Sağlık için spor, sporda motivasyon, spora başlama ve devam ettirme, düzenli egzersizi teşvik vb. konular hakkında olup sağlıklı yaşam (fitness) ve spor konularıyla ilgili olan bu yazıda kullanılan görseller: mikebaird ve Thomas Hawk Creative Commons lisanslarına uygun olarak kullanılmıştır.

Sağlık İçin Spor Yapmada Uygulama Kolaylıkları

Yazan: Hayri Özmeriç

A) Spor Yapmayı Sağlayacak İtici Güçler

1. Her şeyden önce spor yapmanın faydalarına kendimizi şartlandırmalı ve bu inancı şuur altına yerleştirmiş olmalıyız. Böyle bir inancın devamında da spor yapmamak için herhangi bir bahane yaratmamak üzere kesin karar vermeliyiz. Diğer bir ifade ile; doktorun tavsiyesi veya bir dostun önerisi veya bir makalenin tesiri ile meydana gelen basit bir arzu değil, bizzat kendimizin kesin inancına dayalı olarak karar vermiş olmalıyız. Böyle ciddi bir karar vermedikçe devamlı spor yapmak pek mümkün değildir.

2. Ciddi spor yapma kararının hemen ardından spor yapmak için kendimize en uygun haftanın üç veya dört gününü ve saatini, KESİN SPOR TAKVİMİ olarak tespit etmeliyiz. Yaşantımızda bu takvimi uygulamak “olmazsa olmaz niteliğinde” olmalıdır. Bunun en önemli etkisi, spor takvimi günü ve saatinde, spor yapmak için ikinci bir kararımız gerekmeyecektir. Boş verme veya es geçme bahis konusu olmayacaktır, çünkü o saatte spor yapma, gündemimizde çok öncelerden yerini almış olacaktır.

3. Bütçemiz ölçülerine göre ciddi boyutta spor için malzeme yatırımı yapılmalıdır. Bu yatırım; kaliteli bir spor ayakkabı veya eşofmandan başlayarak kapasiteli koşu bandı veya fitness center’e üyeliğe kadar kısaca 300-500 liradan 5000 liraya kadar bir çerçeveye yayılır. Bu masraflar bizi “para verdim boşa gitmesin” psikolojisi tesiri ile devamlı spor yapmaya teşvik eder.

4. Psikolojimizin en isteksiz olduğu günde dahi spor takımlarımızı giyip sanki sadece kapı önüne çıkacakmış gibi kendimizi dışarıya atmalıyız. Bu kadar hazırlık yaptıktan sonra nasıl olsa kapı önünden geriye dönülmez, açık havanın getirdiği istek ve canlılık ile yürüyüş veya koşu programı uygulanacaktır.

5. Kendi dengimizdeki bir arkadaş ile yürüyüş veya koşu için randevulaşmak önemli bir itici güç olacaktır. Bu husus; hem verdiğiniz buluşma sözünü tutma sebebi ile sizi motive edecek hem de spor sırasında iki laf ettiğinizde oluşan monotonluk dağılacak ve spor daha keyifli olacaktır.

Sağlık İçin Spor Ölçüleri

Sağlık için spor konusunda yapılan tartışmalarda, en uygun olanın yürüyüş veya koşu olduğu konusunda genelde bütün tıp otoriteleri hemfikirdir. (Bu konuyla ilgili olarak, yazarımız Doktor Murat Kınıkoğlu’nun şu yazısını okumanızı tavsiye ederiz: Düzenli Koşmanın Yararları) Bizim de inancımız bu yönde olduğu için aşağıdaki hususları kısaca bilginize sunarız.

1. Haftada asgari 3 veya 4 gün ve her seferinde hafif koşu (jogging) 30 dakika, yürüyüş 45 dakika olmalıdır.

2. Egzersiz yoğunluğu:
Koşu için nabız yoğunluğu %75-80,
Yürüyüş için %65-70
seviyelerinde olmalıdır. (Nabız yoğunluğu hesabı = 225 eksi (-) yaşınız çarpı (x) yoğunluk yüzdesi) 50 Yaş için %65 nabız hesabı: Örnek 225 – 50 = 175 X 65% = Nabız 114

3. Nabız ölçme zaman alır, onun yerine yürüyüş için dakikada 135-140 adım ölçüsü kullanılabilir. Koşuda ise nefes alıp vermede hafif zorluk çekilen bir tempo önerilebilir.

4. Yürüyüş için diğer pratik basit ölçü ise: sizi uzaktan gören bir dostunuz sizin için “ ….. Bey/Hanım bugün canlı spor yürüyüşü yapıyor.” diyebilmelidir.

5. Koşu veya daha yoğun spor için doktor muayenesi de ihmal edilmemelidir.

Bu yazı kanunen tescillenmiştir.