Body Mass Index (BMI) Hesaplama

Vücut Kitle Endeksi

Body mass index (BMI), Türkçesi "vücut kitle endeksi" anlamına gelen bir tıbbi terimdir. Günlük dilde "boy kilo oranı" da dediğimiz bu oranlama birimi, kişilerin kilolarının boylarına göre oranının sağlıklı sınırlar içinde olup olmadığını belirlemeye yarayan uluslarası kabul görmüş bir formüldür. Aşağıdaki hesap programını kullanarak vücut kitle endeksinizi öğrenebilirsiniz.

Uyarılar: Lütfen BMI metodunun vücudunuzdaki yağ oranınızı veren bir hesaplama metodu olmadığını; kilo oranınızın sağlıklı, düşük kilolu, obez vb. sınıflandırmasında kullanıldığını unutmayınız.

Vücut kitle endeksinizi öğrenmek için lütfen aşağıya kilo ve boyunuzu girin, ardından "hesapla" butonuna tıklayın.

Your Weight:
Your Height:
kantar-body-mass-index-vücut-kitle-endeksi

Yazar Hakkında

2009 yılında kurulan Zinde Türkiye Sağlıklı Yaşam ve Spor Dergisi Türkiye'nin en çok okunan fitness ve sağlıklı yaşam dergisidir.

Benzer yazılar

6 Yorum

 1. İlşad Özkan (ZT Yönetim Hesabı)

  Sn. Biyologcem, ben İlşad Özkan değil, sitenin diğer editörüyüm. Bu aracı da ben ekledim. Zaman içinde gereken bilgiler de eklenecek. Dediğiniz gibi bodyciler için değil, bodycilerin bel ölçülerine de bakmaları, vücut alanını da hesaba katmaları gerekiyor. Onları ayrıca ekleyeceğiz. Fakat bir bodycinin de zaten obez miyim, zayıf mıyım diye endişeleneceğini düşünmediğimden ayrıca belirtmeye lüzum duymadım. :)

  [Bu Yoruma Yanıt Ver]

  biyologcem Reply:

  sevgili editörlerimiz beni yanlış anlamamışsınızdır inşalllah.pozitif katkıda bulunmak için bu konuyu belirtmek istedim sadece.amacım eleştirmek değil.(eleştiriyede açık olduğunuzdan şüphem yok )
  yazarlık teklifiniz beni onurlandırdı teşekkür ederim.

  diğer editörümüz..;bodyciler için gerekli hesaplamaları eklemeniz bu site için çok süper olur çünkü çoğu sitede yukarıdakine benzer çok hesaplama aracı var ancak bodycilere veya genel olarak sporculara hitap eden bir araç yok.olursa bizim sitemize ayrıcalık kazandıracaktır muhakkak.evet bir bodyci obez miyim zayıf mıyım diye endişelenmez kaslı olduğunun farkındadır.ancak farkında olmayanda okadar çok kişi var ki.özellikle yeni başlayan arkadaşlardan bu konularda çok soru alıyorum farklı yerlerde.bu yine zararsız.öyleleri var ki...hormon kullanıyor ancak kullandığının hormon olduğunu bilmiyor.karaciğerine birşey olduğunda veya jinekomasti olduğunda farkına varıyor malumunuz...
  konuyla alakalı fikirlerimi ve olursa katkılarımı iletişimden göndermeye çalışırım.gösterdiğiniz ilgiden ve hassasiyettten dolayı teşekkür ederim.

  [Bu Yoruma Yanıt Ver]

  İlşad Özkan (ZT Yönetim Hesabı) Reply:

  Abi ben İlşad.
  İkimizde seni hiç yanlış anlamadık, zaten forumdan tanıyoruz :)
  Site olarak büyük bir atak gerçekleştireceğiz, ama zaman veremiyoruz tabii. Bu önerileri de dikkate alıyorum, güzel fikir.
  Yazarlık teklifimiz de -daha önce söylediğim gibi- kalıcıdır.
  İnanıyorum ki vaktin olduğunda elini taşın altına sokarak katkıda bulunacaksın.

  [Bu Yoruma Yanıt Ver]

 2. biyologcem

  tamam bu hesaplama yağ yüzdesini hesaplamaz ama vg ciler için geçerli olmamalı.en azından spor yapmayan şahıslar için doğru sonuçlar verir ve sporcular için geçerli değildir diye bir not düşülebilir.ben kendi değerlerimi giriyorum ve obez değil ama overweight çıkıyorum.şimdi bir vucutcu veya kaslı bir sporcunun normal insandan daha fazla kas kütlesi olacağı için tartıda ağır basması normal.ama bu hesaplamaya göre obez çıkması normal değil. çünkü biz şişko veya obez değlliiz kaslıyız.

  [Bu Yoruma Yanıt Ver]

  İlşad Özkan (ZT Yönetim Hesabı) Reply:

  Cem abi
  Çok doğru bir şey söyledin ve güzel bir noktaya değindin, teşekkürler.
  Biliyorsun, site olarak detaysız yazıları yayınlamıyoruz ve şu anda da metni silinen 1 yazımız, taslak hâlinde de yayında olan 1 yazımız var. Bunun dışında diğer yazılarımızda, yazının ele aldığı temel konuyu olabildiğince detaylı ve etraflı vermeye çalışıyoruz.

  Ancak bu yazıyı sadece bir hesaplama sayfası oluşturmak için yazdık. Konuyu en kısa sürede genişletip sayfayı güncellemek istiyoruz. Bu sürece katkın olabileceği gibi, yazıyı kendin yazıp (Bizim yazdığımız mevcut yazıyı teknik sebeplerden dolayı kaldıramayız, bunun altına eklemelisin) bana forumdan veya İletişim bölümümüzden yollarsan da yazıyı senin adınla güncelleriz. Yazarlık teklifim bakidir.

  Selamlar :)

  [Bu Yoruma Yanıt Ver]

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


3 + = 5