Her Glukozamin Desteğinden Fayda Beklemeyin

Glukozaminli Destek Ürünlerinde Formülasyonun Önemi

Glukozamin Sülfat’tan bahsedersek öncelikle akla gelen eklem ağrıları ve romatizma için doğal destek ürünü olduğudur. Diz eklemi herhangi bir travma ile karşılaştığında iyileşmek için glukozamini kendisi üretir.

Glukozamin destekleri tavuk kemiği iliği, ıstakoz, karides, yengeç gibi deniz ürünlerinin kabuklarından elde ediliyor. Yaş ilerledikçe vücudumuzda glukozamin üretimi azalır. Ağız yoluyla alınan glukozamin desteği eklem kıkırdağının onarımında yararlı olmaktadır.

Fayda görmek için diğer etken maddeler ve dozaj uygun olmalıdır

Ancak Glukozamin’in vücuda yararlı olabilmesi için diğer etkin maddeler ile birlikte ve yeterli dozajda kullanılması gerekir. Çok bilindik bir marka olan Solgar’dan örnek verirsek bence tamamiyle para tuzağı! Adamlar 3 ayrı kutu yapmışlar.

Glukozamin tek başına eklemlere destek olamaz.

Bunlar Glukozamin Sülfat 1000 mg. (günlük dozaj en az 1500 mg olmalıdır!), ikinci kutu glukozaminin yanına bu sefer kondroitini de eklemişler, üçüncüsü de glukozamin, kondroitin artı bir diğer etkin maddesi MSM’yi de koyup piyasaya sunmuşlar. Dikkat etmeniz gereken şey etkin maddelerinin birlikte satılan bir ürünü almanız (bu etkin maddeler; Glukozamin Sülfat – Kondroitin Sülfat – MSM – Manganez’dir. )

Önemli olan bir diğer konu ise, satılan ürünlerdeki dozaj miktarları (bu fiyatı da etkiler). Günlük dozaj; 1500 mg Glukozamin Sülfat – 1200 mg Kondroitin, 600 mg MSM dir . Bir tablete 1500 mg sığdıramadıkları için bir tablette 750 mg Glukozamin Sülfat vardır, yani sabah akşam iki tablet almanız gerekir.

Diğer etkin maddeleri de bu şekilde ayrılmıştır. Şimdi size neden bu etkin maddelerle kullanılması gerektiğini açıklayacağım. Sonrasına siz karar verirsiniz.

Bir aminosakkarit olan klukozamin, kondrositler tarafından kıkırdak yapımı için kullanılan temel bir maddedir. Vücutta bir dizi reaksiyon sonucu, özellikle kondroitin sülfat gibi glikozaminoglikanları oluşturarak eklemin sağlıklı yapısının devamını sağlamaya yardımcı olur.

Glikozaminoglikanlar su tutma özelliğine sahiptir. Bu sayede su tutan bir sünger gibi kıkırdak dokusu içinde görev alarak darbelerin kıkırdak tarafından rahatça tolere edilmesini sağlar.

Glukozamin kıkırdağın yıkımına neden olan enzimleri inhibe ederek erken kıkırdak hasarını da önler. Kondroitin köbekbalığı ve sığır kıkırdağından elde edilir. Glukozamin Sülfat ağrıyı azaltırken, kondroitin sülfat hastalığın ilerlemesini yavaşlatır.

Kondroitin

En önemli glikozaminoglikanlardan biridir. Vücutta en fazla bulunan glikozaminoglikanlardır. Kondroitinin dışarıdan alımı kıkırdak yapımını uyarmaya ve kıkırdak yıkımında rol alan enzimleri durdurarak erken yıkımın önlenmesine yardımcı olur.

MSM (Metil Sülfonil Metan)

Osteoartritin tedavisinde ve önlenmesinde yaygın olarak kullanılan bir maddedir. Glukozamin sülfat ile birlikte kullanıldığında, osteoartrit semptomlarında azalmaya yardımcı olduğu görülmüş, ayrıca MSM’nin diz osteoartritin de ağrının azalmasında ve fiziksel kapasitenin anlamlı oranda artmasında rol oynadığı belirlenmiş. Ayrıca antienflamatuvar etkisi de var.

Manganez

Antioksidan özelliklere sahiptir ve vücutta çok az bulunur. Manganez, kondrositler içinde glikozaminoglikanların sentezi sırasında reaksiyonların hızlanmasına katkıda bulunur. Manganez eksikliğinde glikozaminoglikanların optimal sentezi bozulur. Yani kıkırdağın oluşumu/tamiri mümkün olmaz.

Glukozamin ve yardımcıları da tek başına yetmeyebilir

Bunların yanı sıra sadece glukozamin ve etkin maddeleri yeterli olmamaktadır. Tabii ki sakatlığınıza bağlı olarak bu değişir. Ama eklem ve osteoatrit gibi rahatsızlıklarınız varsa, ki eklem kıkırdağının yapısal maddesi proteinlerdir, destek ürün olarak da ‘Doğal Kollajen Tip II’ almalısınız. Bu da eklemlerin doğal biyolojik yapısını korur, sağlamlık, esneklik kazandırır. Kıkırdakta ise basınç ve gerilmelere karşı koyar. Genelde 2-3 aylık bir kür önerilir. Ancak tavsiyeye göre ya da sadece ağrı var diye aldığınız ürünler, size uyan tedavi süresi ve yöntemini bilmediğiniz takdirde hiçbir faydası olmayacaktır. Peki, sonucun olumlu ya da olumsuz olduğunu nereden anlayacağız? Bunu da size en iyi BT (bilgisayarlı tomografi) verir.

Paylaş
 • 3
 •  
 • 1
 •  
 •  
 •  
 •  
  4
  Shares

18
Yorumlar

avatar
5000
10 Yorumlar
8 Yorum cevapları
1 Aboneler
 
En çok oy alan yorum
En aktif yorum
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Seyma Aktas
Ziyaretçi
Seyma Aktas

Hamileyim 4 aylik. Yillardir kullaniyorum . 4 ay boyuncada kullandim . Dun ebe kullanmasaydin keske , simdiden sonra kullanma felan dedi . Su an bebege bir zarari olmusmudur diye cok uzgunum.

Sibel Bahadır
Ziyaretçi
Sibel Bahadır

Glukozamin kondraitin msm hangi marka önerirsiniz??

Esin
Ziyaretçi
Esin

Bir sene kullanim yeterlimidir glukozamin uclusunde

köksal
Ziyaretçi
köksal

slm hocam benim anneminde ayaklarında sorun var diz kapakları çok ağrıyor kilosu biraz fazla yürüyemediği zaman lar oluyor bu ilacı tavsiye edermisiniz bana bilgi verir seniz sevinirim

abdurrahman
Ziyaretçi
abdurrahman

Glikozaminin Patellar tendinite faydasi olurmu acabaa ???

Muzaffer
Ziyaretçi
Muzaffer

Başparmaklarımda 4-5 yıldır ağrıma var. Som zamanlarda iyice arttı. Bu konuda uzman bir hekim arıyorum. Bu konuda bilgili hekimler lütfen bana e-mail atsın. Nerede çalıştıklarını bildirsinler, ozel-devlet farketmez, muayene olmaya geleceğim.

serdar ezer
Ziyaretçi
serdar ezer

eşim 47 yaşında. dizlerinde ağrı var. kireçlenme yok. menisküs yok.(balerindi. gençken ağır spor yaptığı için bu ağrının olduğunu düşünüyoruz.) röntgen, MR, doktorlar vs. sonuç sıfır. yaşla ilgili bu ağrıyı çekeceksin dediler. halen 10 saat ayakta olarak çalışmakta. araştırırken Actavis UC-FLX (Tip II Kollajen içeriyor) ve Solgar ürünlerine ulaştım. Yazınızı okuyunca daha da çok bilgilendim. Solgar Glucosamine Chondroitin MSM yi mi kullanmalıyız.(sabah akşam iki tablet. yardımcı olursanız çok mutlu olacağız.teşekkürler

Gökçe Şentürk
Ziyaretçi
Gökçe Şentürk

Buğra bey öncelikle Merhaba, dizlerinizde ne gibi bir problem var? bana yaşınızı ve daha önce dizlerinizden bir operasyon geçirip geçirmediğinizi yazarsanız elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışırım.

alparslan
Ziyaretçi
alparslan

solgar molgar para tuzağı kilosu vergiler dahil . yurdışından 20 dolar be kardeşim isteyene yardımcı olur gerekirse üreticiyle görüştürürüm. vücut çalıştığım için kullanıyorum.

Mustafa İlkuçan
Üye
Mustafa İlkuçan

Çok yararlı bir yazı olmuş, elinize sağlık.Ben yaşım gereği önlem olarak kullanıyorum.Spring valley marka,1500 mg glukozamin,1200 mg kondriotin içeriyor.