Sağlıklı Yaşam ve Fitness Forumu | Zinde Türkiye Forumu

Sağlıklı Yaşam ve Fitness Forumu | Zinde Türkiye Forumu

Zinde Türkiye (ZT) dergisine bağlı bulunan tartışma, sohbet ve paylaşım alanı. Dergiyi okumak için lütfen www.bodytr.com adresini ziyaret ediniz.
Sistem saati: 18 Nis 2014, 18:04

Tüm zamanlar UTC + 2 saat

Yeni konu gönder Konuya cevap yaz  [ 15 ileti ] 
Yazar Mesaj
 İleti başlığı: Metformin'in diğer bir yüzü
İletiTarih: 02 Eyl 2010, 20:12 
Ugur_Kocaturk
HT gazetesinden alıntıdır. Metformin üzerinde yazılmış bir yazı vardı ( Mitokondri hocamız tarafından ) ancak bulamadım ve buraya açtım. Silinmemiş ise o konu, bunu o konuya aktarılmasını diliyorum. Amacım çok yönlü bu tür ilaçların bilinmesidir.

Akciğer Kanserine Karşı Obezite İlacı
ABD'de yapılan bir araştırmaya göre, obezite tedavisinde kullanılan bazı ilaçların etken maddesi '' metformin'' , sigara içmi kişilerde akciğer kanserine yakalanma riskini zaltabiliyor. Philadelphia Ulusal kanser Enstitüsü'nden Philip Dennis ve ekibi, laboratuvarda metforminin tütün ürünlerindeki kanser yapıcı madde '' NNK '' ya maruz kalan farelerde, akciğer tümörlerinin sayısını azalttığını gösterdi. Metforminin ağızdan verildiği farelerde tümörlerde %40-50, iğne ile verilenlerde %72 azaldı. Bilim adamları, bu sonuçların ışığında, akciğer kanserine yakalanma riskini yüksek olan sigara içen kişilerde, metforminin koruyucu ilaç tedavisindeki etkisini incelemek üzere klinik araştırmalar yapmayı planlıyor. Daha önce yapılan araştırmalarda metforminin, kinaz protein denilen bir enzimin, akciğer tümörlerinde hücrelerin artışı ve yaşamasını düzenleyen '' mTOR '' proteinini engellediği biliniyor.

Burada bir sorum olacak... Steroid kullanan kişilerde bazı kanser riskleri var, bunlara içinde akciğer kanseri varmı?

Sayfa başı
 Profile bak  

İleti başlığı: Re: Metformin'in diğer bir yüzü
İletiTarih: 03 Eyl 2010, 10:28 
Bu haberi ben de okudum. Metformin -diyabetten baska-bazi hastaliklarda verilebiliyor. Bir cok etkisi olan bir ilac.

Diyabete faydasi mitokondriyayi uyararak glukoz yakimini arttirmasi ve kaslara glukoz alimini tetiklemesi. Egzersiz yapilinca da vucuda bu ayni etki veriliyor. Zaten bu sebeple de metformin icin "hap halindeki egzersiz" deniliyor bazi kaynaklarda.

Acaba, kansere karsi olan bu etkisinin sebebi nedir? Makalede bu aciklanmamis.

Sayfa başı
 Profile bak  

İletiTarih: 16 Ekm 2010, 14:29 
HeavyDuty
Öyle bir risk yok. Hiç bir araştırmada anabolic kullanımı sonucunda oluştuğu düşünülen bir kanser vakası testip edilmemiştir. Bu farelerde denenen iğne yöntemide bir nevi steroidtir. Belli ki bağışıklık sisteminine artı yönde etki ediyor..

Sayfa başı
 Profile bak  

İletiTarih: 17 Ekm 2010, 13:29 
kemal abi benim tezim diyabet ve karaciğerle alakalı biliyorsun.karaciğer ve diyabeti birlikte ele alan bir çok bilimsel yayın var.bunlardan bazılarında metforminin karaciğer yağlanmasını engelleyici ve karaciğer rejenerasyonunda yardımcı rollerinin olduğu belirtiliyor.bende diyorum ki acaba diyabetli olmasada sağlıklı bir insan metformin kullansa nasıl olur.dozu aşırıya kaçırmadan.önlem olarak.

Sayfa başı
 Profile bak  

İletiTarih: 17 Ekm 2010, 13:59 
Her ne kadar metformin'in neden bu kadar farkli seylere faydali oldugunu bilmesek de, bence glukoz depolanmasini arttirici (ve dolayisiyla kan sekerini sabitleyici) etkisi onemli. Ve de bu isi basarmak icin mitokondriayi uyarmasi.

Mitokondria aerobik ATP uretiyor. O2 kullanarak yag veya glukoz parcaliyor. Mitokondria miktari ve islevinin saglikli etkileri de bu gorulen olumlu sonuclarin sebebi olabilir. Egzersiz yapinca metformin'den daha guclu sekilde mitokondria uyariliyor. An-aerobik metabolizma calisirken bile aerobik metabolizma ATP uretimine devam ediyor. Zaten an-aerobik metabolizma sirasinda ortaya cikan yan kimyasallarin (mesela laktik asit) ortamdan temizlenmesi icin aerobik metabolizmaya ihtiyac var.

Ne tur egzersiz yaparsak yapalim, aerobik metabolizma (mitokondria) uyariliyor. Metforminin sagladigi kan sekeri sabitlenmesi, karaciger yaglarinda azalma, glukojen depolarinin doldurulmasi etkilerinin daha iyisi ve yan tesiri olmayanini egzersizle saglayabiliyoruz. Bence aktif bir insanin Metformin kullanmasi kesinlikle gereksiz.

Eger diyet kotuyse, yani ihtiyacin cok ustunde kalori-karb aliyorsan metformini kurekle de yutsan bir faydasi olmaz zaten. Vucudun limitlerine gelinmisse zorla kan sekerini dusurmek- glukojen depolamak mumkun degil.

Super bilimsel Kemal teoremi;
(saglikli beslenme + egzersiz) x metformin = saglik x metformin
Denklemin iki tarafindaki metforminler birbirini goturuyor ve dogru sonuc ortaya cikiyor.
:dahiyaneyazi:

Soru; fruktoz metabolizmasinin karacigere etkileri hakkinda ilginc kaynaklarin varmi? Biliyorsun fruktoz dogrudan kana karismiyor, portal damardan once karacigere gidip uzun zaman icinde yavas yavas kana karisiyor. Fruktozun zararli oldugunu iddia edenler oldugu gibi ideal besin oldugunu ileri surenler de var. Ne dusunuyorsun bu konuda?

Sayfa başı
 Profile bak  

İletiTarih: 17 Ekm 2010, 17:03 
abi fruktoz sağlık sorunlarına yol açtığı iddia edilen bir şeker. Öyle ki fruktozun alkol ürünlerinin gösterdiği hasarın bir benzerini insan vücudunda gösterdiği belirtilmektedir. insan karaciğerinin fruktozu yağa çevirdiğinden ve metabolik sendrom riskini arttırdığından bahsediliyor.ama karaciğer glikojen depolarını glikoza göre en hızlı şekilde fruktozun doldurduğunu biliyoruz.
Fruktoz tüm şekerler arasında en hızlı yağa dönüşenidir, böylece kan trigliserid düzeyini çok yükseltir.Glikoz vücudun tüm hücrelerinde kullanılabilirken Fruktoz sadece karaciğer için gerekli. vücuda fazla giren Fruktozun karaciğerde yağlanmaya, kanda trigliserid denen yağların artmasına ve insülin direncine sebep olduğunu belirtiyor.
ama burda sorun spor yapmayan insan için geçerli sanırsam.spor yapan adam zaten depoları boşaltıyor.hızlı bir şekilde doldurmalı.bizde sorun olmaz bence.
birde bu fruktozun nerden elde edildiğiyle alakalı tartışmalar.mesela mısır şurubundansa problem deniliyor.kimyasal işlem vs.mısırın kendisi zaten gdo olayından dolayı sıkıntılı deniliyor falan.elimde bu konuyla alakalı spesifik kaynak yok.ama bir araştırıyım ,bizim hocalara soruyum.:))):)))bakalım ne biliyorlar bu konuda.

Sayfa başı
 Profile bak  

İletiTarih: 17 Ekm 2010, 18:10 
Aman lutfen ne yaparsan yap ama hocalarina sorma. Senin hocalarin verecegi cevaplarin pek kiymeti olacagini zannetmiyorum. "Haa fruktoz mu, iyi bir protein cesididir" bile diyebilirler..

Sayfa başı
 Profile bak  

İletiTarih: 17 Ekm 2010, 23:42 
biyologcem yazdı:
acaba diyabetli olmasada sağlıklı bir insan metformin kullansa nasıl olur.dozu aşırıya kaçırmadan.önlem olarak.

Soruyu Kemal bey'e sormuşsunuz ancak geçenlerde tesadüf eseri gördüğüm bir sitede Metformin ile ilgili şu yan etkileri okumuştum;

Alıntı :
"İlacın en sık görülen yan etkisi sindirim sistemi üzerinedir ve iştahsızlık, bulantı, kusma ve ishal gibi belirtilere çoğu durumda neden olmaktadır. Bazen oldukça rahatsızlık verici olan bu yan etkilerin iyi yönü kişinin kilo vermesine önemli katkılarda bulunmasıdır." Dr. Kağan Kocatepe

http://www.hormonlar.com/metformin.html

Sayfa başı
 Profile bak  

İletiTarih: 18 Ekm 2010, 00:08 
biyologcem yazdı:
...fruktoz sağlık sorunlarına yol açtığı iddia edilen bir şeker...
...Fruktoz tüm şekerler arasında en hızlı yağa dönüşenidir,
...insülin direncine sebep olduğunu belirtiyor.
...fruktozun nerden elde edildiğiyle alakalı tartışmalar...

Fruktoz elde edildiği kaynağa göre sağlık sorunlarına yol açıyor, bir ara bu konuyu çok incelemiştim... Meyvede ki fruktoz bir ölçüde masumken mısır şurubu (fruktoz) uzak durulması gereken hatta hiç kullanılmaması gereken bir katkı maddesi olarak gösteriliyor...

ABD/New York belediyesi trans yağ kullanımını tüm fast food restoranları ve gıda üreten şirketlere yasaklamıştı, şimdi aynı belediye yanlış hatırlamıyorsam fruktoz'u tartışmaya açmıştı! Son gelişme ne oldu tam takip edemedim...

Fruktoz ile ilgili ayrı bir başlık açılırsa takip açısından daha kolay olur diye düşünüyorum. Tüm bilgiler orada toplanır...

Sayfa başı
 Profile bak  

İletiTarih: 18 Ekm 2010, 14:03 
kemal abi kırdın beni gülmekten.fruktoza protein derler falan bittim yav:)))):)))
fitbody metforminin belirtttiğin yan etkileri 1 hafta falan sürüp vucut alışınca geçiyormuş kullananlardan duyduğuma göre.benim annem diyabetli.o da kullanıyor.o böyle bir etki hiç görmemiş.bünyeye görede değişiyor galiba.
fruktozla ilgili başlık fikri iyi olur.herkes bildiğini paylaşır.

Sayfa başı
 Profile bak  

İletiTarih: 19 Ekm 2010, 12:35 
fitbody yazdı:
biyologcem yazdı:
acaba diyabetli olmasada sağlıklı bir insan metformin kullansa nasıl olur.dozu aşırıya kaçırmadan.önlem olarak.

Soruyu Kemal bey'e sormuşsunuz ancak geçenlerde tesadüf eseri gördüğüm bir sitede Metformin ile ilgili şu yan etkileri okumuştum;

Alıntı :
"İlacın en sık görülen yan etkisi sindirim sistemi üzerinedir ve iştahsızlık, bulantı, kusma ve ishal gibi belirtilere çoğu durumda neden olmaktadır. Bazen oldukça rahatsızlık verici olan bu yan etkilerin iyi yönü kişinin kilo vermesine önemli katkılarda bulunmasıdır." Dr. Kağan Kocatepe

http://www.hormonlar.com/metformin.html

Fitbody bana "Bey" deme lutfen. Senli-benli ve samimi muhabbet cok daha keyifli. Ozel hayatimda hic saygi gormedigim icin bana birisi Kemal Bey diyince cok yadirgiyorum. :aglamak:

Hormonlar.com alintisini okudum. Metforminin bircok kadinda gorulen polycystic ovary sendromunun tedavisinde kullanilmasi hakkinda. Metforminin birbirinden bagimsiz gorunen rahatsizliklara faydali olmasi cok ilginc. Ya bu molekulun degisik etkileri var, ya da bu rahatsizliklar aslinda birbirinden bagimsiz degiller?

Konu dagilacak biraz ama, ayni paraleldeki bazi gozlemler de ilginc. Seker (diyabet), yuksek tansiyon, kalp-damar hastaliklari, obesite uzun yillardir hep ayri hastaliklar olarak inceleniyordu. Son yillarda bu hastaliklarin birbirini tetikledikleri, yani bagimli olduklari gozlemleri var. Diyabetlerin obes olma, yuksek tansiyon, kalp-damar hastaliklari sansi cok yuksek. Obeslerin diyabet olma sansi cok yuksek, vs. Hastaliklari iyi tanimlayabilmek icin bu tip iliskiler cok onemli.

Bir de, bahsetmeden gecemiyecegim, alintidaki doktor bey istahsizlik, ishal ve kusma kilo vermeye yardimci oldugu icin iyidir gibi bir laf etmis. O zaman diyete girenlere gida zehirlenmesi tavsiye edilebilir? Ne de olsa etkileri ayni :kahkaha:

Sayfa başı
 Profile bak  

İletiTarih: 19 Ekm 2010, 12:46 
Bir diger soru da fruktoz hakkinda; kaynagi ne olursa olsun, fruktoz molekulu hep ayni degilmi? Yani ister kavundan gelsin ister GDO'lu misirdan, molekul ayni degilmi? Tabii ki degisik gidalarda bir cok degisik diger molekuller de olacak ve bu molekuller fruktozun hazmini-kullanimini etkileyecekler. Ama, fruktoz ayni fruktoz olmali.

Son yillarda cok kullanilan yuksek fruktozlu misir surubu (YFMS) hakkinda cok celiskili fikirler var. Normal sekerde %50'ser fruktoz ve glukoz var ve bunlar birbirine bagli (disaccharide-cift seker). YFMS'de ise glukoz ve fruktoz bagli degiller. Yani bu ikisi de monosaccharide (tek seker) halinde. Anladigim kadariyla, tek ve cift sekerlerin hazmi biraz degisik oluyor. Bilenler paylassinlar lutfen..

Sayfa başı
 Profile bak  

İletiTarih: 19 Ekm 2010, 12:56 
biyologcem yazdı:
kemal abi kırdın beni gülmekten.fruktoza protein derler falan bittim yav:)))):)))
fitbody metforminin belirtttiğin yan etkileri 1 hafta falan sürüp vucut alışınca geçiyormuş kullananlardan duyduğuma göre.benim annem diyabetli.o da kullanıyor.o böyle bir etki hiç görmemiş.bünyeye görede değişiyor galiba.
fruktozla ilgili başlık fikri iyi olur.herkes bildiğini paylaşır.

Senin hocalar sabikali biraz...

Fruktoz dogrudan kana karismadigi icin insulini pek tetiklemiyor. Once karacigere gidiyor. Karaciger tarafindan emilmesi icin insulin lazim degil. Ama diyabetikler icin problem bundan sonra basliyor iste.

2ci tip diyabetlilerde problem insulin yoklugu degil, insulinin is gorememesi. Hatta bu hastalarda hiperinsulinemia denilen, anormal yuksek insulin goruluyor. Kan sekeri dusurulemedigi icin vucut durmadan insulin salgiliyor.

Insulinin is gorememesinin olasi bir sebebi, glukojen depolarinin dolu olmasi. Depolar kapasitelerine eristikleri zaman ne yaparsan yap ilave glukozu kabul etmiyorlar. Bu durumda glukozun tek gidecegi yer yag dokulari. Eger yag dokulari da kapasitelerine ulasmislarsa (ya da baska sebeplerle insulin hassasiyetlerini yitirmislerse) kan sekeri yukseliyor.

Bu sebeple, diyabetlerin yapabilecegi en iyi sey dusuk karbonhidratli ve dusuk kalorili diyet yapmak. Bir de tabii egzersiz yaparak glukojen depolarini bosaltmak ve kan sekerine gidecek bir yer acmak.

Fruktoz yedigimiz zaman dogrudan kana karismiyor ama zaman icinde yavas yavas yine kana glukoz olarak karisiyor. Yani gunluk toplam glukoz yukune ilave yapmis oluyoruz. Mademki diyabet bir seker metabolizmasi problemi, fruktozun diyabetliler tarafindan kullanilmasi da sakincali bence.

Sayfa başı
 Profile bak  

İletiTarih: 19 Ekm 2010, 14:41 
Fitbody bana "Bey" deme lutfen. Senli-benli ve samimi muhabbet cok daha keyifli. Ozel hayatimda hic saygi gormedigim icin bana birisi Kemal Bey diyince cok yadirgiyorum.
abi herzamanki gibi mutevazisin.seni büyük yapanda bu zaten.
fruktoz nerden gelirse gelsin fruktozdur bencede ama şurup olayı zannedersem sıkıntılı.bu fazfood tarzı beslenme veya hazır gıdalarda çok miktarda kullanılması hazır gıdaları çok tüketen insanların obezleşmeside bununla bağlantılı sanırsam.
abi tip 2 diyabetle ilgili tek sebep sadece insülin direnci değil.zamanla düşürülemeyen kan şeker düzeyi dolayısıyla seninde dediğin gibi pankreastan daha fazla insülin salgılanarak mesele çözülebiliyor ancak beta hücreleri bir süre sonra buna ayak uyduramaz oluyor ve insülin sekresyon bozuklukları ortaya çıkabiliyor.bunun sebebi tam olarak bilinemiyor ama genetik faktörlerin rol aldığı düşünülüyor.tip 1 ler gibi tamamen bir insülin yokluğu söz konusu değil ancak eksikliği söz konusu olabilir.fruktozun diyabetlilerce kullanımı bencede sakıncalı hemde çok.diyabetlilerde obezite ,karaciğer yağlanması görülme oranı yüksek.fruktozda bu konularda sabıkalı.metabolik tüm hastalıklarda dikkat edilmeli bencede.

Sayfa başı
 Profile bak  

İletiTarih: 19 Ekm 2010, 23:37 
Şeker konusu o kadar geniş ki tam bir derya...

ksiren ve biyologcem yazdıklarınıza katılıyorum ve kendimce bir ekleme yapıyorum, sadece diyabetliler değil bence tüm yaş gurubunun fruktoz'dan uzak durması gerekir. Bunu herhangi bir bilgiye dayanarak değil sadece kendi mantıksal açıma uygun düştüğü için belirtiyorum.

Şeker konusu, hem üretim teknikleri hem de vücuda verdikleri zarar açısından korkunç geniş bir alan...

Sayfa başı
 Profile bak  

Önceki iletileri göster:  Sıralama  
Yeni konu gönder Konuya cevap yaz  [ 15 ileti ] 

Tüm zamanlar UTC + 2 saat

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 2 misafir

Bu forumda yeni konular açamazsınız
Bu forumda konulara cevap yazamazsınız
Bu forumda kendi iletilerinizi değiştiremezsiniz
Bu forumda kendi iletilerinizi silemezsiniz
Bu forumda dosya ekleyemezsiniz

Arama:
Git:  
Haberler Haberler Site haritası Site haritası SitemapIndex SitemapIndex RSS besleme RSS besleme Kanal listesi Kanal listesi