma nasıl olur… Kilo almakla ilgili olarak sitemize pek çok soru yazıldı. Ben bu sorulara nispeten de olsa cevap vermek için bu yazıyı yazdım. Bu yazımın da -akademik ol(a)mamasına rağmen- halkımız için bir başucu yazısı olacağına inanıyorum. Dilerim yanılmıyorumdur ve birçok insana biraz da olsa yardımcı olabilirim.

Dikkat: Bu sayfada yazdıklarımın hepsinden sorumluyum ama sizden sorumlu değilim. Eğer bir kilo probleminiz varsa, bunun nedenini öğrenmek için doktorlara gidin ve çözümü de yine onlarda arayın.

Ben bu yazımda konu hakkındaki düşüncelerimi paylaşarak, kendi inandıklarımdan hareketle sağlıklı insanlara önerilerde bulundum. Gizlilik ve Uyarılar bölümümüzü okumanız gerektiğini unutmayın.

Bu yazıda kullanılan telif haklarıyla korunan görseller: mark sebastian, Quasimondo, Urijamjari, Christi Nielsen, jdlasica, illuminaut, Fonzie's cousin, capn madd matt, mommamia ve ClickE Creative Commons lisanslarına uygun olarak kullanılmıştır. Yazının sonuna doğru kullanılan Kevin Carter'ın meşhur fotoğrafıysa taşıdığı haber değeri nedeniyle kullanılmıştır.

Kilo Alma ve Yağlanma

Şişmanların baş belası olan yağlar, zayıf insanların çoğunun (özellikle zayıf kadınların) hasretini çektiği bir şeydir. Erkeklerin ise -hepsi olmasa da- çoğu kilo aldıklarında daha kaslı görünmek isterler ve pek yağlanmak istemezler.

Kadınlar “kaslanmak” istemediklerinden, orantılı ve göze hoş gelecek kadar yağlanmak isterler.(“Kadınların Zayıflarken Kaslanması”yla ilgili yazıya göz atmanızı öneririm.) Bugüne kadar kendilerini “yağlandırmam” için benden yardım isteyen pek çok kadın oldu ve biliyorum ki olmaya devam edecek.

Eğer bu yazıyı okuyan zayıf bir kadınsanız lütfen okumaya devam edin. İşin aslı, doktor falan olmadığım yetmezmiş gibi, hakkında yeterli bilgiye sahibi olmadığım, hatta yüz yüze görmediğim bir insanın kilo kontrolünü sağlamasında etkin yardımım olması pek mümkün değil.

Durum böyleyken benden öneri (mucize isteyenler de var) isteyen insanları kırmadan durumu açıklamam ve yapabileceklerini önermem güç oluyor. İşte ben, bana sorulan “kilo alma” sorularını bir yazıyla güzelce yanıtlamak istediğim için bu yazıyı yazmaya başladım. Umarım bana güvenenleri hayal kırıklığına uğratmayacak bir yazı olur.

Kilo Nedir?

Aslında “Kilo”, dilimize Fransızca’dan (Sanırım İngilzce gibi Batı dillerine de geçen kelimenin kökeni Latince “chiliogramma” kelimesidir.) geçmiş olan “kilogram” kelimesinin kısaltılmışıdır; kilogram ise ağırlık için kullanılan bir ölçü birimidir.

Batı ölçü birimlerini kabul ettikten bir sonra eski ölçü birimlerimiz (dirhem, okka vb…) kullanımı bugün neredeyse tamamen kalkmıştır, artık kilogram kullanılıyor, bu kelime dilimize yerleşmiş durumdadır. “Kilo almak” ya da “kilolanmak” dediğimizdeyse, vücut ağırlığının artmasını kastederiz.

Vücut ağırlığının artışını kasteden başka laflarımız da vardır: şişmanlamak, semirmek, toplanmak, irileşmek, etlenmek… Ben konuyu “kilo almak” kelimesi üzerinden işleyeceğim, çünkü sonuçta bu bir ölçü meselesi.

Kilomuz Nelere Bağlı?

Kilo almak demek, “bedeninizin kütlesinin artması demektir” demiştik. Peki kütlemiz, yani kilomuz nelere bağlıdır? Hepinizin bildiği gibi kütlemiz, bedenimizi oluşturan bütün dokulara bağlıdır: kemikler, deri, kaslar, yağ dokuları, iç organlar, kıllar, su, kan ve öteki sıvılar… (Vücudumuzdaki sıvılar kilomuza en çok etki eden unsurdur: Toplam ağırlığımızın neredeyse dörtte üçü kadardır.)

Kilo Alıp Vermemizi Belirleyen Dokular

Vücudumuzdaki bütün dokular kilomuz üzerinde az ya da çok etkiye sahiptir.

Bu dokular arasında; iç organlar, deri ve kıllar ağırlığımıza yani kilomuza direkt olarak pek etki etmezler ancak özellikle iç organların sağlıklı çalışması kilo alınmasında başlıca öneme sahiptir.

Kemik, kas ve yağ dokuları ise kilomuzu (sıvıları saymazsak) belirleyen esas unsurlardır. Kısacası aynaya baktığınızda gördüğünüz ve içinizde olduğu için göremediğiniz her şey, sizin kilonuzu yani kütlenizi belirler.

Bunu zaten biliyordunuz ama birazdan neden bu basit bilgileri yazdığımı anlayacaksınız.

Kilo ve Kas Dokusu

Her sağlıklı insanda kemik ve kas dokusu hemen hemen aynı biçimde dizilmesine rağmen, genetik özelliklere ve çevresel faktörlere bağlı olarak bu dokuların: kimyasal, biyolojik ve metabolik özellikleri farklıdır.

Bu nedenle kemik kalınlığı ve boyu yani kemik hacmi eşit olan iki insanın kemik ağırlıkları farklı olabilir. Aynı şekilde iki insandaki eşit hacimli kas dokusunu tarttığımızda, birinin diğerinden daha ağır olduğunu görmemiz şaşırtıcı olmayacaktır.

Konuyu şu örnekle de açıklayabilirim: Hiç anneniz kasaptan aldığınız eti pişirirken “Bu et çok suluymuş.” dedi mi? Bazı etler -kimi kasapların üçkâğıtçılığını saymazsak- diğer etlerden daha çok su içerebilir. Kas dokumuzda bunun gibi kişiden kişiye farklılık gösterebilir ve kas ağırlığı sadece suya bağlı değildir, örnek açısından suyu ele aldım.

Bu arada, siz kilo almak isteyenler için kaslarınızın biraz daha fazla su tutması arzu edeceğiniz bir durumdur. Konudan bahsetmişken bir not daha verelim: Vücut geliştirme sporcuları podyuma çıkmadan haftalar önce yağ yakmaya başlarlar ve podyuma saatler kala vücutlarından atabildikleri kadar çok su atarlar ki kasları daha belirgin ve hatlı olsun.

Kilo ve Kemik Dokusu

Kemiklerin uzunlamasına büyümesi, kemik uçlarındaki büyüme kıkırdağı da diyebileceğim epifiz plağının kemikleşmesine kadar sürer. Bu plak kemikleştikten sonra kemiğin doğal olarak boyuna uzaması mümkün değildir. Ama belirli yaşlara kadar -yani hâlâ gençken- kemiklerinizin enine büyümesini sağlayabilirsiniz.

Eğer kemiklerinizin sağlıklı bir şekilde enine büyümesini sağlarsanız, hem kilo alıp hem de daha sağlam olabilirsiniz. Unutmayın ki vücudumuzun sütunları kemiklerimizdir.

Ayrıca kemik dokunuzun yani kemiklerinizin de özkütlesini arttırmanız da mümkündür, bu kilonuza direkt olarak pek etki etmeyecekse de bir fark oluşturur.

Mesele Kilo Alıp Vermekse: Vücut Yağları Son Sözü Söyler !

Kemik ve kas dokusunun kilonuz üzerinde tartışılmaz bir etkisi vardır. Ancak kilonuza büyük etkisi olan dokular arasında ağırlığını en çabuk artırıp azaltabileceğiniz doku: Yağlardır! Yazımın başında yağlanmayı isteyenlerden bahsetmiştim. Yağlanmaktan da bahsettiğim bu yazımı, özelikle yağlanmayı isteyenlerin okumasını öneriyorum.

Kilo Almak Nelere Bağlıdır?

Kilo almanın nelere bağlı olduğunu anlatmak apayrı -ve tercihen bilimsel- bir yazının işidir, burada detaylara girmeden kısaca -bildiğim kadarıyla- bahsedeceğim.

Sanılanın aksine kilolu olmanın nedeni sadece çok yemek yemek değildir. Kilolu yani şişman olmak, sizin; kalıtımsal özelliklerinize, (yetişme çağınızdakiler başta olmak üzere) çevresel faktörlerinize, yediklerinizin niteliğine, bazal metabolizma özelliklerinize, bazal vücut sıcaklığınıza, vücut tipinize, termogenezisinize (termogenezis: vücut ısısı oluşumu), vücudunuzdaki aktif yağ dokusu miktarına, enzim seviyelerinize ve hormon seviyelerinize de bağlıdır.

Ayrıca; yediklerinizin niteliği, yemek yeme alışkanlıklarınız [günün hangi saatlerinde ne kadar ve ne şekilde (hızlı, yavaş vb.) yediğiniz vb.], seçtiğiniz gıdalar hatta gıdaların ambalaj türleri bile kilo almanız da rol oynarlar.

Bu yazımda yukarda saydıklarıma gir(e)meyeceğim, bunun yerine, kontrolünün en kolay olduğuna inandığım “kalori alımına” yoğunlaşacağım. Çünkü yukarıda saydığım nedenlerin hepsi de sonuçta sizin aldığınız ve yaktığınız kalori miktarına bağlıdır. Evet, dananın kuyruğunun koptuğu yer: Kalori meselesi!

Kilo Almak α Alınan Kalori

Yukarıdaki başlıkta bir yazım hatası yok, gördüğünüz ( α ) işareti matematikte “orantı işareti” olarak kullanılan bir semboldür. Şimdi başlığı anlamış olmalısınız: Kilo almak alınan kaloriyle doğru orantılıdır, ne kadar çok kalori alırsanız o kadar çok kilo alabilirsiniz.

İçinizden “E ne var bunda, bunu ben de biliyorum” diyenler çıkacaktır. Ben de basit bir şey söylediğimi biliyorum ama özellikle, özellikle söylüyorum. Bu bilgiyi kafanıza kazıyın çünkü yazının yoğunlaşacağı konu budur. (Kalori Nedir)

Çok Yiyorum Yine de Kilo Alamıyorum

Herhangi bir sağlık sorununuz yok, çok yiyorsunuz yine de kilo alamıyorsunuz öyle mi? Bana kalırsa şu “çok” kelimesinin üzerinde durmalısınız. Yedikleriniz “çok” olabilir bu pek de önemli değil, önemli olan yediklerinizden aldığınız kalorinin “harcadığınızdan” yani gereğinden fazla olmasıdır.

İşte gözünüzde büyüttüğünüz “kilo alamama sorunu”nun temeli budur. Sizin ne kadar “çok” yediğinizi bilemem ama şimdi size gerçekten çok yiyip hiç de kilo almayan birini örnek vereceğim. Biraz uç bir örnek ama bu uç örnek konuyu daha iyi anlamanızı sağlayacaktır.

Normal Birinden 5 Kat Fazla Yiyerek Formunu Korudu!

2009 Olimpiyat Oyunları’nda yüzme branşında madalyaları silip süpürerek adını tarihe yazdıran Michael Phelps’in diyeti internet haber sitelerine düştü ve daha sonra da pek çok yerde sözü edildi. Çünkü Phelps, günde 12.000 kalori alıyordu.

Sıradan bir insanın günde 2-3 bin kalori alarak kilosunu koruduğunu göz önüne alırsak Phelps’in diyetinin neden bu kadar ilgi çektiğini anlayabiliriz. Aslında sporla haşır neşir olanlar için bu bilgi şaşırtıcı değildi. Örneğin, 80 dünya rekoru kıran Rus ağır sıklet halterci Vassily Alekseyev söylentiye göre sırf sabah kahvaltısında yağda kızartılmış 26 yumurta ve yanında biftek yiyordu.

Alekseyev’in 135 kiloluk cüssesini ve 80 dünya rekoru kırmak için kaldırdığı ağırlıkları düşünürseniz bu kahvaltı sizi pek de şaşırtmayacaktır.

Ya da günde bir tencere pilavla bir iki tavuk yiyip aynı zamanda sadece beyazını yedikleri 30-40 yumurtayla mütevazi(!) beslenen vücut geliştirme sporcularını (vücut geliştirme sporcuları yukarıda adını andığımız sporcuların aksine yağlardan kaçınırlar) düşündüğünüzde de pek şaşırmazsınız çünkü onlar da “hafif sıklet” sayılmazlar.

Ama 193cm boyunda ve kantarda boyuna göre az sayılan 85-90 kilogram gelen Phelps, o çırpı gibi (ama atletik) bacaklarına rağmen kilosunu korur.

Aslında pek çok sporcu müsabakadan kısa bir süre önce ve müsabaka günlerinde “yükleme” yapar, tüy kadar hafif maratoncular bile yarışma öncesi “karbonhidrat yüklemesi” yaparlar (Karbonhidratlar Nedir).

Michael Phelps’in aldığı günlük kalorinin yarışma döneminde açıklandığı düşünülürse yarışma için fazladan yediğini göz önüne almak gerekir. Ancak şurası kesin ki, yarışma dışındaki hayatı da neredeyse sadece “yüzmek” olan Phelps, antrenman günlerinde de -yarışma günü kadar olmasa da- bolca kalori alıyordur.

Kaldı ki çocukluğunda kendisine Hiperaktivite Bozukluğu (aşırı hareketlilik) tanısı konulan Phelps’in fazla kalori harcamasında bunun da küçük de olsa etkisi bulunabilir. Belki de böyle olmasa yarışma döneminde ona 10-11bin kalori yeterdi ama bu bile çok değil mi?

Phelps yer ama kilo almaz. Çünkü o aldığı kalorileri “harcar” yani o “çok yemesine” rağmen kilo almaz. Phelps gereğinden fazla kalori almaz ve kalori arttırmaz. Eğer Phelps harcadığından fazla kalori alırsa, şişmanlamaya başlar. Şimdi neden “çok yiyorum” dediğinizde durup düşünmeniz gerektiğini anlamışsınızdır.

Ben Yüzmüyorum Spor Bile Yapmıyorum ki…

Fazla kalori almanızı gerektirecek bir sporla uğraşmıyor olabilirsiniz hatta hareketsiz bir yaşantınız bile olabilir. Buna rağmen kilo alamayabilirsiniz, çünkü yine eksik kalori alıyorsunuz. Peki spor bile yapmadığınız, sürekli oturduğunuz halde neden kilo alamıyorsunuz?

Yazının önceki kısımlarında kilo almanın nelere bağlı olduğunu açıklamıştım, o saydığım nedenler arasındaki “kalıtım ve çevresel faktörler” maddesine dikkat edin. Hiç birimizin metabolik özellikleri “tamamen aynı” değildir.

Bu nedenle fiziksel özelliklerimiz de farklılaşır. Yani siz başka insanlardan daha çok enerji tüketiyor olabilirsiniz. Ayrıca bir çeşit spor yaptığınızda çeşitli nedenlerden ötürü başka insanlardan daha çok kalori harcayabilirsiniz, aynı şekilde başka bir çeşit sporda da başkalarına göre daha az kalori harcayabilirsiniz.

Bazılarımız bir fiziksel işi “aynı miktar” kalori harcayarak ortalamanın üstünde bir performansla yapabilirler. Hangi spor branşında, diğer branşlara göre daha iyi olduğunuzu detaylı bir inceleme olmadan tespit edemezsiniz. Vücudunuzun hangi fiziksel işlerde yüksek performans gösterdiği halde “ekonomik” çalıştığını kolay kolay öğrenemezsiniz.

Aynı şekilde “neden” daha çok kalori yaktığınızı tespit etmeniz de güçtür. Ayrıca beyninizi de unutmayın ve her beynin başka beyinlerle “tamamen” aynı olmadığını göz önüne alın.

Beyin Gücü(!)

Sizlere telekinesisten ya da beyin gücüyle kaşık bükmekten falan bahsetmeyeceğimi tahmin edersiniz. Ben beyninizin harcadığı güçten yani enerjiden yani kaloriden bahsedeceğim. Sanıyorum bazılarınız “kalori harcaması”nın sadece fiziksel etkinliğe bağlı olmadığını daha yeni öğrenmiştir.

Bu koca kafamızdaki olağanüstü ve bugün bile pek az özelliği keşfedilebilmiş beynimiz, azımsanmayacak miktarda kalori harcar. Kimin beyni ne kadar kalori yakıyordur orasını Allah bilir ama beynin harcadığı günlük kalori ortalama bir değer söylememiz gerekirse 300-500 kcal’dir.

Beynimizin kaloriye o kadar gereksinimi vardır ki bırakın uyumayı, narkozda bile olsanız günlük 100-200 kalori harcaması gerekir.

Evet, bu açıklamadan sonra aranızdan bazı sıskaların kendini dâhi sandığını biliyorum, o kişiler kendi kendileri şöyle diyor “Çok zekiyim, o kadar zekiyim ki ne yesem beynime gidiyor, onun için kilo alamıyorum.”

Hâlbuki zeki sayılan insanların beyninin diğer insanlarınkinden daha çok kalori yakıp yakmadığı hakkında henüz net bir bilgi yok. Tek bilinen bir konu ya da problem üzerinde düşünmenin beynin daha çok kalori harcamasına neden olduğudur, yani zorlanan beyin de tıpkı kaslar gibi daha çok enerjiye gereksinim duyuyor.

Bu durumda tıpkı fiziksel özellikler gibi beynin de ekonomik hale getirilebileceğini düşündüm. Nasıl ki ekonomik bir vücudu olan sportif biri size ağır gelen bir işi kolaylıkla ve sizden daha az kalori harcayarak yapabiliyorsa, daha gelişmiş bir beyne sahip olan biri de “kondisyonu” daha yüksek olduğu için daha az yemek yiyerek…

Neyse ben bu konulara daha fazla dalmadan esas konuma döneyim.

Sonuç olarak beyninizin de kalori harcadığınızı öğrendiğiniz ve benim de amacım bunu size öğretmekti. Bu yazıyı okurken bile beyniniz kalori harcıyor.

”Yemiyorsun Evladım, Çırpı Gibisin Çırpı!” (Bir Annenin İsyanı)

Bu başlıktakine benzer sözleri annenizden ya da bir başkasından duymuş olabilirsiniz. Az yiyor ya da yukarıda bahsettiğim gibi “göreceli olarak çok” yiyor olabilirsiniz. Ananız, babanız, teyzeniz, halanız, amcanız, dayınız, komşunuz ve arkadaşınız hatta daha önce yüzünü bile görmediğiniz (yani yeni tanıştığınız) insanlar bile sizi gördüğünde “zayıflığınızdan” bahsediyor olabilir. “Sen hiç yemek yemiyor musun?”

Bu İnsanlar Haklı

Hepsi haklı. Siz belki göreceli olarak çok yiyorsunuz ve sizin yediğinizin yarısını bile yemeyen, sizinle aynı boyda ve aynı yaşta olan halanızın oğlu hala saçma sapan diyetlerle kilo vermeye çalışıyor. Halanızın oğluna Taş Devri Diyeti ve Sen Bir Enkazsın yazımızın linkini gönderdikten sonra bu yazıyı okumaya devam edin.

Ayrıca siz de kilo alma sürecinde Taş Devri Diyeti’ni uygulayabilirsiniz. Çünkü bu diyet bir zayıflama diyeti değildir, sağlıklı beslenme için bir disiplindir ve kilo alırken de uygulayabilirsiniz.

Halanızın oğluna yazılarımızı gönderdiğinize göre, size “hiç mi yemiyorsun?” diyenlerin neden haklı olduğunu söyleyeyim. Siz sağlıklı bir insan olmanıza rağmen zayıflıktan şikâyetçiyseniz ya “gerektiği kadar” yiyorsunuz demektir ya da gerektiğinden bile az yiyorsunuzdur. Eğer bu şekilde devam ederseniz tırnaklarınız bile zayıflayabilir.

Siz kilo almak istiyorsanız yapmanız gereken “gerektiğinden çok” yiyerek kalori arttırmanızdır. Arttırmaktan kastım şu; nasıl ki ihtiyacı olan parayı harcayınca artanını saklayıp biriktirenler varsa, siz de bu şekilde “fazla kalorileri” biriktireceksiniz. Fazla kalorilerinizse vücudunuzun en kalıcı “kalori depoları” olan yağ hücrelerinde saklanmaya başlayacak.

Kalori Depolarını Doldurmak Yahut Yağlanmak

Yağlanmak düşüncesi Bruce Lee kıvamında bir vücut isteyenlere “öcü” gibi gelecektir. Onlara biraz da Jean Claude Van Damme’nin vücuduna imrenmelerini önermek zorundayım çünkü Bruce Lee gibi aşırı hatlı kalarak kilo almanız neredeyse imkânsızdır.

Hem endişe etmeyin, eğer yağlandığınız gibi kaslanabilirseniz, daha sonra yağ yakarak tekrar hatlı bir görüntü elde edebilirsiniz, tabi daha büyük kaslarla. Biliyorum bu yazıyı okuyan kadınların çoğunun Bruce Lee özentisi erkekler gibi bir isteği söz konusu bile değil, onlar sadece yağlanmak istiyorlar. “Balıketli değil de kemiklerim sayılmasın bari”

Yeni Depo Yapımı Neredeyse Durdu

Yağ hücreleri için depo benzetmesini kullandım ama tam olarak bir depoya benzemezler. Çünkü bir deponun hacmi bellidir, yağ hücrelerinin hacmi ise bize bağlıdır. Yani bizim depolarımız büyüyüp küçülebilir. Ne kadar çok yağ, yani enerji, yani kalori depo ederlerse o kadar büyürler. Bu hücrelerimiz ne kadar büyürse o kadar yağlanırız ve kilomuz artar.

Hücre büyümesine “hipertrofi” denir. Hücre sayısının artmasına ise “hiperplazi” denir. Ancak büyüme çağından sonra yetişkinlerde yağ hücreleri için hiperplazi çok yavaşlar veya durur. Bunun için yetişme çağında çok sayıda yağ hücresi olan çocuklar, yetişkinliklerinde aşırı kilolanma tehlikesi altında olurlar.

Normal kilolu insanlarda ortalama 25-30 milyar, şişmanlarda 60-70 milyar, ileri derece obezlerde ise daha fazla sayıda yağ hücresi vardır. Kilo sorunu çeken insanlarınsa ortalamanın biraz altında yağ hücresine sahip olduğunu düşünebiliriz.

İşte siz de sağlıklı bir insan olduğunuz halde, yağ hücreleriniz az olduğu için yağ hücresi fazla olanlara göre daha zor kilo alırsınız. Bana kalırsa bu bir şans, çünkü yağ hücresi fazla olan insanlar kilolarını düşürseler de, beslenmelerini kontrol altında tutmadıkça sürekli şişmanlık tehdidiyle karşı karşıyadırlar.

Ancak konu “kilo kontrolü”yse sizin işiniz bence biraz daha kolay, tek yapmanız gereken biraz uğraştırıcı olsa da yağ depolarınızı doldurmak yani yağ hücrelerinizi büyütmek. Bunu yaptıktan sonra kilonuzu kontrol altında tutmakta yine eskisi gibi pek sıkıntı çekmeyeceksiniz.

Erkek ve Kadında Yağ Dokusunun Oranı

Ortalama bir erkekte ideal yağ dokusu, beden ağırlığının %12 ila %15’i kadardır. Kadın da ise bu oran daha yüksek olup %20-27 arasındadır. Siz de yağ dokunuzun beden ağırlığına göre yüzdesini bir sağlık merkezinde öğrenebilirsiniz. Ancak size bir öneri, yağ ölçüm işlemini birkaç kere tekrarlayın çünkü bazı yağ ölçüm sistemlerinde hata payı yüksektir.

Bir Yağ Hücresi Ne Kadar Yağ (Kalori) Depolar?

Yağ hücrenizin kilolu insanlardan az olduğunu düşünüyorsanız dert etmeyin, çünkü yağ hücreleriniz sizin kilo almanıza hayli hayli yetecek fazla sayıdadır ve yeteri kadar yağ depolar.

Bu arada belirtmeden geçmeyeyim ki, insanların yağ hücrelerinin “yağ depolayabilme” kapasiteleri farklıdır. Şişman ya da obez insanlarda yağ hücresi sayısı fazla olduğu gibi, bu yağ hücrelerinin yağ depolama kapasiteleri daha fazladır.

Sizdeki bir yağ hücresi 0,1 mikrogramsa bu rahatlıkla 0,5 mikrogram olabilir. Şişmanlarda da, örneğin 0,8 mikrogram ağırlığındaki bir yağ hücresi 0,1 mikrograma düşebilir. (Mikrogram: Bir gramın bir milyonda biridir.)

Sonuç: Ne Kadar Kilo Alabileceğinizi Öğrendiniz

Bu bilgilerden sonra artık aşağı yukarı ne kadar kilo alabileceğinizi öğrenebilirsiniz. Her 10 milyar yağ hücresinin 0,1 mikrogram ağırlaşması sonucu 1 kilogram alırsınız. Vücudunuzda 25 milyar yağ hücresi olduğunu varsayalım -ki bu ortalamanın altında bir hücre sayısıdır. Bu durumda siz her yağ hücrenizi 0,2 mikrogram daha büyütürseniz 5 kilogram alırsınız.

Gördüğünüz gibi sadece yağ hücrelerinizi büyüterek bile 2, 5 ya da 10 kilo almanız mümkün. Bu sadece yağ olarak alacağınız kiloya dair bir hesap, bir de kas gelişimine dayanan bir kilo alma programıyla birlikte ne kadar kilo alabileceğinizi siz hayal edin.

1 Kilo Almak İçin 7000 Kilokalori Fazlalık Oluştur

1 kilogram yağ harcayıp 1 kilo vermek için 7000 kalori (yukarıda kilokalori dedim çünkü kalori hakkındaki derlememi okuyanlar, beslenmede kilokaloriye yanlış da olsa “kalori” denmesinin alışkanlık haline geldiğini bilirler.) yakmanız gerekir. Aslında 1 gram yağ ortalama 9 kalori enerji taşır, ancak vücudumuzun yağ dokusu tek başına yağdan oluşmadığı ve su da barındırdığı için 1 kilogram vücut yağı yakmak için 7000 kalori harcamalısınız fakat bu 7000 kaloriyi yağlardan temin etmelisiniz. Zaten bunun için yağ yakmak diyoruz. Vücudunuzda enerji kalmadığında devreye giren yağlardan 7000 kalori yakmak, alışık olmayanlar için zordur (ve asla bir günde yakılmamalı, bunu unutun).

Zayıflıktan dert yananların ise yapması gereken, vücudun günlük enerji ihtiyacını giderecek kaloriyi aldıktan sonra üstüne fazladan kalori almaktır. Bu fazla kaloriyi karbonhidratlardan ve yağlardan alırlarsa yağ olarak kilo almakta işleri kolaylaşır.

O halde sizin yapmanız gereken, her gün ama her gün, düzenli olarak bir miktar fazladan kalori alıp bunu depo ettirmektir. Eğer protein gibi depo edilmesi daha zahmetli gıdalardan bu kaloriyi alıyorsanız, kâğıt üstünde yazandan daha az kalori depo edebilirsiniz. Bunun için “garantili” gıdaları yani karbonhidrat ve yağları fazlalık olarak alın, üstüne suyu için ve yağlanmaya başlayın.

Eğer her gün 1000 kalori enerji depo ederseniz, tam bir haftada yani yedi günde toplamda 7000 kalori fazlanız olduğu için tartıda 1 kilogram fazla gelirsiniz.

Kilo Almaya Başlamak

Buraya kadar kısaca anlattıklarımdan sonra sorununuzu göreceğinizi umuyorum. Yine de ben çok kısa özetleyeceğim: Zayıfsınız, kilo almanız lazım; neden zayıf olduğunuz ve nasıl kilo alacağınız hakkında temel fikri ediniz.

Bundan sonra yapmanız gereken yukarda da söylediğim gibi, fazla kalori alarak bunları biriktirmektir. Tabii tek başına fazla kalori almak, sağlıksız gıdalardan bolca yemek anlamına kesinlikle gelmiyor. Unutmayın ki sizin kilonuzdan çok daha önemli olan şey, sağlığınızdır. Kilonuzu daha sağlıklı olabilmek adına arttırmak istiyorsanız, kilo almak için sağlığınızı bozmamalısınız.

Sağlıksız gıdalar ve sağlıksız beslenme alışkanlıkları sağlığımızı bozar. Siz mümkün olduğunca sağlıklı ve doğal gıdalarla, hergün: İhtiyacınızdan fazla kalori, yeterli protein, yeterli yağ, yeterli su, yeterli vitamin ve mineral almalısınız. Kilo alma diyetinizde mutlaka sebze ve meyveler yer almalı, zengin bir menü oluşturmaya çalışmalısınız.

Kilo Almak İçin Birinci Adım: Ne Kadar Kalori Aldığını Hesapla

İlk yapmanız gereken, mevcut yaşantı biçiminizde ve günlük hareketliliğinize göre şu anki kilonuzu korumanızı sağlayan günlük kalori alımınızı gözden geçirmek olmalı. Eğer mevcut kilonuzu koruyorsanız, vücudunuz bir şekilde dengeyi sağlıyor, kilonuz değişmiyor demektir. Siz ise kalori arttıracaksınız ve bunun için yeni bir beslenme planı yapmalısınız.

O halde ilk yapmanız gereken, önceden ne kadar kalori aldığınızı belirlemek olmalı.

Bunun için yediklerinizin ortalama kalorisini hesaplamanız gerekiyor. Bu hesaplamayı asla “kesin” olarak yapamazsınız ancak “ortalama” bir değere ulaşabilirsiniz. İnternette veya bir beslenme kitabında bulabileceğiniz kalori cetveli, size besinlerin ortalama kalorisini gösterecektir. Besinlerin kaç kalori barındırdığını öğrendikten sonra, miktar olarak ne kadar yediğinizi de öğrenmelisiniz.

Örneğin 100 gram pişmemiş pirinç ortalama 350 kalori, 100 gram pişmiş pirinç ise ortalama 100-150 kaloridir. Ancak pirinç pişirilirken içine katılan 50 gram tereyağı ise ortalama 360 kalori gelir, bu nedenle yediğiniz yemeklere katılan diğer maddeleri de hesaplamayı unutmayın.

Yediklerinizin Kalorisini Hesaplamanız Şart Değil, Ancak!

Eğer sağlıklı besleniyorsanız ve yediklerinizin kalorisini hesaplayamayacak kadar karışık yemekler yiyorsanız hiç dert etmeyin. Çünkü sağlıklı besleniyorsanız eski yediklerinizi değiştirmenize gerek yok. Üzerine eklemeler yapar ama eski beslenmenizi de bırakmazsınız.

Eğer sizi denge durumunda tutan mevcut yeme-içme alışkanlığınızı değiştirmeyecekseniz, her gün yine aynı miktar yemeye devam edin. Yapmanız gereken eskiden yediğinizden daha fazla yemek yiyerek eklemeler yapmak ve alacağınız fazla kalorileri hesaplamaktır.

Kilo Almak İçin İkinci Adım: Her Gün Alacağınız FAZLADAN Kaloriyi Hesaplayın

Sizin kilonuzu değiştirmeyen yemek miktarını tespit ettiğinize göre yapmanız gereken her gün kaç kalori fazlalık alacağınızı hesaplamak olmalı. Eğer kısa sürede kilo almak istiyorsanız, günde 1000-2000 kalori, daha yavaş kilo almak istiyorsanız günde 500-1000 kalori fazladan alın. Ama mutlaka her gün kaç kalori fazladan alacağınızı netleştirin, bunu size özellikle öneriyorum.

Kilo Almak İçin Üçüncü Adım: Fazla Kalorileri Hangi Gıdalardan Alacağınızı Seçin

Her gün kaç kalori fazla alacağınızı netleştirdiğinize göre, sırada bu kalorileri hangi gıdalardan alacağınızı belirlemek kaldı. Hepimiz aynı damak tadına sahip değiliz, ayrıca kimilerimizin çeşitli alerjileri ya da belirli gıdalara karşı başka sağlıksal hassasiyetleri vardır.

Bunun için fazla kaloriyi hangi gıdalardan alacağınızı iyi seçmeniz kilo alma sürecinizin önemli bir parçasıdır. Kiminiz kuruyemişleri, kiminiz süt ürünlerini, kiminiz makarnayı ya da pilavı, kiminiz etleri ve sağlıklı yağları kullanacaktır… Seçim size kalmış, seçenekleriniz çok fazla ama kalorisi yüksek gıdaları seçmeye çalışın.

Besinlerin Kalori Uçurumu

Miktar olarak aynı olsalar da gıdaların kalorisi farklıdır. Örneğin:
100 gram elmada 60-70 kalori varken; 100 gram kuru üzümde 300 kalori, 100 gram kavrulmuş fıstıkta ise yaklaşık 600 kalori vardır. Sebzelerin kalorisi ise oldukça düşüktür, özellikle yapraklı sebzelerin çoğunun 100 gramındaki kalori 50’yi bile bulmaz. Elbette bolca meyve sebze yiyin, ancak alacağınız fazladan kalorileri, kalorisi yüksek gıdalardan almanız kilo almanız açısından daha etkilidir.

Mesela öğle yemeğinden kısa bir süre sonra atıştıracağınız 150 gramlık kavrulmuş fıstık-kuru üzüm karışımı size bol miktarda kalori sağlayacaktır.

Eğer günlük besinlerden yeterince kalori alamıyorsanız bir kilo aldırıcı ürün kullanabilirsiniz. Bu ürünler yüksek miktarda protein ve karbonhidrat içerir ve böylece çok fazla kalori içerirler.

Kilo Almak İçin Dördüncü Adım: Fazla Kalorilerin Gerçekten Fazla Olduğundan Emin Olun

Bu kural da çok önemlidir. Çünkü siz fazladan aldığınızı sandığınız kalorileri gerçekten “fazlalık” olacak şekilde almıyorsanız, kilo almıyorsunuz ya da umduğunuzdan daha az alıyorsunuz demektir. Bunun için eskiden de yediğiniz ve günlük kalori gereksiniminizi gideren beslenmenizde bir kısıtlamaya gitmeyin.

Eğer fazladan kalori alma konusunda şüpheleriniz varsa, her gün aldığınız fazladan kalorilere birkaç yüz kalori daha ekleyerek, kalorilerin “fazlalığını” garantileyebilirsiniz.

Kilo Almak İçin Beşinci Adım: Yeterli Miktarda Su Aldığınızdan Emin Olun

Yazımın başlarında herkesin bildiği bir gerçeği dile getirmiştim: İnsan ağırlığının yarısından daha fazlası, sıvılardan gelir. O halde kilo alma sürecinde alacağınız fazladan kalorilerle birlikte su alımınızı da mutlaka arttırmalısınız. Su ve sıvı alımı konusu apayrı bir konudur.

Aslında yediğimiz pek çok gıdanın içinde zaten su vardır, ancak sadece katı besinlerden ya da su dışında (çay-kahve vb.) içeceklerden alınan su, sizin günlük su ihtiyacınızı karşılamaya yetmez hatta su kaybetmenize bile neden olabilir. (Su İçmenin Faydaları)

Su içmelisiniz, evet; su hayattır, evet. Bunların hepsi doğru. Peki siz “eksik” su içip içmediğinizi nasıl anlayabilirsiniz? Doğrusu bu pek de kolay değil, çünkü “susuzluk hissi” vücudunuzun susuzluk çektiğinin kanıtıdır ve doğrusu sağlıklı bir durum değildir. Mümkün olduğunca “susamamalısınız” bunu kendinize düstur edinin.

Ayrıca Prof. Dr. Ahmet Aydın’ın suyun önemini anlattığı Sağlık İçin Su İçmek yazısına mutlaka göz atın.

Yeterli Suyu İçip İçmediğinizi Anlama Testi

Günlük 3500-4000 kalori almaya başladıysanız eskisinden daha çok su içmeniz gerektiğinden kuşkunuz olmasın. Susuzluk hissi çekmeyeceksiniz demiştim. Peki bunu nasıl sağlayabilirsiniz?

Tabii ki -aşırı olmamak kaydıyla- bolca su içerek. Hala yeterli su alımını ayarlayamıyorsanız size tavsiyem, günde iki defa yarım litre (3 su bardağı) suyu özellikle içmeniz olur. Yarım litre suyu içtikten kısa bir süre sonra –su içmeden önce ihtiyacınız olmadığı halde- tuvalete giderek idrar yoluyla fazla suyu atıyorsanız, siz zaten yeterince su içiyorsunuz demektir.

Eğer bahsettiğim yarım litre suyu içtikten sonra tuvalet ihtiyacınız olmuyorsa, yarım litre suyu içerek eksik su ihtiyacınızı tamamladınız demektir.

Bu testi Allah’ın her günü yaparak gereksiz yere böbreklerinizi çalıştırmayın. Bu testi yeterli su alıp almadığınızı anlamak üzere yapın ve testin sonucuna göre günlük su alımınızı arttırın ya da arttırmayın. Bu testi yeterli suyu alıp almadığınızdan emin olmadığınız her an yapabilirsiniz.

Kilo Almak İçin Altıncı Adım: Gerekli Yapı Taşlarını Alın

Vücudumuz bir yapıdır ve her yapı gibi yapı taşlarından oluşmuştur. Vücudumuzda sürekli bir hareket/değişim olup ölene kadar bir yenilenme söz konusudur (bana kalırsa doğal ölüm de vücudumuzdaki bu “yenilenmenin” sona ermesidir.). Bizler de vücudumuzun sağlıklı bir şekilde kendini yenileyebilmesi için (abartmamak kaydıyla) sağlıklı ve iyi beslenmeliyiz.

Sağlıklı ve sağlam bir beslenmede: Yeterli enerjiyi almak; gereken bütün vitamin-mineralleri almak, yeterince sağlıklı ve doğal yağ almak (Hangi Yağ), yeterince protein (çeşitli doğal protein kaynaklarından bütün esansiyel aminoasitleri almak) ve henüz keşfedilmemiş maddeleri bile barındıran doğal ürünleri tüketmek önemlidir.

Doğallıktan ayrılmamaya çalışın, çünkü doğal gıdaların yerini tutsun diye üretilen kul yapısı gıdalar Allah’ın yarattıklarının yerini tutamaz.

Mümkün olduğunca doğal beslenmeye çalışın ancak günümüzde bu iyice zorlaştı. Takviye kullanabilirsiniz ancak bu takviyelerin de doğal olanlarını seçmeye çalışın ve doğalı varsa sanayi üretimi olanı almayın. Örneğin multi-vitamin tabletleri yerine polen kullanabilirsiniz (polenlerde de GDO’lu Çin malı polenler yerine Yerli malı poleni tercih edin.)

Doğal yağ ihtiyacınızı gidermede destek olsun diye de balık yağı tabletlerini kullanabilirsiniz.

Kilo Almak İçin Yedinci Adım: Doygunluk Sinyaliyle Mücadele

Ben kilo almakla kilo vermeyi birbirine benzetiyorum. Kalori kontrolü gibi ortak noktaların yanı sıra başka ortak noktaları da var. Kilo almanın, kilo vermekten daha kolay olduğunu sanmayın.

Çünkü insan beyninde bulunan bir yer, doygunluğu kontrol eder. Bu yer, sizin yağ miktarınızı korumak ister ve buna göre size doygunluk sinyalleri gönderir. Zayıflamak isteyen bir insanın yağ miktarını korumak isteyen beyni, vücut yeterli kaloriyi almadığında o kişiye “sen daha doymadın, yemelisin!” sinyali gönderir.

Tıpkı bunun gibi sizin beyninizde siz yeterince kalori aldığınızda size “sen doydun, yeter artık yeme!” sinyalini gönderecektir.

İşte bu noktada devreye “irade” giriyor. Eğer yiyip içmek elinizdeyse -ya da yiyip içmemek- yapmanız gereken: Bu gücünüzü kullanmaktır. İnsandaki en önemli kuvvet: İradedir! Bunu sakın unutmayın. İrade, insanoğluna inanılmaz işler yaptıran sahip olduğumuz en büyük güçtür.

Şimdi siz bu iradenizi “daha çok yemek” yönünde kullanmalı ve kendi kimyanızla bir süreliğine mücadele etmelisiniz. Beyniniz alacağınız fazla kalorileri engellemeye çalışırken, siz kilo alma sürecinde bu sinyallere karşı çıkarak daha çok yemelisiniz. Elbette bu geçici bir durum, ideal bir kiloya gelince bu “doğal savunma sisteminizle” mücadele etmeyi kesin ve onunla uyumlu yaşamaya devam edin.

Kilo Almak İçin Sekizinci Adım: Hızlı Yemek Yemek

Bu öneriyi yapıp yapmamayı çok düşündüm, çünkü hızlı yemek hem çirkin bir görüntü oluşturur hem de pek sağlıklı değildir ve genellikle iyi çiğnememeyi de beraberinde getirir. Ancak ne kadar hızlı yerseniz o kadar çok kalori alabilirsiniz. Bunun için alacağınız fazladan kalorileri hızlı yiyerek alırsanı kilo almanız kolaylaşacaktır.

Hayvanat bahçesindeki maymunları kıskandıracak kadar hızlı kuruyemiş yerseniz, bu sırada kimseye görünmemeye çalışın bari! Ha bir de, yediklerinizi iyi çiğneyin.

Hızlı yemenin kilo almakta bir başka yararı da: Beyin sizi uyarmadan önce bolca kalori alabilirsiniz. Yani normal öğünlerinizi de hızlı yiyerek daha “geç” doyabilirsiniz. Eğer bana inanmıyorsanız bu söylediğimi bir deneyin.

Kilo Almak İçin Dokuzuncu Adım: Düzenli ve Yeterince Uyuyup Dinlenmek

Bu madde hakkında uzun uzadıya yazmayacağım. Düzenli uyumanın kilo verme ya da almanız için çok önemli olduğunu aklınızdan çıkarmayın ve uykuyla ilgili yazılarımızı okuyun.
Bilinmeyen Yönleriyle Uyku
Uyku Düzeni Melatonin

Kilo Almak İçin Onuncu Adım: Düzenli Yemek Yemek

Düzenli yemelisiniz, üç öğünü atlamamalı ve ara öğünleri es geçmemelisiniz. Ayrıca yukarda da bahsettiğim gibi her gün fazladan kalori aldığınız düzeni bozmamalısınız. Eğer bunu yapmazsanız bir ileri bir geri gider ve sonuçta yerinizde sayarsınız.

Kilo Almak İçin Onbirinci Adım: BodyTR Okuyup Spor Yapmak

Biliyorum bu tür yazılarda genellikle kural sayısı yuvarlanır (5-10-15…), ama ben yuvarlamadım ve onbirinci maddeyi yazmaktan çekinmedim.

Aslında kilo almak için spor yapmak şart değil hatta spor yapmayarak çok daha hızlı kilo alan pek çok insan vardır. Ancak insan “hareket etmek için” yaratılmıştır ve hareketsizlik yaratılışımıza (doğamıza) aykırı olup pek çok sağlık sorununa kapı açar.

Her geçen gün hareketli yaşam yerini hareketsiz yaşama daha çok bırakıyor. Bu nedenle “spor yapmak” apayrı bir önem kazanmıştır. Spor yapmak denilince spor salonlarına gitmeyi aklınıza getirmeyin. Düzenli yapılan pek çok bilinçli aktivite spor işlevi görecektir. Size madalya kazanın diyen yok, yeter ki düzenli ve yeterli hareketi sağlayın.

En azından düzenli şınav ve barfiks çekebilir ve haftada birkaç kere koşabilirsiniz. (Hareket Azlığının Zararları)

Ancak spor yapmanın “kalori harcamanızı” arttıracağını unutmayın ve spor yapıyorsanız çok daha fazla kalori alın. Ayrıca, eğer benim gibi biriyseniz, spor yapmadan kilo alamaz ve kilonuzu koruyamazsınız. Birkaç sene spordan ayrı kaldığımda çok fazla kilo kaybetmiş biriyim ben, belki siz de benim gibi birisiniz?

Şunu da sakın unutmayın: Bilinçli eylem, düşünceden; düşünce, bilgiden doğar. Güvenilir yazarlar ve bilgiler için Türkiye’nin spor ve sağlıklı yaşam konusunda bir numaralı bilgi kaynağı olmayı amaçlayan BodyTR’den ayrılmayın.

Son Sözler

Yazımı sonuna kadar okuduysanız, ilginiz için çok teşekkür ederim. Ancak daha bitmedi, son sözlerimi söylemek istiyorum. Bu yazımdaki son sözlerim felsefe tarihini bilenlere pek yabancı gelmeyecektir.

Amor Fati

Amor fati Latince bir sözdür ve “yazgını sev” anlamına gelmektedir. İşte size söylediğim budur: Yazgınızı sevin. Yazgınızı sevmek, onu tamamen kabullenmek anlamına gelmez; onu sadece sevin, bu çok önemlidir. Siz Afrika’da doğmuş ve açlıktan ölmek üzere olan bir çocuk olabilirdiniz, ama değilsiniz.

Bana kalırsa buna şükretmelisiniz çünkü açlık çeken insanların da – insan mantığına göre “talihsiz görünmeleri” dışında- sizden hiçbir farkları yok. Ama siz şu an bu yazıyı okuduğunuza göre muhtemelen açlık çeken bir Afrikalı değilsiniz. Tıpkı bunun gibi size “verilen” her şeyi sevin ve onlarla boş yere kavga etmeyin.

Yine tıpkı bunun gibi size “verilmeyen” her şeyi sevin ve onlarla boş yere kavga etmeyin. Daha zayıf olabilirsiniz ama eminim başka iyi yönleriniz vardır, farkında olmasanız da. Ayrıca çevrenize bir bakın ve kocaman -hem de düzeltilemez- sorunları olduğu halde bunları aşmış insanlardan örnek alın.

Her ne olursanız olun, her nasıl olursanız olun; yazgınızı sevin, onunla barışık olun.

Tabula Rasa ve Aristo

Tabula rasa Latince “boş levha” anlamına gelmektedir ve John Locke adındaki filozof tarafından bir kavram olarak kullanılmıştır.

Yaşamınız boş bir levha gibidir, yaşayarak bu boş levhayı doldurursunuz. Deneyimlerinizle birlikte levhanız dolmaya ve şekillenmeye başlar. Bundan önce levhanızda siz yazmadığınız halde zayıflık yazıyor olabilir, onu doldurmayı deneyin. Levhanızı spor yapıp sağlıklı yaşayarak, güzel işler yaparak ve kilo almaya çalışarak doldurmayı bir deneyin.

Ama bunu adam gibi deneyin, hevesi bir lafla ya da kendi sorumsuzluğu yüzünden kırılan çocuklar gibi değil, bir yetişkin gibi doldurmayı deneyin. Sonrasında durun ve levhanızda kaç kilo yazdığını mutlulukla seyredin.

Aristo ise Antik Yunan’da yaşamış, tarihin gelmiş geçmiş en önemli ve etkili filozoflarından biridir. Aristo’dan bahsetmeme sebep ise, onun “ölçülülük” adını verdiği ideal formlara ulaşmakta kullandığı yöntemdir.

Onun bu yöntemine göre; bir insanın doğuştan gelen özellikleri vardır ancak insan düşünüp çalışarak bunları geliştirebilir/törpüleyebilir ve ideal ölçülere ulaşabilir. Yani onun bu yöntemine göre: Çalışkan değilim diye üzülemezsiniz, oturup "bir gün çalışmayı olmayı" berklerseniz asla çalışkan olamazsınız; oturur çalışkan bir öğrenci gibi ders çalışırsınız ve “çalışkan” öğrenci haline gelirsiniz.

Aynı şekilde “zayıfım” diye üzülemezsiniz, bu yazıyı okuyup gerekenleri yapar ve “ideal kilolu” biri haline gelirsiniz.

Bedel Ödemek

Şu an hatırlayamadığım bu söz de bir filozof tarafından bir kavram olarak ele alınmıştır. Yukarıdakiler gibi basit bir kavramdır: Elde etmek için bedel ödemeniz gerektiğinden bahseder. Yani eğer siz doğuştan zayıflığa eğimliyseniz ve kilo almak istiyorsanız bunun bedelini ödemeden bunu elde edemezsiniz.

Çevrenizdeki, gerçekten güzel vücutlu insanlara bakın, hepsi bunun bedelini ödemiştir. Disiplinli bir yaşamı seçip, arkadaşları eğlenceye giderken uyumayı seçen; arkadaşları sinemadayken spor yapan insan sağlıklı ve güzel görünen vücudunun bedelini ödemiştir. Terfi eden bir çalışanı düşünün, siz ailenizle vakit geçirirken o vaktini yalakalıkla geçirerek terfisinin bedelini öder. Sonuçta her şeyin bir bedeli vardır.

Bedelini ödemeden elde etmek isterseniz mutsuz olursunuz. Onun için burada yazılanlardan yola çıkarak kendinize bir program çıkartın ve buna uyun. Buna uyduğunuz zaman pek çok bedel ödeyeceksiniz, bedelini ödediğiniz “ideal kilo”yu elde edecek ve kilo açısından eksiksiz bir mutluluk yaşayacaksınız.

Kilo almak hakkında şimdilik size söyleyebileceklerim bu kadar. Umarım size biraz da olsa yardımcı olabilmişimdir. Eğer yazım hakkında bir düşünceniz varsa bunu gizlemeyin ve yorum ekleyerek benimle paylaşın.

Herkese ideal kilosunda sağlıklı günler dilerim.

loading...
  • sezer says

   bilgilerini bizimle paylaştığınız için teşekküredrim.ben ayrıca evde spor yaptığım için kalori ihtiyacını karşılayn imkanım neyi o anda götürüyorsa onu alıyorum.spor salonuna gitmek şart değil dedğini gibi.dambıl bütün iş görüyor.evet uykuya sıra gelince bu konu çok önemli.aslında işin en basit yollarından biri de stresten uzak durmak.arkadaşlara tavsiyem budur.zaten bir kaç diikatli adımla gerekli olan yapıldığında ideal kilo ve kas artımı sağlanabilir.

  • says

   Deniz Can,
   Teşekkür ederim.
   Evet aslında niyetim tekmil yönleriyle programlı bir yazı yayınlamaktı ama 2 senenin ardından ağırlık kaldırmaya döndüğümde 1 ayın ardından iş dolayısıyla bırakmak zorunda kaldım. Sen Bir Enkazsın programı gibi bizzat uyguladığım bir program olsun istiyorum.

   Yani önceden bahsettiğim gibi bir yazı gelecek ama ne zaman gelecek orasını ben de bilmiyorum 🙂

 1. ata says

  Öncelikle size teşekkür etmek istedim. Siteniz gerçekten çok yararlı.. Hemen konuya geçeyim; ben 14 yaşındayım, boyum 1.68 kilom 56. Sporla ilgileniyorum. 3 kiloluk 2 dumbell la çalışıyorum düzenli olarak (arka kol-omuz önkol-göğüs) ve mekik, şınav vb çekiyorum. Karın kaslarıyla ilgili bir makale daha var sitenizde, oradaki hareketler de çok yararlı onlarla da ilgileniyorum. Ancak biraz zayıfım ve her ne kadar az çok kas olsa da, kilom az olduğu için hacimli değilimi. Yani vücudumda yakıp kasa çeviricek yağ yok. Bu nedenle kollarım ince, üst göğüs hakkında sıkıntılarım var.. Eğer sorun olmazsa, bana basit bir beslenme programı yazabilirmisiniz ? Hedefim 60 kg civarı. Sanırım bu da yeterli şimdilik. 4 kilo almam ne kadar zaman alır? Şimdiden teşekkürler, makalelerinizin devamını bekliyorum..

 2. says

  Merhaba,

  Daha once kilo almak adina internette bilgi almak icün cok dolastim ve cesitli yerlerden fazlasiyla bilgi aldim fakat boylesine aciklayicisini, detaylisini ve orneklemeli anlatilani hic gormemistim..

  Ellerinize saglik

  185 boy 63 kilo da idim bir zamanlar (eskisi kdr olmasa da hala zayifim suan 70) ve benim gibi olan bir arkadasim ile beraber body salonuna yazilmistik. Bu arada ikimiz da aktif sigara icicisiyiz.. Yani bazen spor yaparken arada ki 15 dk. da bile disarida sigara iciyorduk 🙂
  Salona yazilirken bizim kollarimizin ve omuzlarimizin olculerini almislardi.. Sonuc husran… Ben daha once hic bu kadar ezilmemistim.. Salonda calisanlara bakip sonra kendime bakiyordum ve kendime “-ben insanmiyim?” diye sormadan edemiyordum.. Bu kadar takintiliydim ist

 3. burak277 says

  hocam size bir sorum olacak.
  Ben 17 yaşındayım 1,72-75 civarıda boyum var.
  Kesinlikle eminimki vücudumda bir gram bile yağ yoktur.Aşırı derecede üşüyorum bazen güneşli havalarda bile.Vücudumda yağ olmadığındanmıdır nedir karın kaslarım harika gözüküyorlar görseniz beni karın kası çalışıyo dersiniz ama öyle aşırı çalıştığımda yok.
  Diyeceğim şu hocam şimdi biz arkadaşlar arasında konuşurken şöyle bir şey duymuştum:
  Vücut içindeki yağları yakar, sonrada yaktığı yağlardan çıkan enerji ile şınav filan çeker böyle bir şey varsa hocam benim şınav çekmem şuan bana yaramaz ki?
  Özetle,
  BEN BU ZAYIF HALİMLE KAS GELİŞTİRMEYE DEVA EDEYİMMİ YOKSA YAĞLANIP ÖYLEMİ DEVAM EDİYİM?

   • burak277 says

    saolun hocam valla içimi rahatlattınız artık hafif hafif kendi halimde devam edeceğim hee unutmadan bir şey daha sorayım hocam.
    Hocam benim evim merkeze biraz uzak olduğu için her sabah okula giderken ve akşam dönüşte bir hayli yol yürüyorum acaba bu yüzden mi zayıfım?Bisikletle gitsem daha mı iyi olur?

 4. anka says

  ben 1:75 boy ve 51 kiloyum.kşlo almak için nette gezinirken tesadüf yazınızı gördüm.bir konuyu bu kadar zevkle okuduğumu hatırlamıyorum.çok aydınlatıcı bilgiler vermişsiniz.çok tşklr kendi adıma.kilo almam mümkün değil gibi gel,yordu ama bu yazınızı okuyunca kendime güvenim geldi.önerilerinizi harfi harfine yerine getirmeyi düşünüyorum:))ayrıca eski sporculardanım.8 sene aktif spor yaptım.17 senedir bir şınav bile çekmedim ::) sanırım zayıflığım bu yüzden.çok teşekkür ederim tekrardan emeğinize elinize sağlık

 5. ozcan ulger says

  muhteşem bir yazı olmuş çok beğendim.bi sürü yerde böyle yazılar okudum hepsine takviye ilaçlardan felan bahsediliyordu.ancak siz doğal yiyeceklere yönlendirmişsiniz.gerçekten çok takdireşayan bir yaklaşım olmuş.verdiğiniz bilgiler gerçekten çok kaliteli.kilo almak isteyen insanların kesin okuması gereken bir yazı..

 6. aydın says

  hocam ilk önce bizleri aydınlattıgınız için teşekkürler inanın içimi rahatlattınız hocam birşey sormak istiyorum ben 1,78 boyunda 62 kğ agırlığındayım amacım 70-75kg aralığına ulaşmak istiyorum sizce düzenli bir spor ve beslenme ile ne kadar süre içerisinde amacıma ulaşabilirim

 7. beyaz says

  Güzel bir yazı. Kilo almak için hap yerine doğal yöntemi tercih etmenin gereğini anlamış oldum. Teşekkürler. Ben 45 kiloyum boy 1.60  yaş da 27. Hayatımda 45 in üstüne çıktığımı bilmiyorum. İnşallah biraz gayret ile 10 kilo alabilirim. Bu imkansızmış gibi görünsede 🙂  İnanın kilo almak nası bişey bilmiyorum. Ne kadar çok yesemde kilo alamam gibi geliyor.  Size bir sorum olacak. Evde bir bayan spor yapmak adına neler uygulayabilir.  

  • says

   Beyaz hanım merhaba,
   Kilo almak isteyenlerin çoğunun anlamadığı bir durum var: Düşük kilo sorunu çekenlerin de yüksek kilo sorunu çekenler gibi kendi kendileriyle mücadele etmesi gerekiyor. Yani zaten işe yarar hiçbir sağlıklı hap falan yoktur bu tip işlerde. Bilinçli davranmak ve kendini zorlamak, disiplinli ve sabırlı olmak var. Elbette, tıbbi bir rahatsızlık yoksa yani hormonal falan bir sorun yoksa geçerli bunlar. Doktorluk bir durum varsa en iyi çözüm yine doktorlardadır.

   Sitemizdeki birkaç yazıda evde yapılabilen vücut geliştirme hareketlerini verdik. Ancak bugün, Doktor Kınıkoğlu’nun, evde yapılabilecek basit egzersizlerle ilgili kısa bir yazısını yayınlayayım. Ona da bir bakın.

   Kilo almanın sıkıntılı olduğunu bilin ve karşılaştığınız zorlukların üstesinden gelin. Sağlıklı ve doğal olmak kaydıyla fazladan kalori alın. Ben geçmişte, ara öğünlerde soda (meyveli falan değil, normal soda) ve fıstık yiyordum. 150 gram fıstık da dünyanın kalorisi vardır. Aynı şekilde, lifli karbonhidratları da tavsiye ederim.

   • beyaz says

    Cevabınız için teşekkür ederim. Müsait bir zamanımda bahsettiğiniz yazıları okuyacağım. Doktora gitmedim ama biraz hormonlardan kaynaklı gibi geliyor bana. Yeme ve iştah problemi hiç çekmedim ama sindirim sistemim çok hızlı çalışıyor. Yiyecek miktarını artırdığımda ise,  vücüdum  alıştığı tarzdan çıkmamam için sinyaller veriyor. Dolayısı ile vücudumdan gelen sinyallere göre geliştirdiğim bi beslenme tarzım var. Pek dışına da çıkamıyorum. Genetik yatkınlık da var zayıflığa.

    Ama dediğinize aynen katılıyorum. “Düşük kilo sorunu çekenlerin de yüksek kilo sorunu çekenler gibi kendi kendileriyle mücadele etmesi gerekiyor.”

    Biraz kendimizi ihmal ediyoruz. Doktora gitmekse ondan kaçıyoruz. Hemen bir sihirli değnek ile 10 kg. almak istiyoruz mesela.  İlgilendiğiniz için tekrar teşekkür ediyorum. Çalışmalarınızda kolalık diliyorum.

 8. Hakan says

  mükemmel ötesi bir yazı olmuş. hiç sıkılmadan sonuna kadar okuduğum ve başka yerlerde gördüğüm makalelerle hiç alakası olmayan ve son derece iyi ve doğru bilgi veren bence bu konuda yazılmış tek yazı. ellerinize sağlık. çok teşekkür ederim verdiğiniz bilgiler için.

 9. Ali Okur says

  Değerli üstadım çok teşekkür ederim bu güzel bilgiler için, bunca zaman bu nitelikli makaleyi bulamayıp onca yalan yanlış bilgiyi okumak durumunda kaldığım için üzgünüm. Forumlarla da ilgileniyorum okuyucu olarak, siz neticede insanlığa bir karşılık beklemeksizin yardımcı oluyorsunuz ve bundan daha çok istifade etme isteği bencilce bir hissiyat olacaktır, lakin bazı hususlarda müsait bir zamanınızda yanıtlayabilirseniz müteşekkir olacağım bir – iki sorum olacak:

  Kilom uzun süre dengede kaldığında, demek ki o kilo dengede kalacak şekilde besleniyormuşum, ve buna günde 1000 kalori eklemem ortalama haftada 1 kilo almamı sağlayabiliyor, fakat üstadım bu konuda bazı güçlükler çekiyorum, daha fazla bir şey yiyemiyorum midem çok bulanıyor ve sıkıntı basıyor, ve yüzümde çok sivilce çıkıyor, bir süre yine eskisi gibi devam ediyorum geçiyor fakat bu sefer de kilom yerinde sayıyor yahut azalıyor. Bu tür etkiler sizce normal midir, sorun etmeyip devam etmelimiyim, ve daha çok kalori alımında karşımıza çıkan bu tür sorunlara tavsiyeniz ne olur?

  Yaş: 25
  Boy: 1.76
  Kilo: 65
  80 kg olmak hedefim, ‘bilinçli’ sporla (vücut geliştirme ve koşu) birlikte beslenme programımda reforma gittim, ilk başladığımda 58,3 kg idim, 4aydır çaba sarfetmekteyim. Sorularımın yanıtları eğer daha önce tarafınızdan yayınlanmış ise ilgili makaleyi bulamadığım için mağzur görünüz.
  Çok teşekkür eder, saygılar sunarım efendim.

  • says

   Ali bey merhaba,
   İyi dilekleriniz için çok teşekkür ederim. Size önerim şudur: Alacağınız fazla kalorileri, sevdiğiniz gıdalardan edinin ve yanında maden suyu gibi sağlıklı sıvılar tüketin. Eğer spor ve dolayısıyla gelen kas gelişimi süresince böyle yaparsanız vücudunuz karşı koymak yerine uyum sağlayacaktır. Pes etmeyin. Üstesinden geleceksiniz.

   Yaşınız kas kazanımı için ideal değil fakat kesinlikle geç kalmış değilsiniz ve hâlâ gençsiniz. 80 kilo iddialı bir hedef bu saatten sonra ve doğal yöntemlerle bu hedefinize ulaşmak zaman ister. Yine de kas ve kilo kazanımınız devam ettikçe motive olacak ve hedef kilonuza ulaşabileceksiniz.

   Sağlık sorununuz yok ise kilo almak için izlediğiniz yol uygundur ve tavsiyelerimi de dikkate alın. Daha detaylı destekler için BodyTR Forum’a katılın.

   Saygılarımla,
   İlşad

   • Ali Okur says

    Hocam teşekkür ederim, dediğiniz çok mantıklı gerçekten, normalde kendi sıhhatimizle ilintili iyi bir şeyler yapmamak için hep bir bahanemiz oluyor tabi, fakat sayenizde daha sağlıklı bir yaşam için cesaretleniyoruz. Evet hedefim konusunda haklısınız, ‘progainer’ isminde supplement de kullanıyorum, günde 1000 kalorilik bir ekstra sağlıyor, onun haricinde de öğünlerimi aksatmıyorum, 66 oldum ve devam ediyorum, hiç acele etmiyorum, aylık 1-2 kg alıyor olmak kâfi, çünkü burada maksat hemen şişip yuvarlanmak değil, yaptığımız sportif faaliyetler ile sağlıklı bir biçimde beslenerek kilo almak.
    İyi çalışmalar, tekrar teşekkürler.

 10. sensena says

  Kilo alma konusunda bilmek istediğim her şeyi öğrendim neredeyse. Çok teşekkürler. Spor hocalarım ve diyetisyenler dahil kimse bu kadar kapsamlı bir açıklama yapmamıştı.
  spora başladıktan sonra istemediğim halde verdim (ve ne yazık ki bu gayet sevdiğim yuvarlak hatlarımı etkiledi elbette:) bense yağlanmadan (biliyorum bu -kadınsı-hatlar yağdan oluşuyor çoğunlukla ama-ondan fazla yağlanmadan en azından) kilo almaya çalışıyorum şimdi. sporla da sıkı kalmak ve ilerde de sağlam kas ve kemiklere sahip olmak istiyorum sadece.
  tekrar teşekkürler:)

 11. çaylak says

  Merhaba Hocam ben 17 yaşındayım 190 cm 77 kiloyum bu yazıda genel bir kilo alma konusu açmışsınız ama benim sorunum şu kollarım ve bacaklarım zayıf az da olsa karın bölgemde yağlanma var.Okullar açıldığından beri düzenli fitness yapıyorum fakat kollarım ince olduğu için kas yapsamda iyi bi görüntü olmuyor.Kollarımın ve bacaklarımın kalınlaşıp karın bölgemin kaslanması için çok yiyip fitness yapmaya devam mı etmeliyim? Yoksa normal şekilde yemek yemeye ve fitness a devam edersem karın bölgem eriyip kollarım çalışmadan dolayı kalınlaşır mı? Cevabınız için şimdiden Teşekkürler…

 12. esin says

  öncelikle yazdıklarınız gercekten aydınlatıcı,ne kadar forum varsa hepsini okudum yıllarca ama bir türlü kararlı olup harekete geçemedim,ta ki bir ay öncesine kadar yine yeniden doktora gittim daha öncede cok gittim sadece ırsi deyip evime yolladılar hep:) bu sefer demir eksikliğim ve b12 eksikliğim cıktı şaşırdık tabi,ilaç ve iğne verdi her sabah ac karnıma içiyorum ve iğnemide yaptırıyorum,sanırım iştahımda bir artış oldu,diyet listesi umrumda değildi hep aynı seylerdi ama suna karar verdim 3 ana 3 ara ögün şeklinde bir düzen kurmaya çalıstım,normalde hoşlanmadıgim kokulardan ve tatlardan hemen midem bulanır,öyle karısık yemeklerde yiyemezdim,peki ne yaptımm… kırmızı et şart hangi sekilde seviyorsanız o şekilde haftada en az üç kez yiyin,ben köfte olarak tercih ettim,bir de balık var tabi onuda hazır 80gr şeklinde ton balıkları var onu yedim bir güzel limonladım hosuma gidecek hale getirdim,bu arada yıllarca balık yagı içtim işe yaramadı testlerde de acıkca ortaya çıktı zaten,böyle dönüşümlü yiyorum hala.. ara ögünlerde ise elma elma elma bolca sıvı ben çayı tercih ettim listemdede 3 5 bardak şeklindeydi uydum yani,normalde yogurt yiyemem ama ayran seklince içtim maksat birazda mideyi genişletmek.. burda sadece farklı ne yaptım onları yazıyorum ve sabah aksam pekmezi sulandırdım içtim zor değil inanın bunlar ben küçük ama etkiili yemeye karar verdim ve karsılıgınıda aldım,ilk kez kilo aldım 🙂 yaşım 26 boyum 165 kilom tam 39.9 du şimdi ise 41.8 bunun ne demek oldugunu benim gibi zayıf olanlar iyi bilirler,bu işin tek anahtarı açlığı hissettiginz an bir şeyler yemek..

 13. Necla says

  Kilo alamama sorunu genellikle genetiktir ama günümüzdeki iş yaşamından dolayı piskolojik nedenlerde artmıştır.

  Kilo almak isteyen kişiler bitkisel yada hayvansal doğal besinler kullanmalıdır kimyasal katkılardan uzak durunuz yada fiziki yöntemlerden bunlar zarar verir.Aşağıda kilo almanızı sağlayacak bir kaç gıda takviyesi önereceğiz marka vermeyeceğiz nedeni reklam olmasın lütfen sormayınız. Bu ürünler pek çok marka tarafından üretiliyor istediğiniz güvendiğiniz kimse onukini alın

  1-Proherb Ginsengli Bitkisel Karışımlar: normal ginsegli karışımlarda kilo aldırır yalnız proherb takısı doğal üretim tekniğini ile yapılan urunlerde olur bu nedenle doğal kullanmak isterseniz Proherb Ginsengli Bitkisel Karışım alın yukarıda yazdığım gibi pek çok markanın var

  2-Whey Protein Muz :Bildiğiniz gibi whey protein peynir altı suyundan elde edilen en saf ve en güçlü proteindir son tüm sporcular tarafından zaten yıllardır kullanılır şimdi ise kilo alma sorunu yaşayanlar tarafından çok sık kullanılmaktadır.Muzlu olan hem daha iyi kilo aldırır hemede çok daha lezzetlidir.

 14. metin says

  bu güzel yazıdan ötürü sizi kutluyorum.çok hayırlı bir iştir insanları bilgilendirmek bunu bildiğinizden olacak ki böylesine anlaşılır ve güzel bir yazı hazırlamışsınız .Bu yorumu da okuyan arkadaşlar olacaktır ve onlara söylemek istediğim şudur; kilo almak psikolojinizle doğru orantılıdır.etrafınızda gamsız,tasasız ,dünya yansa ”ne oluyor orada” demeyen tipler vardır illaki .! onlara bakın 1 tane zayıf göremezsiniz (istisnalar hariç) ben derim ki : kafanıza  takmayın hiçbir şeyi dert etmeyin ve kilo almak için yemek yeme yerine açlığınızı hissettiğinizde yemek yiyin.ayrıca  Allah öylesine kusursuz yaratmış ki insanı birkaç saat aç kaldığımızda vücudumuz buna anında reaksiyon gösteriyor.dolayısıyla yediğimiz yemek her ne olursa tekrar mı aynı durumu yaşarım diye daha uzun depolama yapıyor .  peki biz ne yapmalıyız ! karnımız doyuncaya kadar yemeliyiz ayrıca yemek sırasında içilen suyun çok faydası vardır sigara içiyorsak  bırakın demiyorum çok zordur bilirim en azından sabah kalkınca içmeyelim bir süre tavsiyelerim bunlardır herkese sağlıklı mutlu yeni 1 yıl diliyorum 

 15. DERYA says

  Arkadaşlar hiçkimse o bitkisel ürünlerdem almasın ikaz ediyorum hepsi boş aklınızda soru işareti de kalmasın ben 40 tl ye bitkisel toz ilaç aldım hem tadı iğrenç hem birşeye yaramıyor doktora gittim 42 idim 46 oldum ve devam ediyorum.tozu da olduğu gibi çöpe attım

 16. selin says

  hocam ben 24 yaşındayım 155 boyunda 39kiloyum kendimi bildim bileli 40 kiloyu gecemedim zaman zaman 37 kiloya güşüyorum en fazlada 40 kilo oluyorum diyetisyene gittigimde ise bana liste verdiginde o listeyi uygulayamadım cünkü cogu şeyi yemiyorum ve iştah olacakta o liste uygulanacak:))ne yapmam gerekiyor….teşekkür ederim

  • says

   Burada ben sizin diyetisyeninizin pek iyi olmadığını düşünüyorum, demek ki diyetisyeniniz danışanlarına liste vererek gönderiyor ve onları motive edecek, psikolojik yönedn destekleyecek katkılar yapamıyor.

   Bazıları spor yapmadığında kilo kaybeder, ben de onlardan biriyim ve yaşım ilerleyene kadar da bu şekilde kalacağımı düşünüyorum. Yani ben sporla kilo alıyorum, belki siz de öylesinizdir. Sağlığınıza dikkat etmek koşuluyla ve kendinizi riske atmayarak spor yapmayı deneyin, spor iştahınızı kesinlikle açacaktır.

   Ek olarak, yazımda da değindiğim gibi tamamen fazladna olan 100 gram kuruyemişi ihmal etmeyin, her gün.

   Ben size güveniyorum 🙂

 17. rıdvan says

  Yıllardır uğraşıyorm çözümünü bulamadım daha!18-22 yaş arasında 1.65 boy ve 57 kiloydum.spor yaparsan “kilo alırsın” dediler 6 ay spor yaptım 1.68 boy ve 65 kiloya kadar çıkabildim.sporu bırakırsan “kilon artar” dediler bıraktım.şuan 26 yaşındayım 1.68 boy 58.8 kiloya kadar düştüm ve çıkmadı bi daha,kullanmadığım ilaç,ürün,bitki.yağ… aklınıza gelen nevarsa hepsini denedim.işe yaradımı?” tabiki de hayır”…bugün bişey farkettim.”SU”.ki ben normal şartlar altında günde 1 bardak içerim ya da içmem,şaka gibi ama “SUSSUZLUK HİSSİM YOK…!” (istisnai durumlar haricinde).
  yazının tamamını okudum büyük bi şehvetle… “hocam elcağızınıza sağlık” 4 bardak içtim.inş sorunumun kaynağı sudur
  .çok teşekkür ederim aydınlattığınız için…

 18. Gokhan says

  Mesut ben…Hoca cok tesekkur ederim gercekten cok aciklayici bir sekilde anlatmissiniz.. Ben 28 yasinda boy:1.80 kilom 58 ve bir turlu kilo alamiyorum tatli yiyecekler yiyemiyorum. Spora da yeni basladim sizce sporun bana kilo alma gibi bi durumu var mi gercekten cok zayifim bu yuzden hic bir elbise uzerimde olmuyor.. Birde buyuk abdeste cok gidiyorum yani devir daim cok oluyor:))) bide geceleri uyurken agzim acik kaliyor yani agizdan alip veriyorum. Sizce bununla alakasi olabilirmi.. Bide is yerinde bir sey yapmiyorum oturmaktan baska bana nasil yardimci olabilirsiniz…

 19. seval says

  merhaba hocam. ben 27 yaşında 157 cm boy 50 kg kas oranım 23 yağ oranım 12 lerde haftada 2 gün spor yapıyorum. benim sorunum şu kaslarımı artırayım derken yağ oranım iyice azaldı. adet döngümde bi yavaşlama oldu. ayrıca 45 kg filan gösteriyorum. genel olarak düzenli besleniyorum(taş devri diyeti) nasıl yağ oranımı düşürmeden kas yapabilirim. ne tavsiye edersiniz.

  • says

   Selam Seval,
   Yağ oranın çok düşük değilse de sporcu olmayan bir kadın için bence de düşük biraz. Taş devri diyeti yaptığını söylemişsin ancak o diyet sporcular veya düzenli spor yapan kişiler için farklılık arz etmektedir. Sporcular için olan versiyonunda karbonhidrata bir miktar izin vardır. Bence sorununun sebebi ve çözümü bu noktada gizli olabilir.

 20. umut says

  arkadaşlar öncelikle merhaba bende sizle aynı kaderi paylaşıyorum yıllardır kilo alma mücadelesi veriyorum yaşım 23 askere gitmeden önce 55 kiloydum askerde 60 oldum çünkü düzenli beslenme eğitim spor derken bu sana yağ olarak dönüşüyor askerde inanılmaz kilo aldım askerlik bitti eve geldim kilolar fıss diye söndü yani gitti :)) sonra ilaçlar kullandım sipraktin,mibraktin gain max vb… ilaçlar bir boka yaramadı hep uyku getiriyor bu tür ilaçlar çalışan bir insan bu ilaçları kullanmasın çünkü çalışma potansiyeli 0 olur uyku getiriyor uykunuz geldikçe acıkıyorsunuz ama bir avantajı da acıktırmak işte herneyse evde spor yaptım gene işe yaramadı sonra spor salanuna yazıldım bir kaç kilo aldım yani size tavsiyem spor salonuna yazılmak orda kalori harcıyorsunuz ve yemek yiyorsunuz sürekli böyle giderse kilo alırsınız ilaçla milaçla olacak iş değil bu arkadaşlar ben yıllardır bunun mücadelesini veriyorum spor salonuna yazılın ve bana allah razı olsun dersiniz hıı şunuda söylim spor salonundaki hocaya ben kilo almak için buraya geldim derseniz o size program hazırlıyor allah yardımcınız olsun….

 21. gülseren says

  merhaba hocam; yaklaşık bir saattir yazılarınızı ve sitenizdekiyorumları okudum. çocukluğumdan bu yana sağlıklı olmama rağmen kilo problemi çekenlerdenim. 30 yaşındayım 46 kiloyum boyum ise 1.65 – bikaç yıl önce diyetisyene gitmiştim spor eşliğinde diyete başladım ve 2 kilo kaybettim – benim problemim gerken gıdayı alamamak.. inanılmaz acıkıyorum ama iki kaşıktan sonra yiyemiyorum kısacası iştah problemi.. insan yediği yemekten zevk almazmı yaa.. alamıyorum işte.. bünyem çok düştüğü zamanlar güzel yemek yiyorum ama masadan kalkamıyorum üstüne uzanıp 1 saat dinlenmem gerekiyor – insan yemek yemekten yorulur mu? yemeği yavaş yeme ve besini çok çiğneme alışkanlığım var bunun iyi bir şey olduğunu düşünüyorum… hocam sizden ricam – iştah açan yemek yemeği zevkli hale getiricek doğal birşeyler biliyor musunuz-

  • says

   Gülseren selam,
   Bence tıbbi bir sorunun olmadığı tahliller ve hekim görüşleri sonucu kesinse hiç dert etme ve spora devam et. Kendi bedenimizi kabul edebilmek de -eğer üstümüze düşeni yapmışsak- bir başarı. düzenli sporla birlikte vücudun biçimlenecek ve herkesi imrendiren bir vücuda sahip olacağını düşünüyorum. Onun dışında, durumun için profesyonel psikolojik görüş alman gerekiyor olabilir çünkü fiziki bir sebep bulunamıyorsa belki altta yatan başka bir sebep vardır.

   • gülseren says

    Hocam psikolojik olduğunda doktorlar nasıl yaklaşıyor ki?? depresyon ilaçlarımı kilo aldırıyordur – terapimi – nedir.. bilemedim 🙁 kalori hesaplayarak yemek yemeye çalışıyorum ama ağır gıdalar bana göre değil. hafif besinlerde huzur buluyorum ama kilo aldırmıyor.. bu ne çıkmazdırr 🙁

    • says

     Gülseren tekrar merhaba,
     İştah probleminin psikolojik olabileceğini düşünmüştüm, yani bir sorun olarak değil de belki de iştahlı olmanı sağlayacak bir dizi diyalog olabilir?

     Hekime görünerek spor onayı alırsan spora başlaman iştahını artırmaya ve düzenlemeye yardımcı olacaktır. Bununla birlikte ağır gıdaları tercih etmek zorunda değilsin zaten, kendine o kadar işkence etmene gerek yok. Fazladan alacağın kaloriyi sevdiğin gıdalardan almaya çalış, örneğin Antep fıstığı lezzetiyle tutulan ve kalorisi çok bol bir çerez. Deneyebilirsin.

     Bir de hepimiz çok farklıyız, geneetik yapılarımız tamamen farklı. Bu durum kişiden kişiye değişen artı ve eksileri beraberinde getiriyor. Bu da demek oluyor ki kendini başkalarıyla kıyaslaman doğru değil, çünkü farklısın, çünkü başkaları da farklı. Senin gözlemlemen gereken tek bir kişi var: bizzat kendin. Kıyaslama yapacaksan kendi eski hâlini ve saire kıyaslamalısın.

     Daha sağlıklı ve daha çok enerji aldığın beslenme alışkanlıkları edinmeye çalış. Sanırım doğru şekilde motive olduğunda bunu nasıl yapacağını benden iyi biliyorsun. Bence senin ihtiyacın olan şey etkili bir motivasyon. Yanılıyor muyum?

 22. hamit says

  merhabalar hocam, ben 1.80 boyunda 55 kiloyum. iştahım düzgün fakat kilo alamıyorum sabah kahvaltısında biraz sıkıntı çekiyorum. 20 kilo kadar almak istiyorum ne yapmam lazım. her şey kafamı karıştırıyor çok kafama takıyorum durumu. yazdıklarınız da çok güzel çok doğru. şimdiden teşekkürler.

  • says

   Hamit selam,
   Hekime de görünüp hormon, kan, idrar vs durumunun normal olup olmadığını öğrenmeni öneririm kesinlikle. Bunlarda bir anormallik yoksa durumun genetik besbelli ki ve yhapman gereken kendini zorlamak. Çok afedersin, benzetmemi bağışla ama hayvan gibi yemek. Tabii sağlıklı gıdaları, fazladan olarak. Spor da yaparsan tam olur.

 23. says

  Hocam merhaba ben mustafa 16 yaşındayım 1.60 boyundayım 49  kiloyum arkadaşlarım beni zayıf görüyor bacaklarım çok zayıf boynum falan ince vucüt sporuna gidiyorum ayriyetten günde çok su içiyorum ve çok yemek yiyiyorum ama yinede kilo alamıyorum ne yapmam lazım lütfen yardım edin

 24. DJ AHMET says

  hocam merhabalar inanın buna bu sayfanızı bugün araştırmalar sonucu tesadüf buldum bence herkez bu sayfaya yoğunlaşmalı ve herkezede bu sayfayı tavsiye edeceğim.hocam şimdi gelelim sadede hocam benim de vücudumun üst bölgesi çok iyi olmasada idare eder yani iyi diyebilirim fakat kalçadan itibaren pop zayıf baldır
  ve bacaklarda zayıf inanın ben belden aşşağımı çok takıyorum zayıf maalesef tabiki abartılı olarak zayıf değil ama kilolu olsa daha iyi olur hocam hiç kot giyemiyorum bu yüzden ve hep eşofman giyiyorum ama eşofmanıda giyince genede sırıtıyor.yaaa hocam inanın buna ben uzun zamandır hiç dışarı çıkamıyorum bu durumdan dolayı artık insanlar alt bölgeme çok bakmaya başladı bu yüzden dışarı küsmüş bi vaziyetteyim aslında öle abartılacak kadar zayıf değilim yani çubukkraker gibi değilim fakat lütfen hocam size yalvarıyorum ne yapmam lazım yemek saatlerim bile yok sadece sabah kahvaltı daha sonra akşama kadar bişey yemiyorum nedenmi çünkü alt bölgem hep kafama takıldığı için bu konu kafamı hep meşgul ettiği için iştahımda kapanıyo ne yapacağımı şaşırdım kaldım hocam nerdeyse bu durumdan ötürü işte arayamaz oldum hep evde bacak bölgeme takılıp kaldım çok mutsuzum uykularım kaçıyo hep sabaha karşı ezan okunurken uyuyabiliyorum o zamana kadar hiç uyuyamıyorum hep stres eder oldum budurumu zaten uykuyu iyi alamayınca dahada bitkin kalkıyorum yataktan inanın bacak kaslarımın sinyal vermeside beni yoruyo hiç hareket nede spor yapabiliyorum acaba çok yiyip bacak hareketleri yapsam vücudum düzene girermi inanın hiç hareket dahi egzersiz yapmıyorum ben bide takıntılı olduğum için bunuda belki çok büyütüyorum annem ve babam sen gayet iyisin diyor ama ben genede kendimi bile bile eve kapatıyorum .hocam yemek saatlerimi ve sporumu zamanında yapsam sorun çözülürmü yemek yemekle bacaklar kilo alırmı sizce bir site sayfasındada paylaşmıştım biriyle dediki ne yersen ye bacakların kilo almaz dedi acaba doğrumu diyolar anlamadım sizce yemek çok yesem bacaklarım düzene girermi lütfen bir cevap yazarsanız sevinirim .aslında ben o sitedeki benim sorum hakkında verilen cevaba inanmıyorum bence yemek yemek bacaklara kilo aldırır kanaatindeyim fakat son cümleleri sizden duymak isterim bizim sülalede ne babamın tarafında nede anne tarafında böle olan yok bi bende var.amaaa bende bide stres olmasa aslında herşey olacak ama ne yapim son olarak sizin cevabınızı uygulayacağım ve cevabınızı bekliyorum şimdiden teşekkür ederim size saygılarımla iyi günler=)

  • says

   Ahmet selam,
   Yazdıklarından anladığım kadarıyla küçük bir sorununa karşı büyük bir takıntı geliştirmişsin. İyi olan şu ki bunun farkındasın ve bu sayede bunun üstesinden gelebilirsin. Öncelikle kendine gelmeli ve Allah’a bol bol şükretmelisin, çünkü örneğin merkezî sinir sistemi rahatsızlığı olup kaslarına sinyal gönderme sorunu yaşayan pek çok hastanın kasları zaman içerisinde sürekli eriyerek neredeyse tamamen yok olmakta, insanlar 20 kilolara kadar düşüp nihayetinde aramızdan ayrılmaktalar. İşte o insanlardaki yaşam sevincini görsen kendinden utanır ve bacaklarını dert etmeye utanırsın. Öncelikle sorununu kafanda büyütmeye bir son ver, bu çok saçma ve ayrıca motivasyonunu bozup sorunu çözmeni de yavaşlatır. Ayrıca seni fiziğine göre değerlendiren insanların bulunduğu bayağı çevrelerden de etkilenme, ne deseler anlamı olmaz. Babana güven bu konuda.

   Bacakların kilo almayacağını söyleyenlere inanma, söylediklerinin geçerliliği yok. Örneğin Quadriceps kasları vücudumuzdaki en büyük kas grubunu oluşturur. Spor yapmaya sabredip iştahını da zorlayarak da olsa açabilirsen 2 sene içerisined sorununu çözebilirsin inşallah.

   Sıkma canını ve kendini kapatıp sorunlarının altından ezilmeye bir son ver, onları çözmek için bir şeyler yap. Bunları seve seve, sonuç alacağına inanarak yap. Kolay gelsin.

 25. DJ AHMET says

  sayın hocam size dün bir soru sormuştum ve hala cevabınızı alamadım acaba unuttunuzmu yoksa meşgulmüsünüz sizden sadece ufak çaptada olsa bir cevap bekliyorum lütfen sonuçta burda herkezin sorularını yanıtlamışsınız rica etsem banada bir cevap yazarsanız çok ama çok sevinirim iyi günler size…

 26. dj ahmet says

  hocam bana yazmış olduğunuz cevaplardan ötürü size çok ama çok teşekkür ederim iyiki sizin gibi asil ve güvenilir insanlar var şu forum aleminde.artık bağzı forumlarda üstünkörü cevaplar yazıp duruyolar insanların şevkini kırmaktan başka bişey değil bu tür siteler ama siz beni merakta bırakmadınız.bu arada tabiki yoğunsunuzdur ne yapayım işte insan sağlık olunca biran önce cevap bekleyipte uygulamak istiyor sonuçta kusurabakmayın hemen bi cevap almam lazımdı ve nihayet cevap yazdınız çok ama çok teşekkür ederim size sayın hocam=).hocam bu arada bacak baldır ve kalça genişletmek için ve popo bölgesi geliştirmek için yani büyütüp daha dolgun olmak için tam olarak bana bir tavsiye verirmisiniz gerçi sitenizde var kalça genişletmek için peki bu kalça hareketleri videoları bayan erkek farkediyomu yani bu hareketleri bende yapabilirmiyim kalça genişletmek için bide o videolardan hangisini yapabilirim bana bi belirtirseniz sevinirim fakat bacak kasları için tam olarak herhangi bir hareket göremedim sitenizde veyahut gözümdenmi kaçtı bilemiyorum hocam bana bi kaç hareket figürleride isim olarak verirseniz youtube’den bakıp yaparım.hocam çok uzun bir yazı oldu ama son bişey soracağım siz demişsinizki mesajda bacak ve baldırlarım için için 2 sene vermişsiniz aslında bacaklarım o kadar zayıf değil ama hani bacaklarıma biraz daha kilo aldırmak için çok uzun bi süre değilmi yani hemen ilk üç ayda kendisini göstermezmi hareket yaparken bide son son bişey her hareket egzersizlerine başlamadan önce mutlaka küçükde olsa ısınma hareketi şartmıdır bide bunu sorayım dedim size ve iyi günler diliyorum size kolaygelsin=)

 27. barış güçlü says

  mrb hocam ben çok yemekte yiyorum ama bir türlü kilo alamıyorum lütfen bana yardımcı olun hangi yemekleri yemeliyim ve hangi ilaçları kullanmalıyım yeni ilaçlar çıkmış acaba o ilacın ismini yazsanız aynısından alsam mı lütfen yardımcı olun tşkrler.

 28. says

  Merhaba arkadaşlar,

  GERÇEKTEN kilo almak isteyenler okusun lütfen. Bu bilgiler tamamen okuduğum, tavsiye aldığım ve tecrübe ettiğim olaylardan oluşmaktadır. Herkes gibi sıradan bir insan hatta öğrenciyim ve yazdıklarım dolayısıyla herhangi bir sorumluluk kabul etmiyorum.

  Yorumların çoğunu okudum herkes zayıf olmaktan, kilo alamamaktan mustarip. Ben de zayıfım 178 boy 65 kiloyum ki 57 kilodan 20 günde 8 kilo alıp 65 oldum. Eğer aynı istikrarı devam ettirebilseydim şimdi 75 kg olurdum 1,5 aydır falan aynı kilodayım en azından vermiyorum şu an. Birkaç kişinin de yazdığı gibi kilo almak aslında çok basit önemli olan bunu istikrarla uygulayabilmek!

  Nasıl mı basit? Eğer günlük aldığınız kalori miktarı harcadığınız kaloriden fazlaysa KİLO ALMAYA BAŞLARSINIZ! Bu harcadığınız ve yaktığınız kalori arasındaki fark ne kadar büyük olursa o kadar hızlı, ne kadar az olursa o kadar yavaş kilo alırsınız. Eğer yaktığınızdan az kalori alırsanız da KİLO VERMEYE BAŞLARSINIZ! Kısacası kalorisi yüksek besinler tüketeceksiniz. Eğer metabolik ve/veya sindirim sisteminizde bir hastalık veya sorun yoksa kesinlikle hızla kilo alırsınız!

  Peki, sadece yüksek kalorili besinler almak yeterli mi?
  Hayır. Dengeli beslenme ve düzenli uyku diğer iki en önemli ve “vazgeçilmez” etken. Ben de bir üniversite öğrencisi olarak düzenli uykunun ve dengeli beslenmenin ne kadar zor olduğunu bilen birisi olarak hatta çoğu zaman uygulayamayan birisi olarak söylüyorum ki evet maalesef dengeli beslenme ve düzenli uyku çok önemli eğer bu ikisi olmadan kilo almaya çalışırsanız alırsınız fakat! Buraya dikkat!: Diyeti bıraktığınız anda ya da sarkıttığınız anda aldığınızın kat be kat hızlısı kilo verirsiniz. Günde 2 kilo verirsiniz şok olursunuz bu nasıl olur diye. Evet, oluyor çünkü gece vücudumuzun uykuyla düzenlediği, ürettiği hormonlar uyku vakitleriyle oynandığında üretilemiyor bu hormonel olaylar bizim aldığımız bütün besinlerin vücutta doğru şekilde absorbe edilmesinde kullanılmasında çok önemli. Düzenli uyumadığımızda bu aldığımız besinler vücudumuzda gerekli hücreleri oluşturmada kullanılamıyor. Bu konuda daha teknik bilgiler internette var ama ben anladığım kadarıyla yazıyorum gerçekten eğer gece uyku saatlerinde kayma varsa kilo almamızda sorun çıkıyor ve bu bir sonraki güne de yansıyor. Gece en geç saat 12de uyuyup sabahta en geç 8de kalkmak sağlıklı bir beden ve sağlıklı kilo almak için ÇOK ÖNEMLİ.

  Peki ya dengeli beslenme nedir?
  Arkadaşlar dengeli beslenme en az 3 öğün düzenli aralıklarla ve gerekli besinlerle beslenmek demektir. Bu 3 öğün sabah kahvaltısı, öğle yemeği ve akşam yemeğidir. Bu 3 öğünü yemeyip de bana kilo alamıyorum diyen varsa lütfen forumu terk etsin önce ve bu 3 öğünü düzene soksun sonra gelsin. 🙂
  Ayrıca bu 3 öğüne ek olarak kilo almak istediğimiz için ara öğünler yaratmalıyız kendimize. Bu ara öğünlerde de ekmek arası peynir, salatalık, domates, salam, gibi sandviç türü şeyler, kaşarlı tost, meyveler, kuru yemişler (Fındık, ceviz içi, badem, kuru üzüm gibi), pekmez, yoğurt gibi süt ürünleri ve meyve suları tüketmemiz gerekir. Bu yazdıklarımın hepsini elbette ki yemek zorunda değilsiniz. Listenin çokluğuna bakıp da gözünüzü korkutup bunlarla uğraşamam deyip vazgeçmeyin. Atıyorum bir bardak meyve suyu ile bir kaşarlı tost ve sonrasında bir adet muz yeterlidir.

  Peki, bu öğünleri hangi saatlerde almalıyız?
  Arkadaşlar sabahleyin en geç saat 8e kadar kahvaltınızı yapın. Kahvaltı çok önemli kahvaltı yapmadan güne başlamayın. Kahvaltı yapmazsanız gün içinde yaptığınız diğer öğünler inanın “ekstra” kilo almada bir işe yaramayacak. Ara öğünü saat 10da alın. Yani kahvaltıdan sonra aradan en az 2 saat geçsin ki yediklerimizi sindirelim. Öğle yemeğini saat en geç 2ye kadar yapın. Pilav, makarna, tavuk salata gibi ürünleri bol tüketin. Diğer ara öğün saat 4te yine 2 saat sonra yani. Yine yukarda saydığım besinlerden alabilirsiniz. Akşam yemeği en geç saat 7.30a kadar yiyin. Öğlen yemeğine benzer besinler alın. Gece yine meyve türü şeyler yiyip 250 ml tam yağlı süt için. Yatmadan 30 dk. önce de nesquik gevrek türü şeyleri tam yağlı sütle karıştırıp yiyip yatabilirsiniz. Unutmayın saat 12yi geçmeden önce uyuyun.

  Arkadaşlar detaya indiğimizde aslında birçok şeyi yapmamız gerekiyor sağlıklı bir şekilde kilo almamız için ama olayın özü harcadığımızdan fazla kalori almak. Bu kadar çok şeyi yazabilip de hala zayıf olduğum için kendimden utanıyorum. 🙂 Çünkü bunların hepsini ben de düzenli uygulayamıyorum düzenli uyku ve dengeli beslenme benim için problem. :S
  Ayrıca dengeli beslenme sadece gerekli kalori ya da fazla kaloriden ibaret değildir. Günlük almamız gereken karbonhidrat, protein, vitaminler ve mineraller sağlıklı bir beden için vazgeçilmezdir. Yani kilo almak adına gün boyunca ya da çok sık herhangi bir besini tüketmek ZARARLIDIR. Farklı farklı besinlerden çok miktarda belirli aralıklarla almamız SAĞLIKLIDIR.

  Peki, bu öğünlerde hangi ürünleri ne kadar tüketmeliyim diyen arkadaşları duyuyor gibiyim. Buraya diyet listesi yazamayacağım çünkü parmaklarım ağrıdı gerçekten. 🙂 Eğer diyet listesi tarzında bilgi almak isterseniz bana Facebook adresimden ulaşın elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışırım. Ama Kalorisi yüksek besinleri bulup bunları kahvaltı, öğle yemeği, akşam yemeği gibi gruplandırıp kendi diyet listenizi de çıkarabilirsiniz.

  Ve son merak edilen soru: Ben kimim? 🙂
  Ben Bahadır Kaya, Boğaziçi Üniversitesi Turizm İşletme 4. Sınıf öğrencisiyim. Şu an 178 boyda 65 kiloyum hedefim 75 kilo olmak. Ayrıca düzenli fitness’a giden spor yapan ve kondisyonu oldukça yüksek birisiyim. Yani sağlıklı olduğumu düşünüyorum. 🙂 İstikrarla devam edersem kısa sürede 75 olacağımı ve sizin de yazdıklarımı yaparak başaracağınıza inanıyorum ama yukarda da dediğim gibi herhangi bir hastalığınızın olmadığını yani kilo almaya engel bir durumunuzun olmadığını bilmeniz lazım bunun için gerekli birimlerden randevu alıp doktora gitmenizi de tavsiye ederim kendinizden emin değilseniz bunu kesin yapın 😉 Boşu boşuna yırtınmış olmazsınız ben niye kilo alamıyorum diye 😉

  Yazıma burada son veriyorum buraya kadar okuduysanız hepinize hem teşekkür ediyor hem de helal olsun diyorum çünkü yeterince sabırlı olduğunuza işarettir bu! Yani kilo almak için de sabırla bekleyebilirsiniz! 😉
  Mail adresim bahadirkaya90@hotmail.com bu adresime mail atarak ya da Facebook’ta ulaşarak sormak istediklerinizi sorabilirsiniz.
  Hepinize sağlıklı ve fit vücutlu bir hayat diliyorum! 🙂 Hoşçakalın!

 29. suat şahin says

  Merhaba yazınızı çok begendim şu kendinizi dahi sanacaksınız esprisine de çok güldüm. internet sitelerinden buna benzer şeyler okudum ama hiçbiri bu kadar bilgilendirici olmamıştı.bunun için size teşekkür ediyorum.sizin dediklerinizi uygulamaya çalışıyorum ancak beynim bana artık doydun sinyali verdikten sonra yemek yemek için kendimi zorlarsam midem bulanıyo buna bir çözüm var mı acaba?tekrar teşekkürler.

 30. yeşim says

  Yazdığınız yazılar oldukça faydalı 18 yaşında 44 kiloyum. kilo almaya çalışıyorum yediğim yiyeceklerin kalorilerine dikkat ettiğim gibi ek besinlerde alıyorum.Tok olsamda bir avuç kuruyemiş veya sevdiğim bir meyve yediğimde oldukça yararını görüyorum Bunları yapmak kendimi iyi hissetiriyor umarım kısa sürede sizin yazdığınız yazıları uygulayarakta faydalı sonuçlar alabilirim.

 31. gül says

  merhaba, 20 yaşındayım 41 kilodayım. Dediğiniz gibi uyku düzenim yok ,gün içinde tek bir çeşit yemekle bile doyabılıyorum. canım hiçbirsey yemek istemiyo diye bilirim. ama bu durum daha da zayıflamama neden olucak. yazdıklarınızı dikkate alacagım.

 32. hayriye nur says

  hocam ben bir şey sorucam ben 13 yaşındayım ancak yaşıtlarımdan çok geriyim 27 kilo 143cmim aynı zamanda çok hareketliyim her hafta basket oynarım ve karateye gidiyorum yüzmeyide çok seviyorum herkes zayıf olduğum için benimle dalga geçiyor bana yardımcı olabilirmisiniz

  • says

   Maşallah bu yaşta çok aktif yaşıyorsun Hayriyeciğim, maşallah diyorum gerçekten. Ailenle görüşerek spor faaliyetlerine devam etmenin yanı sıra sporculara uygun bir beslenmeye ihtiyacın olduğunu söylemelisin. Seninle dalga geçenlere de kulak asma, 5 sene sonra onlar kilolarından şikayet ederken sen şıkıdım şıkıdım formda gezersin 🙂 Haydi bakalım, spora devam! 🙂

 33. özkan says

  İlk olarak yazınızı çok beğendim. Ben bişey sormak istiyorum boy:1.84 kio:57 günde en az 3 öğün yemek yiyiorum ve her öünde de 2 kişilik yemek yiyiyorum günde 8 saat uykunun yanında 6 saat hiç hareket etmeden evde vakit geçiriyorum ve evde kenki kendime şınav mekik ve balfix çekiyorum ama bi türlü kilo alamayorum cevaplarınızı bekliyorum teşekkürler.

 34. kültigin says

  internette kilo alma ile birçok site ve haberlere baktım genelde kilo verme ile ilgili yazı ve telkin gördüm ama yazınız gerçekten çok açıklayıcı ve bilgilendirici olmuş,kilo alamama problemi bence vermekten daha zor, ama bunla alakalı pek gündemimiz ve yol gösterenimiz olmadı taaki yazınızı okuyana kadar  teşekkürler…

 35. güler yılmaz says

  merhabalar ben 17 yaşındayım 1.68 boy 49 kiloyum kol ve bacaklarımı çok ince buluyorum kilo almaya çalışıyorum ama yıllardır 50 bile olamadım 55 kiloya kadar çıkmak istiyorum internette bu tür sitelere sürekli bakıyorum ve kilo almaya çabalıyorum yardımcı olabilirseniz çok sevinirim 

 36. hatice says

  meraba,yazinizi ve yorumlari sabirla ve zevkle okudum,cok etkilendim.ben 25 yasindayim boyum 1,62 ve kilom 45 .istedigim zaman cok yiyebiliyorum ama hergün ayni dengeyi tutturamiyorum istah sorunum yok sadece disiplinsiz oldugumu düsünüyorum,ayrica iki cocuk annesiyim büyük kizim 4 kücügüde 1 yasinda,onlarin pesinde kosturmaktan yedigimide cabuk yakiyorum sanirim,ve kücük kizim hala emiyor,buda kilo almama engelmidir aceba??cok ince olmama ragmen vücut ölcülerim iyi.ama ben daha dolgun bi vücuda sahip olmak istiyorum.dediklerinizi uygulamak icin aceba önce emzirmeyi birakmalimiyim.??

 37. Tejkamel says

  hepsini okudum… çok teşekkür ediyorum bizimle paylaştığınız için.. benim metebolizmam nasıl bişeyse 🙂 ben 10 yıldır aynı kilodayım vede görüntü olarakta aynı kaldım.. sanki 10 yıl 1 günmüş gibi hiç yaşlanmadım diyebilirim.. tabi ufak tefek farklılıklar var.. psikolojik gelişim olarak.. acaba bendeki bir hastalıkmı.. çevremdekiler minyon tipsin felan diyor.. bu durum beni korkutmaya başladı.. eğer bi fikriniz varsa mail atarsanız sevinirim.. adresim biraz kopuk eskiden açmıştım.. bu manyak demeyin sakın.. 🙂  “deep_resion@hotmail.com” şimdiden ilginize teşekkürler…

 38. nilgün says

  merhaba,benim sorunum zayıflık benim bi 8-10 kiloya ihtiyacım var. doktora gittim kanımda ve diğer tahlillerimde bişey çıkmadı iştah açıcı falan verdiler ve bir de kilo almak istiyorsan spora başla mutlaka dedi. benım bununla ilgili bir kaç sorum olacak size. öbür ay bi spor salonuna başlıcam gerçekten işe yarar mı ve ne kadar süre sonra etkisini görebilirim. şimdiden teşekkür ederim.

 39. fatma says

  mrb ben 22 yaşındayım 1.70 boyum ve 47 ile 48 arasında kilom var liseden beri kilo almak için uğreşıyorumm ama sonuç hüsran doktora da çıktım bi kaç kez ama işe yaramadı en son diyetisyene gittim ama uygulayamadım okadar ümitsizi ki bu konuda sanırımm hep böle zayıf kalıcamm ne giydiğim yakışır nede birşey boy da olunca iyi ce zayıf gösteriyorum herşeyi yaptım ama kilo almak için hiç sporu denemedim bu yazınızdan sonra sporu denicem umarım işe yarar böle çok mutsuzum öz güven sıfır diyebilirim 🙁 teşekkür edriz yazınız için umarım yararlanabiliriz

 40. aksu-cmr says

  Merhaba. Ben 18 yaşındayım boyum 1.60 kilom 43. Kilo almaya çalışıyorum. Yaşıma göre çok küçük gösteriyorum. Açıkçası artık küçük göstermek istemiyorum çevremdekilerden sen ufak tefeksin gibi şeyler duymak istemiyorum. Ama bunu nasıl yapabileceğimi bilmiyorum. Yardım eder misiniz lütfeenn 🙂

  • says

   Selam,
   Sanırım genç bir kızsın, cinsiyete göre tavsiyeler değişebiliyor çünkü. Şahsen ben 18 yaşlarımdayken minyon kızlardan hoşlanırdım ve belki de senin çevrendekiler biraz fazla hormonludur! 🙂 Çevreni çok fazla takmadan doğru olanları yapmalısın, mesela spor! 🙂

   Açıkçası, büyük göstermek uğruna enine genişleyeceksen aman kalsın! Çünkü sporsuz bir yaşam seçersen ileride zaten yeterinec enine büyürsün! 🙂 sana tavsiyem bedensel görünüşünle olduğu kadar duruş ve hareketlerinle de kendinden emin ve kişilikli olman. O zaman kimse sana ufak tefek diyecek bir gözle bakamaz. Örneğin güzel, fit bir vücudun olursa kimsenin senin boyunu kilonu (merak edip kıskanarak sormaktan başka) söz konusu edeceğini sanmam, ha bir de arkandan “Ay şu kızın ne kadar güzel vücudu var” diye dedikodu yapmaktan başka. Kolay gelsin! 🙂

    • says

     Elbette güvenilir eğitmenlerin olduğu, evine yakın bir spor salonu idealdir. Hatta kandırabilirsen ailenden bir kişiyi daha götürür, yalnızlık çekmezsin salonda 🙂 Ancak şu aşamada bu olmuyorsa moralini bozma, evde bile spora başlaman mümkün. Bununla ilgili olarak sitemizde arattırmalar yaparsan, örneğin “evde spor” gibi, karşına birçok yazımız çıkacaktır. Kolay gelsin!

     • aksu-cmr says

      Yardımınız için çok teşekkür ederim. Söylediklerinizi yapmaya başlayacağım 🙂

 41. deniz toprak says

  Merhaba hocam, 
  Yazılarınızı yeni farkettim. Elimden geldiğince takip etmeye çalışıcağım. Bilgilendirmeleriniz için çok teşekkürler. Ben 22 yaşında bir öğrenciyim. Boyum 1.92 kilom 61. Kilo almak için çok uğraştım hocam. Gitmediğim doktor kalmadı düzenli kontrollerimi yaptırıyorum ancak hiç bir problem çıkmıyor. Doktorların tek söylediği metabolizman hızlı, tıp dilinde bir vücut şekliymiş (ismini hatırlayamadım) yapılıcak bir şey olmadığını söylüyorlar. Bir süre protein tozu kullandım ancak onlarda işe yaramadı. Yemek konusunda bir sıkıntım yok iştahım gayet açık. Ancak dediğim gibi kilo almıyorum zaten alsam dahi hemen geri veriyorum. Her anlamada beni çok etkiliyor bu durum. Giydiğim kıyafetler olmuyor, çevrem sürekli kilo almamı söylüyor. Bir iki kere spor denemem oldu ama yaptığımı söylemeyeceğim. İnanılmaz şekilde tembel bir insanım. Düşünceleriniz benim için çok önemli.
  Teşekkür ederim.

  • says

   Denizcim, senin durumunda olan akrabalarım, arkadaşlarım ve tanıdıklarım oldu. Çoğunun da sağlıkla ilgili bir gerekçesi yoktu, tıpkı senin gibi. Bunlardan sabırlı ve iradeli olmayı başaranlar spora başladı, daha sabırlı ve iradeli olanlar bunu devam etti ve devam ettirenlerin hepsi de kilo aldı, kendilerini rahatsız eden görünüşlerini değiştirdiler. Ben sana bundan başka hiçbir şey söyleyemem ancak keşke seni motiva edecek sihirli bir değneğim olsaydı. Değnek yok Deniz, sen varsın ve zoru başarman ya da başarmaman var. Var mısın, yok musun anlayacağın…

 42. Emre Yüksel says

  Hocam merhaba
   Yazınız gerçekten güzel faydalı olabilcek çok şey barındırıyor. Benim de sorunum kilo almak 19 yaşındayım boyum 1.75 kilom da 57 bugün spora 3 aylık kayıt yaptırdım işin zor kısmı benim için düzenli beslenememek ve uykusuz kalmam bu nedeni ise öğrenci olmamdan kaynaklanıyor sürekli dısardan yemek yiyorum ev yemeklerinden yoksunum uyku düzeni de çok bozuk düzene girmek için spora yazılarak ilk adımımı attım ama beslenmek ve düzenli uykunun bundan daha önemli olduğunu biliyorum sizden ricam öğrenci olduğumu göz önünde bulundurarak nasıl bi programa uymam daha etkili olur.Şimdiden teşekkür ederim.. 

 43. sema says

  ya bn cokk zayıfım yaş 19 boy 165 kilo46 mayısa kadar 52 olmam lazım ama nasıl spor salanuna gtsem halledebilirmiyim ayrıca yemek yemiyorum hiç yiyemiyorumm zayıflıgım üzüyorr onuda kafaya takıyorum eger o kiloyu almassam mülakatı geeçemm yrdımcı olun lütfen :(((((

 44. çiğdem says

  hocam merhaba..
  oncelıkle degerli bilgileriniz icin tskr ederızz.hocam benım yas 26 boy 1.63 kılom 43 🙁 etrafımdakılerın kılo al demelerınden bıktım elımden gelenı yapıyorum fakat alamıyorum.mesela yemek yedıkten 2 saat sonra tekrar acıkıyorum hatta oyle acıkıyorumkı sankı o an yemezsem bayılacak gıbı oluyorum.gunde 5 sıgara dısında ıcmıyorum sureklı kuruyemıs yıyorum ama yok almıyorum hatta ıkı hafta boyunca meyvelı bebek maması bıle  yedım ara ögunlerde 🙂 kılo yaptıgını soylemıslerdı ama yok o da ıse yaramadı ne yapmalıyım hocam lutfen yardım edınn sımdıden tesekkr ederım 

 45. nilgün says

  hocam merhaba benim bir sorum olacak ben zayıflıktan şikayetçiyim spor yapmanın kilo aldıracağını söyledi doktorlar.ben de bir spor salonuna yazıldım.platesi önerdiler ama size de sormak istedim hocam platesin kilo almamda etkisi olur mu. ayrıca plates 2-3 cm boy uzatıyormuş doğru mu acaba.şimdiden teşekkür ederim iyi akşamlar.

 46. Azra says

  Hocam merhaba, benim size bir sorum var ama bu sayfa uygun bi yer mi bilemedim yanlışsam lütfen kızmayın.Bu yazının başında kullandığınız resimde ki kadının fiziği çok hoşuma gitti.Kendmi bildim bileli istediğim vücut tipi.Benim böyle bir fiziğimin olması mümkün mü?Ben spora başlamaya, pilatese gitmeye her şeye razıyım yeter ki bana olur deyin lütfen. Vücudumu anlatmam gerekirse zayıf değilim hatta olmam gereken kilodan 7 8 kilo fazlam var ancak göstermiyorum.Bir de mesela sadece bacaklarım ile belimin incelmesini istiyorum kalça kısmının zayıflamasını istemiyorum hocam.Hocam lütfen siz ne derseniz yapıcam şu şu sporları yap deyin yeter ki bir de olur deyin inancımı kırmayın lütfen  🙂 Son olarak kavitasyon liposuction gibi yöntemler hakkındaki görüşünüz nedir?Yazılarınızı az çok okumaya çalıştım hocam böyle insanda güven duygusu oluşturuyorsunuz.O yüzden bu konular hakkında düşündükleriniz de benim için çok önemli.Çok teşekkür ederim hocam.

 47. esma says

  ben 18 yasındayım ama 45 kiloyum kilo alamıyorum ne yapsamda alamıyorum psikolojıkmende çkömüs durumdayım…moralim cok bozuk biran önce kilo almak istiyorum
  ama hiç kilo alamicakmısım gibi görünuyır 🙁

 48. meltem says

  Merhaba,
  çok güzel bir yazı olmuş elinize emeğinize sağlık. Hem birçok şey öğrendik hem de moral olarak yükseldik. Ben 1.75 boyundayım 48 kiloyum hayatım boyunca da 50nin üzerine çıkamadım. Birkaç gün iştahım olsa diğer günler olmuyor,bu işte istikrar çok önemli sanırım. Şu an hırs yaptım ve elimden geleni yapacağım kilo almak adına. Acaba besinlerin yanında önerebileceğiniz ek takviyeler de var mıdır? Ben karbonhidrat takviyeleri,balık yağı,vitaminler,kan hapları kullandım ama işe yaramadı.Ve evde yapabileceğimiz hangi egzersizlerle vücudumuzu geliştirebiliriz? Görsel olarak görebileceğimiz bir site önerebilir misiniz? Çok teşekkürler,sayfanızı takıpte kalacağım.

 49. says

  hocam merhaba daha önce de yazdım size çok faydalı bilgiler verdiniz onun için ayrıca teşekkür ederim. hocam ben genel anlamda zayıf biriyim ama özellikle de el ve ayak bileklerim aşırı ince fitness a başladım bileklerim bu şekilde güçlenir mi biraz da olsa kalınlaşır mı?iyi çalışmalar hocam.

 50. TofasK says

  merhaba benmde bir sıkıntım var yanıtlarsanız çok sevinirim çünkü moralimi çok bozuyor 🙁 yaşım 17 1.85 boyundayım ve 58 kiloyum :(( çok da yesem çok kalori de alsam kilo alamıyorum bazıları ergenlik dönemindesin o yüzden olabilir diyorlar 🙁 bunda bi 6 sene önce parazit de atmıştım ayrıca demir ve kansızlık da vardı acaba o yüzden olabilir mi doktora gitmeye de korkuyıorum işin açıkçası yardımcı olabilirseniz sevinirim 🙁

 51. Hüseyin says

  Yazınızda terfi edenle ilgili yaptığınız yalakalık benzetmesi çok talihsiz olmuş, hatta….. neyse. Psikolojinizde sorunlar olsa gerek. Bu nedenle o kelime gözüme çarptıktan sonra gereksiz buluyorum yazınızı. Çok ağır eleştiriyi hak ediyordunuz ama bir öğretmen olarak söyleyeceklerimin anlaşıldığına inanıyorum.

 52. Muhammed says

  Öncelikle yazınız için teşekkürler. Evde Fitness Antrenman Programına başlamadan önce bu sayfayı okumak gerektiğini yazmışsınız, okudum ve iyiki de okumuşum diyorum. 20 yaşındayım. Boyum 1,78 kilom ise 60-63 arasında gidip geliyor. Aşırı kas meraklısı değilim. sadece kilomu makul seviyeye yükseltip, sağlam ve sağlıklı  bi vücuda sahip olmak istiyorum. kesinlikle kas değil, siz de biliyorsunuz ki kaslı vücutla sağlam ve sağlıklı vücut farklı şeyler. http://www.bodytr.com/2013/04/evde-fitness-vucut-gelistirme-programi.html bu linkteki Evde Fitness Antrenman Programını sürekli olarak yani alışkanlık haline getirip ömür boyu yaparak, beslememi de yeteri miktarda düzenli olarak sağlayarak amacıma ulaşabilir miyim? 70-75 kilo arası ideal midir? bu yaştan sonra özellikle bu vücut geliştirme programını uygulamaya başladıktan sonra boy uzaması devam eder mi? Extradan toz, hap, besin takviyesi olmadan da başarılı olabilir miyim?

  • says

   Selam Muhammed,
   1) Evet, öyle yaparsan inan bana amacına ulaşırsın. Göster kendini!
   2) İdeal kilon tamamen sana özel, inan bana. Zamanla kendin hangi kilonun ideal olduğunu göreceksin, hele bir spora başla önce.
   3) Boy uzaması da kişiden kişiye değişir, büyüme plakaları kemikleştiyse kemik uzaması, dolayısıyla boy uzaması artık gerçekleşemez. Bunu hastanede basit birkaç testle öğrenebilirsin.
   4) Elbette fazladan herhangi bir beslenme desteği kullanmadan başarılı olabilirsin ancak beslenmende özellikle protein hususunda açık olursa gelişimin yavaşlar. Takviyeler bunun için var zaten, bakma çoğu insan gidip adam gibi yemeğini yemez deli gibi protein tozu içer. İsraftır bu.

   • Muhammed says

    Çok teşekkürler verdiğiniz bilgiler için, bu kadar çabuk cevap beklemiyordum açıkçası. Öncelikle kendiniz sonra siteniz ve programlarınız hakkında tüm düşüncelerim olumlu, şimdi sırada uygulaması var, başarılı olsam da olmasam da sizlerle paylaşacağım 🙂

 53. Tuğba says

  Harika bir yazı olmuş. Gerçekten beni motive etti.  8 Ayda aldığım kiloyu 2 ayda verdiğim için tatilde bayağı canım sıkılmıştı ama şimdi bol vaktim çok. Hem kpss’ye hem de kilo alma diyetine yeniden merhaba. Hiç okurken üşenmedim ve sıkılmadım. Bundan daha iyi bir yazı tanımıyorum.
  Çok teşekkürler.

  • says

   Yorumlari onaylar onaylamaz yanit verme sansim olmuyor genelde. Bu yorumunuzu da telefondan gorup onayladim mesela. Haftada bir iki gun vakit ayirip topluca yanitlamaya calisiyorum. Arada istemeden atladiklarim oluyor, fark edersem donus yapiyorum gec de olsa. Kaldi ki diger yazarlara yoneltilen sorulara karismiyorum dogal olarak. Ancak benim yazilarimda herhangi bir yanitsiz soru varsa lutfen bildirin. Her yoruma yanit vermiyorum, bazilari soru degil tesekkur cunku.

 54. eren says

  hocam çok tşk yazı için.benim iki sorum var öncelikle boyu bana çok yakın olup(benim 182/70,arkadaşìmın boyu 179/58)olmasına rağmen kilo olarak aynı gibi duruyoruz sizce bunun sebebi ne olabilir?ikincisi ise evde dumbell ile çalìşıyorum ağırlığì artırma imkanım pek yok gibi onun yerine set sayısını artırsam?

 55. yağmur says

  hocam merhaba. ben yazılarınızı epeydir okuyorum gerçekten çok faydalı bilgiler bunun için size teşekkür ediyorum.hocam benim sorunum 26 yaşında olmama rağmen biraz zayıfım ve daha da önemlisi vücut yapım çok dar yarın spora başlayacağım fitness ağırlıklı bu sayede vücut hacmimi genişletebilir miyim ve ne kadar zamanda etkisini görürüm.şimdiden teşekkürler…

 56. says

  merhaba hocam ben 20 yaşında 1,60 boyunda ve 54 kilo bir bayanım.zayıf olduğumu söyleyenler çok, kilo almak istiyorum bunu için spora başladm ama bir ay gidebilidm sadece.Spora yine başlarım spor yapmayı seviyorum fakat benim korkum bıraktığımda yine aynı yere dönmüş olmak. öğrenci olduğum için düzenli bir hayatım olduğunu söyleyemem bu nedenle sık sık kilo alıp veriyorum 53 ve 55 arası gidip geliyor anlıyacağınız. Ben artık tamamen kilo alıp (58-60kg) orda sabit kalmak istiyorum. vereceğiniz cevap için şimdiden teşekkür ederim sevgilerimle..

 57. bsra says

  mrb. ben 18 yasındayım kılo almak ıcın dıyetısyene gıttım ve degerlerımın, metobolızmamın normal oldugunu soyledi. boyum 1.69 ve kılom 48 gercekten cok zayıfım. kalça ve göğüs bölgem cok zayıf yanı tam bır dal gıbıyım giydigim seylerde yakısmıyor. onerebileceğiniz bır sey varmı? lutfen yardımcı olun!!!!

 58. hasan says

  15 yaşındayım 185 boyum var 55 kiloyum aşırı zayıfım yani arkadaşlarımın en şişmanı benim kadar yemiyordur ama nedense kilo alamıyorum.Sabahları 4 yumurta yiyorum öğlen okulda tam ekmek arası patates kızartması yiyorum akşam eve gelince ne varsa yiyorum ve hiç boş durmam sürekli birşeyler yerim ama kilo alamıyorum.Yardımcı olabilir misiniz?

 59. asddffjj says

  mrb. ben 1.69 ve 46 kıloyum yag oranım 5. bana bu konuda yardımcı olursanız cok sevinirim. ama sunu yazdım okuyun falan demeyın hepsnı okudum cunku 😀 simdiden tesekkur ederım. bana extra zaman ayırın..

 60. Can says

  Merhabalar ben 19 yaşındayım.Boyum 1.75. 60 kiloyum 2 ay spor salonuna gittim ve hem okuyup hem çalıştığım için sporu bırakmak zorunda kaldım.Çok zayıfım ve çok yememe rağmen kilo alamıyorum hiç çevremdekilerden kırılacaksın kelimesini duymaktan sıkıldım..neler yapmalıyım acaba ? Yardımcı olursanız çok sevinirim.Şimdiden teşekkürler.

 61. Ceylan says

  İlşad Bey merhaba, yazılarınızı bugün keşfettim ve bayıldım. Benim sorum şu ki ben kalça ve bacak büyütme egzersizlerine başlamak istiyorum. Kalça için olan yazınızı okudum. Boyum 1.63 kilom 49. Acaba önce kilo alıp daha sonra mı vücut şekillenmesine gitmeliyim yoksa birlikte mi başlanmalı? Teşekkür ederim 🙂

 62. selsebil says

  yazınızı çok begendim size bir sorum olacaktı benim göğüslerim çok küçük hatta hiç yok denecek kadar. 25 yaşındayım.170 boyum var kilom 50…. zayıf biriyim. göğüslerim büyümesi için ne yapmalıyım yardım eder misiniz lütfen

 63. says

  Hocam önceliikle emeğiniz için çok tşk edrm . Hocam ben 1 78 boyunda 57 kiloyum 17 yaşındayım ve çok yemek yiyiorum ama kilo alamıyorum . ve gydiğim seyler bana tam olmuyor o yüzden klo almak ve vcut yapmak istiyorum kilo alamadığım içinde çok stresleniyorun şimdi ise fitnesse gitmeyi dşünüyorum acaba kilo almamda ve vucut yapmamda işe yarar mı eğer yararsa etkisini başladıktan ne kadar süre sonra grmeye başlarım. şimdiden tşk ediyorum kolay gelsin hocam 🙂

 64. says

  ben 21 yaşına gircem nişanlıyım 45 kiloyum kilo almak istiyorum. ama şu yaşıma kadar 50 ve üzerne çıkamadm metabolizmam çok hızlı geliştigi için alamadıgımı söyledi doktorlar. artık çok sıkıldım bu durumdan ayrıca boyumdA 157 çok zayıfım gelinligin içinde güzel durmak istiyorum bana yardım edin. biraz kilo alacak olursam hep belden üste alıyorum çok biçimsiz duruyo bacaklarım

 65. Ahmet ŞEN says

  Merhaba hocam , oncelikle yazdıklarınız çok mantıklı oldugunu düşünüyorum ve bu konuda sizi tebrik ediyorum . Konuya gelicek olursak ben 17 yaşında 1.76 boyunda 57 kilodayım hedefim 67 kilo olmak fitnessa başlamayı düşünüyorum kilo alma konusuda sizcede doğru bir kararmı? Teşekkürler…

 66. selma says

  merhaba hocam. oncelikle size tesekkur etmek istiyorum. tum sorulara bikmadan cevap veriyorsunuz. 5 yil once diyetle 12 kilo vererek 46 kiloya düştüm. ve kilomu korudum. boyum ise 160. simdi ise biraz kilo almak istiyorum. tavsiyelerinize uymaya saglikli beslenmeye calisiyorum. ama kiloluyken göbeğim vardi hala suan bile kasin ustunde biraz yag tabakasi var ne yaptiysam gitmedi. simdide kilo almaya calisirken yine hepsi gobegime gitsin istemiyorum. sizce ne yapabilirim. devlet memuruyum ve gun icinde spora cok vakit ayiramiyorum. umarim bana da fikir verebilirsiniz. ilginiz icin simdiden tesekkur ederim.

 67. says

  merhaba;
  180 boydayım ve 70 kiloyum. Daha iki gün önce tartıldığımda 73 kiloydum. 2 günde 3 kilo vermişim. yemekten hemen sonra tartıldım galiba ondanda olabilir. Yalnız sormak istediğim 180 boya 70 kilo normal mi? Ben biraz daha kilo almak istiyorum. Şöyle 80 – 90 arası olsam hiç fena olmaz.
  size sormak istediğim protein tozunu kullanmalı mıyım? Veya balık yağı öneriyorlar. Daha önce balık yağı kullandım fakat sürekli balık yağı aldıktan sonra içimde ne varsa hepsi ağzımdan çıktı.
  Bu konuda tavsiyelerinizi bekliyorum

 68. Onur says

  Öncelikle çok güzel bir yazı olmuş, emeğinize sağlık. Ben düzenli olarak 6 aydır spor yapıyorum fakat istediğim kiloya ulaşamadım bir türlü. Boyum 1.82 kilom 70-71’e demir atmış vaziyette. Dediğiniz gibi günlük beslenme düzenimin hesaplamasını yaptım ve;
  TOPLAM KALORİ : 3076.3
  TOPLAM PROTEİN: 165,2gr
  çıktı. Ortalama 5 öğünde çıkan değerler bunlar. Benim merak ettiğim konu ise; standardı bozmak için;
  1 kase yer fıstığı : 900cal 40gr protein 77gr yağ
  1 avuç badem : 250 cal 8.5gr protein 24gr yağ
  eklesem sonuç alırmıyım? Hem kalori hem protein bakımından gözüme çok güzel geldi.Bir de normal öğünlerimde zeytin yağından başka yağ kullanmıyorum. Yer fıstığı ve bademde ki yağlar olumsuz olarak etki yapar mı? Vermiş olduğunuz bilgiler için tekrar tekrar teşekkürler..

   • emree says

    Konuyla ilgili bir sorunum olduğu için yorumunuzun altına yazmak istedim 178/56 ebatlarna sahip bir fizigim var.Yaklasik 3 aydır etrafmdaki insanlarn fiziģime olan olumsuz yorumları can sıkıntısını aşıp takıntılı bir kisilige sahip olmamı sağladı.Hırslı ve azimli bir insanım ki benim sorunum yetersiz ve dengesiz yemek.Haklı olarak fazla ye al dicekdiniz lakin meslegimden ötürü bunu yapamyrm.özel bir hastanede acil Tıp teknisyeniyim ve gün aşırı gece nöbeti tutuyorum.Haliyle gündüzleride uyuyorum.hormon tiroid anemi vs hic bir sorunum yok.gunde iki öğün yemek yiyorum ve hic acikmam diyebilirim .karbonhidrat almayı düşünüyorum. Bu kadar az yerken extra bir ilaç beni saglıgımdan alıkoyar mı ve kilo aldırır mı.Simdiden teşekkür ederim

 69. Anıl says

  Mrb
  Çok güzel bir yazı olmuş içinde dikkat edilmesi gereken bilgiler var bilgilendirme için çok teşekkürler.
  Benim size bir sorum olacak 18 yaşındayım ve spora başladım ben 1.5 ay oluyor ilk hedefim kilo almak bunun için günlük protein ve karbonhidratımı gıdalardan alabildiğim kadar alıyorum ama karbonhidrat tozunuda başlamayı düşünüyorum sizin bu konuda düşünceleriniz?

 70. ecem says

  Mrhb 15 yaşındayım boyum 160 kilom 42-43-44 arası değişiyor. Bu kilılardan yukarı hiç çıkamıyorum 2 senedir böyle başka sitelerde hep önermişlerdi kilo almak için ne yemeliyiz diye onları yapmayı düşünüyorum ama sizdende öneri almak istiyorum şimdiden teşekkürler

 71. Eren says

  Hocam elinize sağlık, hiperaktivite bozukluğu bende de var. Doğal olarak dikkat dağılmasına ve uzun yazıları okuyamamama sebep oluyor. Ancak yazınız o kadar güzel ve akıcı bir şekilde yazılmış ki noktasından virgülüne kadar aralıksız bir şekilde okuyabildim. Teşekkür ediyorum.

 72. pınar yaprak says

  yazı çok güzel ve bilgilendirici olmuş.aynı zamanda psikoloji de büyük bir etken kilo alamamak konusunda bence ve o yüzden özellikle son sözler kısmında ünlü düşünürlerden yola çıkarak işin psikolojik kısmına değinmeniz çok hoş olmuş. teşekkürler böyle güzel bir yazı için.

Bir Cevap Yazın