Ev Bahçesinde Sulama, Güneş ve Rüzgâr

 

 

 

 

Ev Bahçesinde Güneş, Rüzgâr ve Sulama

Geçen yazımızda (Evde Sebze Yetiştirme Toprak ve Tohumu) bitki yetiştirmede çevresel şartlar hakkında bilgi vereceğimizi belirtmiştik. Şimdi bu faktörleri ele alıyoruz. Yavaş yavaş bitkilerimiz gelişmeye başladı; hasada az kaldı… 🙂

Güneş ve Rüzgâr

Balkon ve bahçemiz yeterince güneşli ve rüzgârdan korunmuş olmalıdır. Sebzelerin çoğu ancak bol güneş aldıkları takdirde gelişimlerini tamamlarlar. Bitki güneş alırsa fotosentez yoluyla karbondioksit (CO2) ve su ( H2O) birleştirerek ORGANİK besin yapar, bu besin de meyvelerde toplanarak sağlıklı beslenmemize katkı sağlar. Domates, biber, patlıcan, salatalık, mısır, fasulye, kavun, karpuz ve kabak türleri gibi sebzeler bol güneş alması gereken sebzelere örnektir.

Hafif gölgede yetişen sebzeler çoğunlukla yaprakları veya kökleri kullanılan cinslerdir. Lahana, marul, ıspanak, pazı, kereviz, turp, havuç, maydanoz ve dereotu gibi…

Rüzgâr sebzeye iyi gelmez. Yaprakları kavurur. Bitkileri sarsalayarak verim düşmesine ve ömrünün kısalmasına sebep olur.

Tedbir olarak bahçenin etrafına duvar, tahta perde veya çit yapılabilir.1 metre duvar 3 metre genişliğinde bir yeri rüzgârdan korur. En iyi usul sebze bahçesinin çevresini çit bitkileriyle çevirmektir. Bunlar süs çalıları olabilir. Üzüm asması veya başka sarmaşıklar da çitlere sardırılabilir.

Sulama Nasıl Olmalıdır?

Bahçemizde bol su olmalıdır. Sebzelerin yeterli ve düzenli sulamaya ihtiyacı vardır. Filanca sebze su istemez diye bir şey yoktur. Ama her sebzenin su ihtiyacı farklıdır.

Sebzelerin tohumdan çıkma aşamasında az ve sık sulanarak toprağı nemli tutmak gerekir. Aşırı su çürümeye sebep olur. Toprağı kurutmak da tohumların çimlenmesini önler.

Yetişkin sebzelere ise belli aralıklarla bolca su verilir. Az ve sık sulamanın fazla bir faydası yoktur.

Sulama daima akşam geç vakit veya sabah güneş çıkmadan yapılmalıdır. Özellikle mantar hastalıklarını önlemek için sabah sulaması tavsiye edilir. Zira akşam sulamasında ıslanan toprak bu gibi hastalıkların üremesi için elverişli hâle gelir. Ayrıca toprak günün sıcaklığını taşırken verilecek soğuk su bitkilere şok etkisi yapabilir.

Sulama yaparken yapraklara su değdirmemeye özen göstermeliyiz. Özellikle öğle saatlerinde yapraktaki su damlaları mercek görevi görüp, yaprakların kavrulmasına sebep olmaktadır…

Sevgili okuyucular önümüzdeki yazımızda kompost (evsel atıklardan gübre) yapmayı, çiftlik ve kuş gübresinden gübre şerbeti yapmayı öğreneceğiz (bu yazı yayınlandı, bakınız: Organik Gübreleme İçin Kompost Yapımı). Diğer günlerde de bitkilerdeki zararlılarla doğal ilaç yapımızı anlatacağız…

Yeniden görüşene dek sağlıklı beslenin, sağlıklı kalın. Unutmayın: Sağlıklı besin yoksa, sağlıklı nesil de yok…

Tamamen organik tohum satış sitesi.

Bu yazı kanunen tescillenmiştir.

Paylaş
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

3
Yorumlar

avatar
5000
1 Yorumlar
2 Yorum cevapları
0 Aboneler
 
En çok oy alan yorum
En aktif yorum
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
HaLiL
Ziyaretçi
HaLiL

Arşivlik yazı dizisi… Teşekkürler…