İyi Bir Yürüyüş Programı için 5 İpucu

1) Kendinize Bir Koşu Arkadaşı Edinin

Hava şartlarını ya da diğer mazeretleri umursamadan birbirinizi motive etmeniz şart. Ayrıca iyi geçen bir yürüyüş sonrası kahve eşliğinde bir sohbet, yürüyüşü eğlenceli hale getirmek için güzel bir yoldur.

2) Yeni Ekipman Edinin

Yeni alınmış bir yürüyüş ayakkabısı, yürüyüş için uygun yeni bir giyecek ve yürürken zamanın daha çabuk geçmesini sağlayacak yeni bir iPod’dan başka sizi yürüyüş için daha iyi motive edecek hiçbir şey yoktur. Ayrıca pedometre, hız ve nabız ölçer de bizi yürüyüşe devam etme konusunda motive edici olabilir. Çünkü hepimiz yürüyüş esnasında ne kadar mesafe aldığımızı, hedef nabzımızın ne olduğunu ve o ana kadar ortalama ne kadar kalori yaktığımızı öğrenmek isteriz. Bu tür elektronik aletler yürüyüşü bizim için biraz daha eğlenceli hale getirip, bize yürümek için bir neden verip böylece bir sonraki hedefimizi gerçekleştirmemize yardımcı olabilir.

3) Bir Şeyin Parçasın Olun!

Hayır işi için düzenlenen yürüyüşlere ya da sırf eğlence için yapılan koşulara (kimse size koşmak zorunda olduğunuzu söylemiyor, yürüyebilirsiniz de!) katılın ve böylece bir hedefiniz olsun. Bunun gibi yürüyüş için düzenlenen etkinliklere katılıp, başarılı olmak için mutlaka çalışmanız gerektiğini bilmek hedefinize giden yoldan sapmamanızı sağlar ve sizi motive eder.

4) Yürüyüş Günlüğü Tutun

Yürüdüğünüz dakikaların, attığınız adımların ya da yürüdüğünüz mesafenin kaydını bir günlükte saklayın. Her hafta gelişiminizi görmek için bu yürüyüş istatistiklerinizi kullanın. Bütün bu istatistiklerin yardımıyla kendinize ulaşılması çok da zor olmayan ve aynı zamanda yürüyüş programınızı sürdürmek için sizi motive edecek bir hedef belirleyin. Günümüzde artık bütün bu hesaplamaları sizin için yapacak çeşitli bilgisayar yazılımları bile mevcut. Ayrıca adımlarınızı ve yürüdüğünüz mesafeyi eşzamanlı olarak sizin yerinize kaydedebilecek bir pedometre de satın alabilirsiniz.

5) Yürümek İçin Doğru Zamanı Seçin ve Keyfini Çıkarın!

Yürüyüş için en iyi zaman nedir? Birçok insan eğer sabahları yürüyüş yaparlarsa genellikle öğleden sonra ve akşamları ortaya çıkan dikkat dağılmasının daha az olduğunu söylüyor. Ama eğer sabahları kalkmaktan nefret ediyorsanız ve kendinizi günün ilerleyen saatlerinde daha zinde hissediyorsanız bu saatler sizin için en ideal yürüyüş zamanıdır.

Son olarak, motive bir halde kalmak için alışkanlıklarınızı analiz edin ve kendiniz için en iyi zamanı seçin.

Düzenli yürüyüş egzersizi kardiyovasküler sistemi geliştirir.

Paylaş
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Yorumlar

avatar
5000