Voleybol Ayakkabısı Nedir, Nasıl Olmalı, Nasıl Seçilir?

Voleybol ayakkabıları nedir, nasıl olmalıdır, nasıl seçilir, en iyi voleybol ayakkabısı hangisidir konuları hakkında olup spor ayakkabısı, sağlıklı yaşam (fitness) ve spor konularıyla dolaylı yoldan ilgili olan bu yazıda kullanılan telif haklarıyla korunan görseller: Expat Nomad, robb3d ve AJ Guel Photography Creative Commons lisanslarına uygun olarak kullanılmıştır.


Voleybol Ayakkabısı Nedir, Nasıl Olmalı, Nasıl Seçilir?

Yazan: Samime Ünlü Sonugüler

Voleybol tüm dünyada oynanan ve katlanarak popülerlik kazanan bir spordur. Birçok insan profesyonel olarak ve hobi olarak oynamaktadır. Voleybol ayakkabıları oyuncunun rahatı ve koruma sağlaması için iç ve dış sahalarda giyilmek üzere tasarlanmışlardır. Çeşitli yüzeylerde daha iyi tutuş sağlar ve ayak bileklerinin burkulmasını, bacak kaslarının gerilmesini önler. Voleybol ayakkabıları tek başına oyunu geliştirmenizi sağlamaz ancak hafif olup gerekli desteği sağlayarak başarınıza katkıda bulunurlar. Bazı açılardan kros ayakkabılarına benzeseler de belirgin farklılıklar vardır. Genellikle çıplak ayakla oynuyormuş hissi uyandırırlar.

Doğru voleybol ayakkabısı için esas olan şey üzerinde oyun oynanan sahadır. Çimde, havuzda ya da kumsalda çıplak ayakla oynayabilirsiniz. Ama bir spor salonuna adım attığınızda, bir ağ üzerinde oynayacaksanız daha ciddi yaklaşmalısınız. Voleybol ayakkabıları yorucu atlamalar sırasında ayak bileğini desteklemek ve ekstra çekiş sağlayacak şekilde yapılırlar.


Voleybol Ayakkabısının Özellikleri

Şimdi bir voleybol ayakkabısının yapısal özelliğine bir göz atalım:

Dış Taban

Modern ayakkabılar genelde kauçuğun ve sakız kauçuğun kombine edilmesiyle yapılır ve bu sayede kapalı saha yüzeylerinde oyuncuya daha iyi çekiş gücü verir. Dış alanlarda voleybol oynanmaya başlanmasıyla birlikte bazı ayakkabı firmaları, çim için tasarlanmış dış tabanı olan ayakkabılar üretmeye başlamışlardır.

Orta Taban

Voleybol oyuncuları zamanlarının çoğunu ayaktopu üzerinde geçirirler. İyi tasarlanan ayakkabılarda, koşu ayakkabıları ve basketbol ayakkabılarında olduğu gibi topuk yerine önayak bölümüne eklenen malzemelerle avantaj sağlanıyor. Şok emen orta taban genellikle EVA ve köpükten imal edilir. Diğer şok emme malzemeleri de (hava, jel, sıvı) yastıklama sağlarlar ve enerji dönüşümü sağlarlar. Orta taban özelliği çok önemlidir, çünkü diz ve bacak yaralanma riskini azaltır.

Üst Yüz

Birçok ayakkabı süettir ve ağ örgüleri içerir. Bazı üreticiler deri, sentetik deri ve örgü üstle yüksek kesimli ayakkabılar üretirler. Bunları tercih eden oyuncular ayak bileğine destek sağlamış olur.


Kadın ve Erkek Voleybol Ayakkabılarının Farkları Nedir?

Voleybol ayakkabıları kadın ve erkek için farklı özellikler taşımaktadır. Şimdi bunlara bir bakalım:

Erkek voleybolu güç gerektiren bir oyundur. Ayakkabı, hareketi kolaylaştırmalı ve yaralanmaları önlemede yardımcı olmalıdır. Kadın voleybolu dayanıklılık ve beceri gerektiren bir oyundur. Özel voleybol ayakkabısının en önemli rolü performans göstermeyi kolaylaştırmasıdır.

Erkek Voleybol Ayakkabılarının Özellikleri

• Erkek voleybol ayakkabıları kadın voleybol ayakkabılarına göre daha geniştir.
• Rahatlık, uyum ve dayanıklılık açısından üstü sentetik deriden yapılır. Tabanı da mükemmel çekiş için kauçuk olmalıdır.
• Şokun emilmesi için ön ayak bölgesinin büyük bölümünde yastıklama yapılmıştır.
• Birçok modeli kolayca yıkanıp temizlenebilir özelliktedir.
• Pahalı modellerde rahatlık ve konfor için ekstra hafiflik vardır.
• Topuk yastıklanarak denge sağlanır ve performans artırılır.
• Farklı boyutları vardır.
• Dış mekân ve iç mekânda kullanılabilir.

Kadın Volveybol Ayakkabılarının Özellikleri

• Kadın voleybol ayakkabıları erkeklerinkine göre daha dar yapılmışlardır.
• Hafiftirler ve ısının çabuk uzaklaşması için üstleri sentetik deridendir.
• Orta tabanda hafif jel yastıklama vardır, bu yastıklama bölümü, şok ve darbeyi emer.
• Pahalı modeller atlama gücünü ve dengeyi sağlayacak şekilde tasarlanmıştır.
• Farklı boyuttadırlar.
• İç mekân ve dış mekânda kullanılırlar.
• Erkek ayakkabılarına göre daha hafiftirler.

Lütfen Spor Ayakkabı ve Doğru Spor Ayakkabısı Seçimi başlıklı yazılarımızı da okuyunuz. Bu yazılar genel anlamda spor ayakkabısı seçiminize katkıda bulunacaklardır.

Tüm bu bilgilerin voleybol ayakkabısı seçiminizde size yol gösterici olmasını umar, sportif günler dilerim.

Bu yazı kanunen tescillenmiştir.

loading...

Yorumlar

İlk Yorum Hakkı Senin!

Bildir

wpDiscuz