Yürüyüş Ayakkabısı Nedir, Nasıl Olmalıdır, Nasıl Seçilir?

Yürüyüş ayakkabıları nedir, nasıl olmalı, nasıl seçilir hakkında olup spor ayakkabısı, sağlıklı yaşam ve spor konularıyla dolaylı yoldan ilgili olan bu yazıda kullanılan telif haklarıyla korunan görseller: MandelMedia, soopahgrover, d3b…* ve *polvorilla Creative Commons lisanslarına uygun olarak kullanılmıştır.

 

 

 

 

 

 


 

 

Yürüyüş Ayakkabısı Nedir, Nasıl Seçilir?

 

 

 

 

Yazan: Samime Ünlü Sonugüler

Hepimiz biliyoruz ki yürüyüş harika bir egzersizdir. Stressiz bir yaşamın, sağlıklı ve zinde kalmanın en kolay yollarından biridir. En güzel özelliklerinden biri de minimum ekipman gerektirmesidir. (Kon hakkında Dr. Murat Kınıkoğlu’nun yazısı için tıklayınız: Düzenli Yürüyüş Yapmanın Yararları)

Yürümenin biyomekaniği aerobik, koşu ve diğer aktivitelerden farklıdır. Bu farklılığı düşünerek tasarlanmış bir ayakkabıyı almak çok önemlidir.

Yürümek doğrusal bir harekettir. Yürüyüş yapan bir kişinin önce ayak topuğu yere değer, sonra sonra topuktan parmak ucuna doğru yavaş yavaş yuvarlanır. Bu devinim için önayağın esnemesi gerekmektedir.

Eğer yaptığınız birincil aktivite yürüyüş ise yürüyüş için özel bir ayakkabı almanız önerilir. Modern yürüyüş ayakkabıları ayakları destekleyerek yürüme egzersizine bağlı gerginliği alacak ve olabildiğince uzun adımlar atılabilecek şekilde tasarlanmıştır.

Ayakkabı almaya gittiğimizde bizim için en iyi olanını almak isteriz. Her insanın ayağı farklıdır. Sizin için en iyi ayakkabı; ayağınıza iyi oturan, en iyi desteği veren, esnek olan, uygun yastıklamaya sahip olan ve düztabanlık gibi problemleri destekleyerek telafi eden ayakkabıdır. Yürüyüş mesafesi, hız, stil, yürüyüş yapılan yüzey, vücut ağırlığınız ve adımlama biçiminiz gibi ayrıntılar hakkında satıcıyı bilgilendirerek seçim yapabilirsiniz. Bir yürüyüş ayakkabısı alırken dikkat etmeniz gereken noktaları aşağıda sizler için sıraladım.

 

 


 

 

Yürüyüş Ayakkabısında Arayacağınız 6 BodyTR.com Niteliği

 

 

 

 

Yürüyüş Ayakkabısı Nasıl Olmalı 1: Topuk Bölgesinde Yastıklama ve Destek

Topuk üzerine bastığınızda ayakkabıdaki esnemeyi hissettiğinizden emin olun. Bu özellikteki ayakkabılar, uzun yürüyüşlerde ayağınızda oluşabilecek ağrıyı önleyecektir. Yürüyüş ayakkabıları düşük topuk profiline sahiptirler. Çünkü yürüyüş yapanların, koşuculara göre daha az topuk yastıklamasına ihtiyaçları vardır.

Yürüyüş Ayakkabısı Nasıl Olmalı 2: Geniş Parmak Kutusu

Ayakkabının ön bölümünde parmakların hareket etmesine izin verecek bir boşluk olmalıdır. Çünkü yere her bastığımızda ayağın tarak bölümü yayılır.

Yürüyüş Ayakkabısı Nasıl Olmalı 3: Esneklik

Koşu ayakkabısı ve yürüyüş ayakkabısının her ikisinde de esnemeye ihtiyaç vardır. Fakat genel olarak yürüyüşçülerin ayakları koşuculara göre daha fazla bükülür. Ayakkabıyı ters çevirin ve ucunu aşağı doğru bastırın. Önayak bölgesinde ayakkabının bükülme noktasını görürsünüz. Dış tabanda ayakkabının altını yatay bir şekilde kesen oluklar vardır. Bunlar ayakkabının eğilmesine ve bükülmesine izin verir. Birçok koşu ayakkabısında bu nokta arka ya da orta taban üzerindedir. Eğer ayakkabının altında esneme olukları yoksa dış taban malzemesi esnek olabilir ancak dış tabanı sert ayakkabıların esneme olukları da yoksa bunları tercih etmeyin.

Hareket kontrollü ayakkabılar ve dengeli ayakkabılar daha az esnek olacaktır. Çünkü bu ayakkabılar adımlama sırasında ayağın dönmesini engellemek ve hareket kontrolünü sağlamak için orta taban bölümünde destek ve diğer yapı elemanlarına sahiptirler.

Yürüyüş Ayakkabısı Nasıl Olmalı 4: Alçak Topuk Profili

Yürüyüş ayakkabıları düşük profilli bir topuğa sahiptir, ayrıca topuk dış tarafında ayağı ve bileği sabit tutmak için hafif bir eğim olur. Bu özellik, çarpmalara karşı gerekli olan korumayı sağlar ve ayağın dönmesini engellemeye yarar. Şok emme özelliği yürüyüş ayakkabısı için çok önemli bir gereksinim değildir. Çünkü yürüyüş sert darbeler içeren bir aktivite değildir. Bir yürüyüş ayakkabısındaki topuk özelliği, yürüyüşün doğal devinimine uygun olarak dizayn edilmiştir.

Günümüzde ayakkabı firmaları, hem koşu hem de yürüyüş için gerekli özelikleri birleştiren bir yapıya sahip karışım ayakkabılar üretmeye başlamışlardır. Yastıklama ve esneme gereksinimi her iki doğrusal harekette de vardır ama şunu unutmayınız ki sadece koşu için tasarlanmış bir spor ayakkabısı ile yürüyüş yapmak doğru değildir.

Yürüyüş Ayakkabısı Nasıl Olmalı 5: Hafiflik

Daha hızlı hareket edebilmeniz için hafiflik çok önemlidir. Hafifliği etkileyen iki önemli unsur da ayakkabının tabanı ve kullanılan yastıklama malzemesidir.

Yürüyüş Ayakkabısı Nasıl Olmalı 6: Nefes Alabilen Üst Bölüm

Ayakkabının üstü, ayağı desteklemek için yeterince dayanıklı olmalı ve ayağın nefes alabilmesi için uygun yapıda olmalıdır.

Şehir ortamında yapacağınız yürüyüşler için alacağınız ayakkabılarda dikkat etmeniz gereken başlıca özellikler bunlardır. Ancak yürüyüş sadece düzgün yüzeylerde yapılmaz. Bazen zorlu arazi koşullarında yürümek isteyebilirsiniz ve doğal olarak bu yüzeylerde yürümek için daha farklı özelliklere sahip yürüyüş ayakkabıları giymek gerekecektir. Şimdi de bu gruba bir bakalım, işte doğal ve zorlu zeminlerde yapılan yürüyüşlerde giyilecek ayakkabılar için yazdıklarım, tıklayın: Dağcılık (Trekking / Hillwalking) Ayakkabısı Nedir, Nasıl Seçilir?

Bu yazı kanunen tescillenmiştir.

loading...

Yorumlar

23 Yorum - "Yürüyüş Ayakkabısı Nedir, Nasıl Olmalıdır, Nasıl Seçilir?"

Bildir

Sıralama:   En Yeniler | Eskiler | Beğenilenler
NovaCep
5 yıl 8 ay önce

Ne güzel bir anlatım.

Samime Ünlü Sonugüler
5 yıl 8 ay önce

ilginiz için çok teşekkürler

rapu
5 yıl 5 ay önce

Oldukça bilgilendim, teşekkürler. Ancak hangi marka ve modellerde bu sayılan özellikler var bilemiyorum ve sizden önerdiğiniz marka&modelleri (bayan) özelden göndermenizi rica ediyorum tabii mümkünse…

rapu
5 yıl 5 ay önce

Özelden dönen hızlı yanıt için teşekkürler 🙂 …
Aslında zaman problemi nedeniyle mağazadan alamayacağım için, internetten sipariş verebilecek şekilde nokta atış bir marka bekliyordum. Ancak ayakkabı da önemli bir konu, yönlendirmelerinize göre deneyerek seçim yapacağım sanırım. Tekrar teşekkür ederim…

Kamile
5 yıl 3 ay önce

Çok güzel bir bilgilendirme, bana da önerdiğiniz marka/model bildirmeniz mümkün mü?

nuray
5 yıl 3 ay önce

Bilgi için çok teşekkürler. Ancak ben de hangi marka ve modellerde bu sayılan özellikler var bilemiyorum ve sizden mümkünse bana da marka&modelleri (bayan) önermenizi rica ediyorum .
Teşekkürler…

Sabahattin
5 yıl 2 ay önce

Bilgi için çok teşekkürler. Ancak ben de hangi marka ve modellerde bu sayılan özellikler var bilemiyorum ve sizden mümkünse bana da -hem koşu hem de yürüyüş için gerekli özelikleri birleştiren bir yapıya sahip- marka&modelleri (bay) önermenizi rica ediyorum .
Teşekkürler…

Muratcan
5 yıl 2 ay önce

Akıcı ve anlaşılır yazınız için teşekkür ederim, oldukça bilgi edindim.
Acaba özelden marka önerisinde bulunmanız mümkünmü?
Teşekkürler

Samime Ünlü Sonugüler
5 yıl 2 ay önce
Merhabalar, yazımızı okuyup beğendiğiniz ve yorum yaptığınız için çok teşekkürler. Yapılan yorumlarda genelde marka model istiyorsunuz. Fakat sizin ayağınıza hangi markanın hangi modeli uyar bunu bilmemize olanak yok. Piyasadaki kaliteli ayakkabı markalarından yürüyüş için imal edilmiş olanları satıcınızdan isteyebilirsiniz. Mutlaka ayağınıza denemelisiniz ve ondan sonra almalısınız. Marka modele göre ayakkabı numaraları değişebilir. Netten alacak olsanız bile önce mağazaya gidip size uyan numara hangisi olacak denemelisiniz. Ayakkabıların bilgilendirme etiketlerinde yürüyüş, koşu ya da hangi spor dalı için imal edilmişse o belirtiliyor. ( Tabi ki kaliteli markalarda) Dergimizin yayıncılık ilkesi gereği herhangi bir markayı öne çıkarmak istemiyoruz.Bu konuda anlayış bekliyoruz. İlginize tekrar… Read more »
hattusas1
5 yıl 2 ay önce

merhaba;
acaba önereceğiniz bir yürüyüş ayakkabısı varmı?

İsimsiz
5 yıl 1 ay önce

Merhaba öncelikle Samime Ünlü Sonugüler Arkadaşımıza bu konuyu açtığı için teşekkür ediyorum. Yazısı gayet açık ve net ve okuyanlara bilgi veriyor başarılarının devamını dilerim. Iyi çalışmalar Bodytr

Samime Sonugüler
4 yıl 10 ay önce

Çok Teşekkürler

M.Bülent
4 yıl 10 ay önce

Tam da yürüyüş ayakkabısı alacakken bu yazıyı gördüm ve çok faydalandım. Çok teşekkürler.
Eğer mümkünse bana da marka ve model tavsiyelerini iletebilirseniz çok memnun olacağım.
Saygılar…

Samime Sonugüler
4 yıl 10 ay önce

Yazımızdan faydalanmanız bizim için de mutluluk verici fakat marka ismi veremiyoruz. Çok teşekürler.

burçin
3 yıl 9 ay önce

çok teşekkürler çok faydalı oldu bu bilgiler

şahin
3 yıl 8 ay önce

ufak tefek bilgi birimi diyoruum ben kendimde bulunan bilgi içiin yazılarınızı ve yorumları okuyunca harbideen ne kadar sığ bir bilgi olduğu ortya çıktı bu konuda bir uzmana baş vursaam sizin kadar derli toplu ve net bir sahibi olacağımıda sanmıyoruum çook teşekkürler aydınlarıcı bilgilriniiz içiin saygılar severek istiyerek sağlıklı spor yapanlara gelsiin!!

Birol Deral
3 yıl 12 gün önce

İYİ GÜNLER. AŞİL TENDONLARIMDA UFAK ÇAPLI ARIZALAR VAR VE ŞİMDİYE KADAR NİKE AİR VE BENZERİ HAVALI TABAN AYAKKABILAR KULLANDIM. GENELDE YÜRÜYÜŞ VE BİSİKLET BİNMEDE KULLANABİLECEĞİM AYAKKABI CİNSİ BU MUDUR. YOKSA DAHA BAŞAK BİR AYAKKABI CİNSİ Mİ TAVSİYE EDERSİNİZ. TEŞEKKÜRLER

Furkan
2 yıl 9 ay önce

Öncelikle yazı için çok teşekkür ederim, Yürüyüşü bir spor olarak tercih edeceğim ve buna uygun bir ayakkabı almam gerekiyor, geçenlerde bir tane aldım ve memnun kalmadım bu yazıyla yeni karşılaştım ve bilgi edindim lakin mümkünse bana hangi model-marka buna uygun olur gönderebilir misiniz gerçekten çok memnun kalırım(erkek)..

levent kara
2 yıl 4 ay önce

Bilgilendirdiginiz icin sahsima tesekkur ederim, bazen pahali ayakkabi aliyorum istedigim gibi cikmiyor rahat edemiyorum bazen de pazar dan aliyorum cok iyi geliyor ama her zaman tutturamiyorum, marka ve model olarak tam yuruyus ayakkabisi onerirseniz cok sevinirim bende sabit olarak kullanirim ayynisindan begenirsem gunde 6 km yuruyorum,Erkek icin.

wpDiscuz