Trekking, Dağcılık, Hillwalking Ayakkabısı Seçimi

Trekking, dağcılık, hillwalking ayakkabıları nedir, nasıl olmalı, nasıl seçilir hakkında olup spor ayakkabısı, sağlıklı yaşam ve spor konularıyla dolaylı yoldan ilgili olan bu yazıda kullanılan telif haklarıyla korunan görseller: Mr. T in DC, kala-pattar, World Resources ve Le MonoLecte Creative Commons lisanslarına uygun olarak kullanılmıştır.


Dağcılık (Trekking / Hillwalking) Ayakkabısı Nedir, Nasıl Olmalıdır, Nasıl Seçilir

Yazan: Samime Ünlü Sonugüler

Bataklık, tepe ya da zorlu arazilerde güvenli ve rahat bir şekilde yürümek için, bu koşullar için tasarlanmış ayakkabı, spor ayakkabısı ya da botlarla ayağınızı desteklemeniz gerekir. Aslında ideal olan yıl içinde karşılaşılan tüm arazi koşulları için ayrı ayrı ayakkabı almak olurdu fakat bu durum bizi ekonomik olarak zorlayacağı için, aldığımız ayakkabıların bir dizi koşulu yerine getirmesi gerekecektir. Doğal ve zorlu arazi koşullarında yapılan yürümeyi kendi içinde pek çok sınıfa ayırabiliriz fakat biz burada genel olarak iki sınıfa ayıralım: Üst seviye yürüme, alt seviye yürüme. Üst seviye yürüme ayakkabıları daha çok kış koşulları içindir ve krampon uyumluluğu, bilek desteği, şok emme, sıcaklık ve su geçirmezlik özelliklerine sahiptirler. Yaz için ise düşük seviye yürüme ayakkabıları tercih edilir ve bunlar, esnek olma, hafif olma ve nefes alma özelliklerine sahiptirler.

Geniş bir seçim sunulduğunda hangi ayakkabıyı almalıyız? Bu konuda karar verirken zorlanabilirsiniz. Öncelikle gerçekten ihtiyacınız olanı belirleyin. Hangi tip arazi koşulunda yürüyüş yapacağınızı düşünerek karar verin. Ayrıca ayak şekli, büyüklüğü, vücut ağırlığı ve ağır bir sırt çantası taşıma olasılığınızı göz önünde bulundurun. Bunları bilmek ihtiyacınız olan bot tipini belirlemede size yardımcı olacaktır.


Zorlu Doğal Arazi Koşulları İçin Üretilmiş Dağcılık / Trekking Ayakkabıları

Şimdi bazı özelliklerine göre dört farklı bot tipini inceleyelim:

1) Düşük Seviye Mevsimlik Yürüme Ayakkabısı

Özellikle ilkbahar / yaz mevsimi koşullarında, çok dik olmayan düşük seviyeli yollarda kullanmak içindir. Bu kategorideki ayakkabılar nispeten daha esnektir ve konçsuz bot ya da ayakkabı şeklindedir.

2)Trekking ve Hillwalking (Tepe Yürüyüşü) Botları

Yıl boyunca kayalık ve dik yollarda, kar ve buz dışındaki tüm hava koşullarında kullanmak üzere tasarlanmışlardır. Bu botların astarı su geçirmezdir ve deriden yapılırlar. Trekking ayakkabıları, taban ve manşet ayak bileğine iyi bir destek sağlamak üzere tasarlanmıştır. Bot su geçirmez olmalı ve engebeli arazide kavrama sağlaması için tabanında çıkıntılar olmalıdır. Ayak ve ayak bileği desteği ağır bir sırt çantası taşımak için yeterli olmalıdır.

3)Sezon Yürüyüş Botu

Kış yürüyüşü içindir. Kar ve buz üzerinde kullanmaya uygundur. Bu botlar trekking ve hillwalking botlarına göre uzunlamasına ve yanlamasına daha serttirler. Kısa süreliğine tırmanma demiri takılabilir. Sunulan destek uzun yolculuklarda ağır bir sırt çantasını taşımak için yeterli olmalıdır.

4)Dağcılık Botları

Kar ve buz ya da buzullar üzerinde tüm yıl boyunca yüksek dağlara çıkarken kullanılmak üzere tasarlanmıştır. Son derece teknik özelliklere sahip ayakkabılardır. Bunları seçerken dikkat edeceğiniz başlıca özellikleri aşağıda ayrıca toparladım.


Dağcılık Ayakkabılarını Seçerken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Koştuğunuz ya da tırmandığımız arazi koşullarında ayakkabılarınız esaslı bir rol oynar. Bu ayakkabıların taşıması gereken bazı özellikler vardır. Hayatî derecede önemli olan bu konuda bir uzman desteği almanızı öneririz. Bunun dışında dağcılık ayakkabısı seçerken dikkat etmeniz belli başlı özellikler şunlardır:

• Her türlü zeminde kaymayan ve iyi tutuş özelliği olan bir tabana sahip olmalıdır.
• Ayakkabılar yeterince sıkı olmalıdır. Böylelikle kolayca hareket edilebilir, ayaklar rahat eder ve çekim gücü artar.
• İyi bir dağcılık ayakkabısı kalın bir tabana sahip olmalıdır.
• Ayak bileği hizasında değil, ayak bileğini biraz geçen bir ayakkabı seçilmelidir. Bunun sebebi tırmanırken ya da suya girildiğinde bacağı korumak içindir.
• Ayakkabılarınızı uzun yolculuklardan önce; pürüzlü, pürüzsüz, taş, ıslak mermer gibi zeminlerde deneyin.
• Uzun yolculuklara çıkmadan ayakkabılarınızı giyip alıştırma yapın. Böylece uzun yolculuk sırasında rahat edersiniz.
• Ayakkabılarınızı temiz tutun, uzun yürüyüşlerde vakit buldukça havalandırın. Nem alıcı fitilleri olan ve ısı düzenleyen çoraplar tercih edin. Pamuklu çorap önerilmez.
• Deri ayakkabı dağcılık yürüyüşü için uygundur fakat su geçirmez olduğuna dikkat etmelisiniz.
• Dağcılık ayakkabıları kadın ve erkek için aynı tiptedir.

Bu yazı kanunen tescillenmiştir.

loading...

Yorumlar

İlk Yorum Hakkı Senin!

Bildir

wpDiscuz