Pilates Lastikleri Nedir, Ne İşe Yararlar?

 

 

 

Pilates lastiği, pilates lastikleri, pilates bandı, pilates bantları, egzersiz bandı, egzersiz bantları, direnç bantları, pilates ekipmanları, pilates malzemeleri hakkında olup pilates, sağlıklı yaşam (fitness) konusuyla dolaylı yoldan ilgili olan bu yazıda kullanılan telif haklarıyla korunan görseller: heraldpost, heraldpost ve heraldpost Creative Commons lisanslarına uygun olarak kullanılmıştır.

 

 

 

 

 

 


 

 

Pilates Bandı / Lastiği | Egzersiz Bandı | Direnç Bandı

 

 

 

 

Yazan: Samime Ünlü Sonugüler

Egzersiz bantlarının (ya da pilateste çok kullanıldığı için bir başka deyişiyle “pilates bantlarının”) hangisini tercih etmelisiniz? Renklerinin farklı olması ne anlama gelir? Hangi tür egzersizler bu malzemelerle yapılabilir? Belki bu soruların cevaplarını siz de merak ediyorsunuzdur. İşte bu yazımızda tüm bu sorulara cevap vermeye çalışacağız.

Egzersiz bantları kolay taşınma özelliği sayesinde çok çeşitli yerlerde çalışabilme olanağı sunar sizlere. Evde, arabada, işyerinde, tatilde… Yanınızda kolayca götürüp, uygun ortam bulduğunuzda da kullanabileceğiniz ürünlerdir. Farklı renklerde olması da ayrı bir cazibe konusudur.

Egzersize yeni başlayanlar da, deneyimli vücut geliştirmeciler de bu bantlarını kullanabilirler. Kapı ve mobilya ekleriyle beraber egzersiz bantları bir anlamda egzersiz makinelerini taklit eder tarzda bir kullanım sunar bizlere. Bu bantlar tek satılabildiği gibi farklı direnç seviyelerinden oluşmuş setler hâlinde de satılabilir. Bantların direnç seviyesini renkleri ve kalınlıkları belirler (hafif, orta, ağır ve çok ağır). Genellikle açık renkli bantlar hafif direnç seviyesine sahiptirler. Rengi koyulaştıkça ve kalınlaştıkça dirençleri de artar. Eğer siyah bir bant alıyorsanız bu en ağır direnç özelliğine sahip olan bant anlamına gelecektir. Bu bantların rengine ve kalınlığına göre gösterdikleri direnç miktarı bir standarda sahiptir.

Bantları Dirençlerine Göre Ayırın

Egzersiz ekipmanlarını seçerken direnç miktarı çok önem taşımaktadır. Egzersiz bandınızı gücünüze ve egzersiz özelliklerinize göre seçebilirsiniz. Hafif dirence sahip bantları çalışmadan önceki ve sonraki esneme seanslarında kullanabilirsiniz. Yüksek direnç özelliğine sahip bir bant istiyorsanız da düz lateks bantlar yerine yuvarlak boru gibi olan bantları (kabloları) tercih edebilirsiniz. Bazen de bu bantlar tutacaklarla beraber satılmaktadırlar. Bunları tutarak daha iyi kavrama sağlarsınız ve bantları değiştirerek direnç seviyesini ayarlayabilirsiniz.

Egzersiz bandı alırken uzunluğuna da dikkat etmelisiniz. Eğer boyunuz kısaysa uzun bir bant tercih etmemelisiniz. Bant uzunluğunun boyunuzdan biraz daha uzun olması uygundur. Tutuş rahatlığı için de çok enli olmayan bantları almanız önerilir.

Hasarlı Bantlara Dikkat!

Dayanıklılık ve uygun esneklik açısından kaliteli ürünleri almaya çalışın. Kullanmadan önce bantlarınızı gözden geçirin. Üzerinde delikler ya da yırtıklar oluşmuş olabilir. Bu şekildeki bantları kullanmak risklidir, yaralanmalara neden olabilir. Mobilya ya da kapıya takılan aksesuarlarla kullandığınızda da bandınızın tam olarak sabitlendiğinden emin olun.

Pilates Bantlarıyla Çalışmanın Farkı

Egzersiz bantlarıyla çalışan kişiler bazı farklılıkları bilmelidirler: Serbest ağırlıkla çalışıldığında yerçekiminin etkisiyle direncin geldiği yön bellidir. Böylece hareketin bazı bölümlerinde diğerlerine göre daha fazla direnç oluşturabilirsiniz. Bantlarla çalışmak ise kablolu makinelerle çalışma prensibine benzer ki onlar kasları sürekli gergin tutma eğilimindedir. Ayrıca egzersiz boyunca harekete dengeleyici kaslar da dâhil edilerek bir uyum oluşturulur ve eski hareketlere yeni dinamikler eklenebilir.

Ağırlık ile çalıştığınızda ne kadar kaldırdığınızı bilirsiniz, bant ile çalıştığınızda ise çalıştığınız bölge üzerinde bir gerilim hissedersiniz. Bu nedenle egzersizin amacına ulaşması için hareketin doğru yapılması çok önemlidir. Ek olarak, bantlar hareketlerle ilgili daha fazla çeşitlilik sunar ve aşağıdan, yukarıdan, yanlardan, tüm yönlerden direnç olanağı sağlar.

Şunu unutmayın ki, serbest ağırlıkla yaptığınız egzersizlerin aynısını egzersiz bantlarıyla da yapabilirsiniz; farklılık, bandın pozisyonunda yatar. Örneğin bandın üzerinde durup iki ucundan kavrayabilirsiniz ve pazu için kol bükmeler (bicep curls) ya da omuzdan kaldırış (overhead press) yapabilirsiniz. Bandı bir kapıya bağlayarak kanat çekiş (lat pulldowns) ya da arkakol için aşağı itiş (tricep pushdown) yapabilirsiniz. Göğüs ve omuz rotasyonu için, bir direğin etrafına bandı sararak çalışabilirsiniz. Seçenekler sınırsızdır, bunları keşfetmek biraz da size kalmıştır ama biz Zinde Türkiye olarak zaman içerisinde eksiksiz bir rehber hazırlayacağız. İnternette bu konuda birçok video bulunmaktadır. Biz detaylı rehber yazılarımızı yayınlayana kadar siz bu videoları izleyerek de yapabileceğiniz hareketler konusunda fikir sahibi olabilirsiniz.

 

 


 

 

Pilates Bantlarını Tercih Etmek İçin 5 Sebep

 

 

 

 

1) Egzersiz bantları; taşınması kolay, seyahatlerde yanınızda kolayca götürebileceğiniz malzemelerdir. Kullanmak için mekân sıkıntısı yaşamazsınız.

2) Egzersiz boyunca gerginlik oluşturduklar için dengeyi artırmaya yardımcıdırlar. Bu sayede koordinasyonun da artmasını sağlarlar. Denge ve koordinasyon sayesinde daha fazla kas grubu harekete dâhil olur.

3) Yapacağınız egzersizleri çeşitlendirebilirsiniz. Ağırlık kullanarak yapacağınız egzersizler sınırlıdır. Fakat direnç bantları, pozisyonunuzu çok çeşitli yollardan değiştirmenizi sağlar. Bu değişiklikler nasıl çalışmak istediğiniz ya da hangi egzersizleri yapmaktan hoşlandığınız ile yakından ilgilidir.

4) Ucuz malzemelerdir. Kaç tane aldığınıza ya da nereden aldığınıza bağlı olarak fiyatı değişiklik gösterir fakat yine de diğer spor malzemeleriyle kıyaslandığında oldukça ucuzdurlar.

5) Tüm fitness seviyelerinde kullanmak için uygundurlar. Nasıl kullandığınıza bağlı olarak yeni başlayanlar için de gelişmiş egzersiz yapanlar için de mükemmeldirler. Temel hareketler için ya da geleneksel hareketlere yoğunluk eklemek için kullanabilirsiniz.

Egzersiz bantları, sizin için sıkıcı olabilecek bazı hareketleri daha keyifli ve eğlenceli hâle getirecektir. Nasıl kullanılacakları konusunda fikir sahibi olduktan sonra, ev ortamında da rahatlıkla kullanabileceğiniz ürünlerdir.

loading...

Yorumlar

İlk Yorum Hakkı Senin!

Bildir

wpDiscuz