Ağırlık Çalışmanın Kadınlara 10 Faydası

kadin-ve-dambilAğırlık çalışmanın sağlığa pek çok faydası var. Ama ne yazık ki kadınlar “çok kaslanırım” korkusuyla ağırlık çalışmak istemiyor. Bu çok yanlış bir düşünce.

Dergilerde gördüğünüz kadın vücut geliştirmeciler ağırlık çalışmanın çok ötesinde şeyler yapıyor. O yüzden ağırlık çalışmak sizi asla çok kaslı yapmaz ve bundan korkunuz olmasın.

Sağlığınız için yapabileceğiniz en iyi şeylerden biri ağırlık çalışmak çünkü size bir sürü faydası olacak:

1) Kemik yoğunluğunuz artar

Ağırlık çalışmak kasları belli bir strese maruz bırakır ve kas lifleri parçalanıp sonrasında daha kuvvetli olacak şekilde tekrar yapılır. Ağırlık çalışmanın kemikler üzerinde de buna benzer bir etkisi var. Ağırlık çalışmak kemikleri uyarıyor ve daha yoğun ve güçlü olmalarını sağlıyor.

Kemik erimesi yani osteoporosis kadınlar arasında çok yaygın ve kadınlar ağırlık çalışarak kemik erimesini riskini azaltabilir.

2) Sakatlık riskiniz azalır

Kaslarınızın güçlenmesinin bir faydası sakatlanma riskinizin azalmasıdır. Tabi ki bazı insanlar çıkıp “ağırlık çalışmak kendisi sakatlık riskini artırır” diyebilir. Ama doğru teknikle ve doğru ağırlıkla çalışırsanız sakatlanmazsınız.

Ağırlık çalışmak kaslar arasındaki dengesizliği de yok eder. İtme ve çekme hareketlerinin oranlarını düzenleyerek kaslar arasındaki dengesizliği yok edebilirsiniz.

Ağırlık antrenmanları güçlü bağlar (tendonlar) oluşturarak eklemlerinizi destekler ve diğer etkinlikler nedeniyle yaralanma olasılığını azaltır. Bu özellikle ileri yaşlarda çok daha önem taşımaya başlar. Uzmanlar hem kadınlar hem de erkekler için ağırlık antrenmanlarının yaralanmaları önlediği konusunda hemfikir.

3) Kalbiniz güçlenir

Aerobik çalışmanın kalbe çok faydalı olduğu biliniyor. Ama yeni araştırmalar ağırlık çalışmanın da kalp için oldukça faydalı olduğunu gösteriyor. Orta şiddette bir çalışma kalbe faydalı olup, kan basıncını azaltıyor.

2012 yılında yapılan bir araştırma ağırlık çalışmanın yüksek tansiyon hastalarında tansiyonu düşürdüğünü gösterdi. Ağırlık antrenmanlarıyla tansiyonunuzu kontrol edebilir, aynı zamanda kötü kolesterol seviyenizi düşürebilirsiniz.

Kalp hastalıkları kadınların ölümüne neden olan önemli risk faktörlerinden biridir, oysa düzenli antrenmanla bunun önüne geçmek mümkündür. Ancak antrenmanlara başlamadan önce doktorunuzdan onay almanız gerektiğini tekrar hatırlatalım.

4) Aşırı kaslanmaz tam aksine incelirsiniz

İlk başta söylediğim gibi kadınların en önemli korkularından biri ağırlık çalıştıkları için çok fazla kaslanmak. Tabi bir kadın ağırlık çalışarak çok fazla kaslanabilir ama bunun için steroid kullanması lazım.

Kadınların vücudunda erkeklere oranla çok daha az testosterone bulunduğu için kadınların kas yapabilme kapasitesi çok sınırlı.

Vücut çalışan kadınlar kendilerine dışarıdan testosterone ve başka steroidleri enjekte ediyor ve üstelik çok yüksek kalorili besleniyorlar.

Aslına bakarsanız doğal yollarla ağırlık çalışırsanız kaslarınız sıkılaşır, yağlanmanız zorlaşır. Bel çevreniz incelir. Ve sandığınız gibi kaslanmazsınız.

Bu nedenle ağırlık çalışmaktan korkmayın.

5) Zihinsel kuvvetiniz artar

333846-3857-38Genel sağlık için yapılan bir ağırlık çalışmasında her hareketi 2-3 set ve 8-12 tekrar yaparsınız. Ağırlık her sette sizi zorlayacak kadar çok ama yine de birkaç tekrar daha yapabileceğiniz kadar az olmalı.

Bazı hareketler diğerlerine göre doğal olarak daha zor ve seti bitirmek için çok mücadele etmeniz gerekebilir.

İşte bu mücadele ruhu ve acıya dayanma direnci zihinsel kuvvetinizi ve iradenizi artırıp sizin zihinsel olarak çok daha kuvvetli yapar.

6) Metabolizmanız hızlanır

Ağırlık çalışmak aerobik çalışma kadar kalori yakmanızı sağlamaz ama onun dışında önemli faydalara sahip. Ağırlık çalışmak saatler sonrasına kadar metabolizmanızın daha hızlı çalışmasını sağlar. Böylece gün içinde daha çok kalori yakarsınız. İşte bu, kadınlar için ağırlık antrenmanlarının en önemli faydalarından biridir. İnsanlar her zaman kilo vermenin sırlarını keşfetmeye çalışıyor.

İşte burada da ilk sırrını görüyoruz. Ağırlık antrenmanları düzenli ve yeterli yapıldığında kas liflerinin hacim ve kütlesini arttırır. Bu da metabolik hızı artırarak günlük yaktığımız kalori miktarını artırır. Yaktığınız her fazladan kalori de vücut yağlarınızdan daha fazla yakma şansını yakalamanızı sağlar.

Üstelik dinlenirken bile vücudunuz kalori yakmaya devam edecektir. Özellikle orta yaşlarda kadınların metabolizması yavaşlamaya başlar. İşte bu dönemde yediğinizi azaltmak değil, ağırlık antrenmanı yapmak kadınlar için kurtarıcı olacaktır.

7) Şeker hastalığı riskiniz azalır

Ağırlık çalışmak insulin hassasiyetinizi artırır. Böylece insulin direnci oluşması riski düşer. Kaslarınız glikozu daha iyi kullanabileceği için kilo almanız zorlaşır.

Aynı zamanda şeker hastalığına yakalanma ihtimaliniz de azalır. Kendinizi daha iyi ve daha sağlıklı hissedersiniz. Kaslarınız glikozu daha iyi kullandığı için kan şekeri seviyeniz azalır ve böylece vücudunuz insuline karşı daha hassaslaşır.

8) Yağsız kas kütleniz artar

Büyük ve hantal bir gövdeyle ağırlık antrenmanı yapamazsınız. Kadınların vücudunda zaten yeterince testosteron yoktur. Yıllar boyunca ve saatlerce, saatlerce çalışsanız bile steroid kullanmadan yarışmalardaki vücut geliştirmeci kadınlar gibi bir vücuda sahip olamazsınız. Vücut geliştirme rutininin sadece bir parçası olan basit ağırlık kaldırma, kadınların aşırı gelişmesini asla sağlamayacaktır. Onun için kas kütlenizi arttırmaktan çekinmeyin. Yağsız kas kütleniz ne kadar fazlaysa o kadar kalori yakarsınız. İşte bu kadınlar için ağırlık antrenmanının en büyük faydalarından biridir. (Bu konuyla ilgili okunması gereken bir bakla yazımız: Kadınlar, Kaslanmaktan Korkmayın!)

9) Yaşlanmayı geciktirir

Ağırlık antrenmanları devamlı yapıldığı sürece kendinizi daha dinamik hissetmenizi sağlar. Yağsız ve sağlıklı bir vücut, sağlığı ve görünüşü mutlaka olumlu yönde etkileyecektir. Ağırlık antrenmanları kas kütlesinin artırılmasında, vücut yağlarının azaltılmasında ve vücut parçalarının sarkmasının önlenmesinde çok etkili ve kolay bir yoldur. Ağırlık antrenmanları sayesinde daha az düşme ve daha az yaralanmayla karşılaşılmasıyla da yaşlılığın geciktirilmiş olduğu söylenebilir.

10) Sporda, egzersizde ve yaşamın her alanında daha yüksek performans alırsınız

Kadınların daha iyi bir yaşam kalitesine ulaşmasında ağırlık antrenmanlarının çok faydası vardır. Bedenimizi güçlü hissetmemiz, kendimize, görüntümüze güvenmemiz fiziksel olduğu kadar ruhsal iyilik hâlini de beraberinde getirecektir. Üstelik bu, çok ağrı sızı hissetmeden mümkün olacaktır.

Sonuç olarak

Ağırlık çalışmanın vücuda bir sürü faydası var ve araştırmacılar sürekli vücut geliştirmenin inanılmaz faydalarını keşfediyor. Ağırlık çalışmak kilo vermek için çok önemli olan metabolizmanızın hızını artırıyor ve tansiyonu ve şeker hastalığı riskini azaltıyor.

Asla ağırlık çalışmak beni çok kaslandırır diye korkup bu spordan uzaklaşmayın. Çünkü gerçekte ağırlık çalışmak sizi daha ince ve sağlıklı yapar!

Paylaş
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

1
Yorumlar

avatar
5000
1 Yorumlar
0 Yorum cevapları
0 Aboneler
 
En çok oy alan yorum
En aktif yorum
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
EdaG
Ziyaretçi
EdaG

Merhaba, ağırlık çalışmqyı çok istiyorum ama benim asıl korkum kaslanmak değil. Daha ziyade şuan oldukca kiloluyum. Diyetisyen esliginde ve kendim evde her gun duzenli bir saat pilates ve bir saati aşmayacak sekilde bazen de yarim saat hafif tempoda yuruyorum.
90 kilonun uzerinde oldugum icin agirlik calismasi yaparsam da incelme saglayabilir miyim. Yoksa iatenilen kiloya ya da belli bir rakama ma ulaşmaliyim once?