DNP ile Zayıflarken Ölebilirsiniz

Denopil (DNP) Tuzağına Düşmeyin

Yazan: İlşad Özkan

DNP maddesi aslında ülkemizde ilk kez satılmıyor, yıllardır profesyonel vücut geliştirme camiasınca bilinen ve kullananların olduğu söylenen bir üründü. Ancak son aylarda Facebook’taki bir hareketlilik artık rahatsız edici boyuta geldi. Facebook’a reklam vererek sürekli yeni insanlara ulaşan DNP satıcıları DNP’yi güvenle kullanılabilir bir diyet ürünü gibi gösteriyor ve zayıflamak isteyen insanları ağlarına düşürmeye çalışıyorlar. DNP hakkında yazdıkları sözde bilgilendirici yazılar ise bu zehrin karanlık yüzünden hiç bahsetmiyor. Gelin şimdi size konuyu hiç de uzatmadan DNP’yi tanıtayım.

DNP nedir?

2,4-Dinitrophenol maddesi.

Denopil adıyla satılan ve kimyasal adı 2,4-Dinitrophenol (dinitrofenol) olan bu madde enerji metabolizmasını olağanüstü hızlandırarak spor bile yapılmadan vücut yağlarının yakılmasına olanak vermektedir. Ancak enerji kaynağı olarak kullandığımız maddeler DNP ile yakılınca enerji açığa çıkmaz ve bu stoklar bittikten sonra sıra vücut yağlarına gelir. Vücut yağları da DNP ile yakılır ve yine enerji açığa çıkmaz, böylelikle DNP dozajına bağlı olarak çok etkin bir yağ yakıcı olarak karşımıza çıkar. Sporcular arasında kullanılan diğer yasaklı yağ yakıcılara kıyasla çok daha fazla etkilidir. Bu sebeple yağ yakmak isteyen sporcular tarafından kullanıldığı bilinmektedir. 2002 yılında Norveç’te iki vücut geliştirmeci üzerinde yapılan bir araştırmada hormon mekanizmalarını da bozucu etkisi olduğu ortaya konmuştur.

DNP öldürür mü?

Elbette, aşırı dozda kullanılan her şey sizi öldürebilir; buna bütün ilaçlar dâhildir. Ancak ilaçlar doktor kontrolünde verilir ve ayrıca ilaç sıfatı olmadan önce detaylı araştırmalardan geçerler. DNP satıcıları internetteki satış sayfalarında “DNP’yi dozajında kullanırsanız muhtemelen bir şey olmayacaktır,” mesajı vermektedir… İşte, sorun tam da buradadır. Klinik olarak bir uzman tarafından kullandırılan ilaçların tavsiye edilen kullanım dozajları ölüme yol açmaz. Buna karşın satıcıların önerdiği dozda DNP kullanımının da ölüme yol açabileceği görülmüştür. Kaçı fazla dozda gitti bilinmez ama bugüne kadar dünya çapında 60’ın üstünde ölümün sebebinin DNP kullanımıyla ilişkili olduğu otopsi raporlarıyla kanıtlanmıştır. Kayıtlara geçmeyen ölüm sayısı ise belirsizdir. DNP dolayısıyla hastaneye düşenlerin sayısının ise bu sayıdan çok daha fazla olduğu kesindir.

“Önerilen” dozun bile riskli olduğunu söyledik, peki fazla dozda DNP kullanılırsa ne olur. Cevap verelim: Ölüm neredeyse kaçınılmazdır. Yağ yakmak için değer mi, ne dersiniz? Bir diğer önemli nokta da DNP ilaç olarak bile kabul edilmediğinden, hakkında araştırma yoktur ve hangi hastalık ya da ilaçlarla nasıl etkileşime girdiği bilinmemektedir.

DNP neden var?

1933-38 yılları arasında, o dönemlerde yapılan bir çalışmayla DNP’nin metabolizmayı aşırı hızlandırıp yağ yakıcı ve zayıflatıcı etkisi olduğu fark edilince bu ürün diyet hapı haline getirilmiştir. Ancak yapılan araştırmalar DNP’nin ölümcül riskini ortaya koyunca 1938 yılında Amerika’da satışı yasaklanmıştır. Bugün dünyanın bütün gelişmiş ülkelerinde DNP’nin insan kullanımı için satılması yasaklanmıştır.

DNP ise ticari anlamda hâlen üretilmekte ve satılmaktadır ve bazı sanayi kollarında yasal olarak kullanılabilen bir kimyasaldır, örneğin boya sanayisinde. Ancak bu şekilde kullanımında bile çeşitli kurallar ve kısıtlamalar vardır. Çünkü DNP doğayı çok kirleten bir maddedir. DNP ayrıca tarım ilacı olarak kullanılmaktadır.

DNP’nin etkileri

DNP haplari.

DNP’nin vücut tarafından kullanılamayan enerji açığa çıkardığını söylemiştik. Bu sebeple DNP’nin ilk etkisi vücut ısısını yükseltmesidir. Dozaja ve kişinin sağlık durumuna bağlı olarak bu sıcaklık derecesi artar. DNP’nin fazla dozunun kesin ölüm olma sebebi de budur zaten. Yüksek vücut ısısı DNP’nin olası yan etkisi değil, kaçınılmaz etkilerinden biridir. Satıcılar ise bu gerçeği “olası yan etkiler” adı altında yumuşakça ifade etmektedirler. DNP kullanımı vücut ısısını kaçınılmaz olarak yükseltir.

DNP’nin insan için kullanımı yıllar önce yasaklanmış olduğundan ve çok küçük bir kesim tarafından kullanıldığından, hakkında bilimsel araştırma yapılmamıştır. DNP’nin diğer etkileri ve zararları hakkında yeterli klinik araştırma ve veri yoktur.

DNP’yi ülkemizde kimler satıyor?

Peşinen söyleyelim, Facebook sayfasının hakkını teslime etmek lazım; DNP hakkında neredeyse tarafsız bilgiler vermişler ve bir anlamda insanları neyi alacakları hakkında uyarmışlar.

Ülkemiz yasaları şu an DNP için ne durumda bilmiyorum ama bu ürünün artık çoluk çocuğun, zayıflamak isteyen genç kızların kolayca ulaşabildiği şekilde hap şeklinde satışa sunulduğunu görüyoruz. Peki, gerekli yasal izinler alınmış mıdır? Bu ürünleri kimler satmaktadır? Nasıl fatura kesip nasıl bir vergi beyanında bulunmaktadırlar? Benim duyumlarıma göre bu ürünü kendi üretip satan kişi vücut geliştirme camiasından; umarım doğru değildir. Doğruysa o kişiye sesleniyorum, bir kişi bile DNP yüzünden ölse bunun bedelini kazandığın parayla ödemen mümkün değildir, bunun maddi bir bedeli yoktur. Para hırsıyla insanlara zehir satmanın adı nedir biliyorsundur. DNP vücutçulara satılırken bu konuyu gündeme getirmedik çünkü zaten vücutçu camiasında ilaç kullanılıyordu, varsın tarım ilacı da kullansınlar, sanki gelip bana mı soruyorlar? (Soran da çok var, sanki ben steroid satıyorum!) Ancak DNP konusunda sıradan insanlardan aldığımız soru sayısı artmıştır ve ben artık bu DNP pazarlamasına dur denmesi gerektiğinden eminim.

DNP satışından ne kadar yüksek kâr elde edilebileceğini merak ediyorsanız da araştırın. Toptan 2,4- Dinitrophenol’ün kilosu oldukça uygun fiyattan zaten satılıyor. Siz bir kilo üründen binlerce hap üretebilirsiniz.

Denopil pazarlama sayfası.

Devlet nerede?

Gören varsa bana da söylesin. Bu ülkede internet ticaretinde bu ve buna benzer rezaletler yaşanıyor, yetkililer nerededir? Sahte ürünler yığınla satılıyor, sorumlular yakalanıyor ve serbest bırakılıyor. Evinde oturup eylemci paylaşımlar yapan gençler evlerine baskınla alınıyor da bu gibi ürünleri satanlara neden bir şey yapılmıyor. Devletin görevi vatandaşlarının can ve mal güvenliğini korumak mıdır yoksa toplum güvenliğini tehdit edenleri korumak mıdır? Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin sanal dünyayla ve buradaki kanunsuzluklarla, haksızlıklarla yeterince baş edemediğini düşünüyoruz. Ne olur artık bu düşüncemizi değiştirecek uygulamalar yapılsın. Bıktık, usandık. Paralarını kaptırıyor insanlar, yetmiyor; canlarını veriyorlar, yine yetmiyor. İnsaf!

Sonuç

DNP bir besin desteği değildir, bir ilaç değildir; toksik etkisi bulunan bir sanayi kimyasalıdır ve bütün gelişmiş ülkelerde insan kullanımı için satılması yasaktır. Bu ürünün ülkemizde üretilip satılması, birileri ölmeden önce, engellenmelidir. Kullanan 10.000 kişi ölmez de 10.001’inci kişi ölürse o zaman ne olacak? Hekim desteğinde bile kullanılması yasak olan bir ürün her türlü tıbbi kontrol ve bilgiden uzak olarak nasıl bu kadar kolay, bu kadar pervasız satılabilmektedir?

İsteyen gitsin arsenik içsin, beni ilgilendirmez; isteyen gitsin fare zehiri içsin bu da beni ilgilendirmez. İnsanların özgür iradesi vardır. Konu, insanları doğru bilgilendirmektir. Yoksa bir tarım ilacı, bir zehir çok fazla ve hızlı yağ yakıyormuş, bunlar olağan şeylerdir. Ancak her şey kanunlara uygun olmalıdır. Yoksa merak etmeyin, gözünü karartıp DNP kullanmayı kafasına koyan bunu alır kullanır zaten bir şekilde. Ancak bu ürün sağlıksızdır, normal bir ürün gibi pazarlanması yapılmamalı, sıradan insanlara sunulmamalıdır.

Yağlı kalın, ancak hayatta kalın; inanın bu siz ve sevdikleriniz için daha iyidir.

Bu yazı kanunen tescillenmiştir.

Yazar Hakkında

Fitness ve sağlıklı yaşam yazarıyım. Zinde Türkiye Sağlıklı Yaşam ve Spor Dergisi’nin (bodytr.com) kurucusu ve Genel Yayın Yönetmeniyim. Fizyoterapi ve beslenme eğitimi aldım. Araştırmaya, öğrenmeye ve öğretmeye âşığım.

Benzer yazılar

24 Yorum

 1. byhose

  DNP al, 1 yılda 40 kilo ver. Moralin bozulunca kilo al. Kendine gelince yine DNP iç. Yaa bişi olmaz, üstüne steroide yüklen. Oh, karizmaya bak... Yaş ilerleyince karaciğer pörtlesin. Pankreas hastalanırsa zaten kesin ölüm vs. Devam edin akıllı insanlar. Biz ne biliriz ki, siz herşeyin en iyisini bilirsiniz. Hızlı yaşa, genç öl.

  [Bu Yoruma Yanıt Ver]

 2. wonif

  DNP dinamitin etken maddelerinden biridir. Kullanımı cidden tehlikeli ve zordur. onu kullanmak için verilen irade ile diyet yapabilirsiniz. ama DNP diyetten daha çabuk kilo verdiriyor.

  DNP karbonhidrat moleküllerine tutunarak aktif hale geçer ve karbonhidrat bitince aktivitesini devam ettirmek için yağ moleküllerini saldırır. Bu sayede kendisini imha eder ve sizde zayfılarsınız. Ama kullanımı öncesinde 3 gün karbonhidrat diyeti uygulanmalı. Kullanmaya başladıktan sonra ise karbonhidrat'a 3 gün içinde yavaş yavaş yüklenilmeli. DNP alırken yine düzenli yemek şart. Uyku ilacı, antidepresan gibi şeyler hele ki alkol asla ama asla kullanılmamalı. Çünkü vücud aşırı reaksiyondan sürekli enerji patlaması yaşar ve bu siz alışık olmadığınız için sizi halsiz bırakır. eğer ilaç ve ya alkol alırsanız tersi etki olacağı için durum kalbe yansır ve kalp krizi riski doğrur. Kullanım dozajı günlük sabah öğlen akşam 1er kapsül ile başlayıp, her hafta 1 kapsül (ilk hafta 1+1+1, ikinci hafta 2+1+1 şeklinde) arttırılabilir tabii ki bu sizin vücudunuzun vereceği tepkiyle orantılı. Genelde 20günlük kürler halinde kullanıp arada 10-15gün dinlenme süreleri vermelisiniz.

  Ben bunu kullandım ve 40 kilo verdim 1 senede. Ama benim vücud dayanıklılığım yüksek olduğu için 3+3+3 oranına kadar çıkardım ve üzerine birde ağır antreman yapıyordum. Normalde bu ilaç kullanırken antreman yapılması önerilmiyor kriz riskinden dolayı.
  Vefat eden Şahin arkadaş ise bu ilacı mağlesef yanlış kullanımından dolayı vefat etmiş. İlaç ilk seferde asla ama asla gece yatarken ve 1 adetten fazla alınmaz. Gece karbonhidrat vücutta çöker ve aşırı doz alımına gittiğinizde şok etkisi ile karşılaşırsınız. Artı ek olarak başka ilaçlarda kullanıyorsanız bu sizi mağlesef ölüme götürüyor. Ben bunu kullanırken 4 ayda bir sürekli doktor kontrollerimi yaptırdım düzenli. doktorum asla bunu kullandığımı bilmedi ama kalp, karaciğer, ve kan testlerim her seferinde daha iyi gitti ve ilacın bir yan etkisini asla görmedim.

  DNP kullanırken akşam 5'e kadar en geç karbonhidrat tüketebilirsiniz. aralarda şeftali ananas gibi etken meyveler size ferahlık verirken aynı zamanda ilacın reaksiyonunda devam ettirir.Bir kapsül 8 saate yakın süre işlev görür. İlaç alım zamanlarınız çok önemlidir asla atlamayın. İLacın kullanımı bittikten sonra ise etkisi 2-3 gün daha sürer bu süreçte yine karbonhidrat kullanımını kesmek durumundasınız unutmayın.

  Kullanmış başarılı olmuş biri olarak bunu öenerebilir miyim? Bakın her yolu denediniz ise ama cidden denediniz ise ve olmuyorsa "belki" ama düzgün diyet ve spor yapmayıp bunu kullanacaksanız hiç girmeyin. yukarda ki disiplini spora ve beslenmenize harcıyarak aynı sonucu alırsınız emin olun.

  Sevgiler saygılar....

  [Bu Yoruma Yanıt Ver]

 3. suat

  Adamlar üşenmemiş, sağlığa ne kadar zararlı olduğunu açık açık yazmışlar ve bir çok arkadaşım hala "nereden bulabilirim?" diye soruyor. Lütfen kullanmayalım ve çevrenizide uyarın isterim... Bazı arkadaşlarımda o kadar spor yaptık hala eriyemedik diyor... "Arkadaşlar o göbeğinizi bir günde yapmadınız ve bir günde eriyip yok olmasınıda beklemeyin lütfen!!! Bide unutmayın isterim ki; Kısa süreli diyet programları ile sadece kendinizi kandırırsınız... Diyet az yemek değil sağlıklı beslenmektir. Güzel bi diyet programı ve egzersizlerle istediğiniz vücuda ulaşmanız o kadar kolay ki... Sağlıklı bir hayat dilerim hepinize ;)

  [Bu Yoruma Yanıt Ver]

 4. celal

  daha önce kullandım. denildiği gibi aşırı terletiyor ama dozunu aşmamak lazım. öyle heryerde yazıldığı gibi günde 500mg falan almadım. her gün 100mg olarak alıyordum. yaklaşık 20gün sonra zaten etkisi azaldı. 2ay ara verip tekrar kullandım ve iyi sonuç aldım. istediğim vücuda ulaşınca tabi bıraktım. aradan 2 yıl geçti şimdi tekrar göbeklendik. tekrar arıyorum. ama bu sefer bi türlü bulamadım. elinde olan, satan varsa bana ulaşırsa sevinirim.

  celalibo@windowslive.com

  [Bu Yoruma Yanıt Ver]

 5. murat

  tehlikeleri felan umrumda değil o kadar spor yaptık hala göbek hala göbek bi türlü kurtulamadık. bu ilacı istiyorum nerde nasıl bulabilirim biri bana yardımcı olsun sonucu fark etmez sıkıldım kilolardan

  [Bu Yoruma Yanıt Ver]

  sercan Reply:

  merhaba ,

  ben 3 gundur kullanıyorum gunluk tek doz kullanan onlarca arkadasım var spor merkezınde calısıyorum cok abartıldı bence bu konu

  [Bu Yoruma Yanıt Ver]

  murat Reply:

  nerden temin edebilirim kardeşim bunu bana yardımcı olur musun

  [Bu Yoruma Yanıt Ver]

  Levent Reply:

  selamlar

  Evet şahin hocamızın ölmesi sadece günde 8 dos kullanmaktan kaynaklandı. Yılalrdı kullanan tanıdıklarım var.

  şimdi bu işi aşk ile yapan kişilerden olarak , ben de ihtiyacım var. 530 302 02 64 lütfen ulaşınız satın almak istiyorum. istiyoruz.

  [Bu Yoruma Yanıt Ver]

 6. Kuzey acar

  Arkadaslar. Kulanan kısıler alın sıze dnp den olen mıllı sporcumuz. Sahin irencin.  Googlede aratın  arkadasımız dnp kulanım sonucu hayatını kaybetmıstır  aratın googlede hastanede mudahele bıle edemedıler kı daha etkısını gormeye basladıgında kendını hastaneye kosturması bıle fayda etmedı  artık bu zehırı rus ruletı oynar gıbı kulanınırsanız sonuc ortada bır ıkı sferde yırtarsınız ama sonuc olum dur.  Tabutta guzel kaslı olmanın bır avantajı yoktur

  [Bu Yoruma Yanıt Ver]

  murat Reply:

  2 tane kullan denilen şeyden sen daha fazla sonuç alabilmek için 8 tane alırsan öyle olur

  [Bu Yoruma Yanıt Ver]

 7. Erhan Soy

  Sahin Irencin kurban bayraminin ilk gunu vefat etti. Esi sari renkli isimsiz ve yazisiz haplardan kullandigini soylemis ifadesinde. Vucutcu bir arkadas da Sahin Irencin'in kullandigi ilaclarin DNP oldugunu soylemis (neye dayanarak dedigini bilemiyoruz). 

  Yoruma gerek var mi? Gencecik bir arkadas oldu, geride gozu yasli aile, siz hala doz asimi falan deyin. Sunu diyorsunuz yani az zehir fazla birsey yapmaz, zehirin cogunu alma. Zehir bu kardesim. 

  Yazara tesekkur ediyorum, yine guzel ulkemde birileri sorumlu davranip elinden geldigince uyarmaya bilinclendirmeye calismis ama olen kalan olmadigi icin fazla okunmamis bile. Artik bir olumuz var, belki biraz haber olur da insanlarin gozu acilir.

  [Bu Yoruma Yanıt Ver]

  İlşad Özkan (ZT Yönetim Hesabı) Reply:

  Erhan Bey, ben sakal bırakayım belki lafımızı kale alan olur. Ne diyelim, ateş düştüğü yeri yakıyor, biz hepimiz üzüldük ama rahmetli Şahin'in yakınlarının acısını tahayyül edemeyiz. Ben uyarıyorum, okurlarımı uyarabiliyorum ancak. Yetkililer nerede? Bana mı düşmüş uyarmak. Yazık...

  [Bu Yoruma Yanıt Ver]

 8. kadir

  dnp öncelikli olarak tarım ilacı adıyla satılmış buda zehir demektir doz aşımında kesinlikle ölümle sonuçlanabilen bir ilaçtır kesinlikle tavsiye etmiyorum emeginizle koşarak yapabileceginiz şeyleri 10-15gün içerisinde 10kg vermek zaten mantık dışı tamamen yanlıştır unutmayınızki bedeniniz deneme tahtası degildir ve hatrı sayılır ölüm vakası vardır dnp kullanımı sonucunda saygılar..

  [Bu Yoruma Yanıt Ver]

 9. Tahir canaslan

  Ben dnp kullandım belki bu öarka değildi sma dnp aynı zaten şunu söylim çok etkili ama müthiş terletiyor ben terleme dışında sorun yaşamadım ama internette haberler var farklı ülkelerde dnp den ölenlere dair ama detayı okuyunca hep klasik senaryo salakların aşırı doz alımında olmuş.

  [Bu Yoruma Yanıt Ver]

  İlşad Özkan (ZT Yönetim Hesabı) Reply:

  MERHABA,
  DNP'Yİ ÖVEN YORUMUNUZ YUKARIDAKİ "SERVET ÖDEMİŞ" ADLI KULLANICI İLE AYNI I.P. NUMARASINDAN YAPILMIŞTIR. FARKLI İSİMLER VE FARKLI E-POSTA HESAPLARIN KULLANILMIŞTIR ANCAK KAYNAK AYNIDIR. YORUMLARINIZIN SAHTE OLDUĞUNUN DELİLİDİR. ZİNDE TÜRKİYE DERGİSİ OLARAK SAHTE YORUMLARDAN HOŞLANMIYORUZ, LÜTFEN TEKRAR ETMEYİN. I.P. NUMARANIZI VE ONA YAKIN NUMARALARI BU YAZI ALTINDA DİKKATLE TAKİP EDECEĞİZ.

  [Bu Yoruma Yanıt Ver]

 10. servet ödemiş

  Ben bunu spor salonundaki hocamın tavsiyesi ile kullandım açıkçası baya korktum kullanırken ama her hangi bir sıkıntı yaşamadım ve  1 ayda 13 kilo civarında kilo verdim ciddi zayıfladım. Araştırmalarımda dnp dolayısı ile gerçekleşen ölümler aşırı dozda kullanımdan olmuş buda bir anda 8-10 kapsül alınca oluyormuş benim aldığım üründe zaten günde 1 tane kullanın yazıyordu bende öyle yaptım sorun olmadı.

  [Bu Yoruma Yanıt Ver]

  İlşad Özkan (ZT Yönetim Hesabı) Reply:

  MERHABA,
  DNP'Yİ ÖVEN YORUMUNUZ AŞAĞIDAKİ "TAHİR CANASLAN" ADLI KULLANICI İLE AYNI I.P. NUMARASINDAN YAPILMIŞTIR. FARKLI İSİMLER VE FARKLI E-POSTA HESAPLARIN KULLANILMIŞTIR ANCAK KAYNAK AYNIDIR. YORUMLARINIZIN SAHTE OLDUĞUNUN DELİLİDİR. ZİNDE TÜRKİYE DERGİSİ OLARAK SAHTE YORUMLARDAN HOŞLANMIYORUZ, LÜTFEN TEKRAR ETMEYİN. I.P. NUMARANIZI VE ONA YAKIN NUMARALARI BU YAZI ALTINDA DİKKATLE TAKİP EDECEĞİZ.

  [Bu Yoruma Yanıt Ver]

 11. Mehmet

  Ben aldim kullandim. amca ogullari da alip kullandi. $uan hep beraber sixpack icinde yuzuyoruz. sizi esefle kiniyorum. diger insanlarinda sizin ve bizim gibi fit gorunmesini istemiyosunuz 

  ----
  $aka bi yana bi$ey olmaz ya, bunu icince boyle kasli olucaksiniz diyen L-karnitin tabletleri vardi bi ara , icindeki l-karnitin miktari tablet ba$ina 30mg filandi. muhtemelen bu dnp tabletinin de dozaji komik miktardadir. gerci vucudunda ciddi sorunlar olan bilincsiz bi vatanda$ ac gezip cabuk zayifliycam diye 5-10 tane cakip ustune saunaya filan girerse ölur. o zamana kadarda bunlar voliyi vurup giderler zaten

  [Bu Yoruma Yanıt Ver]

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


8 + = 13