Sağlıklı Yaşam ve Fitness Forumu | Zinde Türkiye Forumu

Sağlıklı Yaşam ve Fitness Forumu | Zinde Türkiye Forumu

Zinde Türkiye (ZT) dergisine bağlı bulunan tartışma, sohbet ve paylaşım alanı. Dergiyi okumak için lütfen www.bodytr.com adresini ziyaret ediniz.
Sistem saati: 18 Nis 2014, 15:26

Tüm zamanlar UTC + 2 saat

Yeni konu gönder Konuya cevap yaz  [ 11 ileti ] 
Yazar Mesaj
 İleti başlığı: L-Carnitine kullananlar yardım edebilir mi ?
İletiTarih: 25 Haz 2011, 14:16 
deepimpact
Arkadaşlar merhaba; ben son bir kaç aydır baya bir kilo aldım ve bundan çok rahatsızım. herhangi bir spor yapmıyorum. Başlayacaktım fakat ağustos'da askere gideceğim için o da kaldı. Askerlik bittikten sonra başlayacağım vücut geliştirmeye. Sorum şudur, L-Carnitine kullanıp cardio çalışması yapsam sadece ( cardio dediğim salonda değil :)) çıkıp yürüyüş/koşu fln yapıcam ) bir etkisi olur mu ? Ne kadar kullanmalıyım, hangisini (likit-tablet) kullanmalıyım yada hiç kullanmamalyımıyım ? :D

Yardımcı olursanız sevinirim. Herkese sağlıklı günler :)

Sayfa başı
 Profile bak  

İleti başlığı: Re: L-Carnitine kullananlar yardım edebilir mi ?
İletiTarih: 26 Haz 2011, 04:26 
Resul
Askerdeyken kilo vermeyeceksen nerede vereceksin dostum? İğrenç yemekler, gudik antrenmanlar, abuk sabuk kalkış saatleri, gece nöbetleri, stres derken kilo vermezsen hiç bir yerde veremezsin zaten. :D

Sayfa başı
 Profile bak  

İletiTarih: 26 Haz 2011, 13:09 
L-carnitine'nin elle turulur, gozle gorulur hic bir faydasi yok. Yag yakmak icin en onemli unsur az kalori almak. Herhangi bir antrenman yapmak ilave %10 civari fayda saglayabilir ama diyetsiz-sadece antrenmanla yag yakimi olmuyor.

L-carnitine dolasimdaki yag asitlerinin hucre icine ulasip enerji uretiminde kullanilabilmesi icin gerekli bir molekul. Vucudumuzda yeteri kadar uretiliyor ve ayrica alinmasina gerek yok. Para israfi sadece.

Sayfa başı
 Profile bak  

İletiTarih: 26 Haz 2011, 22:35 
deepimpact
Resul yazdı:
Askerdeyken kilo vermeyeceksen nerede vereceksin dostum? İğrenç yemekler, gudik antrenmanlar, abuk sabuk kalkış saatleri, gece nöbetleri, stres derken kilo vermezsen hiç bir yerde veremezsin zaten. :D

onun stresi şimdiden başladı zaten bakalım nolcak :D dediğin gibi orda kilo verebilirim diye düşünüyorum :) dönüşte de protein fln takviye alıp ciddi ciddi başlayacağım

Sayfa başı
 Profile bak  

İletiTarih: 26 Haz 2011, 22:38 
deepimpact
ksiren yazdı:
L-carnitine'nin elle turulur, gozle gorulur hic bir faydasi yok. Yag yakmak icin en onemli unsur az kalori almak. Herhangi bir antrenman yapmak ilave %10 civari fayda saglayabilir ama diyetsiz-sadece antrenmanla yag yakimi olmuyor.

L-carnitine dolasimdaki yag asitlerinin hucre icine ulasip enerji uretiminde kullanilabilmesi icin gerekli bir molekul. Vucudumuzda yeteri kadar uretiliyor ve ayrica alinmasina gerek yok. Para israfi sadece.

bilgi için teşekkür ederim :)

Sayfa başı
 Profile bak  

İletiTarih: 26 Haz 2011, 23:52 
Karluk
Bir arkadaşım spor salonuna yazılmış ve oradaki hoca kendisine l-carnitin de vermiş. Yoğun bir kardiyo+ağırlık antrenmanı. Sonuç: Birkaç ay sonra giden kilolar.

Aynı arkadaşım o kadar yoğun antrenmanı ve düzenli beslenmeyi l-carnitin kullanmadan da yapsa yine sonuç alacaktı. Dediğine göre l-carnitince içince vücudu sanki kaynıyormuş, durmadan koşmak istoyormuş vs.

Sonuç olarak bence l-carnitine gerek yok. Gerek olup olmaması önemliyse, gerek olmadığını bil yani. Özelikle ağırlık antrenmanlarını düşnüyorsan hiç kullanmasan daha iyi, para israfı.

L-carnitine veya türkçesiyle karnitin, vücut besinleri kullanırken rol oynayan bir şey ve zaten vücudumuz bunu kendisi üretiyor. Bunun dışında özellikle proteinli yiyeceklerin çoğunda karnitin var.

Karnitin'in zayıflattığını ispat eden bir bilimsel araştırmadan haberim yok benim.

Bununla birlikte, çeşitli özel durumlarda tedavi amaçlı besin takviyesi olarak kullanılabilmesi söz konusu.

Resim

Resim

http://www.facebook.com/zindeyiz
http://twitter.com/#!/BodyTR

Sayfa başı
 Profile bak  

İletiTarih: 26 Haz 2011, 23:53 
teddy bear
Evet konuda hiç beslenmeden bahsetmemişsin ve sanki sadece cardio ve l-carnitie ile kilo vermek istiyorum demek gibi olmuş. Bence bunlara hiç gerek yok. ksiren'in dediği gibi bu iş beslenmeye bakar ve beraberinde yapılacak antrenmanların bence en büyük yararı diyetin getirdiği stressi azaltması bonus olarak da fazladan kalori yakarsınız. Diyet süresince antrenmanla kendinizi daha mutlu hissedersiniz.

Sayfa başı
 Profile bak  

İletiTarih: 27 Haz 2011, 00:12 
Karluk
Şunu da ekleyeyim: Karnitinin yağ yakım sürecinde, özellikle aerobik sporlarda, yağ yakımını "hızlandırdığını" gösteren bilimsel bir araştırma var fakat kilo verdiğini gösteren hiçbir araştırma yok. Yani hâlihazırda yağ yakmaya başlayıp üstüne karnitin kullanınca, aerobik çalışmalarınızda daha hızlı yağ yakıyorsunuz.

Aslında bu açıdan bakıldığında daha hızlı yağ yakmanın sportif anlamda olumsuzluk yaratacağı senaryolar da olduğunu görürsünüz.

Resim

Resim

http://www.facebook.com/zindeyiz
http://twitter.com/#!/BodyTR

Sayfa başı
 Profile bak  

İletiTarih: 28 Haz 2011, 00:50 
deepimpact
arkadaşlar hepinize çok teşekkür ederim. anladım ki herkesin görüşü aynı yönde.. israf diyorsunuz.. evet beslenme şeklinden bahsetmemiştim kilo vermeyi düşündüğüm için beslenme şeklinede dikkat edeceğimden pek söz etmedim :) ama tabi haklısınız bilginin doğru aktarılması için o da önemli.. bu cvplar bile bana yetti :)

Sayfa başı
 Profile bak  

İletiTarih: 21 Tem 2011, 10:53 
Klasik olacak ama düzenli egzersiz ve sana uygun bir diyetle başaramayacağın hedef yoktur. Eskiden Lcarnitin mi vardı :)

Sayfa başı
 Profile bak  

İletiTarih: 15 Kas 2011, 23:37 
celilcan yazdı:
Klasik olacak ama düzenli egzersiz ve sana uygun bir diyetle başaramayacağın hedef yoktur.
skiden Lcarnitin mi vardı :)
CeLİlcan sen kilo sorununu aştinmi eskiden farkli bir sitede okuyordum yazilarini sonuc ne merak ettim

Sayfa başı
 Profile bak  

Önceki iletileri göster:  Sıralama  
Yeni konu gönder Konuya cevap yaz  [ 11 ileti ] 

Tüm zamanlar UTC + 2 saat

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir

Bu forumda yeni konular açamazsınız
Bu forumda konulara cevap yazamazsınız
Bu forumda kendi iletilerinizi değiştiremezsiniz
Bu forumda kendi iletilerinizi silemezsiniz
Bu forumda dosya ekleyemezsiniz

Arama:
Git:  
Haberler Haberler Site haritası Site haritası SitemapIndex SitemapIndex RSS besleme RSS besleme Kanal listesi Kanal listesi