Burun Bandı Kullanımı

Burun bandı kullanımı ülkemizde pek yaygın olmasa da Amerika gibi ülkelerde burun bandı satışlarına bakarsak, oralarda çok yüksek olduğunu söylemek mümkün. Nefes alma sorunlarına, özellikle uykuda horlamaya karşı güzel bir çözüm olabile n burun bantlarının kutusunun arkasında “sporda nefes almayı kolaylaştırır” yazısı bulunuyor.

burun-bandi

90’lı yılların ortası ve 2000’lerin başında bir ara moda olan burun bandı, bugün de futbolcularda ya da başka sporcularda görülebiliyor, sanırım ülkemizdeki en bilinen örnek Galatasaraylı eski futbolcu Hakan Ünsal. Aslında burun bandı ilk olarak horlamaya karşı geliştirilmiş bir ürün. Burundan nefes almayı kolaylaştıracak ve bu sayede alerji durumunda, nezle gibi durumlarda daralan burun yollarını açacak bir bant. Bandın içine yerleştirilmiş olan plastik köprü burun kanatlarını çekerek burun yollarını genişletmeye yarıyor. Bu sayede burundan %30 daha fazla hava alımı sağlandığı iddia edilmekteyse de bu konuda ciddi araştırmalar yok.

Spor dünyasında ilk kullananlardan biri 1995 yılında Amerikan futbolu oyuncusu Neil Smith’di. Smith’in kullanma nedeni ise burnunun kırılmış olması ve burun bandı sayesinde kırık burnuna rağmen burundan nefes almayı ümit etmesiydi.

Elbette burun bandı organizmanın doğrudan aldığı oksijeni arttırmaya yaramıyor. Sonuçta spor yaparken ihtiyacımız olan oksijeni burnumuz yetişmeyince ağzımızdan alıyoruz. Öte yandan burun bandı da üreten firmalardan 3M’in İsviçre’de yaptığı fizyolojik araştırmalar bazı performans değerlerinin ağızdan nefes almaya rağmen özellikle futbol, basketbol gibi düzensiz efor sarf edilen sporlarda burun bandı ile arttırılabildiğini ortaya koydu.

Burun bandı ülkemizde eczanelerde bulunabilir. Yabancı ülkelerde daha çok çeşitlerini bulunan burun bantlarının her renk ve desende, her boyda ve her özellikte çeşitlerini bulmak mümkün. Bayanlar, çocuklar, yaşlılar için bile farklı özellikte (bayanlar için cilt kremli olanlar gibi) çeşitleri bulunan bu ürünün öyle farklı desenlileri var ki bazen sadece aksesuar olarak bile kullanılabiliyor.

Siz de uyurken nefes sorunları yaşıyorsanız ya da spor esnasında burundan nefes alırken büyük sorun çekiyorsanız burun bandı kullanmayı deneyebilirsiniz.

Burun Bandı Kullanımı Videosu

Burun bandı nasıl kullanılır? merak ediyorsanız aşağıdaki örnek film size yardımcı olabilir. Yabancı bir burun bandı firmasının yapımı olan video, ingilizcedir. Ancak sadece izleyerek bile burun bandının nasıl doğru takılacağını öğrenebilirsiniz.

Aşağıdaki videoyu izleyebilmek için bilgisayarınızdan www.youtube.com sitesine erişilebilmesi gerekmektedir. Türkiye Cumhuriyetinden bu siteye erişim yasaktır.

İzlediğiniz ilk video bittikten sonra alttaki ufak görüntülere tıklayarak konuyla ilişkili başka videoları izleyebilirsiniz.

İlgili Yazılar :
Doğru Nefes Alma Teknikleri
Sporda Nefes Alma

Paylaş
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

4
Yorumlar

avatar
5000
2 Yorumlar
2 Yorum cevapları
0 Aboneler
 
En çok oy alan yorum
En aktif yorum
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Tolgazi
Ziyaretçi
Tolgazi

Bende kullanmaya başlayacağım ama bu tek kullanımlık mı oluyor?

kwon
Ziyaretçi
kwon

burun bandı kullandım yıllar evvel aktif sporcuyken. etkisi çok oldu. herşeyden evvel aldığım nefesi farkediyordum. oysa eski kullandığım marka bandları şimdi bulamıyorum.şimdikilerse burunda durmuyor, yapışkanlığı hiç iyi değil