Ucuza (Whey) Protein Tozu Nasıl Alınır

Ucuz Whey

En ucuz –whey– protein tozu nedir; nereden ve nasıl alınır? Bu güzel soruya verilecek en doğru ve en dürüst yanıtı, doğru ve dürüst yanıtların merkezi BodyTR’de, bu yazımda bulacaksınız. Bu yazının bağlantısını (link’ini) gönderebildiğiniz kadar kişiye ulaştırın ve hâlâ Türkiye’den alışveriş ederek kazıklanan arkadaşlarınıza güzel bir hediye gönderin.

ÖNEMLİ NOT: Kazıklamak deyiminin anlamı (TDK): 2. tkz. Bir malı, bir kimseye değerinden çok pahalıya satmak, alışverişte aldatmak.

Bu yazıda kullanılan “kazıklamak” kelimesini, ifademi kuvvetlendirmek için tercih ettim. Firmaların, bu ürünleri –istemeden de olsa– uluslararası değerinden çok daha fazla satmasına vurgu yapmak için bu kelimeyi seçtim. Yoksa kimse kimseyi aldatmıyor; böyle bir şeyi de iddia etmiyorum.

Vücut geliştirme, body building (kas geliştirme, vücut yapma), fitness (sağlıklı yaşam) ve zayıflama (kilo verme, yağ yakma) hakkındaki bu yazıda kullanılan telif haklarıyla korunan görseller: Noodles and Beef, slgckgc ve Rico-san Creative Commons lisanslarına uygun olarak kullanılmıştır.

Kesenizin En Harbi Dostu BodyTR.com Yazıyor

EHEM NOT: Bu yazı, halkımızı aydınlatmak üzere yazılmıştır. Amacımız, “bir durumu” protesto etmektir (bir şahıs ya da kurumu değil). Pahalı satılan ithal ürünler makul fiyatlara düşene kadar bu tutumumuz değişmeyecektir. Yüksek fiyatların sorumlusunun kim olduğu, şu aşamada bizi ilgilendirmiyor. Başta sporcuların kullandığı bu tip besin desteklerinin, en azından yurtdışı fiyatından iki kat pahalıya satılmasına bile razıyız. Yazıda adı geçen kişi ve markalar, yazıda gereksinim duyulan “ispat”ı sağlaması gerektiği için tamamıyla gerçektir ve bu yazıdan ötürü birilerinin ticareti zarar görüyorsa, gerçekten üzgünüz ancak –büyük bir kısmı yoksulluk sınırının altında yaşayan– halkın menfaati, kişi ve kurumların şahsi menfaatlerinden daha önemlidir. Düşünce ve ifade özgürlüğü çerçevesinde, yayın organımız vasıtasıyla halka ulaşıyoruz. Siz de bize destek vermek istiyorsanız veya karşı çıkıyorsanız, bu yazıya bir yorum ekleyin ve arkadaşlarınızla bu yazının adresini paylaşın.

Şimdi size, birçok kişinin bildiği ama protein tozu almak isteyen ağırlıklı kesimin bilmediği, tamamen yasal bir yöntemden bahsedeceğim, ancak şimdiden bir uyarı: Bu yöntemi kesinlikle yasadışı ticaret yapmak için kullanmayacaksınız, vatandaşların hayatlarını kolaylaştırmak için düzenlenen kanunları suistimal etmek, bir çeşit küçük çaplı vatan hainliğidir. Bunu yaparsanız her çekirge gibi anca birkaç kere sıçrarsınız…

Şimdi konuya geçelim. Bildiğiniz gibi ülkemizde whey tozu, yani “peyniraltı suyu proteini” tozu hiç de ucuz değildir. Aslında, başka ülkelerde bu ürünler, bizde olduğundan çok çok daha ucuzdur.

Fakat çoğu insan, ucuza whey proteini almanın yolunu bilmediği için bir güzel kazıklanır. Üstelik aldığı ürünlerin kalitesi de yurtdışından gelenlere göre tartışmalara açıktır (menşeinin değişik olması ve bundan kaynaklanan olası kalitesizlik ihtimalleri şüphesi de cabası).

Örneğin, bugün ülkemizde en ucuz protein tozunu sattığını gözlemlediğim Yakamoz Gıda ve bu firmanın satış sitesi olan protein7.com sitesindeki protein tozu (Optimum Nutrition markalı Gold Whey adlı ürünler) fiyatları şu şekildedir (Güya indirimli fiyatlar, neyi indirmişlerse, kendi kendilerine piyasa oluşturup sonra da sözde indirimler yaratarak ürünlerini cazip kılmaya çalışıyorlar. Açık açık fiyat yazsalar da ortada bir indirim olmadığını itiraf etseler ya.):

En münasip (çok bilinen bir supplement markası) örneğimizin, yurtiçinde yasal olarak en ucuza satıldığı sayfalar:

[Fiyatlar, bu yazının yazıldığı tarih olan 27 Eylül 2010 tarihlidir, ilgili sitelere bu tarihte erişilmiştir.]

O.N Gold Standard Whey 2LBS (908gr) Duble Çikolatalı ürün 75 Türk lirası’dir (indirimsiz hâli 115 Türk lirası),
27 Eylül 2010 erişim tarihli kaynak site: http://www.protein7.com/news/index.php?s=urun-goruntule&id=101

O.N Gold Standard Whey (2273 gr) Duble Çikolatalı ürün ise 145 Türk lirası (indirimsiz hâli 190 Türk lirası.
27 Eylül 2010 erişim tarihli kaynak site: http://www.protein7.com/news/index.php?s=urun-goruntule&id=25

Gelin bir de bu ürünlerin yurtdışı fiyatına bakalım:

100% Whey Protein – Gold Standard 2 LBS (908 gr.) (Double Rich Chocalate) 11.29 Amerikan doları yani bugünkü kurla sadece 16 Türk lirası 65 kuruş.

100% Whey Protein – Gold Standard 5 LBS (2273 gr.) (Double Rich Chocalate) 39.99 Amerikan doları yani bugünkü kurla sadece 59 Türk lirası.
27 Eylül 2010 erişim tarihli kaynak site: http://www.amazon.com/gp/product/B000QSNYGI/ref=pd_lpo_k2_dp_sr_1?pf_rd_p=486540031&pf_rd_s=lpo-top-stripe-1&pf_rd_t=201&pf_rd_i=B001F5SD26&pf_rd_m=ATVPDKIKX0DER&pf_rd_r=0KJAPTQEJV7PDCRQ3SK3

İlgili sitelerin ekran görüntüleri


İşte, Türkiye’nin en ucuz firmasının bile size sunduğu SÖZDE indirimin ne büyük bir kazık olduğu gerçeği. Peki, bizler bu kazığı yemek zorunda mıyız? Yani, sizi bilmiyorum ama ben çok kolay para kazanan biri değilim ve eğer düzenli olarak protein tozu kullanacaksam bana bir ürünü neredeyse 3 katı fiyatına satıp da üstüne bir de “indirim yaptığını” iddia edenlerle uğraşmak istemem.

Ben, en son aldığım 5 LBS’lik whey protein tozunu iherb.com sitesinden aldım, açıkçası bu sitede Optimum Nutrition (ON) olmadığı için tercih etmedim ama sizi temin ederim ki Optimum Nutrition Whey Gold bile alsaydım yukarıdaki fiyatlardan alacaktım.

Türkiye’de Whey vb. Sporcular İçin Üretilmiş Özel Beslenme Desteklerinin Fiyatı Neden Pahalı?

Öncelikle, her ne kadar firmaların fiyatını eleştirsem de firmaları eleştirmiyor ve onları takdir ediyorum. Bu size bir tezat gibi gelebilir ama değil. Açıklayayım:

Firmaları –yüksek kâr peşinde koşanlar hariç– kınamıyorum. Ülkemizin mevcut piyasası, onları, ürünleri yüksek fiyattan satmak zorunda bırakıyor. Yani, eğer ben ya da siz bir firma kursaydık ve bu ürünleri satmaya başlasaydık, biz de Amerika ve Avrupa’ya göre oldukça yüksek olan fiyatlardan satmak zorunda kalacaktık çünkü ticaret yapıyoruz. Ticaret yaptığımız için kâr elde etmek zorundayız fakat bir de ithalat ve kurumlar vergisi falan da vereceğiz. Tüm bu masrafların üzerine diğer bütün işletme giderlerini de eklerseniz fazla bir alternatifiniz kalmaz ve fiyatları pek de aşağıya çekemezsiniz. Sonuçta, firmalar cephesinden baktığımızda onları suçlamıyoruz, aksine, bu ürünleri ülkemizde sattıkları için onları destekliyoruz.

Ancak sebep ne olursa olsun sonuç değişmiyor. Bu yazıda buna parmak basıyorum. Bu yazı, firmaların “neden yüksek fiyattan ürün sattıklarını” anlatan bir yazı değil. Bu yazı, ülkemizde bu ürünlerin yüksek satılmasından bahseden ve size daha ucuz satın alma yollarını gösteren bir yazı. Ortada böyle bir vakıa var, ben de bundan bahsediyorum. Ülkemizde bu ürünleri üretme imkânımız olsa veya vergi vb. giderlerde düşüş olsa veya firmalar “sürümden kazanacak” hâle gelseler, –bir ihtimal: firmalar kâr marjını düşürürse– bu ürünler biraz daha ucuzlar. Ancak, ürünler ucuzlasın diye topyekun yerli firmalardan alışveriş edersek de kendimizi “kazıklanmış” hissediyoruz ve bunun suçlusu firmalar değil.

Protein Tozu Nasıl Ucuza Alınır?

Evet. Mesaj, –biraz abartılı da olsa–esprili bir şekilde anlatılıyor ve gayet açık. Ancak reklamda, iki farklı marka vardı, bizim alacağımız ürünler ise tamamen aynı markalar; yani reklamda anlatılmak istenen benzerliğin ötesinde, bir aynilik söz konusudur bizim durumumuzda. Mesajımızı da verdiğimize göre, oldukça basit olan temel kurallarımızı sıralamaya başlayabilirim:

Ucuz (Whey) Protein Tozu Almak İçin Kural 1: Fiyatlar makul seviyelere inene kadar asla Türk firmalarından alışveriş yapmayarak.

Ucuz (Whey) Protein Tozu Almak İçin Kural 2: Hiçbir Türk firmasından alışveriş yapmayarak.

Ucuz (Whey) Protein Tozu Almak İçin Kural 3: Yurtdışından (güvenilir bir site aracılığıyla), yalnızca kişisel kullanımınıza yetecek kadar protein tozu ya da buna benzer sporcu ürünü siparişi vererek.

Ucuz (Whey) Protein Tozu Almak İçin Kural 4: Cuzi bir kargo ücretini kredi kartınızla ödeyip evinizde bekleyerek [Aldığım tüm ürünleri (Solgar markalı V2000 multivitamin ki ben bunu 15 dolara falan aldım ama Türkiye’de 90 liraya kakalıyorlar) + kreatin (creatine) + en iyi kalite balık yağı (Türkiye fiyatını söylesem inanmazsınız, bundan da iyi bir tasarruf sağlamış oldum) + Kompleks B vitamini + Twinlab Whey] kapıma kadar getirdiler. Aldığım ürünler 120 dolar tutuyordu ve 25 dolar kadar da kargo parası ödedim. Sonuçta ise 400 lira kadar bir tasarruf sağladım. Kaçınız 400 lirayı sokaktan topluyor?

Ucuz (Whey) Protein Tozu Almak İçin Kural 5: Satışını yapmamak kaydıyla, kişisel ihtiyacınız için alacağınız bu tip BÜTÜN ÜRÜNLERİ her zaman yurtdışındaki GÜVENİLİR sitelerden almak ve hiçbir Türk firmasına rağbet etmemek.

Eğer düzenli olarak protein tozu alan ya da almak isteyen biriyseniz bu basit ve etkili kuralları uygulayarak bir yıl içerisinde çok büyük tasarruflar sağlarsınız. Ancak asla ama asla satış amaçlı ürün getirtmeyin, başınız ağrımasın boş yere.

Her Türk vatandaşının alışveriş yapma özgürlüğü vardır ve kanunlarımızın belirlediği ölçülerde, ilgili makamların onayı bulunan bütün ürünleri yurtdışından getirtme özgürlüğüne sahiptir.

Tercih sizin, Türkiye’deki sözde en ucuz firmalardan alışveriş etmeye devam ederek kazıklanmak mı, yoksa yurtdışından en kaliteli sporcu beslenmesi ürünlerini ucuza temin etmek mi?

Bu yazımda, Türkiye piyasasındaki en ucuz satış sitesini ele aldım ve diğer satış sitelerine hiç girmedim, yani supplementler.com gibi siteler falan da aynı. Böyle sitelerden sürekli alışveriş yapmak için en ufak bir geçerli sebebiniz varsa lütfen yorumlarda paylaşın ve ben de öğreneyim.

Çevrenize sorun, kanunlara uygun olarak getirtilen ve amazon.com, iherb.com gibi güvenilir olan onlarca siteden alışveriş edenlerin ne büyük tasarruflar ettiğini göreceksiniz.

Hanımlar, bir sözüm de size: Bu sitelerde, sizin burada tonla para vererek aldığınız ürünleri o kadar ucuza satıyorlar ki, şaşarsınız.

Sözde indirimlere ve Türk sporcularını yalancıktan indirimlerle yolanlara kocaman bir hayır! Eğer sizin de protein tozu alan ya da almak isteyen bir tanıdığınız varsa ona bu yazıyı gönderin.

Yurtiçinden Sporcular İçin Üretilmiş Özel Beslenme Ürünü (Supplement) Alışverişi Yapmanın Faydaları

1) Ödediğiniz paranın küçük bir kısmı, ithalatçı firma aracılığıyla yurtdışına giderken, büyük bir kısmı ise yurtiçinde kalır ve kalan kısmın bir bölümü de firmanın ödediği vergi devletimizin kasasına girer.

2) Ödediğiniz parayla, yerli bir işletmenin ayakta durmasına katkıda bulunduğunuzu, bir ya da daha fazla vatandaşımızın bu işletmede çalışarak evine ekmek götürebildiğini ve bunda da sizin katkınız olduğunu bilirsiniz.

3) Acilen protein tozuna ya da benzeri bir ürüne ihtiyacınız varsa –böyle bir aciliyet de nasıl olur bilemiyorum ama– yurtiçindeki bir firmanın satış mağazası ya da ofisinden, ihtiyacınız olan ürünleri temin edebilirsiniz.

4) Aldığınız üründe bir sorun çıkması durumunda Tüketici Mahkemelerine başvurarak daha hızlı sonuç alabilirsiniz. Sonuçta, ilgili firma Türkiye’dedir.

Yurtiçinden Sporcular İçin Üretilmiş Özel Beslenme Ürünü (Supplement) Alışverişi Yapmanın Olumsuzlukları

1) Kazıklanırsınız.

2) Hem de aynı ürünü neredeyse 3 katı daha pahalıya alarak kazıklanmış olursunuz.

3) Alacağınız markanın, bütün ürünlerini ve aynı ürünün değişik varyasyonlarının (değişik aromalar vb.) pek azını bulabilirsiniz.

4) Kazıklandığınız için, supplement giderlerinden tasarruf edemezsiniz.

5) Kazıklandınız.

Yurtdışından Sporcular İçin Üretilmiş Özel Beslenme Ürünü (Supplement) Alışverişi Yapmanın Faydaları

1) Kaliteli ürünleri, kapınıza kadar teslim edilmek üzere ucuza satın alırsınız.

2) Düzenli olarak, sporcular için özel üretilmiş beslenme destekleri (başta whey) kullanıyorsanız, uzun vadede çok ciddi bir tasarruf edersiniz.

3) Sorunsuz bir alışveriş gerçekleştirirseniz –ki bu hiç de zor değildir– ürünlerinizi gerçek perakende bedelleri üzerinden satın almış olursunuz. Sonuç olarak: Kazıklanmazsınız.

Yurtdışından Sporcular İçin Üretilmiş Özel Beslenme Ürünü (Supplement) Alışverişi Yapmanın Olumsuzlukları

1) Bu ürünü alırken kullandığınız ve ülkenizde kazandığınız paranın tamamı, yurtdışına gider.

2) Az da olsa –alışverişinizi doğru bir biçimde tamamlamaya yetecek kadar– İngilizce bilmeniz gerekir.

3) Eğer İngilizceniz zayıf olduğu için güvenilmez bir siteden alışveriş yaparsanız ürününüz gelmeyebilir veya sorunlu bir ürün gelebilir. Ancak, milyonlarca dolar cirosu olan büyük şirketlerden alışveriş etmeniz durumunda böyle bir sorun yaşama ihtimaliniz neredeyse yoktur.

4) Kanunu size verdiği hakkı aşarsanız ürününüz gümrükte takılır ve çıkarmak için azımsanmayacak bir ücret ödemeniz gerekir. Bu sebepten, aldığınız ürünlerin nakdî değerinin 100 avroyu geçmemesine özen gösterin, eğer “garantici” bir tipseniz siparişinizin toplam bedeli 100 Amerikan dolarını aşmasın.

5) Eğer kendinizi akıllı zannederek –bazı insanların yaptığı gibi– aldığınız ürünleri kişisel kullanım için değil de satmak için alıyorsanız, yasalarımızı suistimal ediyorsunuz demektir. Vergisiz kazanç elde ediyorsunuz demektir ve er ya da geç bunun bedelini ödersiniz. Ayrıca, ürünü sattığınız kişiyi de aldatmış olursunuz ki, asıl büyük suç budur.

Ucuz Protein Tozu Almak Hakkındaki Son Sözüm

Sonuç olarak; en ucuz, en kaliteli whey protein tozu vb. bütün ürünleri yurtdışından getirtmenizi şiddetle öneriyorum. Dilerim ülkemde, bu ve benzeri ürünlerin, uluslararası piyasaya uygun fiyatlarda satıldığı günleri görürüm… Ancak o günleri görene kadar boş durmaya niyetim yok, elimden geldiği kadar bildiklerimi paylaşacağım.

İlerleyen günlerde –bir fırssatını bulunca– sizlere iherb.com ya d aamazon.com ya da başka sitelerden nasıl sipariş verileceğini ve oturduğunuz yerden nasıl tasarruf edeceğinizi anlatacağım. Bir müjdem daha var: İlerde, siz BodyTR okuyucularına, kaliteli protein tozlarını, yurtdışına kıyasla bile ucuz fiyatlarla nasıl satın alabileceğinizi anlatacağım.

Sağlık ve mutlulukla kalın.

21 Nisan 2011 Tarihli Önemli Not: Artık Ürün Getirmek Yasak!

Bu sayfadaki yazıyı bundan yaklaşık yedi ay önce yazmıştım ve bu yazı yayınlandıktan sonra pek çok tartışmaya sebep olmuştu. Aşağıda yorumlar kısmında bunların bir kısmı mevcut.

Bu yazı yayınlandıktan bir süre sonra yurtdışından getirilen gıda takviyelerine, yeni bir Gümrük Müdürlüğü genellemesiyle yasak konulmuştu. Konuyu araştırdığımda, ithalatçı firmaların Ankara'ya yoğun bir baskı yaptığını öğrendim.

Gerek sporcu gıdası getirten ithalatçılar gerekse de kozmetik ürünleri getirenler Bakanlığa baskı yaparak bu yasaklama genelgesini yaptırmışlardı.

Bu genellemeden sonra konu pek çok amatör sporcunun tepkisini çekti ve gerek Gümrük Müdürlüğü, gerekse de Bakanlık telefon ve faks yağmuruna tutularak uygulamanın durdurulması sistendi.

Bakanlık ise tüm bu başvurulara "yeni bir düzenleme getireceğiz" diye yanıt verdi. Herkes uygun bir düzenleme beklerken bugün düzenleme yapılmış ve yürürlüğe konulmuş.

Bu düzenlemeye göre yurtdışından eskisi gibi vergisiz olarak kişisel kullanım amaçlı gıda takviyesi getirmek yasaklanmış oldu, getirecekseniz bile vergisini ödemeniz gerekecek. Haberin detaylarını şuradan öğrenebilirsiniz: http://www.bodytr.com/2010/09/ucuza-whey-protein-tozu-nasil-alinir.html#comment-3193

Şu var ki, yıllarca pek çok internet satıcısı, dikkat edin, kullanıcısı değil, satıcısı diyorum, internetten sipariş verdiği ürünleri yurtiçinde satarak büyük ve haksız kazanç elde ediyordu.

Bu kişilerden birine bir sipariş verdiğinizde, kendi kredi kartıyla ürünü yurtdışından internet üzerinden sipariş ediyor fakat fatura adına ve ürün teslim adresine siparişi veren müşterisinin bilgilerini giriyordu.

Bu sayede kendi adı Gümrük Müdürlüğü'nde görünmüyor ve herhangi bir yasaklama getirilemiyordu, sürekli farklı isim ve adreslere gelmiş ürünler gözüküyordu (eskiden de bir tek ismin üst üste sipariş vermesi yasaktı).

Bu suistimalin yanı sıra sizin gibi, benim gibi bireysel ve masum kullanıcılar da vardı. Yani biz devleti dolandıran tüccar müsveddeleriyle aynı kefeye konmuş olduk artık. Devlet, ne yazık ki bir çözüm bulmak yerine kökten yasaklama yoluna gitti.

Elbette kökten yasaklanması ithalatçıların işine geldi, çünkü onlar için, yurtdışından ucuza ürün getiren tüccarmış ya da sıradan dürüst bir vatandaşmış önemi yok. Onlar kendilerince haklı olarak, mallarını almak isteyen herkese kendileri satış yapmak istiyorlar…

Peki şimdi ne yapacağız Sevgili BodyTR okurları? Şimdi, yeni düzenlemede yurtdışından getirilen bu ürünler vergiye tabi olduğuna göre, bu sefer de vergisini ödeyerek ürün alacağız ve bakacağız, yurtiçi fiyatından ne kadar ucuza geliyor. 150 avroyu geçmeyen gıda takviyelerimizin kargo parası ve vergisini ekleyince bile yurtiçi fiyatından kayda değer farkla ucuza geliyorsa size bunları anlatacak ve yöntemlerini öğreteceğim.

Yok eğer istediğimiz fiyat farkını yakalayamazsak elimizin taşın altına sokacak ve ucuz sporcu ek besini satın almanız için uygun bir firmayla işbirliğine gideceğiz.

Eğer bunu yaparsak hem biz komisyon alacağımız için site olarak bir miktar kâr elde edeceğiz, hem de sizler ucuza ürün alacaksınız. BodyTR gibi, halka hizmet amacıyla kurulmuş ve imkânları dâhilinde umut vadeden sporculara destek olmayı arzulayan bir site olarak biz yine sizler için çalışacak ve er ya da geç bu konuda da sizlere desteğimizi sunacağız.

loading...
 1. berkant says

  öncelikle paylaşımınız çok güzel kendi adıma teşekkür ederim 2 sorum olacak ilki amazondan alışveriş nasıl yapabileceğimizi bize en kısa sürede anlatmanızı bekliyeceğim ikincisi verdiğimiz siparişler elimize kaç günde ulaşıyor bu konularda beni bilgilendirirseniz çok memnun olurum şimdiden teşekkür ederim iyi günler.

 2. Mehmet oguzcan says

  Kucuk bir ekleme yapmak istiyorum, universite yillarimda bir iki kez bu tur urunlerim posta gumrugunde takilmisti, saatlerce yalvarmak zorunda kalmistim , el koyma nedeni olarak yurt disindan bu tur gida icerikli urunlerin ya yasal yoldan bir sirket olarak vergisini odeyip ithal etmelisin yada biri yurt disindan sana hediye olarak yollamali kutunun icinden fatura cikmamali seklinde uyari aldiktan sonra, bana gelen paketi o  seferlik vermislerdi ama epey ugrasmistim, yabanci firmalar mutlaka icerisine fatura vb ekliyorlar ve bu durumda urune el koyulabilme İHTİMALİNİ arttiriyor,
  Simdi bu yazidan sonra eminim bu yoluda kapatmak icin tr deki firmalar ellerinden gelen baskiyi gumruk postalari uzerinde kullanicaklardir, neden derseniz forum bolumunde hammadeler.com da cok ucuz whey protein vb oldugu yazildiktan sonra sitenin tum formati degisti sadece tr deki pahali urunleri satmaya basladilar:(
  Yurt disindan ithal gelen urunlerin fiyatinin yuksek olmasini anlarim( vergi , gumruk, transfer ucretleri vs vs) ama istanbulda uretilen urun niye ayni fiyat ( marka veremiyorum..) iste bunu anlamiyorum ve yzuluyorum dogrusu

  • says

   Mehmet abi, artık eskisi gibi sorun yaşanmaz sanırım, son düzenlemelerle birlikte. Bir insan, sürekli değil de makul zaman aralıklarıyla ve kanunun izin verdiği ölçüde getiriyorsa bir sorun çıkartacaklarını sanmıyorum. Ancak yine de çıkarsa hakkını ararsa, ve herkes bunu yaparsa, gümrük görevlileri -eğer söylendiği gibi- baskılara göre tavırlarını değiştiyorsa bile bunu sürdüremezler.

 3. Ali A. says

  ben bişeyi merak ediyorum. ülkemizdekilerle aynı ürünler olduğunu söylediniz ama sonuçta ne kadar güvenebiliriz ürünlerin içeriğine. mesela domuz ürünü katılmış olma riski varmıdır böyle sitelerden alacağımız besin takviyelerinde? bu konuda beni bilgilendiriseniz çok mutlu olurum şimdiden çok teşekkürler.

  • HeavyDuty says

   Sevgili kardeşim ;
   Bu tarz ürünler de özellikle yazıda belirtilen protein tozlarında önemli bir hususta yağlardan arındırılmış olmasıdır. Her firma her ürününde ne kadar az yağ elde ederse (0.1 gibi) o kadar başarılı saymaktadırlar ürünlerini. Ayrıca bu ürünler peynir altı suyundan yapılmaktadır. Böyle bir besinden domuz yağının çıkması imkansız. Diğer ürünlerde (creatin, n.o) vb  yukarıda dediğim gibi domuzla alakasız amino asitlerden edilmişlerdir.

  • says

   Ali bey merhaba,
   Whey ürünü için konuşursak, büyük markaların hiçbirinde böyle bir risk olmaz çünkü whey’de, domuz ya da bir domuz ürününden elde edilebilecek bir şey yok.

   İçinde, domuz mamulü bulunma ihtimali olan bir besin takviyesi ise, ülkemizdekiler kadar güvenlidir. Çünkü ülkemizde, bu tip besin takviyelerinin tamamı yurtdışı menşeilidir. Yani, risksiz ürünleri de riskli ürünüleri de yurtdışında almanız daha akıllıca bir tercih olacaktır.

 4. Tanju Ballı says

  Merhaba, ben Whey amino asit kullanıyorum ancak protein ihtiyacımı süt,yumurta ve bol tavuktan elde ediyorum. Yani sadece yıkım olmaması için amino kullanıyorum. Bir sitede okudum, diyor ki: Normalde bu spor bırakılırsa kaslar sadece küçülür ama sarkmaz, fakat amino ve protein kullanılırp da bırakılırsa o zaman sarkar. Bu konu hakkında birkaç satır aydınlatıcı bilgi verir misiniz? Benim yaptığım program nasıl onun hakkında da fikir beyan ediniz lütfen:(tavuk,süt,yumurta+amino hakkında)

  • says

   Tanju bey merhaba,
   Profesyonel sporcular için bile aminoasit kullanımı “şart” değilken, herhangi bir amatörün aminoasit kullanması şart olmadığı gibi, çok gerekli de değildir. Gelişim için hiçbir sentetik ek besine muhtaç değiliz. Belki gelişimi biraz hızlandırmak ya da fazlalaştırmak için ek besin kullanılabilir ki bu da ayrı bir tartışma konusudur.

   Ancak!
   Protein tozu veya aminoasit kullanarka yapılan kasların “sarkacağını” iddia etmek için bilimsel verilere ihtiyaç vardır. Bu iddiayı ortaya atan ve internette yayılmasını sağlayan kişi Dr. Ümit Hazar adında biridir. Doktor olduğunu söyleyen bu kişi gerçekten doktorsa, böyle ipe sapa gelmez konuşmaları yapmadan önce iki kere düşünmesi gerektiğini bilmeliydi. Şahsen, ek besin (supplement) kullanımının bir savunucusu değilim ama bu bana bişlimsel verileri hiçe sayma ve sentetik besinleri karalama hakkı vermez.

   Eğer kişisel bir tercih olarak, whey gibi ek besinler kullanmak istiyorsanız bunlarla yapacağınız kasların “sarkacağını” unutun çünkü bu saçma ve asılsız bir iddia. Dr. Ümit Hazar adındaki zevat atıp tutmak yerine bilimsel bir araştırma yapsın da bu iddiasını kanıtlasın. O zaman biz de teşekkür ederiz kendisine ve “Bir zamanlar yanılıyorduk biz, aydınlattınız bizi efendimiz!” diye teşekkür mısraları bile dizebiliriz. Ama Ümit Hazar’ın bu iddiasını kanıtlayabileceğine pek emin değilim. Siz de olmayın.

 5. berkan ceylan says

  Arkadaşlar ben bir kaç defa İherb’den alış veriş yaptım. aşağıdaki lınk sayesinde herşeyi açıklamış nasıl sipariş vericeğini, hangi kargonun seçilmesi gerektiğini anlatmış..

  Editörün Notu: Verdiğiniz link, kolay okunur olmaması (göz yorması) ve resimlerin de açık olmaması sebebiyle yayınlanmamıştır.

 6. gürcan says

  Suplement fiyatları hakkında yazılanlar doğru. Geçen sene amerikadaydım. Orada bulunduğum süre içinde bu ürünlerin fiyatları hakknıda çok araştırma yaptım. Enteresan şeyler gördüm. Mesela GNC nin ürünleri genelde Türkiye ile aynıydı. Ancak omega 3 ve vitamin haplarında oldukça bize göre düşük fiyatlar vardı. Mesela 1200 mg lık 22o adet içeren bir kutu omega 3 hapını 7 dolara almıştım. Ben de tabi son kullanma tarihi ve domuz meselesine dikkat ederek önümüzdeki 3 yıllık ihtiyacımı aldım. Ancak Whey protein fazla getirmedim haliyle :))).

   • Hüseyin says

    Yani Türkiyede satılan protein tozunu herhangi bir salondan arkadaşımla bir olup whey tozunu alın ve ortak kullanın diyorsunuz?

    Ancak burada ortak kullanımdan dolayı herhangi bir sorun olmazmı onu merak ediyorum. Yani sen az içtin ben fazla içtim vs toz ortak olarak salonda kalıcak diyelim, ama kullanılan miktara göre verilen fiyat aynı olmazmı yani avantajı yitirmiş olmazmıyız? Ben yurt dışından sipariş verebilirim ancak kesin olarak geleceğini sanırım kimse garanti edemez bana yanılıyormuyum?

    • says

     Hayır. Yazıdığımı tekrar okumanızı öneririm.
     Ben, öncelikle, bu yazımda nasıl ucuza whey vb. ürünlerin alınacağını açıkladım. Herhangi bir “tek” kişi, bu şekilde ürün alırsa zaten güvenli ve ucuz yoldan alacaktır.

     Ancak, yazımda bahsettiğim gibi, “yurtdışı perakende fiyatlarından bile daha düşük” fiyattan ürün alabilmek için, birkaç arkadaş birleşerek, yasal bir şekilde 50-100 kiloluk whey getirtilmelidir. Bu whey’ler, kilo kilo paylaştırılır, sorun morun kalmaz.

     Son bir kere daha tekrar ediyorum: Benim gibi birçok kişi, yurtdışında perakende ürün siparişi vermiş ve sorunsuz getirtmiştir. Getirtmeye de devam edeceğiz. Ürünlerin geleceğini bize devletimiz garanti ediyor, bu bizim yasal hakkımız.

 7. emre says

  Bende gelecek yazıları merakla bekliyorum.Bu arada benim aklıma bi şey takıldı bu yurtdışından sipariş ettimiz ürünleri kredi kardı degilde havale ile ya da benzeri bir şekilde ödeyebiliyormuyuz

 8. says

  Herkese Merhaba, Yakamoz Gıda’nın yetkilisiyim. Üstteki yazıda tarafımıza atıfta bulunulduğu için yazıyorum. Müsadenizle çorbada bizim de tuzum bulunsun.
  Türkiye’deki fiyatlar yurtdışına göre ithal üründe çok pahalı. Bu hep böyle olmuştur. Sadece gıda takviyelerinde değil. Herşey’de bu böyledir. Arabalardan pay biçin. Bunun iki nedeni var. Birincisi ülkemizde uygulanan ithalat prosedürü. Dünya’nın hiçbir yerinde olmayan tuhaf uygulamalarımız var bizim. Bunları burada uzun uzun yazacak değilim ancak şunu bilin ki mesela Amerika’da ticaret yapıyor olsam %15 maliyetle getirebileceğiniz bir ürünü Türkiye’ye en iyi ihtimalle %70 ile getirebiliyorsunuz. Ve sadece maliyeti karşılamaya razı olmanız da yetmiyor. Oldukça karışık ve çoğu zaman ciddi sinir bozucu uygulamalarla karşılıyorsunuz. Ve bununla uğraşmak kolay bişey değil. Bu da aslında rekabeti önlüyor. İthalat daha kolay olsa, daha fazla ithalatçı ürün getirir, rekabet artar ve fiyat düşer. Uzun vadede bu zaten böyle olmak zorunda olacak. Fiyatların aşırı pahalı olmasının ikinci bir sebebi de ithalatçı firmaların ve ürünleri satan diğer aracı firmaların kar beklentisi. Gelelim yazıyı yazan arkadaşın bize atfen “sözde ucuz satıyorlar” tespitine. Şu an itibariyle online satış sitemizde 5lbs ürünün fiyatı 125 TL’dir. Vade farksız olarak 12 Taksitle alınabilir ve kargo ücreti yoktur. Istanbul içi 12’ye kadar aynı gün teslim. Diğer merkezi yerlere ertesi gün teslimat yapıyoruz. Havale ile alınırsa 116 TL olur. Şimdi bana bu hizmeti bu fiyata sunan ikinci bir site adı daha verin lütfen. Fiyatlarımızın ucuzluğu sözde değil. Başka firmalar neden pahalı satıyorlar bilemem. Gidin onlara sorun. Ben size başka bir ucuzluktan daha bahsedeyim. Bundan bikaç hafta önce bizi bir arkadaş aradı. Benimle konuştu. Bana dedi ki bizim bodytr adında bir sitemiz var. Burdan stok tutup satış yapmak istemiyoruz ama üyelerimizi size yönlendirelim ve her yönlendirdiğimiz üyeden de sizden komisyon alalım. Ben olmaz dedim ve baktım ki aradan iki hafta geçmeden bizim hakkımızda burda böyle bir yazı yazılmış. Bize sözde ucuz diyen arkadaş ucuzluğun en ala şeklini böylece kendisi yapmış oluyor. Bu yazıyı buraya ilk yazışım. Yayınlanacak mı göreceğiz. yoksa ben bunu buraya yorum yazan her kişiye özel mesaj olarak göndereceğim.

  • says

   Ramazan bey merhaba,
   “Bu yazıyı buraya ilk yazışım. Yayınlanacak mı göreceğiz. yoksa ben bunu buraya yorum yazan her kişiye özel mesaj olarak göndereceğim.” demişsiniz ama hiç gerek yoktu. Bodytr olarak sansür gibi bir uygulamamız hiç olmadı. Ayrıca, sizin buradaki herhangi birine özel mesaj yollama imkânınız bulunmamaktadır.

   İddialarınıza gelince: Hafızanız sizi yanıltıyor ya da siz bizi yanıltmaya çalışıyorsunuz. Çünkü, size yapılan teklif, bu yazının yayınlandığı tarihten en az iki ay öncedir. Size yapılan teklif, ucuza supplement satan bir başka firmaya daha yapılmıştır (onlar ise kabul etmiş fakat komisyon yüzdesinde anlaşamamıştık). Size ve o firmaya yapılmasının tek sebebi vardı, o da şuydu: Türkiye’deki en iyi fiyatların sizde olması. Yani biz yine okuyucularımızın menfaatini düşündük. Ayrıca, hatırlayın, ben size “sizin sattığınız fiyattan satmayı, artırım yapmamayı” söylemiştim ancak kabul edilmemişti. Yine ayrıca, sizin olmaz dediğiniz şey bize komisyon vermekti, yoksa biz sizden toptan mal alıp onu satabilirdik, kendiniz de ifade etmiştiniz.

   Her neyse, bu yazının o olaylarla hiçbir ilgisi yok. Olsaydı, aylar önce yayınlardık. Ayrıca, biz sizinle şu an çalışıyor bile olsaydık, böyle bir yazıyı yazabilirdik. Sonuçta burada, ucuz protein tozu almaktan bahsediliyor ve gördüğünüz gibi sizin sattığınızdan çok daha ucuza satılıyor ve ortalama 3 günde kapıya kadar geliyor.

   Siz bu yazının neden yazıldığını sormayın bence, böyle bir yazıyı biz Bodytr olarak er ya da geç yayınlayacaktık. Ancak, “neden bu tarihte” diye sorabilirsiniz ki size bu yazıyı neden daha çabuk yayınladığımı söyleyeyim: Ben size çok daha başka bir teklifte bulunmuştum, “elinizdeki birtakım sportif yayınları, yine sizin adınızı vererek ve bir miktar tanıtımınızı yaparak yayınlamakla ve sitemiz üzerinden insanlara ulaştırmakla” ilgili. Siz ya da bir başka yetkili de bana, “size döneceğiz” demişti. Bundan önceki konularda olduğu gibi, bu sefer de dönen kimse olmadı ve tekrar ben aramak zorunda kaldım. Yani, sanırım beni savuşturuyordunuz ama bunu yaparken de yalan söylemiş olmak sizleri rahatsız etmiyordu. Neyse. Ben size yeniden telefon ettiğimde, bu teklifi hatırlattığım kişi çok kısa ve net olarak “ilgilenmiyoruz” demişti, ben de “yetkili biri misiniz?” dediğimde “Yetkili benim, evet. ilgilenmiyoruz!” demişti, en ufak bir açıklama bile yapmadan. Hayatımda gördüğüm en kabaca davranışlardan biriydi bu. Ben bir pazarlamacı değildim ama bir pazarlamacıya bile nezaket gereği böyle davranılmaz diye düşünüyorum. Ben sizi ilk defa aramıyordum ve bir iletişimimiz vardı. Her neyse, şimdilik detayına inmiyorum ama bu yazının sebebi bu olaydır. İzzetinefsime dokunan bu olay, bu yazıyı daha erken yayınlamamı sağladı. Yoksa, ben sizi pek çok kişiye tavsiye etmiş biriydim. Ama artık kimseye tavsiye etmiyorum.

   Benim gizleyip saklayacağım hiçbir şey yok. Şahsi nedenlerden ötürü yazdığım bu yazı da hayırlı olmuş ki kısa sürede 2200 defa okunmuş ve okuyucuların çok büyük bir kısmı internette ucuz whey ararken bulmuşlar.

   • says

    İlşad Bey, yazınızda bizim sözde ucuz sattığımızı yazdınız. Ben hangi fiyata ne şekilde hizmet sunduğumuzu cevaben ilettim. Ister Amerika’dan sipariş verin ister başka yerden alın, Protein7’nin fiyat ve hizmet kalitesini hiçbir yerde bulamazsınız. Durum böyleyken kalkıp bizden ürün almış insanlara nasıl “kazıklanıyorsunuz” diyebiliyorsunuz? Madem okuyucalarınızın menfaatini bu kadar düşünüyorsunuz, o halde ne diye okuyuclarınız üzerinden kazanmayı amaçladığınız “komisyon” derdindesiniz? Siz kendi eleştirdiğiniz açgözlü mantığı birebir uygulayan birisiniz. Samimiyetiniz, komisyon ücreti kadar. “bu yazının sebebi bu olaydır. İzzetinefsime dokunan bu olay, bu yazıyı daha erken yayınlamamı sağladı. ” Bu kadar işte samimiyetin! Sana aradığında, ilgileniyorum deseydim ve sen bu işten komisyon kazansaydın, bu yazıyı yazmazdın ve o bahsettiğin senin tabirinle “müşterileri kazıklama” döngüsüne dahil olurdun. Ben bu yazıyı yine de yazardım diyorsan, o da senin ikiyüzlülüğün. Sonra o yazıyı okuyup evvelinden senin yönlendirmenle tr’den ürün alan bir okuyucun sana “madem kazıklanıyorduk ne diye tavsiye ettin?” deseydi cevabın ne olacaktı? İkiyüzlü ve ucuz bir yaklaşım. Allah’tan ülkenin sayılı medya kuruluşlarının başında değilsin yoksa bu mantıkla sağlam terör estirirdin medya aleminde. Hoş onlar da senden çok farklı değil. Neyse. İyi bayramlar sana…

    • says

     Ramazan bey,
     Bir noktayı yine kaçırmışsınız.
     Buradaki yazının, “komisyonla” ilgisi olmadığını açıklamıştım, siz hâlâ komisyonla ilgisi varmış gibi yazıyorsunuz. O komisyon teklifi, bugün hâlihazırda uygulanan bir sistemdir ve şu an sitemize benzer bir teklif yapılmıştır. Dünyada da bunun pek çok örneği vardır. Yine tekrar ediyorum: Buradaki yazının, bizim komisyon usulü çalışma teklifimizin reddedilmesiyle hiçbir alakası yok. Buradaki yazı, ikinci görüşme sonucu yayınlanmıştı, o görüşmeden birkaç gün sonra.

     Neydi o görüşme? Ben size, “elinizdeki sporla ilgili yazıları (ki siz bunları yurtdışından aldınız) bize verin, yayınlayalım. Yazıları yayınlarken de yazıları sizden aldığımızı belirtelim ve üstelik başka şekillerde de tanıtımınızı yapalım. Çünkü sizden yazı satın alacak paramız yok, bedelini böyle ödeyelim.” dedim. Siz “bu öneriyi değerlendirip bana olumlu ya da olumsuz döneceğinizi” vaadettiniz. Döndünüz mü? Hayır. Ben sonra sizi tekrar aradım ve siz ya da bir başka “yetkili” bana ne dedi? Hoş olmayan bir biçimde ve en ufak bir açıklama bile yapmadan şunu dedi: “İlgilenmiyoruz!” Ben de bu olay üzerine bu yazıyı yazdım.

     Yani, ortada hiçbir para mevzusu yok bu yazıyla ilgili olabilecek. Ama siz olayı çarpıtarak bizim güvenilirliğimizi, menfaatimize endeksletmek istiyorsunuz. Görüyorsunuz ki benim ve sitemin gizleyecek, saklayacak hiçbir şeyi yok ve bu olayı da -sizin yazınız üzerine- açıkça yazıyoruz.

     Komisyon alsaydım bu yazıyı yayınlamazmışım, size göre öyleymiş. Bu iddianıza hak vermiyorum ve bu iddianızın gerçek olup olmayacağını da asla öğrenemeyeceğiz artık. Hem bu yazıyı yayınlayıp, hem ürün satışından komisyon alsaydım da “ikiyüzlü” olmayacaktım. O durumda ne yapacağımı da asla öğrenemeyeceğiz artık. Fakat, inanın bana, sırf bizim komisyon almamız için ürünleri yurtdışından getirmek yerine bizden alanlar olurdu. Biz böyle bir siteyiz, darısı sizin de başınıza.

     Sonuç olarak, ben yazımın başında “kazıklanma” kelimesini ne amaçla kullandığımı peşinen yazdım. Yazı ortada, fiyatlar ortada. Az önce siteye eklenen soruda olduğu gibi, siparişlerin nereden verildiği de ortada. Keşke ülkemizin ithalat protokolleri daha farklı olsaydı, değil mi? Ama durum öyle değil. Yine de, fazla parası olan vatandaşlarımızın, ulusal ekonomiyi baltalamamak için sizden alışveriş yapacağına inanabiliriz.

     Ancak, sizin bahsettiğiniz “hizmet kalitesi” nedir, ben anlamadım?.. Ben bu ürünleri yurtdışından aldım ve kapıma kadar geldi. Sizden de almıştım hatırlarsanız ve sizinki de benzer şekilde geldi. Kapıya gelen kargo görevlisi bana hiç de farklı gelmedi. İki ürün de çok kısa sürede elime ulaşmıştı.

     Neyse. İyi bayramlar dilerim, size ve bütün “yetkililere”. Umarım bundan sonra “döneceğiz” dedikten sonra dönüş yapar ve telefonda da daha nazik olursunuz.

     • Ramazan Ceylan says

      Kaliteli hizmet: 12 ay vade farksiz ücretlendirme, ayni gün teslimat imkani, promosyonlar, Havale ücreti ödemek zorunda kalmadan ekstra %7 indirim ve ikiyüzlü aracilara komisyon vermeden son kullaniciya en iyi fiyati sunma imkani. Madem kazik attigimizi düsünüyordun neden bizi arayip isbirligi teklif ettin?

     • says

      1) Kredi kartından taksit denilen şeyin ne olduğunu biliyorsunuzdur ama ben bilmeyenler için işin özünü yazayım: “Kredi kartından, taksitsiz alım yapmışsınız gibi, ürünün bedelinin tamamı çekilir. Sadece ödemelere taksit taksit yansır. Basit bir bankacılık hilesi diyebileceğimiz bir olaydır. Herhangi bir kıymetiharbiyesi yoktur.
      2) Aynı gün teslimat yapmıyorsunuz. Sadece, İstanbul için alımlarda bunu gerçekleştiriyorsunuz. Ancak türkiye’de, İstanbul’dan başka 80 il daha var.
      3) Promosyonlarınızın da maddi açıdan bir anlamı yok. Ben sizden alacağım ürünü, 100 lira daha ucuza alabiliyorsam, o ürünü sizden 100 lira daha pahalıya alıp 10 lira bile etmeyen eşantiyonlara sevinemem.
      4) İndirim var mı ki bir de fazladan %7 indirimden bahsediyorsunuz. İndirim demek, bir ürünü “satın alabileceğinizden daha ucuza satın almak” demektir. Ben sizin ürününüzü çok daha ucuza satın alabiliyorsam, siz nasıl oluyor da indirim yapmış sayılıyorsunuz?
      5) Kabul edilmeyen bir teklif üzerinden varsayımsal konuşmalar yapmak istemiyorum. Sizin satışınızı artırarak ve bunun karşılığında da komisyon alarak bir gelir peşinde koşmuşum. Ancak, bugün geldiğimiz noktada görüyorum ki, çok şükür böyle bir işe başlamamışım. Fiyatlar arasında bu kadar büyük fark olduğunu bilmiyordum, ayrıca, eskiden gümrükten mal getirmek sorunluydu. Şimdi ise değil. Yani benim cahilliğimmiş tamamen. Çok şükür o teklifimi reddettiniz.

      Şunu da söyleyeyim: Bu yazıyı yazmama sebep olan konuşmayı yapmamış olsaydınız bu yazıyı alel acele yayınlamazdım. Kaldı ki, o bahsettiğim teklif tamamen sizin lehinizeydi. Ama siz, “bu istediğine göre vardır bir hikmeti” falan diye düşünmüş olmalısınız ki elinizdeki yazılar büyük kıymete binmiş gibi davrandınız. İş dünyasında buna “kaçırılan fırsat” denir. Geçmiş olsun. Bu benim görüşüm tabii ki.

     • Ramazan Ceylan says

      ikidir niyetimi asla ögrenemeyeceksiniz diyorsun. niyetin belli be arkdasim : ) cok sey yaziyorsun ama ici bos seyler yaziyorsun. 1 – kredi karti taksitlendirmesi, fiyat ne olursa olsun banka tarafindan bedava yapilan bisey degildir. yani o hizmet sunuluyorsa onun bir maliyeti vardir. diger firmalar bunu fiyata yansitirlar. biz türkiyede en ucuz fiyatlari sunan firma olarak bile bunu fiyata yansitmiyoruz. bu güzel bir hizmettir arkadasim. gercek kiymetten uzak bir uygulama diyorsan o senin ekonomi bilmezligin. Sana matematik ve muhasebe dersini kim verdiyse, telef etmis seni. 2 – Evet Istanbul icin gecerli. Bunu da yaziyoruz zaten. Istanbul ici ayni gün teslimat kolay bir hizmet saniyorsan e buyur sen de yap. 3- Su anda ürünlerin yaninda Stevia Likit tatlandirici veriyoruz. Onun perakende satis fiyati her yerde 22 TL. ondan evvel 2 L-Carnitine Drink ve Shaker veriyorduk. Bunlari bana toplam 10 TL ye bulabiliyorsan hemen alirim. Hadi kuru laf etme de bana bunlari 10 tl ye getir! 4- Yine matematik ve muhasebe hocalarina rahmet okutturuyorsun. Bak arkadasim. Örnekten gidelim gercek olsun. Bodybuilding com da 5lbs Optimum protein fiyati 43.99 dolar, eger Fedex ile 3-7 gün teslim kargo secersen 48.21 dolar daha ödüyorsun yani toplamda 92.20 dolar yani 1.40 ile carptigin zaman 129 tl civari bi para yapiyor bu. En erken 3 günde elinde ama 7 gün de sürebilir. bizde ayni ürün 125 tl. Istanbul ici ayni gün teslim diger sehirlere ertesi gün. 12 ay taksit var. havale ile öderse 116 tl. Sen hangi kaziklamadan bahsediyorsun? Elini vicdanina koy be kardesim (arka cebinde, cüzdaninin oldugu yerde!). Yahu bu yaziyi dogru verilere dayandirarak dogru seyler yazmis olsan agzimi acmam ama hesaplarin yanlis. yönlendirmelerin de yanlis. Bizden ucuzu varsa Optimum ürünlerinde örnekle yaz kardesim. Optimum marka ürününü legal olarak nereden ne sekilde getirebilirmisiz daha uygun fiyata ögrenelim bizde. Ve dikkatini cekerim türkiyedeki diger markalarin fiyatlarini hic konusmuyoruz bile. Sen “kacirilmis bir firsat” falan degilsin arkadasim. Komik olma : ) . Sen kuyruk acisiyla hareket eden, hesap kitap bilmeyen ve gerceklerden bihaber yasayan birisin. Üzgünüm.

     • says

      Ben kimseye bodybuilding.com’dan Optimum marka ürün alıp Fedex’le getirmesini tavsiye etmedim. Diğer konular hakkında da daha fazla açıklama yaparak konuyu uzatmak istemiyorum. Ben burada yazımı yayınladım, insanlar takdir edip gereğini yaparlar. Ben daha fazla polemiğe girmek istemiyorum.

      Bırakalım insanlar benim “arka cebimdeki vicdanımı” da görsünler, hangi ürünün nerede ucuza olduğunu da. Benim bir kuyruk acım yok ve olamaz da çünkü bir zarar görmedim sizden. Ben sadece sizin nezaketsiz tutumunuza bir cevap verdim. Dikkat ederseniz, ilk yorumunuzdan beri “ikiyüzlü”, “menfaatçi” vb. şeyler söylüyorsunuz ama ben karşılık vermeye tenezzül bile etmiyorum bu tip söylemlerinize.

      Bu yazı ortada, sizin başka siteleri karıştırarak yaptığınız hesapları ve durumu çarpıtmanızı anlayamayacak seviyede olanlar sizden alışveriş yaparlar, beni ilgilendirmez. Whey proteinin ve işlenmiş tozların türevlerinin ne olduğunu bilmeyip protein tozlarının markaları birbirinden farklı olunca etkisinin farklı olacağını sananlar da sizlerden alışveriş yaparlar… Dediğim gibi,ben söyleyeceklerimi yazımda söyledim. İsterseniz yazıdan sizin ilk açıklamanıza da köprü (link) verebilirim.

      Konuyu daha fazla uzatmaya hiç gerek görmüyorum. Her ikimiz de söylememiz gerektiği kadar söyledik. İyi bayramlar dilerim.

     • Ramazan Ceylan says

      Yine cok sey yazip aslinda hicbir sey dememissin. Sen hayatindaki her isi böyle yapiyorsan vay haline. Halbuki ben senin iddia ettigin herseye madde madde cevap verdim. Ama sen benim sorularima karsilik sadece -bunu asla ögrenemeyecegiz – gibi ikinci sinif ucuz kacamak yanitlar veriyorsun. Kuyruk acisi olan ikiyüzlü birisin. Matematik ve muhasebe bilmedigin anlasildi. Bakalim hukukla aran nasil? Yazdigin yazidaki hatali ve kasti yönlendirmelerin hukuki anlamda yaptirimlari var. Sirketimizle ilgili gercek disi ve yaniltici bilgiler veriyorsun ve ayrica insanlari TR vergisi ödenmemis ürünleri almaya tesvik ediyorsun. Bunun icin karsi karsiya gelecegiz yakin zamanda sevgili ILSAD ÖZKAN. Sana da iyi bayramlar!

     • says

      Ramazan efendi,
      Edep sınırlarını daha fazla zorlama. Biz de sizin gibi ve her insan gibi sinir sahibiyiz nihayetinde.

      Sen, sitemize dava tehdidinde bulunan 5. kişisin. Henüz kimsenin bir şey açtığını görmedik ya, istediğinizi yapın. Burası özgür bir hukuk devleti. Bizim matematiğimiz de hukukumuz da iyi evelallah, ne yaptığmızı ve yazdığımızı biliyoruz. Yargı da bunu görecektir ama bi türlü göremeyen birisi varsa o da sensin… Neyse…

      Sanıyorum bu tartışmada kuyruk acısı olan bir taraf var ama taraf benim tarafım değil.
      Lütfen, hakaretvari sözlerinizi gidip savcılığa falan yapın, şikâyetinizin kuvvetini artırır belki.

      Hayatınızda ve işinizde başarılar diler; asabiyetten uzak, sağlıklı ve mutlu bir ömür sürmenizi temenni ederim.
      Baki selamlar.

     • Ramazan Ceylan says

      Kimseye kuru laf etmem. Sen durduk yere, keyfi olarak bizim hakkimizda yalan yanlis ve yaniltici bilgi veriyorsan ve müsterilerimize enayi diyebiliyorsan -ki fiyatlari ve sartlari ayrintilariyla döktüm yukariya, onlara verebildigin tek bir cevap yok!- bunun bir yaptirimi olacak sana.Seni kimler dava etmekle tehdit etti bilmem. Benimkisi tehdit degil. Senden karsiliginda bisey yapmani veya yapmamani istemiyorum ki tehdit olsun (Burdan kelimelerin anlamlari itibariyle Türkce Dil Bilgisi konusunda da vahim durumda oldugun anlasiliyor). Hem kendi hem müsterilerimizin yasal haklarinin takipcisiyiz diyorum ve bununla ilgili hukuki anlamda görüsecegiz seninle. Sen sadece delil unsuru olacak yukaridaki yaziyi lütfen kaldirma veya degistirme yeter bize. Ha bunun disinda bozulan sinirinle ilgili yüzyüze görüsmek istersen ona da evet derim! Oturur konusuruz güzelce!

     • ayberk says

      kim haklı belki tartışılabilir ama Ramazan Bey pazarlama şirketi yöneten biri olarak uslubunuza bence dikkat etmelisiniz.
      oldukça itici bir tarz haklı bile olsanız uslubunuzla kesin kaybedersiniz.

     • says

      Merhaba, üslubum 3. bir kişi olarak size rahatsızlık verdiyse üzgünüm. Bize haksız ve yanlış yere “kazık atan firma” ve müşterilerimize “enayi” denilebiliyorsa ve bu yazıyı yazan kişi bunu yazmadan evvel bizimle bağlantıya geçip, üyelerini bize yönlendirmek karşılığında bizden komsiyon talep etmiş ve fakat kabul görmedikten sonra bu yazıyı yazmışsa, bu üslubu sonuna kadar haketmiştir! Üslup elbetteki önemlidir ve dikkat edilmesi gerekir ancak ondan evvel şerefli ve ahlaklı tutum ve davranış gelir. Ahlaksızlığın ve haksızlığın olduğu yerde üslubu koruyamamış olabilirim. Bunun için de sadece 3. şahıslardan özür diliyorum.

     • Bilinmeyen says

      Ramazan Bey,

      Kimi ürünlerde dediğiniz doğru olabilir ama her üründe bu geçerli değil maalesef…
      Mesela vitaminshoppe.com adlı sitede 2 adet 2 pound’luk (4 poundluk yoktu,olsa daha düşük bir fiyat olabilirdi) 0Optimum Caseine aldığınızda kargo dahil fiyat 129,55 liraya denk geliyor…(tanesi 24,88 dolar)
      Oysa siz 4 poundluk aynı ürünü 200 liraya satıyorsunuz.(70 lira fark az mı?)
      Siz bu ürünlerin distribütörü olduğunuz için muhtemelen üreticisinden oldukça düşük fiyatlara temin ediyorsunuz.
      Olayın üzerine bunu da ekleyince sattığınız fiyat aşırı derecede yüksek değil mi yani?

      Eğer kargo ücretlerinin biraz daha uygun olduğu bir yurtdışı  site bulunursa bu fiyatlar daha da düşer.Maalesef ürün değil ama kargo çok pahalı olduğu için fiyatlar artıyor.
      Ayrıca ürünlerin yanında vermiş olduğunuz şeyleri lütfen kaldırın ve onun yerine fiyat indirimine gidin.
      Vermiş olduğunuz 1 adet L-carnitine’i ben ne yapayım beyfendi?

     • says

      Merhaba, Evet bu her üründe geçerli değil. Bunun da muhtelif nedenleri var. Casein’i örnek verdiğiniz için onun üzerinden konuşalım. Casein malum, süt eldesi bir ürün. Bu tür ürünlerle ilgili olarak özel vergi uygulamaları var içerğindeki süt yağı – süt proteini oranına bağlı olarak değişir. Bunun adı Tarım Katkı Fonu. Bu üründeki mali yükü %100 Whey’e göre 3 kat daha fazla. Ürünün fiyatının yüksek olmasının sebebi budur. Bunu Gümrük mevzuatına vakıf ehil bir kişiden teyit edebilirsiniz. Bunun dışında şunu da söylemiş olayım; yurtdışındaki internet fiyatlarıyla yurtdışındaki mağaza fiyatları ve üreticinin kendi tavsiye ettiği perakende fiyatlar arasında ciddi fark var. Fiyatın genel olarak daha da gerilemesi için; 1. Vergi yükünün azaltılması ve ithalat prosedürünün basitleştirilmesi gerekir (yakın zamanda bu pek olacak gibi değil), 2. Pazarın büyümesi gerekir. Türkiye’de bu ürünleri kullananların sayısı ile yurtdışındaki tüketim miktarı kıyaslanamaz. Türkiye’de bu ürünlerin toplam pazarı 10 milyon dolar bile değilken ABD’de Milyar doları aşan bir pazar var. An itibariyle mevcut şartlar gereği elimizden gelenin en iyisi size ürünleri ABD’den vereceğin sipariş maliyetinin altında sunmak. Bunu da yapabilen ikinci bir firma yok. Daha iyisi için yukarıda bahsettiğim şartların değişmesi gerek. L-Carnitine Drink’i almak zorunda değilsin. 10 TL indirimle sadece ürünü de satıyoruz.. Dileyen Drink olmadan daha uygun fiyata da alım yapabilir. Saygılar.

     • Bilinmeyen says

      Ramazan bey tekrar merhaba,

      Ben başka bir forumda supplement işi ile uğraşan firmaların vergilerin düşürülmesi v.s. konusunda ne gibi girişimlerde bulunduklarını sormuştum ve hiçbir cevap gelmedi…
      Bu işle hali hazırda uğraşan firmaların biraraya gelip toplu şekilde hareket etmeleri gerektiğini düşünüyorum.
      Siz bir girişim başlatın binlerce sporcudan imza toplamak bizden olsun.
      Eğer bu ülkenin yetkilileri sporcusunu desteklemek adına bunu yapmıyorsa onlara yazıklar olsun.
      Bu ülkede pırlantadan vergi alınmıyorsa bu ürünlerden de alınmayabilir…İlla alınacaksa da bu ufak bir rakam olabilir.
      Siz yeter ki birleşip bir girişim başlatın ve bunu ısrarla sürdürün.
      Bunu sadece Yakamoz Gıdaya söylemiyorum, bütün firmalara söylüyorum.

      Amerika’da milyar dolarlık bir sektör olmasının nedenlerinden birisi  kaliteli ürüne uygun fiyatlardan ulaşmak olduğunu düşünüyorum.
      Tabi tek sebebi değil bu.
      Spor kültürünün daha gelişmiş olması, alım gücünün yüksekliği v.b. gibi konular da işin içinde ama uygun fiyat gerçeği de yabana atılacak bir konu değil.
      Bizim sporcularımızın ve en önemlisi ülkemizin durumu ortada.
      Alım gücü yerlerde ve insanlar 2 kuruş paraya saatlerce çalışıyorlar.
      Sömürü düzeni almış yürümüş.
      Bu durumdaki insanların bu ürünlere ulaşması ya hayal ya da şartlar zorlanarak,borç harç ile mümkün olabiliyor.
      Bu yüzden son kere ve yine sektördeki insanların mücadele etmesi gerek diyorum.
      Sporcu olarak destek de bizden olsun.
      Saygılar.

      Not: Yakamoz Gıda kimi ürünlerde gerçekten de diğer firmalara göre daha uygun bir fiyat politikasına sahip,umarım çok daha da iyi olur.

     • says

      Tekrar Merhaba,
      Bu sadece İthalatçı firmaların biraraya gelerek çözebilecekleri bişey değil çünkü ithalat prosedürü bütün işlenmiş gıda maddelerinde aşağı yukarı aynı ve hepsini kapsıyor. Eninde sonunda değişmek, dengelenmek zorunda. Şöyle düşün; Türkiye’de ithal hangi ürün ucuz ki gıda takviyeleri olsun. Dünya’nın en pahalı benzini, doğalgazı, elektriği, interneti, eti vs. bizdeyken ve biz Türk milleti olarak buna cok fazla sesimizi çıkarmazken, bizlerin sporcu gıdası ithalatçıları olarak kalkıp özel uygulama istemesi çok fazla itibar görmeyecektir. Çok fazla faktör var. Mesela, Avrupa’da veya Amerika’da ithal ürün KDV’si bizdeki gibi mal gümrükteyken peşin ödenmez. Satılmamış malın KDV’sini peşin olarak ödemek zorundasın. Mal satılmadığında üzerine bir bardak su içebilirsin çünkü o KDV’yi geri almak öyle teoride anlatıldığı kadar kolay değil bizim ülkemizde. Bizden iki kat pahalı fiyata benzer içerikli ürünü satan ithalatçılar var. Ama onları da anlamaya çalışmak lazım. Uzun bir liste yazarım buraya. Liste’deki her bir madde ithalatçıların neden bu kadar pahalıya sattığını açıklayıcı olur. Çünkü bunların hepsi risk faktörü. Ülkemizde ticaret yapmak, ithalat yapmak kolay iş değil. Ama biz netice itibariyle ithalatçı ülke olduğumuz sürece bizdeki fiyatlar hep daha yüksek olmak zorunda kalacak. Burda üretiyor olsak dahi hammaddeyi dışardan getirmek zorundayız. Türkiye’de bildiğim kadarıyla protein üreticisi yok. Olması da kolay değil. Bizde sütün kalitesi düşük ve bildiğim kadarıyla protein üretimindeki en pahalı gider enerji. Bizde enerjinin de cok ucuz olmadığı düşünülürse işimiz biraz zor. Son yazdığına gelince; bir öğrencinin cebindeki parasını yarısını proteine harcamak zorunda kalması şahsen beni rahatsız ediyor ve biz samimiyetle bunu en aza indirgiyoruz. Yani ithal sporcu gıdalarında pahalılıktan şikayet edilecekse en son kapısına dayanılacak firma herhalde Yakamoz Gıda’dır. Önümüzdeki yılda temenni ettiğin daha iyi şartları sunabileceğiz inşallah. Saygılar.

 9. necmi says

  iherb teki ürünler gerçekten çok ucuz sahte olma ihtimali varmı?Birde alacağımız ürün yasal yollarla ülkemize giriyormu gümrük vs. işlemlerle karşılaşma ihtimali var mı şimdi diyeceksiniz yazdık ya yok öyle birşey ama bazıları yasal yollarla girmiyor bunlar gümrükten diyor cevaplarsanız sevinirim?

  • says

   Necmi bey merhaba,
   Iherb’deki ürünler ucuz değildir, gerçek perakende fiyatlarından satılmaktadır. Biz bu ülkede aynı ürünleri almak istediğimizde uçuk fiyatlar görüyoruz. Durum bundan ibarettir.

   iherb’deki ürünlerin sahte olma ihtimali yoktur. Iherb, köklü bir şirkettir ve 12 yıldır internet üzerinden satış gerçekleştirmektedir. Burayı, ülkemizdeki gittigidiyor veya hepsiburada gibi sitelerle benzeştirmeyin. Gittigidiyor tarzı yerlerde, kullanıcılar ürün satar; iherb ise, ürünleri kendi satar ve sattığı her ürüne kefil olur. Sattığı ürünlerin faturasını size yollar.

   Ülkemizin gümrük mevzuatına uygun olan ve Türkiye’de hâlihazırda resmen satılan her ürünün girişi serbesttir ve 100 avroyu (sanırım şimdi 150 euro olmuş) aşmadıkça ürününüze izin verirler. Ancak, bu ürünleri satmak için getirmeniz suçtur ve ithalatçıların hakkını gaspetmektir.

   Bunları dikkate alarak korkusuzca sipariş veriniz.

 10. fesih says

  Bende durumu merak edip daha önce alışveriş yaptığım optimuma sormuştum cevap olarak bu ürünler yasal yollarla ülkemize girmez sonra sıkıntı yaşarsınız tarzı birşey denmişti çok garip yav herkes ayrı telden çalıyor kime inanacağımızı şaşırdık şöyle bi 5-10 siparişi verse iherb ten gelen siparişin resmini çekip gösterse varya iş biter…

 11. fesih says

  iherb teki ürünlerin durumunu ,getirtmenin herhangi bir sıkıntısının olup olmayacağını, fiyat farkının nedenlerini sormuştum onlarda gümrükten yasal yollarla geçmeyeceğini söylediler..dediğim gibi şöyle bi 5-10 kişi siparişi verse iherb ten gelen siparişin resmini çekip gösterse olay tamamdır…

  • says

   Fesih tekrar merhaba,
   Yeni bir yorum yazmak yerine, bir önceki yoruma eklemeliydin bu yazını.Neyse.
   Ben iherb’ten ürün aldım, bir dahaki siparişimde de adım adım sizlere anlatıp gelen ürünlerin de fotoğrafını göstereceğim.

   Sana da tavsiyem: Başkalarının çekeceği fotoğrafları beklemek yerine kendin sipariş ver ve fotoğrafları kendin ekle bizim forumumuza. Gördüğün gibi uzun uzun açıklayıp yazdım. Sen daha en temel yasal haklarından şüphe duyan biriysen ve ortama güvenmek için başkalarından gelecek şeyleri beklersen… Daha çok beklersin.

   Iherb’ten bir kutu Twinlab Whey Protein siparişini ver, zaten sana sipariş numaranı falan veriyorlar o da yetmiyor kargo takip numarası veriyorlar. Bayramdan sonra, bir önceki siparişimin faturasını bulabilirsem çekip foruma koyarım. Ama böylesine basit bir iş için boşuna bekleme bence. Yurtdışından ürün getirmeyi de ülkendeki satıcılara sorman ve onların da sana yalan söylemesi ise düşündürücü…

   • fesih says

    Kusura bakmayın önceki yoruma ekleme olayını göremedim o yüzden yeni bir yorum yazdım….dedikleriniz doğru elimdeki tozlar bitince iherb ten siparişimi verecem bakalım ne olacak…fakat keşke aynı üründen iki tane alabilseydik çünkü bu şekilde herzaman bir protein tozu bir tanede kreatin isteyecem … eğer iki tane hakkımız olsaydı 2 tane toz bir kreatin alırdım çok harika olurdu hemde kargo parasınada değmiş olurdu….

    • says

     Aynı üründen iki tane alabiliyorsunuz tabii ki… Ama kargo fiyatlarını karşılaştırın, iherb’le anlaşmalı olan DHL’nin kargo fiyatları uygun ancak protein tozu hafif fakat hacimli bir ürün olduğu için kargo ücretini kontrol edin. İki tane getirme hakkınız da var, ben sadece size en kesin sonucu verecek şekilde önerme yaptım ama aynı üründen iki tane getirmek de sizin kişisel ihtiyacınız için ve yasal bedeli aşmadığı sürece problem olacağını hiç sanmıyorum.

     Kreatin monohidrat ise iherb’te gerçekten çok ucuz, ben de bir kilo getirtmiştim. Dediğim gibi, ürünlerden ikişer adet getirince kargo fiyatlarını kontrol edin, sonra da toplam bedeli kontrol edin. Eğer izin verilen yasal sınırı aşmıyorsa getirin.

     Hatta ben az önce iki adet 5lbs’lik whey ve 2 adet 1’er kiloluk creatine’i deneme amaçlı alışveriş sepetine ekledim iherb’de ve kargo ücretini de hesapladım:

     Ürünlerin tamamı -hiç indirim yapılmadığında- 112,72 dolar tutuyor. Kargo masrafı ise DHL tercih edildiğinde 26,02 dolar. Benim referral kodum olan SAD034’ü girdiğinizde ise %5 indirim yapıyorlar ürünlere ve ürünler toplamda 107,72 dolara iniyor. Benim ya da başka herhangi birinin indirim koduyla 5 dolar aşağı çekebiliyorsunuz ürün fiyatını.

     Gördüğünüz gibi, 5 kilo iyi marka whey protein’i ve 2 kilo kreatin monohidratı 133,74 dolara kapınıza kadar getirtebiliyorsunuz. Hesabın ne kadar avantajlı olduğu ortada, değil mi?

 12. Bilinmeyen says

  İlşad bey merhaba,

  Ben de yazınızı okudum ve kimi yerlerde kesinlikle haklı olduğunuzu düşünüyorum.
  Hatta Ramazan bey’e eleştirel bir yanıt da yazdım.

  Benim size ürünlerin gümrükte takılmasıyla ilgili bir sorum var.
  Son düzenlemelerle artık eskisi gibi takılmayacağını düşündüğünüzü söylemişsiniz.
  Bu son düzenlemeler konusunu tam olarak netleştirmeniz mümkün mü?
  Çünkü en çok korkulan şey bu.
  Paralar da gidiyor ürünler de.
  Ben yurtdışından hiç ürün almadım ama hep bu tarz şeyler okuyorum ve o zaman da ne yapacağımı şaşırıyorum.
  Teşekkür ederim.

  • says

   Bilinmeyen merhaba,
   Gümrükten ürün çekimiyle ilgili upuzun bir mevzuat vardır, buyrun: http://www.resmi-gazete.org/tarih/20091007-2.htm Bu mevzuatın 45. maddesi aynen şöyledir: “Türkiye Gümrük Bölgesindeki bir kişiye posta ya da hızlı kargo taşımacılığı yoluyla gelen, gümrük kıymeti gönderim başına toplam 150 Avro’yu geçmeyen, ticari miktar ve mahiyette olmayan eşyaya muafiyet tanınır.” Görüldüğü gibi, ürün bedeli 150 avro olarak netleştirilmiş. Buna rağmen ben okuyucularıma daha düşük bir tutarı “sınır” olarak verdim.

   Buna rağmen, gümrükten bir telefon sokmak güçtür, bu durum, mevzuatın hangi maddesine dayandırılıyor henüz bilmiyorum ama şu kadarını da söyleyebiliriz ki: Bazı elektronik ürünleri getirmeden önce dikkat etmeliyiz. Ancak bu konu bizi ilgilendirmiyor çünkü bizim getirdiğimiz ürünlerin bununla alakası yok.

   Buna rağmen ortalıkta dolanan iddia şudur: “Gümrükten mal getirmek, tamamen şans işi.” Yani demek istiyorlar ki, her zaman risk vardır. Ben de diyorum ki, A kişisinin getirdiği malı B kişisi neden getiremesin ki? Devlet işi oyuncak mıdır ve görevliler keyfi davranabilir mi? Hayır, bu olamaz, daha doğrusu, olmamalıdır! Ben ürün getirdim, ilerde yine getireceğim ve bu sitedeki başka bir yazıda da sizlerle paylaşacağım. Şimdi, aynı alışverişi siz neden yapamayasınız? Bu adil midir?

   Ben, bu ülkede satılan ve her türlü denetimden geçmiş bir ürünü, dünyanın istediğim ülkesinden getirtirim. Bu benim özgürlüğümdür. Getirdiğim ürünün bedeli 150 avroyu aşarsa vergi öderim, aşmazsa ödemem. Değil mi? Peki durum sanki böyle değilmiş gibi gösterilmek isteniyor, neden? Nedenini sonra irdeleriz…

   Ancak, vatandaş olarak, devletin bize resmen verdiği hakların, birtakım memurlar tarafından gaspedilmesine ses çıkartmıyorsak, sorun buradadır. Devlet biziz aslında, kendi kendimize verdiğimiz hakların, bu haklara saygı göstermeyen insanlar tarafından çiğnenmesini de biz engelleriz, yani devlet engeller. Bu durum, devleti devlete şikâyet etmek değildir, kafasına göre davranan bir memuru devlete şikâyet etmektir. Faraziya üzerine konuştum ama henüz bu yasayı çiğneyen bir memur görmedim.

   Bana kalırsa, internette dolanan söylentilerin arkasında kurumsal ya da bireysel satıcılar var. İnsanları korkutmak istiyorlar ki, mal getirtmeye cesaret edemesinler. Ha, siz korkmadınız ve doğru ürünleri, doğru fatura bedeliyle getirttiniz, malınız ise gümrükte takıldı. Ne yapacaksınız? Bir bardak soğuk su mu içeceksiniz yoksa bağlı bulunduğunuz savcılığa mı gideceksiniz? İşte, ayrım burada başlar ve tek bir insan bile hakkını savunup sonuç alırsa, emsal davalardan çekinen memurlar, hiçbir baskı altında kalmaya cesaret edemez.

   Bize düşen şudur: Yurtdışından ürün getirip bireysel olarak satanların önüne geçmek.

   Ne yapacağınız ortadadır, anlamışsınızdır umarım.

   • Bilinmeyen says

    Öncelikle cevabınız için teşekkürler.
    Mevzu Türkiye’miz olunca neye güveneceğiniz şaşırıyor insan.
    Forumlar ben getirdim hiçbir şey olmadı ve bizim mallar gümrüğe takıldı,paralar da gitti diyen insanlarla dolu olduğu için bu soruyu sorma gereği duydum.
    Bizim başına buyruk devlet memurlarını da bilmeyenimiz yoktur sanırım.
    Birisi olur der öbürü olmaz.
    Ama netice itibariyle benim getirdiğim mala el koyamaz…
    Çünkü yasa dışı bir şey getirmiyorum ve ticari amacım da yok.
    Dediğiniz gibi, kötü bir durumla karşılaşırsak da yasal yollara başvurmamız en doğrusu.
    Hakkımızı aramazsak o hakkı bize getirip kimse vermez.
    Saygılar.

    • hamdi says

     ağılık olarak baz alınan limit 5 lbs mi yoksa 5 kg mi birde….. bodyforumtr sitesine adam yazmış 30 doları takılanda gördüm 200 dolarlık malı takılmayanda gördüm yani herkes memurun keyfi diyor başka birşey demiyor?herşey kesin gelir diye bir şey yok?

     • engın says

      evet biraz memurların insiyaıfın de. bir de şu yonden düşün ürun takılsa bile, ki bu takılanlar 100% 3-4 anca buluyor . takılan ürünler burdan alıcağın ürünlerin yarı fiyatı kadar etmiyor. takılınca tekrar sip verirsin. gene burdan alacakalrının 3/2 si ne almış olursun, kalan 1 gene cepte kar.
      tabi bu dediğim tecrübe ile olacak benim başıma geldiği gibi..

     • says

      Hangi ürün nasıl takılabilirmiş net olarak konuşun. İhtimal dediğiniz nedir, nasıl açıklıyorsunuz.

      Başınıza ne geldi? Bakın, tutup Hydroxcut gibi bir ürün getirirseniz o ürün takılır ve hatta vergisini falan vermeye de kalksanız geri alamazsınız. Ayrıca, aynı kişi üst üste siparişler verirse veya benzeri şüpheli faaliyetlerde (ticari mahiyette gümrüksüz mal getirme şüphesini çekecek) bulunursa takılabilir.

      Net olarak konuşun ya da insanların kafasını bulandırmayın.

     • engın says

      bakın burda editor eşi benzeri bulunmayan güzel bir paylaşımda bulunmuş. burdaki fiyatların 3te 1’ine ürünleri tedarik ediceksiniz. tabiki kurallara uymaz iseniz, işi ticarete dökerseniz, paketlerinizden şüpe duyulur ve ürününüz takılır. gümrük tarafından el konur. ama siz kendi ihtiyacınızı karşılayacak kadar ürün alırsanız hiç bir problem olmaz, umarım anlatabilmişimdir

 13. anıl says

  (Editör Notu: Lütfen ayrı ayrı ve ard arda yorum yollamayınız.)

  Yorum 1: “arkadaslar yurt dısından protein tozu getirtmem lazım bu konu hakkında bana yardım edebilcek olan varsa asi_sherseri@hot. mail adresinden baana ulasırsa sevinirrim sağolun şimdiden”

  Yorum 2: 24.11.2010 / 10:16 | BodyTR Editör’e cevap olarak. “mail adresin varsa verirmisin soracaklarım var”
  Yorum 3: 24.11.2010 / 10:31 | anıl’a cevap olarak. “arkdsalar acil biri yardım etsin yurt dısından protein tozu getirtmek istiorum ama çok fazla bi bilgi sahibi deiğilm detaylı biçimde yardımcı olabilcek olan arkdsalar asi_sherseri @ hotmail. com adresinden bana ulassınlar ::::”
  Yorum 4: 24.11.2010 / 10:34 | Turgut ünal’a cevap olarak. “arkdasım asi_sherseri@hot eklersen bu konu hakkında detaylı bilgi ver bana acill yardım edersen seviniirm”
  Yorum 5: 24.11.2010 / 10:40 | anıl’â cevap olarak. “asi_sherseri@h o t . yarımcı olursan sevinirim”
  Yorum 6: 24.11.2010 / 10:47 “bu konu hakkında hiç bi bilgim yok detaylı bir şekilde yardım etsin biri acil lütfen”
  Yorum 7: 24.11.2010 / 11:58 | BodyTR Editör’e cevap olarak. “mail adresimden bana detaylı bilgi veririmisin acil lütfen asi_sherseri @ hotmail. com”

  (Yorumcuya ulaşılmış ve gerekli bilgilendirme kısaca yapılmıştır.)

 14. Mustafa says

  Ben ne yapim
  Ultimate Nutrition whey massive gainer 12 adet
  Ultimate Nutrition ısocool elmalı 1 adet
  Ultimate Nutrition prostar whey protein 2 adet
  Amino acid 2000 325 tb lerden 2 adet
  1000gr glutapure 1 adet
  1000gr creapure creatin 1 adet

  Ben bunları hep aldım…Demekki kazın kralını yemişim.İherb le tanışdım bir body sitesindei…İnceledim ve bundan sonra ne bu ürünlerden nede türkiyeden alışveriş yapacam.İyiki internet’ten alışveriş yapabilme yapma şansımız ve güvenimiz var.Ben İherb den alacam bundan sonraki tüm ürünlerimi….Twinlab ürünleri çok iyi görünüyor…
  70-100 lira ben neden elinin adamına verim arkadaş,madem kendim alabiliyorum…..Bodytr sizide arkadaşları aydınlattığınız içinayrı olarak çok teşekkür ediyorum.Umarım bu sporla uğraşıp ama parası yetmeyip, protein tozu olsun gerekli tüm ek besinleri alamayanlar okurda gözleri açılır….

  Saygılar…

   • Mustafa says

    Merhaba…
    Müthiş olur.Dört gözle takip edecem sizi…
    Yurt dışından sipariş verme konusunda hiçbir tecrübem yok açıkcası.tereddütlü değilim sadece
    1 2 konuda soru işaretleri var kafamda.Mesela card la ödemeyi yaptığımızda tüm verileri girdikten sonra,iherb tarafından tutar çekilirse ki biliyorsunuz bizim kartlarımızda en azından benimkinde sadecetl tutarı mevcut,bunu nasıl çekiyor ? yada dövizciden dolar alıp hesabamı yatırmamız gerekiyor o aşamayı anlamadım sadece.
    Ve son nokta…Gümrükte takılmaması için ayrı ayrı günlerde mi sipariş verim (ki oda extra kargo masrafı anlamına geliyor) yada en fazla kac Kg’ya kadar alışveriş yapabiliyorum…
    Hocam bu kadar hızlı ilgine ayriyetten teşekkür ediyorum…
    Saygılar

     • green0083 says

      Sayın editör bilgileriniz için teşekkürler .Bugün aşağı yukarı 6-7 saat bu konuları araştırdım .en mantıklı ve somut yazan sizsiniz. yurtdışından bu ürünleri getirme konusunda daha da cesaretlendim sayenizde . özellikle şu 150 avro sınırını bilmemiz iyi oldu.. sizin son siparişinizi ve yönteminizi bekliyor olacağım teşekkürlür

 15. cemal says

  Optimum 100% Whey Protein, 5 Lbs., Vanilla Ice Cream $43.99

  Optimum Opti-Men, 90 Tablets $12.99

  Subtotal: $56.98
  Discount/Coupon: $-4.40
  Discounted Subtotal: $52.58
  Shipping: $32.31
  TOTAL: $84.89 bunun gibi 6 sipiriş verdim..100$ cıvarı ve 15 -17 günde normal postyla..7 gun express le..ama acil olmadıgı için normal le.. İherb den daha uygun bana göre…

  • Mustafa says

   Peki 1 kez olsun sorun yaşamadın mı ?
   İherb’den sipariş vermeyi düşünüyorum çünkü.Burada arkadaş bana universal 5Lbs whey protein’i 130 Tl ye bırakıyor.twinlab lean muscle protein tozuda 85 tl’ye denk geliyor.Sizce hangisini almalıyım

   • cemal says

    hiç sorun yasamadım çok sukur…twinlab kullanmadım..Optimum 100% Whey kullanıyorum . Ultimate Nutrition Protein Isolate 1362gr+Shaker
    kullandım 58 tl aldım mikserle karıstırıyorum ancak karısıyor…iherb den vazgeç derim….5Lbs Universal Ultra Whey Protein 75 serving…38.99
    Shipping:
    $32.31

    TOTAL:
    $71.30 ..(101 tl) ..ortalama……30 tl karla satıyor .acelen yoksa bb den al…bazen promosyonlar oluyor,,e-maile yolayıp haber veriyorlar…

  • engın says

   En pahalı kargo şu an bb.comda. iherb en iyisi. artık çeşitte bol hem. sadece twinlab yok..
   hem normal posta dediğin bulundugumuz şehirdeki Ptt avpim e geliyorsa vay halimize. ordakı memura anlat bunun ilaç olmadıgını.

 16. says

  Uzun süredir bu siteyi takip ediyorum. Burada ki amaç galiba millete laf atmak ve bu şekilde ego tatmını yaşamak. Bir çok makalede gelen gidene laf sokuluyor. Bazı konularda haklı olabilirsiniz ancak Ramazan bey’le yapılan tartışmada bence asıl kişiliğinizi göstermektesiniz.
  Madem endişeniz yok neden kendinizi gizliyorsunuz ? Sitenin asıl sahibi kim ? adresi nedir ? 
  Telefon numarası nedir ? Neden bunların her biri gizlenmiş ?

  Size önerim hakkımızda bölümünde isim, soy isim, adres ve cep numaranızı yazın ki burda ki arkadaşlar samimiyetinize inansınlar!
  Ha bunların yapıncada buyrun arkadaşlar savcılığa başvurun deyin, deyinde ‘Vay be’ helal olsun diyelim.

  • engın says

   Amaç nedir ? meyva veren ağacı taşlamak sanırım ! ben gerçekleri bukadar şeffaf bir şekilde Türk forumlarında alenen tartışan bir forum görmedim o sebeble helal olsun adamlara diyorum, TR de eşi benzeri olmayan bir yerdir burası..

  • Resul says

   Abuk sabuk yorumlar yapan kişiler dışında kimseye laf sokulduğunu görmedim. Kaldı ki sitenin sahibinin telefonundan ya da adresinden size ne? Savcılığa başvurmak için bunlara ihtiyacınız yok ki? Bu arada bu yorumları yaparken de kendinizi ele verecek kadar süper zekasınız. Size batan ne? İsminizin üzerine fare işaretçisini getirince hemen belli oluyor, protein7.com diye kendi kendini ele veriyorsun. Hayrola satışlar düştü de suçlu mu arıyorsunuz?

   • Ramazan Ceylan says

    Resul Bey; Mehmet rumuzlu arkadaşın Yakamoz Gıda veya Protein7 ile alakası yoktur. Ben kartları açık oynayan biriyim. Ne söyleyeceksem, lafı dolandırmadan söylerim. Kimliğimi ve telefon numaramı yazdım ben. Bunu saklamaya lüzum görsem baştan ilan etmezdim. Benim derdim yurtdışından verilen siparişler değil. Benim derdim bu forumun “tamamen duygusal” güdülerle hareket eden sahibinin ikiyüzlü davranışını ifşa etmekti. Herkes dilediği şekilde alışveriş yapmakta özgürdür. Onunla ilgili en ufak bir eleştirim de olmadı zaten.
    Saygılar.

    • says

     Ramazan bey,
     Çirkin ithamınızdan hâlâ vazgeçmiyorsunuz. Ben de yukarıda bütün samimiyetimle açıklamalarımı yapmıştım. Buna rağmen hâlâ Bodytr’ye “tamamen duygusal” bir site falan diyorsanız, bizim iki yıldır beş kuruş kazanmadan ve gelen reklam tekliflerini ahlaki sebeplerle ve halkın menfaati için reddeden bir site olduğumuzu bilin.

     Ben bu yazıyı yazdım ve sonuna kadar da arkasındayım. Sizinle çalışsaydık ne yapacağım hakkında fantezi üretmeye lütfen son verin.

     Artık sizlerin sayesinde kimse “alışveriş yapmakta özgür” değil, siz ve sektörünüzdeki diğer insanlar bir olup yasaklattınız ve artık Iherb’ten sipariş veremiyoruz. Kına yakın.

     Ayrıca siz bizi şikâyet ettiniz mi? Hani ne oldu o iş? Benim adım da açık, sitemin adı da açık. Bu ülkede onca şey varken kendi menfaatinize dokunan bir yazıyı çabucak şikâyet etmekte geciktiniz mi yoksa? Yoksa avukatınız size bu sayfada yazanların hiçbir suç teşkil etmediğini mi izah etti?..

     Hayırlı işler dilerim.

 17. alper says

  arkadaşlar ben geçen hafta getirttim. iherb.com dan
  twinlab protein 2256 kiloluk olandan + twinlab 120 kapsül aminoasit strength

  kargo dahil 64 dolar tuttu kredi kartımdan yaklaşık 100 lira kesilmiş.
  sadece o proteini türkiyede en ucuz 110 liraya satan yer gördüm normal fiyatı 175 lira.
  düşünün ne kadar kazıklanıyoruz. neyse ürünler 4 gün içinde geldi.DHL kargo ile
  tavsiye ederim.

 18. AYŞEGÜL says

  YA ARKADAŞLAR İHERB DEN 3 TANE FARKLI SOLGAR ÜRÜNÜ SİPARİŞ ETMİŞTİM. TOPLAMI 70 DOLAR DI. AMA GÜMRÜĞE TAKILMIŞ. DELİRİCEM, DÖRT GÖZLE BEKLİYORDUM. BÖYLE BİR SİTEYİ KEŞFETTİM DİYE ÇOK SEVİNMİŞTİM. ŞU AN YIKILMIŞ DURUMDAYIM. PARASINDAN GEÇTİM, HEVESİM BALON GİBİ SÖNDÜ. 4 GÜNDÜR KEDİ GİBİ BEKLİYORDUM. BELKİ DE GÜMRÜK MEMURU BEĞENMİŞTİR VİTAMİNLERİMİ EL KOYMUŞTUR. DHL DE SORUN YOK AMA GÜMRÜKTE TAKILMIŞ. NE YAPSAM TEK TEK Mİ ALSAM. AMA ÜÇÜ DE FARKLI ÜRÜNLERDİ. MARKA SOLGAR DI AMA FARKLI VİTAMİNLERDİ.
  GİTTİ SOLGARLARIM. GİDİP ALMAM DA ÇÜNKÜ MASRAF VE ZAMAN KAYBI ÇOK OLACAK. ÇOK BÜYÜK HAYAL KIRIKLIĞI YAŞIYORUM. AMA VAZGEÇMİYCEM. TEK TEK DE OLSA ALICAM YİNE. İHERB SENDEN VAZGEÇMİYCEM, VAZGEÇİREMİYECEKLER. SEVİYORUM SENİ İHERB GÖRDÜĞÜM EN GÜZEL ALIŞVERİŞ SİTESİSİN.

  • says

   Ayşegül merhaba,
   Iherb’ten sorunsuz olarak düzenli alışveriş yapanlar var. Ürünlerin aynı olmadığına göre takılması bana da mantıksız geldi. Bence konunun peşini bırakma ve bizi de bilgilendir lütfen. Gümrük’ü aramayı denedin mi? DHL Gümrük işlemleri için ne kadar istedi? Şanssızlık denilip geçilecek bir olay değil bu, o mallar senin hakkın ve almalısın.

   • GÜRHAN GÜNGÖREN says

    OCAK 2011 DEN İTİBAREN GÜMRÜK MEVZUATINDA YAPILAN DEĞİŞİKLİKLER NEDENİYLE YURTDIŞINDAN BİREYSEL GIDA TAKVİYESİ ÜRÜNÜ GETİRTEMİYORSUNUZ..
    BENDE 2010 YILI İÇERSİNDE İ-HERB’DEN BİR ÇOK KEZ ÜRÜN GETİRTMİŞTİM. EGER BU SENE DİKKAT ETTİYSENİZ İ-HERB UYARIDA BULUNARAK TÜRKİYEYEBU TÜR ÜRÜNLERİ GÜMRÜK MEVZUATI DEĞİŞTİĞİNDEN GÖNDEREMEDİĞİNİ BELİRTİYOR.BENDE ŞANSIMI BAŞKA BİR SİTEDEN DENEDİM. ÜRÜNÜM FEDEX İLE 2 GÜN ÖNCE İSTANBULA GELDİ VE FEDEX GÜMRÜKTEN CARGOMU ÇEKEMEDİ..BUNDAN SONRA NE YAPACAGIMI BENDE BİLMİYORUM BİLEN ARKADAŞLAR VARSA PAYLAŞIRSA SEVİNİRİZ….

    • says

     Evet Gürhan, son olaylardan haberimiz var ve bu konu pek çok vücut geliştirme sitesinin gündeminde. Gerek başka sitelerden gerekse Bodytr’den pek çok üye, ilgili yerlere dilekçelerini yolluyorlar. Bu yazının sonlarına doğru göreceğin yorumlarda sana yardımcı olacak yönergeleri yazan arkadaşlar var. Boş durma, Iherb tekrar açılırsa ben de alışveriş rehberini yazacağım ve daha çok insan ucuza supplement alacak.

 19. Sinan says

  Selam arkadaşlar, öncelikle bu konu başlığına yazan emek veren herkese teşekkürler.

  Korkarım kötü bir haberim var.
  Daha ne olduğunu da tam anlamış değilim. Belki de Türkiye’deki aracı dağıtımcı satıcıların kendi yüksek fiyatlarla satışlarını artırabilmek için gümrüğe yaptıkları baskılar sonuç vermiştir.
  Fakat durum şu az önce iherb’e sipariş vermek için girdim (bu siteden tümü sorunsuz siparişlerim oldu). Sepetimi oluşturdum ancak aşağıda şöyle bir uyarı çıktı:

  Jan 2011 – Unfortunately, due to new regulations by the Turkish customs, they no longer allow individuals to import supplements directly. As a result, DHL and UPS services are no longer available. Please use International Airmail. This service is limited to orders that have a value of $80.00 or less and weigh 3 pounds (1360 grams) or less, and may take up to 4 weeks to be delivered.

  Çeviriyorum:
  Ocak 2011 – Malasef Türkiye gümrüğünün yeni yönetmeliğine göre özel şahısların (tüzel olmayan-bireysel) destek ürünlerini yurtdışından getirmesine izin verilmiyor. Sonuç olarak DHL ve UPS hizmeti artık geçerli değildir. Lütfen International Airmail kullanın. Bu servis 80$ altı ve 1360 gramdan az siparişler için geçerlidir ve teslim edilmesi 4 haftayı bulabilir.

  • says

   Sinan selam,
   Şimdi kontrol ettim ve dehşet içinde gördüm ki söylediklerinde haklısın… Belki bu durumu yargıya taşımalıyız en azından taşımadan önce bu işi bilenlere sormalıyız. Bu ülkenin vatandaşlarına verilen bir ne hakla, ne amaçla ve ne kadar süreliğine gasp etmişlerdir. Ben konuyu yarın Gümrük’e de soracağım yarın. Yönetmeliğin nitelik ve mahiyetini de merak ediyorum doğrusu. Biris bulursa buradan bizimle de paylaşsın.

   Gümrük forumlarında üye olan ya da arkadaşları olanlardan da ricam bu konu hakkında detaylı bilgi vermeleri.

   Bu işin sorumlusu ise bence, resmî dağıtımcılar kadar, gayriresmi yoldan gittigidiyor vb. üzerinden satış yapan uyanıklardır. Ama işte bizde hatayı düzeltmek gücü yerine, ağacı kökünden kesip herkesi mağdur etme alışkanlığı varmış demek ki.

   Bu kadar âciz olmayalım beyler, bayanlar! Sorun, soruşturun, itiraz edin, medyadaki çalışanlara söyleyin, internetteki falan haksız kazanç elde eden ve ithalatçıları zora sokan TACİRLERLE bizleri yani sıradan tüketicileri birbirine karıştırmasınlar. İLKEL olmasın bizim yasamız, yönetmeliğimiz. Ben bu dünyada yaşıyorum, ufak çapta bir alışverişi yapma hakkım olmalı. Beni kazıklayan satıcıdan ben almak zorunda mıyım?

   Ben bu kararın alınmasını isteyenlerin çoğunun kim olduğunu biliyorum. Onları da kınıyorum. Yapacakları fiyatları daha da aşağıya bir şekilde çektirmekti, yapacakları belki bu ürünlerin KDV’sine falan itiraz etmekti. Ama onlar halkı karşılarına almayı tercih ettiler, hata ettiler. Devlet ve kanunlar, en nihayetinde halkına boyun eğecek bir yapıdadır. Yeter ki halk, boş ve alık alık durmasın. Onu değiştirmişler de bunu değiştirmişler de… Biz neciyiz? Göçmen miyiz burada? Bin yıldır buradayız biz, daha 20 senelik geçmişi olan kıçıkırık tacir müsveddeleri daha çok kazansın diye benim hakkımı mı alacaklar? Öyle yönetmeliği kabul edemeyiz. Tacirlere bir çözüm bulsunlar, daha iyi bir çözüm geliştirsinler, onların da hepsinin maaşını biz veriyoruz, boş durmasınlar ve bize çalışsınlar.

   Bu siteye defalarca defalarca saldırılar oldu, kim bize destek verdi? Hangi satıcı bunu yaptı? İşleri güçleri tehdit ve bayağı kazanç peşinde koşma… Hep kendilerine çalışıyorlar ve halk kendilerine kazandırmadığı sürece umurlarında değil.

   Gerekirse buradan imza kampanyası da başlatırız ama siz Sinan bey, buraya yazmakla harika bir iş yaptınız ama, nereyi aradınız da isyanınızı dile getirdiniz? Siz, sizce üzerine düşen yurttaşlık görevini yaptınız mı? Bütün artniyetlerden uzak olarak bunu size soruyorum.

   • Sinan says

    Selamlar,
    Siz ne yaptınız diye sorarak, vermek istediğiniz mesajı çok iyi anlıyorum.

    Ne yaptım? Durumu farkettiğim gibi (halen şaşkınlığımı üzerimden atabilmiş değilim), bu konudaki görüşlerine -paylaşımcı, bilgi sahibi olup cesur tartışmalardan kaçınılmaması nedeniyle- güvendiğim sizin gibi editörlerin yazdığı bu platforma konuyu taşımak, bu konuda ortak nasıl hareket edilebilir, bireysel ve birarada ne gibi eylemler yapılabilir tartışmak ve fikir sahibi olmak istedim diyebilirim.

    Bu noktadan sonra da kendi adıma ne yapabilirsem elimden geleni yapacağım.

    Yeni mevzuat nedir, kapsamı vs nelerdir bunları da merak ediyorum. Resmi gazetede yayınlanmış mıdır yoksa gümrüğün kendi insiyatifinde iç mevzuatı mıdır, hiç bilemiyorum. Bunları soruşturup ona göre eyleme geçmeyi düşünüyorum.

 20. binyamin says

  Arkadaşlar konuyla alakalı bodyforum.tr ve diğer başka sitelerde durumları paylaşıyoruz değişen bir tebliğ yok resmi gazetede yok ankara ile direk görüştük hatta gümrük memurları göz altına alındı bugün sizin yapabileceğiniz alttaki dilekçeyi ilgili yere fax çekmektir
  GENEL GÜMRÜK MÜDÜRLÜĞÜ’NE Türkiye deki yüksek fiyatları nedeniyle değeri 150 Euro yu geçmeyen içeriği tamamen doğal protein ve karbonhidratiçeren gıda takviyelerini Amerika dan iherb.com ve bodybuilding.com dan sipariş eden amatör sporcularız.Uzun süredir bir sıkıntı olmadan ürünlerimiz getirebiliyorduk fakat son iki haftadır ürünlerimizin nerdeyse hepsinin Atatürk Hava Limanı gümrük müdürlüğü tarafından kargo firmalarının antreposunda bekletilmektedir özellikle DHL kargo firmasının antreposundabulunan 2 gümrük muayene memuru tarafından durdurulduğunu ve AHL gümrük müdürlüğünü aradığımızda bize çok sert bir tepkiile karşılaştığımızı özellikle Gümrük müdürünün bizi azarlarca konuştuğunu belirtmek isteriz.Ürünlerimizin yasal olarak almamızın yaptığımız araştırmalar sonucunda hakkımız olduğunu düşünüyoruz. Eğer yanılıyorsak AHL gümrük müdürlüğününneden böyle bir uygulamaya gittiği hakkında bilgilendirilmek istiyoruz.

  Gereğinin yapılmasını arz ederiz 
  Dilekçe sahibi: B…… N… (İletişim BilgileriE-posta: b…….@gmail.comTel NO : 0 555…….. 51 
  İmza
  (göndereceğiniz Fax numarası:0312 306 89 96 veya 96) teyit etmek için gümrük muafiyetinden mesul olan gümrük muafiyet uzmanı nadire hanımın telefon numarası 0 312 306 89 78

 21. adectr says

  Herşeyi paraya çevirmeye çalışan utanmazlar yüzünden yılda bi iki kere iherb siparişi verip kür yapmaya çalışan gerçek sporcular mağdur oldu. Kına yaksın ….ler. Herşeyin suyunu çıkarmaya çalışan aylak yavşaklar

  • says

   Mehmet Bey,
   Ben sitemde bugune kadar bir tek defa olsun sahte yorum yapmadim. Ne sahte isimler kullandim ne de baska sekilde bir yanilticilik yaptim.

   Sorunuya cevap vermeye tenezzul etmiyorum, ciddiye alinacak bir tarafi yok sizin sorunuzun. Sorunuzu tekrar inceleyin belki neden ciddiye almadigimi anlarsiniz. Buna ragmen bazi degerli uyelerimiz size cevap vermisler. Onlara katildigim noktalar var.

   Benim sizin gibi insanlarin fuzuli sorularina ayiracak cok fazla vaktim yok. Ben sizin sirketinizin acacagi davayi gormek isterim, hani “dava acacagiz, hesaplasacagiz” diyordunuz ya, siz gidin onu yapin.

   Ben bu aralar sunu merak ediyorum: Sizlerin baski yaptigi gumrukculer acaba su rusvetciler cetesi midir?.. Siz cevap verin esas, bana bos bos sorular soracaginiza cevap verin: Kimlere baski yaptiniz?

 22. binyamin says

  Arkadaşlar editörün dediği gibi yapabilecek başka birşey yok lütfen o kadar uğraşmama rağmen çekilen fax sayısı bugün Ankara ya 11 oldu lütfen gümrük müsteşarlığına fax çekmekten başka şansımız yok 0 312 306 89 95 e fax çekin  üstelik burda günlerce konuşmanın anlamı yok mailler çok önemsenmiyor ama tabi çekersenizde elbette yararı olacaktır ama fax en fazla resmiyet ifade eden dilekçe oluyor örnek bir dilekçeyi için tıklayın arkadaşlar http://img18.imageshack.us/i/dilekerneiifax031230689.jpg/

 23. binyamin says

  1.Arkadaşlar mail adresleri: bilgiedinme@gumruk.gov.tr
  bimer@basbakanlik.gov.tr
  istgumbm@gumruk.gov.tr

  bimerden şikayet formu doldurabilirsiniz ki bu e mail atmaya göre daha etkili olacaktır http://www.basbakanlik.gov.tr/Forms/…tionEntry.aspx3.En etkilisi En üst mevkii olan genel gümrük müsteşarlığı gümrük muafiyet bölümüne fax çekmek olacaktır 0 312 306 89 95 örnek bir dilekçe için lütfen tıklayın http://img18.imageshack.us/i/dileker…031230689.jpg/
  Arkadaşlar defalarca paylaşıyorum yeni gelen arkadaşlar olabilir diye bir fax bir fax tır diye aynı duyarlılığa gelirsek herşeyin üstesinden geliriz

 24. binyamin says

  arkadaşlar dilekçe linkinde problem var sanırım tekrar gönderiyorum http://img18.imageshack.us/i/dilekerneiifax031230689.jpg/   üstelik hem burda hemde http://www.bodyforumtr.com/vbforum/iherb-com-u-bitirdiler-hepimize-t33657.html?p=354705#post354705   burdan konuyu takip edebilirsiniz

 25. GÜRHAN GÜNGÖREN says

  FARKLI İSİM VE FARKLI E-MAİL ADRESİ VEREREK FAX BOMBARDIMANI YAPIYORUM.
  İNŞALLAH BİR SONUÇ ÇIKAR..175 TL LİK ÜRÜNÜM GÜMRÜKTE KALDI. GÜMRÜK MÜŞAVİRLERİ BU İŞLERİ HALLEDİYORLARMIS. YARIN FEDEX’İN ÇALISTIGI BİR GÜMRÜK MÜŞAVİRLİĞİ VARMIS ONLARI ARAYARAK PROSÜDÜRÜ ÖĞRENMEĞE ÇALIŞACAĞIM..MALI GÜMRÜKTE BIRAKMAYA VE KİMSEYE YEDİRMEYE NİYETİM YOK.GERİ GÖNDERME GİBİ BİR SEÇENEK DE VAR AMA O DA RİSKLİ. YARIN OLA HAYROLA

 26. gokhan says

  ne kadar sansızım ki bu siteyi yeni gördüm nerdeyse tüm yarumları okudum ..ve sık kulanılanlara ekledim ve gelişmeleri buradan takip edecegim .umarım olumlu sonuç elde edilir .ve arkadaşların tavsiyelerine uyup fax yada mail cekmeyi düşünüyorum..

 27. Mete says

  Bu makaleyi görünce, iherb.com’dan ilk siparişi verdim.Toplamda 138 $ tutarı olan bir siparişti.5 gün sonra ürünler geldi.Hakikaten ürünler yaklaşık yarı fiyatına geldi. Bir süre sonra 155 $’lık yeni siparişi verdim. Bir hafta sonra DHL kargodan aradılar; Atatürk havalimanında kargoya gümrük tarafından el konulmuş. Gümrük ile görüştüğümde, kargoya değerinden dolayı değil, içerdiği sporcu gıdalarından dolayı el konulduğunu söylediler.Sonuç olarak: bizzat Atatürk Havalimanına gelip,150 TL fark ödemesini yapıp kargonuzu alabilirsiniz dediler. IHerb.com ile görüştümdeise, kargoyu geri alabileceklerini söylediler. Bİr hafta içinde kargo, IHerb.Com a iade edildi. Ama bu şirket (kargo için yaptıkları) masraf dışında kalan parayı da iade etmiyor, malları da göndermiyor. Olan bizim 155 $’a oldu. Yurtdışından sipariş verirken bir daha düşünün arkadaşlar! Olay tamamen tesadüfi gelişiyor,şanslıysanız gümrüğe takılmıyor,şanslı değilseniz takılıyor.

 28. bilgehan says

  arkadaşlar sonuç alabildiniz mi çabalarınızdan? şuan sipariş vermek hala çok riskli mi? daha önce birçok defa sipariş verdim netritiondan hiç takılmadı. 2 aydır sipariş vermiyorum acil cevap verir misiniz…

 29. unsal says

  mrb arkdaşlar..tüm yormları okudum ve anladım kadarı ile şu an için protein getirtmek doğru değil ben daha öncede yurt dışından tenis raket vb malzeme getirtmiştim 9 kg ve 15-20 parça değeride 1300 tl olarak gümrükde takıldı ups.gümrük masrafları ve vekalet name ile 675 tl para ödedim.ups gümrükleme şirketi unsped ile görüşmelerimde sürekli ürünün ne için getirttiğimi şahsi kullanımmı ve 150euro geçtiğini neden böle oldugunu sorup durdular sonuç olarak parayı ödedim ve 150 euro geçtiği için böyle birşey yaptıklarını söylediler…sonuç olarak alacağımız 60dolarlık bir protein tozu ..daha önce türkiyeden aldım 2000 tl ödedim ve bende sizin gibi yurt dışından almak istiyorum…deneyen varsa bu arlar bilgilendirrise sevinirim teşekkürler…kesin bilgi olarak 150 euro altınında gıda maddesi oldugu için takıldığını onaylarsanız sevinirim…

  • says

   Bir orta yolun bulunması her iki taraf için de iyi. 3 lbs kısıtlı ama hiç yoktan iyi olur ve ayrıca Devlet esas olarak bu işin ticaretini Gittigidiyor vb. sitelerden yapan ve tüzel kimliği olmayan kişiler için bir önlem almalıydı. Onların narına biz de yandık, tabii distribütörlerin, ithalatçıların şikâyeti daha etkili oldu.

   Takipteyiz bakalım ne olacak…

 30. Speedysly says

  Sayin Spor Sever Arkadaslarim,

  ben Almanya`da Köln sehrinde dogup bügümüs olarak ve spor kariyerimi orada baslamis biri olarak diyebilirmki, B-Syntha 6 cok iyi bir Supp´dir. Arindan Protein 80 gelmek üzere, bir cok Suppleri denemekte fayda gördüm. Hic olmassa “milletin” ah su iyidir bu iyidir deyimine bakmayarak, kendi vücudum icin hangi ürün en iyisiyde zamanla kehsfettim.

  Yani sira size teklifde bulunmak istedim:
  Ben su an Türkiyedeyim ve 06/2010 tarihinden beri burada bulunmaktayim. Ben her daim her 6 aya en gec olmak üzere Almanyaya dönmem gerekiyor. Is nedeniyle oraya gitmem mevzu bahisdir, ayriyetten kiz arkadasim ve sevdiklerim cok sayida bulununca, 6 aya varmadan her bir kac aya gitmek zorunda kaliyorum.

  Bu ürünün yaninda ben baska ürünlerin karsilastirmasini yaptim.
  Size sunacagim teklif sudur:

  B-Syntha 6´yi misali ben size
  kg 2.288 TR fiyati 199tl – ALM fiyati 150TL´ye ve

  kg 1.320 TR fiyati 125tl – ALM fiyati 95TL´ye temin edebilirim.
  Bu fiyatlarin icinde benim ucak biletimi nakliye yerine görürsek kargo dahildir!

  Bu ay sonunda gidip, 1 haftaya dönmek üzere ve
  Gelecek ay sonuna müteakip 5.inci ay basina dönmek üzere 2 sefer gidis dönüs yapicagim. Her Dönüsümde 12kg yük yanimda getirebilirim. Bu demektirki, bir dönüsde 6 x 2.288kg yada 10×1.320kg getirebilirim. Yük hakkim aslinda 20 kg + 6kg el bagaji, fakat sahsi esyalarimda yanimda gideceginden, sirf 12-15kg getirebilirim.
  Istekli arkadaslarimiz bana basvura bilirler.

  Güvencemi nasil sagliya bilirim bilmiyorum, ama sizin bildiginiz bir güvenlik girisimi, taktigi, sistemi var ise, bana iletin, o sekilde siparisiniz fiyatini alip, belirli tarihlere size ütünlerinizi gönderebilirim.

  Kaldigim Il Su an Manisa-Salihli…

  Saygilarimla,

  Sly

  P.S: Yanlis anlasilmasin. Sirf B-Syntha 6 degil, baska ürünlerde getirebilirim. B-Syntha sirf bir misaldi.

   • Speedysly says

    eminmisin?
    Almanyada dogruya dogru gercek satis fiyati 49,90 euro… artik 100tl yapsin diyelim.. orada belki 25euroya maaliyeti vardir, ona bilemicem.. ama en ucuz ve düsük fiyat orada 100tl.. bende 150tl dememin nedeni.. 6sardan 2,288 getirebilirim.. orada 15kg yapsin diyelim.. 50×6=300.. benim gelirim bundan hicbisey.. hepsi ucaga gidecek.. ucak bilette 600 olacagindan.. 300üzü biletten düsülcek.. yani demek istedigim, burada ihtiyaci olan varsa, ona buradaki satis fiyatindan 50 tl düsül getiririm.. hadi 60 tl olsun.. ona bakarsan 100 tl bile olurdu, ama aracilik yaparken bari ucak biletinin fiyati azda olsa ödensin diye düsünmüstüm ben…
    baska cikarim yok benim bu isten…
    ha, zaten bizim ülkemizde uygun fiyata var diyorsaniz, tamam.. yapdigim ve sundugum fiyati karsiliksiz görün…
    saygilarimla…

 31. ercan says

  slmlar iHerb.com sıtesınde optimum nutrition 2.730 gr fıyatı 63.90 dolar 20 dolarda kargo 84 dolar 125 – 130 tl felan yapyor . proteın7 sıtesındekı aynı ürünun fıyatı 135 tl eger gerckten bukadarsa gorunen o kı bence proteın7 sıtesınden alalım en azın bızımkılerde kazansın cunkı arasında bı fark yok gıbı. ha yanlıs anlasılmasın bende ucuzundan ıyısınden almaktan yanayım para kolay kazanılmıyr ama eger durum buysa 5 lırada feda olsun turk kardeslerımız kazansın

  • says

   Ercan selam,
   Bir yanlışın olmalı. Iherb.com sitesinde Optimum Nutrition ürünü satılmamaktadır. Twinlab’ın 2268 gram whey’i ise 36 dolardır. Şu an Tükiye’ye kargo gönderiminde Türkiye’den kaynaklanan bir sorun var ve eğer bu sorun giderilip kargo gönderimi eski hâline dönerse yurtdışından almak her zaman olduğu gibi daha hesaplı olacak.

   Bu durumda söylediklerin geçersiz oluyor.

 32. hamit says

  selamlar ..gecen yıl üc defa netritio.comdan 3 defa alışveriş yaptım ve gecen hafta tekrar alışveriş için girdigimde airmail secenegi kaldıgını gördüm ne ups ne fedex vardı arastırıken olayları ögrendim bi sikayet maili attım ve beklemedeyim..sizlerden bir ricam olacak olabilrdiginde konu aydınlanana kadar normal yoldan alalım gıdaları bizi sömürmeye calışan sitelerden alışveriş yapmayalım mümkün oldugunca cümkü konu rant ve bizim üc bes kurusumuzdur türkiyede sayısı az ve tek lüksü spor olan body ci arkadasların zorlular ile kendisi icin ayırdıgı paraları bunlara yedirmeyelim …

 33. Kocivan says

  Arkadaşlar dikkat edilecek olursa yasada gerçek kişiler 150 avroya kadar sipariş verebiliyor ancak vergi ödemek kaydı ile. Bu arada yasa yayınlandıktan sonra yurtdışından ürün aldım herhangi bir sorun çıkmadı şimdi ikinci partiyi sipariş ettim bekliyorum bakalım.

 34. kocivan says

  Arkadaşlar benim bir tavsiyem var Başbakanlığa internet üzerinden şikayetlerimizi bildirmek için dilekçe verebiliyoruz ben az önce yolladım gümrük kanunu ile ilgili şikayetlerimizi dile getirirsek bu sorunu aşarız diye düşünüyorum aşamasak bile içimizden geçenleri resmi yoldan söylemiş oluruz. Çok sayıda katılım ile birşeyler değişebilir haklarımızı savunmamız lazım. link aşağıda üstteki başvuru yap kısmından şikayetlerinizi dile getirebilirsiniz.
  http://www.basbakanlik.gov.tr/Forms/Bimer/pBimerMain.aspx

 35. Ümit KÖSE says

  Görev icabı yurt dışına çıktım. Fiyatlar Türkiye ye göre gerçekten çok ucuz. Sanırım Türkiye ye girişte yüksek vergi oranları fiyatları aşırı yükseltiyormuş. İhtiyacı olan arkadaş varsa elimde bir paket fazla kalan Whey Maxx Essential (10 Lbs) protein tozu var. 250 Tl ye bana gelişi oldu. İsteyen arkadaşlara ödemeli yollarım. 

 36. Tugrul Hisar says

  Arkadaslar iherb.com ‘dan muscletech sipariş vermeye çalıştım fakat, “sizin bulunduğunuz ülke yada ürün kargo için uygun değil ” şeklinde mesaj alıyorum.
  Aynı mesajı amazon.com dada aldım.

  Sorun nedir ??Ürün sipariş veremeyecekmiyiz ???

  • gariban vatandaş says

   Takviye edici gıdalar/sporcu gıdaları olarak nitelendirilen bazı ürünlerin posta/hızlı kargo yoluyla getirilmesi mümkün müdür?

   Hayır, 13.06.2010 tarihli ve 27610 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan 5996 sayılı Veteriner Hizmetleri, Bitki Sağlığı, Gıda ve Yem Kanununun 3 üncü maddesinin birinci fıkrasının 65 nolu alt bendinde tanımlanan “takviye edici gıdalar” ile 06.12.2003 tarihli ve 25308 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren Türk Gıda Kodeksi 2003/42 nolu Sporcu Gıdaları Tebliği’nin 4 üncü maddesinde tanımlanan “sporcu gıdaları”nın posta ve hızlı kargo yoluyla getirilmesi mümkün bulunmamaktadır.

 37. gariban vatandaş says

  arkadaş ülkede ucuz bişey yokki.Saç dökülmesi için yurtdışından aldığım 50 tl (kargo dahil) ürünü türkiyede 170 tl ye satıyorlar bu nasıl matematik nasıl bir kar oranı adamlar %1000 karla mal satıyorlar.allah gözünüzü doyursun soyguncular.sporcu ürünlerindede aynı rezillik.yeni gümrük yasasıyla artık yurtdışından bişey alınmaz tebrik ederim süper yasa !!!!

  • Mehmet Arısoy says

   sevgili arkadaşım 170 tlyi protein tozuna veriyosunuz o parayla öle bi doğal kür hazırlarsın ki hemde kralını protein tozu halt yemiş yazık o paraya yazık ülkende herşey yetişiyor hemde o parayla aldığın doğal besinler sana protein tozundan daha uzun gider

 38. kenan says

  Bir sorum olacak: avrupada yaşayan bir yakınımın adresini vererek protein tozu alabilir miyim? Yani ürünün onun eline gelmesi ve daha sonra bana kargoyla kişisel olarak yollaması mümkün mü? Böyle birşey için gümrükte kısıtlama var mı?

    • says

     “21.08.2011 – 11:01 Yurt dışından posta ya da hızlı kargo yoluyla gelen eşyadaki muafiyet sınırı, 150 eurodan 75 euroya düşürüldü.

     Bakanlar Kurulu, 4458 Sayılı Gümrük Kanununun Bazı Maddelerinin Uygulanması Hakkında Kararda değişiklik yaptı.

     Resmi Gazete’de yayımlanarak, yürürlüğe yeni düzenlemede, posta veya hızlı kargo yoluyla gelen eşya ile ilgili önemli değişikliklere gidildi.

     Buna göre, Türkiye gümrük bölgesindeki bir kişiye posta ya da hızlı kargo taşımacılığı yoluyla gelen, bedeli gönderi başına toplam 75 euroyu geçmeyen eşyaya muafiyet uygulanacak.

     Yeni düzenlemede, ”ticari miktar ve mahiyet” ayrımı ortadan kaldırılırken, gerçek kişilerin yanı sıra tüzel kişilere gelen eşya da, muafiyet kapsamına alındı.

     Gümrük ve Ticaret Bakanlığı yetkilileri, PTT ve kargo işletmeleri nezdinde yaptıkları bir araştırmaya göre, yurt dışından posta ya da hızlı kargo yoluyla gelen eşyanın yüzde 95’inin 75 euronun altında olduğunun belirlendiğini bildirdi.”

     KAYNAK: Anadolu Ajansı

     Bu konuyu bir ara fırsat bulunca araştırıp bizi ilgilendiren bir durum varsa ayrıca bir yazıyla duyuracağım.

 39. Mehmet Arısoy says

  ya arkadaşlar bende geçmişte vücut geliştirme yaptım ama protein tozuna hiç heveslenmedim proteinimide kalsiumu da vitaminide karbonhidrat şeker aklınıza ne gelirse doğal besinlerden aldım gayette güzel kilo aldım kaslarım büyüdü gelişti valla ben protein tozunu kendim aldığım doğal besinlerle karışım yapıyordum içiyordum bardağın içine süt koyup içine fındık,ceviz,badem,kuru üzüm,bal,çiğ yumurta,muz,kivi, bazende başka karışımlarda hazırlayıp ekliyordum blendırda karıştırıp içiyordum valla bomba gibi oluyodum ne diyim arkadaşlar avrupada veya başka ülkelerde yaşayıp vücut geliştirme yapan insanlar ülkelerinde toprağı iklimi doğası el vermediği için her türlü besin yetişmiyor veya çok pahalı olduğu için ve az olduğu için alamıyor onun için protein tozuna veya ek vitamin takviyesine ihtiyaç duyuyor bence herşeyin doğalı yararlı deyip lafı fazla uzatmayayım bu sporu yapan herkese sağlıklı,bol kaslı,mutlu günler diliyim

 40. says

  arkadaşlar sporcu gıdaları artık getirtirilemiyor 2010 yılınca aliexpress.com dan protein powder diye girdim kilosu 3 dolardı 20kilo aldım anca bitti gayetde güzeldi kako tozu katıp içiyodum geçen ay bide bugün baktım kaldırmışlar nedir bu çektiğimiz bizim bıktım bu ülkeden arkadaş yani para basıyoruz sanki %1000 karla burda mal satıyorlar kahrolsun kapitalizm yaşasın emek diyorum kul hakkı yiyenlerinde allah belasını vericek diyorum

 41. says

  arkadaşlar bodybuilding.com dan alabilirmiyiz we ship to turkey diyorlar kargo parası çok olsada gene burdan ucuz en azından %50 kadar 🙁 yani şeytana uyup zamanında bizde getirdik 1 ton protein tozu satar şimdi krallar gibi body de yapardık.sonunda yapacağımız bu gibi yani çünkü cahil halkımız habersiz okumuyor umrundada değil yardımda kabul etmez herkes herşeyi bilir yani illaki çok bilen az bileni ezme durumuna kendileri getiriyorlar komple toplumsal bir sorun bu her konuda arkadan geriden geliyoruz

 42. Mustafa says

  Allah kahretsin böyle kapitalizm’i…..Hangi aklıma uyupta türkiye’ye döndüm güzelim doğup büyüdüğüm almanyadan bilemiyorum 🙁
  Vatan vatan dedik k….. giren kalmadı….Ekmeği bile utanmasalar 3 tl’dan satacaklar…
  Peki bu bilmem ne dükkanları nasıl oluyorda getirttiriyorlar.Hala twinlab,optimum ürünlerini satıyorlar.Kimse kalkıp’da bana zamanın’da onlar 200 300’er kutu depolamışlar almışlardır demesin.Bir yerde göz yumuluyor bunlara.Almıyorum bende daha protein tozu.Yumurta akına başladım 0 yağ ve %78’i saf protein…Araştırın göreceksiniz arkadaşlar,daha karlı.

 43. Adnan says

  3-5 kuruş kazanmak için insanları kandırmayın. artık yasaklandı. Sizin yüzünüzden 200 dolarım uçtu gitti, Sizin kuponunuzu kullandım, haram olsun o paralar….

  Kaldırın şu kuponu yoksa sizi şikayet edeceğim. 

  19 nisan 2011 de resmi gazetede yayınlanan yasaya göre Yurtdışından kozmetik ve sporcu besin takviyesi alımları tamamen yasaklandı. Siz insanları teşvik ediyorsunuz.
  Bu yaptığınız bir şuç teşkil ediyor.

  • says

   Adnan Bey merhaba,
   Bugüne kadar ilk defa sizinki gibi bir yorum aldık, yüzlerce yazımız ve ilk defa böyle bir yorum aldık. Bu çok ilginç ve lütfen bana detayları verin. Hangi siteden, ne zaman, nasıl bir alışveriş yaptınız ve bizim hangi ifadelerimizin sizin teşvik ettiğini düşünüyorsunuz?

   Bildiğim akdarıyla Iherb zaten ilgili düzenlemeden sonra Türkiye’ye sipariş etmiyor ve ettirmeye başladıysa bile paranız nasıl ve ne şekilde “uçup gitti” lütfen açıklamanızı rica ederim.

   Ben kendi kupon kodumu etik ve açık bir şekilde paylaştım ve zaten ve bu kupon sadce Iherb’de geçerlidir.

   ben Iherb’den alışveriş yapmak istediğimde Türkiye’ye gönderim yapmadıklarını şu ifadelerle bana açıkladı ve protein tozunu aldırtmadı:

   “No shipping method is available for your region. This maybe because of your shipping address or the shipping weight. Please change your shipping address or review your basket.

   July 2011 – Unfortunately, due to excessive issues by Turkish customs, we are not accepting orders from Turkey for the time being. We will resume shipping to Turkey, once there are improvements. We sincerely apologize for the inconvenience, and hope to serve you in near future. iHerb Management. ”

   12 adet 3,58 lbs’lik whey’i bu şekilde vermedi, sonra 6’lı denedim onu da vermedi ve en son olarak yalnızca bir tane denedim ve onu bile vermedi.

   İddianız teknik olarak gerçeklerle bağdaşmıyor ve görünen o ki açıkça bizi karalamak istiyorsunuz. O kuponumuzu türkiye için kullanma şansınız yok.

   Zinde Türkiye derigsi, bodytr.com olarak biz bugüne kadar binlerce liralık reklam tekliflerini halkımızı yanıltmamak için reddettik ve çoğu zaman zararına yayın yaptık. Birtakım firmalar ve kişiler ise ürünlerini eleştirdiğimiz için bize düşmandır, bana göre siz de onlarla ilişkidesiniz.

   Eğer sözlerimde yanılıyorsam lütfen iddiadınızı destekleyiniz yoksa ben bunu bir karalama olarak kabul etmeye edvam edeceğim.

   İsteyen herkes alışveriş yapmayı deneyerek iddianızın geçersiz olduğunu görebilir çünkü.

  • says

   EK OLARAK, AZ ÖNCE SİSTEME GİRİŞ YAPARAK KUPONUMUN KAÇ KERE KULLANILDIĞINI KONTROL ETTİM VE AYLARDIR ZATEN HİÇ KULLANILMADIĞINI DA GÖRDÜM.

   SİZ YALAN VE İFTİRALARLA BİZE SÖZDE “HARAM OLSUN” DİYE BURADA OYUN OYNAYACAĞINIZA ESAS AZ ÖNCEKİ YALANLARINIZI DÜŞÜNÜN. ALLAH İNANCINIZ YAHUT HARAM HELAL GİBİ BİR DEĞER YARGINIZIN OLDUĞUNU DÜŞÜNMÜYORUM. SİZİN GİBİ ÇİRKİN MAHLUKLARDAN DA TİKSİNİYORUM. ALLAH HEPİNİZİ ISLAH ETSİN.

   • alp says

    sen boşver hocam.yapmaya çalıştığını anlamayan yada beceriksiz ve sadece kin kusmak için sağa sola klavye eskiten (bilinen türk insanı) insanlardan günde bazen 350 si ile göz kontağı kuruyorum meslek gereği.ki ben emin ol daha internetten sipariş yapmış biri değilim ama hani insan dayanamazya haksızlığa…o zevzek zaten kendi çevresine yaşadığı mahalleye tarihine zarar ama sen bunlar gibileri değil seni anlayan ve helal olsun diyenler için bişiler yapmaya devam et allah yolunu açık etsin.yazım moral olsun sana.sen yanlış memleketin insanısın malesef ben tüm dünyayı dolaştım aklına gelecek heryeri.böyle salakları hindistan, bazı arap ülkeleri ve rusyada görürsün.o yüzden takma kafanı hocam.güzel yoluna insanlara bilgi vermeye devam et.saygılar.

    • says

     Alp selam,
     Normalde soru içermeyen şahsi yorumlara -nezaketsizlik gibi görünebileceği pahasına- vakit ayırmıyorum çünkü o zaman okurlarım gereksiz yere yüzlerce teşekkür mesajı okuyup vakit harcamış olacaktır.

     Ancak söylemeliyim ki şu kısa yorumun bugüne kadar aldığım en güzel yorumlardan birisi ve ben bu sefer sessiz kalamayacağım. Çok teşekkür ederim.

     Zinde Türkiye’yi daha bodytr.com zamanlarında, dergi olmadan önce açıp onca işim arasında nasıl ve daha önemlisi NE İÇİN işlettiğimi, emek verdiğimi soranlara kendimi anlatmakta biraz zorlanıyordum, daha doğrusu ben anlatıyordum ama çoğu insan anlamıyor yahut inanmak istemiyordu. Şunu diyordum.

     Ben burayı, halk için açıyorum. Halk kimdir? Sen, ben, o, annem, babam, kuzenim; yani sensin veya senin sevdiklerin ve ben Türkiye’nin bir ucundan, bir tek, sadece bir tek insana bile hayır sağlayabiliyorsam, ona yardımcı olabiliyorsam, bu bana siteyi zararına açık tutmam için yeterli bir sebep.

     Şimdi görüyorum ki bu ulvi ve temiz niyetimi anlayan okurlarım var. Allah sizden de razı olsun. Saygılar.

     (Bu arada, bir süre sonra zaraına yayın yapmaktan da kurtulacağız gibi görünüyor, haydi hayırlısı umarım.)

 44. engin says

  Sayın Admin
  şu an yani 27 Kasım 2011 itibariyle İherb yada Netrition.com dan ucuza protein tozu getirtebiliyormuyuz? Gümrükte takılmalar olduğu ve paranın boşa gittiği gibi bi kaç yerde yorumlar gördüm….şu an protein tozu almak istiyorum ve son derece kazık ve pahalı olan protein7 ve supplementler.com dan başka alabilecğim hiç bir yer yok….
  cvp yazarsan sevinirim….
  tşkrlerr

  • says

   En son 1-2 hafta önce bakmıştım ve getirmede hâlen sıkıntı vardı, getirilmiyordu. Ben, konuyu gümrük müdürlüğünde yüz yüze görüşerek netleştirecektim fakat nasip olmadı bir türlü, yolum düşmedi.

   Benim yazımdan sonra firmalar -pek çok konunun aksine- bu konuda birleşerek gazetelere yazı yazdırdılar, resmî kurumlara baskı yaptılar, biraz mağduru oynadılar. Kafalarındaki tek çözüm, bu en basit yol oldu, önce ve sadece kendilerini düşündüler bence. Sonuçta muvaffak oldular fakat yaşanan sıkıntılar sonucunda tekrar bir düzenlemeye gidildi (akademisyenler bile kitap getiremez olmuşlardı çünkü), detayları ise ben henüz öğrenemedim. Tek çözüm bu muydu? Türkiye gibi spor konusunda gelişmesi gereken bir ülkede sporcu ek besinleri konusunda bir sıkıntı varsa bunun çözümü bu mu olmalıydı? Bu kadar basit değil bence konu.

   İsmini verdiğiniz firmalar hakkındaki duygularınıza ise katılmıyorum, herkes işini yapıyor ve şartlar neyi gerektiriyorsa ona uygun bir politika izliyorlar. Saygı duyuyoruz, beğensek de beğenmesek de. Sonuçta onlar da olmasa kim bilir kimlerin eline kalacaktık, yani olumlu tarafından da bakmak lazım işe.

   • engin says

    aman diyim admin takipçisi ol lütfen bak bende senin yazını okudum bilinçlendim…belki okumasaydım param gitcekti bir sürü belki….sen güzel bi iş yapmışşın burda…..yorumuma cvpladığın cümleler çok doğru türkiyede spor gelişmesi lazım ve gıda takviyelerininde ucuzlaması lazım……sonuçta protein tozları bu işin olmazsa olmazı biz tutupta steroid iğneleride istemiyoruz yani protein tozu istiyoruz ama onu bile kısıtladılar…..türkiyede üretilse bari ? ama oda yok…napcaz bilmiyorum……türk muscle sitelerine devam heralde :S
    tşkler admin

 45. Caner says

  Ne kadar mail attım sa ne kadar uğraştımsa tık yok.Artık bu işe başbakan el atmalı.Bakın gümrüğe attığım mail aşağıda 

  ATTIĞIM E-POSTA:
  Kimden: CANER ……Gönderildi: 20 Kasım 2011 Pazar 23:54Kime: Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Bilgi Edinme BirimiKonu: IHERB GÜMRÜK SORUNU Merhaba Sayın Yetkili http://www.iherb.com ile yapılan alışverişlerde artık gümrük geçişlerinin engellenmesinin sebebini öğrenmek istiyorum.Ülkemizde 3-4 kat daha pahalı ürünleri almaya zorlanıyoruz.Uygun her türlü kapı kapatılıyor sanki türk insanının yüzüne.Neden bu site ile alışverişlerde problem çıkarıldığını merak ettim.Beni bilgilendirirseniz sevinirim. SAYGILAR

  VERİLEN CEVAP:
  Sayın Kaya,13.06.2010 tarihli ve 27610 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan 5996  sayılı Veteriner Hizmetleri, Bitki Sağlığı, Gıda ve Yem Kanununun 3 üncü maddesinin birinci fıkrasının 65 nolu alt bendinde tanımlanan “takviye edici gıdalar”ın muaf olarak posta ve hızlı kargo yoluyla getirilmesi mümkün bulunmamaktadır.Ancak, bu kapsamdaki ürünleri doktor tavsiyesi ile kullanan kişilerin, hastalıklarına dair resmi hastaneden alınmış bir raporu ve doktorun önerdiğine dair bir reçeteyi gümrük idaresine ibraz etmeleri halinde söz konusu ürünleri posta ve hızlı kargo yoluyla getirmelerine izin verilir.Ayrıntılı bilgi için lütfen http://www.gumruk.gov.tr/tr-TR/yolcuislemleri/Sayfalar/Posta.aspx adresini ziyaret ediniz.Bilgi edinilmesini rica ederim.    

 46. ahmet says

  ee boşuna dememişler devlet kapitalizmin mihenk taşıdır diye. büyük türk şirketlerin işine gelmedi bizim gözümüzü açmamız. araya birkaç adam soktular, baskıcı sistemleriyle engellediler işte en temel haklarımızdan birini… bu sisteme lanet olsun…

  • Hüseyin says

   evet turkiyede satılan suplementler cok pahalı.internetden sipariş vererek amerikadan getitdiriyorduk.ancak AKP hükümeti gümrükden sporcu ürünlerini geçişini yasakladı kaç kilo olursa olsun sporcu beslenme ürünleri gümrükde takılıyor.hatda üstüne gümrüge parada versenin gümrük bunu kabul etmiyor.ürün ya geri gidiyor yada imha ediliyor.ayrıca kadınların kozmetik ürünleride gümrükden geçmiyor.saygılar

 47. Kemal says

  Arkadaşlar yurtdışından sporcu gıdası getirmek için istisnai durum varmış gümrük yasalarına göre.

  Takviye edici gıdalar/sporcu gıdaları olarak nitelendirilen bazı ürünlerin posta/hızlı kargo yoluyla getirilmesine ilişkin bir istisna var mıdır?

  Evet, bu kapsamdaki ürünleri doktor tavsiyesi ile kullanan kişilerin, hastalıklarına dair resmi hastaneden alınmış bir raporu ve doktorun önerdiğine dair bir reçeteyi, milli sporcuların ise “Milli Sporcu Belgesi”ni gümrük idaresine ibraz etmeleri halinde söz konusu ürünleri posta ve hızlı kargo yoluyla getirmelerine izin verilir.

  Doktorla konuşup bu şekilde bir rapor alıp yurtdışından bir ürün getirebilir miyiz?

 48. Serhat says

  Daha önce bodybuilding.com adresinden amino asit ve protein getirmiştim ürün biraz gecikmelide olsa elime ulaşmıstı yapılan yorumlara baktıgımda artık getirmenin mümkün olmadıgı yazılıyor yeni bi gelişme varmı belli bir fiyat aralıgında getirebilirmiyiz boyutu vs gibi kriterleri varmıdır ?

 49. Kemal says

  Yahu ben böyle devletin. Vergi dedikleri vergi değil resmen soygun. Yok abicim yok boşu boşuna ömür tüketiyoruz AKP hükümetinin emirleri altında. Allah kahretsin sizin koyucağınız vergilerinizi de yasalarınızı da gümrüğünüzü de. Kimsenin gözü açık değil ki koyulan yasalara vergilere boyun eğip ödemeye devam ediyorlar. Sizi iktidara geçiren halkta salak.

 50. Bülent says

  Yurtdışından akrabam kargo ile protein tozu gönderdi,bugün PTT’de takıldı ve geri gidiyor,gerekçe sadece milli sporcular ve doktor tarafından raporu olanlara teslim edilebiliyor!!! Yani Türkçesi şu aslında,arkadaş ya paşa paşa gider % bilmek kaç fahiş yüksek vergi bindirilmiş ürünü sporcu ürünü satanlardan,hiçbir yasal sınırlama hiçbir milli spoculuk lisansıvb. rapor falan aranmadan  alırsın,ya da alamazsın!!! mantık bu arkadaşlar,vergi ödeyeceksiniz,başka yolu yok!!! 

 51. Koray GÜLÜNAY says

  Merhaba İlşad ÖZKAN.Yazınızı büyük bir dikkatle okudum.Size yürekten hak veriyorum.Ülkemizdeki tuhaf gümrük uygulamalarının sonucunu hep birlikte yaşıyoruz.Ben bir satıcı değilim.41 yaşında kamuda çalışan birisiyim.Merak üzerine bir araştırma yaptım.Bahsettiğiniz sitedeki bir ürünle iherb üzerindeki aynı ürünü kıyasladım.

  Sonuçlar:

  http://www.iherb.com/Optimum-Nutrition-100-Whey-Gold-Standard-Cake-Batter-5-lbs-2-273-g/27503

  Bu ürün 76,40 Dolar yani
  138.99 TL.

  (Merkez bankası kuru 1,8193 satış )
  + kargo kargoyuda bahsettiğiniz üzere 25 dolar olarak aldığımda
  45 tl yapıyor toplamda

  183,99 TL ye dışarıdan getirebiliyoruz.

  Türk sitesine şu an tarihi itibari ile baktığımda ise;

  http://www.protein7.com/news/index.php?s=urun-goruntule&id=75

  160 TL.

  Yaptığınız uyarıların bu firma üzerinde işe yaradığını umuyorum.Başarılar dilerim.İyi çalışmalar

  • says

   Sn. Koray Bey merhaba,
   Verdiğğiniz örnek için dediklerinize hak veriyorum ve umarım bir şeylerin iyileşmesi yönünde küçük de olsa bir payım olmuştur.

   Ne var ki iHerb sitesinde esas ilgi gören ürün, yine büyük ve tanınmış bir marka olan Twinlab’dır. Twinlab’ın aynı kilogramdaki şu ürünü ise 45,12 USD’dir ki bu da sizin verdiğiniz kurdan hesaplarsak 45,12 x 1,8193 = 82 TL.

   Yani yine yarı yarıya daha ucuza alınan bu ürüne 45 lira da kargo eklerseniz 127 lira ediyor. Ne var ki birebir aynı ürün değil bu sefer. Yine de önemli bir iyileşmenin yaşandığını söyleyebiliyoruz çok şükür. Umarız daha da iyi olur durum.

   Sonuç olarak biz amatör ve profesyonel sporcuların besin desteklerine daha ucuz ve kolay ulaşmasını istiyoruz. Sporcunun temel kalemlerinden biri sayılabilecek besin desteklerinin gerek devlet gerekse de bu alana yatırım yapan işadamları tarafından daha farklı bir politikayla satılması gerekir. Pırlantadan bile vergi almayan gümrüklerimizi hapishane gümrüğü gibi içeri bir şey sokulamayan yerler yapmaya gerek yok kanaatindeyim.

   İlginiz için teşekkürler.

 52. Deniz says

  Merhabalar ilşad bey  uzun zamandır yazılarınızı okumaktayım  ve gerçekten yazılanların aydınlatıcı olduğuna  inanıyorum   yazılarınız sayenizde internet üzerinden ve yeni  başlamış olduğum spor salonundan protein tozu satın  almadım yani kısacası kazık yemekten kurtulmuş oldum bunun adına ve birçok insanımızı aydınlattığınız  için minnettarım fakat sizden bir konuda yardım  istiyorum gitti gidiyor com da nitroful marka protein tozu 69 tl gibi bi fiyata satılıyo önerirmisin iz birde size danışmak istedim yada yurt dışından hangi siteden  nasıl spariş verebilirim ilginize smdiden tşekkür ederim

 53. yiğit says

  Güzel bir yazı olmuş emeğinize sağlık.Ancak bunu sonuna kadar okuduktan sonra insan çelişkide kalıyor.Sene 2013 oldu.Hala sporcu besini getirtmek yasak mı?Alsak gümrükte mi takılı kalıyor? Türkiyede en ucuz nereden protein tozu alınır.Bu konuda bizi bilgilendirirseniz çok mutlu oluruz.Sevgiler.

  • says

   Sağol Yiğit. Bildiğim kadarıyla protein tozu getirmek halen yasak. Orijinal ürünleri yetkili bayilerden almaktan başka bir yol görünmüyor şu anda. Hangisi ucuz satarsa ondan alabilirsin. Şimdilik insanları herhangi bir yere yönlendirebilecek bir yazı yazmayı düşünmüyorum çünkü büyük bir farklılık, avantaj sunan bir yer yok. Bu durumda benim yazmama da gerek yok. İnsanlara tek diyebileceğim, güvendikleri yerlerden, kendilerine özel indirimlerle alsınlar.

 54. kadir says

  ilşad abi ellerine saglık yazın için yaşım 21 inan suplementsiz gelişme olmuyor aminoyu aldık diyelim digerleri eksik creatine alsam amino alamıyorum tabiki buda gelişimi olumsuz etkiliyor şu ebay yada amazondan nasıl alışveriş ayapcagımızı lütfen rica ediyorum bir anlat bize burada faiş fiyattan kazıklanmaktan bıktık artık 22dolarlık ürünü 100-110tl ye almaktan bıktık tak etti artık…

 55. Falconetti Pistolero says

  Şu an itibariyle site artık sizlere ömür olmuş, muhteşem gümrük mevzuatımız ve ve ve söylemeye dilim varmıyor….
  ———————————————————————————————————————–
  July 2011 – Unfortunately, due to excessive issues by Turkish customs, we are not accepting orders from Turkey for the time being. We will resume shipping to Turkey, once there are improvements. We sincerely apologize for the inconvenience, and hope to serve you in near future. iHerb Management.

  Information specific to our customers from Turkey:

  Jan 2011 – Unfortunately, due to new regulations by the Turkish customs, they no longer allow individuals to import supplements directly. As a result, DHL and UPS services are no longer available. Please use International Airmail. This service is limited to orders that have a value of $80.00 or less and weigh 4 pounds (1814 grams) or less, and may take up to 4 weeks to be delivered.

  Please refer to the following page for more details on Turkish regulations:
  http://www.gtb.gov.tr/mevzuat/?t=6

  Feedback from Current iHerb Turkish Customers (February 2010  Survey)

  Orders over 100 Euros (including shipping) will be held by customs. (based on 4/6 comments)

  Limit your order to 9 items and do not order 3 of the same items. (based on 1/6 comments) 

 56. Ali says

  Merhaba İlşad hocam. Konunun şu an geçerli olmadığını biliyorum ama sorum için en uygun yerin burası olduğunu düşündüm. Kargo ile sipariş olarak değilde biz kendimiz yada arkadaşımız yurtdışından gelirken yanımızda whey yada herhangi bir supplement getirmemize bi engel varmıdır?

  Eğer getirebiliyorsak örneğin yanında telefon getirenlerde olduğu gibi aynı kategorideki üründen şu kadar getirilebilir gibi bi sayı yada kilo olarak bir sınır varmıdır?

  Kısacası kendi yanımızda getirdiğimiz üründe herhangi bi gümrük sıkıntısı yaşamaktamıyız?

  Bu konuda tecrübeli yada bilgili olan diğer arkadaşlardan da bilgilerini paylaşmalarını rica ediyorum.

Bir Cevap Yazın