Eliptik Bisikletler Hakkında Bilgiler

Eliptik bisiklet, elliptical machine, elliptical trainer, crosstrainer, kondisyon bisikletleri, spor bisikleti, eliptik bisiklet faydaları, cross trainer, eliptik bisikletler, hangi eliptik bisiklet, eliptik bisiklet nasıl seçilir, cross trainer faydaları, eliptik bisiklet ve zayıflama vb. konuları hakkında olup yüzme evde spor ve spor malzemeleri hakkında olup sağlıklı yaşam (fitness) konusuyla dolaylı yoldan ilgili olan bu yazıda kullanılan telif haklarıyla korunan görseller: Joel Luks, mrwynd, DanieVDM ve mikecogh Creative Commons lisanslarına uygun olarak kullanılmıştır. Geri kalan görseller Wikipedia arşivlerindeki GPL (Global Public Licence)'li fotoğraflardır.

Eliptik Bisiklet Hakkında Her Şey!

Zinde Türkiye dergisi olarak eliptik bisiklet idmanlarını diğer sportif faaliyetlere nazaran öne çıkarmak gibi bir niyetimiz yoktur. Biz farklı sınıflardan çeşitli aerobik ve anaerobik egzersizlerin bilinçli ve düzenli bir şekilde açık havada, doğal ve sağlıklı ortamlarda güvenli bir biçimde yapılmasını öneriyoruz.

Bununla birlikte evde spor yapmak durumunda kalanlar yahut çeşitli sebeplerle eve bir aerobik spor aleti almak isteyenler için bilgilendirici yayınlar yapıyoruz. Bu doğrultuda bu tip yazıları hazırlayarak sizleri bilgilendiriyor ve yol gösteriyoruz.

Eliptik bisiklet, eliptik egzersiz makinesi ya da İngilizcesiyle elliptical machine, elliptical trainer veya crosstrainer (kıros-tireynır: çapraz çalıştırıcı)… Hangi isim olursa olsun aynı cihaza aittir. Fakat yaygın olarak kullanılan ismi eliptik bisiklet olduğu için yazımızda bu ismi kullanacağız.

[Eliptik kelimesi, makinede yapılan adımlama hareketi yapılırken bir elips çizildiğini ifade etmek için kullanılır. Cross trainer adı ise eliptik bisikletlere de verilmekle birlikte, elips çizmeyen sıradan çapraz yürüyüş aletleri için de kullanıldığından doğru bir ifade olmaz. Bir cross trainer hiçbir eliptik hareket özelliği sunmayabilir.

Bununla birlikte halk arasında eliptik bisikleti ifade etmek maksadıyla kullanıldığı için bu ismi de andık, siz yine de eliptik makineleri tarif ederken cross trainer demenin doğru olmadığını bilin.]

Son zamanlarda bu egzersiz aletinin ismini sıkça duyar oldum. Kullanan arkadaşlarım büyük bir hoşnutlukla bahsediyorlar. Üzerinden inmek istemediklerini, egzersiz yaparken çok keyif aldıklarını, çok efor sarf ettiklerini ve kilo verdiklerini söylüyorlar.

Ben de bunun üzerine bu aleti merak ettim ve hakkında araştırma yapıp bir yazı yazmak istedim.

Belki siz de benim gibi bu cihazı merak ediyorsunuzdur. Bu yazımızda eliptik bisikletin nasıl icat edildiğinden başlayarak özelliklerinden, sağladığı faydalardan, diğer egzersiz makinelerine göre farklılıklarından ve örnek antrenman programından ayrıntılı şekilde bahsedeceğiz.

Eliptik Bisikletin Tarihi

Eliptik bisiklet ilk olarak 1990’larda piyasaya girmiştir. Larry D. Miller tarafından icat edilmiştir. Miller’in aklına bu aletin çalışma prensibinin fikri, yolda arabayla giderken arabanın yanında koşan kızının ayaklarını izlerken gelmiştir.

Bu fikir sayesinde tam hareketi alarak eklemlere daha az yük bindiren hareketin yapılabileceği bir makine hâline getirmeyi başarmıştır.

Bu cihaz merdiven tırmanma, koşu bandı ve egzersiz bisikleti hareketlerini tek bir alette birleştiren bir cihazdır. Eklemlerinizde hiçbir zorlanma hissetmeden hafif bir egzersiz ya da yoğun bir egzersizi yapabileceğiniz mükemmel bir ekipmandır.

Eliptik Makinelerin Özellikleri

Eliptik bisikletler modellerine bağlı olarak farklı özelliklere sahiptir. Şimdi eliptik makinelerdeki yaygın olarak bulunan başlıca özelliklere bakalım. Eliptik bisikletlerin egzersiz yönünden temel özelliğinden yukarıda bahsetmiştik zaten. Aşağıdaki özellikler eliptik bisiklete has özellikler olmamasına rağmen eliptik bisikletlerin tamamına yakınında bulunurlar (bu özellikler diğer aerobik makinelerinde de bulunabilir).

Eliptik Bisiklet Özelliği 1: Nabız Ölçüm Cihazı

Bir eliptik cihazın en önemli özelliği makinenin kolları içine yerleştirilmiş olan kalp hızı (nabız) sensörüdür. Böylece kalp hızını ölçmek için vücuda ayrıca sensörler takmak gerekmez.

Eliptik Bisiklet Özelliği 2: Sayaçlar

Eliptik bisikletlerde LCD konsolları bulunur. Bunlar genellikle kalp hızını egzersiz zamanını, adım sayısını ve yakılan ortalama kaloriyi belirtirler (belirtilen kalori değerleri ortalama olup net bir sonuç olması mümkün değildir, yazandan daha az ya da çok kalori harcanabilir, değerler kişiye göre değişir).

Eliptik Bisiklet Özelliği 3: Hazır Programlar

Bazı gelişmiş eliptik makinelerde kesintisiz egzersiz programı bulunur. Böylece makine kendiniz için egzersiz programları oluşturmanıza yardımcı olur ve seviyenize göre hazırlanmış uygun bir programı seçebilirsiniz.

Eliptik Bisiklet Özelliği 4: Üst Beden Hareketliliği Seçeneği

Eliptik bisikletlerin en önemli özelliklerinden biri de kolları ve bacakları eşzamanlı çalıştırma olanağı sunmasıdır. Fakat üst bedeninizi çalıştırmak istemiyorsanız kolları tutmak zorunda değilsiniz.

Ayrıca kolları tutmadan çalıştığınızda dengede kalmak için omurga, karın ve bel kaslarını çalıştırmak zorunda kalırsınız. Sadece daha hızlı hareket ettiğinizde dengede kalmak için ya da üst beden egzersizi yapmak istediğinizde hareket eden kolları tutabilirsiniz.

Eliptik Bisiklet Özelliği 5: Manyetik veya Mekanik Direnç Seçeneği

Bazı eliptik makinelerde ayarlanabilir manyetik direnç özelliği vardır. Bu özelliğin olduğu makinelerde hareket daha akıcı olabilmektedir. Bundan başka mekanik direnç özelliğine sahip makineler de bulunur. Bunlarda direnç bir kayış yardımıyla sağlandığı için zamanla kayışın aşınma durumu olur ve değişmesi gerekir. Ayrıca manyetik olanlara göre daha fazla ses yaparlar.

Eliptik Bisiklet Özelliği 6: Eğim ve Direnç Değiştirme Seçenekleri

Bazı eliptik bisikletler çalışırken eğimi artırma ve azaltma olanağı sunarlar. Eğimi ve direnci artırarak çalışmak zorluğu da artırdığı için bu daha fazla kalori yakmak anlamına gelecektir.

Eliptik Bisiklet Özelliği 7: Ayarlanabilir Çift Yönlü Pedallar

Eliptik makinelerde ayarlanabilir iki adet pedal bulunur. Pedallar ayağın tümünün temas edeceği şekildedir ve adımlarınıza göre bu pedalları ayarlayabilirsiniz.

Eliptik makinelerin pedalları ileri doğru hareket özelliğinin yanında geriye doğru hareket özelliğine de sahiptir. Bu hareket vücuttaki farklı kasları çalıştırır. Daha fazla kalori yakmak ve idmanınızı çeşitlendirmek için bu özelliği kullanabilirsiniz.

Eliptik makineyle kardiovasküler egzersiz yapmak istiyorsanız nabzınızı dakikada 140-160 arasında tutmaya çalışın (bu değer 25-35 yaşındaki sedanter bir bireye göre örnek olarak verilmiştir).

Eğer yağ yakmayı önceliyorsanız bu değeri yaşınıza orantılı olacak şekilde arttırın. Eliptik bisiklet adım sayısı ve kalp hızınızı takip etmek konusundaki gereken desteği size sağlayacaktır. (Bu konuda hakkında detaylı bilgi ve yaşınıza uygun nabız ölçüleri için bakınız: Aerobik Egzersiz Uygulama Programları)

Eliptik bisikletlerde birçok özellik bulabilirsiniz. Bu özellikleri dikkatle inceleyiniz. Makinenize özellik eklenmesi fiyatının da artmasına neden olacaktır. Bu sebepten çalışmanızda hangi özelliklere ihtiyaç duyacağınız konusunda bilgi sahibi olun. Böylece gereksiz para da harcamamış olursunuz.

Eliptik Bisikletin Başlıca Faydaları

Eliptik makineler çeşitli aerobik egzersiz ekipmanları arasında en iyi ve en verimli makine olarak kabul edilir. En önemli farkı da düzenli ve bilinçli kullanıldığında kısa zamanda diğer aerobik spor ekipmanlarına kıyasla etkili bir sonuç alınmasıdır. Şimdi bu makinelerin sağladığı başlıca faydalara bakalım.

Eliptik Bisiklet, Egzersiz Yaparken Eklemlere Darbe Etkisi Yapmaz

Eliptik bisikletin en önemli faydalarından biri egzersiz sırasındaki darbelerin azaltılmış olmasıdır. Koşuya benzer bir çalışma sağlar fakat bunu eklemlerde aşınma ya da yıpranmaya sebep olmadan yapar.

Eliptik bisiklet çalışmasıyla kıyaslandığında koşu, vücut ağırlığınız yüzünden eklemlerinize ve sırtınıza ağır bir yük bindirir. Eliptik bisikletle bacaklarınız makineyle sürekli temas hâlindedir, bu da eklemlerin zemine darbe yapma hareketini sınırlar.

Bu konuda güvenli olmasından dolayı alt sırt, diz, kalça problemi ve diğer eklem sorunu yaşayanlar ve yaşlı kişiler tarafından güvenle kullanılabilir.

Eliptik Bisiklet Kemik Erimesini Önlemeye Yardımcıdır

İlerleyen yaşlardaki birçok kişi kemik erimesi problemiyle karşı karşıya kalır. Egzersiz kemik erimesini durduran ve kemik yoğunluğunu artıran en önemli şeylerden biridir. Bu konuda ileri yaş grubundaki kişiler de eklem problemi yaşarken bile eliptik makineyle egzersiz yapabilirler ve kemik yoğunluklarını artırabilirler.

Kemik erimesini önlemek elbette eliptik bisikletlere has bir özellik değildir, pek çok bilinçli egzersiz ve ağırlık kaldırma antrenmanı, kemik erimesini önlemek konusunda etkilidir.

Eliptik Bisiklet, Üst ve Alt Vücudu Aynı Anda Çalıştırır

Eliptik bisiklet sayesinde hem alt hem de üst vücut antrenmanı yapabilirsiniz. Eliptik makinelerin hemen hemen hepsi tutmak için hareket edebilen tutacaklara sahiptir. Alt ve üst vücutta quadriceps, sırt, göğüs, triceps, biceps, kalça ve baldır kasları çalıştırılabilir. Ne ki kollar, sırt vb. üst vücut kasları bacaklara göre daha az, âdeta asgari düzeyde çalıştırılmış olunur.

Anlayacağınız üst kısmınızı çalıştırmak için eliptik bisiklet iyi bir tercih olmasa da üst vücudunuzu az da olsa çalıştırması hiç çalıştırmamasından iyidir.

Pedal ters yöne çalıştığında düz pedal çevirmeye göre daha farklı kaslar çalışır. Eliptik bisiklet kullanırken omuzlar geride olmalı, kambur durulmamalı, baş yüksekte olmalı ve karın kasları sıkı bir şekilde olmalıdır. Vücut ağırlığınız alt vücudunuz tarafından desteklenmelidir.

Eliptik Bisiklet Kardiyovasküler ve Kilo Verme Egzersizleri İçin İyi Bir Tercihtir

Eliptik bisikletin en önemli özelliği bacaklara ve eklemlere yük bindirmeden etkili bir kardiovasküler egzersiz yapılabilmesini sağlamasıdır demiştik. Bir aerobik egzersizin yanında kasların da eşzamanlı çalışmasını sağlar.

Buna bağlı olarak kalp hızı çok yükselir. Kalp hızı ile birlikte vücudun metabolik hızı da artar. Eliptik cihazla dakikada 8-10 kalori yakılabilir ki bu hiç de azımsanacak bir rakam değildir.

Eliptik bisiklette hızlı bir şekilde kilo vermenizi sağlayacak egzersizler vardır. Bu makineyle kilo vermek için en azından haftada 3-4 kez 30-40 dakika çalışmak gerekir. Bu çalışma kalp hızının gereken noktaya çıkmasını sağlar. Kalp hızının yüksek tutulması da yakılan kaloriyi artırır ve kilo vermeyi sağlar.

Bu yüzden evde kilo vermek isteyen birçok kişi eliptik egzersizi tercih eder. (Evde yapabileceğiniz ve hiçbir makineye ihtiyaç duyulmayan diğer egzersizlerden birkaçı için Doktor Murat Kınıkoğlu’nun yazdığı şu yazımızı okuyunuz: Evde Yapılabilecek Harika Hareketler)

Eliptik makinelerin çoğunda eğim ve direnç değişebilir. Buna bağlı olarak düzenlenmiş egzersiz programları vardır. Bunlardan birini seçerek çalışabilirsiniz.

Eliptik Bisikletle Aralıklı Antrenman (Interval Training) Yapın!

Kilo vermek için eliptik antrenmana ara egzersizler dâhil edilmelidir. Bunun için önceden yapılmış programları tercih edebilirsiniz. Eğer makinenizde program yoksa eğim ve direnci değiştirerek kendi ara egzersizlerinizi oluşturabilirsiniz.

[Ara egzersiz şu demektir: Yüksek zorluk seviyesinde örneğin 2 dakika devam ettiniz ve daha fazla devam edemeyecek kadar yoruldunuz. Bu durumda bilinçsiz bir kullanıcı egzersizi kesmek gibi bir hata yapacaktır.

Hâlbuki egzersizi kesmemeli ve seviye düşürerek egzersize devam etmeli, yeterince dinlenince de tekrar seviye yükseltmelidir. Bu şekilde yapılan bir çalışma aralıklı antrenman prensiplerine uygundur, aralıklı antrenman (interval training) yağ yakımı konusunda çok etkilidir. Bu konu hakkında Zinde Türkiye dergisi olacak detaylı bir yazı yayınlayacağız.

Eliptik bisiklet üzerinde rahat olmalısınız; kolları, elleri, boyun ve sırtı aşırı gerginlikten korumanız gerekir. Çalışırken karın kaslarını içeri çekerseniz bu alt sırtı destekleyecek ve merkez bölgesi kasları (core muscles) tüm vücut için denge sağlayacaktır.

Eliptik cihazla çalışma konusunda belli bir deneyim kazandıktan sonra pedalları çevirirken elinize de ağırlık alıp çalışabilirsiniz. Bu, ağırlık antrenmanı da yaparak kemiklerinizi güçlendirmek için oldukça iyi bir yoldur.

Eliptik cihazın en güzel özelliklerinden biri, yavaş bir hızla giderken yüksek yoğunluğa çıkmanıza izin verir. [Yani hız olarak düşük olsa bile direnç ayarı değiştirilerek yoğunluk arttırılır. Bu özellik eliptik olmayan bisikletlerde de vardır.]

Eliptik Bisiklet Güvenlidir

Durduğunuz zaman cihaz da duracaktır. Eliptik cihazın direnç miktarını ayağınızın hareketi belirleyecektir.

Eliptik Bisiklet Evde Kullanmak İçin İdealdir

Çok az elektrik harcar. Koşu bandına göre az yer kaplar. Sık sık bakıma ihtiyaç duymaz.

Eliptik Bisikletle Farklı Bacak Kasları Çalıştırılabilir

Geri geri pedal çevirebilme özelliği sayesinde farklı kasları çalıştırabilirsiniz. Özellikle kilo almak isteyen kişiler bu egzersiz biçimini tercih edebilir.

Eliptik Bisiklet Eklemleri Çok Daha Az Zorlar

Birçok tecrübeli sporcu eliptikle çalıştıklarında bunu koşu, bisiklet ve diğer aerobik egzersizlere göre daha az etkili bulduklarını söylerler. Eklemler üzerine yük bindirmemesi nedeniyle eliptik daha düşük zorlukta algılanan bir egzersiz sunuyor.

Bunun anlamı şudur; koşarken yapılan egzersizle, eliptik bisiklet kullanılarak yapılan aynı yoğunluktaki egzersiz aynı yoğunlukta algılanmaz. Eliptikle kendinizi daha az yorgun hissedersiniz. Çalışmayı daha kolay hissetmeniz bunun bir alt egzersiz olduğunu göstermez, eliptik bisikletle aynı derecede etkili kardiyovasküler çalışmalar yapılabilir.

Eliptikle egzersiz süresini uzatmak ya da süreyi azaltıp yoğunluğu artırmak mümkündür. Bununla birlikte, eliptik bisikletle yapılan idmanı doğrudan doğruya herhangi bir egzersiz çeşidiyle kıyaslamak manasızdır zira her egzersiz kendi içinde farklıdır ve etkileri de farklı farklıdır.

Eliptik Bisiklet Kasları Güçlendirir

Kilo vermenize yardımcı olmanın yanında elbette bir dereceye kadar kol kaslarını ve oldukça iyi bir şekilde bacak kaslarını güçlendirir. Ayrıca karın kasları ve sırt kasları da eskiye nazaran çok daha güçlü hâle gelir.

Eliptik Bisiklet Dayanıklılığı Arttırır

Vücudunuzun “dayanıklılık” dediğimiz bir işi devam ettirebilme özelliğini artırır. İyi bir dayanıklılık seviyesine sahip olursanız kendinizi hâlsiz bitkin hissetmeden daha uzun süre başka faaliyetler de yapabilirsiniz.

[Bununla birlikte dayanıklılık konusu detaylı bir konudur ve genel kondisyon dediğimiz genel dayanıklılığın yanı sıra her faaliyet ayrı bir dayanıklılık ister. Bu nokta unutulmamalıdır ancak sıradan biriyseniz eliptik bisikletle çalışmanın genel kondisyonunuzu arttıracağından emin olabilirsiniz.]

Eliptik Bisiklet Kaç Kalori Yakmanızı Sağlar?

Eliptik bisikletin kalori yakması çeşitli faktörlere bağlıdır. Bu faktörler egzersizin süresi, egzersizler arasındaki aralık, makinenin eğimi ve direnç miktarıdır. Bireyin vücuduyla ilgili faktörler vücut yağ-kas oranı, cinsiyet ve üst vücut egzersizinin yapılıp yapılmadığıdır.

Yakılan kalorinin miktarı eliptik egzersizin sonucunda kişinin kardiovasküler sisteminin durumuna göre, düzenli egzersiz yapmasına ve egzersize yeni başlamasına göre de değişir. [Anlayacağınız hiçbir egzersiz için olamayacağı gibi eliptik bisiklet çalışması da için de kalori yakma hususunda kesin sayılar vermek mümkün değildir. Bu değerler tamamen kişiden kişiye değişiklik gösterir.]

Aşağıda cinsiyete ve vücut ağırlığına göre, yakılan ortalama kaloriyi gösteren bazı ortalama değerler verilmiştir.

– Yarım saat eliptik egzersiz yapan 68 kg. bir kadın 387 kalori yakacaktır.
– Yarım saat eliptik egzersiz yapan 81 kg. bir erkek 480 kalori yakacaktır.
– Yarım saat eliptik egzersiz yapan 54 kg. bir kadın 310 kalori yakacaktır.

Eliptik bisiklet üreticileri 1 saatlik aralıksız egzersizin sonucunda ortalama olarak 720 kalori yakılacağını söylemektedirler. [Bize kalırsa bu biraz abartılı bir iddia ve gerçekçi değil fakat üreticilerin iddiasını yazıya almak istedik.

Sanıyoruz ki en yüksek zorluk seviyesinde çalışan spora yeni başlayan biri belki ama o da belki bu kadar kalori yakabilir ama öyle biri de o zorluk seviyesinde durmaksızın bir saat çalışamaz zaten.]

Eliptik makinenin üzerinde kişinin yakmış olduğu kaloriyi gösteren monitör vardır. Yaktığınız kaloriyi hesaplamak için egzersiz süresi, kilo ve diğer vücut kompozisyonlarınızı girerseniz bu sizin yaktığınız kaloriyi hesaplamanıza yardımcı olacaktır.

Örnek Eliptik Bisiklet Çalışması

Eliptik bisiklete binmeden önce 10-12 dakika ısınma için egzersiz yapmanız önerilir. Bundan sonra aşağıdaki gibi bir program uygulayabilirsiniz (programdaki direnç seviyeleri makinenizin marka ve modeline göre değişiklik gösterebilir).

1) Sıfır direnç ve sıfır eğim ile eliptik antrenmanınıza başlayın (5 dakika).

2) Eğim ve direnci 2’ den 4’ e kadar artırın (5-7 dakika).

3) Hız, direnç ve eğimi artırın. Eğim 6 ve 8 arasında olmalı, direnç 5 ve 7 arasındayken hızlı bir şekilde harekete devam edin (7-8 dakika).

4) Direnç sabit kalsın, eğim 8 ve 10 arasında bir yerde olsun ve bu şekilde harekete devam edin (7-8 dakika).

5) Direnci 5 ve 7 arasında bir yere indirin ve eğim 4-5 arasında harekete devam edin (5-7 dakika).

6) Eğimi ve direnci 7-8 veya 9’ a artırın (3-4 dakika).

7) Direnci 2-4 arasında bir yere düşürerek harekete devam edin (5 dakika).

8) Direnci ve eğimi 0’ a getirerek harekete devam edin (2-4 dakika).

Bu sadece örnek bir çalışmadır. Fitness düzeyinize göre egzersizin yoğunluğunu değiştirebilirsiniz. Eğer çalışmaya yeni başladıysanız eğim ve dirençte ani değişiklikler yapmanız önerilmez. Ara egzersizler yaparken aralıklar büyük olmamalıdır (yoğunluk arttırması çok fazla olmamalıdır).

Eğer kilo vermek istiyorsanız dakika başına düşen adım sayısını artırma konusunda kendinizi zorlayını. Yüksek hızda eğim ve direnci artırırsanız en iyi sonucu alırsınız fakat egzersize yeni başlayan biri olarak eliptik bisikletle çalışır çalışmaz bu seviyede çalışabileceğinizi zannetmeyin, sabırlı olun ve kademe kademe ilerleyin.

Eliptik Bisiklet Egzersizini Geliştirmek İçin İpuçları

Aşağıdaki ipuçları, eliptik bisikletle daha etkili çalışabilmek için gereken seviyeye gelmenize yardımcı olur ve bu sayede daha etkili bir eliptik bisiklet çalışmasıyla daha fazla kalori yakma olanağı bulabilirsiniz.

1) Her iki dakikada bir 30 sn. eğimi artırabilirsiniz, bu vücudunuzun sınırlarını zorlamanızı sağlar, aynı zamanda kısa sürede daha fazla kalori yakarsınız.
2) Gün içinde çalışmanızı iki bölüm halinde yaparsanız (sabah 15-20dk. Akşam 20 dk.) daha fazla kalori harcarsınız.
3) Eliptik bisiklette ileri harekete alternatif geri hareket etme olanağı vardır. Bu farklı kasları çalıştırmanızı sağlar.
4) Bir diğer yol pedallarla beraber kolları çalıştırmak için gidonları kullanmaktır. Böylece tüm vücut çalışacağı için daha fazla kalori yakarsınız.

Sonuç Olarak

Eliptik bisikletle sıradan bir çalışma, sıradan bir koşu bandı ve sıradan bir bisiklet makinesi egzersizine göre daha fazla kalori yakmayı sağlar. Kas kazanmanızı, yağları eritmenizi, genel kondisyonunuzun artmasını ve kilo vermenizi kolaylaştırır.

Bu bilgiler sonucunda, eliptik bisikletin egzersiz yapmak isteyip sağlık problemi nedeniyle yapamayanlar, kısa sürede fazla kalori yakmak isteyenler, yağ kütlesini azaltmak isteyenler, evde spor yapmak isteyenler ve kısa zamanda yoğun bir egzersiz yapmak isteyenler için âdeta bir mucize gibi olduğunu görüyoruz.

Eminim bugüne kadar sağlık problemi nedeniyle egzersiz yapmaktan çekinenler için iyi bir alternatif olacaktır. Ben bu cihaz hakkında bilgi sahibi olmaktan dolayı çok memnun oldum. Sizlerin de okumaktan keyif aldığınızı umuyorum. Yaşamınızda egzersizin bir şekilde yer alması dileğiyle sağlıklı günler diliyorum.

Eliptik Bisikletin Faydalarına ve Kullanılmasına Dair Videolar (11 Eliptik Bisiklet Videosunun Tamamı da İngilizcedir)loading...

Yorumlar

96 Yorum - "Eliptik Bisikletler Hakkında Bilgiler"

Bildir

Sıralama:   En Yeniler | Eskiler | Beğenilenler
ayşe
4 yıl 9 ay önce

Merhabalar, 22 yaşındayım, 1.60 boy, 53 kğ’mım, ancak bölgesel fazlalıklarım var ve vucuudmun sıkılaşıp forma girmesini istiyorum.
Alt ve üst bacaklarımın iç tarafı ve dış tarafında fazlalıklarım var ve yumuşaklar.
Ayrıca kolarımın ve omuzarımın da forma girmesini istiyorum.
Öğrenciyim evde kullanabilceğim ‘eliptik kondisyon’ bisikleti almak istiyorum.
Ancak alırken nelere dikkat edeceğimi bilmiyorum. Harçlıklarımdan birktirdiğim paramın boşa gitmesini de istemem o yüzden bana bu konu hakkında yardımcı olur musunuz?
Ya da ürün önerir misiniz? (fiyat aralığı 200-450 olabilir) teşekkürler…

Sema
4 yıl 9 ay önce

Merhaba, ben bu hafta içinde Voit Lc 400 aldım. Internetten ve bayiilerden araştıra yapmıştım. Eğer World (yapı kredi) kartınız varsa Evkur 460 milyona veriyor. (Kampanyası varmış) İsterseniz taksitte yapıyor. Tek sorun biraz fazla yer kaplıyor. Çalışması zevkli… 🙂 İsterseniz bir araştırın ürünü.

4 yıl 8 ay önce

22-31 Mart 2012 tarihleri arasında Blue Light epliktik bisiklet Bim’ lerde satışta üstelik fiyatıda 94,50 TL almayı düşünenler inceleyebilerler..Ben aldım bile 🙂 İnşallah yukarıdaki program sayesinde yağlarımdan kısa sürede kurtulurum..

kadriye_çetin
4 yıl 8 ay önce

Sizi tebrikederim çok açıklayıcı yazı olmuş.Sayenizde baya aydınlandım. En kısa zamanda ben de bir eliptik bisiklet almayı düşünüyorum.Hepimize kolaygelsin 🙂

esra
4 yıl 7 ay önce

ben 1.80 boyunda 82 kiloyum karın bölgemi pek dert etmesemde en büyük derdim bacaklarım sanki bana ait değilde su aygırına it o derece yani sizden ricam nasıl bir bisiklet uygun olur model söyleye bilirseniz yada birkaç öneri çok sevinirim lütfen yardım

kemal
4 yıl 6 ay önce
öncelikli olarak bu yazısı için samime hanıma teşekkürler.. ben bu yazıdan çok önce eliptik bisiklet zaten almıştım, şu an diyetle beraber kullanıyorum.. açıkçası diyete çok uyamadığım için eliptik bisikler benim içim ilaç gibi oldu.. her akşam yatmadan 1 saaat koşuyorum, lakin bu yazıyı okuduktan sonra elimdeki ürünün pek de bir şeye yaramadığını anladım sanki =(( samime hanım benim aldığım ürün altis zone, maalesef sanırım manyetik değil, ki ben 15 gündür filan akşamları bir saat koştuğum için eksikliğini hissediyorum.. en son ayarda bile cihaz bana hafif geliyor diyebilirim, hoş buna rağmen çoğu zaman saatte 17km hızda koşmayı tercih ediyorum zira vüdumu… Read more »
günay yılmaz
4 yıl 3 ay önce
iyi günler benim sorunum basen kalça ve kol bölgemde sürekli yürüş yapmama rağmen bu bölgelerden çok az zayıfladım kemik yapım kalın onu biliyorum ama fazlalık olduğu da aşikar ben 1 yıla yakındır sağ diz ve sağ bileğimde sorun olması nedeniyle sadece günlük yaşamımda hareket edebiliyorum 10 dk yürüyüşten sonra sağ bileğim ağırmaya başlıyor yürüyemiyorum doktorlar bu şekilde yaşayacağımı söylediler bende sizden fikir almak istiyorum hareketsiz kalmak istemiyorum çünkü 8 saat bir fiil masa başı çalıyorum işyerinde kalkıp dolaşmak çok nadir oluyor işlerimden çalıştığım ortamdan dolayı bu sorunlarımın ışığında bana nasıl bir eliptik bisiklet kullanmamı önerirsiniz birde hangi marka almamı da… Read more »
nur
4 yıl 1 ay önce

iyi günler ben çok kararsız kaldım acil bi spor aleti almam lazım iç bacak bölgemde fazlalık var ve cok yumusak stepper mı yoksa eliptik bisiklet mi almalıyım cok cok kararsızım hangisi daha faydalı olucaktır yada baska bi alet mi önerirsiniz ??

Hacer
4 yıl 1 ay önce
merhaba.ben de bir suredir hangi eliptik bisiklet uzun sureli & disiplinli kullanıma uygun olur diye arastırmaktayım. ogretmenim,kucuk bir ilceye tayinim cikti ve artik evde spor yapmaya mecburum bundan sonra:) 1-Voit ve Kettler marka arasında kaldim. Voit Harvard III Eliptik Manyetik (8 kademeli ayarlanabilir pedal direnci ve 5kg disk agırlıgı) 2- Voit Eco Eliptik Bisiklet (12 hazır program.6 kg disk agırlıgı.´16 kademeli ayarlanabilir pedal direnci) 3-Kettler Rıvo P Eliptik Bisiklet (kulanıcı degerlerini giris ımkani.8 hazır program.14 kg disk agırlıgı.16 kademeli ayarlanabilir pedal direnci) voit harvard 800 tl civarlarinda voit eco ve kettler ise 1200 1300 civarlarında.
Hacer
4 yıl 1 ay önce

SamimeHn mrb. Aslinda sorum genel olarak size idi. sizin bahsett’g’n’z eg’m prog. ozl. nasil geciyor. Yazilarinizi okuduktan sonra cok aydinlandim. Tskler:)

Hacer
4 yıl 1 ay önce

Samime Hn mrb. bilgilendirici ve yardimci yaklasiminiz icin tskler. Sizin bahsettiginiz egim ozelligi. urun bilgilerinde nasil gecmekte. uzun sureli kullanim icin ortlama pedal direnci/disk agirligi/prog sayisi ne olmali (body fat agirlikli kullandigim dusunulurse) ya da yukarda verdigim seceneklerden hangisi uygun

simdiden herkese tskler

hacer aksungur
4 yıl 26 gün önce

Samime Hn merhaba ılgınız ıcın tskler 🙂 yeryuzunde sızın gıbı karsılıksız ilgili insanlar azalmısken cevaplarınızı almak sevındırıcı. bu arada tavsiyeniz uzerine arastirdım ve eliptık at-300 almaya karar verdim. servis diger modellere gore daha saglam oldugunu soyledı. son sorum:) ınterval traınıng nabız programı olarak mı geciyor? gecmiyorsa program ozelliklerinde nasıl geciyor biliyor musunuz?

feyza
4 yıl 25 gün önce

merhaba samime hanım.bu yorumları okumadan önce sadece kondisyon bisikleti almayı düşünüyordum şimdi ise eliptik bisiklet  almak istiyorum  3 aylık bebegim var malum göbekte var  bana hangi marka ve modeli onerirsiniz..boy 165 kilo 68 şimdiden teşekkürler

ali
4 yıl 22 gün önce

eliptik bisiklet almayın derim.salonda çalışıp beğendiğim için eliptik aldım.ancak pedal çevirirken sanki hareket tam tamamlanmıyor ve dizler kırık kalıyor.bu dediğimi salonda çalışıp da sonra ev tipi cihazlar kullananlar anlayacaktır.bir işe yaramaz bu cihazlar.

perihan
4 yıl 9 gün önce

merhaba samime hanım, ben 1:62 boyunda 52 kiloyum. kilo olarak bir problemin yok sadece alt bacak kaslarımı geliştirmek istiyorum çünkü vücut olarak genel olarak baktığımda dizden yukarı bölgeme göre alt bacaklarım çok orantısız ince şekilsiz duruyor. çok abartı olmasada hafifde bir göbek problemin var bu sorunlarımı gidermek için bana evde kullanabileceğim nasıl bir eliptik bisiklet almamı önerirsiniz? birde hangi marka almamı tavsiye edersiniz tabi gürültü ses çıkarmaması da önemli. cevap vermeniz dileğiyle şimdiden teşekkürler..

Samime Ünlü Sonugüler
4 yıl 9 gün önce

Merhaba Perihan,en güzeli temiz havada tempolu yürüyüş yapmaktır, fakat illaki eliptik bisiklet alacağım diyorsan manyetik olsun, onun dışında marka ve model tercihin ekonomik durununa kalmış, diyer okuyucuların yorumlarını da oku istersen, benzer sorulara yanıt verdim, alt bacağının ince olması ise yapısal bir durum, bacak kaslarını geliştirebilirsin fakat yine de bu senin yapın kendini böyle kabul et.

hatice yılmaz
3 yıl 11 ay önce

merhabalar ben 1.72 boyunda 64 kiloyum basen ve göbek bölgemde kilo yoğunlugu var.eliptik bisiklet aldım 1 ay once fakat baselerde kas yapar dıye kullanmadım nasıl kullanırsam bana faydası olur yardımcı olursanız sewınırım

başak
3 yıl 10 ay önce

slm benim kısa bir sorum olacak marka vericem ama voit lc 310 alsam özellikle kalçağı forma sokmama ve göbeği eritmeye yardımcı olurmu :))

kadir
3 yıl 10 ay önce

Merhaba samime hanım,ben depresyon tedavisi görüyorum doktor günde 45 dakika terletici spor yapmamı söyledi ilaç kullanmamam için.Bende spor aletlerini araştırıyorum.Eliptik bisiklet hoşuma gitti açıkçası,koşu bandı pek hoşuma gitmiyor hemen sıkılıyorum.Siz bana ne önerirsiniz?hangi model eliptik bisikleti önerirsiniz.? Ve 45 dk terlemek için nasıl çalışmalıyım.?Yardımcı olursanız çok sevinirim.İyi günler

seyhan
3 yıl 10 ay önce

yaklasik  3 ay önce bu aleti aldim..vücudum inceldi ama kilo kaybi olmadi. ben 1.58 boyum ve 60 kiloyum ..28 yasindayim..günde en az 10dakika yapiyorum .15-20 da  yükseldigim oluyo genelde ..ama ben zayiflamakta istiyorum..o yüzdende protein agirlikli diyet ve   her gün sporumu yapiyorum.sizce  günde kac kalori yakmam lazim 10 dakikada 250 falan yakiyorum 15 dakikaya ciktigimda 550 calori yakiyorum…yanlismi acaba..beni bilgilendirirseniz sevinirim..

Resul
3 yıl 10 ay önce

Vücudunuz inceldi ama kilo kaybı olmadı. Sizce de kilo vermenin amacı çoğunlukla zaten incelmek, fit olmak değil mi? İnceldiğiniz halde kilo vermiyorsanız belki de o fazlalık yağların yerine kaslar geliştiğindendir!?

seyhan
3 yıl 10 ay önce

BENIM ALETIMIN ADI CROSSTRINER::ELEKTIRIKSIZ CALISIYO :TAMAMEN KOLVE BACAK GÜCÜYLE::GÜNDE KAC DAKIKA YAPMAM GEREKLI::))

seher
3 yıl 9 ay önce

Doktorum kalp kaslarımın çok zayıf olduğunu ve bunun kalp kapakçıklarımda ileride sorun oluşturabileceğini söyledi.Kalp kaslarını geliştirmem için mutlaka spor yapmam gerektiğini söyledi özellikle de spor salonu tavsiye etti. Ama çok yoğun çalışıyorum, spora gitmeye kesinlikle vaktim yok ancak eve bi alet alabilirim.
Eliptik bisikletin faydası olur mu acaba kalp kaslarını geliştirmeye? Bir de zayıfım kimilerine göre çok zayıfım hatta, bu bisiklet beni daha da zayıflatır mı?
Teşekkürler

berat
3 yıl 9 ay önce

merhaba bendede  voit e-520 eliptik bisiklet var ancak elimde kılavuzu yok nedir nasıl kullanırım bilemiyorum beni biraz bilgilendirirseniz sevinirim

seda
3 yıl 9 ay önce

merhabalar boyum 1,72 kılom 73 aşırı derecede göbek ve bel bölgemde yaglanma var spor salonuna gidemıyorum evde  elıptık bısıklet var göbek egzersizleri ile elıptığı kullanmak ne derece etkılı olur ve tabı dıette yapıyorum. ayrıca ben hergun 25 dk kadar elıptıge zaman ayırıyorum 15 dk da yerde egzersiz yapıyorum mekık gıbı yeterlı gelırmı ılgınız için teşekkürler

Yağmur
3 yıl 7 ay önce

Merhaba, geçen yaz eliptik bisiklet aldım inanılmaz bir sıkılasma oldu fakat benim bacaklarım kalındır ve alt bacagımın daha da kalınlaştıgını farkedip bıraktım. Eliptik bisikleti nasıl kullanırsam bacaklarımın kalınlaşmasına neden olmadan sıkılaşırım?
Teşekkürler

kübra kılıç
3 yıl 4 ay önce

Merhabalar

Dynamic 950 aldım 171 boyunda 77 kiloyum ve basen ve bacak bölgemden kilo kaybetmeyi istiyorum.çok sıkı bir Diet olmamak ile birlikte günde 30-40 dakika arası ilk seviye ile 3. seviye arasında çalışma sağlıyorum. kilo kaybını sağlayabilirmiyim ve düşük seviyede yaparsam kasların uzayarak yön alacagı ağır seviyede aparsak kaslarda şişme olacağını duymuştum zaten kalın bacaklı biri olarak baldırlarımın incelmesi için nasıl bir program uygulamalıyım .Teşekkürler

ilkay
3 yıl 3 ay önce

merhaba samime hanım boyum 1.60 ve kilom 53.bacak kaslarımı çalıştırmak istiyorum. voit d30 silver collection ile gün aşırı 20-30 dk çalışmak yeterli olur mu bunun için değilse de öneriniz nedir teşekkür ederim

sevil
3 yıl 3 ay önce

merhaba. ben de evde kullanmak için bisiklet almak istiyorum. özellikle üst bacak bölgemi inceltmek için. yeni araştırıyorum ama nasıl bir şey almalıyım bilemedim. yardımcı olur musunuz 

Esra
3 yıl 2 ay önce

Mrb.Ben de dynamic 950 manyetik eliptik kullanıyorum.Sayacında örn 20 dakika sonunda 30 cal yazıyor.Ancak internette baktığımda 200-300 cal arası değerler veriliyor.Sizin yazınızda da 30 dakika için 380 kal denilmiş.Aradaki fark çok olduğu için yanlışlık nerede acaba.Bir de bir sitede 20 dakika 288 cal yani 37 gr vermişsiniz diyor acaba benim alet kaç gr verdiğimi mi yazıyor:)) Bilgi alabilirsem sevinirim.

şenay
3 yıl 1 ay önce
Merhabalar, Ben 1.74 boyunda ve 74 kilo 29 yaşında bayanım. Bir buçuk yıl gibi bir sürede 9 kilo aldım ve de yağ oranım da arttı %32 oldu. Boyuma göre normal bir kilom olsa da bu kilo artışı can simidi, göbek, kalça ve basen yağları olarak bana döndü. Bu süre zarfında sol dizimden çapraz bağ ameliyatı oldum 2cm kas kaybettim. Sağ bacağım sol bacağıma göre kaslı ve kalın. Kilom aynı olmasına rağmen fark gözle görülür şekilde. Sağ bacağım artık kaslanmasın ve de mümkünse erisin istiyorum. Yani sağ bacağımın da kası erirse sol bacağım gibi ince olabilir. Yorumlardan anladığım kadarıyla en düşük… Read more »
emine
3 yıl 28 gün önce

ben 168 boyunda 62 kiloyum.belimi biraz daha inceltmek ve basenlerimide bıraz inceltmek istiorum ve sporla daha dik bi duruşum olmasını istiyorum.eliptik bisiklet bu isteklerime cevap verirmi sizce

Samime Ünlü Sonugüler
2 yıl 10 ay önce

Eliptik bisiklet daha çok kalça ve bacak kasları biraz da karın kasları içindir, direk beli inceltmez. Ama egzersiz sonucu kilo verirseniz belinizde de incelme olur, genetik yapınız müsaitse.

Nursefa
3 yıl 15 gün önce

İyi akşamlar bende de eliptik bisiklet var fakat nasıl kullanacağımı bilmiyorum..Kilo vermek istiyorum ama kas yapmak kesinlikle istemiyorum günde ne kadar ve kaç hızda yapmalıyım?Şimdide teşekkürlerc

Samime Ünlü Sonugüler
2 yıl 10 ay önce

Bayanlarda çok fazla kaslanma olmaz, diyet ve egzersiz birarada olursa kilo verirsiniz.

sinem
2 yıl 10 ay önce

merhaba, bacaklarımdan ve basenimden dolayı sorun yaşıyorum basenlerimi inceltemedim birtürlü kalçamda şekilsiz alt ve üst bacaklarımdanda bıraz sorunum var kalcamın hemen altında arka bacağım düz bir görüntüye sahip olsun istiyorum basenleride eritmek istiyorum sizce hangi spor aletini almalıyım?

Samime Ünlü Sonugüler
2 yıl 10 ay önce

Genetik yapıyı değiştirmek zor tabi ama alet yoktur egzersiz vardır. Kalça ile ilgi editörümüz İlşad Özkan’ın yazısını tavsiye ediyorum.

meral
2 yıl 10 ay önce

merhaba
ben 33 yaşındayım. 164 cm boyum şuan kilom 57 1,5 yılda 15 kilo verdim eliptik bisiklet ve hafif bir diyetle. Fakat bacaklarım halen yumuşak ve kilo kaybından dolayı sallanıyor. Tabiki bir de selülitler halen duruyor. Eliptik bisikleti 40 dk. sabahları kullanıyorum. Bacaklarımın sıkılaşması için alternatif bir öneriniz var mı?

Teşekkürler,

süleyman
2 yıl 9 ay önce

disk ağırlığı nedir , eliptik bisiklet alırken disk ağırlığ kaç olmalı kilom 100 boyum 1,76
iyi günler

meytab
2 yıl 9 ay önce
merhabalar Samime Hanım,bu bölüm harika olmuş. benim gibi eliptik bisiklet kullanmayı bilmeyenler için özellikle 🙂 ben 24 yasındayım 95 kiloyum. önceden iş saatlerim düzgündü sabahları çamlıcaya koşuya giderdim ama işim değişti ve masabaşı oldugundan hareket imkanım olmuyor sonucuda kilomda görebiliyoruz zaten. spor salonuna gitmeyi düşündüm bulundugum mevkide cok pahalı ve saatlerim coguna uymuyor. o kadar parayı 2 ay için oraya verene kadar eve alet almak daha mantıklı geldi. ailemde yararlanmış olur hem diye düşünüyorum. iki tane seçenek var şu anda ancak karar veremedim anlayamadıgımdan ötürü. altis mk 550 ve altis sp 9000 olan. mk 250, sp 350 tl olarak fiyatlara… Read more »
canan
2 yıl 8 ay önce

merhaba ev tipi eliptik bisiklet sahibiyim . manyetik sadece direnci değiştirebiliyorum. ıkı haftadır yapıyorum hergun 40 dk cıvarı durmaksızın olmasada vucudum şekle girmeye basladı. bazı arkadasların dedıgı gibi kilo kaybım yok 38 bedendım ama galıba sıkılasmadan dolayı 36 lara gırıyorum artık:) acıkcas bır senedır pilates yapıyordum ama kardio egzersizinin vucudumdakı etkılerı daha etkılı oldu. size sunu sormak istiyorum evde spor yapan biri olarak pilates egzersizlerimi devam etirmeimiyim. eliptik calısmammın oncesındemı yoksa sonrasındamı. ?ayrıca 5 gun ust uste yapmam sakıncalımı haftasonu ıkı gun dınlendırıyorum kaslarımı. nasıl bır sklıkla yapabılırım. şimdiden tesekkurler.:)

gonca
2 yıl 7 ay önce

merhaba ben 19 yaşındayım 1.65 boyum kilomda 77. eliptik bisikleti 20 dk yapıyorum 2 3 saat sonrada tekrar 20 dakika daha yapıyorum. oturarak yapılınca kalçanın erimediğini duymuştum doğru mudur? çok sıkı diyet de yapıyorum, acaba böylelikle kaç kilo verebilirim?

mel
2 yıl 7 ay önce

merhabalar,
gerçekten bilgilendirici bir yazı olmuş.Bende eliptik bisiklet almayı düşünüyorum doğumdan sonra verdiğim kiloya ek olarak sıkılaşmak da stiyorum ve eliptik bisiklet çok cazip göründü. Eşimle birlikte kullanabileceğimiz bir model arayışındayız. Ve Voit d 40 mantetik eliptik bisikleti düşündüm.Fakat kafama takılan konu disk ağırlığı. Bu modelin disk ağırlığı 6kg.(disk ağırlığı az mı olmalı çok mu?) Taşıma kapasitesi 120 kg imiş. Eşim 83 kg. Bu model bize uygun mu İncelerseniz çok sevinirim. Pedal direnci denilen şey zorluk seviyesi mi acaba? Bir de bu tarz eliptik bisikletlerin hepsi elektrik ile mi çalışıyor bilemedim :s
model bu :
voit-d40-silver-coll-seleli-eliptik-manyetik-kondisyon-bisikleti-P14164501

Hale
2 yıl 6 ay önce

Merhaba 35 yaşındayım. Boyum 165, kilom ise 62. Nisan’ın 25 inde bel fıtığı ameliyatı oldum. Ameliyat öncesi 2 ay hareketlerim ağrıdan iyice azaldığı için kaslarım çok zayıfladı. Yüzmeye başlayacağım. Dışarıda düzenli yürüyüşlere başladım. Ancak yüzmeyi düzenli yapabileceğimi sanmıyorum. Elitik bisiklet ilgimi çekti. Ancak ameliyat olduğum için danışmadan almak istemiyorum… Teşekkürler

suvy
2 yıl 4 ay önce

kilo almak icin ideal mi? :/

Yağmur
2 yıl 4 ay önce

Bilgilendirici yazınız için teşekkürler. Ben de kışın voit ec 470 aldım. 3 aydır yazdan dolayı yapamıyorum . Fakat tekrar başlıcam. 37 yasında 165 boy ve 56 kiloyum 52-53 e bir türlü inemedim. Basenimin ve bacaklarımın biraz incelmesini istiyorum. Ayrıca geçirdiğim kazadan dolayı sol dizimde kıkırdak erimem var. Nasıl bir program önerirsiniz. Çalıştığım için işe gitmeden sabah ve işten gelince akşam iki kez gün içinde egzersiz yapmak bana daha uyar. Kaç dk ve kaç sertlikte çalışmalıyım. Daha önce 10 lara kadar çıkmıştım….

Begüm
2 yıl 3 ay önce

Merhaba , yazınız için çok teşekkürler. Ben de voit d30, voit premium ve dynamic marka için düşünceleriniz nelerdir ? Veya tavsiye edeceğiniz model hangisi? Bir de koşu bandı da aklımı çeliyor ? Umarım en kısa sürede cevaplarsınız.

Begüm
2 yıl 3 ay önce

Arkadaşlar voit d30 mu ? Dynamic 950 mi? Voit premium mu?

Biz ürün incelemiyoruz, incelediğimizde detaylı inceleyip öneririz. Ne yazık ki bu konuda yardımcı olamayız. İlginize teşekkürler.

2 yıl 2 ay önce

Evde ya da salonda eliptik bisiklet sıkıcı geliyorsa bir de şunu deneyin!
http://www.kronospor.com/elliptigo.html

İlginç bir aletmiş 🙂

gul
2 yıl 18 gün önce

meraba ben cok kiloluydum sonra diet yaptim 1o kq civarinda kilo verdim. ama bacaklarimda sallanma ve catlamalar oldu .. acaba bu alet bacak sıkılaşdırırmı? 1 faydasl olurmu?

Neslihan
1 yıl 11 ay önce

Merhaba
Trigliserit düzeyim yüksek olduğu için ilaç kullanıyorum .dr aynı zamanda egzersiz verdiği için altis lf 1200 model eliptik bisiklet aldım. Uygulamayı nasıl yapmalıyım ? Birde akşam 8 civarı eve geliyorum yemek öncesi mi yoksa sonrasında mı egzersiz yapmalıyım . Bilgi verirseniz sevinirim. Şimdiden teşekkürler.

wpDiscuz