Sağlıklı Yaşam ve Fitness Forumu | Zinde Türkiye Forumu

Sağlıklı Yaşam ve Fitness Forumu | Zinde Türkiye Forumu

Zinde Türkiye (ZT) dergisine bağlı bulunan tartışma, sohbet ve paylaşım alanı. Dergiyi okumak için lütfen www.bodytr.com adresini ziyaret ediniz.
Sistem saati: 24 Nis 2014, 12:22

Tüm zamanlar UTC + 2 saat

Yeni konu gönder Konuya cevap yaz  [ 21 ileti ]  Sayfaya git 1, 2  Sonraki
Yazar Mesaj
 İleti başlığı: Yulaflı Meyveli Yoğurt
İletiTarih: 26 Nis 2011, 19:42 
teddy bear
Yeni bir teddybear tarifiyle karşınızdayım! Son bir senedir yulaf ezmesi benim kahvaltımın vazgeçilmez bir parçası ve çevremdekilere de yulaf ezmesi yemelerini önerirdim ama genelde bir kaşık aldıktan sonra tadını beğenmezler ve bir daha da yemezler. Bence kimse bu lif ve protein oranı yüksek ve insanı uzun süre tok tutan bu yiyecekten mahrum kalmamalı. Kısacası bu tarif sizi yulaf ezmesiyle barıştıracak!

Bu tarifimi özellikle her yaştan herkese tavsiye ederim. Kilo sorunu olsun olmasın bence herkes her gün bir kase bundan yemeli. Tarif, her yaştan herkesin kolayca yapabileceği bir tarif ama bu sefer teddybear sayesinde ne yediğinizi ve kaça yediğinizi bileceksiniz! :-P

Kimler için ideal?
  • Kilo vermek istiyorum ama ne yiyeceğimi bilmiyorum diyenler için.
  • Ben kilomdan memnunum ama sindirim sistemi sorunları yaşıyorum diyenler için.
  • Hey Teddy! Ben sadece sağlıklı beslenmek istiyorum diyenler için.

Malzemeler
  • 100gr yulaf ezmesi
  • 250gr light yoğurt (tarifte %1 yağ oranlı bir ürün kullanıldı ayrıca hazır meyveli yoğurt kullanmanızı tavsiye etmiyorum.)
  • 100gr çilek

Kaç kişilik: Bir kişilik.

Hazırlanma süresi: 5 dakika!

Maliyeti: 1,94 TL

Besin değerleri
  • Kalori: 508 kcal
  • Protein: 26,1gr
  • Karbonhidrat: 85,45gr
  • Yağlar: 7,37gr
  • Kalsiyum: 421,5mg
  • Diyet lif: 9,6gr
  • Şeker: 5gr
  • Sodyum: 5,1mg

Yapılışı
Önce çileklerimizi bir güzel yıkayalım sonra hepsini blender'a atıp iyice püre haline getirelim. Sonra biraz geniş ve derin bir kaseye önce light yoğurdumuzu koyup üzerine yulaf ezmemizi ilave edelim bu ikisini iyice karıştıralım ve en son da püre haline getirdiğimiz çileklerimizi de ekleyelim ve son bir kez daha karıştıralım. İşte hazır!

Afiyet olsun!

Sayfa başı
 Profile bak  

İleti başlığı: Re: Yulaflı Meyveli Yoğurt
İletiTarih: 26 Nis 2011, 19:54 
Karluk
Vaaay!.. Kilo vermenin ardındaki sır perdesi yavaş yavaş aralanıyor (günlüğünü detaylı tutmadığın için sır perdesini sen çektin!)...

Evet, yulafı tadı gerçekten hiç de iyi değil ve yulaf yemesi çok güç. Yemenin pek çok faydası var ama mesele nasıl yiyeceğiz, oydu. Şimdi senin bu mükemmel tarifinle (şekil olarak mükemmel, maliyetine kadar yazmışsın) bir kere daha yulafla aşk yaşayabilecek miyim yarın öbür gün deneyeceğim. Yulafım var, yoğurdum var fakat şu an uygun bir meyve yok. Aklıma geliyordu ama hangi meyveyi atsam diye düşünüyordum, çileğe çok alışık değilim ama belki yulafla süper bir ikili oluştururlar. :)

Resim

Resim

http://www.facebook.com/zindeyiz
http://twitter.com/#!/BodyTR

Sayfa başı
 Profile bak  

İletiTarih: 26 Nis 2011, 20:05 
teddy bear
Çilekler mevsimi geldi artık kilosu 2tl kadar oldu. Bugün alıp yaptım mesela. Diğer insanların aksine ben yulafı çok beğeniyorum tamam öyle ahım şahım bir tadı yok ama abartıldığı kadar da kötü değil bence. Şahsen yulaf ezmesi ile 1 yıldır seviyeli bir birlikteliğimi var ve bunun ömür boyu sürmesini istiyorum! :D

Sayfa başı
 Profile bak  

İletiTarih: 27 Nis 2011, 09:18 
yeşil
Tarif için teşekkürler teddy,
Ben yazın yoğurdun içine armut ve elma doğruyorum bi de üzüm taneleri ekliyorum nefis oluyor bunun içerisine yulaf da ekledikmi daha doyurucu ve sağlıklı olacaktır.
Bir de bir dönem yulaf kullandım o zaman hazırladığım karışımlar şöyleydi:
-Bir kase süt içerisine; yulaf, 1 adet ceviz (ufalanıp atılacak), biraz kuru üzüm atıp karıştırıyordum. Ceviz ve üzüm yulafı tadlandırarak daha yenilebilir hale getiriyordu (gerçi benim de yulafın tadıyla pek sorunum olduğunu söyleyemem)
-Yumurtayı çırpıp içerisine yulaf katarak yağsız tavada pişiriyordum, ekmek gibi oluyor.
-Bu şekilde pişirdiğiniz yumurtanın üzerine sarımsaklı yoğurt döküp, nane ve kırmızı biber ilavesiyle lezzetlendirerek bir öğününüzü geçirebilirsiniz.

Sayfa başı
 Profile bak  

İletiTarih: 27 Nis 2011, 10:08 
yeşil
Yulaf konusunu araştırırken değişik bir faydasını daha buldum;
Siyah noktaları yok etmek için yulaf maskesi yapın diyor. Şöyle ki; pişirdiğiniz yulafları süzün ve bir kabın içinde iyice ezin. Sonra yüzünüze sürüp 15 dakika bekleyin. 15 dakika sonunda ılık su ile temizleyin.

Sayfa başı
 Profile bak  

İletiTarih: 27 Nis 2011, 10:11 
yeşil
Bir tarif buldum, yapımı kolay ve lezzetli olacağını düşünüyorum. Üstelik yağ ve un kullanılmıyor. Sporcu kurabiyesi yani.

"Yulaf Ezmeli Kurabiye

4 kahve fincanı dolusu yulaf ezmesi,
4 çorba kaşığı bal,
2 çorba kaşığı dolusu hindistancevizi,
1 çay kaşığı tarçın.

Yulaf ezmesini kuru bir tavada pem-beleşene kadar
hafif ateşte pişirin.
Bir kabın içinde bal, hindistancevizi ve tarçınla birlikte karıştırın.
Sert bir hamur elde edene kadar yoğurun.
Bu hamurdan ceviz büyüklüğünde parçalar koparın
ve elinizle şekil verin.
Köfte şekli verdiğiniz kurabiyeleri kurumaya bırakın.
Sertleşmeye başladığında servis yapın"

Sayfa başı
 Profile bak  

İletiTarih: 27 Nis 2011, 10:13 
teddy bear
Evet aslında yulafla yapılabilecek binlerce yemek tarifi var. :) Doğrusunu söylemek gerekirse ben böyle pratik tarifleri daha çok seviyorum. Benim öğünlerim genelde pişirilmemiş (sadece suda haşlanmış), ekstradan yağ, tuz katılmamış, çabuk, ve taze oluyorlar.

yeşil yazdı:
Yulaf konusunu araştırırken değişik bir faydasını daha buldum;
Siyah noktaları yok etmek için yulaf maskesi yapın diyor. Şöyle ki; pişirdiğiniz yulafları süzün ve bir kabın içinde iyice ezin. Sonra yüzünüze sürüp 15 dakika bekleyin. 15 dakika sonunda ılık su ile temizleyin.

Dün aklıma şu fikir geldi! Yulaflı dondurma! :D Belki bir sürpriz yaparım onun tarifini de koyarım! Bu akşam Ar-Ge çalışmalarına başlıyorum. :D

Sayfa başı
 Profile bak  

İletiTarih: 28 Nis 2011, 05:23 
Resul
Teddy yoğurt bana pek mantıklı gelmiyor kilo vermek istiyorsan. Uzun süre tok tutmuyor+yağ oranı fazla. Yulafın yerine patates daha mantıklı bir çözüm gibi. 150 gramlık orta boy patateste 110 kcal var, 3 tane yesen (kabuğuyla) daha uzun süre tok tutar ve sadece 330 kcal + 6gr lif. Buraya mucize besin patatesin besin değerlerini ekliyorum. :D

Resim

Sayfa başı
 Profile bak  

İletiTarih: 28 Nis 2011, 10:06 
teddy bear
Tarifte tam yağlı yoğurt alın deseydim o dediğin doğruydu. Besin değerleri kısmına yazdığım Yağlar: 7,37gr rakamı seni yanıltmasın. O 7,37gr yağın sadece ama sadece 0,37gr'ı yoğurttan geliyor. Yani 7gr yağ tamamen 100gr yulaf ezmesinde bulunan yağ. Bu da doymamış yağ olduğundan insan vücudu için en gerekli yağlardan biridir. Kullandığım yoğurdun besin değerleri şöyle:
Sek Light Yoğurt 100gr için:
Kalori: 48kcal
Yağ: 0.15gr
Protein: 5gr
Karbonhidrat: 6,15gr
Kalsiyum: 165gr

Neden patates böyle bir öğünün parçası olamaz dersek? Yulaf ezmesinin yerini tutmayı bırak yanından bile geçemez derim ben. En önemlisi de patates glisemik indeks bakımından beyaz ekmekle yarışan bir yiyecek olduğundan tok tutmayı bırak aksine kan şekerinde dalgalanma yaratacağından daha çok yemene sebep olacak. :mrgreen:

Sayfa başı
 Profile bak  

İletiTarih: 28 Nis 2011, 11:09 
Resul
Tamam da yaşlı dostum Teddy, 110 kalori 150 patateste, yani yarım kilo yesem 400 kalori bile etmiyor. Bir de şu var; araştırmaya göre en tok tutan gıda patates. Ekmeğe de çamur attırmam, bence ekmek yiyen toplumlar yemeyenlere göre daha ideal kilolu oluyorlar.

Sayfa başı
 Profile bak  

İletiTarih: 28 Nis 2011, 13:57 
teddy bear
Resul yazdı:
Tamam da yaşlı dostum Teddy, 110 kalori 150 patateste, yani yarım kilo yesem 400 kalori bile etmiyor. Bir de şu var; araştırmaya göre en tok tutan gıda patates. Ekmeğe de çamur attırmam, bence ekmek yiyen toplumlar yemeyenlere göre daha ideal kilolu oluyorlar.

Kalorisini söyleyerek nereye varmak istedin onu hala anlamadım. En çok tok tutan patatestir diye bir şey de duymadım ben. :D

Patatesi yedik diyelim ilk yarım saatte kan şekerin aniden yükselmeye başlıyor, sonra pankreas insülin salgılayıp kan şekerini düşürmeye çalışıyor, kan şekerin insülin salgısıyla düştüğü için tekrar açlık hissetmeye başlıyorsun bu sefer de. Hani yedikçe daha yiyesin geliyor ya işte bu yüzden. Tokluk, açlık hissi kan şekeri düzeyiyle oluşan bir şey. Yani glisemik indeksi yüksek olan bir besin için (papates, beyaz ekmek) tok tutuyor demek bu yüzden yanlış. :)

Son cümleni de düzeltirsek tam tahıllı ekmek yiyen kişiler beyaz ekmek yiyenlere göre daha ideal kiloludur böyle bir araştırma var. Hatta ben de her gün çavdar ekmeği yerim. Herkese de tavsiye ederim ama beyaz ekmek denilen şey benim evime girmez. :))

Sayfa başı
 Profile bak  

İletiTarih: 29 Nis 2011, 00:54 
Resul
Patatesin tok tutması benim teorim değil, araştırma sonucu. En uzun süre tok tutan besin patates. Ekmek teorisi bana ait, deneysel bir şey değil. Bak şimdi Amerika'da mesela ekmek yemiyorlar, hepsi varil gibi maaşallah, buna karşın Türkiye, Fransa, Almanya gibi çok ekmek tüketilen ülkelerde bir obezite sorunu yok. Subjektif gözlemdir tabii, fakat kendime bakınca da ekmek yemezsem daha çok acıktığımı ve daha çok yediğimi görüyorum. Yani tabii tam tahıl ekmeği daha sağlıklı fakat ben doktorların o beyaz ekmek kötüdür, yenmemeli laflarına inanmıyorum. Ekmek yemezsen alternatifi büyük ihtimalle daha fazla yemek olacağından ekmek yemeyenler daha fazla yağ alıyorlar bünyeye (toplum genelinde konuşuyorum, her yediğine dikkat eden istisnalar değil).

Patatese dönersek; patates hemen glisemik indeksi yükseltir demek yanlış, eğer patates yükseltirse yoğurt hayli hayli yükseltir zira yoğurttaki şeker basit, halbuki patates kompleks karbonhidrat (nişasta) yani sindirimi daha uzun sürüyor. Bunun yanında kabukta da ciddi oranda lif var (selüloz) bu da sindirimi iyice yavaşlatıyor (zira selülöz sindirilemez insan sindirim sisteminde). O yüzden tok tutmasında şaşıracak bir şey yok.

Gene de yulafı da gaza gelip aldım, çeşit olsun maksat. Yıllar yılı "bunu atlara güçlensinler diye verirler" diye dalga geçerken şimdi kendimiz yemeye yelteniyoruz. İşe yaramazsa kafandan aşağı dökerim paketi. :D

Sayfa başı
 Profile bak  

İletiTarih: 29 Nis 2011, 08:20 
teddy bear
Yine başa döndük işte. ben açlık tokluk hissi kandaki şeker düzeyiyle alakalıdır diyorum, kabuk sindirilmez bu yüzden tok tutara döndün yine. Patatesin kabuğunu yedin de içini ne yapacağız? :))) Peki abi bol bol patates ye bize sonucu söyle. İşe yararsa sitede Patates Mucizesi diye bir yazı yayınlarız hiç olmazsa. :D

Hazır konu ekmekten açılmışken aklımda bulunsun bir ara isveç ekmeği (wasa) tarifi koyayım. :))

Sayfa başı
 Profile bak  

İletiTarih: 11 Nis 2012, 21:49 
bambina
Olay glisemik indeks. Yoğurtla patates bu anlamda kıyas edilemez bence de.

Yulaf ezmesini bi aratıyım dedim, geldim buralara. Artık hiç yulaf yemiyo musun Teddy?

Sayfa başı
 Profile bak  

İletiTarih: 11 Nis 2012, 22:28 
Karluk
Eğer Teddy tüm bu süreç boyunca yulaf yemeye devam ettiyse Veli Efendi'de rakip tanımaması lazım :))

Resim

Resim

http://www.facebook.com/zindeyiz
http://twitter.com/#!/BodyTR

Sayfa başı
 Profile bak  

Önceki iletileri göster:  Sıralama  
Yeni konu gönder Konuya cevap yaz  [ 21 ileti ]  Sayfaya git 1, 2  Sonraki

Tüm zamanlar UTC + 2 saat

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 2 misafir

Bu forumda yeni konular açamazsınız
Bu forumda konulara cevap yazamazsınız
Bu forumda kendi iletilerinizi değiştiremezsiniz
Bu forumda kendi iletilerinizi silemezsiniz
Bu forumda dosya ekleyemezsiniz

Arama:
Git:  
Haberler Haberler Site haritası Site haritası SitemapIndex SitemapIndex RSS besleme RSS besleme Kanal listesi Kanal listesi