Şeker Nasıl Beyni Ele Geçirip, Bağımlılık Yaratıyor

Eğer sürekli şekerli abur cubur yiyorsanız ve şekeri bir an için bırakmak istediyseniz bunun çok zor olduğunu bilirsiniz. Öyle ki sürekli canınız şeker çeker ve önünüzde konan diğer yemekleri yemek bile istemezsiniz.

Görünen o ki şekerli, aşırı yağlı abur cubur yiyecekler yendiği zaman beyinde farklı bir şeyler oluyor. Normalde gıda alımını düzenlemesi ve aşırı kilo almamızı sağlayan beynimiz görevini yapmıyor. Neden?

Beyindeki Ödül Merkezinin Aşırı Uyarılması Bağımlılığa Neden Oluyor

şekerŞeker, içindeki fruktoz nedeniyle, oldukça şişmanlatıcıdır. Çünkü fruktoz vücutta hiçbir hücre tarafından metabolize edilemez ve direk yağa çevrilir.

Şekerli bir şeyler yediğimiz zaman beyinde çok miktarda dopamin salgılanır. Dopamin mutluluk hormonudur yani salgılandığı zaman mutlu olursunuz. Neden doğa şeker yiyince mutlu olmamızı istiyor? Çünkü evrim şekeri çok sevmemezi sağlıyor. Bunun da nedeni şekerin kalorisinin yoğun olması. Yani az miktarda şekerli gıda yiyerek çok yüksek kalori alabilirsiniz ve böylece uzun süren ve gıdaların zor bulunduğu dönemlerde depoladığınız kalorilerle hayatta kalabilirsiniz.

Şekerli bir şey yediniz ve mutlu oldunuz. Sonuçta tekrar ve tekrar kendinizi daha iyi hissetmek için canınız sürekli şekerli yemekler çeker.

Ama ne var ki şekerli gdaları uzun süre ve çok miktarda yediğiniz zaman dopamin alıcılarının sayısı azalıyor. Ve böylece aynı etkiyi alabilmek için daha çok yemeniz gerekiyor.

Şeker ve abur cubur beyindeki ödül sistemi üzerindeki güçlü etkisi nedeniyle, aynen eroin, kokain veya nikotin gibi çalışıyor.

Uyuştucu kullandığınız zaman da tamamen aynı şeyler oluyor. Uyuşturucu bağımlıları da benzer bir biçimde kontrollerini kaybediyor ve bağımlı oldukları şeyi olabildiğince çok tüketmek istiyor.

İşte şeker ve diğer abur cubur gıdalar beyni böyle gasp edip, onları daha çok yememizi sağlıyorlar.

Şekerin Davranışlarımız Üzerinde Güçlü Bir Etkisi Var

Pek çok insanın beyni uzun süre şeker tükettikten sonra anatomik değişime uğrar ve kişi kötü bir bağımlılığın pençesine düşer.

Söylediğim gibi şeker bağımlılığı aynen uyuşturucu bağımlılığı gibi çalışır. Bağımlı olduğunuz şeyi elde etmek her şeyi yapabilirsiniz. Size zarar verdiğini; hem paranıza, hem sağlığınıza, hem görüntünüze, hem de sosyal ilişkilerinize zarar verdiğini bildiğiniz halde.

Hayvanlar üzerinde yapılan bir deneyde hayvanlara 2 hafta şekerli mama yediriyorlar ve ondan sonra şeker yerine normal mama verildiği zaman hayvanlar aç kalsalar da normal mamayı yemiyor. Ancak belli bir süre sonra, şekerin tadını unutunca, yemeye başlıyorlar. Bu arada hayvanların önüne elektrikli teller konuyor ve arkasına da şekerli mama bırakılıyor. Hayvanlar canları yandığı halde, çığlık ata ata ne olursa olsun şekerli mamayı yemek için tellere basıp diğer tarafa geçiyor.

Peki bu bağımlılıktan kurtulmanın yolu ne? Bu kişiden kişiye değişir. Kimi insanlar bir iki kez abur cubur yedikten sonra tekrar yemek ister. Bazıları kendilerini kontrol edebilir. Ama hemen bağımlı olanlar için tek çare bu gıdaları yemeyi bırakıp, bir daha asla yememek. İlk günler zor olabilir ama sonra alışacaksınız. Ve unutmayın ki bıraktıktan sonra bir gün bir lokma bile yerseniz tekrar bağımlı olabilirsiniz.

Bütün bu yazdıklarım sigara ve diğer uyuşturucular için de aynı. Aniden bırakmalısınız ve sonra bir gün tek bir nefes bile sigara çekerseniz yine başlarsınız.

Ama tabi bu herkes için geçerli değil. Bazı insanlar ölçülü miktarda şeker veya abur cubur tüketebiliyor. Ama onların da bu tür gıdaları olabildiğince az tüketmesi sağlık açısından çok daha iyi.

loading...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.