Bosu Topu Nedir?

Egzersiz topları son zamanlarda iyice popüler oldular. Bunun en önemli sebebi kullanıcıya sundukları farklı çalışma olanakları olmasıdır. Egzersiz topları kullanımına göre kasları güçlendirir, zihinsel konsantrasyon sağlar ve dengeyi geliştirir. Özellikle denge geliştiren egzersizler için sıkça kullanılmaktadırlar. Bu toplarla yapılan egzersizler hipertrofi açısından düşük etkilidir. Eklem ve kemiklerinde problem olan hastaların iyileşme döneminde iyi bir alternatiftirler.

Egzersiz topları farklı şekil ve boyutlardadır. Bunlardan biri de bosu topudur. Bosu topu fitness dünyasına heyecan verici bir egzersiz aracı olarak gireli çok olmadı. Dayanıklılık, kuvvet, denge ve istikrar için çalışırken alt ve üst bölümünü pek çok egzersiz için kullanabilirsiniz. Egzersiz salonlarında son zamanlarda kullanılmaya başlamıştır. Bosunun kelime anlamı her iki tarafı kullanılan demektir ve orijinal denge topunun (pilates topu olarak bilinen topun) mantığıyla üretilmiştir. Bosu topu plastik sert bir yüzeyle buna yarısı kaynamış bir denge topunun birleşimidir. Ekvatordan kesilmiş bir dünya görüntüsündedir. Topun bir tarafı düzdür, diğer tarafı da kubbe şeklindedir. En önemli avantajı dengedir. Koyduğunuz yerde kalır, bu nedenle orijinal denge topunda olduğu gibi geniş bir alana ihtiyaç duymazsınız. Diğer taraftan orijinal top görüntüsünde olan kısmın üzerinde çalışırken bu bize arzuladığımız dengesiz çalışma olanağını sunar. Bu nedenle bosu topunun bu yüzü genelde kardiyo egzersizi yapmak, alt vücut ve merkez kaslarının gücünü artırmak isteyen kişiler tarafından kullanılır.

Bosu topu ters çevrildiğinde sert siyah yüzüyle karşılaşırız. Bu yüzey üzerinde gerçekleştirilen egzersizler oldukça zordur. Denge merkezi sürekli değişen bir yüzey üzerinde egzersiz yaparken ağırlık merkezinizi korumanız gerekir. Sadece top üzerinde ayakta durmak bile zorlu bir egzersiz olur, buna karşın düşme olasılığı da olduğu da dikkat edilmesi gereken bir konudur. Bunun yanında üst beden egzersizlerini, şınav, spin, twist gibi egzersizleri bu kısmın üzerinde yapabilirsiniz. Bosu topunun en önemli dezavantajı geleneksel denge topuyla yapılan yuvarlanma egzersizlerini yapamıyor oluşunuzdur.

Hafif gevşeme, germe ve yoğun egzersizlerde bosu topu harikadır, esneme hareketleri kasları güçlendirir ve vücudun dengesini sağlar.

Bosu topu, egzersiz topuyla birçok ortak egzersizi yapma olanağı sağlar. Düz yüzeyi de aynı egzersizler için kullanılabilir. Aynı egzersizler farklı yüzeyler üzerinde yapıldığında zorluk düzeyi artabilir ya da azalabilir. Aşağıdaki videoyu izlemek size fikir verecektir.

Bosu topunun sağladığı bazı farklı yararlar

Balans: Bosu topu sabit değildir. Aynı konumda kalmak için alt ve üst vücudunuzdaki dengeleyici kasları kullanırsınız.

Kinestetik farkındalık: Vücudumuzun hangi harekette hangi pozisyonda olduğuyla ilgili bir farkındalık yaratır. Bu farkındalık yaşla beraber azalan bir şeydir. Bosu topu vücut hareketleriyle ilgili bağlantınızı korumanızı sağlar.

Propriyaseptör: Dış güce karşı eklemleri doğru pozisyonda tutmak için vücudun verdiği yanıttır. Bosu topunun üstünde durmak için kasların tümünün eklemlerle uygun pozisyonda tutulması için çalışması gerekir. Bu normal hayattaki aktiviteleri de kolaylaştıran bir şeydir.

Bosu topuyla ilgili en önemli şey egzersizlerin çeşitliliği yanında eğlence eklemektir. Yoga ve aerobik egzersizlerinde kullandığınızda bu egzersizleri zorlu ve daha ilginç hâle getirir. Tüm olumlu yönlerine karşın bosu topları çok işe yarayan ya da zorunlu ürünler değillerdir. Eğer uzun süredir yaptığınız tekdüze antrenmanlardan sıkıldıysanız ve değişiklik arıyorsanız bu ürünü deneyimleyebilirsiniz.

 

Bosu topuyla göğüs çalışması.

Paylaş
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Yorumlar

avatar
5000