Güzelliğin 10 sırrı, egzersizde saklı!

Egzersizin sayısız yararı olduğunu anlatırken, bunu hiç de abartmadığımızı göstermek için konuyla ilgili bilimsel araştırmaları da sizlerle paylaşıyoruz. Zinde Türkiye’nin çevirmenleri, yazarları ve diğer tüm çalışanlarının amacı, sizin daha sağlıklı olmanıza yardımcı olmaktır.

Bugün egzersizin sizi nasıl daha güzel yapabileceğinden bahsedeceğim. Sözü çok uzatmak niyetinde değilim, tek amacım, egzersizin sizi nasıl daha güzelleştireceği konusunda hafızanızda bir iz bırakabilmek.

Nasıl daha güzel olacağınızı anlatmadan önce, düzenli sporun öncelikli yapılış sebebinin altını çizmemde fayda var: Düzenli egzersiz, sağlık için yapılır. Biliyorum, çok büyük bir çoğunluk, özellikle gençler, egzersizi daha formda, daha şekilli bir vücut için yapıyor. Onları bunun için suçlayamam da. Ancak bunu yaparken, eğer hatalı davranmazlarsa, sağlıklarını riske atmadan sağlık geliştiriyorlar. Bu da, gelecek yıllar için bir yatırım oluyor. Yani, düzenli egzersizi güzelleşmek amacıyla değil, sağlıklı olmak amacıyla yapın.

Zaten, fiziksel güzelliğin belki de ilk şartı sağlıklı olmak değil midir? Tersten bakarsak, sağlıksız bir insanın fiziksel güzelliği ne kadar fazla olabilir? Elbette, yeri gelmişken söyleyelim, doğuştan ya da sonradan sahip olunan çeşitli tedavi edilemez hastalık ve sakatlıklar bu güzelliğe bir engel değildir. Bu şekilde düşünmek de hatalı olur. Ancak, kişinin “olasılıkları” dâhilinde daha sağlıklı olması, potansiyel güzelliğini de daha fazla ortaya çıkarmasını sağlayacaktır.

Egzersiz sizi pek çok hastalıktan korumakla kalmaz, daha zinde, daha enerjik, daha canlı görünmenizi sağlar. Kronik yorgunluğunuzun üstesinden de geldiğiniz için, gün içerisinde yorgunluktan, bitkinlikten kaynaklanan bir görüntü de sergilemezsiniz.

Ciltteki pek çok olumsuz görüntünün sebebi, aslında iç organlarımızın sağlıklı çalışmayışından ileri gelmektedir. Egzersiz, terapi özelliği yönüyle iç organlarımızın da daha sağlıklı çalışmasını sağlar. Ayrıca kaslarınızın tonüsünü koruması, yağ oranınızı azaltması gibi özellikleriyle de güzelliğinize katkıda bulunur.

Elbette egzersizin size bir gecede ya da birkaç ayda daha güzelleştirmesini beklemek gerçekçi olmaz, yani yıllarca sağlıksız ve hareketsiz yaşayıp, onca yılın bedelini çok kısa sürede ödemeyi beklemeyin. Ancak, daha fazla gecikmeden sağlıklı yaşam için adım atın, yakında çıkacak olan kitabımda sizlere hiçbir masraf yaratmadan evde sağlığınızı koruma ve geliştirme yollarını detaylı anlattığımı görebilirsiniz. Her neyse, şimdi sözü daha fazla uzatmadan, egzersizin sizin güzelliğinize nasıl katkıda bulunduğunu birkaç temel maddeyle öğrenelim.

Düzenli egzersizin 10 güzelleştirici etkisi

1) Daha sağlıklı, daha güzel

Yakın zamanda yapılan bilimsel bir çalışmada, katılımcılara haklarında bilgi sahibi olmadıkları insanlar gösterilmiştir. Çalışmanın sonunda katılımcılarının büyük kısmının, o an hasta olmayan sağlıklı insanları “daha güzel” bulduğu görülmüştür. Hepimiz için böyle değil mi? Pek çok hastalık bizim görünüşümüze olumsuz etki etmiyor mu? Belki bunu söylemek pek hoş değil ancak gerçekçi olmak gerekirse, evet, ediyor.

2) Parıldayan bir cilt

Düzenli egzersiz birkaç yolla cildinizi güzelleştirir. İlk olarak, gelişen kan dolaşımı sayesinde derialtı dokularınız daha çok oksijen alır, daha kaliteli beslenir ve susuzluk çekmez. İkinci olarak, terleme yoluyla cildiniz gözeneklerdeki toksinler, kirler ve diğer artık maddeler kolayca uzaklaştırılır ve cildiniz daha iyi havalandığı gibi, kuru bir ciltten de korunmuş olursunuz. Sonuç mu? Parıldayan bir cilt, hem de Photoshop’suz, tamamen gerçek!

3) Kırışıklığı engeller

Sarkmış, kırışmış bir cildi git gide gençlerde de görür olduk. Bunun en önemli sebeplerinden biri de hareketsiz yaşam, sağlıksız beslenme ve artan yağ dokusu. Ancak düzenli egzersiz yaparak yağ dokunuzu azaltmak ve derinizin altındaki kasları daha formda yapmak, cildinizin görünüşünü de değiştirir. Çünkü ciltteki kolajen proteinlerin yapımı, egzersizle birlikte artar. Bu sayede cildiniz daha esnek olur ve daha sıkı durur.

4) Sivilceleri yok eder

Tamam, herkesin sivilcesini değil ama bazılarınızın sivilcesini yok edebilir. Sivilce, aslında sonucu ciltte görünen ancak sebebi “içimizde” olan bir sorundur. Herhangi bir hastalığa bağlı olmayan sivilcelerin sebebi vücudun aşırı sebum üretmesidir. Bunun sebebi de hormonal dengemizin ideal olmamasıdır. Ancak düzenli egzersizle hormonal dengeyi yakalama şansımız büyük oranda artar ve ayrıca hem stres hem kortizol seviyemiz düşer. Bunun sonucunda aşırı sebum’a bağlı sivilce üretimi olmaz. Terleyerek cildimizi temizlediğimizde ise, eski sivilcelerin inflamasyon kalıntıları cildimizden uzaklaşır ve yenileri meydana gelmez.

5) Işıltılı ve daha az dökülen saçlar

Hiçbir pahalı şampuan sizin yerinize egzersiz yapamaz. Tıpkı derimiz gibi, saç derimizi besleyen kılcal damarlardaki kan dolaşımı da egzersizle birlikte artar. Bu sayede saçımızın ihtiyacı olan besinler saç köklerimize daha iyi ulaşırken, saça zarar verebilecek serbest radikaller de zarar vermeden önce uzaklaştırılır.

6) Göğüslerinizi dikleştirin, meme kanserinden korunun

Göğüs kaslarınızın formunu korumak sarkık göğüslerden korunmanın en etkili yoludur. Bunun için düzenli yüzme ideal olsa da ülkemizde bu herkes için mümkün değil. Ancak dert etmeyin, evde yapabileceğiniz basit hareketlerle bile göğüs formunuzu korumanız mümkün. Hatta biz personal trainer’lar olarak bazen sırf bunun için özel programlar yazıyoruz. Ayrıca, yakın zamanda New York’lu 3 bin kadın üzerinde yapılan bir araştırma, düzenli egzersiz yapanların göğüs kanserine yakalanma oranını 3’te 1 oranında azalttığını gösterdi. Öyleyse, zamanla kas formunuzu yitirip göğüslerinizin sarkmasını seyretmek yerine, onları egzersizle koruyun.

7) Dik duruş, uzun görünüş

Evet, duruş konusunda ülkemizdeki kadınların karnesi ne yazık ki iyi değil. Ancak siz buna bir son verin ve gereken doğru egzersizleri düzenli yaparak duruşunuzu iyileştirin. Bu sayede yürürken veya ayaktayken, hatta otururken de daha uzun, daha zarif görüneceksiniz. Kemiklerinizin ve eklemlerinizin daha sağlıklı olması da cabası. Bunun aksi bir durumda daha yaşlı, çökmüş ve kötü görüneceksiniz.

8) Daha kaliteli uyku, daha güzel görünüş

Gece boyu bir sağa bir sola dönenlerdenseniz gün ağardığında aynalar karşısında ışık saçmayı ummayın. Sağlıklı bir uyku çekmemenizin sonucunu ertesi gün yataktan kalktığınızda kolayca fark etmişsinizdir. Buna karşın, düzenli egzersiz yapanların daha kaliteli ve dinlendirici bir uyku çektikleri yaklaşık 40 araştırmayla ortaya konmuştur. Bu araştırmalarda düzenli egzersizin sadece uykuya dalmayı kolaylaştırmadığı, uyku kalitesini de artırdığı gözlenmiştir.

9) Şişkin gözlere karşı egzersiz!

Sabah kalktığınızda gözaltlarınızda şişkinlik oluyorsa, bundan kurtulmanın en iyi yolu biraz hareket etmektir. Aslında, yatan bir insanın gözaltında şişlik oluşması doğaldır ve zararlı değildir. Egzersizle birlikte lenfatik sistem daha etkin bir biçimde çalışır, düzenli egzersiz sonucunda ise şişkin gözaltları çabucak kendine geleceği için sorun olmaktan çıkacaktır.

10) Görünen ve görünmeyen yağlarınızı azaltır

Evet, görünen yağlardan değil, görünmeyenler de bahsediyorum: İç organlarınızın yağları! Görünenler ayrı bir hikâye ancak, iç organlarınızdaki yağlar gözle görünmese de dış görünüşünüze etki eder. Bu yüzden hem birçok hastalık riskiniz artar, hem de daha kötü görünürsünüz. Öyleyse, önce sağlık demek kaydıyla, haydi düzenli egzersize!

Fotoğraf: Bu yazıdaki fotoğraf(lar) DepositPhotos.com veya ShutterStock.com’dan temin edilmiştir. Zinde Türkiye Sağlıklı Yaşam ve Spor Dergisi, bodytr.com

Bu yazı kanunen tescillenmiştir.

Paylaş
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

2
Yorumlar

avatar
5000
1 Yorumlar
1 Yorum cevapları
0 Aboneler
 
En çok oy alan yorum
En aktif yorum
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bengü
Ziyaretçi
Bengü

Merhaba hocam ben yürürken ve otururken kambur duruyorum bunu düzeltmek için egzersiz programınız varmı ?