Yüz Yogası Kitabı İncelemesi


Yüz Yogası Kitabı İncelemesi

Yazan: İlşad Özkan

Bu yazımızda Kaknüs Yayınları’nın Güzellik – Gençlik / Yüz Yogası adlı kitabını inceleyeceğiz. Bu kitap hakkında herhangi bir fikriniz yoksa bu yazıdan sonra yeterince olacak.

Kitabın Yayıncısı: Kaknüs Yayınları (Türkiye)
İsteme Telefonu (Kitapçılarda, internet satış sitelerinde vb. bulamamanız durumunda veya toplu alımlarda kullanın): 0216 492 59 74
ISBN Numarası ve Barkodu: 9789752561625
Kitabın Özgün Dili: Türkçe
Kitabın Türü: 1. Güzellik 2. Egzersiz 3. Yoga
BodyTR Tasnifine Göre Türü: 1. Egzersiz 2. Evde Spor 3. Yoga
Yazar: Lourdes Julian Doplito Çabuk
İlk ve Son Baskı Yılı: 1. Basım: 2008 8. Basım: 2011
Boyutu: 20 x 22,5 cm
Sayfa Sayısı: 144
Kâğıt Kalitesi: Tamamı renkli kuşe

Yukarıdaki bilgilerden de anlamış olduğunuz gibi kitabımız 20 cm’e 22,5 cm boyutunda ve mat kuşe kâğıda tamamı renkli basım. Bu basım özelliği kitabın dayanıklılığını sıradan bir hamur kâğıda göre çok büyük ölçüde arttırıyor. Bu özelliğe dikkat çekmem sebepsiz değil, sebebi şu: Egzersiz kitapları –genel olarak– sağlam olmalıdır; çünkü bu kitaplar yalnızca bir okuma kitabı değil, aynı zamanda rehber kitaplar olduğundan egzersiz anında yanı başınızda durup defalarca –ve bazen istemsiz olarak hoyratça– açılıp kapatılabilirler. Gerçi, yüz egzersizleri diğer fiziksel egzersizler kadar yorucu olmadığından titreyen parmaklarınızla kitabı hızlıca açıp sayfaları sertçe çevirmeniz pek olası gözükmüyor. Kitaptaki yüz egzersizleri haricindeki diğer egzersizler de bu yorucu etkiyi yaratmayacak derecede hafif. Her şeye rağmen hareketleri iyice öğrenene kadar kitabı çokça açıp kapayarak sayfaları karıştıracağınız kesin. Kitap bu yönüyle benden iyi bir not aldı; kaliteli kuşe kâğıda iplik dikişli baskı, en özensiz kullanıcılar için bile fazlasıyla sağlam. Tam not almadı, çünkü kitabı elinizle tutmadığınız müddetçe istediğiniz sayfanın açık durması zor, bu kitap da –pek çok kitap gibi– sürekli bir kapanma eğiliminde. Bu sebepten de istediğiniz sayfayı açıp ona baka baka hareket yapmak zorlaşıyor. Bu, kitabın kaliteli baskısında kabul edilebilir bir kusur ve ayrıca yeterince uğraşırsanız istediğiniz sayfanın açık kalmasını sağlayabilirsiniz.

Daha Genç ve Güzel Bir Yüze Sahip Olmak Gerçekten Mümkün mü?

Adından da anlaşılacağı gibi bu kitap size daha genç ve dolayısıyla daha güzel görünen bir yüzü elde edebileceğinizi vadediyor ve bunun için gereken doğru yüz masaj ve egzersizlerini size detaylı bir şekilde anlatıp öğretiyor. Peki, bu gerçekten olabilir mi; bir yüzün egzersiz aracılığıyla daha genç ve güzel görünmesi mümkün mü? Cevabımı vereyim: Evet, bu kitap size doğruyu söylüyor! Kitabın bu iddiası hem teoride hem de pratikte doğru. Ancak bunun bir şartı var: Egzersizleri doğru bir biçimde öğrenip bunları yeterli miktarda düzenli olarak yapmak.

Vücudumuzun her yerinde olduğu gibi, yüzümüzde de kaslar vardır ve vücudun diğer iskelet kasları gibi yüz kaslarımız da egzersizle daha iyi bir dolaşım sistemine sahip olabilir. Daha iyi bir dolaşım sistemiyse, basit olarak, daha çok ve daha iyi çalışan kılcal damarlar demektir. Bu ise genel olarak yüzünüzün daha çok oksijen alması ve zararlı atıkları daha iyi uzaklaştırabilmesi demektir. İşin iyi yanı, düzenli yüz egzersizlerinin faydası bununla sınırlı kalmaz –ama ben bu kitap inceleme yazısında diğer detaylara girmeye lüzum görmüyorum. Bu gerçeklik çerçevesinden baktığımızda, bu kitabın gazetelerde “25 Liraya Estetik!” vb. bir reklamla tanıtılmasının sebebini anlıyorsunuz.

Yoga Hakkında Birkaç Söz

Aşağıdaki eğik yazılar kitabın önsözünden alındı. Bakın Lourdes hanım yoga hakkında neler söylemiş (ara başlıkları ben ekledim):

Piyasada yogayla ilgili birçok kitap var. Bir yerden başlamak için, bu kitaplardan sadece birini seçmenizi öneririm. Hangi kitabı, hangi yoga akımını veya hangi tarzı seçtiğinizin bir önemi yok çünkü bana göre hepsi aynı kapıya çıkıyor. Önemli olan tek şey, sizin yogaya ilgi duyuyor olmanız. Birçok kitap, sayısız bilgi ve çeşit çeşit yoga hocası bulabilirsiniz. Ancak bütün bunların sizi sırtlayıp egzersizleri sizin adınıza yapacağını sanmayın. Bunlar sadece önünüzde bir kapı açacak ve kendinizi gerçekleştirmeye, daha doğrusu kendinizi keşfetmeye giden yolu bulmanız için size ışık tutacaktır.

Bir kişinin veya bir şeylerin size enerji bahşederek sizi aydınlanmaya götürmesini ümit etmeyin. İçinizdeki enerjiyi uyandıracak ya da artıracak güç, doğada mevcuttur. Öte yandan vücut enerjimizin çevremizdeki varlıklardan etkilendiği de bir gerçektir. Öyle ya, dünyadaki bütün varlıklar, küçücük atomların bir araya gelmesinden oluşan moleküllerden yapılmıştır. Varlıkları oluşturan bu küçücük atomlar, gözle göremediğimiz bağlarla birbirine bağlıdır. İçinde yaşadığımız bu varlıklar âlemi, âdeta kocaman bir ağ gibidir.

Anti-Aging Gerçek Değildir!

Vücudumuzda her an yeni hücreler gelişir, aynı zamanda kimi hücreler yaşlanır ve ölür. Hücrelerimiz de küçücük atomlardan oluşmuştur. Atomlara hayat veren ise sürekli hareket halindeki enerjidir. İnsan vücudu sürekli kendini yenileyen, canlı hücrelerden ibaret olduğuna göre; yaşlanmayı durdurmak anlamına gelen “anti-aging” ifadesi, bence gerçeklerle bağdaşmaz. En azından içinde bulunduğumuz çağda ve zamanda, yaşlanmayı durdurmak mümkün değildir. Bazı bilim adamları insanın “olduğu gibi kalmasını” sağlayacak formüller üzerinde çalışmaktalar. Böylece gelecekte, dışa yansıyan görüntümüzün değişmemesi söz konusu olabilir. Fakat şu an için, yaşlanmayı durdurmak yerine, yaşlanma belirtilerini geciktirmekten söz etmenin daha yerinde olacağını düşünüyorum.

Yogayla Stresten Arının

Erken yaşlanmanın başlıca nedeni strestir. Günümüz teknolojisinin beraberinde getirdiği hızlı yaşam tarzını ve içinde bulunduğumuz tüketim toplumunu bir düşünün. Stres her birimizi tehdit ediyor. Kimimiz stresli bir yaşamımız olduğunun bilincindeyizdir. Kimimiz ise bilinç altında stresin etkisindeyiz.

Peki yaşamımızdaki gizli veya açık stres kaynaklarıyla başa çıkmak için ne yapmalıyız? Öncelikle kendi kendimizden hoşnut olmalıyız. Önce kendi içimizde huzur bulmalı ve dışarıya huzur yansıtmaya başlamalıyız. Böylelikle yaşamın getirdiği zorlukları göğüsleyebilmemiz çok daha kolaylaşacaktır.

İşte Güzellik-Gençlik & Yüz Yogası programı, tam da bu amaca hizmet etmek için doğdu. Güzellik Yogası sayesinde fiziksel, zihinsel ve ruhsal açıdan kendinizden hoşnut olmayı başarabilirsiniz. Bu güçle, yaşamın stres yaratan zorluklarıyla çok daha kolay başa çıkabilirsiniz. Doğu’da binlerce yıldır uygulanan yoga tecrübesiyle güçlenebilirsiniz.

Yoga sadece vücudun eğilip büküldüğü akrobatik hareketler veya kusursuz pozisyonlar değildir. Yoga pozisyonlarının ilk defa nasıl ortaya çıktığını biliyor musunuz? Henüz kitapların var olmadığı binlerce yıl önce yogiler, rişiler ve sadular; bir çeşit vücut bilimi diye nitelendirebileceğimiz yoga öğretisini nasıl hayata geçirdiler, hiç düşündünüz mü? Bu mütevazı, bilge insanlar; kendilerini gerçekleştirme ve kâinatla bütünleşme idealiyle saatlerce, günlerce, hatta aylarca meditasyon yapıyorlardı. Aydınlanmaya giden yolun başındayken sağlıklı bir vücuda ihtiyaçları vardı. Kan dolaşımları güçlü olmalı, iç organları iyi çalışmalıydı. İçgüdüleri onlara kol ve bacaklarını esnetip bükmeyi, yere uzanmayı ve örneğin, kedi pozisyonu almayı söyledi. İşte yoga pozisyonları bu şekilde doğdu. Yoga pozisyonlarını yapmak isteyen herkese, öncelikle sükûnet içinde nefes alıp vermelerini, sonra da vücutlarının kendilerine ne fısıldadığına” kulak vermelerini öneriyorum. Vücudun yapısı,
ihtiyaçları, yapabilecekleri ve yapamayacakları, her birimizde farklı farklıdır. Uyguladığınız yoga pozisyonunun adının ne olduğu veya vücudunuzu ne kadar eğip bükebildiğiniz önemli değildir. Önemli olan, kendinizi tanımanız, vücudunuzun ne durumda olduğunu, yani kapasitenizi bilmeniz ve aşırıya kaçmamanızdır.

Yoga Bir Din Değildir; O, Bir Bilim Gibidir

Yoga ne vejeteryanlıktır ne de akrobatlık. Hele bir din, hiç değildir. Yoga geleneği asla bir din olma iddiası taşımaz; sadece kâinattaki bütün varlıklara karşı sorumluluk sahibi olmamızı aşılar. İnsan olmayı öğretir. Aslında yoga, yaşamanın ve ölmenin bilimi gibidir.

Üstatlarının deyimiyle yoga, kâinatla bütünleşmenin yolunu gösterir. Bütün bilgilerin üstündeki hakiki bilinç hâlini vurgular. Kendini tanımayı öğretir. Fiziksel, zihinsel ve ruhsal açıdan kendimizi tanımamızı sağlar. Kendimize ve çevremize nasıl tepki verdiğimizin farkına varmamızı sağlar. Aslında bizi kuşatan dünyayla aramızda bir fark yoktur. Ayrılık söz konusu değildir. Bize farklı olduğumuzu düşündüren ve her şeye farklı bir kimlik veren, koca bir yanılsamadan başka bir şey değildir. Örneğin cansız varlık diye bir şey söz konusu değildir çünkü her varlıkta hareket vardır, enerji vardır. Yaşam enerjidir, insan da dahil her şey enerjidir. Enerji güçtür. Enerji ışıktır, sestir, sıcaklıktır, soğukluktur. Yogayla içimizdeki enerjiyi keşfedebiliriz. Kendimize ve bütün kâinata fayda sağlayacak ölçüde güç kazanabiliriz çünkü hepimiz Yaratıcımızın sıfatlarını taşıyoruz.

Sizi bu sıfatlarınızla saygıyla selamlıyorum.


61’lik Yazarın Genç Kızları Bile Kıskandırabilecek Dirilikteki Yüzünün Sırrı Ne?

Hanımların yaşı sorulmaz, sorulsa da kolay kolay söylenmez derler ama kitabın girişinde, yazarın biyografisinde yazan bu doğum tarihini ben eklemedim sonuçta. Evet, belki şaşıracaksınız ama kitabın kapağındaki hanım 61 yaşında. Yazarı yüz yüze görmüş olanların söylediklerine bakılırsa hanımefendinin yaşına göre oldukça güzel bir cildi varmış.

Peki bu güzel cildin sırrı ne olabilir? Bence sebepler kısaca şunlar:
1) Düzenli ve sağlıklı beslenme / yaşama
2) Düzenli yüz egzersizleri
3) Stresten uzak durabilme
4) Filipinli olma (Evet, Filipinler vb. ülke halkları cilt konusunda pek çok halktan genetik olarak daha şanslı.)

Anatomik Yüz Kasları Çizimleri ve Açıklayıcı Görseller

Kitap görsel rehberlik yönüyle benden tam not aldı. Yüz egzersizleri metinlerle iyi anlatılmış, anatomik çizimlerle hareketlerin etkilediği yüz kasları gösterilmiş ve hareketlerin yapılışı fotoğraflarla gösterilmiş. Bundan iyisi ancak bir video hazırlamak olurdu ki, bir video size kitaptaki kalıcı ve kolay ulaşılabilir metinleri sunamazdı. Sonuç olarak, kitaptaki hareketleri öğrenememekten hiç korkmayın, kitap öğrenmeniz ve anlamanız için gereken her yardımcı ögeyi cömertçe sunmuş.

Masaj Egzersiz Değildir

Kitabın başlarında, bazı yüz masajı hareketleri de “egzersiz” başlığıyla verilmiş, görün ki bu doğru değildir. Egzersiz, egzersizdir; masaj, masajdır. Sanırım kitaptaki “yüz egzersizleri” ana başlığının bütünleyiciliğini bozmamak için masajlara da “egzersiz” demişler ama bence bu iyi olmamış. İnsanlar masaj ve egzersizin aynı olmadığını iyice bilmeliler. Ne me lazım, sonra gidip masaj yaptırırlar da egzersiz yaptıklarını zannederler…

Kitapta Sadece Yüz Egzersizleri Anlatılmıyor

Kitap, evinizde kendi başınıza yapabileceğiniz yüz egzersizlerini anlatıp gösterdikten sonra, tıpkı yüz egzersizleri gibi evinizde kolayca yapabileceğiniz birkaç sırt, boyun, kalça, bel, vb. bölge egzersizlerini de gösteriyor. Bu yönüyle kitap yalnızca yüz egzersizleri kitabı olmakla kalmıyor, sağlığınız için faydalı başka basit egzersizleri de size öğretiyor.

Doğru Nefes Alma ve Yoga Nefesi de Anlatılmış

Çok tafsilatlı olmasa da doğru nefes alma tekniği yeterince anlatılıyor ve uygulaması gösteriliyor. Doğru nefes alma önemli bir konu olduğundan kitaba alınması çok yerinde olmuş.

Türkiye’nin Yayıncılık Hanesine +2 Puan!

Aslında yüz egzersizleri bütün bütün yeni bir konu değil ama bu konuyu yogayla birleştirerek Türkiye gündemine taşıyan kitap Kaknüs Yayınları’nın Yüz Yogası kitabı olmuş gözüküyor. Kitabın baskısı ilk olarak Türkçe yapılmış ve şimdi sıkı durun, bu kitabın yayın hakkını satın alan ülkeler beni çok şaşırttı; biri Almanya, öteki Amerika Birleşik Devletleri. Egzersiz konusunu takip edenler bilir –birinci Amerika olmak üzere– Almanya ve Amerika egzersiz yayıncılığı konusunda başat ülkelerindendir. Üstüne üstlük, Amerika dünyanın en az telif satın alan ülkesidir. Bu açıdan bakıldığında kitabın ve yayınevinin Türkiye’nin yayıncılık hanesine, hem de böyle zor bir konuda değer katmış olması ayrıca sevindirici.

Sonsöz

Eğer yeterli vaktiniz ve egzersizleri devam ettirecek kuvvetli bir kararlılığınız varsa bu kitabı alın ve daha üç ay sonraki olumlu farkı kendiniz görün.

Bu yazı kanunen tescillenmiştir.

loading...

Yorumlar

İlk Yorum Hakkı Senin!

Bildir

wpDiscuz