Ekmek Neden Sağlıksız?

kadın ekmek yiyorBeyaz ekmek ve rafine tahılların besleyici olmadığı artık uzun zamandan beri biliniyor ve bu yüzden diyetisyenler ve beslenme uzmanları bunun yerine bizden “tam tahıl” ürünlerini yememizi teşvik ediyor.

Ama tahıllar, özellikle de gluten içeren buğday gibi tahıllar, son yıllarda yoğun bir incelemeye tabi tutuyorlar.

Pek çok saygın sağlık uzmanı artık ekmek ve diğer glutenli tahılların gereksiz ve daha kötüsü potansiyel olarak zararlı olduğunu düşünüyor.

Ekmeğin karbonhidrat oranı yüksek ve kan şekerini çok hızlı arttırıyor

Tam buğday ekmeği bile genellikle tam buğday değildir. Un haline getirilen buğdaydır ve bu işlem besinleri korusa da ekmeğin çok hızlı sindirilmesine neden olur.

Ekmeğin içindeki nişasta sindirim sisteminde hızlı bir şekilde parçalanıp, glikoz olarak kana karışır. Bu da kan şekerini ve insulini çok hızlı bir şekilde arttırır.

Tam buğday ekmeği bile kan şekerini pek çok tatlıdan ve şekerden daha hızlı yükseltir.

Kan şekeri hızla yükseldiği zaman, aniden çok fazla insulin salgılanacağı için sonrasında çok hızlı bir şekilde düşer ve böylece karnımız acıkır.

Bu durum yüksek karbonhidratlı beslenen insanların sorunudur. Bir şeyler yedikten kısa bir süre sonra tekrar acıkırlar.

Yüksek kan şekeri, proteinler kan şekeriyle reaksiyona girince hücresel bazda glikasyona da neden olur ve bu da yaşlanmanın nedenlerinden biri.

Düşük karbonhidratlı diyetler üzerinde yapılan araştırmalar, diyabetik olan veya kilo vermek isteyen herkesin tüm tahıl ürünlerinden uzak durması gerektiğini gösteriyor.

Kısaca ekmeğin pek çok çeşidi kan şekerini çok hızlı yükseltir ve sonrasında hızla düşüp tekrar acıkmanızı sağlar. Böylece daha çok yersiniz.

Ekmek gluten içerir

Tahıl, gluten adı verilen bir proteini bolca içerir. Bu proteinin yapıştırıcı gibi özelliği var ve un hamuruna elastik ve yapışkan yapısını veriyor. Deliller toplumun önemli bir kesiminin glutene karşı hassasiyeti olduğunu gösteriyor. Gluten içeren ekmek yediğimiz zaman (tahıl, çavdar, arpa vs) sindirim yollarındaki bağışıklık sistemi glutene saldırıyor.

Çölyak hastası olmayan kişiler üzerinde yapılan kontrollü çalışmalar, glutenin sindirim yolu duvarına hasar verdiğini, acıya, şişmeye ve yorgunluğa neden olduğunu gösteriyor.

Gluten hassasiyetinin aynı zamanda, her ikisi de ciddi beyin hastalıkları olan bazı şizofreni vakalarıyla ve Serebellar Sendromuyla ilişkili olduğu bulundu.

Gluten, sadece Çölyak hastaları veya gluten hassasiyeti olanlar için değil, büyük ihtimal pek çok insan için zararlı.

Glutene karşı hassasiyetiniz olduğunu anlamanın tek yolu, gluteni 30 gün boyunca diyetinizden çıkarmak ve sonra tekrar ekleyip sizi nasıl etkilediğini görmek.

Ekmek başka zararlı maddeleri içerir

Pek çok ticari ekmek çeşidinin içinde diğer rafine gıdalardaki gibi şeker veya yüksek fruktozlu mısır şurubu bulunur.

Şekerin vücuda pek çok kötü etkisi var ve şeker içeren işlenmiş gıdaları yemenin de sağlığa zararlı etkileri bulunuyor.

Pek çok tahıl bir anti-besin olan fitik asit içeriyor. Fitik asit, kalsiyum, demir ve çinko gibi gerekli minerallere bağlanıp onların sindirilmesine engel olan bir molekül. Yani fitik asit aldığınız zaman besinlerden aldığınız minerallerin daha azını sindirebiliyorsunuz ve bu da önemli mineralleri eksik almanıza neden olabilir.

Buğday ürünlerini pişirmeden önce suda bekletmek fitik asit miktarını azaltıp, minerallerin sindirimini biraz olsun arttırmak için bir yol.

Ekmeğin besin değeri düşük

Ekmeğin içinde diğer gıdalardan daha da büyük oranlarda alamayacağız hiçbir besin yok. Tam ekmekler bile düşündüğünüz kadar besleyici değil. Besin değerlerinin düşük olması bir yana, aynı zamanda içerdiği fitik asit yüzünden besinlerin absorbe edilmesini de azaltıyor.

 • Tam buğday ekmekleri, sebze gibi gıdalara göre kalori başına daha az besin içeriyor.
 • Fitik asit demir, çinko ve kalsiyum gibi minerallerin absorbe edilmesini engellerken, gluten ise sindirim yollarının duvarına zarar vererek tüm besinlerin absorbe edilmesini azaltıyor.
 • Tahıl ürünleri bütün gerekli amino asitleri içermedikleri için fakir birer protein kaynağı.
 • Buğday lifi vücudun D vitamini depolarını çok daha hızlı kullanmasına ve böylece kanser ve diyabet gibi hastalıklarla bağlantılı olan D vitamini eksikliğine neden olabilir.

Tam tahıl kötü kolesterolü yükseltiyor

Bir araştırmada 36 kişi iki gruba ayrıldı.  Bir gruba tam yulaf gevreği, diğer gruba ise tam tahıl gevreği verildi. 12 hafta sonra ise grupların kolesterol seviyesi ölçüldü.

Yulaf gevreği yiyenlerde LDL kolesterol ve asıl tehlikeli olan küçük, yoğun olan LDL kolesterol azaldı. Yani tam yulaf kandaki kolesterole iyi yönde etki etti.

Fakat, tam tahıl gevreği yiyenlerde LDL %8 ve küçük, yoğun LDL %60 arttı.

Küçük ve yoğun olan LDL’nin kalp hastalıklarıyla güçlü bir bağlantısı var ve bu araştırmadan çıkan sonuç tahıl ürünleri kalp hastalıkları riskini arttırabilir.

Yani evet, “kalbinize dost” dedikleri tam buğday ekmeği aslında sizi öldürüyor olabilir.

Tam tahıl, rafine tahıldan biraz daha az kötü

Tam buğday ekmeklerinin, rafine buğdayla yapılmış ekmeğe göre daha iyi olduğu, daha çok besin ve lif içerdiği doğru.

Ama bu sadece kötünün iyisi. Yani filtre edilmiş ve edilmemiş sigaranın kıyaslanması gibi. Filtre edilmemiş sigara diğerine göre daha az zararlı ama yine de zararlı.

Suda bekletilen ve filizlenmiş buğdaydan yapılan ekmekler diğerlerine göre daha az zararlı. Çünkü bu işlem içindeki fitik asit miktarını azaltıyor. Mesela Ezekiel ekmeği filizlenmiş buğdaydan yapılıyor ve bu da onu diğer ekmeklere göre daha az sağlıksız yapıyor. Ayrıca glutensiz ekmekler de diğerlerine göre daha az sağlıksız.

Sonuç olarak

Kilo vermek isteyen, sindirim sorunları olan veya Batı diyetinden olumsuz etkilenen kişiler ekmeği ve diğer gluten kaynaklarını diyetinden çıkarmalı.

Sindirim duvarının zarar görmesi, karnınızın acıkması, yorgunluk, mineral eksikliği, LDL kolesterolün ve kalp hastalıkları riskinin yükselmesi ekmeği bırakmak için yeterli nedenler.

Paylaş
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

Yorumlar

avatar
5000