Firmalar besin algılarımızı nasıl kullanıyor

renkli-ketcaplar

Firmalar besin algılarımızı nasıl kullanıyor

Yazan: Uzman Diyetisyen Orçun Kürüm

Konuya bir örnek vererek başlamak gerekirse “Akşam yemeğinde makarnanıza mor renk bir ketçap alır mısınız?”

Hayır yanlış okumadınız, mor ketçap var, hatta yeşili bile var. Bir dönem çeşitli ketçap markaları, “çocuklara özel” yeniden tasarlanan ketçaplarla çocukların dikkatini çekmeye çalışarak satışlarını arttırmayı hedefledir. Tadı aynı olsa da farklı renkteki ketçaplar çocukların ketçap algısını değiştirip onları daha sık ketçap kullanmaya teşvik etme amacı ile düşünüldü. Tabii ki bu serüven çok uzun sürmedi ve 3 yıl süren bu proje sona erdi.

Burada müşteri tarafında olan bizler gerçekten neye ihtiyacımız olduğunu iyi bilmeliyiz. Eğer alışverişe giderken bir plan yapmadan giderseniz kendinizi bunun gibi birçok iyi pazarlanmış ürünün içerisinde kaybolmuş bulabilirsiniz. Sonucunda ise ne olacağını söyleyeyim, ihtiyacınız olmayan bir gıdayı daha eve alarak kimi zaman kilonuzu kimi zaman sağlığınızı riske atacaksınız.

Karşınızdaki firmalar çok profesyoneller ve sizi sizden daha iyi tanıyarak nasıl ve neye göre tercihler yaptığınızı çok iyi biliyorlar. Buna örnek vermek gerekirse, bir firma ketçaplarının çocuklar tarafından tüketilmesini kolaylaştırabilmek/arttırabilme adına uzunca bir süre gözlem yapıp aslında normal boyuttaki şişelerin çocuklara büyük geldiğini ve annelerinden destek aldıklarını saptamışlar. Bunu farkeden firma hemen işe el atıyor ve çocukların eline uygun küçük sevimli şişeler tasarlamaya başlıyor… (bu gibi örnekler çoğaltılabilir)

Eğer gıda firmaları size en kurnazca satışı yapmak için derslerine çalışıyorsa sizin de kendinizi koruyabilmek ya da en doğru gıdayı seçebilmek adına dersinizi çalışmanız, tüketeceğiniz gıdaları iyi bilmeniz gerekmektedir.

Paylaş
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Yorumlar

avatar
5000