Kitabını Almadan Dukan Diyetini Öğren!

Dukan diyeti kitabı, Dukan diyet listesi, Dukan diyeti nasıl yapılır, Dukan diyeti test, Dukan diyeti yapanlar, Dukan diyeti kitabı indir, Dukan diyeti yorumlar, Dukan diyeti evreleri, Dukan diyeti Türkçe, Dukan diyeti aşamaları, Dukan diyeti kadınlar, Pierre Dukan diyeti, Dukan diyeti nedir, göbek eritme, karın yağları, göbek nasıl erir, göbeğimi nasıl eritebilirim, göbeğimi nasıl eritirim, göbekteki yağlar nasıl erir, göbekteki yağlar nasıl erir, karın yağları eritme, diyet, zayıflama, kilo verme, rejim gibi konular hakkında olup sağlıklı yaşam (fitness) ve spor konusuyla dolaylı yoldan ilgili olan bu yazıda kullanılan telif haklarıyla korunan görseller: jypsygen, Caro Wallis ve Daniel Condurachi Creative Commons lisanslarına uygun olarak kullanılmıştır.

Dukan diyeti çok konuşuldu, çok yazıldı, çok çizildi ama bugüne kadar okuduğunuz yazılar sizi kitabına mahkûm etti. Bizim yazımız ise kitabı almak istemeyenlere veya kitabı alamayanlara yönelik. İşte size kitaba gerek duymayacağınız şekilde anlatılmış Dukan diyeti!

Dukan Diyeti

Yazan: Samime Ünlü Sonugüler

Belki sizlerin de arasında benim gibi yaşamının önemli bir bölümünü diyetlerle geçirenler ve hatta her diyet sonrasında eski alışkanlıklarına geri döndükleri için verdikleri kilolardan daha fazlasını alanlar vardır. Kalori hesaplama yöntemine dayanan diyetler, akupunktur, hatta bilinçsizce yaptığım oldukça düşük kalorili diyetler sayesinde her defasında 9-14 kg arası kilo kaybettim. Fakat diyeti bırakıp eski alışkanlıklarıma döndüğüm için bu kiloları her defasında 3-5 kilo fazlasıyla geri aldım. Tüm bu diyetler bana oldukça yavaşlamış bir metabolizma olarak geri döndü ne yazık ki.

Bugünkü bilinç düzeyimle bunları değerlendirdiğimde ne kadar yanlış olduğunu çok iyi görüyorum. Gıda içerikleri, vücudun ihtiyaçları, kilo verme ve koruma yöntemleri, egzersiz yöntemleri vs. konusunda çok daha fazla bilgi sahibiyim artık. Fakat tüm bunların üstüne kilo vermek için metabolizmam nedeniyle daha fazla çaba harcamam gerekiyor.

DİKKAT! Bu diyetin hakkında bilgilenmeden önce şu yazının okunmasında fayda vardır: Dukan Diyeti İle İlgili Uyarılar ve Önlemler

Forumdaki arkadaşlar bir süredir farklı diyet yöntemlerini deneyerek kilo verme çabamı biliyorlar. İşte bu arayışlarım sırasında Dukan Diyetiyle karşılaştım. Bu diyetin 2. aşamasındayım ve 3 hafta gibi bir sürede 4 kilo verdim. Bu beni umutlandırdı ve bu diyeti sizlere tanıtmaya karar verdim.

Sabrınız Yoksa Bu Diyete Başlamayın

Birçok insan kilo verme çabası içindeyken gelgitler ve kısırdöngüler yaşayıp ve çeşitli yanlışlar yapabiliyor. Eğer bu diyete başlama niyetindeyseniz öncelikle kesin karar vermeniz ve diyete ara vermemeniz gerekiyor. Diyet hakkında ayrıntılı bilgi sahibi olup, neyi niçin yaptığınızı bilirseniz çok daha emin adımlarla ilerleyeceğinize inanıyorum.

Bu sürecin vermek istediğiniz fazla kilonuzla orantılı uzun bir süreç olduğunu unutmayın. Eğer bu diyeti tüm kurallarıyla uygulamayacaksanız, yarım bırakacaksanız, kilo verme aşamasını gerçekleştirip, sabitleme ve daha sonrasında yaşam biçiminizi buna uygun değiştirmeyecekseniz bu diyete hiç başlamamanızı öneriyor diyetin yaratıcısı Dr. Pierre Dukan (obeziteyle savaşan fit çocukların notlarının yükselmesini önerdiği için hakkında soruşturma açılan Pierre Dukan savunma vermeyi reddettiğinden 18 Mayıs 2012'den itibaren tıp doktoru olduğu Fransa'da hekimlik yapması yasaklanmış, unvanı alınmıştır). Tabii buradaki yaşam biçimini değiştirme lafı hiç gözünüzü korkutmasın, çünkü bunlar hiç de yapılmayacak şeyler değil.

Ayrıca diyete başlamaya karar verdiğinizde aşağıda linki verilen siteye girip vermek istediğiniz kiloya bağlı olarak yapacağınız atak döneminin kaç gün olacağını belirlemenizi ve herkesin kendi faktörlerine bağlı olarak değişik olan doğru hedef kilonuzu hesaplamanızı öneriyorum. Bu sayede önünüzdeki hedeflerinize ulaşma zamanlarınız çok daha netleşecektir.

http://www.dukandiet.co.uk

Pierre Dukan meslek hayatının yaklaşık 35 yılını kilo vermek isteyen insanlara yardıma adamış ve bu uzun yılların verdiği deneyimlerin sonucunda doğru bir yöntem olduğunu düşündüğü diyet yöntemini önermeye karar vermiş.

Dukan Diyetinin 4 Ana Dönemi

Dukan diyeti başlıca dört dönemden oluşuyor. Bunlar aşağıdaki şekildedir:

1) Atak dönemi; kısa ve sarsıcı
2) Seyir dönemi; istenilen kiloya ulaşıncaya kadar taviz vermeden uygulanan dönem
3) Güçlendirme dönemi; Kaybedilen her kilo başına 10 gün
4) Koruma dönemi; Ömür boyu her perşembe sadece protein + 3 çorba kaşığı yulaf kepeği kullanımını bırakmamak ve her gün asansör(e binmemek) veya başka bir egzersiz yapmak

Görüldüğü gibi güçlendirme dönemi ve koruma dönemini de içerdiği için diğer diyet yöntemlerine göre önemli bir farklılık içeriyor. Aslında bir diyette kilo kaybetmenin yanında ulaşılan kilonun korunması da çok önem taşıyor. Kilo vermeyi başaran pek çok insanın elinde bunu korumak için bir reçete olmadığı için yaşamına bıraktığı yerden geri dönüyor.

Dukan Diyetini Yakından Tanıyalım

Şimdi Dukan diyetinin yukarıda bahsettiğimiz dört aşamasına daha ayrıntılı bakalım.

1) Atak Evresi

Bu dönemde yağsız, sadece protein yönünden zengin gıdalar tüketiliyor. Atak döneminin amacı organizmayı şaşırtmak ve hızlı bir kilo kaybıyla başlangıç yapmak. Dirençli organizmalarda bile kaybedilen kilolarla motivasyonun artmasını sağlamak.

Bu dönemin süresi kilo fazlanıza ve vermek istediğiniz kiloya göre 1-10 gün arasında değişiklik gösteriyor. Bu gün sayısını doğru hesaplamak için yukarıda verdiğim bağlantıdan bilgilerinizi girerek doğru sonuçları elde edebilirsiniz.

Bu dönemde tüketebileceğiniz gıdalar aşağıdaki şekilde maddelenmiştir.

1) Az yağlı etler: Dana ve sığır etleri (etlerin yağsız bölümleri seçilmeli ve yağ kullanılmadan pişirilmeli).
2) Sakatat: Karaciğer, böbrek, dana ve sığır dili,
3) Tüm balık çeşitleri,
4) Bütün deniz ürünleri,
5) Derisiz olarak tüm kümes hayvanları,
6) Yağsız jambon, yağsız hindi ve tavuk dilimleri,
7) Yumurta
8) Yağsız süt ürünleri,
9) Günde 1,5 litre su (içtiğiniz tüm sıvıları sayabilirsiniz)
10) Yulaf kepeği ( 1,5 yemek kaşığı)
Tüm bu gıdaların yanında günde en az 20 dakika yürüyüş,
İsteyenlerce kahve, çay, bitki çayları da içilebilir.

Yukarıdaki listedeki besinleri istediğiniz sırayla, istediğiniz kadar atak dönemi içerisinde kullanabilirsiniz. Fakat bu listenin dışına çıkmak kesinlikle uygun değildir.

2) Seyir Dönemi

Bu dönemde atak dönemindeki proteinlere sebzeler eklenir. Hedeflediğiniz kiloya ulaşana kadar 1+1 ya da 5+5 şeklindeki beslenme yöntemi izlenir. Bunun açıklaması şu şekildedir: 5 gün protein / 5 gün protein + sebze ya da 1 gün protein / 1 gün protein + sebze. Bunu dönüşümlü bir şekilde uygulamanız gerekiyor. Hangisi size uygunsa onu tercih edebilirsiniz, kilo kaybettirme açısından bir farklılık gözlenmemiş.

Fakat kendi deneyimlerimden 1+1 yöntemini sıkıcı olmaması açısından daha uygun olduğunu düşünüyorum.

Bu dönemde sebzeler etlere ek olarak taze veya pişmiş olarak istenilen miktarda yenilebilir. Pişirirken yağ kullanmamanız gerekmektedir. Bu sebzeler domates, salatalık, turp, ıspanak, kuşkonmaz, pırasa, taze fasulye, lahana, mantar, kereviz, rezene ve tüm salata türleri, hindiba, pazı, patlıcan, kabak ve de her öğünde olmamak üzere havuç ve pancardır.

Fakat şuna çok dikkat edilmelidir. Patates, mısır, pirinç, bezelye, nohut, bakla, mercimek ve börülce gibi nişastalı sebzeler bu evrede yenilmemelidir. Her ne kadar yiyeceklerin miktarları sınırsız da olsa durmadan sakız çiğner gibi sebze ya da diğer gıdalar tüketilmemelidir diyor Dukan. Zaten çok fazla açlık hissedilmediği için çok fazla yeme ihtiyacı da duymuyorsunuz.

Bazen seyir döneminde kilo verme durur ya da sebzelerin eklenmesiyle çok hafif bir kilo alma olabilir. Fakat bu geçici bir dönemdir, bir süre sonra kilo verme devam edecektir. Fakat metabolizmanızın direndiğini düşünüyorsanız arada 4 gün atak dönemindeki gibi saf proteinin tüketildiği beslenme biçimini seçin ve günlük yürüyüşünüzü 20 dakikadan 60 dakikaya çıkarın. Direncin kırıldığını göreceksiniz.

Bu direncin sebebi; vücut kendi kaynaklarından kullanılmakta olduğunu fark ediyor ve bunun önüne geçmek için çaba sarf ediyor ve ilk fırsatta kullanılan depoları yerine koymak için çalışmaya başlıyor.

Kişilerin yılgınlığa düştükleri ya da diyete son verdikleri dönem seyir dönemiymiş. Bu oran diyeti uygulayanların % 50’sine tekabül ediyor. İlk verilen kilolardan sonra yılgınlığa düşüp diyetin devamını getiremeyenler ve hedeflediği kiloya ulaştıklarını düşünüp diyeti bırakanlar bu oranı oluşturuyorlar. Peki diyetle hedeflediğimiz kiloya ulaştık, ya sonra? Sonrası Dukan diyetinde güçlendirme dönemi olarak isimlendiriliyor. Güçlendirme dönemi en az kilo verme dönemi kadar önemli. Kilonuzun sabitlenmesi ve yavaş yavaş normale dönmeye başlayan beslenme biçimine vücudunuzun adapte edilmesini içeriyor bu süreç.

3) Güçlendirme Dönemi

Seyir döneminde bir hayli kilo kaybetmiş olan vücut, bu kiloları geri kazanmak için üç yola başvuracaktır:

• Bunların ilki besinlere yönelik iştah duygusunu yaratarak açlık hissi yaratmaktır.

• İkincisi organizmanın daha az enerji harcamaya başlamasıdır. Küçük bir aktivitede bile yorgunluk hissi yarattığı için hareketler yavaşlamaya başlar.

• Son olarak da vücut tüketilen besinlerdeki kalorilerden en yüksek oranda yararlanma eğilimi taşır. Normal koşullarda 100 kalori çekilen bir besinden diyet sonrasında 120-130 kalori çekilmeye başlanır. İştahın artması, kalori tüketiminin azalması ve alınan besinlerden sonuna kadar faydalanılması zayıflamış bir kişinin kalori süngeri hâline gelmesine neden olur.

Bu durum genellikle kişinin ulaştığı kilodan memnun olması ve eski alışkanlıklarına geri dönmesiyle birlikte gerçekleşir. Verilmiş kiloların büyük bir hızla geri alınmasının en doğal ve en sık görülen nedeni budur.

Bu kiloların geri dönmesini engelleme konusunda hiç bir doğal yöntem ya da tedavi yoktur. Bunu önlemenin en iyi yolu iyi bir beslenme stratejisi izlemektir.

Kiloların geri dönmesi açısından en riskli dönem her kaybedilen 1 kilo için 10 gündür. Bu nedenle güçlendirme döneminin ne kadar süreceğini hesaplarken verdiğiniz toplam kiloyu 10 ile çarpmalısınız ve sonuçtaki gün sayısı kadar bu döneme özgü beslenmeye devam etmelisiniz.

Güçlendirme döneminde tüketilecek besinler:
- Atak döneminin proteinli besinleri,
- Seyir döneminde yenilen sebzeler,
- Muz, üzüm ve kiraz dışında her gün bir porsiyon meyve,
- Günde iki dilim tahıllı ekmek,
- 40 gr. çok yağlı olmayan peynir,
- Haftada 2 porsiyon nişastalı gıda,
- 2 çorba kaşığı yulaf kepeği,
- 25 dakika yürüyüş,
- Haftada 2 kez ödül yemeği ( Ödül yemeğini arka arkaya günlerde, öğünlerde ve üst üste 2 tabak yemeyin.)
- Haftada 1 gün mutlaka atak dönemindeki gibi saf protein diyeti uygulayın.

4) Koruma Evresi

Hedef kiloya ulaştınız, güçlendirme evresinden geçerek kilo sabitlemesini başardınız, bundan sonra yaşam boyu sürecek olan bazı kuralları içeren koruma evresine geçiliyor. Bu evrenin kuralları diğerleri kadar katı olmasa da yine de yaşam boyunca dikkat edilmesi gereken bazı şeyler var. Çünkü kilo alma konusunda tehlike hâlâ devam ediyor.

Koruma döneminde uyulması gereken kurallar:

1) Haftanın 6 gününde her istediğiniz yemeği yemeye dönebilirsiniz.
2) Diyet boyunca öğrendiğiniz bilgileri uygulayın,
3) Haftanın 1 günü ( bunun hep aynı gün olmasına dikkat edin) saf protein içeriği tüketin,
4) Hiç asansör kullanmayın,
5) Her gün 3 çorba kaşığı yulaf kepeği yiyin.

Eğer bu kurallara uymazsanız verdiğiniz kiloların her zaman için geri dönme ihtimali vardır.

Yulaf Kepeğinin Önemi

Yulaf kepeği, yiyeceklerdeki besleyici maddelerin bağırsaktaki emilimini frenleyen bir madde olması nedeniyle 3 kaşıktan fazla tüketilmemelidir. Çünkü bu vitamin ve minerallerin emilimini de olumsuz etkileyecektir.<>

Vücut Yağ Oranı

Pierre Dukan genetik olarak belirlenmiş bir yağ hücresi stokuyla dünyaya geldiğimizi ifade ediyor. Normalde bu hücrelerin sayıları sabittir ve değişmez. Fakat bu sayı kişiden kişiye farklılık gösterir. Genetik olarak kadınlarda erkeklere oranla daha fazla yağ hücresi vardır, bir kadının %10’dan daha az yağ rezervine sahip olması yumurta oluşturmasına engel olacaktır.

Yağ rezervinin az olması gibi fazla olması da ciddi sorunlara neden olacaktır. Kötü beslenen ya da çok fazla kilo alan bir kadında veya erkekte yağ hücreleri de kilo alır. Kişi kilo almaya devam ettikçe bu hücreler yağ ile şişmeye başlar. Eğer kilo alımı devam ederse, hücreler de esnekliğini kaybedecek bir büyüklüğe ulaşır. Bundan sonra alınacak her kilo, kilo probleminin geleceğini ve prognozunu tamamen değiştirir. Daha fazla yağ içerecek kapasitesi kalmayan yağ hücresi iki kardeş hücreye bölünür. Basit gibi görünen bu bölünme birden vücudun yağ depolama kapasitesini iki katına çıkarır. Bu noktadan sonra kilo alma eğilimi devam eder, kilo almak kolaylaşırken vermek zorlaşır. Yağ hücresinin ebatlarını her zaman küçültebilirsiniz fakat oluşmuş iki hücreleri asla eskisi gibi ana bir hücreye dönüştüremezsiniz.

Bu nedenle yaşamınızın herhangi bir döneminde vücut kitle endeksiniz 29'a ulaşmış ya da bunu geçmişse yağ hücreleriniz bölünmüş olabilir, bölündüyse sizi çok daha zorlu bir süreç bekliyor demektir. Eğer bu sınıra ulaşmamış fakat risk varsa bunun önüne geçmek için çaba harcayın, çünkü geri dönülmez bir yola girmenize çok az kalmış.

Vücut kitle endeksinizi net olarak hesaplamak için tıbbi geçerlikleri kabul görmüş cihazlar gerekmektedir ancak ortalama bir fikir edinmek için dergimizdeki şu hesaplama sayfasını kullanabilirsiniz: Vücut Kitle Endeksi Hesaplama

Burada beslenmenin yanında egzersizin faydalarına da değinmeliyiz.
Diyet yaparken ideal olan hem organizmaya giren kaloriyi kontrol etmek hem de bunun yanında egzersiz yaparak kalori harcamaktır.

Ne Kadar Çok Diyet Yaparsanız Zayıflama Şansınız O Kadar Azalır

Ne kadar çok diyet yaparsak, diyetlere karşı o kadar güçlü bağışıklık geliştiririz ve o kilo verme de o oranda zorlaşır. İnsanoğlunun ilk ortaya çıktığında depolanan yağlar onun hayatta kalma garantisiydi ve bedenlerimiz kalori israfına ve yağ depolarının tüketilmesine direnç gösterecek şekilde programlandı. Bugün bolluk içinde yaşıyoruz ama genlerimizde ve programlarımızda hiçbir değişiklik yok. Bu nedenle, bütün zayıflama çabaları vücut tarafından kendisinin karşı koymaya programlandığı cinsten bir tehlike olarak algılanıyor.

Peki buna nasıl karşı koyacak? İki şekilde: Bir yandan az harcayarak, tasarruf edecek, diğer yandan da tüketilen yiyeceklerden sonuna kadar yararlanacak, bütün besleyici özünü emecek. Sonuçta ne kadar çok diyet uygularsanız vücudunuz direnç göstermekte o kadar ustalaşacak. Bu direnç zayıflamanın yavaşlaması olarak kendini gösterecek ve kilo kaybı ne kadar yavaş olursa moralinizin bozulması, gözünüzün yılması ve başarısızlık riskiniz o kadar artacak.

Diyetlerin Kilo Verdirmesinin Durması

Ne kadar iyi uygulanmış olursa olsun bir diyette bu “durağanlık basamağına” gelindiğinde kilo kaybı ya çok azdır ya da hiç yoktur. Yarıda bırakılmış ya da başarısız olmuş diyetler en çok bu noktada vazgeçilen diyetlerdir.

Oysa vücudumuz gelen besin desteğinin azalmasına ya da diyetlere karşı ne yapacağını bilmekle birlikte fiziksel çaba sarf ederek harcanan kalorilere karşı direnç göstermesini sağlayacak araçlara sahip değildir. Bunun için programlanmamıştır. Aylar boyunca günde 350 kalori yakmanızı sağlayacak şekilde bir saat koşuya çıkarsanız bunu yaptığınız sürece her gün aynı miktarda kaloriyi harcarsınız.

Bu nedenle diyetin yanında fiziksel egzersiz yapmak da kalori tüketmek, birbirini izleyen rejimlerin geliştirdiği direncin yıkıcı etkilerini önlemek için en iyi yoldur. Dukan, egzersiz olarak kolay yapılabilmesi ve etkili olması açısından yürüyüşün önemine ayrıca değinmiş. Özellikle kilo verme dolayısıyla oluşabilecek sarkmaları engellemek için çeşitli vücut bölgelerine ait egzersizler önermiş ki bunları ve daha fazlasını bizim dergimizde bulabilirsiniz.

Umuyorum ki çıktığınız bilinçli beslenme ve diyet programında sizlere faydamız dokunabilir. Çünkü bilmelisiniz ki bu yolculuk uzun ve sabır isteyen bir yolculuk olacak. Eğer siz de bir diyet ya da egzersiz programına başlamak isterseniz Zinde Türkiye forumunda bir günlük tutmanızın sizi daha iyi motive edeceğini düşünüyorum.

Bu yazı kanunen tescillenmiştir.

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

470 Yorum

 1. Duygu

  Iyi günler hipotiroidi ve insülin direnci hastasıyım aşırı kiloluyum dukandan başka çarem kalmadı neden dukan diyeti bu iki hastalık için uygun değildir tehlikesi nedir açıklayabilirmisiniz çok teşekkürler

  [Bu Yoruma Yanıt Ver]

 2. Aygun

  merhaba.oncelıkle cok tesekkur ederım cok guzel bır yazı olmus.ben yarından baslamak ıstıyorum.176 boyundayım 18 kilo vermem lazım burdakı sonuca gore. ama bende tiroid var az calısıyor.bu dıyetı ugulaya bılırmıyım? yanı sonuc alırmıyım? normalde dıyet yaptıgımda kılo verebılıyorum cunku. tesekkurler.:)

  [Bu Yoruma Yanıt Ver]

 3. Naz

  Ben 29 yaşındayım ve şuan 1,5 aylık bebeğim var.doğum sonrada kilolarımdan kurtulmak istiyorum.1,60 boyum 70 kg kilom var.kendi kilom olan 55 kiloma düşmek istiyorum.bebeğimi emziriyorum.hem kilolarımdan kurtulmak istiyorum hemde sütüm azalmasın istiyorum.bu konuda nasıl bir öneriniz olabilir.bu diyeti nasıl uygulayabilirim.yardım edin lütfen

  [Bu Yoruma Yanıt Ver]

 4. Sahragül

  Merhabalar ben 160 boyunda 77 kiloda 46 yaşındayım.Bugün 5.gün atak dönemindeyim 3 kg verim.Hedefim 72 kg fakat kaç gün atak yapmalıyım daha önce yapan arkadaşlarım 1 hafta dediler.Önceki yorumların hepsini okuyamadım fakat 20 kilo vermek isteyenlere bile 3-4 gün dediniz benim için 5 gün yeterli midir.Bir de yorumlarda kilo hesaplamasından bahsediliyor bana linkini yazar mısınız lütfen.Teşekkürler

  [Bu Yoruma Yanıt Ver]

 5. semih

  iyi günler ben atak evresi 5.günümdeyim 3.4 kilo verdim ve çok iyi şekilde devam ediyorum ama sürekli tavuk hindi yemekten sıkıldım dana eti sığır eti sevmiyorum. yağsız jambon önerilmiş bunu bulabileceğimiz bir yer var mı yada marketlerde satılan marka olarak hangisi uygundur bu ürünlerin çoğunda patates nişastası mevcut o yüzden almadım ama burada önerildiğine göre bunların yağsız ve patates nişastasız olanı mutlaka vardır bunu biliyorsanız paylaşırmısınız.

  [Bu Yoruma Yanıt Ver]

  Samime Ünlü Sonugüler Reply:

  Bu konuda hiç fikrim yok bence çok ayrıntıya takılma, ona bakarsan sebzelerde de karbonhidrat var.

  [Bu Yoruma Yanıt Ver]

  semih Reply:

  ben buldum polonez hindi fümeler var onların içinde patates nişastası vs yok yağ oranıda %1 ilgilenenler olursa bu ürünü tüketebilirlermiş tadıda çok güzel.

  [Bu Yoruma Yanıt Ver]

 6. sevil

  55 yaşındayım troit hastasıyım bu diyet proğramını uygulayabilirmiyim.boyum 168 kilom 81 on kilo hedeflemiştim anlayamadığım bir haftanın sonunda ek sebzelere başlıyormuyum ilk haftada yoğurt tületebilirmiyim.yulaf unundan ekmek yapsam günde ne kadar tüketebilirim.şimdiden teşekkürler.

  [Bu Yoruma Yanıt Ver]

 7. ERBA

  yaşım 26 boyum 158 cm kılom 58 ve yaza düğünüm var. bu programı daha önce hiç uygulamadım nasıl bir yol izlemeliyim? ayrıca hem çalışıyor hem okuyorum. vücut direncim de herhangi bir düşme olur mu? annem ve babam diyabet hastası fakat bede insülin direnci yok en son tetkıklerde. nasıl bir programla başlamalıyım V.K.İ.:27,1 çıktı. teşekkür ederim :)

  [Bu Yoruma Yanıt Ver]

 8. selma

  merhabalar bn 165 boy 21 yaş 82 kilooyum öğrenciyim daha önce 1 kez dukan yatım ve seyir evresinde bıraktım tekrar başlasam bir sorun olurmu en son 1 yıl önce yapmıştım diyeti ayrıca sporla daha önce 6 kilo verdim yağ yakıcı l carnite içiyorum hem onu içip hemde dukan yapıp günde 60 dk yürüsem yeterlimi teşekkürler

  [Bu Yoruma Yanıt Ver]

 9. Şebnem

  Merhaba ben testi uyguladım 3 gün atak evresi belirlendi ancak anlamaığım bir konu var sabah kahvaltısı öğlen ve akşam olarak mı uygulayacağız mesela ben yarın başlamak istiyotrum ilk gün ne yemeliyim çözemedim. yardımcı olabilirmisiniz diyet menüm de neler olmalı ben 3 gün ne yemeliyim kafam çok karıştı :( 164 boy 62 kilo yum

  [Bu Yoruma Yanıt Ver]

  Samime Ünlü Sonugüler Reply:

  Merhaba, Et, süt, yumurta, yoğurt vs yağ içermeyen protein türlerinden istediğiniz kadar yiyebilirsiniz.

  [Bu Yoruma Yanıt Ver]

 10. Bahar

  Merhaba
  Ben bu diyeti 5 gündür uyguluyorum ama not alarak dikkatli bir şekilde yapıyorum 5 kilo fazlam var fakat hiç kilo veremedim hala aynı kilodayım 2 gün önce regl oldum acaba nedeni bu olabilir mi ? Eğer hiç kilo veremessem ne yapmam gerekiyor tekrar mı başlıcam diyete bozmak da istemiyorum regl döneminden sonra kilom farkeder mi ? Yardımcı olursanız çok sevinirim hiç bir yerden bunun cevabını öğrenemiyorum..,,

  [Bu Yoruma Yanıt Ver]

  Samime Ünlü Sonugüler Reply:

  Merhaba Bahar, regl dönemi mutlaka etkiler, vücut bu dönemde su tutar. Sen devam et mutlaka sonucunu göreceksin. Kilo fazlan ne kadar azsa da bu dönemde o kadar az kilo kaybedersin.

  [Bu Yoruma Yanıt Ver]

 11. hatice

  Merhaba ben 24 yasindayim iki çocuğum var boyun 155 kilom 88 ve polikistik overim var FSH ve lh ters calisiyor insulin direncim de var dukan diyeti uygun mudur benim içinatak suresi ne kadar olmali nnasil yapmaliyim

  [Bu Yoruma Yanıt Ver]

  Samime Ünlü Sonugüler Reply:

  Merhaba, bir endokrin uzmanı kontrolünde ve bir diyetisyen eşliğinde diyet yapmalısın. Dukan uygun değil insülin direnciniz olduğu için.

  [Bu Yoruma Yanıt Ver]

 12. zelo

  merhaba benimde acil yardima ihtiyacim var.. kizkardesimden duakn diyetini duydum ama bu atak donemini ve daha sonra normal diyet donemini pek anlamadim acikcasi.. her yerde ayri liste var kafam karisti hangisine guvenebilirim? ve cok hizli kilo aliyorum son iki ay icinde 8 kilo aldim gecen hafta 5 te 5 diyetini oneri uzerine denedim ama kilom ayni hic fark olmadi kola artik hic icmiyorum sadece suya yonlendirdim gunde 2 lt kadar su tuketiyorum buna ragmen hic bir degisiklik olmadi ve diyet yapsamda yapmasamda sabahlari mutlaka en az 1 saat yuruyorum.. boyum 1.73, kilom 82.. onerilerinizi sabirsizlikla bekliyorum simdiden tesekkurler..

  [Bu Yoruma Yanıt Ver]

  Samime Ünlü Sonugüler Reply:

  Merhaba Zelo,öncelikle bir endokrin uzmanına muayene ol, hormonal bir problemden kaynaklanabilir. Hipotiroidi gibi.

  [Bu Yoruma Yanıt Ver]

 13. neslihan

  MERHABALAR YULAF EZMESİ BU DİYETTE YOĞURTLA BİLE OLSA YENİLEBİLİR Mİ YULAF KEPEĞİYLE ARADAKİ FARK NEDİR

  [Bu Yoruma Yanıt Ver]

  Samime Ünlü Sonugüler Reply:

  SADECE YULAF KEPEĞİ KULLANABİLİRSİNİZ NESLİHAN HANIM, YULAF EZMESİNDE KARBONHİDRAT ORANI FAZLA OLDUĞU İÇİN UYGUN DEĞİLDİR.

  [Bu Yoruma Yanıt Ver]

  özge Reply:

  Dukan diyetinde kuruyemiş yasak mı? atak ve seyir evresinde eminim yasaktır da. Koruma evresinde yenilebilir mi?

  [Bu Yoruma Yanıt Ver]

  Samime Ünlü Sonugüler Reply:

  evet 3 dönemnde de yer almıyor

  [Bu Yoruma Yanıt Ver]

 14. zerrin

  başlayacak olan arkadaşlara ışık tutması dileğiyle..
  diyetimde 6.gün içindeyim.
  kilom 82 şu an ise 78 yani 5 kg verdim.
  gün ne yedim!
  2 kilo dil
  yarım kilo ciğer
  1 kilo böbrek
  yarım kilo ekmeksiz köfte
  300 gr pastırma
  1 tavuk gögsü
  250 gr lor peynir
  5 yumurta
  sütaşın layt yoğurdu
  pınarın layt sütü
  sınırsız çay
  günde bir buçuk yemek kaşığı ile yaptığım peynirli yumurtalı karışımı yağsız tavada bişirerek yedim.
  hiç açlık çekmedim.

  [Bu Yoruma Yanıt Ver]

  zelo Reply:

  merhaba 6 gun boyunca toplam bu urunleri mi yediniz? dukan diyetini gercekten anlamadim ilk defa duydum arastirmaya calisiyorum, atak doneminde mi bunlar yeniyor?

  [Bu Yoruma Yanıt Ver]

  zerrin Reply:

  evet bu ürünleri yedim,12.gün içindeyim
  seyir evresi dahil 7 kilo verdim.
  seyir evresinde ise 1+1 uyguluyorum.

  [Bu Yoruma Yanıt Ver]

  zerrin Reply:

  1. ayımı doldurdum ve 1+1 ile 9 kilo verdim.
  HİÇ KAÇAMAK YAPMADAN

  [Bu Yoruma Yanıt Ver]

  Samime Ünlü Sonugüler Reply:

  Harikasınız, bazen kilo verme sabitlenir, aynen devam edin bir noktadan sonra vermeye devam edersiniz.

  [Bu Yoruma Yanıt Ver]

  zerrin Reply:

  40 gün ve 11 kilo verdim.
  tek zorluğu ise meyveye ve değişik tatlara ihtiyaç duyulması!

  [Bu Yoruma Yanıt Ver]

  ildeniz Reply:

  senin yediklerine ben 1 ayda yemiyorum sen eminmisin 78 kilo olduğundan :)

  [Bu Yoruma Yanıt Ver]

 15. Ahmet

  Merhabalar öncelikle dukan diyetini 1,5 hafta yaptığımı ve 6 kiloluk bir sonuç aldığımı belirtmek isterim. Ancak bu yazı zinde dergisindekş yazıların kalitesine güvenimi sarsan bir yazı olmuş maalesef. Tek kaynaklı beslenme diyetlerinden biri olan dukan da proteine dayandığımız bir diyet. Ancak vücudumda gözlemlediğim korkunç bir etkisi var ki paylaşmadan geçemeyeceğim. Dukan diyetimin atak evresinin 10 uncu gününde egzersiz amacıyla futbol oynadım. Sahaya çıkıp daha hiç sprint atmamışken buraya dikkat (sadece jog atarken) daha ilk dakikada gözlerim karardı titremeye başladım ve midem ağzıma geldi. Bu arada 3000 metreyi 12-13 dakikada koşabilecek bir kondisyon sahibiyim. Kendimi sahanın dışına zor attım. Ve inanırmısınız sadece bir tane kek yiyerek kendime geldim maçı sonuna kadar oynadım. Dukan bana göre metabolizmamızı alt üst eden bir diyet. Bu şokun etkisi ile sahte kilo kayıpları yaşıyoruz. Çoğu diyetimizde sıklıkla kan tahlili yapmadığımıza göre aslında vücudumuza olan etkilerini bilmeksizin saçma sapan insanların tavsiyelerine bir umut sarılıyoruz. Diyetisyenlere elbette saygım var sonuçta bilimsel bir çalışma sonucu ünvanlarını kazanıyorlar ama ben diyetisyenlerin olayın sadece kilo verme kısmı ile ilgilendiklerini düşünüyorum. Örneğin yağsız beslenme çoğu diyetisyen tarafından şart koşulurken şu anda 100 yaşını geçen çoğu insanın tereyağı zeytinyağı konusunda hiç cimri olmadıklarını görüyoruz. Bu nedenle tüm tanıdıklarıma bir kardiyolog olması nedeniyle canan karatayı tavsiye ediyorum. Diyetini alın uygulayın demem çok iddialı olur ama inanın kilo verme/sağlıklı yaşama aslında markette başlıyor. Market alışverişi yaparken bile bu sevimli teyzemizin sesi kulağınızda çınlasa yavaş yavaş hedefinize doğru yaklaştığınızı göreceksiniz. İlşad Özkan'ı beğenerek okuduğum bu dergide böyle bir yazı beni hayal kırıklığına uğrattı. Lütfen bilimsellikten uzak şeyleri insanlara empoze etmeyiniz. İyi günler...

  [Bu Yoruma Yanıt Ver]

  Samime Ünlü Sonugüler Reply:

  Ahmet Bey merhaba, kaç kilo vermek için dukana başladınız bilemiyorum ama 10 günlük bir atak süresi çok uzun, maksimum 7 gün yapabilirsiniz atak dönemini, bir diğer hatanız 10 gün atak yapıp futbol oynamaya gitmek olmuş, çünkü bu diyette yapılmasına izin verilen tek egzersiz yürüyüş.
  Tabi ki bu diyeti kesinlikle uygulamaması gereken bir popülasyon var, bununla ilgili ek bir yazı planlıyoruz.Ama okurlarımız sordukça da biz doğru yönlendirmeye çalışıyoruz.
  Yaşadığınız durum kan şekeri düşmesine bağlı bir durum büyük olasılıkla, çünkü kek yiyerek sonrasında futbol oynayabilmeniz bunu gösteriyor. Dukan diyetinde sadece başlangıçtaki atak döneminde protein tüketiliyor, bir sağlık problemi yoksa bunun sakıncasının olmayacağı araştırmalarla kanıtlanmış. Bundan sonraki dönemde sebzelere geçiş yapılıyor.
  Sebzeler Kalori Yağ Karbonhidrat Protein
  Bezelye, yeşil 89 kcal 0.4 g 14.5 g 5.4 g
  Biber 30 kcal 0.3 g 6 g 1 g
  Brokoli, çiğ 30 kcal 0.37 g 6.64 g 2.82 g
  Brüksel lahanası, pişmiş 41 kcal 0.34 g 9 g 3.4 g
  Domates 18 kcal 0.2 g 4 g 1 g
  Enginar 45 kcal 0.16 g 10.5 g 3.3 g
  Fasulye, yeşil 33 kcal 0.1 g 7.2 g 1.8 g
  Havuç, çiğ 38 kcal 0.2 g 9 g 1 g
  Ispanak, raw 26 kcal 0.4 g 3.6 g 2.9 g
  Karnabahar, çiğ 22 kcal 0 g 5 g 2 g
  Kırmızıbiber 44 kcal 0 g 8.9 g 2.2 g
  Lahana, çiğ 20 kcal 0.1 g 5.8 g 1.28 g
  Lahana, pişmiş 21 kcal 0.4 g 4.4 g 1.1 g
  Mısır 108 kcal 1.28 g 25.1 g 3.3 g
  Patates 80 kcal 0.1 g 19 g 2 g
  Patlıcan 15 kcal 0 g 2 g 0 g
  Rezene 24 kcal 0.17 g 5.5 g 0.96 g
  Salatalık, çiğ 20 kcal 0.11 g 3.63 g 0.65 g
  Sarımsak 149 kcal 0.5 g 33.1 g 6.3 g
  Sukabağı, pişmiş 15 kcal 0 g 3.7 g 0.6 g
  Yabanturpu, çiğ 37 kcal 0.2 g 8.5 g 2.1 g
  Yeşik Lahana 28 kcal 0 g 2.9 g 2.2 g
  Zeytin, yeşil 144 kcal 13.5 g 2.8 g 1.5 g
  Zeytin, siyah 207 kcal 21 g 1.1 g 1.8 g
  Yukarıdaki tabloya göre hiç kimse dukan diyeti yaptığında 0 yağ ve 0 karbonhidrat aldığını iddia edemez. Çünkü sebzelerde bile yağ ve karbonhidrat var. Ayrıca tüketilmesi mutlaka gereken yulaf kepeği de var.
  Aslında eleştirmeden önce araştırmak çok nemli. Çünkü bu sitedeki tüm yazılar araştırmaşlar sonucu yazılmıştır. Amacımız kimseye zarar vermek değildir. Dukan diyeti sadece bir seçenektir. İsteyen istediği diyeti uygulayabilir. Kuşkusuz çok daha sağlıklı yollar vardır. Herkes istediğini uygulamakta özgürdür. Ama bu yorumlar en azından biraz daha ayrıntıya inip ek bilgiler vermemizi sağlıyor. Teşekkürler.

  [Bu Yoruma Yanıt Ver]

 16. stacker

  merhabalar ben 150 boyunda 74.5kiloyum yaşım32 2çoçuğum var ve yaklaşık bir aydır ara ara plates yapıyorum 5 gündürde yürüyüş koşu bandıyla günlük 200 kalori yakıyorum acaba dukan diyeti yapabilirmiyim

  [Bu Yoruma Yanıt Ver]

  Samime Ünlü Sonugüler Reply:

  Dukan diyeti yapacaksanız ağır egzersiz yapamazsınız, sadece yürüyüş yapabilirsiniz, platese ve koşu bandına devam edecekseniz kalori hesabına dayanan uygun bir beslenme planını uygulamanızı öneririm.

  [Bu Yoruma Yanıt Ver]

  stacker Reply:

  kalori hesabı nasıl yapılır yardımcı olurmusunuz

  [Bu Yoruma Yanıt Ver]

  Samime Ünlü Sonugüler Reply:

  Öncelikle senin yaşında, cinsiyetinde ve kilonda birinin kaç kalori alması gerektiği hesaplanmalıdır. Bu kaloriyi besinlere dengeli bir dağılımla alabilirsin. Kilo vermek için de aldığın kaloriden fazla enerji harcaman gerekir, tabi ki bazal metabolizma için gereken kalori çıkarıldıktan sonra. Egzersiz zaten yapıyordun. Bir diyetisyenden yardım alabilirsin.

  [Bu Yoruma Yanıt Ver]

 17. asli

  Merhaba boyum 157, kilim 58 en yüksek kilim 100(doğum sebep) en düşük kilim 49, şimdi daha önce ısveç diyeti yaptım olumlu sonuçlarını gördüm ancak 4_5 kilo daha vermek istiyorum.bende dukan in sitesinde olumlu cevap alamadım.ilk dönemim kaç gün olmalı , zeytin reçel çikolata cornfleks gibi yiyecekler de tamamen yasak mi yardımcı olursanız çok memnun olurum.

  [Bu Yoruma Yanıt Ver]

  Samime Ünlü Sonugüler Reply:

  Dukan için konuşursak ilk dönem için 3 gün yeter. Fakat metabolizmanız direnç gösterebilir, çünkü yeni bir diyet döneminden çıkmışsınız. Siz uygun bir beslenme programı eşliğinde egzersizle kilo vermenizi öneririm. Bahsettiğiniz gıdaların hiç biri dukan diyetinde serbest değildir. Karbonhidrat yok:))

  [Bu Yoruma Yanıt Ver]

 18. Sena

  Merhabalar. 21 yasindayim boyum 1.71 kilom 61 . Dukan testi yaptim ideal kilodasin diyet yapma dedi ama kilo vermem lazim 10 kilo kadar 5 gundur atak evresi yapiyorum sadece bir kilo verebildim harfi harfine uyguladim yazanlari ? Sizce problem nedir ?

  [Bu Yoruma Yanıt Ver]

  Samime Ünlü Sonugüler Reply:

  Merhaba Sena bilinçsiz ve gereksiz yapılan diyetler vücudun yağlanma eğilimini artırır. Neden spor yapmayı denemiyorsun? Hem daha sağlıklı hem de estetik olursun.

  [Bu Yoruma Yanıt Ver]

 19. ALTUN

  Merhabalar;
  Benimde doğumdan sonra veremediğim kilom var,57 kilo ile hamile kalmıştım,23 kilo aldım ve 3 sene geçti 65 kiloda kaldım .Ayrıca göbeğim var,dukan diyeti yapıyorum 5+5,1+1,2+7,2+0 uygulamasını yapıyorum.2+7 evresindeyim 3-4 kilo verdim ama göbeğim hala gitmedi,ne yapmam gerekiyor ,arada mekikte çekiyorum,Yardımcı olur musunuz.Teşekkürler...

  [Bu Yoruma Yanıt Ver]

  Samime Ünlü Sonugüler Reply:

  Dukan diyetine madem ki devam ediyorsunuz karbonhidrat almadığınız için ağır egzersize izin verilmiyor bu diyette. Bu diyete devam ederek ideal kilonuza ulaşın, sabitleme dönemini de yapın. Sonrasında tüm vücut kaslarını çalıştırabileceğiniz egzersizler yapın ve bunun yanında bilinçli beslenin. Tüm vücut kaslarınızı bu yolla şekillendirirsiniz. Kaslarınız çalıştıkça da deponuzdaki yağları kullanırsınız. Beslenmeye dikkat etmek koşulu ile tabi ki.

  [Bu Yoruma Yanıt Ver]

  selen Reply:

  Merhabalar oncelikle tesekkurler ilgiyle herkese yanit verdiginiz icin. Yorumlarin bircogunu okudum agir spor yapmamamiz gerekiyormus ama ben spor salonuna 3aylik yazildim 15 gun oldu vede 2 kg verdim. Spor hocam yaklasik 2 bucuk saatlik bir program yaptiriyor. Verdigim ortalama kaloriler vede yaptigim seyleri paylasmak istiyorum. Yarim saat kosu bandi 200 kalori, 20 dakika bisiklet 135 kalori, elips diye bir alet var cardio icin bisiklet ttarzi bisey 20 dakika 120 kalori
  Bunun yanisira 1 gun kol 1 gun bacak calisiyorum oradaki aletleri kullanarak. Vee hergunde mide karin calisiyorum mekik tarzi minder uzerinde hareketler yapiyorum. 100 adette ip atliyorum. Buarada spora haftanin 4 gunu gidiyorum kalan 3 gunde musait olamadigim icin gitmiyorum.
  Fakat ben Dukana baslamak istiyorum daha hizli kilo vermem lazim okudugum yorumlar kadariyla dukan dieti yapanlar daha hizli veriyor. Kafam asiri karisti ama nasil devam etsem acaba. 3 aylikta uye oldum sporu yapmasam param da yansin . Bilemedim bir akil verirseniz gercekten cok mutlu olucam. Simdiden tesekkurler

  [Bu Yoruma Yanıt Ver]

  Samime Ünlü Sonugüler Reply:

  Merhaba Selen kilo ve boyundan bahsetmemişsin. Spor salonuna gitmek gibi bir olanağınızın olması çok güzel. Evet bu koşullarda dukan yapamazsınız. Çünkü sizin yaptığınız tarzda egzersizlerle karbonhidrat hiç alınmayan bir diyet hiç uygun değil. Bu konuda ısrarcı olmayınız. Spor yaparak ve de kaloriyi belli bir seviyede tutup yağ yakarak kilo verme şansınız olur. Bu çok daha doğru. Sporu 4 gün uygun ama günaşırı yapmanız kaslarınızın dinlenmesi ve gelişmesi açısından çok daha iyi olur. Dukan yapanlar hızlı veriyor olabilir ama şu anda sizin yaptığınız daha sağlıklı. Beslenme içeriğini uygun şekilde düzenlemek gerek. Egzersiz planınınız yorucu, bu koşullarda vermemeniz mümkün değil. Tabi egzersizin sürekli olması ve beslenme düzeninizin kilo verdikten sonra da sürmesi önemli. Eski alışkanlıklara geri dönüldüğünde kilolar aynen geri gelir. Hayat boyu spora devam. Başarılar.

  [Bu Yoruma Yanıt Ver]

 20. gul sultan

  merhaba.ben dukan diyetine başlamak istiyorum.fakat üniversite öğrencisiyim ve ailemden uzakta yurtta yaşıyorum.dolayısıyla dukan tariflerini yapmak yada öğlen arası okuldayken yemeğimi nasıl dukana uygun şekilde ayarlayabilrim bilmiyorum.çok düşündüm fakat çıkamıyorum işin içinden bunun için öneriniz var mı? çünkü dukan yemekleri uğraş gerektiren ve ev dışında okulda bulabileceğim yemekler değil.

  [Bu Yoruma Yanıt Ver]

  Samime Ünlü Sonugüler Reply:

  Protein günlerinde tavuk ızgara, yoğurt, haşlanmış yumurta, köfte tercih edebilirsin. Diğer günler biraz daha kolay, sebze yemekleri salatalar işi görür. Dukan biraz pahalı bir diyet türü. Neden bunda ısrar ediyorsun. Kilo fazlan çok değilse bilinçli bir beslenme yöntemi ve hafif egzersizle de halledebilirsin.

  [Bu Yoruma Yanıt Ver]

  Dilek Reply:

  Bende bu diyete baslamaya karar verdim kitabida siparis ettim ama 2 ay once 2.cocugumu dunyaya getirdim ve emzirme donemindeyim su an 72 kiloda takilip kaldim boyum 1.67cm ilk cocugumda da ayni kiloda takilmistim 1sene sonra anca spor ile
  metobolizmami calistirabildim
  erken oldugunu bende
  dusunuyorum sutum kesilirmi
  bilmiyorum ama su tuketimi
  devam ettigi icin sut uretimim
  etkilenmez diyede
  dusunuyorum ama bir an once
  kendimi daha iyi hissettirecek
  kiloya inmek istiyorum testte 59 kilo ideal diyor ve 88 gunde ideal kiloya inebilecegim yaziyor:(ve bu atak doneminde
  protein ekmekleri tuketilebilirmi
  kavaltida.tesekkurler simdiden yazim uzun oldu ama yardiminiza ihtiyacim var :)

  [Bu Yoruma Yanıt Ver]

  Samime Ünlü Sonugüler Reply:

  Merhaba Dilek, şu anda içinde bulunduğun dönem nedeniyle dukanla birlikte bütün diyetler sana uygun değil. Emziren bir annenin beslenme yöntemini izlemelisin, zaten emzirdiğin için bebeğin büyüdükçe ekstra kalori ihtiyacın olacak. Doğum sonrası uterusun normale dönmesi 7-8 ayı buluyor. Kendine zaman tanı, yürüyüş gibi egzersizlerle başla şimdilik. Emzirmeyi kesince tekrar o koşullara göre yazarsın. Emziriyorum diye fazla kalorili gıdalara yönelme. Bu dönemde diyet yaparsan kemiklerinden kayıp yaşarsın.

  [Bu Yoruma Yanıt Ver]

 21. Gürkan

  Merhaba. Yazınızda çok güzel özetlemişsiniz herşeyi bunun için çok teşekkür ederim. Benim sıkıntım şu 105 kiloyum. yağların çoğu karın bölgemde ve göğüs bölgemde toplanmış bir durumda. testi çözdüğümde ideal kilomun 78 olacağını toplam süreninde 6 ay olacağı çıktı. benim buna göre izlemem gereken yol sizce nedir? Yapmam gereken ekstra şeyler varmıdır? Teşekkür ederim.

  [Bu Yoruma Yanıt Ver]

  Gürkan Reply:

  Bu arada yaşım 27 boyumda 1.78

  [Bu Yoruma Yanıt Ver]

  Samime Ünlü Sonugüler Reply:

  Merhaba Gürkan, olanakların elveriyorsa İlşad Beyle çalışmanı tavsiye ederim. Dukan diyetinden ziyade fitnes, cardio ve bilinçli bir beslenme programını sürdürmeni öneririm. Hiç karbonhidrat almadan geçen 6 ay çok uzun bir süre.

  [Bu Yoruma Yanıt Ver]

 22. tubaa

  Merhabalar yaptigim teste 53 kilo olmam gerektiği yaziyor keşke..buna dayanarak kac gün atak yapmam gerekiyor ve atakta protein yüklü beslenmem gerekiyor ya bunlar sadece et sut yoğurt yumurta peynir birde yulaf kepegi.atak günümü doldurduktan sonra seyir evresinde proteine devam edip sadece sebze ekliyorum. Sonraki evreleri anlamadım ama.. bana Bunlari aciklayici bir sekilde yazarmisiniz? Ayrica ben bu 5+5 veya 1+1i anlamadım. ........ birde suan 75 kiloyum 50 kiloya düşmek istiyorum 27 yasindayim hamilelik kilolarim bunlar hayatimda en düşük kilom 53 tü.... belki yarari olur diye yazdım. .şimdiden çok teşekkür ederim ..

  [Bu Yoruma Yanıt Ver]

  Samime Ünlü Sonugüler Reply:

  DUKAN TESTİNDE 53 KİLO OLMANIZ YAZIYORSA KAÇ GÜN ATAK YAPACAĞINIZ BELİRTİLİYOR ZATEN. AMA 3-4 GÜN ATAK YETERLİ OLUR.5+5 5 GÜN SAF PROTEİN AKABİNDEKİ 5 GÜN PROTEİN VE SEBZE YİYECEKSİNİZ VE BUNU DÖNGÜSEL OLARAK SÜRDÜRECEKSİNİZ DEMEK. 1+1 DE BUNU 1 GÜNLÜK DÖNÜŞÜMLÜ ŞEKLİ. İSTEDİĞİNİZİ TERCİH EDERSİNİZ. SONRAKİ EVRELER YAZIDA NELERE DİKKAT EDİLECEK BELİRTİLİYOR ZATEN. 50 KİLO GERÇEKÇİ BİR BEKLENTİ OLMAYABİLİR, NEDEN BÖYLE BİR ISRARINIZ VAR Kİ.AYRICA EMZİRME DÖNEMİNDE BU DİYETİ ÖNERMİYORUZ.

  [Bu Yoruma Yanıt Ver]

  tubaa Reply:

  Emzirmedigim icin bu diyeti yapicam bilgileriniz için teşekkür ederim

  [Bu Yoruma Yanıt Ver]

 23. sükran

  Mrh BN bu diyete başlamak istiyorum sarimsak cayini falan kullandim bi kac kilo verdim ama sonrasında geri aldim bnm problemin su BN kendimi kontrol edemiyorum mutfaklar ara.daki bagi cozemiyorum ne zaman mutfağa gitsem elimde bisey olmadan donemiyorum çok acikinca yani AC kalincada sanki modem de yanma sanki tirmalanma oluyor şuan 150 boyundayim ve kilom 71 ideal kilim 56 olması gerekiyormus ne olur banada yardimci olur musunuz .şimdiden TSK

  [Bu Yoruma Yanıt Ver]

  Samime Ünlü Sonugüler Reply:

  Merhaba Şükran, sadece diyet değil egzersizi de birlikte yapmalısın. Bu diyet aç kalmadan kilo vermeyi sağlıyor fakat sürekli bir şeyler yeme isteğin benim aklıma insülin direnci ile ilgili sorunun olabileceğini getiriyor. Tiroid ve insülin direnci ile ilgili tetkiklerini yaptırıp tekrar yaz bize. Kilon sağlık için tehlikeli boyutlarda sayılır, mutlaka çözüm bulmalısın.

  [Bu Yoruma Yanıt Ver]

 24. gözde

  merabalar..testi bir çok kez eksiksiz yapmama rağmen hata verdi.24 yaşında 56 kiloyum boyum 160 cm ve 50 kg a inmek istiyorum.yardımcı olabilir misiniz

  [Bu Yoruma Yanıt Ver]

  Samime Ünlü Sonugüler Reply:

  2 veya 3 gün atak uygulşayın. Kilonuz normal ayrıca, zorlamanıza gerek yok. Sadece spor yapın. Düzenli beslenin.

  [Bu Yoruma Yanıt Ver]

  gözde Reply:

  ilginize teşşekür ederim.

  [Bu Yoruma Yanıt Ver]

 25. şükran demirci

  30 yaşında ve 73 kiloyum armut şeklinde bir kilom var ve genetik olduğu için hiç veremiyorum...kaç gün atak yapmalıyım ve ek tavsiyeleriniz varsa sevinirim şimdiden teşekkürler

  [Bu Yoruma Yanıt Ver]

  Samime Ünlü Sonugüler Reply:

  Şükran Hanım hormon testlerinizi yaptırın. Sorun yoksa 4-5 gün atak yeterlidir.

  [Bu Yoruma Yanıt Ver]

  Samime Ünlü Sonugüler Reply:

  Ayrıca diyetle birlikte egzersiz. İsterseniz İlşad Bey kişiye özgü çalışma yapıyor. Sadece diyet yetmez. Egzersz ve diyeti birlikte yapmak gerekebilir.

  [Bu Yoruma Yanıt Ver]

 26. çiğdem

  arkadaşlar 3 gün önce dukana başladım ama testi bi türlü yapamadım yardımcı olurmusunuz.62,8 kilo ile başladım. boyum 162cm hedef kilom 55 en yüksek kilom 64 en düşük 54 1 kere hamile kaldım 1 kere diyet yaptım 12.11.79 doğumluyum elim small

  atak evresi ne kadar sürmesi gerekiyo testi yapabilen varsa yazabilirmi lütfen

  [Bu Yoruma Yanıt Ver]

  Samime Ünlü Sonugüler Reply:

  3 gün atak yeter Çiğdem Hanım.

  [Bu Yoruma Yanıt Ver]

 27. fatoş

  ben fatos 1.50 boyum kılom 90 nolur bana yardımcı olun nasıl zayıflıycam çalışıyorum hadı dıyetı uygulayamazsam dıe korkuyom halsız kalırsam felan bna yrdmcı olunnn.

  [Bu Yoruma Yanıt Ver]

  Özgür Reply:

  fatoş yaşın kaç ona göre yardım edebilirim.

  [Bu Yoruma Yanıt Ver]

  Samime Ünlü Sonugüler Reply:

  Fatoş kilon sağlığını tehdit eder duruma gelmiş. öncelikle bir sağlık kontrolünden geç. Tiroid ya da insülin direnci ile ilgili bir problemin var mı diye. Sonrasında bir diyetisyenden yardım al.Bu konuda İlşad Bey'e de başvurabilirsin. Bireysel olarak çalışıyor.

  [Bu Yoruma Yanıt Ver]

 28. aslıhan

  merhaba ben dukan diyetine başladımfakat bu ndiyetiterch etmemn sebebi bittikten sonra istedğimiz herşeyden istedğimizkadar yiyebilceğimizi söylemişolması bu dogrumudur yulaf kepeği asonsörkullanımını bırakmak ve bir gün protein gnü yapmak bunları yaptığım taktrde diğer kaLn zamnda istedklermiistedğimmktarda ytiyeblrmymj

  [Bu Yoruma Yanıt Ver]

  Samime Ünlü Sonugüler Reply:

  Evet bittikten sonra bunu uygulayabilirsiniz, ama yine de ölçülü olmakta fayda var. Şunu unutmayın egzersiz sizi yeme konusunda özgürleştirir ama egzersiz yapmadan yersenin geri dönüş muhtemeldir.

  [Bu Yoruma Yanıt Ver]

  ilknur Reply:

  testi yapamıyorum.. yorum da atamadm. 86 kiloyum.. 165 boylarındayım.. lutfen yardımcı olurmusunuz atak evresini kac gun yapmm gerekıyorr
  :(

  [Bu Yoruma Yanıt Ver]

  Samime Ünlü Sonugüler Reply:

  4-5 gün atak yapabilirsiniz

  [Bu Yoruma Yanıt Ver]

 29. Ayşe Bahar

  Merhaba ben Ayşe Bahar. Benim boyum 1.60 kilom 76,5. Sizin sayfanızı okudum, benimde 20 kilo fazlam var. Atak dönemini ne kadar süre uygulamam gerekiyor. Sabah kahvaltısında ne yiyebilirim. Yardımlarınızı bekliyorum. Şimdiden teşekkür ederim.

  [Bu Yoruma Yanıt Ver]

  Samime Ünlü Sonugüler Reply:

  Merhaba Ayşe, en güzeli hesaplaman olacaktır ama bunu yapamıyorsan 4 ya da 5 gün atak yap. Sabah kahvaltısında peynir, yumurta, süt,yoğurt, yağsız jambon istediğin kadar tüketebilirsin, sınır yok. Bitki çaylarını tatlandırıcı ile kullanabilirsin. Miktarın sınırsız olması sizi korkutmasın, gerçekten içeriğe dikkat ediyorsanız kesinlikle kilo verirsiniz, hem de doyarak.Yulaf kepeğini ihmal etmeyin, yağlı gıda tüketmeyin. Bol su için ve mutlaka yürüyüş yapın. Gelişmelerden bizi haberdar edin:)

  [Bu Yoruma Yanıt Ver]

 30. elif

  Merhaba bende bugün bu diyete başlıyorum . Ve elimde kitabım yok buradaki bilgiler bana yeter mi yoksa illa elimde kitabım olması gereklimi lütfen cevaplayın .

  [Bu Yoruma Yanıt Ver]

  ipek Reply:

  merhaba kitapta ayrıntılı anlatıyor takıldığında bakabilirsin tarifler var ayrıntı fazla fiyatıda 15 civarı biraz yulaf kepeğini tüketmek zor oluyor

  [Bu Yoruma Yanıt Ver]

  Samime Ünlü Sonugüler Reply:

  Kitabı da okuyabilirsin, netten de araştırabilirsin.

  [Bu Yoruma Yanıt Ver]

  ışıl Reply:

  Ben de testi yapamadım yardımcı olursanız sevinirim
  17 yaşındayım 75 kiloyum , boyum 1.60

  hangi etaplarda meyve yiyemiyoruz?

  [Bu Yoruma Yanıt Ver]

 31. nurtaç

  160 boyum var ve suan 80 ne dogru kılom gidiyor 22 yasındayım ve mayısta dugunum var fakat işler nedeniyle ne spr yapabılıyorum ne kıtabı okuyabılıyorum kıtabı okumadan baslasam idarem ıyıdır zaten cogu zaman yemek yemegı unutyrm ıs yogunlugundan sadece kahve ıcıyorum aralarda lutfen kullanan arkadaslar yapmam gerekenler ıcın bana yardımcı olurmusunz tam net çözemedım bu testı yaptım fakat mail gelmedı bana ve bıdaha yapamadım maıl adresdım kayıtlı oldugu ıcın sızden rıca edıyrm atak ve diğer evrelerımın kac gun olacagından bılınçsızım bu sekılde de baslamak ıstemedım şimdiden yardımlarınz ıcın tesekkur ederım :)

  [Bu Yoruma Yanıt Ver]

 32. ela

  Mrblar ya ben dukan diyetine baslama istiyorum fakat basaramiyorum testi dolduruyorum ama mailime gelmiyo anlamadim gitti bnmi basaramiyrum benim 160 boyundayim suanki kilom 60 daha once bir defa hamilelik gecrdim 69 kilo aldim ama normak diyet yaoarak verdim suan 60kiloyum 54olmk istiyorum bktim insanlara cok yardimci oluyosunz lutfen banada yardimci olursanz cok sevinirim ben kac defa atak ypmm kac defa syr yapmm gerekr bn yarin baslamak istiyrm ama testi yapamadgm icin basliyamiyorum lutfen yardim edin-

  [Bu Yoruma Yanıt Ver]

  Samime Ünlü Sonugüler Reply:

  Merhaba Ela, sorulan soruların içinde testin Türkçeye çevirisini yapmıştım, ondan yararlar, bişeyleri hatalı yapıyorsundur, onunla ilgili kırmızı uyarı çıkar, ona dikkat et, ben sana 3 gün atak dönemi yap derim, sonrasında amaçladığın kiloya inene kadar diyete devam et derim ama inmen gereken ideal kiloyu bilemem ya da sabitlemeyi kaç günde yapacaksın bilemem.

  [Bu Yoruma Yanıt Ver]

 33. omer

  merhaba,
  ben dukan diyetini yapmak istiyorum siteden seyir atak ve güçlendirme bilgilerini aldım fakat günlük programı alamıyorum fiyat biraz pahalı. kendim günlük programımı çıkarsam doğru olur mu? siz bu konuda ne önerirsiniz? son olarak bana toplamda 220 gün gibi çıkıyor diyet bunu en aza indirmem için ne yapmam gerekir.
  teşekkür ederim.

  [Bu Yoruma Yanıt Ver]

  Samime Ünlü Sonugüler Reply:

  Merhaba Ömer, programı satın almana gerek yok, kendin istediğin gibi dönemlerin içeriğine uygun şekilde ayarlayabilirsin, bu konuda özgürsün.

  [Bu Yoruma Yanıt Ver]

 34. meltem

  merhaba arkadaşlar dukan diyetini gerçekten kilo problemi olanlara tavsiye ediyorum neden diyceksiniz :)) ben kurallara harfiyen uydum ve toplamda 32 kilo verdim ve sağlıklı bir şekilde kastan kaybetmeden egzersiz şart yulaf kepeği şart bol su şart herkese iyigünler.

  [Bu Yoruma Yanıt Ver]

  Samime Ünlü Sonugüler Reply:

  Tebrikler meltem, verdiğin kiloları geri almamaya çalış, gerçekten büyük başarı:)

  [Bu Yoruma Yanıt Ver]

  duygu Reply:

  bana yARDIMCI OLABİLİR MİSİNİZ?BANA LİSTE YAYINLARMISINIZ?DÜZENLİ Bİ DİYET LİSTESİ İSTİYORUM SZDEN LÜTFEN

  [Bu Yoruma Yanıt Ver]

  duygu Reply:

  ben de bu diyeti yapmak istiyorum ama anlamadım ki.bana liste verebilir misin?mesela 2 hafta şuşekil ye falan filan.yardımınızı istiyorum kilo vermem gerek....

  [Bu Yoruma Yanıt Ver]

  Samime Ünlü Sonugüler Reply:

  Duygu sabit liste yok, sabit bir içerik var, o nedenle kendi zevkine göre izin verilen yiyeceklerden tüketebilirsin, miktarla ilgili sınırlama yok.

  [Bu Yoruma Yanıt Ver]

 35. Ecem

  Merhaba,ben yarın Seyire başlayacağım.Öncelikle diyet kola içiyorum günde bir bardak bu sorun olmaz değil mi,bir de krep yapışmasın diye biraz zeytinyağı sürüyorum.Asıl sorum seyir evresinde bu 1/1 5/5 vs.leri uygulamak zorunda mıyız yoksa hergün sebze yiyerek sürebilir mi ? 

  [Bu Yoruma Yanıt Ver]

  Samime Ünlü Sonugüler Reply:

  Merhaba Ecem, diyet kola içebilirsin, tatlandırıcı içeren ürünleri tüketmekle ilgili sınırlama yok. yağı mümkün olduğunca az tüket, seyir evresinde 1+1 ya da 5+5 şeklinde uygulaman gerekiyor.

  [Bu Yoruma Yanıt Ver]

 36. hülya

  merhabalar,ben su an 100 kilodayım bu dıyet için dün bi sürü şey aldım yanı hazırım ama bıraz cekınıyorum acıkcası cunku bı kez daha bu dıyetı yapmaya kalktım yarım bıraktım bu sefer kararlıyım umarım yapabılırım.aktıvıann meyvelı yogrtların aldım aralarda acıktıgımda ıcıne yulaf kepeği koyup yerım dıe bunun bır zararı olrmu? bir de yürüyüş önermıssınız evımde spor aletlerı var cok zorlamadan onlr ıle calışsam olurmu? birde diyetle bir bitkisel çaylardan ıcsem bı zararını görurmuyum umarım cvp verırsınz sımdıen tesekur ederım

  [Bu Yoruma Yanıt Ver]

  Samime Ünlü Sonugüler Reply:

  Merhaba Hülya, diyetini sağlığın için sürdürmek zorundasın, 100 kilo oldukça fazla bir kilo çünkü. Meyveli yoğurt abartmamak kaydıyla yiyebilirsin, yulaf kepeği ile tüketmenin sakıncası yok. Evdeki spor aletlerini de kullanabilirsin, çok ağır çalışmamak önemli. bitkisel çayların sakıncası yok, özellikle yeşil çay içebilirsin.kolay gelsin, başarı haberlerini bekliyoruz..

  [Bu Yoruma Yanıt Ver]

  hülya Reply:

  cevap verdiğiniz için cok tesekur ederm diyetimin üçüncü gunumdeyım 2 kılo eksık cıkıyorumn tartıda.bugun tavuktan corba yaptım ıcıne bıraz tel şehrıye koydum kıvam versın dıye bunun zararı olurmu.bide ben yulaf kepeğini yiyemiyorum cok migdemı bulandırıyo suyla yutarak ıcıyorum  bı sakıncası yoktur umrım.ayrıca  yumurta yıyemıyorum kucuklugumden berı bi türlu alısamadm sabahları  ligt suzme peynır aldım etimekler oluyo ya hanı kepeklılerınden bı dılım yemek zornda kalıyorum bi sakıncası olurmu.şimdiden cok tesekur edıyorumm  

  [Bu Yoruma Yanıt Ver]

  Samime Ünlü Sonugüler Reply:

  HÜLYA HANIM, EĞER DUKAN DİYETİ YAPIYORSANIZ TEL ŞEHRİYE VE ETİMEK YEMEMENİZ GEREKİYOR. ÇÜNKÜ DUKAN DİYETİNDE PROTEİN MİKTARIYLA İLGİLİ SINIRLAMA YOK, HEM SINIRSIZ PROTEİN HEM DE KARBONHİDRATI YANINDA ALIRSANIZ KİLO VERMENİZ YİNE GÜÇLEŞECEKTİR. AMA BEN BUNLARI YEMEDEN DURAMAM DERSENİ O ZAMAN ALDIĞINIZ KALORİYE DİKKAT ETMENİZ GEREKİR. BU DA KİLO VERMENİN YOLLARINDAN BİRİDİR. AMA ŞUNU UNUTMAYIN YEDİĞİNİZ HER KARBONHİDRAT İÇEREN BESİN DAHA ÇOK ACIKMANIZA YOL AÇACAKTIR. YİNE SEBZE VE PROTEİN AĞIRLIKLI YAĞ KISITLANMIŞ VE KARBONHİDRATI AZALTILMIŞ BESİNLERİ İÇEREN DİYETLER SİZE UYGUN OLABİLİR.

  [Bu Yoruma Yanıt Ver]

  hülya Reply:

  bunları yemeden tabıkıde durabılırım :) ben sadece sabahları yumurta yıyemıyorum     
  peynırı tek basına yememek ıcın etımek kullandım.onlrı yemem ozaman .bunlrı kullandıgm 
  ıcın dıyetım bozuldumu sadece sabahlrı bı tane etımek yedım sadece bugun tel sehrıye kullandım  bı sorun olmusmudur ?

  [Bu Yoruma Yanıt Ver]

  Samime Ünlü Sonugüler Reply:

  bunları yerseniz diyet dukan olmaz, bundan sonra tüketmemeye çalışın, peyniri ekmeksiz yemek için aroması ve tuzu çak baskın olmayan peynirler tercih edin, ekmek yemezseniz hiç acıkmadığınızı görürsünüz.

  [Bu Yoruma Yanıt Ver]

 37. Sengül

  merhaba ,
  ben atak devresindeyim bugun 6.gunum .hergun 500 gr 700 gr verirken aniden durdum dun hic bi degisiklik yoktu ve bu sabah 400 gr aldigimi gördum . normalmi bu. bilmiyorum ama uzuldum . asla kacamak yapmiyorum. yuruyuslerim duzenli ve gunde 1,5 kasik kepek aliyorum .yemeklerimde aynen kurallara uygun.
  nerede hata yapmis olabilirim .yarin tartiya cikmaktan endise ediyorum :-(

  tesekkur ederim.

  [Bu Yoruma Yanıt Ver]

  Samime Ünlü Sonugüler Reply:

  Merhaba Şengül Hanım,
  Bu duraksamalar gayet normaldir, adet dönemleriniz etkili olabilir. Eğer böyle bir durum söz konusu değilse, geçici bir duraksamadır, devam ettiğiniz takdirde kilo vermeye devam edersiniz. Moralinizi hiç bozmayın, sabitleme dönemini de ihmal etmeyin.

  [Bu Yoruma Yanıt Ver]

 38. ECEM

  MERHABA.. Peki neden dukan diyetiyle birlikte ağır sporlar yapılmamalıdır ???

  [Bu Yoruma Yanıt Ver]

  Samime Ünlü Sonugüler Reply:

  Ağır egzersizlerde vücut önce kandaki glikozu kullanır daha sonra da karaciğerdeki depoları. Bu diyette karbonhidrat alınmadığı için sorun yaratabilir. Yürüyüş her ortamda yapabileceğiniz, hayat boyu yapabileceğiniz ve bir çok kasın katıldığı mükemmel bir egzersizdir. 20 dakikalık yürüyüş 10 dakikalık koşunun verdiği sonucu verir.

  [Bu Yoruma Yanıt Ver]

 39. İlkay

  Merhabalar... Kitabı okudum. Aklıma takılan bir şeyi paylaşmak istiyorum sizlerle. Atak evresinden sonra sebzeli dönemler başlıyor evet, ama çeşitli formüller var 1+1 ya da 5+5 şeklinde. Sebze + protein yedim tamam sonra tekrar sırf protein besleniyorum ve sonra yine sebze + protein. Bu durumda 5 günde bir atak bölümüne dönüyor olmuyor muyuz? Yumruk denilen durumun bundan farkı ne oluyor? Zaten 5 gün protein + sebze, 5 gün protein yiyerek atağa dönmüş olmaz mıyız? Aklım karıştı :( :(

  [Bu Yoruma Yanıt Ver]

  Samime Ünlü Sonugüler Reply:

  Evet aslında haklısın 5+5  fomülüne göre yaptığınızda dediğiniz şey geçerli, 1+1 de ise bunu yapabilirsiniz. Atak dönemine dönmüyorsunuz aslında, Dukan kilo vermede farketmediğini söylüyor, size hangisi kolay gelirse onu uygulayın.

  [Bu Yoruma Yanıt Ver]

 40. ecem

  Ah ben 77 de 64 e düştüm kaldm öyle yiyorum tutamıyorm kendimi kilo da almıyorum.Ama 57 falan olmam lazım boy 1.60 cm napcam bilmiyorm 2. evredeyim ideal kilom 57 napsam ?

  [Bu Yoruma Yanıt Ver]

  Samime Ünlü Sonugüler Reply:

  Ecem sakın bırakma, biraz daha gayret et, burada bırakırsan kilo alman kaçınılmaz olacaktır.

  [Bu Yoruma Yanıt Ver]

  ecem Reply:

  Bende kilo almaktn korkuyorum devam edicem 57 olmam lazmmm, Çok tesekkrler bu arada size de dert yanamasaydım kesin bırakırdm coktan ..

  [Bu Yoruma Yanıt Ver]

 41. CINDY

  Merhabalar ; yaklaşık yukarda yazan butun soruları okudum ve hepsine verilen cevaplara baktım gerçekten çok açıklayıcı buna cok sevındım ınsanın cevapsız kalmaması cok hos sımdı bır sorum olucak benım !! ;
  dukan diyetine başlamak istiyorum fakat bir ilaç aldım amerikadan ital zayıflamaya ek destek fakat dukan diyetini yaparken bunu kullanmam ne kadar doğru olur bilemiyorum bi zararı olurmu ters tepki yaratırmı onun cevabını almak istiyorum .... teşekkür ederim sevgilerimle

  [Bu Yoruma Yanıt Ver]

  Samime Ünlü Sonugüler Reply:

  Merhaba Cındy, Dukan diyetiyle birlikte ek bir zayıflatıcı ilaç önerilmiyor. Çünkü bu diyette protein tüketimi nedeniyle metabolizma zaten hızlı, aldığınız ilacın içeriğini bilemiyorum ama genelde bu tür ilaçlar metabolizmayı hızlandırmaya yarayan sibrutamin gibi maddeler içeriyorlar. Bu tür ilaçların farklı versiyonlarını kullanmış biri olarak sonuçta alışkanlıklarınızı değiştirmezseniz aynı noktaya döndüğünüzü söyleyebiliriz. Kullandığım yöntemler arasında en zararsız olanı akupunkturdu ve kesinlikle iştahını kontrol edemeyen tansiyonu düşen, mide yanması olan herkese akupunkturla diyet yapmayı önerebilirim. Biz site olarak zayıflama ilaçlarını desteklemiyoruz, bu nedenle size kullanmamanızı önereceğim.

  [Bu Yoruma Yanıt Ver]

 42. mukaddes

  çokkk tesekkür ederim elinize emeginize sağlık sayenizde testi tamamladm :)
  birşey daha sormak istiyorum yardımcı olur iseniz sevinirim. Şimdiden tesekkürler.
  benim testimde 7 gün atak cıktı.
  7 gün sadece protein olacak demi beslenmem yanlış mı anladım?

  [Bu Yoruma Yanıt Ver]

  Samime Ünlü Sonugüler Reply:

  Evet Mukaddes , 7 gün sadece protein tüketeceksin

  [Bu Yoruma Yanıt Ver]

 43. MUKADDES

  MERHABA
  1.67 boyum
  82 kilom
  lütfen bana da yardımcı olabilirmisiniz diğer arkadaşlarında dediği gibi tablo ingilizce yazdıklarınızdan takip ederek bişeyler yapmaya çalıştım ama beceremedim:(
  ben nasıl yapmalıyım bana da yardımcı olur iseniz sevinirim.

  [Bu Yoruma Yanıt Ver]

  Samime Ünlü Sonugüler Reply:

  öncelikle linke tıklayıp açtığınız sayfada Firsth name yazan bölüme adınızı yazıyorsunuz onun altında gender yani cinsiyet bölümü var Male-erkek Famale kadın demek, hemen yan tarafta yout target weight yani hedeflediğiniz kilo yazıyor burda pound cinsinden verilmiş change yani değiştir yaparak onu Kg haline getiriyorsunuz ve onun altındaki need to lost weight fast yani hızlı kilo vermek istiyor musunuz kısmına yes ya da no diyorsunuz GO'ya basıyorsunuz

  Bundan sonraki adımda yine bir pencere açılıyor ve burdaki tüm boşlukları doldurmanız gerekiyor, bir kez kullandığınız mail hesabını ikinci kez kullanamıyorsunuz o yüzden bilgilerinizi doğru girmeniz gerekir.
  Firsth name: İsim
  Male- Famale : Erkek/kadın
  Current weight: şimdiki kilonuz
  Email: mail adresi
  alttaki bölüme geçiyorsunuz;
  How much would like to weight: Kaç kilo olmak istiyorsunuz?
  Have you already follewed any diet in orders to lose weight?: şimdiye kadar kilo vermek için herhangi bir diyet uyguladız mı?
  What is the most you have everweighted?: daha önce ulaştığınız en yüksek kilo nedir?
  After the age of 18......:18 yaşından sonra düştüğünüz en düşük kilo nedir?
  What is the your stable weight: ortalama kilonuz nedir?
  What is your height? : Boyunuz

  Your body bölümüne geçiyorsunuz,
  Are you in a hurry to lose weight? kilo vermek için acele ediyor musunuz?
  İn your family is there a tendency to put on weight?: ailenizde kilo alma eğilimi var mı?
  Does eating less make you tired?: Az yemek yorgun hissetmenize sebep olur mu?
  Lets assess your bone structure:Kemik yapınız nasıldır
  ilk seçenek ince ,ortadaki normal sondaki kalın, kemik yapına göre birini seçmelisin
  En son bölümde de yıl ay ve gün olarak doğum tarihini gir
  Coose your user namen istediğin bir isim seç,adınısoyadını yazabilirsin,
  password kısmına şifre yaz
  şifreni alta bir daha yaz,
  kutucuğa tik at
  Calculate kısmına bas.İdeal kilon hesaplanacaktır.

  Yukarıdakileri uygularsanız girebilirsiniz

  [Bu Yoruma Yanıt Ver]

  esra Reply:

  ben hesaplayamadım yardım eder mısınız?

  [Bu Yoruma Yanıt Ver]

  Samime Ünlü Sonugüler Reply:

  hangi kısmında sorun varsa onu kırmızı ile belirtiyor, değiştirmen ya da eklemen gereken bilgilere dikkat et.

  [Bu Yoruma Yanıt Ver]

 44. muge

  Merhabalar..
  Yulaf kepegı ınanılmaz bır sey okadar karnı tok tutuyorkı kelımelerle tarıf edemem sıze..aclık hıssı hıssetmeden zayıflıyorum..dukan dıyetı uygulamıyorum ama yulaf yokmu o yulaf yok boyle bısey..
  defalarca her pazartesı rejıme gıren ben :D 1 aydır rejımdeyım 6 kılo verdım..
  1-yulaf kepegı
  2-2lt su
  3-30  dk hızlı yuruyus...
  Hırslıyım bu defa basarıcam..:D

  [Bu Yoruma Yanıt Ver]

  Samime Ünlü Sonugüler Reply:

  Ne güzel Müge, evet yulaf kepeği hem tok tutyor, hem de enerjiniz yerinde oluyor. Devamını dilerim.

  [Bu Yoruma Yanıt Ver]

 45. Ebruu

  Merhaba... Sorularımızı cevapsız bırakmadıgınız ıcın cok tesekkur ederım kendı adıma :)
  Duraklamaya her gırdıgımde acaba artık veremeyecek mıyım yumrukmu yapsam...vs dıye sıze cok danıstım...Cok sukur tavsıyelerınızle guclendırmeye son 400 gr kaldı,bıttı sayıyorum artık...
  Sımdı ıse guclendırme ıle ılgılı bazı soru ısaretlerım var...
  Ben normal de gun ıcınde 1 meyve yerım ya da yemem cok aramam acıkcası.guclendırmede ılk yarıda gunde 1 porsıyon yememızı onerıyor sayın dukan,ılla da yemek zorunda mıyım acaba? bugun yemedım dıyelım yarın tuketsem olur mu yanı sart mı yememız? Guclendırme 2 de bu oranlar bırde 2 ye cıkıyor o evrede de gunde 1 devam etsek dıyetımı bozmus oluyor muyum? Cunku koruma evresınde normal beslenmemıze donuyoruz ve dedıgım gıbı ben cok fazla meyve,pılav...vs tuketen bırı degılım. Korumada da cok tuketmeyecegımı bılıyorum,kafam karısık bu konuda.Fıkırlerınızı alırsam cok sevınırım...
  Sevgıler...

  [Bu Yoruma Yanıt Ver]

  Samime Ünlü Sonugüler Reply:

  Adına çok sevindim Ebruu, illaki günde 1 meyve yemek zorunda değilsin, ama iki meyveyi aynı günde yeme, bazı insanlar mutlaka meyve yemek isteyebilir, bu seçenek onlar için ve vücudu yavaş yavaş normal beslenme düzenine alıştırmak için. çok fazla karbonhidrat tüketmediğin için senin için sıkıntı yok, kilonu çok daha rahat koruyacaksın. Normalde yemeyen biri olarak illaki tüketeceğim diye düşünmene gerek yok.

  [Bu Yoruma Yanıt Ver]

 46. su

  ya bende bu dıyete baslamak ıstıyorum okudum bu yazıyıda ama tecrubelı bırırnın yardımna ıhtıyacım var daha once hıc dıyet yapmadm hayatmda suanda 5-6 kılo fazlam var ozellıkle gobek ve belde nasıl beslenebılırım sabah kahvaltımda neler yıyebılırım ??? lütfen yardımcı olursanız cok sevınıcemmm smdıden tesekkür ederm.

  [Bu Yoruma Yanıt Ver]

  Samime Ünlü Sonugüler Reply:

  karbonhidrat ve yağı azaltın, yüksek kalorili sağlıksız gidalar tüketmeyin. Yürüyüş ve mekik yapabilirsiniz. Mutlaka dukan diyeti yapacağım diyorsanız verilen linkten dönemlerin sürelerini hesaplayınız. Dönemlerin özelliğine göre içeriğe dikkat ediyorsunuz. Tüketebileceğiniz uygun yiyecekler zaten yazıda belirtilmiştir.

  [Bu Yoruma Yanıt Ver]

 47. ayse

  ben  1 aydır hiç ekmek ve benzeri gıdalar tuketmıyorum fakat uç kilo verdim dukan dıyetıne başlamak istiyorum   yukarıda kı yazıyı da okudum ama  aklımsa soru ısaretlerı var nasıl  yapabılmıyım dıye  atak  evresı dedıgınız donemın ne kdar surmesı gerekıyo  ogrene bılır mıyım  bide ben  karısık  bıtkı cayı  ıcıyorum her  yemekten once onu bırakmalımıyım  veya sorun olur mu

  [Bu Yoruma Yanıt Ver]

  Samime Ünlü Sonugüler Reply:

  Eğer kilo fazlanız çok değilse aynen devam edebilirsiniz, egzersiz de yapınca dukana gerek kalmaz. Bitki çayının sakıncası yok, fakat vücut alışkanlık göstereceği için günaşırı içebilirsiniz form çay niteliğindeki çayları. İdeal kilonuzu da linke girerek hesaplayabilirsiniz. yaptığım diğer yorumlarda ayrıntılı anlatılıyor bu.

  [Bu Yoruma Yanıt Ver]

 48. Meryem

  Benim 4  günlük atak evrem var ben daha 3 gunumdeyim hiç kilo vermedimmm ;(

  [Bu Yoruma Yanıt Ver]

  Samime Ünlü Sonugüler Reply:

  Kilon çok fazla değilse, vücudunda ödemin çok değilse ya da regl öncesi dönemdeysen kilo vermen az olur bu dönem için. Devam et bence verdiğini göreceksin. Sadece protein tüketmeye de dikkat et, kaçamak yapma.

  [Bu Yoruma Yanıt Ver]

 49. AYŞEGÜL

  merhaba ben bugün 6 günümdeyim 1 evreyi tamamladım sadece yumurta yogurt peynir ve yulaf yedim şimdi ne yapıcam acaba bu 6 günde 3 kilo verdim

  [Bu Yoruma Yanıt Ver]

  Samime Ünlü Sonugüler Reply:

  Şimdi diyetinize izin verilen sebzeleri ekliyorsunuz, bir gün sadece protein, 1 gün protein ve sebze tüketebilirsiniz. bunu 5 er günlük dönemler halinde de yapabilirsiniz, size kalmış.

  [Bu Yoruma Yanıt Ver]

 50. zeynep rana

  merhaba bende yarın dukana başlamak istiyorum inşaallah önceden birkaç ay önce başlamıştım 78 den 72 ye kadar inmiştim ama sonra bıraktım ne spor yaptım ne de yemelerime dikkat ettim şimdi ise tekrar kilo alımım başladı şuan 77 kilodayım 5 kilo aldım ve o kadar canım sıkılıyor ki anlatamam ne olur bana yardım edin moralim çok bozuk . benim moralim bozuk olunca ben aksine dahada iştaha geliyorum ve daha çok yemek istiyorum buna dur diyemiyorum yarın inşaallh başlamak istiyorum ama inşaallah sonuna kadar sürdürebilirim bana dua edin ne olur hayırlısıyla başarabileyim

  [Bu Yoruma Yanıt Ver]

  Samime Ünlü Sonugüler Reply:

  Merhaba Zeynep,  moralini hiç bozma bence, en kısa zaman içinde psikolojini düzeltip sporuna başla, sporu sadece diyet yaptığın zamana özgü düşünme, her fırsatta yürüyüş yap. Dukan diyetini mutlaka son döneme kadar sürdürmek gerekiyor, bıraktığında kilolar geri geliyor. Hiç bir şeyin sonu değil, yine yapar yine verirsin. Önemli olan kendini mutlu hissetmen. Dukanda istediğin kadar yiyorsun, dikkat etmen gereken içerik. Aç kalmadan kilo verebilirsin yine. aslında forumda dukan yapan bayanlar diye bir başlık açıp deneyimlerinizi orda paylaşabilirsiniz.. Birbirinize destek olursunuz aynı zamanda.

  [Bu Yoruma Yanıt Ver]

  Samime Ünlü Sonugüler Reply:

  teşekkür edirim samime hanım inşaallah bende tekrar verebilirim. evet aslında böyle bir başlık açılsa hep deneyimler yazılsa demi daha yararlı olabilir.

  [Bu Yoruma Yanıt Ver]

 51. ebru

  merhaba... seyirde 2.ayim bitti toplamda 7 kilo verdim ve cok yavas verdigimi farkettim.13 gundur 56.9  ile 56.0 atasinda gidip geliorum zaten 10 gunde 1 kilo veriyorum bikac defa haftada 1 kilo vermem olmustur ama son 3 kilom kaldi ve gidim gidim gidior sikilmaya basladim yumruk yapsam mi acaba?sporumu yapiyorum regl doneminde deilim suyumu iciyorum hic kacamak yapmadimm

  [Bu Yoruma Yanıt Ver]

  Samime Ünlü Sonugüler Reply:

  Çoğu gitmiş azı kalmış ebru, egzersiz süreni 2 katına çıkar, 3-4 günlük atak yap mutlaka verirsin, verene kadar dayan, az kalmış, bravo sana.

  [Bu Yoruma Yanıt Ver]

 52. ecem

  MERHABA .. Ben aksamları pek hareket edemedigim için sadece bi tane meyveli yogurt yıyorum bu ilerde güçlendirme ve koruma evresinde sorun olur mu kilo olarak geri döner mi ?? Akşamları ymek yedigimde ya kilom sabt kalıyo yada 100-200 gr artı çıkıyo tartıda.O yüzden meyveli yogur yiyorum .. 

  [Bu Yoruma Yanıt Ver]

  Samime Ünlü Sonugüler Reply:

  arada meyveli yoğurt yemenizin bir sakıncası yok, kilonun da akşam saatleri ve kadınlarda regl öncesi yüksek çıkması çok normal. sabah saatlerinde aç karnına ve çıplak tartılabilirsiniz.

  [Bu Yoruma Yanıt Ver]

 53. CAN

  merhaba dukan diyetine 81 kilo ile 09 aralık başladım 3 ay oldu 81 den 73 düştüm fakat son bir ay içinde 1 kilo verebildim .arada kaçamaklarım oldu spor yapmıyorum duraklamasını kaçamağa bağlıyorum . 4 gün atak yapsam tekrardan etkili olurmu öneriniz nedir.

  [Bu Yoruma Yanıt Ver]

  CAN Reply:

  test göre şuan benim istediğim klo gelmem gerekiyordu fakat hala vermem gereken 8 kilo var

  [Bu Yoruma Yanıt Ver]

  Samime Ünlü Sonugüler Reply:

  Merhaba Can, öncelikle yürüyüşe başlamanı ve diyete bundan sonra uymanı öneririm, vücutta kalori açığı meydana gelmesi gerekiyor ki kilo verilsin, yürüşe rağmen vermezsen egzersiz süresini iki katına çıkarman ve atak dönemini uygulamanı öneririm. Egzersiz eşliğinde verilen kilolarla vücudun sarkması da önlenmiş olur.

  [Bu Yoruma Yanıt Ver]

 54. songül

  mrb ben 103.7 kiloyum buyum 1.68 75 kilo olmam gerekiyormuş.spora basladım ama biraz daha çabuk kilo verdigimi görmek istiyorum.anlamadıgım konu liste yayınlanmamış ne yanı ben atak döneminde kaç öğün yemek yiyeceğim,1. GÜN boyunca HAŞLANMIŞ TAVUK,2. gün yumurta o şekildemi gidecek anlamadım yardımcı olursanız sevinirim

  [Bu Yoruma Yanıt Ver]

  Samime Ünlü Sonugüler Reply:

  Merhaba, belirtilen atak günü süresince öğün, miktar ve çeşit farketmeden istediğin gibi tüketebilirsin, bir gün tavuk, bir gün yumurta gibi kısıtlama yok. Doyana kadar yiyiebilirsin, karbonhidrat  ve sebze tüketmemek şartıyla.

  [Bu Yoruma Yanıt Ver]

 55. ecem

  MERHABA .. Her öğün süt ürünleri tüketmek kilo vermeyi engeller mi ? Benim vücuduma şişlik ve kilo yapıyomuş gibi hissediyorum da.

  [Bu Yoruma Yanıt Ver]

  Samime Ünlü Sonugüler Reply:

  Kitapta bu tür bir bilgi yer almıyor, sebzeler hakkında bu şekilde bir yorum var. Bol su tüket, su idrar söktürücü etkiye sahip olduğu için ödemi atmaya yardımcı olur. Tuzu da çok abartma, asıl ödemi tuz yapar

  [Bu Yoruma Yanıt Ver]

 56. ecem

  MERHABA .. Ben artık delircem nerdeyse 2 hafta olcak ama hala 69 kiloyum anlamadm ya tmam kacamagım oldu bi lokma iki lokma ama abartmadım yürüyüşede basladım daha başka yapcak bişi varsa söyleyin yapaym. bian önce 65 e düşmem lazım en azından :((((

  [Bu Yoruma Yanıt Ver]

  Samime Ünlü Sonugüler Reply:

  Sakın diyetin dışına çıkma, kabızlık varsa bu sorunu çözmeye çalış, yürüyüş yap ve devam et bence, yani vermemen mümkün değil, en dirençli kişiler bile bu diyetle veriyor, ama arada kaçırırsan veremezsin, çünkü hem karbonhidrat hem de sınırsız protein olmaz. Regl öncesi isen de verememiş olabilirsin.

  [Bu Yoruma Yanıt Ver]

  ecem Reply:

  MERHABA çok sağolun sizede derdimi anlatmasam coktan bırakmıstım heralde 2 gündür koşu ve yürüyüş yapıyorum yeşilcay içiyorum 68,2 kg olmuşum inş devamıda gelcek :)

  [Bu Yoruma Yanıt Ver]

  Samime Ünlü Sonugüler Reply:

  Devam ecem, uygun davranıp vermemek imkansız, ama herkesin kilo verme şekli, direnci çok farklı, azimle devam edersen başarmamak için sebep yok:)

  [Bu Yoruma Yanıt Ver]

 57. Yasar

  Merhaba benim boyum 1,66 kilo 66 testi yaptigimda bana 2gün atak evresi gösterdi sizce normaLmi..?birde seyir de 5+5 falan yaziLmis ben hic anlamadim ..nasil bir beslenme yapabiLirim fasla bir biLgim yok..? tskrLer..

  [Bu Yoruma Yanıt Ver]

  Samime Ünlü Sonugüler Reply:

  Merhaba, sizin ölçülerinize göre böyle bir değer vermişse normaldir, demek ki kilo fazlanız aşırı değil. 1+1 1 gün sadece protein, 1 gün sebze ve protein demek, 5+5 de bu sürelerin 5 er gün uygulanması demek, yani 5 gün sürekli protein, 5 gün protein ve sebze, kilo verme açısından farkları yokmuş, istediğinizi uygulayabilirsiniz.

  [Bu Yoruma Yanıt Ver]

 58. ömrüm

  bugün atak evresinin son günüydü 6 günü gride bıraktım şimdi seyir evresinde sıra inşallah onu da anlımın akıyla başarabilirim. henüz tartılamadım tartım gelir gelmez tartılıp size bilgi verecem :)

  [Bu Yoruma Yanıt Ver]

 59. ecem

  Merhaba .. Seyir evresindeyim kaçamagım olmadı ama 1 kilo fazla çıkıyorum . Serbest olanlarıda tıka basa yemiyorum anlamadım neden böle oldu cok mutsuzum napmalıyım :((((

  [Bu Yoruma Yanıt Ver]

  Samime Ünlü Sonugüler Reply:

  Sebzeyele birlikte vücudunuz ödem tutmaya başlamış olabilir, regl öncesi olabilirsiniz, devam etmeniz halinde kilo verirsiniz merak etmeyin.

  [Bu Yoruma Yanıt Ver]

  ecem Reply:

  Teşekkürler devam edicem.. 

  [Bu Yoruma Yanıt Ver]

 60. nagihan

  mrb,benım boy um1,55 kılom 83 dukan dıyetınde obez katogorısıne gırmıs bulunmaktayım suan cok uzgunum :(5gun oluyor baslayalı am bu zamn zarfında kacamakarım oluyor bu kacamkalrı yapmadan duramıyor suan kendıme gore sıkıntılarım var deprosyon hapları kullanıyorum sureklı bırdey yeme ıhtıyacında bulunuyordum ama dukanla astım ama bıraz kacamak olmaması ıcın ıstahımı nasıl kesebılırım tesekkur ederım ;(

  [Bu Yoruma Yanıt Ver]

  Samime Ünlü Sonugüler Reply:

  Merhaba Nagihan, depresyon ilaçları iştahı açar, depresyon durağan bir mod getirir, böylece aldığınız kilolar artar. Size ek olarak egzersiz önerebilirim, kaçamaklarınızın içeriği ne bilmiyorum ama mümkün olduğunca düşük kalori tercih edin. Yavaş yiyin, çokça çiğneyin, daha az yiyecekle doyduğunuzu göreceksiniz.

  [Bu Yoruma Yanıt Ver]

 61. zeycan

  merhaba ben 102 kilodayim  ve  hedfim 70 kloya dusmek ama bunu nasil yapicami bilmiyorum testi yapamadim tel,den girdigim icin  v e acil kilo vermem gerekiyor kardesimin dugunu iin yardimci olursaniz svinirim tesekkurler

  [Bu Yoruma Yanıt Ver]

  Samime Ünlü Sonugüler Reply:

  Merhaba Zeycan 8-10 gün arasında atak dönemi yapabilirsin. Sonrasında yazıda belirtilen gibi 1+1 ya da 5+5 şeklinde bir sistemi amaçladığın kiloya kadar sürdür. Testi yapmanı öneririm, çünkü gerçekçi ve olabilirliği mümkün bir kilo çıkıyor o teste göre. Bu diyeti düzgün yaparsan amaçladığın kiloya ulaşabilirsin ama, neden bu kadar kilo aldın, hormonal bir bozukluğun mu var, beslenme düzenin, günlük hareketin nasıl bunları gözden geçir, sürdürmeyeceksen hiç başlama çünkü bu diyet bir yaşam biçimi haline getirmezsen verdiğin kiloları geri alırsın.

  [Bu Yoruma Yanıt Ver]

 62. ömrüm

  bir sorum olacak atak evresinde ödem atılıyormuş ya ödem atıp atmadığımızı nerden anlayacağız şimdi sık sık idrara çıkarsın diyeceksin ama günde nereden baksanız suyu çok sevdiğim için 3 lt su tüketiyorum tuvalete çıkmak normal ama ödem anlamadım...

  [Bu Yoruma Yanıt Ver]

  Samime Ünlü Sonugüler Reply:

  Kilo kaybı bu dönemde daha hızlı olur, verilen kiloların büyük kısmı ödemdir. Kilo kaybınızdan anlayabilirsiniz. Çok sık su içip idrara çıkıyorsanız ödem tutma ihtimaliniz daha azdır.

  [Bu Yoruma Yanıt Ver]

  ömrüm Reply:

  bir sorum olacak arkadaşlar activia ve nesle nesfit yiyebiliyor muyuz acaba???

  [Bu Yoruma Yanıt Ver]

  Samime Ünlü Sonugüler Reply:

  Nesfit yemeyin, aktivia yiyebilirsiniz.

  [Bu Yoruma Yanıt Ver]

 63. ECEM

  Merhaba..Ben sabahları tartılıyorum doğru olan bu mu ne zaman tartılmalıyım ? Bide hergün 800 gr. veriyorum bu normal mi ??

  [Bu Yoruma Yanıt Ver]

  Samime Ünlü Sonugüler Reply:

  Merhaba ecem, kilo fazlanıza göre verdiğiniz miktar daha fazla olacaktır, diyetin ilk döneminde özellikle vücuttaki ödem atılır, çok şanslısınız böyle verebildiğiniz için.

  [Bu Yoruma Yanıt Ver]

  ecem Reply:

  Teşekkürler Teşekkürler.. :) burdan okudukça motive oluyorum suan tam 69 kiloyum inanamıyorummm :D 

  [Bu Yoruma Yanıt Ver]

 64. ömrüm

  testimi yaptım 79 kilo ile inşallah yarın başlayacağım. Buraya detaylı bir şekilde verdiğim kiloları yazarım umarım...

  [Bu Yoruma Yanıt Ver]

  ECEM Reply:

  İnş. biran önce istediğin kiloları  verirsin canım ya başlamak çok zorken devam etmek çok eğlenceli.. :)

  [Bu Yoruma Yanıt Ver]

  ömrüm Reply:

  bugün 1.gündü ve iyi geçti hatta ben sabah kahvaltısı yapamadım öğlen ve akşam yedim ama doydum. :)

  [Bu Yoruma Yanıt Ver]

  Samime Ünlü Sonugüler Reply:

  Sabah kahvaltısı yapmaya çalış, öğün atlama, uygun içeriği tükettikten sonra yine verirsşin merak etme.

  [Bu Yoruma Yanıt Ver]

  Samime Ünlü Sonugüler Reply:

  forumda bir diyet günlüğü açabilirseniz daha iyi olur, ordan da sizi destekleriz:)

  [Bu Yoruma Yanıt Ver]

 65. twet

  merhabalar, ben bugun sabah bir haşlanmış yumurta yedim ardından haşlanmış tavukla devam ettim. ama bir adet vivident naneli sakız çiğnedim ve bu sakızın dukanı bozduğunu düşünüp tatlı vb birçok şey yedim. okudugum yazılarda dukana toplamda üç kere bırakıp başlama hakkımız olduğunu gördüm.SİZCE BUGUN AKŞAMA KADAR YAPTIĞIM BİR KERE DUKAN BOZMAK SAYILIRMI?yani dukana başlamış yada başlamamış gibimiydim,bu farkedermi? İKİNCİ SORUM İSE NANELİ SAKIZ DUKANDA YASAKMI?

  [Bu Yoruma Yanıt Ver]

  Samime Ünlü Sonugüler Reply:

  Merhaba tatlandırıcı içeren sakızlar diyeti bozmaz, siz biraz sakızı bahane etmişsiniz sanki, kesin karar verip öyle başlarsanız daha iyi olur, bu yapıklarınız da diyeti bozmak sayılır tabi ki:)

  [Bu Yoruma Yanıt Ver]

 66. ECEM

  Merhaba ben regl olmadan önce başladım 1 hafta kadar önce bugün atakta 5. günüm 3 kilo verdim acaba regl olduktan sonra da 1-2 kilo eksilirmi hani regl döneminde 1-2 kg fazla çıkıyoruz ya.Diyete başladıgımdan beri regl şişliğim başladı vücudum ödem topladı. Regl bitince şişlikte inince kilomda azalma olur mu?

  [Bu Yoruma Yanıt Ver]

  Samime Ünlü Sonugüler Reply:

  Merhaba Ecem,merak etme regl olduğunda ödemi atacağın için kilo yine verirsin.

  [Bu Yoruma Yanıt Ver]

 67. funda

  merhaba ben 1.5 ay önce dukana başladım 17 gun devam edebildim 12 kilo verdim ama dukan yapmadıgım zamanda kilomu korudum üstüne almadım şimdi seyirden başlayıp 5 gün saf protein 5 gün sebze protein yaoıyorum 2 gündür acaba yine eskisi gibi kilo verirmiyim yarım saatte yuruyus yapıyorum 15 kilo fazlam var yaza kadar vermeliyim

  [Bu Yoruma Yanıt Ver]

  Samime Ünlü Sonugüler Reply:

  Merhaba Funda, diyetine devam et mutlaka etkisini göreceksin. Kilo vermen durursa yürüyüş süreni ve temponu artır.

  [Bu Yoruma Yanıt Ver]

 68. ECEM

   bana karışık geldi atakta sadece belirtilenler et süt yumurta balık . seyirde ideal kiloya ulaşana kadar 1+1 1 gün sebze ve protein bi gün sırf protein . seyirde yulaf kepegi yiyor muyuz ?

  [Bu Yoruma Yanıt Ver]

  samime Ünlü Sonugüler Reply:

  Atak döneminde tüketilmesi uygun 10 çeşit gıda belirtilmiştir. Ayrıca yulaf kepeğine hep devam edeceksiniz.

  [Bu Yoruma Yanıt Ver]

 69. aslı

  merhaba ben 69 kiloyum 62 olmak istiyorum atak süresi kaç olmalı acaba? birde yulaf kepeği diyorsunuz normal yulaf olmuyormu? ve yumurta sarısı yasak diyordu bir eyrde doğrumu?

  [Bu Yoruma Yanıt Ver]

  Samime Ünlü Sonugüler Reply:

  Merhaba Aslı, verilen linkten bunu hesaplamalısın, herkes için farklıdır. Yulaf ezmesi değil yulafkepeği yemelisin. Yumurta sarısı da yasak değil, sadece aşırı tüketilmesi kan yağlarını yükseltebilir.

  [Bu Yoruma Yanıt Ver]

 70. zulal

  Merhaba.
  Benim de bir sorum olacak izin verirseniz.
  atak evresi dün itibari ile bitti. Hedef 1.5 klo iken ben 1.850 verdim. :) firesiz ve kaçamaksız evreyi tamamladım. bugün seyir evresindeyim ama aynı gıdaları yemekten çok sıkıldım.  Dukan diyetine ve evrelerine uygun yemek tarifleri var. Örneğin : 
  http://www.dukandiyetitariflerim.com/2013/01/mayali-ekmekdogalsan-yulaf-kepegi.html
  gibi... Yalnız benim kafamı karıştıran konu şu, bu tarifler çok lezzetli ve doyurucu. akşam bu tarifteki ekmeği yaptım ve almam gereken yulaf kepeği oranına göre ( ki bu da 5/1 oluyor) bugün 1 parçasını yedim. yanında biraz da çiğ sebze tükettim. teoride her şey usule uygun görünüyor ama ben suçluluk hissediyorum. Daha doğrusu hata yapmaktan korkuyorum. Bu tariflerdeki vb. dukan diyeti tariflerindeki yemek, pasta, ekmek,çorba vs. yememde bir sakınca var mı? lütfen sakıncası yok deyin de rahatlayayım. :)
  Teşekkür ederim.

  [Bu Yoruma Yanıt Ver]

  Samime Ünlü Sonugüler Reply:

  Merhaba zulal, tariflerin lezzeti değil içeriği önemli, içeriğe uygunsa hiç korkma, dukan lezzetsiz yemekler yiyin demiyor, aksine diyet süresi uzun olduğu için uygun malzemelerle farklı yemek tariflerini de öneriyor. Ama bizim diyet anlayışımız aç kalmak ya da illaki tatsız tuzzsuz yemek yemek. Böyle bişey yok oysa ki. Pasta diyorsunuz belki bu 3. döneme uygundur, içeriğine bakın yemeklerin ona göre hazırlayın.

  [Bu Yoruma Yanıt Ver]

 71. ebru

  Merhaba.
  Seyir evremin 6.gunu 60.7 ile basladim ve hala gr oynamadim.
  Tamam vuct sebzelerden su aliyor furaklama oluyor ama yine de
  dusunduruor.kitapta  da uzerinde cok durulmus hatta pes etmeyin diye
  Peki mudalele icin erken mi acaba? daha seyirin hic meyvesini alamamak
  uzuyor.biseyler yapmam icin erken mi yoksa bekleeyim mi cunku 2-3 hafta bekleyip 
  sonucu gorenler var...

  [Bu Yoruma Yanıt Ver]

  Samime Ünlü Sonugüler Reply:

  Merhaba Ebru, regl öncesiysen vücut su tutar, ayrıca bol su iç, su içtikçe vücudumuzdaki su da o kadar fazla atılır. Egzersiz yapmıyorsan yapmaya başla, miktarları çok abartmamaya çalış, aç da kalma tabi ki. Merak etme, vermemen mümkün değil, vücudun yağlarını glikojene çevirmek zorunda, bu da kilo kaybı demek. Daha önce çok diyet yaptıysan, bu da etkileyebilir. Kabızlık varsa etkileyebilir. Ama eninde sonunda vereceksin merak etme.

  [Bu Yoruma Yanıt Ver]

  ebru Reply:

  Reglime 15 gunum var.sporumu yapiorum.kabizligimda yok
  Suyumuda iciorum.bu sabah -100gr gordum tartida.duraklamayi
  umarim kirmaya baslamisimdir.devami gelir mi acaba.. 

  kusura bakmayin cok yaziyorum belkide ama cevremde danisacak bu ise olumlu bakan hatta uygulayan kimse yok...
   bisey daha danismak
  isterim... Yuruyuslerimden sonra hep bacaklarimda basenlerimde nabiz gibi
  pit pit atmalar oluyor.. bu nedir ?
  Simdiden cok tesekkur ederim yanitsiz birakmadiginiz icin.

  [Bu Yoruma Yanıt Ver]

  Samime Ünlü Sonugüler Reply:

  vazgeçmek için çok erken, biraz sabır gösterin Ebru Hanım. Bacaklarınızda hissettiğiniz kas seyrimeleri kaslarınızın çalıştığını ve yorulduğunu  gösteriyor. 

  [Bu Yoruma Yanıt Ver]

 72. zulal

  Merhabalar, dün karbonhidrat diyetine başlamıştım ve internette bununla ilgili araştırma yaparken sizin sitenize rastladım. Okudum ve çok faydalı buldum. Kötü olan tek şey ise benim diyete yarın yeniden başlamam olacak çünkü, benim yaptığım diyette karbonhidrat sıfır olmadığından bugün bir kaç yaprak dolması yemiştim :(
  sabah itibariyle sizin tarifleriniz ve çizelgede çıkan şekliyle diyetime yeniden başlıyorum. Çok faydalı bir anlatımız olmuş, ellerinize sağlık, teşekkür ederim.
  Mevcut kilom ( son 2 haftada 2 kilo aldım) : 70
  Kişisel Grafiğime göre olması gereken :58,2 kg.
  Atak dönemi : 4 gün yani 31 ocak 2013 perşembe Seyir dönemim başlıyor...

  Şimdi bunları niye yazdığımı sorabilirsiniz, kendimi motive etmek için tabi ki. :)
  sık sık gelişmeleri yazıp birbirimizi motive edebiliriz sanırım.
  şimdilik hoşçakalın.

  [Bu Yoruma Yanıt Ver]

  Samime Ünlü Sonugüler Reply:

  Tabi ki yazın motivasyon önemli, hatta forumda günlük açabilirsiniz.

  [Bu Yoruma Yanıt Ver]

 73. Tuba

  Slm ben tuba 76 kıloyum bende suan dıyete baslamak ıstıyorum yasım 20 kac kılo olmam gerek ve kacgun atak uygulamalıyım ayrıca bu atak evresınde yulaflı kepegı yesek ama ekmek olarak ınce dılım kepek ekmegı yesek olurmu

  [Bu Yoruma Yanıt Ver]

  Samime Ünlü Sonugüler Reply:

  ekmek bu diyetin 1. ve 2 bölümünde yok, sizin için uygun kiloyu hesaplamak için verilen linkten yararlanın.

  [Bu Yoruma Yanıt Ver]

 74. üzgün

  Bugun atakta son gunum 2,5 kilo verdim fakat atagimin son gununde 500 gr aldigimi gordum.
  Seyirde olabilcegini biliyorumda atakta hemde son gunum fazlaliligi gorunce
  cok moralim bozuldu.buda normal mi? dun sabah ac karnina 8 gibi tartilmistim bugun 9 bucuk 
  10 arasi tartildim ac karnina, buda etkiler mi acaba? 
  yarin seyire gecicem ama moralim cok bozuldu seyiri etkilemesinden korkuyorum

  [Bu Yoruma Yanıt Ver]

  Samime Ünlü Sonugüler Reply:

  Hiç üzülmeyin, başlangıçta verilen kilolar zaten vücudun su kısmından. Regl öncesi vs bunu etkileyecektir. Asıl önemli olan kısa vadede değil uzun süreçte kilo verip veremediğinizdir. 2 kilo da az değil sonuçta. Gün içinde farklı saatlerde de kilo farkeder. Özellikle ödem tutmaya uygun bir yapınız varsa bu durumla sıkça karşılaşırsınız. Moraliniz hiç bozulmasın bu diyet 1-2 haftalık değil.

  [Bu Yoruma Yanıt Ver]

 75. Ebruu

  Merhaba... atak evremin 4.gunu bu sabah 2 kilo verdigimi gordum..
  5.gunden sinra seyire gececegim geriye maximum 8 kilom kalior.
  Benim kafama tkilan atakta zaten sirf protein aliyoruz.seyire 5+5 
  badlarsam ilk 5 gun tekrar saf protein le dvm etmenin bi sikintisi olur mu acaba?
  Ya da ilk seyir doemimi 5 gun sebze+pro ile mi baslamaliyim bir farki varmi sirasinin
  deismesinin...

  [Bu Yoruma Yanıt Ver]

  Samime Ünlü Sonugüler Reply:

  Merhaba Ebruu ilk başlangıcı sebze dönemiyle yaparsan iyi olur, yoksa protein dönemi çok uzamış olur.

  [Bu Yoruma Yanıt Ver]

  Ebruu Reply:

  Cevabınız ıcın tesekkur ederım.
  Bır sorum daha olacaktı.Bugun seyirimin ilk gunu. Dun atak evresının son gunuydu sabah 8 de tartıldm ac karnına 61.2 ıken 60.5 dusmusum.Cok guzel fakat daha seyirimin ılk gunu ve sabah ac karnına 9 bucuk gıbı tartıldım 61.0 geldım... 500 gr.. Cok canım sıkıldı... Hersey gayet ıyı ıken neden böyle oldukı? Hıcbır kacamagımda yok cunku cok kararlıyım...
  Acaba ac olsan bıle sabah tartılma saatı bu farkı etkıler mı??

  [Bu Yoruma Yanıt Ver]

 76. saadet

  merabalar.bende sağlıklı bir şekilde kilo vermek istiyorum.fakat anlayamadığım bişey var.dukan diyeti 4 dönemden oluşuyo.bunda her hafta bir dönemimi uygulayacaz hocam defalarca okudum ama anlayamadım.bana yardımcı olursanız sevinirim.

  [Bu Yoruma Yanıt Ver]

  Samime Ünlü Sonugüler Reply:

  Merhaba saadet, ilk dönem kilo fazlanıza göre 2-10 gün arasında değişiyor, 2. dönem hedeflediğiniz kiloya ulaşana kadar, 3. dönem verdiğiniz her 1 kilo için 10 gün sürüyor, 4. dönem hayat boyu. yazıda verilen linkten yararlanarak size verilen tablodan kişisel bir süre çıkarabilirsiniz.

  [Bu Yoruma Yanıt Ver]

 77. aysel

  mrb ben matofin hapı kullanıyorum seker hastası degılım ama buna egilimim varmıs bu yuzden kullanıorum ve ayrıca hipotroid hastasıyım atak donemınde ıkıncı gunum ama kılo veremedim uyguladım harfıyen ben gec mı verıcem kılolarımı hevesim kırılsın ıstemıyorum sporada basladım bu arada yardımcı olur musunuz?

  [Bu Yoruma Yanıt Ver]

  Samime Ünlü Sonugüler Reply:

  Merhaba aysel, kilo vermemen hipotiroidi sorunu ve insülin direncinle ilgili olabilir, önce bu sorununu çözmelisin. Hipotiroidide dsışarıdan hormon takviyesi gerekiyor, bir endokrin uzmanı tarafından takip edilmelisin, hipotiridi metabolizmayı yavaşlattığı için kilo vermen güç olur, bu konuda yukarıda soru soranlar oldu, yorumları da bir oku istersen faydalı olacaktır.

  [Bu Yoruma Yanıt Ver]

 78. gül

  merhaba samime hanım, diyette ilk günüm zaten et ve tavuğu çok sevdiğim için çok zorlanmam umarım ancak tatlı konusunda sıkıntı çekicek gibiyim. daha önce başka sitelerdeki yorumları okuduğumda halsizlik yaptığını okumuştum. daha ilk günüm olduğu halde inanılmaz halsizim, çok uykum var. baş ağrısını ağrı kesici içerek durdurabildim. acaba psikolojik midir ki? yoksa gerçekten halsizlik yapıyo mu?
  bir de spor salonuna gidicem bu sürede, daha hızlı kilo vermemi sağlar mı ki bu durum, yoksa sadece yürüyüş yapsam spor salonuna gerek olmaz mı?
  73 kiloyum hedef 61.şimdiden teşekkürler...

  [Bu Yoruma Yanıt Ver]

  Samime Ünlü Sonugüler Reply:

  Merhaba Gül, Tatlıyı seven kişiler için zor olabiliyor ben tatlandırıcıyı firaz fazla koyarak bunu bastırma yolunu seçtim, deneyebilirsiniz. 3. aşamada tatlandırıcı ile tatlılar hazırlayabilirsiniz. Yulaf kepeği de bu isteği azaltabilir biraz, ihmal etmeyin. Başlangıçta başağrısı oluyor, dikkat dağılıyor, çünkü beynimiz glikoz kullanıyor çalışmak için:) 3-4 gün içinde başağrısı halsizlik kalmıyor, merak etmeyin. Bol su için, ağır sporlar yapmyın, yürüyüş idealdir. Spor salonuna 3. dönemde başlayabilirsiniz. Şu dönemde karbonhidrat almadığınız için daha yorcu olabilir. Çünkü hafif bir harekette bile vücudunuz yağlarınızı glikojene dönüştürerek kullanıyor, bu diyetin sırrı da bu zaten.

  [Bu Yoruma Yanıt Ver]

 79. dilek

  merhaba ben yumurta hic bir sekilde yiyemiyorum sorun olurmu

  [Bu Yoruma Yanıt Ver]

  Samime Ünlü Sonugüler Reply:

  Merhaba Dilek, yumurta çok faydalı bir protein kaynağıdır, özellikle beyazı saf proteinin bulunduğu tek besindir. Ama yiyemiyorum diyorsan diğer protein kaynaklarını tüketebilirsin.

  [Bu Yoruma Yanıt Ver]

  dilek Reply:

  tesekkür ederim pazartesi basliyorum, simdi kendimi hazirliyorum

  [Bu Yoruma Yanıt Ver]

 80. huelya

  Merhaba Samime Hanım,

  Dukan diyetiyle ilgili yazını ve cevaplarınızı okudum,cevapları özellikle tekrarladınız herhalde,bu şekilde daha iyi aklımda kaldı.
  Çok faydalı bilgiler vermişsiniz teşekkürler.
  Ben dün başladım diyete,10 kilo fazlam var,5 gün Atak dönemi ve sonrasında 1+1 ile devam edeceğim.

  [Bu Yoruma Yanıt Ver]

  Samime Ünlü Sonugüler Reply:

   Başarılar Hülya Hanım:)

  [Bu Yoruma Yanıt Ver]

 81. hira nur

  merhaba samime hanım benim 6. günüm bitti ama kilo vermem durdu 74,7 de kaldım sebze yemeye başladım artık sanki kilo veremeyince diyete devam edemeyecek gibi duruyorum lütfen bana yardım edin bugün akşam kaçamak yaptım asla ekmek yemedim ama mısır patlatmıştık biraz ondan ve kabuklu fıstık falan yedim bunlarda kilo almamıza sebep olur demi . peki ben şimdi atak dönemine en baştan mı başlıcam tekrar lütfen yardımmmm

  [Bu Yoruma Yanıt Ver]

  Samime Ünlü Sonugüler Reply:

  Merhaba Hira Nur, sebze yemeye başlayınca vücut tekrar ödem yapmaya başlıyor, bunun kilo vermenizin durması gibi yorumlamayın, vücudunuz karbonhidrat almadığınız sürece mecburen depolardaki yağları yakacak. Vazgeçmek yok. Kaçamak yapmamaya çalışın ama olmuş artık yarın yeme miktarınızı abartmayın, biraz daha az tüketmeye çalışın. arada form çay , yeşilçay içebilirsiniz ve de su. Bunlar ödemin çözülmesi konusunda yardımcı olur. Unutmayın bu diyet kısa süreli değil, uzun süreli, o nedenle kendinizi hemen yenilmiş hissetmemeye çalışın.

  [Bu Yoruma Yanıt Ver]

 82. esma

  öncelikle verdiginiz cevaplar icin tesekkürler.. ben su an 103.6 kiloyum dukana 106.6 ile basladım. gün icnde kacamak yaptım. bundan kilo vermem durdu seyir eversine girecegim yarın. kacamak yapmamam gerek ama yapıyorum kendimi nasıl sartlmam gerek.

  [Bu Yoruma Yanıt Ver]

  Samime Ünlü Sonugüler Reply:

  Esma hanım kendinizi nasıl şartlayacağınızı ancak kendiniz daha iyi bilirsiniz, şunu bilin ki kilo hem sağlık açısından kötü, hem de estetik açıdan. Kendinize bir beslenme bilinci oluşturmanız gerekiyor . Eğer başlayıp bir süre sonra bırakacaksanız hiç boşuna kendinize işkence etmeyin, çünkü beslenme konusu hayat boyu sürdüreceğiniz bir şey olmalı. Acaba neden yiyiyorsunuz, bu kiloya ulaşmanıza neden olan lşey ne, öncelikle bunun sebeplerini ortadan kaldırmaya çalışın, önce kesiin karar verin, sonra diyete başlayın

  [Bu Yoruma Yanıt Ver]

  esma Reply:

  haklısınız sonucta cok kalorili yedigim icin böyle oldu 3 gündür dikkat ediyorum kilo vermeye basladım tekrar kilo vermeye baslamıs olmam da beni daha cok motive ediyor ve yemiyorum.. ilginiz icin tesekkürler.

  [Bu Yoruma Yanıt Ver]

 83. hira nur

  merhaba ben diyete başlayalı 3 gün oldu. yarın tartılıcam inşaallah yarın aç karna tartılayım diye yarını bekliyorum seyir döneminden pek bişiy anlamadım benim vermek istediğim kilo 10 ben 1 gün protein,1 gün protein+sebze yemek istiyorum.ama proteinle sebzeyi aynı anda mı yiyoruz? yoksa bir öğün protein bir öğün sebze mi yiyoruz , ben kitap almadım ama netten araştırdıklarımla yapıyorum seyir döneminde altarnatif olarak marul maydanoz yiyebiliyormuyuz??

  [Bu Yoruma Yanıt Ver]

  Samime Ünlü Sonugüler Reply:

  protein ve sebzeyi aynı anda da yersiniz, ayrı ayrı da,size kalmış. marul maydanoz yiyebilirsiniz. yazıda var buna ilişkin bilgiler.

  [Bu Yoruma Yanıt Ver]

 84. ebrar

  Merhaba ben 14 yaşındayım boyum 165 kilom 80 acil kilo vermem gerekiyor  çünkü 3,5 ay sonra askeri sınavlara gireceğim bu diyeti uygulamak istiyorum lütfen yardımcı olun Ayrıca yukarıda bağlantıyı bulamadım..:(

  [Bu Yoruma Yanıt Ver]

  Samime Ünlü Sonugüler Reply:

  Merhaba, yaşın henüz küçük, gelişme çağındasın. Bir diyetisyene başvurup, sana uygun bir diyes listesinin eşliğinde spor da yaparak zayıflamaya çalışman daha uygun olur.

  [Bu Yoruma Yanıt Ver]

 85. hira nur

  merhabalar bende bu diyete başlamak istiyorum ama nerden başlıcağımı bilmiyorum. önce bir kitap almalıyım biliyorum yarın inşaallah hemen kitap alıcam ben 1,65 boyunda ve 77,6 kilodayım biraz yememe dikkat ettim 80 den 77,6'e düştüm acil bir şekilde kilo vermek istiyorum artık bu şekilde olmaktan bıktım 2, çocuğumu dünyaya getirdim 10 aylık oldu küçüğü ben ilk doğumumdan sonra kilo almaya başladım ama artık hiç veremiyorum ne olur banada yardım edin bende zayıflamak istiyorum hedefim 65 kilo olmak beni de biraz bilgilendirirmisiniz???

  [Bu Yoruma Yanıt Ver]

  Samime Ünlü Sonugüler Reply:

  Merhaba, öncelikle emzirip emzirmediğiniz önemli, eğer emzirme dönemindeyseniz bu diyeti ertelemeniz gerekecek. Eğer durumunuz uygunsa kitabınız gelsin, okuyun, eğer yine anlaşılmayan bir şey olursa size yardımcı olurum. Merak etmeyin bu diyete uygun davranınca kilo verirsiniz.

  [Bu Yoruma Yanıt Ver]

  ipek Reply:

  merhaba ben ipek bu diyeti eylül ayında yaptım atakta 3 kilo verdim fakat kabızlıktan dolayı bırakmak zorunda kaldım 42 yaşındayım 168 boyundayım daha 80 kilodayım daha önceki diyetisyenlerin demesine göre ideali 68 miş. ben dukana tekrar başlamak istiyorum .siteye giremiyorum atak dönemini kaç gün yapmalıyım.daha önce atak dönemini 7 gün yaptığım içinmi kabızlık problemim oldu?yanıtlarsan sevinirim şimdiden teşekkürler......

  [Bu Yoruma Yanıt Ver]

  Samime Ünlü Sonugüler Reply:

  Merhaba İpek, 6-7 gün atak yeterli olur, kabızlık problemi proteini tek tükettiğiniz için oluyor, sık rastlanan bir durum. Bol su tüketmek, form çayları ve diyete sebzelerin eklenmesi faydalı olacaktır.

  [Bu Yoruma Yanıt Ver]

  hira nur Reply:

  evet emzirmeye çalışıyorum ama benim bebeğim artık emmiyor çok zoraki oda yatacağında sedece emzik gibi kullanıyor .. diyete başlamak istiyorum ama kitabı hala alamadım ::::(((

  [Bu Yoruma Yanıt Ver]

 86. ebrar

  aslında bunu düzenli olarak yapıyorum çünkü kendimde bi sağlık çalışanıyım:) yani şimdi ben dukan diyeti yapamazmıyım :(

  [Bu Yoruma Yanıt Ver]

  Samime Ünlü Sonugüler Reply:

  Yani dukan diyeti yaparsınız ama sizin yaşam biçiminizi insülin direncine göre ayarlamanız gerekiyor, seçeceğiniz karbonhidrat türleri kana hızlı karışanlar olmamalı, bir beslenme bilinci edinmelisiniz, aslında sağlıklı beslenmek için bunu bir fırsat olarak değerlendirebilirsiniz. Sizin durumunuz bu diyeti yapan diğer kişilerden farklı. Dukan diyetini de en azından 3. dönemin sonuna kadar sürdürmek gerekiyor. Yine de doktorunuza karbonhidratı hiç tüketmemenin sakıncası olup olmadığını sorabilirsiniz.

  [Bu Yoruma Yanıt Ver]

 87. seda

  merhaba.ben 158 boyundayım ve 57.5 kiloyum son 3 ayda 4 kilo aldım 53 kiloydum onceden..atak devresi ve diger devreler ne kadar süre olmalıdır?? kitap istedim ama daha gelmedi.ayrıca et,balık,peynir süt ,yumurta bunları istedigimiz kadar mı yiyebiliriz yoksa calori hesabı yapmamız gerekiyor mu??? ben ilk gunumde 1000 caloriyi gecmedim

  [Bu Yoruma Yanıt Ver]

  Samime Ünlü Sonugüler Reply:

  Merhaba seda, öncelikle son üç ayda ne yaptıysan yapmaktan vazgeç:) Dönem sürelerini öğrenmek için yazıdaki linkten faydalan, ben bilemem, kişiye özel oluyor bu hesaplamalar. Fakat tahminimce 2-3 gün arasında değişir. Kitabı oku, faydalı olacaktır. Kalori hesabı yapmıyoruz, içeriğe uyduğunuz sürece istediğiniz kadar yiyebilirsiniz. Hangi dönemde hangi yiyeceklerin serbest olduğu yazıda belirtilmiştir, ona uygun tüketin.

  [Bu Yoruma Yanıt Ver]

 88. ebrar

  siteden yaptıgım ankette 93 gün cıktı atak dönemim 5 gün cıktı anlamadım yardım lütfen :(

  [Bu Yoruma Yanıt Ver]

  Samime Ünlü Sonugüler Reply:

  5 gün saf protein diyeti yapacaksınız, bundan sonra da 93 gün seyir dönemidir, verilen çizelgede 2. dönem kaç gün sürüyor, asıl diyet yapılacak dönem odur. 2. dönemde sadece protein ve sebze tüketeceksiniz, yazıyı, soruları ve veriken yanıtları okuyun lütfen.

  [Bu Yoruma Yanıt Ver]

 89. ebrar

  özel bir merkelze 85 kilodan 65 kiloya indim ve bu kiloda 2 ay kadar kaldım iştahım çok açık ve insülin direncim var hep bi açıkma hali var ve hipotiroidi hastasıyım suanki kilom 69 kilo 169 boyum ve ben bu kilodan rahatsız olmaya basladım olmak istediğim kilo 55 ve bugün bi arkadasımdan dukan diyetini duydum ve yorumları okudugumda cok hoşuma gitti yardım edin lütfen :( şimdiden teşekkürler :)

  [Bu Yoruma Yanıt Ver]

  Samime Ünlü Sonugüler Reply:

   Eski kilonuza dönmenmek için önlem alın, insülin direnci için uygun bir beslenme programı izleyin, hipotiroidi konusunda tedavi olun ve aksatmayın. Şimdi çok kilo almamışsınız ama beslenmenize dikkat etmezseniz alırsınız. çok güzel kilo vermişsiniz bu arada kutlarım.

  [Bu Yoruma Yanıt Ver]

  ebrar Reply:

  teşekkür ederim hipotiroidi bakımından tedavi görüyorum yaklaşık 1 yıl önce ameliyat oldum ve total olaral tiroid bezimin hepsi alındı ve suanda 150 mg euthyrox kullanıyorum ve insülin direnci içinde matofin 500 mg kullanıyorum ama hep bi açıkma halim var :( aslında bir kaç gündür sitenizi ve yorumlarınızı okudum aklıma ve mantığıma çok yattı çünkü bütün cvplarınız cok saglıklı bende size bu ilginiz ve alakanız için teşekkür ederim

  [Bu Yoruma Yanıt Ver]

  Samime Ünlü Sonugüler Reply:

  Hayat boyu kan değerlerinizi kontrol ettirerek tiroid ilacınızı doktorunuzun önerisine göre almanız gerekiyor, kontrollerinizi aksatmayın. Bir endokrin uzmanının birlikte çalıştığı bir diyetisyene giderek insülin direncine ve size uygun bir diyeet listesi alıp onu uygulamanız daha sağlıklı olacaktır. Zaten kilo vermişsiniz, bundan sonraki kilo kontrolünüzü bu şekilde de sağlayabilirsiniz. Karbonhidrat tüketimi insülin salgılanmasına neden olduğu için sık acıkıyorsunuz, uygun gıda tüketimiyle bunu önleyebilirsiniz.

  [Bu Yoruma Yanıt Ver]

 90. handan

  merhabalar yine ben bişey merak ediyorum ligt puding yiyebilirmiyiz ve ligt meyveli yoğurt var sütaşın kimisi yenir diyor kimileeri yanmez diyor kafam karıştı gerçekten birde zeytin yağ 1 kaşık kullanabilirsiniz diye yazılar okudum bu doğrumu cevap veririseniz çok sevinirim... Teşekkürler...

  [Bu Yoruma Yanıt Ver]

  Samime Ünlü Sonugüler Reply:

  Handan Hanım, abartmamak şartıyla meyveli yoğurt yiyebilirsiniz, diyet pudinge gelince içindeki şeker tatlandırıcıdan oluşturulmuştur, peki nişastayı ne yapacağız. Karbonhidrat içeriği olan gıdalar yasak biliyorsunuz. Ancak 3. dönemde bunları tüketebilirsiniz.

  [Bu Yoruma Yanıt Ver]

 91. kevser kübra

  merhaba dukan diyetini uzun zamandır araştırıyorumdum ve sonunda uygun zamanın geldiğini anlayıp bugün başladım benim için yemek yememe çok sorun değil ama seyir dönemim 64 gün sürecekmiş testte öyle çıktı ... anladığım kadarıyla seyir dönemin de 1+1 proten ve pretein+ sebze uygulanıyormuş yani ben şimdi 67 gün boyunca hiç meyve yemicem mi:)))

  [Bu Yoruma Yanıt Ver]

  Samime Ünlü Sonugüler Reply:

  Merhaba, eğer dukan diyeti yapacaksanız bu sürede meyve de dahil hiç bir karbonhidrat almamanız gerekiyor. Yoksa diyetiniz dukan olmaz, meyve de yenilen kalori hesabına dayanan diyetler var, onları da yapabilirsiniz. Evet hiç karbonhidrat tüketmemek zor, Türk toplumu olarak bizim alışkanlıklarımıza ters biraz ama hangi diyete bakarsanız hepsinde karbonhidrat tüketimini kısıtlıyor. İnsülin salgılanmasına neden olduğu ve dolayısıyla yağ depolamayı sağladığı için ne kadar karbonhidratları az tüketirseniz o kadar diyetiniz başarılı olur.

  [Bu Yoruma Yanıt Ver]

 92. derya

  mrh ben 28 yasında 1,55 boyunda 80 kıloyum daha doğrusu bu kıloyu yaklaşık 1 senın ıcınde aldım daha once 64 kıloydum ama polıkıstık over sendromu var bende doğum kontrol hapı kullanıyorum buyuzdende kılo aldım ama suandada veremiyorum kılolarımı benı rahatsız edıyor bugun dukan kıtabı sıparısı verdım yarın elımde olur buyuk ıhtımal fakat nasıl yapacam bılgım yok benı aydınlatırsanız sevınırım ne kadar sure atak ne kadar seyır donemı yapacam bılmıyorum yardımcı olursanız sevınırım sımdıden tesekkurederım.

  [Bu Yoruma Yanıt Ver]

  Samime Ünlü Sonugüler Reply:

  Merhaba Derya,  polikistik over de hormonlara bağlı ortaya çıkan bir sağlık sorunu, şişmanlık polikistik overi tetikliyor, polikistik over şişmanlatıyor, aynı zamanda polikistik overi olan kişilerde insülin direnci de olabiliyor.  Dukan diyetine gelince yazıyı okudun sanırım, sorulan tün soruları ve yapılan yorumları oku, Bir çok soru işaretine yanıt bulacaksın. atak dönemin, 7-8 gün civarı olur tahminimce ama en doğrusu  bunu verilen linke bilgilerinizi girerek yapabilirsiniz. Orada diyetin her dönemi ne kadar sürecek size özel bilgi gelecektir. 

  [Bu Yoruma Yanıt Ver]

 93. nihal

  Samime hanim iyi aksamlar, 
  Tercumeleriniz ve cogu yoruma verdiginiz cevaplarla cok aydinlatici bilgiler vermissiniz. Emeginize, ellerinize saglik. Ben  sorunumla  ilgili bir yorum goremedim,  belki de atladim. Yaklasik 2 senedir hasimatom icin ilac kullanmaktayim. 25 lik tabletle baslatmisti doktor, son 2 aydir 100luk tablet kullaniyorum. Nodullerim de var, biyopsi yapildi, temiz cikti sonuc. Fakat ben son 1senede 12 kilo aldim ve veremiyorum :( arkadaslarim bu diyeti uygulayarak cok guzel kilolar verdiler fakat benim en buyuk sorunum et yiyemiyorum daha dogrusu et sevmiyorum. Vejeteryan   degilim ama ozellikle kirmizi etle ilgili basarisiz bir iliskimiz var :) ilk atak doneminde her gun  beyaz et balik vs yesem kirmizi ete hic bulasmasam ne olur :) ayrica sizce  hasimatoma ragmen kilo verebilir miyim? Cok tesekkurler. 

  [Bu Yoruma Yanıt Ver]

  Samime Ünlü Sonugüler Reply:

  Merhaba Nihal Hanım, çok teşekkür ediyorum öncelikle. Tiroid bezi metabolizma hızı üzerinde direkt etkili fazla çalışması metabolizmanın hızlanmasına, yavaş çalışması da yavaşlamasına neden alıyor. Haşimato vücudun savunma hücrelerinin tiroid bezindeki hücrelere saldırması sonucunda oluşan yıkımdan dolayı gelişiyor.Bu hücrelerde yıkım olduğu için tiroid hormonu yeterince üretilmiyor, dolayısıyla bu hormonu dışarıdan tablet olarak almak zorundasınız ve asla ihmal etmeyin. Son 1 senede metabolizmanızın yavaş çalışması nedeniyle kilo almışsınız. Dukan diyetini yapmanızın bir sakıncası olduğunu düşünmüyorum, tam aksine aşağıda size sunulan önerilerde tam da Dukanın içeriğine uygun bir beslenme tarzı var ve bir doktorun önerileridir. dukan diyetinde et türü olarak sadece balık ve tavuk tüketmenizin hiç bir sakıncası yok, ama kırmızı et mineral açısından ve B12 vitamini açısından zengindir ve tüketmenizi öneririm.
  Haşimatonuza rağmen dışardan hormon takviyesi almanız halinde ve diyet yapmanız halinde zayıflayabilirsiniz bence, deneyelim görelim isterseniz. Ama özellikle yiyecek içeriklerinizde aşağıda belirtilenlere uyunuz.

  HASHIMOTO VE BESLENME

  Hashimoto hastaligi olan kisilerde beslenme ve vitamin kullanimi ile ilgili öneriler sunlardir:
  EN ÖNEMLISI IYOTSUZ TUZ YEMEKTIR.
  1.Karbonhidratli, unlu ve sekerli gidalari az yiyiniz.
  2.Kafein içeren kola, kahve ve çikolatayi azaltin
  3.Hidrojenize yaglari (margarin) yemeyin. Zeytinyagi veya sivi yaglar yiyin
  4.Kilonuz fazla ise zayiflamaya çalisin
  5.Haftada 2 defa balik yiyin, balik yemiyorsaniz omega 3 destegi alin
  6.Egzersiz yapiniz. Egzersiz tiroid bezinin daha iyi çalismasini saglar
  7.Protein yeteri kadar alin
  8.Vitamin, mineral eksikligi varsa destek aliniz.
  9.Sigarayi kesiniz. Sigara tiroid hormonlarini azaltir.
  10. Selenyum, çinko ve magnezyum eksikligi varsa giderilmelidir.
  11.Kanda homosistein yüksek ise folik asit vitamini, B12 vitamini, B2 vitamini ve B6 vitamini aliniz.
  12.A vitamini veya beta karoten almayiniz. Tiroid yetmezliginde kanda A vitamini veya beta karoten yüksektir.
  13.Multivitamin ilaçlarin içerisinde iyot ve A vitamini varsa almayiniz

  [Bu Yoruma Yanıt Ver]

  Nihal Reply:

  Samime Hanım, iyi akşamlar.
  Yanıtınız için teşekkür ederim.
  Dr.Dukan sitesinde yaptığım test sonucunda 6 gün atak, 147 gün seyir, 210 gün güçlendirme belirtilmiş, koruma için gün bildirilmemiş. Ben dün 6 günlük evreye başladım. 147 günlük evreyi nasıl yapacağım :) 147 gün boyunca sırf sebze ve protein mi yapacağım?
  Tekrar teşekkür ederim.

  [Bu Yoruma Yanıt Ver]

  Nihal Reply:

  Bir şey daha sorayım :) tavuğu ve ya eti pişirirken curry tozu ekleyebilir miyim :) ya da soğan :)

  [Bu Yoruma Yanıt Ver]

 94. TUGBA

  MERHABA BEN 24 YASINDA 95 KİLOYUM DUKAN DİYETİNİN 1. GÜNÜNDEYİM 10 GÜN BOYUNDA SADECE ET BALIK TAVUK YİYECEGİM 10 GUNDEN SONRA SEBZE YİYECEGİM MEYVE YOK YULAF KEPEĞİDE YEDİKTEN SONRA YANLIS YAPTIGIM BİRŞEY VARMIDIR ACABA YARDIMCI OLURMUSUNUZ?

  [Bu Yoruma Yanıt Ver]

  Samime Ünlü Sonugüler Reply:

  10 gün çok uzun bir süre. 7 gün atak dönemi için yeterli olacaktır. Sadece et değil yumurta ve süt ürünleri de yiyebilirsiniz. 2. dönemde 1 gün sebze ve protein 2. gün sadece protein gibi bunu döngüsel olarak uygulayın. 1+1 ya da 5+5 şeklinde yapabilirsiniz. Yürüyüş ve su içmeyi de ihmal etmeyin.

  [Bu Yoruma Yanıt Ver]

 95. handan

  ben atak döneminde 6 kilo verdim 4 gündür seyirdeyim ve kilomda bi değişiklik yok ne yapabilirim lütfen yardımmmmm :(( daha önümde çok uzun bi seyir var 20 kilo vermem lazım 4 gün duraklama sizce nasıl...ne yapmalıyım...

  [Bu Yoruma Yanıt Ver]

  Samime Ünlü Sonugüler Reply:

  Atak döneminde oldukça iyi kilo vermişsiniz, tabi bu kilonun çoğunu su oluşturuyor, protein tüketimine bağlı olarak. Fakat aynı hızı seyir döneminde beklemeyin, çünkü sebzelerin alınmaya başlamasıyla tekrar vücudunuz su tutmaya başlıyor. Şimdi ek çözümler aramak için erken. Daha yavaş olarak kilo vermeye devam edeceksiniz.Sabırsız olmayın, yavaş yavaş verilen kilo daha kalıcı olur. Daha ileride kilo vermeniz durduğunda egzersiz sürenizi artırabilirsiniz, atak dönemindeki gibi 4-5 gün saf protein tüketiniz.

  [Bu Yoruma Yanıt Ver]

  handan Reply:

  ÇOK TEŞEKKÜR EDRİM :)) SABREDİCEM SABRIN SONU SELAMETTİR...BU SABAH TARTILDIM VE 1 KİLO DAHA GİTMİŞ :)) ÇOK MUTLUYUM :)) 15 GÜN VE 7 KİLO ÇOK ŞÜKÜR.. HAYDİ BAKALIM DURMAK YOK YOLA DEVAM...

  [Bu Yoruma Yanıt Ver]

 96. rainn

  Merhaba ben dukan diyetine pazartesi günü başladım 3 gün ataktan sonra bugün seyirde 4, günüm. herşey yolunda gidiyor hiç zorlanmıyorum fakat bi sorun oluştu, beklenemedik bi şekilde her ay düzenli adet görürken bugün adet gördüm yani adetim 10 gün erken oldu acaba bu dukanla alakalı olabilirmi? Dukan diyetinin hormonlara bir etkisi varmı , yanıtınız için şimdiden teşekkür edcerim.

  [Bu Yoruma Yanıt Ver]

  Samime Ünlü Sonugüler Reply:

  Merhaba rainn, bu kanama adet kanaması değil, yumurtlanma döneminde nadir da olsa görülen ara kanama olabilir, ya da farklı bir problemden olabilir. Diyetle ilgili olacağını sanmıyorum. İsterseniz bir kadın doğum uzmanına muayene olun.

  [Bu Yoruma Yanıt Ver]

  rainn Reply:

  ilginiz için teşekkür ederim

  [Bu Yoruma Yanıt Ver]

  rainn Reply:

  Samime hanım diyet iyi gidiyo benim için fakat olumsuzluklar beni bir türlü bırakmıyor. diyete aynen uyuyorum iznli gıdalarla ve ölçülü fakat bugün karnım bozuldu. reglim deseniz hala devam ediyor. Napıcamı şaşırdım , sizce neden böyle bişii olmuş olabilir. tatlandırıcıdan olabilirmi ki yardımcı olursanız çok sevinirim... teşekkürler

  [Bu Yoruma Yanıt Ver]

  Samime Ünlü Sonugüler Reply:

  tatlandırıcıdan olduğunu sanmıyorum, farklı olarak hangi gıdayı tükettiniz buna bakın. İshal günde 5-6 defa su gibi tuvalete çıktığınız zaman ishal diye nitelendirilir. sebebi gıdaların bozuk olması, besin alerjisi olabilir. Regl konusunda kadın doğumcuya başvurabilirsiniz. İshaliniz devam ederse intaniye bölümüne başvurabilirsiniz. Bol su için, maden suyu için.geçmiş olsun.

  [Bu Yoruma Yanıt Ver]

 97. ayten kalafat

  merhaba ben dukan diyetine başlayalı bugün 8 . atak günüm ve 4 kilo verdim 102 .400 ile başladım bugün 98.500 tartıldım.atak evremi yarın bitirmek istiyorum olabilir mi ben kitabı aldım herşeyi kitaba göre yapmaya çalışıyorum çünkü ben daha önce birçok diyet yapıp sonunda hüsrana uğruyorum onun için bu diyette çok kararlıyım....

  [Bu Yoruma Yanıt Ver]

  Samime Ünlü Sonugüler Reply:

  Merhaba Ayten Hanım, artık atak dönemini sona erdirebilirsiniz, bu diyetle kilo verirsiniz, ancak kilo verdikten sonra mutlaka 3. dönemi uygulayın. bu diyetin en güzel özelliği açlık hissetmemek. İçeriğe uygun beslenir, egzersiz de yaparsanız başaracağınıza inanıyorum. Kolay gelsin.

  [Bu Yoruma Yanıt Ver]

 98. miriam

  merhaba,ben dukan ile tam 14 kilo verdim,69 kilodan 55 kiloya dustum,simdi seyirde son gunlerim artik,danismak istedigim su,3. asamada karbonhidratlarin devreye girmesiyle kilo alimi olmuyormu.sonucta 3 ay hic yeemdigimiz bu gidalari tek porsiyonda yesek kilo artisi olmuyormu,bu konu hakkinda bilginiz varmi,cok tesekkur ederim,sevgilerimle..

  [Bu Yoruma Yanıt Ver]

  Samime Ünlü Sonugüler Reply:

  Merhaba, başrınızdan dolayı sizi kutluyorum Şimdi 140 gün sürecek olan güçlendirme evresine gireceksiniz, hiç merak etmeyin verilen içerik ve ölçülere uyduğunuz sürece kilo almazsınız. Zaten dikkat ettiyseniz karbonhidrat tüketimi hala sınırlı. Proteinli gıdaların miktarını da çok abaertmayın. Bu dönemin amacı normal beslenme sistemine geçmeye vücudu hazırlamak, bu dönemi atlayarak normal yemeye başlarsanız kiloları geri alırsınız. Ama burda verilen karbonhidrattan daha fazlası normal diyetlerde veriliyor zaten.Başarılar.

  [Bu Yoruma Yanıt Ver]

  miriam Reply:

  ilginiz icin tesekkur ederim,

  [Bu Yoruma Yanıt Ver]

 99. esra

  Merhaba diyete cuma günü başladım .tam olarak harfiyen uymaya çalışıyorum bugün 4. günüm ve verdiğim kilo 1 kg 600 gr yalnız tek bi sorun var karnım hiç acıkmıyor ama halsizlik çok oluyor ve bunun yanında baş dönmesi. bunun bi çözümü varmı acaba ?

  [Bu Yoruma Yanıt Ver]

  Samime Ünlü Sonugüler Reply:

  Merhaba Esra, kitapta diyetin ilk 3 günlük süresince halsizlik olabileceği ama sonrasında geçtiği söyleniyor. Acaba acıkmadığın için yeterince kalori almıyor olabilir misin? Lütfen miktar konusunda kısıtlama yapma bu diyetin önemli özelliği. Baş dönmesi ise tansiyon düşüklüğünle ilgili olabilir, başdnmesi yaşadığın zaman mümkünse tansiyonunu ölç, yeterince sıvı al, sıvıyı 2-2,5 litreden çok tüketiyorsan da tuzu kısıtlama.

  [Bu Yoruma Yanıt Ver]

  esra Reply:

  Teşekkür ederim cevabınız için. açıkcası yemeye korkuyorum verdiğim kiloyuda alırım diye. nasıl dengede tutabilirim sizce ? Çok sıvı tüketmiyorum buna daha çok özen göstermeliyim aslında.

  [Bu Yoruma Yanıt Ver]

  Samime Ünlü Sonugüler Reply:

  Az protein tüketmekle çok yanlış davranıyorsun, evet miktarı abartmamak gerek ama bu diyet karbonhidrat ve yağ almadığın sürece istediğin kadar protein tüketebilirsin diyor, yapacağın şey açlık hissetmeyecek kadar ve vücudunun ihtiyacı olan kaloriyi protein ve bir süre sonra da sebzeleri ekleyerek almak, yürüyüş yapmak ve bol su içmek. Bunları yapmazsan vücuduna zarar verirsin ve bir süre sonra diyeti bırakmak zorunda kalırsın. Kilo vermen yavaşladığında egzersiz süreni artırabiirsin.

  [Bu Yoruma Yanıt Ver]

  esra Reply:

  Çok haklısınız bundan sonra daha dikkatli olmam gerekiyor o halde. verdiğim kilo çok az belki ama insanın özgüveni geliyo demekki istediğim kiloyu versem dünyalar benim olur. artık sıkılıyorum bu halimden çünkü .sizden ricam 2. aşamaya nasıl devam etmeliyim ? yardımcı olmanız mümkün mü acaba ?

  [Bu Yoruma Yanıt Ver]

  Samime Ünlü Sonugüler Reply:

  Kilo verme konusunda acele etmeyin, yağlar yavaş yavaş yakılacak, 2. aşamada 1+1 mi yoksa 5+5 mi yapacaksın karar ver. Buna göre 1 gün atak dönemindeki gibi protein, 1 gün protein ve sebze birlikte tüketebilirsin. ya da bunu 5 gün şeklinde uygulayabilirsin. Yazıyı ve yorumları tekrar oku, mutlaka soru işaretlerin azalacaktır.

  [Bu Yoruma Yanıt Ver]

 100. rainn

    Merhaba dukan diyetine pazartesi günü başlayacağım. Bu diyette ataktan sonraki seyir döneminde veya koruma döneminde hiç bir ekmek türü tüketilmiyor mu? Atak ve seyir dönemlerinde maden suyu tüketebilir miyiz? Yumurta beyazı seyir döneminde serbest mi? Cevabınız için şimdiden teşekkür ederim.

  [Bu Yoruma Yanıt Ver]

  Samime Ünlü Sonugüler Reply:

  Merhaba Rainn,  Dukan diyeti 4 dönemden oluşmaktadır, bunlar sırasıyla atak, seyir, güçlendirme ve koruma dönemleri olmak üzere. Sade maden suyu her dönem kullanılabilir, tatlandırıcılı içecekler serbest, ayak ve seyir döneminde ekmek yasak, sadece yulaf kepeğinden galeta yaparsanız onu yiyebilirsiniz, güçlendirme ve koruma döneminde belirtilen oranda kepekli ekmek yenilebilir, yumurta her dönemde serbest. Her dönemdeki serbest olan yiyecekler yazıda yer alıyor, dönemler arası farklara dikkat ediniz. Kolay gelsin.

  [Bu Yoruma Yanıt Ver]

 101. nur

  Bu diyette tatlı sıkıntısı yaşıyorum; şekersiz pudingler tatlandırıcı ile yapılabilir mi?Diyette tatlandı
  rıcılar ne kadar masum.Çayımda kullanabilir miyim?

  [Bu Yoruma Yanıt Ver]

  Samime Ünlü Sonugüler Reply:

  Tatlandırıcıları içeceklerde kullanabilirsiniz, herhangi bir kısıtlama yok, aspartam değil, sakarin içeren tatlandırıcıları öneririm. Splenda isimli toz tatlandırıcıyla da tatlı yapabilirsiniz. Bu konuda tarifler için dukan diyet yemekleri tarifleri sitelerinden faydalanabilirsin. Yulaf kepeğini mutlaka kullan, karbonhidrat isteğini kısmen bastırıyor.

  [Bu Yoruma Yanıt Ver]

 102. Gülsah

  Tekrar merhaba samime hanim, size daha önce de yazmistim. Mart ayinda baslyaip 6 kilo verdigim dukan diyetindeki kacamaklarla baslayan diyet bozma beni 76 kiloya cikarmisti tekrardan :( 28ekimde ikinci dukan diyetime basladim. 7 gun atakta 2 kilo,300 gram verdim.  Bugun diyetimin 20. Gunu toplamda 3 kilo 800 gram vermisim. Yani suan 72 kilo 200 gramim boyum da 1.69 artik 63 kilo olmak istiyorum fakat zayiflama hizim cok dustu. Ve malesef kabizlik problemin var. Dulcolax kullandim ona ragmen bagirsaklarim calismiyor diebilirim. Ve bu durumdan cok rahatsizim. Kabiz olmam da kilo veris hizimi dusurur mu? Bir de 0 pozitif kan grubum. 0 grubundaki insanlarin sut urunlerini tolero etmesi zormus özellikle yogurdu eskiden cok yememe ragmen artik haftada 5 porsiyona dusurdum. Siz bu konuda ne dusunuyorsunuz ve kilo veris hizimi artirip kabizlikla mucadele etmek icin ne onerirsiniz. İlginiz icin simdiden tesekurler.

  [Bu Yoruma Yanıt Ver]

  Samime Ünlü Sonugüler Reply:

  Merhaba Gülşah, zayıflama hızı kişiden kişiye değişiyor maalesef, bu tüm diyetler için geçerli, Tabi ki kabızlık kilo vermeyi engelleyici bir etkiye sahip, çünkü bağırsaklarda gıdalar daha uzun süre kalıyor ve emilim daha fazla oluyor. İlaç kullanmak yerine doğal ürünleri öneririm, bu tür ilaçları da her gün kullandığınızda vücut alışıyor ve etki göstermemeye başlıyor. Mesela form çay da metabolizmayı hızlandırıyor biraz onu da kullanabilirsiniz ama dediğim gibi her gün değil. Günaşırı,2 gün aşırı olabilir. Lifli sebzekeri tercih edin ayrıca, sabah kalktığınızda içebileceğiniz sıcaklıkta ılık su mutlaka için ve her gün düzenli tuvalete çıkmaya çalışın, yani buna zaman ayırın. 0 grubu insanların beslenmesiyle ilgili de herhangi bir bilgi sahibi değilim, o nedenle yorum yapamayacağım, yağsız yoğurtları yiyebilirsiniz bence, kdınlar çocuk doğurduğu ve menapoz dönemini yaşadıkları için süt, peynir yoğurt gibi gıdaları tüketmeleri özellikle önemlidir. Kilo verme hızını artırmak için de yürüyüş yapmıyorsan yapmaya başla, yapıyorsan da süreyi artır. Kolay gelsin.

  [Bu Yoruma Yanıt Ver]

  Gülsah Reply:

  24 yasindayim metobalizma hızımın düsük olmamasi lazim. Fakat sık kilo alip verdigim ve 2. Kez dukan diyetine basladigim icin sanirim kilo vermem yavasladi. 22 günde 4 kilo 100 gram vermis oldum. Sanırım cok da kötü deil ve yine aynı disiplenle devam edecegim. Lif ihtiyacim icin GNC'nin Fiber Care Formula tabletini 3 ögün yemeklerden önce kullaniyorum belki psikolojik ama öncesine oranla öğünlerde daha erken doymama yol aciyor. Ama bagirsaklarim icin pek bi etkisi olamadi :( sizce kullanmaya devam edeyim mi? 3 tableti 20 kcal. Diyetime aykiri degildir de mi? Bir de keten tohumu dukan diyetinde serbest mi samime hanim ya da ne kadar kullanabilirim. Yardimlariniz ve ilginiz icin cok tesekkur ederim. Sayenizde gercekten motivasyonum artiyor. Ayrica daha bilincli bir sekilde diyetime devam ediyorum. Saygilarimla.

  [Bu Yoruma Yanıt Ver]

  Samime Ünlü Sonugüler Reply:

  Kullandığınız tabletin diyete olumsuz etkisi olacağını sanmıyorum, keten tohumundan ise hiç bahsedilmiyor, fakat yağ içeren tohumlar yasak, ama yine de az miktarda tüketildiğinde sorun yaratacağını sanmıyorum, çünkü süt ürünlerinde de yağ var. Ne diyeceğim Gülşah, foruma üye olun, Dukan Diyeti diye bir başlık açalım, diyeti yapan herkes deneyimlerini paylaşsın, çok daha iyi olur diye düşünüyorum, soruları ordan da yanıtlarım.

  [Bu Yoruma Yanıt Ver]

 103. Gözde B.

  Merhaba, 
  Ben Dukan'a pazartesi günü başladım, toplamda 7 kilo fazlam var, 67 kilo başladım ve atak evresinin 4. gününde 65 olmuştum, bugün seyir evresinin ilk günü ve sabah sabah dayanamayıp 1 avuç kuruyemiş yedim, tartıya çıktım 67 kilo olmuşum :( aynı zamanda çok fazla kahve, çay, su tüketiyorum. Şeker kesinlikle kullanmıyorum. Diyette aykırı tek durumum yediğim kuruyemiş oldu. Şimdi tamamen bozulmuş mudur yoksa devam edeyim mi? O kiloyu tekrar görmek moralimi çok bozdu çünkü ne yapsam bilemedim.

  [Bu Yoruma Yanıt Ver]

  Samime Ünlü Sonugüler Reply:

  Merhaba Gözde,sabah yediğin kuruyemiş anında 2 kilo fazlalık olarak görünmez, o yüzden bu fazlalık ödeme bağlı olabilir, regl öncesi dönemdeysen ona bağlı olabilir, mümkün olduğunca listenin dışına çıkmamaya çalış.Oldu ki çıktın, o gün hemen kalori hesabı yap, mesela 200 gr kuruyemiş yedin(fındık, fıstık ceviz vs) bu yaklaşık 1200 kalori almana neden oldu ve günün geri kalan bölümünde daha az kalori almaya çalış, çünkü dukanda listenin dışına çıktığın anda miktar olarak sınırsız yeme hakkını yitiriyorsun.

  [Bu Yoruma Yanıt Ver]

  Gözde B. Reply:

  Anladım. Ama sanırım bu artık yarına kaldı, yarın ve ertesi gün çok dikkat edeyim o zaman, düzene girer. Çok teşekkür ederim :))

  [Bu Yoruma Yanıt Ver]

 104. ece

  merhabalar ben bugün başladım diyete fakat regl olmak üzereyim bu konuda bir sıkıntı olurmu birde yaşım 18 bunla ilgili bir sıkıntı varmı 

  [Bu Yoruma Yanıt Ver]

  Samime Ünlü Sonugüler Reply:

  Merhaba Ece,18 yaşında olman sıkıntı yaratmaz. regl öncesi vücutta ödem birikir, bu nedenle 1-2 kilo fazlalık olur, şimdi atak dönemi nedeniyle bir sıvı atılımı olacak, dukan diyeti nedeniyle de olacak, daha fazla kilo verebilirsin başlangıçta, bu da seni motive eder, ama regl döneminde tatlı yeme isteği, ya da iştahı kontrol etmede sorun yaşıyorsan bu dönemden hemen sonra başlarsan daha kolay diyete adapte olabilirsin.

  [Bu Yoruma Yanıt Ver]

 105. Sibel yıldız

  Merhaba bende zayıflamak istiyorum 80 kg boyum 1.63ne yapmalıyım bana yardımcı olursanız sevinirim  kendimi bildim bileli şişkoyum:()(((((

  [Bu Yoruma Yanıt Ver]

  Samime Ünlü Sonugüler Reply:

  Merhaba Sibel, hepimiz bir mucize olsa da bizi zayıflatsa diyoruz ama öyle bir şey henüz yok. Sana önerim öncelikle bir endokrin ya da dahiliye uzmanına gidip tiroid ve insülin direnci konusunda tetkiklerini yaptırman. Çünkü bir insan kendini bildi bileli şişmansa ya hormonal, ya da küçük yaşlardan beri gelen yanlış beslenme alışkanlığı gibi problemleri vardır. Eğer tetkiklerin normalse beslenme içeriğini protein ve sebze ağırlıklı olarak değiştir. Karbonhidrat, yani şekerli gıdalar, ekmek, makarna, pilav gibi gıdaları ölçülü tüket, yağ tüketimini sınırla ve margarin gibi katı yağları tüketme, ve de en önemlisi günaşırı 40 dk tempolu yürüyüş yap. Bol su iç, çok çiğne, hep aktif ol. Hep aldığın kalori harcadığından az olsun, bunun için gıdaların kalori değerini içeren tablolardan yararlan. Kaç yaşındasın, doğum yaptın mı bilmiyorum ama yaşla birlikte metabolizma da yavaşlıyor. Kilo beklentin konusunda gerçekçi ol, mesela 50 kilo olmayı hedeflemek yerine yavaş ve kalıcı bir kiloya ulaşmaya çalış, ve kilo vermek için seçtiğin yol hayat boyu sürdürebileceğin bir şey olsun. Umarım bu bilgiler sana yardımcı olur.

  [Bu Yoruma Yanıt Ver]

 106. pervin

  merhabalar şuan 69 kilodayım ve ducan diyetine başlamak istiyorum sadece 9 kg vermek istiyorum ama ducanla ilgili hiçbişey bilmiyorum bana yardımcı olursanız sevinirim.Ve sizce bu 9 kiloyu kaç günde veririm ducanla

  [Bu Yoruma Yanıt Ver]

  Samime Ünlü Sonugüler Reply:

  Merhaba Pervin, öncelikle bu diyet hakkında ayrıntılı bilgi sahibi olmalısın. Yukarıdaki yazıda bir link ver, oraya kişisel bilgilerini girerek bu kiloyu ne kadar sürede vereceğinle ilgili bilgi gelecektir. Ve de karalı olduğun bir zamanda bu diyete başlamalısın. Linkte karşına çıkacak soruların türkçe karşılıkları aşağıdadır, yararlanabilirsin.
  .öncelikle linke tıklayıp açtığınız sayfada Firsth name yazan bölüme adınızı yazıyorsunuz onun altında gender yani cinsiyet bölümü var Male-erkek Famale kadın demek, hemen yan tarafta yout target weight yani hedeflediğiniz kilo yazıyor burda pound cinsinden verilmiş change yani değiştir yaparak onu Kg haline getiriyorsunuz ve onun altındaki need to lost weight fast yani hızlı kilo vermek istiyor musunuz kısmına yes ya da no diyorsunuz GO'ya basıyorsunuz

  Bundan sonraki adımda yine bir pencere açılıyor ve burdaki tüm boşlukları doldurmanız gerekiyor, bir kez kullandığınız mail hesabını ikinci kez kullanamıyorsunuz o yüzden bilgilerinizi doğru girmeniz gerekir.
  Firsth name: İsim
  Male- Famale : Erkek/kadın
  Current weight: şimdiki kilonuz
  Email: mail adresi
  alttaki bölüme geçiyorsunuz;
  How much would like to weight: Kaç kilo olmak istiyorsunuz?
  Have you already follewed any diet in orders to lose weight?: şimdiye kadar kilo vermek için herhangi bir diyet uyguladız mı?
  What is the most you have everweighted?: daha önce ulaştığınız en yüksek kilo nedir?
  After the age of 18......:18 yaşından sonra düştüğünüz en düşük kilo nedir?
  What is the your stable weight: ortalama kilonuz nedir?
  What is your height? : Boyunuz

  Your body bölümüne geçiyorsunuz,
  Are you in a hurry to lose weight? kilo vermek için acele ediyor musunuz?
  İn your family is there a tendency to put on weight?: ailenizde kilo alma eğilimi var mı?
  Does eating less make you tired?: Az yemek yorgun hissetmenize sebep olur mu?
  Lets assess your bone structure:Kemik yapınız nasıldır
  ilk seçenek ince ,ortadaki normal sondaki kalın, kemik yapına göre birini seçmelisin
  En son bölümde de yıl ay ve gün olarak doğum tarihini gir
  Coose your user namen istediğin bir isim seç,adınısoyadını yazabilirsin,
  password kısmına şifre yaz
  şifreni alta bir daha yaz,
  kutucuğa tik at
  Calculate kısmına bas.İdeal kilon hesaplanacaktır.

  [Bu Yoruma Yanıt Ver]

 107. b3yb

  Merhaba sorum su olucak, pazartesi basladim dun butun gun boyunca sirf protein tukettim, fakat tam yagli sut ictim 1 bardak ve ufak yagli kasar yedim
  bugun ise midye yaptim aksam, fakat az tat versin diye biraz domates - cok az ve biber ekledim. 
  diyete yenidenmi baslamam lazim?

  ayrica benim yulafa alerjim oldugu icin yemiyorum, bunda bir sorun olurmu? yani tuketmek mecburimi?

  [Bu Yoruma Yanıt Ver]

  Samime Ünlü Sonugüler Reply:

  Süt ve peynir sorun yaratmaz ama bundan sonra yağsız tüketmeye çalışın midye de de az miktarda tat versin diye eklenen soslar sorun yaratmaz kanımca. Yulaf yenmemesi bir dezavantaj oluşturur, karbonhidrat eksikliği ve emilim açısından ama alerjiniz varsa tabi ki tüketmemelisiniz.

  [Bu Yoruma Yanıt Ver]

 108. melike

  ben bu diyete başlamayı düşünüyorum ama başlamadan önce çok bilgim olmasını istiyorum . Boyum 1.66 kilom 71 kaç gün atak dönem yapmam gerekiyor? Bu diyeti uygularken meyve suyu.soda ve naneli şeker tüketimi nasıldır? Son olarak 5 gün protein / 5 gün protein + sebze ya da 1 gün protein / 1 gün protein + sebze. Bunu dönüşümlü bir şekilde uygulamanız gerekiyor.  bu kısımı anlamadım lütfen anlaşılır biçimde yazar mısınız hangisini kaç gün aynı anda mı gibi

  [Bu Yoruma Yanıt Ver]

  Samime Ünlü Sonugüler Reply:

  Merhaba Melike,
  Ayrıntılı bilgi için kitabını okuyabilirsin. Atak döneminin süresi için herkesin hedeflerine göre değişir, verilen linke girerek hesaplayabilirsin. Burada her dönemin ne kadar süreceğine ilişkin bilgiler de rtablo olarak verilecek. eyve suyu, meyve, şeker tüketemezsin sadece tatlandırıcı kullanabilirsin.Diyetin atak döneminde sadece protein tüketiyorsun , 2. aşamada ise 1 gün sadece protein, diğer gün protein ile birlikte sebze tüketebiliyorsun. Bunu 5 gün sadece protein 5 gün de protein+sebze şeklinde yapabilirsin. Sana kalmış bu seçim.

  [Bu Yoruma Yanıt Ver]

 109. Gülsah

  Merhaba, ben mart ayının sonunda bu diete baslamıstım. Bir bucuk ay kadar bir sürede de 6 kilo verdim. 75 kilodan 69 kiloya düstüm. Düzenli egzersiz yapmadım. Bir süre sonra kilo vermem durdu. Bu durum beni de demotive etti hatta bir kac kilo da almay basladım. Bir süre sonra moralım bozulmasın diye tartıya bile cikmaz oldum. Diyete harfiyen uydum desem yalan olur ama genelde protein agirlikli beslendim. Benim sorunum tatli, malesef tatliya asırı düskünüm son bir kac ayda ara ara tatli yemege basladigim icin kilo artisilari gözlemlendi. 28 ekim günü cesaretimi topladim ve tartiya ciktim :((( tam tamina 76 kilo olmusum. Eskisinden de bir kilo fazla. Bıktım artık bu al ver mevzularından. Simdi yine basladim dukana. 6 gündür atak yapiorum 2.5 kilo verdim sadece. Kabızlık icin bekunis kullaniorum 2 güne bir. Benim gecmis dukan diyetimdeki hatam miktarlari abartmaktan oldu bence. İnsanlar forumlarda istedigim kadar yiorum gec saatte de yiorum filan diyince onlarin gazina geldim galiba. Kilo vermem durdu htta almaya basladim. Miktarlar hakkinda ne düsünüyorsunuz. Suan eskisinden daha az yemege calisiorum ama bu seferde cok aclik hissediorum :( bu diyete 2. Defa basladigim icim zayifalama hizim azalir mi? Atak evresini kac gun tutmaliyim. Artik 65 kilo olmak istiyorum, lutfen beni aydinlatin!! Morale de ihtiacim var. Benim gibi diyeti birakip d tekrar baslayanlar var mi? Ne alemdeler? 2. Seferde gerceken kilo verilebilior mu?

  [Bu Yoruma Yanıt Ver]

  Samime Ünlü Sonugüler Reply:

  Merhaba Gülşah,
  Aslında başlangıçta iyi kilo vermişsin neden demoralize oldun ki? Kilo kaybederken hedefin yavaş yavaş kalıcı kilo vermek olsun, bir noktada sabitlendiğinde egzersiz süreni artırarak ve de atak dönemi benzeri say protein tüketirsen kilo vermen devam edecektir. Dukan diyetinde içerik uygun olduğu sürece miktarla ilgili bir kısıtlama yok, saatle ilgili de yok. Zaten protein acıktırmıyor. Ama serbest diye sürekli gıda tüketmek de gerekmiyor. Şu andaki kısıtlı gıda tüketmen de doğru değil, çünkü protein kasları besler, bunu tüketmediğinde kas kaybı yaşarsın. Ama hem tatlı gibi karbonhidratları tüket, hem de proteini sınırsız tüket bu olmaz. Çünkü karbonhidratlar insülin salgılamasına neden olduklarından fazla kalorinin yağ olarak depolanmasını sağlarlar. Eğer tatlıya düşkünsen dukan diyetinin 3. döneminden itibaren splenda gibi tatlandırıcılarla tatlı yapabilirsin. Ama vazgeçemiyorsan kalori hesabı içeren diyetler yapmalısın ve diyetinde tatlının kalorisini çıkarıp geri kalan kaloriyi diğer besinlerden tamamlamalısın. Sütlü tatlılar şerbetli olanlara göre daha masumdur. Ve de meyeve kurusu gibi şeyleri tüketirsen hem tatlı ihtiyacını karşılarsın, hem de kana hızlı karışmadıkları için insülin düzeyinde ani değişiklikler olmaz. Ama şunu unutma tatlı, karbonhidrat içeren gıdalar tükettikçe daha çok acıkırsın. Kesinlikle ümidini yitirme, biraz azimli olmak, bilinçli olmak ve mutlaka tempolu yürüyüş vs gibi egzersizler yapmak gerekiyor. Atak dönemi de 5 gün yeter.

  [Bu Yoruma Yanıt Ver]

  Gülsah Reply:

  Cok cok tesekkur ederim. Dukana devam edecegim. Ama ne zamana kadar diet yapacagiz bilemiorum :( herkes istedigini istedigi gibi yerken biz ufak kacirmalarin bile cezasini cekiyoruz. Ve sonra devami geliyor malesef. Umarim bu sefer kesin olur...
  Atak donemini 6 gun yaptim. 73.7 kiloya inmisim. Yani 2 kilo 300 gram. Siz 5 + 5 imi 1+1 imi oneriyorsunuz? yulaf kepegi diyetin olmazsa olmazi midir? Yemedigimizde kilo verisimiz zorlasiyor mu? Mornflakesyulaf yukaf kepegini ilk kez kullanicam. Ama fiyati digerlerine gore daha yuksek, yine de iyi ise alacagim. 
  Umari

  [Bu Yoruma Yanıt Ver]

  Samime Ünlü Sonugüler Reply:

  Artık diyet değil de yaşam biçimini ayarlamak gerek, yoksa diyet yapıldığında veriliyor, sonra yine alınıyor.
  Bana 1+1 daha kolay geliyor, ama sonuçlar arasında fark görülmemiş, hangisini istersen onu yap.
  Yulaf kepeği olmazsa olmaz, çünkü alındığında hem karbonhidrat isteğini azaltıyor, hemde yiyeceklerin etrafını sararak emilimi azaltıyor, aynı zamanda çok tok tutuyor, yoğurtla oldukça güzel, omlet yapabilirsin vs. Aktarlarda bile yulaf kepeği satılıyor artık. Bir de yiyecekleri çok çiğnemeyi unutma, daha az gıdayla doyduğunu göreceksin.

  [Bu Yoruma Yanıt Ver]

  Gülsah Reply:

  İlginiz ve sabrınız icin tekrar tesekkurler. Bu ara sehir dısında oldugum icin tartilamiyorum hafta sonuna kadarki sureci kesinlikle iyi degerlendirecegim. 1+1den devam edecegim. Sebzeyi de abartmayacagim. Herkese tavsiyem sebze sınırsız sanıp sürekli tüketmesinler. Umarim hafta sonu a kadar 71'i görürürm :) bu arada Mornflakes yulaf kepegini denedim. Fiyati digerlerine gore daha yuksek ama kesinlike en iyisi diyebilirim. Cok tok tutuyor ve yaptigim krebi ekmek gibi bayila bayila yedim :) 
  Herkese kolay gelsin. 

  [Bu Yoruma Yanıt Ver]

 110. müyesser

  ya bende başlamak isteyorm bu diyete ama pek anlamadım nası yapacagmı yurtta kalıyorm 19 yasında ünv ögrencisiym 1.63 boym 68 kilom 55 kilo olmak istiyorm yardımcı olrmusunuz 

  [Bu Yoruma Yanıt Ver]

  Samime Ünlü Sonugüler Reply:

  Merhaba Müyesser, aslında yurtta kalan birisi için dukan diyeti çok uygun olmayabilir, çünkü yemeklerin içeriği senin kontrolünde değil, buna ek olarak miktarı da aynı şekilde. Dukan diyeti yapacaksan sıklıkla proteinli gıdalar tüketmen gerekiyor, yurtta verilen miktar yetmeyecektir, kendin karşılamaya kalksan ekonomik olmayacaktır. Aslında kalori hesabına dayanan diyetler var, onlar çok daha uygun olabilir, tabi ki sadece diyet değil en azından tempolu yürüyüş yapman gerekir.

  [Bu Yoruma Yanıt Ver]

 111. Ebru

  Merhaba ben seyir dönemindeyim şu ana kadar 7 kilo verdim sormak istediğimse şu; acaba activia yoğurtlardan tüketebiliyormuyuz? Tşk ediyorum.

  [Bu Yoruma Yanıt Ver]

  Samime Ünlü Sonugüler Reply:

  Merhaba Ebru, aktivia tüketmede sorun yok, hatta meyveli yoğurtları bile abartıya kaçmadan tüketebilirsin.

  [Bu Yoruma Yanıt Ver]

  Ebru Reply:

  Çok tşk ederim cvp için, kayısılı olanları tüketebiliriz heralde kabızlık sorunu yaşıyorum o yüzden soruyorum, bir sorum daha olucak, hazır satılan tavuk snitzel tüketebiliyormuyuz? 

  [Bu Yoruma Yanıt Ver]

  Samime Ünlü Sonugüler Reply:

  O tür tavukları sağlıklı bulmadığım için tüketmiyorum ve üzerinde nasıl bir sos var bilmiyorum. Eğer üzerinde galeta unu filan varsa uygun değildir, bence en güzeli tavuğu kendin pişirmeye çalış , eğer mümkünse tabi.

  [Bu Yoruma Yanıt Ver]

 112. aylin

  yazı için teşekkür ederim. bu diyete bu gün başladım 5 gün atak döneminden sonra seyir evresine başlayacagım 1 gün protein bir gün protein+sebze demişsiniz ben şunu sorayım 1 gün protein derken tıpkı atak dönemindeki gibi saf protein mi? şimdiden teşekkürler..

  [Bu Yoruma Yanıt Ver]

  Samime Ünlü Sonugüler Reply:

  Merhaba aylin, aynen dediğin gibi, 1 gün sadece proteinli gıdalar diğer gün de protein +sebze yiyorsun.

  [Bu Yoruma Yanıt Ver]

 113. Eleman

  Merhaba.benim diyete baslayalim 45gun oluyor.dukanla 9,5kilo verdim.alti gun ataktan sonra 1+1seyir yapiyorum.ama son haftalarda kilo kaybim azaldi.bu sure boyunca hic eksersiz yapmadim.kilo verisi durakladiginda siz ekzersizi iki katina cikarin diyosunuz.ama ben zaten eksersiz yapmadigim icin bu yontemi uygulayamiyorum.onun yerine arada iki veya uc gun saf proteinle besleniyorum.sunu merak ediyorum ben eger uc gun saf protein yersem bunu izleyen gunlerde uc gun mu protein+sebze ilemi beslenmem gerekiyo?ben iki  veya uc gun ataktan sonra 1+1 beslenmeye devam ediyorum hangi yontem dogru yardimci olurmusunuz...bisey daha aktiva marka diet yogurdun meyveli olanindan seiyir doneminde iki uc gunde bir yesem bisey olurmu?bisey daha sorucam.et  veya tavuk koftesi yaparken sogan kullaniyorum protein donemi icinde kullanmam dogru degilmi?sütümü bir cay kasigi tarcinla tuketiyorum sakincasi varmi? Siz ne kadar surede kac kilo verdiniz hala koruyormusunuz kac kilo ile basladiniz?cevablariniz icin cok tesekkurler...

  [Bu Yoruma Yanıt Ver]

  Samime Ünlü Sonugüler Reply:

  Merhaba, hiç egzersiz yapmadıysanız egzersize başlayın o zaman, kilo vermeniz hızlanacaktır,arada yaptığınız ataklardan sonra yine 1+1 sistemiyle devam edebilirsiniz,yani yaptığınız doğru bu anlamda.
  meyveli yoğurt yiyebilirsiniz çok fazla olmamak kaydıyla, tatlandırmak için soğan,baharat kullanabilirsiniz.köftede soğan kullanmanızın vetarçının sakıncası yok. Ben toplamda 8 kilo verdim hedef kiloma 4 kilo kalmıştı fakat bazı özel nedenlerle yarıda kesmek durumunda kaldım. Ama dukan diyetiyle sabitlenmiş kilomun 2 kilo altına inebildim. Diyeti kestiğim için ve hareketsiz olduğum için bir miktar geri aldım. Zaten kitapta bu belirtiliyor, mutlaka kilo sabitleme de yapılmalı seyir döneminden sonra.

  [Bu Yoruma Yanıt Ver]

 114. ahsen

  ben bugün atak 4. gündeyim.dogum sonrası 15 ay oldu.hala regl olamadım.sizce bu kilo vermemi zorlaştırır mı?bir de emziriyorum.egzersiz olarak neler yapabilirim?tartı 3-4 kilo vermiş gibi gösteriyor ama ben öyle hissetmiyorum.siz ce neden?vereceginiz bilgiler icin şimdiden teşekkürler:))))

  [Bu Yoruma Yanıt Ver]

  Samime Ünlü Sonugüler Reply:

  Doğum sonrası regl olmamanız hala çocuğunuzu emzirdiğiniz için yumurtlamanın olmamasına bağlı gelişiyor, bazı kadınlarda bu durum ortaya çıkabiliyor, emzirmeyi bıraktığız zamanın akabinde regl olmaya da başlarsınız, olmazsanız kadın doğum uzmanına başvurursunuz.
  Tartıya inanın, vermiş diyorsa vermişsiniz, ayrıca iyi bir kilo vermişsiniz atak dönemi için, ama ben emzirme döneminde diyet yapmanızı önermiyorum, çünkü bu dönemde süt üretimi için ekstra enerji gerekiyor ve yeterli besin almazsanız vücut depolarınızdan kullanılacak ve bu da kemik yoğunluğunuzun azalmasına ve dişlerinizi kaybetmeye bile neden olabilir. Hele dukan gibi tek yönlü beslenmeyi hiç önermiyorum bu dönemde. Ama bu herşeyi sınırsız yiyeceksiniz anlamna gelmiyor. İnternetten emziren bir annenin beslenmesi nasıl olmalı bu konuda yazılar okuyun ve o gıdaları ölçülü biçimde tüketin, tempolu yürüyüş gibi egzersizler yapın, emzirnme dönemi sona erince de diyet yaparsınız.

  [Bu Yoruma Yanıt Ver]

 115. ceren

  merhaba
  seyir donemi 8. gundeyim ve tamen unutarak bir dilim elma yedim :) acaba bir sorun olur mu? bu miktarda bile yeniden atak yapmam gerekir mi? 
  tesekkurler.

  [Bu Yoruma Yanıt Ver]

  Samime Ünlü Sonugüler Reply:

  Merhaba Ceren, bir dilim elma nedeniyle atak dönemini tekrar etmen gerekeceğini düşünmüyorum, eğer diyetin çok dışına çıkarsan bunu tekrar etmen gerekiyor, ama yine de dikkat etmeye çalış diyet içeriğine uyma konusunda.

  [Bu Yoruma Yanıt Ver]

 116. poncik

  çok beceriksizim acaba o siteye nasıl üye olacagım? bir türlü yapamadım.. buraya oldum ama orayı bulamadım lütfen yardımcı olun..

  [Bu Yoruma Yanıt Ver]

  Samime Ünlü Sonugüler Reply:

  Merhaba, sayfanın linkine girin, GO yazısına basın, boşlukları, yukarıdaki sorulara yapılan yorumlarda İngilizce soruların Türkçe karşılığı var, doğru şekilde doldurun ve Calculate bölümüne basın. Calculate bastıktan sonra bir şablon çıkıyor, her dönemin kaç gün süreceği yazıyor, bir daha o şablona ulaşmak zor olduğundan resmi farklı kaydet yaparak kaydedebilirsiniz. Verdiğiniz şifre ve maille siteye tekrar girebiliyorsunuz.

  [Bu Yoruma Yanıt Ver]

  poncik Reply:

  Teşekkür ederim yaptım 4gun atak evresi dedi..bir kackaç sorum daha olacak size...  ben genel anlamda evde olmayan biriyim dışarda neler yiyebilirim? Oglen yemeği dışarda yemek zorundayım ve diyebileceğim ürünler tost, hamburger, doner, bazlama, gözleme bunlarbunlardan hangisini yemem gerekir bide ekmek yersem hangi ekmekten ne miktarda yiyebilirim? Birde pişmiş domadomates falan yersem bir sorun olur mu yoksa haşlanmış sekilde mi et yemem gerekir.. 

  [Bu Yoruma Yanıt Ver]

  Samime Ünlü Sonugüler Reply:

  Atak evresinde sadece protein tüketebilirsiniz, yani et türleri yağsız olmak koşuluyla fırında, ızgarada ya da haşlanmış olarak, süt, yoğurt, peynir, bunlara ek olarak iki kaşık yulaf kepeği. Bahsettiğiniz besinlerin hiç biri uygun değil, ekmek bazlama gözleme zaten ilk iki dönemde yasak.domatesi atakta değil ama seyir döneminde çiğ ya da pişmiş yiyebilirsiniz.  

  [Bu Yoruma Yanıt Ver]

  poncik Reply:

  Dışarda benim yiyebilecegim bir yerde onlar yok o yüzden soruyorum.. kepekli yada cavdar ekmeği yemek serbest mi? bide yulaf kepegini nerde bulabilirim? 

  [Bu Yoruma Yanıt Ver]

  Samime Ünlü Sonugüler Reply:

  Yulaf kepeğini aktarlardan, internetten bulabilirsiniz. Her yerde yok ama. 
  Ekmek bu diyette yasak, pilav makarna da aynı şekilde,eğer içerik size uymuyorsa başka bir diyet deneyin, ya da kendiniz yanınızda yemek hazırlayıp götürün.

  [Bu Yoruma Yanıt Ver]

 117. 77euphoria77

  şablon gelmediği için sayfayı kapatıp tekrar bilgilerimi göndermek istedim ama işin tuhafı sayfayı açtığım zaman bilgilerimle dolu olan bi form geliyo önüme:( neyse sizi de fazla yormayayım, ben bu diyeti uygulayan arkadaşlarımın da yardımlarıyla kendimce bi şablon oluşturdum, sizden de onay alırsam içim rahatlıcak :) 155 cm, 58 kiloyum şu an, 50 kiloya düşmek istiyorum. 5 gün atak süreci ardından da 1+1 şeklinde seyir süreci ile devam etmek istiyorum, ne dersiniz? teşekkürler şimdiden...

  [Bu Yoruma Yanıt Ver]

 118. 77euphoria77

  Şablonu göremediğim için zaten tekrar sayfayı kapatıp yeniden bilgilerimi girmek istedim ama daha önceden girdiğim bilgilerle dolu olan bi form geldi önüme tekrar :( neyse sizi fazla yormayayım, ben bu diyeti yapan arkadaşların önerileri ile kendime bişiler oluşturdum. Sizin de fikrinizi alırsam içim rahat eder :) 155 cm, 58 kiloyum şu an, 50 kiloya düşmek istiyorum ve atak sürecimi 5 gün olarak belirledim, seyir evresinde de 1+1 olarak devam etmeye karar verdim, ne dersiniz? Teşekkürler...

  [Bu Yoruma Yanıt Ver]

  Samime Ünlü Sonugüler Reply:

  o formda kırmızı bir bölüm varsa, bilgini yeniden doğru girmen gerekiyor, yoksa hesaplamıyor.
  Atak süresi 2-3 gün yeter, 5 gün sana göre uzun bir süre, kilo beklentin de boyuna göre makul görünüyor.1+1 uygulama açısında daha kolay diye düşünüyorum kendi adıma, başarılar.

  [Bu Yoruma Yanıt Ver]

  77euphoria77 Reply:

  çok teşekkür ediyorum, iyi geceler...

  [Bu Yoruma Yanıt Ver]

  gülnur Reply:

  sayfanın yukarısında oturumu kapat dıyor oturumu kapattıktan sonra sayfayı yenıden kapatıp açın duzelıyor benımde basıma gelmıstı

  [Bu Yoruma Yanıt Ver]

 119. 77euphoria77

  site ideal kilomu hesapladı fakat, evrelerin süresine ilişkin bi program göremiyorum veya mailime gelmedi, tekrar bilgilerimi girdiğimde aynı sayfaya yönlendiriyor... yanlış mı yaptım acaba bişeyleri?

  [Bu Yoruma Yanıt Ver]

  Samime Ünlü Sonugüler Reply:

  mailine bilgi gelmesi gerek, mutlaka geliyor, bişeyleri eksik yapmış olabilir misin, tekrar denedim, sorun çıkmadı, tabloyu veriyor.

  [Bu Yoruma Yanıt Ver]

  77euphoria77 Reply:

  Formu dolduralı 3 saat oldu yaklaşık ve hala biley yok:( bu kadar uzun sürer mi? İşin kötüsü tekrar doldurmaya çalışıyorum baştan, bilgilerim girilmiş olarak geliyo sayfa tekrar:(

  [Bu Yoruma Yanıt Ver]

  Samime Ünlü Sonugüler Reply:

  gelmesi gerek, belki baştan eksiklik vardır, ilk bilgileri girişten sonra calculate dediğinizde size hesaplıyor zaten, o şablonu resmi farklı kaydet diyerek kaydedebilirsiniz ve her defasında gerek kalmaz.

  [Bu Yoruma Yanıt Ver]

 120. ebrulale

  merhabalar 
  ben yazılanları okudum ve testi uyguladım aklıma takılan şu oldu
  seyir dönemi yaklaşık 200 gün civarı  olarak belirlendi ve bana bu süre biraz uzun geldi çünkü bu dönemde sadece protein ve sebze tüketiceğim  ... bu kadar uzun sürede meyve hiç tüketmicek miyim ?  kışın portakal limon elma vs tüketilmesi de yasak mı ?

  [Bu Yoruma Yanıt Ver]

  Samime Ünlü Sonugüler Reply:

  Merhaba ebrulale , bu süre vereceğin kiloya göre uzayıp kısalabilir, mesela bana 9,5 kilo için 77 gün seyir süresi verdi, sen de buna göre değerlendirebilirsin doğru veya yanlış olduğunu. Seyir süresinde malesef meyve yasak, limonla yiyeceklerini tatlandırabilirsin, tatlı bir meyve değil.

  [Bu Yoruma Yanıt Ver]

  ebrulale Reply:

  bana verdiği süre 84 günmüş pardon ben toplam süreyi yazmışım 
  meyve yemeyi çok sevdiğim için 3 ay meyve yemeden durmak çok zor gelecek... cevap için teşekür ederim... 
  bir şey daha merak ediyorum... dukan diyeti kitabında diyet yemek tarifleri de var mı 
  yani diyet yemek derken bu diyetin içerikleriine uygun diyet yemekler

  [Bu Yoruma Yanıt Ver]

  Samime Ünlü Sonugüler Reply:

  Dukan diyet kitabındaki tarifler daha çok Fransız damak tadına uygun bence, ama internete dukan diyet yemekleri diye girerseniz birçok tarif bulabilirsiniz.

  [Bu Yoruma Yanıt Ver]

 121. selin

  Merhaba ben almanyada yasiyorum ve bu dieti yapmak.istiorum fakat burda diet urunlerde bile yag orani en az 1.9 g bu cok mu kotu yoksa bi sorun olmazmi 

  [Bu Yoruma Yanıt Ver]

  Samime Ünlü Sonugüler Reply:

  sonuçta vücudun yağa da ihtiyacı var, bu kadar ayrıntılı düşünme, bazı diyet çeşitleri de yağa ilişkin kısıtlama yapmıyor mesela. Karbonhidrat konusunda özellikle dikkat ey, direkt yağlı ürünlerden kaçınmaya çalış.

  [Bu Yoruma Yanıt Ver]

 122. dilek

  diyete başlayalı henüz 3 gün oldu.fakat bir değişiklik hissetmedim.verdiğiniz linkteki adrese nasıl üye olabilirim.sitenin her yerine girdim fakat bulamadım.yardımcı olursanız sevinirim.doğru kilomu hesaplamak istiyorum :)

  [Bu Yoruma Yanıt Ver]

  Samime Ünlü Sonugüler Reply:

  Merhaba Dilek, verilen linkten ideal kiloyu hesaplama konusunda yukarıda Buse isimli arkadaşımızın sorusuna yanıt olarak uzun açıklamıştım, onu takibedebilirsin. Kilo verememene gelince bu ideal kilona yakın olmanla ya da regl öncesi olmanla ilgili olabilir.

  [Bu Yoruma Yanıt Ver]

  Samime Ünlü Sonugüler Reply:

  öncelikle linke tıklayıp açtığınız sayfada Firsth name yazan bölüme adınızı yazıyorsunuz onun altında gender yani cinsiyet bölümü var Male-erkek Famale kadın demek, hemen yan tarafta yout target weight yani hedeflediğiniz kilo yazıyor burda pound cinsinden verilmiş change yani değiştir yaparak onu Kg haline getiriyorsunuz ve onun altındaki need to lost weight fast yani hızlı kilo vermek istiyor musunuz kısmına yes ya da no diyorsunuz GO'ya basıyorsunuz

  Bundan sonraki adımda yine bir pencere açılıyor ve burdaki tüm boşlukları doldurmanız gerekiyor, bir kez kullandığınız mail hesabını ikinci kez kullanamıyorsunuz o yüzden bilgilerinizi doğru girmeniz gerekir.
  Firsth name: İsim
  Male- Famale : Erkek/kadın
  Current weight: şimdiki kilonuz
  Email: mail adresi
  alttaki bölüme geçiyorsunuz;
  How much would like to weight: Kaç kilo olmak istiyorsunuz?
  Have you already follewed any diet in orders to lose weight?: şimdiye kadar kilo vermek için herhangi bir diyet uyguladız mı?
  What is the most you have everweighted?: daha önce ulaştığınız en yüksek kilo nedir?
  After the age of 18......:18 yaşından sonra düştüğünüz en düşük kilo nedir?
  What is the your stable weight: ortalama kilonuz nedir?
  What is your height? : Boyunuz

  Your body bölümüne geçiyorsunuz,
  Are you in a hurry to lose weight? kilo vermek için acele ediyor musunuz?
  İn your family is there a tendency to put on weight?: ailenizde kilo alma eğilimi var mı?
  Does eating less make you tired?: Az yemek yorgun hissetmenize sebep olur mu?
  Lets assess your bone structure:Kemik yapınız nasıldır
  ilk seçenek ince ,ortadaki normal sondaki kalın, kemik yapına göre birini seçmelisin
  En son bölümde de yıl ay ve gün olarak doğum tarihini gir
  Coose your user namen istediğin bir isim seç,adınısoyadını yazabilirsin,
  password kısmına şifre yaz
  şifreni alta bir daha yaz,
  kutucuğa tik at
  Calculate kısmına bas.İdeal kilon hesaplanacaktır.

  [Bu Yoruma Yanıt Ver]

  Samime Ünlü Sonugüler Reply:

  Buse hanıma vermiş olduğunuz cevabı aynen uyguladım fakat sanırım siteye üye olmak gerekiyor çünkü kullanıcı adı parola istiyor en sonunda.bu olmadan cevap alamıyorum.

  [Bu Yoruma Yanıt Ver]

  Samime Ünlü Sonugüler Reply:

  Şimdi tekrar denedim, oldu, boşlukları doldurduktan sonra kabul etmezse kutucukları kontrol et, yanlış girdiğin bilgi olabilir, mesela şimdi bende de kullanıcı adına ilişkin yanlışlık oldu düzeltince devam etti.Ve sonuca ulaşabildim.

  [Bu Yoruma Yanıt Ver]

  selin Reply:

  siteden cevap geldi,size yönlendirsem yorumlayabilir misiniz?şimdiden ilginize teşekkür ederim

  [Bu Yoruma Yanıt Ver]

  Samime Ünlü Sonugüler Reply:

  tabi ki yorumlarım

  [Bu Yoruma Yanıt Ver]

 123. cerrn

  verdiğiniz bilgiler içn çok teşekkürler ...
  benim bir sorum olucak 62 kiloyum 58'e düşmek istiyorum atak süresi 3 gün yeterli mi acaba birde atak döneminde abartmamak  şartı ile içki içebilirmiyiz
  teşekürler

  [Bu Yoruma Yanıt Ver]

  Samime Ünlü Sonugüler Reply:

  Merhaba, vermek istediğiniz kilo çok az, 1-2 gün atak süresi yeter, fakat bunu verilen linkten hesaplarsanız daha doğru bir sonuç elde edersiniz.

  [Bu Yoruma Yanıt Ver]

  cerrn Reply:

  teşekkürler alkol ile ilgili sorum da vardı :)

  [Bu Yoruma Yanıt Ver]

  Samime Ünlü Sonugüler Reply:

  Dukan diyetinde alkol yasak, eğer sıkça içki içiyorsanız, kilo vermek için sadece içkiyi birakmanız bile yeterli olabilir, çünkü vücut içkiden alınan kaloriyi direk depo ediyor.

  [Bu Yoruma Yanıt Ver]

  gamze Reply:

  Benim atak döneminde 5. günüm ve 4 kilo vermiş durumdayım. bu biraz fazla hızlı değilmi? birde kabızlık problemim hat safada bir kaç tane kuru kayısı yedim dün ve bugün tuvalet problemim çözüldü gibi. kuru kayısın bir zararı olurmu? teşekkürler

  [Bu Yoruma Yanıt Ver]

  Samime Ünlü Sonugüler Reply:

  Merhaba Gamze, eğer kilo fazlan çoksa atak döneminde bu kadar kilo verebilirsin, aslında atak döneminde ödem çözülüyor, bu nedenle aşırı kilo kaybediyormuşsun gibi düşünme, asıl kilolar seyir döneminde veriliyor. Kayısıya gelince aslında diyette izin yok ama problemi çözüyorsa bence çok kafaya takılmamalı, ama yine de seyir döneminde kayısı yerine lifli sebzeler tüket, bol su iç,sorun kalmayacaktır diye düşünüyorum. Ve de yulaf kepeğini asla ihmal etme, bu karbonhidrat yoksunluğu hissetmemene yardımcı olacaktır.

  [Bu Yoruma Yanıt Ver]

 124. Ebru

  Merhaba, dukan diyeti 2. evredeyim ve son 2 kilom  kaldı. Kuralları çok iyi bir şekilde uyguladım fakat dün.. maalesef bozmak durumunda kaldım. Karnım çok açtı ve misafirlikteydim, diyete uygun şeyler bulamadım. Köfte, kızarmış biber yoğurt yedim ve bir tabakta profiterol.. Bugün yine diyetime devam ediyorum fakat dünü kapatmak adına ne yapmalıyım? teşekkürler..

  [Bu Yoruma Yanıt Ver]

  Samime Ünlü Sonugüler Reply:

  Merhaba Ebru, böyle bir durumda ertesi gün yaptığınız egzersiz süresini artırabilirsiniz,ya da planlı bir durumsa gün içinde aldığınız kaloriye dikkat etmelisiniz. Ama bu diyette kaçamaklara yer yok.

  [Bu Yoruma Yanıt Ver]

 125. özgür

  iki gün sonra diyete başlayacağım.seyir evresinin süresi ideal kiloma ulaşana kadar mı sürecek anlamadım

  [Bu Yoruma Yanıt Ver]

  Samime Ünlü Sonugüler Reply:

  Merhaba Özgür, evet seyir evresi ideal kilonuza ulaşana kadar devam edecek, fakat bu Dukanın hesaplarına göre olan ideal kilo, Verilen link aracılığıyla hesaplayabilirsiniz. Diyetteki evrelerin uzunluğu sonrasında mailinize gönderiliyor.

  [Bu Yoruma Yanıt Ver]

 126. Eleman

  Merhaba ben eleman yasim 37 dukan diyetine baslayali 21 gun oldu bunsure boyunca 7 kilo verdim vermem gereken 7 kilo daha var akilima akilan 1-2soru var ben hem atak hemde seyir doneminde maydanoz tuketiyorum bununla ilgili bir kisitlama var mi? Ayrica yulaf kepegini her gun Ligth peynir light yogurt ve iki yumurta
  Ayla tuzlu krep yapip kahvaltida tuketiyorum bu sekilde vucuduma bir aliskanlik yapmis olup kilo vermeme zarari olur mu siz surekli yiyecekleri farkli sekillerde tuketin diyorsunuz bu konuda bana yardimci olabilirmisiniz bir de seyir doneminde her ogunde sebze tuketmek dogru mu? Tesekkur ediyorum dukancilara kolay gelsin :D

  [Bu Yoruma Yanıt Ver]

  Eleman Reply:

  Pardon yanlis yazmisim anlamdiginiz bir kelime olursa sorabilirsiniz.

  [Bu Yoruma Yanıt Ver]

  Samime Ünlü Sonugüler Reply:

  Artık seyir dönemine geçmişsiniz, protein günleri haricinde maydanoz tüketebilirsiniz.
  Yaptığınız krep gayet sağlıklı, bunu zaten sadece kahvaltıda tüketiyorsunuz, diğer öğünlerde alternatif farklı yiyecekleri seçersiniz. Protein günlerinde sadece protein, sebze+protein günlerinde istediğiniz kadar sebze tüketebilirsiniz diyor Dukan. Fakat şunu da ekliyor, bu özgürlükten faydalanıp sürekli bir şeyler çiğneyip durmanız da gerekmiyor. ama tabi ki doygunluk hissedene kadar yiyebilirsiniz.

  [Bu Yoruma Yanıt Ver]

 127. linaa

  Merhaba,dukanda 20. günümdeyim. 63 kilo ile başladım atak evresini tam dukanın dediği kiloda tamamladım 61.700. Şuan seyirdeyim 5-5 yapıyorum fakat bir türlü kilo veremiyorum sabahları 60 kilo çıkıyorum,gün içerisinde 61 oluyorum.Günlük 30 dk yürüyüş yapıyorum,hiç diyetimden dışarı çıkmadım bol bol su içiyorum.Sorun nedir anlamıyorum acaba bu diyeti bırakmalı mıyım çok ta umutla başladım,daha fazla kilo veremeyeceğim galiba ...  Hedefim 55kg olmaktı.. :(

  [Bu Yoruma Yanıt Ver]

  Samime Ünlü Sonugüler Reply:

  Kilo sabitlenmesi durumunda Dukanın önerisi egzersiz süresini iki katına çıkarmak ve de saf proteinden oluşan atak dönemini tekrar uygulamak. Diyeti bırakmadan önce bunu deneyebilirsiniz. Diyetin size inmenizi önerdiği kilo kaç bunu hesapladınız mı? Genelde yaş, metabolizma, ideal kilonuz (dukanın hesabına göre) , genetik yapınız kilo vermenizi etkileyebilir. Kendimden örnek verecek olursam dukan diyetiyle diğer diyetlerle inemediğim kiloya inebildim.

  [Bu Yoruma Yanıt Ver]

  linaa Reply:

  yani diyetime baştan mı başlamam gerekiyor?

  [Bu Yoruma Yanıt Ver]

  Samime Ünlü Sonugüler Reply:

  isterseniz önce egzersiz süresini iki katına çıkararak deneyin,5+5 yaptığınız için protein aldığınız süre çok uzayacak aksi halde.

  [Bu Yoruma Yanıt Ver]

 128. Rüzgar

  Şeker yasak mı bu diyette.Yoksa bir sınırı var mı... Salam sucuk sosis jambon gibi yiyecekler bu diyette et yerine yenebiliyor mu.Katkı maddesi olduğu için yasak olduğunu düşünüyorum.Emin olmak için soruyorum.Cevabınız için teşekkürler...

  [Bu Yoruma Yanıt Ver]

  Samime Ünlü Sonugüler Reply:

  Karbonhidrat içeren yiyecekler atak ve seyir döneminde yasak. Şeker kesinlikle yasak. İşlenmiş gıdalardan da sadece yağsız jambon tüketebilirsiniz. Diğerleri yağ içerdiği için yenmemesi gerekiyor.

  [Bu Yoruma Yanıt Ver]

 129. deniz

  Ben 4 ağustostan beri dukan yapmaktayım.Bayramda 2 gün diyete ara verdiğim için bayram sonrası yeniden başladım.70 kg. dan 64 kg. a düştüm.Seyir dönemini 5+5 yapıyorum.Ancak son 4 gündür kilo veremediğim gibi her gün 200-300gr alarak bu sabah itibari ile 64.800 oldum.Genelde bir kaç gün çıktıktan sonra inişe geçerdim ve hiç bu kadar yükselmemiştim.Sorunun ne olduğunu bulamıyorum.Egzersiz en başından beri yapamıyorum zaten.Yani başında neyse şimdide o.Acaba son hafta sadece tavuk yemem sebep olabilir mi diyorum.Kırmızı et yemiyorum.Tabi  bu sadece bir fikir.
  ,

  [Bu Yoruma Yanıt Ver]

  Samime Ünlü Sonugüler Reply:

  Merhaba Deniz, Egzersize başlamayı deneyebilirsin, 20 dk bir şekilde yapılabilir, evde de yapabilirsin, sadece tavuk değil, yoğurt, süt, peynir , yumurta yiyebilirsin. Tek yönlü beslenmenin yanlış olduğunu düşünüyorum.

  [Bu Yoruma Yanıt Ver]

 130. tuğberk

  benim bir sorum olucak bu kıtabı almayı dusunuyorum ama benım 10 kılo fazlam var toplamda bu dıyet 15 gün falan mı suruyo ben orayı anlayamadım yoksa sadece bu ılk evre için mi diğer evreler içinde mi gün fazlalaşıyo 

  [Bu Yoruma Yanıt Ver]

  Samime Ünlü Sonugüler Reply:

  Diyette herkes için farklı süreler geçerli, bunu öğrenmek için yazıda verilen linke girerek her bir dönemin size özel ne kadar süreceği ile ilgili bilgi alabilirsiniz. Diyetin atak dönemi kilo fazlanıza göre 1-10 gün arasında değişiyor. Diyet diğer dönemlerle birlikte çok daha uzun sürüyor.

  [Bu Yoruma Yanıt Ver]

 131. ipek

  arkadaşlar merhaba bende dukancılardanım pazartesi başladım bugün 30 ağustos 2 kilo vermişim atak dönemini 7 gün yapmayı düşünüyorum hedefim 10 kilo inşallah veririm yapan herkese başarılar dilerim yapanlara önerim kalp zarar görmemesi için 2 lt su yeşil çay ve sodayı bolca tüketin.

  [Bu Yoruma Yanıt Ver]

 132. Yesimokun

  Merhaba,
  47 yasındayim.22 yasından beri ortalama 3 yılda bir diyet düzenini yasadim. An itibari ile 79 kilodan 74 kiloya ancak inebilmis durumdayım.
  Boyum 162 cm. Testi uyguladığımda 4 gün atak yapmam gerektiğini öğrendim. İdeal kilom 61 imiş. Hepsi iyi güzel ...de... İrade ve sabır konusunda sorunum olmamasına rağmen büyük bir düşmanım var: cooook yavaş çalışan bir metabolizma. Bugüne kadar yaptıgım diyetlerde (hepsi doktor kontrolundeydi) haftada 300-400 gram kilo verebildim. (iyi haber,tümünü yağdan veriyorum). Fakat cok uzun soluklu yapmam gerektiği için,hepsinde de,sac tırnak dökülmesi ve halsizlik sıkıntısı yüzünden hedefe ulaşmadan hep bırakmak zorunda kaldım. Bayram sonrası ne yapayım diye arastirirken sizin yazınızı buldum. Ne dersiniz benim için umut var mı? :)))))

  [Bu Yoruma Yanıt Ver]

  Samime Ünlü Sonugüler Reply:

  Merhaba Yeşim Hanım,
  Maalesef metabolizma konusunda bazıları daha şanssız oluyor, tabi ki buna yaş vs gibi faktörler eklendiğinde durum iyice güçleşebiliyor. Dukan diyetinin kesinlikle işinize yarayacağını düşünüyorum, protein tüketimi kilo vermeyi sağlıyor fakat diyete uygun davranmak gerekiyor, yulaf kepeği, su tüketimi, yürüyüş diyetin yanında mutlaka yapılmalı, ve sizin için kesinlikle bir umut olduğunu düşünüyorum. Hatta yapıp deneyimlerinizi paylaşırsanız çok iyi olur.

  [Bu Yoruma Yanıt Ver]

  Samime Ünlü Sonugüler Reply:

  Ayrıca saç ve tırnak dökülmeleri vitamin ve mineral eksikliğinden olabilir, diyet dönemlerinde multivitamin tablet alabilirsiniz.

  [Bu Yoruma Yanıt Ver]

 133. pupiii

  merhaba,ben 22 yaşındayım 164 boyunda ve 60 kiloyum.20 yaşına kadar 50 ile 55 arasında gidip geldim maksimum 55 oldum.2 sene önce depresyon ilaçları kullandım ve 65 kiloya kadar çıktım.şuan ilacımı değiştirdim kilo aldırmıyor 60 kiloda kaldım ama daha fazla inemiyorum,vucucumda bu kilolar yerleşti galiba artık yaşamımı bu kiloyla devam ettireceğim.dukanı arkadaşlarım tavsiye etti fakat hiç umudum yok,tekrar eski kiloma dönmek istiyorum ama inanmıyorum, inanmak başarmanın yarısıdır diyolar :( daha önce bir takım internetten diyetler denedim hepsiyle aç kaldım halsiz kaldım günlük işlerimi yapamadım bu da öyle olacak diye korkuyorum. bayramdan sonra başlamak istiyorum ama hala etkisi olmayacağını düşünüyorum,ne yapmam gerek bilmiyorum:(

  [Bu Yoruma Yanıt Ver]

  Samime Ünlü Sonugüler Reply:

  Merhaba Pupiii, bilmeyen de seni 100 kg falan sanacak, bu ne karamsarlık:) Kesinlikle artık kilo veremem falan diye düşünme, hem çok gençsin hem de abartılı bir kilon yok. Öncelikle sana şunu öneriyorum, daha fazla hareket, bu aynı zamanda depresif ruh halini değiştirmeni sağlayacaktır. Bunun yanında bilinçli beslenme çok önemli, dukan diyetiyle kesinlikle kilo verirsin fakat sonrasında bunu koruman önemli, bilinçli bir beslenme düzeni izlemelisin, yürüyüş yapabilirsin. Ama diyete kendini gerçekten hazır hissettiğinde başla, yoksa yarıda kalma ihtimali, olabilir. Kolaylıklar diliyorum.

  [Bu Yoruma Yanıt Ver]

 134. şebnem

  slm .. zayıflama hapları kullanarak aldığım kilolardan kurtulmak için dukan diyetine başlamak istiyorum . fakat günlük liste olmadığı için ve tarifler ilginç geldiği için hala tereddütlerim var. (bu tereddütler elimizin altında bulamayacağımız gıdalarla ilgili)günlük hayatımda 13 saat çalışıyorum kalan zamanımda da evde de 2 çocukla uğraşmak epey zor oluyor kısacası vakit darlığından bu verilen tarifleri hazırlamam mümkün değil.. sabit bi listesi varmıdır acaba işimi kolaylaştırması açısından.. şimdiden tşk..

  [Bu Yoruma Yanıt Ver]

  Samime Ünlü Sonugüler Reply:

  Merhaba Şebnem, Dukan diyetinin sabit bir listesi yok, atak döneminde sadece protein tüketiyorsun, yağsız olması tercih sebebi, yani peynir yumurta süt, et yoğurt istediğin kadar tüketebilirsin. mutlaka 2 kaşık yulaf kepeği tüketiyorsun. İçerikler yazıda verilmiş zaten. Tarifler sana ilginç gelebilir, fransız mutfağına ait tabi. İstersen haşlama, istersen ızgara, istersen fırında pişirebilirsin. Böyle bir özgürlük var. Aslında bu kolaylaştıruyor işi, çünkü damak zevkine uydurmak sana kalmış. Yine sorun olursa cevaplarım sevgiler

  [Bu Yoruma Yanıt Ver]

 135. filiz

  bende baslamayı dusunuyorum bu dıyete ama anlamadıyıgım bısey var atak donemı kısıye gore degısıyomu ben sımdı kac gun atak donemı yapacagım kılom 66 58 felan olmak ıstıyorum sıtesıde ıngılızce formu dolduramadım.....

  [Bu Yoruma Yanıt Ver]

  Samime Ünlü Sonugüler Reply:

  yMerhaba Filiz, yukarıdaki yorumları okursan  ingilizce bölümleri nasıl dolduracağına ilişkin açıklama var, onu takibedersin. Senin için 3 gün atak dönemi yeterli olur sanırım. Ama yine de hesaplaman iyi olur.

  [Bu Yoruma Yanıt Ver]

 136. özge

  merhabalar. ben 13 gün bu diyeti uyguladım ve 3 gün ataktan sonra seyir döneminin onuncu günündeydim. bu süre zarfında 4 kilo verdim. sorun şu ki, daha önceden dukanla 12 kilo veren arkadaşımla konuşurken yaptığım bir hatayı farkettim. ben seyir devam ederken bir kaç gün malesef bir kaç tane meyve yedim ve arkadaşım dediki diyete tekrar başlamalısın. meyve yememen gerekirdi diyet bozulmuş... şuan olduğum kilodan testi tekrarladım ve 2 gün atak yap diyordu. bugün birini yaptım ve yarın ikincisi.. yaptığım şey doğru mu? üst üste atack yapmak bana zarar verir mi? ya da böyle bir hatada tekrar başlamak doğru mu? şuan olduğum kilo farklı olduğu için günler, ve dönemlerin süreleri değişti. gerçekten kafam karıştı. kısa zamanda yanıtlarsanız sevinirim.

  [Bu Yoruma Yanıt Ver]

  Samime Ünlü Sonugüler Reply:

  Evet Özge diyeti bozarsan aynen baştan başlaman gerekiyor, üst üste 2 günlük atak süreleri sorun yaratmaz fakat diyeti bozarsan amacına ulaşman gecikir. Süreler de değişir ama yeni girdiğin değerlere göre yap artık ve de mümkün olduğunca bozmamaya çalış.

  [Bu Yoruma Yanıt Ver]

 137. Selin

  Bu diyette tuz kullanimi nasil olmali?4.gunumdeyim tuz hic kullanmadim peynirler ligt ama tuz oranlari yuksek gibi geldi peynirden aldigm tuz yeterli gelir mi?

  [Bu Yoruma Yanıt Ver]

  Samime Ünlü Sonugüler Reply:

  Tuzla ilgili bir kısıtlama yok, bol su içeceğiniz için tuz tüketmeniz özellikle gerekli ve önemlidir.

  [Bu Yoruma Yanıt Ver]

  sezen Reply:

  yazdığınız bu bilgi yanlış.kitapta tuzu asgari seviyede kullanımın altı çiziliyor..

  [Bu Yoruma Yanıt Ver]

  Samime Ünlü Sonugüler Reply:

  Merhaba Sezen, Dukan diyet kitabında evet tuz tüketimini sınırlayın diyor, tabi ki tuz su tutmaya neden olduğu için bir diyetin başarısını etkiliyor fakat Dr. Dukan da çok önemli bir ayrıntıyı atlamış, Dukan diyeti protein tüketimi fazla olan bir diyet olduğu için su tüketimini artırıyor, ağız kuruluğu nedeniyle sürekli su tüketme ihtiyacı doğuyor. Eğer günde 8-10 bardak (ortalama) gibi su tüketiyorsanız tuz tüketimi de buna uygun olmalı aksi halde çok su tüketip tuz alınmazsa bu hayatı riske sokan su zehirlenmesine neden olabiliyor. Bunu medyada bazen görüyoruz. Su diüretik yani idrar söktürücüdür, ne kadar su içerseniz o kadar idrar çıkışınız artar. Tabi ki bu idrarla birlikte hayati önemi olan sodyum gibi iyonlar da kaybedilir. İşte tuz bu desteği sağlar. Son olarak şöyle diyebiliriz, eğer su tüketiminiz diyetle beraber çok arttıysa tuzu kısıtlamanıza gerek yoktur.

  [Bu Yoruma Yanıt Ver]

 138. enise

  mrb lar ben 23 yaşındayım ama küçüklüğümden beri hep balıketliyim lisede hırs yapıp 88 kilodan 68 kiloya düştüm we uzun süre öyle kaldım şimdide 55 kiloya düşüp bunu korumak istiyorum ama linkten yaptığım sonuca göre 61kg ideal azıo bu bana fazla geldi boyum 1.67 siz ne düşünüosunuz acaba az değilmi 7 kilo???

  [Bu Yoruma Yanıt Ver]

  Samime Ünlü Sonugüler Reply:

  Merhaba Enise, bu sitedeki hesaplama yöntemi kişisel bazı özellikleri de dikkate alarak hesaplama yaptığı için daha gerçekçi bence, diğer sitelerdeki beden kitle endeksini hesaplama motorları boy ve cinsiyet dışındaki diğer özellikleri dikkate almıyorlar bu nedenle gerçekçi değiller. Önemli bir kilo vermişsin zaten, 7 kilo da az bir kilo değil . Ayrıca ince bir görüntü için tek yok kilo vermek değil, spor yapıp sıkı bir vücut yapısı elde edebilirsin, bu çok daha sağlıklı bence. Kolaylıklar diliyorum.

  [Bu Yoruma Yanıt Ver]

 139. aykut

  yukardaki testte 3 gün atak önerdi acaba onu bir hafta yada 10 gün yapsam daha hızlı kilo verebilirmiyim?

  [Bu Yoruma Yanıt Ver]

  Samime Ünlü Sonugüler Reply:

  Aykut Bey önerilen süre, sizin kilo fazlalığınızla ilgilidir, bu süreyi çok uzatmamak uygun olur diye düşünüyorum, diyetin 2. bölümünü de uygulasanız yine kilo verirsiniz, eğer arada duraklama dönemleri olursa bu saf proteinden uluşan atak dönemini uygularsınız.

  [Bu Yoruma Yanıt Ver]

  dukan Reply:

  merhaba şu siteyi incelersen soruna cevap bulacaksın sitede dukan diyeti testi var orayı incele mutlaka bilinçsizce düz mantıkla davranmak vucuda zarar verecektir. site bu: http://www.dukandiyetigunlugu.com

  [Bu Yoruma Yanıt Ver]

 140. emine öztürk

  merabalar bu kitabı nasıl edinebilirim

  [Bu Yoruma Yanıt Ver]

  İlşad Özkan (ZT Yönetim Hesabı) Reply:

  Merhaba,
  Kitap konusunda bir yönlendirme yapmamayı tercih ettik çünkü birkaç farklı kaynaktan bu kitabı bulabilirsiniz, örneğin ben İngilizcem üst düzeyde olmamasına rağmen İngilizce aslını tercih ediyorum.

  Biz insanlar kitabı satın almadan diyeti öğrenebilsinler diye bu yazıyı yayınlamak istedik.

  [Bu Yoruma Yanıt Ver]

 141. buse

  ingilizcem yeterli olmadığından verdiğiniz sitedeki testi yapamadım . aceba sorularda ne demek istediğinide yazarsanız olurmuu? google çeviri yanlış çeviriyor denedim. şimdiden teşekkürler.

  [Bu Yoruma Yanıt Ver]

  Samime Ünlü Sonugüler Reply:

  Buse merhaba, öncelikle linke tıklayıp açtığınız sayfada Firsth name yazan bölüme adınızı yazıyorsunuz onun altında gender yani cinsiyet bölümü var Male-erkek Famale kadın demek, hemen yan tarafta yout target weight yani hedeflediğiniz kilo yazıyor burda pound cinsinden verilmiş change yani değiştir yaparak onu Kg haline getiriyorsunuz ve onun altındaki need to lost weight fast yani hızlı kilo vermek istiyor musunuz kısmına yes ya da no diyorsunuz GO'ya basıyorsunuz

  [Bu Yoruma Yanıt Ver]

  Samime Ünlü Sonugüler Reply:

  Bundan sonraki adımda yine bir pencere açılıyor ve burdaki tüm boşlukları doldurmanız gerekiyor, bir kez kullandığınız mail hesabını ikinci kez kullanamıyorsunuz o yüzden bilgilerinizi doğru girmeniz gerekir.
  Firsth name: İsim
  Male- Famale : Erkek/kadın
  Current weight: şimdiki kilonuz
  Email: mail adresi
  alttaki bölüme geçiyorsunuz;
  How much would like to weight: Kaç kilo olmak istiyorsunuz?
  Have you already follewed any diet in orders to lose weight?: şimdiye kadar kilo vermek için herhangi bir diyet uyguladız mı?
  What is the most you have everweighted?: daha önce ulaştığınız en yüksek kilo nedir?
  After the age of 18......:18 yaşından sonra düştüğünüz en düşük kilo nedir?
  What is the your stable weight: ortalama kilonuz nedir?
  What is your height? : Boyunuz

  [Bu Yoruma Yanıt Ver]

  Samime Ünlü Sonugüler Reply:

  Your body bölümüne geçiyorsunuz,
  Are you in a hurry to lose weight? kilo vermek için acele ediyor musunuz?
  İn your family is there a tendency to put on weight?: ailenizde kilo alma eğilimi var mı?
  Does eating less make you tired?: Az yemek yorgun hissetmenize sebep olur mu?
  Lets assess your bone structure:Kemik yapınız nasıldır
  ilk seçenek ince ,ortadaki normal sondaki kalın, kemik yapına göre birini seçmelisin
  En son bölümde de yıl ay ve gün olarak doğum tarihini gir
  Coose your user namen istediğin bir isim seç,adınısoyadını yazabilirsin,
  password kısmına şifre yaz
  şifreni alta bir daha yaz,
  kutucuğa tik at
  Calculate kısmına bas, yine sormak istediğin birşey olursa yardımcı olurum, hoşçakal.

  [Bu Yoruma Yanıt Ver]

 142. fevzi

  Merhaba
  Dukan diyetinin 4. günündeyim sadece protein diyetine dewam etme durumum olsa sorun olurmu cunku cok güzel kilo wermekteyim 4. günde 2 kilo werdim 115 ten 113 düstüm

  [Bu Yoruma Yanıt Ver]

  Samime Ünlü Sonugüler Reply:

  Fevzi merhaba, atak dönemi dediğimiz saf protein tüketiminin süresi kişinin kilosuna bağlıdır. Senin kilona baktığımızda bu süreyi 10 gün yapabilirsin. ben daha sonrasında diyetine sebzeleri de eklemeni öneriyorum. Çünkü insan metabolizması mineral ve vitaminlere de ihtiyaç duyar ve bunu protein içeren gıdalardan tek başına sağlaman mümkün değildir. Hiç merak etme bu diyeti uygun bir şekilde sürdürürsen sebze yemeğe başladığında da kilo vermeye devam edeceksin. sebzelerin kalorisi de diğer gıdalara göre oldukça düşüktür. Bu hem gıdalarının çeşitlenmesini sağlayacak ve diyetten sıkılmanı engelleyecektir. utlaka diyetin yanında yürüyüş de yap. Eğer diyeti sürdürürken uzun süre kilo veremezsen saf proteinden oluşan atak dönemini tekrar uygula, egzersiz süresini uzat, yine kilo vermen devam edecektir. Mücadelende başarılar diliyorum.

  [Bu Yoruma Yanıt Ver]

 143. ramazan

  atak döneminde soğan biber yeniyor mu. örneğin tavuk yapacağız soğanla yağsız kavurabilir miyiz?

  [Bu Yoruma Yanıt Ver]

  Samime Ünlü Sonugüler Reply:

  Yemeği pişirirken tat  versin diye kullanabilirsiniz, kitapta da soğanla yapılan atak dönemi yemekleri var. Fakat biliyorsunuz atak döneminde sadece protein tüketiliyor, fakat soğanın tüketimiyle ilgili bir sınırdan bahsedilmemiş, bilakis bu tür tarifler mevcut.

  [Bu Yoruma Yanıt Ver]

 144. TURAN

  güzel bir yazı olmuş teşekkürler

  [Bu Yoruma Yanıt Ver]

  Samime Ünlü Sonugüler Reply:

  İlginize çok teşekkürler.

  [Bu Yoruma Yanıt Ver]

  refika Reply:

  ya testi yapıyorum sürekli olumsuz yanıt veriyor ve bastan yazıyorum neyi yanlış yapıyorum anlamadım

  [Bu Yoruma Yanıt Ver]

  Samime Ünlü Sonugüler Reply:

  Yanlış ya da eksik yaptığınız bölümün yanında uyarı penceresi çıkar, genelde kullanıcı adı ile ilgili olabiliyor, adı değiştirebilirsiniz öyleyse , ya da ilgili bilgiyi girin.

  [Bu Yoruma Yanıt Ver]

  Melisa yazıcı Reply:

  Merhaba ben %100 şeker ilavesiz meyve suları içiliyor mu seyir evresinde bunu merak ettim

  [Bu Yoruma Yanıt Ver]

  ELN AXM Reply:

  Eğer hata olarak  40 rakamı çıkıyorsa bu inmek istediğinz kilo demektir. İlk bakışta vermek istedğiniz kilo gibi görülebilir

  [Bu Yoruma Yanıt Ver]

  nur Reply:

  Merhaba 3 gun oldu oda arkadasimla birlikte basladik o surekli halsiz oldugunu ve aciktciktigini soyluyor bendr diyetimde kendimi cok iyi hissediyorum ama zayifladigimi dusunmuyorum tartiya cikip morelimi bozmak istemiyorum hangimizinki normal ve sabah kahvalti su saatte aksam yemek su saatte die bir sinirlama var mi? Birde sade soda icilebiliyor mu?

  [Bu Yoruma Yanıt Ver]

  Samime Ünlü Sonugüler Reply:

  adet öncesi dönemse kilo kaybını hemen görmezsiniz. Kişi kendini halsiz, mutsuz hissedebilir, başağrısı olabilir. Bunların hepsi karbonhidrat alınmadığı için. Arkadaşınız neden aç hissediyor, istediği kadar yiyebilir. Kilo vermemek gibi bir durum olamaz. Yemek saati ile ilgili sınırlama yok. Soda içebilirsiniz.

  [Bu Yoruma Yanıt Ver]

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


+ 9 = 18