Insulin Direncine Karşı Tarçın

Dünyada tarçın kokusu kadar güzel bir koku var mıdır? Araştırmalar tarçın kokusunun zekayı açtığını, hafızayı güçlendirdiğini ve beyni daha iyi çalıştırdığını gösteriyor ama konumuz o değil. Tarçın muhteşem tadının ve güzel kokusunun yanı sıra kilo vermeniz, yağ kilosu almamanız, şeker hastalığı veya metabolik sendroma yakalanmamanız için çok önemli. Çünkü yapılan araştırmalar tarçının günde 3 gr. kadar az alındığında bile insulin hassasiyetini arttırdığını gösteriyor. Hücrelerinizin insulin hassasiyeti ne kadar yüksekse kilo vermeniz yani yağ eritmeniz o kadar kolay.

tarçınInsulin hassasiyeti nedir? Insulin bir depolama hormonu. Yemek yedikten sonra aldığınız karbonhidratlar glikoza ve proteinler de amino asitlere çevrilir ve kana karışır. Kandaki glikoz yükselince insulin salgılanır ve glikozu hücrelere ulaştırır. Kaslara ulaşan glikoz, suyla birleşip glikojen olarak depolanır. Aynı şekilde insulin, amino asitleri de kas hücrelerine ulaştırır.

Eğer glikojen depolarınız doluysa, kanınızdaki glikoz insulin tarafından yağ olarak depolanır. Insulin yağları depolar. Insulin yüksek olduğu zaman yağ eritme işlemi durur ve tam aksine yağ depolama işlemi başlar. Yani yağ eritmek için düşük insulin ortamı gereklidir.

Eğer sürekli dışarıdan karbonhidrat alırsanız (özellikle de yüksek glisemik indeksli ve işlenmiş karbonhidratları) ve bu enerjiyi harcamazsanız, hücreleriniz zamanla insuline karşı direnç göstermeye başlar. Bu bir nevi “Artık bana enerji gönderme, benim yeterince enerjim var” çığlığıdır. Ama glikoz kanda durursa toksiktir ve vücudu zehirler. Vücut bu glikozu mutlaka kandan uzaklaştırmak zorundadır. Hücreler insuline cevap vermeyince bu sefer daha fazla insulin salgılanır. Bu duruma insulin direnci nedir. Insulinin etkisi azaldığı için daha fazla insulin salgılanır ve insulin seviyesi kanda daha uzun süre yüksek kalır.

Insulin yağ depolayıcı hormon olduğu için, insulin seviyeniz sürekli yüksek olduğu zaman kolaylıkla yağlanırsınız ve çok zor yağ kaybedersiniz. Insulinin yaşlandırmayı hızlandırıcı etkisinin yanı sıra kansere neden olma ihtimali de var. Insulin direnci metabolik sendroma, yüksek kan basıncına, Tip II Diyabete ve daha pek çok soruna neden olur.

Vücut geliştirme çalışan sporcular için insulin direnci gerçekten kötü bir durum. Çünkü kas hücreleriniz insuline direnç kazanınca kaslar yeterli miktarda amino asitle beslenemiyor ve kas gelişimi yavaşlayıp, yağlanma hızlanıyor.

Tarçın ve Insulin Direnci

Yapılan araştırmalara göre tarçın yemek, insulin hassasiyetini arttırıyor. Örneğin Birmingham Üniversitesinde yapılan bir araştırmada 8 erkeğe önce 14 gün boyunca placebo (boş hap) ve sonra 14 gün boyunca 3 gr. tarçın veriliyor. Ve sonuçta görüldü ki tarçın alındığı zaman 14. günün sonunda aynı oranda glikoz yendiği zaman salgılanan insulin miktarı %27 daha az! Bu çok önemli bir rakam. Ama tarçın kullanımına son verildiği zaman etkisi hızla kayboluyor.

Diyabet hastaları üzerinde yapılan bir başka araştırmada da benzer sonuçlara ulaşıldı.

Tarçının bu etkisine neden olan içindeki cinnamaldehyde adı verilen madde. Aslında tarçına tadını ve kokusunu veren de o. Tarçının aynı zamanda anti-kanser özelliği var ve LDL’yi (kötü kolesterol) düşürüyor.

Eğer vücut çalışıyorsanız, kilo alma sorununuz varsa veya sadece sağlık için her gün 3 gr. (bir çay kaşığı) tarçını yemeklerinize eklemenizi mutlaka tavsiye ediyorum.

Paylaş
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Yorumlar

avatar
5000