Sık Yapılan Antrenman Yanlışları

Antrenman yanlışları egzersize yeni başlayanların yeteri kadar bilgilendirilmemesi yüzünden bir çok insanın süre ve emek kaybına neden olmakta.

fat-kid

Bir Bölgeden Yağ Atmaya Çalışmak

Antreman yanlışlarının en önemlilerinden birisi sadece bir bölgeden yağ atmanın mümkün olduğunu düşünerek çalışmaktır. Yapılan son araştırmalar sadece bir bölgeden yağ atmanın mümkün olmadığını gösterdi. Vücut yağ yakarken genetik şifresi doğrultusunda her tarafından değişik miktarlarda yağ atabiliyor. Mesela, bazı kişiler öncelikle bel bölgesinden zayıflayıp üst bölgelerden daha yavaş yağ atarken, bazı kişiler bel bölgesindeki yağları hızla atamıyor, üst bölge ya da diğer bölgelerden daha hızlı yağ atabiliyor. Bu nedenle bölgesel zayıflamaya yönelik bir program mevcut olamıyor. Her gün yapılan yüzlerce mekik ya da karın sıkıştırma hareketleri de bel bölgesinde yağ atmak ve beli inceltmek için yeterli değildir. Çünkü bu hareketlerin temel işlevi bel bölgesindeki kasları kuvvetlendirerek buraya gergin bir görünüm kazandırmaktır. Dünyanın en güçlü en iyi mide kaslarına sahip olabilirsiniz ama yağ ile örtülüyse onları kimse göremez ve bu yağlar mekikle erimez. Yani yağ yakımı tüm vücudu kapsar, bölgesel yağ yakımı olmaz.

Başlangıçta Ağır Kilolar Kullanmak
Bazıları çok güçlü olduğunu birilerine kanıtlamak istercesine ilk antrenmanlarını bile azami ağırlıklarla yapıyorlar. Başlangıçta hafif kilolarla çalışarak yavaş yavaş güçlenmeyi seçin. Başlangıçta bağ dokuları zayıf olduğu için sakatlık tehlikesi olabilir. İlk iki hafta hafif kilolarla çok tekrarlı olarak çalışarak kaslarınızı ve bağ dokunuzu güçlendirerek spora hazırlayın.

Yeterli Su İçmemek
Kasların önemli bir bölümü sudan oluşur. Yemek pişirenler bunu iyi biliyor olmalı, eti tencereye atıonca ne kadar da su salıyor değil mi? Bizim de kaslarımızda bolca su vardır. Bu nedenle yeterli miktarlarda su içmezseniz, kaslarınız güç kaybeder. Susama hissi duymayı beklemeden bol bol su için ve bunu alışkanlık haline getirin.

Kaçınılması Gereken Egzersizler
Fitness ve spor hekimliği alanında yapılan son araştırmalar bugüne kadar yapılan bazı hareketlerin yaralanmaya neden olabilecek derecede tehlikeli olduğunu ortaya çıkardı. Güvenlik için tüm hareketlerin doğru ve disiplinli bir şekilde yapılması şarttır. Ancak kimi hareketler var ki, doğru yapılması ya da yapılmaması bir tarafa eklemleri ve kasları gereksiz yere zorlayarak geçici ya da kalıcı rahatsızlıklara neden olabilir.

su-icmek-qpr

Bu Hareketler:

* Tam mekikler ( Beli zorlayan bir hareket, yarım mekik tercih edilmelidir.)
* Derin pullover hareketleri ( Göğüs kafesini genişletmek için yapılan bu hareket omuz problemlerine neden olabiliyor.)

* Vücudun önünde bulunan bir ağırlığı kontrolsüz ve ani olarak kaldırmaya çalışmayın.

* Sopa çevirme (bel diskine kaydırma ihtimalini arttıran bu hareket tavsiye edilmiyor. Genelde salonlarda bel bölgesinin yanında birikmiş yağları eritmek için önerilir.)

Hastayken Antrenman Yapmak
Eğer sinüs, baş ağrısı, boğaz ağrısı gibi lokal bir hastalığa sahipseniz spor yapmanızda bir sakınca yoktur. Ancak vücudun tamamını etkileyen bir hastalık geçiriyorsanız spor yapmayın. Vücudunuz daha da direnç kaybedebilir. Ayrıca fazla antrenmandan kaynaklanan bir yorgunluk geçiriyorsanız, vücudunuzun dinlenmesi için bir kaç gün geçirin. Örneğin gripseniz, önce iyileşmeyi beklemeniz daha doğru olacaktır.

Yağ yakmak için, hedeflenen kalp atış hızı seviyesinde, yavaş tempoda ve sürekli olarak yapılan egzersize kardiyovasküler ya da ( fitness salonlarındaki kısaltılmış kullanım ile kardiyo ) denir. 30 dakika boyunca durmaksızın yapılan koşu, bisiklet, böyle egzersizlerdir.

Fitness salonunda kardiyovasküler türdeki egzersizleri kısa sürelerde yapan kişilere sık rastlanır. Oysa böyle kısa tutulan bir kardiyo egzersiz ısınma dışında bir sonuç getirmez. Kardiyovasküler bir çalışmanın istenen hedefe ( yağ yakmak ) ulaşmada etkisi olması için, 15 dakikadan az olmamalı, mümkünse 25 – 35 dakika yapılması gerekir. Vücutta yağ yakma enzimleri ilk 10 dakikadan sonra harekete geçer 10 dakika kadar yapılan kısa bir tempolu koşu yalnızca karbonhidrat yakmanızı sağlar. Böylelikle depolanmış yağları yakmadan spor yapmış olursunuz.

Ağırlık Kaldırırken Yanlış Nefes Alıp Vermek

Ağırlık çalışması sırasında doğru nefes alıp vermek çok önemlidir. Kasın kasılması sırasında (yani hareketin zor kısmı) nefes verip, kasın gevşediği sırada nefes alın. Ya da şöyle söyleyim:hareketin sizi daha çok zorlayan kısmında nefes verin.

Antrenmana Isınmadan Başlamak

Antrenmanlara ısınmadan başlamak kalp dolaşımında ani değişikliklere neden olabilir, eklem ya da bağ dokularınızda ani zorlanmalara neden olabilir. Bu nedenle egzersize başlamadan önce mutlaka ısının. Bunun için 5 dakikalık sabit hızda bisiklet ya da 5 dakika yürüyüş yeterli olabilir. Ağırlık çalışmasından önce çalıştıracağınız kası esnetin, ve hafif ağırlıklarla ısıtın.

dogru-kaldiris-yap

Ağrıyan Bir Kası Çalıştırmak

Eğer kasınızda bir ağrı varsa kesinlikle o kas grubuna yüklenmeyin. Ayrıca omurga ve eklem ağrılarında da kas çalışması yapmak sakıncalı olabilir. İncitilmiş bir belle karın sıkıştırma ya da mekik çalışmak tehlikelidir. Ağrının, acının geçmesini bekleyin, geçmiyorsa zaten bir sorun vardır, doktora görünün.

İlgili Yazılar :

Paylaş
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Yorumlar

avatar
5000