Göbek Nasıl Eritilir?

Göbek eritme, karın yağları, göbek nasıl erir, göbeğimi nasıl eritebilirim, göbeğimi nasıl eritirim, göbekteki yağlar nasıl erir, göbekteki yağlar nasıl erir, karın yağları eritme, göbek eritmek yöntemleri, karın eritmek yöntemi, göbek eritme yolları, karın eritmenin yolları ve benzeri konular hakkında olup doğrudan zayıflama ve dolaylı olarak da sağlıklı yaşam (fitness) ve spor konularıyla ilgili olan bu yazıda kullanılan telif haklarıyla korunan görseller: Kristin Brenemen, sharpchick, Ivars Kruatinis, Christi Nielsen, FotoosVanRobin, lintmachine, Ivars Kruatinis ve rich115 Creative Commons lisanslarına uygun olarak kullanılmıştır.

Göbek Nasıl Eritilir?

Obezite ya da aşırı şişmanlık günümüzdeki en önemli problemlerden biridir. Biyolojik özelliklerin yanında modern yaşam şekli, stres, çalışma saatleri, beslenme biçimi de hep bu sorunu destekler şekildedir. Günümüzde hareketlerimizi olabildiğince kısıtlayıp hareketsiz bir yaşam ortamı yaratan güya rahat ettiren her şey çok makbule geçmektedir.

Gelişmiş Ülkelerin Ortak Sorunu: Göbek!

Vücudumuzdaki yağın öncelikle toplandığı bölgeler yaşa, cinsiyete, yapısal özelliklere göre değişiklik gösterir. Bu bölgelerin içinde de gerek estetik olarak gerekse sağlık problemleri açısından en önemlisi karın bölgesinde toplanan yağlardır; yani “göbektir”.

Kadınlarda özellikle doğumdan sonra ve menopoz döneminden sonra karın bölgesinde yağlanma görülür. Erkeklerde ise fazla yağları özellikle karın bölgesinde depolama eğilimi vardır ve bu yaşla beraber metabolizmanın da yavaşlamasıyla artar.

Günümüzde artık genç insanların hatta çocukların bile hatırı sayılır bir göbeğe sahip olduğunu görüyoruz. Tabii ki bu beslenme alışkanlıklarıyla çok yakından ilgilidir. Çünkü bir egzersiz alışkanlığı yok ve harcadığımızın çok çok üstünde kalori alıyoruz. Üstelik bu kaloriyi sağlıksız, besleyici özelliği olmayan gıdalardan alıyoruz.

Aşırı Olmadıkça Vücut Yağları Doğaldır

Vücut yağının % 50’si derinin hemen altındadır, geri kalanı ise kasların arasındadır. Karın bölgesinde bir miktar yağ olması doğaldır. İç yağların başlıca amacı iç organları korumaktır. Bu nedenle karın yağlarının tamamını yakmak ve tamamı kaslı bir karna sahip olmak biraz da insan doğasına meydan okumaktır.

Bunu başarmanın bu denli zor olmasının başlıca nedeni de budur.

Karın yağlarının çok fazla olması estetik görüntünün kötü olmasının yanında kalp hastalığı, diyabet, iç organların yağlanması sonucu fonksiyonlarının bozulması gibi birtakım rahatsızlıklara davetiye çıkartmaktadır. Bu nedenle mümkün olduğunca az yağlı bir vücuda sahip olmak sağlıklı olmanın da bir göstergesidir denilebilir.

Göbek Yağları İçin “Mucize” Çözümler Yoktur. Çözüm, Disiplinli ve Bilinçli Beslenme + Egzersizdir

Göbek yağlarını yakmak için pek çok insan çaba harcadığı hâlde bunlardan pek azı başarıya ulaşmaktadır. Çünkü bunu başarabilmek için doğru bir yöntem izlemek gerekir. Mucize gibi sunulan bazı diyetler ve bazı egzersiz makineleri aslında sizi hedefinize ulaştırmaktan çok uzaktır.

Göbeğinizi eritmek için yapmanız gereken, diyet ve egzersizi disiplinli bir şekilde yapmak ve sürdürmektir. Aslında bu, başlangıçta zor görünebilir; fakat gerçekten doğru bilgiye sahip olup bunu disiplinli bir şekilde yaparsanız hedefinize adım adım ilerlemeye başlarsınız.

Yaşam Biçiminizde Köklü Bir Değişim Gerçekleştirin

Yaşam biçiminiz konusunda köklü bir değişiklik yapmakla ilgili motivasyon ve zihinsel hazır oluş çok önemlidir. Eğer zihinsel olarak hazır değilseniz diyet ve egzersiz konusundaki girişimlerinizin yarıda kalma ihtimali çok yüksektir. Kimse sizden tüm alışkanlıklarınızı birden değiştirmenizi bekleyemez.

Kararlı olun ve değiştirilebilmesini en mümkün gördüğünüz şeylerden başlayın. Başardıkça listenize hedef konusunda yeni maddeler ekleyin.

Belki görüntünüz dolayısıyla çok rahatsızsınız ve bunu hemen yapmak istiyorsunuz. Fakat şunu kabul etmelisiniz ki; yılların birikimi olan göbeğiniz sizin istediğiniz gibi kısa sürede gitmeyecektir.

Göbeğinizi eritmek çok yönlü bir disiplin gerektirir. Sadece egzersiz ya da sadece diyetle hedefinize ulaşmanız çok uzun zaman alacaktır. Bu sırada da kuvvetli ihtimalle siz çoktan vazgeçmiş olacaksınız. Sadece egzersizle yağ yakmak profesyonel atletlerin başardığı bir şeydir.

Genellikle normal bir kişinin yapısı egzersizle yeterince kalori harcamaya uygun değildir. Diyet konusuna gelince; sadece diyetle de istenen miktarda kalori açığı oluşturulamaz. Zira bunu hedefleyen çok düşük kalorili diyetler vücut üzerinde çok fazla olumsuz etki yapmaktadırlar.

En Etkili Göbek Eritme Yöntemi

Yapılması gereken, diyet ve egzersizi bir yaşan biçimi hâline getirmektir. Bu konuyu aşağıdaki şekilde maddeleyebiliriz:

1) Göbeği eritmek için yapılan egzersizler:
• Kardiovasküler egzersiz
• Ağırlık antrenmanı

2) Göbeği eritmede beslenme biçimi

1) Göbek Eritmek İçin Yapılan Egzersizler

Yağ Yakmak İçin Kardiovasküler Egzersizler

Karın yağlarınızı yakmak için kalori harcamak zorunda olduğunuzu unutmayın. Bunu da kardiovasküler egzersizlerle kolayca yapabilirsiniz. Kardiovasküler egzersizler; yürüyüş, koşu, yüzme, step-aerobik, bisiklet, badminton, tenis ve basketbol gibi aktivitelerdir.

Eğer bu spor dallarından herhangi birini günlük programınızda yapamayacaksanız en azından yürüyüş yapmayı deneyebilirsiniz. Yürüyüş de başta bacak kasları olmak üzere; karın, sırt ve kol kaslarını çalıştırdığı için tüm vücut çalışması sağlar. Bu çalışmalar metabolizmaya destek sağlar ve hızlandırır. [Doktor Murat Kınıkoğlu’nun yürüyüş hakkındaki yazısı için bakınız: Yürüyerek Zayıflamak]

Kardiovasküler egzersizler vücuda bol miktarda oksijen sağlarlar, bu sayede kalori yakmaya yardımcı olurlar. Sistemik etkilidirler ve vücudun yağ depolayan her bölgesinden yağ yakılmasını sağlarlar.

Çalışan kaslar kendilerini korumak için ekstra kaloriye ihtiyaç duyarlar. Yediklerinizin fazlası da sorunlu bölgelerde birikmek yerine, kaslarınızın ihtiyacı için harcanacaktır.

Kardiovasküler egzersizler kalp hızını artırır ve en azından 20 dakika yapıldığında yağları yakmaya başlarlar. Vücuttaki yağ, bir organ gibidir; bölgesel olarak yakılması da mümkün değildir.

Bu nedenle tüm vücuttan yağ yakımı olacaktır. Egzersiz sadece yağ yakımını sağlamaz, aynı zamanda vücuda yeni yağ tabakaları eklemenin de önüne geçer. [Yağ yakımı vücudun her yerinden olur, bölgesel olmaz. Detaylı bilgi için bakınız: Bölgesel Yağlar Nasıl Yakılır?]

İdeal olan haftada 3-4 kez 30-45 dakikalık kardio yapmaktır. Başlangıç aşamasındaysanız 15 dakika egzersizi hedefleyin, 5’er dakika artırın. Farklı hedefleriniz yoksa aerobik egzersizde 1 saatin üstüne çıkmayın. Yağ yakımını hızlandırmak için uzun uzun monoton egzersiz yapmanın yerine yüksek yoğunluklu ara egzersizler ekleyin.

Ara kardio ve aerobik egzersizleri için hızınızı her birkaç dakikada bir değiştirin. 2 dakika çok hızlı koşabilirsiniz, sonra yavaş, sonra daha hızlı, sonra tekrar yavaşlayarak hızlı bir yürüyüşle egzersizi sonlandırabilirsiniz.

Ara kardio egzersizleri, değişik yoğunluk düzeyleri sayesinde kalp ve akciğer çalışma kapasitesini artırırlar. Önemli olan şey egzersiz programının uzun olması değil, yoğun olmasıdır. Yaptığınız egzersizin her dakikasını yağ yakmak için kullanın. [Konu hakkındaki başka bir detaylı yazımız için bakınız: Koşarak Kilo Vermek]

Göbek Yağlarını Yakmak İçin Ağırlık Çalışmaları

Göbeğinizi yakmak istiyorsanız kardiovasküler egzersizle birlikte kas sıkılaştırma / güçlendirme de çalışmalısınız. Bu da en güzel ağırlık çalışmaları sayesinde yapılır. Karın yağlarını yakma konusunda karın kaslarına yönelik egzersizlerin işe yaramayacağını “Göbek Yağları Nasıl Erir?” yazısında ayrıntılı bahsettik.

Burada egzersiz olarak bahsettiğimiz konu tüm büyük kas gruplarının çalıştırılmasıdır. Ağırlık çalışmaları sayesinde kas kütlenizi artırarak daha önce hiç olmadığı kadar metabolizma hızınızı da artırırsınız. Büyüyen kaslar daha çok kalori yakarlar ve hatta dinlenirken bile kalori yakmaya devam ederler

Ayrıca kas kütlesini artırmak enerji seviyesini yükseltir ve benlik saygısını da olumlu etkiler.

Yapacağınız egzersizler aşağıdaki kas gruplarını içermelidir:
• Sırt
• Ön ve arka uyluklar ile baldırlar
• Kalçalar – Kollar
• Göğüs – Omuzlar
• Arkakol
• Pazu

Yukarıda yapılan her bir egzersiz sonucunda karın kaslarınız da çalışacaktır. Bunun geçerli bir sebebi vardır. Tüm egzersizleri yaparken, aslında dolaylı olarak karın kaslarınızı da kullanıyorsunuz. Karın kasları formunuzu kontrol altında tutmak için önemli ölçüde sabitleyici işlevi görmektedir.

Eğer karın kaslarınız zayıfsa tüm egzersizlerden gördüğünüz optimum fayda daha az olacaktır. Daima büyük kaslardan küçük kaslara doğru çalışmalısınız.

Yağ yakmak için ağırlık antrenmanları yapmak konusunda Zinde Türkiye dergisi olarak birçok yazımız vardır. Şu yazımızdan başlayarak bu konuyla ilgili tüm yazılarımıza göz atabilirsiniz: Ağırlık Kaldırarak Yağ Yakma

2) Göbek Yağları ve Beslenme Alışkanlıkları

Aslında beslenme biçiminiz karın yağlarının oluşmasında belki de birinci sırada gelmektedir. Günümüzde beslenme alışkanlıkları ; büyük porsiyonlarda, donmuş ve besin değeri düşük , karbonhidrat ve yağ içeriği yüksek gıdaları tüketmek biçimindedir. Üstelik bu beslenme biçimi gençler ve çocuklar arasında oldukça popüler durumdadır.

Marketlerin raflarının genelde karbonhidrat ve yağ oranı yüksek, besleyici olmayan gıdalarla dolu olduğunu görüyoruz. Çeşitli reklamlar da bizleri sağlıklı olmayan gıdaları tüketmemiz konusunda teşvik etmektedir. Pek çok insan gıdaların içeriği, besin değeri konusunda bilgi sahibi değildir.

Durum böyle olunca da yanlış biçimde beslenen yetişkinler, gençler ve çocuklar aşırı kilolu (obez) olma yolunda hızla ilerlemektedirler. Sadece estetik açıdan değil, sağlık açısından da bu durum oldukça endişe vericidir. [Konuyla alakalı başka bir yazımız için: Yiyecek Şirketlerinin Bilmemizi İstemediği 10 Şey]

İster bölgesel fazlalığınız olsun, isterse normalin üstünde bir kiloya sahip olun; bunun yoluna girmesini istiyorsanız doğru bir beslenme alışkanlığı edinmek zorundasınız.

Kiloları konusunda şikâyetçi olan pek çok insanın “zaman zaman diyet yapıyorum” cümlesini kullandığına sıkça şahit oluyoruz. Bu aslında şu anlama gelmektedir: “Vermek istediğim belli bir kilo var, o kiloyu verdiğim zaman eski beslenme alışkanlıklarıma geri döneceğim.”

Pek çoğumuzun aklından geçen budur, değil mi? Bu da diyeti bırakmamızla beraber eski kilolarımızın birer birer geri geleceği anlamını taşımaktadır. Yapılan diğer bir yanlış tutum da hızlı kilo verme isteğiyle çok düşük kalorili diyetler yapıp metabolizma hızını iyice yavaşlatmaktır.

Fakat aslında diyet, zayıflama anlamına gelmemektedir; kelime anlamı olarak kısaca, kişinin beslenme alışkanlığı demektir. Kişilerin ihtiyaçlarına yönelik olarak hazırlanmış bireysel beslenme planlarıdır aslında. Tabii bunları hazırlarken yaş, cinsiyet, ideal kilo, yaşam şekli, diyet geçmişi, sağlık durumu gibi konular dikkate alınmalıdır.

Bu nedenle diyetinizi bir uzmanın önerisiyle uygulamanız önerilmektedir.

Diyet, başlanacak ve bitirilecek bir kavram değildir. İçeriği durumunuza göre değişebilir fakat kilonuzu belli bir seviyede tutmak istiyorsanız yaşam biçiminizi de buna göre değiştirmek zorundasınız.

Şimdi size beslenme konusunda yapılması ve yapılmaması gereken şeylerden bahsedeceğiz. Tüm bunlar Beslenme alışkanlıklarınız konusunda yönlendirici olacaktır.

Göbek Eritmek İsteyenler İçin Zinde Türkiye’nin 12 Beslenme Önerisi

1) Yiyeceklerin Besin Değerleri ve Kalorileri Konusunda Bilgi Sahibi Olun

Karbonhidrat, protein, yağ , vitamin ve mineral içeren gıdalar hangileri, hangi gıdalardan kaçınmalısınız, vücudumuzun hangi gıdaya ne kadar ihtiyacı vardır? Ayrıca kalori tablolarından hangi yiyeceğin kaç kalori olduğuna mutlaka bakın ve günlük çizelge tutun. Size uygun olan kalori miktarını aşmayın.

Siz sadece bir parça kek yedim diye düşünebilirsiniz fakat yediğiniz kek yağ ve karbonhidrat içeriği nedeniyle fazla miktarda kalori almanıza neden olacaktır.

2) Besin desteklerini kullanın.

Aşağıdaki besin desteklerini kullanarak yağ yakımını hızlandırabilirsiniz.

 • Karnitin supplementleri enerji olarak glikoz yerine yağ kullanımını teşvik eder;
 • CLA supplementleri yağın enerji olarak kullanımını kolaylaştırır;
 • Yağ yakıcılar da metabolizmanızı hızlandırarak vücudunuzdaki yağların daha hızlı eritmenizi sağlayabilir.

3) Sık ve Az Miktarlarda Yiyin

Günde 5-6 öğün yemek yemek, bir öğünde abartılı bir şekilde yemenizi engelleyecektir. Aynı zamanda sık sık gıda aldığınız için metabolizmanız hızlanacaktır. Aldığınız kalorilerin miktarının sabahtan akşama doğru artmamasına dikkat edin.

4) Asla Kahvaltıyı Atlamayın

Kahvaltının atlanması göbek yağlanmasına neden olan şeylerden biridir. Eğer uyandıktan saatler sonra yemek yerseniz vücudunuz açlık moduna girer. Enerjiden tasarruf etmek için ve daha az kalori yakmak için metabolizma yavaşlar ve bu karın yağlarının artmasına neden olur. Birçok diyetisyen iyi bir kahvaltıyı önermektedir.

5) Yediğiniz Gıdaların İçeriğine Dikkat Edin

Karın yağlarını hızlı yakmanın yollarından biri de yediğiniz sağlıksız gıdalar yerine kahverengi pirinç, kepekli tahıllar, meyveler, yağsız süt, yağsız tavuk veya et, deniz ürünleri, yumurta beyazı gibi besinleri tüketmektir. Bu besinler düşük karbonhidrat ve doymuş yağ içermektedir.

Kaçınmanız gereken gıdalar ise pizza, hamburger, kızartmalar, donmuş gıdalar, unlu gıdalar, yağlı etler ve şeker içeren ürünlerdir. Yağ olarak balık yağı, fındık ve zeytinyağını (rafine edilmemiş olanlarını) tercih edin. Bu yağlar aynı zamanda A, D, E ve K vitaminlerinin emilimi için de çok gereklidir.

6) Yemeğinizi Yavaş Yavaş Yiyin

Yemeğinizden küçük lokmalar alıp, yavaş yavaş çiğneyin. Göreceksiniz ki açlık duygusu bir süre sonra yok olacak ve bu da aşırı yemenizin önüne geçecektir. Tokluk hissinin beyin tarafından algılanması yaklaşık 20 dakika sürecektir. Yemek için kendinize zaman ayırın.

7) Bol Miktarda Su İçin

Vücudunuza aldığınız su, mide yağının yakılması için çok önemlidir. Susuz kalındığında karaciğer fonksiyonlarını yerine getiremeyecek ve yağ yakma sürecinde etkili olamayacaktır. Bol su ve yeşilçay içmek yağlı gıdaların etkilerini de nötralize edecektir. [Konuyla ilgili bir başka önemli yazımız: Sağlık İçin Su İçmek]

8) Alkol Tüketimini Kesin ya da Azaltın

Alkol vücudun doğal yağ yakma sürecini yavaşlatır, çünkü karaciğer fonksiyonunu etkiler. Bazı kişilerin karın bölgelerinde abartılı bir çıkıntı görürüz. Bu aşırı alkol tüketiminden kaynaklanmaktadır. Alkol kalori ile doludur ve farkında olmadan sıvı formda çok fazla kalori alırsınız, alkol iştahı da açar ve gereğinden fazla yeme riskini beraberinde getirir.

Alkol herhangi bir besin maddesi içermez. Bu nedenle alkolden alınan neredeyse tüm kaloriler göbek yağı olarak birikecektir. Kilo vermek istiyorsanız bir süreliğine alkol alımını kesmeli daha sonrasında da sınırlı bir şekilde tüketmelisiniz.

9) Tuz Alımınız Fazlaysa Azaltın, Azsa Arttırın

Aşırı sofra tuzu tüketimi vücutta su tutulmasına neden olur. Bu karın bölgesinin ve diğer vücut bölgelerinin olduğundan daha şişkin görünmesi için bir nedendir. Aslında gıdalar hakkında yeterli bilgiye sahip olursanız gıdalara tuz eklemeden de içerikleriyle yeterince tuzu alabilirsiniz.

Bunun yanında aşırı tuz içeren çeşitli çerez, cips gibi kalori değeri yüksek olan gıdalardan da kaçınmalısınız. Bununla birlikte, az tuz almak da çok zararlıdır ve ayrıca tuz tercihinizi kaya tuzu, deniz tuzu gibi doğal tuzlardan yana yapın, rafine tuzları çok tercih etmeyin.

10) Kısa Sürede Kilo Kaybetmeyi Vadeden Diyetlere İnanmayın

Bu diyetler genelde düşük kalori ya da tek yönlü beslenme içeriklerine sahiptir. Başlasanız bile ya yarıda bırakırsınız ya da hedeflediğiniz kiloya ulaşırsınız fakat diyeti bıraktığınız anda hızlı bir şekilde kilo almaya başlarsınız. Yani bütün emeğiniz ve çektiğiniz işkence boşa gider.

Bu nedenle bir uzman tarafından hazırlanan uygun içeriğe sahip diyet hem sağlığınızı tehdit etmeyecek, hem daha uzun süre uygulama olanağı sağlayacak hem de kalıcı bir kilo kaybına neden olacaktır.

11) Ağzınıza Ne Koyduğunuza Dikkat Edin

Porsiyon kontrolü düz bir midenin anahtarıdır. Her gün 3-4 saatte bir küçük porsiyonlar hâlinde yemek yemek metabolizmayı hızlandırır, kendinizi enerjik hissetmenizi sağlar, açlık yüzünden de rahatsızlık hissetmezsiniz. Ayrıca yediğiniz gıdaların sağlıklı olmasına da dikkat edin.

Yüksek protein, düşük karbonhidrat ve yağ, bol vitamin, mineral ve lif bakımından zengin gıdaları tercih edin. Abur cubur yemekten kaçının. Çerez, cips, şekerleme gibi ürünleri evinize sokmayın. Abur cubur bağımlılığı karın yağlarının en önemli nedenlerinden biridir.

Çünkü yediğiniz yemeğin üstüne ekstra kalori almanıza sebep olacaktır. Şekerli besinler nedeniyle kan şekerinde ani yükselme ve düşüşler gerçekleşecek bu da daha çok acıkmanıza neden olacaktır. [Ayrıca Glisemik İndeks ve Glisemik Yük yazımıza da bakınız.]

12) Duygusal Yemenizin Önüne Geçecek Önlemler Alın

Bu konuda ayrıntılı bir yazımız mevcut: Duygusal Yeme Bozukluğunu Durdurma. Genelde duygusal yeme davranışı stresle birlikte ortaya çıkmaktadır. Stresli durumlarda çok yemenin yanında vücudumuzda bazı hormonal değişiklikler olur. Bu değişiklikler metabolizmanın yavaşlamasına da neden olur.

Bu yazıda, birçok insanın ortak sorunu olan karın yağlarını yani göbeği eritmeye değindim. Gerekli spor aktiviteleri ve beslenme tarzı hakkında bilgi verdim.

Sitemize yeni eklenen ve son bulguların ışığında hazırlanan Bilimsel Olarak İspatlanmış 6 Göbek Eritme Yöntemi başlıklı yazımızı okumak için tıklayın!

Eğer hiç spor yapmamış birisiyseniz hem spor, hem beslenmenin düzenlenmesi gözünüzü korkutabilir. Bizim amacımız asla cesaretinizi kırmak değil; sadece size bir sihirli değnek olmadığını, gereken çabayı gösterirseniz amacınıza ulaşabileceğinizi söylemek istiyoruz.

Motivasyonunuzun üst düzeyde olduğu bir zamanda beslenmenize ilişkin düzenlemeyi yapın ve bunu egzersizle destekleyin ve başarabileceğinize inanın. Göreceksiniz ki vücudunuzdaki yağlar yavaş yavaş eriyecek ve esetik bir görüntüye kavuşacaksınız.

loading...
 1. mustafa says

  merhaba.sitenizi ilk defa ziyaret ediyorum oldukça iyi hazırlanmış ve son derece faydalı bilgilere ulaşmak mümkün emeği geçen herkese teşekkürler(bu yazınız ise harika)

 2. furkan pek says

  siteniz gerçekden mukemmel ama bıraz dagınık gendıme uygun programı bir türlü çıkaramadım :( yardımcı olabılıcek elgılenebılıcek biri warsa e mail adresimden ulaşabılır mı uykumu duzene koydum 3 ogunu ara ogunelrde meyveyı protein için sütü gunluk bır bardak liman suyunu ıhmal etmıorm duzgun bır sekilde evde yaptıgım tonla arastrmadan çıkardıgım şekilde çalışıyorum 1 aydır gram değişiklik yok 12 sene taekwando yaptım 3 senedir spor yapmıyordum 7 yıldır sigara içiyordum 4 aydır bıraktım bı 4 ayın 3 unde neredeyse 10 kilo aldım zaten sınırdaydım 1ayını da sporla geçırdım dıkkatlı ve duzenlı bır sekılde ama ne vucudmda şekil olarak degısıklık war nede kilomda 1.82 boyum var 89 kiloyum acil yardım :( :( 

 3. egemekinim says

  Yaziniz cok ayrintili, cok tesekkurler..
  Ben haftada 2-3 kere jimnastik salonunda cardio ve step yapiyorum. Ilk yarim saati cardio agirlikli, sonrasinda agirlik calisma ve ardindan crunch yapiliyor. Yaziniz da 1 saat kardio demissiniz. O halde calisma oncesi interval yurume falan mi yapmali, yani yarim saat once gidip yurumeli, kosmali ve ardindan cardio dersine baslamaliyim. Ya da haftada uyguladigim sayiyi mi artirmaliyim?
  Kilo verdim, inceldim ama gobek ve yanlarda hala cok incelme yok, sanirim en eski yerlesik olan en son gidecek:)
  Cevabiniz icin simdiden cok tesekkurler..

  • says

   Egemekinim selam,
   Lütfen sitemizdeki “aerobik egzersiz nedir” tanımını okuyun, Hayri Özmeriç’İn yazısıdır. Kavram karmaşası var.

   Göbek yağlanmasıyla ilgili olarak da endişe etmeden keyifle çalışmalarınıza devam edin, tabii ki diyetinizle de destekleyerek bu süreci. Biz yazımızda yağlanıp yağ yakması havuza benzetiliyordu, ilk yağlanan yerler ilk dolan yerler gibidir bir havuzdaki, yani havuz boşaltılırken (yağ yakılırken) en son oralar gider. Dolayısıyla ilk yağlanan göbek bölgeniz en son yağları yakacak olan bölgenizdir. Yağ yakımı da bölgesel değildir çünkü.

 4. VOLKAN says

  Merhabalar Bugün tesadüfen websitenizi buldum ve ilgimi çeken başlıklarınızı ve konularınızı keyifle okudum. Siteniz takip edilmeye değer bir site. Malum hafif bir göbeği olan Türk erkeği oldugumdan bu başlığınızı elime kalemi alıp, bilmediğim bir konu hakkında notlar tutarak belki uygalarım diye dikkatlice okudum. Bunlara dikkat etmeleyiz, özellikle şunlardan kaçınmalıyız, devamlılık vs.. gibi çerçeveden baktığımızda biraz iş karışıyor. Çünkü benim gibi Türk kültürü ile yaşayan birçok insanın standart bir yemek ( sabah,öğlen,akşam) kültürü var. Özellikle aileleri ile yaşayanlar için ona özel ( kendi diyetine uygun ) hergün yemek yapılabilmesi zor. Örneğin bir kahvaltıda karşimıza hemen hemen her sabah aynı besinler çıkıyor. Ayrıntıya girmeden, biliyoruz ki yediğimiz zeytinde tuz var, zeytini biraz daha tüketsek bu günlük tuz ihtiyacımızı karşılarımı vs… Bizim kültürümüzdeki beslenme alışkanlıklarımıza göre, bu faydalı ve okunmaya deger yazılarını analiz etmeyi tercih ederdim.
  Saygılarımla

 5. says

  merhaba;3 yıllık fitness hayatımdan sonra 2.5 yıllık bir aram oldu.3 aydan itibaren tekrar  başladım.Bölgesel zayıflama konusunda ki bilgileriniz de tamamen haklısınız.Yarı profosyonel bir sporcu olmama rağmen yağ depolama abdominal egsersizleri hakkında ki bir çok görüşüm değişti.Ve bu yazınızı okuyan tüm sporcu arkadaşlarım olsun veya başlıyacak amatör arkadaşlarım olsun bu önemli bilgilerden  sonuna kadar yararlanma ve uygulamasını tavsiye ediyorum.Saygılarımla

 6. Seyma says

  Merhabalar yazınız çok güzel ve faydalı yalnz bn araştırdıkca kafam karışıyor. Bazıları tempolu yürüyüş diyor bazıları hızı azaltın yükseltin azaltın diyor (: Koşu bandına çıkıyorum mesela ilk 5 dk 5,3 dk 6,1 dk 7,3 dk 6,1 dk 8 olarak hızımı azaltıp çoğaltıyorum. Bu doğru mu yoksa mesela 20 30 dk 7 ile mi yürümeliyim.Yada yürümek mi iyi koşmak mı ? 10 kilo falan fazlalığım var sporu hem hayatıma tamamen sokmak istiyorum hemde kilo vermek.Hangisi bana daha iyi olur ?  Bide diğer sorum kalp atış hızı hesaplama var ben 19 yaşındayım hesapladığımda çok yüksek rakamlar çıkıyor anlamıyorum (: 120den sonra yağ yakımı oluyormuş doğru mu ? Ona dikkat etmelimiyim yani ? Son olarak 45 dk yürüme ve koşma sonrasında aerobik yapıyorum çok mu aşırı yükleniyorum acaba (: ama bu kısa süreli tabi mesela karın kasım için mekik falan pilates vs. yardımcı olursanız sevinirim şimdiden teşekkr ederm…Saygılar

  • says

   Şeyma merhaba,
   1) Sabit tempolu yürüyüş de uygulanabilir, interval dediğimiz aralıklı antrenman da yani temponun arttırılıp azaltıldığı. fakat intervaller kafana göre pek olmasın, manasız olur; örneğin 5 dakika hızlı tempo yürüdün mü, sonra bi 200-300 metre hafif tempo koş, sorna ara vermeden tekrar yürüyüşe geç ve tekrar hızlı tempo yürümeye devam et, sonra 200-300 metre daha koş ve tekrar 5 dk. yürümeye geç gibi… Veya, normal mi yürüyorsun, 5 dakika normal yürü, sonra 1 dakika hızlı tempo yürü ve sonra 5 dakika normal, hiç ara vermeden 1 dk. hızlı tempo yürü. Bunun gibi 30-45 dk.lık antrenmanlar. Anlayacağın aralıklı antrenman duraksız olmalı ve sistematik olmalıdır.

   2) sitemizde yürümeyle ilgili, koşmakla ilgili yazılar var, lütfen onları oku.

   3) Sporu hayatına sokarsan forma girmeye başlayacak ve dolayısıyla kilo vereceksin, yani her ikisi de olacak.

   4) Kalp atımıyla ilgili Hayri Özmeriç’İn yazıları var, onları oku ve koşuları ona göre belirler.

   5) 120’den daha aşağı nabızda da daha yüksek nabızda da yağ yakımı olur. Aerobik antrenmanlarda nabızdan çok süre önemlidir, antrenmanın ne kadar süredir yapıldığı, yapılıyor olduğu.

   6) Aerobikten ne kastediyorsun? Lütfen sitemideki aerobik tanımını oku. Mekik, pilates vs.ye biz aerobik demiyoruz., terimlerin tanımı örtüşmeden doğru iletişim kuramayız.

   7) Arkadaşlarınla forumumuza üye olabilir ve bir günlük tutabilirsin.

 7. tolga says

  merhaba ben 24 yasındayım 1.80 boyundayım 70 kıloyum ama göbeklenmeye basladım sporumu sadece evde yapabılıyorum. örenegın kol kaslar,ı omuzlar, sırt göüs, kaslarımı gelıstırmek ıcın agırlık calısıyorum.hersey normal ama az bı göbegım var mesela cok azıcık nefesımı ıcıme cekınce dumduz oluyor.mekık cekıyorum 2 gunde 3 set halınde 15 er ve yıne aynı sekılde bacaklarımı parelel sekılde asa yukarı kaldırıp ındırıyorum oda 3 set 15 er.ama yınede göbegım gunden gune artmaya baslıyor.oturunca göbek bölgemde toplanma oluyor .ayaga kaktımdada göbegım gıysım üstümdeyken bellı oluyor.lutfen yardımcı olun ne yapmam gerekıyor dumduz bır göbege sahıp olsam vucudum mukemmel olacak tek sorunum o.bu arada kılo vermek ıstemıyorum 4 kılo daha almak ıstıyorum ıdeal kıloma ulasmak ıcın.yemege gelınce gunde en az 3 ögün ve doyana kadar yıyorum.yemek secımı yaparım ama sevdıgım yemek olunca patalayana kadar yıyorum nerdese :) bide ekmek cok tuketıyorum belkı ınanmıcaksınız ama bazen yarım paket makarna yapıyorum hemen hemen hepsını tek basıma yıyorum yanındada yarım ekmek bırıte bılıyorum :) bunları yazarken kıloma ve azıcık göbegıme aslıncasukredesım gelıyor :)) ilginiz için tesekkurler 

 8. sevgi says

  yazınızı okudum ve 1 haftada 5 kg verdirdiğini iddia eden diyeti bırakmaya karar verdim..
  aslında normal zamanlarımda iş temposundan dolayı egzersiz yapamıyorum ama akşamları 3-4 km yürüyorum ve şeker yerine kuru kayısı, kuru üzüm ve kuru erik yiyorum…fazlalık sadece 4 kg var ve nasıl baş edeceğimi bilemiyorum :(

  • says

   Sevgi selam,
   Sıhhi bir maniniz yoksa (80 yaşında insan cümlesi kurdum ama alakam yok, neyse) yürüyüş çalışmalarınıza tempo, şiddet katmanız gerekiyor, çrneğin ilk 400 metreyi normal yürüdünüz, arada 100 metreyi olabildiğince hızlı yürüyün ya da koşun, sonra artık bu yüksek tempoyu devam ettiremediğiniz raddeye gelince durmayın, başladığınz ilk tempoda egzersizi devam ettirin. Sonra bir süre sonra zaten yeterince dinlenmiş olacaksınız, araya bir tane daha böyle şiddetli tabiricaizse depar serpiştirin. Antrenman sürenizi mümkün mertebe 25 dakikanın altında tutmayın. Egzersiz konusunda bunları söyleyebilirim. Pek çok yazımız var, lütfen okuyun. Ben bunları not etmek istedim, Samima Hanım’ın da ekleyecekleri olabilir.

   Beslenme konusundaki yazılarımızı da okuyun. Doğru beslenme + egzersizle uzun vadede çözüme ulaşacağınıza emin olun.

   • sevgi says

    :) sıhhi br manim yok :)
    tek sorunum iş tempomun yoğunluğu ama masa başı yoğunluğu…birazda sabırsızım sanırım sanki kiloları 3 günde almışım gibi 3 günde vermek istiyorum :) yazılarınızı olabildiğince okuyorum aslında ama nasıl yorulmadan kilo aldıysam yine yorulmadan vermek istiyorum kiloları biliyorum çok şey istiyorum :)
    tavsiyelerinizi göz önünde bulunduracağım

  • says

   Sevgi Merhaba,

   Kilomuzu değerlendirirken internette dolaşan beden kitle endeksini gösteren tabloların çok gerçeği yansıttığına inanmıyorum. Çünkü kişinin yaşını, kadınsa hamilelik yaşayıp yaşamadığını ve kişinin daha önce diyet yapıp yapmadığını, kemik yapısının kalınlığını hiç dikkate almadan değerlendirme yapan indeksler  onlar. Bunlar sadece benim görüşlerim değil, dünyaca ünlü bir diyet sistemini ortaya atan kişi tarafından savunulan görüşler ve ben de gerçekçi olduğuna inanıyorum. 
   Şimdi sen 4 kilo fazlam var diyorsun, bu manken ölçülerine göre mi? önce buna bakmak gerek. Daha önce kilosundan rahatsız olup bilinçsizce defalarca diyet yapmış, kilo vermiş ve sonra fazlasıyla geri almış biri olarak söylüyorum, hızlı kilo verdiren diyetlet kısa süre için amacına ulaştırıyor fakat sonra, diyet bırakıldıktan sonra ne olacak? buna bakmak gerek. O nedenle rahatsız eden bir fazlalığın yoksa bilinçli beslenme ve yürüyüş öneririm. Özellikle protein ağırlıklı beslenme seni hedefine daha rahat ulaştıracaktır. Aslında bu konuda bir yazı yazmıştım ama zalım editörümüz yayınlamadı nedense:)
   Neyse umarım beğendiğin vücut hatlarına  kavuşursun.

   • sevgi says

    24 yaşındayım boyum 164. kilom 56. kollarım ve bacaklarım ideal sadece göbek bölgemle sorunum var…7 sene aralıksız voleybol oynadım o zamanlar 51 kiloydum sporu bırakınca epeyce göbeklendim.. 36-38 giyiyorum hedefim 34-36 bedene inebilmek…protein ağırlıklı beslenme konusuna daha çok dikkat etmem gerekiyor..
    yazılarınızı fırsat buldukça takip ediyorum. birde vücut analizi yapan merkezler var. dün gittim sonucu yazıyorum birde siz değerlendirirseniz çok mutlu olurum.. boy: 164, kilo: 55,9, yağ oranı :26,3 , su:49,8, iç yağ :3, günlük kalori: 1236, metobolizma yaşı :22, kemik:2,4 kas oranı:38,2 çıkan sonuç bu

    • says

     Sevgi, tabi ki aktif spor yaşantısını bırakıp pasif bir yaşam trazına geçersen kilo alman normaldir. Kadın olarak bizlerin vücut yapısı erkeklerden biraz daha farklı, yağ depolamaya daha müsait, tabi ki bu depoların yeri genetik yapımıza göre de değişiyor. Bir başkası basende bacakta depoluyorken, sen göbek bölgesinde depoluyorsun. aslında rahatsız edici bir kilon yok, sanırım senin rahatsızlığın estetik kaygılarla ilgili daha çok. Fakat şunu daima hatırlamanı öneririm. Alıp verip metabolizmanın dengesini bozacağına bu kilonu korumaya çalış. Daha önce de bahsettiğimiz gibi beslenmene ve egzersizine dikkat edersen verirsin.

     Vücut analizi konusuna gelince bu konuda hiç bir fikrim yok ina ki o yüzden yorum yapamayacağım.

 9. sena says

  meraba 18 yasındayım boyum 1.63 ve 68 kıloyum .  bu durumdan cok rahatsızımm hemm saglıgımm acısındaann hem estetık acıdan . bıran oncee gobegımı ve yağlarımı eritmek istiyorumm. göbek eritme konusundaa bırcok sey duyuyorzz fakat bnların ne derecee dogru oldgunu bılmıyoruz. yasımınn 18 olmasına ragmenn cok kıloluyumm  ve cevremdekı ınsanlara baktıgımda ozellıklee yasıtlarıma cok rahatsz oluyorumm . şimdi yazda geliyor ve bu durum benı dahada sıkıcak.  gobegımı erıtıp, zayıflayıp estetık bır yapıya ve saglıklı bı yasam ıcin ne yapmalıyım .. yardımcı olursanız sevinirim 

  • Samime Ünlü Sonugüler says

   Sena günlük olarak ve devamlı olarak yapabileceğin bir egzersiz biçimi seçebilirsin, bu tempolu yürüyüş ya da yapabileceğil farklı bir spor olabilir, en az haftada 3 gün 30-40 dakika bunu yapmalısın, ayrıca karbonhidrat içeren gıdalardan, fast food tarzı yiyeceklerden ve çok aşırı yağlı gıdalardan uzak durmalısın, hiç bir şey mucize değil bu konuda, kısa süreli değil yaşam biçimi haline çevirebileceğin bir beslenme ve egzersiz tarzı seç. Umutsuz olma, önce başarabileceğine inan, yaşın çok genç, bilinçsiz diyetler yapıp sakın metabolizmanı yavaşlatma, ayrıca kilon çok abartılı değil, bence inanırsan ve çaba harcarsan yapabilirsin.

 10. batuhan says

  slm benım adım batuhan 19 yaşındaayım ben yaklaşık olarak 1senedır kendım bır spor salonuna gıtmeden spor yapıyorum ve bu 8 ayda tam 13 kılo almışım kılom 78 boyum 1.80 neden bole anlamıyorum spor ypmaya başlayalım kılo almışım sızce bu doğla mı ?

  • Samime Ünlü Sonugüler says

   Batuhan merhaba, evde spor yapıyorum diyorsun fakat ne derece programlı yapıyorsun buna bakmak gerek, beslenme içeriğini gözden geçir, yazımızda bilgiler ayrıntılı olarak var ama kilo aldıysan demek ki harcadığın kaloriden çok çok fazlasını alıyorsun. Bence sadece spor değil diğer ayrıntıları da dikkate almanı öneririm.

 11. Özgür says

  Mükemmel bir site bu. Açıkcası kitap halinde olmasını ve bu sayede yanımdan ayırmamayı isterdim. Hem telefonumda hem bilgisayarımda favorilerime ekledim.

 12. defne says

  cok guzel bir site.ben 15 yasindayim 54 kiloyum boyum icin cok guzel amma gobegim var 8dakikalik egzersizlerden yapiyorum amma fayda almiyorum nolursunuz bana yardimci olun lutfen(((simdiden tesekkurler

 13. Ahmet says

  Merhabalar ben Ahmet. 175 cm boyunda 81 kiloyum. 

  1 yıl önce 75kg iken bu yaza kadar 10 kg almışım yaklaşık. 85 kiloyken yediklerime dikkat etmeye başladım. 10-15 gün sonra da eve geldim, yaklaşık 1 haftadır hergün düzenli olarak 45 dakika kondisyon bisikleti ile spor yapıyorum. Fırsat bulduğum zamanlarda da çıkıp yürüyorum. Eve gelmeden önce tartınmamıştım ama geldiğimde 84 kiloydum. 6 günde 81 kiloya düştüm. Yaklaşık 3 kilo verdim. Fakat aklımdaki soru şu; hızlı verilen kilolar hızlı anlınırmış. Ben herhangi bir diyet programına bağlı kalmadan kendim evde ne pişiyorsa onları yiyorum.  Sağlıksız bir durum söz konusu mu sizce? Diğer bir sorum; bu şekilde devam edersem aynı hızla kilo vermeye devam eder miyim? İdeal kilomu bulmam ne kadar süremi alır? 

  Not: Şekerli veya gazlı içecek,  abur cubur, fastfood, beyaz ekmek vs. hiçbir şekilde kullanmıyorum. Aşırı kalorili yiyeceklerden kaçınıyorum. 

  • Samime Ünlü Sonugüler says

   Merhaba Ahmet Bey, rutininizin dışına çıkıp spor yapmaya başlamışsınız ve doğal olarak kilo veriyorsunuz. Kaloriyi çok düşürmedikçe, ağlıklı beslendiğiniz sürece sorun olmaz. Fakat sporu bırakırsanız ve yediklerinize dikkat etmezseniz tekrar kilo alırsınız.

 14. albatros says

  merhabalar samime hanım
  bu benim bu siteyi daha doğrusu bu tarz yerleri ilk ziyaret edişim.Önce kısaca bi şu aşırı kilolarımla olan rezil ilişkimden bahsedeyim.ben 24 yaşında 1.83 boyundayım. yaklaşık 2 yıl evvel 161 kiloydum sonra 2011 mayısı gibi 95 kg a kadar düşmeyi başardım aşırı derece sporla(günde 2.5 saat koşu + 1.5 saat yüzme) öncesinde çok aşırı alkol kullanmaktaydım bıraktım.herkesin zararını bildiği gibi un şeker tuz ‘0’ miktarındaydı aşırı yoğurt ve bol sebze artı makul miktarda kırmızı et ve deniz ürünü tüketerek beslendim. herhangi bi diyetisyen ya da herhangi bi uzmanla hiç konuşmadım.5 yaşımdan itibaren 10 12 yıl kadar güreş yaptım ordan aklımda kalanlarla muhtemelen bilinçsiz ya da tam bilinçli olarak olmadı fakat 95 kg düşünce öle çok iğrenç bir sarkma olmadı bundan sonra yurtdışına gittim yaklaşık 13-14 aydır dışardaydım, henüz döndüm ve bazı problemlerden dolayı eminimki bilirsiniz psikolog olduğunuzdan dolayı zyprexa,seraquel gibi hakkaten içtikten sonra doyma hissini yok ettiren ilaçlar aldım ve malum amerika’nın müthiş beslenme kültürüyle tekrar 138 kg ye ulaştım nisan başında sonra tabi ilaçlarla işim bitince bilirsiniz o tarz ilaçları tekrar kendime gelip 2 gün evvelsi itibariyle 107 kiloya düştüm fakat bu sefer berbat bir sarkma çok karaktersiz bi göbek oluştu.hakkaten anladım tek başıma başa çıkamıyacağım. lütfen direkt yardımcı olmassanız bile en azından bi yönlendirme yaparsanız mutlu olurum.
  çok teşekkürler.

  • says

   Merhaba Albatros, kilo almanıza neden olacak bir çok etken var yaşamınızda. Öncelikle bunlara bir bakalım, beslenmenizde içerik açısından farklı dönemler var, bir zaman diyet ve aşırı spor yaparken diğer zamanda beslenme açısından oldukça zengin bir içerik ve oldukça hareketsiz bir yaşam var. Tabi ki alkol kullanımı da bu kiloyu destekleyen bir şey, çünkü alkolün besin değeri olmadığı için alınan kaloriler direkt yağ olarak depolanıyor. Bu nedenle aşırı alkol tüketiminden kaçınmanız gerekiyor. Diğer taraftan kendinize bilinçli bir beslenme programı seçin ve mümkünse bu yaşam boyunca uygulayabileceğiniz bir içeriğe sahip olsun. Yine kendinize bir antrenman programı oluşturmalısınız. Kaslarınızda sarkma olduğu için tüm vücut kaslarınızı çalıştıracağınız bir program olmalı, bu konuda ağırlık çalışması en iyisi, tabi ki yanında kardio egzersizlerine de ihtiyaç var. Spor salonunda antranörden yardım alabilirsiniz.
   Bir de psikiyatrik ilaçlar var ki tabi ki etkilerini çok yakından gözlemişliğim vardır, aynen söylediğiniz gibi iştah açıp, hareketleri yavaşlatırlar. Eğer zorunlu değilseniz bu ilaçlardan uzak durmanızı öneririm. Bazen psikiyatristler çok kolay bu ilaçları kullanıyor. Bu konuda bir kaç doktorun görüşünü almak faydalı olabilir.
   Özet olarak beslenmemize dikkat edeceğiz protein ve sebzeden zengin, karbonhidrat ve yağdan kaçınacağız, mümkünse spor salonunda ağırlık antrenmanı yapacağız, yaşamla ilgili bir düzen oluşturacağız ve bunu hep sürdüreceğiz. Yaşınız çok genç, eğer tutarlı bir şekilde çalışırsanız başaracağınıza inanıyorum.

 15. şükrü says

  ilk defa bu kadar detaylı dürüst yazılmıs bir yazı okuyorum emeginiz için tesekkür ederim
  tek eksik uyku konusuna deginmemişsiniz belkide ben atladım şunu sormak istiyorum yaklasık 2 haftadır her sabah 5 ile 6 arasında 1saatlk kosu yapıyorum ve istemeden tam tavsiye ettiginz gibi kosuyorumusum :) fakat uyku yönünde tereddütlerim var aksama kadar ayaktayım okul ve işle zamanım geciyor aksam 9da uyuyup gece 4gibi uyuanıyorum ve bi daha uyumamaya özen gösteriyorum bu saat yeterlimi ve zaman olarak uygunmu? bide üniverstede oldugum için beslenme konusunda yalnızım kendi evimde yasıyorum sabahları ya basit diye omlet yapıyorum yada okula giderken tost veya simt alıyorum yaptıklarımı bosa cıkarırmı bu beslenmem? ne öneriyorsunuz cevabınız için şimdiden tesekkürler

  • says

   Merhaba Şükrü, çok teşekkür ediyorum. Uyku konusuna değinmedim çünkü bu yazı direkt o konuyla ilgili değil o nedenle değinilmedi.   Günde 7 saat uyuyorsunuz , erişkin bir insanın 7-8 saat uyuması yeterlidir diyor uzmanlar fakat uykunuzun kalitesi de önemli aynı zamanda, ertesi gün yorgunluk, konsantrasyon bozukluğu yaşamıyorsanız uykunuz yeterlidir. 
   Yaptıklarım boşa çıkar mı diyorsunuz bunu ne anlamda söylediniz anlayamadım ama spor yapan birinin protein açısından zengin beslenmesi gerekir. Yumurta, peynir, yoğurt tabi ki et gibi protein kaynaklarını mutlaka tüketmelisiniz. Diğer bir önerim de forumda günlük açmanız, forumda oldukça bilgili ve deneyimli, arkadaşlar var, size yardımcı olacaklardır. 

   • şükrü says

    tesekkür ederim zaman ayırdıgınız için günlügü nasıl acabilirim ve danısmam gereken kişilere kolay ulasabilirmiyim? bosa cıkarırmı derken karın bölgemde yaglanmayı tamamen atmak istiyorum fakat yaptıgım egzersz ve kosulardan sonra tost omlet gbi seyler yiyorum sporda yaktıgım kalori veya yagları geri almısmı oluyorum ekmek ve sekerin kesnlikle yasak oldugunu duydum fakat aclıgımı ekmeksiz gideremiyorum bi öneriniz varmı?

    • says

     sitenin başlıkları arasında forum var, ordan gir ve kayıt olmak için kayıt ol seçeneğini tıkla, kendinden bahseden bir metin hazırlamalısın, yeterli uzunlukta yazmazsan editörümüz çok titizdir, herkesi almaz foruma:)
     Sonrasında seni kabul edecektir, başlık açarsın sorularını sorarsın, başka başlıkların altını okursun, bilgiler gerçekten ansiklopedik bir içeriğe sahip.
     Yağları eritmek için aldığın kalori yaktığından daha az olmalı, bunu unutma, yoksa tabi ki beslenmek zorundasın yoksa kasların gelişemez. Asla çok az beslenerek kilo verme eğiliminde olma, bu çok yanlış. Protein, sebze ağırlıklı beslen ve bölgesel kaslarını da çalıştıracak hareketleri koşuya ek olarak yapmaya çalış. Başarılar.

 16. yasemin says

  Mrb ben yasemin. 18 yaşındayım ve boyum 1.50 kilom 44 ve 5-6 senedir aynı kilodayım .Öğrenci olduğum için sürekli oturuyorum. Hiç su içemiyorum gün içinde hiç 
  su içmediğim zamanlar oluyo ve son zamanlarda midemle ilgili problem yaşıyorum. Son 1 yıldır göbek bölgemde aşırı yağlanma
  var ama diğer bölgelerle bi sorunum yok ve estetik açısından çok rahatsız oluyorum. Sürekli acıkıyorum ve abur cubur yiyorum.
  Doktora gittim  kan sayımı yapıldı ve herhangi bi sorun çıkmadı. Yağ yakımının sadece bi bölgeden olmadığı söyleniyo ama ben 
  sadece göbek bölgemden şikayetçiyim. Siz bana bu konuda ne önerirsiniz spor yapmamı mı yada diyet gibi bişey mi. Sorumu
  yanıtlarsanız çok sevinirim. Saygılar..
   

  • says

   Merhaba Yasemin, boyun ve kilo orantın şimdilik idare ediyor ama tabi ki yaş ilerledikçe kilo alma ihtimali artıyor, bu nedenle özellikle beslenme konusunda çok bilinçli olmalısın, çünkü boyunun uzun olmaması bir dezavantaj. Su içmemeye gelince bu çok yanlış, vücuttaki toksik maddelerin atılması ve böbreklerin düzgün çalışması için mutlaka en azından günde 1,5 litre su, sıvı tüketmelsin, yoksa böbrek fonksiyonların bozulur. Su içtikçe daha çok su içersin, istersen bir dene, su içtiğinde idrar çıkışın artacak ve bu sende daha çok su içme ihtiyacı doğuracak. Ayrıca Yasemincim öğrenci olman oturmana sebep değil, mutlaka yürüyüş yap, bir fırsatını bul, ayrıca zaman ayıramasan bile okula giderken, gelirken, öğlen arası mutlaka zaman bulursun isterse. Beslenmene gelince bu konuda abur cubur yiyiyorum diyorsun. Bu aburcubur çoğunlukla tatlı ve karbonhidrat türlerinden oluşuyorsa acıkman çok normal, çünkü karbonhidrat insülin salgılanmasına neden oluyor, insülin kan şekerini düşürüyor ve bu da açlık hissi oluşturuyor. Abur cubur yerine daha sağlıklı besinler tüketmeye çalış.Tatlı istediğinde kurutulmuş meyve tercih et, süt, yoğurt, peynir, yumurta, et gibi protein türleri, sebze, meyve tercih et. Yağlı besinlerden hamurişlerinden uzak dur. Göbeğindeki yağlar da hareket ettikçe ve beslenmeni düzelttikçe azalacaktır. Sevgiler.

   • yasemin says

    Teşekkür ederim vakit ayırdığınız için. Son bi soru daha sormak istiyorum. Hiç su içmeyipte birden günlük 1.5 litre suyla
    başlarsam bi sorun olurmu birde ip ve hulahopla sonuç alabilirmiyim sizce…

    • says

     Su içmiyorum diyorsun ama herhalde bir şekilde sıvı tüketiyorsundur. 1,5 litre suyun sorun yaratacağını düşünmüyorum, sonuçta vücudumuzun büyük oranını su oluşturuyor. İp atlama oldukça kalori harcatan bir egzersiz, hulalupun da yararlı olacağını düşünüyorum Ancak tüm egzersizler belli bir düzen dahilinde yapılırsa faydalı olacaktır. Egzersizin zararlı olanı yoktur:)

 17. melek says

  merhaba ben 18 yaşındayım. boyum 1.54 kilom 64. öss’ye hazirlanırken 1 sene içinde yaklaşık 10 kilo aldım ve kilolarım basen ve karın bölgemde birikti boyum kısa olduğu için kilom dahada bastırıyor ve diyete başlamaya karar verdim sizce dengeli beslenmem ve günlük 30dk pilatesle bu yağlardan kurtulabilir miyim yoksa uzmandan yardım mı almam gerekiyor yada siz neler önerirsiniz şimdiden çok teşekkür ederim.

  • Fatma says

   Merhaba Melek, bence diyet yapma.çünkü diyet yapınca insan bazen bıkıyor ve diyeti bırakıyor.sen kilo vermeye kararlıysan ona göre yemeğini falan ayarla bence.mesela benim yaptığım gibi yap.ben yaz tatilinde 71 kiloydum.yaz tatili bitene kadar 57 kiloya düştüm.sana tek tavsiyem iradene hakim ol ve fazla yeme.yersen az ye.yemeği yerken çok çiğne ve yavaş ye bu sayede vereceğine inanıyorum

 18. sema says

  Merhaba.. Ben de göbek bölgemdeki yağlardan şikayetçiyim bu konuda bi sormak istiyorum.Topshopdan slender shaper adlı egzersiz kemerini almayı düşünüyorum. bölgesel incelmeyi sağlıyomuş. Sizce gerçekten bu kemer tek başına bunu sağlayabilirmi ve sağlık açısından bi sorun olurmu çünkü titreşimler yayıyo ve ısı veriyo. Şimdiden çok teşekkür ederim..

  • says

   Merhaba Sema, bu tür kemerler pasif jimnastik görevini yapıyor, o bölgedeki kasları bu yolla çalıştırıyor, fakat göbek eritmek egzersiz ve diyetin birlikte yapılması sonucu olabiliyor, sitede göbek nasıl eritilir başlıklı yazımızı kuyunuz ve de bölgesel yağ yakımı ile ilgili yazımızı okuyun, eğer hafif bir göbek ve gevşeklik varsa etkisi olabilir ama büyük bir göbeğiniz varsa egzersiz ve diyet yapmadan sonuca ulaşamazsınız.

 19. Ahmet says

  Şuan dan itibaren umutlandım..ben kendimce doğru zannettiğim yöntemi uyguluyordum.ama tam tersini yapıyormuşum:)bilgiler için teşekkürler..bişey eksik ama beyin egzersizi : inanmak.. şuan bunu yaptım..iyi geceler

 20. nermin says

  merhabalar yaşım 22 boy 1.63 ve kilom 100. 3 yaşında bir çocuğum var.bekarken 90 kiloydum 1 sene içinde yavaş yavaş zayıfladım 65 kiloya düştüm.sonra doğum yaptıktan sonra  baya baya kilo aldım.sizden yardım istiyorum ne yapmam gerekiyor.evde koşu bandım var ne kadar spor yapmam gerekiyor.ve saatler önemli spor yapmak için.ayrıca insilin direncim varmış doktor öyle söyledi..yardımcı olursanız sevinirim..

  • says

   Nermin merhaba, her gün yarım saat koşu bandına binersin, zaman içinde yavaş yavaş tempoyu artırırsın. Tabi ki diyetine de dikkat etmelisin. Yaşın henüz çok genç. İnsülin direnci konusunda doktorunun beslenme önerilerini dinle. Kilo alman muhtemelen buna bağlı. Doğru beslenirsen hem onunla mücadele edersin , hem de kilo verirsin.

 21. Mehmet says

  Oncelikle tesekkur ederim, aydinlatici bir yazi yazmissiniz. Benim boyum 178 kilom 75, iyi bir vucuda sahip oldugum soylenebilir. Ancak tam gobek bolgesinde olan yaglardan bir turlu kurtulamiyorum. Vucudumun baska yerinde sorun yok. Kardio denmis fakat spor salonuna yazilacak vaktim yok. Bilgilerimden sonra soruma gelince; 2dk hizli kosu – yavas yurutus – 2dk hizli kosu yaptigim zaman ayak kaslarim cok kasiliyor. Ayrica normal birine gore cok guclu ayak kaslarina sahibim, bunun baslica nedeni/nedenleri nelerdir? Nasil onune gecebilirim? Aksi halde kosamiyorum cunku agriyor kasilmadan dolayi.

   • says

    Merhaba Mehmet, öncelikle sağlık probleminden başlamak istiyorum, bu kasılma hep mi vardı, yoksa sadece hareket halinde mi ortaya çıkıyor. Eğer hep böyle gergin bir durumdaysa yapısal bir rahatsızlık olabilir, Bir ortopedi uzmanına muayene olabilirsin. Şikayetinden bahsedersen doktor seni yönlendirecektir. Ayrıca evde yapacağın hareketler var, vücut ağırlığınla( şınav, mekik, barfiks gibi) ayrıca basit malzemelerle evde de çalışabilirsin, dambıl ve halterle. Program konusunda foruma üye ol, yardımcı olacak olan arkadaşlar vardır. Spor yaparsan ve beslenmene de dikkat edersen başarırsın merak etme.

 22. kemal says

  Oncelikle elinize saglik site super olmus. Ben bir soru  sormak istiyorum : ben 185 cm boyundayim ve 74 kiloyum aslinda zayif sayilirim ama cok azda olsa gobek bolgemde yag var eger  mekik vb cekekersem sixpack olusurmu

  • says

   Güzel yorumun için teşekkürler Kemal, Düzenli fitnes yapar yediklerine de dikkat edersen tabi ki olur. Ama vücuttaki değişiklikler spor sürdürüldüğü sürece kalıcı olur, bir kere yapayım sonra bırakır öyle devam ederim gibi bir lüks yok ne yazık ki, yapacağın şey başlamak ve sporu bir şekilde hep sürdürmek, sonuçta bu sağlık için de güzel bir şey değil mi?

 23. Ece Mut says

  Yazınız harika,bir çok şeyin doğrusunu öğrendim. Size bir sorum var: Kavitasyon yöntemiyle 2-4 beden incelme sağlanır mı? Ben 168 boyundayım 83 kiloyum :((( enbüyük sorunum karın yağları… aslında vucudumda kilo dengeli duruyor,eşit dağılmış durumda ama ben zayıflamak istiyorum. sürekli dışarda oldugum için fastfood cok tüketiyorum. yazın spor merkezine giderek zayıflamayı düşünüyorum. Sizin farklı bir öneriniz var mı? Dediğim gibi bir de kavitasyon yöntemi için ne diyorsunuz?

  • Samime Ünlü Sonugüler says

   Merhaba Ece bildiğim kadarıyla kavitasyon bölgesel az miktarda fazlalığı olanlar için uygun bir yöntem. Sizin için çok uygun değil. Kilonuz tüm vücudunuza eşit oranda dağıldığı için şanslısınız. Önceliklr fastfood dışında bir beslenme düzeni edinin. Yiyeceklerinizin içeriğine dikkat edin, karbonhidrat ve yağı mümkün olduğunca azaltın ve mutlaka egzersiz yapın. Sporu sadece bir döneme özgü düşünmeyin. Hem sağlık için hem de ulaşılan kilonun korunması için sürekli hale getirilmesi gerekiyor.

 24. Ömür says

  yazınız süper olmuş.kendimce çok güzel şeyler öğrendim.bende kiloluyum boyum 1,63,kilom ise 90.çağrı merkezinde çalıştığım için sürekli oturuyorum.hatta çalışmaya başladıktan sonra 15 kg aldım.özellikle göbeğimde çok yağlanma var.ne yapsam diyetlerin sonunu bir türlü getiremiyorum ama bir o kadar da zayıflamak istiyorum.ama ben bu yazıdan sonra çok umutlandım.herşey güzel olucak benim için..teşekkürler….

  • Samime Ünlü Sonugüler says

   Merhaba Ömür kilon sağlığını tehdit eden bir duruma gelmiş. Diyeti aç kalmak olarak yorumlama, doğru içerikte beslenmeye çalış, çünkü hareketsiz bir yaşam tarzı sürüyorsun bir de aşırı kalori alırsan çok daha zor olur her şey. İş dışında sürekli yapabileceğin bir egzersiz seç. Ben yürüyüşü öneriyorum. Ama bu şansın yoksa eve bir kondisyon aleti alabilirsin. Biraz matematik gibi harcadığından fazla kalori alırsan şişmanlarsın. Aldığından fazla da harcarsan zayıflarsın. Sitemizde beslenme bilinciyle ilgili güzel yazılar var. Karbonhidrat ve yağı azalt. Bu sağlık için de çok önemli.

 25. Fatma says

  Merhaba ben 165 cm boyundayım.59 kiloyum.göbeğim var.kendimi iyi hissetmiyorum.yazın 71 kilodan 57 kiloya düşmüştüm ama yine aldım.50 kilo olmak istiyorum.yaz gelince yine kendi yöntemimi uygulamak istiyorum.Benim yöntemime göre yemek yememi azalttım.çoğunlukla saatlerce bi şey yemiyorum.yersem a yiyorum.arada bir yürüyüşe çıkıyorum veriyorum yani.yazın bu sayede bu kadar verdim.bu yaz yine vericem.kendime güveniyorum.sizce benim yaptığım yöntem doğru mu?(bu arada abur cubur ve kolayı hayatımdan çıkardım yoksa yapamazdım.)

  • says

   Merhaba Fatma, 50 kilo senin için çok az değil mi? Yöntemine gelince yağ depolamak için en uygun yöntemlerden birisi, saatlerce aç durup sonra birden yediğinde metabolizmanı iyice yavaşlatmış oluyorsun. Az yediçğin için sorun çıkmıyordur. Fakat bu beslenme düzenini hayat boyu devam ettirebilecek misin? Bana göre en doğrusu spor da yaparak günde en az 5-6 öğün yemek. Bu kadar çok yemek çok yüksek kalori anlamına gelmesin. Yediklerinin iöçeriği çok önemli. Ama metabolizmanı hep çalışır durumda tutuyorsun.

 26. harun says

  ilk defa ziyaret ediyorum sitenizi gerçekten konular çok güzel hazırlanmış emeğinize sağlık, tebrik ederim.

 27. Mehmet says

  Merhaba 35 yasında 1.65 boy 82 kilo yaklasık 2 haftadır spor salonuna basladım ayrıca diet yapıyorum ekmek,seker ve tuzu tamamı ile kestim yarım saat tempolu koşu, 10 dakika cross makinası,  80 mekik ,10 dakika kürek çekiyorum ve 20 dakika agırlık çalışması yapıyorum ancak bırakın göbekte küçülmeyi gram kilo veremedim. Aldıgım ürünlerin kalori ve fat oranına çok dikkat ediyorum, yardımcı olursanız sevinirim. Size sorum şu olucak günde almam gereken kalori miktarı ve korbonhıdrat miktarı nedir ayrıca böğürtlen metabolizma hızını arttırırmı? Tesekkür ederim.

  • says

   Merhaba Mehmet, Böğürtlenin metabolizma hızına ilişkin etkisini bilmiyorum. Kilo vermen de kalori açığı oluşturmana bağlı, yani aldığından daha fazla harcayacaksın. Kaslarını beslemek için protein tüketimine ağırlık ver, tuzu tamamen kesmeye katılmıyorum, terleme aşırı oluyorsa ve bol su tüketiyorsan tuzu çok fazla kısıtlamamanı öneririm. Şeker, un, beyaz ekmek, pirinç gibi besinleri mümkün olduğunca azalt. Sporu da kafana göre değil bir program dahilinde yapmalısın. Tüm vücut kaslarını çalıştıracak bir program olmalı, kaslarına birer günlük dinlenme aralarıyla yenilenme şansı tanımalısın, sonuç alamıyorum diye bir şey yok, yanlışımız ya da eksiğimiz ne onu bulup yola devam ederseniz kesin sonuca ulaşırsınız merak etmeyin. 

 28. Hüseyin AYDIN says

  Merhabalar,
  Yazınızı büyük bir beğeniyle okudum. Tamamen bilimsel yaklaşımlarınız için de ayrıca teşekkür ederim. Ben 33 yaşındayım, 169 cm boy ve 84 kiloyla yakalışık bir aydır egzersize başladım. Haftada beş gün 40 dk kardiyovaküler (20dk koşu, 10dk bisiklet, 10 dk elliptical) ardından yaklaşık 50 dk büyük kas grupları için makina ve serbest ağırlık programı uyguluyorum. Fakat bazen salondaki yoğunluktan dolayı ağırlık çalışmalarım istediğim yoğunlukta olamıyor ve sıra beklemek zorunda kalabiliyorum ve tabii ki soğuyorum. Bu durum egzersizden fayda almam konusunda çok sorun teşkil eder mi? Bunun haricinde egzersiz öncesi proteinle birlikte glisemik indeksi yüksek karbonhidrat alımı da öneriliyor (hemen enerjiye dönüşmesi ve egzersiz için gereken enerjiyi sağlaması için) bu husuta da görüşünüzü belirtirseniz çok sevinirim. Bu bilgi doğru mudur, miktarı ne kadar olmalıdır? Saygılar.

  • says

   Merhaba Hüseyin, öncelikle güzel sözlerin için teşekkür ederim. Haftada 5 gün egzersiz çok fazla, mutlaka arada 1 gün kaslarınızın dinlenmesi ve yenilenmesi için zaman tanımalısınız. Her gün çalışsanız bile aynı kas gruplarını çalıştırmamaya özen gösterin derim.  Çalışmalarınızın arasında çok bekleme olmamalı, dediğiniz gibi bu çalışmanızı olumsuz etkiler. Boyunuza göre kilonuz biraz fazla, kilo verme ihtiyacınız var, kaslarınızı desteklemek için, yumurta beyazı, yağsız et, protein tozu kullanabilirsiniz. Egzersiz yaparken önce karaciğerdeki glikojen depoları kullanılıyor, sonrasında kaslardaki glikojen kullanılıyor, bundan sonrasında da devam edilirse yağ depolarını glikojene çevirip kullanıyor. Karbonhidrat miktarını abartmayın,biraz alabilirsiniz, mutlaka proteine ağırlık verin. Zamanla yağ kütleniz azalıp, kas kütleniz arttığında zaten daha fazla enerji yakmaya başlarsınız. Sitemizde bu konuda güzel yazılar var, forumdaki günlüklerde çok yararlı bilgiler var. Okumanızı öneririm.

 29. NESLİHAN kÜRŞAT says

  Merhabalar
  Öncelikle bu siteye verilen emek için teşekkürlerimi iletmek isterim.Çok başarılı bir anlatım ve gerçekçi yaklaştığını düşünüyorum.Sizden öğrenmek istediğim ben 167cmboy ve 56 kg ölçülerindeyim.Sorunum göbek bölgemdeki toplanma.’7 yaşındayım ve ilk defa oturduğumda 2 kat olan bir göbeğim oluştu.Aslında amacım kilo vermek değil ama oluşan bu göbek fazla kilodan ise eğer tabiki kurtulmak istiyorum.Bir fitness centera gittim ilk 45 dk.kardio çalışması yaptıktan sonra setler halinde ağırlık çalıştık.bel bölgemde morluklar oluşmaya başladıktan sonra bıraktım salona gitmeyi çünkü özellikle geri hareketlerde belimde ciddi ağrı oluştu.1 ay içinde geçti.belki salondaki hocalarımın yanlış yönlendirmesi yada bir anda fazla yüklenmesi(15gün boyunca hergün 2 saatlik çalışma yaptım) Şimdi tekrar bir program yapmak istiyorum fakat nasıl bir program izlemeliyim ?kendimce kafamda planladığım kardiyo + ağırlık haftada 4 kez 2 saat doğru bir çalışma programı mıdır? Birde spordan çok uzak kaldığım için ilk bir ay nasıl bir çalışma programı yapmalıyım birden vucuduma fazla yüklenmemek adına? 27 yaşındayım, 20 yaşına kadar kros,voleybol ve yüzme geçmişim vardı yoğun tempoda.fakat 7 yıldır düzenli bir spor yapmıyorum.En kısa zamanda cevabınızı bekliyorum.Şimdiden teşekkürler…

 30. Mehmet says

  Meraba ben 15 yaşındayım boyum 1.84 kilomda 97 3 senedir kick-boks yapmama rağmen vücudumda yağ fazlalığı var bunu Haftada 3 gün Bady building (pazartesi-çarşamba-cuma) 3 gün yüzme (salı-perşembe-cumartesi) kick-boksu ise haftanın 4 günü (salı-perşembe-cumartesi-pazar) olmak üzere göbek yağlarımı ve fazla kilomu yok etmek ortalama kaç ay alır?

  • says

   Merhaba Mehmet, bu kadar yoğun spor yapan biri için kilon oldukça fazla, sporun yanında protein ve sebze ağırlıklı beslenirsen kilonu verebileceğini düşünüyorum. Uygun beslendiğin halde kilo veremiyorsan hormonal bir problemin olabilir, endokrin uzmanına başvurabilirsin.

 31. Mehmet says

  ama hocam suan bunlardan sadece boks u yapıyorum internetten bi sitedende vücuttaki yağ oranımı hesapladım %28 çıktı pilates bandıyla fln çalışmaya basladım

  • says

   fitnes e diyeti birlikte yapabilirsin, plates bandı hareketleri kilo vermene çok yardımcı olmaz, eğer spor salonuna gidemezsen, şınai mekik, barfiks yap  ve dambıllarla evde disiplinli şekilde çalışabilirsin.

 32. Mehmet says

  zaten şınav çekiyorum mekiğide normal fazla etkisi olmuyo ama bandı bağlayınca kaslarımdaki gerilmeyi hissediyorum

 33. MURAT ONAY says

  Merhabalar ben 25 yaşında 186 cm boyunda 79 kiloyum.Yaklaşık 2 haftadır spora başladım haftada 4-5 gün gidiyorum.Yaptığım sporda 45-50 dk kendime göre normal tempoda koşuyorum sonrada bölgesel hareketlere geçiyorum.(mekik,ağırlık antrenmanlarıgibi).Vücudumda yağ oranı fazla sanırım özellikle 79 kilo olmama rağmen karın bölgemde aşırı yağlanma var.Sizce yaptığım spor doğru mu? bana önerebileceğiniz bir şey var mı? Birde sabah 12 gibi kahvaltı yapıyorum(haşlanmış yumurta,beyaz peynir,5 adet zeytin,ceviz,domates,salatalık) kesinlikle şekerli,yağlı yiyecekler ve gazlı içecekler almıyorum ve ekmekte tüketmiyorum tabi ki. Benim sorunuma gelince sabah kahvaltıdan hiç bir şey yiyemiyorum ta ki diğer kahvaltıya kadar bu bende alışkanlık oldu bunun zararları neler olabilir. Ayrıca günde 5 litreden fazla su içiyorum suyla aram çok iyi..Yazımı okuyup değerlendirirseniz çok sevinirim şimdiden verdiğiniz cevaplar için teşekkür ediyorum.

  • says

   Merhaba Murat,
   Öncelikle aerobik egzersiz yapıyorsun, sonra fitnese geçiyorsun bu doğru, Koşuda ara ara temponda değişiklik yap yani tempoyu artır ve düşür, daha iyi sonuç alırsın. Fitneste ise 4-5 gün demişsin. Arka arkaya aynı kaslarını çalıştırma, bir gün dinlenme şansı tanı, böylece yenilenmesi için yardımcı olursun. Egzersini düzenli, sistemli, uygun ağırlıklarla yap. Kilon çok aşırı değil ama fazlalıkların göbek bölgende toplanmış, erkeklerin tümünde olduğu gibi, merak etme düzenli egzersiz ve doğru beslenmeyle bunu halledebilirsin. Zamanla gelişmeleri görürsün, acele etme, henüz çok yeni başlamışsı, temponu yavaş yavaş artır.
   Beslenmeye gelince, sabah erken kalkıp 12 gibi acıkman ilginç, ama sabah bir şeyler yediğinde metabolizma çalışmaya başlar, mümkün olduğunca öğün atlamamak önemlidir, yiyecekleri tek bir öğüne yığıp tüketmnek vücudun yağ depolama eğilimini artırır. Sabah en azından 1 bardak ılık su, süt vs tüketebileceğin bir gıdayı mutlaka tüket.
   Kahvaltı içeriği sıradan bir kişinin tüketebileği bir içerik, ağır spor yaptığında bu sana yetmeyebilir, protein miktartını artırman gerekebilir, bunu da gıda takviyeleriyle sağlayabilirsin ya da yumurta beyazı saf protein kaynağıdır. Ama beslenme konusunda çok da fazla bir şey söylemek istemiyorum, ihtiyaç kişliden kişiye değişir.
   Tükettiğin su miktarı çok fazla, tuz tüketimini sakın kısıtlama, aksi halde su zehirlenmesi yaşarsın. Kolay gelsin:)

   • MURAT ONAY says

    Öncelikle teşekkürler. aerobik egzersiz de söylediğiniz durumu bu günden itibaren uygulamaya başlayacağım. Beslenme durumumu yanlış aktarmışım sanırım her gün saat 11,30 gibi kalkıyorum 12,00 gibi kahvaltı yapıyorum. Sonrasında bir şey yemiyorum.14,30 gibi spora gidip 2 saat çalışıyorum. Benim sıkıntım kahvaltıyı yapıp spordan çıktıktan sonra ertesi güne kadar bir şey yiyemiyorum. Yani günde tek öğünle besleniyorum oda kahvaltı oluyor :). Bu günden sonra öğünümü 2 ye çıkarmayı planlıyorum ama(PROTEİN ağırlıklı bir beslenme). Tuz tüketimine gelince neredeyse hiç kullanmıyorum :)) Su zehirlenmesi deyince korktum şimdi suyu azaltmaya çalışacağım :)

    • says

     Murat Bey geç kalktığınız için 12 de kahvaltı etmeniz normal ama ertesi güne kadar yeme ihtiyacı duymamanız garip geldi. Kahvaltıda çok yeseniz bile spor yapıyorsunuz ve geç yatıyorsunuzdur sanırım, yemek yeme ihtiyacı duymanız gerek. Daha önce dediğim gibi tek öğünde beslenmek vücudun yağlanma eğilimini artırır.
     Tuzu yemeklere eklemeseniz bile diğer besinlerden alıyorsunuz, ama günde 5 lt su içen biri için hiç tuz tüketmemek hayati risk oluşturuyor. Ne kadar su içerseniz idrar çıkışı o kadar artar ve her idrarla vücudumuza yararlı iyonları da kaybederiz. Ama tuz tüketildiğinde tuz su tutar, yani ödeme meyli artırır. Böylece aşırı idrara çıkışı ve iyon kaybını önler.Suyu çok azaltmayın, 3 ltnin altına düşmeyin, çok az tuz tüketebilirsiniz buna ek olarak.

 34. melek says

  Merhabalar ben 16 yaşındayım boyum 1.65 ve 65 kiloyum. Göbek bölümde fazlalıklar var ve kendimi rahatsız hissediyorum. Şimdiden sınava hazırlanmaya başladığım için spora pek vaktim olmuyor açıkçası ama bu yıl kesinlikle spora zaman ayırmayı düşünüyorum. 5 kilo versem bile benim için yeterli, sizce ne yapmalıyım?

  • says

   Melek merhaba, abur cubur, kola, pilav, makarna, ekmek, tatlı, kızartma, gibi yiyecekleri tüketmemeye çalış, bu dönemde hormanal olarak yağlanma eğilimi olur, yürüyüş yapabilirsin, ya da ilgi duyduğun bir sporu yapabilirsin. Ama sana şunu söyleyeyim asla katı diyetler yapıp zayıflamaya çalışma çünkü diyet bırakıldığında daha yağlı bir vücudun olması kaçınılmazdır.

 35. Muaz says

  Merhaba,ben 21 yaşındayım boyum 1.86 ve 90 kiloyum.Kilo vermek üzere yaklaşık 1ay önce Koşu yapmaya başladım.İlk başladığım hafta günlük 15km koşuyordum fakat bu programın bir faydası olmadı aksine kendime cok yüklendiğim için zararı oldu ve programımı değistirmek zorunda kaldım, artık düzenli olarak hergün 5km interval koşuyorum.Ve esneme germe hareketleriyle sonlandırıyorum.Bu programı 3 haftadır yapıyorum ve faydasını görmeye başladımBu şekilde devam etmem yağları tamağmen yakmam için sizce yeterli olurmu.Ve yine bu programa sadık kaldığım sürece sizce nekadar sürede ideal kiloma ulaşabilirim ?
  Birde koşudan sonra ağırlık çalışmamın zararı olurmu?

  • says

   yAĞLARINIZI DAHA HIZLI YAKMAK İSTİYORSANIZ BUÇALIŞMAYA İLAVETEN FİTNES DE YAPMANIZI ÖNERİRİM. ALACAĞINIZ SONUÇ, SPOR ALTYAPINIZA, YAŞINIZA, KİLONUZA, BESLENMENİZE GÖRE DEĞİŞİR. AĞIRLIK ÇALIŞMANIN ZARARI OLMAZ TAM AKSİNE FAYDASI OLUR. ACELE ETMEYİN VE SPORU BİR ŞEKİLDE HEP DEVAM ETTİRİN, BIRAKTINIZ ANDA HER ŞEY GERİ DÖNER.

 36. Onur says

  Gerçekten harika bir makale olmuş.Şuan Vücut geliştirme yapıyorum ve tek sorunum az da olsa olan karnımdaki yağlar.Onları atıp kaslara daha fazla yoğunlaşmak için gerekli hemen hemen bütün bilgileri elde ettim.Çok teşekkürler.

 37. Yagmur says

  Sitenize yeni üye oldum gerçekten de çok beğendim. Mutlaka her gün  siteye giriyorum ve büyük bir motivasyonla çıkıyorum. Teşekkür ederim.

 38. tugce says

  Ben 17 yasindaym 1.68 boyum var ve kilom 68. Bel bolgesinden ziyade bacak ve basen bolgesinden kilo aliyorum. Bacaklarim kalin oldugu icin kendimi cok kisa hissediyorum. Zaten uzun boylu bir insanda degilim. Ayni zamanda selulit problemimde var. Uni. sinavina hazirlandigim icin sporu hayatima sokamiyorum. Buna zamanim olmuyor. Ve boyumla ilgili takintim var. Hem boy icin hemde bacak bolgesi icin oneriniz var mi? Tesekkurler.

  • says

   Merhaba Tuğçe bu senin yapın, kendini kabullen, diyetle bir yere kadar gidebilirsin ama sporu hayatına sokarsan alt bedenin sıkılaşır, üst beden kasların gelişir, çok daha iyi sonuç alırsın, hiç bir şey yapamadın evde spor yap, sınavına çalışmana bile olumlu katkısı olur diye düşünüyorum.

  • Samime Ünlü Sonugüler says

   Yapacağın en güzel şey spor yapmak ve beslenmene dikkat etmek. Spor yaptığında sarkmalar da toparlanacaktır, sadece diyet yaparsan bu sorun daha da artacaktır.

 39. ZeKa says

  Zinde Türkiye maddelerine tamamen katılıyorum, o maddeleri uygulayarak ideal kiloma ulaştım. Ama bu diyet konusunda yıllardır alıştığımız beyaz ekmeği hayatımızdan çıkarmalıyız. Kepekli ve tam buğdaylı ekmekler ile bu boşluğu doldurabilirsiniz. Ayrıca tuz ve şeker gibi 3 beyazdan uzak durarak bile uzun vadede kilo verebilirsiniz.

 40. busra says

  ben 20 yasındayım 1.65 boyumvar 48 kıloyum tek bı sorunum var su içsem gobeğim cıkıyo zayıf olmama rağmen butun yağlar göbeğimde birikiyo bunun için ne yapmalıyım

  • Samime Ünlü Sonugüler says

   Kafaya takılacak bir sorun yok ortada Büşra, sağlıklı olmak için yürüyüş yap sadece ya da farklı bir spor.

 41. Selin says

  Öncelikle sitenizde yazdıklarınız için teşekkürler benim pek çok yanlış bildiğim bilgiyi doğruladığınız için teşekkürler. Yaşım 13 boyum 161 cm kilom 67. Burda yazdıklarınızdan ben spor olarak sadece koşu ve yürüyüşü yapabilirim. Bir aydır abur çubuk veya fast food yemiyorum ama akşam yemeklerinde yediklerim genelde yağlı yemekler oluyor. Sizce kilo verebilir miyim ? Teşekkürler.

  • Samime Ünlü Sonugüler says

   Kilo vermenin koşulu aldığın enerjiden fazlasını harcamaktır, yürüyüş ya da koşu yapıp yanında biraz da yediklerine dikkat edersen başarmaman için sebep yok, yemeklerin yağını, suyunu yeme, annenden bu konuda yardım iste.

 42. bb says

  Merhaba ben 20 yaşındayim boyu 1.59 kilomsa 43 zayifim ama alt karin ya da ayva gobek hergün pilates yapmama rağmen gitmiyor sizce neden ya da neyi yanlış yapiyorum? Teşekkürler.

 43. şahin says

  Boyum 1,76, kilom 81. 23:00’da uyuyup 05:00’da uyanıyorum. Mesleğim gereği (öğretmen) işim 12:00’da bitiyor. Yaklaşık 5 yıldır hafta sonları alkol tüketiyordum (yılbaşında bıraktım). Sabah kahvaltısında poğaça veya kıymalı börek, öğlen fast food, akşam da aşırı ekmek ve yağlı etli yemek yiyorum. Bazen öğlen yemiyorum. Kilomun hemen hepsi göbek ve bel kısmında toplanmış durumda. Spor salonu olmadan göbek ve sağlık için yapabileceklerim hakkında bilgi verebilir misiniz? Etrafta çok bilgi kirliliği var. Sitenize üye oldum ve hemen her gün ziyaret edeceğim. Tecrübelerinizden faydalanmak istiyorum, şimdiden teşekkürler.

  • şahin says

   Bu arada gece yeme alışkanlığım var. Ayrıca aldığım alkole asitli içecek veya meyve suları karıştırıyordum, çikolata da tüketiyordum. Sabah kahvaltısında bir kupa çay veya kahveye 4-5 şeker atıyordum. Saydığım beslenme alışkanlıklarını birkaç gündür bıraktım ama nasıl besleneceğimi bilmiyorum.

  • says

   Merhaba Şahin Bey,
   Verdiğiniz bilgilere göre, sanki nasıl beslenmeliyim ki göbel ve bel bölgem yağlansın gibi bir program izliyorsunuz. Baştan sona zararlı beslenme alışkanlıklarınız var. Özellikle beslenme içeriğinizi karbonhidrat yağ ve yine yağlı proteinli gıdalar oluşturuyor. Hiç sebze yemiyor gibisiniz.
   Sabah tam tahıllı ekmek yanında peynir, yumurta dönüşümlü,yanında mevsimine göre domates biber, salatalık, roka yiyebilirsiniz. vs Öğlen fast foof yerine sebze ya da et yemeği tercih edebilirsiniz. yanında yoğurt, yada salata.Akşam da yine tencere yemekleri tercih edin. Ama yemekleriniz aşırı yağlı olmamalı, karbonhidrat içeriğini ne kadar azaltırsanız kilo vermede de o kadar başarılı olursunuz, bunu hiç unutmayınız. Yağ oranını da düşürmelisiniz. Spor salonuna gitmeden yapabileceğiniz en etkili spor tempolu yürüyüştür, sistemli yapıldığında mucizeler yaratıyor, tecrübeyle sabittir.
   En son konu ise alkol, alkol besin özelliği taşımadığı için tüm içerdiği kalori yağ olarak depolanır, başarabiliyorsanız tamamen bırakın yapamazsanız 1 kadeh şarapla sınırlayınız. Başarılar.
   Sadece kilo değil sağlık için sahip olduğunuz beslenme alışkanlığını değiştirmeniz gerekiyor.

 44. ahmet says

  Öncelikle Verdiğiniz Bilgiler İçin Çok Teşekkürler. 15 Yaşındayım 1.72 Boyundayım Ve 73 Kiloyum. Kısa Süre Önce Spor Ve Diyete Başlama Kararı Aldım. Ve Bir Çok Şeyi Yanlış Yaptığımı Gördüm. Paylaştığınız Bilgilerle Yeniden Başlamayı Hedefliyorum. Günlük 25 Dakika Düzenli Yürüyüş Haftada 4-6 Saat Futbol Ve Olabildiğimce Az Fast-Foot Yiyorum. İnşallah Kısa Süre İçinde Hedefime Ulaşacağım. Aklınıza Gerçekten Koyduysanız Bir Şeyi Asla Peşini Bırakmayınız. Her Daim Aklınızda Bir Umut Bırakın. Sanki Yazılı Haftasında Matematikten 100 Alacağınıza İnandığınız Gibi İnanın. O Zaman Gerçekten Başarırsınız. Verdiğiniz Bilgiler İçin Teşekkür Ederim.

 45. Kadircan says

  Meraba , 15 yaşındayım 186 boyum 75 kiloyum vücudum %10 yağlı göbeğimde yağ var fitnessa da gidiyorum yağlanmadan şikayetçiyim ve nasıl bi beslenme diyet programı yapmalıyım yağları hızlı yakabilmek için neler yapalıyım

 46. ibrahim memiş says

  Selamlar
  Sık sık ve az yemekle ilgili yanlış olduğuna dair açıklamalar oldu (özellikle Canan Karatay), sebeplerine bakınca ben de doğru olduğunu düşünüyorum, son açıklamalardan sonra bu konudaki fikrinizde değişme oldu mu?

  • Samime Ünlü Sonugüler says

   Aslında içerik çok daha önemli tabi ki ve de miktar. Bilimadamları araştırma yapıyorlar, fakat bu konudaki değişkenleri bilmiyoruz, bu nedenle hangisi doğru geliyorsa onu uygulayabilirsiniz. En az 3 öğün yenmeli bence ama 3 ana 3 ara öğün de mantıklı, porsiyonlar daha küçük olacak tabi ki. Toplamda kaç kalori alınıyor ve uyguladığımız yöntem metabolizmayı nasıl etkiliyor bu önemli.

 47. kaan says

  slm benim boyum 180 kilom ise 85 göbeğimden şikayetçiyim yaklaşık bir buçuk aydır spora başladım sporum her akşam yaklaşık bir saat mekik şınav ve sıkıştırma hareketleri yapıyorum sadece bu hareketleri yaparak göbeğim erir mi ve aşırı iştahlıyım iştahımı azaltmak için ne yapmam lazım teşekkürler..

  • Samime Ünlü Sonugüler says

   Yediğin protein oranını artır, fast food, kola gibi abur cubur gıdaları tüketme, tatlı, pilav, makarna ekmek gibi karbonhidtatlı ürünleri azalt. Vücudun forma girdikçe isteğin artacsktır, başarılar.

  • hasret says

   Sarimsak yut gobek eritmeyeb irebjr arkadaslar kilonuzu dengede tutuyor metobolizmayi hizlandiriyor bide ardina yesil cay icin hizla kilo verirsiniz bir ayds 8 kilo verirsiniz

 48. fatma says

  Merhaba ben Fatma 15 yaşındayım boyum 1.75 kilom 68. Genelde kilomun normal olduğunu söylüyorlar fakat ben kilomu fazla buluyorum. Göbeqimin çok olduğunu düşünüyorum. Eritebilmem için ne gibi önerileriniz var?

  • Samime Ünlü Sonugüler says

   Genelde ergenlik döneminde yağlanma olur, bunu kafaya takma. Sağlıklı beslen, yürüyüş vs spor yapmaya çalış.

 49. nurhan says

  merhabalar, size bir sorum olacak. 30 yaşındayım 1.75 boyunda 78 kilo idim. Yaklaşık bir ay önce koşu bandı aldım 3 haftadır da düzenli olarak yürüyorum, beslenme düzenim şöyle sabah mutlaka kahvaltı yaparım 7.30-8.00 sıralarında, öğleye doğru ya çorba ya da meyve bir şeyler atıştırıyorum akşama kadar bir şey yemiyorum akşam da hafif yemek yiyorum ya çorba ya da sebze yemeği akşam ekmek yemiyorum sadece sabah yiyorum. Hayatım çok monoton olduğu için evden okula okuldan eve koşu bandı aldım fakat bir de ne göreyim 2 kilo almışım. Bu kiloyu neye borçluyum acaba onu merak ediyorum. Şu an psikolojik olarak koşu bandına olan inancım azaldı kilo vereceğime aldım bu nasıl oluyor yürüdüklerim boşa mı gitti?

  • says

   Aldığınız kilo hormonal olabilir, regl öncesi dönemde ödemden dolayı bu durum ortaya çıkabilir.
   Bir de beslenmenizde proteine mutlaka ter vermelisiniz. Düşük kaloriden ziyade içeriğe dikkat edin, karbonhidratı ne kadar sınırlı tüketirseniz o kadar verim alırsınız. Tabi ki yağı da aynı şekilde.
   Koşu bandına da yapabiliyorsanız sabah binin, eğer mümkün değilse kendinizi hazır hissettiğiniz an binin ve ara ara hızı artırarak ara egzersiz yapın. Sporu sadece kilo vermek için değil sağlıklı olmak için yapın ve asla boşa gidiyor diye düşünmeyin.

 50. Hikmet says

  Merhabalar boyum 175 kilom 84 4 senedir sürekli kilo almaktayım(4 senede 20 kilodan fazla aldım) kilolarım özellikle göbek bölgesinde ardından da yüz ve kalça bölgesinde toplandı göbeğimi eritmek istiyorum fakat öğrenci olduğum için düzenli beslenme durumum yok kilolarımın bir kısmı da aşırı alkol tüketimi alkolü tamamen kestim şimdi de spor salonuna gitmeden spor yaparak ailesinden uzak tek başına yaşayan bir öğrenciye uyacak bir diyet yapmayı planlıyorum bu konuda önerilerinizi özellikle bekliyorum bu gerçekten benim için çok önemli bir hal aldı

  • says

   Merhaba hikmet, alkolu vücut besin olarak kullanamaz o nedenle yağ olarak depolanır.Bu nedenle alkolden uzak durmanı öneriyorum.Spor yapıyorsan ölçülü biçimde karbonhidrat, yaklaşık kilogram başına 1 gramdan biraz fazla protein,sebze, ölçülü meyve tüketebilirsin. Uzak durman gereken gıdalar, fast food, kola, aşırı yağlı yemekler,ekmek, pilav makarna türevleri sınırlı miktarda tüketebilirsin. Spor olarak da ağırlık ve kardio egzersizi birlikte yap. Yemek içeriğini ve kalorini spor yaptığını gözönünde bulundurarak düzenlemelisin.

 51. sema says

  merhaba ben 17 yasımdayım ve 1.72 boyum kılom ıse 87 ne yapacagımı ınanın bılmıyorum cok hantal bırıyım spor yapmak hep zor gelıyor

 52. naime says

  meraba…ben 22 yasındayım 169 170 boylarındayım 110 kilodayım.kendimi bildim bileli kilo vermeye calışıyorum bi kaç gün diyet yapıyorum sonra geri bozuyorum..cok asırı ekmek tüketen bir insan değilim ama hatalı beslenmem var bunu nasıl düzeltecegımı bilmiyorum.kilo ayrıca ailede olan bişi genetik yani..ama ben ınsanın spor ve diyetlede kılo verebilecegıne ınanıyorum bunu nasıl yapacagımı bilmiyorum..çalısma hayatım var sabah 8 den aksam bese kadar dıs hekımı yardımcıyım ısım cok durgun bu bnm en buyuk sıkayetım..kosu bandım var ewde saatte 7 km yapmaya calısıyorum ama 20 dk dan fazla dayanamıyorum ayaklarım cok agırıyor ayak bıleklerım ozellıkl!!!ayaklarımda varıste var sporyapmıyorum sadece yenı yenı kosmaya basladım bı ıkı gun oldu yedıklerımede dıkat etmeye calısıyorum ama butun gun yemek yemeyıp aksam ewe geldıgımde yedıgım yemek mıktarı ne kadar dogru bılmıyorum yemegımı eskıye gore azalttım ama dedıgım gıbı bı kac gun oldu sadece bana yardımcı olurmusunuz ve acıktıgım elım ayagım tıtrıyor hemen yemege saldırıyorum

  • says

   Merhaba Naime, Öncelikle ümitsizliğe kapılma çünkü ümitsizlik bu süreci olumsuz etkileyen en önemli faktörlerden biri. Açlıktan elinin ayağının titremesi ve aşırı kilolu olman konusunda ilk yapacağın şey tiroid testlerini ve insülin direncini kontrol ettirmen. Bu konularda sorun varsa tedavinin yanında diyet ve egzersizi birlikte sürdürmelisin. Koşu bandında önce yürüyerek başla, zaman içinde hızını ve süreyi artırmaya çalış. Kilodan dolayı, koşu yaptığında ayaklarına ve eklemlerine aşırı yük biniyor. Yavaş geçişlerle vücudunu hazırla. Sadece akşam yemek yemen de vücudun yağlanma eğilimini artırıyor. Günde en azından uygun ölçülerde 3 öğün yemelisin.
   Sana diğer söyleyeceğim önemli şeyde, sitenin editörü İlşad Bey bireysel diyet ve egzersiz programları hazırlayıp, kişilerle özel olarak çalışıyor. Eğer neyi nasıl yapacağını bilmiyorsan ondan yardım almanı öneririm. Kolay gelsin, gelişmelerden bizi haberdar et, başarılar:)

 53. Nihat says

  Selamlar öncelikle bilgiler için çok teşekkür ederim .
  17 yaşındayım. 176 boyundayım 77 kilodayım. Ve 1.5 aydır spora gidiyorum yavaş yavaş kilo vermeye başladım ve bu beni daha da motive ediyor. Ayrıca vucudumun şekillenmeside öyle. Anca şöyle bi korkum var. Ayakta ağırlık çalıştığımda boyumun uzaması durur mu ? Veya bu kaldırdığım ağırlığa göre değişirmi ? En fazla 10 kilo kaldırdım daha fazlasına çekiniyorum. İnternette detaylıca araştırma yaptım ancak kesin bi cevaba ulaşamadım lütfen yardımcı olur musunuz ??

  • says

   Çok ağır halter kaldırmadığın sürece hiç merak etme boyunu etkilemez,o nedenle spora gönül rahatlığı ile devam edebilirsin.Zaten boyun hemen hemen uzayabileceği kadar uzamıştır, genelde 18 yaşına kadar hızlı, 20 yaşına kadar da bir miktar uzadığı ifade edilir.

 54. says

  ben 16 yaşındayım ve 107 kilodan 85 düştüm 70 e kadar da düşücem kendimi bildim bileli göbek deligiimin üstünde altında yanlarda çok fazla bir yağ bulunuyor bende bundan çok rahatsız oluyorum bunları sporla kaç ayda düz yapabilirim ve sporla düz olurmu ve sporla olmazsa ameliyat olimmi lütfen cevap verin çok acil

  • says

   Ali Kemal seni tebrik ediyorum, büyük oranda sorunu halletmişsin, zayıflarken de spor yaptın mı bilmiyorum ama spor, yaparak zayıflamak bu tarz sarkmaları azaltır. Bir daha kilo almamak için hayat boyu sağlıklı bir beslenme biçimi edin ve de sporu hayatından çıkarma. 150 kilodan 85 kiloya inen birini tanıyorum, oldukça sportif görünüyordu. Azim oldukça başarılmayacak bir şey yok. Sen de başarı hikayeni fotolar eşliğinde face sayfamızda paylaşabilirsin. bu konuda sana İlşad Bey yardımcı olacaktır.Bir de kendine zaman hedefi koyma sporu hayatına sok yoksa bıraktığın zaman yine yağlanma olacaktır.

 55. Merve says

  Mrb ben 23 yaşındaym 166 boyum 61 kiloyum 2 sene önce doğum yaptım doğum öncesi 53 kiloydum doğumu 75 kilo ile bitirdîm. Şuan ise aşırı derecede göbeğimden rahatsızım koşu bandı aldım sabah 20 dk yürüyüş 15 dk mekik vs gibi karın bölgesi için egzersiz yapıorum. Akşam ise 30 dk yürüyüş (önce yavaş ilerledikce tempoyu artırıyorum) tekrardan 15 dk daha egzersiz yapıorum yediklerimede 1 haftadır dikkat ediorum yağdan şekerden kaçıorum ama hiç bi eksilme yok :( aceba sporu yanlışmı yapıorum anlamadım resmen su içsem yarıyor göbek oluyor resmen ama hiç bu kdr istkarlı olmamıştım bu sefer başarıcam hedefim 7 kilo vermek :)

  • Samime Ünlü Sonugüler says

   Merhaba Merve, dikkat ettiğin halde kilo veremiyorsan tiroidle ilgili ya da insülin direnciyle ilgili problemin olabilir. Tetkiklerini yaptır. Spora devam, eninde sonunda sonuç alırsın.

  • toygar akdağ says

   Merhaba Merve bu spor ve beslenme sistemini ( arttırarak ) devam ettirdiğin taktirde farkı göreceğine emin olabilirsin 1 hafta değişiklik beklemek için cok kısa bir zaman mesela ben bundan 6 ay önce 140 kiloydum kilomdan dolayı sporla ilgili bir cok calısmayı yapamıyordum yapabilseydim daha fazla kilo verebileceğime eminim beslenmemi yaşam biçimimi bütün yaşantımı değiştirdim bir aksam yemeğinde 3 tabak dolu dolu pilav yiyen ben, simdi eve pirinc almaz oldum birazcık azim olduktan sonra hersey olur umarım kısa sürede hedefine ulaşırsın.

 56. Onur says

  Merhaba 25 yasındayım 1.83 boy 115 kiloyum kilo vermek istiyorum.Düzenli kahvaltı yapıyorum akşam 5 ten sonra hiç yemiyorum ve Gün içerisinde sürekli hareket etmeme rağmen kilom sabit.Nasıl bir antreman yapmamı önerirsiniz?

  • says

   Merhaba, düzenli beslenmek gerekir, saat 17.00’dan sonra hiç bir şey yememek düzensizliğinin kanıtıdır.3 ana öğün 2 ara öğün şeklinde beslenmeni ve porsiyonları küçültmeni tavsiye ederim. Abur cubur yasak dememe gerek bile yok sanırım. Öğlen yemeğinden sonra çok mu acıktın? bir bardak ayran ve 2-3 adet kepekli grissini tüket.vs.vs.vs…akşam en geç yatmadan 3 saat önce bir şeyler tüketmelisin. 1 porsiyon meyve yada 50-100 gram lor peyniri olabilir. Bu arada sevgili editör mükemmel bir yazı paylaşmış…Teşekkürler emeği geçenlere.

 57. mehmet says

  Merhaba ben 1998liyim boyum 1.76 civarı kilom 66kg bileklerim vesaire zayıfım normalim yani ama yazın çıplakken veya dar t-shirt giyince göbegim çıkabiliyor karın kası çalışıyorum ama sertleşiyor ama göbek gitmiyor koşubandına devam edemiyorum annem vesaire çok zayıfladın diyolar 76dan 66ya düştüm abartılcak gibi bir göbeğim yok ama ben üstümü cıkarttıgımda göbek düz olsun istiyorum yumuşaklık var göbekte ve yanlar var biraz sizce daha fazla kilo vermeden göbek yanlarını nasıl düz yapabilrim 66kiloyum daha düşmek istemiyorum boyumda var çünkü yardımcı olursanız sevinirim teşekkürler.

  • says

   Mehmet selam, fitnes yap ve gerektiği gibi beslen, sadece karın kası egzersizleriyle olmaz, protein alımını artırarak yanında uygun miktarda karbonhidrat ve de diğer besinler ekleyerek, ağırlık antrenmanı yaparak tüm kaslarını çalıştırırsan güzel bir görüntüye kavuşursun. Göbek bölgen senin yağ depon. Diyet yapıyorsun diğer bölgelerinden veriyorsun ama depo en zor erir. Tüm kaslarını çalıştırırsan hem kas hacmini arıtrır hem yağlarını eritirsin.

 58. muhammed kadir güler says

  merhaba ben 16 yaşındayım 170 boyum var 65 kiloyum her gün 10 dk 10km hızla koşuyorum ağırlık çalışmalarımı yapıyorum ama ne ilerleme nede gerileme var kilom hep sabit ve yağlarda azalma olmuyor nedenini çok merak ediyorum yardımcı olursanız sevinirim şimdiden teşekkür ederim.

 59. Elif says

  merhaba,

  ben 172 boyun da 58 kilo bir bayanım. bende insülin direnci çıktığı için 2 senedir ara öğünlü besleniyorum ve son 5 aydır spor yapıyorum. spor olarak kardio plates spining gympower gibi bütün derslere giriyor ve ağırlık da çalışıyorum. insülin direncim olduğu için göbek yağlarımı ve belimi inceltmem lazım. bu kadar düzenli beslenmeme ve spor yapmama rağmen hala hiç bir değişiklik yok :( Bana ne önerebilirsiniz ?

 60. tuuba says

  ben 173 boyunda ve 66 kilodayım 2 çocuğum var göbeğimde biraz yağlanma var bi siteden vücut yağ oranımı hspladım %25.3 ÇIKTI acaba ne demek paniklemelimiyim lütfen cvp verirseniz sevinirim

 61. cemil says

  merhabalar. benim boyum 1.50 kilom 65 kolkarım göğüs kaslarım çok iyi ancak göbeğim de var. buralardaki kaslarımı kaybetmeden göbeğimi eritmek istiyorum bu mümkün mü acaba ? 30+30 olmak üzere 2 saat içinde 1 saat koşuyorum diğer bir saatte de hafif fitness yapıyorum. koşarken zorlanmama göre hızı azaltıp yülseltiyorum bu yaptığım doğru mu acaba ? yardımcı okursanız sevinirim

 62. Basak says

  Merhaba.16 yasımdayım boyum 1.69 kilom 53 felan.Zayıf duruyorum ama sanırım biraz göbegim var ve bundan baya rahatsız oluyorum.Sabahları 25-30 dakika yürüyüs yapıyorum öglenleri biraz mekik cekmeye calısıyorum yaglı ve tatlıyı azaltma basladım sizce baska ne yapabilirim ?

 63. Oğuzhan Krl says

  Merhaba 24 yaşındayım 1,86 boy 92 kiloyum fazla cılızlaşmadan yağ yakmak istiyorum bunun için kahvaltıda yumurta öğle yemeğinde yağsız türden veya 1 kase çorba ara öğünlerde yapıoarum tadımlık akşam tavuk balık şeklinde sonrasında 30 dk kardio ve kol göğüs agırlık çalısıorum.besin degerleride yağ düşük prot ortada karb biraz geçio proreini kalori 2000 den az alıorum? Yanlış mı yapıoarum yada daha iyi tavsiyeniz varsa yazarsanız sevinirim.

 64. hulya says

  Merhaba ben hulya.20 yasındayım boyum 1.58. Kilom 59. Gobegımden şikayetciyim. Diger hiçbir bolgem cok kilolu değil.yazın devamlı yurudum yuzdum ama gobegım erımedı.simdi ekmegımı azalttım.spora basladım.ama spordan sonra cok acıkıyorum.nasıl bogazımı kısıp gobegımı erıtebilirim??? :-( :-(

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>