Aspirin Körlük Yapabilir!

Sağlıklı insanların düzenli aspirin kullanmasının doğru olmadığını daha önce birkaç kez yazmıştım. JAMA (The Journal of the American Medical Association) dergisinde geçen ay (19 Aralık 2012) yayınlanan bir araştırma aspirinin başka bir yan tesirini daha gösterdi.

Çalışmaya katılan beş erişkinden biri kan sulandırma, ağrı giderici veya ateş düşürücü özelliği nedeniyle düzenli aspirin kullanıyor. 20 yıllık takibin sonunda, orta yaştan sonra ortaya çıkan ve yaşlılıkta körlüğe neden olan maküla dejenerasyonu dediğimiz rahatsızlık (halk arasında sarı nokta hastalığı olarak bilinir) aspirin kullananlarda iki misli fazla görülüyor.

Düşünmeden, sorgulamadan kabul ettiğimiz önyargılarımız pek çok davranışımızı olduğu gibi “ilaç kullanımımızı” da belirler (düşünce sistemimize yerleştirilen bu önyargılar saymakla bitmez). Komşunuz Fatma Hanım veya Doktor Ali, “Aspirin kanı sulandırır, damarlarınız tıkanmaz” dediğinde hepimizin aklına bir boru gelir, kanın şırıl şırıl aktığını ve sulu-akışkan olduğu için damarımızın da tıkanmayacağını kabulleniriz.

Ah, keşke her şey bu kadar basit olsa…

Evrimi unutmayın

Dünyamızda, evrimsel süreçte gezegenimizin yaşam koşullarında üreyerek genlerini bir sonraki nesillere aktaracak milyonlarca canlı çeşidi vardır (son verilere göre 8 milyon 7 yüz bin canlı türü). İnsan da bu canlılardan biridir. Bir diğer deyimle, damarlarımızda akan kanın koyuluk-akışkanlık derecesi, milyonlarca yıllık evrimsel sürecin bir neticesi olarak belirlenmiştir. Eğer insanoğluna biraz daha sulu bir kan gerekseydi emin olun hepimizin kanı şu anda daha sulu, daha akışkan olurdu. “Sonuç olarak –özel bir kan hastalığınız yoksa– hepinizin kanı olması gerektiği kadar –yani mükemmel– akışkanlıktadır.” Gerektiğinden fazla bir kan akışkanlığı (şu anda pek çok insanda olduğu gibi) başta beyin olmak üzere pek çok organda kanamalara neden olur.100 yıldan fazla süredir satılan Aspirin hapları.Bu çalışma Aspirin hakkındaki ilk olumsuz haber değildi…

Dr. John Cleland, yaklaşık on yıl önce yayınladığı çalışmasında aspirin alanların kalp krizi geçirme oranının azalmadığını, aksine ani ölüm oranının arttığını göstermişti (1). Aynı doktor 2004 yılında American Heart Journal dergisinde yayınladığı ikinci çalışmasında kalp yetmezliği olan hastaların aspirin almasının ölüm oranını artırdığını gösterdi (2). Harvard Üniversitesi 2005 yılında 40 bin kadın üzerinde yaptığı bir araştırmanın sonuçlarını yayınlayarak düşük doz aspirin almanın kalp krizi riskini azaltmadığını gösterdi (4). Şeker hastalarında aspirinin kalp krizini engellediğine dair çalışmalar olmakla beraber, tam aksini yani hiçbir yararı olmadığını gösteren çalışmalar da vardır (5,6,7).

Aspirinin Diğer Yan Tesirlerini Hatırlayalım

1) Mide barsak sisteminde kanama yapar (9,11).

2) Ülser ve gastrite neden olur, ince barsakta kanama yapar, divertikülit atağını tetikler (10).

3) Kadınlarda ER/PR negatif meme kanseri riskinde artışa neden olabilir.

4) Böbrek yetmezliği riskinde artışa neden olabilir.

5) Katarakt, işitme kaybı, kulak çınlaması yapabilir (8).

Bu vesileyle bir kez daha tekrar ediyorum: DAHA ÖNCE KALP KRİZİ GEÇİRENLER (veya doktorlarının bir nedenle aspirin kullanmasını önerdiği hastalar) HARİÇ sağlıklı insanların devamlı Aspirin kullanmaları faydadan çok zarar getirebilir.

Paylaş
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

5
Yorumlar

avatar
5000
3 Yorumlar
2 Yorum cevapları
0 Aboneler
 
En çok oy alan yorum
En aktif yorum
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
EMRE
Ziyaretçi
EMRE

Yetersiz delil.. böyle yapılan 2 araştırmayı sunup böyleymiş şöyleymiş demek çok yanlış.. ortada milyon tane parametre var.. En güvenilir testler binlerce deneğin üzerinde yapılan testlerdir ki onlar bile güvenilir değildir,, çünkü bireysellik ve fizyolojilerde tonla farklılıklar var.Ayrıca eminimki günümüz koşullarında kimsenin damarlarındaki kan mükemmel uygunlukta değil.. Ayrıca evrim bir şeyi meydana getirdi diye, o meydana gelen organizmadaki tüm sistemler mükemmel uygunlukta diye de bir şey yok. Aspirin milyon tane faydası olan bir ilaç ama kimbilir daha ne etki mekanizmaları var da bilinmiyor. Nasıl bileceksinki, hala yeni organlar keşfediliyor, belki de mikro düzeyde keşfedilmemiş bir mekanizmaya etki ediyor. Ama kalkıp böylesine… Devamını Oku »

Kemal Siren
Ziyaretçi
Kemal Siren

Aspirinin tetiklediği “ıslak” makula dejenerasyonu (MD). Bu tip MD’de kanama olduğu için aspirin gibi “kan inceltici” lerin tabii ki negatif etkisi olacaktır. Ama bu etki sadece ıslak MD’ye yatkın olanlarda görülür mantıken.

İhtiyacı olmayanların fazladan aspirin kullanması tabii ki yanlış. Ama bu araştırma iyi bir örnek değil bence..

Kemal Siren
Ziyaretçi
Kemal Siren

Yazıda bahsedilen 11 kaynağı da ekleyebilirseniz çok makbule geçer.