Aşırı Spor Göğüsleri Küçültüyor

 

Göğüs küçülmesi, fitness yapan kızlar, düzenli spor yapan kadınlar, sporcularda meme ufalması gibi konular hakkında olup fitness, spor, egzersiz ve sağlıklı yaşam konularıyla ilgili olan bu yazıda kullanılan telif haklarıyla korunan görseller: Benicio Murray | www.benicio.com.au ve Benicio Murray | www.benicio.com.au Creative Commons lisanslarına uygun olarak kullanılmıştır.

 

 

 


 

Ben Ettim Siz Etmeyin

 

 

Yazan: Leyla Ateşel

Kim bilir nice zaman sonra yaptığı arama sonuçlarıyla yolu bu siteye düşmüş, şu satırlara kadar ulaşabilmiş genç kardeşim, dinle beni. 20'lerin başlarındasın, metabolizman canavar gibi, yiyorsun yiyorsun tık yok, azcık göbeğin çıkıyor o kadar. Vücut desen kum saati, azıcık özenle taş gibi olacağın yıllar. Bugün 30 yaşında ve bu yollardan geçmiş ablanı dinle, ne yap ne et, asla hareketsiz kalma, depresyona girme, kendine bakmayı asla erteleme. Bugün fiziğini korumak için harcaman gereken enerji ve zamanın üç katını on yıl sonra istediğin şekle girmek için harcayacaksın, güzel olan birşeyle ilgilenmek için bozulmasını beklemeye gerek yok. 30 yaşında o zamanı, enerjiyi ve motivasyonu bulacağının da garantisi yok, kalıverirsin bıngıl bıngıl. Spor yaparım veririm, yediklerime dikkat ederim demek 20'lerin sonlarında başladıysan çok da anlam ifade edemiyor, bi tarafı düzelteceğim derken diğer tarafı bozuyorsun ve eski formuna dönemiyorsun. Şeker ve karbonhidrat artık senin dostun değil, 20'lerde sebep oldukları gözüne görünmezken 30'larda aynada gördüğüne inanmak istemeyebilirsin. Kendinle ilgili hiçbir şeyi erteleme, senin iyiliğin ve sağlığından önemli değil hiçbir şey. Evet, hiçbir şey.

Küçülmeyen Göğüs İstiyoruz!

Bana dönersek üç aylık fitness deneyimim sonucunda daha ince, daha güzel ve daha zindeyim. Fiziksel olarak güçlü hissetmemenin özgüveni nasıl etkilediğinin hiç farkında değildim, hayatında hiç olmayan şeylerin eksik olduğunun farkına varmak pek mümkün olamıyor biri işaret etmedikçe veya hasbelkader sen bulmadıkça. Oh ne güzel, kollarımın inceliği fotoğraflarda ilk dikkat çeken şey olmayacak, kondisyonum artıyor derkeeennn salonda ve evde ne zaman kol, omuz çalışsam, ne zaman haftada beş kere en az bir buçuk saat çalışmaya gitsem göğüs ölçümü kaybettiğimi tekrar tekrar gözlemledim. Haftada beş benim ihtiyacım olandan çokmuş, üçe düşürdüm, fitness için tavsiye edilen de oymuş. Göğüs ölçüm benim için o kadar önemli ki, ölçüyü kaybettiğimde depresyona giriyorum. Erkeklerin bunu anlamasını beklemiyorum, beni zamanında dolgun göğüslere sahip olan ve onları kaybeden kadınlar anlar ama erkeklerin anlamalarını da şöyle sağlayabilirim, ölçüsü sizi tatmin eden bir organınızın küçüldüğünü düşünün. Evet aynen öyle. İnsanın kendine yönelik algısı özgüvenini çok etkiliyor. Kendimi ben gibi hissedemiyordum, kendimi 13-14 yaşımdaki hâlimle görmeye başlamıştım rüyalarımda. E hadi dedim yağlanayım, salladım salona gitmeyi, bir umut eski hâllerine gelirler belki. Ne hikmetse bel üstünden yağlanamıyorum artık, yediklerim doğrudan aşağıya gidiyor, tam bir armuta dönüşüyorum. Facebook'ta fitness modeli olan ablaların fotoğraflarına bakıyorum, bütün ölçüleri yerinde, diyorum nasıl yaptınız, bu kadar yoğun çalışıp göğüs ölçüsünü kaybetmediniz, kaybetmişler elbette, mis gibi silikonları varmış.

  

Çarpıcı bir örnek olarak şu yukarıdaki ablayı izleyelim. Ardı ardına iki bebek dünyaya getirerek formunu kaybetmiş, önce yediklerine dikkat etmeye başlamış, sonra evde koşu bandı kullanmış, istediği sonuca ulaşamayınca netten satın aldığı çeşitli egzersiz programlarıyla çalışmaya başlamış evde. Onun da ilk kaybettiği şey göğüsleri, yorumlarda bayağı tartışılmış bu konu. Vücudun neresinden yağ yakabileceğini seçebilseydik keşke, kadınlar için o kadar önemli ki bu. Bu sorunu anlattığım kadın veya erkek bütün antrenörler göğüs çalışmayı tavsiye ediyor ama bunu bir cevap verebilmiş olmak için söylüyorlar, göğüs çalışınca göğüsler yağ yakma sinyali alıyor bir şekilde ve güle güle kızlar 🙁 Erkek olup istediğim gibi takılmayı istediğim zamanlar da oldu, endişe etmeleri gereken şeyler bize oranla o kadar az ki.

Bir de sevgili yan komşum, bu kadar sigara içme n’olur, cam açıksa camdan alıyorum kokuyu, kapalıysa dış kapı aralığından sızıyor nasıl bir yoğunlukta içiyorsan. O vücut, o nefes sonra çok lazım olacak, arayıp bulamayacaksın.

Bütün görüş ve deneyimlerinizi almaya hazırım güzel hanımlar, tatlı beyler.

Bu yazı kanunen tescillenmiştir.

loading...

Yorumlar

11 Yorum - "Aşırı Spor Göğüsleri Küçültüyor"

Bildir

Sıralama:   En Yeniler | Eskiler | Beğenilenler
ayfer
4 yıl 6 ay önce

ben spor yaparak göğüslerin küçüldüğünü düşünmüyordum ve burda okudum. düzenli olarak haftada 3 gün salona gidiyorum . küçültmek için hangi alet le çalışmalıyım yada hangi hareketleri yapmalıyım. teşekkürler.

HaLiL
4 yıl 6 ay önce

Tecrübelerinizi paylaştığınız için teşekkürler; zira yaşantı sonucu öğrenmeler çok kalıcı ve yol gösterici oluyor. Benim merak ettiğim, ortaya koyduğunuz problemin bilimsel zeminde ulaştığınız bir sonucu (makale,araştırma vb.) var mı? Sporun önemi bilindiğine göre bahsettiğiniz kaybı yaşamadan çalışmalarınıza nasıl yön verdiniz? Yazınız soru işaretleriyle dolu 🙂 Cevaplar….

İyi çalışmalar…

dizifilmreplikleri
4 yıl 4 ay önce

enteresan bir konuya değinmişsiniz..

seyhan
3 yıl 11 ay önce

spor yaptığınız için değil de zayıfladığınız için gitmiş olabilir mi? zayıflayınca mutlaka gider çünkü

feray
3 yıl 8 ay önce
benim göğsüm zaten çok küçük arkadaşlar arasında fiziğim hala çocuk fiziği gibi diye dalga konusu oluyor keza kalçalarım da aynı şekilde çok dar pantolon hayatta oturmaz üstüme her markanın bedeni uymuyor spora başlamayı düşünüyorum fitness ve yüzme fakat göğüslerim zaten küçük büyür diye umut ediyordum henüz 22 yaşındayım ve silikon yaptırma lüksüm yok sanırım hiçbir zamanda olamayacak duruma aldırış etmiyordum fakat çevremden bile niye bu kadar incesin göğsün hiç yok tahta gibisin erkek gibisin fln deniyor şimdi fark ediyorum  belimde ince erkek gibiyim vücut hatlarım bir bayanınki gibi kıvrımlı değil artık giydiğim hiçbirşey olmuyor kilo alsamda kalçam dar , göğsüm… Read more »
zeynep
2 yıl 10 ay önce

Göğüs için bişey diyemcm benimde küçük ama kalçalarım var. kalçalar için bu sitede büyütme egzersizleri var onlardan çok faydalanan oluyor bence bakmalısın.

esra
3 yıl 7 ay önce
bende aynı dertten muzdaripim haftada 5 gün spor yaptım şuan ideal fiziğime kavuştum 85 bedeb olan göğüs ölçüm 70 e düştü kilo verdiğin için olmuş olabilirmi diyen arkadaşa cevap olsun buda asla çok fazla kilom olmadı hayatım boyunca 3 kilo fazla ile başladım hepsini verdim şuan 53 kiloyum ve 5 sene nce 50 kiloya indim sadece az yemek ve yürüyüşle bu kadar küçülmemişlerdi sanırım yogun spor ve cardiyo yapmak vucutta ulaşılabilecek en kolay yağ depolarını tüketiyor öncelikli buda göğüsteki bezeler şuan mutsuzum tabiki takmamaya çalışıyorum victoria secret ın mankenlerinin resimlerine bakın hepsi tahta gibi ama manken 😛 :)) böyle avutun… Read more »
LASOLE
3 yıl 5 ay önce

bence spordan çok kesinlikle kilo vermeyle alakalı bende 2 ay süresince 5 kilo verdim ve nihayet iyi oldu dediğim göğüsler de eriyen yağlarla birlikte gitti sütyenlerim boş boş oldu keşke istediğimiz yerden verebilsek. bu arada o videoda bahsedilen insanity i yapmış biri olarak diyet yapmadan bir gr yağ veremedim yani haftada 6 gün cardio yaptığım dönemde göğüslerim hala benimleydi:)son bir ayrıntı Türkiye’deki klasik yanılgı sütyen ölçülerinde yer alan 70-75-80-85 diye giden rakamlar göğüs ölçüsü değildir sütyenin bedeni çevreleyen lastiğinin ölçüsüdür.göğüslerinizin büyüklüğünü a-b-c-d diye giden harfler gösterir ki a en küçüğüdür.saygılar 🙂

zeynep
2 yıl 8 ay önce

Keyifli bir yazı idi.. Yalnz şunu belirtmem gerekir ki, fitness da kilo alma ve kilo verme odaklı bu sporu yapanlar var. Ayrıca zayıflamak adına bu sporu yapıyorsanız bile belirli saatler dahilinde yapmalısınız. Aksi halde gereğinden fazla enerji harcar, bunun etkisini de bedeninizde geç olmadan farkedersiniz.. Sonuç odaklı çalşmaktansa, biraz daha temkinli olmak da fayda var. Sağlıkla kalın..

Ayşegül
1 yıl 7 ay önce

Merhaba, ben 18 yaşındayım boyum 1.65 ve 47 kiloyum. Kalça büyütme programınızı okudum ancak bir kaç sorum var bu kiloda hareKetleri düzenli olarak yaparsam ben de de işe yarar mı? Birde kalça büyütme egzersizleri göğüs küçültür mü? Çünkü egzersizin göğüs küçülttüğünü okumustum. Şimdiden teşekkürler

Lifestyle
4 ay 6 gün önce

Peki bu göğüs küçülme durumunu ne kadar fitness çalıştıktan sonra kaybettiniz ?

wpDiscuz