Fitness Salonu Seçerken Dikkat Edilecek 10 Şey

Bir spor salonuna başlamaya karar verdiniz; ilk adımınız, düzenli bir şekilde gidip kendinizi rahat hissedebileceğiniz bir yer bulmak olmalıdır. Aksi takdirde düzenli bir programı uygulayıp gelişim sağlamanız zor olacak, salona devamınız eninde sonunda duracaktır. Ayrıca uygun bir salon size antremanlarınız adına daha sağlıklı ve verimli hedefler koyma imkânı tanıyacaktır.

Aklınızda bulunmalıdır ki, eğer bilindik bir spor salonu size uygun değilse; tüm çalışmalarınızı yaşadığınız yerde de yapabileceğiniz bir ev salonu kurmanız mümkündür. [Bu konuyla alakalı detaylı bilgi için bakınız: Evde Spor Salonu Oluştururken Nelere Dikkat Etmeliyiz? ve ayrıca Evinize Spor Salonu Kurarken Alınabilecek Spor Aletleri]

1) Konum

Antrenmanının iki katı kadar bir süreyi spor salonuna ulaşmak için harcamayı kim ister ki? Uzun bir iş gününden sonra böyle bir dert ile uğraşmamak için ya evinize yakın bir yer, ya da doğrudan iş yeriniz/okulunuzdan gidebileceğiniz bir salon seçiniz. Bu durum özellikle, eğer salonun önünden her gün geçmek zorunda kalıyorsanız sizi olumlu motive edecektir.

2) Ücret

Spor salonlarının fiyatları oldukça değişkenlik göstermektedir. Bu yüzden son kararı vermeden önce dikkatli olup tüm seçenekleri değerlendirmenizi öneriyoruz. Ayrıca ne kadar zamanlık bir üyelik istediğinizi önceden planlamanız da yararınıza olur. Eğer kesin planlarınız yoksa uzun süreli üyeliklerden uzak durmanızı öneriyoruz.

3) Üyeler

Önemli bir diğer faktör de salonun üye tipidir. Bazı bayanlar yalnızca bayanların çalıştığı salonları tercih edebilirler. Bunun dışında salonlar sosyalleşmek için güzel yerlerdir. [Her ne kadar yazının çevirmeni olup aslına bağlı kalsam da buraya bir not düşmek istiyorum: Türkiye’de pek çok spor salonu, “nasıl olsa kaydolup sonra gelmeyi bırakacaklar” düşüncesiyle kapasitelerinin çok daha üstünde üye kaydetmektedir.]

4) Ekstra Olanlar

Karar vermeden önce salonların size sağlayabileceği psikolojik danışmanlık, sauna, masaj hizmetleri, beslenme danışmanlığı gibi ekstra olanaklara bakmakta fayda vardır.

5) Çalışma Saatleri

Kayıt olmadan önce salonun çalışma saatlerine dikkat etmelisiniz. Aynı zamanda tatil günleri çalışma politakalarını da gözden geçirmekte fayda vardır. Birçok insan tatil günlerinde spor yapmaktan hoşlanır çünkü bu günler onlar için gerçekten rahatlatıcı günlerdir. Eğer siz de bundan keyif alıyorsanız ve gittiğinizde spor salonunun kapalı oldugunu görürseniz yalnızca hayal kırıklığına uğramakla kalmayabilirsiniz.

6) Kişisel Antrenman İmkânları

Salonunuzda her konuda danışabileceğiniz donanımlı antrenörlerin bulunması, potansiyelinizi değerlendirmeniz adına oldukça önemlidir. Şu anki programınızla mutlu olsanız bile, önünüzdeki yıl ihtiyaçlarınızın değişmesi durumunda bile size yardımcı olabilecek donanıma sahip antrenörler ile çalışmalısınız.

7) Grup Fitness Aktiviteleri

Kayıt olmayı düşündüğünüz salonun sağladığı çeşitli grup çalışmalarını gözden geçirmenizde fayda vardır. Çalışma planınızdan bunaldığınızda, bu sizi spora bağlayan bir etken olabilir.

Günümüzde binlerce farklı grup çalışma sistemi bulunmaktadır, bu yüzden ilginizi çekecek bir şeylerin olacağına şüphe yoktur. Tabii bu aktivitelerin ekstra ücrete dâhil olup olmadığını öğrenmekte fayda var.

8) Temizlik

Bir spor salonunda bakmanız gereken en önemli faktörlerden biri de temizliktir. Temiz olmayan spor ekipmanlarıyla çalışmak istemezsiniz. Ayrıca spor salonları genellikle mikropların yüksek oranda bulunabileceği yerlerdir. Buna ek olarak duş, lavabo ve üst değişme odalarının standartlarınızı karşıladığından emin olmalısınız.

9) Ekipmanların Tipi ve Kalitesi

Kayıt olmadan önce göz önünde bulundurmanız gereken şeylerden biri de ekipman yeterliliği ve kalitesidir.

Eğer serbest ağırlıkları tercih ediyorsanız her kiloda, tipte ve yeterli sayıda dambıl bulunduğundan emin olmanız faydanıza olacaktır. Aynı şekilde, makineler ile çalışmayı tercih etmekte iseniz, makinelerin vücudumuzdaki kasların hepsini çalıştıracak çeşitlilik ve kaliteye sahip olduğundan emin olun. Aynı zamanda, serbest ağırlıkta bahsettiğimiz gibi makinelerin de sayısı önemlidir.

10) Üyelik İptali Politikası

Son olarak salonun üyelik iptal politikasına bakılmasında fayda vardır. Düşünün: Salonunuz ile olan 3 yıllık anlaşmanızın birinci yılında iş nedeniyle ayrılmak zorunda kalırsanız paranız iade edilecek mi?

Bazı salonlar bu konuda olumlu davranırken bazıları konuya olumsuz bakmakta. Bu yüzden kayıt olmadan önce dile getirmekte fayda var. [Gözlemlediğim kadarıyla ülkemizdeki salonların büyük bir kısmı ,bu konuda tüketici haklarını önemseyerek üyeliği kolayca iptal edip kesintiyle bile olsa ücret iadesi yapmamaktadırlar.]

Kayıt olmadan önce bu vazgeçilmez faktörlerin hepsini gözden geçirdiğinizden emin olun. Bu faktörleri yeterince karşılamayan bir salon, motivasyonunuzu ve sağlığınızı olumsuz etkileyebilir.

 

Paylaş
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

1
Yorumlar

avatar
5000
1 Yorumlar
0 Yorum cevapları
0 Aboneler
 
En çok oy alan yorum
En aktif yorum
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
ozan
Ziyaretçi
ozan

Yukarıdaki yazı gerçekten güzel açıklamış bunun dışında ben evime yakın olmasını ve sporcard.com daki gibi esnek üyelikler sunmasını isterim salonların