Karın Yağları Nasıl Erir?

Göbek eritme, karın yağları, göbek nasıl erir, göbeğimi nasıl eritebilirim, göbeğimi nasıl eritirim, göbekteki yağlar nasıl erir, göbekteki yağlar nasıl erir, karın yağları eritme konuları hakkında olup sağlıklı yaşam (fitness) ve spor konusuyla dolaylı yoldan ilgili olan bu yazıda kullanılan telif haklarıyla korunan görseller: Hairy.Jacques, Zellaby ve Adam Xavier Creative Commons lisanslarına uygun olarak kullanılmıştır.

Göbek Nasıl Erir?

DİKKAT! Bu yazı karın kaslarını geliştirmeye yönelik egzersizleri içermektedir ama başınız göbeğinizle dertteyse göbek nasıl eritilir başlıklı yazımızda çok daha detaylı ipuçları bulacaksınız: Göbek Nasıl Eritilir

Hareketsiz bir yaşam, beslenme biçimi, yapısal özellikler, ilerleyen yaşa bağlı düşen metabolizma hızı… Evet, tüm bu nedenlerle hatırı sayılır bir göbeğe sahip olmuş olabilirsiniz. Kadınlarda daha nadir görünmesine rağmen birçok erkek bu sorunu yaşar.

Kadın olsun erkek olsun, gerek sağlık açısından gerekse estetik açıdan göbek oldukça rahatsız edicidir. Durum böyle olunca da göbeğinizi eritmek için ilk aklınıza gelen çözüm karın kaslarını hedefleyen egzersiz yöntemleri oluyor tabii ki.

Düşünüyorsunuz ki, karın kaslarını çalıştırırsam yağlar kasa dönüşebilir. Toplumda bu inanış o kadar yaygın ki, bu nedenle yazılarımızda yağların kasa dönüşmesinin mümkün olamayacağından, çünkü ikisinin de yapısının çok farklı olduğundan ve karın kaslarını ne kadar çalıştırırsanız çalıştırın göbeğinizi eritmenin imkansız olduğundan sürekli bahsediyoruz.

Bölgesel yağ yakma ile ilgili yazımda bu konudan daha ayrıntılı bahsediyorum: Bölgesel Yağ Yakımı

gobek-eritme-erkek

Göbeğinizin görüntüsü ne kadar karın yağı taşıdığınız ile yakından ilgilidir tabii ki. Karın kaslarınız ne kadar gelişmiş olursa olsun bunun önemi ikinci sırada olacaktır, çünkü karın kaslarınızın üzerini kaplayan bir yağ tabakası varsa kaslarınızın tam anlamıyla görünmesi olanaksızdır. İşte bu yüzden bu yazımda karın kaslarını hedefleyen egzersizlerden önce karın yağlarını yakmaya yarayacak yöntemden de kısaca bahsetmek istiyorum.

Karın Yağlarını (Göbeğinizi) Nasıl Yakacaksınız?

Karın yağlarını yakmanın yolu da vücudun diğer bölgelerindeki yağları yakmakla aynı prensibe dayanır: Egzersiz ve diyetle vücutta bir kalori açığı oluşturulacak ve vücut bu açığı kapatmak için depolardaki yağlara başvuracak. Eğer deponuz göbeğinizdeyse buradaki yağlar yakılmaya başlanacak. Bu yüzden fitness dünyasında “karın kasları spor salonunda değil, mutfakta yapılır” diye yaygın bir görüş vardır.

Karın yağlarınızı eritirken bazı supplementler yani besin destekleri kullanabilirsiniz. Karnitin supplementleri yağın enerji olarak kullanımını teşvik ederek, CLA supplementleri yağın enerji olarak kullanımını kolaylaştırarak ve yağ yakıcılar da metabolizmanızı hızlandırarak göbeğinizi daha hızlı eritmenizi sağlayabilir.

Karın yağlarını eritmek için yapabileceğiniz en iyi diyet Düşük Karbonhidrat Diyeti.. Düşük karbonhidrat diyetleri, diğer diyetlere göre daha hızlı kilo vermenizi, daha tok hissetmenizi ve daha sağlıklı olmanızı sağlıyor. Fakat diyetin yanında karın kasları hareketleri ve egzersizleri de yapabilirsiniz.

Burada egzersiz diye bahsedilen şey, yalnızca karın kasları için olan egzersiz değil kalça, uyluk, sırt ve göğüs kaslarının hepsini kapsamaktadır. Bu egzersizleri yaparken ve yaptıktan sonra vücudunuz enerji kaynaklarını kullanacaktır; enerji kaynaklarından biri de yağlarınız olacaktır.

Vücudunuzdaki yağın nerde olduğu önemli değildir. Yağ hiçbir zaman noktasal olarak yakılmaz, tüm vücuttan yakılır. Yağ yakmayı azami seviyeye çıkarmak için de ağırlık antrenmanının yanında kardiovasküler egzersizler (aerobik egzersizler) de yapılmalıdır.

Kardiovasküler egzersizlerdeki ara egzersizler yağ yakımını daha da artıracaktır. [Editör Notu: Egzersiz esnasında yağ yakımı için aerobik egzersizler tartışmasız üstündür ancak egzersizden sonra da yağ yaktırabilmesi sebebiyle anaerobik egzersizler (ağırlık egzersizleri gibi) farklı bir avantaj taşımaktadır. Aerobik egzersizle yağ yakımıyla ilgili bir yazımız için bakınız: Aerobik Egzersiz ile Kilo Vermek]

Bir taraftan göbek yağlarınızı eritmeye yönelik düzenli bir egzersiz programını uygularken diğer taraftan da karın kaslarınızı geliştirecek egzersizler yapabilirsiniz. Bunları araştırdığımızda yüzlerce olduğunu görürüz fakat burada bu yüzlerce egzersizin sadece bazılarından bahsedeceğiz; karın kaslarını geliştirmek için tasarlanan ve benim ismini buraya aldığım egzersiz grupları şunlardır:

 • Mekikler (crunches, sit ups),
 • Bacak çekme ve uzatmalar (leg raises),
 • Asılarak bacak çekme ve uzatmalar (hanging leg raises),
 • Kalça kaldırmalar, savurmalar (hip thrusts),
 • Yanal hareketler (side bends),
 • Karın çevirmeler (ab twists),
 • Yüzüstü doğrularak yapılan duruşlar (planks),
 • Tekerlek, top ya da halter yuvarlayarak uzanmalar (ab roll-outs),
 • Yüzlerce farklı karın hareketi ve karın egzersiz makineleri ile yapılan hareketler.

Bu Karın Hareketleri Göbeğinizi Eritmez, Karın Kaslarınızın Gelişmesini Sağlar: Karın Kasları İçin Bazı Egzersizler

Gerçek olan şudur; yukarıdaki karın egzersizlerinin hepsinin hedeflediği şey, mükemmel bir 6’lı paket yapmaktır (six pack: karın bölgesinde belli olan iki sıra hâlindeki altı adet bakla şeklinde karın kasları için İngilizcede kullanılan bir deyim). Bu hareketlerin hepsi karın kaslarını güçlendirecek, onların bir miktar büyümesini sağlayacaktır.

Daha önce de belirttiğimiz gibi, bu hareketlerin karın yağları üzerinde direkt bir etkisi yoktur. Çünkü bu egzersizler karın yağlarınızı değil karın kaslarınızı hedefler. Karın kaslarınızın çalışması sayesinde ise kasların bağlı olduğu deri toparlanır ve daha sıkı bir görünüme kavuşur.

Göbek bölgesindeki yağların erimesi diyet ve egzersizin bir arada kullanldığı sıkı bir disiplin sayesinde mümkün olabilir. Bu konuda göbek nasıl eritilir? başlıklı yazımız size çeşitli bilgiler sağlayacaktır: Göbek Nasıl Eritilir

Günümüz toplumunda obezitenin yaygınlaşmasıyla birlikte bilinçli beslenme ve bilinçli egzersiz yapma çok daha fazla önem taşımaktadır. Yoksa yaptığınız diyetler ve çalışmalar sizi amacınıza ulaştırmayacak ve boşa gidecektir. Bu konuda elimizden geldiğince doğru yöntemleri anlatan yazılar yazmaya devam edeceğiz.

Sitemize yeni eklenen ve son bulguların ışığında hazırlanan Bilimsel Olarak İspatlanmış 6 Göbek Eritme Yöntemi başlıklı yazımızı okumak için tıklayın!

Sağlıklı ve spor dolu günler dileğiyle…

loading...
 1. meltem says

  merhaba hocam nasılsınız? size bir kaç sorum olucaktı öncelikle sabahları içilen ılık yada soğuk suyun zayıflatmada bir etksi yoktur diye bir yerde yazı okudum, bence yanlış bir yazı ama ben her sabah kalktığımda iki bardak ılık su içiyorum ,
  hocam su içmek tabikide çok yararlı en az 2.5lt içmemiz lazım. zayıflatmada etkisi varmıdır? onu merak ediyorum ve ben müsait olduğum zaman spor yapıyorum evde,cd var bende onu izleyip tekrar ediyorum 55dakika sürüyor fakat müsait olduğum zaman yapabiliyorum belli bir saat koyup yapamıyorum aç yada tok ve ya sizin bana söyliyceniz birşey varmı hocam, sporu nasıl yapmalıyım sabahmı akşammı bunları öğrenmek istiyorum sizden mümkünse, bende bebek olduğu için uyku düzenim belli değil gece geç uyursam en geç 10 yada 11de kalkan biriyim malesef:(( tabiki en sağlıklısı sabah erkenden ayakta olmak ama işte herşey istediğimiz gibi olmuyor malesef şimdilik söyliyceklerim bukadar kendinize iyibakın sağlıcakla kalın…

  • says

   Meltem selam,
   Ramazanı kolay geçirmeye çalışıyor, tabiricaizse biraz hile yapıyorum? :) Sen nasılsın?

   Suyla iligli sitemizdeki şu üç dört yazıyı okumanı öneririm, en azından göz atmanı:
   http://www.bodytr.com/2009/02/su-icmenin-faydalari.html
   http://www.bodytr.com/2009/02/spor-su.html
   http://www.bodytr.com/2009/02/sicak-su-icmek.html
   http://www.bodytr.com/2009/12/saglik-icin-su-icmek.html

   Sporu yapmak için en iyi saatin hangisi olduğunda bilimsel olarak sunulan çok fazla öneri yok zira bu konuda verielr kısıtlı ve bir görüşe göre de sporun saati çok önemli değil. Bununla birlikte bir görüşe göre de etkisi var. Hormonal açıdan en uygun saat öğleden sonra, akşamdan önce gibi görünüyor. Spor yaparken ne yeni yemek yemiş ne de aç olmak gerekiyor. Hafif bir egzersiz (kısa bir yürüyüş ya da kişinin formuna göre ağır olmayan başka bir egzersiz) yemekten sonra yapılabilir ama antrenman niyetine ciddi bir egzersiz yemek dolu mideyle yapılmamalı. Aç karnına da yapılmamalı, yemekten birkaç saat sonra yapılmalı ve açlık hissedilmeyen bir anda yapılmalı.

   Düzenli bir şekilde egzersize devam ettiğinde bunun sayısız faydasını göreceğinden emin olabilirsin. Bu arada, bu yazı Samime hanımın olduğu için bir iki cevap vermedim ama sonra baktım ki sanırım soru banaymış.

   Çok selamlar, görüşmek üzere.

   • meltem says

    selam hocam evet sorum sizeydi fakat tabiki bana cevap yazan arkadaşlarımada çok teşekkür ediyorum sağolsunlar böyle böyle dahada fikir oluşuyor insanda:))) iyiyim hocam teşekkür ederim hayırlı ramazanlar diliyorum, size ve herkese hocam size kısaca ne yaptıklarımdan bahsetmek istiyorum sıkılmazsanız:)) sabah kalkıyorum menü olarak bir servis tabağı yapıyorum salatalık, domatez ,haşlanmış yumurta, az peynir, ekmek yemiyorum,. öğlen mesela evde ne yemeğim varsa mesela bugün semizotu vardı yemeğini yaptım hocam az yedim bir saat sonra bulgur pilavı vardı az olarak yedim. az, az sık, sık, yani ve saat 4 olduğunda hocam bir tabak güzel bir salata yaptım karışık onu yedim akşamda diyorumki sadece karpuz ve yanında peynir saat 7de ondan sonrada acıkırsam meyve yada yoğurt yada bol su da, tok tutuyor insanı :)ve hocam sigarayı bırakalı 9gün oldu çok iyiyim çok şükür sigara konusunda mutluyum fakat neskafe içmeye başladım sanki sigaranın boşluğunu onunla dolduruyorum günde en az iki en çok 3 fincan içiyorum durumlar bunlardan ibaret sizce kötümü gidiyorum hocam ve hocam şimdilik son sorum size daha çoook sorucak sorularım olucak bence çünki ben kafaya taktım hocam sporu ve zayıflamayı psikolojik olarak iyi hissetmem için istediğim gibi olmam lazım sorum ben zayıfladımmı yada kasmı kaybettim bunu nasıl anlarım hocam doğru bir şekilde sormuşumdur sanırım soruyu kendinize iyibakın allaha emanet olun iyigünler…

    • says

     Meltem selam,
     Ben de size hayırlı ramaznalar dilerim, ailecek nicelerine ulaşırsınız inşallah.

     Neskafe tipi kahveler de sürekli kullanılmamalı, ne yazık ki onlar da masum değil ve bence 2-3 fincan çok. Beslenme konusunda da Karatay Diyeti ve Taş Devri Diyeti adlı iki kitap var, onlardan istifade etmeni öneririm.

     Sporla birlikte düzenli ve yeterli beslenirken ilk bir iki ayı dikkate alma bile. Sonraki 3-5 ay sadece ölçü ve görünüşü dikkate al, kilolarını değil. Yedinci aydan sonra kilo konusunda da yol katetmeye başlayacaksın diyebilirim, bunlar gözlemlerimden yaptığım genel çıkarımlar.

     Spor konusunda detaylı destek için forumu kullanalım.

     Çok selamlar :)

  • şefika koca says

   zayıflamak…galiba çağımızın ortak hastalığı haline geliyor gencinden yaşlısına.beni mutlu eden sorgulanılması ve öğrenilmesi…sıcak ve soğuk suyun zayıflamada hiç etkisi yoktur sadece vücutta kalma süreleri farklıdır..sabah içilen suyunda güzelliği şudur nasıl yüzünü yıkıyorsun dış temizliği oluyorsa içinide sabah içtiğimiz bir bardak su temizliyor.uyanmayı sen kafana takma herkezin metebolizması farklıdır kimisi erkenden kalkar dinç olur kimisi erken kalkınca hasta hisseder kendini…spor yapmak aç karına daha iyidir vücuttaki depolar sabaha kadar biter ne hissederiz açlık ama yemek vermeyince ne yapar depolara girer sabah aç yapılan sporlarla vücut deposundaki yağları yakarız..ama üzerine yine gereğinden fazla kalori yüklersek yağlar tekrar geri döner..günlük almamız kalori çok önemlidir kendi ağırlığımızın 1.5 katı ile beslenirseniz sağlıklı bir şekilde zayıflarsınız…zararın neresinden dönerseniz kardır derlerya işte sizin sporunuzda bu oluyor haftada 3 ila 4 gün yapmanaz faydalıdır….ŞEFİKA KOCA..

   • meltem says

    merhaba şefika hanım size katılıyorum çağımızda artık hastalık haline geldi fakat kilolu olmak başlı başına bir hastalıktır zaten kilo herşeyin başlangıcıdır ,bence tansiyon kalp vs vs oyüzden sağlıklı bir şekilde beslenip zaıflamak isterm ki bizde kilo genetik diyebilirim anne tarında dolayı oyüzden bende 28 yaşındayken kilomu korudum korudum koruyamazsam ben dahada zayıflıyamam diye düşünüyorum ve çok teşşekür ediyorum size iyigünler…

 2. Samime Ünlü Sonugüler says

  Merhaba Meltem,
  Çok teşekkürler. Aslında su ile ilgili sormuşsun ama ben bazı farklı konulardan da bahsetmek isterim sana. Ilık suyun metabolizmayı hızlandırıcı yani bağırsakları çalıştırıcı etkisi var bir miktar fakat yağ eritme konusunda yeterli bir faktör değil tek başına. Anladığım kadarıyla bebeğin var, eğer onu emziriyorsan kilo konusunu biraz ertelemeni öneririm çünkü süt üretimi etlileyecektir. Eğer emzirme ile ilgili sorunun yoksa kilo vermek için egzersizin yanında protein ağırlıklı çok az karbonhidrat içeren diyet yapman gerekiyor. Özellikle göbek yağlarını eritme konusunda yeni bir yazı hazırlıyorum.O senin için daha yönlendirici olacaktır. Bir şekilde aldığın kalori yaktığından az olsun ki depolardaki yağı kullansın vücudun. Ama dediğim gibi küçük bir bebeğin vasa acele etme vücudun zamanla kendini toparlayacaktır ve bir de spor ve diyetle desteklersen hedefine daha kolay ulaşırsın. Sevgiler.

  • meltem says

   merhaba samime hanım öncelikle çok teşeşkür ediyorum size. ben kızım 1 yaşındayken süt vermeyi bıraktık yani emzirmiyorum eğer emzirseydim kilolarımı asla sorun etmezdim çünki kızımın sütünün çoğalması önemli olurdu:)) kızım 14 kasımda 2yaşını doldurucak allahın izniyle ve bende kafaya taktım sağlıklı beslenmek ve spor yapmak istiyorum ve dediğiniz gibi spor ve dietle hedefime ulaşmak istiyorum, iyigüner:))

 3. yiğit ercan says

  merhaba, yağ yakımının gerçekleşmesi için sürenin ne kadar olması gerekir; bazı kaynaklar 45 dkdan sonra yağ yakımının gerçekleşebileceğini söylüyor ama 45 dk koşu ağır gelmez mi, açıkçası benim merak ettiğim şey koşmaya başladıktan sonra yağların yanma süresi ne zaman olur?

 4. egemekinim says

  Yazinizi ve sitenizi cok begendim. Son birkac ayda biraz hareket ve saglikli beslenmeyle 4-5 kilo kadar verdim. Ama gobek oldugu gibi duruyor. Iki dogumdan sonra da daha cok yaglanmaz seklinde kaldi. Belki dogumlara bile bagli degildir, cunku bekarken bile gobegim vardi:)
  Gobekteki yaglari eritmek icin ne yapmaliyim. Sadece cardio ya da yukarda bahsettiginiz Abs hareketleri teksina yetmiyor, ama haftada kac kere yapmaliyim. Ayrica agirlik kaldirma ne kadar sure olmali, ya da kacar kez?
  Cevaplariniz ve yardimlariniz icin simdiden tesekkurler…

 5. Mehmet says

  Merhaba yazınızın gerçekten çok faydası oldu yalnız birşey danışmak istiyorum 17 yaşındayım boyum 163 kilomsa 56 six pack için her gün abs ve diğer hareketleri(cardio gibi) düzenli olarak yapıyorum ama göbek bölgesinde yağlanma var bir türlü eritemedim düzgün bir diyet de bulamadım bu konuda yardım eder misiniz ?

  • Samime Ünlü Sonugüler says

   Mehmet merhaba,
   göbek nasıl eritilir başlıklı yazımızın sana daha çok faydalı olacağına inanıyorum.

 6. Fatih says

  Merhaba …Bizi bilgilendirdiğiniz için teşekür ederim ….Şunu sormak istiyorum benim göbeğimde yağlanma var ve hayli fazla oturunca kat kat olmasına sinir oluyorum..Yukarıda ki hareketler karın kaslarınızı geliştirir demişsiniz ben yağlı göbekle bunları yapsam faydası olur mu acaba göbeğim irileşsin istemiyorum daha fazla…Tekrar teşekürler Cevabımı alırsam çok mutlu olucam tekrar saygılar…

 7. Samime Ünlü Sonugüler says

  Fatih merhaba, eğer yağlarını eritmeden karın hareketlerini yaparsan ,karın kasların gelişse bile yağarın altında kaldığı için kasların ortaya çıkmayacaktır. Bu nedenle bir taraftan diyet ve tüm vücut kaslarını çalıştıran egzersizler sayesinde yağlarını eritiken, diğer taraftan karın kası hareketleriyle karın kaslarını güçlendirmeni öneririm. Ayrıca ‘göbek nasıl eritilir ‘ yazısı hedeflerine ulaşman için seni daha doğru yönlendirecektir. Kolaylıklar diliyorum.

 8. Ferhat says

  Merhaba hocam ben spor salonuna gidiyorm kas yapmak için kaslarımın durumları iyi ama göbekte şişme var yani bi bardak su içsem bile şişkinlik ortaya çıkıyo .. Napmam lazım akşam 8 den sonra yemek yemeği kesersem şişlik inermi ? ama buseferde zayıflarım ve yeterince kas yapamam yardımcı olurmusunz ? Koşarak karındaki yağlar erir dediler koşmam mı lazım acaba ?

 9. barış says

  öncelikle merhaba hocam  ben evde spor yapıyorum ayrıca 170 boyum var ve 59 kiloyum karın kası yapmak istiyorum ve yazılarınızda yapmak için yag oranının yüzde 12 nin altına düşürmek gerektiği yazıyor sizce kilom normal midir? yoksa daha zayıflayarak yag oranını düşüreyim mi? eğer zayıflamam gerekiyorsa kaç kilo olmalıyım cevap bekliyorum saygılar

 10. i_ozen84 says

  merhaba hocam.28 yaşında 188 boyunda ve 89 kilodayım.3 ay öncesine kadar 95-100 kilo arasındaydım. ekmeği (sabah hariç) tatlıyı (haftada 1 kez olmak kaydıyla) bıraktım. pilav makarna tarzı yemeklerde yemiyor sayılırım.evde bile olsa fazla spor yapamıyorum iş çok yorduğu için.ağır bir işte çalışıyorum.işteki çalışma kilo vermek için yeterlimi?kilo vermek için terlemekmi gerekir?birde ideal kilom kaç olmalı?şimdiden teşekkürler..

 11. carlos45 says

  merhaba  hocam boyum 1.85 kilom 93 şekeri ekmeği artık eskisi gibi yemiyorum çok az yiyorum  göbeği en kısa yoldan nasıl eritirim 1. ve 3. videodaki hareketleri 2 haftadır hergün yapıyorum..

 12. Tuna says

  Yaklaşık üç aydır sıkı bir diyet ve yürüme&koşma programı ile 90  dan 77 ye kadar düştüm ama karın yağları çok inatçı, aslında  ne kadar zamanda aldıysam o yağları, o kadar zamanda da vermeliyim düşüncesindeyim; ama karın yağlanması azalmayınca da insanın morali bozuluyor.
  Sizce karın  egzersizlerine mi başlamalıyım yoksa başka neler yapabilirim ? 

  • says

   Gayet başarılısın Tuna, yılmak yok, karın yağlarını eritmek için hem diyet hem de tüm vücut kaslarını çalıştıran egzersiz yap , egzersizlerini ve beslenme düzenini bir yaşam biçimine dönüştürmeye çalış, daha kalıcı sonuçlar elde etmiş olursun.
   Karın kaslarına yönelik egzersizler de bu bölgedeki kaslarını şekillendirir.

 13. ahu:) says

  mrb iki gündür alt ve üst karın kasları egzersizi yapyorum  göbeğim çok ağrıyo  yanma oluyor vucuda 160 boyum 54 kiloyum  ayva göbeğii aritmek istyorum kaç  dakika yapmam gerek egzersiz birde ne zaman erir göbemdeki yağ tşk ederim 

 14. emre says

  hocam merhaba…benim de kilo sorunum var ve polislik sınavına gircem seneye bu zamanlar.
  170 boyundayım ve 90 kiloyum…Diyetisyene gidip ne demeliyim,hangi testleri istemeliyim beylik cevaplar almamak için..

  Cvbınızı bekliyorum….

  • says

   Emre merhaba, diyetisyene gitmeden önce bir endokrin uzmanına başvurmanı öneririm. Kilonla ilgili öce glikoz tolerans testi ya da tiroid testi yapmak isteyebilir, eğer bunlarda bir sorun yoksa yine devlet hastanelerinde diyetisyenler var bunlar sana özel bir diyet listesi hazırlayabilirler, bunun yanında tabiki spor yapmalısın, en basit yapılan yürüyüştür ve tempolu yürüyüş başlangıçta senin için uygun olabilir. Umarım hedeflerine ulaşırsın.

   • can says

    merabalar hocam .ben bir buçuk senedir bady fitness yapıyorum boyum 1.77 kilom 71 aslında vücudumu iyi geliştirdim ama göbekte biraz yağ var karın kası yapamadım aslında yaptımda üztündeki yağı eritemedim sebebide kilo veriyorum zayıflıyorum diye kardio yapmıyordum ama artık karın kaslarınıda çıkarmak istiyorum kardio yapacağım ama bu seferde çok zayıflıyorum kaslardanda gidecek sorum hem kardio yapıp hem antrenmanıma devam edip kilomu koruyup karın kaslarını nasıl çıkarabilirim mümkünkü bu ??

    • says

     Kardiyo çalışmaları kaslarını korktuğun kadar azaltmayacaktır, bence riski gözünde büyütmemelisin. Kardiyo yapmadan da karın kaslarını çıkartabilirsin ama beslenmene çok dikkat etmen ve vücut geliştirme sporcularının definisyon döneminde girdiklerine benzeyen beslenme düzenlerine girmen gerekecektir.

 15. Mert says

  Öncelikle merhaba.
  7 senelik savunma sporu geçmişim var çocukluğumdan beri devam ettirdiğim sporu 2 sene kadar önce bıraktım göğüs kaslarım da her hangi bir şikayetim yok yanlız karın kaslarımın olduğu bölgede ince bi yağ tabakası mevcut gözle görülür şekilde kaslar belli oluyor ancak yağ tabakasından kurtulmak için ne yapmalıyım. Koşu ve yürüyüş yapmaktayım hemen hemen hergün. Ancak çok inatçı çıktı henüz bi erime vs bir olay mevcut değil herkese tsk ederim iyi geceler
  dipnot- boy 1.78 kilo 60

 16. bahadır says

  hocam inanın siteyi çok aradım ama bulamadım.arama bölümüne yazdığımdada farklı şeyler çıktı :D . burdan yazsam sorun olmaz sanırım.henüz erkeniken yani kemiklerimin gelişimi durmamışken ben omuzlarım geniş olsun istiyorum.yani geniş omuzlar istiyorum. link atabilir yada buradan bilgi verebilirmisiniz.çok lazım.teşekkürler

 17. Hypoglossus says

  Hocam merhabalar.Bugün spora başladım yaşım 20 ama baya bi göbek var maalesef.Sormak istediğim beslenmeyi nasıl yapmalıyız ve spordan kaç saat sonra yemek yenmeli ?

  • says

   Selam,
   Yeterince kalori ve proteini almalı ancak fazlasına kaçmamalısın, hem zayıflayıp hem kas yapman gerekiyor çünkü. Spordan hemen sonra kasların antrenmanda kullandığı glikojenleri şekerli su, üzüm suyu vb. basir karbonhidrat içeren bir sıvıdan abartmamak kaydıyla içerek doldurabilirsin. Yine antrenman sonrası ek besinleri kullanabilirsin. Onun dışında, spor açısından, antrenmandan sonra ortalama olarak iki saati geçirmeden tam bir öğün almak önerilir.

 18. Azad says

  Selam hocam…
  Benim amacım kas falan yapmak değil:)sadece göğüs bölgemde fazlalık yağ var ve onu eritmek istiyorum.bu mümkün mü ve ne kadar etkili olur.Yani istediğim gögüs bölgesinin kıyafet falan giyerken ortaya çıkmaması.
  Cevabınız için şimdiden teşekkürler..
  Saygılarımla…

  • says

   Azad bu konuyla ilgili çok yazımız var. Bir kere genel olarka vücut kaslarını, göğüs kaslarınla birlikte geliştirmen göğüs bölgeni toparlayacak ve görünüşünü önemli ölçüde iyileştirebilecektir. Hiç göğüs kası geliştirmeden yağ yaktığında oldukça hacimsiz göğüs kaslarıyla elde edeceğin görüntüden de memnun olmayabilirsin.

   Yine de kıyafetler içinse sadece aerobik antrenmanlar ihtiyacını karşılar. Yavaş yavaş başla ve birkaç ay sonra sonuç almaya başlarsın. koşarak yağ yakımıyla ilgili Hayri Özmeriç’in yazılarını okumalısın.

 19. akın says

  Sigarayı bıraktım spora basladım.. zaten mevcut olan kılolarıma yenılerını eklenmesın dıye kardıo + agarlık calıstıyor hocalar..Ama kımse hafta kac gun oldugunu soyleme geregı hısetmıyor heralde merak edıyorum her gun gıtmekte bır sıkıntı varmmı yada bununda bır kuralı varmıdır..toplamda 2 saat suruyor spor.

 20. Selim Srcan says

  Merhabalar,
  Çok ayrıntılı bilgiler için çok teşekkür ederiz. Ben belki de hiç aklınıza gelmeyecek birşeyden bahsetmek istiyorum. Yazılarınızın çoğunda “yağ ve kas ayrı kütlelerdir, dolayısıyla yağı kasa çevirmek diye birşey yoktur” gibi çok güzel bir bilgilendirme yapıyorsunuz. Ancak sayfanızda (bugün neredeyse bütün haber sitelerinde var) bir reklam var ve diyor ki “YAĞLARINIZI KASA ÇEVİRİN”. Tamam diyeceksiniz bu bir reklam ama, sizin gibi işini düzgün yapan insanların bu tür yanıltıcı reklamlara onay/prim vermemesi gerekir bence. Neden insanlar bu tür yanlışlarla yanıltılıyor ve bu sizin bilimsel bilginize aykırı olduğu halde bu reklama sitenizde yer veriyorsunuz? SAYGILAR…

  • says

   Selim Bey selam,
   Bir reklam söylemi de olsa o ifadeden rahatsız oldum ancak satılan ürünü incelediğimde bilimsel olarak ciddiye alınan bir ürün olduğunu görünce reklamları kaldırmadım. Ben normalde tuzak reklamları yasaklar, yayınlamam. Bu arada, ilgili ürünle ilgili çalışmamızı başlatmış bulunmaktayız, takipte kalın, sağlam bir yayın gelecek.

 21. says

  spor salonuna gidecek vaktim yok var ama ozaman açık olan bi salon bilmiyorum iş dışında tatil ama onuda gitmek için uğraşmak istemiyorum işin açıkcası kimsenin spor salonunda beni görmesini istemiyorum herkes fit ve güzel vücutlara sahip evde yapabilceğim bikaç hareket öğrendim bunları uyguluyorum ama ben bi sonuç göremiyorum yemek olarak yine normal yemeklerimi yiyiorum ama daha az ve yeşillik yemeye dikkat ediyorum kesinlikle abur cubur yok acaba sonuç görmek için spor saatini mi arttrmam gerekiyo ya da özel bir diyet yemeğimi uygulamalıyım ?

 22. gökçe says

  nekadar hareket yapsamda sonuç yok ben daha çok karın bölgesindeki yağlar için çabalıyorum evde yapıyorum evde yapılan birkaç hareket biliyorum ve ben kendimde bunları geliştiriyorum ama hala bir sonuç yok aniden diyet yaparsam vücut dengemin bozulucağını ve aksine kilo alabilme ihtimali olduğunu söylemişti bi arkadaşım

 23. Bahar says

  Hocam mrb.ben 23 yaşında 1 70 144 kilo evli bi kadınım.çok uğraşlar vermeme rağmen kilo veremiyorum.spor ve diyet yapıyorum ama hala bi sonuç yok.7 yıl önce babamı ve annemi trafik kazasında kaybedince daha hızlı kilo almaya başladım.5 sene kadar depresyon ilaçları kullandım ve sürekli uyuyodum.sahipsizlik kimsesizlik ortada kalmışlık … bunların yanında kilo almamı çok önemsemedim ve geldiğim sonuç ortada.şimdi her ne yaparsam yapayım kilo veremiyorum lütfen bana yardım edin.1 hafta önce doktora gittim ve tahliller sonucunda insilün bezleri yüksek çıktı.10 dakika yürüsem belime bıçaklar saplanıyor sanki.bel düzleşmesi olduğu için o da.inanın hayatımdan bezdim bi çok insanın dalga geçmesinden,vebalıymışım gibi bakmalarından bıktım.dün bi yerde tartışma çıktı annem yaşındaki 2 kadını sakinleştirmeye çalışırken kadının biri bana sen bizim işimize karışacağına git zayıfla dedi.öyle çok zoruma gitti ki anlatamam.lütfen bana yardım edin :(
  Saygılarımla

  • says

   Bahar merhaba, gerçekten bir çok şanssızlıklar yaşamışsın ve şu anda sağlığını tehdit eden bir kiloya sahipsin. Ama kendini çözümsüz olarak düşünme. Sadece doğru yöntemleri izlemekle ilgili bir problemin olabilir. Tiroid ya da insülinle ilgili bazı bozukluklar hem beslenme tarzını etkiliyor hem de metabolizma hızını düşürüyor. Doktor kontrollerinin yanında bir diyetisyenden de yardım almanı öneririm. Devlet hastanelerinde diyetisyenler var ve ücretsiz olarak size uygun bir diyet programları hazırlarlar. Ve mutlaka her gün en azından yürüyüş yap ve temponu zaman içinde artırmaya çalış, süreyi uzatmaya çalış. Bunu bir yaşambiçimi haline dönüştürmeye çalış. Ben başaracağına inanıyorum.

 24. sinan says

  öncelikle merhaba. çok güzel bir paylaşım yapmışsınız.gelelim esas konuya ben 5 yaşından beri sporla ilgileniyorum. ama çok sık spor değiştiriyorum. spor değiştirirken  hiç ara vermezken bir sefer 1 yıl ara verdim ve o yıl 30 kilo aldım. baklava dilimlerinin yerini yağ ve göbek aldı. sıkınca aynı sertlik duruyor ama görüntü oluşmuyor. tekrar aynı görüntüye sahip olmak için ne yapmam gerekiyor. lütfen yardımcı olur musunuz?

  • says

   Aslında küçük yaştan beri spor yaptığın ve kaslarınla ilgili bir altyapın olduğu için şanslısın. Üzerini yağ tabakası kapladığı için kasların görünmüyor. Bu yağı eritmek için bölgesel egzersiz+tüm vücut egzersizi ve tabi ki kardiovasküler egzersiz yapıp bunun yanında protein açısından zengin beslenmelisin. Yağ ve karbonhidrat alımına dikkat etmelisin.

 25. murat says

  hocam tşk ederim yardımcı oldugunuz için benim sorunumda göbek yağlarımla ilgili şuan antalyada askerim bn askere ilk geldiğim sıralar 178 cm boy 79 kiloydum suan 95 kıloyum aşırı göbek oldu bende 45 gunum kaldı bu süre içinde 85 kıloya dusmem mumkunmu yaklasık 10 gundur her aksam 1 saat spor yapıorum mekık sınav falan sizin önerilerinz nedir 10 kılo vereblrmym 45 gunde siz neler öneriyosunuz bnm ıcın ama asker oldugumu unutmayn imkanlarım kısıtlı …

  • says

   Merhaba Murat, 45 gün için 10 kilo vermek biraz fazla,belki 7-8 kilo verebilirsin. Spor salonu varsa ağırlık antrenmanı yapabilirsin,koşu yapabilirsin. belki yemek çeşitlerini ayarlayamazsın fakat ekmeği ölçülü yemeğe çalış, pilav makarna, şeker türlerini azalt, yemeklerin yağlı olan su kısmını yememeğe çalış, hem beslenmene dikkat eder hem de spor yaparsan başarabilirsin. Fakat kendine öyle yüksek kilolarda hedefler koyma, çünkü kısa sürede sağlıksız yöntemlerle verilen kilo en kısa sürede geri döner. Askerlik bittikten sonra da spora devam edersen hedeflerine ulaşırsın diye düşünüyorum.

 26. Tuna says

  Samime Hanım adınız gibi samimi cevaplarınız için çok teşekkür etmem lazım öncelikle. Siz bu işi biliyorsunuz. Tavsiyeleriniz işe yaradı . Benim sorunum şu diyet , spor, egzersiz devam ettiğim halde 90 ile başladığım diyet programında 75 e takılıp kaldım . 172 cm. 40 yaş. a göre kitle indeksim 68 olmalı imiş yani fazladan bir karpuz taşıyorum bünyemde 7 kiloluk:) Bir de ramazan var önümüzde 17 saat aç kalıp ne varsa mideye indirme seansları başlayacak . 68 i bulmam ve ramazan için neler önerirsiniz? Selamlar.

  • says

   Merhaba Tuna, belli bir kiloda takıldığın zaman protein ağırlıklı beslenmeni öneririm, dukan diyeti diye bir yazım var, onun atak dönemindeki gibi 4-5 gün sadece protein ağırlıklı beslen, ve de yaklaşık 10 gün gibi bir süre için egzersiz yoğunluğunu artır ya da süreyi uzat, bu yöntemler kesin işe yarayacaktır, tecrübeyle sabittir, ramazanda tabiki dikkat etmelisin, çorba, sebze proteine ağırlık ver, karbonhidratı ve yağlı yiyeceklerin tüketimini  en aza indir, yine işe yarayacak göreceksin. Kolaylıklar diliyorum.

 27. simge says

  hocam mehaba adım simge hemen hemen 170 boyundayım 50 kiloyum 15 yaşındayım herkes yaşıma göre tam ideal kilomda olduğumu söylüyor evet, zayıfım ama karın bölgemde oldukça yağ var eritmeye çalşıyorum ama olmuyor evde yapmam gereken basit bir kaç hareket vb. şeyler söyler misiniz ? teşekkür ederim.

  • says

   Merhaba Simge, kilon ve boyun ideal denebilecek kadar orantılı, fakat herkesin yağları depoladığı 
   bölge farklıdır, seninki de göbek çevresinde demek ki, bence şimdilik bu fazlalığı çok kafaya takma, spor yap, yüz, yürüyüş yap aynı zamanda bölgeye özgü egzersizler yap ama sakın bilinçsiz diyetler yapma, yoksa o göbek diyeti bıraktıktan sonra fazlasıyla geri dönecektir. Sevgiyle kal.

 28. Esra says

  Bu Göbek eritme bandları gerçekten sağlıklı olup işe yarıyor mu ?  Kısa Yoldan göbeğimden kurtulmak istiyorum yoksa gideceğe benzemiyor. Zaten fazla kilom yok pek ama göbeğimi eritemiyorum bir türlü.

 29. ÖZLEM says

  MRB 65 KILOYUM BOYUM 1,62 FALAN ANTIDEPRESAN KULLANDIM 47DEN 65 CIKTIM 18KILO BIRDEN ALDIM BIR AYDA BAZI SORUNLAR YASADIM 3KILO FALAN VERDIM AMA BILINÇLİ DEIL SIKINTIKAN BENIM GÖBEK KISMIMDA FAZLALIĞIM VAR 9 KILO KADAR FAZLALIĞIM VAR BUNLARI NASIL VERICEM YARDIMCI OLURMUSUNUZ YAPMAM GEREKEN HAREKETLERI BELIRTIRSENIZ SEVINIRIM

  • says

   Merhaba Özlem, fazla kilolarını vermek için diyet ve egzersizi bir arada yapmalısın, hızlı kilo değişikliklerinden kaçınmaya çalış ve bir şekilde kontrol etmeye çalış. Kilo vermek için çok çeşitli egzersizler var bunlara zaten sitemizde oldukça geniş yer veriliyor, spor salonuna gidebilirsin, orda sana bir egzersiz planı oluşturacaklardır ya da en azından tempolu yürüyüş yapmaya çalış

 30. mehmet says

  merhaba hocam umarım bu sıcak havalarda iyisinizdir . yukarda arkadaş yazınca bende merak ettim bi sorıyım dedim . 1.80 boyum kilo 88  yaş 18  ip atlamak işe yarıyacakmıdır 20 kilo filan fazlalığım var sanırsam. ip atlayarak bunları ne kadar sürede eritebilirim işe yararmı .şimdiden teşkkürler

  • says

   Merhaba Mehmet, İp atlamak bir kardio egzersizdir, koşu, aerobik gibi yani. Eğer 20 kilo fazlalığın varsa sporla birlikte diyet de yapmalısın. İp atlama saatte 600 kalori civarında yakmayı sağlar diyor uzmanlar ve bu kalori ip atlama hızınıza bağlı olarak daha da yükselebilirmiş. Her türlü egzersiz hareketsiz bir yaşamla kıyasladığınızda işe yarayacaktır, ip atla, koş yürü vs…

 31. Alişan says

  Merhabalar, ben yaklaşık 3 ay boyunca spora gitmekteyim. Vücudumda inanılmaz değişiklikler gördüm ancak karın kaslarım diğerlerine göre daha yavaş oluşmaya başlıyor. Haftada 4 gün spora gidip yaklaşık 15 dakikada 2 kilometre koşuyorum buda 150-170 kaloriye denk geliyor. Yani makine de yazan en azından bu. Ardından normal ısınma hareketlerini yapıp ağırlık kaldırma hareketlerime geçiyorum. Her şey bittikten sonra programın sonunda 300 mekik çekiyorum. Ancak göbeği daha çabuk eritmek istiyorum. Önereceğiniz ekstra hareketler var mı en azından sizin tavsiyenizi bekliyorum herhangi bir video değilde veya bir site sizin ağzınızdan tecrübenizden duymak hoşuma gider. Bunların yanında yeterli beslenemediğim için Multipower Mass Gainer 3KG almış bulunmaktayım. 

  Yaş: 17 – Kilo: 70 – Boy: 1.82

 32. melike says

  Mrhaba hocam ben melike 22 yaşındayım 1.65 boyunda 56 kiloyum göbeğim çok fazla göbeğimi nasıl eritebilirim evde diyet nasıl olmalı öğrenciyim bir de bu arada

  • says

   Merhaba Melike, aşırı kilon yok ama sanırım yağların bölgesel olarak göbekte toplanıyor. Yürüyüş, koşu gibi aerobik egzersizlerin yannda mekik gibi bölgesel egzersizler yapabilirsin, mekiğin alt ve üst karını çalıştıran farklı çeşitleri var, internetten video bulabilirsin, beslenmene gelince fast food, kola, aşırı yağlı gıdalardan kaçın, ekmek, pilav, makarna, tatlı tüketimini azalt, sebze ve proteine ağırlık ver, katı, düşük kalorili diyetlerden kaçın. Diyet ve egzersizi birarada yaparsan sonuç alabilirsin.

 33. Oktay says

  Hocam benim 1.84 boy 90 kiloyum 70 tane küçük mekik cekiyorum acayıp yanmalar oluyor birde üstüne mide yanması var benim şekerli yiyecekler sıkı elbiselerde yanıyor midem sizin bir öneriniz varmıdır ? şimdiden teşekkürler .

  • says

   Egzersiz sonucunda kaslarındaki yanma o bölgenin çalıştığını gösteriyor, bu olumlu bir şey, Mine yanması ise daha farklı, gastrit ya da ülser gibi bir sorununuz olabilir, bunun için doktora muayene olmalısınız, acı,ekşi,asitli gıdaları ve de deneyimleriniz sonucu midenizde bu sorunu yarattığını gözlemlediğiniz gidaları tüketmemelisiniz.

  • says

   Mekik çekerken bir noktadan sonra kasların ağrıması doğaldır, herkeste olur, laktik asit birikmesinden kaynaklı geçici ağrılardır. Midenin şekerli gıdalarda yanması ise mekikle alakalı değil, iç hastalıkları doktoruna görünmelisin, gastroenterolojiye.

 34. says

  samıme unlu sonuguler ; slm hocam benım sıze kısa bı sorum olucaktı ben 2 bucuk sene once dogum yaptım ve sımdı karın bolgesınde yaglanma var ben bunları erıtmek ıcın ne yapmalıyım ne yemelıyım tam olarak en kısa surede yapmam gerekenlerı soylersenız cok sevınırım sımdıden tesekkurler saglıcakla kalın…

 35. nur says

  merhaba hocam ben 13 yaşımdayım 50 kilodayım kilom fazla az yemek yiyorum en az 20 dakika yürüyorum ama kilo veremiyorum ne yapmalıyım bilmiyırum ama cok vaktim olmadığı için özel olarak uğraşamıyorum bu konuyla ne yapmalıyım

  • says

   Nur henüz çok küçüksün, hormonların henüz belli bir dengeye ulaşmamış, az yemek yemek değil içerik önemli, protein, sebze ağırlıklı beslen, fast food gıdalar, yağlı gıdalardan uzak dur, mümkün olduğunca hareket yap, bu yaşta katı diyet yapma, eğer yaparsan daha ilerde diyeti bozduğunda daha fazla kiloyla mücadele etmek zorunda kalırsın. 

 36. gul says

  merhaba,benim kilo problemim var dogumdan sonra olustu dogumdan once 57 kiloydum ama simdi 76 kiloyum boyum da 1,60 nekar fazlam var bunu ogrenmek istiyorum.hergun evde spor yapiyorum haftada ikikere kosubandinda kosuyorum yurusede cikiyorum bazen aksam yemigini yemiyorrum baska neyapacagimida bilmiyorum tskr ediyorum simdiden.

 37. gul says

  merhaba,ben 26yasindayim kilo problemim var dogumdan sonra olustu dogumdan once 57 kiloydum ama simdi 76 kiloyum boyum da 1,60 nekar fazlam var bunu ogrenmek istiyorum.hergun evde spor yapiyorum haftada ikikere kosubandinda kosuyorum yurusede cikiyorum bazen aksam yemigini yemiyorrum baska neyapacagimida bilmiyorum tskr ediyorum simdiden.

  • says

   Merhaba Gül, doğum yapalı ne kadar oldu, bu da önemli, vücudun eski haline dönmesi biraz zaman alabiliyor.Emzirme dönemin sona erdi ise istediğin gibi diyet yapabilirsin. Spor yaptığın halde ve diyet yaptığın halde kilo veremiyorsan belki hormonal olarak bir problemin olabileceği aklıma geliyor. Hipotiroidi ya da insülin direnciyle ilgili sorunlar da kilo vermeyi engelleyebiliyor. Bunun için tetkiklerini yaptırmanı öneririm. Diyetinde protein ve sebze grubuna ağırlık ver. Karbonhidrat içeren yiyecekleri ekmek, pilav, makarna ve tabi ki şeker içeren gıdaları çok az tüketmelisin. Yağ tüketimini azaltmaya çalış. Diyet ve sporu bir arada yapıyorsan mutlaka verirsin.

  • says

   Cinsiyet belirtmemişsiniz ama, erkek olduğunuzu varsayarak yazıyorum. Genelde erkeklerin yağ depoları göbek çevresinde. Göbektesi yağ deposunun miktarı konusunda tabi ki harcadığınızdan fazla kalori almanız önemli. Alkol tüketiyorsanın bundan vazgeçebilirsiniz. Çünkü alkolle alınan kilolar, alkolün besin değeri olmadığı için vücut tarafından kullanılamıyor ve de yağ olarak depolanıyor. Diyet ve egzersizle bu sorunu çözeceğinize inanıyorum.

 38. sevde says

  merhba hocam ben 13 yaşındayım 50 kiloyum aşırı derecede göbeğim var diyet yapıyorum başka neyapacağımı bilmiyorum lütfen yardım edin şimdiden teşekürler

  • says

   Merhaba Sevde, henüz yaşın çok küçük, büyüme dönemindesin. Protein içeren süt, et, yumurta, yoğurt gibi gıdaları, meyve ve sebzeleri tüketebilirsin. Tatlı gıdaları,yağlı yiycekleri tüketmemeye çalış. Sakın bilinçsiz diyetler yapma. İstersen devlet hastanesinin diyetisyenine gidip sana uygun bir diyet listesi hazırlat. Ve tabi ki spor. En azından gün aşırı 40 dakika yürüyüş yapmaya çalış.

 39. schmid says

  slm bnimé gobék sorunlarim var héryérimdén vériyorum kiloyu ama gobégim gitmiyo ayrica bu yapilan égzérsizléri yapamyiorum birincisi bélimdé fitik war ikincisi boynumdan amaliyat oldum métal ékli oyuzdén yapamyiorum 32 yasindayim bir kézdé dogum yaptim yardimci olursaniz séwinirim saygilar.

 40. Şahin says

  İyi günler, daha sağlıklı ve güzel bir görünüş için karın kası çalışmalarına başladım.Yaklaşık 2-3 hafta oldu.Mekik çektikten hemen sonra biraz belli oluyor.1.76 boyunda 75 kiloyum.Ben mekik çekmenin yanı sıra her sabah az ve sağlıklı besinler yiyiyorum.Tabi sağlıklı besinler her zaman güzel ama ben az yiyiyorum.Çünkü karımdaki yağları arttırmamak istiyorum ve mekik ilede bir an önce karın yağ oranını en aza indirmek için uğraşıyorum.Sizce mekik çekmemin yanı sıra bir diyet programıda uygulamam gerekir mi boy ve kilo oranıma göre? Tabi koşu vs. gerekiyorsa onlarıda belirtirseniz sevinirim hocam.

  • says

   Merhaba Şahin, boyuna göre kilon fazla ve tabi ki erkek olduğun için yağların karın bölgende toplanıyor. Kilo vermek için diyetin yanında koşu gibi kardio egzersiz ve olanağın varsa fitnes öneririm. Az yemek yerine protein ve sebze ağırlıklı beslen.

   • Şahin says

    Hocam öncelikle yorumunuz için teşekkür ederim. Aklıma bir soru takıldı, fitness dedinizde internette fitness’ın erken yaşta yapılmasını önermeyen bazı insanlar var.Sizce şimdi yapmalı mıyım?

    • says

     Şahin kaç yaşında olduğunu belirtmemişsin ben de tabi ki yetişkin olduğunu düşünerek yanıt vermiştim. Fitnes kelime anlamı olarak zinde ve formda olmak anlamına geliyor. Biz ise çoğunlukla bu kelimeden spor salonunda serbest ağırlıkla yapılan çalışmaları anlıyoruz. Aslında tüm spor dalları fitnes ögelerini içeriyor. Sorun üzerine araştırdığımda 16 yaşında, çok ağır olmayan ağırlıklar kullanarak fitnes yapabilirsiniz, 18 yaşından sonra da orta ağırlıklara geçebilirsiniz deniyor. 16 yaşından önce serbest ağırlık önerilmemesinin nedeni de kemik ve kıkırdak yapıların gelişimini tamamlamamasına dayandırılıyor. Fakat kendi vücut ağırlığını kullanarak yaptığın şınav gibi egzersizler de fitnes çalışmasıdır. Bunları yapmanın sakıncası yoktur. ayrıca çok sayıda alternatif spor branşı var. Bunlardan birini de yapabilirsin. 

 41. sevin says

  merhaba,
  ben 20 yasindayim boyum 1,60 kilom 50. benim sorunum karin bölgemdeki yaglanma ve 1 bardak su icsem bile karnim hemen sisiyor. karin bölgemdeki yaglar beni oldugunca rahatsiz ediyor. sizce ne yapmam gerekir? haftada iki kere yarim saat yürüyüs yapiyorum ve evdede bi kac egzersiz ama bi sonuc alamiyorum yardimci olursaniz cok sevinirim. simdiden tesekürler

  • says

   Merhaba Sevin, karın bölgendeki yağlanma ve su içtikten sonraki şişkinlik farklı problemler. Eğer yemek yedikten sonra midende sıkça şişkinlik oluyorsa tercihen bir gastroentoroloji ya da dahiliye uzmanına muayene olmalısın. Karın bölgendeki yağlanmaya gelince çok aşırı bir kilon yok ama demek ki sen de yağları o bölgede depoluyorsun. Mekik egzersizine ağırlık verebilirsin.

 42. Kübra says

  Selam Hocam.. 18 yaşındayım 56 kiloyum göbeğimi ne yaparsam yapıyım eritemiyorum iş yerindede sürekli hamur işi yiyoruz.. günde iki öğün yiyorum ama göbeğimi eritemiyorum ne yapmam gerekıyor..

 43. Arzu Calinescu says

  Merhabalar Hocam
  Bu internet sayfasini gordum cok memnun oldum. Ozellikle gobek kaslarimi caistiracak daha cok hareket yapmak istiodum videolarin cok faydasi oldu ozellikle. Yanliz benim bi kac sorum olacakti mumkunse..
  Ben 24 yasindayim ve yaklasik 6 aydir diyet yapiorum (yani duzenli besleniorum) ve spor salonuna havtanin 4 gunu gidiyorum. Spora baslamadan once 79 kilodum. Kucuklugumden beri bircok spor dalini gittim bu da bedenimin ozellikle bacak kaslarim ve omuzumun cok gelismesine neden oldu ozellikle yuzmdeden dolayi ve birden butun sporlari birakincada kilo almaya basladim. bu 6 aylik spor ve duzenli beslenme sayesinde  yaklasik 12 kilo verdim ama su anda kilo vermem cok yavasladi spor salonundaki egitmenle konustum bana teleslanma bu bir donem olabilir vucudunda yada bu yaglar uzun sure seninle birliktedi simdi zayiflaman zorlasmis olabilir dedi . Banada bazen biseleri yanlis yapiyormusum gibime gelioyor. Genelde kadinlar icin cardio hareketleri oneriliyor sizinde dediginiz gibi ama ben bunun yaninda bolgesel kaslarada calisiyorum genelde ust bedene calisiyorum ve elimden geldigince gobek kaslari icin hareketler yapiyorum bu yaptigim hareketlerin kasa donusup yavas yavas yaglari yiyip eritecegini dusunuyorum. 
  Bana bu durumda ne onerirsiniz en cok neye odaklanmam lazim? ve ayni zamanda kilo vermem durdugu icin biraz yanlis hareketler yapiyor olabilirmiyim? Lutfen bana yardimci olun herkeze sorup kafami karistirmak istemiyorum artik 
  Yanitinizi bekliyorum tesekkurler simdiden..

  • Arzu Calinescu says

   Cok pardon soylemeyi unuttum bu arada boyum 1.65 ve su anki kilom 68.
   Yanitinizi bekliorum 
   Saygilar….

  • says

   Merhaba Arzu, azminden dolayı kutluyorum seni bence yavaş ama sağlıklı bir şekilde kilo veriyorsun. Tabi ki küçük yaşta spora başladığın ve bu konuda kasların gelişmiş olduğu için şanslısın, çok daha hızlı toparlarsın.
   Kilo vermendeki yavaşlamaya gelince bu çok noral, çünkü biz kıtlık yaşamasak da geçmik kuşaklarımız yaşadığı için biyolojik bilinçaltımızda beslenmeye ilşkin şeyler değiştiğinde aldığımız kalori düştüğünde vücut kendini ekstra korumaya alıyor ve depolarını mümkün olduğunca korumaya çalışıyor. Bu şekilde çalışmaya devam ettiğinde yine bir süre sonra kilo vermen devam edecektir. Beslenmende biraz daha protein ve sebzeye ağırlık ver, karbonhidratları azalt. spor da yaptığın için vücudun glikojene ihtiyaç duyacak ve bunu da depolarındaki yağlarından karşılayacaktır.
   Diğer bir önerim de yapmış olduğun egzersizin süresini artır, şeklini değiştir vücudunu şaşırt.Bölgesel kasların yanında büyük vücut kaslarının tümünü çalıştır, bacak kaslarını da ağırlık çalışmalarına dahil et.
   Tanıdığım biri 60 yaşına yakın sadece yürüyerek 25 kilo verdi. Bu da hiç bir şeyin imkansız olmadığını gösteriyor. başarılar.

  • turgut says

   Hocam cok tesekkur ederim cevabiniz icin ama kafama takılan bir sey daha var kosabilirsin demissiniz hafta sonları kossam zayıflamamda işe yararmi yoksa her gun sabah kosmammi gerekir birde son olarak kac saat kosup kac saat mekik şınav vs egzersis yapmam gerekir yine cok tessekur ederim her sey icin sagolun

 44. says

  Merhaba Kübra, iki öğün yek değil, neyi ne kadar yediğin burda önemli olan. Kendin de belirtmişsin, hamurişi yerine bunu hayatından çıkararak protein, sebze, meyve içeriğine ağırlık vermelisin, hamurişi bir karbonhidrattır ve alınan fazla kalorinin yağ olarak depolanmasını sağlar. İki öğün yiyorum demişsin bu da yanlış, mümkün olduğunca sık yani günde 3 ana ve üç ara öğün olacak şekilde beslenmelisin. Aç kaldığın için vücut hem daha fazla yağ depolama eğiliminde oluyor, hem de yiyeceklerin miktarları artıyordur. Mesela sabah mutlaka kahvaltı, peynir ya da yumurta, domates salatalık yanında iki tane tam buğday ekmeği, arada meyve öğlen sebze yemeği yoğurt,ekmek, et, akşam yine buna benzer bir içerik aralarda da ara öğün için uygun olan gıdalar tüketmelisin. Sık ve az yemelisin. İş yerine evde yemek yapıp götürmeyi denemelisin. Sürekli hamurişi yemek hiç sağlıklı bir yöntem değil. Bunun yanında hiç olmazsa günaşırı 30 dk yürüyüş yap. Sitemizde güzel yazılar var, bunları oku. Beslenme konusunda bilinçlenmeye çalış.

 45. Şahin says

  İyi günler hocam, yaşım 16, 1,76 boy, 75 kilo felanım.çok kalıplı bir tip değilim.zaten kilomun çoğunu baldırlardan alıyorum.koltuğu ya da sıraya oturunca bacaklarım çok çirkin biçimde genişliyor.bunlar büyük ihtimalle yağdan kaynaklanıyor.zayıf olmakta sorunum yok ama o baldırdaki yağları nasıl giderebilirim hocam ?

  • says

   Merhaba şahin, yapacağın şey çok basit, spor yapacaksın, kaslarını eliştirip yağlarını eriteceksin. Koşu, tempolu yürüyüş, ağırlık çalışması, basket,fotbol gibi her tür sporu yapabilirsin.

 46. Ayşenur says

  Merhaba ben Ayşenur 18 yaşındayım 1.56 boyunda ve 50 kiloyum bu kiloda olmak beni hareket ederken zorluyor tek isteğim 43 kilo kalmak tabi boyum kısa olduğu için herkes tarafından daha kısa gözüküyorum ve göbeğim oturduğumda çok belli oluyor içime çekmekten yoruldum yardım eder misiniz neler yapabilirim ?

  • says

   Merhaba Ayşenur, aslında kilon çok fazla değil ama sanırım bölgesel olarak fazlalığın var. Kısa boyda kilo alındığında çok daha fazla belli oluyor, ve en küçük fazlalık göze çarpıyor. Herkese söylediğimi sana da söyleyeceğim, sağlıklı bir beslenme programı edin, yaşam boyu sürdürmeye çalış, aşırı katı diyetlerle kilo vermekten kaçın, çünkü bir gün bırakmak zorunda kalacaksın ve önceki kilonun daha üstüne çıkacaksın. Mutlaka da egzersiz yap, tempolu yürüyüş, bisiklet vs. Bu egzersiz de hep yapabileceğin nitelikte olsun ya da ftürü arklı da olsa sürekli bunu uygulamaya çalış. Aslında kural çok basit fakat istikrarlı olmak gerekiyor.

 47. ali metin says

  hocam ben 15 yaşında 1,76 boyunda 72 kiloyum aslında kilomdan pek rahatsız tek sorunum gögüslerimi kasa cevirmek istiyorum bunu ede kendim çalışarak yapa biliri miyim yoksa mutlaka spor salonuna gitmelimiyim .

  • says

   Merhaba Ali, sadece göğüs bölgesi olarak düşünme, tüm vücut kaslarını çalıştırmaya çalış, şınav çek, karın da dahil olmak üzere tüm üst vücut kasllarını çalıştırmış olursun, bunun yanında mekik ,koşu, mevsime göre yüzme ve diğer her tür sporu yapabilirsin, eğer kalın bil bel, göbek çevren varsa, göğüs kaslarını istediğin kadar geliştir, istediğin gibi bir görüntü ortaya çıkmayacaktır.

 48. fatma says

  merhaba ben fatma 165 boy 83 kilo 30 yaşındayım benim midem ve sırtımdaki yağlar beni çok kilolu gösteriyor aynı zamanda bel fıtıgım var 3 tane benim hangi hareketleri yapmamı önerirsiniz 3.sezeryan oldugum içinde karnım mekik çekerken çok acıyor neden spor evde yapmam zorunda kalıyorum kızım 2 yaşında bir yere bırakamıyorum cevap bekliyorum tşkr

  • says

   Merhaba Fatma, bel fıtığın varsa ve yağların üst bedeninde toplanıyorsa kilo vermen sağlığın için şart. 3 sezaryen fazla, tıbbi olarak 2 taneye izin veriliyor ve doğumların arasında en az 2 yıl olmalı. Karın kasları deforme olmadıysa 3. cüne izin verilebiliyor. Defalarca kesi yapıldığı için karın bölgendeki tabakalar bundan etkileniyor ve zorlayıcı hareketlerde ağrı hissedebilirsin. Evde yapacağın hareketler var tabi ki ama bunlara özel kesintisiz zaman ayırman gerekir, tüm vücut kaslarını çalıştıran hareketleri günaşırı 40-45 dk yapabilirsin, eliptik bisiklet kullanabilirsin ama kilo vermek için egzersizin yanında mutlaka diyet de yapmalısın. Ayrıca bel fıtığın iöçin sakıncalı olmayan hareketler konusunda bir fizik tedavi doktorunun fikrini alabilirsin, şansın olursa yürüyüş yap bel fıtığında bel kaslarını güçlendirmek önemlidir çünkü.

 49. says

  15 yaşındayım boyum 1,57 şimdide 1-2 cm uzamıştır ama boyum kısa kaldı boyumun uzamasını istiyorum ne yapmalıyım süt içiyorum işe yaramıyor 

  • says

   Merhaba Betülcüm, boyun uzaması genetik faktörlere, beslenmeye ve tabi basketbol gibi sporlar a bağlı  olabiliyor. Boyun çok kısa sayılmaz ama, biraz daha uzamak istersen basketbol oynayabilirsin, plates gibi sporlar daha dik bir duruş sağlar ve omurların arasını açar, boyu direkt uzatmasa bile bunlar nedeniyle daha uzun görünmeni sağlar. Ama üzülmene neden olacak kadar kısa değil boyun.

   • says

    teşekkür ederim rahatlattınız beni. ama  2 yaş küçük kuzenlerimden uzundum beni geçtiler hepsinin kısası benim ya . basketbolda pek sevmiyorum 

 50. Rasim says

  Saygilar Selamlar Hocam
  Ben Rasim. 35 yasinda 186 boyunda ve 94 kilodayim.. Eski sporcuyum ancak 2006 yilinda yasadigim bir spor kazasi sonucu sol omzum kirildi… Su an iyi sukur ancak biz de saldik gittik tabiri caizse… Genetik olarak sanirim, gobek hemen on plana cikti…. Herkes  “abi iyi kalipli duruyor” dese de ben sikayetciyim acikcasi… nefes surekliligi, kondisyon ve hizdan cok sey kaybetmisim… Benim ideal kilom bu yasta ne olmalidir? Cizelgelere bakiyorum ancak 76-77 kilolardan bahsediliyor… Ben 76 kiloda kesinlikle iskelet gibi oluyorum… 

  Bu arada sayet irsi olarak ince yapili bir bacak sekline sahipsek, bunu nispeten kalinlastirabilmenin bir yolu var midir? Senelerdir ugrastigim bir durum bu da…

  Simdiden tesekkur ederim ve kolay gelsin.

  • says

   Merhaba Rasim Bey, Altyapın olduğu için spor yapmaya başladığında vücudun çok daha hızlı toparlayacaktır. Yavaş yavaş başla, kondisyonun zamanla artar, bunları siz zaten biliyorsunuzdur. Vücut kitle endeksi motorları çok gerçekçi sonuçlar vermiyor, siz kendinizi hangi kiloda estetik ve sağlıklı hissediyorsanız, ona bakın. Hem böylece daha gerçekçi bir hedef koymuş olursunuz. 
   Bacak kalınlaştırma sorununa gelince, kaslarınızı forma soktuğunuzda bir miktar kalınlaşma olabilir fakat bu bir anatomik yapı olayıdır, kendinizi bu şekilde kabul edip, seviniz. Kolay gelsin.

 51. Fatma says

  Merhaba ben 16 yaşındayım. 160 boyunda ve 84 kiloyum. Çocukluğumdan beri kiloluyum ve en son gittiğim diyetisyen bana obezite olmadığımı söyledi. Nasıl olduğunu bilmiyorum ama 84 kiloyken beni gören insanlar en fazla 68 olabileceğimi söylüyorlar ama ben zayıflamak istiyorum artık. Yaptığım diyetler bana çok yorucu ve kafa karıştırıcı geliyordu bu yüzden ben de kendimce tuz, şeker ve unu tamamiyle bıraktım. Henüz yeni başlamış olsam da tek yediğim şey mısır gevreği, süt ve muz. Her gün koşu şeklinde olamasa da kendimce egzersizler yapıyorum. Ama yaptığım diyet ne kadar doğru bilemiyorum. Beni yönledirmenizi istiyorum. Teşekkürler…

  • says

   Merhaba Fatma, verdiğin ölçülere göre obezite sınırları içindesin. Küçüklüğünden beri şişman olduğunu söylüyorsun, hormonal bir sorunun olup olmadığını araştır önce. Eğer sorun yoksa diyete başlayabilirsin. Tuz, şeker ve unu kısıtlaman doğru bir davranış fakat sadece süt, muz ve mısır gevreğiyle beslenmeni yanlış buluyorum. Bulunduğun yerde devlet hastanesi varsa oradaki diyetisyenlere başvurup bir diyet listesi almalısın ve de mutlaka egzersiz yapmalısın. Bu günaşırı 40 dk. tempolu yürüyüş olabilir en azından. Düşük kalorili beslenme ve  tek yönlü beslenmeyle kilo vermeyi son derece yanlış buluyorum. Mutlaka et, yoğurt, peynir, yumurta, sebze ve meyve tüketmelisin. Mısır gevreği ve muz esas olarak karbonhidrat içeriyor oysa senin protein ağırlıklı beslenmen gerekiyor. Yapacağına inanıyorum, yeter ki azmini bırakma.

 52. ayşegül says

  merhaba ben diyetisyene gittim yağ ve kas ölçümümü yaptılar kas oranınımın yüksek olduğunu söylediler ben 160 boy 84 kiloyum 3 ay önce 95 kilodan kendi çabamla düştüm bu kiloya ben sporu çok yaparak daha fazla kilo veriyorum ama diyetisyen bana şimdilik sporu bırak biraz kilo ver sonra tekrar başlarsın dedi ama spor yapmadığım zaman çok azkilo veriyorum birde ben istediğim kadar mekik çekebiliyorum istersem bir kerede bin tane yarım mekik çekebilirim ve karın kaslarımda fazla zorlanmada olmuyor bu kiloma ve 2 sezeryanıma rağmen ama en çok kilomda göbek bölgemde zayıfken bile göbeğim vardı ben 5 yıl taekwondo yaptım ve ozamanlar{12yıl önce} 49 kiloydumkarnım kaslıydı ama alt karnım göbekli gibi duruyordu sorum ben diyetisyenin dediğinimi bildiğimimi yapayım

  • says

   Merhaba Ayşegük, her ne kadar kas oranı fazla olsa da kilonuz fazla ve vermeniz iyi olur. Eğer sporu bırakırsanız tabi ki kilo verme yavaşlar, çünkü bunun mantığı aldığınız kaloriden harcadığınız daha fazla olacak ki vücut depolarından kullansın. Diyetisyeni bu anlamda anlamak zor ve kendisine katılmıyorum. Tam aksişne kilo vermeniz yavaşladığında egzersizin süresini artırmalı, şeklini değiştirmelisiniz. Göbek konusuna gelince çalışmalarda hiç zorlanmıyorum diyorsunuz, acaba hareketi eksik ya da yanlış yapıyor olabilir misiniz. bu konuda bir profösyonele danışmalısınız.1000 kez mekik çekebilen birinin göbeği olacağına katılmıyorum .Bir yerlerde yanlış olmalı. sporcu geçmişinizin olması bir avantaj, kaslar daha hızlı kendini toparlayacaktır. Sezeryanla doğum yapan kadınlarda iki doğum arasındaki süre kısaysa ya da kişinin doku yapısına bağlı olarak sarkma olabiliyor, ama yapacağınız karın kaslarına yönelik egzersizler hem karın kaslarını hem de bu bölgedeki bağdokuyu güçlendirecek ve daha iyi bir görünüme kavuşmanızı sağlayacaktır.

 53. mucahit says

  Merhaba hocam benim boyum 1,77 kilom ise 76 sizce fazlam varmi body e gidiyorum 1,5 ay oldu karin bolgem sıkı fakat kaslar yagdan belli olmuyor sanirim tavsiyeniz varmi acaba ?

 54. ooğuz says

  slm hocam ben 40 yaşında170 boyunda 102kiloyum bundan önce 117 kiloydum zar zor 107 ye kadar düştüm bir ay öncede yürüyüşe başladım günde 1 saat yürüyorum 102 kiloya indim fakat çift haneli rakamlara düşemiyorum . daha çok kilo verebilmem için sporumu aertırayım yoksa önere bileceğiniz bi  şey varmı

  • says

   Merhaba Oğuz, kilo vermeniz için sadece egzersiz değil aynı zamanda diyet de yapmalısınız. Kendinize sağlıklı bir beslenme programı edinin, yanında sporun süresini artırarak ya da şeklini değiştirerek devam ederseniz başarılı olacağınıza inanıyorum.

 55. ece says

  mrb hocam 1,65 boyunda 57 kiloyum 29 yaşındayım iki çocuk annesiyim iki yıl önce sezeryan la dogum yaptım sadece göbek yaglarım var onlarıda sıkılaştırmak için plates videolarını uyguladım ama ameliyat yerimde inanılmaz agrılarım oldu agrılarımı hafifletmek için korse taktım ne önerirsiniz bir hekime başvurmama gerek varmı yoksa sadece kas agrısımı teşekkürler şimdiden….

  • says

   Merhaba Ece, üzerinden 2 yıl geçmesine rağmen ağrılarınızın çok şiddetli olması normal değil bence, ilk doğumunuzu da sezaryenle yaptıysanız iki kez karın bölgesindeki cilt ve kas tabaları kesilmiş, bazı hareketlerde bişr miktar ağrıyabilir ama çok şiddetli ağrı olmaması gerekir. Çok zorlayıcı hareketler olmamasına rağmen bu ağrıyı hissediyorsanız bir kadın doğum uzmanı ile görüşmenizi öneririm.

 56. hayat hafsa says

  merhaba hocam 1.68 boyundayım 55 kiloyum göbek bölgemde ayva göbekten biraz daha fazlası var pek yemek yemiyorum ama kilo almam çok kolay ne yapmalıyım

  • says

   Merhaba, her insanın deposu farklı bir yerde, demek ki seninki de göbek bölgende. Sağlıklı beslen, abur cubur yeme, bir de spor yapabilirsin. Ayrıca çok da kafaya takma, çünkü kilon normal. Dediğim gibi yapı meselesi.

 57. tolga says

  hayırlı akşamlar :) hocam 97 kilodan 79 a düştüm 6 aydır uyguladığım diyet sonucunda ve son 2 aydır ağırllık idmanları yapıyorum düzenl i olarak ancak fazla kardiyovasküler çalışamadığım için midir nedir belim incelsede göbeğimden fazla erime gerçekleşmedi,bazen moralim bozuluyor aynaya baktığımda karın kaslarımın üzerinde o yağ tabakasını görünce (halimize bin şükür tabi) ama daha iyisi olsun istiyorum işte elimde değil :) arkadaşlarım kardiyoya yüklenme aşırı zayıflarsın diyorlar kafam karıştı çok ne yapmalıyım tavsiyeniz var mıdır?

  • says

   Merhaba Tolga, göbek nasıl eritilir başlıklı yazımızı okumanı öneriyorum. Bu konuda sonuç alman için kardiovasküler egzersiz+ağırlık antrenmanı+ diyet yapmalısın. Arkadaşların merak etmesinler kilo almak çok kolay:)

 58. Ahmet says

  Merhaba Hocam,
  Ben bir şey sormak istiyorum.Öncelikle Diyetisyen’den Diyet programı aldım.karındaki yağları eritme konusunda bilgi sahibi oluyorum yavaş yavaş.fakat karın kası için olan hareketleri kaç tekrar yapmamız gerekiyor ? Yardımcı olursanız sevinirim.

  • says

   3 set halinde yapın, setler arasında kısa dinlenme süreleri olsun. Her sette 8 hareket tekrarı ile başlayın, zamanla artırırsınız, kaslarınızın çalıştığını hissetmeniz için zorlanmanız gerekir, eğer zorlanmıyorsanız hareketi tam yapmamış olursunuz. forumda günlük açıp sorularınızı orda da sorabilirsiniz, yardımcı olurlar.

 59. Mertcan says

  Merhaba Hocam, Öncelikle bizlere bu tür faydalı olan bilgilerde cömert davranmanızdan dolayı sizlere Şükran borçluyuz. Umarım aldığınız dualar misli misli olarak sizlere döner.
  Sizlere kendimden bahsedip soruma yönleneceğim. ben 28 yaş, 1.79 boy, 94 kg,haftada bir halı saha maçı yapan, kas ağırlığı olan ve son zamanlara göbek, göğüs şişkinliğine sahip olan biriyim. kalçada düzensiz bir şişme var bedene göre. kalça ve baldır sertliğide söz konusu. Hocam bedeni uygun bir şekle sokmak için ne yapmam gerekiyor sizce? Özellikle Ateletik görünümlü biri olduğumu zannediyorum ama kalçanın bu ateltik yapıyı gölgelediğini gözlemliyorum. Sizin bu konuda yardımlarınızı bekliyorum. Umarım derdimi anlatabilmişimdir.
  Herşey gönlünüzce olması dileğiyle.. Sağlıcakla kalın…

  • says

   Merhaba Mertcan, güzel dileklerin için teşekkür ederim. Verdiğin bilgilerden kilo fazlan olduğunu görüyorum. Her ne kadar kaslı bir altyapın olsa da bu kasları çalıştırmayıp fazla kalori aldığında senin vücudun da bunları yağ olarak depoluyor. Karnında, göğsünde ve kalçandaki fazlalık bundan kaynaklanıyor. Egzersiz ve diyeti birlikte yapmanı öneririm. Başarılar.

 60. mustafa karaoglan says

  slm 5 aydır iş yeri kapandığı için evde tıkılı kaldım bundan dolayı köbeğimde ve canlarda bayagı bir yaglanma oldı 3 gündür ekmeği 1 dilime düşürdüm saba sabah bol su içiyorum sabah aksam 20 mekik cekiyorum lütfen önerisi olan mst.karaoglan05@hotmail.com meil atın ama en önemlisi şunu ögrendim soguk su yerine sıcak içebilecek şekilde su içmemiz gerekli imiş katılıyorum cok mantıklı geldi sabah 2 öglen 2 bardak sıcak su içtim insallah 1 ay demeden kilolarımı veririm ama en önemlisi arkadaşlar stresten kilo alınıyor işlim olsaydı sitres yaşamasaydım emin olun bu kiloların hiç birini almazdım.iş için birde yardım eden iyi kalpli kişilere rast gelsem her şey yolunda olacak ama ???????? saygılarımla

  • samime Ünlü Sonugüler says

   Merhaba Mustafa Bey, günlük yaşamınızda az ve sık yeme, lokmaları iyi çiğneme, açık havada her gün yarım saat tempolü yürüyüş, mekik şınav gibi hareketleri belli bir sistem içinde yapma, karbonhidratlı ve yağlı yiyecekleri azaltma kurallarını da uygulamaya çalışın. İş konusunda da umarım her şey yolunda gider.

 61. hanife says

  ben son bi kac aydır biraz kilo aldım en son 38 idim ve suan kac oldugumu bilmiyorum ama göbeğimm baya çıktı ve ben bundan çok rahatsızım bir haftadır evde oldugum icin kalktıgımda biraz biseyler yapıyorum ama göbeğimde hiç degişme yok acaba neler yapmalıyım bu göbegimin erimesi için hiç dısarıya çıkmam evde yapabilecegim yöntemler neler yardımcı olabilir misiniz lütfen…

  • says

   Merhaba Hanife şaka yapıyor olmalısın 38 kiloya fazla diyerek. Boyun kaç yaşın kaç bilmiyorum ama oldukça zayıf olmalısın. Bence spor yap hem kasların çalışsın hem de kilon orantılı bir biçimde dağılsın.

   • hanife says

    :) şaka gibi ama şaka degil 20 yaşındayım ve 1 sene önce evlendim bundan bir ay önce gercekten 38 kilo idim ama 1 ay sonra baktım ki evde oturmaktanmısır nedir :) kilo aldım şimdi ne kadar oldum bilmiyorum ama göbegim öne doğru çıkmiş durumda he boyum da 1 60 yardımınız için çok yeşekkür ederim :) 

    • hanife says

     bide şey evde yapabilecegim bir kac hareket söyleyebilir misiniz lütfen ben evden hiç çıkmam da yanlış hareketler yapıp kendime zarar vermeyeyim 

   • hanife says

    bide şey evde yapabilecegim bir kac hareket söyleyebilir misiniz lütfen ben evden hiç çıkmam da yanlış hareketler yapıp kendime zarar vermeyeyim.

    • says

     Salona gitmeden yapılabilecek en güzel egzersiz yürüyüştür ama siz evden çıkmayayım diyorsunuz.  Bu nedenle evde aerobik egzersiz için koşu bandı ya da bisiklet kullanılabilir. Bunun yanında mekik şınav, 1 kiloluk dambıllarla üst beden hareketleri, yapılabilir. Ama hiç spor salonuna gitmediyseniz bazı hareketlerin size bir uzman tarafından gösterilmesi, yaparken de denetlemesi lazımdır.

 62. Sarp says

  1998 doğumluyum boyum 175 kilom 65 aslında fena değil ama göbeğim var bunu eritmek için yaklaşık 4 ay 200-300 mekik çektim ama hiç faydası olmadı ve (yazınızda da var zaten) diyet yapmıyorum ama 3 saat basketbol oynuyorum 1000 ip atlıyorum ve 150 mekik çekiyorum yemek yemeyi severim ama kahvaltı hariç nerdeyse hiç ekmek yemem göbeğimmi eritmeyi çok istiyorum ne gerekirse yaparım vakit önemli değil
  baska ne yapmalıyım? diyet yapmalı mıyım? 

  • says

   Merhaba Sarp, dediğin gibi kilon fazla değil ama göbeğinde yağ birikmesi harcadığından fazla kalori aldığını gösteriyor. Kahvaltı harici ekmek yemem diyorsun ama bu ekmek yemem ama pilav, makarna,tatlı,kızartmavı yerim ise ekmek yemen daha iyi olur. Bu yazıda da linki verilen göbek nasıl eritilir başlıklı yazımı oku, orda çok daha geniş bilgi göreceksin.

 63. mira akdeniz says

  hocam ben 15 yasındayım boyum 1.65 64 kiloyum göbek yaglarım ne yaptıysam erimedi annem diyet icin erken oldugunu soyluyor ne yapmamı önerirsiniz simdiden tesekkürler :)

  • says

   Miracım merhaba, annen kısmen haklı, nedense bizim toplumda diyet deyince yemeden içmeden kesilip, kilo verene kadar öyle yaşayacaksın anlamına geliyor. Büyüme çağındasın, bu dönemin etkisiyle vücudunda yağlanma olabilir, kısıtlayacağın yiyecekler hazır gıdalar, kızartmalar, kola vs içecekler, hamurişleri, şeker, tatlı gibi aslında vücudumuzun ihtiyaç duymayacağı gıdalar olsun. et, süt ürünleri, yumurta, sebze, meyve mutlaka tüketmelisin, kendini açlığa mahkum etme. Ve mutlaka egzersiz ya, tempolu yürüyüş en güzelidir, her zaman yapılabilir, her yere yürüyerek gitmeye çalış. Bilinçli olduğun sürece vermemen için sebep yok. Annen de uygun az yağlı yemrkler hazırlayarak sana yardımcı olsun.

 64. evrem says

  merhaba ben 20 yasında yı 2 yasında bır kızım var dogumdan kalan kılolarım var suanda68 kılodayım 1.54 boyundayım ne yapsam kılo veremıyorum gobek ve kalcalarım var egzersız yapmaya basla nesfıt kulanmaya basladım ben dek ısdedıgım 68 degılde54 yada 50 dusmek ısdıyorum ne yapmak gerek yardımcı olursanız tesekkürler

  • says

   Merhaba Evrem, doğum sonrasında kilo vermek için uygun döneme gelmişsiniz, hem emzirmeyi sonlandırma hem de vücuttaki bir takım değişikliklerin geri dönmesi adına. Ne yaparsam yapayım kilo veremiyorum diye bir şey olamaz, muhtemelen farketmeden yanlış ya da eksik şeyler uyguluyorsunuz. Egzersize zaman ayırın , tempolu yürüyüş yapın ya da dışarı çıkmak için vakit bulamıyorsanız eve bir egzersiz aleti alabilirsiniz. Beslenme olarak da nesfit büyük oranda karbonhidrat içerdiği için çabuk acıkmanıza neden olur, sebze ve protein tüketimine ağırlık verin, kendiniz sağlıklı sebze yemekleri yapabilirsiniz, yağı çok az kullanın, egzersiz yaparak kalori açığı da ortaya çıkarırsanız mutlaka kilo verirsiniz. Şok ve düşük kaloriye dayanan diyetler yapmaktan kaçının, bu kısa sürede etkili olsa da uzun vadede kilolarınız fazlşasıyla geri döner.

 65. şişko:)) says

  mrb hocam ben 1.60 boyunnda 49 kilodayım bacaklarım popom falan gayet normal hatta zayıfım bile diyebilirim yanllız göbegim cok fazla bide belim baya yaglı fizigime göre cok rahtsız edici zayıflamk istemiyorum kesinlilkle ama göbegimin gitmesi şart cok sinir bozucu bi durum bana bişeyler önerirmisniz şimdiden coook teşekkürler..

 66. ergün doğan says

  merhaba hocam ben 18 yasındayım 1.80 boy 82 kiloyum. fazlalıgım kac kilo? yağları eritmek ve karın kası yapmak için neler önerirsiniz?

 67. kdr says

  Iyi gunler hocam 182 biyum 92 kilom. Yaklask 6-8 arasnda kilo vermk istyorum daha dogrusu benm tek sikntili bolgem can simidi denilen bolge ve buradaki yaglanmalar bunun icin salona yazildim fakat ogrenci oldugum icin duzenli yapamadim diyete basliyacagim daha dogrusu diyet prigrami yapamam az yicem ve aksamlari yememeye basliyorum benim sorum salona gitmeden can simidi denen bolgedeki yaglanmayi nasil goturebilrm eve dambil seti alicagm evde mekik yapacagim ve haftda 2 hali saha 1 de basket iyncam sizce iyimidir kosmak en iyi yakma diye biliyorum simdiden tesekkurler

  • says

   Göbek nasıl eritilir başlıklı yazımı okumanızı öneririm, diyet koşu ve fitnes antrenmanını birlikte yaparsanız iyi sonuç alırsınız. Mutlaka spor salonu diye şartlandırmayın kendinizi. Evde de mekik, şınav, barfiks ve dambıllarla disiplinli bir biçimde çalışırsanız sadece göbek bölgesini eritmekle kalmaz, şekilli bir vücut edinizsiniz. Yemek içeriğinde protein ve sebzeye ağırlık verin. Karbonhidratı abartmayın, yağı azaltın, asitli içecek ve fast food yemeyiniz.

   • kdr says

    Gobek nasil eritilir baslkli yazinizi okudum ve gerxekten cok faydali bir yazi onun icin ayrixa tesekkurler simdi siz kosu demissinz fakat benm bahsettigim hali saha maci basketbol gibi seyler yani tempolu kosu degil onlarla birlkte diyet ve evde mekik dambil sopayla olan hateketlerle olur mu yoksa spor salonu daha mi etkili ev ile spor salonu aynimidir 

 68. kdr says

  Gobek nasil eritilir baslkli yazinizi okudum ve gerxekten cok faydali bir yazi onun icin ayrixa tesekkurler simdi siz kosu demissinz fakat benm bahsettigim hali saha maci basketbol gibi seyler yani tempolu kosu degil onlarla birlkte diyet ve evde mekik dambil sopayla olan hateketlerle olur mu yoksa spor salonu daha mi etkili ev ile spor salonu aynimidir 

  • says

   Tabi ki bahsettiğiniz maçlar da kısmen etkilidir, denersiniz etkisini vücudunuzdaki değişimden anlarsınız. Aslında hareketlerin doğru yapılması adına spor salonunda başlamak iyidir. Ama hareketler, setler, uygun hareket ve ağırlıklar konusunda bilgi sahibiyseniz evde de yapabilirsiniz, vücuttaki kasları çalıştırmak için kendi vücut ağırlığınız da dahil olmak üzere bir çok alet kullanabilirsiniz, halter, sehpa, dambıl evde kullanabileceğiniz aletlerden. Önemli olan hangi hareketin vücudun hangi kasını çalıştırdığını bilmeniz.Ve de bu hareketleri belli disiplin içinde yapmanız. Bu konuda forumda açılan günlüklerde çok faydalı bilgiler var, okumanızı, hatta forumda bir günlük açıp orada sorularınızı sormanızı öneririm. Sonuçta bir bayan olduğum için fitnese biraz yabancı sayılırım ama bilgi sahibi arkadaşlar size yardımcı olacaktır.

 69. tolga says

  hocam ben 1.89 boyunda ve 78.5 kilo ağırlığındayım 1 yılda 20 kilo verdim ve 5 aydır spor yapıyorum yaptırdığım ölçümlere göre vücut yağ oranım %7.9 olmasına rağmen hafif göbeğim var:) ben mi çok sabırsızım yoksa genetik sıkıntımı vardır anlamadım kaslarımın üzerindeki o yağ tabakasını bi türlü istediğim seviyeye çekemedim .Bana mümkün olduğu kadar bi yol gösterirseniz çok sevinirim teşekkürler :)

  • says

   Merhaba Tolga, kilo vermedeki başarın için kutlarım özellikle, Ne tür spor yaptığından bahsetmemişsin ama, özellikle fitnes yaparsan hedefine daha rahat ulaşabilirsin, 5 ay kısa bir süre bence, eğer daha önceden bir spor geçmişin olsaydı daha çabuk toparlayabilirdin. Foruma üye olmanı ve günlüklerdeki bilgileri okumanı öneririm. Deneyimli ve bu konuda bilgili arkadaşlar sana daha çok yardımcı olacaktır. Şunu hiç unutmamanı öneririm ulaştığın formu korumak için çalışmaya hep devam etmelisin, yoksa kaslar çalışmadığında 2 hafta gibi kısa bir sürede form kaybetmeye başlıyor. Depon göbekte olduğu için verilmesi daha zor tabi ki, ama çalışan bayanların bile karın kası yaptığını görüyoruz, bu bir erkek için daha kolay olsa gerek:)

 70. tolga says

  Yanıtınız için teşekkürler hocam :) ben fitness yapıyorum bu süre zarfında son 1 aydırda haftada 4 gün çalışarak kardiyo egzersizlerinede vakit ayırmaya başladım.Önerinizi dikkate alıcam,ilk işim forumunuza kaydolmak olacak,tekrar teşekkürler :)

 71. Oğuzh says

  Hocam 16 yaşındayım boyum 179 kilom 90 iriyim ama kilomu vermek istiyorum diyete başladım sporda yapıyorum kaç ayda ideal kiloya gelebilirim

  • says

   Henüz büyüme çağındasın, boyun biraz daha uzar, dengeli beslen, spor yap. Herkesin metabolizması farklıdır, önemli olan sadece vermek değil sonrasında da korumaktır. Acele etme gerekeni yaparsan daha kalılıcı olur.

 72. hüseyin kafkas says

  Hocam öncelikle selamlar.. Verdiğiniz bu değerli bilgilerden dolayı çok teşekkürler gerçekten çok işimize yarıyor ve bilinçli spor yapmamızı sağlıyor..

  Benimde size bir kaç sorum olacak… Ben 3 aydır fitness sporuyla ilgileniyorum.. 31 yaşındayım, 182 boyunda ve 75 kilodayım.. Uzun boyuma ve ince yapıma karşılık küçük bir göbeğim var. Göbeğimi eritmek için karbonhidrat ve kalorili yiyeceklerden kaçınıyorum. Ancak bir yandan da hacim kazanmak istiyorum ve kaslarımdan kaybetmek istemiyorum.. Nasıl beslenmem gerektiği konusunda kimseden doğru bir bilgi alamadım.  Şu anda protein ağırlıklı besleniyorum. Hem hacim kazanmak hemde göbeğimi eritmem için nasıl beslenmem gerekiyor??? yoksa böyle bir şey mümkün değil mi?? Önce göbeği eritip ondan sonra mı kaslarıma ağırlık vermeliyim???

  Bir de protein tozuna başladım. Bu göbek eritme sürecinde protein tozu bana kilo aldırır mı?? Yoksa protein tozu sadece kaslarıma mı etkili oluyor.. Yeni başladığım için protein tozunu spor yaptığım günler spor sonrası bir ölçek alıyorum. bu doğru bir kullanım tarzı mı??? 

  BU arada BCAA’da almak istiyorum bu konudaki tavsiyeniz ne olur???

  Şimdiden çok teşekkür ederim…

  • says

   Merhaba Hüseyin, öncelikle güzel sözlerin için teşekkür ederim. Sporu ve beslenmeyi doğru uyguladığında hedefine ulaşırsın, kaslar geliştikçe daha fazla kalori yakarsın ve beslenmen abartılı olmadığı sürece depodan yani göbeğindeki yağlardan faydalanırsın. Sporu sistemli bir şekilde yapmalısın. Protein tozu kilo aldırmaz, spor yaptığın sürece kasların tarafından kullanılır ve gelişim daha kolay olur. 
   http://www.bodytr.com/2012/01/whey-protein-tozu-nedir.html  bu linkteki yazımızı oku daha faydalı bilgiler bulacaksın. BCAA konusunda da hiç fikrim yok, çünkü fitnesla ilgilenmiyorum. Ama foruma üye olup sorularını orda sorabilirsin ve de eski yazılan günlükleri oku, deneyimi olan kişilerin verdiği çok güzel bilgiler var. 

 73. özge says

  merhaba ben 1.75 boyunda 95 kilo 25 yasında bir bayanım..2 yıl önce 103 kiloya kadar çıktım sonra kendi çabalarımla kilo vermeye baslamıstım 88 kiloya inmiştim ama tekrar aldım  suan 95 kiloyum.Sorularım şöyle ki ben spor yapınca başım dönüyor fazla ısınma hareketi yapmadan spora başlıyorum o yüzden olabilir mi?  Ayrıca anlayacağınız üzere istikrarlı diyet ve spor yapamıyorum sürekli kilo alıp veriyorum daha iyi motive olmak için ne yapmam lazım? ne yemeli ne içmeli nasıl düşünmeli ? yardımcı olursanız çok sevinirim.. Tesekkur ederım     Saygılar..

  • says

   Merhaba Özge, öncelikle bir doktor kontrolünden geç, hipotiroidi, insülin direnci gibi bir sorunun olabilir. Eğer böyle bir sorunun yoksa, kendin bilinçsiz diyet yapma, bir diyetisyenden yardım al, devlet hastanelerinde de var. Diyet yanında mutlaka egzersiz yapmalısın. Hareket esnasında başının dönmesi ya tansiyon düşüklüğünden ya da iç kulaktaki denge sistemindeki bir sorundan kaynaklanabilir. Diyet yapan bir kişi için yürüyüş en güzel egzersizlerden biri. Her gün 40 dakika tempolu yürüyüş yap. Bu süreyi kondisyonun oranında artırabilirsin. Kilon sağlığını tehdit eder hale gelmiş. Bol su iç, iyi çiğne, bu da fazla yemeni engelleyecektir. Bunları yaparsan zayıflamaman için bir neden yok. Güzel haberlerini bekliyorum.

   • özge says

    Yardımınız için çok teşekkür edrim.Şekerle ilgili cok sukur bir problemım yok baktırdım ona..tiroide baktrmadım ama:( tansiyon düşüklüğü yaşıyorum zaman zaman sanırım bır doktora gıtmelı :(sonra da dıyetısyene.. su ıçmeye calısıyorum ama dedıgınız gıbi bol içmeliyim.Ayrıca polikistik over hastasıyım ben onunla ilgili de bir kaos ıcındeyım  polıkıstıkover sısmanlıgı şışmalık polıkıstık overi tetıklıyor:(.15 yasına kadar cok fazla kılosu olan bırı degıldım  hatta  zayıftım..umarım yavs yavas da olsa fazla kilolarımdan artık kurtulur sizleride haberdar edrım tekrar tesekkurler sevgiler…

 74. Abdulkadir says

  Merhaba hocam. Ben 17 yaşında 1.68 boyunda ve 63 kiloyum. Küçüklüğümde çok zayıftim ama okula başladım ve kilo almıştım. Ama şimdi o kilolar kalmadı fakat karın bölgemde bir miktar yağ var. 6 aydır mekik şınav çalışıyorum fakat karın yağlarım erimedi. Spor salonuna pek vakit olmuyo. Arkadaşlar çok belli olmadığını söylüyo ama ben rahatsizım. Ayrıca zayıfladığımdan dolayı göğsümdede bir miktar yağ kaldı onlara çare bulamadım. Yanıtlarsanız çok mutlu olurum

  • says

   Merhaba Abdülkadir, karın yağlarını abartıyor olabilir misin? Sonuçta iç organlarımızın korunması için bir miktar yağ tabakasının olması sağlıklı. Sanırım sen profosyonel sporcular gibi karın bölgende 6 lı paket ve kaslı göğüsler istiyorsun. Tabi bunun yolu da disiplinli çalışmadan ve bunu hep devam ettirmekten geçiyor. İllaki spor salonuna gitmen gerekmiyor. Evde dambıl ,halter, sehpa 3 lüsü ile yapılabilecek bir sürü hareket var. Ayrıca mekik, şınav, barfiks gibi kendi vücut ağırlığını da kullanarak yapacağın hareketler var. Disiplinli spor yaptığında kasların gelişecek ve yağların da yanmaya başlayacaktır. Sitemizde çok güzel yazılar, forumda da çok değerli bilgiler bulacaksın. Kolay gelsin diyorum:)

  • says

   merhaba Seçil, böbrek rahatsızlığı olanların bazı gıdaları sınırlı miktarda tüketmeleri gerekir, rahatsızlığın ne boyutta bilmiyorum ama bir diyetisyen kontrolünde diyet yapabilirsin ve de egzersiz uygulayabilirsin.

 75. kübra says

  mrb  1 sene önce sezeyanla doğum yaptım ve göbeğim kaldı 20 yaşındayım boyum 162 63 kiloyum kilomla memnunum ama göbek gtsn istyorum :(

  • says

   Merhaba Kübra, doğumdan sonra rahmin kendini toparlaması zaman alır, ama bu zaman geçmiş, göbeğin kalması ise karın kaslarının gelişimine ve bağdokunun kişiden kişiye değişmesine bağlıdır. Mekik hareketini yaparsan hem karın kaslarının toparlamasını sağlarsın hem de bir sonraki doğumda daha fazla sarkma oluşmasını önlersin. Üzülme gerektiği disiplinde hareketleri yaparsan kesin sonuç alırsın.

 76. Abdulkadir says

  Hocam peki şu titreşimli zayıflama kemerleri karın bölgesindeki yağlardan kurtulmama yardım edebilir mi? Cevaplarsanız memnun olurum

 77. kadir says

  L-carnitine kullanıyorum 83kg ım 96dan 78e düşmüştüm fakat okuldan dolayı 1.5yıl gibi bir ara vermek zorunda kaldım şimdiyse hardline l carnitine kullanmaya başladım sıkı kardiyoyla bunu destekliyorum düşük kiloylada agırlık çalışıyorum bir kaç hareket ne kadar gücüm kaldıysa kardiyodan sonra tabiki 3km koşu 3km yürüyüş yapıyorum ayrıca fakat vücut yapısından vücut yapısına genetige kadar çok degişebiliyor bu konular bir çok insanla beni yan yana koyun aynı şeyleri yiyelim gücümüzün sonuna kadar efor sarfedelim karşımdaki benden daha çok yag yakar çünkü genlerim elverişsiz yag yakımına son safhaya geldim çok zor eriyecek bunun farkındayım bu işin içinde 4.yılım ama dedigim gibi en büyük etken gen yapısıdır kim ne derse desin kas oluşması içinde yag tutulmaması içinde yazılanlar son derece faydalı bilgiler ayrıyetten teşekkür ederim…

 78. tuğba says

  İyi günler.Ben 19 yaşındayım göbeğimden çok fazla rahatsızım. Fazla kilo sorunum yok sadece göbek kısmımın erimesini çok istiyorum.  ne yapmam lazım . lütfen yardmcı olun hocam..

 79. hüseyin says

  hocam merhaba 22 yaşındayım 74 kiloyum ancak göbeğim var 1 senedir spor salonuna gidiyorum vucudumun diğer bölgelerinde gelişmeler var ama göbeği vermek için yürüyüş yaptıgımda göğüs ve omuzlarımda gidiyor…ne yapabilirim hocam bide kilom ideal mi sizce bel bölgem 91 cm koşu mu yapmalıyım yoksa ağırlıklar sayesinde gider mi ? teşekkürler 

 80. selly says

  merhaba ben 17 yasındayım 170 85 kiloyum yeni yıla 60 kilodan daha az girmem gerek ne yapmam gerek acil çözümü yok yemek yemeyi tamamen kesicem

  • says

   MERHABA SELLY, EN AZINDAN TEMPOLU YÜRÜYÜŞ YAP VE HİÇ BİR ŞEY YEMEDEN ZAYIFLAMAK ÇOK YANLIŞ, KESİNLİKLE ÖNERMİYORUM, YAĞLI VE KARBONHİDRATLI GIDALARI KISITLA, SEBZE VE PROTEİNİ ÇEKİNMEDEN TÜKETEBİLİRSİN, YEMEYİ TAMAMEN KESİP ZAYIFLAYABİLİRSİN BELKİ AMA YEMEYE BAŞLADIĞINDA ŞİMDİKİ KOLNUN ÜSTÜNE ÇIKARSIN, VÜCUDUN YAĞ DEPOLAMA EĞİLİMİNİ ARTIRIRSIN. BİLİNÇLİ BESLENMEK VE BUNU SÜRDÜRMEK ÇOK ÖNEMLİ, BİR DİYETİSYEN KONTROLÜNDE DE BESLENME PROGRAMI İZLEYEBİLİRSİN.

 81. melek says

  merhaba hocam benimde bel fıtığım var ileri derecede 2 tane ve tiot hastayım boyum 1.67 kilom 91 yaşım 23 otuz kilo fazlam var vermek istiyorum spor yapamıyorum çünkü bir sonraki gün belim çok ağrıyor ne yapmam gerekiyor nasıl zayıflayabilirim…

  • says

   Merhaba Melek sanırım tiroid hastasıyım demek istedin, bu konuda tedavi görmüyorsan tedavi olmalısın, bel fıtığına gelince operasyon gerektiren bir durum yoksa yürüyüş bel kaslarını güçlendirme açısından çok iyidir. Yürüyüş ve diyetle bu problemini halledebilirsin.

 82. Merve says

  Merhaba ben merve 15 yaşındayım 45kilo 1,58 boyundayım 1 sene önce göbeğim yoktu ama artık benden önde gidiyo fazla değil ama yinede belli oluyo.Lütfen bana bişey söyleyin uyguluyim yaza kadar eritmem lazım.

  • says

   Merhaba Merve, henüz çok küçüksün, bence abartıyorsun, sadece spor yapabilirsin bu vücudunun toparlanmasına yardımcı olur, kızlarda bu dönemde hormonların etkisiyle yağlanma olur, zamanla vücut şeklin oturur.

 83. melek yılmaz says

  merhaba hocam ben 6 aydır spor yapıyorum 15 kilo verdim haftanın 2 günü spınnıg ve 1günüde plates yapıyorum 98 kilo ile başlamıştım spora göğüsden koldan ve basenden çok güzel inceldim ama göbekten pek fazla değil ve göbeğim ve yanlarım çok çirkin duruyor bunu için neler yapabilim şimdidem teşekkür ederim…:)

 84. şeyma says

  merhaba hocam ben 1.58 boyundayım 62  kiloyum  egzersiz hareketleri yapıyorum fakat bi faydası oölmuyo genellikle  sıkca kullanılan  bir  öneride bulunurmusunuz lütfen   ha bide bu kilo  normalmi?

 85. says

  hocam ben 1.58 boyundayım 55 kiloyum 14 yaşındayım bir sürü egzersizler yaptım hiç birisi olmadı ve ne yapıcağım konusunda size danışmak istedim göbeğimi eritmem için daha neler yapabilirim besleme konusunda da iyiyim

  • says

   Merhaba Şeyma, ergenlik döneminde yağlanma olması normaldir, mümkün olduğunca hareketli bir yaşantı seç ve gün içinde ekstra enerji harcamaya çalış, sakın bilinçsiz şekilde diyet yapma, karbonhidratı azalt, abur cubur yeme ve de hareket, işin sırrı bu.

 86. ümmü says

  meraba ben 19 yaşında 154 boylarında ve 55 kiloyum sizce kilom çok mu fazla göbeğimde son zamanlarda aşırı büyüme ve yağlanma var sizce ne yapabilirim

 87. hakan öztürk says

  Hocam merhabalar ben 18 yasindayim 1.69 boyundayi ve kilom 75 cok fazla yaglarim var ve boyumda biraz kisa oldugunda toplu duruyorum ve bundan cok rahatsizim once kilom fazlami yoks bu yaglar nasil hdicek yardimci olursaniz sevinirim hayrli gunler

  • says

   Merhaba Yasmin, rahim sarkman hangi aşamada bilemiyorum. Zorlayıcı hareketler olumsuz etkileyecektir kanımca, bunları kendin de farkedebilirsinç İşin en doğrusu bir kadın doğum hekiminden en doğru bilgiyi alırsın. Halter çalışmaları filan yapma şimdilik. O bölgedeki kasları geliştirmek için de Kegel egzersizi yap. Bunu şöyle düşün, idrarını yaparken tutup bırakacak şekilde kaslarını sık. aynı hareketi gün içinde de kaslarını sıkmak suretiyle yapabilirsin. İleri düzeydeki sarkmalarda cerrahi müdehale yapılabiliyor. Ama en doğru görüşü bir hekim verebilir.

 88. zeynep says

  merhaba hocam diyet yaparken arada sırada kaçamak yapmak diyeti bozarmı bazı kişiler bi anda yemenın vücuda yağ depoladgını soyluyor doğrumu

  • Samime Ünlü Sonugüler says

   Kaçamağın içeriğine ve miktarına bağlı, arada olabilir tabi ama, bu sürekli olduğunda kilo verme zora girer.

 89. arda says

  meraba hocam ben 16 yasinda 1.86 boyunda 89 kilodayim. 1 hafta once test yaptirdim spor salonunda vucut yag oranim %23 cikti, bunu 2 ayda %18e indirebilir miyim? haftada 4 gun spora gidiyorum ve 45 dakika cardiyo yapiyorum. 15 dakika bisiklet, 15 dakika uzay bisikleti ve 7.5 dakika kosu, 7.5 dakika yuruyus yapiyorum. bunlarin disinda agirlikta calisiyorum baya bi. sizce faydasini gorur muyum hocam

  • Samime Ünlü Sonugüler says

   Kesinlikle görürsün, sürelere kafayı takma sporu bir yaşam biçimi haline getir, sonucu kendiliğinden gelecektir, bıraktığın anda kaslarda 2 hafta gibi kısa sürede geriye dönüş başlar yani hep devam, kolay gelsin.

 90. Şaban says

  yaş:24
  boy:1.74
  kilo:76

  hocam yaklaşık 5 yıl önce 66 kilo idim. vücudum fit ve düzgündü. şimdi yağlanma çok fazla ,
  işim gereği spor yapamıyorum. 10 kilo verebilmek için tek ve etkili bir hareket ya da spor var mı?

  • Samime Ünlü Sonugüler says

   mekik, şınav, barfiks,lung dediğimiz egzersizleri sistemli yapın ve de yediklerinize dikkat tabi ki.Kolay gelsin.

 91. Ömer says

  hocam merhaba. 30 yaşındayım, 1,82 boyundayım ve kilom da 93 ile 102 arası deşiklik göstermekte. 6 yıl öncesine kadar fit bir yapıdaydım, 78-83 kg arası değişiklikler oluyordu, stresten kaynaklı olarak ani bi kilo alımı yaşadım.

  sol dizimde çapraz bağ zedelenmesi yaşadığım için koşu yapamıyorum, sadece yürüyüş yapabiliyorum. vücudumda kilolarımın çok büyük bir oranı göbek bölgemde. hatta yanlarda yok gibi neredeyse. sizce bu koşullar altında nasıl bir yol izlemeliyim?

  • Samime Ünlü Sonugüler says

   Merhaba Ömer Bey,
   Diyet ve egzersizi birlikte sürdürmeniz gerekiyor, tempolu ara egzersizleri içeren yürüyüş da 2 katı kadar sürede yapıldığı sürece koşu kadar etkili. Doğru beslenmeye çalışın, tempolu yürüyüş ve sağlığınız için olumsuz etkisi olmayan fitnes hareketleri ve bunların yanında doğru bir beslenme hedeflerinize sizi ulaştıracaktır. Ayrıca kilolu olmaz diziniz içinde olumsuz etki yapacaktır.

 92. zehra says

  hocam ben zehra 15 yaşındayım 16 ya girmek üzereyim 163 boyum var 65 kiloyum vücut kitl endeksim norma çıkıyor ama bikaç kiloyla kurtarıyor kendimi çok kilolu buluyorum ben 8 yıl kareteye gittim düzensiz oldu sonra ayağımı kırınca bırakmak zorunda kaldım ve kilo almaya başladım et ve hamur tarı hiç bişi sevmiyorum çok nadir oluyo yediğim mekik günde 100 tane çekebilirim, dips deseniz 30 40 tanee çekebilirim , şınav 10 20 çok çekemiyorum ayağım yüzünden ve koşabiliyorum hızlı ama oturduğum yerde hızlı koşabileceğim yer yok anca okulumda ben bu saydıklarıma yapsam her gün biraz da beslenmeme dikkat etsem eksik ne kallır 15 kilo vermek daha rahat koşmak istiyorum teşekkürler..

 93. says

  boy 167 kilo 56 17 yaşındayım daha önce 60 kiloydum diyet ve sürekli spor ile 53e düştüm ama okullar açıldığı için diyet ve spor düzenim bozuldu. şimdi 56 kiloyum ama ben 50 olmak istiyorum zayıflama kapsülü kullanmayı düşünüyorum sizce ne yapmalıyım

 94. Furkan Yıldırım says

  Ben 1998 ağustos doğumluyum bogun 170 civarlarında kilom 70-75 kilo arasındayım ve karın kası yapmak istiyorum ama göbek var sizce napmalıyın? :/

 95. Ahmet says

  Hocam ben kalp yetmezliği hastasıyım çok ağır sporlar yapamıyorum göbekte biraz yağlanma var ama kilo sorunum yok ne önerirsiniz

 96. says

  yaşım 17 boyun 170 kilom 75 yaza kadar 60-65 kiloya düşmeyi çok istiyorum hocam. fitness yapıyorum günlük yaklaşık 2 saat spor yapıyorum yediklerime de dikkat ediyorum fakat çikolatadan vazgeçemiyorum sizce ne yapalirim

 97. mehmet says

  1.76 boy 68 kiloyum bel çevrem 84 göbegimin incelip yağı azaltmak istiyorum napmalıyım sizce ? ve ideal bel çevrem kaç olmalı ?

 98. burçin says

  merhaba ben 17 yaşındayım boyum 1.62 kilom 57 göbeğimi eritmek istiyorum bu hareketleri hergün yapıyorum ama sanki göbeğim daha çok şişiyor vermem gereken sadece 3 kilo mezuniyete kadar nasıl verebilirim ekmek ve pilav tüketmiyorum.

  • Samime Ünlü Sonugüler says

   Mezuniyet töreninden 10 gün önce karbonhidratı kısıtlayıp, protein tüketerek bu kilonu verebilirsin. Ama kalıcı bir şkil istiyorsan düzenli tüm vücut egzersizi yapmalısın.

 99. süheyl says

  hocam boyum 1.74 kilom 80 omuzlarım falan geniş ama biraz göbeğim var. aç kalmadan bir diyet listesi önerebilirmisiniz size zahmet? yaşım 16 ayrıca da güreş hafta içi 3 gün güreş antrenmanım var. enerjisiz kalmadan bunu başarabilirmiyim ?

 100. büşra says

  hocam 14 ay arayla doğum yaptım 2 çocuğum var doğum kiloları ve kocaman bi göbeğim var 1.75boy 80 kiloyum nasıl kilo verebilirim yardımcı olurmusunuz

  • says

   İdeal kilona ulaşana kadar diyet ve spor, sonrasında bilinçli beslenme ve yürüyüş gibi ekonomik yönden ya da zaman yönünden sizi sınırlamayan bir egzersiz.Karın kaslarına yönelik mekik gibi egzersizleri de ihmal etmeyin, bunlar o bölgedeki kasları geliştirir yalnız tek başına işe yaramaz.

 101. sofi says

  Merhabalar, sitenizi çok beğendim. Çok düzgün bir türkçeyle ve akıcı,açıklayıcı yazılmış.Eklenen resim ve videolar da öyle…Gelelim asıl meseleye ben 30 yaşında bir bayanım;10 sene önce nerdeyse baklava karnım vardı(popomu bi küçültemedim gerçi)ama 2 çocuk doğurdum ve onların bakımı hayat şartları derken bir türlü toparlayamadım. Şu an 81 kiloyum boyum 1.68cm…Sizin eklediğiniz bir yerden baktım da günlük almam gereken kalori 1535 çıktı. Alt karnım ve belimin yanları aşırı yağlı, fışkırıyor resmen..Hem diyet hem spor yapmak istiyorum ama benim bunları dışarı çıkmadan evde yapmam lazım.. Lütfen bir öneride bulunun ne yapayım hangi diyeti? Ve ne kadar zamanımı alır en azından 15-20 kilo vermek? Kendimi 45 yaşında gibi hissediyorum eşim ise taş gibi ona layık olmak istiyorum:((

 102. Mustafa says

  Merhabalar… Hocam ben yeni 18 yaşıma girdim.Boyum 1.73-74 kilom 76-77 ben yaklaşık 4 aydır spor yapıyorum başladığımda 90 kiloydum şimdi 77 civarıyım.Son bi kaç aydır hata yaptım kardiyoyu bıraktım malesef bu yüzden sanki göbek bölgemde yine bi şişme olduğunu hissettim.Yeniden ama daha düzgün bir şekilde başlamak istiyorum hala spor salonuna gidebiliyorum ama bu sene sınav sitresi yaşadığımdan dolayı yemeyi kesme konusunda biraz sıkıntı yaşıyorum çünkü stres ani duygu değişimi gibi olaylarda yemeyi kesenlerden değilde yemeğe yüklenenlerden oluyorum :) Sizin önerileriniz tüyolarınız nelerdir acaba siz ne düşünüyorsunuz bu konuda ne tarz şeyler yapabilirim şu göbeği eritme konusunda çünkü kafaya çok fazla takıyorum üzülüyorum.Şmdiden teşekkürler…

  • says

   Merhaba Mustafa, çok başarılı bir şekilde kilo vermişsin öncelikle bunun için kutlarım. Tabi sınav dönemlerind bir çok kişi senin durumuna düşüyor. Stresten yeme ihtiyacı doğuyor ve bunlar genelde çerez, cips, cola türü kalorili gıdalar oluyor. Bu ihtiyaç durumlarında salatalık, yeşil elma, az miktarda fındık fıstık vs türü çerez, çok fazla olmamak kaydı ile bitter çikolata yiyebilirsin. Kola tüketmeni önermiyorum. Tabi aşırı beyin aktivitesi nedenityle de yeme ihtiyacı ortaya çıkıyor. Spor seni rahatlatacak en azından kafa dağıtmanı sağlayacaktır.Üzülmek bu konuda yapacağın en kötü şey, hiç bir işe yaramaz çünkü. Önceliğini sınava ver, spor salonuna gittiğinde kardio ve fitnesi beraber yap. Günaşırı yapman yeterli. Başlarılar.

 103. emre says

  ben 18 yasındayım boyum 1.80 kilom 65 ama kardesim 13 yasında 56 kilo, kilo verip kas yapmak istiyor ne önerirsiniz?

 104. Gizem says

  13 yasındayım 1.60 boylrnd fılanım. Ama neredeyse boyumla kilom aynıı. Yaz gelıyo zayıflamam lazım. Napmam gerekıyo

 105. arda says

  Yaş:18 Kilo:82 Boy:1.85 kas konusunda ne yapmamı önerirsiniz kilo vermelimiyim göbek kası öncelik mi olmalı

 106. Kubilay Ülger says

  Merhaba hocam 20yasında 1.88 boyunda geiş omuzlu fakat 105 kılo bırıyım futbol oynadım yıllarca bacaklarım kaslı fakat gobek ve gogus bolgem oldukca yaglı 1 ay ıcınde erıtmem gerekıyo yaklasık 10 kılo vermem gerekıyor ıs yerı mulakatım ıcın kendım kaptanlık yapıyorum. stajerım ama fızık problem olabılır bana ne onerırsınz.

 107. ilyas says

  merhaba hocam ben 16 yaşındayım 170 boyunda 62 kiloyum.bundan 4-5 ay önce 86 kiloydum ip atlayarak ve yemekleri azaltarak 62 kg oldum.ama şimdi kilolu zamanlarımdan kalan küçük de olsa bir göbeğim ve biraz göğüs yağlarım var.fazla değil çok az war ama ben yinede dümdüz olsun istiyorum ve 1 ay gibi bir sürede eritmek istiyorum. haftada 2-3 gün 45dk arası koşuyorum,günde en az 45 dk yürüyorum ve her gün 2×50 mekik 2×30 şınav ve 60 tane sopalı twist hareketleri yapıyorum sizce nasıl devam etmeliyim.

  • says

   İLYAS SELAM, BAŞARINI KUTLARIM ÖNCE. KARIN KASI YAPMAK KOLAY DEĞİL, SPORA DEVAM ET VE DÜZENLİ VE DENGELİ BESLEN, KASLARIN GELİŞTİKÇE DAHA ÇOK KALORİ HARCAYACAKSIN VE YAĞ YAKMAYA DEVAM EDECEKSİN. ZAMANLA KASLARIN DA BELİRGİNLEŞMEYE BAŞLAYACAKTIR.

 108. salih says

  merhabalar hocam ben 17 yaşındayım 174 boy 65 kilo.eskiden kiloluydum şimdi kilom normal ama hafif göbek var oturunca biraz daha belli oluyor.nasıl yakarım? Haftada 2 gün yarım saat koşu ve günde 50 dk yürüyüş yapıyorum bu yeterli mi yoksa başka egzerszler mi yapmalıyım.

 109. Onurhan says

  Merhaba ben 26 yaşındayım 175 boyunda 55 kiloyum kilo almak için defalarca birçok yöntem denedim fakat bizde genetik bir durum ve metabolizmanın hızlı olduğunu düşünüyorum. Hepsini es geçelim ve sorumu sorayım ben evimde sporumu yapıyorum şuan hiçbir hareketli işim yok sadece 2 akşamda bir spor yapıyorum 40 dk. Günde 2 öğün yemek yiyorum ara atıştıştırmalar hariç. Ve günde 2 defa gainer içiyorum toplam 200 gr . 6 ay gibi sürede normal kiloma kavuşmasamda sağllıklı biçimde kiloma yaklaşmak istiyorum bunları yaparken eksik bişey varsa tamamlarmısınız yada yanlış bişey yapıyormuyum veya neker yapmalıyım . Dipnot evde dambıl ve halter sehpa ve bcak için Setler mevcut aktif kullanıyorum. Teşekkürler..

 110. turgut says

  Hocam merhaba ben 16 yasindayim 1.86boyum 119 kiloyum diyet yapiyorum ancak tek basina olmuyor her okul cikisinda yururum 1saat ama yetmiyor spor olarak ne onerirsiniz zayiflamak ve saglima kavusmak istiyorum lutfen bana yardimci olun simdiden tesekkur ederim.

   • turgut says

    Hocam cok tesekkur ederim cevabiniz icin ama kafama takılan bir sey daha var kosabilirsin demissiniz hafta sonları kossam zayıflamamda işe yararmi yoksa her gun sabah kosmammi gerekir birde son olarak kac saat kosup kac saat mekik şınav vs egzersis yapmam gerekir yine cok tessekur ederim her sey icin sagolun

    • says

     En güzeli egzersizi günaşırı yapmaktır. 1 gün ara verirsen kaslarına yenilenme olanağı tanırsın. Kondisyonun nasıl bilmiyorum ama 30 dakika koşup sonrasında diğer egzersizlere geçersin . Egzersizlerini setler halinde yap ve yoruluncaya, gücün tükeninceye kadar. Herkesin kondisyonu farklıdır. Set sayılarını da zaman içinde artırarak git. Bence forumda bir günlük aç, yazılanları, yorumları oku. Faydalı olacaktır.

     • turgut says

      Hocam tekrar cok ama cok tesekkur ederim ancak ben okula gittigimden dolayı kosmayı sabahtan erken kalkip ac karnina yapmammi etkili olur yani zayıflamam icin illa sabah okula gitmeden once kalkip 30 dk kosmammi gerekir yoksa okul cikislarinda veya aksamlari kosmamda etkili olurmu zayiflamamda en etkili kosu zamani hangisi olur yada bisey farketmez aksamlari da kosabilirmiyim? bu arada dediginiz gibi egzersizleri gunasiri yapiyorum peki kaslarin dinlenmesi icin bir gun yetermidir? dediniz ya gucunu sonuna kadar tuket diye son olarakta kondisyonum 30 dk kosudan sonra biraz azalir ancak 5 15 dk aralari geri toparliyabiliyorum kendimi simdiden tekrar cok tesekkur ederim yorumlariniz icin sagolun elleriniz dert gormesin.

 111. neslihan says

  sayın hocam.ben 37 yaşında, 1,69 boyunda,86 kilo bayanım.yaklaşık 5 senedir amatörde olsa her sabah 20-30dk pilates egzersiz yapıyorum bazende yürüyüş ve belediye aletleri ile fitnes yapmaya çalıyorum. size kafamı kurcalayan sorularıma yanıt bulmak için yazdım.
  1- sabah aç karna yürümek iyi değil dediler diye 1 elma yiyip 30-60dk arası yürüyorum. aç tok yürüme spor yapma meselesini açarmısınız.açken yapılan spor etkisizmi olur yani. mesela öğle yemeğinden önce 15dk egzersiz yapmak mı yoksa yemekten 1 saat sonra 15dk egzersiz yapmakmı metabolızmayı hızlandırır?
  2- sabah yürüyemezsem akşam yemekten 1 saat sonra 60dk yürüyüş & belediye aletler yapıyorum . en etkili spor saati sabahmı akşammı?
  3-ben hergün farklı bi spor yapsam dahamı iyi olur. mesela bi gün plates, bi gün leslie tarzı kardiyo,bi gün yürüyüş, bi gün karın kası. daha iyi olurmu
  çok soru sordum kusura bakmayın teşekkürler şimdiden

  • neslihan says

   hocam birde insülün direnci varmış bende bu gün fazla yesem yarına katla tartıda ++ çıkıyorum.öneriniz varmı

  • says

   Öncelikle sorularınız çok güzel, bazıları ile ilgili sitede yazılar da var, okuyabilirsiniz. İnsülin direnciniz varsa bir diyetisyen kontrolünde kilo vermeniz gerekir. Hipotiroidi konusunu da araştırın, genellikle insülin direnci ile birlikte görülür.
   Araştırma sonuçlarını bilmiyorum ama sabah aç karnına yaptığınız spor glikojen depolarınızın tükenmesine, şekerinizin düşmesine ve daha fazla açlık hissetmenize sebep olacaktır. Bu nedenle yemekten 1,5-2 saat sonra spor yaparsanız daha enerjik olursunuz. Spor çeşitlerini arada değiştirmek doğru bir yöntem fakat bazı spor dalları ters kasları çalıştırıyor bu da kaslarınızda zorlanma yırtılma gibi şeylere sebep olabilir. Arada değiştirin, bir sistem belirleyin ve ona uyun.

 112. says

  Merhabalar. Ben 23 yaşındayım. Boyum 1.64 kilom 70. Orantısız olmamakla birlikte Özellikle karın kol ve bel bölgesinde kilom var.1 ağustosta düğünüm var ve ben incelemek istiyorum.yediklerime dikkat ediyorum vs vs ama sanırım bağırsaklarım tembel.ve bu Kilo vermemi zorlaştırıyor.Daha önce yaklaşık 40 gün akşam yemeğini keserek 7-8 kg verdim. Aynı yöntemi uygulamak istemiyorum çünkü yüzüm çöktüğü için solgun ve süzülmüş gözükmek istemiyorum. Bana yardımcı olabilir misiniz? Moda girmem lazım

  • says

   Merhaba Duygu, kabızlık sorunu için en güzel besin lifli gıdalar. Yemeklerinin yanında mutlaka sebze ya da salata tüket. Karbonhidrat içeren gıdaları azalt, tempolu yürüyüş yap verebilirsin.doğru beslenirsen ve spor yaparsan yüzün de çökmez. bol su içmeyi de unutma.

 113. turgut says

  Hocam tekrar cok ama cok tesekkur ederim ancak ben okula gittigimden dolayı kosmayı sabahtan erken kalkip ac karnina yapmammi etkili olur yani zayıflamam icin illa sabah okula gitmeden once kalkip 30 dk kosmammi gerekir yoksa okul cikislarinda veya aksamlari kosmamda etkili olurmu zayiflamamda en etkili kosu zamani hangisi olur yada bisey farketmez aksamlari da kosabilirmiyim? bu arada dediginiz gibi egzersizleri gunasiri yapiyorum peki kaslarin dinlenmesi icin bir gun yetermidir? dediniz ya gucunu sonuna kadar tuket diye son olarakta kondisyonum 30 dk kosudan sonra biraz azalir ancak 5 15 dk aralari geri toparliyabiliyorum kendimi simdiden tekrar cok tesekkur ederim yorumlariniz icin sagolun elleriniz dert gormesin.

  • says

   Turgut merhaba, egzersizi günaşırı yapman uygun, kasların 1 gün dinlenmesi gerekir.Koşuya gelince ne zaman daha etkili olur bir fikrim yok ama koşuyu yemekten 1,5-2 saat sonra yapmalısın. Sabah saati uygunsa o zaman yap. Hiç bir şey yapmamaktan iyidir. Sana önerim sitenin forumunda bir günlük aç ve orda da merak ettiğin şeyleri sorabilirsin. Çok güzel bilgiler var forumda okumanı öneririm.

 114. Mustafa says

  Hoca bir şey soracam yaşım 17 kilom 55 boyum 1.64 her gun evde duzenlı olarak karın kası calısıyorum fakat gobeklı gıbı duruyor. karnımı dokundugumdada sert belirgin oluyor ama aynada baktıgımda gobek gıbı duruyor acaba bunun nedeni nedir ?

  • ishak says

   mustafa kardeşim.Sana bir öneri vereyim.Düşük kalorili beslenme diyeti;diğer adıyla definasyon diyeti yaparsan karın kasların belli olur.Bu Diyet ile vücut yağ oranını düşürürsün ve kasların görünür :D

 115. gamze says

  17 yaşındayım 1.68 boyum 75 kiloyum. Göbek bölgemden çok rahatsız oluyorum.Okul ve dershanem dolayisiyla yuruyemiyorum vaktim kalmiyor.yazın bi 5 kilo fln vermistim ancak okullarin baslamasiyla hersey degsti verdigim kiloları geri aldim.diyetisyene gitmeyi dusunuyorum ama genede sizden ricam ne yapmam gerektiğini biraz anlatirsaniz cok sevinirim.

 116. Fatih says

  Merhaba.Boyum 172 cm kilom 65.Üstteki 1 sıra baklavam var ama kastigimda 6 baklavaninda belirgin olmasini istiyorum vücut yag oranim %9 nasil bir egzersiz yapmayim Her gun yarim saat kosuyorum 12 barfiks cekiyorum genis kolda nizami 60 sinav cekiyorum 50 mekik cekiyorum vücut demir gibi ama baklavalarin belli olmasini istiyom bu arada 17 yasindayim.Simdiden tesekurler

 117. demir says

  Hocam ben 15 yasindayim boyum 1.75 kilom 70 kick boxa gidiyorum ama gobek ve yan yaglarim
  Ve goguslerim uclari sarkik duruyo evde hangi egzersiLeri yapmaliyim

  • ishak says

   kardeşim.Göbek yağı için diyet ve karın kası egzersizleri yapman gereklidir.Tek başına diyet de tek başına egzersiz de bir işe yaramaz.Beslenmene dikkat ederek karın egzersizleri ve şınav gibi göğüs egzersizleri yapmalısın.Umarım faydalı olabilmişimdir

 118. uzgun says

  Yasim 17 boyum172 kilom 64 75 kilodan 64 kiloya düştüm ancak hala oturunca falan gobegim hoş gozukmuyo köyde yasiyorum günde 2 km yol yürüyorum yaklaşık 19 dakika suruyo egzersiz olarak ne onerirsiniz ama çok zsmanim yok maalesef dersler isler falan şimdiden tesekkurler

 119. kader says

  hocam bnm karın bölgemden ck rahatszm bi trlü karnmı ertemyorum sadece karn bölgemde skntı var ne yapmalıyım szcee:?????

 120. damla says

  merhaba ben damla 16 yasındayım kilom 52 boyum 156 göbeğim biraz var ve ben bunu kas yapmak istiyorum sizce ne yapmalıyım

 121. fatih says

  Hocam ben 19 yasindayim 1.82 boyunda 72 kiloyum body yapiyorum am gobek ve yuz kismi biraz yagli duruyor gunde iki ogun yiyorum kahvalti ve aksam ara ogunlerde var. Kardiyomu yapmam gerek daha fazla. Ne gibi kardiyo onerrsnz

  • Umut says

   Kardeş yağ olması zor sende. Senin karın kası çalışman lazım. Ayrıca günde 2 öğün çok sakat. Ben 1.76 boydayım kilo 75.9 olmasına rağmen 5 öğün yiyorum. Beslenmene dikkat et vücudu aç bırakmak yağ depolamak demek.

 122. Harun says

  Karın bölgesi antrenmanlarımı haftada 4-6 arası olarak gerçekleştirmekteyim, bisikletçi olduğum için en önemli kas grubum bacaklar ile birlikte karın bölgesi veya core diyebiliriz. Fakat ben kondisyona, dolayısıyla tekrar sayısına ve işleve bakmaktayım, görüntü diğer planda kalmaktadır, görüntüyü sağlamak içinde karbonhidrat alımını büyük ölçüde kısıtlamam ve protein oranını daha da yukarı çıkarmam gereklidir, yani dendiği gibi görüntü kesinlikle mutfakta yapılır.

 123. says

  Samime, hanım şu göbek meselesi gerçekten zor problem.koşmak ise ,koşu,spor ise ,spor… olmuyor. toplamda kilo 63 0/0 13,80 yağ oranı, 53 kğ kas falan derken ,o göbek bir türlü yok olmuyor. hoş ağırlık çalışmaya başladığımdan sonra ay civarında 1.90 yağdan vermiş ,1,30 kastan almışım.ama hep bahis edilen( baklava)için hiç umudum yok.40 beden bel ölçüsü taşıyorum,1,68 boy .yaşım yazmıyorum.:)size göre umut varmı acaba..? esenlikler diler,sağlıklı günleri hepimize isterim…

 124. Cansu says

  Merhabalar size bir sorum olacaktı daha önceleri bilinçsiz spor yaptığım için aşil tendomlarımda yırtılma ve sol diz bağlarında sıkıntı var fizik tedavi aldım doktora gidiyorum zayıflamamı istiyor karın Bölgesinde hala fazla kilom var yüzmem ve spora gitmem çok zor evde yürüyüş bandım var diyet kesin yapabilirim bantta cardio yapsam nasıl yapabilirim anlattılar ama ayrıntılı bilgi alırsam çok sevinirim
  diğer sorum da interval cardio yapsam etkili olurmu
  Şimdiden tşk çokk kolay gelsin

 125. cihan says

  ben 16 yaşındayım kilom 86 boyum 1.80 göbeğim çok yağlı popom da öyle ve bacaklarım ve vücuttaki yag oranım 36 çıktı eger 65 kiloya düşersem göbeğimde popom bacağımda küçülme olurmu hocam şimdiden teşşekürler

 126. aleyna says

  Merhaba ben 16 yaşındayım 173 boyum 64 kilom var.Kiloma gayet normal belli etmiyorsun diyorlar ama ben aşırı takıntılıyım bu konuda.Yemek yemiyorum ama abur cuburdan vazgeçemiyorum.Bacaklarım ince ama göbegim bir de belim var acaba nasıl verebilirim lütfen yardımcı olun

 127. says

  Hocam 13 yaşındayım 61 kiloyum boyum 1.65 daha öncedende dövüş sporlarına gittim basket voleybol vs.boyumuzadı ama kilom azalmadı ne yapsamda kilo versem bilmiyorum.Spora gitmeyi bıraktım evde çalışmak istiyorum.Bu ani değişiklikten sonra bacaklarımda çatlak ve yırtık oluştu acaba bunları nasıl bir uygulamayla kilo verip sıkı bir vücuda sahip olabilirim? bilmiyorum dediklerimde saçmalamış olabilirim ama yardıma ihtiyacım var kas yapmak istiyorum yardım ederseniz sevinirim.

 128. Talhaovski says

  Merhaba,ben 14 yaşındayım. Boyum 1,66 ,kilom 62 . Göbeğimi eritmek istiyorum. Yemek olarak nelere dikkat etmeliyim?

 129. herbalife says

  Hocam merhabalar ben 18 yasindayim boyum 1.72 kilom 107 ydi fakat herbalife urunlerini kullanarak 3 ayda 89 kiloya indim sezeryan dogum yaptigim icin gobek bolgem sekilsizlesti belim baya inceldi bu yuzden toparlayip kas yapmak istiyorum neler onerirsiniz acaba ?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>