Sürekli Tüketmeniz Gereken 9 En Sağlıklı Gıda

Bu liste tüketebileceğiniz en sağlıklı gıdaları içeriyor. Unutmamak gerekir ki ne yiyorsak oyuz ve sağlığın yolu yemekten geçiyor. Sağlıklı gıdalarla beslenirseniz kilo almazsınız, kendinizi daha iyi hissedersiniz, daha uzun ve sağlıklı yaşarsınız. Ayrıca daha iyi görünürsünüz.

1. Kırmızı ve Beyaz Et

Dana, domuz, kuzu, tavuk, hindi ve diğer hayvanların etleri bu kategoriye giriyor.

Et öncelikle tüm gerekli amino asitleri içeren hızlı sindirilen ve oldukça kaliteli, tam protein kaynağıdır. Aynı zamanda B12, B3 ve B6 Kırmızı Etvitaminlerinin yanı sıra demir, çinko ve selenyum açısından oldukça zengindir.

Yani et besin dolu ve sağlıklı bir enerji kaynağıdır.

Son 20 yılda özellikle kırmızı et içerdiği doymuş yağ ve kolesterol nedeniyle kötü bir üne sahip oldu ama son yıllarda yapılan araştırmalar kırmızı etin kolesterolü yükseltmediği ve kalp hastalıklarıyla hiçbir alakası olmadığını gösteriyor (1, 2, 3)

Günümüzde yaşadığımız sorun şu ki hayvanlar artık eskisi gibi doğal ortamda yetişmiyor. Çabuk büyümeleri için buğdayla beslenip, hormonlarla büyütülüyorlar.

O yüzden eti doğal bir şekilde büyütülmüş hayvanlardan elde etmek daha sağlıklı ama her halde et diğer pek çok gıdaya göre daha sağlıklı.

2. Balık

Somon, morina, levrek, hamsi, mezgit…

Balık düşük kalorili ve çok kaliteli protein kaynağıdır. Aynı zamanda çinko, magnezyum, potasyum, selenyum, B2 ve D vitamini açısından zengindir.

D vitaminini normalde güneşten alırız ve gıdalarda pek bulunmaz. Ama yağlı balıklar hariç. D vitamini aslında vitaminden daha fazlasıdır. BalıkKanser ve kalp hastalıklarından korur, kemikleri güçlendirir, beyin fonksiyonlarını iyileştirir, bağışıklık sistemini güçlendirir, insulin hassasiyetini arttırır, ve kas gücünü arttırır.

Balığın bir başka çok önemli özelliği de önemli oranda Omega 3 yağ asitlerine sahip olması. Omega 3 yağ asitleri belki de vücudunuz için en önemli besinler. Kalp ve kanserden koruyucu, ruh sağlığını geliştirici özelliklere sahiptir ve doku zedelenmesini engeller. Tabi Omega 3 yağ asitlerinin faydaları bu kadarla sınırlı değil.

Okyanuslardaki kirlenme nedeniyle bazı balıklar toksik maddeler içeriyor olabilir ama yine de sağlık faydaları çok daha fazla. Somon balığı alırken “vahşi somon” almaya dikkat edin.

3. Yumurta

Senelerce yapılan kolesterol propagandası insanları yumurtadan, daha doğrusu yumurta sarısından uzaklaştırdı. Bugün dahi birçok Yumurtasporcu yumurtanın sadece beyazını yiyor. Oysa bu yanlış bir alışkanlık

Yumurta sarısı besin açısından en yoğun gıdalardan biri ve tam yumurta demir, fosfor, potasyum, çinko, bakır, selenyum, B2, B5,  B6, Folik Asit, B12, A ve D vitaminleri açısından çok zengin. Üstelik 150 gr. tam yumurtada 18,5 gram çok kaliteli protein var. Whey’den sonra en hızlı absorbe edilen protein yumurtada bulunuyor.

Yumurta aynı zamanda oldukça doyurucu. Bir araştırmaya göre kahvaltıda simit yerine yumurta yiyen kişiler 36 saat boyunca daha az kalori tüketiyor.

Kolesterolü dışarıdan alınca vücut daha az üretiyor ve böylece kolesterol artmıyor. Üstelik yumurta küçük ve zararlı olan LDL kolesterolü büyük ve zararsız olan hale getiriyor.

4. Sebzeler

Maydonoz, ıspanak, havuç, patlıcan ve daha bir sürü sebze!

Sebzeler yiyebileceğiniz en sağlıklı gıdalar arasında. Pek çok vitamin ve minerali barındırıyorlar. Özellikle kas sistemi ve kalp için sonSebze derece önemli olan potasyumu yeşil yapraklı sebzelerden alabilirsiniz.

Sebzeler yüksek miktarda lif barındırır ve bu da sindirimi kolaylaştırır ve doygunluk hissi verir. Sebzeler aynı zaanda kanser ve kalp hastalıklarından koruyucu bir sürü antioksidant içerir.

Yapılan araştırmalara göre sebze yemek kanser, şeker hastalığı ve kalp hastalıklarının daha az görülmesine neden oluyor.

Sebzeleri her gün bol bol tüketin. Hem önemli mineral ve vitaminleri almak açısından çünkü sebzeler doyurucu oldukları kadar kalorileri de çok düşük.

5. Kuru Yemişler

Badem, ceviz, fındık, Antep fıstığı, kaju, brezilya cevizi, yer fıstığı, ayçekirdeği, kabak çekirdeği… Dünyada tadı bu kadar güzel olup bu kadar besin içeren başka hangi yiyecek vardır acaba? Hepsi birbirinden faydalı ve besin dolu, o yüzden hiçbirini tek tek yazamadım.Kuruyemiş

Kuruyemişler yüksek miktarda sağlıklı yağları içerir ve kalorileri 550-650 arasındadır. Yüksek oranda lif, özellikle E vitamini, magnezyum, niacin, fosfor, potasyum, çinko, bakır, manganez, b6 vitamini ve Folik asit ve bitkisel omega 3 yağ asitlerini (ceviz) içerir.

Yalnız eğer kilo vermek istiyorsanız ve kolayca kilo alıyorsanız kuru yemişleri aşırı derecede tüketmeyin. Kuruyemişlerin içinde bazı anti-besinler var yani çok yenirse bazı besinlerin sindirimini zorlaştırabiliyorlar ve o yüzden kuruyemiş tüketiminiz toplam 150 gramı geçmesin.

Kuru yemişlerin tadı çok güzel olduğu için bir anda farkında olmadan aşırı derecede yiyebilirsiniz. O yüzden yerken mutlaka kaç gram yediğinize dikkat edin.

6. Meyveler

Meyveler pek çok çeşit vitamin, mineral ve antioksidant içerirler. Aynı zamanda lif kaynağıdırlar.Meyve

Meyvenin içinde fruktoz olduğu için kilo vermeye çalıştığınız dönemlerde yememeniz daha doğru olur. Ayn şekilde normal şartlar altında da günde 1 veya 2 taneden fazla yememeniz daha doğru olur çünkü meyve kolaylıkla yağa dönüşen fruktoz içerir.

Düşük karbonhidrat diyeti yapıyorsanız yine günde 1 veya 2 tane meyve yiyebilirsiniz ama düşük glisemik indeksli olanları tercih edin. Özellikle böğürtlen, yaban mersini antioksidant deposu ve glisemik indeksleri çok düşük

7. Sağlıklı YağlarZeytinyağı

Tereyağı, hindistan cevizi yağı, keten tohumu yağı, zeytin yağı ve balık yağı oldukça sağlıklıdır ve vücuda pek çok faydaları var.

Zeytinyağının içerdiği Omega 9 yağ asitleri sayesinde kalp ve kanserden koruyor, depresyona iyi geliyor, karaciğeri koruyor, felci engelliyor ve Alzheimer’den koruyor. Akdeniz bölgesinde yaşayan insanların daha az kalp ve kanser hastalıklarına yakalanmasının en önemli nedeni bol zeytinyağı tüketimi.

Omega 3 yağ asitlerinin bazı faydalarını saymıştım. Eğer balık yemeyi sevmiyorsanız her gün 1000 mg EPA+DHA içeren bir balık yağı takviyesi almalısınız.

Yüksek ısıda yemek yapmak için hindistan cevizi yağı veya tereyağı kullanın. Zeytinyağını ısıtmayın. Salataya ekleyebilirsiniz. Aynı şekilde keten tohumu yağı da içerdiği yüksek Omega 3 yağ asitleri sayesinde sağlığa pek çok yönden faydalı ama ısıtmadan tüketin.

8. Yağlı Süt Ürünleri

Son 20 yıldaki kolesterol ve doymuş yağ propagandasından paynı alan bir gıda grubu da süt ürünleri ama yine gerçek bunun tam aksi.Süt Ürünleri

Süt ürünleri sağlıklı yağları içerir ve iyi bir enerji kaynağıdırlar. Aynı zamanda insan için gerekli olan birçok vitamin ve minerali barındırırlar. Üstelik çok kaliteli birer protein kaynağıdırlar.

Bir araştırma süt ürünlerinde bulunan kalsiyumun kilo almaya engel olduğunu gösteriyor. Aynı zamanda bazı araştırmalar da yağlı süt ürünleri tüketmenin kalp hastalıklarından koruduğunu gösteriyor.

Bu araştırmalar kişileri kalp hastalıklarından koruyan unsur olduğunu kesin olarak ispat etmiyor ama en azından onların anlatıldığı gibi zararlı olmadığını gösteriyor.

9. Keten Tohumu

Doğanın gerçek mucizesi keten tohumu bitkisel Omega 3 yağ asitlerini içermesi ve sağlam bir vitamin/mineral cephaneliği olmasının yanı sıra çok düşük karbonhidratın yanında sadece 10 gramında 2,7 gram diyet lifi barındırıyor. 100 değil, 10 gram!Keten Tohumu

Keten tohumu önemli oranda kalsiyum, demir, magnezyum, fosfor, potasyum, selenyum ve B vitaminleri barındırıyor.  Ne yazık ki bitkisel yağlar çok fazla Omega 6 yağ asitlerini içeriyor ve insanlar omega 3 ve 6 yağ asitlerini belli bir oranda almak zorunda. Bu dengeyi korumak için her gün 20 gram kadar keten tohumu alabilirsiniz. Ama kesinlikle ısıtmayın. Soğuk yemeklerin içine katın ve özellikle öğütülmüş keten tohumu yemeye dikkat edin çünkü diğeri bazen tam sindirilemiyor.

loading...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.