Protein Tozu Zehirliymiş!

 

 


 

 

“Bütün Protein Tozları Toksiktir”miş…

 

 

 

 

Yazan: İlşad Özkan

Protein tozları öldürürmüş!

Facebook sayfamızda yöneticilerimizden biri sağdaki görseli paylaşmış. Görselin anlatmak istediği, insanların alkol, sigara vb. kullanımına karşı aşırı tepki verilmesi şöyle dursun bir anlamda onay verilmişken yani bunlar kanıksanmışken, protein tozu vb. sporcu ürünlerine karşı yasaklamaya varan tedbirlerin, “bu seni öldürür” gibi sözlü caydırmaların var olması. Bunu eleştiriyor o görsel ve diyor ki, zararı gün gibi meydanda olan alkol ve sigaraya bile bu kadar sert bir “Kullanmayacaksın!” uyarısı almazsınız da sporcu kimliğinizin bir parçası olan sporcu besinleri söz konusu olursa bunlar yasaklanır.

Tabii bu görselin ifade ettiği hoşuma gittiğinden ben de görseli kendi Facebook duvarımda paylaştım. Bunun üzerine –aynı zamanda yazarlarımızdan olan– Kemal Siren görselin altına bir yorum yazarak aşağıdaki videoyu paylaşmış ve eklemiş: “İşte onlardan biri.” Açıkçası videoyu birkaç gün izlemeye fırsatım olmadı, tek bildiğim, kamuoyuna yaptığı zararlı şekerler hakkındaki uyarılarından ve Karatay Diyeti kitabından dolayı tanıdığım Canan Karatay’ın desteksiz konuşmayacağı idi. Ne var ki biraz önce videoyu izlediğimde gördüm ki iyimserlik ederek gerçekten yanılmışım. Çünkü hoca katıldığı TV programında bana göre “desteksiz” suçlamalarda bulunmuş. Birkaç saatte koca bir bilim literatürünü tarayabilen bir insanın desteklerini her seferinde sıralamasına gerek yoktur diyebilirsiniz, bu da doğru olurdu ancak ne var ki videoyu izleyince Canan Karatay’ın sporcu besinleri konusunda kafasının oldukça karışık olduğunu gördüm, bu da demek oluyordu ki diğer suçlamaları da karıştırarak yapmış olabilirdi. Ben de bir miktar bilgilendirmenin yerinde olacağını düşündüm. Onun için gelin öncelikle Canan Hoca’nın sözlerini masaya yatıralım ve hangi konularda kafasının oldukça karışık olduğunu ortaya koyalım.

Canan Efendigil Karatay Neler Söylemiş

 

 
 

 

İlk olarak videoyu kelime kelime deşifre edelim ve bunu yaparken de birazdan bizim de değineceğimiz bazı sözlerin altını çizelim.

Çok acı bir kayıp, onu söylüyorum fakat bu enerji içeceklerinin hepsini yasaklamak lazım diye söylüyorum, düşünüyorum. Çünkü hakikaten bu genç yaştaki sporcuların ölümünün en önemli sebeplerinden biri bu enerji içecekleri. Çok fazla kullanılıyor, spor salonlarında gençlere maalesef bunlar veriliyor, bilhassa protein kaynaklı, vücut yapmak için. Bunlar toz olduğu için ve de içinde yüksek miktarda şeker ihtiva ettikleri için içerdikleri için hakikaten vücut için toksik yani normal bir kişinin hiç ailesinde kalp olsun olmasın mutlaka oluyor. Bana 18-19 yaşında annesinin elinden tutup Amerika’da basketbol takımında oynayan üniversitede çocukları getirdiler, Türk çocuklarını getirdiler, kalplerinde büyüme var. Şimdi kalp krizi dediğimiz burada damar tıkanıklığı değil, kalp krizi burada adalenin genişlemesi, çünkü sporcular zaten efor sarf ediyorlar, sporcu kalpleri var, sporcu kalbi demek adalenin genişlemesi demek biraz da şey yapması, o sağlıklı yani aerobik bir spor yormadan. Fakat bunun üstüne yüklersek eğer proteinlerle ki protein değil aslında, protein tozu, her bir şey, herhangi bir şey toz hâline çevrildiği zaman vücut için toksik oluyor, bunu ben senelerden beri söylüyorum yeni bir olay değil, maalesef bu piyasaya sürülüyor ve de çok yüksek fiyatlarla satılıyor, bir rant meselesi ve gençlerimiz sporcularımız yani bütün dünyada sadece Türkiye’de değil bundan yararlanmaya çalışıyorlar saf saf ve hayatlarını kaybediyorlar; sebebi kalp adalesinin genişlemesi. Kalp adalesi genişleyince kalp adalesinin içinde bağ dokusu meydana gelir ve o bağ dokusu da efor sırasında veya şeyden sonra çok genişlediği zaman ritim bozukluğu yapar, ölüm nedeni budur. Tamam kalp krizidir ama adale genişlediği için miyokart hipertrofisi diyoruz biz buna, kalp adalesini genişletiyor ve de eforla spor yaptıkları için ve de profesyonel sporcuların zaten kalp adaleleri geniş ve büyümüş, bu üzerine yük bindiriyor, toksik. Yani bütün protein tozları toksiktir. (Bundan sonra konuşma früktoz vb. konular üzerine sürüyor.)

Canan Efendigil Karatay Ne Hakkında Konuştuğunu Biliyor mu?

Canan Efendigil Karatay’ın sözlerine başlarken “çok acı bir kayıp” diye andığı, rahmetli Ediz Bahtiyaroğlu. Ediz’in vefat sebebi detaylı olarak elime ulaşmadı ancak kaybımızın ardından şu yazıyı yayınlamış ve Ediz’in sağlığından, düzenli kontrollerinden sorumlu kişilerin ihmali olabileceğinden bahsetmiştik: Ediz Bahtiyaroğlu Neden Öldü? Şimdi Hoca’nın geri kalan sözlerini tahlil edelim, bakalım sporcu besinleri hakkında buyurdukları ne kadar doğru diye bile sormadan önce, bakalım hoca sporcu besinlerini ne kadar tanıyor…

Canan Hoca önce enerji içeceklerinden giriyor. Bir kere, piyasada “enerji içeceği” etiketiyle satılan ürünler sporculara önerdiğimiz ürünler olmadığı gibi, sporcular için de üretilmemiştir ve daha da önemlisi bilinçli hiçbir spor salonunda bunlar satılmaz bile. Enerji içecekleri denilen ürünlerden birkaçının ticari adını vermek gerekirse Redbull, Burn. Bunlar yasaklanırsa sporcuları pek alakadar etmez çünkü zaten sporcuların bu ürünlerle işi yok. Eğer hoca salonlarda satılıyor diyerek spor içeceklerini kast ettiyse bunların yasaklanması şöyle dursun, herkesin evinde yapabileceği formüllerin sporcular için yaygınlaştırılması gerekir (bkz: Spor İçecekleri).

Hoca spor salonlarında verilenler dedikten sonra neden bahsettiğiniz biraz daha netleştirmek için bize bir ipucu daha veriyor, “bilhassa protein kaynaklı, vücut yapmak için” diyor. Neden bahsediyor yani? Enerji içecekleri, spor salonlarında satılan ve protein kaynaklı olanlar; güzel. Bu tanıma giren ürünler antrenman öncesi içilebilir diye satılan bazı hazır içecekler. Tam ben bunları düşünürken bilmece gibi konuşan Canan Hoca iki ipucu daha veriyor: toz olan ve yüksek miktarda şeker ihtiva eden ürünler. Şimdi neden bahsedildiğini sanırım anladım, içinde şeker ve protein barındıran antrenman sonrası içilebilir diye satılan bazı ürünler var, Hoca herhalde bunlardan bahsediyor diyorum (bunlar da toz veya sıvı formda oluyor) veya “gainer” adı altında satılan ürünlerden. Ben tam bilmeceyi çözdüm, neden bahsedildiğini anladım derken Hoca tekrar “protein tozu” diyor, piyasada bu etiketle satılan ürünlerin çoğunun içinde şeker yoktur, yani şeker falan yoktur, sadece peyniraltı suyu tozu vardır. Şeker içerenler ise ne kadar şeker içerdiklerini etiketlerinde belirtmişlerdir. Çok azında yüksekse de ortalama değer %1,5 ila %5'dir. Bu değer kesinlikle yüksek değildir. (NOT: Bu yazıdan bir iki sene sonra yazdığım "Protein Tozları Nereye Gidiyor" başlıklı yazımda "protein tozlarının" artık çok şekerli üretiliyor olmasını eleştirdim.) (bkz: Whey Nedir?).

Miyokart Hipertrofisi ve Protein Tozları

Hoca neden bahsettiğinden pek emin olmasa da sonuç olarak proteinli sporcu besinlerinin miyokart hipertrofisine sebep olduğundan bahsediyor ancak orada da kafası karışık olmalı ki tıbbi bir gerçek olarak “sporcu kalbi tehlikeli değil” diyor, ama protein tozu da kullanılırsa bu fazladan yük getirdiğinden tehlikeli oluyormuş, yani protein tozu bir şekilde kalbimizdeki kasın büyümesini riskli boyuta getiriyormuş. Burası da karışık, değil mi? Doğrusu şu: İster protein tozuyla yapın, ister sığır etiyle yapın, miyokart hipertrofiniz sizin için ne kadar tehlikeliyse o kadar tehlikelidir, kası oluştururken hangi besini kullandığınızın kalbiniz için bir önemi yoktur (ama mesela böbrekleriniz protein tozuyla ete göre daha çok yorulabilir, o ayrı). Ayrıca protein tozu kullanmanız da miyokart hipertrofinizi doğal gıdalarla ulaşacağı büyüklük limitlerinin ötesine taşımaz. Burada tehlikeli olan hipertrofinin ne kadar aşırı olduğu aslında. Bilindiği gibi gerek kalp gerekse iskelet kası için doğal hipertrofik sınırları oluyor herkesin, bunların üzerine çıkmak ise, proteini kullanabilme yeteneğini olağanüstü artıran yapay steroidlerle veya değişik başka dopinglerle mümkün oluyor (bu arada bkz: Doping Nedir?). Kalbin, doğal sporcu kalbinden de öte bir büyüklüğe ulaşması bu şekilde oluyor ve futbolcular arasında doping kullanımının yaygın olduğu da bilinen bir gerçek, üstelik çoğu da gizlice ve cahilce kullanıyorlar. Bunun dışında, Hoca’nın iddia ettiği gibi protein tozu kullandığı için kalp kasları sporcu kalbinden de fazla büyüyenler, “saf saf hayatlarını kaybedenler” kimlerdir? Hoca bunları ifade etmelidir, edemiyorsa da bir düzeltme yayınlayarak sebep olduğu yanlış anlaşılmanın etkilerini izale etmelidir. Bunu, protein tozu satan insanları korumak için değil, bu halkın doğruyu öğrenme hakkını etkilediği için yapmalıdır. Gerçek neyse, bilim neyse odur; bunun aksi kişisel arzu ve isteklere göre bilimi kullanmak demektir, etik değildir ve cehaleti artırır.

Sporcu Besinleri Konusunda Cehalete Son Verilmeli

Prof. Dr. Canan Karatay’ın pek çok görüşüne katılıyoruz ancak sporcu besinleri konusunda olayı sıradan bir rant meselesiymiş gibi lanse ettirmesini tam olarak doğru bulmuyoruz. Elbette bu sektörde de diğer tüm sektörlerdeki gibi rant var, rantın olduğu her yerde olduğu gibi kirlilik de yer yer var ancak başta protein tozu olmak üzere sporcu besinleri doğru zamanlamayla, doğru şekilde ve doğru miktarda kullanılırsa özellikle yetersiz beslenme olasılıklarında kurtarıcı bir rol oynayabilmektedir. Eğer rant var diye her sektöre asılsız suçlamalarla saldırmak gerekiyorsa et üreticilerine de yağ üreticilerine de her üreticiye saldıralım. Biz protein içersin içermesin sporcu ürünlerinin yalan ifadelerle satılmasına, gerek olmayan kişilere önerilmesine, öneren kişilerin bunların aşırı kullanılmasına sebep olmasına vs. hepsine karşıyız. Konu buysa biz Hoca’dan da önce bunların karşısındayız ama Hoca’nın ifadeleri böyle değil, o protein tozlarına tamamen karşı duruyor ama etin kilosunun 30 lira olduğunu unutuyor herhâlde. Ben sık olmamak kaydıyla ve kendi ölçülerime göre fazlaya kaçmamak kaydıyla dönem dönem, yani bolca ara vererek kas kazanma dönemimde protein tozu kullanan biriyim ve protein tozu benim kas kazanım amaçlı antrenman dönemlerimde daha ekonomik bir çözüm oluyor. Eğer Hoca halkı bilgilendirmeyi önceliyorsa lütfen beni de bilgilendirsin ki bu toksik maddeleri hayatımdan sileyim. Bu konunun da şeker konusundan aşağı kalır bir yanı yok, herhâlde bunları eleştirmeye vakit ayırıyorsa bizleri aydınlatmaya da vakit ayırmaya değer.

Sonuç olarak Hoca neden bahsettiğini bilmeden ve daha ötesi, protein tozlarını hedef alsa bile onlar üzerine bilimsel olarak eleştiri getirmeden onlara “toksik” diyor. Ne demektir toksik? Sağlığa zararlı, zehirli demektir (Türk Dil Kurumu). Hâlbuki bu doğru değil, bundan birkaç yıl önce bazı ünlü protein tozu markalarında, Çin kökenli ürünlerinde toksik madde artığı çıkmıştı, doğru olan bu. Yani işin aslı, sağlıksız kaynak ve yollarla üretilirse her gıdada olduğu gibi protein tozlarında da toksik artık söz konusu oluyor ama bu protein tozlarını büsbütün karalamayı gerektirmez. Doğru ve güvenilir ürünlerin ön plana çıkmasını ve doğru şekilde kullanılabileceğini söylemeyi gerektirir. Biz Zinde Türkiye olarak protein tozlarını en az öneren, âdeta mecbur kalındığını düşünürsek gereği kadar öneren ve gerek olmadıkça kullanılmasın diyen bağımsız bir internet dergisiyiz ancak biz protein tozlarına tamamen karşı da olabilirdik, sorun protein tozları değil; sorun, kişisel kanaatlerin bilimsel kanıtlar gibi sunulmasıdır ve eğer bu durumda steroidler bile desteksiz olarak tu kaka edilseydi sessiz kalamazdık. Onun için protein tozlarını öcü gibi gösteren bu sözleri, bu tutumu talihsiz buluyor ve Hoca’nın konuyla ilgili olarak dayanaklarını ortaya koymasını yahut da bir düzeltme yayınlamasını bekliyoruz. Ülkemizdeki sporcu ölümlerinin gerçek sebeplerini de merak ediyorsa protein tozlarını asılsız yere suçlamak yerine bazı gizli saklı konulara el atmasını umarız (bilinçsiz doping kullanımı, yeterli sağlık kontrollerinin yapılmayışı vs). Bir sporcu ölümü olduğunda bilip bilmeden yasal sporcu besinlerini suçlamak geçmişte medyada görmeye alışık olduğumuz bir tutumdu ama bunu bir hekimden, bir tıp profesöründen, bir bilim adamından duymak bizim neden sporcu besinleri konusunda çağın gerisinde ve cahil kaldığımız hakkında bana yeterince fikir verdi. Canan Hoca'nın fruktoz konusunda olduğu gibi protein tozları konusunda da bilimsel aydınlanmamıza katkıda bulunmasını umardık yoksa kendisine şu çok basit yazımızı da hatırlatmamıza gerek var mı: Spor İlaçları. Yazıma son verirken leblebi satar gibi protein tozu öneren, satan ve kişiye göre takibini yapmayan tüm salonları da kınıyorum; önce insan, sonra hak edilen kazanç gelmelidir.

Bu yazı kanunen tescillenmiştir.

loading...
 1. Kemal Siren says

  Bu videoda Profesör Karatay hiç bir dayanak göstermeden, hiç bir mantıklı açıklama yapmadan bir çok iddia ileri sürmüş. Bu konuda kulaktan duyma bazı hikayeleri kıraathanede anlatan insanlardan bir farkı yok. Acaba neden bilmediği ve anlamadığı bir konuda bu kadar iddialı konuşuyor? Özellikle de bir bilim insanının bu hatalara düşmesi affedilir gibi değil. 

 2. Oguzhan says

  Yani neymiş? Bilim insanlarımız televizyona çıkarlarsa ve kendilerine mikrofon uzatılırsa hiç teklemeden, anlam kargaşasına ve kendilerinin de insan olduklarını belli edecek durumlara düşmeden hemmencecik lügat paralamaları gerekirmiş. 🙂 Hata yapıverirlerse buraya konuk olup kahve insanı muamelesi görmeleri kaçınılmaz hale gelirmiş. 🙂

  Bu insanlar yazdıkları kitaplarda ileri sürdükleri herşeyi zaten uzun uzun açıklamış, dayanak ve kaynaklarınıda belirtmişler. Tersini ispatlayan, “protein tozları hüper-süper faydalıdır” diyebilen bilim adamı varmı? diye soran yok. Yani maksat nedir anlamadım? protein tozu zararlıdır dedi diyemi kızılıyor bu insanlara? yoksa mikrofona birşeyler söylemesi beklenirken derdini tam ifade edemedi diye mi?

  Bir başka arkadaşta protein tozu kullanmamasının suçunu bu insanlara yıkıyor 🙂 git kullan tutanmı var? Türk ve dünya spor tarihi Anne ve babasının, ailesinin lafını dinlemeden spora başlayan şampiyonların öyküleri ile dolu. Anne babanı dinleme protein tozu ye, kas yap yağı kasa çevir İllada kullanman lazım yani 🙂

  Yapmayın arkadaşlar. Önce bu meretlerin bir mucize olduğunu ispatlayan bilimsel verileri argümanları sununda sonra karşıt fikirler ileri sürerken bocalayan bilimadamlarını eleştirelim. Protein tozu faydalıdır diyen bilimadamı yok, ama işte bir tane zararlıdır diyeni bulmuşsunuz tutun kaçırmayın 🙂

  • Uğur Ali Kaplan says

   The purpose was to compare changes in lean tissue mass, strength, and myofibrillar protein catabolism resulting from combining whey protein or soy protein with resistance training. Twenty-seven untrained healthy subjects (18 female, 9 male) age 18 to 35 y were randomly assigned (double blind) to supplement with whey protein (W; 1.2 g/kg body mass whey protein + 0.3 g/kg body mass sucrose power, N = 9: 6 female, 3 male), soy protein (S; 1.2 g/kg body mass soy protein + 0.3 g/kg body mass sucrose powder, N= 9: 6 female, 3 male) or placebo (P; 1.2 g/kg body mass maltodextrine + 0.3 g/kg body mass sucrose powder, N = 9: 6 female, 3 male) for 6 wk. Before and after training, measurements were taken for lean tissue mass (dual energy X-ray absorptiometry), strength (1-RM for bench press and hack squat), and an indicator of myofibrillar protein catabolism (urinary 3-methylhistidine). Results showed that protein supplementation during resistance training, independent of source, increased lean tissue mass and strength over isocaloric placebo and resistance training (P < 0.05). We conclude that young adults who supplement with protein during a structured resistance training program experience minimal beneficial effects in lean tissue mass and strength.

   http://europepmc.org/abstract/MED/16948480

 3. Oğuzhan Genç says

  Bu hocalar yazdıkları kitaplarda zaten bu konulara yıllardır değiniyorlar yani iddiaları yeni birşey değil. Burda karşı çıktığınız şey olsa olsa, “Canan hocanın mikrofona söyledikleri biraz anlamsız” demek olabilir. Kendini ifade edememiştir,vs. vs. Bunlarında sebebi, Konuşmaların yayınlandığı tv kanallarındaki süre kısıtlamalarıdır , Ortaya atılan sohbet konusunun kısa sürede ifade edilmesi gerekiyor sohbetler tv lerde çok kısa süre yayınlandığı için, hızlı hızlı açılan konuya açıklama yapalım derken kontrolü kaçırmıştır.

  (Bu yorum Facebook’tan Zinde Türkiye yöneticisi tarafından kopyalanmıştır. Esas yeri burasıdır.)

 4. Caner Çetinkaya says

  valla arkadaşlar çalışmaları yıllardır yapılıyor. karalama kampanyası değil hem de marka marka yapıldı birçoğunun hemde… son yapılan çalışmada sıçanların beyin hücre sayıları kontrol grubuna göre anlamlı düşüş oldu ve öğrenme bellek deneyleri kontrole göre anlamlı kötü çıktı

  he birde hep protein tozlarının içinde olmaması gereken steroidler hep de nedense üretim bandında kalan artıklar!!! oluyormuş… spor yapıyorsanız çook spor yapıyorsanız kilogramınızın başına 1.5 gram protein alın yeter artar…

  (Bu yorum Facebook’tan Zinde Türkiye yöneticisi tarafından kopyalanmıştır.)

    • says

     Hangi kutuda oldukları önemli, Çin orjinli ürün kullanan markalar risk grubunda ama çok daha temiz üretim yapan ve ne yazık ki ülkemizde satılmayan markalar da var. Ha, ülkemizdeki markalar da incelenmeli ayrıca. Yani toksik olan protein tozu değil, protein tozu temiz üretilmezse toksik artıklar kalıyor içinde ve bunun da sebebi yine üretim değil, üretimdeki hammaddede bu atıkların olması. Böyle ifade edilse kimse itiraz etmezdi hatta bilakis halka bilinçlenirdi ve üreticilere, satıcılara sorular sorardı ama bu yapılmıyor ve topyekûn protein tozları toksiktir denilip geçiliyor. Bu doğru mu? Protein tozun sevelim sevmeyelim, kullanalım kullanmayalım ama bu doğru değil.

 5. İsa Sağıroğlu says

  oncelikle hocanin sporcu ek gidalari konusunda bilgisinin olmadigini cok acik bi sekilde goruyoruz ki kendisi bir hekimdir ve performansla isi olmadigi icin bilmemesi de dogaldir. her gidanin uretim asamasindaki dusuk standartlarda soz konusu olan zararli maddeler sporcu ek gidalari uretiminde de olabilmektedir bu sebeple dogal eti bile alirken iyi guvenilir bir kasaptan almaya calisiyorsak yine sporcu ek gidalarini da alirken kaliteli guvenilir markalari almak gereklidir. ayrica, sporcu ek gidalari adindan da anlasilacagi gibi sporcular icin uretilen ek gidalardir kisacasi beslenme takviyeleridir neden sporcular beslenme takviyelerine ihtiyac duyar sorusu ise sayfalarca aciklama gerektireceginden bahsetmeye gerek duymuyorum gercek bir performans sporcusunun is guc enerji hesaplamalarini yapanlar bunu anlayabilir. hekimlerin gozuyle performans sporlarina bakarsak olimpik spor branslarinin bircogu sagliga zararli oldugu icin yasaklanir ozetle her performans sporcunun belirli antrenman donemlerinde mutlaka sporcu ek gidalarina ihtiyaci vardir antrenmanlarinin yuklenme fazindan sonra gelen yenilenme surecinde yeterli ve dogru beslenme ve dinlenmenin optimim performans artisini sagladigini unutmamaliyiz.

  (Bu yorum Facebook’tan Zinde Türkiye yöneticisi tarafından kopyalanmıştır.)

 6. Göker Özdemir says

  bence sporcu ek gıdası hakkında bilgili ki konusuyo , kendisi zaten prof. ünvanını almış. ben hiçbir yerde protein tozu yararlıdır diye bir ifade görmedim duymadım. en büyük kandırmacada sudur spor salonları sık sık kullanır, üye sorar protein tozu almalımıyım fitness koçu cevaplar, yok efendim günde 2 büyük tavuk yiyebilcekmisin, yok şu kadar sunu yiyebilcekmisin, o zaman al. bu tarz ilerlediğimiz sürece protein tozunun etkisi kadar gelişebiliyoruz. ki protein tozundan bu kadar kar elde edilmese fitness eğitmenleri bu kadar satarmı.

  (Bu yorum Facebook’tan Zinde Türkiye yöneticisi tarafından kopyalanmıştır.)

 7. Oğuzhan Genç says

  Sporcu ek gıdaları bir mucize gibi pompalandıkça, lanse edildikçe insanların bakış açısıda o yönde beklentiyle doluyor.Bu ürünleri Kullananlarda plasebodan başka bir etki yarattığını sanmıyorum. Profesyonel manada ciddi olarak body sporu ile ilgilenenleri görüyoruz kullandıkları iğne-ilaç ve anabolizanlardan dolayı metabolizmaları ile oynayıp duruyor ve vücudun normal kullandığı besinleri bir kaç misline çıkarıyorlar. Protein tozu vs. mucizesi denilen olay bunların kullanımlarından ibaret.Normal bir sporcunun bu ürünlere ihtiyacı olduğunu düşünmüyorum.

  Burda en önemli nokta şu; sporcu kimdir? Yani Bir body-fitness salonunun kapısından girip üyelik yapar yapmaz kendini “Body ci oldum artık vücut kg si başına 10-20 gr protein almalıyım” diye şartlandıran gençler mi? yoksa ciddi ciddi sporunu yapan kendini bu işlere adamış profesyoneller mi? Çevremize bakıyoruz, bir spor salonuna üye olup bu üyeliği azamı 4-5 ay devam ettiren kaç kişi var? Marka muhabbetlerine gelirsek, bu ürünlerin hammaddelerini üreten firmalar aynıdır.Siz amerikadan veya avrupadan aldığınız ürünün kutusuna odaklanırklen kutu içerisindeki ürünün hammaddelerinin aynı kazanda üretilmiş hammaddeler olduğu gerçeğini atlarsınız. “Adidas giymeden önce spor yapamıyordum adidas giydim daha güzel spor yapar oldum” gibi bir önerme ne kadar saçmaysa sporda yetenek ve başarının da suni gıdalarda aranması o kadar saçmadır.

  İlk önce ülkemizdeki spor kültürünü irdeleyelim, ülkermizde spor salonlarına üye olan kesimi yıllarca salonda tutabiliyorsak, gençler sporla iç içe yaşayabiliyorsa işte o zaman supplement sektörünü tartışırız. Yoksa her sene Nisan-mayıs ayında uykudan uyanıp “yaz geliyor göbekten kurtulup brad pitt vücüdu yapıyım” diye düşünüp salonlara kapak atan ve hızlı vücut yapacağına inanıp kapağında six pack resimleri olduğu için supplementlere para veren gençleri bu kapsam dışında tutalım. O kadar para verilip alınan suplementler belli markaların satış grafiğini yükselttiği için “kaliteli marka” imajı yaratıyor. Bunun kaliteyle,markayla değil dağıtımcı firmaların daha çok acemi kitleye ulaşımdaki başarısı ile alakalı olduğunu artık ben söylemeyeyim.

  Supplement faydalıdır-zararlıdır polemiğine girmeyeceğim, ama supplement “sihirli iksirdir-mutlaka kullanılması gerekir- kas yapar-yağ yakar- kullanılmazsa kaslar erir-puf olur-salondan girer girmez besmeleden önce supplement alınır” gibi asparagasları artık aşın. Supplement sadece hazır çorba gibi konsantre hale getirilmiş bir ek besindir. Normal beslenmenin üzerine takviye olarak alınabilir yani besin yerine geçmez.Hal böyle oluncada elde ettiğiniz faydanın supplementten mi yoksa yediğiniz normal yemeğinizdenmi olduğunu bilemezsiniz sadece kağıt üzerinde “günlük şu kadar proteine ihtiyacım vardı ve onu aldım” diyebilirsiniz. Bunun da ne kadar dayanağı olan bir görüş olduğu zaten tartışılır. 🙂

  (Bu yorum Facebook’tan Zinde Türkiye yöneticisi tarafından kopyalanmıştır.)

 8. Kemal Siren says

  Profesör Karatay bilmediği bir konuda, mantıksız ve dayanaksız iddiaları kesin bir dille “budur” diye ileri sürüyor. Bence aslında çok daha şiddetli uslupla eleştirilmeli. 

  Kendisi bir bilim insanı. Yani bilimsel metodu, bilgiye nasıl erişileceğini çoğumuzdan daha iyi biliyor. Bir bilim insanı olarak hepimize örnek olmalı. Hakim olmadığı bir konuda cevap vermemeli, “bilmiyorum” diyebilmeli. TV’de uzman olarak katıldığı bir programda aklına gelen herşeyi söylememeli. Ama ne yazık ki atıp tutuyor. Zaten dedikleri net de değil. Ne söylemeye çalıştığı anlaşılamıyor bile (İlşad yazısında bu durumu detaylarıyla açıklamış).

  Prof Karatay’ı çok sevsek de, dediklerinin çoğuna katılsak da bu onu eleştirilemez kılmamalı. Hatta tam tersine, değer verdiğimiz insanları eleştirmeliyiz ki bu tip basit yanlışlara düşmesinler. Dost acı söyler örneği.. Bir de “Karatay’ın dediklerini eleştirenler aksini ispatlasınlar” saçmalığı var.. Beyler, lütfen.. Bu kadar basit bir mantık hatasına düşmek neden? Ne yani, aksini ispat edemediğimiz her iddia doğrumudur? 

  İlşad’ın eleştirisinin maksadı protein tozlarını korumak değil. Aslında hakikaten de bu tozların etkisi çok abartılıyor. Reklamlarla bunları “olmazsa olmaz” gibi gösteriyorlar. Halbuki bunlar sadece besin desteği. İlşad’ın ve benim tepkimiz uzman ve bilim insanı olanların bilmeden-anlamadan boş boş konuşmaları.

 9. Oguzhan says

  Konuyu savunma sebebim hocayı çok sevme değil “empati” dir. Konuşma içeriğine baktığımızda “çok acı bir kayıp” cümlesi ile başlamasından anlıyoruz ki, bu muhabbetin konusu akademik veya bilimsel bir konferans değil, gazetecilerin sansasyon merakı ile yönlendirmesidir.

  Tersi ispat edilememiş bir olguyu ileri sürdüğü için “budur” dediği için eleştirdiğiniz kişiye “hayır bu bu değildir” diyebilmeniz için, bir ispat yükümlülüğü taşıdığınızı da ben hatırlatmak zorunda kalıyorum ne yazıkki. Karatay kesin bir dille “budur” demiş. Bunun aslında böyle olmadığını iddia etmenize sebep olan dayanak sorulduğunda da buna “saçmalık” gibi acaip bir yanıt veriyorsunuz. Yani karatay kesin bir dille budur derse olmaz! ama neden olmaz? tersini iddia eden bir bilim adamı,bir bilimsel araştırma varmı? ııhh bunu sormak saçmalık tabi 🙂

  Aksini ispat edemediğiniz her iddia doğrumudur sahi? bu yazıyla neyi ispatladınız? yani bana yanıt vermiyorsunuz kendi yazdıklarınıza yanıt veriyorsunuz aslında 🙂 Karatayın yazdıklarının aksini ispatlamaya çabalamanız daha mantıklı olmazmı?

  Yorumları saçmalık olarak sınıflandırmak zaten en baştan saçmalık oluyor. Zıt düşünceleri saçmalık olarak kabul ediyorsanız olay orda bitmiştir. Birkaç “yağı kasa çevirme” meraklısı “protein fan club” hayranı genci alırsınız buraya Karatay ı yuhalatırsınız. Ne gerek var bizlere kararınızı vermişsiniz nasılsa. 🙂 Kolay gelsin.

 10. Kemal Siren says

  Benim eleştirim hiç bir dayanak veya mantıklı açıklama ileri sürmeden kesin hüküm vermesi. Yani problem uslup. Dedikleri doğru bile olsa bu şekilde konuşması yanlış. Mahalle kıraathanesindeki Kemal böyle konuşabilir, ama bir bilim insanının bu tip basit hataları yapması çok ayıp.

  Olayı “protein tozu yararlımıdır-zararlımıdır” a taşımayalım. Önce Karatay’ın bu büyük hatasının altını çizelim, sonra detaylara geliriz. 

  Bir hatırlatma; iddia sahibi iddiasını ispat etmekle yükümlüdür. İspatlayamadığı fikirleri kesin doğruymuşçasına ileri sürerse hata kendisindedir..

 11. Onur says

  Bu sporu yaklaşık 5 yıldır yapmaktayım, her dönemde protein tozu aldım ki elzemdir. Yahu ben protein tozunun yararını hiçbiryerde okumadım diyen cahiller, 8 lira spor dergisi olan Men’s Health veya Muscele Fitness’i alıp, doğru beslenmenin yanında dünyanın birçok üniversitesinde, doğudan batıya kadar yapılan araştırmalarda whey protein içindeki amino asitlerin sürekli yeni yararları, kanserle savaşa katkıları ve daha birçok iyi yönüne okurdunuz. Bu spor koşu bandında koşanların yaptığı basit bir aktivite değildir, adamlar buna bilim gözüyle bakıyor. Sürekli daha iyi performans ve doğru farklı hareketler için bilimsel testler yapıyorlar. Elalem size ve özellikle hocamıza nasıl gülüyor artık tahmin edin. Ayıptır hala protein tozu almalı mıyım diyen var daha da kötüsü ilaç diyen var. Pes, birde prof ünvanlı birinin bunları söylemesi vayy halimize. TV’ye çıkmak şov olayıdır, işini doğru yapmak değildir ki hocamız bunun kanıtı. Evine düzenli yukarıda yazdığım iki dergiyi sokanlar, TV’deki doktorların anlattıklarını direk hangi üniversiteden çkış kaynaklı olarak oranlı şekilde seneler önce öğreniyor. Bir güncelleme bunlara şart, diplomayı al, standart fabrika ayarlarıyla, tarihi bilgilerle doktorculuk oyna.

  • Kemal Siren says

   Bence protein tozu asla elzem falan değil. Hayatı kolaylaştırmak için kullanışlı o kadar. Gerekli aminoasitler normal besinlerden de gayet rahat temin edilebilir.

   Yine bence, Mens Health ve Muscle&Fitness dergileri asla iyi kaynaklar değil. Bu dergiler supplement (ek gıda) firmalarından aldıkları reklamlarla büyük gelir elde ediyorlar. Uzun yıllardır bu dergilerde supplementleri destekleyici asılsız-astarsız yazılar çıkıyor. Hatta bu dergilerdeki antrenman ve beslenme tavsiyeleri bile pek iyi değil. O an kabul gören bazı klişeleri çevirip çevirip okuyucuya sunuyorlar. Gerçek bilgi bu dergilerden elde edilmez (3. defa) bence..

   Ama protein tozlarının kanıtlı herhangi bir zararı yok. Zehirdir! Zararlıdır! vs diyen Prof Karatay ve diğerleri bu iddialarını hiç bir kaynağa dayandıramıyorlar zaten.. Yaptıkları çok ayıp, çünkü bir bilim insanının bu kadar basit uslup hatasına düşmemesi lazım.

 12. ali says

  hoca protein tozları ile ilgili yorumunda bu ürünler yüksek miktarda şeker içerdiği için zararlıdır diyor fakat bu tozlarda şeker oranı sıfır.kalbi büyütür olayına gelince de zaten yoğun veya ağır spor yapan kişilerin kalbinde büyüme olması kaçınılmaz bu açıdan açıklamaların bi dayanağı yok sadece zararlıdır demekle olmaz nedenleri açıklanmalı o zaman.

 13. Serkan says

  Merhaba, Protein veya ona benzer destek gıdalarını neden bu kadar savunduğunuzu anlamış değilim. Acaba böyle bir işmi yapmaktasınız ? . Uzun yıllardır spor yaparım ve protein tozlarını 2-3 yıl kullanmışlığım vardır. Fakat doğal olarak beslenmenin yerini ne protein tozu nede başka bişi tutamaz. Protein tozlarını en iyi kullanabilecek vucutlar steroid kullanan bedenlerdir. Kaldıki protein tozları üretim aşamasında ihtiva ettikleri en önemli içerikleri yitirirler ve çok kolay olarak yağ olarak depo edilebilirler. Araştırma filan sormayın ben bizzat yılarca kullanmış biri olarak konuşmaktayım.  Yararlarından çok büyük oranda bir balondur protein tozları, genel olarak bakıldığında  üç beş aylık spor geçmişi olan kişilerin ellerinden düşmediğini görürsünüz oysa bu gıdaları vucudun kullanabilmesi için bir alt yapı olması gerekiyor birazda olsa faydalanabilmek anlamında.   Ayrıca yapılan son araştırmaları inceleyecek olursanız o meşhutr kilo başına 1,5-2 gr. protein kullanımlarının tarih olduğunu ve bunların besin takviyesi sektörünü marketing etmek için yapıldığı ayyuka çıkmışken bu tip takviyeleri bu derecede savunmak sizler gibi yazılarıyla geniş kitlelere ulaşan yazarların çok özen ve dikkat etmeleri gerektiği kanısındayım. 

  • says

   Merhaba Serkan Bey,
   Önce sorunuza yanıt vereyim: Protein tozu satıyor muyum veya satanlarla bir ilişkim bulunuyor mu? Hayır. Sadece birkaç kere protein tozu da satan birkaç firmadan reklam aldım ama savunma sebebim bu değil. Yazıda zaten açıklıyorum sebeplerimi.

   Steroid kullananların protein tozu kullanmaya çok gereksinim duyacaklarını zannetmiyorum. Protein tozları “hangi” içerikleri kaybediyor, biz onları zaten aminoasit için alıyoruz, o da içinde diye biliyoruz? Burayı açıklamanız gerekmekte.

   Gerekli günlük protein miktarı konusunda ise hipertrofi konusunda açıklama yaparak aynen sizin gibi ek besin satıcılarını hatalı bilginin kaynağı olarak gösterdim.

   Ancak kişisel deneyiminiz ve düşünceleriniz bağlayıcı olamaz, ben de protein tozlarını pek kullanmasam da kullandığımda görüyor, beslenmemde yer verebiliyorum ama bunun da bir anlamı yok, ben kendim kullanıyorum demedim yazımda. Biz bilimsel bilgiyi sunmaya çalışıyoruz, kendi görüşlerimizle bunları ayırmaya da gayret ediyoruz. Ben size şu kadar söylersem nasıl bir yayın ilkemiz olduğunu anlarsınız: Protein tozlarının zararları hakkında araştırmalar yapılmasını istiyorum, kabul edilebilir risk sınırları ötesinde zararları varsa bu görmüş olduğunuz site en şiddetli protein tozu karşıtı site olmaktan mutluluk duyacaktır.

 14. Serkan says

  Karşıt olmanız gerekmiyor sanırım yanlış anladınız, bununla birlikte  yazınızda kullanmış olduğunuz üslüp benim çok dikkatimi çekti. Evet protein tozları üretim esnasındaki ısıl işlem nedeni ile faydalı içeriklerin büyük bölümünü yitirirler . Bu oldukça ortada olan çok genel bir bilgidir. Steroid kullanıcıları daha iyi kullanır çünkü bedenleri insan üstü bir şekilde protein sentezleyebilmektedir. Protein tozu üreticileri rekabet edebilmek için ürünlerin içine prohormanlar dahi koyabilmekteler. Bu gün geldiğimiz bu noktada artık ürün kalitesinden emin olabilmek zordur.  Bu nedenle bu tip ürünleri kullanmak bir seçimdir ve kamuoyunu aydınlatmakta görevli bilgi aktarıcı görevlerini üstlenen kişilerinde bu kadar emin konuşarak yönlendiri olmamaları gerektirğini şahsen düşünmekteyim. Karşı çıkın demiyorum ama özendirmeyinde . Zaten son araştırmalarda spor yapmayan kişilerin günlük 0,5 gr. spor yapanların ise 0,8 gr kiloları başına protein almaları kafi gelmekte ve bu oran zaten her halikarda günlük tüketilebilecek besinlerden fazlasıyla karşılanabilmektedir. Kilo başına günlük 1,5-2 gr. proteini sentezleyebilen bedenler ise yukarıda bahsettiğim üzere steroid kullanan insan üstü varlıklardır. Sevgi ve saygılarımla 

  • says

   Açıklamalarınız için çok teşekkür ederim, benim için faydalı oldu, böyle yorumları görmek istiyoruz.

   Prohormon koyanlar olmuştu evet, birkaç yıl önce bu açığa çıkınca ufak çapta bir skandal olmuş ve FDA denetimleri artırmıştı. Ülkemizde satılan mevcut markalar (çoğu global major marka) için konuşursak bu risk şu an için yok diye biliyorum ama tabii olmayacağının da garantisi yok, burada sorumluluk devletim ilgili kurumlarına düşüyor ama devlet ek besinleri henüz hakettikleri gibi ayrıca ve layıkıyla detaylı kategorize etmemiş. Bu da biraz çağ dışı tabii.

   Kendi adıma protein tozlarını iki sebepten önerebiliyorum: Düzenli beslenemeyenler (öğrenciler) ve iştah azlığı sorunu olanlar (ya da aşırı iştah sorunu olanlar) için doğru kullanılabilir. Elbette bazı firmalar kendi yayınlarında günde 5 ölçek yani 150 grama kadar tozu öneriyor, bunu Muscle and Fitness Türkiye İncelemesi başlıklı yazımda ortaya koyarak eleştirmiştim. Bana göre bir kişinin alabileceği günlük protein tozu takviyesi bir ölçek, daha fazla beslenme eksikliği olan uç bir durumda ise iki ölçektir ve doğal gıdaların da yerine geçmemelidir.

   Ben protein tozlarını özendirdiğimizden ya da karşı çıktığımızdan emin değilim, bunlar hakkında doğru bilgi vermekle yükümlü olduğumuzu düşünüyorum. Buradaki yazımda da kıymetli bir hocamız protein tozlarına şiddetle karşı çıkıyor. Bunu doğru bulmadım. Sizin söylediğiniz, ısıl işlemin proteine zarar vermesi ise üretim sürecindeki bir risk diye biliyorum ve bu konuya Seçkin Eroğlu’nun Hangi Protein Tozu Daha İyi başlıklı yazısında biraz değinmiştik. Eğer bu işlem hakkında daha detaylı bilginiz varsa veya bize uygun ve ciddi kaynaklar gösterebilirseniz bu konuyu işlemek isteriz.

   Protein tozlarına özendiren yazılarımız çok az, hatta bu yazıda bile bir özendirme olduğunu düşünmüyorum. Tanıtıcı bir iki yazımız var, onlarda da örtülü bir özendirme var evet ama yazının doğasından kaynaklanan şeylerdi. Protein tozu konusunda daha ciddi yayınlar yapmak istiyorum ancak biliyorsunuz, kaliteli makaleler ortaya koymak kolay değil, istemek yetmiyor.

   Bununla birlikte, protein tozu kabul edilebilir riskin ötesinde “zararlı” sınıfına giriyorsa bilimsel anlamda, ben protein tozlarına karşı çıkmayı gözardı edilemez bir sorumluluk kabul ederim.

   Saygı ve selamlar,

 15. Serkan says

  Elbette beslenmeye yeterli vakit ayıramayan biri için uygun olabilir, bununla birlikte kullanımı sonlandırıldığında kazanımlar malesef kısa bir süre içinde kaybedilmektedir. Bu yüzden yapılan çalışmaların “kalıcı” olabilmesi ancak ve ancak doğal beslenme ile mümkün olmaktadır. Bu tecrübe ise sabittir. Bu nedenle öncelikle beslenme bilinci öğrenilmeli ve öğretilmelidir.  Eğer müsabık bir sporcu değilseniz rahatlıkla doğal beslenme yoluyla gereksinim duyulan gıda ve içeriklere ulaşabilir hayalini kurduğunuz forma kavuşabilirsiniz. Sabırsız ve bilinçsiz kitleler elbette bu pazarı besleyecektir yapacak bir şey yok . Bizler bu konuda ne yapabiliriz diye düşünmek ve bu yönde hareketler sergilememiz gerekli bilincin oluşmasında bir tuğla olabilir.   

  İlginiz ve desteğiniz için teşekkürler …

 16. KAĞAN says

  Yapılan bazı yorumlarda steroid ile proteinin etkilerinin karıştırıldığını görüyorum.Proein tozu kullanımı yeni başlayanlar için gerekli görülmese de belli bir eşikten sonra kas yapımı için gerekli olan proteini kolayca kazanmak adına bence gereklidir.Doğal beslenme ile fit olursunuz evet ama bu kişinin beklentileri ile alakalıdır.Hacmi oldukça büyütmek isteyen birisi protein tozu kullanmalıdır doğal beslenme yetmez.Yarışmacı bir seviyeye gelinmek isteniyorsa da zaten işin içine maalesef steroidler dahil olmakta.Hiçkimse bana ARNOLD doğal beslenerek bu seviyeye gelmiştir demesin sadece gülerim.

 17. Evren Seim says

  Ülkemin sorunu bu işte. Yurtdışında önemli yerlerde çalışmış bir insanı bile söyledikleri sözler işimize gelmeyince elimizin tersiyle atıveriyoruz. iye protein tozu kullanmayın onun yerine 9-10 tane yumurta yeyin dediği için. Ama ne demişler uyanıklar nasıl yaşar kerizler olmasa

  • says

   Ne demek istiyorsunuz Evren Bey? Benim Karatay hocayı elimin tersiyle ittiğimi neye dayanarak söylüyorsunuz? Ancak, biz hocanın sözlerinde delil beklerdik, her söylediğini kayıtsız şartsız kabul etmeyiz. Bilim de bunu gerektirir. Sizin düşünceniz haksızdır, bizim saygımız da ortadadır, bir şeye katılmıyorsak da sebeplerini açık açık yazdım, isterseniz tekrar okuyun. Ayrıca uyanık kimdir, keriz kimdir? Bu yakıştırmalar bence çok ayıp olmuş… Karatay hoca hâlen konuyla ilgili bir yanıt vermiş midir? Bize böyle bir yanıt ulaşmadı. İddia sahibinden bilimsel dayanak bekliyorum. Gelirse bu yazının üstüne çizer, doğrusunu yazar, protein tozlarının zararlarıyla ilgili de yayın yaparım. Bizi böyle bilin.

 18. Mertcan Pastırmacı says

  Sayın profesörün daha öncede katılmadığım ve bu nasıl profesör olmuş dediğim birçok beyanına şahit olmuş biri olarak protein tozlarını genelleyip toksik madde olarak etiketlemesini çok yanlış buluyorum.Malum piyasada kendini kanıtlamış weider optimum gibi muazzam sayılarda üretim yapan kaliteli kuruluşların ürünlerinde bu tarz etikete mahal verecek hiçbir artık bulamazsınız.Böyle bir riski asla göze alamazlar.Ve teknolojinin el verdiğince sağlıklı zararsız ürünler üretip maksimum performans almaya çalışırlar.

  Onun dışında 5 yıldır sürekli protein tozu kullanıyorum allaha çok şükür hiçbir sıkıntım yok.Hormon testlerim gayet normal testesteron seviyem normal insanların üzerinde.Kendimi denek olarak kullanıyorum kısacası.Ve faydasız sadece plasebo etkisi olan ürünler olduklarını hiç düşünmüyorum.Bizim sporumuzda başarı plasebo etkisinin getirdiği güçle değil aldığınız hacimle ölçülür bunuda belirtmek lazım.

 19. Kerem Ulusoy says

  Adı üstünde toz olduğu için yalan dolan yapan firmalarda çok oluyor,protein tozunun içine steroid koyuyorlar ve kullanan insanda bir nevi kasları hormonlanmış oluyo ve adam sanıyorki çok yararlı geldi yaptığım sporun karşılığını aldım 1-2’v.s ayda hacim kazandım v.b Hocanın bazı dedikleri doğru !
  Bende hiç kullanmadım yaklasık 2.5seneden beri gidiyorum body salonuna kuzenle ve bi arkadaşla birlikte,kuzenim ve dediğim arkadaş iş nedeni ile bırakmak zorunda kaldılar protein tozu kullanıyodu kuzen,diğeri doğal beslenme ile yapıyodu kuzenin kaslar kısa sürede hacmini kaybetti diğeri aradan 1’sene geçmesine rağmen başlasa aynı form’a döncekmiş gibi vücut tipleri aynı boylar hemen hemen aynı beslenmeleride düzğün bilmiyorum ama kandırmaca var işin içinde !

  Zaten Aile hekimi de protein tozunu önermemişti,youtube’de arattığımdada hep olumsuz yönde açıklamalar var ve bunları söyleyenler doktorlar bilinçsiz toplumda değil.Bilmiyorum ama herkez kendine dikkat etsin doğal olarak besleniyorsanız bile en emin olduğunuz kuruluşların markalarının ürünlerini almaya çalısın binlerce ürün arasında bazı zararlı maddeler kaynaştırılabiliyor,bilinçli ve dikkatli toplum olalım herkezden bunu duyuyorum Mehmet’te kullandı ölmedi sakat değil yaşıyo banada bişey olmaz ertesi gün oda almış kullanıyor sorun ölmek sakat kalmakta değil sağlıklı yaşamakta..HERKESE SAĞLIKLI ÖMÜRLER♥

 20. Kadir Garipoğlu says

  Canan hanım önce ünlü bir tavuk firmasının sponsor olduğu profesyonel bir bodycimizin kanserden ölmesi üzerine bir konuşma yapsın bakalım! Tükettiğimiz hangi besinler doğru? Marketlerden aldığın tavuk acaba gerçekten tavuk mu? yada peynir, meyveler ve sebzeler? yoksa gıda görünümlü birer çöp mü? genetiği ile oynanmış bikiler mi et mamülleri mi?

  Entegre üretimde olan hiç bir gıda masum değildir, bugün sporcuların (benimde) saldırdığımız ucuz protein kaynağı yumurtalar ne derece sağlıklı?

  Ben, Karatay hanım ın yaptığı açıklamalarda bilgisizlik olduğunu sanmıyorum, o işte başka bir iş var bence. Mesela para olabilir.!

  Herşeyin sahtesi yapılıyor malesef, bunun için herkes sorgulamalı, parasını harcarken heyecan yapmamalı, iyice sorgulamalı. Çünkü bu iş sağllık işi, başka bir şeye benzemez.

  Benim görüşüm, böyle adının önünde havalı sıfatlar olan herkesin dediğine de kanun gibi bakmasın, yinede sorgulasın…

Bir Cevap Yazın