Göğüs küçülmesi, fitness yapan kızlar, düzenli spor yapan kadınlar, sporcularda meme ufalması gibi konular hakkında olup fitness, spor, egzersiz ve sağlıklı yaşam konularıyla ilgili olan bu yazıda kullanılan telif haklarıyla korunan görseller: Benicio Murray | www.benicio.com.au ve Benicio Murray | www.benicio.com.au Creative Commons lisanslarına uygun olarak kullanılmıştır.

Ben Ettim Siz Etmeyin

Yazan: Leyla Ateşel

Kim bilir nice zaman sonra yaptığı arama sonuçlarıyla yolu bu siteye düşmüş, şu satırlara kadar ulaşabilmiş genç kardeşim, dinle beni. 20'lerin başlarındasın, metabolizman canavar gibi, yiyorsun yiyorsun tık yok, azcık göbeğin çıkıyor o kadar. Vücut desen kum saati, azıcık özenle taş gibi olacağın yıllar. Bugün 30 yaşında ve bu yollardan geçmiş ablanı dinle, ne yap ne et, asla hareketsiz kalma, depresyona girme, kendine bakmayı asla erteleme. Bugün fiziğini korumak için harcaman gereken enerji ve zamanın üç katını on yıl sonra istediğin şekle girmek için harcayacaksın, güzel olan birşeyle ilgilenmek için bozulmasını beklemeye gerek yok. 30 yaşında o zamanı, enerjiyi ve motivasyonu bulacağının da garantisi yok, kalıverirsin bıngıl bıngıl. Spor yaparım veririm, yediklerime dikkat ederim demek 20'lerin sonlarında başladıysan çok da anlam ifade edemiyor, bi tarafı düzelteceğim derken diğer tarafı bozuyorsun ve eski formuna dönemiyorsun. Şeker ve karbonhidrat artık senin dostun değil, 20'lerde sebep oldukları gözüne görünmezken 30'larda aynada gördüğüne inanmak istemeyebilirsin. Kendinle ilgili hiçbir şeyi erteleme, senin iyiliğin ve sağlığından önemli değil hiçbir şey. Evet, hiçbir şey.

Küçülmeyen Göğüs İstiyoruz!

Bana dönersek üç aylık fitness deneyimim sonucunda daha ince, daha güzel ve daha zindeyim. Fiziksel olarak güçlü hissetmemenin özgüveni nasıl etkilediğinin hiç farkında değildim, hayatında hiç olmayan şeylerin eksik olduğunun farkına varmak pek mümkün olamıyor biri işaret etmedikçe veya hasbelkader sen bulmadıkça. Oh ne güzel, kollarımın inceliği fotoğraflarda ilk dikkat çeken şey olmayacak, kondisyonum artıyor derkeeennn salonda ve evde ne zaman kol, omuz çalışsam, ne zaman haftada beş kere en az bir buçuk saat çalışmaya gitsem göğüs ölçümü kaybettiğimi tekrar tekrar gözlemledim. Haftada beş benim ihtiyacım olandan çokmuş, üçe düşürdüm, fitness için tavsiye edilen de oymuş. Göğüs ölçüm benim için o kadar önemli ki, ölçüyü kaybettiğimde depresyona giriyorum. Erkeklerin bunu anlamasını beklemiyorum, beni zamanında dolgun göğüslere sahip olan ve onları kaybeden kadınlar anlar ama erkeklerin anlamalarını da şöyle sağlayabilirim, ölçüsü sizi tatmin eden bir organınızın küçüldüğünü düşünün. Evet aynen öyle. İnsanın kendine yönelik algısı özgüvenini çok etkiliyor. Kendimi ben gibi hissedemiyordum, kendimi 13-14 yaşımdaki hâlimle görmeye başlamıştım rüyalarımda. E hadi dedim yağlanayım, salladım salona gitmeyi, bir umut eski hâllerine gelirler belki. Ne hikmetse bel üstünden yağlanamıyorum artık, yediklerim doğrudan aşağıya gidiyor, tam bir armuta dönüşüyorum. Facebook'ta fitness modeli olan ablaların fotoğraflarına bakıyorum, bütün ölçüleri yerinde, diyorum nasıl yaptınız, bu kadar yoğun çalışıp göğüs ölçüsünü kaybetmediniz, kaybetmişler elbette, mis gibi silikonları varmış.

Çarpıcı bir örnek olarak şu yukarıdaki ablayı izleyelim. Ardı ardına iki bebek dünyaya getirerek formunu kaybetmiş, önce yediklerine dikkat etmeye başlamış, sonra evde koşu bandı kullanmış, istediği sonuca ulaşamayınca netten satın aldığı çeşitli egzersiz programlarıyla çalışmaya başlamış evde. Onun da ilk kaybettiği şey göğüsleri, yorumlarda bayağı tartışılmış bu konu. Vücudun neresinden yağ yakabileceğini seçebilseydik keşke, kadınlar için o kadar önemli ki bu. Bu sorunu anlattığım kadın veya erkek bütün antrenörler göğüs çalışmayı tavsiye ediyor ama bunu bir cevap verebilmiş olmak için söylüyorlar, göğüs çalışınca göğüsler yağ yakma sinyali alıyor bir şekilde ve güle güle kızlar :( Erkek olup istediğim gibi takılmayı istediğim zamanlar da oldu, endişe etmeleri gereken şeyler bize oranla o kadar az ki.

Bir de sevgili yan komşum, bu kadar sigara içme n’olur, cam açıksa camdan alıyorum kokuyu, kapalıysa dış kapı aralığından sızıyor nasıl bir yoğunlukta içiyorsan. O vücut, o nefes sonra çok lazım olacak, arayıp bulamayacaksın.

Bütün görüş ve deneyimlerinizi almaya hazırım güzel hanımlar, tatlı beyler.

Bu yazı kanunen tescillenmiştir.