Büyük Şehrin Küçük Kasabası: GreenwichBüyük Şehrin Küçük Kasabası: Greenwich

Yazan ve Fotoğraflayan: Özlem Üçüncüoğlu
pinsinmymap.blogspot.com

Aslında adı kendinden daha ünlü bir yer Greenwich. Günlük hayatta kullanılan GMT yani Greenwich Mean Time, 0 meridyeninin geçtiği, Londra’nın güneydoğusundaki bu şirin yerden geliyor. Güzel bir hafta sonu geçirmek için gidilecek ideal yerlerden biri. Malum, yapılacak şeylerin çok olmasından dolayı kısa Londra gezilerinin pek durak noktası değildir burası ama bence Londra’ya gelenlerin mutlaka uğraması gereken yerlerden biri.

Nasıl Gidelim? Nereleri Görelim?

Greenwich’e ulaşım çok rahat. Metro ya da DLR (Docklands Light Railway, Dockland Hafif Raylı Ulaşım Sistemi) ile direk Greenwich’e gidebilirsiniz. Ama benim size tavsiyem Island Gardens’da inip nehrin altından geçen küçük tünelden yürümeniz. Tüneli geçip aydınlığa tekrar çıktığınız yerde sizi meşhur Cutty Sark gemisi karşılayacak. Cutty Sark, 19. yy’da İngiltere-Çin arasını geçmiş son gemi. Şimdilerde geçirdiği bir yangının izlerini silmek için bakıma alınmış ama eli kulağında, ziyarete açılmasına çok az kalmış. Hazır yeri gelmişken bir noktaya dikkat çekmek istiyorum: 2012 Olimpiyatları Londra’yı delik deşik etmiş durumda; her yerde kazı çalışmaları var. O yüzden ortalık biraz toz duman, hani yakın zamanda Londra ziyareti yapacak olan varsa hazırlıklı olsun. Greenwich de bu onarım çalışmalarından payını almış. Lakin kendisi 2012 Olimpiyatları’nın yapılacağı Olimpiyat vadisine çok yakın. O yüzden metrodan indiğinizde hayal kırıklığı yaşarsanız biraz yürüyüp kendinizi hemen parka atmaya bakın.

Tüneli geçtiniz, Cutty Sark’ı gördünüz, sırada National Maritime Museum (Ulusal Denizcilik Müzesi) var. Deniz altı hazinelerine, deniz muharebeleri ve denizcilerin/gezginlerin hikâyelerine ve denizci bir milletin tarihine göz atmak isterseniz National Maritime Müzesini gezmeyi unutmayın. Giriş ücretsiz.

Güzel bir güne denk gelirseniz Greenwich parkında sere serpe uzanıp piknik yapabilirsiniz. Karnınızı doyurduktan sonra, belki de Londra’nın tek küçücük ufacık tepesini tırmanıp sıfır meridyenini, Royal Observatory’i ve Planetarium’u görebilirsiniz. Planetarium’a giriş ücretsiz ama tüm şovlar için ayrıca para alıyorlar. Biz biraz gezinip Meet the Neighbours şovunu seyrettik. Royal Observatory ise ücretli.

Son olarak Greenwich Pazarı alışveriş yapmasanız bile mutlaka görülmesi gerekenler listesinde olan bir yer. Burada orijinal sanat çalışmaları, antikalar ve değişik el işlerini bulmak mümkün.

Hazır Londra’ya kadar gelmişken, Greenwich’e de bir uğrayın derim. Hava durumu da sizden yana olursa, emin olun keyfinize doyum olmayacaktır.

Bu yazı kanunen tescillenmiştir.

loading...

Yorumlar

1 Yorum - "Büyük Şehrin Küçük Kasabası: Greenwich"

Bildir

Sıralama:   En Yeniler | Eskiler | Beğenilenler
1 yıl 11 ay önce
wpDiscuz