Evde Yapabileceğiniz Etkili ve Kolay Egzersizler

Evde Spor Yapılır mı ve Yapılırsa Nasıl Yapılır?

Bir spor salonuna kaydolup da gidemeyen kişilerin yatırdıkları paralarla İstanbul’a birkaç olimpik stat yapılabilirdi. Biz Türk erkekleri, kemerimizden dışarı taşmış göbeğimizi ovalayarak “Yarın spora başlıyorum,” demeyi çok severiz. (İkinci sırada “Yarın sigarayı bırakıyorum,” üçüncü sırada da “Yarın diyete başlıyorum,” gelir.) Eşofmanlar ve spor ayakkabısı yenilenir, iki üç kez gittikten sonra bahaneler başlar; işten geç çıkıyorum, bugün yorgunum, bugün canım istemiyor derken bir bakmışız göbek daha da büyümüş.

İstanbul’da adım başı yeni spor salonu açılıyor. Salon işletmecileri, yıllık ücreti peşin almayı çok seviyorlar. Üye olanların yüzde sekseninin birkaç seferden sonra bir daha gelmedikleri bilindiği için de yirmi kişinin yan yana zor duracağı yerlere üç yüz abone kaydediyorlar. Yeteri kadar paranız ve vaktiniz varsa hemen kaydolun ama şu söylediklerim de aklınızın bir köşesinde kalsın: Sağlık için spor yapmak istiyorsanız salon üyeliğine ihtiyacınız yok.

Günde 20 dakika yeter

Sporun önemine ve sağlığına yapacağı katkıya inanan kişiler istedikleri takdirde zaman da yer de bulabilirler. Sporda en önemli şey devamlılıktır. Evde her gün yapacağınız 20 dakikalık bir çalışma haftada bir iki gün gittiğiniz spor salonundan daha yararlı olabilir.

Evde Yapabileceğiniz Harika Hareketler

Evde Sporun Birinci Hareketi: Yürüyüş

Yürüyüş bandınız yoksa kendinize bir yürüyüş parkuru belirleyin. Yürüyeceğiniz yerin evinizin yakınında olması çok önemlidir. Günlük yürüyüş en az yarım saat ve olabildiğince hızlı tempoda yapılmalıdır. Terlemeden yapacağınız yürüyüşler yeteri kadar yararlı olmaz. Sağlığınız elveriyorsa "bir yürü-bir koş metodu" en iyisidir.

Evde Sporun İkinci Hareketi: Yarım Çömelme Hareketi

Çömelme hareketi, bacaklarımızdaki pek çok kas grubunu çalıştırır. Ellerinizi önde bağlayıp sanki bir sandalyeye oturur gibi geriye doğru çömelin. Yukarıdaki resimde görüldüğü gibi sırtınız dik olsun ve öne doğru eğilmeyin. Bacak kaslarınız ağrıyana kadar bekleyin sonra tekrar doğrulun. Bu hareketi 8 kez tekrar edin.

Bacak ve kalça kasları diz kapaklarımıza binen yükün azaltılması açısından çok önemlidir. Ayaklarınızı omuzlarınız hizasında açın. Sağ yukarıdaki resimde olduğu gibi (resim içinde bulunan küçük resimdeki yanlış) sırtınız dik olarak sanki bir sandalyeye oturuyormuş gibi yarım çömelin ve ona, yirmiye, otuza kadar sayın. Sonra doğrulup dinlendikten sonra hareketi tekrar edin. Kaslarınız güçlendikçe sayıyı artırın.

Evde Sporun Üçüncü Hareketi: Yukarı İtme (Push Up) (Dizler Üzerinde Şınav)

Yüzükoyun yere yatın dizlerinizi yere koyun ve ellerinizi yere koyarak gövdenizi yukarı kaldırın. Kollarınız yeteri kadar güçlendikten sonra hareketi dizlerinizi değil, ayak parmak uçlarını yere koyarak yapabilirsiniz. Diyelim üç kez yaptıktan sonra yoruldunuz, bir molanın arkasından bir üç daha yapın. İlk günler çok zorlayıp kaslarınızı incitmeyin, sayıyı zamanla artırın. (Hiç durmadan 1500 push-up yapanlar var.)

Göğüs, omuz, kol hatta karın ve bacak kaslarını bile çalıştırır. Yüzükoyun yere uzanın. Ellerinizi omuzlarınız hizasında açtıktan sonra gövdenizi yukarı doğru kaldırın. İlk günler dizinizi yerden kaldırmadan yapın. Kollarınız yeteri kadar güçlendikten sonra dizlerinizi yere değdirmeden yapmaya çalışın. (Bakınız: Şınav)


Evde Sporun Dördüncü Hareketi: Mekik


Mekik hareketi, karın ve üst gövde kaslarını çalıştırır. Ellerinizle başınızı arkadan destekledikten sonra omuzlarını ve üst gövdenizi yukarı doğru kaldırmaya çalışın. Tam doğrulmanıza ve fazla zorlamanıza gerek yok. Kaslar güçlendikçe zaman içinde hareketi daha iyi yaparsınız. 8 kez tekrar edin.

Karın kasları içindir. Yere uzanın, eller başınızın altında olarak gövdenizi doğrultmaya çalışıp karın kaslarınız acıyana kadar durun. Bu hareketi yaparken çeneniz gövdenize değmesin (Arada bir elma olduğunu düşünün.)

Evde Sporun Beşinci Hareketi: Superman

Süpermen hareketi, sırt kasları için idealdir. Yere boylu boyunca uzanın. Avuçlar yeri gösterecek şekilde ellerinizi ileri doğru uzatın, aynı anda ayaklarınızı da dizlerden kırmadan yukarı kaldırmaya çalışın. Kendinizi gökyüzünde uçuyormuş gibi hayal edin. Durabildiğiniz kadar durup sonra kendinizi bırakın. Kaslarınızı gevşettikten sonra hareketi tekrarlayın.


Evde Sporun Altıncı Hareketi: Diz Üstünde Geriye Esneme

Baldır germe hareketi. Şekilde görüldüğü gibi ayaklarınız üzerinde diz çökün. Sonra ellerinizi göğüs hizasında kavuşturup geriye doğru eğilebildiğiniz kadar eğilin. Ona, yirmiye, otuza kadar sayıp doğrulun. Hareketi birkaç kez tekrar edin.

(Editör: Bu hareketi gösteren bir video bulamadığımız için yukarıdaki çizimle idare edeceksiniz. Bu hareket hem alt sırt kaslarınızı güçlendirir ve hem de bacağınızı gerer.)

Evde Sporun Yedinci Hareketi: Kalça Kaldırma (Varyasyonlardan Biri)

Bel, sırt ve kol kasları için. Sırt üstü yatıp ayakları dizden kırın sonra eller yanda yeri destekleyecek şekilde poponuzu yerden kaldırmaya çalışın, durabildiğiniz kadar durduktan sonra tekrar rahatlayın. (Editör Notu: Aşağıdaki birinci videoda gösterilen hareketle, ikinci hareketi birleştirerek yapın. Anlatılan hareketi tek başına gösteren video bulunamadı.)


Evde Sporun Sekizinci Hareketi: Bir Bacak Yana Çökme

Bir bacağı düz olarak yana alın diğer bacağı bükerek çökün. Mümkün olduğu kadar vücudun üst kısmı dik olsun. Sayabildiğiniz kadar sayıp doğrulun ve öbür bacakla hareketi tekrar edin. Her iki bacakla 4’er kez tekrar edin. (Videoda öyle yapılmasa da siz fotoğraftaki gibi ellerinizi bacaklarınıza koyarak yapabilirsiniz.)


Evde Sporun Dokuzuncu Hareketi: Bir Bacak Önde Çökme Hareketi

Bir bacak önde çökme hareketi. Bir bacağınızı öne alın diğeri arkada vücudunuzu dik tutarak çökün. Öndeki baldırınız mümkün olduğu kadar yere paralel hale gelsin ama arkadaki diziniz yere değmesin. Öne eğilmemeye ve vücudun dik olmasına dikkat edin. Sayabildiğiniz kadar sayın, bacaklarınız ağrıyınca doğrulun ve diğer ayağı öne alarak tekrar edin. Toplam 8 tekrar yapın.


Dönüm Noktası!

Bugün sağlığınız için bir dönüm noktası olabilir. Sizden tek istediğim, günde 20 dakikanızı yukarıdaki hareketlere ayırmanız. Unutmayın devamlılık çok önemli. Bugün yorgunum, bugün eve geç geldim, bugün hastayım diye mazeret uydurmak yok. Ateşiniz 39 dereceyi geçmedikçe hareketlere devam. (Ev ahalisinin sizinle dalga geçmesine aldırmayın, bir süre sonra onlar da size katılacaklardır.)
 

loading...

Yorumlar

240 Yorum - "Evde Yapabileceğiniz Etkili ve Kolay Egzersizler"

Bildir

Sıralama:   En Yeniler | Eskiler | Beğenilenler
Melike
5 yıl 6 ay önce
Merhabalar öncelikle sitenizi çok beğendiğimi belirteyim. Sorularım vardı. Kalça ve basenlerimde kilo fazlam var ve eritmek istiyorum ancak bölgesel bir zayıflamanın olmadığını da sitenizden öğrendim. Önemli değil zaten fit bir vücudum olsun istiyorum. Evde bisiklet ve koşu bandımız var. 1 aydır kendi hazırladığım programla çalışıyorum ne kadar sağlıklı pek bilemiyorum gerçi, o yüzden size soruyorum. 10-15 dk bisiklete biniyorum sonra dambıllarla birkaç hareket yapıyorum. 10 dk hızlı tempo yürüyorum ve 2-3 dk koşuyorum hızı yavaş yavaş azaltarak bırakıyorum 15 dk kadar oluyor. Böylece toplam 45 dk spor yapmış oluyorum. Haftada 5 gün yapıyorum ve etkilerini görmeye başladım. Bacaklarımdaki kaslar kendini… Read more »
Melike Hanım merhaba, Murat bey yazılarını dergimizde yayınlamamıza izin vermiştir ancak yoğunluğu dolayısıyla buradaki yorumlara cevap vermeye ne kadar vakit ayırabilir, ben de bilmiyorum. Bildiğiniz gibi biz tamamen gönüllülerden müteşekkil bir siteyiz ve fırsat buldukça siteye vakit ayırabiliyoruz. Bu sbepten sorularınıza ben yanıt vereceğim, Murat bey de fırsat bulursa yazabilir, buraya yapılan yorumlar kendisinin e-posta adresine gidiyor çünkü. Spor ve egzersiz konularına uzak biri olarak kendi hazırladığınız programda birtakım eksiklik veya yanlışlıklar olabilir. Bu programınızı forumumuzda paylaşırsanız üzerinde yorumlar yapabiliriz. Ağırlık egzersizleri öncesinde 10-15 dakika bisiklete bineceğinize beş dakika binin, zira 10-15 dakika bisikelte binmeniz de sizi ısıtmaktan başka pek… Read more »
fatih
5 yıl 1 ay önce

ben 13 yaşındayım boyum1.60 kilom 42 vücüt geliştirmek istiyorum hangi hareketleir önerirsiniz yardım edersiniz sevinirım

Mert
5 yıl 20 gün önce

Bence yaşın nedeniyle ağırlık kaldırmadan başlama evde şınav mekik çek derim her gün şınav mekik hemen kendini belli etmez ama her gün evde mekik çekerek karın baklavası yapmış arkadaşlar var 😀 ben 15 yaşındayım salonda pensede 55 kilo kaldırıyodum ama boya etkisi olduğundan bıraktım 20 yaşlarında fln başlamak doğrumuş galiba.

şeyma
5 yıl 6 gün önce

merhaba ben 22 yaşındayım boyum 160 , 43 kiloyum spor ve egzersizlerle kilo almam mümkün mü bana yardımcı olursanız sevinirim şimdiden teşekkürler

Evet Şeyma, bir sağlık sorunun yoksa mümkün. Kilo almakla ilgili bir yazım var, lütfen onu okur derim. Sonra da içinde ağırlık çalışması da barındıran bir egzersiz programına başlayarak 3-6 ay arasında kilo almaya başlayabilirsin. Benim düşüncem bu.

Seyma
4 yıl 11 ay önce

Merhabalar ben 19 yaşındayım Koşu bandına çıkıyorum mesela ilk 5 dk 5,3 dk 6,1 dk 7,3 dk 6,1 dk 8 olarak hızımı azaltıp çoğaltıyorum. Böyle 45 dk yapıyorum.Nefesime dikkat ediyorum nefes nefese kalmamaya çalışıyorum.İki elime bazen ağırlık alıyorum.Bittikten sonra 15-20 dk mekik falan kaslarımı zorluyorum ve bitiriyorum.Bünye alışırmış ya bunu bir süre sonra değiştirmem gerekiyor mu ? Bide programım ne kadar yararlı sizce 10 kilo fazlam var.Ve herkesin problemi olan bel bölgemde çok var (: Böyle yaparak istediğim sonucu elde edebilirmiyim ? Birgünde çok mu yükleniyorum.Mesela bi gün aerobik bi gün yürüyüş/koşu mu yapmalıyım.Haftanın 4-5 günü yapmaya gayret ediyorum.Şimdiden teşekkürler.

Sanıyorum bu yorumunuzu yinelemişsiniz. Buna cevap verdiğimi hatırlıyorum, öbür yazının altına bıraktığınızda.

gonca
4 yıl 11 ay önce

merhabalar ben 19 yasında 1.6o boyunda ve 50 kiloyum belimden kilo almıyorum aldıgım kilo direk kalça ve bacaklarıma gidio.vücudum hiç hiç sıkı deil bu yüzden çabuk kilo alıp veriyorum bu benim moralimi bozuyo su içsem yarıyor.benmle ilgilenrsenz cok sevinirim

Gonca merhaba,
Şu an için sana tek diyebileceğim dergimizdeki seçmece yazılara bir göz atman olacak. İnan bana bizim yazılarımız başka sitelerden gördüklerinden farklıdır. Çabuk kilo alıp vermek de kötü bir özellik değil, aksine metabolizmanın hızlı ve sağlıklı çalıştığının bir göstergesidir muhtemelen. Forumumuza üye olarak deneyimlerini ve forma girme yolculuğunu paylaşabilirsin.

sinem
4 yıl 10 ay önce

çok zayıfım 🙂 ama sadece biraz sıkılaşmak istiyorum ne yapmalıyım 🙂 teşekkürler

Düzenli ve bilinçli egzersiz tabii ki 🙂 Başarılar!

3 yıl 8 ay önce

simem bence sen you tube veya başka bir yerden egzersiz çalışmalrı yap bende öyle yapıyorum yoru olsa bile bir 10 veya 15 dk yapsan tetiyormuş

4 yıl 9 ay önce

Öncelikle Siteniz Mükemmel.Ben 15 Yasındayım Evde Karın Kası Yapmak İstiyorum Daha Önceden Bir Kaç Kez Denemistim Fakat Ya Yorgun Oldum Bıraktım Ya Da Karın Kası Olmadığı İçin.Evde Mekik için Alt Karın Ve Üst Karın İçin Hangi Hareketleri Önerirsiniz?Lütfen Yardımcı  Olursanız Sevinirim..Simdiden Çok Tesekkürler…

Evde karın kası hareketlerini gösteren “baklava desenli karın kasları” başlıklı bir yazımız var, oraya bakabilirsin Turab. (Murat Kınıkoğlu hoca buraya pek bakamıyor, bu sebepten cevapsız kalmamanız adına size şimdilik ben yanıt yazıyorum.)

ADELE
4 yıl 9 ay önce
Merhaba, Ben 35 yaşında 1,67 boyunda 75 kg.ağırlığında ilerlemiş bel fıtığından (L4-L5) muzdarip buna rağmen spor aşığı bir bayanım. Spor yapmayı çok seviyorum ancak bir şekilde özellikle belimdeki sorun nedeniyle (sadece bel tutulması değil, bacak sinirine bası yaptığından bacak ağrılarımda oluyor) sürekli spor yapamıyorum maalesef. Fakat kendimi iyi hissettiğim anda tekrar başlıyorum. Bugüne kadar pilates, spor salonlarında kardio ve ağırlık çalışmaları, B-fit isimli spor salonunda çalışmalar ve evimde yaptığım çalışmalar oldu. Fakat ne zaman bir spor salonuna kayıt olsam hep rahatsızlığım nüksediyor ve bırakmak zorunda kalıyorum. Ben de artık evde spor yapmaya karar verdim fakat doğru spor yapabilmek için yeterli… Read more »

Ne durumdasınız, sorunuzun gerekli yerlerini güncelleyerek forumumuzdan sorarsanız size fikir vermek isterim.

(Murat Kınıkoğlu hoca buraya pek bakamıyor, bu sebepten cevapsız kalmamanız adına size şimdilik ben yanıt yazıyorum.

FATMA BABY
4 yıl 8 ay önce

Merhaba 2.5 aylık bebeğim var. Gebelikte aldığım 15 kilo fazlam var. Haftada 3 gün 3km 40 dk. yürüyüş/koşuyorum. Evde haftada 4 gün 1 saat kadar aerobik yapıyorum( mekik, sopa çevirme, yan mekik, hola hoop çevirme vs.Ama bunları düzenli yapamıyorum. Özellikle iç bacak ve karın yağları için ne yapabilirim? Önerilerinizi bekliyorum. Teşekkür ederim.

Fatma Hanım sitemizde “yağ yakımı”, “yağ yakma”, “kilo verme” gibi aramalar yapınız, işinize yarayacak çok güzel yazılarımız var.

(Murat Kınıkoğlu hoca buraya pek bakamıyor, bu sebepten cevapsız kalmamanız adına size şimdilik ben yanıt yazıyorum.

volkan
4 yıl 8 ay önce

ben 17 yaşımdayım lise 3. sınıfa gitmakteyim meslek lisesine gittigimden spora gitmeye pek vaktim olmuyor ben 1.70 boyundayım ve 90 küloyum lise bittikten sonra askeri okula gitmeyi düşünüyurum ama külom sorun oluyor bana günde yarım saat yada bir saat evde  egzersiz hareketleri tavsiye ederseniz sevinirim sonucunda bu benim kulom istikbalimle oynuyor lütfen yardım edin

simdiden teşekkür ederim 

Merhaba Volkan,
Şınavla ilgili yazımdaki yorumlarda askerî okul sınavına hazırlananların yorumlar var, bulup okumanı öneririm. Ayrıca sana uygulanacak sınavı ilgili okullardan öğrenerek şimdiden kendi kendini sınava tabi tutarak hazırlanmalısın. Başarılar.

kemal
4 yıl 8 ay önce

17 yaşındaym boyum 182 cm. 80 kiloyum. 98 kiloydum ve 18 kilo verdim. Fakat basenlerim geniş ve göbeğimde hafif. Spor yapmadan zayıfladığım için sarkmalar oldu. Bunları nasıl düzeltebilirim? Birde beslenme düzenimi nasıl ayarlayabilirim? Yardımcı olabilirseniz sevinirim ve şimdiden teşekkür ederim.

Spor yaparak başlayabilirsiniz.

halil
3 yıl 8 ay önce

spor yapmadan 18 kiloyu nasıl verdin

ırmak
4 yıl 8 ay önce

merhaba ben 16 yaşındayım.boyum 1.70 kilom 74.son bir aydır çok kilo aldım.bi kaç ay içinde kilo vermek istiyorum.egzersizleri yapabilirim ama diyet konusunda pek başarılı değilim.çok karbonhidrat tüketiyorum.karbonhidratı ne kadar azaltmalıyım? çok azaaltamazsam kilo veremezmiyim.bana yardım edermisiniz lütfen

Irmak selam,
Karbonhidratları olabildiğince azaltmanı ve abur cuburları tamamen kesmeni öneririm. Eğer spor yapıyorsan belirli bir miktar karbonhidrat tüketmelisin ama. Benim önerim bunlar. Mümkünse düzenli spora başla, aldığın toplam kaloriyi ve karbonhidratları azaltırken aldığın protein miktarını arttır. Bir iki senede güzel sonuçlar elde edebileceğini düşünüyorum ancak unutma, ailenin gözetim ve denetiminde yapmalısın bunları.

aybike
4 yıl 8 ay önce

Ben 13 yaşındayım.51 kiloyum.Kalça ve basenlerimde kilo fazlam var.Kalçam ve basenim olduğu için istediğim kıyafeti giyemiyorum bana ne önerirsiniz.Teşekkürler:)

Resul
4 yıl 8 ay önce

Küçük dostum Aybike, kilonu boyunla kıyaslamadan bir şey söyleyemeyiz. Boyunu da söylersen daha doğru tavsiye verebiliriz.

Aybike selam,
Yaşına göre kilonun normal olup olmadığını Resul’ün de dediği gibi boyuna bakmadan söylemek zor ancak şu an büyüme döneminde olduğun için boy ve kilo konusunda endişe etmemelisin pek. Ailenin sözünü tutarak sağlıklı bir gelişim dönemini geçirmen lazım.

Yasemin Lale
4 yıl 8 ay önce
Merhaba ben 28 yaşında 52 kiloyum. Boynumda ve belimde fıtık başlangıcı var henüz başlangıç seviyesinde ve sorun edilecek bir durum yok dedi doktorum ve birkaç egzersiz verdi 3 ay egzersizden sonra şikayetlerin devam ederse gerekli müdahaleler yapılır dedi. Benim sorum şu ben Eliptik bisiklet almak istiyorum ve çok değil sabahları 20dk bu aletle çalışmak istiyorum hem bacak kasları hemde azda olsa sırt ve kol kaslarını güçlendirdiğini eklemlere fazla yüklenmediği için koşu bandından daha yararlı bir alet olduğunu öğrendim. Sizce kendi kendime bu aletle egzersiz yapmam doğru olur mu fıtık başlangıcı olduğu için bilen birilerine danışmak istedim. İlginiz için şimdiden teşekkür… Read more »
Yasemin Hanım merhaba, Öncelikle geçmiş olsun, Allah şifa versin. Kilonuzun fazla olmaması durumunuz için büyük bir avantaj, çok kilo almamaya hayat boyu özen gösterin, çok kilo fıtık için iyi değildir, biliyorsunuz. Doktorunuzun verdiği rehabilitasyon hareketlerini düzenli olarak yapmayı sakın ihmal etmeyin, bunlar çok önemlidir, çok külfetli ve zor ameliyatlardan binlerce insanı kurtardığı gibi sizi de kurtaracaktır muhtemelen. Şimdi, eliptik bisiklet güzel bir alet, bununla ilgili de size yol gösterecek bir yazımız var sitede, onu okumanızı öneririm: http://www.bodytr.com/2011/07/eliptik-nedir-nasil-kullanilir-nasil-zayiflatir-hakkinda-bilgi.html Bu alet de tabii ki omurgamızda bir hareketlilik yaratır, sizin fıtık durumunuz ise hangi omurdadır, ne türdedir, bunların en iyi sizin filmlerinizi gören… Read more »
özlem
4 yıl 8 ay önce

ben 14 yaşındayım 57kilom var. kalça  ve bacaklarımda kilo var ne yapmalıyım hangi egsersizleri önerirsniz.. 

Özlem Hanım benim hazırlamış olduğum bir “kalça eritme hareketleri” yazısı var, onu okumanızı öneririm.

(Murat Kınıkoğlu hoca buraya pek bakamıyor, bu sebepten cevapsız kalmamanız adına size şimdilik ben yanıt yazıyorum.

Burak
4 yıl 7 ay önce

Merhabalar ben 15 yasindayim 52 kiloyum ve 1.60 boyundayim. Sizce bu kilo-boy orantisi dogrumu? Ayrica biraz gobek bolgesinde yag birikti 😀 O kadar kas meraklisi degilim. Her gun sinav cekmeye calisiyorum ama zor oluyor bu yuzdende diz ustunde cekiyorum 10×4. Ayrica bu yaglari yakmak icin duzenli ip atliyorum 50×4. Cok vaktim olmadigi icin pek spor yapamiyorum. Aletli/aletsiz hangi hareketleri onerebilirsiniz? Tesekkurler 

Burak selam,
Gelişim döneminde boy-kilo oranları aniden değişebileceği için bir şey söylemek her zaman doğru olmaz. Aletli aletsiz hareketlerle ilgili başkaca yazılarımız mevcuttur.

Değerli hocamız yoğunluğu dolayısıyla her zaman buradaki yorum ve sorulara bakamamaktadır.

sakura
4 yıl 7 ay önce
Merhaba siteniz çok güzel emekleriniz için teşekkür ederim vaktim oldukca okumayı düşünüyorum.4 aydır haftada 3 gün 1er saat aerobik,step,yer egzersizleri,dans karışımı bir spor programına gidiyorum hareketleri tam yapmaya çalışıyorum arada bikaç pilates hareketi de yaptırıyor hocamız..kilom 59 boy 1,55..benim sorunum üstkol  ve bel bölgesinde..spora başlayalı beri çok ilerleme olduğunu söylüyor hocam buna seviniyorum ama daha fazlasını istiyorum. ilk başta evde pilates bandı,topu(küçük ve büyük),yarım kiloluk dambıllar almıştım fakat hocamız ısınmadan bunlarla çalışmamamı ve diğer egzersizleri de yapmamanı söyledi bu doğrumu salondaki gibi aerobik yapıp ısınmam da pek mümkün olmuyor çabuk sıkılıyorum motive olamıyorum..aldığım alet edevat da bi köşede durmaya mahkum… Read more »
Murat hocamız her zaman vakit ayıramıyor veya geç yanıt verebiliyor. Bu sebeple ben de bir katkım olması niyetiyle yazmak istedim. Aerobik ağırlıklı bir spor programı uyguluyorsunuz ve kol kasınızı geliştirmek istiyorsunuz ancak aerobikten kast ettiğiniz bacak hareketlerinden oluşan uygulamalar bunu sağlamaz, step ve yer hareketleri de. Size şınavı öneririm (çekmeyi bilmiyorsanız nasıl çekilmesi gerektiğini yazdığım bir yazı var) ek olarak satın aldığınız dambılları kullanmanızı öneririm. Ağırlık egzersizlerine yeni başlayan kadınlara yol gösteren mükemmel yazılarımız var ve hem de pek çok. Bunları okuyun lütfen, çoğunu yazarımız Samime Ünlü Sonugüler hazırladı, onun sayfasından bulabilirsiniz. Bir de ben zaten kadınlara dahi yarım kiloluk… Read more »
Seyhan.
4 yıl 7 ay önce

selamlar ben 19 yaşındayım kilom 54  boy 1.63 . fizimde değiştirmek istediğim tek şey ayva göbeğim . bi bakıyorum var bi bakıyorum yok. sık sık kılo alıp verdıgımden dolayı orası artık yumusacık olmuss diyebilirim. tabı buda benı rahatsız edıyoo sarkık durum :/    spora pek vaktım yok sadece göbek sıkılastırmak erıtmek ıcın evde yapılcak bı kac kolay hareket yada dıyet önerirseniz sevinirim.    kolay gelsin.

Seyhan selam,
Bizden sana ürün satıcıları gibi yalan vaatlerde bulunmamızı bekliyorsun gibi yazmışsın 🙂 Üzgünüm, biz dolandırıcı değiliz ve sana “İşte şu elimizde gördüğün mucize ürünle şu şu şu olacak…” deyip 100-200 liranı hacılamayacağız 🙂

Bu dergi senin gibi insanlara yardımcı olmak için yayın yapıyor, senin durumunda olanlar için onlarca yazımız, yayınımız var. Sıkıntının çaresi belli ama vaktin yoksa çözüm için, o sıkıntıyla yaşamaya alışsan iyi edersin. Üzücü ama gerçek bu. İstersen yıllardır değişik tür ve isimlerde satılan “mucize” ürünlere para harcayıp umutlarını sömürtmeyi de deneyebilirsin.

cemre
4 yıl 6 ay önce

merhaba, 
basen ve karın bölgemde fazlam var. boyum 1.57 kilom ise 50. bana bi program önerebilir misiniz? spor salonunda yapacağım. teşekkürler.

Selam, dergiye yapılan yorumlara çoğu zaman detaylı program şeklinde cevap verme imkânı olmuyor ne yazık ki.

Armin
4 yıl 6 ay önce

18 yaşındayım bacaklarım biraz kalın ve sıkı değil.sıkılaştırıp inceltmek için neler yapabilirim?

Yağ kütlesinden ötürü kalınsa vücut yağ oranını azaltman bacaklarını inceltecektir.

4 yıl 5 ay önce

ben 13 yaşında 1.58 boyunda ve 71 kiloyum ne yapmam gerektiğini bilmiyorum galiba kendime hakim olamıyorum sadece okula 10 dk mesafeyle yürüyorum kendimi kontrol edemiyorum ayrıca kollarda ve karın bölgemde yağlanmavar

Melike selam,
Sakın moralini bozma. Sen gelişme dönemindesin ve şu anki bedenin bir geçiş evresi olarak düşünülebilir. İmkânın varsa düzenli spora başlamalısın. Ailenden biriyle bir spor salonuna da kaydolabilirsin, bilinçli bir eğitmen yaşına uygun bir program çıkartabilir.

songül
4 yıl 5 ay önce

ben 13 yaşında 72 kiloyum boyum 158 ve 7. sınıf öğrencisiyim çevremden olumsuz tepkiler alıyorum kollarımda ve karnımda yağlı ve sarkık ne önerirsiniz yardım edin teşekkürler…

Farklı bir isimle fakat aynı e-posta adresinden benzer yorumu yapmışsın. Bir önceki yorumuna cevap vermiştim.

alp
4 yıl 5 ay önce

16 yaşındayim 76 kiliyoum 1.77 boyum bu sporlar benım için uygunmudur ?

Bu hareketleri yapmanızda yaş, boy ve kilo açısından bir sakınca yoktur.

yasin
4 yıl 5 ay önce
ben 16 yaşındayım… boyum 1.77 m kilom ise 60 kg…. öncelikli olarak soracağım şey boyum ile kilomun ornanı iyi mi? yoksa kilo almam gerekiyo mu? ben de evde mekik ve şınav çekiyodum… ama bırakalı 1 ay falan oluyor…. bıraktığım günden birkaç gün sonra kemiklerim ağrımaya başladı ve kendimi iyice yorgun hissediyorum… onun için geri başlamam mı gerek yoksa bu ağrılar yaşım gereğimi….. ama hala 6 tane karın kasım var sıktığımda çok net belli oluyor…. daha hiç spor salonuna falan da gitmedim…. bana ne öneriyorsunuz… ayrıca evde yapabileceğim bir program verirseniz sevinirm… geri başlamayı düşünüyorum.. şınav mekik ve barfiks çekmeyi…. bir… Read more »

Kas ağrısı normal ama kemik ağrısı, özellikle eklem bölgelerinde ise merak uyandırıcı. Bir hekime görünmelisin. Bu durum netleşmeden sana sağlıklı öneride bulunamayız.

(Murat Kınıkoğlu hoca buraya pek bakamıyor, bu sebepten cevapsız kalmamanız adına size şimdilik ben yanıt yazıyorum.

Selvi
4 yıl 4 ay önce

Merhaba,
Öncelikle bölgesel olarak zayıflama hakkında dediklerinize katılmıyorum.Sonuçta  sorunlu bölge adı üstünde oranın üstünde daha fazla hareket yapılırsa faydasının olacağını düşünüyorum.Çünkü spor egzersizleriyle bunu yaptığımda faydasını gördüm. Nasıl olur da bunun tersini söyleyebiliyorsunuz .

Selam Selvi Hanım, size şu yazımızı mutlaka okumanızı öneririm: http://www.bodytr.com/2011/07/bolgesel-zayiflamak-bolgesel-olarak-yag-yakmak-mumkun-mudur.html

(Murat Kınıkoğlu hoca buraya pek bakamıyor, bu sebepten cevapsız kalmamanız adına size şimdilik ben yanıt yazıyorum.

selin
4 yıl 4 ay önce

merhaba
15 yasındayım 1.56 boyum var 51 kiloyum öncelikle boyuma göre kilom nasıl. karın ve bacaklarımda yagalnma var bunlardan kurtulak için hagi hareketleri yapmalıyım yardım ederseniz çok sevinirim şimdiden teşekkürler =)

Boy kilo oranının normal ölçülerde olup olmadığı hakkında şuradan fikir edinebilirsin: http://www.bodytr.com/2010/07/body-mass-index-bmi-vucut-kitle-endeksi-hesaplama.html

Yağ eritme konusunda ise sitemizde arattırma yaparak pek çok yazımıza ulaşabilrisin. Başarılar 🙂

(Murat Kınıkoğlu hoca buraya pek bakamıyor, bu sebepten cevapsız kalmamanız adına size şimdilik ben yanıt yazıyorum.

umut
4 yıl 4 ay önce

13 yasindayim  boyum 160 kilom 60  7 gidiyorum ve siniftaki herkez ben le alay edeiyor bunun icin zayiflamam gerekiyor karnim bacaklarim kalin bunun icin ne önerizsiniz lutfen bana yardimci olun

Alay edenlere sakın kulak asma ve ailenin gözetim ve denetiminde vücut geliştirmeye başla.

umut
4 yıl 3 ay önce

tabikide onlari dinlemiyorum ben diyete balamistim 2 haftada 10 kilo verdim ama bu benim acimdan az gimi geliyo ama diyettte devam edersem yani hizli kilo veririrsen hasta olcagimi dusunuyorum verdeigim kilolari almakta istem acikcasi 🙁

Hivda Yurtsever
4 yıl 3 ay önce

Merhaba. Ben 15 yaşımdayım ve 175 cm boyum var.  Kilom 70 . Hedefim 10-15 kilo kadar vermek. Evimde spor aleti yok ve ailem bir spor salonuna gitmeme izin vermiyor. Evimizin yanında büyük bir park var. Zamanım oldukça orada koşu yaparım.  Bu yazda yüzmeyi öğrendim. Yüzme eylemi bacak kaslarımı gerçek anlamda belli etti. fakat ben fit bir vücuda sahip olmak istiyorm. . Yapacağım 30 dakikalık koşudan sonra ne yapmamı önerirsiniz?

Hivda çaban çok takdire şayan, doğru yoldasın. Kışın da yüzmeye devam edebileceksen koşu ve yüzmeye ek olarak bir şeye gerek yok bence. Ancak yüzme olmayacaksa evde şınav ve barfiks çekebilirsin.

Ailen spor salonuna gödnermiyorsa bir bildikleri vardır. Sen evdeki çalışmalarına ailenin gözetim ve denetiminde devam et. Başarılar.

Ufuk
4 yıl 3 ay önce

Yazınızda görsel örneklerin bol verilmesi ve ayrıntılı anlatılması iyi olmuş çünkü bu tür hareketlerde doğru yapılmadığında bildiğim kadarıyla sakatlanma riski yüksek. Fakat okuduğumda anlayamadığım şey tekrar sayısının kaç olması gerektiği ? Yani örneğin supermen hareketini yaparken kaslarımızı sıktık, bırakıp gevşedik, tekrar yapacağız; bu tekrarın ideali kaç olmalı veya ideali nasıl belirleyebiliriz kendimiz için ?

Ufuk merhaba,
Bu yazı tekrar sayılarının tayin edildiği bir program yazısı değil. Diğer yazılarımızdan hareketle tekrar sayısını ayarlamalısın. Süpermen için sitede aratma yaparsan başka yazılarda ideal tekrar sayılarından bahsettik.

Diğer hareketler ise ağırlıkla yapılıyor ve 3-4 set, 8-14 tekrar arası yapılabilir.

simge yılmaz
4 yıl 2 ay önce

merhaba ben diyet yapıyorum ve sabah kahvaltıdan snra 45-50 dk aerobik yapıyorum akşamlarıda 1 saat yürüyüş yapıyorum sizce programım nasıl ? teşekkürler …

4 yıl 2 ay önce

Çok yoğun bir program gerçekten. Eğer sizi zorlamıyorsa çok iyi görünüyor. Tabii diyetinizin içeriğini bilmiyorum ama devam edin bence. Eğer bu kadar spora ve diyete rağmen kilo veremiyorsanız o zaman metabolizmanız yavaşlamış olabilir. Dİyetinizi değiştirmeniz gerekebilir. Bol şanslar;)

4 yıl 2 ay önce

Evde spor yapmak isteyenlere aşağıdaki sayfadaki egzersizleri önereceğim.

http://fitkizlar.blogspot.com/2012/09/evde-spor-yapmak-isteyenler-buraya.html

onur
4 yıl 5 gün önce

mehaba ben onur 14 yaşındayım 1.69 boyum 64 kiloyum benim ne gibi sporlar yapmam gerek
kendimi kilolu hissediyorum zayıflamam ve fit bir vücuda sahip olmam için neler yapa bilirim

Baskete başlayabilirsin Onurcum, daha iyisi yüzme olabilir.

onur
4 yıl 5 gün önce

ben evde spor yapmak istiyorum

onur
4 yıl 5 gün önce

ben evde spor yapmak istiyorum başka yerlere gitmek deil

O zaman evde şınav, barfiks, mekik, squat, lunge gibi ağırlıksız hareketlere ek olarak dambılla çalışabilirsin. Bununla ilgili yazılarımız sitemizde mevcut. Kolay gelsin.

okan
4 yıl 3 saat önce

hergün mü yapmalıyım

Bir gün yapıp diğer gün dinlenmek kaydıyla günaşırı yapmakla başlayabilirsin. bu zor gelirse bir gün yapıp diğer iki gün dinlenebilirsin.

Sefa.
4 yıl 4 gün önce

Merhaba ben 19 yaşındayım. boyum 184. kilom 74. Amatör bir kulpte futbolcuydum ta ki saktlanıncaya kadar. Önceden şekle girmiş bir vücudum vardı. Ama futbolu bırkınca biraz sarkmalar oluştu. bunları en kısa zamanda nasıl eski günlerime çevirebilirim

Geç olmadan spora tekrar başlamalısın. Futbola gerek de yok üstelik. Haftada 3 gün yapabileceğin fitness antrenmanları yeterli olur. Salondaki ağırlık egzersizleri için de sakatlığın bir engel teşkil etmeyecektir. Aerobik içinse yüzme, koşu, kondisyon bisiklet, kürek çekme vb. bir aktivite seçebilirsin.

okan
4 yıl 4 saat önce

ben 18 yaşındayım 1.69 boyunda 75 kiloyum yağlarımı kasa çevirmek için hangi sporları önerirsiniz kaç set kaç tane yapmalıyım 

Fitness en kolay tercih ve çözüm olur. Diğer sporlar daha ciddi ve disiplinli çalışma gerektirir.

(Murat Kınıkoğlu hoca buraya pek bakamıyor, bu sebepten cevapsız kalmamanız adına size şimdilik ben yanıt yazıyorum.

simge yılmaz
3 yıl 11 ay önce

merhaba spor salonunda spor yapıyorum bir şey sormak istiyorum koşu bandında okuş çıkmak mı düz yürümek mi daha çabuk zayıflatır acaba aynı süre ve aynı hız geçerli ya da 20 dk da 400 kalori yakıp 2 km yürümek mi yoksa 40 dk da 180 kalori yakıp 4 km yürümek mi daha faydalı şimdiden teşekkürler … 🙂

(Murat Hoca bu sayfalara genelde bakamadığı için ben yanıt vereceğim bildiğim kadarıyla.) Siz zaten 400 kalori yaktığınızı öngörmüşsünüz, bu da 180’den fazla olduğuna göre daha zayıflatıcı olur. Şu var ki yokuş yukarı çıkarken anaerobik bir çalışma da olacak ve glikojen depolarınızı da siz bu yakılan kaloriye dâhil edeceksiniz demektir. Hâlbuki ideal bir aerobik antrenman doğrudan vücut yağlarından enerji sağlanan bir antrenmandır. Kısa vadede yokuş yukarı çıkmak daha etkili olacakken sonrasında gelişecek kassal uyumla birlikte bu miktar azalacaktır ve üstelik bunun bir kısmı da glikojenden yakılan kalori olacaktır. Benim önerim şu olurdu: Antrenman sürenizi yine 40 dk. yapın fakat ara ara,… Read more »
Pınar
3 yıl 11 ay önce

Meraba ben 17 yasındayım boyum 1.64 kılom ıse 55 zayıflamak ıstıyorum fakat evde yapabılecegım yontemlerle 7 kılo falan vermem lazım lutfen yardımcı olun bana:(

(Murat Hoca bu sayfalara genelde bakamadığı için ben yanıt vereceğim bildiğim kadarıyla.)

Pınar selam,
Senin yaşın daha gelişme dönemi olduğu için ve üstelik boy/kilo oranına bakılırsa da 7 kilo fazlan olmadığı için sana kilo vermeni önermem. Ancak elbette daha sağlıklı ve verimli bir gelişim dönemi geçirmen için düzenli egzersizlere başlaman iyi olur.

gizemsu
3 yıl 11 ay önce

benimboy 163 kilo59 basen ve kalca hareketleriolarak sadece ip atliyorum 22 yasindayim diyete yapiyorum guatirim var bana kilo vermek icin cvp yazarsaniz memnun olurum tskler

(Murat Hoca bu sayfalara genelde bakamadığı için ben yanıt vereceğim bildiğim kadarıyla.)

Guatr vb. hormonal sistemi etkileyen hastalıklarda beslenme planı hekim ve diyetisyen kontrolünde hazırlanmalı diye düşünüyorum. Onun dışında egzersizlere başlamanızda da yarar olacaktır ancak dediğim gibi, hastalık durumunda hekim tavsiyesi önceliklidir.

gizemsu
3 yıl 11 ay önce

tsk ederim yorumuzicin

E.Yıldırım
3 yıl 11 ay önce
Merhabalar ben Elif . 19 yaşındayım. Boyum 1.63 kilom 55. Çok fazla kilomun olmadığını düşünüyorum ama biraz fazlalıklarım.( 3-4 kilo) Mesela göbek bölgemde sabah uyandığımda gayet iyi herhangi bir çıkıntı yok ama kahvaltıdan sonra çıkmaya başlıyor. Çokta fazla değil ama rahatsız ediyor beni.Birde bel bölümü özellikle pantolon giyince ortaya çıkıyor. Pek vaktim olmuyor üniversite sınavına hazırlanıyorum. Doğal olarak pek hareket etme imkanım yok yemekden sonra sürekli evdeyim dersler nedeniyle. Spor listenizi okudum düzeli olarak uygulamaya başlarsam göbek ve bel sorunundan kurtulabilirmiyim ? Özellikle göbek için mekik yapmaya daha ağırlık versem kurtulabilirmiyim ? Cevap verirsenin çok sevinirim. Şimdiden tesekkurler…

Özellikle mekik çekmek yağ oranını azaltmada etkili olmaz ama karın kaslarını biraz geliştirir tabii ki. Onun dışında düzenli egzersiz yapman yağ yakmana kesinlikle yardımcı olur ama beslenme de doğru olmalı. Evde düzenli egzersiz yap, faydasını göreceğinden emin ol. (Murat Kınıkoğlu hoca buraya pek bakamıyor da ondan ben yazdım.)

Ebru
3 yıl 11 ay önce

Merhaba,
38 yaşında,108 kilo bayanım.Zamanım çok yok,en etkili şekilde hangi hareketleri yapmamı tavsiye edersiniz..4 ayda 90 kilo olabilirmiiym acaba?Bebek istediğim için zayıflamam gerekli.Ne tavsiye edersiniz..Basen ve göbekten özellikle şikayetçityim..Teşekkürler.

Ebru Hanım merhaba,
Şikâyetleriniz alışıldık. Sağlık sorununuz yoksa spor ve sağlıklı beslenmeyle hedefinzei ulaşabileceğinizi düşünüyorum ve en iyi yol deneyip görmek. En etkili hareketler demeyelim de, size hangi hareketler, aktiviteler uygun o önemli. Ayrıca beslenmede düzenleme şart olur kilo verme söz konusu olduğunda.

melek
3 yıl 10 ay önce

bende dumble varda onu nasıl kullanmalıyım bu programın içinde

Dambılı hangi hareketlerde nasıl kullanacağınızı merak ediyorsanız hareketlerin adını bildirin lütfen.

(Murat Kınıkoğlu hoca buraya pek bakamıyor, bu sebepten cevapsız kalmamanız adına size şimdilik ben yanıt yazıyorum.

gizem
3 yıl 10 ay önce

Merhaba. Ben kilo almak istiyorum ama bunu sağlıklı bir şekilde yapmak istiyorum. Evde bu egzersizleri yaparak hem sıkı bir görünüme sahip olup hem de kilo alabilir miyim acaba?  Ve bir de sıkı ve güzel bir görünüme sahip olmak istiyorum ama bu hareketleri yaptığımda kollarımda falan kas olur mu merak ediyorum. Bayanlarda kas sevmiyorum bu yüzden spor yapmaya başlamadan önce bunu öğrenmek istiyorum.

EsRa
3 yıl 10 ay önce

sLm ben 21 yasındayım. Boyum 1.65 kilom 65. vucut yapım bel ince baldır ve kala kalın olanlardan. etim asırı derecee gevsek , yurumek kar etmio artık vucudum alısmıs sanki bi gram sıkılasma olmuo bacaklarımda. ve ben bundan cok rahatsızım. asırı yiyen bi insanda degilim fakat bu etimin cıvık olması moral bozucu . ne yapmalıyım 

Kadınlar için vücut geliştirme rehberi başlıklı bir yazımız var ve ayrıca kadınlara özel birçok yazımız var fitness ile ilgili, onlaın okumanızı kesinlikle öneririm. Cevabı kendiniz bulacaksınız bunu yaptığınızda.

(Murat Kınıkoğlu hoca buraya pek bakamıyor, bu sebepten cevapsız kalmamanız adına size şimdilik ben yanıt yazıyorum.

efeonur
3 yıl 10 ay önce

merhaba ben 11 yaşındayım boyum 1.49 kilom:39 ben vücut çalışmak ve kilo vermek istiyorum ne yapabilirim

Selam Efecim, ailene spora başlamak istediğini söylemelisin ancak kilo vermeyi unut 🙂 Görüşeceğiniz profesyoneller sana bunun nedenlerini açıklayacaktır.

Çağrı
3 yıl 10 ay önce
öncelikle selamün aleyküm. 3 yıldır fitnes eğitmenliği yapıyorum. orta düzeyde bir vucudum var fit diyelim yağ oranım cok düşüktü en son ama artıyor anlatacagm durumdan dolayı.halimi belki tasvir edebilir diye syluyorum  70 nizami snav cekebiliyorum diyelim.bunları  geri döneceginizi düşünerek su sebepten soyluyorum: askerdeyim iki aydır  ve yeme düzemim altt üst öğlen et yiyebiliyorum sadece. o kadar protein olayı.ve asıl derdim aletli vg ve fitness da sıkıntım olmadı hiç ama su an askerde gorev yaptıgım yer bi oda geceli gnduzlu buradayım cekyat sandalye ve bir mat ım var cıkarabildiğim kadar calıstırıyorum kaslarımı ve internet var ama cok cok cok kısıtlı netteki… Read more »

Sizin sorunuz e-postama özel olarak da gönderilmişti, oradan yanıt verdiğimi hatırlıyorum. Başarılar, hayırlı tezkereler.

(Murat Kınıkoğlu hoca buraya pek bakamıyor, bu sebepten cevapsız kalmamanız adına size şimdilik ben yanıt yazıyorum.

gülizar
3 yıl 9 ay önce

ben 27 yaşında 75 kiloyum göbek bölgemden çok şikayetçiyim lütfen bana yardımcı olun nasıl eritirim

Çok okunan yağ yakma yazılarımıza bakarak cevabı kendiniz bulabilirsiniz.

(Murat Kınıkoğlu hoca buraya pek bakamıyor, bu sebepten cevapsız kalmamanız adına size şimdilik ben yanıt yazıyorum.

Aylin
3 yıl 9 ay önce

Merhaba.Ben 15 yaşındayım.Boyum 162 cm kilom 55 ama bu aralar çok yemek yemeye başladım.Biraz göbeğim var ve rahatsız oluyorum.Okul başında daha zayıftım.BKİ mi hesapladım 20.95 çıktı.Bacaklarım biraz kalın bazı giysilerim olmuyor.Benim yaşadığım çevrede park,yürüyüş alanı gibi yerler yok.Okuldan sonra tüm gün evdeyim.Bana evde yapabileceğim kısa sürede etkili olacak kolay egzersizler söyleyebilir misiniz? Yediklerime de dikkat etmeye çalışacağım.

Şimdiden teşekkürler 🙂

Barfiks, şınav ve squat, kolay gelsin 🙂

aysun
3 yıl 9 ay önce

meraba ben aysun 
annem çok kilolu ve zayıflaması için ben ona yardımcı olmaya calısıyorum.annem doktorun dedigine göre 40 kg zayıflaası gerek.ne yaptıysak başaramadık.fakat anne zayıflama konusunda kendine güvanamiyor.annemin zayıflaması için lütfen yardımcı olun……

Selam Aysun Hanım, annenize sağlıklı bir beslenme düzeni gerekiyor her şeyden önce ve yaşına uygun güvenli egzersizler. Tempolu yürüyüş bile olabilir ama mutlaka düzenli olarak yapılmalı. Doğru beslenme düzeni olmadan sadece sporla kilo o kadar kiloyu vermek pek mümkün değil ne yazık ki.

damla
3 yıl 9 ay önce

meraba ben damla. 13 yaşındayım. boyum 1.65 , kilom 68 .. bana kilom yaşıma göre cok fazla geliyor 50-55 kiloya inmek istiyorum. çevremde spor yapabileceğim bir yer yok ewde yapabiliyorum o da ödevlerden felan zaman buldukça .. ne yapmalıyım sizce ?

Damlacım büyüme çağında olduğun için bu değerler aniden ve hızla değişebilir. Sen mümkün olduğunca ailenin bilgisi dâhilinde sporla uğraşıp doğru ve sağlıklı ve yeterli beslen yeter. Senin durumundaki birçok kızın hızlı değişmesine tanık olan biri olarak sana umutsuzluğa kapılmamanı öneririm.

damla
3 yıl 9 ay önce

peki bu dediklerinizi yaparsam kilo verebilir miyim ? bir ayda en fazla kaç kilo olurum ?

irem
3 yıl 9 ay önce

hocam meraba ben 16 yaşındayım 65 kiloyum bi ayak ameliyatı geçirdim bu sırada biraz kilo aldım üst baldırımı ve karın bölgemi eritmek istiyorum spor salonuna gitmeyi düşündüm ama devam etmezsem daha fazla kilo alabileceğim söylendi ne yapabilirim biraz hızlı bir program olursa sevinirim 3 ayım var

irem
3 yıl 9 ay önce

6 sene profesyonel yüzdüm ve 3 sene basketbol oynadım kime danışsam herkes yüzmeye devam et istedğin sonucu alırsın diyolar ama yüzme üst baldırlarımı kalınlaştırdı vücut ölçülerim 90 85 95

Vücut ölçülerine bakılırsa sorun yok gibi ama demek ki görünüşte seni rahatsız eden bir şeyler var. Ancak ben senin gibi profesyonel ve müsabık bir sporcuya tavsiye vermek istemem, yaptığın spor yarış içeriyor ve görünüşden önce galibiyet hedefi taşır. Bu sebeple antrenörlerin seni sporuna uygun şekilde yüzdürürler.

Yağ yakmak, vücudu toparlamak içinse onlarca yazı hazırlayıp yayınladık, bunlar senin soruna cevap verecektir. Başarılar.

(Murat Kınıkoğlu hoca buraya pek bakamıyor, bu sebepten cevapsız kalmamanız adına size şimdilik ben yanıt yazıyorum.

wpDiscuz