Sağlık İçin Spor Yapmada Uygulama Kolaylıkları

Sağlık için spor, sporda motivasyon, spora başlama ve devam ettirme, düzenli egzersizi teşvik vb. konular hakkında olup sağlıklı yaşam (fitness) ve spor konularıyla ilgili olan bu yazıda kullanılan görseller: mikebaird ve Thomas Hawk Creative Commons lisanslarına uygun olarak kullanılmıştır.


Sağlık İçin Spor Yapmada Uygulama Kolaylıkları

Yazan: Hayri Özmeriç

A) Spor Yapmayı Sağlayacak İtici Güçler

1. Her şeyden önce spor yapmanın faydalarına kendimizi şartlandırmalı ve bu inancı şuur altına yerleştirmiş olmalıyız. Böyle bir inancın devamında da spor yapmamak için herhangi bir bahane yaratmamak üzere kesin karar vermeliyiz. Diğer bir ifade ile; doktorun tavsiyesi veya bir dostun önerisi veya bir makalenin tesiri ile meydana gelen basit bir arzu değil, bizzat kendimizin kesin inancına dayalı olarak karar vermiş olmalıyız. Böyle ciddi bir karar vermedikçe devamlı spor yapmak pek mümkün değildir.

2. Ciddi spor yapma kararının hemen ardından spor yapmak için kendimize en uygun haftanın üç veya dört gününü ve saatini, KESİN SPOR TAKVİMİ olarak tespit etmeliyiz. Yaşantımızda bu takvimi uygulamak “olmazsa olmaz niteliğinde” olmalıdır. Bunun en önemli etkisi, spor takvimi günü ve saatinde, spor yapmak için ikinci bir kararımız gerekmeyecektir. Boş verme veya es geçme bahis konusu olmayacaktır, çünkü o saatte spor yapma, gündemimizde çok öncelerden yerini almış olacaktır.

3. Bütçemiz ölçülerine göre ciddi boyutta spor için malzeme yatırımı yapılmalıdır. Bu yatırım; kaliteli bir spor ayakkabı veya eşofmandan başlayarak kapasiteli koşu bandı veya fitness center’e üyeliğe kadar kısaca 300-500 liradan 5000 liraya kadar bir çerçeveye yayılır. Bu masraflar bizi “para verdim boşa gitmesin” psikolojisi tesiri ile devamlı spor yapmaya teşvik eder.

4. Psikolojimizin en isteksiz olduğu günde dahi spor takımlarımızı giyip sanki sadece kapı önüne çıkacakmış gibi kendimizi dışarıya atmalıyız. Bu kadar hazırlık yaptıktan sonra nasıl olsa kapı önünden geriye dönülmez, açık havanın getirdiği istek ve canlılık ile yürüyüş veya koşu programı uygulanacaktır.

5. Kendi dengimizdeki bir arkadaş ile yürüyüş veya koşu için randevulaşmak önemli bir itici güç olacaktır. Bu husus; hem verdiğiniz buluşma sözünü tutma sebebi ile sizi motive edecek hem de spor sırasında iki laf ettiğinizde oluşan monotonluk dağılacak ve spor daha keyifli olacaktır.

Sağlık İçin Spor Ölçüleri

Sağlık için spor konusunda yapılan tartışmalarda, en uygun olanın yürüyüş veya koşu olduğu konusunda genelde bütün tıp otoriteleri hemfikirdir. (Bu konuyla ilgili olarak, yazarımız Doktor Murat Kınıkoğlu’nun şu yazısını okumanızı tavsiye ederiz: Düzenli Koşmanın Yararları) Bizim de inancımız bu yönde olduğu için aşağıdaki hususları kısaca bilginize sunarız.

1. Haftada asgari 3 veya 4 gün ve her seferinde hafif koşu (jogging) 30 dakika, yürüyüş 45 dakika olmalıdır.

2. Egzersiz yoğunluğu:
Koşu için nabız yoğunluğu %75-80,
Yürüyüş için %65-70
seviyelerinde olmalıdır. (Nabız yoğunluğu hesabı = 225 eksi (-) yaşınız çarpı (x) yoğunluk yüzdesi) 50 Yaş için %65 nabız hesabı: Örnek 225 – 50 = 175 X 65% = Nabız 114

3. Nabız ölçme zaman alır, onun yerine yürüyüş için dakikada 135-140 adım ölçüsü kullanılabilir. Koşuda ise nefes alıp vermede hafif zorluk çekilen bir tempo önerilebilir.

4. Yürüyüş için diğer pratik basit ölçü ise: sizi uzaktan gören bir dostunuz sizin için “ ….. Bey/Hanım bugün canlı spor yürüyüşü yapıyor.” diyebilmelidir.

5. Koşu veya daha yoğun spor için doktor muayenesi de ihmal edilmemelidir.

Bu yazı kanunen tescillenmiştir.

loading...

Yorumlar

16 Yorum - "Sağlık İçin Spor Yapmada Uygulama Kolaylıkları"

Bildir

Sıralama:   En Yeniler | Eskiler | Beğenilenler
Serkan Yimsel
5 yıl 5 ay önce
Yazı için teşekkürler. Katılmadığım iki husus var: 1. Spor salonu üyeliğinin spora devam etme konusunda bir yardımı olsaydı, salon üyeliklerinin gittikçe arttığı son günlerde daha fit bir toplum olmaya başlamış olurduk. İstatistikler gösteriyor ki ciddi bir spor merkezine üyelik işe yaramıyor: 1-A. Her 5 kulüp üyesinden sadece 1’i spora en az haftada iki kere gidiyor 1-B. Kulüp üyeliğinin hemen ardından gitmeyi bırakanlar %40 civarında 1-C. Yıllık üyeliğin başlamasıyla ilk 30 günde 100 kişiden 60’ı kayıp 1-D. Üyeliğin ilk üç ayında ise salona gitmeyi bırakanların oranı %90’ları buluyor. http://www.dovico.com/article_time_management_facts_figures.aspx http://www.healthandfitness.com/resources/gym_evaluation.asp http://www.sporsaglikdiyet.com/spor/bir-spor-salonuna-uye-olmadan-once-nelere-dikkat-etmeliyiz.htm 2. Tıp otoritelerinin yürüyüş ve koşuyu seçmelerinin nedeni bunların bizlere… Read more »
Hayri Özmeriç
5 yıl 5 ay önce
“Sağlık için spor yapmada uygulama kolaylıkları” konulu yazıma gösterdiğiniz ilgi ve yorumunuz İçin teşekkür ederim. Bahsettiğiniz hususlar hakkındaki görüşümü kıymetli değerlendirmenize Sunmak isterim. Şöyle ki; Spor salonları: Spor salonu hakkındaki düşüncem, sağlıklı yaşam sporu yapmaya karar veren kişi için Önemli olan bir yatırım yapma, bir ücret ödeme olayıdır. Para ödediği için halk tekerlemesi ile “para verdim, hana kadar bineceğim” denmesi gibi, para verdiği için Spor salonuna devam etmede itici güc olmasıdır. Spor salonunda yapılan Çalışmanın sağlıklı yaşam sporu olup olmadığı ayrı bir konudur. Örneğin; sport international’a yıllık peşin ödediğim aidatımı çıkarmak, Her gidişimi yıllık vasatide daha ucuza getirmek için cabalar… Read more »
Serkan Yimsel
5 yıl 5 ay önce
Sayın Hayri Bey, Yorumumu dikkate alıp yanıt verdiğiniz için asıl ben teşekkür ederim. Aşağıda yanıtlarımı maddeliyorum: 1. Sadece bir üye değil, spor salonlarında hem yurt içinde hem de yurt dışında 15 senedir antrenör olarak görev yaptığım için üye profilini daha yoğun olarak takip etme fırsatı edindim. Ne de olsa salonda birkaç saat kalıp gitmiyor, yeri geldiğinde 10-12 saat durarak kim var kim yok görebiliyordum. Sizler gibi yaptığı harcama ve hazırlığının karşılığını sonuna kadar çıkaran, düzenli, azimli birkaç üye tanıyorum. Ama ne yazık ki siz azınlıktasınız. Bunun dışındaki kesim kış başlarında ve yeni yılla birlikte büyük heyecan, para yatırımı ve azimle… Read more »
Hayri Özmeriç
5 yıl 3 ay önce
Hayri Özmeriç Yazmış 3 Temmuz, 2011, 12:39 Aziz Serkan, Yorumları yakından takip edemediğim için yorumunuza görüşlerimi açıklamakta çok geciktim kusura bakma. Yazdıklarında bir iki husus var ki değinmeden geçemeyeceğim. Sağlık için spora teşvik edici yöntemlerden spor salonları sadece biridir. Spor salonlarının diğer teşvik edici faktörler, her türlü hava şartlarında yapılabilir olması/çevre ile dostluklar kurulup yalnızlık monotonluğundan kurtulmak/muhtelif çalışma olanaklarındaki değişiklerden yararlanmak/monoton tek düze bir tek dalda çalışmanın bıktırıcılığından kurtulmak/iç ve dış mekanlardan yapılmakta olan sporlar arasında değişik günlerde değişik alternatifler kullanmak vs vs Kısaca sadece para verdim konusu değil. İkinci ayni fikirde düşüncede olmadığımız husus: spor, sağlıklı yaşam değildir diyorsunuz.… Read more »
Serkan
5 yıl 3 ay önce
Sayin Hayri Bey, Yanıtınız için teşekkürler. Konumuz spor salonlarının genel avantajları değil! Ona bakarsanız tek başına evde spor yapmanın da sürüyle faydası var: Alet sırasında beklemek zorunda kalmamak, gürültüden uzak kalabilmek, yakıt, zaman ve park yeri tasarrufu yapabilmek vs. vs.. Konumuz spor salonuna yazılmanın devamlılığa yardımı olup olmadığı. Bunu da zaten istatistiki kaynaklarla ben gösterdim.. Spor ve egzersiz kavramlarının kullanımında bence hala yanlış anlaşılmalar var. Sporu sporcu yapar, egzersizi ise genel popülasyon. Benim söylemek istediğim buydu. Bilinçli ve dozajında yapılması konusunda sizinle aynı fikirdeyim. Ancak sporda bilinç de dozaj da oldukça esnetilir, çünkü müsabaka ön plandadır, sağlık değil. Tam çömelme… Read more »
Hayri Özmeriç
5 yıl 3 ay önce
Aziz Serkan, mutluluklar dileği ile konulara geniş açıdan bakan kişilerle karşılıklı görüş alış verişinde bulunmak keyifli oluyor dersem gerçeği ifade etmiş olurum Yorumunuzdaki bir iki değerlendirmeniz konusunda kısacık söyleyeceğim şunlar olacaktır. “SPORU SPORCU YAPAR, EGZERSİZİ İSE GENEL POPÜLASYON” değerlendirmenizi kendimce şöyle ifade etmiş olacağım. SPORCULAR; PROFESYONEL SPORCULAR VE REKREASYONEL SPORCULAR olarak ikiye ayrılır dersek sizin ifade etmek istediğinizi daha kapsamlı çerçevelemiş oluruz. Benim üzerinde durduğumj ve bir nebze bilgi sahibi olduğum branş da “rekreasyonel spor” dalıdır. Profesyonel kısımda hemen hemen hiç eğitimim ve bilgim yoktur dersem doğru olur. İkinci bir hususa değinmeden de geçemeyeceğim. “SPORDA MUSABAKA ÖN PLANDADIR SAĞLIK DEĞİL”… Read more »
mustafa
4 yıl 8 ay önce
Merhabalar Serkan bey Kullanmadığımızı kaybederiz çok doğru bir yaklaşım. Ancak vücuda ekstradan bir ağırlık yükleyerek full squat yapmak niye bu kadar elzem gibi gösteriliyor ki. Biz haltercimiyiz. Yada olimpik bir 100 metreci mi ? Ağırlıkla full squat yapmak ciddi alt yapı isteyen bir harekettir. Hem fiziksel olarak hemde tekniksel olarak. Peki sağlıklı bir yaşam için böyle birşeye illa gerek var mıdır? Sürekli olarak squat deadlift bench press gibi hareketleri olmazsa olmaz gösteren bir amerikan yaklaşımı var anlamadığım. Halbuki özel sağlık problemleri olmayan bir birey için. Vücut ağırlığıyla yapılacak full squatlar, sıçrama alıştırmaları ,sprintler , şınav , barfiks ,dips gibi egzersizler… Read more »
4 yıl 8 ay önce
Aziz Sporsever Kustafa Dostum, herseyden once “SAGLIK İCİN SPOR YAPMADA UYGULAMA KOLAYLIKLARI” konusuna gosterdiginiz ilgiden dolayi tesekkur ederim. Bundan onceki yorumlarından anladıgım kadarı ile her ne kadar halter calismaları konusunda Serkan Bey ozel bilgi sahibi ve yetenekli ise de saglik icin spor konusunu yakindan ilgilendirdigi icin sorulariniza bu bakimdan aciklik getirmek istedim. Herseyden once profesyonel spor ile rekreasyonel spor kriterlerini birinden tamamen ayri kriterler ile dusunmek lazim. Profesyonel sporda amac fiziki yeteneklerin carpistırıldıgı arenada en iyi sonuca ulasmak, rakipleri alt etmektir, bunun icin her yol Roma’ya gider, saglığı hatta hayatı tehlikeye atacak derecelere kadar. Rekreasyonel sporda ise hayat ve saglikli… Read more »
4 yıl 8 ay önce

Aziz Mustafa, yazdıklarıma şöyle b,ir göz attım, maalesef ismini yazarken yanlışlıkla M harfi yerine K harfini basmışım, çok özür dilerim. Sağlıklı günlere

Hayri Özmeriç
5 yıl 4 ay önce
Aziz Serkan, Yorumları yakından takip edemediğim için yorumunuza görüşlerimi açıklamakta çok geciktim kusura bakma. Yazdıklarında bir iki husus var ki değinmeden geçemeyeceğim. Sağlık için spora teşvik edici yöntemlerden spor salonları sadece biridir. Spor salonlarının diğer teşvik edici faktörler, her türlü hava şartlarında yapılabilir olması/çevre ile dostluklar kurulup yalnızlık monotonluğundan kurtulmak/muhtelif çalışma olanaklarındaki değişiklerden yararlanmak/monoton tek düze bir tek dalda çalışmanın bıktırıcılığından kurtulmak/iç ve dış mekanlardan yapılmakta olan sporlar arasında değişik günlerde değişik alternatifler kullanmak vs vs Kısaca sadece para verdim konusu değil. İkinci ayni fikirde düşüncede olmadığımız husus: spor, sağlıklı yaşam değildir diyorsunuz. Akıllı ve bilinçli yapılan spor sağlıktır. Ama… Read more »
Nurcan Sarikaya
5 yıl 3 ay önce

Hayri Bey ben kendi adima cok tesekkür ediyorum,,,spora yeni baslayan biri olarak tesvik edici sekilde beni ve benim gibileri bilgilendirdiginiz icin cok tesekkür ederim.Size bir soru sormak istiyorum 38 yasindayim kosu sporuna yeni baslamis biri olarak nasil bir yol takip etmem gerekiyor bu konuda bilgilendirirseniz cok sevinirim simdiden tesekkür ederim saygilar…

Hayri Özmeriç
5 yıl 3 ay önce

Nurcan Hanım, ilginize teşekkür ederim.
Gerçekten bu konuda önemli satırbaşları var ve yılların gözlemleri sonunda samimi olarak söyleyeyim ki bizlerde çok bilgi noksanlıkları var. Doğaldır, yeni yeni spora ilgimiz gelişiyor.

Müsaade ederseniz bir iki satırla geçiştirmekten ise bu konuyu bir makale çerçevesinde ele alayım ve sizin gibi spor severlerin
tümünün bilgisine sunabileyim.
Kısa zamanda faydalanabileceğiniz bilgileri sunmak ümidi ile,
esenlik ve mutluluklar dilerim.

SN ADMİN DİKKATİNE
– Sağlık için spor yapmada uygulama kolaylıkları başlıklı Sn Hayri Özmeriç in bu yazısında sporhocasi.blogspot.com başlıklı yorumlar bana ait değildir.Arkadaşların yorumlarını izlerken rastladığım bu durumun site alt yapısından kaynaklanabilecek ve tarafınızca giderilebilecek teknik bir sorun olabileceği düşüncesi ile bildirmek istedim.
Saygılar

Merhaba,
Evet, konuya sebep olabilecek teknik bir sorunumuz var ve lütfen hangi yorumların size ait olmadığını belirtiniz.

Saygılarımla,

Konuyla ilgili gerekli düzeltme yapılmıştır. Sistemimiz bazen önceki yorumcuların bilgilerini bırakıyor ve yeni yorum yapacak olan yazarımız bunu farketmeyip elle değiştirmezse eski bilgilerle yorum eklemiş oluyor. Bunun sebebini bulup sorunu çözemedik, eski bir tasarım ve sistem kullandığımız için bazı aksaklıklarımız var. Umarım yeni bir tasarım ve sisteme geçtiğimzide bu tip sorunlar yaşamayacağız.

Bilginize.

İlşad bey, siteniz ve topluma verdiği mükemmel bilgiler takdire şayandır,. ,aksaklıklar ve teknik sorunlar düzelebilecek şeyler.İlginiz ve ayırdığınız vakit için çok teşekkürler.

wpDiscuz