Ağırlık Kaldırarak Yağları Eritme Programları

Kadınlar için ağırlık antrenmanları, göz ardı edilemeyecek kadar önemlidir. Önceleri sadece vücut geliştirmeciler ve sporcular tarafından uygulanan bir uygulamayken, son on yıl içinde bilimsel olarak kanıtlanan faydaları kamuoyuna yayılınca inanılmaz bir popülerlik kazanmıştır.

Ağırlık kaldırmalı yağ yakma programlarının ortaya çıkması, sağlıklı yaşam için egzersizin de (fitness) değiştiğinin bir işaretidir. Vücudumuzu şekillendirmeyi düşündüğümüzde tek başına aerobik sınıfları artık ilk sırada yer almaz. Birçok insan vücutlarını yeniden forma sokmak için ağırlık antrenmanıyla yağ yakma programlarına dönüş yapıyor. Çünkü seans bittikten sonra da vücudumuz kalori yakmaya devam ediyor.

Kaslar İyi Ağırlıktır

Kas dokusu ve yağ dokusu aynı şeyler değildir. Kas kütlesinin artması için ağırlık kaldırma çok iyi bir seçimdir. Kas kütlesinin artmasının sonucunda yağlarınızı yakıp uzaklaştıracağınızı fark etmemiş olabilirsiniz. Artan her yeni kasla, her gün daha fazla kalori yakmaya ihtiyaç duyarsınız. Bu da rahatsız olmadan daha fazla yiyebileceksiniz; aldığınız kalorileri de zevkle yakacaksınız anlamına gelir.

Bir ağırlık antrenmanından sonra, kaslarınız iki gün boyunca kalori yakmaya devam edecektir. Bu da efor sarf etmeseniz bile, yani dinlenme hâlindeyken de kalori yakacağınızı gösterir. (Bu konuyla ilgili bir başka yazımız içinse bakınız: Kadınların Kas Yaparak Zayıflaması)

Yağlar Yakıttır

Ağırlık antrenmanı içeren yağ yakma programları hiç yağ içermeyen bir diyeti uygulamanız gerektiği anlamına gelmez. Vücudumuzun yağlara da ihtiyacı vardır ve tekli doymamış yağlar sağlığımız için yararlıdır. Yemeklerinize az miktarda zeytinyağı eklemeniz ve fındık yemeniz önerilir. (Bu konuyla ilgili detaylı yazımız için: Hangi Yağlar Zararlıdır?)

Hatırlatmakta Yarar Var

Ağırlık antrenmanlı yağ yakma programları sayesinde, vücudumuzdan yağ kaybetme şansını artırmak mümkün olacaktır. Ancak bu egzersizin hemen sonunda olmaz. Bazı kişiler ağırlık kaldırma seanslarını artırarak yağ kaybını hızlandırmayı başarırlar.

Günlük kalori dengesini sağlamak için kardio çalışmasına ihtiyaç duyarsınız ama şunu da unutmayın; günlük faaliyetlerde yapacağınız değişiklikler, asansör yerine merdiven kullanmayı tercih etmeniz, yemekten sonra yürüyüş yapmanız da ekstra kalori harcamanızı sağlayacaktır.

Ağırlık antrenmanlarının fiziksel ve ruhsal olarak sayısız faydası vardır. Bedenimize güvenmeyi ve kontrol etmeyi öğreniriz. Kadınlar ağırlık antrenmanlarından daha fazla yarar sağlarken, dinlenirken metabolizma hızı bu çalışmalar sayesinde artar. Bu artış nedeniyle vücut yağlarını yakmaya çalışan kadınlar bunu daha hızlı yapacaklardır. Düzenli ve yeterince yapıldığında ağırlık antrenmanları kas lifi boyutlarını artıracaktır. Kas lifleri genişleyince de daha fazla enerji harcayacaklar ve metabolizma hızını artıracaklardır.

Ağırlık Antrenmanı Hakkında Yanlış Bilinenler

Kadınlar arasında ağırlık antrenmanlarının abartılı bir görünüme neden olabileceği gibi yanlış bir inanç vardır. Bu yanlış düşünceleri ortadan kaldırmak için ağırlık antrenmanlarının fizyolojisini anlamak gerekir. Ağırlık antrenmanı kas lifi boyutlarının artmasını sağlar. Kas liflerinin kalınlığı arttıkça kasların şekli değişir. Kasların şeklinin ne kadar değişeceği ve ne kadar genişleyeceği çalışma miktarına ve diğer başka pek çok unsura bağlıdır. Kaslar; ağırlıkları kaldırmaya, kas lifleri boyutlarında önemli artışla cevap vereceklerdir. Kas kütlesindeki bu kazancı önlemek için kadınların hafif ağırlıkları kaldırmaları söylenir. Fakat şu bilinmelidir ki yeterli ağırlık kaldırılmadan kas elde edilemez, kasların şekli ve niteliği değişmez. Bir kası değiştirmek ancak sıkı ve tutarlı bir çalışmayla mümkün olacaktır. Kadınların hormon yapısı ve genetik özellikleri nedeniyle zaten büyük çizgili bir kas kütlesi oluşturması mümkün değildir. (BodyTR Notu: Çok fazla miktarda kas kütlesi elde eden kadın sporcular steroid denen spor ilaçları maddeleri kullanmaktadır. Kendinizi onlarla kıyaslayarak boş yere korkmayın, isteseniz de o kadar kaslanmak hiç ama hiç kolay değildir.)

Vücut yapısı, vücut kompozisyonu ve vücuttaki yağ miktarı; ağırlık antrenmanına kaslarınızın nasıl cevap vereceği konusunda önemli bir rol oynar. Kaslı vücut tipi olanlar daha hızlı yanıt verir; ince ve zayıf bir vücuda sahip olanlarda ise bu çok daha zor gerçekleşir.

Şunu bilmelisiniz ki ağırlık çalışmaları hayal ettiğiniz vücuda kavuşmanız için düşündüğünüzden daha etkilidir. Tek yapacağınız şey karar verip bir an önce başlamaktır. (BodyTR Notu: Herhangi bir spor merkezine gitmeden de düzenli olmak kaydıyla evinizde ağırlık antrenmanı yapabilirsiniz. Elbette herkes iyi bir spor eğitmeni veya spordan anlayan bilinçli bir çalıştırıcıyı bulamayabilir. Bu durumda olanlara, tıpkı kendini geliştirmek ve bu işe sıfırdan başlamak isteyenler gibi BodyTR.com’u dikkatlice okumalarını öneriyoruz.)

Paylaş
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

5
Yorumlar

avatar
5000
3 Yorumlar
2 Yorum cevapları
0 Aboneler
 
En çok oy alan yorum
En aktif yorum
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
serap
Ziyaretçi
serap

Merhaba, ben 170 boyunda 57 kilo bi bayanım 18 yaşındayım ancak vücudumun alt kısmı üst kısmına göre daha orantısız ve geniş. Özellikle doğum kontrol hapı kullanmaya başladıktan sonra selülitlerim arttı.sadece üst kısımda sıkınca belli olan selülitlerim alt bacaklarıma kadar indi. Bacak bölgem zaten kendimi bildim bileli kalındır biryere oturdugumda hemen yayılıverir. Kas yok denecek kadar azdır. Özellikle bacak bacak üstüne attıgımda alt bacagım(baldırım) diger bacagımın üstüne gelince çok yayılır. Kısacası alt bacak yogunluklu incelmek istiyorum.bölgesel incelme diye birşey yok biliyorum. Şimdi bir spor salonuna başlayacagım sizce çalışma programım nasıl olmalıdır. Kardio ve pilates mi yoksa kardio ve fitness mi yoksa… Devamını Oku »

zeliha
Ziyaretçi
zeliha

Peki agirlik calismalarini nasil yapmaliyiz?nolursunuz bildi verin

fatma
Ziyaretçi
fatma

sizin verdiğiniz bilgiler için çook teşekkür ederim.Sayenizde yıllardır kurtulamadığım kilolarımdan yavaş yavaş kurtulmaya başladım.şimdilik çok yeniyim ilerde gelişmelerden haberdar edicem sizleri ve takip edenleri…