En iyi protein tozu hangisidir, izole whey protein tozu mu yoksa konsantre whey protein tozu mu daha iyidir, izole mi konsantre mi hangi wheyi seçmeli, sporcular için en iyi protein tozu ve benzeri konular hakkında olup doğrudan sporcu beslenmesi ve dolaylı olarak sağlıklı yaşam hakkında olan bu yazıda kullanılan telif haklarıyla korunan görseller: MerrionStreet.ie Creative Commons lisansına uygun olarak kullanılmıştır.

Jay R. Hoffman ve Michael J. Falvo tarafından 2004 yılında Journal of Sports Science and Medicine isimli saygın bir bilimsel dergide yayımlanan “Protein – Which is Best?” isimli makaleden çevirilmiştir.

Konsantre Whey Protein mi İzole Whey Protein mi?

Çeviren: Seçkin Eroğlu

Whey; peynir üretiminde, süt işlemden geçerken sütten arta kalan saydam sıvıya verilen genel isimdir. Bu sıvının içinden farklı tekniklerle ayrılan ve saflaştırılan proteinlere de whey proteini denir. Whey (%20’si kadarı olmak üzere) ve kazein (%80i kadar) birlikte sütün toplam proteinini oluşturur. Whey proteininin bütün bileşenleri yüksek seviyede temel ve zincirli amino asitlerden oluşur. Bu proteinlerin biyoaktiviteleri yönünden de pek çok yararlı etkisi vardır. Üstelik, whey vitamin ve mineral yönünden de zengindir. Whey proteini en çok sporcu gıdası olma yönüyle bilinir.

Whey Proteinin Sağlık ve Spor Açısından Bazı Yararları…

Whey proteini bol miktarda sistein amino asiti içerir. Sistein vücutta yüksek antioksidan özellikleri olan glutathion seviyesini arttırarak vücudu hastalıklardan korumaya yardımcı olur (Counous, 2000). Üstelik whey proteininin içerdiği proteinlerin antimikrobiyal özellikleri nedeniyle bağışıklık sistemini destekleyen rolü de gösterilmiştir (Ha ve Zemel, 2003). Whey aynı zamanda dallı zincirli aminoasitler yönünyle zengindir ki bu da egzersiz sırasında katabolizma faaliyetlerinin önlenmesi açısından önemlidir (MacLean ve ark., 1994).

Whey Protein Çeşitlerinden Hangisi Daha İyi

Çeşitli işlemler sonucu üretilen temelde üç çeşit whey vardır. Bunlar whey tozu, konsantre whey ve izole wheydir.

Whey Protein Tozu

Bu hâliyle whey besin endüstrisinde kullanılır.

Konsantre Whey

Whey konsantresi işleminde su, laktoz ve bazı mineraller uzaklaştırılır. Üstelik, izole whey ile karşılaştırıldığında konsantre whey daha çok aktif biyolojik birleşik ve proteinler içerir ki bu da konsantre wheyi sporcular için çekici bir ekbesin kılar.

İzole Whey

İzoleler, piyasadaki en saf protein kaynaklarını oluştururlar. İzole wheyler %90 ve üzeri protein içerirler. İzole wheyin üretimi sırasında önemli oranda yağ ve laktoz uzaklaştırılır. Bu yüzden laktoz intoleransı gösteren kişiler izole wheyleri gönül rahatlığıyla kullanabilir (Geiser, 2003). İzole formundaki wheyin protein oranı çok yüksek olsa da çoğu kez içerdiği protein geçirdiği işlem nedeniyle yüksek oranda bozunmuştur. Bu bozunma işlemi proteinin üç boyutlu yapısının bozulması, peptit bağlarının kırılması ve proteinin etkisinin azalması anlamına gelir.

Referanslar

Counous, G. (2000) Whey protein concentrate (WPC) and glutathione modulation in cancer treatment. Anticancer Research 20, 4785-4792.
Geiser, M. (2003) The wonders of whey protein. NSCA’s Performance Training Journal 2, 13-15.
Ha, E. and Zemel, M.B. (2003) Functional properties of whey, whey components, and essential amino acids: mechanisms underlying health benefits for active people. Journal of Nutritional Biochemistry 14, 251-258.
MacLean, D.A., Graham, T.E. and Saltin, B. (1994) Branched-chain amino acids augment ammonia metabolism while attenuating protein breakdown during exercise. American Journal of Physiology 267, E1010-1022.

Bu yazı kanunen tescillenmiştir.