Ucuz Whey

Yazan: İlşad Özkan

En ucuz –whey– protein tozu nedir; nereden ve nasıl alınır? Bu güzel soruya verilecek en doğru ve en dürüst yanıtı, doğru ve dürüst yanıtların merkezi BodyTR’de, bu yazımda bulacaksınız. Bu yazının bağlantısını (link’ini) gönderebildiğiniz kadar kişiye ulaştırın ve hâlâ Türkiye’den alışveriş ederek kazıklanan arkadaşlarınıza güzel bir hediye gönderin.

ÖNEMLİ NOT: Kazıklamak deyiminin anlamı (TDK): 2. tkz. Bir malı, bir kimseye değerinden çok pahalıya satmak, alışverişte aldatmak.
Bu yazıda kullanılan “kazıklamak” kelimesini, ifademi kuvvetlendirmek için tercih ettim. Firmaların, bu ürünleri –istemeden de olsa– uluslararası değerinden çok daha fazla satmasına vurgu yapmak için bu kelimeyi seçtim. Yoksa kimse kimseyi aldatmıyor; böyle bir şeyi de iddia etmiyorum.

Vücut geliştirme, body building (kas geliştirme, vücut yapma), fitness (sağlıklı yaşam) ve zayıflama (kilo verme, yağ yakma) hakkındaki bu yazıda kullanılan telif haklarıyla korunan görseller: Noodles and Beef, slgckgc ve Rico-san Creative Commons lisanslarına uygun olarak kullanılmıştır.

Kesenizin En Harbi Dostu BodyTR.com Yazıyor

EHEM NOT: Bu yazı, halkımızı aydınlatmak üzere yazılmıştır. Amacımız, “bir durumu” protesto etmektir (bir şahıs ya da kurumu değil). Pahalı satılan ithal ürünler makul fiyatlara düşene kadar bu tutumumuz değişmeyecektir. Yüksek fiyatların sorumlusunun kim olduğu, şu aşamada bizi ilgilendirmiyor. Başta sporcuların kullandığı bu tip besin desteklerinin, en azından yurtdışı fiyatından iki kat pahalıya satılmasına bile razıyız. Yazıda adı geçen kişi ve markalar, yazıda gereksinim duyulan “ispat”ı sağlaması gerektiği için tamamıyla gerçektir ve bu yazıdan ötürü birilerinin ticareti zarar görüyorsa, gerçekten üzgünüz ancak –büyük bir kısmı yoksulluk sınırının altında yaşayan– halkın menfaati, kişi ve kurumların şahsi menfaatlerinden daha önemlidir. Düşünce ve ifade özgürlüğü çerçevesinde, yayın organımız vasıtasıyla halka ulaşıyoruz. Siz de bize destek vermek istiyorsanız veya karşı çıkıyorsanız, bu yazıya bir yorum ekleyin ve arkadaşlarınızla bu yazının adresini paylaşın.

Şimdi size, birçok kişinin bildiği ama protein tozu almak isteyen ağırlıklı kesimin bilmediği, tamamen yasal bir yöntemden bahsedeceğim, ancak şimdiden bir uyarı: Bu yöntemi kesinlikle yasadışı ticaret yapmak için kullanmayacaksınız, vatandaşların hayatlarını kolaylaştırmak için düzenlenen kanunları suistimal etmek, bir çeşit küçük çaplı vatan hainliğidir. Bunu yaparsanız her çekirge gibi anca birkaç kere sıçrarsınız...

Şimdi konuya geçelim. Bildiğiniz gibi ülkemizde whey tozu, yani “peyniraltı suyu proteini” tozu hiç de ucuz değildir. Aslında, başka ülkelerde bu ürünler, bizde olduğundan çok çok daha ucuzdur. Fakat çoğu insan, ucuza whey proteini almanın yolunu bilmediği için bir güzel kazıklanır. Üstelik aldığı ürünlerin kalitesi de yurtdışından gelenlere göre tartışmalara açıktır (menşeinin değişik olması ve bundan kaynaklanan olası kalitesizlik ihtimalleri şüphesi de cabası).

Örneğin, bugün ülkemizde en ucuz protein tozunu sattığını gözlemlediğim Yakamoz Gıda ve bu firmanın satış sitesi olan protein7.com sitesindeki protein tozu (Optimum Nutrition markalı Gold Whey adlı ürünler) fiyatları şu şekildedir (Güya indirimli fiyatlar, neyi indirmişlerse, kendi kendilerine piyasa oluşturup sonra da sözde indirimler yaratarak ürünlerini cazip kılmaya çalışıyorlar. Açık açık fiyat yazsalar da ortada bir indirim olmadığını itiraf etseler ya.):

En münasip (çok bilinen bir supplement markası) örneğimizin, yurtiçinde yasal olarak en ucuza satıldığı sayfalar:

[Fiyatlar, bu yazının yazıldığı tarih olan 27 Eylül 2010 tarihlidir, ilgili sitelere bu tarihte erişilmiştir.]

O.N Gold Standard Whey 2LBS (908gr) Duble Çikolatalı ürün 75 Türk lirası’dir (indirimsiz hâli 115 Türk lirası),
27 Eylül 2010 erişim tarihli kaynak site: http://www.protein7.com/news/index.php?s=urun-goruntule&id=101

O.N Gold Standard Whey (2273 gr) Duble Çikolatalı ürün ise 145 Türk lirası (indirimsiz hâli 190 Türk lirası.
27 Eylül 2010 erişim tarihli kaynak site: http://www.protein7.com/news/index.php?s=urun-goruntule&id=25

Gelin bir de bu ürünlerin yurtdışı fiyatına bakalım:

100% Whey Protein - Gold Standard 2 LBS (908 gr.) (Double Rich Chocalate) 11.29 Amerikan doları yani bugünkü kurla sadece 16 Türk lirası 65 kuruş.

100% Whey Protein - Gold Standard 5 LBS (2273 gr.) (Double Rich Chocalate) 39.99 Amerikan doları yani bugünkü kurla sadece 59 Türk lirası.
27 Eylül 2010 erişim tarihli kaynak site: http://www.amazon.com/gp/product/B000QSNYGI/ref=pd_lpo_k2_dp_sr_1?pf_rd_p=486540031&pf_rd_s=lpo-top-stripe-1&pf_rd_t=201&pf_rd_i=B001F5SD26&pf_rd_m=ATVPDKIKX0DER&pf_rd_r=0KJAPTQEJV7PDCRQ3SK3

İlgili sitelerin ekran görüntüleri

İşte, Türkiye’nin en ucuz firmasının bile size sunduğu SÖZDE indirimin ne büyük bir kazık olduğu gerçeği. Peki, bizler bu kazığı yemek zorunda mıyız? Yani, sizi bilmiyorum ama ben çok kolay para kazanan biri değilim ve eğer düzenli olarak protein tozu kullanacaksam bana bir ürünü neredeyse 3 katı fiyatına satıp da üstüne bir de “indirim yaptığını” iddia edenlerle uğraşmak istemem.

Ben, en son aldığım 5 LBS’lik whey protein tozunu iherb.com sitesinden aldım, açıkçası bu sitede Optimum Nutrition (ON) olmadığı için tercih etmedim ama sizi temin ederim ki Optimum Nutrition Whey Gold bile alsaydım yukarıdaki fiyatlardan alacaktım.

Türkiye’de Whey vb. Sporcular İçin Üretilmiş Özel Beslenme Desteklerinin Fiyatı Neden Pahalı?

Öncelikle, her ne kadar firmaların fiyatını eleştirsem de firmaları eleştirmiyor ve onları takdir ediyorum. Bu size bir tezat gibi gelebilir ama değil. Açıklayayım:

Firmaları –yüksek kâr peşinde koşanlar hariç– kınamıyorum. Ülkemizin mevcut piyasası, onları, ürünleri yüksek fiyattan satmak zorunda bırakıyor. Yani, eğer ben ya da siz bir firma kursaydık ve bu ürünleri satmaya başlasaydık, biz de Amerika ve Avrupa’ya göre oldukça yüksek olan fiyatlardan satmak zorunda kalacaktık çünkü ticaret yapıyoruz. Ticaret yaptığımız için kâr elde etmek zorundayız fakat bir de ithalat ve kurumlar vergisi falan da vereceğiz. Tüm bu masrafların üzerine diğer bütün işletme giderlerini de eklerseniz fazla bir alternatifiniz kalmaz ve fiyatları pek de aşağıya çekemezsiniz. Sonuçta, firmalar cephesinden baktığımızda onları suçlamıyoruz, aksine, bu ürünleri ülkemizde sattıkları için onları destekliyoruz.

Ancak sebep ne olursa olsun sonuç değişmiyor. Bu yazıda buna parmak basıyorum. Bu yazı, firmaların “neden yüksek fiyattan ürün sattıklarını” anlatan bir yazı değil. Bu yazı, ülkemizde bu ürünlerin yüksek satılmasından bahseden ve size daha ucuz satın alma yollarını gösteren bir yazı. Ortada böyle bir vakıa var, ben de bundan bahsediyorum. Ülkemizde bu ürünleri üretme imkânımız olsa veya vergi vb. giderlerde düşüş olsa veya firmalar “sürümden kazanacak” hâle gelseler, –bir ihtimal: firmalar kâr marjını düşürürse– bu ürünler biraz daha ucuzlar. Ancak, ürünler ucuzlasın diye topyekun yerli firmalardan alışveriş edersek de kendimizi “kazıklanmış” hissediyoruz ve bunun suçlusu firmalar değil.

Protein Tozu Nasıl Ucuza Alınır?Evet. Mesaj, –biraz abartılı da olsa–esprili bir şekilde anlatılıyor ve gayet açık. Ancak reklamda, iki farklı marka vardı, bizim alacağımız ürünler ise tamamen aynı markalar; yani reklamda anlatılmak istenen benzerliğin ötesinde, bir aynilik söz konusudur bizim durumumuzda. Mesajımızı da verdiğimize göre, oldukça basit olan temel kurallarımızı sıralamaya başlayabilirim:

Ucuz (Whey) Protein Tozu Almak İçin Kural 1: Fiyatlar makul seviyelere inene kadar asla Türk firmalarından alışveriş yapmayarak.

Ucuz (Whey) Protein Tozu Almak İçin Kural 2: Hiçbir Türk firmasından alışveriş yapmayarak.

Ucuz (Whey) Protein Tozu Almak İçin Kural 3: Yurtdışından (güvenilir bir site aracılığıyla), yalnızca kişisel kullanımınıza yetecek kadar protein tozu ya da buna benzer sporcu ürünü siparişi vererek.

Ucuz (Whey) Protein Tozu Almak İçin Kural 4: Cuzi bir kargo ücretini kredi kartınızla ödeyip evinizde bekleyerek [Aldığım tüm ürünleri (Solgar markalı V2000 multivitamin ki ben bunu 15 dolara falan aldım ama Türkiye’de 90 liraya kakalıyorlar) + kreatin (creatine) + en iyi kalite balık yağı (Türkiye fiyatını söylesem inanmazsınız, bundan da iyi bir tasarruf sağlamış oldum) + Kompleks B vitamini + Twinlab Whey] kapıma kadar getirdiler. Aldığım ürünler 120 dolar tutuyordu ve 25 dolar kadar da kargo parası ödedim. Sonuçta ise 400 lira kadar bir tasarruf sağladım. Kaçınız 400 lirayı sokaktan topluyor?

Ucuz (Whey) Protein Tozu Almak İçin Kural 5: Satışını yapmamak kaydıyla, kişisel ihtiyacınız için alacağınız bu tip BÜTÜN ÜRÜNLERİ her zaman yurtdışındaki GÜVENİLİR sitelerden almak ve hiçbir Türk firmasına rağbet etmemek.

Eğer düzenli olarak protein tozu alan ya da almak isteyen biriyseniz bu basit ve etkili kuralları uygulayarak bir yıl içerisinde çok büyük tasarruflar sağlarsınız. Ancak asla ama asla satış amaçlı ürün getirtmeyin, başınız ağrımasın boş yere.

Her Türk vatandaşının alışveriş yapma özgürlüğü vardır ve kanunlarımızın belirlediği ölçülerde, ilgili makamların onayı bulunan bütün ürünleri yurtdışından getirtme özgürlüğüne sahiptir.

Tercih sizin, Türkiye’deki sözde en ucuz firmalardan alışveriş etmeye devam ederek kazıklanmak mı, yoksa yurtdışından en kaliteli sporcu beslenmesi ürünlerini ucuza temin etmek mi?

Bu yazımda, Türkiye piyasasındaki en ucuz satış sitesini ele aldım ve diğer satış sitelerine hiç girmedim, yani supplementler.com gibi siteler falan da aynı. Böyle sitelerden sürekli alışveriş yapmak için en ufak bir geçerli sebebiniz varsa lütfen yorumlarda paylaşın ve ben de öğreneyim.

Çevrenize sorun, kanunlara uygun olarak getirtilen ve amazon.com, iherb.com gibi güvenilir olan onlarca siteden alışveriş edenlerin ne büyük tasarruflar ettiğini göreceksiniz.

Hanımlar, bir sözüm de size: Bu sitelerde, sizin burada tonla para vererek aldığınız ürünleri o kadar ucuza satıyorlar ki, şaşarsınız.

Sözde indirimlere ve Türk sporcularını yalancıktan indirimlerle yolanlara kocaman bir hayır! Eğer sizin de protein tozu alan ya da almak isteyen bir tanıdığınız varsa ona bu yazıyı gönderin.

Yurtiçinden Sporcular İçin Üretilmiş Özel Beslenme Ürünü (Supplement) Alışverişi Yapmanın Faydaları

1) Ödediğiniz paranın küçük bir kısmı, ithalatçı firma aracılığıyla yurtdışına giderken, büyük bir kısmı ise yurtiçinde kalır ve kalan kısmın bir bölümü de firmanın ödediği vergi devletimizin kasasına girer.

2) Ödediğiniz parayla, yerli bir işletmenin ayakta durmasına katkıda bulunduğunuzu, bir ya da daha fazla vatandaşımızın bu işletmede çalışarak evine ekmek götürebildiğini ve bunda da sizin katkınız olduğunu bilirsiniz.

3) Acilen protein tozuna ya da benzeri bir ürüne ihtiyacınız varsa –böyle bir aciliyet de nasıl olur bilemiyorum ama– yurtiçindeki bir firmanın satış mağazası ya da ofisinden, ihtiyacınız olan ürünleri temin edebilirsiniz.

4) Aldığınız üründe bir sorun çıkması durumunda Tüketici Mahkemelerine başvurarak daha hızlı sonuç alabilirsiniz. Sonuçta, ilgili firma Türkiye’dedir.

Yurtiçinden Sporcular İçin Üretilmiş Özel Beslenme Ürünü (Supplement) Alışverişi Yapmanın Olumsuzlukları

1) Kazıklanırsınız.

2) Hem de aynı ürünü neredeyse 3 katı daha pahalıya alarak kazıklanmış olursunuz.

3) Alacağınız markanın, bütün ürünlerini ve aynı ürünün değişik varyasyonlarının (değişik aromalar vb.) pek azını bulabilirsiniz.

4) Kazıklandığınız için, supplement giderlerinden tasarruf edemezsiniz.

5) Kazıklandınız.

Yurtdışından Sporcular İçin Üretilmiş Özel Beslenme Ürünü (Supplement) Alışverişi Yapmanın Faydaları

1) Kaliteli ürünleri, kapınıza kadar teslim edilmek üzere ucuza satın alırsınız.

2) Düzenli olarak, sporcular için özel üretilmiş beslenme destekleri (başta whey) kullanıyorsanız, uzun vadede çok ciddi bir tasarruf edersiniz.

3) Sorunsuz bir alışveriş gerçekleştirirseniz –ki bu hiç de zor değildir– ürünlerinizi gerçek perakende bedelleri üzerinden satın almış olursunuz. Sonuç olarak: Kazıklanmazsınız.

Yurtdışından Sporcular İçin Üretilmiş Özel Beslenme Ürünü (Supplement) Alışverişi Yapmanın Olumsuzlukları

1) Bu ürünü alırken kullandığınız ve ülkenizde kazandığınız paranın tamamı, yurtdışına gider.

2) Az da olsa –alışverişinizi doğru bir biçimde tamamlamaya yetecek kadar– İngilizce bilmeniz gerekir.

3) Eğer İngilizceniz zayıf olduğu için güvenilmez bir siteden alışveriş yaparsanız ürününüz gelmeyebilir veya sorunlu bir ürün gelebilir. Ancak, milyonlarca dolar cirosu olan büyük şirketlerden alışveriş etmeniz durumunda böyle bir sorun yaşama ihtimaliniz neredeyse yoktur.

4) Kanunu size verdiği hakkı aşarsanız ürününüz gümrükte takılır ve çıkarmak için azımsanmayacak bir ücret ödemeniz gerekir. Bu sebepten, aldığınız ürünlerin nakdî değerinin 100 avroyu geçmemesine özen gösterin, eğer “garantici” bir tipseniz siparişinizin toplam bedeli 100 Amerikan dolarını aşmasın.

5) Eğer kendinizi akıllı zannederek –bazı insanların yaptığı gibi– aldığınız ürünleri kişisel kullanım için değil de satmak için alıyorsanız, yasalarımızı suistimal ediyorsunuz demektir. Vergisiz kazanç elde ediyorsunuz demektir ve er ya da geç bunun bedelini ödersiniz. Ayrıca, ürünü sattığınız kişiyi de aldatmış olursunuz ki, asıl büyük suç budur.

Ucuz Protein Tozu Almak Hakkındaki Son Sözüm

Sonuç olarak; en ucuz, en kaliteli whey protein tozu vb. bütün ürünleri yurtdışından getirtmenizi şiddetle öneriyorum. Dilerim ülkemde, bu ve benzeri ürünlerin, uluslararası piyasaya uygun fiyatlarda satıldığı günleri görürüm... Ancak o günleri görene kadar boş durmaya niyetim yok, elimden geldiği kadar bildiklerimi paylaşacağım.

İlerleyen günlerde –bir fırssatını bulunca– sizlere iherb.com ya d aamazon.com ya da başka sitelerden nasıl sipariş verileceğini ve oturduğunuz yerden nasıl tasarruf edeceğinizi anlatacağım. Bir müjdem daha var: İlerde, siz BodyTR okuyucularına, kaliteli protein tozlarını, yurtdışına kıyasla bile ucuz fiyatlarla nasıl satın alabileceğinizi anlatacağım.

Sağlık ve mutlulukla kalın.

21 Nisan 2011 Tarihli Önemli Not: Artık Ürün Getirmek Yasak!

Bu sayfadaki yazıyı bundan yaklaşık yedi ay önce yazmıştım ve bu yazı yayınlandıktan sonra pek çok tartışmaya sebep olmuştu. Aşağıda yorumlar kısmında bunların bir kısmı mevcut. Bu yazı yayınlandıktan bir süre sonra yurtdışından getirilen gıda takviyelerine, yeni bir Gümrük Müdürlüğü genellemesiyle yasak konulmuştu. Konuyu araştırdığımda, ithalatçı firmaların Ankara'ya yoğun bir baskı yaptığını öğrendim. Gerek sporcu gıdası getirten ithalatçılar gerekse de kozmetik ürünleri getirenler Bakanlığa baskı yaparak bu yasaklama genelgesini yaptırmışlardı.

Bu genellemeden sonra konu pek çok amatör sporcunun tepkisini çekti ve gerek Gümrük Müdürlüğü, gerekse de Bakanlık telefon ve faks yağmuruna tutularak uygulamanın durdurulması sistendi. Bakanlık ise tüm bu başvurulara "yeni bir düzenleme getireceğiz" diye yanıt verdi. Herkes uygun bir düzenleme beklerken bugün düzenleme yapılmış ve yürürlüğe konulmuş. Bu düzenlemeye göre yurtdışından eskisi gibi vergisiz olarak kişisel kullanım amaçlı gıda takviyesi getirmek yasaklanmış oldu, getirecekseniz bile vergisini ödemeniz gerekecek. Haberin detaylarını şuradan öğrenebilirsiniz: http://www.bodytr.com/2010/09/ucuza-whey-protein-tozu-nasil-alinir.html#comment-3193

Şu var ki, yıllarca pek çok internet satıcısı, dikkat edin, kullanıcısı değil, satıcısı diyorum, internetten sipariş verdiği ürünleri yurtiçinde satarak büyük ve haksız kazanç elde ediyordu. Bu kişilerden birine bir sipariş verdiğinizde, kendi kredi kartıyla ürünü yurtdışından internet üzerinden sipariş ediyor fakat fatura adına ve ürün teslim adresine siparişi veren müşterisinin bilgilerini giriyordu. Bu sayede kendi adı Gümrük Müdürlüğü'nde görünmüyor ve herhangi bir yasaklama getirilemiyordu, sürekli farklı isim ve adreslere gelmiş ürünler gözüküyordu (eskiden de bir tek ismin üst üste sipariş vermesi yasaktı). Bu suistimalin yanı sıra sizin gibi, benim gibi bireysel ve masum kullanıcılar da vardı. Yani biz devleti dolandıran tüccar müsveddeleriyle aynı kefeye konmuş olduk artık. Devlet, ne yazık ki bir çözüm bulmak yerine kökten yasaklama yoluna gitti. Elbette kökten yasaklanması ithalatçıların işine geldi, çünkü onlar için, yurtdışından ucuza ürün getiren tüccarmış ya da sıradan dürüst bir vatandaşmış önemi yok. Onlar kendilerince haklı olarak, mallarını almak isteyen herkese kendileri satış yapmak istiyorlar...

Peki şimdi ne yapacağız Sevgili BodyTR okurları? Şimdi, yeni düzenlemede yurtdışından getirilen bu ürünler vergiye tabi olduğuna göre, bu sefer de vergisini ödeyerek ürün alacağız ve bakacağız, yurtiçi fiyatından ne kadar ucuza geliyor. 150 avroyu geçmeyen gıda takviyelerimizin kargo parası ve vergisini ekleyince bile yurtiçi fiyatından kayda değer farkla ucuza geliyorsa size bunları anlatacak ve yöntemlerini öğreteceğim. Yok eğer istediğimiz fiyat farkını yakalayamazsak elimizin taşın altına sokacak ve ucuz sporcu ek besini satın almanız için uygun bir firmayla işbirliğine gideceğiz. Eğer bunu yaparsak hem biz komisyon alacağımız için site olarak bir miktar kâr elde edeceğiz, hem de sizler ucuza ürün alacaksınız. BodyTR gibi, halka hizmet amacıyla kurulmuş ve imkânları dâhilinde umut vadeden sporculara destek olmayı arzulayan bir site olarak biz yine sizler için çalışacak ve er ya da geç bu konuda da sizlere desteğimizi sunacağız.

İlk Alışverişinizi 5 Dolar Fazladan İndirimle Yapın

iHerb'den yapacağınız ilk alışverişinizde, alışveriş sepetinize aşağıdaki kupon kodunu girerek tam 5 Amerikan doları fazladan indirim alabiliyorsunuz:

Bu yazı kanunen tescillenmiştir.