Sağlıklı Yaşam ve Fitness Forumu | Zinde Türkiye Forumu

Sağlıklı Yaşam ve Fitness Forumu | Zinde Türkiye Forumu

Zinde Türkiye (ZT) dergisine bağlı bulunan tartışma, sohbet ve paylaşım alanı. Dergiyi okumak için lütfen www.bodytr.com adresini ziyaret ediniz.
Sistem saati: 24 Nis 2014, 00:04

Tüm zamanlar UTC + 2 saat

Yeni konu gönder Konuya cevap yaz  [ 31 ileti ]  Sayfaya git 1, 2, 3  Sonraki
Yazar Mesaj
 İleti başlığı: CROSSFIT nedir türkiyede crossfit yapan varmıdır
İletiTarih: 26 Şub 2012, 19:36 
mitokondri
arkadaşlar bu hafta sonu odtu nun spor salonunda görevli bir hocadan öğrendiğim bir branş(1995 te bulunmuş) wikipediadan arattırdım biraz çevirmeye çalıştım ilk paragrafını .....

Crossfit halter, koşu, jimnastik, powerlifting ve (rowing)kürek birleştiren bir güç ve kondisyon markasıdır [1 markadır diyorum çünkü reebok adı altında anılıyor.]CrossFit yapan kişi fiziksel becerilerinin üst düzeyde olmasının yanı sıra, ciddi anlamda .Solunum / kardiyovasküler dayanıklılık,,güç, esneklik, güç, hız, çeviklik, denge, koordinasyon yapısınada sahip olmasını gerektiriyor. [2] CrossFit programı "süreklideğişken, yüksek yoğunlukta oluşur , fonksiyonel hareketeri ihtiva eden bir programla yapılıyor "[4]
CrossFit yarışmalarında sporcular, , ip atlama, tırmanma snav çekme, barfiks çekme ve halat çekme gibi değişik kategorilerde yarışıyorlar. CrossFitsporcular aynı zamanda halter, jimnastik yüzme ve birçok vücut ağırlığı egzersizleri kullanıyorlar. [5] CrossFit e dünya çapında3.000 'den fazla bağlı spor salonunun varlığında söz edilir [6] ve Kanada Silahlı Kuvvetleri ve Danimarka Kraliyet Muhafızlarının da dahil olduğu çok sayıda itfaiye, polis ve askeri kuruluşlartarafından kullanılmaktadır. [7] [8] [9] [10] [11] [12] [13] [14
Sistemin kurucusu Greg Glassman, 1995 yılında Kaliforniya’da salonu açtığında üye olmaya gelenlere neyle karşılaşacaklarını şu şekilde anlatıyordu: “Jimnastik, olimpik kaldırma ve atletizm hareketlerini, sürekli değişen bir sıralamada, yüksek ağırlıklarla yapabildiğiniz kadar hızlı yapacaksınız. Artık neyle karşı karşıya olduğunuzu bildiğinize göre, hâlâ üye olmak istiyor musunuz?” Bu soruya ‘evet’ cevabını Santa Cruz kenti polis departmanı verdi. İşleri ‘beklenmeyene hazırlıklı olmak’ olan SWAT ekipleriyle o kadar büyük bir başarı yakaladılar ki, polislerin ardından Santa Cruz’daki itfaiye ekibi de çalışmaya başladı. Greg Glassman’ın antrenman felsefesi geçerliliğini kanıtlamıştı.
Glassman’ın fikirlerinin geniş çevrelerde kabul görmesiyse vakit aldı. 2005 yılında Amerika’da CrossFit’in temsilciliğini yapan 18 spor salonu vardı. O günden bu yana büyümesi Facebook’a rakip olacak cinsten: Glassman’ın değişiyle şu an 3000’in üzerinde spor salonu “Birbirinden farklı alanlarda, geniş zaman içerisinde iş yapabilme kapasitesini artırma” felsefesini tanıtıyor. Tercümesi: Her şartta en yüksek performansınızı, en uzun süre sergilemenizi sağlayan antrenman programı.

1. ^ Barker, Jill (2006-02-14). "Crossfit is fast and furious". Montreal Gazette. Retrieved 2007-11-21.
2. ^ CrossFit instructor manual
3. ^ CrossFit. "What is CrossFit?". CrossFit. Retrieved 2/18/2012.
4. ^ Glassman, Greg. "Understanding CrossFit". The CrossFit Journaly. Retrieved 2/18/2012.
5. ^ a b Scott, Paul (October 23, 2007). "A no-nonsense look at the often nonsensical world of fitness clubs". Best Life.
6. ^ Stoddard, Grant (October 11, 2011). "Inside the Cult of CrossFit". Men’s Health.
7. ^ Wallack, Roy M. (2009). Run For Life: The Anti-Aging, Anti-Injury, Super Fitness Plan. Skyhorse Publishing. p. 65. ISBN 978-1-60239-344-8.
8. ^ Hoffman, Michael (March 7, 2010). "More want combat element in fitness test". AirForce Times.
9. ^ 2Lt Andrew Hennessey (June 9, 2009). "A new approach to physical training". LFWA-JTFW, Canadian Forces, National Defense (Canada).
10. ^ Martin, Grant (2009). "Do you Worship at the "Church" of Crossfit?". Kansas City Star Midwest Voices.
11. ^ LeCappelain, Josh (January 26, 2009). "CrossFit conquers physical complacency". Task Force Mountain.
12. ^ Svan, Jennifer H. (January 13, 2009). "CrossFit Workouts are Rarely Routine". Military Advantage.
13. ^ "Welcome to The Royal Life Guards Sports Association". Royal Danish Life Guards Sports Association.
14. ^ Mitchell, Bryan (June 25, 2008). "CrossFit workout craze sweeps the Corps". Marine Corps Times.

Eklentiler:
crossfit1.jpg
crossfit1.jpg [ 112.17 KiB | 16405 defa görüntülendi ]
252573_208850625819004_179087825461951_512457_6309288_n.jpg
252573_208850625819004_179087825461951_512457_6309288_n.jpg [ 51.44 KiB | 16405 defa görüntülendi ]
gamesropeclimb.jpg
gamesropeclimb.jpg [ 148.15 KiB | 16405 defa görüntülendi ]

Sayfa başı
 Profile bak  

İleti başlığı: Re: CROSSFIT nedir türkiyede crossfit yapan varmıdır
İletiTarih: 26 Şub 2012, 19:38 
mitokondri
internetten türkçe arattırdığımda ise reebok şirketinin şirket haberi olan gayet güzel bir tanıtım karşıma çıktı

Crossfit Nedir: Crossfit insanlara fitness alışkanlığı kazandırmak için tasarlanmış güç ve kondisyon programıdır ve bu program yüksek seviyede çeşitli fonksiyonel hareketlerin üzerine yoğunlaşmaktadır. Crossfit’in içeriğini oluşturan tüm egzersizler her seviyeden ve yaştan insanlar tarafından rahatlıkla yapılırken, evde, parkta, okulda kısaca zamanınızı geçirdiğiniz her yerde de kolayca uygulanabilir.
Crossfit, fitness’tan ilham alan bir yaşam tarzını yansıtır ve birbirine sıkı sıkıya bağlı Crossfit topluluğu programın başarısına katkıda bulunan önemli bir faktördür. Çok çalışmak, ortak bir hedefi gerçekleştirmek için çabalamak, deneyimleri paylaşmak, hem kendinle hem de zamanla rekabet etmek… Tüm bunlar bir sporcu için Crossfit ’i vazgeçilmez yapan özelliklerdir.
Crossfit insanları güçlü taraflarının yanı sıra zayıf oldukları tarafların da üzerinde çalışmaları için teşvik eder. Crossfit ve Reebok birlikteliği sayesinde, yeni beceriler edinebilir, kişisel hedeflerinize ulaşabilir ve rekabetçi bir ortamda kendinizi daha da geliştirebilirsiniz.

Sayfa başı
 Profile bak  

İletiTarih: 26 Şub 2012, 19:41 
mitokondri
mens health ten gelen bir crossfit antreman programı

CrossFit’in ne olduğunu anlamak istiyorsanız, ilk işiniz zihninizde oluşturduğu antrenman kalıplarını yıkmak olmalı.
Sürekli aynı antrenman programı ile çalışmaktan sıkıldınız mı? Aynı anda hem kilo vermek hem de kaslanmak mı istiyorsunuz? O halde diğer tüm fitness programlarını unutun. Yapmanız gereken şey CrossFit. Eğer bugün CrossFit’e başlamaya niyetlenirseniz, ilk üç antrenmanda hareketlerin tanıtıldığı eğitim dersleriyle tamamlamanız gerekiyor. Aranızda spor salonlarına yıllarca gidip gelenlere eğitim almak zor gelebilir, biliyoruz. Ancak halter barına vücut ağırlığınızdan 20 kilogram fazlasını takarak önde tutuşla squat yaparken, barın omzunuzdan kayıp gitmemesini sağlayacak ya da önünüzdeki 60 santimetre yüksekliğindeki kutuya 40 defa zıplarken dengenizi korumanızı sağlayacak birkaç ipucu işinize yarayabilir. Üç eğitim dersini bitirdiğiniz zaman, artık acı çekmeye ve hızla kas geliştirme sürecine girmeye hazırsınız demektir. ) TÜRKİYEDE DE İNTERNET ÜZERİNDEN GORULEN TEK SALON İSTANBUL KOZYATAĞINDA...YAHU KOZYATAGIDA ASLAN YATAGI, AYI İNİ,KAPLAN PENÇESİ GİBİ KOMİK GELİYOR YAHU:)CrossFit 34’ün sahibi ve eğitmeni Mehmet Kilimci’nin dediği gibi, “Antrenmanların giderek kolaylaştığını söylemek isterdim ancak ne yazık ki kolaylaşmıyor. Zaten öyle olmasını da kimse istemez.” Unutmayın kas geliştirmek hiçbir zaman kolay bir iş olmamıştır. CrossFit 34’ün sloganı bile bunu anlatmaya yetiyor: “Senin antrenman diye yaptığın şeyi ben ben ısınma olarak yapıyorum.” Abartılı mı geldi? O halde tipik bir CrossFit 34 ısınma programına bir bakalım: Beş dakika ip atlama, ardından squat, dağ tırmanışı, şınav ve baş üstü squat hareketlerini 20 tekrar olarak ara vermeden yapın. Nefes nefese kaldınız değil mi? Güzel, şimdi beklemeden bunu bir set daha tekrarlayın.
Isınmanın ardından sizi bekleyen şey, CrossFit antrenmanının belkemiği olan günün antrenmanı (workout of the day / WOD). Bizim CrossFit 34’ü ziyaret ettiğimiz gün karşımıza Cindy çıktı: Beş barfiks, 15 şınav ve 20 squat’dan oluşan istasyonu, 20 dakika boyunca arka arkaya yapabildiğiniz kadar yaptığınız, kanınızdaki şeker stokunu tüketen bir antrenman. Duvarda asılı duran saatin başlama sesi ile beraber herkes yan yana barfiks barına asıldı. Vücutlar tıpkı bir otomobilin pistonları gibi sırayla inip kalkmaya başladı. Tekrarı tamamlayan hiç vakit kaybetmeden kendini yere atıyor, şınav çekmeye başlıyor sonra olduğu yerde büyük bir çeviklikle dikilip squat’a geçiyordu. O anda anladık. Bu bir antrenman değil, bir ölüm kalım mücadelesiydi. Sporda başınıza gelebilecek en kötü şey olan antrenmanın orta yerinde kusmak, bu yüzden CrossFit’te bir onur madalyası olarak algılanıyor. Eğer ilk birkaç derste kusmazsanız, insanlar kendi sınırlarınızı zorladığınız konusunda kuşku duymaya başlıyor.
İşte örnek CrossFit antrenmanları
Angie (zaman karşı)
100 barfiks
100 şınav
100 mekik
100 squat
Candy (5 raund zaman karşı)
20 barfiks
40 şınav
60 squat
Fight Gone Bad (zaman karşı)
50 wall ball (9 kg’lık sağlık topu ile)
50 sumo deadlift hig pull (35 kg’lık bar ile)
50 Box Jump
50 push press (35 kg’lık bar ile)
Kürek (50 kalori yakıncaya kadar)

Eklentiler:
Dosya açıklaması: CROSSFİTİ GÜZEL TANIMLAYAN BİR RESİM
crossfit-1q.jpg
crossfit-1q.jpg [ 32.89 KiB | 16404 defa görüntülendi ]

Sayfa başı
 Profile bak  

İletiTarih: 27 Şub 2012, 00:25 
Don't Stay
Kilo verip kaslanmak bana göre değil. İsminin Crossfit olduğunu bilmiyordum ama bu tür programları ve sonuçlarını çok gördüm, gerçekten etkili bir antrenman.

Hiçbir dinlenme, kazanılarak elde edilenden daha değerli değildir.

Sayfa başı
 Profile bak  

İletiTarih: 27 Şub 2012, 09:39 
mitokondri
selam dont stay aslında benim bu tür branşlara olan merakımın nedeni, bunlar vucut geliştirmeye kıyasla çok daha spor olarak gözüküyor gözüme, yani
1- bb ye göre hem çok ciddi kondisyona sahip oluyuorsunuz
2- bb ye göre yarışmada birilerini matematiksel ve fiziksel olarak geçiyorsunuz ( daha fazla snav çekmek yada barfix çekmek gibi) bb de görüntüyle yarışılıyor ben daha iyiyim diyen hep olur...
3- bb ye göre daha gerçekçi bir fiziğe sahip olma imkanı var, yan, son dönmem bb sporcuları cidden biraz büyükler vee benim şahsi görüşüm çokda estetik durmuyorlar.

şimdi inceliyince forumuzda da önceden bu konu işlenmiş, hemde yazan arkadaş güzel yazmış

egzersizler/cross-fit-erkekler-ve-bayanlar-icin-t273.html

karluk bu iki yazıyı toplayıp derleyip güzel bir site yazısı olabilirmi..olabilemezmiiii:)

Sayfa başı
 Profile bak  

İletiTarih: 27 Şub 2012, 10:09 
Don't Stay
Yani her zaman derdim "ilerde bahçeli bir evim olsun, çok manyak antrenmanlar yapacağım" diye. Bu da o sanırım. Traktör tekerleği balyozlama, yuvarlama, bir yerlere tırmanma ve vücut ağırlığıyla yapılan hareketleri yapıyorlar anladığım kadarıyla. Valla açıkcası ben de tam olarak bunu yapmak istiyorum. Ev için bi program yazabilirsek çok harika olur. Ama benim biraz kilo da almam lazım onu nasıl yapacağız. :gerizekaliolmak:

Sayfa başı
 Profile bak  

İletiTarih: 27 Şub 2012, 11:25 
Shotokan
http://www.youtube.com/watch?v=-AuIURhCoAA&feature=share

http://www.youtube.com/watch?v=oNf606dfCb0&feature=related

:)

Sayfa başı
 Profile bak  

İletiTarih: 27 Şub 2012, 15:47 
Don't Stay
Shotokan yazdı:

Bu ne Allah aşkına ya :cokkomik: Valla manyak bir şey dizi mi bu? :kahkaha:

Sayfa başı
 Profile bak  

İletiTarih: 27 Şub 2012, 21:58 
mitokondri
Shotokan yazdı:

cok komik yahu :)

Sayfa başı
 Profile bak  

İletiTarih: 28 Şub 2012, 17:53 
Karluk
Euro Training! :D

Resim

Resim

http://www.facebook.com/zindeyiz
http://twitter.com/#!/BodyTR

Sayfa başı
 Profile bak  

İletiTarih: 28 Şub 2012, 19:34 
Don't Stay
Mitokondri, abi nerden çıkardın cross-fit'i ya. Yemin ederim 2 gündür deli gibi araştırıyorum. Hatta bugün ufak çaplı ilk antrenmanımı yaptım, hiç bu kadar terlememiştim. :D www.crossfit.com ingilizcemin sınırlarını zorluyorum alayını okudum sitenin. :D

Sayfa başı
 Profile bak  

İletiTarih: 28 Şub 2012, 19:59 
teddy bear
Ben taaa 2010'da araştırmıştım herkes çok övüyordu sonra bir an yapılanlara baktım TR'de imkansız dedim vazgeçtim. :)

Sayfa başı
 Profile bak  

İletiTarih: 01 Mar 2012, 21:25 
mitokondri
yazının başında yazdığım gibi spor salonundaki bir arkadaştan gördüm, ama sonradan koyduğum linke bakınca çooook önce forumda yazılmış bir konuymuş aslında, arada değişik şart.....bende 2 aydır antremanlar başladım ama 2ç ayın sonunda 1 hafta circut training yapıyorum ...vucut ta şaşırıyor ...bende:)))

bu çalışma tipinde ekip antremanı insanı çok iyi motive ediyor bence..o nedenle ağırlık antremanında da iyi partner çok önemli

Sayfa başı
 Profile bak  

İletiTarih: 02 Mar 2012, 20:40 
mrb iyiakşamlar arkadaşlar evet güzel antremanmışşş :D ama bıraz erkeklere göre sankii

Sayfa başı
 Profile bak  

İletiTarih: 03 Mar 2012, 00:38 
Don't Stay
fitgirl yazdı:
mrb iyiakşamlar arkadaşlar evet güzel antremanmışşş :D ama bıraz erkeklere göre sankii

Videolarını izlerseniz, en az erkekler kadar kadınlar da yapıyor bu sporu.

Sayfa başı
 Profile bak  

Önceki iletileri göster:  Sıralama  
Yeni konu gönder Konuya cevap yaz  [ 31 ileti ]  Sayfaya git 1, 2, 3  Sonraki

Tüm zamanlar UTC + 2 saat

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir

Bu forumda yeni konular açamazsınız
Bu forumda konulara cevap yazamazsınız
Bu forumda kendi iletilerinizi değiştiremezsiniz
Bu forumda kendi iletilerinizi silemezsiniz
Bu forumda dosya ekleyemezsiniz

Arama:
Git:  
Haberler Haberler Site haritası Site haritası SitemapIndex SitemapIndex RSS besleme RSS besleme Kanal listesi Kanal listesi